Podcasts by Category
Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti.
Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
- 2607 - I mentálně postižení mají svou důstojnost, říká předseda spolku Děti úplňku Petr Třešnák
Novinář a bývalý zástupce šéfredaktora Respektu Petr Třešňák se před časem naplno vrhnul do podpory dětí, které mají stejně jako jeho dcera Dorotka těžký mentální handicap a založil spolek Děti úplňku. Teď napsal knihu Důstojnost, která vychází z příběhu mentálně postižené dívky Věry Musilové. „Když v bohnické léčebně zemřela, její maminka se začala soudit. Důvodů žaloby bylo víc, jedna z nich patřila narušení důstojnosti dcery,“ vysvětluje.
Tue, 03 Dec 2024 - 24min - 2606 - Smetanova Vltava se spíš měla jmenovat Labe, myslí si novinář Palata
Novinář a komentátor Českého rozhlasu Luboš Palata je také autorem románu Elbe: Velká řeka. Když přemýšlí o Bedřichovi Smetanovi a symfonické básni Vltava, říká, že se vlastně diví, proč si skladatel nevybral Labe. „Polabí je srdce Čech, oblast, kde čeština zněla vždy, kde byla nejméně namíchaná s Němčinou, a to i v těch pro nás nejtěžších obdobích,“ říká.
Mon, 02 Dec 2024 - 22min - 2605 - Filharmonie hraje s každým dirigentem jinak. Pozná to i zasvěcenější laik, říká ředitel Mareček
Česká filharmonie vystoupí pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova se třemi koncerty v legendární newyorské Carnegie Hall. Je rozdíl, pokud diriguje Byčkov, nebo dřív Jiří Bělohlávek? „Na notoricky známých skladbách, jako je Má vlast nebo Mahlerova Symfonie č. 5 cis moll, se právě práce dirigenta pozná nejvíc. I proto, že je hrají všechny velké orchestry na světě,“ vysvětluje generální ředitel filharmonie David Mareček.
Fri, 29 Nov 2024 - 24min - 2604 - Když mi Klaudie poprvé nasadila paruku, plakala jsem, vzpomíná zpěvačka Anna Slováčková
„Onkologické onemocnění se mi vrátilo, takže jsem si vzpomněla na Klaudii, která tetuje obočí. Udělala mi ho nádherné, vypadá jako pravé,“ vzpomíná zpěvačka Anna Julie Slováčková na své první setkání s Klaudií Eisovou, majitelkou obchodu s parukami a zakladatelkou spolku Pokoj v hlavě i na hlavě.
Thu, 28 Nov 2024 - 24min - 2603 - Lidé bez domova jsou obrovsky vděční i jen za maličkosti, říká budoucí lékařka z Mediků na ulici
„Poprvé jsem vůbec nevěděla, co od toho čekat. Určitě jsem měla i předsudky směrem k lidem bez domova. Ale pak jsem nikdy neviděla větší vděk za tak maličké věci, jako je jen dát náplast, nebo si s člověkem popovídat – to pro ně znamená hrozně moc,“ říká Eliška Mocková, studentka pátého ročníku medicíny, která pracuje pro Mediky na ulici.
Wed, 27 Nov 2024 - 24min - 2602 - Původní stroj na rašelinu jsme vyměnili za stroj na hudbu, říká architekt Hájek o Císařských lázních
Karlovy Vary mají nový multifunkční sál Císařské lázně. „Karlovarský kraj chtěl nejdřív hlavně zachránit ten dům tak, aby nespadl. To se povedlo, začalo se realizovat a v průběhu oprav jsme byli přizvání do kolokvia,“ popisuje začátky stavby architekt Petr Hájek. O Císařských lázních mluví jako o „fitku“ 19. století.
