Filtrer par genre
- 74 - 45. Upadek Davida Černého
Dziękuję, że wspieracie mój podcast na Patronite, buycoffee, czy wykupujecie dostęp do specjalnych odcinków na Spotify. Wspierajcie twórców niezależnych!
W tym odcinku Podcastu pod specjalnym nadzorem zastanawiam się, czemu David Černý, tak lubiany w Polsce czeski rzeźbiarz, od dobrej dekady popada w twórczą przeciętność. Dlaczego "wkurzacz czeski", wcześniej często reagujący na wydarzenia polityczne i społeczne, znakomicie potrafiący wykorzystać fale "wielkiej historii", ostatnio przynosi dzieła dość banalne, dania niedosmażone i letnie, przyciągające tylko instagramowych turystów? A przecież był to kiedyś mistrz skrótu, skandalista, który nie bał się przekroczenia żadnej granicy dobrego smaku, w końcu buntownik z wyboru przeciwko estabilishmentowi. Opisuję ostatnią aferę wokół odsłonięcia jego motyli na domu handlowym Máj w Pradze, która obudziła burzliwą dyskusję na temat ingerencji w przestrzeń publiczną. Czy każdy kicz ma prawo zawisnąć w centrum metropolii, tylko i wyłącznie dlatego, że taka jest wola dewelopera? Wiedzcie, że nie tylko Polska żyje problemami związanymi ze sztuką współczesną (myślę o MSN w Warszawie). Wasi sąsiedzi, przynajmniej Prażanie, też debatują, lamentują i załamują ręce. A David Černý tylko na to czeka. W tym aspekcie się nie zmienił.
P.S Jestem ciekaw Waszych przemyśleń i komentarzy. Wielu powie pewnie, że to żaden upadek - wręcz przeciwnie - to wzlot.
Dziękuję raz jeszcze, że słuchacie Podcastu pod specjalnym nadzorem, doceniacie czeskie i praskie historie. To już 45 pełny odcinek. Do usłyszenia w następnej opowieści. PG
Thu, 31 Oct 2024 - 28min - 73 - 44. Muzyka grzybów
Możecie wspierać Podcast pod specjalnym nadzorem na Patronite, buycoffee, a także poprzez płatne subskrypcje. Za każde wsparcie w tych ciężkich czasach - serdecznie dziękuję!
Jesień jest, grzyby rosną, zabieram Was więc na podcastowe grzybobranie. Rozstrzygnę w końcu, czy Czesi, a może Polacy to najwięksi grzybiarze na świecie! Ale zrobię to w swoim stylu. Nie będę zasypywał Was statystykami jak jesiennymi liśćmi. Przyniosę argumenty kulturowe i kulturalne: muzyczne, filmowe, także te ze świata sztuki. Bo czy Polacy mogą się pochwalić kompozytorem, który usłyszał muzykę grzybów? Czy polska kinematografia zajmuje się grzybiarską obsesją ?Czy w Polsce periodyki kulturalne analizują grzybiarski fenomen?
Prezentuję twórczość kompozytora Václava Hálka. To postać o franciszkańskich rysach, jakby żywcem wyciągniętą z prozy Oty Pavla. U niego miłość do grzybów, wędrówek, niepodważalny geniusz muzyczny, łączy się z wiarą w Boga i odnajdywania go w przyrodzie (niecodzienne połączenie, jeśli wziąć pod uwagę stereotypy na temat Czechów). Kompozytor odszedł dokładnie 10 lat temu, w najlepszym czasie dla grzybiarzy. Zdążył jeszcze poczęstować smażonymi grzybami samego Johna Cage'a. Opowiem też o czeskim Ojcu wszystkich grzybiarzy, o łączeniu tak odległych fenomenów jak wschodnie sztuki walki i grzybobranie. Zastanawiać się będę, czy można zabić w walce o grzyba? A ponieważ świętujemy 100-lecie Manifestu surrealistycznego André Bretona, pojawi się też seks z makaronem. Zapraszam na spacer do lasu...
Thu, 17 Oct 2024 - 21min - 72 - Zamek trzech prezydentów - BONUS do odcinków "Kamienie się toczą do Pragi"
Rolling Stones dali impuls do przemian Zamku Praskiego, ale to, co działo się potem, w szalonych latach 90-tych, przejdzie najśmielsze oczekiwania. Festiwal muzyki tanecznej w siedzibie prezydenta? Yes, ano, we can. W bonusowym odcinku opowiadam o transformacji symbolu władzy, Hradu nad Pragą, w czasie "panowania" prezydenta Havla, Klausa i Zemana. Nie każdy wniósł dobre rzeczy, nie każdy zrozumiał idee otwartej, obywatelskiej agory - jak to wymyślił filozof na tronie - prezydent Masaryk. Będzie przez moment o Masaryku i jego nadwornym architekcie Jože Plečniku, bo ich duch powrócił, kiedy Zamek opuścili czerwoni prezydenci. Będzie o tym, jak Havel zmienił najważniejszy praski kompleks, jaki dał impuls, jak wspaniale potrafił przyciągać ludzi z odmiennymi ideami i optyką. A potem już komercjalizacja tego miejsca za prezydenta Klausa, jazz, szalony pomysł na Tour de Ski (na sztucznym śniegu) i kiedy wydawało się, że gorzej być nie może...nadejdzie Miloš Zeman z opcją prokremlowską i drutem żyletkowym. Nie jest to odcinek wyłącznie polityczny. Pełno w nim anegdot o artystach (od razu mówię: będzie David Černý). Gdzieś się nam to wszystko równoważy w luźnej gawędzie, do której w Podcaście pod specjalnym nadzorem już chyba przyzwyczaiłem. Na koniec refleksja: kto miałby przyjechać na Zamek Praski do prezydenta, by znów o tym miejscu było głośno? Taylor Swift?
Ten bonusowy materiał jest otwarty dla wszystkich słuchaczy, by pokazać, że dodatkowe odcinki warte są subskrybowania. Dziękuję jak zawsze za wsparcie na Patronite, buycoffee, za wszystkie lajki, komentarze, łapki w górę na YouTube.
Do usłyszenia w następnym odcinku Podcastu pod specjalnym nadzorem. Ahoj! PG
Thu, 26 Sep 2024 - 32min - 71 - 43. FEXT (najbardziej przeklęty z czeskich poetów)
Karel Šebek był fextem. Kto to taki? To byt nieśmiertelny. Nie straszny mu ból, cierpienie, śmierć. Taki był Karel, człowiek, który próbował się zabić 20, może nawet 30 razy. Nigdy mu się to nie udawało. Sanitariusz w zakładach psychiatrycznych, który sam stał się pacjentem. Najbardziej przeklęty z czeskich poetów, tworzący wiersze na kilogramy, owładnięty surrealizmem, coraz bardziej popadający w obłęd i wyglądający śmierci. Wciąż mało znany, nawet w Czechach, gdzie po latach wychodzą jego wiersze, korespondencja, zapisy snów. Napisałem, że Karel był fextem, ale może wciąż nim jest? Jego zagadkowe zniknięcie nie zostało wyjaśnione. Od czasu do czasu znów się pojawia, daje znak, pozostawia ślad. Próbuję to wyjaśnić na końcu tej historii. Jest ona dla mnie bardzo ważna: Karel Šebek to jeden z praskich szaleńców, którzy są mi tak bliscy. Najnowszy odcinek Podcastu pod specjalnym nadzorem, to nie tylko opowieść o samozniszczeniu, nieśmiertelności, znikaniu, ale też o wielkiej przyjaźni.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu Podcast pod specjalnym nadzorem wciąż powstaje. W dzisiejszych (ciężkich) czasach, to wcale nie jest takie oczywiste. Dlatego bardzo dziękuję za to, że wykupujecie subskrypcje na Spotify, wspieracie na Patronite, stawiacie wirtualne kawy na buycoffee lub śledzicie kanał podcastu na YouTube.
p.s w odcinku wspominam też Věrę Kunderovą, żonę Milana Kundery, która odeszła kilka dni temu. Po cichu, na własnych zasadach, tak jak żyła.
Thu, 19 Sep 2024 - 28min - 70 - 42. Kamienie się toczą do Pragi 2/2
Czas na drugą część opowieści o legendarnym koncercie Rolling Stones w Pradze. Jesteście gotowi? Dziękuję za wszystkie ciepłe komentarze i recenzje po pierwszym odcinku. To dzięki Wam powstają kolejne materiały Podcastu pod specjalnym nadzorem. Dziękuję za wsparcie na Patronite, buycoffee, subskrypcje na Spotify, czy łapki w górę na YouTube.
