Filtra per genere
- 187 - Kato ve studiu, pitva Zvukolodi. A proč drogy změkly (184)
Hostem nového vydání podcastu Headliner CZ byl klasik českého rapu Kato. Řeč byla především o novém albu Prago Union, které nese název Zvukoloď. A i když vyšlo už v srpnu, rozhodně by nemělo zapadnout. „Pro mě je to jedna z nejsilnějších domácích desek roku,“ vysvětluje hned na začátku rozhovoru jeho hostitel Honza Vedral. Pak už došlo na společnou pitvu nahrávky pěkně track po tracku.
Kato během rozhovoru mluvil potichu a soustředěně. Jaké byly jeho motivy k psaní jednotlivých písní? Jak pracuje s beaty a kde se berou nápady na texty? Takřka hodinové povídání je tak konkrétní, jak to jen jde. A taky otevřené.
Třeba když došlo na skladbu Jen blbni. „Chtěl jsem vzít předem vítr z plachet těm, co na mě mají hotový názor. Třeba, že jsem smažka a podobně. Je to vzkaz, aby už konečně zmlkli a věnovali se muzice, protože proto tu všichni jsme,“ vysvětluje Kato motivaci, která stála za vznikem songu. A když už byla řeč o návykových látkách. „Drogy jsou zbytečně démonizovaný téma, navíc když už stejně nedělaj, co dělávaly dřív,“ konstatuje Kato.
„Takže drogy změkly?“
„Řekl bych že jo.“
„Já každopádně nejsem typ pro uspávací věci. Ale svět se zrychluje a chápu, že lidi potřebujou zpomalit sami sebe.“
Rozebrat jsme museli i nejdelší track v historii Prago Union, jímž je epický song Kdo jsem?, který trvá přes sedm minut. „Aneb jak upotřebit sedm beatů v jedné písničce,“ říká Kato spokojeně o rapové hádance, jejíž řešení je napsané jenom v bookletu. “Paradoxně je to nejposlouchanější song alba. Všichni ti říkají, že se dnes mají dělat krátká alba a písničky. Tak mi přijde vtipný, že u Prago je potom nejúspěšnější a sedmiminutová věc.“
A jak to má s děláním hip hopu v matadorském věku? „Předpověděli mi, že ve 42 letech umřu, tak jakmile mi těch 42 bylo, začalo to ze mě nějak padat,“ komentuje Kato dechberoucí tempo, se kterým ze sebe sype nové nahrávky, které jsou navíc skutečně !dlouhohrající". „Možná mám pocit, že teď už o nic nejde, že už jsem tu navíc.“
Zvukoloď je ostatně už jeho druhá letošní deska. Tu první A)Team natočil společně s Restem. "Získal jsem díky němu na rap nový pohled," hodnotí Kato spokojeně spolupráci s kolegou, který vyrostl mimo jiné i na tvrobě Chaozzu.
A jak je na tom česká hiphopová scéna dnes? „Lidi občas tvrdí, že rap je mrtvej. Ale já nevím, o čem mluví. Není to jen o rapu, platí to obecně: Nenechat si namluvit, že něco, co máš rád, nemá smysl," uzavírá Kato nenápadně, ale moudře, jak mu je to vlastní.
Celý rozhovor si můžete poslechnout zdarma v podcastu Headliner CZ. Omluvte místy sníženou kvalitu záznamu.
PS: Pozor, nové díly podcastové revue NOTY VOLE už najdete jen v samostatném kanálu. Pokud chcete podpořit naši tvorbu a poslouchat celé epizody, můžete tak učinit na adrese herohero.co/notyvole nebo forendors.cz/notyvole.
Fri, 22 Nov 2024 - 58min - 186 - NOTY VOLE SPECIÁL: The Cure... a wladův pláč
Celé epizody k poslechu pouze pro předplatitele na herohero.co/notyvole a forendors.cz/notyvole. Díky za vaši podporu!
Další speciál, tentokrát o novém albu The Cure, přínáší podcastová revue NOTY VOLE! A stát se může cokoli. Věnujeme se krátce historii kapely, vyrešíme hádanku kolik je stálých členů v souboru a pobavíme se o jednotlivých skladbách a jejich temnotě či úsvitu. Probereme všechny aspekty tvorby Roberta Smithe, včetně vlivu slunečního svitu a pití krve či mléka jednorožců na jeho věk, abychom zhodnotili, zda-li je album Songs of a Lost World právem cislo 1 v UK. Je zvláštní, že pánové Šroubek, Šéfík a Ságo jsou v konsensu a právě proto si společně zazpívají „tugeeeeeedr, foreeeeevr“. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji slyšíme a vidíme my. Děkujeme, že nás posloucháte.
Fri, 22 Nov 2024 - 10min - 185 - NOTY VOLE: Festiální triumf Rock For People a co by se Lucie měla učit od Dymytry (44/182)
Celé epizody pouze na herohero.cz/notyvole nebo forendors.cz/notyvole
POZOR TOTO JE POSLEDNÍ DÍL REVUE NOTY VOLE V KANÁLU HEADLINER CZ. DEJTE FOLLOW V SAMOSTATNÉM KANÁLU!
Další plnotučná epizoda podcastové revue Noty Vole nemohla začít jinak. Festival Rock for People odhalil své trumfy pro příští rok. A my jsme dopodrobna rozebrali, co na současné festivalové mapě znamená příjezd Linkin Park. A také se všichni (tedy krom pana Sága) dozvíte, kdo bude skutečný headliner!
Prolistujeme listopadový Headliner a doporučíme vám z něj super články. Vrátíme se ke konferenci a hudebnímu setkání Prague Music Week. A pak už tozačne nabírat grády. Neušlo nám totiž první „živé“ vystoupení kapely Lucie s novým frontmanem Viktorem Dykem.
Co všechno se na něm nepovedlo. A v čem by se Lucie mohla poučit od Dymytry? I na to během povídání naší nesourodé trojice dojde.
No a pak taky na koncerty. Viděli jsme jich spoustu. Franka Turnera, Billyho Woodse a Moor Mother, Miles Kanea i Mylese Kennedyho. Poslední koncert skvělých Met. I závěr největšího českého turné roku. A na Kabátech to bylo opravdu velké!
Pak už přijde řada na pravidelné rubriky. V trendech jsme si vzali na paškál nového Bruna Marse se zpěvačkou Rosé. Pan Šroubek nás naučil alkoholickou hru APT. Probrali jsme nový cajdák od Dymytry i album Viktora Sheena, které už zase boří hitparády.
V tipech vás čeká houbař Ventolin, návrat skajazzmanů Green Smatroll. A pan Šéfík nachystal výlet do klasických vod s Alison Balsom, námi nehezky přezdívanou „paní s trumpetou.“
Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 15 Nov 2024 - 45min - 184 - Sto zvířat: Rozmlácená Beseda, nazlobená Milena Dvorská a vzpomínky na Honzu Kalinu (181)
Co bylo před Nikdy nic nebylo? Nejúspěšnější album kapely Sto zvířat slaví dvacet let. A proto se v našem podcastovém studiu sešli zakládající členové kapely Jana Jelínková a Tomáš Belko. V pozici benjamínka je doplnil Petr Ostrouchov, který do kapely přišel „teprve“ před jedenatřiceti lety
A byl to vstup z kategorie fenomenálních. „Byl jsem obhlídnout koncert kapely, který se odehrával na maturitním plese mého bývalého gymnázia v Lucerně. Okoukával jsem, jak Jirka Tvrdík hraje na kytaru a říkal si, brzo už to budu hrát já,“ vzpomíná Petr Ostrouchov na své přijímačky. Pak následovala afterparty v Malostranské Besedě. Střih v čase. „Probudil jsem se v sedm ráno, Beseda byla zamčená. Našel jsem tam tři lidi, kteří tam pospávali. Jenže já věděl, že v devět na mě bude čekat na nádraží kamarád s lyžema a že jedeme do Pece na hory,“ popisuje Petr prekérní situaci, kterou nevyřešil zrovna gentlemansky. „Potřeboval jsem se z toho baráku dostat. Nebyla doba mobilních telefonů… a nezbylo mi nic jiného než vyrazit dveře i s mříží.“
Když se vrátil do Prahy, zavolal mu tehdejší bubeník Honza Kalina: „Tak už to všechno víme. Myslím, že přijímací zkoušky do kapely nemohly dopadnout líp!“
Cola s Rumlem
Podobných vzpomínek na devadesátá léta mají Ostrouchov s Janou Jelínkovou a Tomáše Belkem celou řadu. A to včetně dvou turné po Americe, která s česky zpívanými písničkami úspěšně absolvovali. A proč se k nim vrací právě teď?
Sto zvířat po dvaceti letech vydávají poprvé na vinylu v mnoha ohledech zlomové album kariéry, které mělo výrazný růžový obal a neslo název Nikdy nic nebylo. V podcastu s Honzou Vedralem rozebírají jeho natáčení i příběhy, které se skrývají za písničkami, jež má kapela dodnes v repertoáru. Dojde i na řadu dalších historek z devadesátých let. „Jednou jsme se rozhodli uspořádat koncert na pomoc silným,“ uvozuje jednu z tehdejších obzvlášť povedených eskapád Tomáš Belko. Kapela skutečně dotáhla hospodský nápad a výtěžek z koncertu v KD Vltavská věnovala společnosti Coca-Cola. Jako host večera se navíc představil tehdejší ministr vnitra Jan Ruml, který byl na pódiu uveden jako dvojník Jana Rumla. A publiku odtajnil recept na… colu s Rumlem.
Nazlobená Milena
Památná byla i divadelní představení, která sepisoval Tomáš Belko a členové formace je cvičili u Kalinů doma a předváděli v Malostranské besedě. „Ta atmosféra byla vynikající. Byl to ostrůvek naší demence ve verších,“ vzpomíná Petr Ostrouchov. A Tomáš Belko ho doplňuje vzpomínkou na Milenu Dvorskou, kterou tehdy kapela přemluvila, aby se zúčastnila představení s názvem Kutna a kadidlo. Její role nebyla právě typická. Asi v půlce představení vstala a začala se hlasitě vztekat. „To není divadlo, to je humus!“ zařvala herecká legenda (ve verších) a s prásknutím odešla ze sálu.
Vyjdou všechny desky
Album Nikdy nic nebylo kapela nyní plánuje přehrát na třech koncertech 20. 11. 2024 v Brně ve Flédě, 21. 11. 2024 v Ostravském klubu Garage a 8. 12. 2024 v pražském Lucerna Music Baru. Krom toho Sto zvířat navíc během listopadu do digitálních servisů po letech postupně doplní svoji kompletní diskografii. Nově si tam fanoušci budou moc poslechnout i alba Ty vole, na základní škole, Bambule, Druhá brada i eponymní debut Sto zvířat. Tedy nahrávky, které byly dosud prakticky nedostupné.
Na třech koncertech se na pódium vrátí i Petr Ostrouchov s Tomášem Belkem, který už jinak v kapele funguje hlavně jako autor textů. „Byla to text, který na něj seděl,“ říká Belko o skladbě Destiláty, jejímiž slovy se před rokem na sociálních sítích loučil s předčasně zesnulým zvířecím tahounem a kapelníkem Honzou Kalinou. A která se nakonec objevila na aktuálním albu Vladimíra Mišíka Vteřiny, měsíce a roky.
Se vzpomínkami na nepřehlédnutelného frontmana a charismatického chlápka Honzu Kalinu ale Sto zvířat jako kapela nekončí. Skupina se totiž po úspěšných koncertech k albu Noční ptáci,jehož vydání se nedožil, rozhodla pokračovat i nadále. Jejím novým zpěvákem, který na pódiu doplňuje Janu Jelínkovou, se stal Míra Barabáš. Právě tak dnešní Zvířata naplnila celoživotní filozofii Honzy Kaliny, že hrát se musí za každou cenu.
A dobrá zpráva nakonec? Koncerty to nekončí. „Už chystáme nové album,“ prořekla se Jana Jelínková v podcastu Headliner CZ.
Kompletní rozhovor si můžete zdarma poslechnout v podcastu Headliner CZ. Podcastová revue Noty Vole! má nově vlastní kanál, který doporučujeme sledovat samostatně. Díky, pokud naši podcastovou tvorbu podpoříte příspěvkem na herohero.cz/notyvole nebo forendors.cz/notyvole
Fri, 08 Nov 2024 - 1h 12min - 183 - NOTY VOLE SPECIÁL: Odhalili jsme pozadí vracení i zvracení skupiny Holki (180)
Celé epizody k poslechu pouze na pro předplatitele na herohero.cz/notyvole a forendors.cz/notyvole. Díky za vaši podporu!
Kdo stojí za šílenou reklamní písní skupiny Holki pro Frisco? Proč nám to udělal? Jak u toho postupoval? A co na to ochranáři vodních šneků? Máme tu další speciál našeho podcastu Noty Vole!
A nezůstalo jen u skupiny Holki. Pánové Šroubek, Šéfík a Ságo vybrali úspěšné i méně úspěšné, vkusné i méně vkusné reklamní kampaně s českými písněmi z posledních let. A ponořili se hluboko do jejich prodejního potenciálu.
V dnešní nabídce je pivo, voda, Kofola i dieta! A spousta melodií a textů, které - bohužel - utkví.
Thu, 07 Nov 2024 - 13min - 182 - NOTY VOLE: Tohle si ani Brno nezaslouží! Morava podle Vesny a steampunk podle Lucie (43/179)
Vaše podpora na herohero.co/notyvole a forendors.cz/notyvole nás nakopla! Vítejte v jedné z nejdelších epizod v historii podcastové revue Noty vole! Hodně jsme toho semleli už v hlavní části podcastu. Podívali jsme se na skvělé koncerty The Struts, Barnse Courtneyho, Leoniden i na funkovou jízdu Electro Delux s dechovou sekcí B Side Bandu. Co jsme tam zažili?
Pánové Šroubek, Šéfík a Ságo si také poslechli tři výrazné české desky posledních týdnů. Jak pro jejich kritická ucha zněli Bert & Friends, Jordan Haj a „vděčný terč“ jménem Eva Burešová?
A pak přišla řeč na hlavní téma. Novým zpěvákem skupiny Lucie se stal matador rockové a muzikálové scény Viktor Dyk. Co to pro kapelu může znamenat? A povede se jí s ním vyprodávat haly? A jak to vůbec české kapely mají s výměnami na postu zpěváků?
Zatímco hlavní téma končíme smířlivě, začátek trendů tak bezproblémový nebyl. Bohužel jsme se totiž vystavili poslechu písně Moravo od pražské rodačky Vesny, ve které se sešlo tolik kýče a kulturní apropriace, že to snad už horší být ani nemohlo. Naštěstí je tu ale Sofian a jeho Poslední song, který působí jako pohlazení, i když se v něm rýmuje anglicky. A na závěr rubriky Trendy nemohly chybět dvě holky z různých světů, které se sešly v jedné písni. Zadařilo se Ewě Farne a Annet X? A která z nich z toho vyšla lépe?
No, a nakonec nemohou chybět tipy. Pan Šroubek přinesl skvělou, neprávem zapadlou desku od Vece, pan Ságo se rozpovídal o skutečně posledním a nečekaném albu MC5. A Šéfík přidal ještě jedny The Struts.
Protože to vám teda byla jízda!
Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my! A děkujeme za vaši podporu!
Celé díly pouze na herohero.co/notyvole a forendors.cz/notyvole
Fri, 01 Nov 2024 - 45min - 181 - Filip Kaňkovský: Ostře proti rasismu platí pořád. Ska je špinavá hudba (178)
Po patnácti letech se o pozornost hlásí kapela špičkových hráčů Green Småtroll, ve které zpívá Filip Kaňkovský. O tom, jak se stal z rude boye uznávaným hercem Národního divadla. A že hudba v jeho příběhu hrála vždycky důležitou roli, mluví v podcastu Headliner CZ s Honzou Vedralem.
Album Carousell of Pain pokřtí Green Småtroll 28.11. v klubu Futurum. Kaňkovský zároveň ztvárnil hlavní roli v audioknize Roy Ellis: Šéf skinhead, jejíž vznik můžete podpořit v crowdfundingové kampani na hithit.cz/symarip.
Začalo to na Sedmičce
„Na tom koncertě jsi viděl rudeboys, kluky s bekovkou, totální grindcore pankáče a skinheady,“ vzpomíná Filip Kaňkovský na iniciační večer ve strahovském Klubu 007, kde se ocitnul na začátku nultých let ještě jako student hudebního gymnázia. „Já byl vychovanej v tom, že skinhead je nepřítel. Když jsem viděl tu symbiózu, nebyl jsem to schopen pochopit. A o to víc mě to zajímalo.“
Subkultura reggae a ska tehdy bujela. A jeho rychle pohltila se vším všudy. To byl taky důvod, proč založil Green Småtroll – ska-jazzovou kapelu, která se od zbytku tehdejší scény lišila zejména tím, že uměla hrát. Byli to sice vesměs kluci z hudební školy, ale taky dovedli jasně formulovat názory a postoje. Jedním z prvních hitů Green Småtroll se stala písnička SHARP odkazující na hnutí Skinheadi proti rasismu. „Byl jsem tou myšlenkou fascinovaný. Naprosto jasně se to stavěla proti tomu, co si tu běžná společnost myslela o skinheads,“ připomíná Kaňkovský neblahou pachuť devadesátých let, kdy se u nás plešatci spojovali s rasistickým násilím i vraždami. I skutečné kořeny subkultury, které sahají stejně tak na Jamajku jako do londýnských klubů a boxeren 60. let.
„Vostře proti rasismu, vostře proti útlaku, vostře proti tuposti,“ zpíval Filip ve skladbě SHARP. A povahu té doby dokázal shrnout do jednoduché věty v textu: „Když rasista si myslí, že si kámoš...“
„Tu písničku jsem měl přichystanou, ale chybělo mi ji doťuknout. Já si tehdy čerstvě pořídil harringtona s logem Lonsdale. Nikdo z mých známých mi nechtěl věřit, že jsem měl tu odvahu ho nosit. Ta doba byla přeci jen trochu jiná a divočejší,“ vzpomíná Kaňkovský na nepříjemnou událost, která se do skladby vepsala. „Měl jsem tehdy malou čubinu, křížence rotvajlera s dobrmanem. Byla ale dobračisko. Byl jsem s ní v parku a šel proti mě vyloženej nácek, kterej na ní pustil svoje dva dobrmany. Ty jí trochu potrhali a on se mi vysmál,“ vypráví historku, která v něm zanechala vztek a hněv. A díky které nakonec písničku, kterou od té doby Smatrollové zavírají své koncerty, dokončil.
„Na základě toho, že jsem měl na sobě značku Londsale si myslel, že k sobě patříme. Přitom Lonsdale je jenom další z insignií, který rasisti ukradli původním skinheadům. Byl to čistě černošskej boxerskej klub z roku 1960,“ vypráví Kaňkovský. „Vysvětlovat, jak to bylo se skinheads je dlouhá odysea. Ale to, co jsme tehdy zažívali, to bylo jasný. To byla renesance toho původního hnutí,“ vrací se do dob, kdy se s autorem rozhovoru Honzou Vedralem – tehdy členem The Chancers – často potkávali na koncertních pódiích.
Po patnácti letech
Zájem o reggae a ska časem (a také vlnou tupých zábavových kapel) ochabnul. V ústraní alespoň na pohled skončili také Green Småtroll. S novým albem, které dostalo název Carousel of Pain se vrací po patnácti letech. Křtít ho budou 28.11. v pražském klubu Furturum. „Patnáct let zní fatálně. Ta proluka logicky souvisela s mým přerodem a tím, že jsem se začal hodně věnovat divadlu,“ vysvětluje Kaňkovský v podcastu. „DAMU je fakticky vojenská škola. Vyžaduje drill a přípravu a jsi tam od nevidím do nevidím. Dřív jsem organizoval zkoušky, psal ve velkým procentu muziku. Ale to všechno přestalo. Od osmi do osmi jsem byl ve škole a potřeboval jsem najít sám sebe a rozvinout se.“
Kapela Green Småtroll ale přesto nikdy hrát nepřestala. Čekala na impuls, který přišel letos. A přestože je plná vytížených špičkových hráčů se čtyřicítkou na krku, pustili se do práce na novém albu jako za mlada. „Zkoušeli jsme v nevytopitelný zkušebně od desíti do dvou do rána. A o víkendu furt,“ popisuje Filip přípravu písniček, které nakonec nahráli s Adamem Karlíkem ve špičkových studiích Sono. Výsledkem je zvukově i obsahově dotaženáý nahrávka, která v sobě má něco z atmosféry, kdy tady žánr ska začínal. A kde v sobě rozlítaní muzikanti, z nichž každý už má dávno svoje zájmy a povinnosti, vzali energii a vůli? „Náš saxofonista Filip Kučera mi jednou řekl: „Hele, já hraju ve spoustě uskupení, ale nikde není taková chemie jako s touhle rodinou pacientů,“ vysvětluje si to Kaňkovský.