Tue, 26 Nov 2024 - 22min - 2601 - Není nic horšího než ublížit dítěti, kterému už ublíženo bylo, říká o hostitelské péči „dobrá víla“
„Tvrdím, že děti si vybírají nás, tedy rodiny hostitelské péče. A nechci, aby to znělo nějak ezotericky, ale ono to tak nějak přijde. Mám děti a vlastní rodinu, takže pokaždé myslím i na to, že půjde o našeho dalšího člena. Hostitelská péče je totiž na celý život,“ popisuje zakladatelka nadace Dobré víly dětem Angelika Nevěřilová. Sama už poskytla domov třem dalším dětem.
Mon, 25 Nov 2024 - 23min - 2600 - Prošel jsem neuvěřitelným množstvím zaměstnání. Tam jsem poznal, jak lidé žijí, říká filozof Kroupa
Vysokoškolský pedagog a filozof Daniel Kroupa dostal 28. října Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy. „Když mi ho prezident Petr Pavel předával, řekl jsem mu, že když mi ho propůjčuje, jestli, až přijdu domů, ho můžu zas propůjčit své manželce. Ta má totiž mnohem větší zásluhy než já. Prezident se zasmál a řekl, že můžu,“ vzpomíná filozof v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus.
Fri, 22 Nov 2024 - 23min - 2599 - Film Vlny? Byla to velká výzva, odpovědnost i strach, přiznává kameraman Žiaran
„Kromě výzvy to byla velká odpovědnost a zároveň i strach z toho, abychom to nepokazili,“ říká Martin Žiaran, kameraman úspěšného snímku Jiřího Mádla Vlny. Už při prvním čtení scénáře jim totiž nebylo moc jasné, jak ho v našich podmínkách natočit tak, aby to „fungovalo“.
Thu, 21 Nov 2024 - 24min - 2598 - Sto zvířat jsem kdysi opustil kvůli „únavě materiálu“, říká hudebník a nakladatel Petr Ostrouchov
„V kapele Sto zvířat jsem strávil 13 let. A za tu dobu jsem napsal – pochopitelně na texty Tomáše Belka – asi 40 písniček. A asi jsem si pak začal trošku uzurpovat větší prostor pro zpívání, ale s Janem Kalinou (1990–2023) a Janou Jelínkovou jsme to měli víceméně vyrovnané,“ vzpomíná Petr Ostrouchov. Je také kytarista a vokalista, který pak se svou ženou založil vydavatelství Animal Music, které má na kontě už 23 hudebních cen Anděl.
Wed, 20 Nov 2024 - 23min - 2597 - Umělou mysl zatím nikdo nestvořil. Užíváním pojmu Al jsme ji jen přizabili, říká literární odborník
„Příběh lidské touhy stvořit umělou bytost, která se bude člověku podobat – nebo která bude dokonce lepší a kreativnější než jsme my, lidé –, tak ten je opravdu velice starý. Vzpomeňte si na mýtus o sochaři Pygmalionovi, který si vyprosil oživení sochy ženy, dokonalejší než všechny ostatní,“ říká literární odborník Karel Piorecký. Věnuje se totiž kultuře neuronových sítí ve vztahu k poezii a další literární tvorbě.
Tue, 19 Nov 2024 - 23min - 2596 - Kreslím hned brzy ráno – a většinou nahý, přiznává výtvarník Lukáš Musil
„Práce na velkoformátových obrazech je atletika. Jde o pobíhání okolo, a když s tím obrazem zápasím, trošku tančím. Je to jakýsi stav transu – a když se pak po pár hodinách proberu, zjistím, že jsem úplně zpocený a naběháno mám asi kilometry,“ popisuje výtvarník Lukáš Musil. Dřív byl hodně známý díky svému umění tetování, říkal si Musa, ale i jako hokejový gólman Slávie.
Mon, 18 Nov 2024 - 21min - 2595 - Vojtěch Dyk: Sám se sebou bych žít nechtěl. Nesnesl bych se
„Nejkrásnější na každém produktu, který dělám, je vždy cesta – není to z mé hlavy, ale stará pravda. Tedy to, jak jsem se k tomu dostal, co mě při tom potkalo a podobně,“ říká hudebník a herec Vojtěch Dyk.
