Filtra per genere
Vědci vysvětlují, herci glosují novinky o přírodě a lidech.
Všechny díly podcastu Laboratoř můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
- 440 - Také hmyz se může opít. A to z nektaru nebo zkvašených plodů
Etanol je přirozeně přítomen v téměř každém ekosystému na světě. V palmovém ovoci v Panamě vědci naměřili dokonce 10,2 procent alkoholu. Hmyz zajímá etanol zvláště kvůli jeho energetické hodnotě, živočichové ale alkohol někdy vyhledávají kvůli požitku z něj. „Alkohol je dobře dostupná energie,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus entomolog Robert Tropek. Podle zápachu zrajícího nebo zkvašeného ovoce se živočichové v evoluci naučili hledat místa, kde je hodně cukru.
Sat, 16 Nov 2024 - 25min - 439 - Hygiena bez bobků. Pulci asijské žáby chrání svůj zdroj vody
Několikacentimetrová asijská stromová žába se dokáže rozmnožovat i v malých rezervoárech vody, třeba v dutině stromů nebo v bambusovém pařízku. Teprve nedávno vědci zjistili, že si moč a exkrementy uchovává ve střevě, aby nekontaminovala vodu.
Sat, 09 Nov 2024 - 25min - 438 - Mravenci farmařili mnohem dřív než lidé
Zatímco lidé se začali věnovat zemědělství před několika tisíci lety, mravenci si pěstovali houby pro vlastní obživu už před desítkami milionů let. Počátky těchto aktivit vědci datují do druhohor. Vycházejí z genetického rozboru 276 druhů mravenců a 475 druhů hub, jak zaznělo v pořadu Laboratoř Českého rozhlasu Plus.
Sat, 02 Nov 2024 - 25min - 437 - Vědci vytvořili atlas microRNA
Letošní i loňské Nobelovy ceny odrážejí, jak zásadní je RNA pro naše zdraví. Prostřednictvím mRNA se přepisuje dědičná informace do bílkovin, microRNA ji kontroluje. Nejnovější výzkum vědců ze Švédska a Kanady je sledoval v prvních dnech vývoje lidského embrya.
Sat, 26 Oct 2024 - 25min - 436 - Jak se stát dřevem? Vědci zjišťují, co určuje sílu stonku
Kmenové buňky jsou důležitým oborem pro medicínský výzkum. Badatelé z Connecticutu upozornili na jejich význam také u rostlin. Ovlivňují totiž to, zda se u rostliny vyvine slabší, nebo silnější stonek a u stromů kmen.
Sat, 19 Oct 2024 - 25min - 435 - Psovité šelmy dělaly „psí oči“ dřív, než přišel člověk
Výraz tváře, kterému říkáme psí oči, není jen doménou psů. Badatelé z Baylor University ho pozorovali i u dalších volně žijících psovitých šelem, například u kojotů, psů hyenovitých nebo šakalů. Není proto pravděpodobné, že souvisí pouze se zdomácněním psa.
Sat, 12 Oct 2024 - 25min - 434 - Vědci testují pohřbívání dřeva jako způsob omezování emisí
Vědci z univerzity v Marylandu prozkoumali 3775 let starý špalek, který vykopali z půdy v Quebecku. Pochází ze severoamerického druhu jalovce a je v tak dobrém stavu, že by se z něj dal vyrobit nábytek. Navíc jde o skvělý rezervoár oxidu uhličitého, což odborníky i inovátory inspiruje k nové metodě snižování emisí.
Sat, 05 Oct 2024 - 25min - 433 - Může přežít stoletý kaprovec? Ohrožuje ho i rybolov lukem
Americký kaprovec velkoústý (Ictiobus cyprinellus) je doma v Minnesotě, je podobný našemu kaprovi, ale jeho průměrný věk je 75 let. Jsou známí i kaprovci, kteří se dožili více než 100 let. Nedělá jim potíž migrovat a třít se podle plánu, ale potěr se často nedožije dospělosti. Co všechno dokáže tato téměř stoletá ryba? O tom se mluvilo na živém natáčení Laboratoře na Noci vědců.