Album nakonec dostalo striktní černobílý vizuál a pro tuzemské šablonovité vnímání žánru možná až nepochopitelný název – kolotoč bolesti. „Protože běžnej život je kolotoč bolesti. A možností být naštvaný je nekonečno,“ říká k tomu Filip lakonicky. „Ska a reggae by podle mě mělo bejt špinavý, ať už to znamená cokoliv. Inspirací pro Carousell of Pain bylo násilí. A životní příběh, který se mi spojil s příběhem Terryho Halla z The Specials a Fun Boy Three,“ připomíná ikonického zpěváka který se nikdy neusmál, přestože hrál v zásadní britské ska kapele. Svoje démony si Hall mrazivě vyzpíval v písni Well Fancy That, v níž odvyprávěl své životní trauma, kdy ho učitel ze školy ve dvanácti letech odvezl do Paříže, kde se stal obětí gangu pedofilů…
Audiokniha s Royem Ellisem
Krom nového alba své kapely se FIlip Kaňkovský podílí také na vznikající audioverzi knihy Roy Ellis: Šéf skinhead, kterou napsal šéfredaktor Headlineru Honza Vedral. „Do tý knihy a historie se nořím znovu. A říkám si, že je úplně jedno, jestli si ze Singapuru, Kingstonu, nebo z Prahy z Nuslí. Je tam tolik styčných věcí a ta hudba je takový propojovák, že mi nad tím zůstává rozum stát,“ říká Kaňkovský a vzpomíná na své první setkání s legendou žánru, ke kterému došlo v roce 2008.
Tehdy na Subculture Festu v pražském Abatonu Green Småtroll dělali Royu Ellisovi jako první tuzemská parta doprovodnou kapelu. „Říkali jsme si, že se z toho nesmíme složit. Všichni to brali totálně vážně,“ popisuje tehdejší přípravy. A tak jako většina muzikantů, kteří měli tu čest stát s Mr. Symaripem na jednom pódiu, na koncerty, které spolu odehráli, vzpomíná jako na životní a formativní zážitek.
Možná i protože sám býval zakřiknutý kluk, ve kterém se skrývala touha se někam dostat a něco dokázat. A útočiště našel ve zvuku a historii reggae, ska i rocksteady.
Není přesto vydávání nového alba „na druhou dobu“ nebo knížek o historii v dnešní době čirá bláhovost? Může se zájem o tyhle žánry v Česku zase vrátit?
Filip se nad tou otázkou, kterou řeší oba účastníci rozhovoru, zamyslí.
„Myslím, že je to spíš naše přání, ale fouká se tu do ohýnku, který by mohl chytit.“
Fri, 25 Oct 2024 - 53min - 180 - NOTY VOLE SPECIÁL: Boxovací pytel jménem Coldplay (177)
Protože si vážíme vašeho zájmu, máme pro všechny, kdo si naši podcastovou revue NOTY VOLE předplatili na herohero.co/notyvole nebo forendors.cz/notyvole, náš první speciál.
Zaměřili jsme se v něm na jednu z nejúspěšnějších kapel planety. Coldplay vydali své nové album Moon Music a zase to za něj schytávají ze všech stran.
Pánové Šroubek, Šéfík a Ságo se sice na mnoha věcech neshodnou, ale na jedné ano. Že věci je třeba vnímat v kontextu. A že dělat z někoho boxovací pytel jenom kvůli jeho úspěchu, bývá dost krátkozraké. Ve speciálu o Coldplay si tedy projdeme celý příběh obyčejné kapely, která si dokázala postupně pokořit domácí Británii, Evropu, Spojené státy i Koreu.
Jak se stalo, že normální kluci, co chodili útrpně po britských plážích, najednou šíří meziplanetární lásku? A jakto,že na jejich koncertě i zarytý antifanoušek, který není schopen doposlouchat jejich alba do konce, zná všechny písničky?
Dejte si zmrzlinu a poslechněte si příběh Coldplay a jejich nové desky tak, jak jsme ji slyšeli my.
Tue, 22 Oct 2024 - 15min - 179 - NOTY VOLE: Kdo je ve skutečnosti P. Diddy. A rýmovačky Marky Ztračky (42/176)
Celé epizody podcastu NOTY VOLE! najdete pouze na herohero.co/notyvole a https://www.forendors.cz/notyvole
Ano, podcast NOTY VOLE! vstupuje do další fáze své existence. A osud přihrál pánům Šroubkovi, Šéfíkovi a Ságovi do cesty téma, o které nikdo nestál. Americkým showbyznysem hýbe patrně největší hudební kauza od dob pederastrie Michaela Jacksona. Média skloňují, co se dělo na neblaze proslulých white parties rappera a hudebního magnáta P. Diddyho. A hlavně po nich.
Nová obvinění a nařčení se objevují každý den. A s nimi spekulace, kam všude sahala Diddyho chapadla. Osazenstvo našeho podcastu se na to ale rozhodlo podívat z gruntu a hlavně od začátku. Kdo je vlastně P. Diddy? Kde se vzal? Jakou za sebou má hudební cestu a úspěchy? A proč se tak dlouho těšil respektu, než přišla aktuální studená sprcha? A co se vlastně – zatím jen údajně – stalo a proč teď jeden z nejmocnějších mužů americké hudební scény čeká ve vazbě na soud?
Krom kauzy Diddy vás čeká listováním aktuálním vydáním Headlineru. A samozřejmě i pravidelné rubriky Trendy a tipy. V té první jsme se nemohli vyhnout svatební písni Marka Ztraceného, ve které se autor dopouští doslovné citace Coldplay a neúspěšné snahy zrýmovat slova, která mají odlišné koncovky. Krom rýmovaček Marky Ztračky jsme rozebrali také nový pokus o hit od Natalie Grossové. A trochu si spravili nervy u poslechu Teddyho Swimse. Chlapíků s krásným medovým hlasem není nikdy dost!
V tipech se pak wlado dojímá nad novými The Cure, Honza obdivuje sígrovské vykrádačky od Rat Boye a Dany přichází se songem, který mu prostě jen tak přistál v mailu se záhadným vzkazem. A dohromady o něm nevíme nic, než že to hraje!
Vítejte ve světě hudby, tak jak ji slyšíme my. Čtyřicet minut našeho povídání si můžete poslechnout zdarma. Zbytek jsme umístili za paywall. Děkujeme všem, kdo jste se už rozhodli podpořit vznik podcastu na herohero.co/notyvole. Už brzy pro vás něco chystáme…
Fri, 18 Oct 2024 - 40min - 178 - Katka Žbirková: Tři roky bez Mekyho. Skutečný příběh Naivné a workoholismus (175)
Nástup podzimu už bude pro řadu lidí navždy spojen se vzpomínkou na Mekyho Žbirku. V listopadu to budou tři roky od jeho odchodu, 21. října by oslavil 72. narozeniny. „Myslím, že by byl rád, že tu s námi dál funguje. Že jeho písničky pořád žijí, že na další a další z nich uvádíme s klipy a hlavně, že fanoušci ho pořád poslouchají,“ říká zpěvákova manželka Katka Žbirková v bilančním rozhovoru s Honzou Vedralem. Prvním, který spolu vedli od vydání knihy Katherine.
„Mám spoustu práce, a to je dobře,“ říká hned na úvod Katka. Za ty tři roky toho stihla opravdu hodně. Výstava Roky a dni se z obhlídek v Popmuseu překvapivým vývojem událostí dostala do pražského Národního Muzea, na Bratislavský hrad, do Východoslovenského muzea v Košicích a aktuálně dokonce i do Londýna. Viděly ji už tisíce lidí a zdá se, že další budou mít ještě šanci. „Mám už dvě další nabídky,“ prozrazuje Katka, že pokud vše klapne, mohl by se Meky v rámci svého pomyslného výstavního „turné“ vrátit na festival Pohoda i do New Yorku.
Řeč byla samozřejmě ale také o hudbě. O písních z alba Posledné veci, ke kterým Žbirková plánuje pořídit další klip. I o tragickém příběhu, který stojí za tím aktuálním k písni Naivná. „Měl ho točit David Beránek, tu písničku si vybral, ale pak se mi tři čtvrtě roku neozýval. Když jsem mu zavolala, oznámil mi, že je teď celou dobu se svojí dcerou, kterou postřelil vrah z Filozofické fakulty. Že je na tom velmi vážně, že neví, co bude,“ vypráví Kateřina. Práci na klipu si nakonec vzala za svou právě dcera Davida Beránka Tereza Doležalová, která vymyslela námět a společně se svými vrstevníky následně natáčení zrealizovala na pražské Kampě.
„Nikdo z nich netušil, že točí v místech, kde jsem vyrůstala a jako „naivná“ v sedmnácti chodila s Mekym venčit psa,“ vzpomíná Katherine na úplný začátek svého osudového vztahu, který tak Tereza v rámci své terapie do klipu otiskla, aniž by o tom tušila.
Řeč byla také o tom, jak vypadaly práce na pro mnohé kontroverzním singlu Nora, který vyšel v létě a k jeho vzniku přispěla i umělá inteligence, která Mekyho hlas dotvořila z jeho původního dema. „David (Žbirka – pozn. red) mi říkal, že to nechce produkovat jako standardní nahrávku, kterou mu táta nazpíval. Chtěl, aby to mělo futuristický dotek. Ta písnička má opravdu nadpozemský nádech. Líbilo se mi, že z toho nechtěl udělat rádiový hit a uchopil to takhle. Vím, že je to citlivá věc. Ale myslím, že by Meky nebyl proti tomu,“ popisuje Katka písničku, která kupodivu bodovala v jediné hitparádě – ve Velké sedmě na Radiu 1.
V zajímavé kontrastu s tím jsou akce, které Mekyho fanoušky čekají v dalších týdnech. Jde o koncerty nazvané Miro Žbirka Symphonic Night, které se odehrají 24. října v Bratislavě a 15. prosince v pražském O2 Universu. Jejich koncept, kdy pěvecké party v originálních aranžích převezmou klasické nástroje, vymýšlel sám Meky ještě za svého života. A opět připomenou, jakou sílu v sobě jeho hudba do dneška má.
K pracovnímu nasazení Katky Žbirkové patří i její práce se zpěvačkou Lenny, o kterou se začala starat coby manažerka. A aktuálně za sebou mají úspěch s vyprodaným koncertem v Obecním domě. Anebo funkce prodavačky merche a správkyně Mama hotelu, kterou vykonává pro skupinu Sunnbrella.
A kde na to všechno bere Katka energii? „Asi mě Meky nakazil workoholismem. Já taková vůbec nebyla! Byla jsem línej člověk, který se válel doma, hrál počítačový hry a četl knížky. Ale Meky pořád něco vymýšlel. A dopadlo to tak, že já už snad taky neumím odpočívat,“ směje se. „Ale ta chvíle přijde. Já si lehnu někde u moře a už nevstanu.“
Ale na to je ještě čas, plánů má Katka Žbirková v hlavě ještě dost.
Fri, 11 Oct 2024 - 58min - 177 - NOTY VOLE: Střelba vlastní zbraní do kolene a rozebrání Traktoru do šroubku. (41/174)
Celé epizody podcastu NOTY VOLE! najdete pouze na herohero.co/notyvole
Pánové Šéfík, Ságo a Šroubek co je princezna a nikdo nevi proč, se sešli ve studiu podcastové revue NOTY VOLE v kompletní sestavě, aby připravili další díl. Téměř dvouhodinová epizoda vás provede jejich nejenom koncertními zážitky. I přes šílenou indispozici, nakonec pan Šroubek dorazil do studia, aby na závěr povyprávěl co zůstalo nakonec zcenzurováno.
Zásadním oznámením o změnách v podcastu NOTY VOLE tahle epizoda začíná, ale pak už se věnuje primárně hudbě. Probereme návrat The Cure a jejich očekávané album, poslechněte si jak hlubokou a nesmazatelnou stopu zanechal Kris Kristofferson v hudebním světe i u nás, probereme koncerty Berlin Manson, Lufťáků a Honzy Vedrala a dotkneme se situace v klubech na Slovensku.
Ve trendech nás čekají opět Linkin Park, raper Michajlov a metalový Traktor se svým pokusem o moderní videoklip. V tipech se nám představí Father John Misty, Xavier Baumaxa a Nate Smith s Avril Lavigne. Nechybí ušní červ, který tentokrát naplní temnou podstatu ve Wladově duši.
Pánové Šéfík, Ságo a Šroubek co je princezna a nikdo nevi proč, vás zvou k poslechu. Vítejte ve světě hudby, jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 04 Oct 2024 - 40min - 176 - Ben Cristovao: Spektrum jsou Prci Prci Prcičky i mocný hlas Richarda Müllera (173)
Nové album Spektrum natáčel Ben Cristovao mimo jiné i v legendárních studiích Hansa v Berlíně. Hostují mu na něm David Koller, Richard Müller či Jan P. Muchow a Anna Vaverková. Začíná přitom přidrzlou spratkovskou historkou o tom, jak místo fanynky skončil v posteli s její matkou. „Chtěl jsem, aby tahle deska byla svobodná,“ říká v podcastovém rozhovoru Honzy Vedrala.
„Je to jiná hra,“ vysvětluje Ben Cristovao, proč se rozhodl udělat si výlet z trendů k muzikantské desce natočené ve velkých studiích. „Rád sleduju popkulturu, dění mezi mladejma, aktuální žánry. Ale baví mě i rock, vyrůstal jsem na Aerosmith a Lucii. Na dobrý, kvalitní hudbě, kde je spousta muzikantů,“ líčí, proč ho lákají jiné hudební přístupy, které možná nepřinesou tolik prokliků na Spotify, ale za to větší vnitřní uspokojení. „Trendová hudba je velmi předvídatelná. Všichni doufají, že se jim chytne patnáct vteřin na Tiktoku. Protože to je potom vidět i z reakcí na koncertech,“ popisuje jeden z nejúspěšnějších „digitálních“ umělců v zemi, jak to chodí.
„Mám za sebou loňský album Zvíře, kde se podvedly tři, čtyři hity. Do toho jsem udělal projekt s Nik Tendem, což je čistě rapový ípíčko. To pro mě byla další laťka, kterou jsem si chtěl vyzkoušet – tvrdej rap. Tahle deska byla zase jiná hra,“ pokračuje Ben už o albu Spektrum. „Minulej rok byl hodně digitální, tak jsem chtěl zase udělat něco hudebnějšího. Chtěl jsem být s muzikantama, se kterýma jsem strávil celý léto na festivalech. Jsme jedna z mála kapel, který nehrajou na klik. Všechno děláme na stagi extrémně live. A to pak vidíš, jak se hudba ohýbá podle nálad. Napadá tě spousta věcí, měníš tempa. A dochází ti, co bys chtěl v hudbě zkusit,“ popisuje, s jakým přístupem se tentokrát rozhodl vyrazit do studia.
Výsledkem je album, na kterém se mu velmi přesvědčivě daří střídat nálady a styly, což potvrzuje i recenze Jardy Konáše, který napsal, že Spektrum je Cristovaova nejlepší nahrávka. Začíná spratkovským rockem ve stylu Prci Prci Prcičky, jehož pomyslná hrdinka je odkazem na Stiflerovu mámu. A končí nečekaně temným valčíkem s názvem Nekonečno, v němž Bena svým mocným hlasem doplňuje Richard Müller. Skladba se natáčela v berlínských studiích Hansa, podílel se na ní i producent Jan P. Muchow. A má opravdu specifickou atmosféru. „Můžeš nasát to prostředí. Vidíš obrovský analogový, starý mašiny. I když tak nevypadám, i když se tak neoblíkám, mám to rád. Přijdeš do toho studia a hned to má punc Berlína. Je to krásně béžový, zlatobudíkovitý, dá ti to atmosféru, že se děje něco šíleně dobrýho Zahraješ notu a máš pocit, že jsi génius, i když něco neděláš,“ popisuje, jak mu učarovala studia Hansa, která skrývají i mramorovou místnost, v níž se natáčí bicí.
Pravé poznání ale přišlo až při natáčení zpěvů. „Když jsi s Richardem ve studiu a tvůj hlas má znít vedle jeho, to teprve pochopíš, co se děje. Jeho hlas je tak hutná věc, sytej tok obrovský řeky. A můj byl najednou jako potůček,“ vzpomíná Ben na rozporuplné pocity, se kterými odjížděl ze studia. S přesvědčením, že musí celou svoji sloku okamžitě předělat. „Musel jsem jít kontra, jinak by mě z tý písničky vyvedl jako malýho kluka za ručičku,“ vypráví pobaveně o skladbě, které patří k nejtěžším v jeho repertoáru.
Řeč byla i o natáčení s Davidem Kollerem, který se na albu objevil v roli zpěváka i bubeníka, či andělském hlasu alternativní písničkářky Anny Vaverkové, i o tom, jak se stalo, že spolu natočili song v rytmu bosanovy. Krom aktuálního alba Spektrum jsme se dotkli i velkého koncertu v pražském Edenu, který Ben chystá příští rok v červnu i o aktuálních specificích hudební produkce.
„Trend nenaplánuješ, ty děcka si to najdou samy,“ vysvětluje Ben Cristovao společně s tím, proč se dnes místo drahých klipových produkcí soustředí na natáčení reels pro sociální sítě. Protože i pro něj je pořád zásadní součástí hry dostat „Pokud hudbu děláš, aby měla zásah a chceš být relevantní, tak s společně s ní musíš tvořit i další kontent. Málokdo může desku jen tak vydat a nemít vymyšlené, jak ji dostat k lidem. Hudby je dneska až moc. Posluchač ti nic nedluží a ty musíš o jeho pozornost bojovat. Skrze sociální média, protože tam ty lidi jsou. Odtamtud si můžou tvoje věci pustit.“
Fri, 27 Sep 2024 - 58min - 175 - NOTY VOLE: Co má společného Gilmour, Bílá, Cure, Linkin Park a Vladimír Mišík? (40/172)
Nic. Jubilejní čtyřicátá epizoda podcastové revue NOTY VOLE je takový pelmel. Tedy spousta menších témat, mezi kterými pánové Šéfík, Šroubek a Ságo bloudí jako orientační běžec Opavskem. Podívali jsme se na blížící se turné Davida Gilmoura a jeho vystoupení s dcerou na open micu, opět se těšíme na nové album Cure, které konečně získalo (snad) datum vydání. V této epizodě se také dozvíte co pro Wlada znamená Bon Iver a kde je cenová hladina morálky v souvislosti s prodejem vstupenek na koncerty.
Přiblížíme vám večírek s Kevinem Spaceym v Malostranské Besedě, zhodnotíme letošní Headliner Pontony a podíváme se na nominace letošní Country Music Awards. V souvislosti s nominacemi se ještě vrátíme k Beyoncé a jejímu country albu a probereme šance jednotlivých interpretů
V rámci trendů se podíváme na Lucii Bílou, opět probereme Linkin Park a poslechneme si ukrajinskou dvojici Osty a Klavdia Petrivna. V tipech osaměle zabojuje MK.gee, poslechneme si úvodní píseň Vladimíra Mišíka z nového alba a nový folkový objev Janu Mila.
Vlastně je toho docela dost. Vítejte ve světě hudby, jak ji vidíme a slyšíme my. A hlavně si užijte poslech!