Fri, 15 Nov 2024 - 23min - 2594 - Pokud chci vyhrát, musím udělat něco výjimečného, konkurence je veliká, přiznává brusič Zvěřina
Aleš Zvěřina byl šestkrát mistr světa v broušení skla, dostal cenu primátora, ocenění od diváků má hned několik. „Když jedu na soutěž, připravuji se až na poslední chvíli, ale nad nápadem samozřejmě přemýšlím dřív a mám jich nakonec hodně. Ale pokud chci vyhrát, musím udělat něco výjimečného, konkurence je veliká. Takže to chce nejen dělat dobré řemeslo,“ říká v pořadu Hovory.
Thu, 14 Nov 2024 - 23min - 2593 - Příroda hojí a léčí. V krajině bez lidí najdete vnitřní klid, doporučuje terapeutka Švecová
„Terapie divočinou patří mezi nástroje, které využívají přírodu jako partnera změny, partnera hojení a léčby. A v této terapii klademe důraz na to, aby se terapeutický proces odehrával v krajině nedotčené lidmi,“ popisuje psycholožka a terapeutka Jana Švecová. Jde většinou o osmidenní výpravy do míst, kde nepotkáte člověka – třeba v Krušných horách nebo Novohradských horách ale i v Beskydech, tvrdí terapeutka.
Wed, 13 Nov 2024 - 24min - 2592 - Kopal jsem z frustrace do skříní, říká biochemik Konvalinka
„Úspěch je relativní pojem,“ je přesvědčený ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Jan Konvalinka. Zároveň je přesvědčený, že je potřeba mluvit i o neúspěchu. Se studenty proto vede takzvané demotivační rozhovory, aby zjistil, zda se hodí na vědeckou práci, která je prodchnuta drobnými neúspěchy a frustrací, přibližuje v pořadu Hovory na Českém rozhlase Plus.
Tue, 12 Nov 2024 - 23min - 2591 - Zahrada je lék na deprese i Alzheimera, věří Leffler
„Mám pocit, že ji předělávám pokaždé, když do ní vkročím, protože to je nekonečná laboratoř,“ říká o své zahradě v jižních Čechách krajinný a zahradní architekt a zakladatel ateliéru Flera Ferdinand Leffler. Zahrady mají být podle něj místem radosti a klidu, a to jak ty soukromé, tak i veřejné parky. Snaží se je proto rehabilitovat od minulosti, kdy byly spíše místem, kde se musí pracovat a lopotit se.
Mon, 11 Nov 2024 - 23min - 2590 - Soběstačný dům je můj splněný sen i symbol, říká majitel a ambasador udržitelnosti Podruh
„Český soběstačný dům není napojený na žádné inženýrské sítě a celý svůj provoz obhospodaří pouze z obnovitelných zdrojů,“ říká jeho majitel a také stavitel Pavel Podruh. „Označení off-grid znamená, že je prokazatelně postavený tak, jako kdyby stál na neobydleném ostrově. Jediné, co tam vede, je cesta,“ doplňuje také podnikatel a ambasador udržitelnosti.
Fri, 08 Nov 2024 - 23min - 2589 - Divadlo v Dlouhé bylo dlouho unikátní a dál se vyvíjí. Je to zázrak, myslí si dramaturgyně Štěpánová
Legendární Divadlo v Dlouhé bylo od začátku nesmírně specifické. Tím, co hraje, ale i to, že mělo dva druhy koncepce. „Bylo to vždy divadlo pro mnoho generací a pro diváky s různým vkusem a preferencemi. To proto, že vzniklo spojením dvou skupin – jedna přišla s Hanou Burešovou a druhá s Janem Bornou,“ popisuje dramaturgyně Karola Štěpánová, která také komunikuje s médii, píše texty a organizuje dva festivaly pro dětské a dospívající publikum.
Thu, 07 Nov 2024 - 24min - 2588 - Sklářský učeň se hlavně nesmí bát ohně, tvrdí mistr a francouzský rytíř umění Drobný
„Už jako malý kluk mě fascinovalo dívat se na skláře. Pozorovat, jak to sklo teče, jak se fouká a jak se z něj za chvíli stane sklenička a nádherný výrobek. U váz to tedy trvá déle,“ vzpomíná sklářský mistr Zdeněk Drobný. V červnu 2024 získal od francouzského ministerstva kultury rytířský Řád umění a literatury.
Wed, 06 Nov 2024 - 23min - 2587 - Kapela The Primitives Group byla jako zjevení, vzpomíná fotograf undergroundu Ságl
Špičkový český fotograf Jan Ságl začínal v 60. letech, a to nejprve se skupinou The Primitives Group, pak s The Plastic People of the Universe. Proslavily ho ale nejen undergroundové snímky. „Když jsem fotil, byl jsem hlavně jen sám se sebou – a pak se najednou objevila kapela The Primitives Group, holky svlékaly blůzičky a házely je na pódium. To pro fotografa, který je jako jezevec, bylo něco jako zjevení,“ vzpomíná.
Tue, 05 Nov 2024 - 23min - 2586 - Na obálce knihy by se měli ilustrátor i grafik shodnout. Pak dopadne dobře, myslí si ilustrátorka
„Text, který pak ilustruji, čtu dohromady klidně i pětkrát šestkrát. A úplně naposledy ještě před ukončením celé práce – to proto, aby tam nebyla nějaká zásadní chyba,“ přiznává oceňovaná ilustrátorka Nikola Logosová. Ilustruje knihy pro děti i dospělé, má nejedno ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha, kreslí i pro časopisy, dělá plakáty.
Mon, 04 Nov 2024 - 22min - 2585 - Pyl je fascinující, hlavně ta jeho komunikace, říká vědec a odborník na genomiku Honys
„Pyl je rostlina, resp. je to hodně zjednodušená rostlina. Každé pylové zrnko je jeden organismus, jeden exemplář, jeden jedinec. A je to i výborný modelový systém, kdy na příkladu jedné, a pak až tří buněk, můžeme studovat funkce na úrovni celého organismu,“ vysvětluje vědec a profesor genomiky a proteomiky David Honys.
Fri, 01 Nov 2024 - 23min - 2584 - Chtěli jsme mít orchestr a dnes je nás 150, říká o Police Symphony Orchestra jeho spoluzakladatelka
Police Symphony Orchestra (PSO) založili sourozenci Petra a Jakub Soukupovi v Polici nad Metují, Petře přitom bylo jen 15 let. „Tehdy mi to nepřišlo divné, prostě jsme chtěli založit orchestr a mysleli si, že v tom ani žádné překážky nebudou,“ vzpomíná Petra s tím, že se to nakonec podařilo hlavně díky pomoci rodičů a dalších dospělých.
Thu, 31 Oct 2024 - 24min - 2583 - Pomoc potřebným mě prostě přitahuje, přiznává Jungová z nízkoprahové dílny Metráž
„Je úžasné pozorovat ženy, které si na začátku vůbec nevěří a vypadají, že nedokážou vzít do ruky ani tužku. Hrozně se toho bojí, ale nakonec jejich tvorbou vzniknou krásné a zajímavé věci,“ říká divadelní režisérka a dramaterapeutka Kateřina Jungová, spoluzakladatelka nízkoprahové dílny Metráž.
Wed, 30 Oct 2024 - 23min - 2582 - Arabista: Existují dva orienty. Jeden pouze v představách
Bronislav Ostřanský působí jako přední český odborník na islám. Blízký východ ale nejprve poznával skrze geografii. Zlomový okamžik pro něj bylo studium arabského jazyka v Damašku. „(Naše) představa Orientu se od toho skutečného velmi liší,“ popisuje svoji zkušenost v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus Ostřanský.