Sat, 28 Sep 2024 - 25min - 432 - Je voda pitná? Vědci mají novou metodu na odhalení E. coli
Povodně ohrožují i zdroje pitné vody. Irští vědci představili novou terénní metodu, jak měřit její znečištění bakteriemi. Má odhalit jednu z nejnebezpečnějších variant bakterie E. coli zvanou STEC. „Máme šanci to zjistit jedině PCR metodami, které známe třeba z monitoringu covidu,“ upozorňuje chemička a odbornice na životní prostředí Petra Innemanová.
Sat, 21 Sep 2024 - 26min - 431 - Roboti tančí podle signálu z hub. Mohli by chránit úrodu
Vědci z Cornellovy univerzity kultivovali vlákna oblíbené asijské houby, hlívy máčkové, a vypůjčili si z ní elektrochemické impulzy. Roboti se v reakci na její signál dokázali otočit a poskočit. Propojit technologii s biologickým materiálem se často nedaří, živá hmota dlouho nevydrží. V tomto pokusu však badatelé s myceliem hlívy, které se po anglickém vzoru říká také královská, uspěli.
Sat, 14 Sep 2024 - 25min - 430 - Páry octa zlepšují účinnost senzorů v chytrých hodinkách
Senzory ultrafialového světla jsou mnohem účinnější, když je na čtvrt hodiny vystavíme parám z octa. Výrazně v nich zlepšuje vodivost. Objev australských vědců může způsobit průlom v elektronice.
Sat, 07 Sep 2024 - 25min - 429 - Hudební pojmy mají Středoafričané společné už od pravěku
Obyvatelé střední Afriky udržovali úzké sociální a kulturní vazby dávno před tím, než se v neolitu začali věnovat zemědělství. I když se tam od nástupu usedlého způsobu života začalo mluvit různými jazyky nebo nářečími, názvy hudebních nástrojů se zachovaly.
Sat, 31 Aug 2024 - 25min - 428 - O chuti k jídlu nebo přejídání možná rozhoduje pár buněk
Malá skupina neuronů rozhoduje o tom, jak rychle se myší pustí do jídla, s jakou chutí a jaké množství ho sní. Kalifornští badatelé zjistili, že když byly takzvané PSNT neurony aktivní, první sousto si myši braly pomaleji, zato rychleji pily vodu. Ovlivnilo to i konzumaci sladkostí.
Sat, 27 Jul 2024 - 25min - 427 - Trpaslík mezi hominidy se živil hlavně plody a listím. Vážil pouhých 10 kilogramů
Vědci popsali nejmenšího dosud známého hominida na světě. Žil před více než 11, 6 miliony lety v oblasti dnešního Bavorska. Zdatně šplhal a měl současníka.
Sat, 29 Jun 2024 - 25min - 426 - Život je hořkosladký. Vědcům se podařilo zachytit v mozku smíšené emoce
Smíšené emoce nejsou pouhá fantazie, ale realita. Doložili to neurovědci z Univerzity v Jižní Karolíně. Poprvé se jim podařilo prokázat, že při nich mozek vyvíjí samostatnou nervovou aktivitu.
Sat, 22 Jun 2024 - 25min - 425 - Rybka zvaná halančík se umí rozložit a složit. Chrání se tak před suchem
Původem africká, dnes také známá akvarijní rybka, halančík Furzerův, našla způsob, jak v přírodě přežít dlouhá období sucha. V raném embryonální stadiu se rozpadá na jednotlivé buňky. Když později opět zaprší, vrátí se do původního stavu.