Thu, 19 Sep 2024 - 41min - 174 - Xindl X: Skoro jsem vyhořel (171)
Osmé album písničkáře Ondřeje Ládka známého jako Xindl X nese titul Fén X. Svoje posluchače na něm překvapí novým zvukem, přístupem i mnohem osobnějšími tématy. „Radši jsem tu desku k vyhoření udělal dřív, než to přijde, protože pak už bych ji nenapsal,“ říká v podcastovém rozhovoru. Honzy Vedrala
Téma povídání bylo jasné, protože úvodní píseň Fénix, na novém albu Xindla X začíná slovy „asi jsem vyhořel“. I když se text stočí k dvojsmyslu o reálném požáru, proměna zvuku i přístupu je patrná skoro ze všech songů. „Ano, začínal jsem mít pocit vyhoření. Když člověk dělá věci dlouho a s podobnými výsledky, zapadne do kolejí,“ vypráví písničkář, jak to všechno začalo. „Nechtěl jsem dělat desátej Blbej věk a patnáctýho Anděla. Chtěl jsem vystoupit z komfortní zóny a chvíli nebýt tím diktátorem, kterým v kapele normálně jsem.“
Všechno začalo už za covidu a s předchozím albem Terapie. „Dělal jsem ho na dálku. Mám ho rád, ale vznikalo tak, že jsem poslal maximálně producentovi svoje poznámky, ale neužil jsem si nahrávání. Přitom to je ta část tvorby, kterou mám skoro nejradši,“ vypráví Ládek. „Bylo to pro mě snadný, ale uvědomil jsem si, že takhle to dál dělat nechci. A že kdyby to tak šlo dál, asi se na to brzo vykašlu.“
Při přípravě desky se proto Ondřej rozhodl pro jiný přístup než v minulosti. Místo toho, aby psal písničky sám, zapojil do procesu další umělce, což mu přineslo nové nápady a perspektivy. „Vlastně jsem ani neplánoval psát desku, psal jsem si svůj muzikál, myslel jsem si, že se budu soustředit na něj. A ani neměl chuť dělat další věci pro repertoár kapely,“ popisuje nenápadné začátky vzniku nahrávky.
Nakonec se věci začaly ubírat jiným směrem. „Říkal jsem si, že zkusím něco jinýho. Zkusím cinknout Jendovi Vávrovi, jestli by mi nepomohl dopsat texty a vnést do nich svěží nápady. Ten navrhl, že zkusíme zavolat Štajnymu, a tak se to postupně nabalovalo,“ vysvětluje, jak se ze solitéra stal týmovým hráčem a postupně se obklopil nečekanými muzikanty.
„Jsem zvyklý napsat si písničku od začátku do konce a až když mám pocit, že funguje, jít s ní za producentem a dohodnout se na aranži. Ale teď jsem si zjistil, že už mám možná mysl nastavenou jinak. Že zkusím tu metodu, že se zavřeš s dvěma lidma a na konci dne máš hotovou písničku i s aranží. Sice nevíš, jestli je to úplně tvoje písnička, ale já to vlastně nechci řešit. Chtěl jsem zažít radost ze společný tvorby," shrnuje nové písničky.
Album uvádí singl Proměna inspirovaný stejnojmennou novelou Franze Kafky. K desce Xindl X zahraje speciální koncerty s hosty a filmovými projekcemi. Křty se budou konat 11. listopadu v brněnském Sonu, 16. listopadu se představí v Garage Clubu v Ostravě a 19. listopadu v pražském Lucerna Music Baru.
Fri, 13 Sep 2024 - 49min - 173 - NOTY VOLE: Comebacky a odchody. Linkin Park, Oasis, Prostitutes i Lucie (39/170)
Oasis jsou zpátky, Lucie je bez Davida Kollera, Linkin Park trollují fanoušky s oznámením nové zpěvačky. A k tomu vyšel zářijový Headliner s Vladimírem Mišíkem na obálce. Témata, která se pánové Šéfík, Šroubek a Ságo rozhodli rozebírat v devětatřicáté epizodě podcastu NOTY VOLE byla tedy jasná.
"Neohlížej se v hněvu," zpívají sice Oasis, ale co se týče návratů kapel, s osádkou naší podcastové revue by se na tom asi úplně neshodli. Pánové rozebírají všechny okolnosti ohledně ohlášeného comebacku Oasis, dynamické ceny vstupenek a všeobecné šílenství, které nastalo. Samozřejmě i fenomén, který tahle kapela pro britskou kulturu znamená. Dojde i na zásadní odhalení, že všechno, co nyní ohledně Oasis zažíváme, už před rokem předpověděl wlado v neslavné epizodě Noty Vole o pánovi s vidličkou ve světě polévek.
Zatímco posluchači v době vydání devětatřicítky už znají jméno nové zpěvačky Linkin Park, při natáčení hoši v redakci ještě tápali. A rozebírali, co všechno mohlo vést ke kapku zfušovanému "odpočtu" události, během níž měli její jméno Linkin Park původně zveřejnit.
Nechybí ani pravidelné rubriky. V rubrice Trendy naše trojice rozebírá aktuální popový fenomén – zpěvačku Sabrinu Carpenter, která podobně jako Miley Cyrus vzešla ze seriálů televize Disney a aktuálně drtí žebříčky. Je to pop standardní nebo výjimečný? Na tom tedy ve studiu shoda rozhodně nepanovala.
Situace se ještě zhoršila, když došlo na nový opus skupiny Rybičky 48. Zatímco pan Šroubek se přiznal, že ho transformace skupiny Holki, která v narozeninovém songu Kuby Ryby vystupuje pod novým názvem Milfki, pobavila. Mistr Ságo zůstává neústupný: "Je to pro mě Slunce, seno, erotika český hudební scény," odmítá udělit kutnohorským pankáčům kus pochvaly.
Shoda nastala až při poslechu nového singlu Eminema, ve kterém se docela drsně omlouvá svojí dceři, jak selhal jako otec.
No a to už byla jasná cesta k tipům.
V nich vás čeká rozbor zřejmě nejulítlejšího videoklipu letošního roku a možná všech dob, který natočil A$AP Rocky a nese posměšný název Tailor Swif. Chválit budeme i sedmiminutový (!) singl Kdo jsem? z nového alba Prago Union. A skutečnou lahůdku si připravil pan Šéfík, který v premiéře pustí novou ochutnávku z jedné z nejočekávanějších českých desek letošního roku. Ale jáká to je? To už necháváme jako překvapení pro naše posluchače.
Vítejte ve světě hudby, jak ji vidíme a slyšíme my. A hlavně si užijte poslech!
Fri, 06 Sep 2024 - 40min - 172 - Petr „Kužel“ Blažek: Manažera potřebuješ, když už to nestíháš (169)
Zastupuje umělce jako Noisy Pots, Aiko, nebo Lazer Viking. A i dalším českým kapelám pomáhá ve své firmě 420 Production s koncerty v zahraničí.
Krom toho je předsedou Music Manager Fora a podílí se na pořádání konference ReConnect, která se letos koná 3.-5. října a už počtvrté přivítá v Brně profesionály i fanoušky napříč hudební branží.
Petr „Kužel“ Blažek byl dalším hostem Honzy Vedrala v rozhovorovém vydání podcastu Headliner CZ.
Fri, 30 Aug 2024 - 59min - 171 - NOTY VOLE: Otázky, odpovědi a první ukázka z nového Vládi Mišíka (38/168)
The boys are back in town! Po téměř dvou měsících vás konečně čeká plnokrevné vydání podcastové revue NOTY VOLE v maximální sestavě. A protože pánové Šéfík, Ságo a Šroubek své sliby plní, dojde v něm na otázky na vaše odpovědi.
Krom objasnění fungování naší podivuhodné hudební revue, povídání o Headlineru a světě hudební novinařiny dojde i na rozvahu nad zásadními tématy letošního léta, jako kdo komu co Navrátil. A ožehavou problematiku disidenství Michala Davida.
Tím nejdůležitějším ale je, že se pan Šéfík rozhodnul dostát svému jménu a plně prokázat, že si svou přezdívku zaslouží. Tak moc jsme se rozplývali nad chystaným albem Vladimíra Mišíka, které už dvě třetiny naší podcastové osádky slyšely, že s vydavatelstvím Animal Music dohodnul báječnou věc. Totiž, že vám v předpremiéře můžeme pustit malou ukázku z titulní písně alba Vteřiny, měsíce a roky. Až ji uslyšíte, možná pochopíte, proč o desce už teď mluvíme jako o události podzimu.
Do plnokrevné epizody patří i plnokrevné trendy. Tentokrát jsou v nich dokonce docela povedené písničky! Zejména duet Bruna Marse a Lady Gaga vzbudil v našich popových srdcích nadšení.
Nechybí ani trendy, ve kterých jsme se roztekli nad novými Fontaines DC, ale tato idylka bohužel dlouho nevydržela. Rurální poetika Jaromíra Švejdíka na každého nefunguje stejně, a tak se nakonec i tentokrát pánové Ságo, Šéfík a Šroubek zhádali jako kanci u piva. A to už nezachrání ani ušní červ.
Ano, zkrátka "boys are back in town". A tak vítejte zpátky ve světě hudby, tak jak ji slyšíme a vidíme my.
Fri, 23 Aug 2024 - 41min - 170 - SPECIÁL Z RFP: Jindřich Šídlo versus hudební kritici (167)
Ještě jednou se s námi můžete vrátit na festival Rock for People. Právě tam se totiž v režii Headlineru konal panel, ve kterém si Jindřich Šídlo na chvíli odpočinul od politiky. A společně s Josefem Vlčkem, Honzou Vedralem a Petrem Adámkem z České televize navštívil svět hudební kritiky a publicistiky.
Jak to v současné době v hudebních i nehudebních médiích chodí? A jak to bylo v minulosti? A nemají politici a muzikanti nakonec snad něco společného?
Vítejte v poněkud nečekané debatě s poměrně nečekanými pointami.
Fri, 16 Aug 2024 - 45min - 169 - NOTY VOLE: Sežral Honzu medvěd? (37/166)
Dva muži, dvě témata, dva trendy a dva tipy. Uvídíme jak se pánům podaří splnit své předsevzetí o poklidném a hlavně krátkém podcastovém díle, který se nese ve znamení lovu na medvěda. Pánové si vymění zážity z Brna, proberou koncert Eda Sheerana, rozeberou YouTubové trendy a samozřejmě dojde i na tipy.
Pánové Šroubek a Šéfík vás zvou ke třicáté sedmé epizodě podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 09 Aug 2024 - 39min - 168 - SPECIÁL Z RFP: Kytarový svět Karola Komendy (165)
Dnes vás čeká v našem podcastu speciální ohlédnutí za děním na festivalu Rock for People. Právě tam totiž Dany Stejskal připravil jeden ze speciálů Headlineru s jasným názvem Kytarový svět Karola Komendy.
Talentovaný kytarista, který točí skvělé sólové desky a také působí jako důležitý člen kapely Bena Cristovaa v muzikantské session opisuje svoji hudební cestu. A také ukazuje možnosti, co všechno a jakým způsobem se dá vyčarovat, když má člověk nástroj, kombo, nadšení a k tomu trochu trpělivosti a nadání.
"Jsem odlschool. Mám za sebou rád aparát a rád se cítím jako rockový kytarista," říká mimo jiné během uvolněného povídání Karol Komenda. A to přitom odehrál i několik vyprodaných O2 arén s "popovým" Benem Cristovaem! I s ním si totiž porozuměl díky rokenrolu.
Pokud se chcete dozvědět víc, pohodlně se usaďte a přeneste se s námi zpátky na Conference Stage Festivalu Rock for People.
Fri, 02 Aug 2024 - 40min - 167 - NOTY VOLE: Jak se mění Colours a generační moshpit Travise Scotta (36/164)
Je to tady! Po více než měsíci se pánové Šéfík, Ságo a Šroubek sešli ve studiu podcastové revue NOTY VOLE v kompletní sestavě, aby připravili šestatřicátý díl. Téměř dvouhodinová epizoda vás provede jejich koncertními zážitky.
Shrneme si dění v Malostranské Besedě, kde pan Ságo používal ságo, vyrazíme za mladými lidmi (a Benem Cristovaem) do mosphitu na Travise Scotta. A v obsáhlém zpravodajství pana Šéfíka z Colours of Ostrava se dozvíte, jaký byl Tom Morello, Lenny Kravitz, o proměnách festivalu a také něco o fungování České televize.
Nemohou samozřejmě chybět ani pravidelné rubriky. V trendech komentujeme novou skladbu No Sleep Gang, pod kterou jsou podepsaní Yzomandias a PTK. Zamýšlíme se nad silou ženství Katy Perry. A bohužel dojde i na fenomén Lollipopz, kterým chce někdo zničit celou generaci českých dětí.
Náladu si spravíme u tipů. Zazní totiž Leoniden, Mikkim a také Son Mieux - ne náhodou jeden z objevů letošních Colours. A tančit se bude i na samém konci, kdy odbije hodina H a přijde čas na tradičního ušního červa.
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou ke třicáté šesté epizodě podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 26 Jul 2024 - 40min - 166 - AUDIO REKONSTRUKCE: Pravdivý příběh superskupiny Lufťáci (163)
Letní šuplíková krize podcastu Headliner CZ pokračuje. Proto vás tentokrát místo standardní epizody čeká rekonstrukce titulního článku červencového vydání našeho časopisu, který pojednává a skupině Lufťáci.
„Hlavně si neber diktafon,“ instruuje mě bubeník David Landštof a z jedné z mnoha umaštěných kapes na vestě mu kouká párek... začíná toto vyprávění Honza Vedral.
Fri, 19 Jul 2024 - 32min - 165 - NOTY VOLE: Kocour není doma, koťata mají pré. Bohužel ale přišel Michal David (35/162)
Ano, víme, že v tom titulku je chyba, že tam mají být myši. Ale to jsou věci, které se v našem podcastu dějí, když pan Šéfík odjede na dovolenou a Sága se Šroubkem nenapadne nic lepšího než natočit guerrilovou epizodu bez jeho vědomí!
V tomto dvoutřetinovém vydání revue NOTY VOLE je všeho míň, zato vám to wlado s Honzou odvypráví s šílenou kadencí a zásadně bez rozmyslu a bez teček. Nejprve jsme probrali aktuální červencové vydání časopisu Headliner, které můžete číst ve svých mobilech, tabletech i na webu. Zavzpomínali jsme na Red Hot Chili Peppers a jejich zlomové album Californication, chtě nechtě se vrátili na Glastonbury, probrali zrušené koncerty a smůlu, která se nalepila na paty Colours of Ostrava. A aby toho nebylo málo, rozhodli jsme se pověnovat i radikálnímu kroku Michala Davida, který vyměnil osmdesátkové synťáky za ukulele. Zatímco jemu je líp, o osádce naší podcastové revue se to úplně říct nedá.
V dvoutřetinových trendech rozebíráme nový singl Marpa, který natáčí svoje vysněné country rapové–album. A máme kupodivu dost velkou radost i z aktuálního letního hitu Pam Rabbit. V tipech vás pak čeká Toro Y Moi a taky noví Fontaines D.C.
A místo červa jsme poslali Danymu jeden country pozdrav, aby mu nebylo líto, že tu nebyl s námi. A taky aby nás za tuhle podcastovou sabotáž nepřizabil.
Fri, 12 Jul 2024 - 39min - 164 - NOTY GLASTO: Hudební procházka po nejlepším festivalu na světě (34/161)
Podcastová revue NOTY VOLE! se na jeden díl mění na NOTY GLASTO! a přichází s krásným hostem v podobě Šárky Hellerové, která s pány Ságem a Šéfíkem prochází hudební festival Glastonbury 2024. Wlado ne jednu epizodu přenechal své místo za mikrofonem i na grafice, ale zatím to chudák neví.
V epizodě číslo 34 najdete 34 hudebních ukázek z festivalu Glastonbury a k nim fundovaný komnetář o tom, jaké to bylo. Tedy poslouchejte rychle než to smažou!
Thu, 04 Jul 2024 - 42min - 163 - Igor Orozovič: I dvacátníci si u táboráku zazpívají spíš Nedvědy než Taylor Swift (160)
"Přípravy na sólové album trvaly desítky let. Zrálo to dlouho," vypráví o svém prvním autorském albu Když chlap svléká tmu herec a šansoniér Igor Orozovič. "Zásadní je, že jsem chodil na klavír do ZUŠky a maminka mě u toho násilím udržela," popisuje Honzovi Vedralovi svoji cestu k hudbě. "Už tehdy jsem ale měl chuť si vymýšlet písničky."
Původně chtěl být veterinář, ale osud a špatné známky z přírodních věd ho dovedly na Ježkárnu, kde studoval muzikál. A krom hraní skládal a skládal.
Vyústěním této cesty je výrazné album, o kterém se často píše jako o šansonovém. „Můj cíl je slovo šanson vůbec nepoužívat. To je stigma,“ říká přitom v podcastu Orozovič. „Nebo mu možná vrátit jiný význam,“ zamýšlí se. A dál věří v sílu písničky, která zůstává platná napříč generacemi. „Myslím, že by se to mohlo líbit i mladým lidem. Všichni přeci nakonec poslouchají Hegerovou. I ti mladí se k tomu vrátí,“ uvažuje Orozovič. „Za poslední roky jsem byl několikrát u táboráku a dvacátníci si zpívali Nedvědy. A to je ono! Kdo si zazpívá Harryho Stylese u táboráku, nebo Taylor Swift? To nejsme my, to je jenom nějaký vzor.“
Celý rozhovor Honzy Vedrala si poslechněte zdarma v podcastu Headliner CZ.
Fri, 28 Jun 2024 - 51min - 162 - NOTY VOLE: Speciál s Jirkou Hrdinou z Rock for People (33/159)
V poslední den festivalu Rock for People naše slavná trojice Šroubek, Ságo a Šéfík přijala pozvání na Conference Stage, kde se dopustila živé verze podcastové revue NOTY VOLE. Jako host u toho nemohl chybět Jiří Hrdina.
Společně tito čtyři vystoupili mimo všechny zajeté formáty naší revue.Žádné tipy, žádné trendy, ale stále ještě běžící festival podrobili kruté (ale spíš milé) kritické reflexi. Trojnásobný držitel Stanley Cupu nám popsal, jaké je to stát na pódiu s Vypsanou fixou, držet v ruce kytaru a hrát pro pětadvacet tisíc lidí. Wlado přidal k dobrému další historky s trsátkem svého osudu, Honza seznámil publikum se festivalovým objevem, kterým se pro něj stala zpěvačka se jménem psa. A Dany pohovořil o svých zážitcích z areálu i jeho zákulisí.
Mezi pány nechyběla ani drobná přestřelka o tom, zda jsou The Offspring za zenitem, či zda show The Prodigy byla skvělá, vyčpělá, anebo to stálo vždycky za prd. A samozřejmě jsme probrali i velkolepou show, kterou přivezli Bring Me The Horizon. Ale někteří z nás šli stejně radši za pěknou českou písničkou.
Děkujeme Rock for People za pozvání na skvělý festival. A vám všem, kteří jste si přišli NOTY VOLE naživo užít, i když proti nám hrál legendární Petr Spálený a tajný host festivalu skrytý pod přezdívku Zdena.
Fri, 21 Jun 2024 - 41min - 161 - Mirai Navrátil: Obávám se, když naši hudbu začínají chválit hudební kritici! (158)Fri, 14 Jun 2024 - 47min
- 160 - NOTY VOLE: Šeptalové, kňouralové a silné hlasy (32/157)
Podcastová revue NOTY VOLE je zpátky se standardním, třicátým druhým vydáním, dlouhým jako týden před výplatou. Spousta témat, spousta nové hudby, abychom se také dotkli té staré. A starejch časů, kdy holkám v ústech zvonil smích
a všem bylo po ránu líp. Rozebereme šeptaly, kňourauly i silné hlasy, narazíme na Karla Kryla, White Stripes, a připomeneme článek Penk Floyd - obrácená strana talentu Josefa Vlčka. Black Eyed Peas, Calin, Sofian, nový Eminem a spousta hloupostí ketrá nás napadla při střihu. Celou epizodou se jako červená nit vine klasické Vivaldiho dílo – Čtvero ročních období. Dočkáte se velké sázky a její výsledek najdete na samotném konci tohoto dílu.
Fri, 07 Jun 2024 - 41min - 159 - NOTY VOLE: Kampak za písničkou na letošních festivalech? (31/156)
Podcastová revue časopisu Headliner je tady, dnes s festivalovým speciálem. Nikdo neví co je revue a tentokrát je to pel-mel doporučení kam zajít v létě za písničkou pod širým nebem.
Nedáváme si za cíl být festivalovým infocentrem, reflektujeme co nás baví, procházíme festivaly chronologicky od června do srpna a tak trochu kopírujeme cestu na které nás můžete letos potkat. Pokud vlastníte wifikundaci dá se stihnout všechno:
– Rock for People
– Metronome festival
– Mighty Sound
– Basinfirefest
– Beats for Love
– Pohoda
– Colours of Ostrava
– Pop Messe
– Ed Sheeran
– Brutal Assault
– Grape
– Beseda
V této epizodě tedy bez trendů a tipů, nicméně nechybí ušní červ v podobě festivalové písně Ne bombu ne ze seriálu Svět pod hlavou a samozřejmě dávka hloupých vtipů, nepochopitelných sarkasmů a nerozeznatelných ironií. Ale děláme to pro Vás, děláme to rádi. Jsme dělníky podcastu a hudebních revue, kdy nikdo neví…
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou ke třicáté první podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 31 May 2024 - 40min - 158 - PĚTATŘICÁTNÍCI. Josef Vojtek: Táta nadával, že Kabát špatně skončí (8)
Nejpopulárnější česká rocková kapela slaví pětatřicet let na scéně. Jak a proč se zrovna tahle parta kluků ze špinavých sklepů v Teplicích dostala až do vyprodaných hal po celé zemi? A co všechno u toho zažila?
