Filtrer par genre
Niezwykłą podróż do świata literatury. Jakie tajemnice skrywali pisarze i poeci przed wiekami? Czy cytaty z renesansowych utworów mogą się przydać nam współczesnym? Dlaczego niezmiennie uwodzi nas skromne piękno zadrukowanej strony? Na te i inne pytania odpowiada profesor Ryszard Koziołek wybitny literaturoznawca w rozmowach z Ewą Niewiadomską. Poczet Pisarzy Polskich, czyli bliskie spotkania z autorami najsłynniejszych tekstów - od Mikołaja Reja do Olgi Tokarczuk.
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
- 38 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 38 Władysław Reymont | Radio Katowice
Władysław Reymont był nie tylko wielkim powieściopisarzem, nagrodzonym za "Chłopów" Noblem, ale też dziennikarzem, który pisał reportaże obyczajowe. Jakie jeszcze talenty nosił w sobie, dowiemy się z rozmowy Ewy Niewiadomskiej z profesorem Ryszardem Koziołkiem.
Wed, 30 Oct 2024 - 37 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 37 Cyprian Kamil Norwid | Radio Katowice
Geniusz czy autor trudnej poezji? Wielki romantyk, czy poeta spóźniony na swoją epokę? Cyprian Kamil Norwid jest bohaterem kolejnego odcinka Pocztu Pisarzy Polskich w Radiu Katowice. Ewa Niewiadomska i profesor Ryszard Koziołek dyskutują o dziele życia Cypriana Kamila Norwida. Mówi się o nim, że spóźnił się nieco na romantyzm.
Wed, 23 Oct 2024 - 36 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 36 Eliza Orzeszkowa | Radio Katowice
W Radiu Katowice czas na rozmowę o literaturze. W kolejnym odcinku cyklu "Poczet Pisarzy Polskich" Ewy Niewiadomskiej i profesora Ryszarda Koziołka zagłębimy się w twórczość Elizy Orzeszkowej.
Tue, 22 Oct 2024 - 35 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 35 Audycja premierowa | Radio Katowice
W każdą środę wieczorem proponujemy Państwu wycieczki w świat polskiej literatury, dawnej i najnowszej. Prawie cały Poczet Pisarzy Polskich znajdą państwo na stronie z podcastami Radia Katowice, ale pojawiają się też nowości. Dzisiaj Ewa Niewiadomska i Profesor Ryszard Koziołek proponują audycję premierową.
Wed, 11 Sep 2024 - 34 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 34 Remanent w bibliotece | Radio Katowice
"Poczet Pisarzy Polskich" to audycja literacka, która przez lata powstawała w Radiu Katowice. Jej autorom, Ewie Niewiadomskiej i profesorowi Ryszardowi Koziołkowi, przyniosła kilka ważnych nagród takich jak PIK-owy Laur Polskiej Izby Książki czy Dyplom Stulecia Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Najbardziej cieszy nas jednak fakt, że Państwo nasi słuchacze polubili "Poczet Pisarzy", a ponieważ w pierwszej serii nie udało się omówić wszystkich ważnych dla historii polskiej literatury nazwisk, autorzy Ryszard Koziołek i Ewa Niewiadomska postanowili wrócić na literacki szlak.
Wed, 04 Sep 2024 - 33 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 33 Olga Tokarczuk cz.2 | Radio Katowice
Olga Tokarczuk ur. 29 stycznia 1962 roku w Sulejowie. Pisarka, eseistka, poetka. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 2018 roku, The Man Booker International Prize za powieść "Bieguni". Dwukrotnie zdobyła Nagrodę Literacką NIKE za powieści "Bieguni" i "Księgi Jakubowe" . Zadebiutowała książką "Podróż ludzi księgi", niezwykle popularne stały się również jej kolejne książki "Prawiek i inne czasy" i "Dom dzienny, dom nocny". Olga Tokarczuk znana jest także z zaangażowania w sprawy społeczne. O jednej z największych polskich pisarek z literaturoznawcą profesorem Ryszardem Koziołkiem rozmawia Ewa Niewiadomska. Oldze Tokarczuk poświęcamy dwa odcinki Pocztu Pisarzy Polskich.