Tue, 29 Oct 2024 - 24min - 2581 - Někdy je největší pomoc říct ne, říká šéfka Nadace Terezy Maxové
„Někdy je největší pomocí pomoc neudělit. Někdy je mnohem lepší říct: ,Ne, tohle není cesta‘, než za každou cenu podporovat něco, o čem víte, že nemůže fungovat,“ říká Terezie Sverdlinová, ředitelka Nadace Terezy Maxové.
Mon, 28 Oct 2024 - 22min - 2580 - Spojeným státům chybí vize a ekonomický plán. A to mě děsí, říká bývalý šéf Českého centra Konvalina
Celé Spojené státy žijí prezidentskými volbami. „Ale když se v Americe ponoříte do jakéhokoli světa – hudebního, lékařského, jakéhokoli –, dozvíte se jen dílčí informace. Ty si pak chcete ve veřejném prostoru potvrdit, nebo vyvrátit, ale odpovědi nedostáváte. Protože všichni se zabývají jen tím Donaldem Trumpem,“ říká Miroslav Konvalina, až donedávna šéf Českého centra v New Yorku.
Fri, 25 Oct 2024 - 23min - 2579 - Mladá generace má jiné požadavky na zaměstnavatele. I já jsem změnila uvažování, říká advokátka
Advokacie a poskytování právních služeb je v naší společnosti považováno za lukrativní a zajímavé povolání. „Ale to se změnilo a myslím, že to má dva aspekty – první je, že je na trhu velké množství advokátních kanceláří a samostatných advokátů. Za druhé je v tom jakési zpohodlnění mladší generace, která úplně nechce riskovat začátky v advokacii s nejistým výsledkem,“ říká advokátka Irena Valíčková z kanceláře Valíček & Valíčková.
Thu, 24 Oct 2024 - 24min - 2578 - Režisér Tauš: Tauš: Amerikánka znamená mít naději a touhu
Režisér Viktor Tauš strávil s příběhem Amerikánky neboli Zdeny Vrbové, dívky z komunistického dětského domova, téměř polovinu svého života. Vyprávění Amerikánky zpracoval nejprve jako divadlo, které zároveň neustále přepracovával. Teď do kin přichází film, který Tauš už měnit nemůže. Navzdory všem proměnám je Amerikánka dětskou postavou, se kterou se ale mohou ztotožnit i dospělí. „Je to Mauglí nebo Matylda od Roalda Dahla,“ pojmenovává svou hrdinku.
Wed, 23 Oct 2024 - 22min - 2577 - Potřeboval jsem se zklidnit, vysvětluje změnu profese Tošovský. Z dramaturga je zaměstnancem hospice
„Rozhodnutí, že skončím v divadle, bylo docela impulzivní. Myslel jsem si, že budu překladatel ,na volné noze‘. Po pár měsících na úřadu práce jsem zjistil, že bych se mohl přihlásit na výběrové řízení na pozici vedoucího půjčovny kompenzačních pomůcek v hospici a řekl jsem si, proč ne,“ vysvětluje svůj kariérní obrat Jan Tošovský. Léta působil v Národním divadle a na dalších scénách jako dramaturg, dnes je v Cestě domů vedoucím půjčovny kompenzačních pomůcek.
Tue, 22 Oct 2024 - 22min - 2576 - Digitální závislost? Dotýkejte se hlíny, je to léčebné, radí psychiatr a adiktolog
„Jsou pravidla, která by se měla v rodině určit a dodržovat, například společný čas strávený bez mobilů. Propaguji večeře bez digitálních technologií. A když se to naučí rodiče, můžou to vzít za své i děti,“ říká psychiatr a adiktolog Vladimír Kmoch. Co pak považuje dokonce za ohrožení zdraví teenagerů, je noc, případně pozdní večer s mobilem. Má i rady, jak začít s terapií přírodou.