17 sierpnia 1990 roku, pod osłoną nocy, w Pradze lądują legendarni Rolling Stonesi! Jeszcze kilka miesięcy wcześniej, ludziom nie przyszłoby to nawet do głowy. W Czechosłowacji przez dwa kolejne dni trwa "druga rewolucja". Mick Jagger, Keith Richards i spółka, wypędzają bolszewików rock'n'rollem, sowieckie czołgi wyjeżdżają (w praktyce jeszcze chwilę to potrwa), kamienie się wtaczają. Rolling Stones do dziś są z tego pobytu bardzo dumni. Opowiem o czasie jaki spędzili z prezydentem Václavem Havlem (Keith w swojej autobiografii napisze "Jezu, lubię tego kolesia!"), o prezencie jaki mu przywieźli. Dowiecie się co zwiedzał w Pradze Mick Jagger, co zjadł z Olgą Havlovą, czemu tak problematyczne były argentyńskie steaki, przywiezione dla gwiazd rocka. W końcu opowiem jak to wyglądało, kiedy rozbrzmiały pierwsze riffy "Start Me Up" i na oczach 110 tysięcy fanów, Rollling Stones zstąpili z rockowego nieba! Na tym legendarnym koncercie było aż 7 tysięcy Polaków. Jestem pewien, że dla wszystkich, którzy byli 18.08.1990 roku w Pradze, ten (i poprzedni) odcinek Podcastu pod specjalnym nadzorem, będzie wehikułem czasu, do tego formującego momentu.
Fri, 13 Sep 2024 - 26min - 69 - 41. Kamienie się toczą do Pragi 1/2
Prawdziwa gratka, nie tylko dla fanów czeskich historii, ale też miłośników rockowych opowieści. Wiosna – lato 1990 roku w Czechosłowacji. Dosłownie kilka miesięcy po Aksamitnej Rewolucji. Havel jest świeżo upieczonym prezydentem, a Czesi zachłystują się wolnością. Potrzeba jednak symbolu, czegoś co przypieczętuje upadek komunizmu. Przylatuje papież Jan Paweł II. To jednak za mało.
Grupka „yesmanów”, młodych, zupełnie niedoświadczonych producentów muzycznych znad Wełtawy, bierze się za najcięższe zadanie w życiu: jak sprowadzić Rolling Stones do Czechosłowacji? Václav Havel pisze zaproszenie na barowej serwetce, ale czy to wystarczy? Agencja, która zaczyna negocjacje z managementem legendarnego zespołu, nie ma nawet faxu i telefonów. Kilka bezsennych, szalonych tygodni, które przejdą do historii Pragi i całego kraju, kraju w którym wciąż trwa jeszcze socjalizm. Prawie codziennie pojawiają się nowe problemy, co chwilę wszystko się sypie – uwaga na sceny rodem z filmów Stanisława Barei! Prawdziwa historia pierwszego, słynnego koncertu Rolling Stones. Musicie tego posłuchać. Zapnijcie pasy, zaczynamy prawdziwą, rockową jazdę, która wielu ludziom jawi się teraz jak sen. Sen, który ziścił się 18 sierpnia 1990 roku na praskim Strahovie.
Dziękuję za wsparcie Podcastu pod specjalnym nadzorem na Patronite, buycoffe, za komentarze, suby na YouTube i przekazywanie informacji, że mój podcast istnieje. To dzięki Wam mogą powstawać takie odcinki, jak ten o Rolling Stones w Pradze! Ahoj! PG
Thu, 05 Sep 2024 - 28min - 68 - 40. Skoczkowie
Zapraszam na 40 pełny odcinek Podcastu pod specjalnym nadzorem.
Znacie lepszy sposób na świętowanie, niż dobra opowieść? Dziękuję za wsparcie na Patronite, kawy na buycoffee, za każdy komentarz i zainteresowanie czeskimi historiami. Ale do rzeczy...
Obawiam się, że po tej opowieści, nigdy już nie spojrzycie na słynny Most Karola w Pradze, w ten sam sposób. Od wielu lat obsesyjnie rejestruję dziwne zdarzenia na Moście, szczególnie interesują mnie skoki i próby samobójcze. W odcinku pojawi się Jaroslav Hašek, Václav Havel, azjatyckie pary nowożeńców, naćpani turyści, odrzuceni poeci, zakochani, którzy dostali kosza. Będzie też Igor Hnizdo, bo wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny. Wszystko w formie, do której już chyba przyzwyczaiłem. Poznacie człowieka, który uratował pod Mostem Karola 200 osób. Wspominam też tajwańską piosenkę – hit czy przekleństwo Pragi? Przeplatać się będzie życie i śmierć, śmiech i łzy, tak to już jest. Život je lajf – jak mawiają nad pełnymi kuflami piwa, w najpiękniejszym mieście świata.
Cieszę się, że wytrwałem do 40-tki.
p.s Podcast dostępny jest też na YouTube i innych platformach.
Thu, 29 Aug 2024 - 29min - 67 - 39. Tak się bawi ČSSR
Tak się bawi, tak się bawi ČSSR!
Tak się bawi, tak się bawi ČSSR!
Czyli juwenalia, konkursy piękności, zajadanie się jajkiem po rosyjsku (spokojnie, wyjaśnię!), pierwsze striptizy i przemycane szwedzkie porno! Milian Kundera zbudzony o świcie...sami usłyszycie w najnowszym odcinku Podcast pod specjalnym nadzorem.
Nie podawajcie ręki kelnerowi!
Jedzcie jajka naszych przyjaciół!
Wciąż czerpię z bezdennej studni anegdot, plotek, folkloru ze Złotych lat 60-tych w Czechosłowacji. Amerykański poeta - Allen Ginsberg, jeden z twórców Beat Generation, przyjeżdża do Pragi, by stać się królem juwenaliów. Miss Czechosłowacji, Elżunia z Koszyc, pojedzie na konkurs Miss World do Londynu! Z każdym dniem, z każdym majem społeczeństwo czechosłowackie, coraz bardziej się ośmiela, smycz reżimu jest dłuższa i dłuższa. Dziewczyny noszą się wciąż krócej i krócej. Niebawem same będą sobie szyły bikini, by paradować po wybiegach i kręcić zadkami znak nieskończoności. "Na wieczne czasy" - w naszej Mitteleuropie nic nie trwa wiecznie. Wieczność jest elastyczna, według uznania wodzów, partyjnych demiurgów i generałów. Póki co jednak, trwa bal, loteria, pokaz krasy. Wodzirejom odbiera głos na widok gęsiej skórki kandydatek - oto czechosłowackie, Wielkie Piękno i szampańska zabawa. Zapraszam na nią, dziękując tym samym, za Wasze nieustające wsparcie na Patronite, BuyCoffee i suby na kanaleYouTube! Bez Was podcast nie rozwijałby się. Dzięki i ahoj! PG
Thu, 22 Aug 2024 - 30min - 66 - 38. Lekkość (jaka piękna Praska Wiosna)
Jakże lekka i piękna była ta Praska Wiosna. Już za kilka dni kolejna rocznica Sierpnia 68’. Wszyscy będą wspominali dramatyczne dni, publikowali zdjęcia czołgów, walczących, protestujących, płaczących na ulicach ludzi, mówili o wydarzeniach, które demokratyzację u południowych sąsiadów dobiły. Postanowiłem, że zrobię inny, wspomnieniowy, sierpniowy odcinek Podcastu pod specjalnym nadzorem – odcinek o nieznośnej lekkości Praskiej Wiosny i jej głównych bohaterów. Zawsze chciałem tak lekki odcinek nagrać. Mówię o przebudzonej młodzieży, która w Pradze gromadzi się w takich ilościach, że tamuje ruch uliczny; o radości z partycypacji, zniesieniu cenzury, prawdziwym szale medialnym; odrodzeniu karykatury i humoru; modzie, trendach, podróżowaniu i konsumowaniu (prawie jak w krajach zachodnich). Dubček jest lekki i zwinny, partyjni dygnitarze po raz pierwszy uśmiechają się do ludzi i rozdają im kwiaty. Nad wszystkim czuwa indiański wódz, na Placu Wacława rzucili norweskie konserwy, a bigbeatowe zespoły nauczyły się angielskiej mowy. Najpiękniejsza wiosna, czas svobody i ukoronowanie szalonych lat 60-tych. Można się rozmarzyć...
„Azja znów jest daleko” – napisze we wspomnieniach reżyser Pavel Juráček, ale gąsienice tanków już się toczą.
Występują: Vinnetou, Jáchym Topol oraz jego stopa, Alexander Dubček, Antonín Novotný, Leonid Breżniew, Eduard Goldstücker, Pavel Kohout, Pavel Juráček, Jan Procházka, Václav Neckář, Marta Kubišová i 400.000 uczestników najweselszego pochodu pierwszomajowego w historii Czechosłowacji.
Zapraszam do najnowszego odcinka Podcastu pod specjalnym nadzorem. Dziękuję serdecznie za wsparcie na Patronite.pl oraz za wirtualne kawy na BuyCoffee.to – to dzięki Waszemu wsparciu nagrywam kolejne czeskie opowieści. Od niedawna podcast dostępny jest też na YouTube. Dajcie znać komuś, kto właśnie tam słucha podobnych treści.
Fri, 16 Aug 2024 - 33min - 65 - 37. Co trzy palmy to nie jedna (Czeski sen w Cannes 68')
Jeśli podobał Ci się ten odcinek Podcastu pod specjalnym nadzorem, możesz wesprzeć projekt na Patronite lub postawić mi wirtualną kawę. Dzięki!