Mon, 03 Oct 2022 - 32 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 32 Olga Tokarczuk cz.1 | Radio Katowice
Olga Tokarczuk ur. 29 stycznia 1962 roku w Sulejowie. Pisarka, eseistka, poetka. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 2018 roku, The Man Booker International Prize za powieść "Bieguni". Dwukrotnie zdobyła Nagrodę Literacką NIKE za powieści "Bieguni" i "Księgi Jakubowe" . Zadebiutowała książką "Podróż ludzi księgi", niezwykle popularne stały się również jej kolejne książki "Prawiek i inne czasy" i "Dom dzienny, dom nocny". Olga Tokarczuk znana jest także z zaangażowania w sprawy społeczne. O jednej z największych polskich pisarek z literaturoznawcą profesorem Ryszardem Koziołkiem rozmawia Ewa Niewiadomska. Oldze Tokarczuk poświęcamy dwa odcinki Pocztu Pisarzy Polskich.
Mon, 03 Oct 2022 - 31 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 31 Andrzej Stasiuk | Radio Katowice
Andrzej Stasiuk ur w 1960 roku. Prozaik, dramaturg, publicysta i wydawca. Laureat Nagrody Literackiej NIKE za książkę „Jadąc do Babadag”. Do najpopularniejszych tytułów tego autora należą „Mury Hebronu”, „Biały kruk” i „Dojczland”.
Mon, 02 May 2022 - 30 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 30 Jerzy Pilch | Radio Katowice
Jerzy Pilch (1952-2020) pisarz, publicysta, felietonista, scenarzysta filmowy. Zdobywca Nagrody Literackiej NIKE za książkę „Pod Mocnym Aniołem”. Do najpopularniejszych tytułów tego autora należą „Bezpowrotnie utracona leworęczność”,”Inne rozkosze”, „Wiele Demonów” i „Tysiąc spokojnych miast”.
Fri, 29 Apr 2022 - 29 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 29 Slawomir Mrożek | Radio Katowice
Sławomir Morożek (1930 – 2013) pisarz i rysownik. Autor satyrycznych opowiadań i dramatów, z których „Tango”, „Emigranci” i „Miłość na Krymie” doczekały się wielu znakomitych realizacji scenicznych. Mrożka uważa się za współtwórcę teatru absurdu. Laureat Nagrody Polskiego PEN Clubu.
Mon, 25 Apr 2022 - 28 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 28 Wisława Szymborska | Radio Katowice
Wisława Szymborka (1923-2012) poetka i eseistka. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla (1996) Dama Orderu Orła Białego. Jej wiersze, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, dają kameralny obraz ludzkich przeżyć i poszukiwań. Wiersz „Nic dwa razy” na stałe zagościł w kanonie lektur szkolnych.
Fri, 22 Apr 2022 - 27 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 27 Tadeusz Różewicz | Radio Katowice
Tadeusz Różewicz (1921- 2014) poeta pokolenia Kolumbów. Dramaturg, prozaik i scenarzysta. W jego twórczości obecny jest człowiek przygnieciony doświadczeniem wojennym i na nim budujący przyszłość. Wiersz „Ocalony” jest jednym z najlepszych przykładów takiej literatury, podobnie jak dramat „Kartoteka” , który przetłumaczony na kilkadziesiąt języków i jest stale obecny na scernach teatranych.
Mon, 18 Apr 2022 - 26 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 26 Czesław Miłosz | Radio Katowice
Czesław Miłosz (1911-2004) jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Od 1951 roku przebywał na emigracji we Francji i Stanach Zjednoczonych. Profesor Uniwersytetu Harvarda. Laureat Literackiej Nagrody Nobla (1980). Jego wiersze „Campo di Fiori” oraz „To” budzą niezmiennie zachwyt miłośników poezji na całym świecie.
Fri, 15 Apr 2022 - 25 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 25 Witold Gombrowicz | Radio Katowice
Witold Gombrowicz (1904-1969) wybitny prozaik i dramaturg. W centrum jego twórczości jest człowiek uwikłany w kontekst kulturowy i społeczny. Najważniejsze tytuły Gombrowicza to „Ferdydurke”. „Iwona księżniczka Burgunda”, „Ślub”, „Kosmos”, „Pornografia”. Pod koniec życia był kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla.
Mon, 11 Apr 2022 - 24 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 24 Jarosław Iwaszkiewicz | Radio Katowice
Jarosław Iwaszkiewicz (1894-1980) prozaik, poeta, eseista, tłumacz. Współtwórca grupy poetyckiej Skamander. Prezes Związku Literatów Polskich. Wielokrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nobla. Autor kilkudziesięciu książek, w tym powieści „Sława i chwała” Na podstawie prozy Iwaszkiewicza powstały filmy Andrzeja Wajdy „Panny z Wilka”, „Brzezina” i „Tatarak”.