Mon, 21 Oct 2024 - 22min - 2575 - Když se něco stane, tak si to nejdřív srovnám. A pak překročím, říká kaskadérka Dvorská
Hana Dvorská je první ženou, která ještě v Československu začala pracovat u filmu jako kaskadérka. A sportem žije celý život. „Nic nešidím, občas se podívám, jak to dělají jiní – a z toho si třeba něco vezmu. Ale chci být příkladem, takže vždy to, co chci od lidí, jim taky musím být schopná předvést. Všude mám hrazdu, dělám výmyky, šplhám, dělám hvězdy, přemety, v zimě jezdím na snowboardu – a jde to,“ říká.
Fri, 18 Oct 2024 - 24min - 2574 - Vizuální identita je něco, co všichni potřebujeme, říká spoluautorka dokumentů o českém designu
„Když něco pojmenujete slovem identita, pak se ten název snažíte také naplnit. Možná, že se najednou ptáte se na věci, které vás dřív ani nenapadly,“ vysvětluje teoretička designu Linda Kudrnovská, která je spoluautorkou úspěšného nejen televizního projektu Identita – příběh českého grafického designu.
Thu, 17 Oct 2024 - 23min - 2573 - Vetchý je ve Výjimečném stavu skvělý, ale Dyková boží, myslí si režisér Hřebejk
Nový snímek Výjimečný stav byl prý pro režiséra Jana Hřebejka splněným snem. „Ano, ale s tím splněným snem jsem to myslel tak, že jde o komedii, ze které žánrově nic nevybočuje. Říkám tomu: ,Zavřou se dveře, otevřou se dveře.‘ To udělat je vlastně hodně těžké – tak, aby to ,odsýpalo‘. Když se to zastaví, je těžké znovu ,nahodit‘ rychlost,“ říká.
Tue, 15 Oct 2024 - 23min - 2572 - Vařit jsem začal podle 300 let staré kuchařky, říká britský historik gastronomie Ivan Day
„Když mi bylo 13 let, koupil jsem si kuchařku aristokratické kuchyně z roku 1723. Koupil jsem ji v roce 1963 – to byla doba, kdy bylo jídlo v Anglii stále pod vlivem špatné ekonomické situace, takže se vařilo hodně jednoduše,“ popisuje své kulinářské začátky Ivan Day, přední britský historik a specialista na dějiny gastronomie a kulturu stolování.
Mon, 14 Oct 2024 - 20min - 2571 - Počet kyberútoků se celosvětově každé čtyři roky zdvojnásobí, v Česku ale ztrojnásobí, říká odborník
„S příchodem umělé inteligence AI se svět kyberbezpečnosti nesmírně zrychlil, a to jak na straně dobra, tak zla,“ říká šéf české pobočky firmy Checkpoint Miloslav Lujka. „Když to zjednoduším, tak celosvětově se každé čtyři roky zdvojnásobí počet kybernetických útoků, v České republice se ale ztrojnásobí,“ dodává.
Fri, 11 Oct 2024 - 24min - 2570 - Učitel žáka s ADHD musí být hodně otrlý, žádoucí je tolerantní a přijímací přístup, míní terapeut
Dítě s ADHD, tedy s poruchou pozornosti a aktivity, je úzkostné, dokonce až agresivní. „Zjednodušeně se dá říct, že takové dítě dřív koná, než myslí. Tím ale také zrazuje samo sebe. Od mala zažívá ze svého okolí spíš negativní zpětnou vazbu, takže pak má pocity méněcennosti a nízkého sebehodnocení,“ vysvětluje terapeut a speciální učitel Jan Uhlíř.
Thu, 10 Oct 2024 - 23min - 2569 - Kdo mluví o sebevraždě, nikdy ji neudělá? To je obrovský omyl, odpovídá kněz Vácha
Říká se, že kdo mluví o sebevraždě, nikdy ji neudělá. „To je obrovský omyl, může to tak být, ale taky vůbec nemusí,“ zdůrazňuje katolický kněz, etik a biolog Marek Orko Vácha. A dodává slova Tomáše Halíka, podle kterého ten, kdo zaměňuje špatnou náladu s depresí, plete si rýmu s rakovinou.