Sat, 15 Jun 2024 - 26min - 424 - Modrásek, žluťásek a další denní motýli mají americký původ. Žili už v době dinosaurů
Tým vedený badateli z Přírodovědného muzea na Floridě vytvořil unikátní fylogenetický strom života motýlů. Z něj je patrné, že první denní druhy na světě žily před 100 miliony lety na americkém kontinentě.
Sat, 08 Jun 2024 - 25min - 423 - Když si mravenec dá kávu, najde rychlejší cestu k potravě
Když původní jihoameričtí mravenci dostávali cukr s přídavkem kofeinu, byli úspěšnější v cestě za odměnou. Víc než ti, kterým podobný „doping“ chyběl. Dokázali najít přímější a tedy i rychlejší cestu k vytoužené potravě.
Sat, 01 Jun 2024 - 25min - 422 - Vědci našli v mozku myší dlouhověkou RNA. Má tam zřejmě manažerskou roli
Badatelé z Německa, Rakouska a Spojených států zjistili, že některé typy RNA v mozku myší dlouho vydrží. Doufají, že objev přispěje k lepšímu pochopení stárnutí lidského mozku a jeho nemocí.
Sat, 25 May 2024 - 25min - 421 - Ptákům se zdají sny. Vědce překvapilo, jak jsme si v tom podobní
Když ptáci usnou, jejich mozek vysílá elektrické signály podobné jako v bdělé fázi. Unikátní studie Univerzity v Buenos Aires ze Střední a Jižní Ameriky to dokládá na přepisu aktivity ptačích svalů do zvukového záznamu.
Sat, 18 May 2024 - 25min - 420 - Levnější a dostupnější exotické rostlinné oleje? Genetici objevili alternativu
Vědci v přírodě objevili dosud neznámý způsob syntézy mastných kyselin a jejich ukládání do zásobních tuků. Postup „okopírovali“ od americké brukvovité rostliny podobné řepce. Inovace může znamenat průlom ve výrobě speciálních rostlinných olejů.
Sat, 11 May 2024 - 25min - 419 - Hudba od pólů. Geolog složil smyčcový kvartet podle klimatických dat
Japonský vědec Hiroto Nagai, který se zabývá geologií a otázkami životního prostředí, složil smyčcový kvartet. Využil k tomu satelitní data o klimatu Arktidy a Antarktidy z posledních 30 let.
Sat, 04 May 2024 - 26min - 418 - Kdy něco trápí rostlinu? Vědci testují chytrou diagnostiku stresu, chorob a škůdců
Tkáně rostlin spolu komunikují pomocí chemických látek. Zachycení signálů, kterými reagují na stres, by mohlo farmářům pomoci s předstihem zjistit, zda není ohrožená úroda.
Sat, 27 Apr 2024 - 25min - 417 - Pakoně jsou kvůli silnicím, plotům nebo farmám míň odolní i plodní
Migrace pakoňů je velká podívaná, která láká každý rok do Afriky stovky tisíc turistů. Vědci zjistili, že různé překážky na migrační trase způsobují, že pakoně jsou jako druh ohroženější.
Sat, 20 Apr 2024 - 25min - 416 - Návrat divočiny. Němci a Poláci fandí losům a zubrům
Velký průzkum mezi obyvateli regionů v okolí delty řeky Odry v polsko-německém pohraničí ukázal, že většina veřejnosti podporuje návrat velkých zvířat do přírody, zvláště pak býložravců. Mnohým by nevadil ani vlk nebo rys.
Sat, 13 Apr 2024 - 25min - 415 - Čmeláci zvládnou plnit složitější úkoly. Umí se totiž učit jeden od druhého
Čmeláci zemní zvládli vyřešit složitější úkol, který vyžadoval dva kroky. Cílem bylo postupně otevřít dvě krabice a dostat se tak k potravě. Jednotlivě to nedokázali.