A teraz już zapraszam wszystkich na wycieczkę do Cannes, na festiwal filmowy, w szalonym roku 1968! W Czechosłowacji trwa odwilż, która przejdzie do historii pod nazwą Praska Wiosna. Już niebawem proces tworzenia "socjalizmu z ludzką twarzą" zostanie brutalnie przerwany przez czołgi Układu Warszawskiego. Tymczasem trwa bal na Titanicu. Na słynnym festiwalu filmowym, aż trzy czechosłowackie filmy walczą o Złotą Palmę. Podobno wszystko dogadane jest z kierownictwem festiwalu, trofeum ma dostać ktoś z trójki reżyserów: Forman, Menzel lub Němec. Jak to się wszystko zakończy? Morza szum, ptaków śpiew, szybkie kabriolety, piękne kobiety, promenady, pomady, szampan, koniak, Pilsner i frankfurterki. Imprezy do białego rana, skandale i nadchodząca wielkimi krokami rewolucja. To wydarzyło się naprawdę, choć brzmi, jak scenariusz napisany przez cudowne dzieci czechosłowackiej (filmowej) nowej fali! Szalony wyjazd do Cannes, który zakończy się piękną porażką w cieniu rewolty, to taka historia, której odkrycie przyniosło mi wiele radości. Może nawet najwięcej satysfakcji w ostatnich latach. Cieszę się, że mogę filmową, skandaliczną, tragikomiczną opowieścią w końcu się z Wami podzielić w Podcaście pod specjalnym nadzorem. Po to właśnie tworzymy podcasty. A więc do Cannes, na festiwal, avanti! Do toho!
p.s Od niedawna Podcast pod specjalnym nadzorem możecie zasubskrybować także naYouTube. Dziękuję, że słuchacie PPSN, wspieracie, komentujecie i przekazujecie wiedzę o czeskich historiach dalej. PG
Thu, 08 Aug 2024 - 28min - 64 - 36. Krecik i Zeman w kryształowej zupie, czyli Czechosłowacja na LSD
Jeśli podoba się Wam Podcast pod specjalnym nadzorem, zachęcam do wsparcia projektu na Patronite oraz BuyCoffee.to ! Dzięki, że jesteście, wspieracie i słuchacie!
A teraz zabieram Was na prawdziwie psychodeliczną jazdę do Czechosłowacji. Rok 1952. Docent Roubíček, praski psychiatra, otrzymuje tajemniczą paczkę z ampułkami od firmy Sandoz. Jest w nich dietyloamid kwasu lizergowego, LSD - zsyntetyzowane przypadkowo, przez szwajcarskiego chemika Alberta Hofmanna. Tak zaczyna się psychodeliczna, odlotowa era lizergamidowa w Czechosłowacji. Psychiatrzy zaczynają eksperymentować z LSD. Najpierw testują kwas sami, potem podają go pacjentom, wierząc w jego terapeutyczne właściwości. Eksperymentom z LSD poddają się artyści wszelkiej maści, filozofowie, naukowcy i zwykli zjadacze knedlika. Czechosłowackie fabryki farmaceutyczne produkują zawrotne ilości magicznego środka. Reżim, służba bezpieczeństwa, wojsko też widzi szansę na wykorzystanie go, ale w zupełnie innym celu. To wszystko i jeszcze więcej w najbardziej halucynogennym odcinku Podcastu pod specjalnym nadzorem w historii.
Czy Krecik powstał pod wpływem LSD? Kogo spotkał Karel Gott w swojej wizji na haju? Kim był psychiatra Stanislav Grof i dlaczego warto pamiętać o jego dokonaniach? Dlaczego LSD nie zadziałało na Zemana? Gdzie zakopano resztkę ampułek, kiedy halucynogen został zakazany na świecie? Na wszystkie te pytania odpowiadam w odcinku - zapraszam do odjechanego imperium, na opowieść o jego narodzinach i upadku.
W najbliższym czasie, postaram się przedstawić czeską historię XX wieku, przez pryzmat narkotyków.
Podcast pod specjalnym nadzorem może rozwijać się tylko dzięki słuchaczom. Jeśli spodobał Ci się psychodeliczny wypad do Czechosłowacji i wcześniejsze czeskie opowieści, daj znać innym: podrzuć podcast szwagrowi, który lubi czasami podryfować; oznacz podcast w mediach społecznościowych; podziel się fragmentem opowieści, napisz komentarz...Dobrze jest czasami zobaczyć, że odcinek zaciekawił i przyniósł inspirację. Dzięki! Do następnego razu. Ahoj. PG
Thu, 25 Jul 2024 - 34min - 63 - 35. Wszystkie ucieczki Karla Gotta 3/3
Jeśli podobał się Wam odcinek (lub poprzednie odcinki) Podcastu pod specjalnym nadzorem, możecie postawić mi wirtualną kawę:
https://buycoffee.to/podcastpodspecjalnymnadzorem
Podcast możecie też wspierać na Patronite.pl - wielkie dzięki!
Kończymy serial o największym czeskim idolu wszechczasów. Czy po wysłuchaniu tego odcinka, da się zrozumieć Karla Gotta? Całość poznacie aż na koniec, jakby powiedział wielki, czeski pisarz Ladislav Fuks. Jest to w ogóle możliwe?
Opowiadam o filmie - katapulcie, który wywindował Gotta na sam szczyt; o tym jak dostał się pod skrzydła wytwórni Polydor i zaczął śpiewać szlagiery w RFN; a potem skończyła się odwilż w Czechosłowacji i "Złotemu słowikowi" zrobiło się w ojczyźnie zbyt ciasno. Nowe reżimowe kadry chcą Karla trzymać na smyczy, a jego najbliższy współpracownik zostaje aresztowany. Pojawia się strach i niepewność. Dowiecie się dlaczego pewna Margit von Grund przywiozła do Pragi, w czasie swojej tajnej misji, niemiecki magazyn Bravo? Dlaczego Karel zniszczył aż 3 telefony? Co napisał w liście do towarzysza Husáka? Co znalazły w jego willi służby bezpieczeństwa? Sytuacja zrobi się naprawdę gorąca, kiedy reżim wyciągnie kartę jego seksualności i wykorzysta osobistego psychiatrę.
To i jeszcze więcej w najdłuższym, jak dotąd, odcinku Podcastu pod specjalnym nadzorem. Najobszerniejszym, bo chciałem oddać głębię psychologiczną tego kryzysu, wszystkie aspekty pojedynku Karel Gott vs partia, tajniacy, Gustav Husák i sam Leonid Breżniew. Całość poznacie aż na koniec...Z dedykacją dla wszystkich miłośników czeskich historii i autorskich podcastów ;)
PG
Thu, 18 Jul 2024 - 1h 08min - 62 - Organy i kanapki - BONUS do odcinka "Te nasze sylwestry czeskie"
Podcast pod specjalnym nadzorem świętuje rok istnienia!
Dzięki, że słuchacie!
Możecie wesprzeć podcast na patronite.pl
Wciąż czas karnawału, świętowania, powracam więc do tematów sylwestrowych. W tym odcinku dowiecie się, jakimi przekąskami zajadali się genialni czescy aktorzy, poznacie przepis na ulubione danie komika Vlasty Buriana. Ale to nie wszystko:
opowiem o typowych czeskich kanapkach (okazuje się, że mają swoją orientację polityczną), o tym, czym uraczył się Adolf Hitler, kiedy przybył na Zamek Praski (i zabrakło jedzenia!), o delikatesach, wynalazkach, genialnym kucharzu czeskim Trejbale, o szalonych Wigiliach u Jana Wericha (czulent z gęsim mięsem - raczył się nim Karel Gott), a wszystko rozpocznie przełomowy monolog Vladimíra Menšíka na Sylwestra 68'.
Czeskie jedzenie, czeskie opowieści, czescy bohaterowie!
Fri, 02 Feb 2024 - 30min - 61 - Mariusz Szczygieł śpiewający - BONUS do odcinka "Szczyglenie"
Był złoty głos Złotego Słowika z Pragi, przed Wami głos Złotego Szczygła ze Złotoryi.
Mariusz Szczygieł dał się namówić na zaśpiewanie kilku czeskich szlagierów w ramach bonusowego materiału.
Jesteście na to gotowi?
Wykorzystane utwory (jakby ktoś pytał, ale nie sprawdzajcie nawet, nie ma sensu, oryginalne nagrania nijak się mają do tego legendarnego występu):
- hymn czeski
- Karel Gott – Kavu si osladim
- Hana Zagorová - Asi, asi
- Helena Vondráčková - Dvě malá křídla tu nejsou
- Václav Neckář - Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě
-Michal David - Dívka na inzerát
-Karel Gott- Kam tenkrát šel můj bratr Jan
Nagrania dokonano w prywatnym studio MS we Wrzeniu świata, Gałczyńskiego 7, Warszawa.
Pani Helena V jeszcze nie odniosła się do coveru swojej piosenki, o ewentualnym duecie będziemy informować z wyprzedzeniem.