Ve speciální minisérii podcastů, která dostala název Pětatřicátníci, jsme se rozhodli jít až ke kořenům. A vůbec poprvé popsat, jak vznikl a postupně se utvářel fenomén jménem Kabát.
V prvních čtyřech epizodách jsme s kytaristou Otou Váňou probrali celou historii kapely. Pak přišla řada na ostatní členy Kabátu. Po dva měsíce jsme každou středu v rámci našeho kanálu Headliner CZ přinesli jeden rozhovor, který utváří mozaiku příběhu Kabátu. Děkujeme všem, kdo si u našeho podcastu nastavili odběr. A teď už je čas naši sérii uzavřít.
V osmé epizodě do redakce Headlineru zavítal hlas, tvář a frontman Kabátu Josef Vojtek. „Ze začátku jsem to bral jako zábavu, že se vyblbneme. Žádný ambice jsem v tom neměl, to jsem si ani neuměl představit. Že bych najednou stál vedle Petra Jandy nebo kluků z Vitacitu nebo Citrónu? Ten sen tam asi byl, říkal jsem si, že by to bylo super. Pak jsem si uvědomil, že mám práci, dítě a jak to bude, to nikdo neví,“ popisuje dobu, kdy v Kabátu začínal.
Až do devatenácti let ho ani nenapadlo, že by mohl zpívat v kapele. Všechno se změnilo v Hranicích na Moravě, kde byl Josef na vojně a k jeho jednotce byl shodou náhod přidělen i další Tepličák – Tomáš Krulich, kluk, se kterým se znali z fotbalu. Jenže tentokrát přišel s kytarou.
„Jednoho večera jsme seděli a chlastali, protože co jinýho se dá dělat na vojně. A Tom říká: Hele, nemohl bych si přívézt kytaru?“ vypráví Josef. Samozřejmě souhlasil a čekal, že budou se španělkou vyřvávat písničky u táboráku. Jenže Krulich překvapil a přivezl kytaru elektrickou. „Tak jsem se ho ptal jestli hraje v nějaký kapele. A on, že v Kabátu.“
„A co děláte?“
„No takovej bigbít.“
Tomáš začal Josefa učit hrát. Ukazoval mu fígle, výjezdy, sólíčka. „Kluci, co tam dělali u vysílaček, nám podle návodu z Mladýho světa smontovali booster. My jsme to připojili na rádio ve společenský místnosti a hráli jsme!“ vypráví Josef Vojtek.
A jenom u kytary nezůstalo. „Jednoho krásnýho dne jsme se zase vožrali. A protože kytara byla jenom jedna a museli jsme se střídat, tak jsem do toho začal hulákat. A Tomáš najednou říká: „Ty vole, my potřebujeme zpěváka.“ Neznal jsem tehdy Milana Špalka ani Hurvajse, nevěděl jsem o o koho jde. Ale Tomáš pokračoval: „No Milana zpívat nebaví, já nezazpívám nic, Hurvajs to je bubeník… nechceš to zkusit ty?“
Zasekl háček a jak víme, s Josefa Vojtka se skutečně stal zpěvák skupiny Kabát. Protože dělal u Spojů, měl Josef Vojtek jako jediný doma telefon. Ten jednou zazvonil.
„Zvedl se sluchátko a tam se ozvalo: Nazdar, tady Django!“
„Kdo?“
„Petr Janda!“
A já: „Aha, dobrý den.“
Tehdy si totiž Petr Janda vyhlídnul Kabát pro svůj projekt Rockmapa a tím de fakto odstartoval kapele kariéru. Přestože na koncertech už měli plno, z práce Josef Vojtek odešel až jako úplně poslední z kapely. „Táta mi furt nadával, že mám rodinu a že nějaká kapela, to špatně končí. Odešel jsem až po první desce, zjistil jsem, že to nemá cenu, že už to fakt nestíhám,“ popisuje Josef. „V březnu jsem měl vybranou dovolenou na celej rok, protože jsem vždycky v neděli přijel ještě vožralej z koncertu a pondělky jsem nedával. To jsem ležel doma s hadrem na hlavě. Tak jsem šel a řekl, že končím.“
A tak se zrodil Josef Vojtek - zpěvák a frontman – jak ho známe dnes. V závěrečné epizodě podcastu PĚTATŘICÁTNÍCI vás čekají veselé historky z bujarých začátků kapely, v nichž dojde na kouření hašiše i trávy s Oceánem. Josef vypráví o svých hudebních kořenech, co to obnáší být frontman, fanynkách, péči o hlas i o své cestě k divadlu. A na konec vás čeká i na Hurvajsova nezapomenutelná lekce slovenštiny.
Wed, 29 May 2024 - 40min - 157 - PĚTATŘICÁTNÍCI. Hurvajs: Každej v Kabátu je normální. Nikdo nechodí s frňákem nahoru (7)
Nejpopulárnější česká rocková kapela slaví pětatřicet let na scéně. Jak a proč se zrovna tahle parta kluků ze špinavých sklepů v Teplicích dostala až do vyprodaných hal po celé zemi? A co všechno u toho zažila?
Ve speciální minisérii podcastů, která dostala název Pětatřicátníci, jsme se rozhodli jít až ke kořenům. A vůbec poprvé popsat, jak vznikl a postupně se utvářel fenomén jménem Kabát.
V prvních čtyřech epizodách jsme s kytaristou Otou Váňou probrali celou historii kapely. Teď přišla řada na ostatní členy Kabátu. Každou středu si v rámci našeho kanálu Headliner CZ pozveme jednoho z nich, aby do mozaiky příběhu Kabátu přispěl svými vzpomínkami. Tak si u našich podcastů nezapomeňte nastavit odběr.
V sedmé epizodě jsme vyrazili směr Teplice za bubeníkem Kabátu Radkem Hurčíkem, kterému nikdo neřekne jinak než Hurvajs. „Já jsem nevěděl, jak se hraje v kapele. Ale Milan Špalek řekl: hele, stačí pít rum a umět na dva šlapáky a jseš v Kabátech,“ vzpomíná, jak dostal angažmá svého života. Řeč byla i o začátcích v Teplicích a policejních buzeracích, které následovaly, když dal bráchovi svůj pas, aby na něj mohl emigrovat.
Ve svých začátcích měli Kabáti pokročilé metody propagace. „Když jsme hráli mimo okres, tak jsme vždycky vyjeli den předem, ožírali jsme se tam po hospodách, abychom nalákali fanoušky,“ vzpomíná Hurvajs. „S místní komunitou jsme se ožrali. A oni si řekli: To bude asi dobrý a přišli. A tak začalo chodit víc a víc lidí, protože jsme dělali brajgl.“
V podcastu Hurvajs vzpomíná i na to, jak si postavil svou první bicí soupravu. Obdivoval tehdy Kiss, kteří měli stříbrné bubny. „Říkal jsem si, že hliník je stříbrnej, tak to půjde.“ Ke stavbě využil, co bylo po ruce. „Byl to rok 88, ještě za komoušů, takže všechno bylo všech. Já dělal ve fabrice zámečníka a tam byly obrovský plechy z hliníku. Tak jsem si říkal, že když všechno je všech, tak si nějaký vezmu,“ popisuje Hurvajs sběr materiálu. „Byla tam skružovačka, nejtovačka, tak jsem si vzal ten rám, vršek od bubnu. Ten jsem si změřil, skružil jsem buben, znejtoval jsem to. Nasadil jsem originál vršky, koupil jsem si blány. A měl jsem bicí!“ Na svéráznou soupravu potom natočil první dvě alba Kabátu. „Ve studiu docela koukali,“ směje se motor Kabátu.
Při rozhovoru došlo samozřejmě i na památné posezení u Dáši. A pátrání po otázce, proč je Kabát už pětatřicet let spolu. „Každej, ať si dělá, co chce. Díky tomu to funguje,“ má na to Hurvajs jasnou odpověď.
Wed, 22 May 2024 - 24min - 156 - NOTY VOLE: Historky z O2 areny. Travis a Billie září, Monika ani v září (30/153)
Podcastová revue časopisu Headliner je zpátky s jubilejním třicátým vydáním. Nikdo neví co je revue a střihač se nejspíš pomátnul, takže míchá Karla Hálu, Bedřicha Smetanu s romantickým klavírem Jiřího Maláska, aby Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík mohli probrat aktuální MS v hokeji, samozřejmě nové květnové vydání hudebního magazínu Headliner, rekordní (ne)prodeje Billie Eillish, Travise Scotta a Moniky Bagárové, pozornosti neušel ani dvojkoncert Ramstein či smrt Steva Albiniho. Televizní bizár roku, tedy Eurovize 2024, sice dostal 11 minut prostoru, ale při střihu spadl pod stůl jako věc o které se nemá smysl bavit.
Dočkáte se trendů kde se potká Elán s Falling In Reverse a Post Malonem, dozvíte se jaká byla cesta Kid Rocka a možná i Marpa a samozřejmě i skvělých tipů v podobě Muchy, Bleachers a Lily Rose. Wlado má v průběhu pořadu hned tři reklamní bloky sám na sebe a také se dozvíte, že countryové zpěvačky se zásadně rodí v Gruzii.
Co je obsahem třicátého vydání?
• Nová gólová znělka pro MS v hokeji 2024
• Květnové vydání Headlineru
• Rekordní prodeje vstupenek
• Smrt Steva Albiniho
• Trendy: Elán, Falling In Reverse, Post Malone
• Hudební tipy: Mucha, Bleachers a Lily Rose
• A samozřejmě taky ušní červ...
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou ke třicáté podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 17 May 2024 - 41min - 155 - PĚTATŘICÁTNÍCI. Milan Špalek: Kdybych nebyl v Kabátu, tak jsem špatnej instalatér (6)
Nejpopulárnější česká rocková kapela slaví pětatřicet let na scéně. Jak a proč se zrovna tahle parta kluků ze špinavých sklepů v Teplicích dostala až do vyprodaných hal po celé zemi? A co všechno u toho zažila?
Ve speciální minisérii podcastů, která dostala název Pětatřicátníci, jsme se rozhodli jít až ke kořenům. A vůbec poprvé popsat, jak vznikl a postupně se utvářel fenomén jménem Kabát.
V prvních čtyřech epizodách jsme s kytaristou Otou Váňou probrali celou historii kapely. Teď přišla řada na ostatní členy Kabátu. Každou středu si v rámci našeho kanálu Headliner CZ pozveme jednoho z nich, aby do mozaiky příběhu Kabátu přispěl svými vzpomínkami. Tak si u našich podcastů nezapomeňte nastavit odběr.
V šesté epizodě do redakce Headlineru společně s Otou dorazil baskytarista, textař, zpěvák a zakladatel Kabátu Milan Špalek. "Začínali jsem tím, že jsme s kamarádem hráli v háječku na španělky a zpívali anglicky. Anglicky jsme teda neuměli. První píseň byla Sleep sweet sleep. Taková romantická," popisuje, jak zněl Kabát, když chodil na základní školu.
Grády to začalo nabírat později, když už kolem sebe našel muzikanty. "Bylo nám dvacet. Tak jaký má člověk záliby? Chce se bavit, chce někde sejmout nějakou holku. Tak jsme o tom zpívali," popisuje mladické období Kabátu.
Bylo mu jasné, že škole se věnovat nebude. "Vyučil jsme se na instalatéra – ale byl jsem příšernej instalatér. Tak jsem si říkal, že se radši budu soustředit na muziku, protože to mě bavilo. Sváření trubek jsem se vyhejbal, to bylo šílený," pokračuje Milan Špalek a přidává k dobru historku ze své praxe, která byla naštěstí pro všechny velmi krátká.
"Měl jsem takovej speciální klíč, kterým se dala na ulici zavřít voda do celýho baráku. A tím jsem řešil všechny problémy. Když někomu rupla voda, tak jsem ji zavřel," popisuje. "Lidi pak volali na byťák: "Nám neteče voda!" A když se mě mistr ptal: „Špalek, jak to, že jste to neopravil?“, tak já odpovídal: „Vždyť říkali, že jim teče voda, tak teď jim zase neteče. Tak o co tam jde, proboha?“ Takhle blbej instalatér já byl. Takže není divu, že muzika převážila."
Dozvíte se, jak to má Špalek se psaním textů, jaké jsou jeho nejoblíbenější písně. I co to obnáší přijít s novou skladbou po pětatřiceti letech v kapele. "Když něco napíšu, nevěřím, že je to dobrý, dokavaď mi to lidi sami neřeknou. Nevěřím, že je ta kapela dobrá. Nevěřím, že příště přijdou lidi. Celej život to mám takhle. Prostě tomu nevěřím. Ve všem jsem největší skeptik z kapely," říká překvapivě.Wed, 15 May 2024 - 39min - 154 - PĚTATŘICÁTNÍCI. Tomáš Krulich: To je dobře, že Kabát pořád někomu vadí! (5)
Nejpopulárnější česká rocková kapela slaví pětatřicet let na scéně. Jak a proč se zrovna tahle parta kluků ze špinavých sklepů v Teplicích dostala až do vyprodaných hal po celé zemi? A co všechno u toho zažila?
Ve speciální minisérii podcastů, která dostala název Pětatřicátníci, jsme se rozhodli jít až ke kořenům. A vůbec poprvé popsat, jak vznikl a postupně se utvářel fenomén jménem Kabát.
V prvních čtyřech epizodách jsme s kytaristou Otou Váňou probrali celou historii kapely. Teď přišla řada na ostatní členy Kabátu. Každou středu si v rámci našeho kanálu Headliner CZ pozveme jednoho z nich, aby do mozaiky příběhu Kabátu přispěl svými vzpomínkami. Tak si u našich podcastů nezapomeňte nastavit odběr.
Jako první do redakce společně s Otou dorazil kytarista Tomáš Krulich a rovnou začal se vyprávěním o svých hudebních začátcích, které se kupodivu odehrály na fotbalovém hřišti. "Hrál jsem tehdy za Teplice. Trenér mi dvakrát řekl, ať se ostříhám. Pak mi dal dokonce deset korun, ať si dojdu k holiči, nebo ať si to zabalím věci a jdu do prdele. Tak jsem se zabalil a šel do tý prdele," vzpomíná Tomáš věcně a se smíchem. Pak už stačilo všechen čas, který dosud věnoval fotbalu, zasvětit kytaře...
Dozvíte se, jak se Tomáš setkal se Špalkem, jak rozpoznal v Josefu Vojtkovi zpěváka a jak ho draftoval do kapely. Příběhy písní Žízeň a Šaman a samozřejmě vás čekají i historky z mejdanů, ze kterých Kabát vyrostl v nejslavnější kapelu v zemi. A vysvětlení, proč je dobře lidem vadit.
Wed, 08 May 2024 - 40min - 153 - NOTY VOLE: Jedna Taylor vládne všem. A velká kelímková loupež (29/150)
Podcastová revue časopisu Headliner je zpátky s devětadvacátým vydáním. Řeč byla o dění na pražském Majálesu, jehož pořadatelé poslali na svoje návštěvníky těžkooděnce. Došlo k hádce o tom, zda už je Taylor Swift slavnější než Michael Jackson. Rozebrali jsme nové Pearl Jam. A hluboce se zamysleli nad odkazem Ivety Bartošové… což jsme ovšem celé vystřihli.
Za to se ovšem dočkáte trendů s Dymytry, Jelenem a paní pivo. V tipech jsme se zase rozplynuli nad novými Fontaines DC, projektem A)tým v němž se sešli Kato a Rest. A Natem Smithem, jehož pan Šéfík nenašel na TikToku.
Co je obsahem devětadvacátého vydání?
• Taylor Swift - zbláznit se nebo usnout?
• Pearl Jam - velký návrat, nebo velká nuda
• Velká kelímková loupež na Majálesu
• Mc Gey v reklamě na Starobrno
• Trendy: Dymytry, Madison Beer, Jelen ft. Rybičky 48
• Hudební tipy: Fontaines DC, A)tým, Nate Smith
• A samozřejmě taky ušní červ...
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k devětadvacáté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 03 May 2024 - 1h 25min - 152 - PĚTATŘICÁTNÍCI: Kabáti na Vypichu, Karel Gott na Banditech a jedeme dál! (4)
Nejpopulárnější česká rocková kapela slaví pětatřicet let na scéně. Jak a proč se zrovna tahle parta kluků ze špinavých sklepů v Teplicích dostala až do vyprodaných hal po celé zemi? A co všechno u toho zažila?
Ve speciální minisérii podcastů, která dostala název Pětatřicátníci, jsme se rozhodli jít až ke kořenům. A vůbec poprvé popsat, jak vznikl a postupně se utvářel fenomén jménem Kabát.
Hlavním průvodcem historií Kabátu se stal kytarista Ota Váňa, strůjce řady nosných riffů a hitů, které má kapela v repertoáru.
Každou středu si můžete jeho vyprávění poslechnout v rámci našeho podcastu Headliner CZ. A kromě vzpomínek Oty Váni vás postupně čekají i rozhovory s ostatními členy Kabátů. Tak si u našich podcastů nezapomeňte nastavit odběr.
A než se do toho vrhneme, ještě jedno důležité upozornění. V této sérii vás čekají sex, drogy a hlavně spousta rokenrolu!
Ve čtvrté epizodě uzavírá Ota Váňa své vzpomínání. Pozveme vás do zákulisí obou koncertů na Vypichu. Co řekl Karel Gott Kabátu na předávání Slavíků? Jak kapela prožila covid? A co to obnáší po pětatřiceti letech rokenrolu přijít s novým riffem a dobrým textem?
Krom povídání o albech se dočkáte i historek ze studií. Pár slov o podlézání politiků. A dojde i na objasnění toho, kdo kdy a proč si v Kabátech troufnul ostříhat si vlasy.
Tím uzavíráme Otovo vzpomínání a vrhneme se do dalších kapitol kabátího příběhu.
Wed, 01 May 2024 - 40min - 151 - PĚTATŘICÁTNÍCI: Go Kabáti Go! Amerika a překvapení v Eurovizi (3)
Nejpopulárnější česká rocková kapela slaví pětatřicet let na scéně. Jak a proč se zrovna tahle parta kluků ze špinavých sklepů v Teplicích dostala až do vyprodaných hal po celé zemi? A co všechno u toho zažila?
Ve speciální minisérii podcastů, která dostala název Pětatřicátníci, jsme se rozhodli jít až ke kořenům. A vůbec poprvé popsat, jak vznikl a postupně se utvářel fenomén jménem Kabát.
Hlavním průvodcem historií Kabátu se stal kytarista Ota Váňa, strůjce řady nosných riffů a hitů, které má kapela v repertoáru.
Každou středu si můžete jeho vyprávění poslechnout v rámci našeho podcastu Headliner CZ. A kromě vzpomínek Oty Váni vás postupně čekají i rozhovory s ostatními členy Kabátů. Tak si u našich podcastů nezapomeňte nastavit odběr.
A než se do toho vrhneme, ještě jedno důležité upozornění. V této sérii vás čekají sex, drogy a hlavně spousta rokenrolu!
Ve třetí epizodě rozebíráme alba Go Satane Go, kompilaci Suma Sumárum, na které poprvé zazněla Pohoda, i vznik alba Corrida, které se zpozdilo tak, až Kabát musel přeplánovat turné. Ale stálo to zato.
Krom povídání o muzice se můžete těšit na zásadní historky z ubytoven i amerických turné a hotelů. Jak to přišlo, že Kabát málem zapálil nemocnici v Motole? Jak to bylo s prvním Slavíkem? A co se dělo v zákulisí Eurovize a proč ze soutěže Kabát ve skutečnosti odešel jako vítěz? Zahaleno tajemstvím zůstane snad jen Hurvajzovo tajemné posezení s Dášou, které se poněkud protáhlo.
Wed, 24 Apr 2024 - 40min - 149 - PĚTATŘICÁTNÍCI: Zlaté devadesátky Kabátu. Plné sály, zbořená auta i Satan Klaus (2/146)
Nejpopulárnější česká rocková kapela slaví pětatřicet let na scéně. Jak a proč se zrovna tahle parta kluků ze špinavých sklepů v Teplicích dostala až do vyprodaných hal po celé zemi? A co všechno u toho zažila?