Sat, 06 Apr 2024 - 26min - 414 - Kosti z předchozích staletí slouží medicíně. Vědci v nich hledali chudokrevnost
Na ostatcích obyvatel Québecu ze 17. a 18. století vědci studovali, jak moc tamní obyvatelé trpěli chudokrevností neboli anémií. Porovnávali to s kostrami dnešních lidí. Výzkum by mohl mít užitek i pro současnou medicínu.
Sat, 30 Mar 2024 - 25min - 413 - Vědci vyrobili hamburger z hub. Přidali do něj i antioxidanty
Syntetičtí biologové z Berkeley připravili náhražku masa z hub nebo plísní. Konzumentům, včetně vegetariánů nebo veganů, tak chtěli dát příležitost ochutnat širší spektrum chutí a vůní, proteinů nebo tuků, zaměřili se také na antioxidanty.
Sat, 23 Mar 2024 - 25min - 412 - Když geny mlčí. Také evoluce si hraje s tlačítky on a off
Ne všechny geny jsou v nás zapnuté. Rakouští a izraelští badatelé spolu s českou vědkyní při pokusech na červech-háďátkách v přírodě objevili učebnicový příklad, jak toho využívají tzv. sobecké geny.
Sat, 16 Mar 2024 - 26min - 411 - Proteiny z masa a mléka můžete nahradit oříšky, ovocem nebo tofu. Bude vám ale chybět vápník
Částečné nahrazení živočišných proteinů ve stravě rostlinnými zvyšuje délku života, a zároveň by mohlo přispět ke snížení emisí skleníkových plynů. Vědci to vyvodili z dlouholetého výzkumu stravování Kanaďanů. Některým jeho respondentům, kteří omezili mléčné výrobky, ale chyběl vápník.
Sat, 09 Mar 2024 - 25min - 410 - Rybí šupiny se můžou hodit při čištění vody nebo k předávání tajných zpráv
V rybích chovech nebo potravinářských provozech zůstává jako odpad velké množství rybích šupin. Vědci ze Singapuru zkoumali jejich vlastnosti a hledali způsob, jak je druhotně využít. S pomocí tohoto materiálu dokázali čistit vodu nebo vytvořit tajné písmo.
Sat, 02 Mar 2024 - 26min - 409 - 140 tisíc lidí na světě ročně usmrtí hadí jed. V Indii chybí osvěta
V indickém státě Tamil Nadu se uskutečnil výzkum, který má přispět k lepší informovanosti o možnostech prevence před uštknutím hady. Studie se zúčastnilo 535 lidí z vesnických komunit. Většina z nich hledá způsob, jak se útokům hadů bránit, ale jako prevenci používají neúčinné, někdy i pochybné postupy.
Sat, 24 Feb 2024 - 25min - 408 - Homo sapiens se dostal do našeho regionu dřív, než se odstěhovali neandrtálci
Tak trochu „náš“ anatomicky moderní člověk doputoval do střední Evropy přinejmenším před 47–45 tisíci lety. Potvrdily to výzkumy ze známé archeologické lokality v Durynsku. Geneticky byla tamní populace blízce příbuzná ženě, jejíž stejně stará lebka se našla v jeskyni Zlatý kůň u Koněprus.
Sat, 17 Feb 2024 - 25min - 407 - Dopravu v buňkách zajišťují „chytré dálnice“. Jsou důležité i pro zdraví mozku
Španělským vědcům se podařilo zjistit, jak se v lidských buňkách tvoří takzvané mikrotubuly. Po jejich povrchu se dopravují látky na delší vzdálenosti, a to je důležité zvláště pro činnost mozku.
Sat, 10 Feb 2024 - 25min - 406 - Akvaristé ročně nakoupí 55 milionů mořských živočichů, někteří patří k ohroženým druhům
Britští vědci vyčíslili, jaký vliv má na přírodu obchod s rybami a dalšími mořskými živočichy pro akvária. Roční výtěžek z prodejů činí 2,15 miliard dolarů. Údaje badatelé sbírali ve snaze přispět k větší udržitelnosti obchodu s mořskými druhy.
Sat, 03 Feb 2024 - 25min - 405 - Mravenci v subsaharské Africe léčí rány unikátní medicínou. Mají i antibiotika
Vědci z Lausanne a Würzburgu popsali, jak jeden druh mravenců z Afriky dokáže léčit záněty s pomocí hojivých látek ze žlázy na hrudi. Ke zranění dochází při lovu termitů.
Sat, 27 Jan 2024 - 25min - 404 - Někteří ptáci víc experimentují při hledání potravy. Jespáci se to učí v prvním roce života
Ptáci se nerodí s tím, zda budou mít experimentátorskou nebo konzervativnější povahu. Na jespácích rezavých u pobřeží Německa vědci ověřili, že více či méně odvážnému přístupu se učí postupně.
Sat, 20 Jan 2024 - 25min - 403 - Kabelky z mikrobiální celulózy? Nový materiál má víc šancí v medicíně
Bakterie z biologického odpadu mikrobiologové naučili produkovat celulózu. Z ní nechali vyrobit oblečení, třeba bundy nebo kabelky. Na širší uplatnění ve výrobě textilu to ale zatím nevypadá. Postup od vývoje k výrobě ve velkém by se protáhl třeba na 15 let.
Sat, 13 Jan 2024 - 25min - 402 - Sobi, buřňáci nebo želvy reagují na změnu klimatu podle pohlaví
Samci a samice řady živočichů reagují mnohdy odlišně na klimatickou změnu. V severských oblastech například taje věčně zmrzlá půda, a když se ochladí, polární sobi nemůžou k potravě. Samice pak migrují na sever, kde je ale víc predátorů.
Sat, 06 Jan 2024 - 25min - 401 - K rozvoji mozku našich pravěkých předchůdců možná přispěla zkvašená strava
Když naši pravěcí předci a příbuzní začali konzumovat kvasící stravu, zejména ovoce, přispělo to zřejmě ke zmenšování jejich střev a zvětšování mozků. Lidská trávicí soustava je dnes o 60 procent menší než trávicí soustavy ostatních primátů, mikrobiom máme méně bohatý než lidoopi, zato mozek třikrát větší.
Sat, 30 Dec 2023 - 25min - 400 - Kvůli dinosaurům stárneme rychleji, přesto můžeme být dlouhověcí
Někteří plazi nebo obojživelníci nestárnou tak rychle jako lidé, myši nebo žirafy. Vědci zkoumali, jak k tomu mohla přispět éra, kdy prapředky savců ohrožovali dinosauři.
Sat, 16 Dec 2023 - 25min - 399 - Zelené pesticidy nové generace? Vědci objevili novou komunikaci u rostlin
Voskový obal rostlin, takzvaná kutikula, chrání rostliny před vyschnutím. Badatelé z Toronta zjistili, že navíc vysílá dosud neznámé signály. Doufají, že jako postřik na polích by mohly mást škůdce.
Sat, 09 Dec 2023 - 25min - 398 - Experimentální lék pomáhá dětským pacientům chránit buňky vyrábějící inzulín
Studie osmiletých a starších dětí s nedávno zachyceným diabetem testovala protilátky proti jednomu typu bílých krvinek, které jim poškozují zdraví. Pacienti si díky nim dokázali udržet vyšší hladinu vlastního inzulínu i dva roky od začátku studie.
Sat, 02 Dec 2023 - 25min - 397 - Nejmenší částice vzduchu mírně brzdí klimatickou změnu. Ve městech ale ničí zdraví
Nejmenší částice vzduchu o velikosti do 100 až 200 nanometrů dlouho vydrží v podobě aerosolů. Můžou tak přispět k částečnému zmírnění klimatické změny. Materiáloví chemici z Vídně v nové studii upozorňují, že lepší znalost vzniku a chování těchto částic může pomoci zpřesnit klimatické modely.