Wed, 06 Dec 2023 - 02min - 60 - Ryby i ludzie - BONUS do odcinka "Czeskie morze"Sat, 30 Sep 2023 - 24min
- 59 - Francuskie pieski - 3# BONUS do odcinka "Toaletowe historie"Wed, 19 Jul 2023 - 19min
- 58 - Frenk - 2# BONUS do odcinka "Toaletowe historie"Wed, 12 Jul 2023 - 22min
- 57 - Sekanina - BONUS do odcinka "Czarne święto"
🍺Czechy - czeska kuchnia 🍺
Pozor! Będzie bardzo smacznie.
Podobno najpiękniej opowiadam o smakach czeskiej kuchni.
W pierwszym odcinku Podcastu pod specjalnym nadzorem pojawił się wątek pewnej potrawy.
Postanowiłem rozwinąć go w tym dodatkowym materiale.
Może to początek kulinarnego mini cyklu?
Smacznego, dobrou chuť!
Jeśli podoba Ci się Podcast pod specjalnym nadzorem, możesz wesprzeć projekt na Patronite oraz postawić wirtualną kawę na BuyCoffee ! Dzięki!
Thu, 09 Feb 2023 - 07min - 56 - 34. Smażony ser (czeskie złoto dla zuchwałych)
Od niedawna słuchaczePodcastu pod specjalnym nadzorem, mogą mi postawić kawę - serdecznie dziękuję za wsparcie!
https://buycoffee.to/podcastpodspecjalnymnadzorem
Świat musi wiedzieć: ja, Piotrek Gawliński, przewodnik po Pradze, jestem uzależniony od smażonego sera. Mam wrażenie, że jest nas więcej, prawda? Witajcie w klubie! Symbol czeskiej kuchni zasługuje na pełny, wakacyjny odcinek Podcastu pod specjalnym nadzorem. Bo jest wiele pytań i jeszcze więcej odpowiedzi: czeski smażony ser, płynne złoto w panierce - lepszy z patelni, a może z frytkownicy? Skąd się w ogóle wziął? Jaki związek ze smażonym serem ma pisarz Franz Kafka? Jak ser chcieli wykorzystać komuniści i czemu wprowadzili dni wegetariańskie w Czechosłowacji? W końcu jak teraz Czesi podchodzą do tego pysznego, klasycznego dania? Wciąż w pogoni za najlepszym smażonym serem, zapraszam do stołu! Smacznego!
P.S Na końcu odcinka zdradzam, gdzie w Pradze wcinam smażony ser, przynajmniej 3 razy w tygodniu.
Jeśli spodobał się wam serowy odcinek, możecie wesprzeć PPSN na Patronite.pl ! Dzięki, że czekacie na moje opowieści, słuchacie i pomagacie projektowi rosnąć! Ahoj!
Zawiadowca stacji
PG
Thu, 11 Jul 2024 - 30min - 55 - 31. Król jest nagi? Z wizytą u Černého (Spacerownik praski 7)
Koniec śmiechu, SMICH OFF. Czas na wizytę pod specjalnym nadzorem. Jedziemy razem na praski Smíchov, do muzeum Davida Černého. Uznałem, że nie da się oglądać jego spitfire'ów z motylimi skrzydłami na Alei Narodowej i ruszyłem dalej. Artysta w byłej warzelni fabryki spirytusu, zgromadził swoje największe dzieła. Jak to wszystko wygląda? Ma to sens? Ale to nie wszystko! Dzieje się: właśnie goście zjeżdżają do Musoleum na wernisaż innej ciekawej artystki, fotografki Terezy z Davle, specjalistki od minimalistycznej erotyki. Robi się naprawdę gorąco, biorę dyktafon i wychodzę na zewnątrz. Opowiadam o praskich peryferiach, o przebudowie tej dzielnicy, nieuchronności upadku i odchodzenia. Pojawia się dobry duch Karel Schwarzenberg, pociągi, alkoholicy, bezdomni, spleen, spirytus, wódka, rum, w końcu znów sam David Černý, omal nie przejedzie mnie na swym czarnym (a jakże!), kosmicznym monocyklu. Taki odcinek POV, gęsty, spacerowy, nerwowy, jak zwykle autorski.
Możecie wspierać Podcast pod specjalnym nadzorem na Patronite.pl, a także subskrybować specjalne, bonusowe odcinki podcastu. Dzięki!
Od niedawna możecie też postawić mi kawę:
https://buycoffee.to/podcastpodspecjalnymnadzorem
Wasz zawiadowca
PG
Tue, 18 Jun 2024 - 17min - 54 - 30. Wszystkie ucieczki Karla Gotta 2/3
Czy Boski Kaja mógł osikać z balkonu, przechodzącą pod spodem delegację radziecką?
Wracamy do Karla Gotta, tam gdzie go zostawiliśmy. Jego kariera zaczyna się rozkręcać: w końcu coś nagra (zobaczycie gdzie !), zacznie grać w filmach, śpiewać po teatrach, pojedzie do Las Vegas (to będzie w bonusie, tylko dla subskrybentów), czołgi Układu Warszawskiego zastaną go na festiwalu w Sopocie...tak! Wielu będzie go namawiać, żeby nie wracał do kraju.
Usłyszycie też o tym, jak Gott skakał z gatunkowego kwiatka na kwiatek. Jak był krytykowany, uważany nawet za niezbyt pięknego. Jak poznał swojego tekściarza, który na czeską modłę napisze mu "Love Me Tender" Elvisa. W końcu wrócimy do największej próby jego ucieczki. Zbliża się zjazd partii, a Karla Gotta nie ma w ojczyźnie...
Możecie wspierać Podcast pod specjalnym nadzorem na Patronite (wiele nowości dla patronów), a dostęp do bonusowych, ekskluzywnych odcinków znajduje się TU!
Ci, którzy od czasu do czasu stawiają kawkę, znajdą Podcast pod specjalnym nadzorem na buycoffee.to
Dzięki, że słuchacie.
Wasz zawiadowca
PG
Sun, 09 Jun 2024 - 31min - 53 - TEASER Chcecie zobaczyć złotą Pragę?
Ahoj! Dla tych, którzy jeszcze myślą nad subskrypcją - w tym otwartym teaserze, wypłyniecie na żółte morze. Złocą się zaklęte rewiry, wąskie uliczki, mury, murki, obszczymurki. Praga zatopiona w moczu po hokejowym triumfie czeskiej reprezentacji. A! Poznacie też "Kolbena". To z niego ten fragment: sikaj, sikaj, sikaj! Teaser zachęcający, pełny odcinek tu:
https://podcasters.spotify.com/pod/podspecjalnymnadzorem/subscribe
Mon, 03 Jun 2024 - 01min - 52 - TEASER Oko, mocz i techno (spacerownik praski 6)
Posłuchajcie teasera do zbliżającego się już, klekoczącego po chodniku obcasami jak Miss Cool Cat, odcinka spacerowego po dolnym Žižkovie. Praga lokalna: mocz, krew, pot, łzy, nasienie, ludzkie upadki, nałogi, loty nocne, kiedy narkotyki za mocne.
Będzie to odcinek dostępny tylko dla subskrybentów Podcastu pod specjalnym nadzorem. Już teraz subskrypcję nabyć można w tym kramiku:
https://podcasters.spotify.com/pod/podspecjalnymnadzorem/subscribe
Avanti!
Zawiadowca
Sun, 26 May 2024 - 01min - 51 - Subskrypcje i ekskluzywne odcinki Podcastu pod specjalnym nadzorem - komunikat zawiadowcy
Na rany Miloša Hrmy, co się tu dzieje? Podcast pod specjalnym nadzorem przedstawia nowość na stacji: subskrypcje dla najwierniejszych słuchaczy. Nadjeżdżają nowe pociągi z contentem!
Ostatnio znów naprawili radiowęzeł, choć głos wydobywający się z niego brzmi, jakby ktoś właśnie miał w ustach knedlik ziemniaczany. Słuchajce!
Nagrałem już 50 odcinków Podcastu pod specjalnym nadzorem. Jak tu nie świętować? Przychodzę z subskrypcjami, tak jak z cukierkami na urodziny w podstawówce.
- dla zainteresowanych historią i kulturą południowych sąsiadów, dla wszystkich - podkreślam to od początku - którzy doceniają dobre opowiadanie, dokument, reportaż, słowo
- ekskluzywne odcinki specjalne, bonusy, spacerowniki po Pradze i nie tylko, w cenie jednego, praskiego piwa za miesiąc.
Kierowniku, gdzie to tak? Otóż tu:
https://podcasters.spotify.com/pod/podspecjalnymnadzorem/subscribe
To co będzie się działo, wraz z kilkoma żarcikami i moimi motywacjami, przedstawiam w komunikacie. Zapraszam do odsłuchania.