Ve speciální minisérii podcastů, která dostala název Pětatřicátníci, jsme se rozhodli jít až ke kořenům. A vůbec poprvé popsat, jak vznikl a postupně se utvářel fenomén jménem Kabát.
Hlavním průvodcem historií Kabátu se stal kytarista Ota Váňa, strůjce řady nosných riffů a hitů, které má kapela v repertoáru.
Každou středu si můžete jeho vyprávění poslechnout v rámci našeho podcastu Headliner CZ. A kromě vzpomínek Oty Váni vás postupně čekají i rozhovory s ostatními členy Kabátů. Tak si u našich podcastů nezapomeňte nastavit odběr.
A než se do toho vrhneme, ještě jedno důležité upozornění. V této sérii vás čekají sex, drogy a hlavně spousta rokenrolu!
V druhé epizodě rozebíráme vznik desky Colorado, první menší krizi s deskou Země plná trpaslíků, natáčení alba Čert na koze jel, na kterém Kabát vystrčil zuby. A taky postupnou profesionalizaci a první důležitý krok kapely k tomu stát se velkou kapelou, který na albu MegaHu záludně překazil jeden močící bezdomovec.
Wed, 17 Apr 2024 - 1h 31min - 148 - PĚTATŘICÁTNÍCI: Začátky fenoménu Kabát. Sklepy. Hospody. Rokenrol (1/145)
Nejpopulárnější česká rocková kapela slaví pětatřicet let na scéně. Jak a proč se zrovna tahle parta kluků ze špinavých sklepů v Teplicích dostala až do vyprodaných hal po celé zemi? A co všechno u toho zažila?
Ve speciální minisérii podcastů, která dostala název Pětatřicátníci, jsme se rozhodli jít až ke kořenům. A vůbec poprvé popsat, jak vznikl a postupně se utvářel fenomén jménem Kabát.
Hlavním průvodcem historií Kabátu se stal kytarista Ota Váňa, strůjce řady nosných riffů a hitů, které má kapela v repertoáru. „Kabát nekončí, jenom trochu bilancujeme. To výročí si o to říká,“ upozorňuje na úvod našeho mnohahodinového povídání.
Každou středu si ho můžete poslechnout v rámci našeho podcastu Headliner CZ. A kromě vzpomínek Oty Váni vás postupně čekají i rozhovory s ostatními členy Kabátů. Tak si u našich podcastů nezapomeňte nastavit odběr.
A než se do toho vrhneme, ještě jedno důležité upozornění. V této sérii vás čekají sex, drogy a hlavně spousta rokenrolu!
V první epizodě rozebereme úplné začátky, první dema a alba Má ji motorovou a Děvky ty to znaj.
Wed, 10 Apr 2024 - 40min - 147 - NOTY VOLE: Andělská nakládačka a "pedofilní" laškování Sergeie B (27/144)
Podcastová revue časopisu Headliner je zpátky se sedmadvacátým vydáním. Tentokrát se Dany, Honza a wlado vrhnuli na představení aktuálního dubnového vydání Headlineru. A taky se rozhodli reflektovat Ceny Anděl. Protože když je ve studiu předseda, může být nakládačka dvojitá.
Dozvíte se, jakou roli hrála v předávání Bílá sobota, co se dělo v zákulisí a co na obrazovce. Jaká byla nejlepší děkovná řeč. A nedozvíte se pár věcí, které jsme museli vystřihnout (a přemístit do bonusů).
Samozřejmě se v NOTY VOLE i tentokrát ponoříme do trendů. V nich nás čeká jejich vládce Sergei Barracuda a zamyšlení nad mírou lobotomie a pedofílie v jeho textech, všimneme si talentu Elizabeth Kopecké. A taky změny směru, které se dopustil Grey256. A chybět nemohou ani aktuální hudební tipy a ušní červ. Největší popinu tentokrát překvapivě obstaral wlado!
Co je obsahem sedmadvacátého vydání?
• Dubnové vydání Headlineru aneb jak to bylo s Kabátem a co všechno chystáme
• Ceny Anděl. Chvála výsledkům, poprava předsedy
• Trendy dobrý, trendy špatný. Sergei Barracuda, Elizabeth Kopecká a Grey256
• Plus hudební tipy: St. Vincent, Ed Rome, Aoife o’Donovan
• A samozřejmě taky ušní červ...
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k sedmadvacáté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 05 Apr 2024 - 1h 24min - 146 - Mutanti hledaj východisko: Urážky na "d", šmolení, trapnost a Puma (143)
"Když chceme udělat něco jednoduchýho, veselýho, tak nám to nejde," říkají v jednom z nejpodivnějších vydání podcastu Headliner CZ Jan Vejražka a Jiří Konvalinka z formace Mutanti hledaj východisko. "Baví nás vytvářet mrazivý momenty. Nenechat se omezovat ničím, ani žánry."
Jeden z takových momentů zažil během rozhovoru i Honza Vedral, když se neúspěšně snažil smést diskusi o autenticitě a nakonec se musel smát opravdu smutným věcem.
Varování: Tento podcast obsahuje divadlo.
Sat, 30 Mar 2024 - 1h 03min - 145 - NOTY VOLE: Masakrální speciál z půdy. Co předcházelo tajnému koncertu Ewy Farne (26/142)
Podcastová revue časopisu Headliner je zpátky s šestadvacátým vydáním. Tentokrát vás čeká speciální živák, který jsme natočili 14.3. na půdě Malostranské Besedy, kde jsme slavili desáté narozeniny magazínu.
Na začátku Dany s Honzou připomenou, co všechno se na oslavách narozenin Headlineru událo. A pro ty, co nebyli, odhalí tajemství kapely The 1993, za níž se skrývalo speciální akustické vystoupení Ewy Farne.
Po úvodu se přepneme na půdu, kde osádku NOTY VOLE posílil stvořitel Hudebních masakrů a otec zakladatel našeho magazínu Jarda Konáš. Téma povídání tedy bylo jasné – deset let hudebního časopisu Headliner. V občas nekontrolovatelném toku vzpomínek, který se hrdině snažil udržet v otěžích wlado, dojde na vzestupy i pády naší redakce, jakož i na pomluvy a pochvaly kapel, manažerů a dalších hudebních bytostí.
Vzhledem k povaze povídání se tentokrát budete muset obejít bez tipů a trendů, ale nebojte. Ušní červík na samém konci podcastu už hlodá a je připraven se zakousnout.
Děkujeme všem co přišli a těšíme se na další živáky!
Fri, 22 Mar 2024 - 1h 08min - 144 - Josef Buchta: S Vojtou Dykem to skončilo mailem. B-Side Band začíná od znovu (141)
Deset let si budovali jméno s Vojtou Dykem, ale první autorské album natočil brněnský B-Side Band bez něj. "S Vojtou jsme se tisíckrát domluvili, že tu desku uděláme, písničky byly hotové dva roky, ale nikdy k tomu nedošlo," vypráví v otevřeném rozhovoru s Honzou Vedralem kapelník Josef Buchta.
"Je mi to líto. Vojtu mám pořád rád, udělali jsme spolu spoustu skvělých věcí. Dotáhli jsme to až ke třem vyprodaným největším halám. Proto si myslím, že je škoda, že to vyšumělo tímhle způsobem," vypráví. Přestože o konci se dozvěděl dva dny před plánovaným zveřejněním turné, které mělo čítat na padesát koncertů, emailovou zprávou, mluví bez větší hořkosti.
Domluvené koncerty zrušil a s B-Side Bandem se rozhodli vysněné autorské album natočit i nazpívat vlastními silami. Dostalo název Tam a zpět a sklízí pochvalné recenze. Kapela ho pokřtí v půlce dubna na čtyřech koncertech v domovském Metro Music Baru a turné zakončí 22.11. v pražských Kasárnách Karlín.
V podcastu byla řeč o tom, co všechno změny na pozici zpěváka pro B-Side Band znamenají, o historii bigbandu, který funguje jako kapela, i o festivalu Groove Brno, který vyrostl ve vyhledávanou akci pro milovníky funku a spřízněných žánrů.
Znamená to tedy, že je spolupráci s Vojtou Dykem úplný konec? "Věřím, že si za dva roky sednem na kafe a řeknem si: Panebože, to jsme byli lulani..." říká se smíchem "velký brněnský šéf" Josef Buchta.
Fri, 15 Mar 2024 - 1h 05min - 143 - NOTY VOLE: Patří Beyoncé na Country verandu? A co na to Brno? (25/140)
Podcastová revue časopisu Headliner je zpátky s pětadvacátým vydáním. Tentokrát se Dany, Honza a wlado rozhodli oslavit Mezinárodní den žen a rozebrat kauzu Beyoncé versus country. Před poslechem ještě jedno důležité upozornění. Pro citlivé posluchače z Brna je tato epizoda pouze na vlastní nebezpečí. Nikomu z Moravy však při natáčení nebylo ublíženo.
Fri, 08 Mar 2024 - 1h 33min - 142 - Dany Stejskal: Headliner? Už vím, že jde dělat nemožné! (139)
Ve čtvrtek 14. března se uskuteční jubilejní 10. narozeniny magazínu Headliner v pražské Malostranské besedě, kam bychom vás rádi pozvali také speciální sérií rozhovorů, kterou přichystal wlado. Tentokrát je na řadě vydavatel Dany Stejskal.
A teď už má slovo wlado:
Ředitel cirkusu a vydavatel. Dany Stejskal je člověk, bez kterého by Headliner nevznikl, ale hlavně ten, který se umí nadchnout a strhnout i lidi kolem sebe. Nespočítám, kolikrát jsme na sebe řvali a kolikrát jsme se zase udobřovali. Mimochodem, po jeho prvním telefonátu jsem se slzou v oku chtěl skončit a už nikdy nenapsat ani písmenko. I když to roky popírá...
Dany umí být někdy hodně příkrý a ostrý, ale dělá to, aby z nás dostal co nejlepší výsledky. Stali se z nás výjimeční přátelé, co se potkávají pomalu na denní bázi a také máme (ještě s Honzou samozřejmě) podcast Noty Vole. Proto jsem rád, že si našel čas na společný rozhovor.
Fri, 01 Mar 2024 - 31min - 141 - Honza Vedral: Jak Headlineru zavařila dvojnice Britney Spears (138)
Ve čtvrtek 14. března se uskuteční jubilejní 10. narozeniny magazínu Headliner v pražské Malostranské besedě, kam bychom vás rádi pozvali také speciální sérií rozhovorů, kterou přichystal wlado. Tentokrát je na řadě šéfredaktor Honza Vedral.
A teď už má slovo wlado:
S Honzou Vedralem jsme to vždycky měli jako na houpačce. Oba jsme si o sobě mysleli, že ten druhý je kretén, ale cestu jsme si k sobě (doufám) našli. Honza je taková klidná síla časopisu, moc neřve a nenadává a když už, tak člověk ví, že je opravdu zle.
Pravděpodobně mě ovlivnil víc, než bych chtěl přiznat a pokaždé když jsem měl možnost vyrazit s ním na rozhovor, tak jsem se něco naučil a v něčem se posunul. Často se hádáme a štěkáme po sobě – to ostatně znáte z podcastu Noty Vole, ale myslím si, že je nenahraditelnou součástí toho soukolí. Bez něj by rozhodně Headliner vypadal naprosto jinak, pokud by vůbec byl!
V rozhovoru se dozvíte, jak to bylo na začátku Headlineru, jak to má s psaním knih, v čem je pro novináře výhoda hrát v kapele. A proč je Honzovou noční můrou dvojnice Britney Spears.
Wed, 28 Feb 2024 - 34min - 140 - Šárka Hellerová a Michael Švarc: Co mají společného Amy Lee a Paddy Kelly? (137)
Ve čtvrtek 14. března se uskuteční jubilejní 10. narozeniny magazínu Headliner v pražské Malostranské besedě, kam bychom vás rádi pozvali také speciální sérií rozhovorů, kterou přichystal wlado. Tentokrát je na řadě královna našeho webu Šárka Hellerová společně s jedním ze služebně nestarších redaktorů Headlineru Michaelem Švarcem.
A teď už má slovo wlado:
Šárka s Michalem jsou kolegové novináři. Služebně mnohem starší než já, takže kdyby byl Headliner vojna (jakože někdy i možná trochu je), tak bych jim čistil boty a nosil svačiny. Oba jsou výrazné tváře magazínu a oba píší texty, které si rád přečtu, i když třeba kolikrát ani nevím, s kým to zrovna dělali rozhovor.
Ve své skromnosti by se sami nenazvali (fotbalovou terminologií) za špílmachry týmu, ale rozhodně patří do základní sestavy a oba jsou fakt šikovní autoři. Jsem rád, že po troše přemlouvání souhlasili a přijali moje pozvání. Oba jsou totiž raději na té straně mikrofonu, která se ptá.
V rozhovoru se dozvíte mimo jiné i to, kterými rozhovory si splnili své fanouškovské sny.
Mon, 26 Feb 2024 - 29min - 139 - Jarda Konáš: Deset let Headlineru? Jízda a velkej mejdan! (136)
Ve čtvrtek 14. března se uskuteční jubilejní 10. narozeniny magazínu Headliner v pražské Malostranské besedě, kam bychom vás rádi pozvali také speciální sérií rozhovorů, kterou přichystal wlado. Jako prvního si vzal na paškál otce zakladatele Jardu Konáše.
A teď už má slovo wlado:
"Deset let už pořádné numero, a tak jsem se rozhodl, že pro vás připravím několik rozhovorů s lidmi, bez kterých by Headliner nikdy nevznikl a nechám je na onu divokou dekádu zavzpomínat...
Jardu asi nemůžete nemít rádi – pokud vás tedy někdy v minulosti nenatřel v Masakrech, ale i tak to s vámi už tehdy myslel dobře! Když vypráví o začátcích magazínu tak vidíte, jak mu svítí oči a jak se usmívá. Každé moje setkání s ním skončí nekonečným povídáním, a to nejen o hudbě.
Jarda je inteligentní a schopný člověk, který je ale zároveň skromný a pokorný. Jak říkám nejde ho nemít rád... A jednou možná napíše knížku o Hentai Corporation. Víc už ale v našem rozhovoru."
Fri, 23 Feb 2024 - 25min - 138 - NOTY VOLE: Fenomén Super Bowl. A kdo teď, sakra, bude zpívat v Lucii? (24/135)
Podcastová revue časopisu Headliner je zpátky s čtyřiadvacátým vydáním. Tentokrát se Dany, Honza a wlado vrhnuli na fenomén Super Bowlu. Jaká je historie nejsledovanějšího televizního přenosu světa? A kde se v něm vůbec vzala hudba? Jaká jsou nejpamátnější vystoupení historie. A proč se letos víc než o Usherovi a jeho kreacích na kolečkových bruslích mluvilo o Taylor Swift?
Po zevrubném exkurzu do historie a současnosti velkého amerického spektáklu se naši tři pašáci z podcastové revue NOTY VOLE rozhodli po čase znovu otevřít své konspirační okénko. Na přestřel přišla skupina Lucie, ze které se rozhodnul odejít David Koller. Tentokrát to ale prý nebude znamenat konec kapely. A proto se pánové Šéfík, Ságo a Šroubek rozhodli přispět několika dobře míněnými radami, koho by teď mohla přední česká stadionová skupina přibrat do sestavy.
Samozřejmě se v NOTY VOLE i tentokrát ponoříme do trendů. V nich si všimneme, jak současný český pop prostupují drogy. Dojde na chválu Sofiana Medj Medje a dokonce i Mirai. Zato Churaq Cyril si odnese přirovnání k Babovřeskám. A chybět nemohou ani aktuální hudební tipy a ušní červ.
Co je obsahem čytřiadvacátého vydání?
• Super Bowl. Fenomén hudebního halftimu, nejlepší vystoupení historie, i to letošní.
• Spekulační okénko: Kdo teď bude zpívat ve skupině Lucie?
• V trendech je i dobrý pop: Jak poslouchat Mirai a Sofiana MedjMedje
• Plus hudební tipy: Paramore, Karin Ann, Šťastný / Žáček
• A samozřejmě taky ušní červ...
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k čtyřiadvacáté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 16 Feb 2024 - 2h 09min - 137 - Mám styl Čendy: Hudba minulého režimu (134)
Plníme rest z loňského roku. Přinášíme záznam z živého vystoupení, které se událo 17. listopadu na Nové scéně Národního divadla. Honza Vedral a Radek Diestlerem z Popmusea během něj společně vzali diváky na hudební procházku dobou, kdy i autorská práva na světové hity patřila všem.
Akce se konala na pozvání spolku Díky, že můžem. A za to vážně díky... Během povídání došlo na povahu fungování hudebního byznysu za minulého režimu. Probrali jsme důvody, proč vlastně vznikalo tak moc coververzí. Došlo na srovnání Česka a Slovenska i na případovou studii písně Mexiko. A řadu humorných historek. "Helena Vondráčková zmerčila, že Abba vydala singl Winner takes it all. Zalíbilo se jí to a takřka vyběhla na Supraphon. V závodě zvítězila, až v závěsu za ní doběhl Karel Gott. A byl velmi smutný, že tuto píseň nemůže zazpívat on," líčí Radek Diestler příběh písně A ty se ptáš, co já.
Samostatnou kapitolou pak byli největší lupiči socialistického popu, jejichž šéfem byl podle očekávání vyhlášen František Ringo Čech.
Fri, 09 Feb 2024 - 53min - 136 - NOTY VOLE: Všechny české hudební ceny ukazují do polepšovny (23/133)
Podcastová revue časopisu Headliner je zpátky s třiadvacátým vydáním. Tentokrát se Dany, Honza a wlado proberou nominacemi všech českých hudebních cen. Co mají společného Apollo, Vinyla i Ceny Anděl? Po krátkém pátrání je to jasné – alba Pozdravy z polepšovny od Anny Vaverkové a In Death's Eyes od Petry Hermanové. Ještě předtím vás ale čeká překvapivé vyhodnocení sped-upové ankety z minula.
Samozřejmě se v NOTY VOLE ponoříme i do trendů. V nich budeme pátrat po tom, proč se stále v nových variantách vrací legendární The Sound of Silence, seznámíme se s Bensonem Boonem a bohužel pro ní také se zpěvačkou Týnou Mrázkovou. A chybět nemohou ani aktuální hudební tipy a ušní červ.
Co je obsahem dvaadvacátého vydání?
• Vinyla, Apollo, Ceny Anděl. Co nás zaujalo z nominací?
• Legendární Sound of Silence a jeho verze v čase.
• Týna Mrázková aneb proč mladé zpěvačky zpívají staře?
• Plus hudební tipy: Ed Harcout, Marcella fiedlerski, Corey Kent
• A samozřejmě taky ušní červ...
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k třiadvacáté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Sun, 04 Feb 2024 - 1h 38min - 135 - Marcell a fiedlerski: Smrt táty. A nejpřekvapivější album loňského roku (132)
Těsně na sklonku roku 2023 vyšlo album Duše, která opustila tento svět, váží 21 gramů. Překvapivě silnou, hudebně barevnou a emotivní popovou nahrávku natočili Marcell s fiedlerskim jako terapii. Po té, co fiedlerski ztratil otce, o kterého se Marcell staral jako lékař, spolu odjeli do Alp a spontánně psali a nahrávali písničky.
"Téma bylo jasné. Atmosféra zvláštní," popisuje Marcell. "Umře ti táta, jsi jako opařenej. Celý to řešíš a jsi úplně mimo. Je to mix zvláštních emocí," vypráví fiedlerski, že si celou dobu připadal jako ve snu. "Ale bylo to uvolňující. Vpíšeš se do toho."
A Marcell ho doplňuje: "Byla to terapie, vstřebání okamžiku." Nahrávání alba, od kterého ani jeden z dvojice neměl žádná očekávání, mu prý změnilo život. " Začal jsem si vážit věcí a chci prožívat každý okamžik," říká Marcell. "Byla to pro mě jedna z nejsilnějších zkušeností vůbec. Jsem rád, že jsme to zaznamenali právě v tu dobu. Dneska už by taková deska nevznikla."
V podcastovém rozhovoru Honzy Vedrala dále byla řeč o autenticitě, úrovni a stavu českého popu, jaké to je pracovat s Mirai nebo Lucií Bílou. I o natáčení v Británii, kam Marcell s fiedlerskim přijeli s albem, které bylo v podstatě hotové.