Sat, 25 Nov 2023 - 25min - 396 - Divocí koně snižují schopnost horských rašelinišť uklízet emise
Rašeliniště v australských horách mnohem hůře uchovávají uhlík, pokud po nich běhají divocí koně. I když rašeliniště pokrývají jen tři procenta zemského povrchu, je v nich uloženo kolem 30 procent světových zásob uhlíku, mnohem víc než v lesích.
Sat, 18 Nov 2023 - 25min - 395 - Mozek brankářů zpracovává zrakové a sluchové podněty rychleji, než je běžné
Fotbaloví brankáři se musí umět rozhodnout ve zlomku sekundy. Vědci z Dublin City University doložili, že hlavně proto sportovci tohoto zaměření vnímají a zpracovávají smyslové podněty jinak než ostatní populace, i než jejich spoluhráči z pole.
Sat, 11 Nov 2023 - 26min - 394 - Nejen řasy z asijské kuchyně, Evropané dřív konzumovali vodní rostliny
Mořské řasy a chaluhy jsou čím dál populárnější svou výživnou hodnotou i zdravotními účinky. Vědci z Glasgow a Yorku na vzorcích zubního kamene z 28 evropských archeologických nalezišť potvrdili, že těsně před nástupem zemědělství, asi před 8 tisíci lety, se vodní rostliny ve světě, včetně Evropy, konzumovaly běžně.
Sat, 04 Nov 2023 - 25min - 393 - Neandrtálské geny v nás zvyšují citlivost na bolest. Vědci to vyčetli ze staré DNA
Lidé, kteří jsou nositeli tří variant jednoho konkrétního genu zděděného od neandrtálců, jsou citlivější na bolest. Přišel na to mezinárodní tým vedený badateli z University College London. Tento gen je základem neuronů, které zachycují signál z poškozené tkáně.
Sat, 28 Oct 2023 - 25min - 392 - Myš slyší podobně jako člověk. Vědci to zkusí využít proti stárnutí sluchu
Myši potřebují k přežití dobrý sluch. Nový výzkum pod vedením vědců z Univerzity Johnse Hopkinse dokládá, že když jsou tato zvířata vystavena různým zvukům najednou, mají dobře propojenou pravou a levou hemisféru. U hluchých myší takové propojení nenašli.
Sat, 21 Oct 2023 - 25min - 391 - Umělá inteligence pomáhá s ochranou ptáků. Rychle třídí data
Umělá inteligence začíná být užitečným nástrojem při studiu ekologie, chování a vztahů v ptačích společenstvech. Například americká Cornellova univerzita s pomocí AI zpracovává údaje od více než 900 tisíc pozorovatelů ptáků, chtěla by tak lépe zacílit ochranu ptáků.
Sat, 14 Oct 2023 - 25min
Podcast simili a <nome>
- Global News Podcast BBC World Service
- Kriminálka Český rozhlas
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR
Altri podcast di Scienza e Medicina
- Meteor Český rozhlas
- Český rozhlas - Věda Český rozhlas
- Zjisti víc Jakub Straka, David Klouda
- Věda Plus Český rozhlas
- IQ - Wissenschaft und Forschung Bayerischer Rundfunk
- Planetárium Český rozhlas
- DEEP TALKS [CZE] Petr Ludwig
- Vedátorský podcast vedatorskypodcast
- Loono Loono
- Hyde Park Civilizace Česká televize
- Das Wissen | SWR SWR
- StarTalk Radio Neil deGrasse Tyson
- ZEIT WISSEN. Woher weißt Du das? ZEIT ONLINE
- Ö1 Wissen aktuell ORF Ö1
- Universe Today Podcast Fraser Cain
- 2050 Fakta o klimatu
- radioWissen Bayerischer Rundfunk
- Huberman Lab Scicomm Media
- BBC Inside Science BBC Radio 4
- Příběhy krajiny Audio Kolektiv