Na sam koniec mówię też o kilku moich tekstach, które ukazały się w periodykach:
JAK SIĘ ROBI MUMIĘ? - o mumii prezydenta Czechosłowacji Klementa Gottwalda - Notatnik Literacki, do przeczytaniu tu: https://notatnikliteracki.pl/praktyka/jak-sie-robi-mumie/
CZUŁY METALURG - na 100-lecie V.Boudnika - Twórczość, fragment na zachętę tu:
https://tworczosc.com.pl/artykul/czuly-metalurg/
SPACER PO NOWYM ŚWIECIE - zapraszam na surrealistyczną przechadzkę po Hradczanach, Pole, do przeczytania tu: https://poledwumiesiecznik.com/?page_id=6410
Wasz zawiadowca
PG
Sat, 25 May 2024 - 09min - 50 - 28. Wszystkie ucieczki Karla Gotta 1/3
UWAGA! ODCINEK TYLKO DLA SŁUCHACZY 18+
Rozpoczynam 3-odcinkowy serial o ucieczkach Karla Gotta, o jego drodze na szczyt, o tym dlaczego jest najpopularniejszym wykonawcą w Czechach; najbardziej kochaną postacią czeskiej historii drugiej połowy XX wieku. Bożyszcze. Legenda. Mit.
Wiem, że i w Polsce ma wielu fanów, choć znajdą się pewnie i tacy, dla których Gott jest synonimem estradowej żenady. Nie można jednak opowiedzieć historii Czechosłowacji, w tym czechosłowackiego przemysłu rozrywkowego, bez udziału boskiego Karla, "złotego głosu z Pragi", artysty, który nauczył się "głaskać serca" swoim wokalem. Dziś o jego przypadłościach z lat młodzieńczych, początkach kariery, pierwszych próbach wślizgnięcia się na sceny, w zadymionych kawiarniach. Także o człowieku, który Gotta nauczył śpiewać i wiele wiele więcej. Cały obraz, jeśli to w ogóle możliwe, słuchacz "zobaczy" dopiero na końcu. '
Dzięki, że wspieracie Podcast pod specjalnym nadzorem. Od niedawna można mi kupić kawę, by pomóc w jeszcze lepszej pracy nad materiałami:
https://buycoffee.to/podcastpodspecjalnymnadzorem
Sun, 19 May 2024 - 27min - 49 - 27. Podziemne historie (na 50 lat praskiego metra)
To już pięć dekad od kiedy do tuneli pod ziemią, wjechały pierwsze pociągi praskiego metra. Świętujemy razem, w typowym dla Podcastu pod specjalnym nadzorem stylu: ze swadą i humorem. Dowiecie się, gdzie w praskim metrze odnaleźć "piersi" i "anty-piersi", gdzie zobaczyć "salcesony" na filarach, jakie dzieła sztuki skrywa podziemny system; w końcu dlaczego wciąż straszy tu Kreml.
Kaseton jest tak samo ważny jak plastikowe wiaderko.
A smród? A kto by się przejmował smrodem?
Ukončete, prosím, výstup a nástup, dveře se zavírají. Příští stanice: PPSN
Możecie wspierać podcast na Patronite.pl- powstaje dzięki Wam i dla Was!
Okładka odcinka nawiązuje do tego, co teraz z Pragą robią ludzie na całym świecie, gwałcąc ją wizualnie poprzez AI.
Thu, 09 May 2024 - 29min - 48 - 26. Praskie absurdum (praktyczny przewodnik po Pradze 2024)
a...b...c...
Abcadło dla wszystkich, którzy właśnie grzeją silniki i jadą na majówkę do Pragi (da się wykorzystać na inne okazje). Absurdum, bo wiele nas w podróży może zaskoczyć; co kraj to obyczaj; co środek płatniczy, to inne wymagania; kantor nas nie zabije, wzmocni i da po kieszeni; kaczka zadziwi, głowa zniesmaczy, hulajnoga przestraszy. Bolty, wolty, spitfire'y też będą. Dziwne muzea, dziwne narkotyki, praskie zwyczaje, praskie pułapki, praskie wydmuszki, cinkciarze i babuszki. Podziękujecie mi później. Do zobaczenia!
Wasz praski zawiadowca
PG
Jeśli odcinek Wam się podobał, możecie wspierać Podcast pod specjalnym nadzorem na Patronite.pl
Thu, 02 May 2024 - 31min - 47 - 25. Hrabal a sprawa Polaka Franciszka
Takiego materiału jeszcze nie było! Pozor!
Nie mogę Wam dać większego prezentu, przy okazji 110 rocznicy urodzin Bohumila Hrabala, jak ten odcinek Podcastu pod specjalnym nadzorem. Zapraszam na wyjątkową rozmowę z Franciszkiem A. Bielaszewskim,jedynym Polakiem i jedynym cudzoziemcem, który na stałe dostał się do najbliższego otoczenia pisarza, siedział z Hrabalem przy jednym stoliku Pod Złotym Tygrysem (w innych praskich hospodach też), odwiedzał go w Kersku i w szpitalu na Bulovce. Raz wysłał go prawie na tamten świat i wskrzesił tego samego dnia! Niebywałe przygody, anegdoty, szczerość, skromność i humor polskiego pisarza, poety, aforysty, tłumacza i obieżyświata.
Poznajcie Hrabala widzianego jego oczami, zasłyszanego jego uszami. Zapraszam do Pragi lat 80-tych i 90-tych, na wyjątkową "spowiedź", insiderską opowieść o Mistrzu, o czasach, które już nie wrócą, o ludziach, którzy odeszli (lub odchodzą), o piwie, polskim "szpirytusie", który powalił niejednego, o podziemnych wydawnictwach, o języku, pamięci o Wielkim Hrabalu i jego kompanach. Franciszek A. Bielaszewski był jednym z nich. Jak dobrze, że udało się nam spotkać...
Wasz zawiadowca
PG
p.s możecie wspierać jak zawsze Podcast pod specjalnym nadzorem na Patronite.pl- to dzięki Wam mogą powstawać tak wyjątkowe odcinki, jak ten, który właśnie przed Wami.
Thu, 25 Apr 2024 - 40min - 46 - 24. Wchodzisz na własną odpowiedzialność (Spacerownik praski 5 - Praskie pasaże)
Sezon na zwiedzanie już się zaczął. Zapraszam do kolejnego spacerownika - uwaga! - wchodzicie na własną odpowiedzialność: do pasaży nowomiejskich, ukrytych żył i tętnic miasta stołecznego, do tzw. nieulic (Nichtstrasse), jak mawiał o nich Kisch, do świątyń konsumpcji, progresu, moderny! W końcu do niekończących się praskich labiryntów, tak modnych dziś liminal spaces, do gotowych dekoracji, dla wszystkich poszukujących, wolnych duchów.
Praga, jakiej jeszcze nie znacie.
Zapraszam do jej wnętrza.
Wasz zawiadowca
PG
Możecie wspierać Podcast pod specjalnym nadzorem na patronite.pl- rozważ taką możliwość, jeśli materiał pomógł Ci zwiedzić Pragę poza utartym szlakiem.
W odcinku pojawiają się pasaże:
Lucerna
U Nováků
Světozor
U Stýblů
Adria
Wed, 17 Apr 2024 - 27min - 44 - 23. Z wizytą u martwego kota (Spacerownik praski 4 - Galeria Narodowa)
Jestem przewodnikiem po Pradze, od czasu do czasu muszę pokazać, że co nieco umiem opowiedzieć (powiem nieskromnie). Odcinek świetnie przyda się Wam w czasie wiosennych spacerów.
Zapraszam na poszukiwanie martwego kota, na grand opening, pierwszy wernisaż sezonu w praskiej Galerii Narodowej; na podglądanie kolejek amatorów sztuki, stojących po alkohol, a przede wszystkim na poznanie historii, tego fascynującego miejsca - Veletržní palác -poznajmy go razem.
Opowiem wam o najciekawszych dziełach. Wybór nerwowy, kompulsywny, subiektywny - bo leciałem na mecz. Będzie: martwy kot, martwa dziewczyna, genderowy św. Wacław, wodnik, Kupka, Picasso, motocyklista szybki jak wiatr, w końcu najlepszy obiekt ze szkła na świecie! Nie ma lepszego. Będą też aktywiści, a wiecie co oznacza aktywista w galerii? Sprawdźcie...
Wasz zawiadowca
PG
Możecie wspieraćPodcast pod specjalnym nadzorem na Patronite.pl(właśnie pojawiła sięzbiórka na odcinek specjalny). Nudy nie będzie, zaręczam - wręcz przeciwnie, ahoj!
Wed, 03 Apr 2024 - 21min - 43 - 22. Hrabal pod specjalnym nadzorem (na 110 rocznicę urodzin pisarza)
Kuszenie dr Hrabala. Hrabal vs cenzura. Przewrotnie, jak mam w zwyczaju, dorzucam swoje 3 grosze, do wielkiego świętowania 110 rocznicy urodzin Bohumila Hrabala.
Chcę go przedstawić w momencie jego największego kuszenia, zwątpienia, podpisania cyrografu z diabłem, może ktoś powie - sprzedania się...tak jak to zrozumieli wtedy długowłosi członkowie podziemia kulturalnego, którzy w Pradze spalili jego książki.
W tym najbardziej dramatycznym okresie życia, "dryblowania" jak by pewnie powiedział, Hrabal jest najbardziej ludzki, najbardziej kruchy, najbardziej prawdziwy?
