Filtrar por género

Laboratoř

Laboratoř

Český rozhlas

Vědci vysvětlují, herci glosují novinky o přírodě a lidech. 

Všechny díly podcastu Laboratoř můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

440 - Také hmyz se může opít. A to z nektaru nebo zkvašených plodů
0:00 / 0:00
1x
  • 440 - Také hmyz se může opít. A to z nektaru nebo zkvašených plodů

    Etanol je přirozeně přítomen v téměř každém ekosystému na světě. V palmovém ovoci v Panamě vědci naměřili dokonce 10,2 procent alkoholu. Hmyz zajímá etanol zvláště kvůli jeho energetické hodnotě, živočichové ale alkohol někdy vyhledávají kvůli požitku z něj. „Alkohol je dobře dostupná energie,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus entomolog Robert Tropek. Podle zápachu zrajícího nebo zkvašeného ovoce se živočichové v evoluci naučili hledat místa, kde je hodně cukru.

    Sat, 16 Nov 2024 - 25min
  • 439 - Hygiena bez bobků. Pulci asijské žáby chrání svůj zdroj vody

    Několikacentimetrová asijská stromová žába se dokáže rozmnožovat i v malých rezervoárech vody, třeba v dutině stromů nebo v bambusovém pařízku. Teprve nedávno vědci zjistili, že si moč a exkrementy uchovává ve střevě, aby nekontaminovala vodu.

    Sat, 09 Nov 2024 - 25min
  • 438 - Mravenci farmařili mnohem dřív než lidé

    Zatímco lidé se začali věnovat zemědělství před několika tisíci lety, mravenci si pěstovali houby pro vlastní obživu už před desítkami milionů let. Počátky těchto aktivit vědci datují do druhohor. Vycházejí z genetického rozboru 276 druhů mravenců a 475 druhů hub, jak zaznělo v pořadu Laboratoř Českého rozhlasu Plus.

    Sat, 02 Nov 2024 - 25min
  • 437 - Vědci vytvořili atlas microRNA

    Letošní i loňské Nobelovy ceny odrážejí, jak zásadní je RNA pro naše zdraví. Prostřednictvím mRNA se přepisuje dědičná informace do bílkovin, microRNA ji kontroluje. Nejnovější výzkum vědců ze Švédska a Kanady je sledoval v prvních dnech vývoje lidského embrya.

    Sat, 26 Oct 2024 - 25min
  • 436 - Jak se stát dřevem? Vědci zjišťují, co určuje sílu stonku

    Kmenové buňky jsou důležitým oborem pro medicínský výzkum. Badatelé z Connecticutu upozornili na jejich význam také u rostlin. Ovlivňují totiž to, zda se u rostliny vyvine slabší, nebo silnější stonek a u stromů kmen.

    Sat, 19 Oct 2024 - 25min
Mostrar más episodios