Fri, 26 Jan 2024 - 1h 13min - 134 - NOTY VOLE: Zmutovali jsme Olympic a Brichtu pro tiktokovou generaci (22/131)
Podcastová revue časopisu Headliner je zpátky s dvaadvacátým vydáním. Tentokrát vás Dany, Honza a wlado seznámí s aktuálním vydáním časopisu i fenoménem zvaným nightcore, který spočívá ve zrychlování písní, aby byly přijatelnější pro uživatele Tiktoku. Sped-up verze hitů se ve Spojených státech objevují už i v hitparádách. A tak se naši podcastoví přátelé rozhodli pro odvážný pokus – vytvořit nightcorové verze českých bigbítových hitů. Osloví tím publikum trpící ADHD?
Samozřejmě se v NOTY VOLE ponoříme i do trendů. V nich zevrubně probereme nový, anglicky zpívaný singl Dymytry a taky aktuální songy od Ariany Grandy a 21 Savage. A chybět nemohou ani aktuální hudební tipy a ušní červ.
Co je obsahem dvaadvacátého vydání?
• První letošní Headliner. Tipy na zajímavé články?
• Fenomén Nightcore – Jak rychlé mohou být Slzy tvý mámy?
• Chválíme Dymytry za nový singl. Zcela vážně!
• V čem tkví popularita Ariany Grande?
• Rap jako zastara. Aneb 21 Savage je zábava
• Plus hudební tipy: Black Keys, Sleater Kinney, Sheryl Crow
• A samozřejmě taky ušní červ...
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k dvaadvacáté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 19 Jan 2024 - 1h 00min - 133 - Orion: Iveta Bartošová českýho rapu? Málem jsem chcípnul smíchy (130)
„Já už dvacet let strašně překvapuju a do toho jsem v prdeli a do toho překvapuju i sám sebe. Žiju v neustálým překvapení,“ směje se papa českého hip hopu v podcastovém rozhovoru Honzy Vedrala. Řeč byla o reakcích na Orionův rap a zejména o první sólovce Teritorium, která oslavila 20 let od vydání. „Když se vidím, nebo slyším, tak se nedivím, že na mě někdo napíše hejt. Hejt je palivo. Nejsem Václav Havel, aby mě všichni měli rádi,“ ohlíží se Orion s nadhledem sobě vlastním za svojí kariérou, která je pevně spjata s legendárními PSH. Přesto už od začátku v sobě měl nutkání udělat si album po svém a na vlastní triko. A tak vzniklo v roce 2003 první Teritorium. Sólovka, na které nemusel dělat kompromisy a kterou následně místo dvou plánovaných alb rozvedl na „tři a půl“ desky. „Byl jsem překvapenej, že to za těch dvacet let zas tak nezestárlo. Ta deska hezky vypadá a dobře se poslouchá. Jsme na ní hrdej,“ říká o prvním Teritoriu, které vyšlo nedávno v reedici na vinylu. „Byl to pokoj v paneláku, za závěsem mikrofon, v pokoji ten nejlevnější gauč z Ikea. Futon. Nadržená mňoukací kočka a Tomáš Sochůrek zvaný Etienne jako zvukař,“ popisuje prostředí, ve kterém důležitá deska českého rapu vznikala. „V tý době jsme hodně hulili trávu, takže tam bylo zahuleno, a ty v tom sedíš a od rána do večera spekuluješ textíčky a beaty,“ shrnuje atmosféru doby, a tak není divu, že se už skoro všem zúčastněným „vykouřila“ z hlavy. Chudáčci Písně ale zbyly. Jednou z nejvýraznějších jsou Chudáčci, ve kterých se poprvé setkal se slovenským rapperem Čistychovem a jeho tehdejší přítelkyní, zpěvačkou Tinou. „Byla to první pecka, se kterou vylezla ven,“ vzpomíná Orion na song s parodickým textem, ve kterém si oba rappeři dělají legraci ze svých neúspěchů u žen. Protože jako Orion pobaveně podotýká: „Já jsem u nás v kapele nikdy nebyl ten mačo.“ Přátelství s Čistychovem Teritorium přetrvalo. Slovenský rapper mu hostoval na všech sólovkách a na letošek plánují společné album. „Bude na ní písnička Dva chudáčci. Akorát to bude už bez Tiny, protože ta neměla čas. Chtěli jsme, aby na nás píčovala: To jste se za těch dvacet let moc neposunuli,“ vypráví Orion. Gruppo v reklamě Krom důkladné pitvy alba track by track přišla řeč i na aktuální věci. Orion prozradil, že našel původní verze tracků z Repertoáru od PSH, o kterých si myslel, že shořely na harddisku společně s počítačem. Rád by je v blízké době za pomoci Ondřeje Ježka zrekonstruoval a vydal. A samozřejmě jsme nemohli minout ani jeho kapelu Gruppo Salsiccio, které se před nedávnem povedlo prodat písničku Bububu do velké turecké reklamní kampaně na obchod s oblečením. „V Gruppo Salsiccio si odbíhám od rapu do něčeho zábavnějšího, Nehodlám bejt zpěvák, i když mě do toho lidi tlačí,“ říká Orion. „Zarputile odmítám hodiny zpěvu. Zatím mi to tahle stačí. Až dojdu k tomu, že mám limity a chci se posunout, třeba se to změní.“ Zatím je zkrátka spokojený s tím, jak věci jsou. „Uvidíme, jak dlouho nás bude bavit si z vás dál dělat srandu. Úlet je už to, že zpívám šest mysliveckejch písniček. To úplně stačí.“ A co ho zatím ta léta, co je na scéně, z fanouškovských hejtů a reakcí pobavilo nejvíc? Byl to komentář na internetu: „Orion, to je Iveta Bartošová českýho rapu.“ „Když jsem si to přečetl, tak jsem chcípnul smíchy a k tomu jsem se nasral,“ vypráví Orion pobaveně. „To někdo dobře napsal!“ V podcastu Headliner CZ dále uslyšíte: Příběh Dokumentu Orionek. První setkání s Egem a Rytmusem z Kontrafakt. I o tom, co se stalo s Davidem Čokoládou.
Mon, 15 Jan 2024 - 1h 02min - 132 - NOTY VOLE SPECIÁL: Bešt of aka bilanciága. Jaký byl hudební rok 2023? (21/129)
I v novém roce pokračuje podcastová revue časopisu Headliner dalším speciálním vydáním. V jedenadvacáté epizodě NOTY VOLE se pánové Dany Stejskal, Honza Vedral a wlado ohlédnou za hudebním rokem 2023.
Jejich bilanciága shrne nejlepší česká i světová alba, objevy i songy roku. Dojde i na koncertní zážitky a výhled, na co se nejvíc těšíme letos.
Tajemstvím ovšem až do konce zůstane zahalena odpověď na klíčovou otázku. Dojde i tentokrát, v díle, v němž si budeme hrát jenom samou dobrou hudbu a žádné sračky z trendů, na proklínaného i milovaného ušního červa?
Na to musíte přijít sami.
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k jedenadvacáté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 12 Jan 2024 - 1h 42min - 131 - NOTY VOLE SPECIÁL: Novoroční projev (20/128)Sun, 31 Dec 2023 - 07min
- 130 - Pokáč: Směju se nahlas. A směju se rád (127)
„…a jestli vám to leze do červenejch, je to váš problém,“ začíná poslední letošní vydání podcastu Headliner CZ písničkář Pokáč.
V rozhovoru Honzy Vedrala podrobně prozkoumal svou čtvrtou desku, která dostala název Rodinné album. „V pubertě jsem psal o tom, že nemůžu sbalit žádnou holku. Pak jsem psal, že mě štve šéf v práci. A teď je pro mě aktuální vstávání v noci kvůli přebalování, utírání zadku a odstraňování banánu ze všech možných textilií, který máme v bytě,“ popisuje její obsah.
Na albu pracoval dva a půl roku. „To je zhruba stejně dlouho, jako je na světě náš starší syn Theodor. A tak se to logicky točí podle podobných témat.“
Krom přebalování tak došlo na alkoholismus, možnosti manželského intimního života i na Pokáčův vztah k běhání a featuring, o kterém netuší ani Mirai.
Fri, 29 Dec 2023 - 1h 08min - 129 - NOTY VOLE SPECIÁL: Vánoční obludy (19/126)
Podcastová revue časopisu Headliner je zpátky s devatenáctým vydáním. Tentokrát jde o vánoční speciál, jehož poslech je skutečně jen na vlastní nebezpečí. Dany, Honza a wlado se totiž věnovali hudební produkci se sváteční tématikou.
Díl je rozdělen do tří plnohodnotných částí. První nese podtitul Český vánoční svět sraček a soustředí se na aktuální domácí produkci.
Dozvíte se tedy více o rodinném podniku otce a syna Hložkových, Pavlovi Calltovi, jemuž v rodinné písni chybí děti, reklamním úletu Anny Julie Slováčkové a Milana Peroutky, vráskami nepopsané tváři, o níž zpívá Helena Vondráčková. A bohužel dojde i na Smejka a Tanculienku.
Tím to ale nekončí. Následuje totiž kategorie 5 vánočních sraček - světová liga. Do ní wlado prohledal archivy a vytáhnul řadu bizarních světových svátečních písní, po jejichž poslechu vám Vánoce s Crazy Frogem budou připadat jako pohlazení. Protože jen s New Kids on the Blunk budou vaše Xmas funky.
A aby nebylo jen zle, přidali jsme na závěr alespoň pár vánočních kousků, které se s nalitým vaječňákem či lahví whisky dají celkem poslouchat.
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k devatenácté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 22 Dec 2023 - 1h 37min - 128 - Vladimir 518: Pitva alba Gorila vs. Architekt. Dřevorubectví, Toxxx i Semelka (125)
Pojďme se teď společně vrátit do doby, kdy hiphopová alba trvala klidně 75 minut a měla ambici přetrvat. Tak jako sólový debut Vladimira 518, který dostal jméno Gorila vs. Architekt. Poprvé vyšel před patnácti lety a dodnes neztratil nic ze svého vizionářství ani síly.
„Bylo to takový odvážný dřevorubectví,“ ohlíží se Vladimir za nahrávkou, na které o sobě řekl všechno. A zároveň posunul český hip hop.
V rozhovoru Honzy Vedrala, který doprovází článek v prosincovém Headlineru, vás čeká důkladná pitva nahrávky i příběhy o Leškovi Semelkovi či Hugo Toxxxovi, které zatím veřejně nezazněly.
Fri, 15 Dec 2023 - 1h 11min - 127 - NOTY VOLE: Poslední koncert Kiss. A tajemství notýsku Gena Simmonse (18/124)
Podcastová revue časopisu Headliner je zpátky s osmnáctým vydáním. Tentokrát se Dany, Honza a wlado věnovali fenoménu kapely Kiss, která odehrála poslední koncert své kariéry v domovském New Yorku. A dojde i na jejich začátky s Ivanem Králem.
Samozřejmě se ponoříme i do trendů, kde se strhne zděšení a morální panika nad písní Bejby od zpěvačky jménem Sima. S Vojtěchem Dykem se zamyslíme nad singlem Táto. A pak se vrátí Rytmus a jeho Bengoro. A chybět nemohou ani aktuální hudební tipy a ušní červ.
Co je obsahem osmnáctého vydání?
• Kiss - jejich konec i začátek. Vše s otazníkem
• Kdo z nás se nedíval na Slavíka a proč?
• Co píšeme v prosincovém Headlineru?
• Jaký byl Red Bull Soundclash? A halové koncerty Mirai a Jelena?
• Panika nad zpěvačkou jménem Sima.
• Vojtěch Dyk a jeho Táta.
• Rytmus je zpátky s Bengoro.
• Plus hudební tipy: Cocorosie, Peter Gabriel, Tim McGraw
• A samozřejmě taky ušní červ...
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k osmnácté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 08 Dec 2023 - 1h 41min - 126 - LUCIE: Vona říká jó? My jsme byli v době MeToo ještě U2! (123)
Skupina Lucie je právě na turné Černý kočky mokrý žáby k oslavě 30 let stejnojmenné desky, kterou v podcastu Headliner CZ s Honzou Vedralem podrobně „pitvá“ celá kapela. „V tý době jsme si naplno užívali. Byl to teprve třetí rok života bez cenzury. Ty písničky jsou sakra autentický a je to tak dobře,“ vzpomíná Robert Kodym.
„Ty písničky jsou o sexu, chlastu, drogách a jsou to přitom ty vaše možná nejslavnější…“ poznamenávám v momentě, kdy při podrobném rozebírání jednotlivých tracků dojde na skladbu Vona říká jó.
„Zapomněl si to nejdůležitější,“ odpovídá Robert Kodym.
Rokenrol?
„Ne, ne, ne.“
Lásku?
„Správně!“
Ale ta je pro populární kapely přeci samozřejmá…
„A my když jsme zamilovaný. Tak k tomu patří i sex…“ reaguje pobaveně David Koller. „Období slávy v devadesátých letech jsme si užívali a důkazem toho jsou i ty přisprostlý texty,“ vysvětluje.
Ve studiu 1st Floor na Barrandově, kde kapela zkoušela na aktuální turné a vznikal tento podcast, panovala uvolněná nálada. Společně jsme se nořili do třicet let staré nahrávky a David Koller, Robert Kodym a Michal Dvořák ze sebe chrlili vzpomínky, zatímco P.B.Ch., který v té době, o níž byla řeč, z Lucie odešel, se doptával na detaily, které ho už roky zajímaly. „Jsem rád, že nezačínáme dneska,“ kýve hlavou Michal Dvořák a Robert Kodym s ním souhlasí: „Načasování skupiny Lucie byla výhra v loterii. Nám prospělo, že nám za socialismu nechtěli vydat desku. Mohli jsme se ještě dva roky zlepšovat.“
Fri, 01 Dec 2023 - 1h 15min - 125 - NOTY VOLE: Věci, co zažijete jen na Blues Alive. A digitální miliardář Redzed (17/122)
Podcastová revue časopisu Headliner je zpátky se sedmnáctým vydáním. Tentokrát se Dany, Honza a wlado rozprchli za různými zážitky. A přináší o tom svá svědectví.
Dany si udělal „výlet do starého města za starými lidmi a starou hudbou“ a přináší obsáhlé zpravodajství z povedeného šumperského festivalu Blues Alive, kde panuje taková atmosféra, že i hvězdy jako G. Love chodí po nocích místo odpočívání v hotelu džemovat.
Wlado posluchače vezme do klubu Roxy, které na koncertě Petera Hooka patřilo hudbě Joy Division a New Order. „Jsem tým Hooky,“ vysvětluje jednoznačně, proč to pro něj byla taková událost. A Honza Vedral připomene dění na Korzu Národní, kde spolu s Radkem Diestlerem z Popmusea připravili živý podcast s všeříkajícím názvem Mám styl Čendy.
Krom toho se vrátíme se ke spekulativnímu festivalovému okénku z minulého vydání NOTY VOLE a uděláme jasno v tom, kde bude hrát jaká hvězda. Pogratulujeme RedZedovi k miliardě digitálních streamů, podíváme se na přehled nejposlouchanějších českých kapel a umělců. A konečně si řekneme něco víc o nových November 2nd, na které jsme minule zapomněli.
Samozřejmě se ponoříme i do trendů, kde se strhne diskuse nad singlem Martiny Pártlové. Shodneme se na úrovní veršů a hudby Pavla Callty. A dojde i na Passengera, který se rozhodl za pomoci Eda Sheerana oprášit svůj největší hit. A chybět nemohou ani aktuální hudební tipy a ušní červ.
Co je obsahem sedmnáctého vydání?
• Jaké bylo letošní Blues Alive?
• Kterak Hooky oživil Joy Division a New Order
• Miliardář Redzed
• Proč je podle nás skvělá deska November 2nd
• Hádka o dušičce Martiny Pártlové
• Pavel Callta a malta
• Nový Passenger. Anebo proč je dobré mít Eda Sheerana.
• Plus hudební tipy: Warhaus, Black Pumas, Lainey Wilson
• A samozřejmě taky ušní červ...
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k sedmnáctí části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 24 Nov 2023 - 1h 44min - 124 - Earth: Cena pro nejúspěšnějšího autora hudby nejvíc překvapila mě (121)
Byl rezidentem naší rubriky OK Boomer, v níž jsme trochu posměšně překládali hiphopové texty do normální řeči, letos se stal podle statistik OSA nejúspěšnějším českým autorem hudby do třiceti let. Denis Bennett známý jako rapper Earth v rozhovoru Honzy Vedrala otevřeně mluví o svých začátcích. „Před vydáním prvního songu jsem si našetřil půl milionu. Chtěl jsem konkurovat těm nejlepším tady,“ vzpomíná.
Fri, 17 Nov 2023 - 57min - 123 - NOTY VOLE: Spekulace místo edukace. Kdo přijede na Rock for People? (16/120)
Podcastová revue časopisu Headliner je tady s šestnáctým vydáním. Mohla to být krásná edukativní epizoda, ale hádky a urážky od prvního tématu, držení se pod krkem při trendech a dokonce rozbroje při hudebních tipech díky kapele která vypadla ze scénáře a sociální nesnášenlivost v country: to vše je možná předzvěst konce skupiny NTVL! Ale stále nám zbylo spoustu zajimavých plků o Rock’n’roll Hall of Fame, obsahu listopadového vydání magazínu Headliner a spekulace nad Rock for People. Trendy, tipy i ušní červ vás nemine, užijte si poslech, co když je to naposled?
Mon, 13 Nov 2023 - 2h 08min - 122 - Deset let dvojice Slza: Dnes mluvíme i o temných tématech (119)
„Vyrostl jsem na hard rocku. Jediné měřítko dobré hudby pro mě bylo, jestli je tam dlouhé kytarové sólo,“ vzpomíná na svoje hudební začátky překvapivě Lukáš Bundil.
Hosty Honzy Vedrala v podcastu Headliner CZ byl společně se svým parťákem, zpěvákem Petrem Lexou. Jejich popové duo Slza slaví deset let existence a nedávno vydalo čtvrté album Monodrama.
Jaké jsou jejich kořeny, jak je formoval úspěch a co si myslí o českém popu?
Sat, 04 Nov 2023 - 1h 08min - 121 - NOTY VOLE: Jsou Emma s Jordanem jako vtip o tchýni a Ferrari? (15/118)
Podcastová revue časopisu Headliner je zpátky s patnáctém vydáním. Rozebereme fenomén Viktora Sheena a jeho globální úspěch na Spotify, vypravíme se na koncert Ewy Farne, zaspekulujeme si o konci Arctic Monkeys, dotkneme se pokračujícího kokotismu bratří Gallagherů. A na závěr rozebereme důležitý krok pořadatelů Rock for People, kterým se do svého areálu na sólový koncert podařilo ulovit Eda Sheerana.
Samozřejmě se ponoříme i do trendů, kde se mimo jiné zahloubáme nad podprahovými signály vánočního songu Emmy Smetana a Jordana Haje. A nemohou chybět ani aktuální hudební tipy.
Co je obsahem patnáctého vydání?
• Fenomén Calin a Viktor Sheen. Velká změna českého popu?
• Ewa Farna a její „střídmá“ show.
• Odehráli Arctic Monkeys poslední koncert?
• Ed Sheeran v Hradci Králové. Co to znamená?
• Proč jsou Emma a Jordan jako tchýně a Ferrari?
• Bobby Blaze a Péťa Duda a romský pop v trendech
• Smutný úspěch Jamaron.
• Plus hudební tipy: The Libertines, Mustafa a Ivan Hlas Trio
• A samozřejmě taky ušní červ...
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k patnácté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 27 Oct 2023 - 1h 43min - 120 - Jana Uriel Kratochvílová: To teprve uvidíte, až začnu řádit! (117)
„Ahoj, jsou tu vedra!“ vítá mě Jana Uriel Kratochvílová. Jedna z nejúžasnějších českých zpěvaček ze sebe už dávno strhla obojek popu, který ji držel ve stínu kapradiny. Místo něj má teď na hlavě kobru a v ruce plachetnici. Před koncertem, kterým 10. listopadu oslaví svoje 17. narozeniny ve velkém sále Lucerny, jsme se ještě spolu s bubeníkem a jejím partnerem Jiřím Georgem Hrubešem setkali v salonku botelu Albatros. Než jsem se stihl poprvé pořádně rozhlédnout po kajutě, bylo mi jasné, že tohle bude opravdu první podcast na vodě...
Thu, 19 Oct 2023 - 1h 23min - 119 - NOTY VOLE: Jak se z tvrďáků Dymytry stalo pět smutných koblížků (14/116)
Podcastová revue časopisu Headliner je zpátky se čtrnáctým vydáním. Dozvíte se, jaké bude nové album Rolling Stones, které jsme slyšeli jako první v republice. Probereme kauzu rozpadu skupiny Dymytry i sólové ambice pana Protea. Dojde i na Marpa a nový singl Klenoty, ve kterém překvapivě dobře rapuje i Lenny. A také na koncerty U2 v lasvegaské hale Sphere, kterou jsme si na facebooku Headlineru mohli prohlídnout i zevnitř. Ponoříme se do trendů, kde boduje PTK, Kateřina Marie Tichá i Xindl X. A nemohou chybět ani aktuální hudební tipy.
Co je obsahem čtrnáctého vydání?
• Rolling Stones: První dojmy z prvního alba
• Dymytry: Proč je dobré nemít Protea
• Je PTK béčkový Yzomandias?
• Kateřina Marie Tichá poprvé s The Bandjeez
• A spor o nový singl Xindla X
• Plus hudební tipy: Moře dní, Zach Bryan, Old Dominion
• A samozřejmě taky ušní červ...
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k čtrnácté řásti podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 13 Oct 2023 - 1h 21min - 118 - Tereza Černochová: Komunisti tátovi zatli tipec. Svině byly všude (115)
"Když ti táta zahrál písničku na kytaru, měl jsi slzy v očích," vzpomíná v rozhovoru s Honzou Vedralem Tereza Černochová. K nedožitým osmdesátinám svého otce nyní pořádá čtyři koncerty za doprovodu B Side Bandu.
Možná i proto, že i v ní zůstává pocit, že Karel Černoch coby fenomenální zpěvák zůstal v české společnosti tak trochu nedoceněný. Zásadní ránu jeho slibně rozjeté kariéře uštědřil komunistický režim. Když v roce 1969 vyhrál Bratislavskou lyru s Písní o mé zemi, přišel tvrdý zákaz vystupování.
"Myslím, že ho to semlelo psychicky i kariérně. Je zajímavý, že už to nikdy znova naplno nenastartoval. Už to nikdy nebylo tak velké. Ale na druhou stranu to k něčemu bylo. Napadlo mě to nedávno. V ten nejhorší čas nemusel lízt do všech těch komunistických zadků. Měl zákaz, tak toho byl ušetřenej," vypráví Tereza Černochová.
Řeč byla i o jejích začátcích i konci Black Milk, spolupráci s Monkey Business, se kterými chodila tak dlouho na pivo, až s nimi začala zpívat. A samozřejmě i o aktuálním albu Slečna náročná, na kterém geniálně zrýmovala slova "bavorák" a "bramborák".
Fri, 06 Oct 2023 - 1h 01min - 117 - NOTY VOLE: Dolly Parton není Dolly Buster. A pubertální vášně nad Blink-182 (13/114)
Podcastová revue časopisu Headliner ve třináctém vydání konečně dostála názvu revue. Zavítáme na Verandu Danyho Stejskala, zhodnotíme nový singl Blink-182 i egománii Davida Kollera, které sluší černobílá. A dopustíme se úvahy, zda už jsme na konci éry Yzomandiase.
Co je obsahem třináctého vydání?
Blink-182: Má cenu se těšit na jejich album? David Koller: Velkolepé uzavření projektu Vypsaná fixa - Na Sedmičce je to punk! Dolly Parton má jiné přednosti než Dolly Buster Yzomandias a jeho repetice, repetice, repetice Ponor do trendů: Vydá Škwor velkou rockovou desku? Bavič nebo písničkář Michal Horák. A Mikolas kopírka Josef. Tipy: Sto zvířat naposled, Krajina Ró a chvála kytar, Emily Ann Roberts a trochu popu do toho country. A samozřejmě taky ušní červ...Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k třináctéčásti podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 29 Sep 2023 - 1h 38min - 116 - Karin Ann: V den koncertu s Imagine Dragons jsem maturovala (113)
Na tuzemské hudební scéně působí jako úkaz. Česko-slovenská zpěvačka Karin Ann na ní vstoupila teprve před třemi lety. Duhovou vlajkou způsobila poprask v Polsku. Má za sebou evropské koncerty s Imagine Dragons, My Chemical Romance, LP nebo Yungbludem, cenu za klip v Los Angeles a písničky natáčí s Grammy oceněnými producenty. „Nevím jestli jsem někdy byla vůbec byla šťastná. Tedy od té doby, kdy mi bylo pět,“ říká ale v podcastovém rozhovoru Honzy Vedrala.
Fri, 22 Sep 2023 - 50min - 115 - NOTY VOLE: Jak Rolling Stones zase zachránili rokenrol (12/112)
Podcastová revue časopisu Headliner ve dvanáctém vydání oblékla dres nesmrtelné kapely a vyplázla jazyk.
Tentokrát se pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a wlado zaměřili na fenomén Rolling Stones. Singl Angry, kterým klasici britského rokenrolu oznámili album s novým materiálem po osmnácti letech, totiž pořádně provětral redakci. „Pro řadu lidí je to kapela dědků, co to měli dávno zabalit. Jenže oni vydali tuhle písničku,“ začíná povídání Honza Vedral. „Nejdřív jsem byl skeptickej, když jsem jí doposlouchal, byl jsem naprosto šokovanej,“ popisuje nadšeně svoje dojmy wlado. „Mladý kapely se x desítek let snaží vrátit kytary…“
„…až přijdou Rolling Stones a znova zachrání rokenrol,“ doplňuje ho Honza. A zároveň tím vyjadřuje, proč je album Hackney Diamonds jedním z nejočekávanějších alb letošního října. „Do teď jsem se z toho konsternovanej,“ podotýká Wlado ještě před tím, než se naše trojice společně ponoří do probírání historie a nejlepších nahrávek slavné kapely. Dojde na tipy na oblíbená alba i bujaré historky z natáčení, během něhož třeba zloději kradli až příliš uvolněným Stounům nástroje i vybavení za bílého dne přímo předními dveřmi studia. „Mick je rock a já jsem roll,“ uzavírá hlavní téma slavný citát Keitha Richardse. A Dany se neudrží a opět vyhlásí pro naše posluchače soutěž.
Po oblíbené sekci citací z tiskových zpráv z redakčního mailu už potom následuje neopatrný ponor do trendů a s ním i nějaká kontroverze. Na prvním místě trendující píseň Andrey Kalousové osazenstvo podcastu opravdu nepotěšila. „Mě to uráží vizuálně i zvukově. Do trendů se to asi dostalo jenom kvůli Kazmovi,“ povzdechne si Dany. „Dle mého názoru ostatní věci, které na profilu má zdaleka nejsou tak příšerný jako tohle. Urvi mi uši, vydloubni mi oči, vyřízni mi jazyk.“ Nadšený nebyl ani wlado. „Palačinky jí jdou jako zpívání,“ shrnuje svoje pocity do úderné věty. A Honza přidal vhled karlínského starousedlíka: „V tom klipu chodí na různá místa, která asi mají vypadat romanticky. Ale na Karlínském náměstí leze pod stromy, kde obyčejně nesbírám ani hovna po psovi, jak to tam smrdí. A to je normálně sbírám všude.“
Co se trendů týče, mnohem větší nadšení vzbudili noví Maneskin, kteří ukazují, že proklínaná Eurovize nemusí vždycky zplodit jenom hrůzu. Pak do toho ovšem přijeli Harlej a umístili se do bedny na pole. A tím se všechno rozbilo.
Hudební chuť jsme si v podcastu NOTY VOLE naštěstí jako vždy spravili u tipů. Honza má velká očekávání od blížícího se vydání alba Jakuba Königa v produkci Petra Ostrouchova, wlado nás seznámil s příběhem fred again.. A Dany i ke svému překvapení objevil fenomenální kanadskou zpěvačku Alison Russel, kterou si určitě poslechněte.A samozřejmě nechyběl ani oblíbený Ušní červ, jímž jsme se tentokrát definitivně rozloučili s létem.
Co je obsahem dvanáctého vydání?
Rolling Stones: Jak znovu zachránili rokenrol Jaké byly jejich začátky? Jaký je příběh vyplazeného loga? A jaká jsou naše oblíbená alba a proč? Perly z tiskových zpráv, aneb jak vykročit z komfortní zóny Ponor do trendů: Co dělá Andrea Kalousová pod stromy, kam chodí kálet psi? Fenomén Maneskin, aneb Eurovize může být k něčemu. A proč nejezdit Harlejem na pole. Tipy: Jakub König a jeho zářící Hvězdy, jak nahrává Fred Again.. a kde se sakra zjevila Alison Russel A samozřejmě taky ušní červ...Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu dvanácté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Wed, 20 Sep 2023 - 1h 30min - 114 - Tereza Balonová: Už jako malá jsem si hrála na Anguse Younga (111)
O jejím talentu se mluví tak dlouho, až málem spadla do kategorie věčná naděje. Skvěle zpívá, skvěle hraje na kytaru, umí složit písničku. Přesto její debut Půlnoc prošuměl. Teď se ale Tereza Balonová vrací s albem Lampiony, které může být domácí hudební událostí podzimu.
Budova vydavatelství Universal v pražských Dejvicích ještě voní novotou. Po rekonstrukci se tu ledacos změnilo, ale kancelář značky SinglTon, domovské stáje Davida Stypky, Jelenů nebo Kateřiny Marie Tiché, zůstala na svém místě.
Sedíme v ní s Terezou Balonovou, v jejímž světě se toho taky dost změnilo, i když základy zůstaly stejné. Je tu s námi i producent Martin Ledvina – ne snad proto, že by Tereza o své hudbě neuměla mluvit sama. Ale protože Martin byl do desky, která vyšla 1. září, ponořený stejně hluboko. A se svými zkušenostmi dovede dobře popsat ten dlouhý proces, jak se z talentované holky může stát skutečná hvězda.
S tak silným albem, jakým jsou Lampiony, se přesně to může stát takřka v přímém přenosu.
V podcastu Headliner CZ si tentokrát můžete poslechnout rozhovor Honzy Vedrala, který doprovází aktuální titulní článek zářijového Headlineru.
Fri, 15 Sep 2023 - 1h 01min - 113 - NOTY VOLE: Festivalová sezóna a mistrovství Brna ve vokodéru (11/110)
Podcastová revue časopisu Headliner je to po jedenácté.
Tentokrát se pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado zaměřili na hodnocení festivalové sezóny. Došlo ale i na drum'n'bass a vokodéry.
Vítejte ve žvanírně o hudebních festivalech. Čeká vás zamyšlení nad úlohou headlinerů, o prospěšnosti popularizace opery, hudební samocitování, vypečené trendy a ještě vypečenější tipy. Tohle všechno najdete v nekonečné epizodě číslo 11 podcastové revue NOTY VOLE, která je jenom díky nůžkám pana Šéfíka, jen o málo kratší, než Tour de France. I přes vykročení z komfortní zóny, kde dojde na Antonína Dvořáka, se v tipech vracíme ke country a ušní červ dnes není za trest.
Co je obsahem jedenáctého vydání?
Ohlédnutí za festivaly Ponor do trendů: Vojtěch Dyk, STEIN 27, Miley Cyrus Tipy: Killers, Nivva, Takacs Quartet a Ashley McBryde A lahodný ušní červ v podání Simonová / ChladilPánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu jedenácté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 01 Sep 2023 - 1h 36min - 112 - Kašpárek v rohlíku: Když řvou maminky „čůrej“, Kefír a pravda o Maxim Turbulenc (109)
„Všechno, co řeknu, je pravda. A jestli ne, tak se to musí pravdou prohlásit. Jinak to nejde,“ vysvětluje Kašpárek v rohlíku v neplánovaném dílu podcastu Headliner CZ. V rozhovoru s Honzou Vedralem mluví o šestnácti letech bejbypanku, největších hitech, řevnivosti mezi českými kapelami pro děti a festivalu Kefír, který se koná už 2. září v Hradci Králové.
Wed, 30 Aug 2023 - 49min - 111 - NOTY VOLE: Naštvaný pán s vidličkou ve světě polévek Adama Mišíka (108)
Podcastová revue časopisu Headliner slaví desáté vydání.
Tentokrát se pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk zaměřili na fenomén Oasis. Hlavní téma nese podtitul "bratři jak se patří" a sleduje vzestup a pád bratří Gallagherů i celého britpopu.
Nechybí paní hrající na nůžky, legendární hlášky ("přeju ti, abys chytnul AIDS a chcípnul") ani hádka Honzy s Wladem o to, jestli je Wonderwall geniální písnička nebo sračka. Ohlédnutí za fenoménem Knebworthu, polemika, jaký má smysl se vracet k tomu, co bylo.
Přinášíme také konečnou odpověď na otázku, kdo je nejlepší britpopová kapela a těšit se můžete i na Danyho novou nepravidelnou rubriku nejlepších hlášek z tiskových zpráv, které nám plní emailové schránky.
K opravdovým emocím ale došlo zejména při hodnocení aktuálních trendů. Během hodnocení společné písně Adama Mišíka a Simy, které se rozlezlo na takřka čtvrt hodiny, nám málem pod návalem negace spadlo studio. "Ty jsi jako muž s vidličkou ve světě polévek Adama Mišíka," snažil se Wlado klidnit Honzu, kterého píseň Bez tebe vytočila do ruda. Zklidnění však přišlo až s novou Olivií Rodrigo a Renne Dangem.
Samozřejmě nechybí ani hudební tipy, ve kterých Dany zkusil vykročit mimo svou komfortní zónu, ale u ostatních členů spolku s tím příliš nepochodil. Neshody panovaly i ohledně Skindred, kteří sice v Británii skončili druzí v závodech o čelo hitparády, ale cestu do Wladovy duše si nenašli.
Jediným skutečným pohlazením tak zůstala zpráva o comebacku The Kills a jejich skladba New York. Protože ta opravdu stojí za poslech.
Samozřejmě nechyběl ani oblíbený Ušní červ, který si tentokrát v osazenstvu podcastu NOTY VOLE našel svého fanouška.
Co je obsahem desátého vydání?
Oasis: Bratři, jak se patří Co přinesl britpop hudební scéně? Perly z tiskových zpráv, aneb co se chystá v Olomouci Ponor do trendů: Adam Mišík mrhající talentem, špičková Olivia Rodrigo a zajímavý obrat Renneho Danga Tipy: Návrat The Kills, Skindred vs. britská hitparáda a James Bay bez klobouku A samozřejmě taky ušní červ...Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu desáté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 18 Aug 2023 - 1h 38min - 110 - NOTY VOLE: Rammstein u soudu, homosexuální líbačka 1975 a odvar z makovice Rogera Waterse (107)
Podcastová revue časopisu Headliner pokračuje. Tentokrát se pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk rozhodli projít neuvěřitelnými hudebními událostmi posledních dní a týdnů. Znásilňovali Rammstein, nebo naopak média znásilnili je? Jak to bylo s Anti-Flag? Proč se rozhodnul Matt Healy z The 1975 líbat svého basáka v Malajsii, kde by za to mohl jít na dvacet let do vězení? Poslechli jsme si novou verzi Money od Rogera Waterse, zavzpomínali na Tonyho Benneta i ten největší odkaz Sinéad O’Connor. A k tomu ještě pár vjemů z největšího koncertu, který u nás odehráli Depeche Mode.
Samozřejmě nechybí ani vaše oblíbené rubriky Trendy, Tipy a Ušní červ.
Co je obsahem devátého vydání?
Kazua Rammstein. Znásilňující nebo znásilňovaní? 1975 v Malajsii. Proč jsou v hudbě občas důležitá gesta? Roger Waters a jeho nová verze klasiky od Pink Floyd. Odkaz Sinéad O’Connor. A její slavné vystoupení na koncertě pro Boba Dylana Danyho recenze koncert Depeche Mode v Praze Ponor do trendů: zpívající Rytmus s Janem Bendigem, Post Malone a ledová kostka a pičující Vojtaano. Tipy: Velká hádka o Berlin Manson, The Last Dinner Party a Chris Stapleton A samozřejmě taky ušní červ...Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu osmé části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 04 Aug 2023 - 1h 30min - 109 - NOTY VOLE: Britpop versus hyperpop. Rockové televarieté Škwor a Barbie Eilish (106)
Podcastová revue časopisu Headliner pokračuje. Tentokrát se pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk vrátili z dovolených, aby probrali novinky, české trendy a přidali dvojitou porci hudebních tipů.
Britpop slaví třicet let. Jak se lze na ten žánr dívat po letech? A co všechno je s ním spojeno? Morální panika kolem Mat213 pomalu utichá. Má cenu si pustit jeho nové album? A kdo všechno může hrát v osmdesáti tisícovém městě? V tomto díle dojde i na Wladův coming out, Danyho zpěv a Honzův humor. A samozřejmě nechybí ani vaše oblíbené rubriky Trendy, Tipy a Ušní červ.
Co je obsahem osmého vydání?
Co jste nevěděli o britpopu (a možná jste ani nechtěli) Je Mat213 hudba, nebo ho trmufli kluci z Kumštu? Wladův comingout a rockové televarieté Škwor Jsou texty Bena Cristovaa debilní nebo geniální? A jak zní nová Barbie Eilish? Dvojité tipy: Od The Streets, přes Sigur Rós, až po Terezu Balonovou. Danyho country speciality. A bohužel také dvojitý ušní červ...Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu osmé části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 21 Jul 2023 - 1h 40min - 108 - Bára Poláková: Začalo to rozchodem. Ale proč u pramene Labe? (105)
Třetí album On/Off, které nedávno vydala Bára Poláková, patří mezi nejlepší české popové nahrávky první poloviny roku. Nejen, že na něm jsou krásné písničky a silné melodie, ale taky velmi osobní témata, která Bára do skladeb umí dostat s humorem sobě vlastním.
"Nikdo z nás nechce být s někým, kdo ho nemiluje," říká v rozhovoru s Honzou Vedralem v podcastu Headliner CZ, v němž nahrávku společně a do detailu rozpitvali skladbu po skladbě.
Fri, 14 Jul 2023 - 1h 26min - 107 - Petr Nohavica: Nejdůležitější je, aby skladba měla „smrad“ a mrazilo tě z ní v zádech (104)
Petr Nohavica, bubeník a skladatel, původem z Valašska, je významnou osobností pražské jazzové scény. Jeho univerzálnost a muzikalita ho přivedly ke spolupráci na různorodých hudebních projektech. Hraje třeba v Allison Wheeler Quartet, s nímž v loňském roce nahrál album Winterspring, dále v kapelách Bardo, trio B/Y Organism s Danielem Bulatkinem a Kirillem Yakovlevem, nebo kvartetem Drifter Days s anglickým saxofonistou Tomem Smithem. Nyní ho můžeme poznat i v roli kapelníka, a to na jeho debutovém albu Glance. To vydává na konci června u vydavatelství Bivak Records, za nímž stojí festival JazzFestBrno. „Je to taková sbírka různých období a inspirace,“ říká v další epizodě podcastu 32 Bar Talk, který společně připravují magazín Headliner a festival JazzFestBrno. Moderuje tentokrát Martin Konvička.
Fri, 07 Jul 2023 - 44min - 106 - NOTY VOLE: Zákulisí Glastonbury i Rock for People. A vydíračka Krhuta s Kozubem (103)
Podcastová revue časopisu Headliner pokračuje. Tentokrát pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk prosvištěli červnovými festivaly. Výsledkem je více než dvouhodinová epizoda s rekordním množstvím ukázek.
Pojďte se s námi vrátit do zákulisí festivalů Rock for People a Glastonbury i na další obří akce, které definovaly letošní červen. Chybět nebude ani hádka nad koncertem Marka Ztraceného ve fotbalovém stánku, kam by Wlado nikdy nešel. A samozřejmě ani vaše oblíbené rubriky Trendy, Tipy a Ušní červ.
Co je obsahem sedmého vydání?
Jak to vypadalo v zákulisí Rock for People? Proč to odnesli zrovna The 1975? Co se dělo před koncertem u Slipknot? Proč, sakra, nikdo nezpíval s Muse? Komu půjčil Wlado své trsátko osudu? A jaké to bylo pro Danyho poprvé vyrazit na Glastonbury? Životní koncert Eltona Johna na vlastní kůži Rituální šílenství se skvělými Young Fathers, kteří teď musí do Brna, protože Pop Messe, bohužel, bude. Nový singl Ektora, citové vydírání Krhuta s Kozubem a Ema Smetana poprvé v češtině. A naše tipy na písničky, které by vás mohly bavit.Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu sedmé části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 30 Jun 2023 - 2h 18min - 105 - Kato vrací na scénu projekt Rigor Mortiz. Inicioval ho zmařený vztah a pochmurné myšlenky (102)
Ústřední postava tuzemské rapové scény v podcastu Headliner CZ vzpomíná na dobu vzniku projektu a více přibližuje okolnosti jeho reinkarnace. Proč se pro obnovu projektu rozhodl, jaké bude jeho nové album, kolik živých formací má Prago Union a na čem v současné době ještě pracuje? Poslouchejte rozhovor Honzy Vedrala.
Fri, 23 Jun 2023 - 30min - 104 - 32 BAR TALK: Čím lepší muzikanty má člověk k dispozici, tím míň by je měl omezovat (Jiří Slavík) (101)
Jiří Slavík je renomovaný multiinstrumentalista a ikona české jazzové scény. Kroky tohoto „hudebního cestovatele“ vedly od havířovského folklorního souboru přes římskou konzervatoř, londýnskou Royal Academy a mnohé další destinace, až k opětovnému návratu do Česka v roce 2014. Tam jeho skladatelský a interpretační um začal aktivně čeřit vody hudební scény, za což byl dva roky na to oceněn Cenou Anděl v kategorii World Music za projekt Mateřština, v němž se mísí prvky jazzu, klasické hudby a folkloru. Mimo spolupráci s VUS Ondráš a vlastní kapelu Survivors je aktivním v mnoha hudebních projektech. V letošním roce Slavík vydal u vydavatelství Bivak Records ryze jazzový počin Nostalgia. „Je to určitá nostalgie za časem, který už nebude.“ O tomto a dalším se baví s Jakubem Gaťkem v sedmé edici 32 Bar Talk.
Mon, 19 Jun 2023 - 40min - 103 - NOTY VOLE: Hrdinové rokenrolu. S Jirkou Hrdinou živě z Rock for People (100)
Podcastová revue časopisu Headliner pokračuje speciálním vydáním pro opravdové fanoušky. Omluvte sníženou kvalitu zvuku.
Přinášíme záznam z prvního živého vystoupení NOTY VOLE, které se konalo 11. 6. na festivalu Rock for People s tématem Hrdinové rokenrolu a specálním hostem Jirkou Hrdinou. Přestože jsme přípravu nepodcenili, nepovedlo se nám kvůli technické chybě bohužel pořídit kvalitní záznam. V redakci jsme se málem uškrtili, zda podcast v této podobě vůbec vydávat nebo ne. Ale vzhledem k tomu, že jsme vám to slíbili, jsme se rozhodli nahrávku publikovat, i když riskujeme, že nám za to budete nadávat víc, než si v této revue obvykle nadáváme my všichni navzájem.
Ještě jednou děkujeme Rock for People za pozvání a pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk se na vás budou těšit zase příště ve studiové kvalitě.
Fri, 16 Jun 2023 - 43min - 102 - NOTY VOLE: Speciál přímo z pole. Jsme na Rock for People i s naším tajným hostem! (99,5)
Podcastová revue NOTY VOLE se hlásí přímo z pole! Dany Stejskal, Honza Vedral a Wlado Sejk v zákulisí festivalu Rock for People natočili speciální epizodu, kterou vydáváme bez střihů a úprav. Uvnitř se dozvíte i jméno speciálního hosta, kterého uvidíte na první živé show našeho podcastu v neděli ve 14:10 na Conference Stage. A pozor, to bude sté vydání podcastu Headliner CZ!!!
Ale teď je ještě čtvrtek - pojďme si říct, na na koho se letos na Rock for People těšíme!
Thu, 08 Jun 2023 - 15min - 99 - NOTY VOLE: Kořeny kokotismu Rogera Waterse a softporno Lucky Vondráčkové (99)
Podcastová revue časopisu Headliner pokračuje. Tentokrát pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk sestavili žebříček kokotů rokenrolů. tedy hudebníků, které milujeme pro jejich hudbu, ale raději bychom neznali jejich postoje. Dočkáte se důkladné analýzy kokotství Rogera Waterse i obhajoby jeho práv na svobodu. Zabývali jsme se také vybranými citáty od Morriseyho, Ericem Claptonem, Jarkem Nohavicou nebo Petrem Kolářem. V Youtube trendech jsme protrpěli například nový klip Lucky Vondráčkové, ve kterém se umělkyně nemůže rozhodnout, zda chce či nechce vykonat striptýz. A aby byl svět v rovnováze, nechybí ani tipy na novou hudbu, která se nám líbí. A velká hádka o novým singlu Blur.
Co je obsahem čtvrtého vydání?
Kdy a proč se Roger Waters stal kokotem? Měl by mu někdo zakazovat koncerty? Čím naštval fanoušky Jarek Nohavica? Stačí Markovi Ztracenému k úspěchu vykrádat Coldplay? Proč je Lucka Vondráčková pořád v křeči? Je nový singl Blur skvělý, nebo vyčpělý? Plus čím nás okouzlili noví J.A.R.Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu páté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
A nezapomeňte dorazit na naši živou show v neděli ve 14:05 na festivalu Rock for People!
Fri, 02 Jun 2023 - 1h 41min - 98 - Buřty, pivo a nenávist budou platné vždy. Album V penziónu Svět po 35 letech (98)
"V něčem to byla skvělá doba. Sice nic nešlo, ale na všem záleželo. Dnes všechno jde a na ničem nezáleží," vzpomíná v podcastu Headliner CZ Michal Horáček na vznik zásadní nahrávky československé populární hudby i své textařské kariéry.
Album V penziónu Svět se v roce 1988 vymykalo snad vším. Hity jako Štěsti je krásná věc, S cizí ženou v cizím pokoji, nebo Buřty, pivo a nenávist zlidověly a hrají se dodnes. Byla to nahrávka plná svobody v éře, která byla ještě pořád mizerná, ale už se řítila ke svému zániku.
Jak zní album V Penziónu Svět po pětatřiceti letech? Jak se tehdy do Prahy dostal zvukový mistr od Mike Oldfielda? Co dělala ve studiu Hana Zagorová? A čím to, že songy z něj zní pořád aktuálně?
Hostem Honzy Vedrala v podcastu Headliner CZ byl tentokrát Michal Horáček.
Fri, 26 May 2023 - 1h 18min - 97 - NOTY VOLE: Vesna o holení bobra a Eurovize v rámci vyššího dobra (97)
Podcastová revue časopisu Headliner pokračuje. Tentokrát se pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk ponořili do bažin kýče Eurovize. Vytočili se do běla nad východem zapletenými copy kapely Vesna a zapátrali v historii až k písním, kdy jejich frontwoman zpívala o holení bobrů. Podrobnějšího rozboru se dočkalo i nové album Eda Sheerana. A aby byl svět v rovnováze, nechybí pohled do trendů ani tipy na novou hudbu, která se nám líbí.
Co je obsahem čtvrtého vydání?
Proč se u nás na Eurovizi nikdo nekouká a všichni o ní mluví? Může dokonalá produkce omluvit všechno? Kde se vzala skupina Vesna. A jak se z písní o Obamovi a holení bobříků dostala k panslavismu? Český rapper s kytarou Gray a jeho nešťastná láska Dělají Imagine Dragons v písni Crushed dobrou věc nebo kýč? A proč se nám David Guetta rozhodl tak odporně ubližovat Plus čím nás okouzlila nová hudba, kterou nahráli Brian Eno a Fred Again, František Skála s Třaskavou směsí, 20 Minutes a Vivan Shadow.Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu čtvrté části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 19 May 2023 - 1h 25min - 96 - Příběh Circusu Praha. Neúspěšná kapela se stala v magii devadesátek kultem (96)
Nahrávky Circusu Praha nenajdete na Spotify ani Apple Music, přesto zůstává iniciační kapelou pro řadu českých muzikantů. Mohl za to Brad Stratton, Američan, který se naučil perfektně česky a tuzemským hudebníkům přirozeně dodal pocit světovosti. Na Brada Strattona, který nečekaně zemřel loni v září, se bude 18. května vzpomínat v Malostranské Besedě. Hostem Honzy Vedrala v podcastu Headliner CZ byl proto jeho spoluhráč a kamarád Honza Ponocný. Připomíná pražskou hudební scénu devadesátých let, společné chvíle s Red Hot Chili Peppers na pódiu i úsměvné momenty, kdy česká rádia vyčítala Američanovi, že zpívá anglicky.
Podcast Headliner CZ tentokrát doplňuje řada dobových písní, které si dnes v digitálním světě není možné pustit. Ale jejich kouzlo se neztratilo.
Kdo byl Brad Stratton?
A čím ovlivnil českou hudební scénu?
Fri, 12 May 2023 - 1h 05min - 95 - NOTY VOLE: Raději umělou inteligenci než týrání Dalibora Jandy! (95)
Podcastová revue časopisu pokračuje. Tentokrát si pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk vzali na paškál téma využití umělé inteligence v hudbě. Nechybí trendy ani tipy na novou hudbu!
Co je obsahem třetího vydání?
Jaká je historie umělé inteligence v hudbě? Proč posloucháme podle algorytmů? Může Eminem opravdu rapovat o Honzovi Vedralovi, Dany Stejskalovi a Vladimíru Sejkovi? Mocnářské tajemství Štístka a Poupěnky odhaleno Jak se Raego rozhodl mučit Dalibora Jandu. A čím nás okouzlila nová hudba, kterou nahráli King Krule, Máří, nebo Joe Bonamassa.Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu třetí části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Fri, 05 May 2023 - 1h 17min - 93 - 32 BAR TALK: Pořád jsou tu lidé, kteří nechtějí hrát s holkami (93)
Saxofonistka Nela Dusová a kontrabasistka Klára Pudláková patří mezi nejzajímavější osobnosti nastupující jazzové generace. Společně působí v kapele 2in2out. V dalším díle podcastu 32 Bar Talk, který připravuje magazín Headliner ve spolupráci s festivalem JazzFestBrno, probrali s moderátorem Jakubem Gaťkem současný stav české jazzové scény, umělou inteligenci i genderové otázky. „Myslím, že téma ženské otázky je stále aktuální. Je potřeba o něm mluvit, ale ne uplakaným způsobem,“ říká Dusová. Pudláková ji doplňuje: „Myslím, že v jazzu není nepoměr v mužských a ženských honorářích. Spíš je pořád málo holek, které ho vůbec začnou dělat.“
Wed, 26 Apr 2023 - 1h 06min - 92 - NOTY VOLE: Tvrdé drogy dělají větší čísla než hudební ceny (92)
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu druhé části podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Podcastová revue časopisu Headliner neplánovaně pokračuje hned druhý týden po sobě.
Tentokrát si pánové Honza Vedral, Dany Stejskal a Wlado Sejk totiž vzali na paškál aktuální téma - hudební ceny. Jak se stalo, že hudební kritici vyhlásili v cenách Apollo singlem roku hyperpopovou jízdu tramvají číslo 17 od Matt213? Kdo všechno sedí v České hudební akademii, která rozhoduje o Andělech. A proč jí tak dlouho trvalo objevit Calina? Plus povídání o drsném muži z Ostravska, který se s prodejem tvrdých drog dostal na čelo českých trendů i o trávníku Báry Polákové.
NOTY VOLE přináší názory, novinky, hádky a komentáře k dění na české i světové hudební scéně. A také tipy na alba a singly, které byste rozhodně neměli vynechat.
Co je obsahem druhého vydání?
Jak se volí singl roku podle hudebních kritiků?
Kdo se může stát členem Andělské akademie?
Existuje cena, kterou by mohl dostat Tomáš Savka?
Proč nemají jazzmani svůj galavečer?
Hard Rico a jeho ódy na tvrdé drogy.
A čím nás okouzlila nová hudba od Romy, Luke Combse a boygenius.
To a mnoho dalšího si můžete poslechnout v druhém vydání revue NOTY VOLE!
Fri, 21 Apr 2023 - 1h 15min - 91 - NOTY VOLE: Mají to radši zabalit Depeche Mode, Metallica nebo Raego? (91)
Pánové Ságo, Šroubek a Šéfík vás zvou k poslechu nové podcastové revue časopisu Headliner. Vítejte ve světě hudby, tak jak ji vidíme a slyšíme my.
Názory, novinky, hádky a komentáře k dění na české i světové hudební scéně. To je náplní nové série v rámci podcastu Headliner CZ. Ta získala název podle nejčastěji používaného slovního spojení, které v této hudební revue, v níž za mikrofon usedli Honza Vedral, Wlado Sejk a Dany Stejskal, padají. NOTY VOLE!
Co je obsahem prvního vydání?
Jaký je stav českého hudebního průmyslu?
Jak se Michal David vyšvihl na páté místo v nejprodávanějších albech roku?
Mají se kulturní novináři cítit jako umělci?
roč vyzkoušet Apple Music Classic?
Jaký je smysl textů umělce jménem Raego?
Co mají společného Pokáč a Marek Ztracený?
Proč poslouchat mladou českou kapelu Sundrinker?
Mají ještě kapely jako Depeche Mode a Metallica vydávat nová alba, nebo to mají radši zabalit?
Co si myslíme o jejich nových albech?
A jaké jsou naše hudební tipy a proč právě Sunnbrella, Doom Regulater, nebo MC Gey?
To a mnoho dalšího si můžete poslechnout v prvním vydání revue NOTY VOLE!
Fri, 14 Apr 2023 - 54min - 90 - Lukáš Rychtařík: Bendig je rozený bavič. Ben dokáže uspět i ve světě (90)
Championship Music patří v tuzemské hudební branži mezi malá ale důležitá vydavatelství. O úspěchů Bena Cristovaa i Jana Bendiga, plánech na zahraniční kariéru i nových akvizicích Báře Polákové a Majku Spiritovi mluvil v podcastu Headliner CZ Honza Vedral s jeho majitelem a šéfem Lukášem Rychtaříkem.
Sun, 02 Apr 2023 - 47min - 89 - Radek Diestler: Tajemství všech těch báječných beatových klubů a hospod (89)
Hudební historik, publicista a autor řady skvělých publikací Radek Diestler je známý svou exaktností. Působí v Popmuseu, které má sídlo v pražském klubu Kaštan, a pořádá pozoruhodné výstavy zaměřené na hudební historii. O té byla řeč i v rozhovoru Honzy Vedrala pro podcast Headliner CZ. Konal se totiž u příležitosti vydání knihy Praha beatová, v níž Radek Diestler zmapoval klubové dění v metropoli od padesátých let.
To podstatné o její povaze je řečeno už v anotaci: „Praha beatová nabízí „Magical Mystery Tour“ po pražských lokalitách spojených ve druhé polovině 20. století (s mírným přesahem za rok 2000) s rockovou hudbou. Navštívíme kluby, sály, kulturáky, máničkovské hospody, otevřené byty i zkušebny. Vypravíme se za Bosou hlavou i Plechovým dědečkem, na rock‘n‘roll půjdeme do Merkuru i na Rokosku, na metal do Barikádovny. Odkryjeme tajemství popelářské bedny před New Clubem a uvnitř okusíme proslulou leteckou limonádu. A pak skončíme na hřbitově, jako ostatně všichni.“
Sun, 26 Mar 2023 - 41min - 88 - Ewa Farna: Dětství v šoubyznysu, O2 aréna i kluci, co řvali: „Ukaž kozy!“ (88)
"Zpívat jsem vždycky chtěla. Nikdo mě do toho netlačil. Moji rodiče se mě na to ptali každý den, než podepsali smlouvu s Leškem Wronkou. A ta smlouva se chystala strašně dlouho, snad rok. Objevil mě v jedenácti letech a když mi byl dvanáct, zkoušeli mi vysvětlit, co to znamená závazek," popisuje Ewa Farna v rozhovoru s Honzou Vedralem svoje začátky.
Řeč byla o mnoha tématech: Jak prožívala první vystoupení na diskotékách, proč si ze všeho nejvíc přála jezdit kapelní dodávkou, o hodnotících poradách po koncertech, o tom jak z pódia vyhlásila "dovolenou v Terezíně" i o Ewině cestě k tvůrčí samostatnosti, kořenech její paličatosti, nejlepším hudebním zážitku a udržování balancu mezi světy Slavíků a Andělů.
Před oslavou třicetin, které chystá 14. října v O2 aréně, jsme s Ewou Farnou prozkoumali kořeny současného českého popu i to, jak ho vnímá holka, která v něm prožila dětství, vyrostla, složila maturitu a dospěla.
Sun, 19 Mar 2023 - 1h 06min - 87 - 32 Bar Talk: Talent jménem Daniel Bulatkin. Proč studovat jazz v zahraničí? (87)
Pianista Daniel Bulatkin je považován za jeden z největších talentů české jazzové scény. Narodil se roku 1999 v Praze a už ve svých patnácti letech získal třetí místo v prestižní soutěži Pianista roku pořádané firmou PETROF, které se účastnil jako nejmladší soutěžící v historii. Záhy začal hrát v kapelách se zkušenými jazzmany. V dnešní době je k slyšení jako sideman ve formacích od straight-ahead a moderního jazzu až k prog-rocku, neo-soulu, či world music.
Zároveň pilně pracuje na vlastních projektech a druhým rokem získává zkušenosti při studiu v Rotterdamu. V podcastu 32 Bar Talk, který společně s magazínem Headliner připravuje festival JazzFestBrno, se rozpovídal také o své lásce k hammondkám či o tom, že ne všechno v Nizozemsku je zase úplně růžové. Moderátorem podcastu je trumpetista Jakub Gatěk.
Fri, 10 Mar 2023 - 1h 08min - 86 - Headliner slaví 9. narozeniny! Proč za námi přijít ve čtvrtek do Besedy? (86)
Honza Vedral a Dany Stejskal vás v nové epizodě zvou na 9. narozeniny časopisu Headliner, které se konají 9.3. v pražské Malostranské Besedě. Jak zní píseň, kterou nám složil Circus Ponorka k narozeninám? Proč spolu s ním letos zahrají právě James Harries, November 2nd a The Atavists? A co právě řešíme za redakčními dveřmi Headlineru? Poslechněte si podcast Headliner CZ a přijďte to s námi oslavit do Malostranské Besedy. Vstup je jako vždy zdarma.
Sun, 05 Mar 2023 - 27min - 85 - David Urban: Legendární party na Hradě aneb 25 let od Jeleního příkopu (85)
Letos uplyne 25 let od legendárního festivalu Jelení příkop. Na to, jak The Orb demolovali prezidentskou vilu a catering se podával v Míčovně Pražského Hradu vzpomíná v rozhovoru s Honzou Vedralem David Urban z agentury D Smack U Promotion.
Řeč byla i o domlouvání koncertů v devadesátých letech a řadě akcí, jakými byly koncerty Franz Ferdinand nebo Marilyna Mansona, o nichž se dnes vyprávějí legendy. I o tom, jak je to s promotérskou branží dnes a jak se u nás z neznámé zahraniční kapely může stát koncertní trhák jako třeba v případě Yungbluda. Pokud úsudku Davida Urbana věříte, určitě nevynechejte Algiers, nebo Kid Kapichi, nebo jakýkoliv dalí z jeho koncertů.
Díky za všechny komentáře, sdílení a hodnocení podcastu Headliner CZ.
Nic není za paywallem, všechno si můžete poslechnout zdarma.
Více na www.headliner.czFri, 24 Feb 2023 - 43min - 84 - Našli jsme největšího koncertního fanouška v Česku? (84)Fri, 17 Feb 2023 - 1h 04min
Podcast simili a <nome>
- Global News Podcast BBC World Service
- Kriminálka Český rozhlas
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Espacio en blanco Radio Nacional
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR
Altri podcast di Musica
- Alpha Rhythm Drum and Bass Podcast Alpha Rhythm
- KISS FM Ukraine DJs, kissfm.ua
- Relax Sound Relax Sound
- Drum & Bass Sessions philharmonik
- Bass Army Bass Army
- DnB and Rave Dj EradiCat
- Hands Up 4 Ever ! By DJ Psymon DJ Psymon
- JDNB: Jungle Drum & Bass JDNB: Jungle Drum & Bass
- UK Garage Sessions UK Garage Sessions
- TECHNO TECHNO TECHNO HIDDENPLAYGROUND.DE
- Liquid Drum and Bass Sessions Fokuz Recordings
- Techno Life Eversong Music
- Techno Running Techno Running
- FirstRadio Relax FirstRadioWeb
- DNB Podcast DNB Podcast
- TECH TRIP Podcast Tech Trip Podcast
- Extreme House Music Extreme House Music
- Tomorrowland Friendship Mix Tomorrowland - One World Radio
- Ska Radio DJ Ska
- Radio 1 Rocks radio1.rocks