Po wesołe anegdoty z piwiarni Pod Złotym Tygrysem, opowieści podlane "złotym mokiem", te niekończące się rajdy słowne, tak pięknie odzwierciedlające gadanie praskiego ludu, możecie sięgnąć zawsze. Dziś Hrabal na poważnie. Jeśli to w ogóle możliwe?
Możecie wspierać Podcast pod specjalnym nadzorem na Patronite.pl
Wasz zawiadowca
PG
Thu, 28 Mar 2024 - 27min - 42 - 21. Czuły barbarzyńca 2/2
Druga część opowieści o genialnym, czeskim grafiku Vladimírze Boudníku, Czułym barbarzyńcy, praskiej legendzie. Jesteśmy z nim w latach 50-tych i 60-tych. Spotyka Bohumila Hrabala w autobusie, zaczyna z nim mieszkać na Grobli Wieczności. Dzięki matce poznaje wielu praskich psychiatrów i całkowicie oddaje się w ich ręce. Poznaje swoją pierwszą żonę Teklę, w końcu udaje mu się choć na moment zyskać uznanie. Przychodzi 1968 rok. Dzień przed ślubem Vladimírka z drugą żoną, do Czechosłowacji wchodzi Układ Warszawski. To tylko preludium do dramatycznego końca. Boudnikowi pozostało kilka miesięcy życia...
Dziękuję, że słuchacie regularnie Podcastu pod specjalnym nadzorem.
Możecie go wspierać również na patronite.pl
Pozdrawiam czule
PG
Sat, 23 Mar 2024 - 30min - 41 - 20. Czuły barbarzyńca 1/2
Vladimír Boudník, genialny czeski grafik, urodził się w Pradze dokładnie 100 lat temu. Przy tej okazji, długo oczekiwany i bardzo dla mnie ważny odcinek o Czułym barbarzyńcy. Ponieważ materiału wyszło dużo, postanowiłem opowieść o jego życiu rozdzielić na dwa odcinki.
Dziś poznacie jego dzieciństwo, dorastanie, pobyt w Rzeszy w czasie II wojny światowej. Powróci do Pragi, by prawie zginąć w czasie powstania praskiego. Potem zacznie pisać manifesty i tworzyć na ulicach Pragi. Pozna też Bohumila Hrabala, który stworzy jego legendę, mit Czułego barbarzyńcy, szaleńca bożego, praskiej figury, która swoje życie akcentuje twórczymi eksplozjami.
Zapraszam do wysłuchania 20 1/2 odcinka Podcastu pod specjalnym nadzorem. Wkrótce część druga i spacerownik śladami artysty w Pradze.
Możecie wspierać podcast na patronite.pl
Wszystkim patronom i patronkom - serdecznie dziękuję i dedykuję te czułe, barbarzyńskie treści.
Wasz zawiadowca
PG
Sun, 17 Mar 2024 - 27min - 39 - 19. Amadeusz pod specjalnym nadzorem (Forman vs komuniści)
Ten film mógł powstać tylko w Pradze!
Szalona historia o tym, jak czeski reżyser Miloš Forman, powrócił do ojczyzny po 10 latach, żeby zrealizować swoje opus magnum - "Amadeusza". Forman, emigrant i 'zdrajca', po długich przygotowaniach i negocjacjach z reżimem komunistycznym, przyjeżdża do Czechosłowacji, przywozi ze sobą Hollywood nad Wełtawę i zaczyna najtrudniejszy ze wszystkich projektów. Na plecach siedzą mu tajne służby i donosiciele. Ekipa jest nieustannie podsłuchiwana i inwigilowana. Samochodowe manewry na ulicach, przypominają filmy szpiegowskie. W końcu omalże nie zapłonął oryginalny, mozartowski teatr. To wszystko i jeszcze więcej w najnowszym, filmowym odcinku Podcastu pod specjalnym nadzorem, którego tworzenie przyniosło mi wiele radości. Zapraszam do Pragi!
Wasz zawiadowca stacji
PG
Wciąż możecie pomóc w tworzeniu specjalnego odcinka o grafiku Vladimirze Boudniku - serdeczne dzięki! Zbiórka tu.
Możecie wspierać podcast na Patronite.pl
Thu, 22 Feb 2024 - 53min - 38 - 18. Franz K. i dziewczyny (prostytucja w Pradze)
Wspieraj podcast na patronite.pl !
Rok kafkowski zobowiązuje. Franzi zabierze was do swojej Hansi, do wąskich uliczek mokrych dzielnic, do zatłoczonych i zadymionych winiarni, do Pragi (bo jakże to praski element ten nasz Franz) początku XX wieku.
Szokująca, wręcz bulwarowa prawda - prosto w oczy pań polonistek, które twierdziły, że pisarz nie umiał się zabawić. Odwrócona twarz, a w zasadzie grymas belle epoque! Wychodzimy wspólnie na zamglone miasto, po zmroku, by zobaczyć zwycięstwo nowego porządku nad starym i poczuć ból sprzedajnej miłości. Prostytucja w Pradze, Kafka, kawiarnie, lokale, potrzeby podbrzuszne i śmierć, kryjąca się z prątkami, na każdym rogu.
Zapraszam.
PG
Odcinek się spodobał? Wspieraj podcast na patronite.pl !
A może z radością, od czasu do czasu, stawiasz ulubionym twórcom kawę? Dzięki! Możliwe jest to na: https://buycoffee.to/podcastpodspecjalnymnadzorem
Sun, 11 Feb 2024 - 39min - 36 - 17. Jan Palach
Czeskiego studenta Jana Palacha, nie muszę przedstawiać. 16 stycznia 1969 roku, dokonał aktu samospalenia na Placu Wacława w Pradze. W tych dniach obchodzimy kolejną rocznicę tego czynu, za moment kolejną rocznicę śmierci Jana. Chciałem jednak o Janie Palachu opowiedzieć inaczej. Nie bezpośrednio o jego czynie, ale o tym, jaki był. Chciałem przedstawić go żywego. Korzystam z najnowszych ustaleń czeskich historyków na jego temat. Staram się zrekonstruować wydarzenia przełomu 1968/69 roku, bez legend i mitów. Jestem pewien, że takiego Jana Palach nie znaliście.
Zapraszam do szczególnego odcinka Podcastu pod specjalnym nadzorem, który nazwałem po prostu, bez niepotrzebnych ornamentów - JAN PALACH.
Pamiętamy!
Możecie wspierać Podcast pod specjalnym nadzorem na Patronite: https://patronite.pl/podcastpodspecjalnymnadzorem
Podcast pod specjalnym nadzorem, to cykl opowieści o historii naszych południowych sąsiadów, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Przedstawiam wydarzenia, postaci, fenomeny czeskiej kultury, o których u nas w ogóle się nie mówi lub mówi się mało. Podcast tworzę zupełnie samodzielnie, wciąż rozszerzając swoją wiedzę, na temat Republiki Czeskiej, czeskiej historii, czeskiej mentalności - korzystam tylko z czeskich źródeł. Dzięki temu, docieram do naprawdę frapujących historii. Przedstawiam je w żywy sposób, ze swadą, humorem, ironią.
Dziękuję, że słuchacie Podcastu pod specjalnym nadzorem.
PG
Thu, 18 Jan 2024 - 34min - 35 - 16. Praskie zoo (Spacerownik praski 3) feat. Jan Škvrňák
W pierwszym odcinku w 2024 roku (ahoj! wszystkiego dobrego!), zabieram Was na spacer po praskich Hradczanach, Malej Stranie i nie tylko. Zwiedzamy tradycyjne hospody - piwiarnie, które noszą nazwy zwierząt - stąd nazwa szlaku i całego odcinka. Dedykuję go stałym bywalcom piwiarni praskich, turystom, którzy dopiero przyjadą do Pragi po raz pierwszy, wszystkim, bo wszystkim się ten spacerownik może przydać. Nie tylko miłośnikom piwa, choć piwoszom spodoba się pewnie najbardziej.
Pojawiają się knajpy: U Černého vola, U Hrocha, U Zlatého Tygra, Mlýnská kavárna, U Zlatého Slona, U Vejvodu, U Pinkasů i wiele innych.
Będą następujące zwierzęta: wół, hipopotam, tygrys, pingwiny, czasem słychać mewy (słychać?), wieloryb, jeleń, słoń, żaba...
Przede wszystkim dużo piwa i piwnych opowieści. Swoje dorzuci też gość specjalny - historyk, doktor nauk piwnych Jan Škvrňák.
Wskakujcie na pokład, ruszamy!
Zawiadowca stacji
PG
Możecie wspierać Podcast pod specjalnym nadzorem na Patronite: https://patronite.pl/podcastpodspecjalnymnadzorem
Thu, 11 Jan 2024 - 35min - 34 - 15. Te nasze sylwestry czeskie
Piliście kiedyś spermę wodnika?