Fri, 08 Apr 2022 - 23 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 23 Stanisław Brzozowski | Radio Katowice
Stanisław Brzozowski (1878–1911) pisarz, dziennikarz, krytyk literacki okresu Młodej Polski. Komentator zjawisk społecznych. Twórca „filozofii pracy”. Autor powieści „Płomienie”. Postać o barwnym i zaskakującym życiorysie.
Mon, 04 Apr 2022 - 22 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 22 Leopold Staff | Radio Katowice
Leopold Staff (1878-1957) jeden z największych polskich poetów XX wieku. Przedstawiciel „współczesnego” klasycyzmu. Piewca umiaru i harmonii w literaturze. Autor kilkunastu tomików wierszy. Staff zadebiutował utworem „Noce bezsenne”. Zaś jego najbardziej znanym wierszem pozostaje „Deszcz jesienny” omawiany w szkole przez kolejne pokolenia.
Wed, 16 Feb 2022 - 21 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 21 Stanisław Przybyszewski | Radio Katowice
Stanisław Przybyszewski (1868-1927) pisarz, poeta, dramaturg, nowelista okresu Młodej Polski. Przedstawiciel cyganerii krakowskiej. Propagator hasła „Szuka dla sztuki”. Skandalista tworzący wokół siebie aurę tajemniczości. Fascynował wielu twórców swojej epoki.
Wed, 09 Feb 2022 - 20 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 20 Jan Kasprowicz | Radio Katowice
Jan Kasprowicz (1860-1926) poeta, dramaturg, tłumacz i krytyk literacki, przedstawiciel Młodej Polski. W jego wierszach widoczne są: ekspresjonizm, symbolizm i naturalizm. Wiersz „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach” Kasprowicza uznawany jest za jeden z najpiękniejszych polskich wierszy pejzażowych.
Wed, 02 Feb 2022 - 19 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 19 Kazimierz Przerwa-Tetmajer | Radio Katowice
Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1865-1940) młodopolski poeta, powieściopisarz i nowelista. Zafascynowany górami. Autor cyklu opowiadań „Na skalnym Podhalu”. Do znanych wierszy Tetmajera należą „Melodia mgieł nocnych” i „Lubie kiedy kobieta”
Wed, 26 Jan 2022 - 18 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 18 Stefan Żeromski cz. 2 | Radio Katowice
Stefan Żeromski – (1864 – 1925) prozaik, publicysta, dramaturg. Autor takich dzieł jak „Dzieje grzechu”, „Ludzie bezdomni”, „Popioły” czy „Przedwioście”. Jego liiteratura była zaangażowana społecznie, a sam Żeromski nazywany bywał „sumieniem narodu”.
Wed, 19 Jan 2022 - 17 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 17 Stefan Żeromski cz. 1 | Radio Katowice
Stefan Żeromski – (1864 – 1925) prozaik, publicysta, dramaturg. Autor takich dzieł jak „Dzieje grzechu”, „Ludzie bezdomni”, „Popioły” czy „Przedwioście”. Jego liiteratura była zaangażowana społecznie, a sam Żeromski nazywany bywał „sumieniem narodu”.
Wed, 12 Jan 2022 - 16 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 16 Henryk Sienkiewicz cz. 2 | Radio Katowice
Henryk Sienkiewicz (1846-1916) powieściopisarz i nowelista. W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Jego książki, należące do kanonu lektur szkolnych, zawsze budziły zainteresowanie reżyserów filmowych i teatralnych. O Sienkiewiczu, którego powinien poznać każdy, z profesorem Ryszardem Koziołkiem rozmawia Ewa Niewiadomska.
Tue, 28 Dec 2021 - 15 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 15 Henryk Sienkiewicz cz. 1 | Radio Katowice
Henryk Sienkiewicz (1846-1916) powieściopisarz i nowelista. W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Ogromną popularność przyniosły mu takie tytuły jak „Quo Vadis”. „Trylogia”, „Krzyżacy”. Jego książki stale obecne są w kanonach lektur szkolnych. Sienkiewicza trzeba czytać, żeby zrozumieć naszą historię – mówi profesor Ryszard Koziołek – laureat Nagrody Literackiej Gdynia za książkę „Ciała Sienkiewicza” .
Tue, 21 Dec 2021 - 14 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 14 Józef Ignacy Kraszewski | Radio Katowice
Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887) pisarz, publicysta, wydawca i działacz społeczny. Autor ogromnej liczby utworów pisanych wierszem i prozą. Najbardziej znana „Stara baśń” doczekała się ekranizacji. Jak twierdzi profesor Ryszard Koziołek w rozmowie z Ewą Niewiadomską na scenariusz filmu nadaje się też życiorys Kraszewskiego.
Tue, 14 Dec 2021 - 13 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 13 Aleksander Fredro | Radio Katowice
Hrabia Aleksander Fredro (1793-1876) najwybitniejszy polski komediopisarz. Autor „Zemsty”, „Ślubów panieńskich”, „Pana Jowialskiego”. Jego dramaty chętnie grywane są do dziś na polskich scenach. Doczekały się wielu tradycyjnych i awangardowych w formie inscenizacji. O twórczości Aleksandra Fredry Ewa Niewiadomska rozmawia z profesorem Ryszardem Koziołkiem.
Tue, 07 Dec 2021 - 12 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 12 Cyprian Kamil Nowid | Radio Katowice
Cyprian Kamil Norwid – poeta, prozaik, dramatopisarz i eseista. Urodzony 24 września 1821 roku w Laskowie-Głuchach, zmarł w 1883 roku w Paryżu. Badacze literatury zaliczają go często do czwórki najważniejszych polskich poetów romantycznych. Inni uważają go za współtwórcę klasycyzmu i parnasizmu. O pięknie twórczości autora „Fortepianiu Szopnena” z profesorem Ryszardem Koziołkiem rozmawia Ewa Niewiadomska.
Thu, 25 Mar 2021 - 11 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 11 Zygmunt Krasiński | Radio Katowice
Zygmunt Krasiński – a właściwie Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt Krasiński - jeden z trzech wieszczów – najważniejszych poetów polskiego romantyzmu. Urodził się w 1812 roku w Paryżu i tam też zmarł w 1859 roku. Debiutował w 1828 jako autor opowieści gotyckich. Jego twórczość przepełniona była cierpieniem, wizją zagłady i śmierci. O autorze słynnej „Nie-Boskiej” Komedii z profesorem Ryszardem Koziołkiem rozmawia Ewa Niewiadomska.
Thu, 18 Mar 2021 - 10 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 10 Juliusz Słowacki | Radio Katowice
Juliusz Słowacki – jeden z wieszczów narodowych. Obok Mickiewicza uznawany za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu. Urodził się w 1809 roku w Krzemieńcu, zmarł w 1849 roku w Paryżu. Autor „Kordiana” i „Balladyny” tworzył w duchu narodowowyzwoleńczym, poruszał też uniwersalne tematy egzystencjalne. O niezwykłej wyobraźni poetyckiej Słowackiego z profesorem Ryszardem Koziołkiem rozmawia Ewa Niewiadomska.
Fri, 12 Mar 2021 - 9 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 9 Adam Mickiewicz cz. 2 | Radio Katowice
Pozostajemy w kręgu literatury romantycznej. Powaga, komizm i liryzm znajdują swoje miejsce w twórczości Adama Mickiewicza. Pojawiają się w dramatach i balladach. Prezentujemy drugą część rozważań o poecie. Usłyszymy o jego życiu na emigracji, elitarnym świecie, do którego należał i niebezpiecznych ludziach, którzy lubili jego towarzystwo. Profesor Ryszard Koziołek w rozmowie z Ewą Niewiadomską.
Sun, 31 Jan 2021 - 8 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 8 Adam Mickiewicz cz. 1 | Radio Katowice
Adam Mickiewicz jeden z trzech największych poetów romantycznych. Autor "Pana Tadeusza", "Dziadów", "Ballad i romansów", które od dziesięcioleci pozostają na liście lektur szkolnych. Był działaczem patriotycznym i społecznym, tłumaczem i nauczycielem akademickim. Bywa porównywany do Byrona i Goethego. Jego życie, również na emigracji, było nierozerwalnie związane z historią Polski. "Mickiewicz jest największym "lewiatanem" polskiej literatury" - mówi profesor Ryszard Koziołek w rozmowie z Ewą Niewiadomską
Mon, 25 Jan 2021 - 7 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 7 Benedykt Chmielowski | Radio Katowice
Benedykt Chmielowski - twórca jednej z pierwszych polskich encyklopedii, która do dziś jest obiektem zarówno zachwytów jak i szyderczej krytyki. Urodził się w 1700 roku w Łucku, zmarł w w 1763 w Firlejowie. Był polskim księdzem katolickim i pisarzem dewocyjnym. Wspomniana encyklopedia nosi tytuł "Nowe Ateny albo Akademia wszelkiej scjencji pełna". Dziełem pisarza był również niezwykle popularny modlitewnik "Bieg roku całego".