Wed, 09 Oct 2024 - 23min - 2568 - Nejsem ani „Hej, Maďar“, ani „Hej, Slovák“. Jsem Evropan, říká vydavatel oceněný Zuzanou Čaputovou
V lednu 2024 převzal Koloman Kertész Bagala od prezidentky Zuzany Čaputové státní vyznamenání za aktivní podporu slovenské literatury. „Ukázalo se, že na Slovensku je velký potenciál, protože se lidé pokoušejí psát a mnozí jsou talentovaní,“ říká oceněný vydavatel o literární soutěži Poviedka, kterou založil na podporu perspektivních tvůrců.
Tue, 08 Oct 2024 - 23min - 2567 - Výuka češtiny u krajanů obnáší i vaření svíčkové pro sto lidi, říká spisovatelka Pilátová
„Anglicismy nejsou při výuce krajanů češtiny až takový problém, protože pronikají i do jejich řeči. Velký problém ale byl naučit je spisovnou češtinu. Protože se česky učili od rodičů, ale jen mluvenou formou,“ popisuje spisovatelka a lektorka Markéta Pilátová.
Mon, 07 Oct 2024 - 22min - 2566 - X-Challenge není až tak o úkolech, ale co děláte a koho přitom potkáte, popisuje účastnice soutěže
„X-Challenge je akce pro dvoučlenné týmy, které cestují po Evropě, mají sto eur na osobu, a to není na desetidenní cestování nic moc. Proto účastníci často stopují a cestou se navíc snaží i pomáhat – i proto, aby si vydělali na nocleh a jídlo,“ popisuje jedna z účastnic a zároveň studentka žurnalistiky nebo politologie Klára Halašková.
Fri, 04 Oct 2024 - 23min - 2565 - Nekouřím a žiju zdravě, přesto jsem měla rakovinu plic, říká podnikatelka
„Byl to šok, protože jsem tehdy vůbec netušila, že rakovinu plic může dostat i nekuřák,“ říká Ilona Mančíková, zakladatelka neziskové pacientské organizace Moje plíce. „Přitom jsem si myslela, že žiju opravdu zdravě a v poměrně zdravém prostředí, že se zdravě stravuji, sportuji apod.,“ doplňuje jedna z nejvlivnějších žen Česka 2024 v pořadu Hovory.
Thu, 03 Oct 2024 - 24min - 2563 - Producent Cífka: Mnohokrát jsem byl překvapený zdrcující kritikou, ale pak to nebylo žádné drama
„Pro úspěch filmu je důležitá srozumitelnost postav. V českých poměrech je nejlepší udělat kvalitně téma, které může v člověku zarezonovat. A pak se dobře postarat o marketingovou kampaň,“ říká videoproducent, režisér a scenárista Petr Cífka, který od léta působí ve filmové a televizní produkční společnosti Bionaut.
Wed, 02 Oct 2024 - 23min - 2562 - Rapper Vladimir 518: Poválečná architektura není pouhý brutalismus
„Projekt Architektura ČSSR 58–89 není primárně o prefabrikovaném typu architektury, není o panelácích, ale víc o stavbách kreativních, solitérních až ikonických,“ vysvětluje Vladimir 518. Právě na základě jeho námětu pak režisér Jan Zajíček natočil nový dokument.
Tue, 01 Oct 2024 - 24min - 2561 - Když jsme na zámku Bechyně poprvé spali, tak na zemi a matracích, vzpomíná spolumajitelka Stava
„Když jsme na zámku v Bechyni spali poprvé, bylo to v Lesním domě, kde předtím sídlila Lesní správa. Celá rodina spala jen na matracích, na béžovém linoleu, které se tehdy hodně používalo,“ vzpomíná Nicole Stava, umělecká kurátorka a jedna ze současných majitelek panství Bechyně. Jako první se pak opravoval tzv. rodičovský byt, kam se pak všichni přestěhovali, doplňuje.
Mon, 30 Sep 2024 - 21min - 2560 - Jsou věci, které vím jen já – tak jsem se o ně podělil, říká Kraus o své nové knize
„Byla to vlastně náhoda, ale jednoho dne jsem si uvědomil, že jsou některé věci, které vím jen já. A nejen rodinné. Třeba z doby, kdy jsem působil na neoficiální kulturní scéně v tzv. šedé zóně – a mluvím o Jazzové sekci,“ vysvětluje publicista Tomáš Kraus důvody, které ho vedly k sepsání paměti nazvané Další, prosím.
Fri, 27 Sep 2024 - 23min - 2559 - Dobré hřiště by mělo mít prvky pro děti i rodiče. Tím se omezí sezení s mobilem, míní architektka
„Netvořím dětská, ale rodinná hřiště. Já ten prostor vnímám jako veřejný, a je také pro všechny rodiče i prarodiče,“ popisuje architektka Tereza Kučerová, která je navrhuje už přes deset let. „Už to totiž ve městech nefunguje jako dřív, kdy byly děti vystrčeny před dům, ať si hrají. Teď má takový životní styl už málokdo. Proto na hřištích tráví rodiče spousty času – dokonce daleko víc než v jiném veřejném prostoru,“ doplňuje architektka.
Thu, 26 Sep 2024 - 23min - 2558 - Obdivuji rodiče, kteří si dokážou přiznat, že jim zemře dítě, říká lékařka paliativní péče
„Dětská paliativní péče je hrozně moc o lásce – a nechci, aby to znělo ,nějak ezo‘. Každý den slyšíme od rodičů pacientů, jejich rodin, sourozenců apod. velké a hluboké věci. Všichni se snaží, aby dětský pacient mohl žít se svou nemocí co nejlíp, aby měl plnohodnotný život v tom třeba i omezeném čase,“ popisuje Lucie Hrdličková, vedoucí lékařka týmu Dětské podpůrné péče FN Motol.
Wed, 25 Sep 2024 - 23min - 2557 - Proč se lidé nechtěli evakuovat? Osobní zkušenost ovlivňuje vnímání reality, myslí si psycholožka
„Ve Spojených státech zkoumali, proč lidé neodešli, když je varovali před hurikánem. Zajímavé je, že to chování – tedy neodejít před něčím – nemá jednu motivaci,“ říká psycholožka Bohumila Baštecká, která mj. vytvářela výcviky pro krizové intervence a pomoc.
Tue, 24 Sep 2024 - 23min
Podcasts similar to Hovory
- Global News Podcast BBC World Service
- Kriminálka Český rozhlas
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Espacio en blanco Radio Nacional
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR
Other News & Politics Podcasts
- Vinohradská 12 Český rozhlas
- 5:59 Seznam Zprávy
- Kecy a politika Bohumil Pečinka, Petros Michopulos
- Vlevo dole Seznam Zprávy
- Ptám se já, Marie Bastlová Seznam Zprávy
- Dobrovský & Šídlo Paměť národa
- Plus Český rozhlas
- Studio N Deník N
- Šťastný podcast Seznam Zprávy
- Osobnost Plus Český rozhlas
- Spotlight Spotlight Aktuálně.cz
- Týdeník Respekt Respekt
- Chumelenice Lucie Petráková a Markéta Lukášková
- ČT24 Česká televize
- DVTV DVTV
- Prostor X Martin Bartkovský, Martin Bryś, Oliver Adámek
- Nosiči vody Seznam Zprávy
- Zbytečná Válka Novinky.cz
- Hlas na poušti Milana Mikuleckého Novinky.cz
- Reportéři ČT Česká televize