Odcinkiem sylwestrowym, kończymy pierwszy rok nadawania Podcastu pod specjalnym nadzorem. Kończymy z przytupem: przy czeskich drinkach, legendarnych sylwestrowych wieczorach w czechosłowackiej telewizji, przy anegdotach aktorów, komików, psychiatrów (uwaga: będzie dużo sucharów), w końcu na libertyńskich zabawach w hotelu pod specjalnym nadzorem...
Dziękuję, że słuchaliście PPSN w 2023 roku. Mam nadzieję, że zostaniecie na dłużej. Szampańskiej zabawy!
Ahoj!
Wasz zawiadowca
Możecie wspierać podcast na Patronite:
https://patronite.pl/podcastpodspecjalnymnadzorem
Sun, 31 Dec 2023 - 34min - 33 - 14. Święta z Zápotondą
Nic nie poradzę na to, że mi Boże Narodzenie kojarzy się z prezydentem Czechosłowacji - Antonínem Zápotockým, Stalinem, socrealizmem, Hrabalem, hutą Poldi, reformą walutową i wieloma innymi historiami z czasów komunizmu. Dziadek Mróz u bram Pragi, a rozgrzane piece w Kladnie, jak u Dantego, robią kino tym, którzy potrafią patrzeć na świat, jakby święta były codziennie.
Możecie wesprzeć Podcast pod specjalnym nadzorem na:
https://patronite.pl/podcastpodspecjalnymnadzorem
Fri, 29 Dec 2023 - 38min - 32 - 13. Czeskie baśnie (Kopciuch vs Dzieciątko vs Santa)
W przedświątecznym odcinku zabieram Was przed telewizory w Czechach i Czechosłowacji. Kto by pomyślał, że jednym z największych, bożonarodzeniowych fenomenów u południowych sąsiadów, będą filmowe baśnie i bajki. I tak od czasów stalinizmu. Nad wszystkim rozbrzmiewa głos Karla Gotta. Będzie też o duchowości i walce (tradycja czeska vs nowoczesność unijna).
Odcinek do mycia okien przed Bożym Narodzeniem...Choć jak znam swoich słuchaczy, to już wszystko w domach gotowe...
Sun, 17 Dec 2023 - 25min - 31 - Trumienki - BONUS do odcinka "Pan Ladislav Fuks"
Znacie takie miasto, które w swojej ofercie ma deser zwany "trumienką"? Pozostajemy w klimatach pogrzebowych, nadal celebrując 100-lecie czeskiego pisarza Ladislava Fuksa. Wciąż będziemy na praskich cmentarzach, ale też na słodkościach w legendarnej, praskiej kawiarni.
Poznacie trumienki, gniazdka, tort Machara, Indianina, a może trafi się też jakaś rurka z kremem...
Podcast pod specjalnym nadzorem, możecie wspierać na Patronite: https://patronite.pl/podcastpodspecjalnymnadzorem
Thu, 07 Dec 2023 - 22min - 29 - 12. Szczyglenie - wywiad z Mariuszem Szczygłem (Czesi, czeski humor, Gottland, literatura faktu)
Jeśli podobał Ci się odcinek Podcastu pod specjalnym nadzorem, możesz wesprzeć projekt naPatronitelub postawić wirtualną kawę naBuyCoffee. Dzięki! Pora usłyszeć wyluzowanego, szczerego, Latającego Reportera, który razem ze mną świętuje (z wyprzedzeniem) 18-te urodziny "Gottlandu". Udało mi się namówić go, na blisko godzinę SZCZYGLENIA. Odcinek specjalny, dla wszystkich miłośników jego pisarstwa - prezent świąteczny z wyprzedzeniem. Nie mylicie się.
Szanowni Państwo - moim i Państwa gościem jest Mariusz Szczygieł!
W zasadzie to do końca nie wiadomo, kto jest czyim gościem, kto jest tu jajkiem, kto kurą, kto Mahometem, a kto górą...
Jeśli chcecie spędzić te kilka kwadransów, z Mariuszem Szczygłem:
🍺 rozluźnionym jak dialogi Svěráka i Smoljaka
🍺 filozofującym na temat złamanego serca, czy dziadków warszawskich, kopiących po kostkach w przejściu na Centralnym
🍺 Mariuszem-Kryptoczechem; wysyłającym łamiące życiorysy kartki z Ustki
🍺 "pieprzącym" jak Hrabal w "Dryblingu na chusteczce do nosa"
🍺 lądującym na dachu Polsatu (ubierzcie się ciepło i przynieście koce)
🍺 ogrzewającym genialną aktorkę Zofię Czerwińską (prawie jak w "Misiu")
🍺 Mariuszem Szczygłem mówiącym wiele rzeczy po raz pierwszy, włącznie z wyjaśnieniem, co to znaczy "trzymać dłonie w cipkę"
🍺przyznającym się do swoich największych lęków (jeżdżenie windą z Adamem Michnikiem, to dopiero początek)
🍺 Mariuszem zajadającym ogórkową, popijaną śliwowicą (bo czego się nie robi dla dobrego reportażu)
🍺 w końcu z Mariuszem mówiącym wprost, jakim jest pisarzem
i apelującym do mojej matki, by zaczęła go doceniać...
...to jesteście w dobrym miejscu. Zróbcie sobie przyjemność, wciśnijcie "play"...
Reszta jest kurvafix historią.
*Rozmawiamy w księgarni Wrzenie Świata, na ul. Gałczyńskiego 7 w Warszawie.
Jeśli podobał Ci się odcinek Podcastu pod specjalnym nadzorem, możesz wesprzeć projekt naPatronitelub postawić wirtualną kawę naBuyCoffee. Dzięki!
Thu, 30 Nov 2023 - 55min - 27 - Sosowitość - BONUS do odcinka "Sbohem Książę"
Książę Karel Schwarzenberg to idealny kandydat na bohatera bonusu kulinarnego. Sam siebie nazywał żarłokiem i smakoszem.
Co najchętniej jadał, gdzie najlepiej czuł się nad talerzem jidla?
Poznacie jego ulubione danie z południowych Czech. A potem zagłębimy się w czeskie sosy - te sosy! Tak kochane i nienawidzone przez Polaków. Bo sosy też związane są ze Schwarzenbergami! Dużo smakowitych historii przed Wami.
Będę dodatkowo mówił o hejterach, których widzę na wszelkich grupach czechofilskich i "wojnach żywieniowych" pomiędzy znawcami.
Jirka Babica też będzie.
Wsiadajcie !
Podcast pod specjalnym nadzorem możecie wspierać na Patronite: https://patronite.pl/podcastpodspecjalnymnadzorem
Sun, 19 Nov 2023 - 29min - 26 - Sbohem Książę (odcinek specjalny)
W sobotę odszedł wspaniały człowiek, czeski polityk, filantrop, równy chłop, książę Karel Schwarzenberg. Nie ma już takich mężów stanu, zupełnie inna liga. Bez niego czeska polityka nie będzie już taka sama. Ta środkowoeuropejska też. Wielki przyjaciel Polski. Poznajcie jego niesamowitą historię, losy jego rodziny w szalonym, czeskim XX wieku. Dowiecie się, czemu książę lubił sobie w Izbie Poselskiej podrzemać, jak potrafił wybaczać, jak wyczuwał, co knuje putinowska Rosja. I wiele innych tematów w kompaktowym odcinku Podcastu pod specjalnym nadzorem.
Dziękuję, że słuchacie na Spotify i innych platformach.
Możecie już wspierać podcast na Patronite.pl:
https://patronite.pl/podcastpodspecjalnymnadzorem
Ahoj!
PG
Mon, 13 Nov 2023 - 21min - 25 - Podcast pod specjalnym nadzorem na Patronite.pl - komunikat zawiadowcy
Możecie już wspierać Podcast pod specjalnym nadzorem na Patronite.pl
https://patronite.pl/podcastpodspecjalnymnadzorem
Dziękuję za wszystkie wspaniałe recenzje i dobre słowa.
Podcast wchodzi w nową, dojrzalszą fazę. Chciałbym, by był wciąż autorski, naturalny, wolny, wypełniony praską groteską, ale też bardziej reportażowy, żywy, ruchliwy.
Wasze wsparcie da mi czas i energię do przygotowania nowych tematów - wierzcie mi - życia nie starczy, by te wszystkie historie, z czeskiego XX wieku, opowiedzieć.
Zapraszam do wysłuchania orędzia zawiadowcy stacji i raz jeszcze dziękuję, że słuchacie Podcastu pod specjalnym nadzorem.
Ahoj!
PG
Mon, 13 Nov 2023 - 03min - 22 - 9. Lato z Miss KiN
Kiedy nagrywam jest jeszcze ciepła jesień...na ulicy słychać tłumy turystów, krzyczą pijani Anglicy, ktoś śpieszy do pracy, taksówki trąbią na siebie, kurierzy rozwożą jedzenie...
Zabieram Was do Pragi, na Atlantyk, do Hawany, do Nowego Jorku, Paryża i do wielu innych miejsc.
Przed Wami klasyczna, dramatyczna, piękna opowieść z XX wieku: jest tu sukces, wzlot, upadek, przyjaźń, sztuka, piękne kobiety, zagłada, śmierć.
Słodko-gorzka historia z Pragi i innych zakątków.