Wed, 22 Jul 2020 - 6 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 6 Jakub Wujek | Radio Katowice
Jakub Wujek - kolejna ciekawa postać świata literatury, której zawdzięczamy między innymi przekład Biblii. Urodzony w 1541 w Wągrowcu. Zmarł w 1597 w Krakowie. Jezuita, rektor kolegium jezuickiego w Poznaniu. Niezwykle pracowity i uzdolniony językowo. W roku 1584 władze zakonu jezuitów zleciły mu przełożenie Pisma Świętego. Podstawą przekładu był łaciński przekład przypisywany św. Hieronimowi. Zapraszają prof. Ryszard Koziołek i Ewa Niewiadomska.
Wed, 15 Jul 2020 - 5 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 5 Jan Chryzostom Pasek | Radio Katowice
Jan Chryzostom Pasek - jedna z barwniejszych postaci polskiej literatury. Pochodził ze szlachty. Wykształcenie zdobył w kolegium jezuickim w Rawie Mazowieckiej. Prowadził barwne i awanturnicze życie. Jego "Pamiętniki" są niezwykle barwnym zapisem polskiej obyczajowości XVII wieku. Stały się inspiracją dla wielkich twórców literatury, wśród których byli miedzy innymi :Mickiewicz, Słowacki i Sienkiewicz.
Sat, 25 Apr 2020 - 4 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 4 Mikołaj Sęp Szarzyński | Radio Katowice
Mikołaj Sęp Szarzyński - uważany za najwybitniejszego, obok Jana Kochanowskiego, twórcę literatury staropolskiej. Pisał po polsku i po łacinie. Był autorem sonetów, pieśni, liryków patriotycznych i erotyków. W swojej poezji próbował przestudiować człowieka jako całość - jego duchowość i cielesność.
Thu, 23 Apr 2020 - 3 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 3 Jan Kochanowski | Radio Katowice
Poeta, również tłumacz i dramaturg. Urodzony w 1530 roku w Sycynie, zmarł w 1584 roku w Lublinie. Najwybitniejszy twórca polskiego Renesansu, wybitny poeta na skalę europejską. Tego rodzaju geniusz poetycki pojawił się w literaturze polskiej po raz pierwszy i pozostał jedyny aż do czasu Romantyzmu. O jego niezwykłej twórczości rozmawiają Ewa Niewidomska i prof. Ryszard Koziołek.
Thu, 19 Mar 2020 - 2 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 2 Mikołaj Rej | Radio Katowice
Mikołaj Rej - zwany ojcem literatury polskiej. Uważany za sybarytę, który aż nadto kochał przyjemności życia i rubaszne dowcipy. Jako pierwszy zaczął pisać po polsku. Posługiwał się realistycznym językiem. Chciał w swoich tekstach pokazać związek człowieka z naturą. W rozmowie Ewy Niewiadomskiej z profesorem Ryszardem Koziołkiem pojawi się wiele mało znanych wątków z życia Mikołaja Reja, a także sporo cytatów, które zaskakują aktualnością.
Wed, 11 Mar 2020 - 1 - Poczet pisarzy polskich. Odc. 1 Dlaczego lubimy książki? | Radio Katowice
O tym dlaczego przyjaźnimy się z książkami rozmawiają profesor Ryszard Koziołek wybitny literaturoznawca i Ewą Niewiadomską, dziennikarka Radia Katowice.
Mon, 09 Mar 2020
Podcasts similaires à Poczet pisarzy polskich | Radio Katowice
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Piąte: Nie zabijaj Justyna Mazur
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Za Rubieżą. Historia i polityka Miłosz Szymański
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Polityka o historii Polityka
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
- Powtórka z Rozrywki Wybrał: Z. Zeranski
- Żurnalista - Rozmowy bez kompromisów zurnalistapl