Zapraszam do kolejnego, 9-go już odcinka Podcastu Pod Specjalnym Nadzorem.
#praha #praga #prague #czechy
Thu, 26 Oct 2023 - 43min - 21 - 8. Spacerownik praski 2 (Vitkov)
70 lat temu życia dokonał pierwszy komunistyczny prezydent Czechosłowacji - Klement Gottwald.
Z tej okazji zabieram Was w spacerowniku, na krótki, poranny jogging na wzgórze Vitkov, pod Mauzoleum Narodowe. A wcześniej opowiadam o największym staliniście, który stał za kultem jednostki w Czechosłowacji, o alkoholizmie Klementa Gottwalda i jego naśladownictwie Stalina, o pogrzebie prezydenta i kilku innych mrocznych sprawach. Idealny odcinek na początek jesieni.
Możecie wspierać Podcast pod specjalnym nadzorem na Patronite:
https://patronite.pl/podcastpodspecjalnymnadzorem
Tue, 17 Oct 2023 - 22min - 17 - 7. Czeskie morze
Jeśli podobał Ci się odcinek podcastu, możesz wesprzeć projekt naPatronitelub postawić wirtualną kawę naBuyCoffee. Dzięki!
Morza szum, ptaków śpiew...
Babie lato natchnęło mnie do poruszania letnich tematów, choć za rogiem już jesienne słoty i ciemność o godz. 15.00. Postanowiłem nagrać dla Was pocztówkę z wakacji w Chorwacji, nad Bałtykiem, z Jawy, Cejlonu i z najpiękniejszej "przystani" świata, z Pragi.
O bolączkach śródlądowej duszy będzie to opowieść, o czeskich snach i pragnieniach.
Docenicie nasze polskie morze, tłumy, drogie kible, piwo bez piany, flądry na starym oleju i paragony grozy! Bo to wszystko nasze, a oni wciąż kombinują, jak tu sobie te czeskie morze wymyślić. Chwilo letnia trwaj...
Fri, 29 Sep 2023 - 42min - 16 - 6. Spacerownik praski 1 (wieczorny spacer po Žižkovie i Vinohradach)
Przewodnik po Pradze, zawiadowca stacji, zabiera Was na spacer. Pojawicie się we wszystkich miejscach, które pewnego, gorącego wieczoru odwiedziłem na Žižkovie i okolicach, tak sobie spokojnie dryfując, z moim kumplem Sebastianem. Od piwiarni do piwiarni, od rogu do rogu, od parku do parku.
Uwaga: subiektywny przewodnik po Pradze.
Uwaga: nagrania na żywo, rozedrgane, technicznie gorsze, ale o klimat tu chodzi, ruch, atmosferę.
Odwiedzamy:
👌Riegrovy Sady
👌Vinohrady - náměstí Jiřího z Poděbrad i okolice
👌Žižkov (włącznie ze słynnymi filmowymi miejscami)
👌wieża telewizyjna na Žižkovie
Polecę też kilka piwiarni i miejsc do imprezowania.
Pozdrawiam
PG
Tue, 26 Sep 2023 - 34min - 14 - 5. Mr.Black (David Černý vs ZSRR)
Jeśli podobał Ci się odcinek Podcastu pod specjalnym nadzorem, możesz wesprzeć projekt naPatronitelub postawić wirtualną kawę naBuyCoffee. Dzięki! Wracam do początków kariery pewnego czeskiego artysty. Szalony początek lat 90-tych w oswobodzonej Pradze. Czesi oddychają wolnością, ale radziecka armia jakoś nie chce się wynieść. Młody rzeźbiarz się zakochuje, a to zawsze jest niesamowita motywacja. Chce zaskarbić sobie łaski wybranki: postanawia przemalować na różowo sowiecki czołg - symbol wyzwolenia Pragi przez Armię Czerwoną.
David Černý jest w Polsce znany i podziwiany, przede wszystkim za bezkompromisowość, czarny humor, zamiłowanie do skandalu i prowokacji. Dla jednych to największy (żyjący) czeski artysta współczesny, dla drugich - biznesmen, cynik, rzeźbiarski nudziarz. Gdzie się nie rozejrzeć w Pradze, Černý i jego pomnik! Warto wrócić do jego pierwszych wyskoków, do jego trabanta na gigantycznych nogach, do różowego tanku, do całego zamieszania, jakie z tego wyniknie. Artysta z przyjaciółmi prowokuje, tymczasem władza biega po lasach i szuka głowic nuklearnych. Odcinek tragikomiczny, prawdziwy jak zawsze, opowieść idealna pod to, co chcę prezentować w PPSN. Dziękuję, że słuchacie, a Davida Černego będzie więcej (szukajcie go na falach podcastu).
Jeśli podobał Ci się odcinek Podcastu pod specjalnym nadzorem, możesz wesprzeć projekt naPatronitelub postawić wirtualną kawę naBuyCoffee. Dzięki!
Tue, 01 Aug 2023 - 50min - 11 - Praga z zaparciem - BONUS do odcinka "Toaletowe historie"Tue, 11 Jul 2023 - 32min
- 10 - 4. Toaletowe historieTue, 23 May 2023 - 58min
- 8 - Katowski bicz - BONUS do odcinka "Nagano"
🍺 Czechy - czeska kuchnia - czeska muzyka - hokej - polityka 🍺 Jacy byli Czesi te 25 lat temu, kiedy wygrywają turniej stulecia na igrzyskach w Nagano? Kogo słuchali, komu przyznawali słowiki, co oglądali, na kogo głosowali, co jedli? Odpowiadam w bonusie do odcinka "Nagano". Zapraszam do czeskiego 1998 roku.
Mon, 03 Apr 2023 - 24min - 7 - 3. Nagano (o tym jak Czesi wygrali turniej stulecia na zakończenie hokejowego wieku).
🍺Czechy-sport-czeski hokej-Nagano 1998 🍺
25 lat temu czescy hokeiści okazali się najlepsi na najsilniej obsadzonym turnieju olimpijskim w historii! Legenda Nagano żyje nadal i rozpala wyobraźnie kolejnych generacji Czechów! W szalonym jak lata 90-te odcinku, z prędkością wstrzelonego krążka hokejowego, będziemy przenosić się z tematu na temat. W barwnej mozaice poznacie czeskiego, hokejowego boga, a także najlepszego czeskiego komentatora i jego legendarny okrzyk, po którym do dziś Czesi mają gęsią skórkę! Pojawi się wątek buntu czeskich uczniów. Wsiądziemy do tupolewa na najdłuższy lot reprezentacji, zajrzymy na niesamowitą fetę w Pradze, a na końcu przeanalizujemy jedyną w swym rodzaju operę. Do tego zapłaczecie nad największym czeskim pechowcem w historii sportu...Mało?
Mon, 13 Mar 2023 - 49min - 4 - 2. Piwo i rzodkiewki (czyli o tym, jak pewien Czech wymyślił praskie ogrody na dachach i chlebowy happening).
🍺Czechy-Czechosłowacja-sztuka 🍺
Miał w głowie tylko piwo i rzodkiewki. Ojciec czeskiego happeningu, filozof, poeta, tłumacz, człowiek renesansu - Eugen Brikcius. Po wysłuchaniu anegdot z jego życia, zawsze mam ochotę napić się piwa. Mam nadzieję, że z Wami będzie tak samo!
Jeśli podoba Ci się Podcast pod specjalnym nadzorem, możesz wesprzeć projekt na Patronite oraz postawić wirtualną kawę na BuyCoffee ! Dzięki!
Mon, 13 Feb 2023 - 39min - 2 - 1. Czarne święto (czyli o tym, jak Czesi w końcu mogli pójść na koncert wielkiej gwiazdy).
🍺 Czechy-Czechosłowacja-historia-muzyka-Praga 🍺
Na początku 1988 roku, po latach koncertowej posuchy, do Czechosłowacji ma przyjechać w końcu wielki zachodni zespół. Wyniknie z tego spore zamieszanie.
Właśnie zamierzasz posłuchać pierwszego odcinka Podcastu pod specjalnym nadzorem. Dziękuję, że się na to decydujesz. Jeśli spodoba Ci się materiał i zechcesz podnieść mój poziom energii, możesz postawić mi kawę:
https://buycoffee.to/podcastpodspecjalnymnadzorem
Może rozważysz też wsparcie podcastu na Patronite?
https://patronite.pl/podcastpodspecjalnymnadzorem
Podcast pod specjalnym nadzorem, to też wiele dodatkowych, specjalnych odcinków tylko dla subskrybentów:
https://podcasters.spotify.com/pod/show/podspecjalnymnadzorem/subscribe
Jeśli znasz kogoś, kto lubi dobre, nie tylko czeskie opowieści, podaj dalej! Dzięki za poświęcony czas. Ahoj!
Zawiadowca stacji
PG
Tue, 31 Jan 2023 - 38min - 1 - Komunikat od zawiadowcy, czyli introTue, 31 Jan 2023 - 01min
Podcasts similaires à Podcast pod specjalnym nadzorem
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- Czechostacja Jakub Medek
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek