Filtra per genere
- 205 - 169. Ako tu spolu žiť a nepohlušiť sa navzájom? (filozof Matej Cíbik)
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo nasme.sk/extraludskost
Čo je to liberalizmus? Ako tento ideologický prúd vznikol? A aké sú výzvy, ktorým čelí dnes?
Na výročie novembra 1989 sa Barbora Mareková rozpráva s filozofom a vysokoškolským pedagógom Matejom Cíbikom o jeho knihe Liberáli a tí druhí, ktorá onedlho vyjde vo svojom druhom, vylepšenom vydaní.
Matej pôsobí na Pardubickej univerzite, venuje sa etike a politickej filozofii, teóriám spravodlivosti či úlohe rovnosti v spoločnosti. Študoval na Karlovej univerzite v Prahe, na Stredoeurópskej univerzite v Budapešti a na London School of Economics.
V tejto epizóde Ľudskosti Matej približuje históriu liberalizmu - to, aké mal ciele v čase, keď vznikol a aká je jeho dnešná mainstreamová podoba. Hovorí aj o problémoch, na ktoré dnes v liberálnych demokraciách nemáme dobrú odpoveď.
“Moderní diktátori a autokrati medzičasom pochopili, že protesty vyzerajú možno zle, ale sú nejakým spôsobom dočasné a stačí ich teda vysedieť,” vraví v Matej v podcaste. “Takže keď je spoločnosť aspoň trocha polarizovaná, ľudia majú pocit, že ‘naši sedia doma, protestujú tí druhí a je to vlastne celé jedno’.”
Rozoberú aj tému rodiny, feminizmu, LGBTI+ ľudí a rozprávajú sa o vzťahu medzi slobodou a rovnosťou. Ako spolu súvisia? A prečo ich štát potrebuje riešiť?
Spomenuté v podcaste:
Liberáli a tí druhí (Matej Cíbik) A Theory of Justice (John Rawls)Hosť odporučil knihy:
Free (Lea Ypi) The Liberalism of Fear (Judith N. Shklar) Jak ulovit malou štiku (Juhani Karila)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Ako vyzerá správna obeť? Drobná stará pani, ktorú prepadol veľký muž na drogách.Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00:00) Úvod
(00:02:45) Čo je to liberalizmus?
(00:12:37) Ako sa díva liberalizmus na rodinu?
(00:19:11) Je tolerancia súčasťou liberalizmu?
(00:22:49) História liberalizmu, jeho dnešné poňatie a prístup k rovnosti
(00:34:21) Je liberalizmus nekonkrétny?
(00:39:50) Ako John Rawls ovplyvnil uvažovanie o liberalizme
(00:45:42) Aký je vzťah liberalizmu k feminizmu?
(00:52:29) Je liberalizmus v kríze?
(00:55:22) Je Slovensko liberálna demokracia?
(00:58:47) Prečo vznikla kniha Liberáli a tí druhí
(01:08:50) Ako využívať v liberálnej demokracii expertnosť
(01:17:31) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 14 Nov 2024 - 204 - 168. Život po nevere: Zostať, či odísť? Každé rozhodnutie má svoju cenu
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo nasme.sk/extraludskost
Aké je to byť neverný alebo neverná? Ako sa cítime, ak sme podvedený alebo podvedená, a čo prežívame, keď sme niečím milencom či milenkou? Tento týždeň Barbora Mareková pokračuje v rozhovoreo nevere s dvojicou psychológov a párových terapeutov.
V predchádzajúcej epizóde spolu rozobrali dôvody, pre ktoré sú ľudia neverní a tiež to, aké podoby môže nevera mať. Dnes sa zas obujú do topánok všetkých ľudí v neverníckom trojuholníku.
Lenka aj Norbert sú klinickí psychológovia, psychoterapeuti a venujú sa aj párovej terapii. No a Lenka popritom tvorí aj podcast Prítomie, zameraný na zdieľanie príbehov a podporu vo vlastnom prežívaní.
"U neverného človeka sa dajú pozorovať dva fenomény: obrovská nerozhodnosť a tiež zaseknutie v tom, čo si má vybrať, ako sa rozhodnúť. Zvyčajne nechce o nič prísť, nechce stratiť ani jedno. A druhý rozmer je, že nechce ani nikomu ublížiť," vraví Lenka v podcaste.
"To, že sme spolu zostali 'kvôli deťom', je racionalizácia. A deti sú často použité ako zdôvodnenie inej, hlbšej motivácie," vraví Norbert.
Priblížia, prečo je neveru ťažké ukončiť a tiež to, za akých podmienok dokáže primárny vzťah neveru prekonať tak, aby sa v ňom obnovil pocit zmyslu, blízkosti a dôvery.
"My ľudia väčšinou preceňujeme svoju schopnosť ukončiť [paralelný] vzťah a vycúvať z neho," vraví Lenka. "V našej kultúre sa učíme, ako sa zoznamovať, ale neučíme sa, ako sa lúčiť," dodáva Norbert.
A hovoria aj o tom, ako je vo vzťahu možné nevere predchádzať.
Spomenuté v podcaste:
Nevera z pohľadu milenky: Sľuboval, že sa rozvedie, no opustil ma, keď som otehotnela(podcast Prítomie) O láske k ženatému mužovi, vnútornom konflikte a dilemách (podcast Prítomie)Hostia odporučili knihy:
Bláznivá láska (Kelly Murray, W. Brad Johnson) V sevření touhy (Gale Holtz Golden) The State of Affairs: Rethinking Infidelity / Prehodnotenie nevery (Esther Perel) Manželka 22 (Melanie Gideon)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu.
Najnovšie vydanie newslettra: Ako vyzerá správna obeť? Drobná stará pani, ktorú prepadol veľký muž na drogách.
Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(01:31) Čo prežívajú neverní ľudia?(09:34) Aké je to byť podvedený/á
(14:16) Aký má nevera dopad na vzťah
(19:08) Aké je to byť v pozícii milenca/milenky(26:58) Ako napraviť vzťah po nevere
(33:46) Na kom je zodpovednosť za obnovenie dôvery vo vzťahu
(45:34) Čo su znaky páru, ktorý je na ceste neveru zvládnuť
(48:49) Ako sa starať o vzťah
(55:47) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 07 Nov 2024 - 203 - 167. Ako vzniká nevera? Vysvetlí dvojica párových terapeutov
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo nasme.sk/extraludskost
Téma nevery sa v nejakej podobe dotýka takmer každého. Možno s ňou máme osobnú skúsenosť a boli sme v pozícii neverného, nevernej, v pozícii podvedeného či podvedenej, a možno sme sa ocitli v roli niekoho milenca či milenky.
Nevera sa nás dotýka aj vtedy, ak sme vyrástli v domácnosti s neverným rodičom. Alebo ak pozorujeme rozpad vzťahu pre neveru vo svojom blízkom okolí. Alebo ak sme bútľavou vŕbou človeku, ktorý sa ocitol v neverníckom trojuholníku a nevie ako z neho von.
Prečo sú ľudia neverní? Aké majú očakávania od paralelných vzťahov a ako potom vyzerá realita?
V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva o nevere s dvojicou odborníkov - Lenkou Pavukovou Rušarovou a Norbertom Uhnákom. Obaja sú klinickí psychológovia, psychoterapeuti a venujú sa aj párovej terapii a Lenka tvorí popri psychologickej praxi aj podcast Prítomie zameraný na zdieľanie príbehov a podporu vo vlastnom prežívaní.
„Stretávam sa napríklad s tým, že ľudia objavia prostredníctvom nevery akúsi svoju romantickú stránku, ktorej dovtedy venovali vo svojom živote málo pozornosti,“ vraví Norbert v podcaste. „A pravda je, že v našej kultúre sa ľudia po tejto stránke ani veľmi nekultivujú.“
„Časť ľudí si myslí, že vo vzťahu, kde cítia bezpečie, pokoj, lásku a starostlivosť, nemôžu zároveň cítiť a budovať dobrodružstvo, riziko, túžbu, vzdialenosť, a novosť,“ vraví Lenka. „A jasné, že sa o to treba aj trocha snažiť a robiť to zámerne, ale možné to je. Ľudia si však často myslia, že zo vzťahu sa stratila iskra a už to tým pádom asi nie je ten pravý vzťah - berú to veľmi fatalisticky,“ dodáva.
Tému nevery rozoberieme v dvoch dieloch podcastu, v dnešnom prvom Lenka a Norbert vysvetlia, ako zvykne nevera začať a aké podoby môže mať, a o týždeň sa postavíme do topánok všetkých ľudí v neverníckom trojuholníku.
Porozprávajú aj o tom, za akých podmienok dokáže primárny vzťah neveru ustáť - tak, aby sa v ňom obnovil pocit zmyslu, dôvery a blízkosti. A ako je možné nevere predchádzať - ak vernosť považujeme za hodnotu, ktorá je pre nás dôležitá.
Spomenuté v podcaste:
The State of Affairs: Rethinking Infidelity (Esther Perel)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Rodina na prvom mieste? Príbeh bratov Kočnerovcov ukazuje, že také jednoduché to nie je.Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:49) Je očakavanie vernosti samozrejmosťou?
(14:09) Prečo sa téma nevery dotýka každého z nás?
(19:05) Ako neveru vnímajú ženy a muži
(24:14) Prečo sú ľudia neverní?
(34:07) Je nevera dôsledkom nefunkčného primárneho vzťahu?
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 31 Oct 2024 - 202 - 166. V topánkach detí v školskom veku: aké prekážky musia zdolať? (Dávid Chmelár)
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo nasme.sk/extraludskost
Čím viac toho vieme o ľudskom vývine, tým jasnejšie sa ukazuje, ako dôležitá je v našich životoch základná škola a zážitky, ktoré si z nej odnášame.
Počas formatívnych rokov sa deti naučia veľmi veľa o sebe a o tom, ako fungujú vzťahy. Do ďalšieho života si potom odnesú určité presvedčenia napríklad o tom, či sú hodnotní ľudia, či sú v niečom zaujímaví, či niečo dokážu. Či môžu dôverovať iným, byť sami sebou, a požiadať o pomoc.
V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s Dávidom Chmelárom. Dávid je sociálny pedagóg, pracuje v bežnej štátnej základnej škole v bratislavskom Novom Meste a jeho úlohou je zlepšovať atmosféru a vzťahy medzi ľuďmi v škole. Pôsobí zároveň v Centre prevencie a podpory, čo je verejná inštitúcia, ktorá poskytuje psychologickú podporu deťom na školách v spádovej oblasti a robí to aj cez poradenstvo a podporu pre učiteľov a rodičov.
Dávid v podcaste rozpráva, čo sa za roky práce s deťmi dozvedel o ich životoch.
"Veľa detí žije s len jedným rodičom alebo majú doma niečo narušené," vraví v podcaste. "Jedna mama mi volala, či by jej syn nemohol u mňa prespať, lebo jeho otec ho chce zabiť. Ďalší žiak mi povedal, že jeho mama odišla pred piatimi rokmi na Vianoce z domu a odvtedy ju nevidel, žije iba s otcom. Vidím tiež veľa sebapoškodzovania, porúch príjmu potravy, zlý sebaobraz, nízku sebaúctu."
Vysvetľuje, ako pracuje s deťmi v škole, ako ich vie podporiť a ako môže škola deťom pomôcť zlepšiť svoj sebaobraz a vzťahy s inými.
Hosť odporučil knihy:
Sloboda učiť sa (Carl R. Rogers, H. Jerome Freiberg) Ako som sa stal sám sebou (Irvin D. Yalom)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Rodina na prvom mieste? Príbeh bratov Kočnerovcov ukazuje, že také jednoduché to nie je.Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00:00) Úvod
(00:01:45) Čo je úloha sociálneho pedagóga
(00:09:40) Čím si prechádzajú školopovinné deti
(00:16:18) Agresivita, osamelosť, sebapoškodzovanie a nízka sebahodnota z pohľadu sociálneho pedagóga
(00:28:45) O vietnamských, ukrajinských a rómskych deťoch
(00:40:22) Čo zažívajú deti v rodinách a aká je v tom úloha školy
(00:46:16) Sú dnešné deti precitlivé?
(00:51:34) O nízkoprahovosti
(00:57:03) Ako sa Dávid stal sociálnym pedagógom
(01:01:10) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 23 Oct 2024 - 201 - 165. Naša myseľ má viacero častí. Ako ich rozpoznať a uzdraviť? (Ivan Vyskočil)
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo nasme.sk/extraludskost
Prečo sa niekedy cítime kompetentní a odvážni a inokedy zas malí a neschopní? A prečo v nás niektorí ľudia spúšťajú stres a v prítomnosti iných sa zas cítime pokojne?
Podľa terapeutického prístupu s názvom Internal Family Systems (IFS) človek nie je jednoliata osobnosť, ale súbor viacerých častí, ktoré sa podvedome aktivujú v závislosti od situácie v ktorej sme. Niektoré svoje časti dokážeme rozpoznať pomerne ľahko, ale sú aj také, ktoré sme v sebe hlboko pochovali, napríklad preto, že si so sebou nesú nevyliečené traumy.
Vytesňovanie týchto častí nám však v živote môže spôsobovať ťažkosti - či už v osobnom prežívaní alebo aj vo vzťahoch s inými.
Terapeuti, ktorí sa na človeka dívajú cez model IFS, pomáhajú klientom a klientkam spoznať svoje časti a naučiť sa s nimi pracovať tak, aby človek dokázal využívať zdravý potenciál každej jednej z nich.
Barbora Mareková sa v tejto epizóde Ľudskosti pozrela na systém IFS s terapeutom, psychotraumatológom Ivanom Vyskočilom. Ivan približuje, ako jednotlivé časti vznikajú, prečo sa medzi nimi objavuje napätie a ako prebieha terapia, ktorá im dáva priestor na sebavyjadrenie a uzdravenie.
Spomenuté v podcaste:
No bad parts / Tohle všechno jsem já (Richard Schwartz)Hosť odporučil knihy:
Ľudskosť (Rutger Bregman)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Rodina na prvom mieste? Príbeh bratov Kočnerovcov ukazuje, že také jednoduché to nie je.Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00:00) Úvod
(00:02:24) Čo je to IFS
(00:12:17) Aké časti máme
(00:21:48) Aké sú vzťahy medzi našimi časťami
(00:30:10) O agresívnych častiach
(00:37:04) Ako sa pracuje s časťami v terapii a čo je to "Ja"
(00:47:25) Aké môže mať terapia s časťami výsledky
(00:55:57) V čom je ešte užitočný koncept IFS
(01:00:44) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 16 Oct 2024 - 200 - 164. Ľudí už nestačí motivovať peniazmi. Ako tvoriť hodnotné pracovné prostredie? (Martin Čajko)
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo nasme.sk/extraludskost
Čo môže firma spraviť preto, aby v nej ľudia chceli pracovať?
Nároky na pracovné prostredie sa menia a ľudí už nestačí motivovať iba peniazmi. V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva so psychológom, lektorom a podnikateľom Martinom Čajkom o tom, ako vytvoriť priaznivé pracovné prostredie, v ktorom ľudia dokážu spolupracovať a podať dobrý výkon.
Martin je spoluzakladateľom organizácie Otvorená hra, ktorá sprevádza majiteľov a majiteľky firiem, manažérov a manažérky a tiež celé tímy pri riešení rôznych druhov dilem a problémov na pracovisku.
„Firmy sa potrebujú pripraviť na to, že generácii Z (ľudia do približne 27 rokov) už nestačí hocičo,“ vraví Martin v podcaste. „Táto generácia vyrástla s internetom a nemá problém odísť z práce, ak im tam niečo nedáva zmysel. Takže teraz to už nepôjde len tak, že budeme ľudí vo firme držať strachom alebo ich budeme manipulovať a striedať cukor a bič. Firmy potrebujú vytvárať prostredie, ktoré je hodnotné, niekam smeruje a dáva ľuďom zmysel,“ dodáva.
Ako nás ovplyvňuje firemná kultúra? Patria do práce emócie? Ak áno, ako ich zmysluplne vyjadriť? Prečo sa v práci vyhýbame konfliktom a prečo radšej klebetíme v kuchynke? Ako vzniká medzi zamestnancami rivalita a v čom môže byť pre firmu kontraproduktívna? A prečo je dôležité, aby mala firma vyjasnené hodnoty a aby o nich vedel každý človek, ktorý v danej firme pracuje?
Vypočujte si podcast.
Spomenuté v podcaste:
Rozhovor o firemných hodnotách (epizóda podcastu Otvorene)Hosť odporučil knihy:
Odhalené emócie (Paul Ekman) Budoucnost organizací (Frederic Laloux) Respektovat a být respektován (Dobromila Nevolová, Jana Nováčková)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Ako Dolinková obhajovala Drakulu: Prečo je pre politikov ťažké sa ospravedlniť?Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:37) Aký sme, keď sme v práci
(10:05) Otvorenosť, autenticita a toxicita na pracovisku
(16:20) Ako vybudovať zdravú kultúru v práci z manažérskej pozície
(21:05) Ako pracuje Otvorená hra
(28:10) Prečo je pre firmu dôležité mať pomenované hodnoty
(36:21) O apriórnej dôvere
(48:24) Ako si nastaviť očakávania od zamestnania
(54:03) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 09 Oct 2024 - 199 - 163. Z vlastného bytu na ulici, preč od chorej dcéry (Nataša Holinová)
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo nasme.sk/extraludskost
Čo sa nám môže stať, keď sa ocitneme v núdzi a nemáme dobrú opornú sieť?
V roku 2012 začala novinárka Nataša Holinová sledovať prípad staršej ženy, ktorú za veľmi čudných okolností vykázali úrady preč z jej vlastného bytu. Zostala v ňom žiť jej dospelá ťažko chorá dcéra, ktorá bola odkázaná na matkinu starostlivosť. Úrady jej pridelili opatrovateľku a jej matke zabránili vstúpiť do bytu.
V investigatívnej sérii článkov začala Nataša Holinová postupne odhaľovať, že niekto sa týmto spôsobom pokúša ukradnúť starej panej byt. A že mu v tom zrejme asistujú úrady. O svojej investigatíve neskôr napísala knihu s názvom Prípad starej dámy.
V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková pýta Nataše nielen na samotný príbeh, ale aj na to, ako táto investigatíva ovplyvnila Natašin vlastný život.
Rozprávajú sa aj o tom, ako dôležité sú spoľahlivé verejné inštitúcie, ktoré zohľadňujú poznatky z oblasti ľudskej psychológie, a prečo potrebujeme dobre fungujúce médiá, ktoré vnímajú potreby nás všetkých.
Spomenuté v podcaste:
Prípad starej dámy (Nataša Holinová) Bad Blood (John Carreyrou)Hostka odporučila knihy:
Vysoko spracovaní ľudia (Chris van Tulleken) Nenechali sa zlomiť (pripravovaná kniha Sone Gyarfašovej)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Václav Mika nie je Jean Valjean.Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:06) O knihe Prípad starej dámy
(44:29) Je žurnalistika pomáhajúca profesia?
(52:50) O živote v Rakúsku
(01:02:04) Je náročné publikovať o citlivých témach?
(01:08:21) O nádeji
(01:11:20) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 02 Oct 2024 - 198 - 162. Ako môže pes, či mačka zlepšiť naše zdravie (psychiater Jozef Hašto)
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo nasme.sk/extraludskost
Prečo majú ľudia radi psy? A čo nás oslovuje na mačkách, koňoch alebo papagájoch?
Vedkyne a vedci nazhromaždili množstvo poznatkov o benefitoch vzťahu človeka s domácimi zvieratami.
V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva s psychiatrom, profesorom Jozefom Haštom o knihe Vzťahová väzba s domácimi zvieratami,ktorá približuje vplyv domácich zvierat na všetky typy ľudského zdravia.
Profesor Hašto vysvetlí, čo sa začne diať v našom tele a mozgu, keď sa dotýkame domácich zvierat ktoré majú srsť, alebo perie. Ako vplývajú zvieratá na deti, na ľudí ktorí si prechádzajú ťažkým obdobím, na staršie manželské páry ktorým z domu odišli deti, alebo na pacientov s psychickými ochoreniami.
Vysvetľuje aj, ako prítomnosť zvieraťa mení vzťahy medzi ľuďmi a atmosféru v miestnosti - v byte, alebo v školskej triede. Rozpráva o vlastnom psovi a o tom, ako jeho prítomnosť ovplyvnila pacientky a pacientov ktorých liečil. A povie aj, prečo niektorých ľudí láka vlastniť bojového psa, alebo terárium s pavúkom.
Spomenuté v podcaste:
Vzťahová väzba s domácimi zvieratami (Julius H., Beetz A., Kotrschal K., Turner D.C., Uvnäs-Moberg) Rok husi divej (Konrad Lorenz) Život se psem není pod psa (Konrad Lorenz)Hosť odporučil knihy:
Môj brat Sizyfos, môj priateľ Minotauros - Archetypy gréckej mytológie z pohľadu psychológie (Andreas Marneros) Veľkí klamári (Christian L. Hart, Drew A. Curtis)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Václav Mika nie je Jean ValjeanKapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:51) Čo hovorí veda o vzťahoch ľudí a zvierat
(11:53) Aká je história spolužitia zvierat s ľuďmi
(22:51) Ako vplýva vzťah zo zvieraťom na naše zdravie
(39:13) V akých situáciách sa u ná vyplavuje oxytocín?
(45:38) Podľa čoho si vybrať zviera?
(49:30) Aké zvieratá mal MUDr.Hašto
(52:46) Sú zvieratá vhodné aj do zdravotníckych zariadení?
(54:17) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 25 Sep 2024 - 197 - 161. Može mať profesor vzťah so študentkou? (Veronika Valkovičová)
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo nasme.sk/extraludskost
Je v poriadku, ak má vysokoškolský pedagóg či pedagogička romantický vzťah so študentkou alebo študentom?
Na základnej a strednej škole by bol takýto vzťah jednoznačne problém – žiaci a žiačky ešte nie sú dospelí a učiteľ má zodpovednosť za to, aby si od detí a tínedžerov držal odstup.
Na univerzite sú však dospelí všetci. Stačí teda prítomnosť obojstranného súhlasu?
Oxfordská profesorka a filozofka Amia Srinivasan napísala o tejto téme esej s názvom On (Not) sleeping with your students (Prečo by sme nemali spať so svojím študentstvom), v ktorej prirovnáva vzťah medzi profesorom a študentkou ku vzťahu medzi psychoterapeutom a klientkou.
O tejto eseji, ale nielen o nej sa Barbora Mareková rozpráva s Veronikou Valkovičovou, ktorá sa výskumne, a neskôr aj poradensky, venovala téme sexuálneho obťažovania na vysokých školách.
Veronika je výskumníčka a pedagogička v oblasti verejných politík a sociálnych hnutí na Univerzite Komenského a v Slovenskej akadémii vied. Pôsobila aj na Fakulte sociálnych vied Univerzity v Antverpách. Tému sexuálneho obťažovania v akademickom prostredí a v zamestnaní skúmala v spolupráci s Inštitútom pre výskum práce a rodiny.
V podcaste priblíži, ako by na vysokých školách mala vyzerať prevencia obťažovania a tiež riešenie podnetov. Povie, ako sa díva na vzťahy medzi zamestnancami univerzity a študentstvom u nás na Slovensku a priblíži aj to, ako sa na tému sexuálneho obťažovania pozerajú rešpektované univerzity v zahraničí.
Spomenuté v podcaste:
Čo so sexuálnym obťažovaním? Príručka pre vysoké školy (Veronika Valkovičová, Andrej Kuruc) On (Not) Sleeping With Your Students – esej (Amia Srinivasan)Hostka odporučila knihy:
Právo na sex (Amia Srinivasan) It's Not That Grey (Sara Hassan, Juliette Sanchez-Lambert) Sexualizovaná realita pracovních vztahů (Alena Křížková, Hana Maříková, Zuzana Uhde)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Starostlivosť potrebujeme všetci. Prečo ju nepovažujeme za prácu?Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00:00) Úvod
(00:03:00) Je v školstve viac sexuálneho obťažovania?
(00:10:45) Prečo obete nenahlasujú sexuálne zneužívanie
(00:13:52) Aký dopad ma sexuálne zneužívanie na prežívanie študentstva
(00:18:16) Čo všetko je sexuálne obťažovanie
(00:29:26) Čo je to inštitucionálna zrada?
(00:31:23) V čom sa môžeme poučiť od zahraničia
(00:34:40) Prečo je problematický vzťah profesor-študentka
(00:51:25) Sú naše školy demokratické?
(00:54:22) Porovnanie pohľadu študentky a pedagogičky
(00:59:10) Príklady dobrej praxe
(01:06:05) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 18 Sep 2024 - 196 - 160. O hraničnej poruche osobnosti so psychiatričkou Genovévou Almassy
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo nasme.sk/extraludskost
Časť ľudí žije s veľkým strachom z opustenia, veľmi zle prežívajú stres, majú ťažkosti vo vzťahoch a zlý sebaobraz. Svoje náročné prežívanie potom riešia napríklad alkoholom či sebapoškodzovaním.
V niektorých prípadoch môže ísť o takzvanú hraničnú poruchu osobnosti, s ktorou žijú asi tri percentá populácie. Jej prejavy začínajú byť zjavné typicky už v období dospievania. Ľudia s touto poruchou prežívajú svoje emócie veľmi intenzívne a je pre nich ťažké nájsť emocionálnu stabilitu.
Niektoré zo spomínaných symptómov sa môžu vyskytovať u výrazne väčšej skupiny ľudí, no ak s nimi dokážeme relatívne dobre žiť, odborníci hovoria o hraničných rysoch osobnosti - o hraničnej poruche hovoria, keď sú symptómy intenzívne a výrazne ovplyvňujú život človeka.
V tejto epizóde sa Barbora Mareková rozpráva so psychiatričkou a psychoterapeutkou Genovévou Almassy, ktorá sa venuje mladým ľuďom s duševnými ťažkosťami v špecializovanej ambulancii v Českej republike. Genovéva je tiež supervízorka, lektorka a je aktívna aj vo výskume.
Barbora sa jej pýta na to, ako vzniká hraničná porucha, ako sa prejavuje a aké terapie pri nej fungujú. Ako majú rodičia reagovať na to, keď spozorujú známky sebapoškodzovania u svojho dieťaťa. A pýta sa tiež, ako u dospievajúceho dieťaťa odlíšiť nebezpečné prepady nálad od štandardného prežívania, ktoré je kolísavé aj u bežnej tínedžerskej populácie.
Genovéva rozpráva aj o tom, ako sa postupne mení nazeranie odborníkov a odborníčok na osobnostné poruchy ako také.
Hostka odporučila knihy:
Tohle všechno jsem já (Richard Schwartz)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Starostlivosť potrebujeme všetci. Prečo ju nepovažujeme za prácu?Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00:00) Úvod
(00:03:08) Čo je to hraničná porucha osobnosti
(00:19:13) Čo prežívajú ľudia s HPO a ako vzniká
(00:27:10) Ako odlíšiť HPO od puberty
(00:42:10) Ako sa HPO mení v čase
(00:46:40) Ako môže pri HPO pomôcť psychoterapia
(00:56:19) Aké rôzne psychoterapeutické prístupy pomáhajú
(01:09:00) Ako psychoedukovať blízke okolie
(01:12:35) Čo všetko sa môže zlepšiť v živote človeka s HPO po terapii
(01:14:55) O psychatrickej praxi v Česku
(01:18:44) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 11 Sep 2024 - 195 - 159. Čo prinášajú ľudia do terapie v čase rozchodu? (psychologička Petra Páneková)
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo nasme.sk/extraludskost
Rozchod je záťažová udalosť a môže ho sprevádzať celá škála pocitov - od hnevu a zúfalstva, cez smútok a strach až po pocity izolácie a osamelosti.
Čo prinášajú do terapie ľudia v čase rozchodov? Čo v tomto období cítia, ako sa správajú a za aké veci sa neskôr možno aj trocha hanbia? A ako ich vie podporiť terapeutka?
"Niekedy robíme po rozchode svojim bývalým scény," hovorí klinická psychologička a psychoterapeutka Petra Páneková, "vypisujeme im esemesky, niekedy aj v alkoholovom opojení, lebo vtedy strácame zábrany a máme potrebu ešte niečo napísať. Niekedy si pozeráme sociálne siete a ak príde do života bývalého nejaký nový partner, tak aj toho si vieme prelustrovať. A keď sa to deje, ja to ako terapeutka nehodnotím, ale skôr sa toho človeka spýtam, aká je motivácia na toto jeho správanie."
V tejto epizóde Ľudskosti Petra porozpráva o procese smútenia a o tom, prečo je po rozchode dôležitá emócia hnevu. Povie aj o tom, ako pomáha svojim klientom a klientkám nájsť pre seba podporu, aby rozchod zvládli a vedeli sa posunúť vpred.
Hostka odporučila knihy:
Vztahy a pasti (Honza Vojtko) Vztahy a mýty (Honza Vojtko) Rozcházení (Katherine Woodward Thomas)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu.Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:17) Čo sa nám deje počas rozchodu
(13:42) Prečo nevieme odísť z dysfunkčného vzťahu
(20:51) Selfcare, kamarátstvo, smútenie, ruminácia
(35:20) Ako pomáha po rozchode terapia
(38:54) Prečo sú niektoré rozchody náročnejšie ako iné
(48:42) Ako naložiť s časom bez vzťahu
(54:00) Záver_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 04 Sep 2024 - 194 - 158. Ľudia, ktorých nevidíme: bývalý novinár si skúsil prácu učiteľa, aj robotníka (repríza)
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu nasme.sk/extraludskost
Juraj Čokyna vyštudoval politológiu a stal sa novinárom. Časom sa však rozhodol, že chce na vlastnej koži spoznať, ako žijú ľudia, ktorých životná skúsenosť nemá vo verejnej debate priestor.
Cez program Teach for Slovakia, sa zamestnal ako učiteľ na základnej škole, ktorú navštevujú aj deti z vylúčených rómskych komunít. V podcaste Ľudskosť sa ho reportérka Barbora Mareková pýtala, ako sa cítil a čo zistil - o sebe, o deťoch a ich rodičoch, o učiteľoch a o celej našej spoločnosti.
Juraj rozpráva aj o svojej súčasnej práci vo výrobnom závode, kde spoznáva realitu ľudí, ktorí tvrdo pracujú no napriek tomu zarábajú málo a necítia spoločenské uznanie a rešpekt.
V podcaste rozoberú:
- aké to je, pracovať vo výrobe
- aké to je, byť učiteľ na základnej škole na východe Slovenska
- akým ťažkostiam čelia deti z vylúčených komunít
- prečo im školy v dnešnom nastavení nedokážu pomôcť
- prečo sa mnohé dievčatá stanú matkou už ako teenagerky
- čo sa musí zmeniť, aby deti mali šancu
- čo potrebujú učitelia, ak chcú deti niečo naučiť
- prečo si Juraj vyberá náročné a zle platené zamestnania
- koho sa oplatí podporiť ak chceme vidieť zmenu
Spomenuté v podcaste:
kniha "A okraje máš kde" (Juraj Čokyna)Hosť odporučil:
"Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou" (Elena Lacková) "Za ostrou hranicou" (Zuzana Kusá)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Čo sa stane, keď zrušíme dvojmesačné prázdniny._
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 28 Aug 2024 - 193 - 157. Tomáš Benko - o adopcii a o tom, ako sa má otec na rodičovskej “dovolenke” (repríza)
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu nasme.sk/extraludskost
V posledných rokoch stúpal počet otcov, ktorí u nás poberali materské, no muži, ktorí reálne prevezmú zodpovednosť za starostlivosť o deti, sú u nás stále výnimkou. V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s otcom, ktorý je na rodičovskej, kým jeho manželka pracuje na plný úväzok.
Tomáš Benko opisuje, ako v minulosti s manželkou riešili problém s plodnosťou a prečo sa rozhodli pre adopciu. Hovorí, ako počas prípravy na adopciu reagovalo okolie na to, že dieťa bude rómskeho pôvodu. “V rámci predsudkov, ktoré v spoločnosti sú, odznela aj taká veta, že “dúfam, že nebude čierne”. Ale občianske združenie Návrat urobilo takú krásnu vec, že nás, aj s budúcimi starými rodičmi, zobrali na posedenie a tam sme si to vysvetlili. Padli tam aj slzy.” hovorí Tomáš.
Rozpráva aj o tom, ako vyzerali prvé dni s adoptovaným bábätkom a ako zvláda starostlivosť o dieťa v spoločnosti, kde túto zodpovednosť preberajú typicky ženy. “Stávajú sa nám také skôr humorné veci, že boli sme na plávaní, a boli tam matky a ja, takže inštruktorka nás oslovovala “maminy.” “
Hovorí aj o tom, ako vyzerajú jeho dni s malým synčekom, a na koho sa obracal ako rodič - začiatočník, keď sa potreboval o niečom poradiť. “Veľa vecí sa pre mňa zmenilo. Ja si myslím, že rodičovstvo je láska a trpezlivosť, s väčším dôrazom na tú trpezlivosť, lebo tá láska je prirodzenejšia.”
Spomenuté v podcaste:
Občianske združenie Návrat https://navrat.sk podcast EDUMA o adopcii rómskeho dieťaťa nerómskymi rodičmi http://eduma.sk/podcast/Hosť odporučil:
Stratená dcéra (The Lost Daughter) - film režisérky Maggie Gyllenhaal podľa knihy Eleny FerranteNewsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Čo sa stane, keď zrušíme dvojmesačné prázdniny._
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 21 Aug 2024 - 192 - 156. Psychologička o manipulácii: Treba si zmapovať, v čom má iný človek nad nami moc (repríza)
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu nasme.sk/extraludskost
My ľudia máme prirodzenú túžbu ovplyvňovať to, čo sa deje okolo nás - a niekedy nás láka ovládať aj iných ľudí. Dôvodov je viacero, ale veľmi často to robíme preto, že cítime strach alebo diskomfort - a prostredníctvom manipulácie sa ho snažíme zbaviť.
V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so psychologičkou a psychoterapeutkou Lenkou Uherovou o tom, aké techniky manipulácie existujú a prečo sú účinné. Hovorí aj, ako sa môžeme brániť, ak sme terčom manipulácie.
Rozoberú manipuláciu vo vzťahoch s blízkymi, a rozprávajú sa aj o nebezpečnej manipulácii, ktorej čelia ľudia v práci. “Treba si zmapovať, akú má ten druhý človek nado mnou moc,” vraví Lenka v podcaste. “Vie ma vyhodiť? Vie ma v niečom obmedziť? Niečo mi zabrániť alebo limitovať ma v nejakých mojich potrebách? Lebo náš strach môže niekedy zväčšiť ten pocit, že sme bezmocní - a ono to tak nemusí celkom byť.”
Lenka vysvetľuje, ako vieme pri odhaľovaní manipulácie využiť kontakt s vlastným telom. Vysvetlí, čo funguje a čomu sa radšej vyvarovať. A povie tiež, v akých situáciách je lepšie zapojiť do riešenia aj niekoho zvonka.
Spomenuté v podcaste:
Gaslight - film r. 1944 Nenásilná komunikace (Marshall B. Rosenberg)Hostka odporučila knihy:
Nenechte sebou manipulovat (Isabelle Nazare - Aga)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Čo sa stane, keď zrušíme dvojmesačné prázdniny._
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
_
Kapitoly:
(00:00) Úvod
(01:37) Čomu sa Lenka venuje ako psychologička
(02:33) Čo je to manipulácia a prečo ju používame
(10:57) Ako manipulácia poškodzuje vzťahy
(16:58) O rôznych technikách manipulácie a ako sa im brániť
(41:41) Manipulácia v kontexte osobnostných porúch
(01:09:06) Ako vyzerá zdravá komunikácia bez manipulácie
(01:13:42) ZáverSee omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 14 Aug 2024 - 191 - 155. Kamila Magálová o detstve o smrti a o single živote (repríza)
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu nasme.sk/extraludskost
V novej hre Slovenského národného divadla Deti hrá postavu matky, ktorá si myslí, že dospelému synovi pomáha, no v skutočnosti mu neustálym zasahovaním do života škodí.
V podcaste Ľudskosť herečka Kamila Magálová reflektuje nielen na túto postavu, ale aj na ďalšie, ktoré boli pre ňu dôležité. Hovorí o tom, ako sa zvykne cítiť počas príprav na premiéry a prečo máva až do poslednej chvíle pochybnosti o svojom výkone.
Barbora Mareková sa jej pýta aj na dôležité chvíle v jej vlastnom živote a na veci, ktoré ju formovali. Kamila rozpráva o svojom detstve, o tom, ako otec opustil rodinu a ako sa tento zážitok podpísal na zdraví jej matky.
Hovorí aj o dospievaní a vzťahu s babkou, ktorá ju, aj s bratom, vychovávala. Reflektuje, ako zážitky z detstva ovplyvnili jej postoje s ktorými šla neskôr do svojho partnerského vzťahu. Rozprávajú sa aj o pôrodoch, o materstve, o dlhom živote a zmenách, ktoré prináša.
A Kamila hovorí aj o tom, čo jej robí radosť a čo robí pre to, aby bola v živote spokojná.
Spomenuté v podcaste:
Rodina je peklo, z ktorého sa nedá vymaniť (recenzia hry Deti od Soni Jánošovej)Hostka odporučila knihy:
Detektívky z konského prostredia od Dicka Francisa Dych - Nová veda o stratenom umení (James Nestor)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Čo sa stane, keď zrušíme dvojmesačné prázdniny._
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
_
Kapitoly:
(00:00) Úvod
(01:58) Kamila hovorí o hre Deti v SND
(14:41) O práci herečky
(21:19) O živote po 70-tke
(29:16) Ako Kamila prežívala pôrody a materstvo
(33:35) Kamila hovorí o detstve a náhlom odchode otca
(41:27) O smrti otca a jej pohľade na smrť
(46:44) O partnerskom vzťahu a o rozvode
(54:05) O mentálnom zdraví, sebasúcite a súcite k iným
(01:08:35) ZáverSee omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 07 Aug 2024 - 190 - 154. Vyrástla v dysfunkčnej rodine - otca vyťažoval alkohol, matku otec (repríza)
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu nasme.sk/extraludskost
Alkoholizmus je ochorenie, ktoré ovplyvňuje život celej rodiny. Najviac zo všetkých ním však trpia deti, ktoré sú na dospelých odkázané vo všetkých svojich potrebách: fyzických aj emocionálnych.
Detstvo v tomto type dysfunkcie je u nás pomerne bežná skúsenosť. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je od alkoholu závislých približne 5,5 % ľudí - a ak k nim pridáme aj ľudí, ktorí majú problém s nadmerným pitím, je to až 10 % populácie staršej ako 15 rokov.
V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s pani Annou, ktorá je členkou 12 krokového programu Dospelé deti alkoholikov a detí z dysfunkčných rodín.
Anna vyrástla so štyrmi súrodencami v rodine, kde otec pil a mama skúšala jeho správanie skrývať a manažovať. Na deti tým pádom nezostávala primeraná energia a ani peniaze.
“To že bol otec alkoholik spôsobovalo, že sme boli neustále v strehu,” hovorí Anna v podcaste. “Celú dobu bolo v rodine napätie, lebo sa stále očakávalo, kedy otec príde a v akom stave príde.”
Zanedbávanie potrieb detí je typickým príznakom rodín, kde rodič trpí závislosťou od alkoholu.
Dnes je Anna už sama matkou dvoch dospelých detí, takže rozpráva aj o tom, ako jej život pokračoval po odchode z rodiny, v ktorej vyrástla. Hovorí, ako zvládla svoje štúdium a svoju prácu, aké mala v dospelosti partnerské vzťahy, a ako sa vyvíjal jej vzťah s jej deťmi.
Porozprávala aj o skupine, v ktorej stretáva a uzdravuje spolu s ďalšími ľuďmi, ktorí v detstve prežili čosi podobné.
Spomenuté v podcaste:
- I'm Glad My Mom Died (Jennette McCurdy)
- Dospelé deti alkoholikov a detí z dysfunkčných rodín(12 krokový program - svojpomocné skupiny)
Hostka odporučila knihy:
Klaun si povídá s Bohem / Klaun to zkouší znovu (Jiří Suchý)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Čo sa stane, keď zrušíme dvojmesačné prázdniny._
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
_
Kapitoly:
(00:00) Úvod
(01:46) O skupine Dospelé deti alkoholikov a o pani Anne
(06:49) Detstvo v domácnosti s alkoholikom
(40:58) Kedy začala vnímať problémy, ktoré si odniesla
(49:22) Aké problémy sa prejavili u nej, ako vyzeralo liečenie
(01:09:28) Ako vníma Anna tému odpustenia rodičom
(01:17:48) ZáverSee omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 31 Jul 2024 - 189 - 153. Detská onkologička Kolenová: v USA bol veľký dôraz na komunikáciu s rodičmi
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu nasme.sk/extraludskost
Vedecké skúmanie už veľakrát preukázalo, že keď sme chorí, potrebujeme zažívať pocit bezpečia a podporu zo strany blízkych. Ak ich máme, pozitívne to ovplyvňuje proces nášho uzdravenia.
"Rodič nie je návšteva," vraví detská onkologička Alexandra Kolenová, ktorá je prednostkou Kliniky detskej hematológie a onkológie Národného ústavu detských chorôb v Bratislave.
Každé dieťa, ktoré sa lieči v nemocnici, potrebuje mať pri sebe svojich blízkych - a tí musia fyzicky niekde byť a mať kde spať - čo v mnohých nemocniciach na Slovensku, ani napriek jasným vedeckým záverom, stále nie je zabezpečené.
V roku 2015 založil tím prednostky Kolenovej v spolupráci s rodičmi detských pacientok a pacientov občianske združenie, ktoré vyzbieralo peniaze na postupnú modernizáciu kliniky, kde sa liečia deti s onkologickými ochoreniami.
V tejto epizóde Ľudskosti sa jej Barbora Mareková pýta, čo sa naučila počas svojich pracovných a výskumných pobytov v zahraničných nemocniciach vo Viedni a v americkom Denveri. Pýta sa jej, ako tam vyzerali vizity, ako sa zdravotnícky personál rozpráva s rodičmi a ako hovorí o ťažkých veciach s deťmi.
Alexandra rozpráva aj o svojom osobnom živote. Napríklad o tom, ako ju v detskom veku ovplyvnila smrť otca, prečo si vybrala štúdium medicíny a ako sa dostala k detskej onkológii.
S manželom, ktorý je umelec, má Alexandra tri deti. Barbora sa pýta, ako vyzerá ich rodinný život a ako Alexandra manažuje svoje obavy o zdravie svojich detí, keď denne v práci vidí, čo všetko sa im môže stať. A pýta sa aj na to, ako jej pomohla psychoterapia, a ktoré náhľady a zážitky z nej využíva vo svojej práci s deťmi a ich rodinami.
Hostka odporučila knihy:
Nestratiť sa sama sebe (Erik Tabery, Zuzana Čaputová) Animal Farm, 1984 (George Orwell)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Čo sa stane, keď zrušíme dvojmesačné prázdniny.Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:13) O klinike detskej hematológie a onkológie
(20:41) O študijnom pobyte v USA
(38:42) O psychoterapii a starostlivosti o seba
(46:41) O materstve
(53:46) Odporúčania pre mladé lekárky
(56:17) O ďalších plánoch
(59:15) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 24 Jul 2024 - 188 - 152. Aj vy doma riešite, kto čo uprace? O vyjednávaní mužov a žien (Zuzana Sekeráková Búriková)
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu nasme.sk/extraludskost
Naša spoločnosť si v poslednom vyše polstoročí prešla revolučnou zmenou v oblasti práce. Ženy sa postupne presunuli z domácností do platenej práce a začali robiť aj povolania, ktoré v minulosti robili len muži.
Naše deti a domácnosti však nikam nezmizli a postarať sa o ne treba aj dnes, keď sú muži aj ženy v platenej práci.
Rodiny na Slovensku riešia svoju situáciu rôzne, ale v priemere toho robia ženy v domácnosti a v starostlivosti o deti stále viac ako muži aj vtedy, keď pracujú mimo domácnosti rovnako. A časť párov rieši svoju situáciu najatím si pracovníčky, ktorej za upratovanie, či starostlivosť o deti platí.
V zahraničí robia takúto platenú prácu najmä migrantky z iných krajín, no u nás na Slovensku je to inak: do domácností chodia pracovať najmä lokálne ženy – študentky a dôchodkyne. A hoci ide o platenú prácu, robia ju znova len ženy.
Prečo je to tak?
Zuzana Sekeráková Búriková je sociálna antropologička pôsobí na Sociologickom ústave Slovenskej akadémie vied a napísala knihu s názvom Panie k deťom a na upratovanie – kde zhrnula svoj výskum o podobách platenej práce v domácnostiach.
„Niektorí filozofi a filozofky hovoria, že spôsob, akým poskytujeme starostlivosť o deti, o nevládnych, starých či chorých ľudí, definuje našu kultúru a našu spoločnosť,“ vraví Zuzana v podcaste.
Barbora Mareková sa jej pýta na to, ako v dnešných domácnostiach vyjednávajú ženy a muži o tom, kto čo uprace a kto sa postará o deti. A Zuzana priblíži, v akých podmienkach pracujú tie ženy, ktoré chodia do domácností pracovať za peniaze.
Spomenuté v podcaste:
Desatoro férového zamestnávateľa - príručka pre ľudí, ktorí si za prácu v domácnosti platia Panie k deťom a na upratovanie (kniha Zuzany Sekerákovej Búrikovej)Hostka odporučila:
Dievča s perlovou náušnicou (Tracy Chevalier) - kniha Maid (Stephanie Land) - kniha aj rovnomenný seriál na Netflixe Global Woman: Nannies, Maids and Sex Workers in the New Economy (Barbara Ehrenreich)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza dvakrát mesačne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Čo sa stane, keď zrušíme dvojmesačné prázdninyKapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:45) Prečo riešia deti a domácnosť ženy
(18:03) Ako to robia rodiny v SR
(39:20) Aké verejné politiky fungujú
(46:42) Ako to má doma Zuzka a Barbora
(01:01:35) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 17 Jul 2024 - 187 - 151. Neviete si rady s dieťaťom? Možno by vám pomohla terapia hrou
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu nasme.sk/extraludskost
Dospelí o svojich pocitoch, myšlienkach a zážitkoch hovoria, ale pre deti je najprirodzenejším spôsobom komunikácie hra. Vyjadrujú v nej, na čo myslia, čo cítia a čo potrebujú.
Takzvaná nedirektívna hra sa preto využíva aj v psychoterapii určenej deťom, vtedy, keď má dieťa ťažkosti v prežívaní či v správaní.
V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so psychoterapeutkou a špeciálnou pedagogičkou Vierou Hojnošovou o dvoch typoch terapie určenej deťom.
Prvá je terapia hrou - kde sa terapeutka stretáva priamo s dieťaťom v terapeutickej herničke, a pri druhej, filiálnej terapii sa zas terapeutka stretáva so skupinkou rodičov a učí ich terapeutické základy, ktoré potom vedia využiť doma so svojim dieťaťom.
Okrem terapeutickej praxe Viera pôsobí aj na základnej škole ako špeciálna pedagogička a vzdeláva tiež profesionálky a profesionálov, ktorí sa venujú deťom, v Inštitúte terapie hrou.
V podcaste vysvetlí, v akých situáciách je dobré vyhľadať pre svoje dieťa terapiu a ako prebieha terapeutické stretnutie, na ktorom sa využíva hra.
Približuje aj, čo presne učí rodičov na stretnutiach pri filiálnej terapii a ako sa rodičom následne darí zlepšiť svoj vzťah s dieťaťom - a teda aj jeho prežívanie.
Spomenuté v podcaste:
Deti sa hrajú čoraz menej a je to problém - staršia epizóda Ľudskosti so psychológom a bývalým učiteľom matematiky Viktorom Križom.Hostka odporučila knihu:
Dibs v hľadaní seba samého pri terapii hrou (Virginia M. Axline) Chvála pomalosti (Carl Honoré) Kroniky Narnie (C.S. Lewis)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Dvojmesačné prázdniny treba zakázať.Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté
(00:00) Úvod
(01:52) Ako prebieha terapia hrou
(35:42) Ako funguje filiálna terapia
(45:57) O Vierkinej práci a lektorovaní
(49:25) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 10 Jul 2024 - 186 - 150. Elena Martinčoková: Bola som plachý človek, no situácia so synom ma zmenila
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu nasme.sk/extraludskost
Ako byť dobrým rodičom, keď nám dieťa oznámi že je gej, lesba či transrodový človek? A ako sa v tejto situácii postarať aj o seba?
Dve mamy - Elena Martinčoková a Zlatica Maarová založili pred pár rokmi Združenie rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí s cieľom podporiť nielen svoje deti, ale všetkých queer ľudí na Slovensku.
Do ich združenia postupne pribudlo veľa ďalších rodičov a nedávno vydali spolu knihu s názvom Niečo ti chcem povedať. Prinášajú v nej 15 príbehov, ktoré zachytávajú moment oboznámenia sa s queer identitou blízkeho človeka a zmeny, ktorými si musia blízke vzťahy prejsť.
V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva s Elenou Martinčokovou - jednou so zakladateliek združenia o momente, keď jej syn oznámil že je gej.
"Rodičia potom takisto absolvuju coming-out," vraví Elena v podcaste. "A keď ho chcete absolvovať vo vyrovnanosti a v presvedčení, nedá sa to bez toho, aby ste si naštudovali informácie, ktoré vás dovtedy nikto nenaučil."
Hovorí o tom, ako sa počas rokov vyvíjal jej vzťah so synom a ako začala v strednom veku - aj vďaka nemu - osobnostne rásť.
"Ja som bola vyše 40 rokov veľmi utiahnutý a plachý človek a táto nová situácia ma odrazu zmenila, vnútorne aj navonok. Začala som vystupovať nebojácne, otvorene a už som sa za nič neskrývala, lebo som cítila, že sa chcem ozývať," vraví Elena.
Spomenuté v podcaste:
S Dušom Martinčokom o osamelosti a tom, ako sa zblížiť s inými (staršia epizóda podcastu Ľudskosť) Niečo ti chcem povedať - 15 rodinných príbehov (Združenie rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí)Hostka odporučila knihu:
Cestička k šťastiu (film) Supernova (film) Daj mi svoje meno (film) Philadelphia (film) Young Royals (seriál) Sex Education (seriál) Grace and Frankie (seriál)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Kočík ma naučil vidieť mesto inakKapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté
(00:00) Úvod
(02:03) O synovom coming-oute
(16:51) V akej rodine vyrástla Lenka
(37:04) O aktivizme matiek
(01:03:03) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 03 Jul 2024 - 185 - 149. Autorka knihy o normalizácii: Nečakala som, že bude taká relevantná (Oľga Gyárfášová)
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu nasme.sk/extraludskost
Od posledných parlamentných volieb sa vo verejnom priestore často objavuje slovo normalizácia - napríklad pri útokoch vládnej moci na verejné inštitúcie, na umeleckú obec, ale aj pri dianí v médiách.
V čom sa dnešná realita našej spoločnosti podobá tej minulej zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov? V čom je iná? A ako sa môžeme podieľať na obrane demokratických hodnôt, keď sú pod paľbou?
V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so sociologičkou Oľgou Gyárfášovou, ktorá pôsobí na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského a v Inštitúte pre verejné otázky, a bola aj poradkyňou prezidentky Zuzany Čaputovej.
Nedávno Oľga napísala knihu s názvom: Ako sme žili v rokoch normalizácie - rozhovory s aktérkami spoločenstva vzdoru, v ktorej sa o živote pred rokom '89 rozpráva s desiatimi kamarátkami, ktoré sa podieľali na neoficiálnych protirežimových aktivitách.
"Nečakala som, že kniha bude dnes taká relevantná," vraví Oľga v podcaste. "Zámer napísať ju vznikol už dávnejšie a politické dianie, ktoré sledujeme po voľbách 2023, bolo len nečakaným aktualizačným momentom."
Barbora sa Oľgy pýta, ako sa počas jej života vyvíjalo postavenie žien v rodinách a spoločnosti. Rozprávajú sa o súčasnom dianí vo verejných inštitúciách a v kultúre, a v televíziách. A Oľga hovorí, ktoré skúsenosti jej generácie vieme využiť dnes.
"Minulosť nemá nejaký navždy daný tvar," vraví, "vždy je ovplyvnená aj tým, ako na ňu v súčasnosti spomíname. Čo je vyzdvihnuté, čo je potlačené a na čo chceme zabudnúť."
Spomenuté v podcaste:
Slúžtička (Marta Frišová, dnes Šimečková) Ako odvrávať novembru 1989 (Zuzana Maďarová) Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent (Marcela Linková, Naďa Straková) On Tyranny (Timothy Snyder)Hostka odporučila knihu:
Mateřské mléko (Nora Ikstena)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Kočík ma naučil vidieť mesto inakKapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:17) V čom sa dnešok podobá na minulosť
(21:01) Ako sa žilo v čase normalizácie
(50:26) Ako odolávať normalizácii
(01:09:37) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 26 Jun 2024 - 184 - 148. Maliar Andrej Dúbravský: Stále nemám pocit, že som to už dal
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu nasme.sk/extraludskost
Ako vyzerajú pracovné dni maliara, ktorý zažíva medzinárodný úspech? Ako si budoval sebadôveru? A prečo sa neraz cíti osamelo?
Andrej Dúbravský vystavuje v New Yorku, Berlíne či v Zürichu, no keď boli jeho obrazy u nás v Slovenskom rozhlase ministerka kultúry prikázala jeden z nich zvesiť. Pobúrilo ju, že je na ňom zachytený intímny moment medzi dvoma mužmi a prekážala jej ešte aj tučnota jedného z nich.
Prečo má zmysel zobrazovať v umení a popkultúre queer mužov s tučným telom?
Barbora Mareková sa pýta, v akej rodine Andrej vyrástol a ako sa stal maliarom. Ako umelecky rástol a budoval si vlastný štýl.
Andrej hovorí, ako ho v úvode kariéry dokázali zneistiť niektorí galeristi a ako sa postupne naučil dôverovať svojmu úsudku.
„Dnes už mám s berlínskou galériou Dittrich & Schlechtriem dobrú spoluprácu, ale bol to proces. Na začiatku som si myslel, že som dáky ťuťko zo Slovenska a že oni tam majú brutálnu galériu a umelcov, ktorí sú nenormálne úspešní,” vraví v podcaste.
„A podľa mňa si to mnohí zo Slovenska myslíme, že ten zahraničný kurátor je nejaký nadčlovek, ale potom sa s ním rozprávate v New Yorku alebo v Berlíne a zistíte, že je rovnako šľahnutý ako my, a nemá žiadny špeciálny vhľad a ani kryštáľovú guľu,” dodáva.
Hovorí aj o tom, prečo je preňho niekedy ťažké udržiavať si kontakt s ľuďmi. Aké má zážitky z online zoznamky. A prečo - ani napriek očividnému úspechu - stále nemá pocit, že môže byť v kľude a zvoľniť svoje tempo.
Spomenuté v podcaste:
Bridgerton - Tretia sezóna seriálu - príbeh Penelope (Netflix)Hosť odporučil knihy:
Žila som s Picassom (Francoise Gilot, Carlton Lake) Solenoid, Melanchólia (Mircea Cărtărescu)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu.
Najnovšie vydanie newslettra: Markíza je súkromná firma, ale novinárčina súkromná nie je.
Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) ůvod
(02:02) o ministerke a o fatshamingu
(19:27) o detstve a dospievaní
(35:09) o živote maliara
(01:01:38) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 19 Jun 2024 - 183 - 147. Má deti, kariéru, spokojné manželstvo a muskulárnu dystrofiu (Andrea Madunová)
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo nasme.sk/extraludskosta v súťaži Podcast roka 2024 napodcastroka.sk.
Ako žiť dobrý život a plniť svoje sny, keď nám choroba postupne berie schopnosť sa samostatne hýbať?
Andrea Madunová je predsedníčka Organizácie muskulárnych dystrofikov, ktorá pomáha ľuďom s rôznymi druhmi nervovosvalových ochorení. Žije v Bratislave, má manžela a dve deti v tínedžerskom veku.
Keď bola ešte dieťa, začala mať problémy s pohybom. Lekári jej odhalili zriedkavé a nevyliečiteľné ochorenie - muskulárnu dystrofiu, ktorá jej postupne odoberá možnosť používať svaly. Pohybuje sa preto na elektrickom vozíku, ktorý ovláda páčkou na opierke ruky, a využíva aj pomoc osobnej asistentky.
V tejto epizóde Andrea porozprávala svoj životný príbeh - od čias, keď ešte ako dieťa brázdila lúky na dedine u svojich starých rodičov, cez obdobie, v ktorom zistila, že má ochorenie, ktoré ovplyvní celý jej život.
Barbora Mareková sa pýta, ako sa Andrea osamostatnila od rodičov, aké zážitky má z gymnázia a ako so zdravotným obmedzením vyštudovala právnickú fakultu.
"U detí s postihnutím majú rodičia veľmi ochranárske tendencie, čo je pochopiteľné, ale o to dôležitejšie to je, aby aj tieto deti získali samostatnosť a aby boli aj v nie úplne komfortných situáciách. Pretože práve to nás pripravuje na život."
Andrea hovorí, ako vyzeral jej študentský život a aké mala predstavy o partnerských vzťahoch. Ako sa zoznámila s manželom, akú mali svadbu, ako prežívala pôrody a ako na jej materstvo reagovalo okolie.
Hovorí aj o cieľoch organizácie, ktorú vedie, a o potrebách ľudí s nervovosvalovými ochoreniami. A Barbora sa pýta, čo potrebujeme spraviť, aby sa aj títo ľudia mohli naplno zapojiť do spoločnosti a viesť svoj život podľa svojich predstáv.
Spomenuté v podcaste:
Crip Camp: A Disability Revolution - film (Netflix) Belasý motýľ - zbierka na pomôcky pre ľudí s ochorením svalovHostka odporučila knihy:
Hotýlek, Slepá mapa, Hana (knihy Aleny Mornštajnovej)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Markíza je súkromná firma, ale novinárčina súkromná nie je.Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:02) o detstve a dospievaní
(26:32) o randení svadbe a manželstve
(33:22) o pôrodoch a rodičovstve
(48:07) o boji za práva zdravotne znevýhodnených
(01:01:38) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 12 Jun 2024 - 182 - 146. Ako mýty o tučnote poškodujú zdravie, vzťahy a kariéru
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu nasme.sk/extraludskost
Ľudia s veľkým telom sú neustálym terčom krutosti. Na dennej báze zažívajú viac, aj menej otvorené narážky okolia a signály, že s nimi niečo nie je v poriadku. Môžu za to hlboko zakorenené presvedčenia o tom, že tučnota je vec rozhodnutia a že súvisí s charakterom človeka alebo s jeho intelektom.
Denisa Debrecká je psychologička, venuje sa najmä téme úzkostí a svoje odborné poznatky zverejňuje aj na instagrame. Nedávno uverejnila príspevok s názvom Trauma tučného dieťaťa, v ktorom rozoberá svoju vlastnú skúsenosť z detstva.
„Pamätám si napríklad Harryho Pottera, kde sú dobré postavy chudé a zlé majú nadváhu,“ vraví Denisa v podcaste. „Tie ukazovali ako lenivé a nemorálne - a tak som to vtedy vnímala aj ja, že ma to robí lenivou, nedostatočnou a zlou.“
Narážky a nevyžiadané rady smerované tučným ľuďom sú v spoločnosti považované za normálne a veľa ľudí si ich pred sebou obhajuje údajnou obavou o ich zdravie. Zraňujúce poznámky počúvajú dokonca aj deti - a to nielen od rovesníkov, ale aj rodičov, učiteliek či lekárov.
Denisa vysvetľuje, aké má takáto traumatizácia následky a ako sa zvyknú s ľuďmi ťahať až do dospelosti. Rozoberú aj, ako antitučné postoje vytláčajú ľudí zo vzťahov, z pracovných príležitostí či z popkultúry.
„Keď som sa ľudí na instagrame pýtala, k akému psychológovi by nešli, veľa z nich napísalo, že k tučnému psychológovi,“ vraví Denisa.
Spomenuté v podcaste:
What We Don't Talk About When We Talk About Fat (Aubrey Gordon) „You Just Need to Lose Weight“: And 19 Other Myths About Fat People (Aubrey Gordon)Hostka odporučila:
Cítit se dobře (David D. Burns)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Markíza je súkromná firma, ale novinárčina súkromná nie je.Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:04) Ako sa cítila ako dieťa
(08:53) O poruchách príjmu potravy
(17:29) O fotkách a filtroch
(28:51) Postoje lekárov
(44:00) Ako sa vníma dnes
(48:30) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 05 Jun 2024 - 181 - 145. Deti sa hrajú stále menej - a je to problém (psychológ Viktor Križo)
*Podporte Ľudskosť aj ďalšie podcasty SME v súťaži podcast roka na https://podcastroka.sk/
My dospelí môžeme hru vnímať ako zábavku pre voľné chvíle, no pre deti je absolútne kľúčová.
Pri takzvanej neriadenej hre deti rozvíjajú svoje fyzické, intelektuálne, ale aj vzťahové zručnosti, ale hra stabilizuje aj ich prežívanie: znižuje riziko, že budú trpieť úzkosťami, sebapoškodzovaním, či depresiou.
Počet hodín, ktoré deti strávia hrou ale v západných demokraciách klesá. Tento trend trvá už desiatky rokov a dôvodom sú viaceré zmeny v tom, ako žijeme a čo pokladáme za dôležité.
V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva s riaditeľom Inklucentra Viktorom Križom, čo je organizácia ktorá poskytuje odborný poradenský servis základným a stredným školám po celom Slovensku.
V minulosti Viktor pôsobil ako učiteľ matematiky na štátnej základnej škole, vyštudoval však aj špeciálnu pedagogiku, teológiu, psychológiu a aktuálne je v psychoterapeutickom výcviku.
Rozoberú spolu príčiny, pre ktoré sa deti hrajú stále menej a tiež možné riešenia.
Viktor priblíži, ako presne vyzerá hra, ktorá má na deti pozitívne účinky a čo môžu robiť rodičia, školy či samosprávy, aby ju podporili.
Hosť odporučil knihy:
Play Therapy (Harry L. Landreth) Dívej se, tvoř a povídej! (Jan Slavík, Sylva Eliášová, Vladimíra Slavíková) Sloboda učiť sa (Carl R. Rogers, H. Jerome Freiberg)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu.
Najnovšie vydanie newslettra: Do krčmy nás možno ťahá aj niečo, čo je zdravé.
Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:45) Prečo sa potrebujeme hrať?
(24:25) Prečo sa hráme stále menej?
(37:46) Ako sa môžu zmeniť školy?
(56:54) Čo s mobilmi u detí?
(01:09:49) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 29 May 2024 - 180 - 144. Ak konflikt neriešime tam, kde patrí, dostaneme sa do konfliktu so sebou (Zuzana Zimová)
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu nasme.sk/extraludskost
Schopnosť zachovať pokoj a robiť dobré rozhodnutia aj vo vypätých situáciách, keď cítime úzkosť, strach, hnev alebo hanbu, nám dáva v živote veľkú výhodu.
Zuzana Zimová je terapeutka, špeciálna pedagogička, supervízorka a lektorka, pôsobí v organizácii Coachingplus, v programe Tvoj Buddy, a tiež v organizácii Návrat.
V novej epizóde Ľudskosti sa jej Barbora Mareková pýta, od čoho závisí naša schopnosť regulovať svoje emócie a zapájať racionálne myslenie, aj vo chvíľach, keď zažívame čosi náročné a Zuzana vysvetlí, čo sa v nás začne diať, ak svoje prežívanie ignorujeme alebo potláčame.
„Ak v sebe cítime konflikt a neodžijeme si ho tam, kde patrí, dostaneme sa do konfliktu sami so sebou," vraví Zuzana v podcaste.
Vysvetlí, ako sa emocionálnej regulácii učia deti a aká je v tomto smere úloha rodičov a ďalších dospelých, ktorí sa o deti starajú - napríklad učiteliek a učiteľov.
A porozpráva aj o tom, aké máme možnosti, ak sa chceme v tejto oblasti zlepšiť.
Hostka odporučila knihy:
Chlapec, ktorého chovali ako psa (Bruce D. Perry) Čo sa vám stalo? (Bruce D. Perry, Oprah Winfrey)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Starostlivosť o seba nie je vždy wellness.Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:02) Ako funguje dobre zregulovaný človek
(20:14) Ako vyzerajú problémy v regulácii
(50:47) Ako zvýšiť svoju schopnosť sa regulovať
(56:05) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 22 May 2024 - 179 - 143. Lenka Libjaková: pracovala som priveľa, niečo mi začalo chýbať
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu nasme.sk/extraludskost
Keď sa nám v práci darí, ľahko sa môžeme ocitnúť v kolotoči, ktorý po pár rokoch vedie k vyhoreniu.
V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva s divadelnou, filmovou a dabingovou herečkou Lenkou Libjakovou o momente, keď si uvedomila, že potrebuje pauzu a reset.
„Umelecká práca nie je nejako dobre ohodnotená a človek sa ľahko ocitne v nejakom kruhu, že sa ráno zobudí, ide do dabingu, potom na skúšku, potom učiť, nahrať reklamu, večer hrá predstavenie - a potom je jedenásť hodín, sedím doma a hovorím si: čo som vlastne z toho dňa mala? A zo začiatku je to dobrý pocit, ale keď sa to deje roky a v kuse, tak príde čas, keď ti začne niečo chýbať,“ vraví Lenka v podcaste.
Rozpráva aj o tom, čo jej dala psychoterapia a ako sa naučila byť sama k sebe láskavejšia.
„Myslela som si, že sebaláska je egoizmus - že človek vtedy myslí iba sám na seba. Ale pochopila som, že to tak vlastne nie je a že mať sám seba rád, dať si uznanie a pochopenie, že to je vlastne najviac.“
S Barborou rozoberú aj tému bezpečia herečiek a hercov na pracovisku.
V USA sa po odhalení sexuálneho násilia, ktoré dlhé roky páchal filmový producent a dnes už odsúdený predátor Harvey Weinstein, začala brať táto téma vážnejšie. Ako je to u nás?
Lenka hovorí o svojich skúsenostiach z práce vo filmovom priemysle v Česku a na Slovensku.
Spomenuté v podcaste:
Lazarus - inscenácia divadla Aréna, hraná aktuálne v DPOHHostka odporučila:
Happy end - inscenácia divadla Uhol 92 Pes na ceste - inscenácia SND Amatéri - inscenácia Divadla Petra MankoveckéhoNewsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu.
Najnovšie vydanie newslettra: Starostlivosť o seba nie je vždy wellness.
Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:10) Predstavenie Lazarus
(06:35) O detstve v Žiari nad Hronom
(12:02) O práci a vyhorení
(28:44) O psychologickom bezpečí herečiek
(42:55) Politické útoky na kultúru
(50:04) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 15 May 2024 - 178 - 142. Psychologička Vavráková: Zdravý vzťah s rodičmi nebýva intenzívny
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu nasme.sk/extraludskost
Ako vyzerá zdravý vzťah dospelých ľudí s rodičmi? A čo v ňom spôsobuje problémy?
Eva Vavráková je psychologička v psychoterapeutickom výcviku, venuje sa jednotlivocom aj párom a svoje odborné poznatky sprístupňuje verejnosti cez projekt Dobrobytie.
V tejto epizóde Ľudskosti sa jej Barbora Mareková pýta, čo sú znaky zdravého vzťahu s rodičmi. Eva vysvetlí, prečo nás rodičia vedia rozhodiť viac ako iní ľudia a prečo má mnoho z nás potrebu rodičom vyhovieť aj vtedy, keď sa na to necítime.
"Ľudia si to často predstavujú tak, že so svojimi rodičmi by mali mať intenzívny vzťah alebo že by mali byť dokonca najlepší kamaráti - napríklad dcéra s mamou. A toto bývajú dosť nešťastné a mylné presvedčenia. Práve naopak, keď je tam veľmi silný kontakt, býva to skôr varovným signálom," vraví Eva v podcaste.
Porozpráva, aké problémy s rodičmi prinášajú ľudia do terapie a aké môžu byť riešenia. Napríklad, ako riešiť nezhody v starostlivosti o deti alebo ako v tomto vzťahu uvažovať o daroch a o peniazoch.
Hostka odporučila knihy:
Keď detstvo bolí (kniha od Lindsay C. Gibson) Encanto (animovaná rozprávka o rodinných vzťahoch)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Čo je zabijak vzťahu číslo jeden?Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:04) V čom je tento vzťah iný ako ostatné
(14:20) Ako vyzerá zdravý vzťah s rodičmi
(34:00) Čo komplikuje zdravý vzťah
(51:16) Ako riešiť rozdielny prístup k deťom
(01:12:40) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 08 May 2024 - 177 - 141. Ako je možné, že rozprávanie lieči? O psychoterapii s Kristínou Kotrčovou
*Podporte podcast Ľudskosť v aplikácii Toldo a získajte prístup k extra obsahu nasme.sk/extraludskost
Vedecké výskumy ponúkajú čoraz hlbší obraz o tom, čo sa deje v našom mozgu a v našom tele, ak sa v bezpečnom prostredí pozrieme na svoje minulé skúsenosti a na to, ako tvarovali naše reakcie a naše správanie.
Okrem hlbšieho porozumenia sebe samému/samej dochádza v psychoterapii aj k rôznym nevedomým procesom –napríklad k zosúladeniu pravých mozgových hemisfér terapeutky a klienta.
„Keby som mala povedať vlastnú definíciu psychoterapie, tak by to bol taký tanec pravých hemisfér,“ vraví klinická psychologička a psychoterapeutka Kristína Kotrčová v novej epizóde podcastu Ľudskosť.
Kristína žije a pracuje v Banskej Bystrici a okrem terapeutickej praxe sa venuje aj popularizácii svojich odborných poznatkov v občianskom združení s názvom Psychiatria nie je na hlavu.
V tejto epizóde sa jej Barbora Mareková pýta na to, ako presne prebieha psychoterapia. Čo zaujíma Kristínu ako terapeutku, keď sa jej klient či klientka sťažuje napríklad na emocionálne vyčerpávajúci vzťah alebo na nízku výplatu.
Kristína povie, aké otázky dáva svojim klientkám a klientom a čo nimi sleduje. Vysvetlí, prečo im nedáva rady a čo iné vlastne robí, aby im pomohla.
Rozprávajú sa aj o tom, ako funguje terapeutický vzťah, čo je to terapeutická aliancia a vďaka čomu dokážu zlepšiť mentálne zdravie človeka.
Spomenuté v podcaste:
Dr. Allan N. Schore – výskumník fakulty psychiatrie a behaviorálnych vied na UCLAHostka odporučila knihy:
Láska a jej kat (Irvin D. Yalom) Čo sa vám stalo? (Bruce D. Perry, Oprah Winfrey)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Čo je zabijak vzťahu číslo jeden?Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:18) Ako funguje psychoterapia
(16:42) Prečo psychoterapeuti neradia
(29:06) Ako terapeut v tele cíti to, čo klient
(01:04:49) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 01 May 2024 - 176 - 140. O práci s odsúdenými ľuďmi: Ako sa dostanú do problémov? (Ľubo Jaško)
*Podporte naše podcasty v aplikácii Toldo. Stiahnite si appku nasme.sk/toldoa získajte prístup aj k extra obsahu podcastov SME.
Tento týždeň Barbora Mareková pokračuje v rozhovore s Ľubom Jaškom, publicistom a komentátorom portálu aktuality.sk.
V minulej epizóde porozprával o tom, ako v mladosti zavesil na klinec povolanie rímskokatolíckeho kňaza kvôli partnerskému vzťahu a ako si následne hľadal novú pracovnú identitu a životnú rovnováhu.
Teraz hovorí o dlhoročnom povolaní probačného úradníka, ktorému sa začal venovať po odchode z kňazstva a ktoré robí - popri novinárčine - dodnes.
„Moja pozícia je jedinečná v tom, že nie je právnická, ale ide o akýsi pokus o sociálnu prácu v justícii,“ vraví Ľubo v podcaste.
Aké trestné činy spáchali ľudia, ktorým sa Ľubo venuje? Čo predchádza tomu, že sa ľudia dostanú do problémov so zákonom, a ako vyzerá takzvaná restoratívna justícia - teda snaha úradníkov asistovať odsúdeným ľuďom pri náprave ich zlyhaní?
Barbora sa pýta aj na to, ako to má Ľubo s vierou v Boha po tom, čo odišiel z cirkvi. A rozprávajú sa aj o nemeckej autorke - teologičke Dorothee Sölle - ktorá vo svojich knihách prepojila kresťanstvo s feminizmom.
Spomenuté v podcaste:
Mystika a Vzdor - Dorothee SölleHosť odporučil knihy:
The Right to Sex - Amia SrinivasanNewsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Chceme zlepšiť svoje vzťahy? Naučme sa lepšie počúvať.Ľudskosť na Toldo:
Podcasty denníka SME vrátane Ľudskosti môžete počúvať aj v aplikácii Toldo. Stiahnite si appku na sme.sk/toldo a získajte prístup k extra obsahu podcastov SME.
Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:17) O práci s odsúdenými ľuďmi
(25:04) Ako vníma Boha po odchode z cirkvi
(34:48) O feminizme v teológii
(51:49) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 24 Apr 2024 - 175 - 139. Keď povolanie a vzťah nejdú dokopy: Ľubo Jaško o odchode z kňazstva a o manželstve
*Podporte naše podcasty v aplikácii Toldo! Stiahnite si appku nasme.sk/toldoa získajte prístup aj k extra obsahu podcastov SME.
Prečo sa tínedžer rozhodne, že raz bude kňazom? Čo ho na tom láka? A ako vníma celibát?
Ľubo Jaško je komentátor a publicista, komentuje politické a spoločenské dianie na portáli aktuality.sk a píše aj recenzie na knihy. Spolu s manželkou žije na Liptove.
V tejto epizóde Ľudskosti sa s ním Barbora Mareková vráti do jeho mladosti, keď bol Ľubo istý čas rímskokatolíckym kňazom. Barbora sa pýta, v akej rodine vyrástol, čo ho ovplyvňovalo a čím ho v tínedžerskom veku priťahovalo práve štúdium teológie.
Kňazské povolanie Ľubo napokon opustil - dôvodom bol partnerský vzťah, ktorému v rímskokatolíckej cirkvi bráni celibát. Barbora sa pýta, ako si po odchode z cirkvi našiel novú pracovnú identitu a ako následne prežíval rozpad vzťahu, pre ktorý zavesil kňazstvo na klinec.
Ľubo hovorí, ako sa neskôr zoznámil so ženou, ktorá je dnes jeho manželkou, a čo je preňho, po rokoch skúseností, vo vzťahu dôležité.
Povie aj o živote na Liptove, o susedských vzťahoch a o tom, ako sa môžeme rozprávať s ľuďmi, ktorí vidia hodnotové a politické témy inak ako my.
Hosť odporučil knihu:
Laskavé bohyně (Jonathan Littell)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Chceme zlepšiť svoje vzťahy? Naučme sa lepšie počúvať.Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:17) O štúdiu teológie a práci kňaza
(21:38) Ako si našiel novú identitu a rovnováhu
(29:52) O detstve na Liptove
(45:46) Ako spolu žiť keď máme názorové rozdiely
(51:22) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 17 Apr 2024 - 174 - 138. Henrieta Mičkovicová o sebadôvere a o vnútornom dozrievaní
*Nahrávanie tejto epizódy sprevádzali technické problémy, ospravedlňujeme sa preto za mierne zníženú kvalitu zvuku
Ženy po päťdesiatke sú zvyčajne skúsené, emocionálne vyspelé a vedia, čo sa im páči a čo v živote chcú. V niektorých odvetviach im však, aj napriek tomu, začnú rapídne ubúdať pracovné príležitosti.
V novej epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva s divadelnou, filmovou a seriálovou herečkou Henrietou Mičkovicovou o jej vlastnom živote po päťdesiatke.
Henrieta hovorí, ako vníma tému krásy, sebadôvery a povie aj o terapii, vďaka ktorej sa jej podarilo vnútorne rásť. Rozpráva o tom, ako sa pozoznamovala s ľuďmi v susedstve, ako funguje ich knižný klub a ďalšie aktivity, v rámci ktorých sa stretávajú rôzne generácie ľudí, aby spolu zažili niečo pekné a navzájom sa hlbšie spoznali.
Barbora sa jej pýta aj na peniaze a rozoberú spolu, čo sa deje s príjmami žien po tom, ako sa stanú matkami.
Spomenuté v podcaste:
S Dušom Martinčokom o osamelosti a o tom, ako sa zblížiť s inými (staršia epizóda Ľudskosti)Hostka odporučila:
knihy básní od Louise Elisabeth Glückovej (poetka, esejistka, laureátka Nobelovej ceny za literatúru) knihy Tomáša Halíka (český rímskokatolícky kňaz, teológ, sociológ, filozof, psychológ, religionista a univerzitný profesor)Newsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Milá fotka s dieťaťom? Na internet ju možno vešať netreba.Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(01:45) O komunitných stretnutiach
(10:36) O práci, rodine a peniazoch
(27:54) O sebaobraze a mentálnom zdraví
(56:36) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 10 Apr 2024 - 173 - 137. Psychologička Tiňová: Najviac nás ovplyvňujú veci, ktoré sme si sami nevybrali
Aké to je pracovať ako psychologička vo Veľkej Británii a potom sa vrátiť domov, na Slovensko?
Mária Tiňová vyštudovala pôvodne biokybernetiku, no pred vyše dvadsiatimi rokmi sa s manželom presťahovala do britského Birminghamu.
V tom čase mali dve malé deti a Mária sa zamestnala ako programátorka v tamojšej banke. Táto práca ju však nenapĺňala a prihlásila sa preto na štúdium psychológie a prepracovala sa cez viaceré úrovne vzdelávacieho systému až do klinickej praxe.
Barbora Mareková sa pýta, aké hodnoty a postoje rozvíjal u študentov a študentiek psychológie tamojší vzdelávací systém. Mária vysvetľuje, čím ju oslovila kognitívno-behaviorálna terapia a čo je to takzvaná teória súcitnej mysle.
"Nikto z nás si nevybral ani mozog a to, ako funguje - lebo on má svoje zákoniktosti a my ich nedokážeme zmeniť. Ani gény, s ktorými sme sa narodili a ani prostredie, v ktorom sme vyrastali. Práve tieto veci majú najväčší vplyv na to, ako sa cítime a čoho sme schopní ako dospelí - a nič z toho nie je naša voľba," vraví Mária v podcaste.
Keďže sa pred pár rokmi vrátila na Slovensko, hovorí aj o tom, ako sa jej pracuje u nás a čo vidí vďaka perspektíve, ktorú získala v zahraničí - napríklad, prečo je pre atmosféru v krajine dôležitá ochota ľudí dodržiavať pravidlá.
Hostka odporučila knihy:
Hlbšie než slová (David Steindl Rast)Spomenuté v podcaste:
Nebojím sa strachu - výstava pre deti v Bibiane Kurzy o činorodom súcite Buddy systém- podpora deťom, ktoré nemôžu vyrastať vo svojich rodináchNewsletter Barbory Marekovej:
Vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu.https://mailer.remp.sme.sk/newsletter/ludskost_nl/subscribe
Najnovšie vydanie newslettra: Milá fotka s dieťaťom? Na internet ju možno vešať netreba.Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:11) Cesta z biokybernetiky k štúdiu psychológie
(14:30) O živote psychologičky a mamy vo Veľkej Británii
(19:56) O návrate na Slovensko
(35:02) Prečo sa bojíme vidieť realitu svojho detstva
(48:12) O Teórii súcitnej mysle a o činorodom súcite
(01:03:08) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 03 Apr 2024 - 172 - 136. O sociálnom tlaku, ktorý zažívajú ženy po tridsiatke s poetkou Mirkou Ábelovou
Ženy, ktoré po tridsiatke nemajú deti, dostávajú množstvo nevyžiadaných rád, komentárov a otázok k tomu, kedy sa stanú matkami.
Poetka Mirka Ábelová v zbierke básní Večný pocit nedele opisuje, aké pocity v nej tento sociálny tlak vyvolával - v kombinácii s vlastnou, v tom čase ešte nenaplnenou túžbou stať sa mamou.
Vo svojej poézii opisuje aj zmiešané pocity, ktoré mala po tom, čo sa jej konečne podarilo otehotnieť. Ako prežívala zmeny svojho tela, únavu a obavy z pôrodu, ktorý mal byť, podľa lekárov, vedený cisárskym rezom.
Opisuje tiež, ako sa cítila, keď ju nemocničný personál po pôrode oddelil od jej bábätka a keď sa následne u nej prejavili problémy s dojčením.
Okrem básní sa však Barbora Mareková vrátila s Mirkou aj do obdobia jej dospievania a pýta sa, ako Mirka prežívala svoju účasť v televíznej relácii Dievča za Milión.
Rozoberú problémy spojené s účinkovaním v zábavnom priemysle a Mirka opíše, aký má bulvárna publicita vplyv na mentálne zdravie.
Hostka odporučila knihu:
Posledné leto v meste (Gianfranco Calligarich)Newsletter Barbory Marekovej:
Newsletter Barbory Marekovej vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu: https://mailer.remp.sme.sk/newsletter/ludskost_nl/subscribe
Posledné vydanie newslettra: Nádej je zručnosť a teraz je dobrý čas ju rozvíjať.
Kapitoly:
(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)
(00:00) Úvod
(02:09) Ako Mirka našla svoj hlas a štýl
(18:17) O Dievčati za milión
(34:33) Mirka číta básne a hovorí, čo prežívala
(01:21:41) Ako sa má dnes, ako mama dvoch detí
(01:23:31) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 28 Mar 2024 - 171 - 135. Ako chrániť deti v dobe, keď rodičia vešajú na internet takmer čokoľvek (Zuzana Vašková)
Aké to je byť dieťaťom vo svete, v ktorom je úplne bežné, že rodičia vešajú fotky a videá svojich detí na sociálne siete?
Keď raz pridáme niečo na internet, musíme počítať s tým, že nad týmto obsahom strácame kontrolu a že je vonku už navždy.
Navyše, technológie sa stále posúvajú a dnes sú schopné rozpoznávať tváre, vyhľadávať konkrétnych ľudí cez fotky a dokonca fotky či videá aj meniť a dotvárať. Deti sú v tomto smere zraniteľná skupina populácie, pretože za ne rozhodujú dospelí a mnohí rodičia zdieľajú obsah, ktorý môže deti poškodiť.
Fenomén s názvom sharenting (nadmerné rodičovské zdieľanie) je natoľko rozšírený, že v niektorých krajinách ho už začali riešiť úrady. Na Slovensku zatiaľ konverzácia týkajúca sa ochrany súkromia a dôstojnosti detí chýba.
V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s rodičovskou poradkyňou Zuzanou Vaškovou o tom, aké má sharenting dôsledky.
Zuzana pôsobí v občianskom združení Metanoia Centrum, ktoré sa venuje témam z oblasti montessori pedagogiky a duševného zdravia. V minulosti pôsobila aj vo vedení škôlky.
V podcaste Zuzana vysvetlí, ako tvorba obsahu - teda fotenie a nakrúcanie detí na účely zverejnenia - vplýva na atmosféru v rodine. Aké posolstvá deťom vysielame, keď ich fotíme v ich súkromných momentoch. Ako zdieľanie fotiek vplýva na sebaobraz dieťaťa, ale aj na jeho vzťah k rodičom.
Rozprávajú sa o bežných rodinách, ale aj o tom, čo by mali vnímať rodičia, ktorí sú verejne známi. A Zuzana vysvetlí, čo by sme v téme ochrany súkromia detí mali očakávať od škôlok, škôl a inštitúcií, ktoré sa o deti starajú.
Spomenuté v podcaste:
Mom Uncharted - instagramový účet, ktorý rozoberá riziká sharentingu) I’m glad my mom died / Som rada, že mama zomrela - kniha Jennette McCurdy Alyson Stoner- YouTube kanál bývalej detskej hviezdy, ktorá pomáha s prípravou legislatívy v USAHostka odporučila:
The Dumb Dads - instagramový účet dvoch otcov, ktorí o rodičovstve hovoria spôsobom rešpektujúcim súkromie a práva detí Dr. Becky Kennedy - instagramový účet psychologičky, ktorá o rodičovstve hovorí spôsobom rešpektujúcim súkromie a práva detíNewsletter Barbory Marekovej:
Newsletter Barbory Marekovej vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Nádej je zručnosť a teraz je dobrý čas ju rozvíjať.(00:00) Úvod
(01:56) Čo všetko rodičia zdieľajú o deťoch
(12:51) Ako vyzerá monetizácia detí na internete
(20:56) Čo vieme o predátoroch na internete
(30:14) O reguláciách sharentingu v zahraničí
(47:32) Zdieľanie detí škôlkami a školami
(59:58) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 21 Mar 2024 - 170 - 134. V dvanástich sa dostal do detského domova. Čo prežívajú deti odkázané na štát? (Peter Jozefík)
Peter Jozefík pôsobí v zdravotníckej sfére a je tiež obľúbený influencer ktorý na Instagrame povzbudzuje mladých ľudí, aby sa zaujímali o verejné dianie, o svoje okolie a rád zdieľa aj videá a fotky zo zaujímavých miest či odporúčania na knihy.
V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa však otvorí v inej téme: rozpráva o svojom detstve.
Petra ako dvanásťročného sociálka odviezla do detského domova po tom, čo sa jeho rodina nebola schopná oňho postarať.
"Rodičia sa rozviedli, takže otec bol preč a mama mala psychiatrické ochorenie, pre ktoré nevedela situáciu doma zvládnuť,” hovorí v podcaste.
“Prvýkrát odišla z domu, keď som mal osem rokov a moja sestra trinásť. Mama odišla z ničoho nič, asi tri dni sme so sestrou nevedeli, čo s ňou je a potom sme zistili, že je hospitalizovaná na psychiatrii, takže sme zostali sami. Chodili sme normálne do školy, starí rodičia nám niekedy priniesli nejaké potraviny, ale inak sme sa o seba starali sami. A táto situácia sa potom opakovala viackrát.”
Peter rozpráva, aké boli preňho prvé dni v detskom domove a potom aj roky, ktoré v ňom prežil. Vysvetľuje, ako sa ho dotklo oddelenie od sestry, ktorú úrady poslali do iného zariadenia a nemali spolu istý čas žiadny kontakt.
Barbora Mareková sa ho pýta, čo všetko vidí a cíti teraz spätne, keď už je dospelý a má od tejto skúsenosti odstup. Rozprávajú sa aj o tom, vďaka čomu sa mu - aj napriek ťažkým zážitkom z detstva - nakoniec tak dobre darí.
Hosť odporučil knihy:
Jak se stát jiným (Édouard Louis) Boje a proměny jedné ženy (Édouard Louis)Newsletter Barbory Marekovej vychádza raz za dva týždne a môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Ako posilňovanie postavenia žien pomáha nám všetkým.
(00:00) Úvod
(01:27) Ako vyzerá Peťov život dnes
(05:29) V akej rodine vyrástol
(14:45) Aké boli prvé dni v detskom domove
(38:28) Ako si túto skúsenosť Peťo zreflektoval
(01:10:57) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 14 Mar 2024 - 169 - 18. Bývalý župan Pavol Frešo o tom, ako sa doma stará o syna v bdelej kóme
"Štát sa spolieha na to, že matka neopustí svoje dieťa," hovorí bývalý politik SDKÚ-DS Pavol Frešo. Jeho syn Alan Frešo zostal po operácii mozgu v bdelej kóme a potrebuje intenzívnu, 24 hodinovú starostlivosť.
Spolu s manželkou a dvoma staršími deťmi sa Pavol Frešo dohodol, že sa o najmladšieho syna budú starať doma a svoj rodinný život prispôsobia jeho potrebám. V podcaste Ľudskosť rozpráva o tom, ako starostlivosť o Alana vyzerá a aký má vplyv na mentálne zdravie a na fungovanie celej rodiny.
V rozhovore zaznie:
- ako začali vážne zdravotné problémy malého Alana Freša
- čo je to bdelá kóma
- čo potrebuje človek, ktorý je v bdelej kóme
- ako funguje rodina, ktorá sa stará o ťažko choré dieťa
- čo pomáha rodine prežiť náročné obdobie
- ako vidí Pavol Frešo svoju budúcnosť
- aké skúsenosti majú Frešovci so zdravotníckym systémom
- ako sa po tejto skúsenosti spätne díva na politické priority SDKÚ-DS
***
Hosť odporučil knihy:
Literárne poklesky (Stephen Leacock)
Chatrč (William Paul Young)
-
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 13 Oct 2021 - 168 - 17. Moderátor Viktor Vincze o búraní tabu a o tom, ako sa mení rola mužov
"Dospel som vďaka spravodajstvu Markízy, ale aj vďaka svojej žene," hovorí úspešný televízny reportér, moderátor a entertainer Viktor Vincze. Na nahrávanie podcastu prišiel v oblečení zo second handu a vysvetlil, prečo ho trápi práve klimatická kríza a ako sa snaží pre túto tému získať aj nás.
Reportérka Barbora Mareková sa ho pýtala, ako sa tvarovali jeho postoje a sebavedomie, ako vníma svoj vzťah s rodičmi a manželkou, prečo verejne hovorí o neplodnosti a kedy máva najväčšiu trému.
V rozhovore rozoberú:
- aké to je, byť známy a zaujímavý pre bulvár
- čo Viktora formovalo v detstve a čo v dospelosti
- ako vznikalo jeho sebavedomie a schopnosť verejne vystupovať
- aký má vzťah s otcom
- či mu neprekážal vyšší vek partnerky
- ktorá práca ho teší najviac
- prečo má SUV, keď rieši klimatickú krízu
- čo mu pomáha neprepadnúť svojmu egu
***
Hosť odporučil knihu:
Nová Zem (Eckhart Tolle)
***
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 06 Oct 2021 - 167 - 16. Boj s úzkosťami. Prečo pevná vôľa zlyháva a čím ju nahradiť?
Problémy so spánkom, bolesti brucha, búšenie srdca, nárazové prejedanie, fajčenie alebo neustále obavy, ktoré človek nedokáže vypnúť. Úzkosti sú u nás najčastejšie sa vyskytujúci problém v oblasti mentálneho zdravia. Vznikajú zvyčajne už v detstve, ale poháňa ich aj to, čomu v dospelosti veríme a ako sa správajú ľudia okolo nás.
V tejto epizóde Ľudskosti sa reportérka Barbora Mareková rozpráva so psychologičkou a psychoterapeutkou Janou Vyskočil o vedeckom poznaní v oblasti úzkostí. Rozoberú spolu, prečo sa tento problém nedá riešiť silou, ale naopak - väčšou všímavosťou a jemnosťou k sebe samému.
V rozhovore zaznie:
- ako k úzkostiam prispieva genetika a ako výchova
- ako sa prejavuje úzkosť a čo je to úzkostný záchvat
- čo je to útok, útek a zamrznutie
- prečo a ako úzkosti zaťažujú celkové zdravie
- ako k úzkostiam prispievajú hodnoty a kultúra, v ktorej žijeme
- čo je to zvedavá všímavosť a sebasúcit
- čo je to uzemnenie a aké techniky fungujú pri úzkostiach
***
Hostka odporučila knihy:
Chlapec, krtko, líška a kôň (Cherlie Mackesy)
Cirkadiánny kód (Satchin Panda)
***
Spomenuté v podcaste:
epizóda podcastu Ľudskosť o hraniciach a people pleasingu
***
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 29 Sep 2021 - 166 - 15. Novinár Adam Valček o smrti, novinárčine a o mentálnom zdraví
Pred rokmi napísal článok o tom, aké ponaučenia sa dajú odniesť zo straty blízkeho. K prežívaniu tejto smutnej udalosti sme sa teraz vrátili. V podcaste Ľudskosť Adam porozprával, ako rodinná tragédia zmenila jeho pohľad na to, čo je spravodlivé.
Reportérka Barbora Mareková sa ho pýtala aj na emocionálnu stránku novinárskeho povolania, na to, či v médiách dokážeme robiť sebareflexiu, ale zaujímal ju aj Adamov nový druh spolupráce s denníkom SME.
V podcaste rozoberú:
- ako ho zmenila smrť blízkeho
- ako vnímal články o tragédii v novinách
- prečo sa rozhodol pre prácu na voľnej nohe
- aké výzvy ho čakajú a ako ich chce zvládnuť
- čo je podľa neho dobrá novinárčina
- kam smeruje žurnalistika v čase Facebooku a Instagramu
- ako ju robiť zodpovedne a zároveň v nej vidieť zmysel
- ako oddychovať, keď človek intenzívne prežíva svoju prácu
***
Hosť odporučil knihu:
Glenn Greenwald - "Nikto sa neskryje"
***
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 22 Sep 2021 - 165 - 14. Život s narcistickým človekom je utrpenie, ktoré zvonka nevidno
Okolie vidí schopného a šarmantného človeka, no partnerka či deti znášajú obrovskú psychickú záťaž. Človek s narcistickou poruchou zneužíva svojich blízkych na sýtenie vlastných potrieb. V opakujúcich sa cykloch manipulácie u nich vyvoláva pocity zodpovednosti, viny či strachu a získava tak pozornosť, obdiv a poslušnosť.
V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva s novinárkou Ivou Mrvovou, ktorá zmapovala nefyzické násilie v rodinách v unikátnom printovom seriáli. Slovenské ženy aj muži Ive porozprávali svoje príbehy o tom, čo prežili vo vzťahu s narcistom či narcistkou, ale aj o tom, ako sa im po rokoch utrpenia podarilo za seba postaviť.
V rozhovore rozoberú:
- Ako sa človek zamotá do vzťahu s narcistom a prečo je ťažké mu odolať
- Prečo sa čarovné správanie narcistického partnera po čase zmení
- Ako narcistický človek manipuluje partnera či partnerku
- Prečo a ako poškodzuje svoje deti
- Prečo je ťažké z takéhoto vzťahu odísť
- V čom sa líšia príznaky narcizmu u muža a u ženy
- Akí ľudia sa stávajú obeťou narcistickej šikany
- Ako vyzerá psychické násilie v rámci katolíckej cirkvi
***
Seriál Ivy Mrvovej o nefyzickom násilí:
https://www.postoj.sk/temy/serial-o-nefyzickom-nasili
***
V rozhovore hostka odporučila:
- film "Môj kráľ" (Mon roi); r. 2015
- knihu "Mužský narcizmus" od Raphaela M. Bonelliho
- Youtube kanál: "Spoznejte svého psychopata"
***
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 15 Sep 2021 - 164 - 13. O interrupciách sa môžeme rozprávať lepšie, ako dnes
Má mať plod právo na život? Toto je otázka, ktorá sa v debatách o interupčnej legislatíve objavuje najčastejšie. Má však jeden háčik: Jej zodpovedanie nepomáha vyriešiť problém a nastaviť dobré pravidlá.
V tejto epizóde Ľudskosti sa novinárka Barbora Mareková rozpráva s odborníčkou na ústavné právo Luciou Berdisovou o tom, čo sú lepšie otázky a čo by nám pomohlo pozrieť sa na tému inak.
Rozoberú spolu:
- o čo ide v diskusii o umelom ukončení tehotenstva
- koho a ako chráni slovenská ústava
- ako sa k ukončeniu tehotenstva postavil ústavný súd
- či a kedy sú práva ženy v rozpore s právami plodu
- kto chodí na interrupciu najčastejšie
- či existujú bezdôvodné interrupcie
- ako nás ovplyvňuje naše detstvo a názory okolia na tému interrupcií
- koho hlas chýba v diskusii o umelom ukončení tehotenstva
-
Hostka odporučila knihy:
"Real estate" od Deborah Levy
"The costs of living" od Deborah Levy
"Things I don't want to know" od Deborah Levy
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 08 Sep 2021 - 163 - 12. Hľadali bezpečie a našli ho na Slovensku: O utečencoch medzi nami
Neznášanlivosť voči utečencom a migrantom sa u nás vybičuje zvyčajne tesne pred voľbami. Naposledy to bolo v roku 2015 a 2016, keď zároveň vrcholila migračná kríza, no problematické vyjadrenia sa začínajú objavovať aj teraz - počas krízy v Afganistane.
V tejto epizóde Ľudskosti sa reportérka Barbora Mareková rozpráva s Michaelou Pobudovou, riaditeľkou občianskeho združenia Mareena, ktoré v spolupráci so štátnymi inštitúciami u nás pomáha utečencom usadiť sa, nájsť si prácu, či školu pre svoje deti.
V podcaste rozoberú:
prečo sa ľudia stávajú utečencami kto sú, odkiaľ prišli a ako sa k nám dostali aké prekážky museli prekonať na ceste k nám čo u nás robia, ako sa cítia ako utečencov vnímajú Slovensky a Slováci ako sa Michaela díva na vyjadrenia politikov a na prácu médií v pokrývaní tejto témy kde, a ako môžeme utečencov spoznať osobneSpomenuté v podcaste:
Dokumentárny film "For Sama" (Pre Samu)
Hostka odporučila knihu:
"Dievča, žena, iné" od Bernardine Evaristo
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 01 Sep 2021 - 162 - 11. Hodnotiť niekoho postavu je spoločenský zlozvyk, ktorý ničí životy
Krutá "módna polícia", ktorá hodnotí postavu a oblečenie žien, alebo kultúra diétovania, ktorá nám podsúva, že do plaviek treba najprv schudnúť, sú v našej spoločnosti považované za normálne - no majú svoju cenu.
Štíhlosťou sa trápia stále mladšie deti - niektoré už vo veku 10 rokov. Počas dospievania tak prichádzajú o zážitky, vzdelanie, radosť zo života a niekedy aj o život samotný. Poruchy príjmu potravy sú mentálne ochorenie s najvyššou mierou úmrtnosti.
V tejto epizóde Ľudskosti sa reportérka Barbora Mareková rozpráva s aktivistkou Valentínou Sedilekovou, ktorej sa z tohto ochorenia podarilo uzdraviť a teraz sa pokúša zmeniť systém pomoci pre ďalších ľudí s podobnými ťažkosťami.
Valentína vysvetľuje, čo u nej spustilo problémy so sebaobrazom, ako znel vnútorný hlas, ktorý ju nútil chudnúť, čo potrebovala od svojho okolia a čo podľa nej môžeme robiť my všetci, aby sme pred ochorením chránili ľudí okolo nás.
Z rozhovoru sa dozviete:
- čo môže v deťoch spustiť nezdravý vzťah k jedlu
- ako na nás pôsobia vzory na sociálnych sieťach či v televízii
- aké príznaky má bulímia a anorexia
- prečo ju niektorí odborníci prirovnávajú k závislosti
- ako vyzerá terapia
- ako vieme podporiť človeka s poruchou príjmu potravy
- prečo sú pochvaly a komplimenty rizikové a čo je lepšia alternatíva
- ako funguje profesionálna podpora v zahraničí, ktorá by pomohla aj ľuďom u nás
Hostka odporučila knihu:
“Medical Management of Eating Disorders” 3. vydanie, od C. Laird Birmingham a Janet Treasure. Nájdete ju napríklad tu: https://www.amazon.com/Medical-Management-Eating-Disorders-Birmingham/dp/1108465994–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 28 Jul 2021 - 161 - 10. Depresia, úzkosti či narcizmus majú korene v detstve
V minulosti sa odborníci na mentálne zdravie sústredili na určovanie diagnóz ako je depresia, úzkostná porucha či narcistická porucha osobnosti, no do popredia sa dostáva iný prístup. Terapia, ktorá skúma náš životný príbeh a to, ako zážitky z detstva ovplyvňujú náš sebaobraz, naše reakcie na okolnosti, situácie a aj na naše vzťahy - k partnerovi, partnerke či deťom.
V tejto epizóde sa reportérka Barbora Mareková rozpráva s psychologičkou, psychoterapeutkou a školiteľkou Katarínou Kárászovou o tom, ako traumy vznikajú, ako menia náš život a ako vyzerá terapia, ktorá ich môže uzdraviť.
Z rozhovoru sa dozviete:
- ako vzniká depresia či úzkosti
- čo má spoločné závislosť od alkoholu so závislosťou od nakupovania
- ako vzniká narcizmus a potreba ovládať iných
- ako sa trauma rodičov prenáša na deti
- prečo má traumatizovaný človek problém ovládať svoj hnev
- ako vyzerá terapia, ktorá adresuje traumy z detstva
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 21 Jul 2021 - 160 - 9. Ženy radšej trpia, než by niekomu povedali nie
Asertívna komunikácia je základná životná zručnosť, ktorú by sme sa mali naučiť ešte ako deti. Väčšina z nás má však problém stanoviť si hranice - či už voči priateľom a blízkym alebo aj pri kolegoch v práci. Snaha každému vyhovieť je choroba, ktorou v našej spoločnosti trpia najmä ženy a dôsledkom je únava, nespokojnosť so vzťahmi, zhoršené mentálne zdravie a niekedy aj ohrozenie vlastnej fyzickej bezpečnosti.
V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva s Biankou Urbanovskou, trénerkou sebaobrany. Rozoberajú spolu svoje vlastné problémy so stanovovaním si hraníc a tiež zistenia, ktoré im v živote pomohli zastať sa seba samej.
Z rozhovoru sa dozviete:
- čo sú to hranice a prečo majú ženy problém si ich stanoviť
- ako nás ovplyvňuje výchova a spoločenské normy
- čo je to people pleasing
- ako zniesť nepríjemné pocity pri stanovovaní hraníc
- ako riešiť, keď nás niekto nerešpektuje
- ako spoločenské očakávania poškodzujú mužov
- ako naučiť asertívne komunikovať deti
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 14 Jul 2021 - 159 - 8. Ako hovoriť s ľuďmi, ktorí sa nechcú dať zaočkovať?
Vakcíny sú dostupné a účinné aj pri nových variantoch koronavírusu, no Slovensko si nevie zabezpečiť kolektívnu imunitu. Ľudia s poruchami imunity sa nemôžu dať zaočkovať vôbec, deti do 12 rokov k vakcíne zatiaľ nemajú prístup, no najväčším problémom u nás zostáva neistota a nedôvera obrovskej skupiny dospelých, ktorí majú na očkovanie nárok.
Spoločnosť bude chránená až vtedy, keď sa dajú zaočkovať minimálne tri štvrtiny z nás.
V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva s učiteľom kritického myslenia Jánom Markošom, ktorý vysvetľuje, ako sa dá viesť dialóg s ľuďmi v našom okolí, ktorí s očkovaním váhajú, alebo sa mu chcú vyhnúť.
Z rozhovoru sa dozviete:
- prečo sa ľudia boja očkovania
- prečo sú v téme očkovania kľúčové pocity ľudí
- prečo nefunguje nálepkovanie, poučovanie a výsmech
- ako viesť rozhovor s človekom, ktorý je proti očkovaniu
- či by malo byť očkovanie povinné
- prečo sa my, ľudia, mýlime a čo s tým vieme robiť
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 07 Jul 2021 - 158 - 7. Ulice, ktoré sú tu pre ľudí. Ako vie mestské plánovanie zlepšiť naše životy?
Mesto, v ktorom žijeme, ovplyvňuje naše každodenné pocity a prežívanie. Ak sme napríklad často v zápche, znižuje to našu pohodu a oberá o čas, ktorý by sme trávili niečím, čo nás teší. Uličky, ktoré sú odkladiskom zaparkovaných áut, zas prichádzajú o život a pohyb.
Naopak, verejné priestory, ktoré zohľadňujú potreby detí, ich rodičov, ale aj senioriek a seniorov, podporujú pocity radosti a súdržnosti medzi ľuďmi.
V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva s expertkou na verejné priestory Zorou Pauliniovou o tom, ako vyzerá mesto, ktoré podporuje mentálne zdravie rôznych skupín obyvateľov a obyvateliek.
Z rozhovoru sa dozviete:
- ako vyzerá doprava, ktorá podporuje mentálne zdravie ľudí
- ako vyzerajú budovy a štvrte, v ktorých sa dobre cítime
- prečo sa má mesto zaoberať správaním žien, detí, teenagerov či seniorov
- ako zapájať verejnosť do plánovania a predchádzať konfliktom
- ako do mestského plánovania zapojiť deti
- aké priestory podporujú empatiu a súdržnosť medzi ľuďmi
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 30 Jun 2021 - 157 - 6. Najviac sa deti naučia, keď sa v škole cítia dobre
Znalostná ekonomika či kritické myslenie sú témy, o ktorých sa u nás veľa hovorí. Menej pozornosti však venujeme tomu, ako sa počas vzdelávania cítime a aký vplyv majú pocity na našu schopnosť učiť sa a rozvíjať.
My, ľudia, sa najefektívnejšie učíme vtedy, keď sa cítime byť v bezpečí. A najviac sa učíme od ľudí, ktorí sa nám páčia a ktorým dôverujeme. Samostatné myslenie sa rodí v takej triede, kde môžeme povedať, čo si naozaj myslíme, kde sa môžeme mýliť a kde sa nemusíme obávať, že budeme šikanovaní alebo vysmiate.
V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva s učiteľom základnej školy Petrom Humayom o tom, ako bezpečné prostredie pre svoje žiačky a žiakov vytvára on sám.
V rozhovore sa dozviete:
- aká je rola učiteľa v podpore mentálneho zdravia detí
- ako na učenie detí vplývajú dysfunkcie v rodine
- ako učiť deti, ktoré majú problém udržať pozornosť
- ako zohľadniť potrebu detí sa hýbať
- ako komunikovať s rodičmi, ktorí sa k dieťaťu správajú problematicky
- ako chrániť deti pred šikanou zo strany spolužiakov a ako ju riešiť, ak nastane
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 23 Jun 2021 - 156 - 5. Naše telo si pamätá, čo sme zažili ako deti. Traumatické zážitky zhoršujú zdravie
V našej kultúre sa zvykne hovoriť, že čo nás nezabije, to nás posilní. Vedecké skúmanie však ukazuje trochu iný príbeh. Traumatické zážitky, ktoré zažívame ako deti, oslabujú naše telo a zhoršujú naše zdravie po celý život.
V tejto epizóde sa Barbora Mareková rozpráva s psychiatričkou, psychoterapeutkou a výskumníčkou Natáliou Kaščákovou o tom, aké sú aktuálne vedecké poznatky o traumatizácii v detstve a aké zdravotné problémy nás môžu v dôsledku traumatizácie trápiť v dospelosti.
V tejto epizóde sa dozviete:
- prečo je dôležité zaoberať sa zážitkami z nášho detstva
- čo všetko nám mohlo spôsobiť v detstve traumu
- prečo a ako si naše telo zapamätáva traumatické zážitky
- aké zdravotné ťažkosti majú ľudia, ktorí boli v detstve traumatizovaní
- ako vyzerá medzigeneračný prenos traumy
- koľko Sloveniek a Slovákov zažilo v detstve traumu
- aké typy traumy sú u nás najčastejšie
- ako vnímajú tému traumatizácie v detstve lekári, či policymakeri v slovenskom zdravotníctve
- ako chrániť deti pred vznikom traumy
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 16 Jun 2021 - 155 - 4. Lektorka kurzov pre rodičov: Deti potrebujú cítiť dôveru a rešpekt dospelých
To, čo zažívajú deti, má dôsledky pre celú spoločnosť. Časť dospelých sa - v mene výchovy - správa k deťom hrubšie, ako k iným dospelým. Akoby fakt, že sa deti od nás niečo učia, ospravedlňoval, že sa k nim správame povýšenecky a menej citlivo. Ak ale k deťom pristupujeme autoritatívne, nemôžeme čakať, že sa budú správať demokraticky.
V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s lektorkou rešpektujúceho prístupu k deťom Radkou Rendošovou. Rozobrali spolu, čo sa s deťmi deje, keď od nich dospelí vyžadujú poslušnosť. A čo môžu byť lepšie ciele výchovy.
Z rozhovoru sa dozviete:
- ako sa cíti dieťa, ktoré zažíva rešpekt dospelých
- prečo pri výchove nestačí, že rodičia svoje dieťa ľúbia
- ako sa správajú dospelí, ku ktorým sa kedysi ich rodičia správali nadradene
- ako podporiť u detí zodpovednosť
- ako na deti pôsobí, keď ich chválime a ako ich vieme podporiť aj inak
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 09 Jun 2021 - 154 - 3. LGBT+ ľudí poškodzuje špeciálny druh stresu
LGBT+ ľudia zažívajú psychické problémy častejšie, ako väčšinová spoločnosť. Môže za to najmä spoločenský tlak a stres, ktorému sú LGBT+ ľudia vystavení v škole, v rodine a aj v práci.
Barbora Mareková sa porozprávala s psychológom Andrejom Kurucom o tom, ako sa cítia predovšetkým mladí LGBT+ ľudia. Rozobrali spolu, aké to je objavovať svoju identitu, znášať odmietanie zo strany rodiny, sledovať dianie v parlamente, kde sa útočí na práva ľudí s inou vzťahovou orientáciou.
V tejto epizóde sa dozviete:
- v akom veku objavujú LGBT+ ľudia svoju identitu
- prečo niektorí ľudia zistia, že sú LGBT+ až v neskoršom veku, keď majú deti s partnerom opačného pohlavia
- ako vyzerá coming out
- aký typ terapie pomáha LGBT+ ľuďom
- ako na nás pôsobí, keď je láska vo filmoch a seriáloch zobrazovaná len medzi ľuďmi s opačným pohlavím
- ako LGBT+ ľudia prežívajú, keď sa za nich rodičia a starí rodičia postavia aj verejne
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 02 Jun 2021 - 153 - 2. Pomáha násilným mužom: Sú to tiež ľudia a mnohí sa dokážu zmeniť
V druhej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s psychológom a trénerom Róbertom Vavrom o násilí v blízkych vzťahoch. Rozoberú spolu, prečo majú muži problémy s násilím výrazne častejšie ako ženy a ako sa im dá pomôcť zmeniť svoje správanie.
V tejto epizóde sa dozviete:
Ako zážitky z detstva ovplyvňujú to, či máme sklony k násiliu V čom nás ovplyvňujú rodové stereotypy, napríklad očakávania, ktoré máme od chlapcov a mužov V čom nás ovplyvňujú tradície a náboženstvo Ktoré povolania a pracovné pozície môžu u človeka zvyšovať sklony k násiliu Ako zvládajú muži svoju meniacu sa rolu v rodine a v spoločnosti Ako sa dá pracovať s emóciami, napríklad s hnevom tak, aby neviedol k násiliuAk máte návrhy na témy alebo nám chcete niečo odkázať, napíšte naludskost@sme.sk.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 26 May 2021 - 152 - 1. Prípad Sone z pumpy odhalil našu krutosť k ženám v pouličnom sexbiznise
Pred pár mesiacmi obletel slovenské aj zahraničné médiá prípad Sone z pumpy, ktorá bola podľa mediálnych výstupov obeťou sexuálneho násilia. Namiesto obáv o jej bezpečnosť a zdravie sa ľudia začali na prípade zabávať - a mnohí to robia dodnes.
V prvej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s psychologičkou Barborou Kuchárovou, ktorá Soňu z pumpy pozná osobne. Rozoberú spolu, prečo máme ako spoločnosť problém súcitiť so ženami v sexbiznise.
Dozviete sa:
v akých rodinách vyrástli ženy, ktoré pracujú v sexbiznise ako ich životné voľby ovplyvňujú traumy z detstva, napríklad zanedbávanie zo strany dospelých, alebo sexuálne násilie ako ich vnímajú ich vlastné deti prečo je ťažké so sexbiznisom skončiť prečo ich spoločnosť zosmiešňuje, odsudzuje a vytesňuje na okraj, hoci sú v zložitej a nebezpečnej situácii ako sa k nim stavia štát a prečo vláda zoškrtala rozpočet, ktorý pomáhal ženám pracujúcim v sexbiznise ako im v čase pandémie pomohol bratislavský sex shopAk máte návrhy na témy alebo nám chcete niečo odkázať, napíšte naludskost@sme.sk.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 19 May 2021 - 151 - Predstavujeme nový podcast Ľudskosť s Barborou Marekovou
Predstavujeme nový týždenný podcast denníka SME Ľudskosť. Reportérka Barbora Mareková sa v ňom bude s hosťami a hostkami rozprávať o zraniteľnosti, empatii a mentálnom zdraví. Budú odpovedať napríklad aj na otázky, prečo máme problém s alkoholom a prečo bulvár prenasleduje ľudí, ktorí sa začnú liečiť. Prečo sme zlí na ženy, ktoré nie sú štíhle. A prečo si vo voľbách vyberáme narcisov. Prečo sa muži tvária, že to dávajú, aj keď sa trápia, a prečo sa chcú ženy rozkrájať, aj keď o to iní nestoja. A najmä, prečo nechodíme na terapiu, hoci by nám ozaj pomohla. Podcast Ľudskosť vychádza každý štvrtok.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 14 Apr 2021 - 150 - 33. Keď sa z pitia stane problém: O alkoholizme rodičov
Byť rodičom je náročná práca a časť ľudí rieši túto záťaž každovečerným pohárom vína či piva. Nalejú si ho aj ľudia, u ktorých to celkom nečakáme: matky malých detí. Alkohol je pre ne únikom od samoty, obáv, smútku, alebo ho vnímajú ako odmenu za ťažký deň s deťmi. Z popíjania však ľahko vznikne problém, ktorý pretrváva roky a ktorého dlhodobé následky si odnesú aj deti.
V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa reportérka Barbora Mareková rozpráva s pracujúcou matkou Petrou Blaščák o tom, ako sa problémy s alkoholom začali u nej, čo všetko sa za nimi skrývalo, aký mali vplyv na prácu a rodinu a ako vyzerá odborná pomoc, vďaka ktorej sa jej dnes darí abstinovať.
V rozhovore rozoberú:
- kde začali Petrine problémy
- kto si ich všimol ako prvý
- ako sa problémy prejavujú v práci
- ako k nim prispieva naša kultúra
- prečo má toľko žien sexualitu spojenú s alkoholom
- v čom spočíva dopad alkoholizmu na deti
- ako vyzerá odborná pomoc a uzdravenie
Spomenuté v podcaste:
In the Realm of Hungry Ghosts (Gábor Maté)
Tělo sčítá rány (Bessel van der Kolk)
Dotazník o traumatizácii ACE's: https://www.cdc.gov/violenceprevention/aces/fastfact.html
Hostka odporučila knihy:
Denník Anny Frankovej - v origináli a pre deti ako komix od Ari Folman
Bez hanby o ohanbí (Nina Brochmann a Ellen Stokken Dahl)
Narodený v modrú stredu (Daniel Tammet)
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 27 Jan 2022 - 149 - 32. O problémoch s trávením a o tom, čo bráni ženám podporiť sa navzájom
"Aj mne by kedysi veľmi pomohlo, keby o tom niekto hovoril” vraví novinárka denníka SME Michaela Žureková, ktorej diagnostikovali syndróm dráždivého čreva. Tráviace ťažkosti komplikujú osobný aj pracovný život mnohým ľuďom - no sú s tým väčšinou sami. Michaela v podcaste Ľudskosť hovorí, čo sa stalo, keď o nich povedala blízkym, a ako jej pomohol psychológ.
V tejto epizóde príde na reč aj téma priateľstva žien. Reportérka Barbora Mareková s Michaelou rozobrala prekážky ktoré bránia ženám spolupracovať a tiež spôsoby, ako sa jedna na druhú môžme dívať inak.
V rozhovore zaznie:
- ako sa stala novinárkou
- čím oslovujú Michaelu témy, ako sú práva žien a práva LGBT+ ľudí
- aké má odozvy na články a podcasty o týchto témach
- ako zistila, že má tráviace ochorenie
- čo spúšťa jej problémy s trávením
- ako ju tieto ťažkosti obmedzujú v práci a osobnom živote
- ako jej pomáha psychoterapia
- na akých základoch stojí rivalita žien
- ako môžu ženy zmeniť svoje vnímanie a podporiť sa navzájom
Hostka odporučila knihy:
Ľudskosť (Rutger Bregman)
Neviditeľné ženy (Caroline Criado Perez)
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 20 Jan 2022 - 148 - 31. Ľudia, ktorých nevidíme: bývalý novinár si skúsil prácu učiteľa, aj robotníka
Juraj Čokyna vyštudoval politológiu a stal sa novinárom. Časom sa však rozhodol, že chce na vlastnej koži spoznať, ako žijú ľudia, ktorých životná skúsenosť nemá vo verejnej debate priestor.
Cez program Teach for Slovakia, sa zamestnal ako učiteľ na základnej škole, ktorú navštevujú aj deti z vylúčených rómskych komunít. V podcaste Ľudskosť sa ho reportérka Barbora Mareková pýtala, ako sa cítil a čo zistil - o sebe, o deťoch a ich rodičoch, o učiteľoch a o celej našej spoločnosti.
Juraj rozpráva aj o svojej súčasnej práci vo výrobnom závode, kde spoznáva realitu ľudí, ktorí tvrdo pracujú no napriek tomu zarábajú málo a necítia spoločenské uznanie a rešpekt.
V podcaste rozoberú:
- aké to je, pracovať vo výrobe
- aké to je, byť učiteľ na základnej škole na východe Slovenska
- akým ťažkostiam čelia deti z vylúčených komunít
- prečo im školy v dnešnom nastavení nedokážu pomôcť
- prečo sa mnohé dievčatá stanú matkou už ako teenagerky
- čo sa musí zmeniť, aby deti mali šancu
- čo potrebujú učitelia, ak chcú deti niečo naučiť
- prečo si Juraj vyberá náročné a zle platené zamestnania
- koho sa oplatí podporiť ak chceme vidieť zmenu
Spomenuté v podcaste:
kniha "A okraje máš kde" (Juraj Čokyna)
Hosť odporučil:
"Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou" (Elena Lacková)
"Za ostrou hranicou" (Zuzana Kusá)
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 13 Jan 2022 - 147 - 30. Herečka Zdena Studenková o divadle, o kráse a o vtipoch na internete
Zdenu Studenkovú poznajú všetky generácie Sloveniek a Slovákov - v divadle a televízii je konzistentne úspešná celé dekády.
Na hviezdnom piedestáli je to ale niekedy aj ťažké. Pre zachovanie vnútorného pokoja sa Zdena drží radšej ďalej od niektorých stránok na internete: “Všetci si myslia že som už obrnená. No voči niektorým veciam sa obrniť nedá.”
V podcaste Ľudskosť sa jej reportérka Barbora Mareková pýtala na mentálne zdravie umelkýň a umelcov. Zdena hovorí o svojom sebaobraze a kráse, ale aj o tom, ako prežívala študentské roky, materstvo, prácu v divadle a televízii, či o svojom novom divadelnom predstavení, ktorým chce posmeliť ženy, aby nezabúdali samy na seba.
V podcaste rozoberú:
- ako sa Zdena cítila v škole
- kto ju hodnotovo rozvíjal, počas jej študentských čias
- ako prežívala tehotenstvo a materstvo
- ako dnes vníma divadlo a televíziu
- ako hercom a herečkám pomáha práca spracovať vlastné emócie
- prečo je pre Zdenu dôležité cítiť sa vo svojom tele dobre
- aké to je, ísť na internet, keď je človek slávna žena
- ako vníma bulvár a satirické stránky na Facebooku
- čo jej dodáva silu, čo ju baví a na čo sa teší
Hostka odporučila knihy:
Svetlo, ktoré nevidíme (Anthony Doerr)
Trilógiu: Dieťa 44, Tajný prejav, Agent 6 (Tom Rob Smith)
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 06 Jan 2022 - 146 - 29. Ženy radšej trpia, než by niekomu povedali nie (repríza)
Asertívna komunikácia je základná životná zručnosť, ktorú by sme sa mali naučiť ešte ako deti. Väčšina z nás má však problém stanoviť si hranice - či už voči priateľom a blízkym alebo aj pri kolegoch v práci. Snaha každému vyhovieť je choroba, ktorou v našej spoločnosti trpia najmä ženy a dôsledkom je únava, nespokojnosť so vzťahmi, zhoršené mentálne zdravie a niekedy aj ohrozenie vlastnej fyzickej bezpečnosti.
V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva s Biankou Urbanovskou, trénerkou sebaobrany. Rozoberajú spolu svoje vlastné problémy so stanovovaním si hraníc a tiež zistenia, ktoré im v živote pomohli zastať sa seba samej.
Z rozhovoru sa dozviete:
- čo sú to hranice a prečo majú ženy problém si ich stanoviť
- ako nás ovplyvňuje výchova a spoločenské normy
- čo je to people pleasing
- ako zniesť nepríjemné pocity pri stanovovaní hraníc
- ako riešiť, keď nás niekto nerešpektuje
- ako spoločenské očakávania poškodzujú mužov
- ako naučiť asertívne komunikovať deti
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 30 Dec 2021 - 145 - 28. Farárka a ateistka sa rozprávajú o Vianociach
Jeden z najbežnejších spôsobov, akým sa my ľudia rozdeľujeme do skupín, je podľa toho, či sme, alebo nie sme veriaci a o ľuďoch z “tej druhej” skupiny máme často predsudky: niektorí ateisti považujú veriacich za naivných a menej bystrých ľudí, a niektorí veriaci si zas myslia, že ateisti sú ľudia bez morálnych zásad.
Do predvianočnej epizódy Ľudskosti si reportérka Barbora Mareková pozvala evanjelickú farárku Annu Polckovú, aby sa porozprávali o svojom vierovyznaní. Anna Polcková hovorí o svojej práci farárky a aj o tom, čo ju naučil blízky kontakt s ľuďmi.
Rozobrali tiež, prečo máme od Vianoc také vysoké očakávania a prečo Štedrý deň v slovenských rodinách nezvykne mať atmosféru z vianočných reklám.
V rozhovore zaznie:
- čo obnáša práca farárky
- ako sa Anna Polcková díva na Bibliu
- či je kresťanstvo kompatibilné s dnešným svetom
- či sa postoje cirkvi môžu v niečom aj zmeniť
- prečo sú Vianoce pre mnohých záťažový test
- ktoré skupiny ľudí majú zložité Vianoce
- ako z nich urobiť sviatky väčšieho pokoja
- v čom vidí Anna Polcková hodnotu Vianočného príbehu
Hostka odporučila knihy:
- Parabible (Alexandr Flek)
- Lidé Lži (M. Scott Peck)
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 23 Dec 2021 - 144 - 27. Keď práca nie je bezpečné miesto: Čo zažívajú sestry a pôrodné asistentky
"Sestra mi volala, že ju v čakárni opľul pacient, pretože ho upozornila, aby si nasadil rúško." hovorí prezidentka komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. Počas koronakrízy agresivita ľudí eskaluje, no podobné zážitky trápili sestry dlhodobo.
Ide o začarovaný kruh: Nemocnice si ich neevidujú a sestry ich nikomu nehlásia, lebo neveria, že to má nejaký zmysel.
V tejto epizóde Ľudskosti sa reportérka Barbora Mareková pýtala na mentálne zdravie sestier a pôrodných asistentiek. Podľa Ivety Lazorovej zažívajú sestry zlé zaobchádzanie už celé desaťročia - neraz aj zo strany kolegov.
V rozhovore rozoberú sexuálne obťažovanie v nemocniciach, sexizmus v populárnej hudbe a v televízii, ale aj to, prečo väčšinu sestier čaká po návrate z práce ešte druhá šichta.
V rozhovore zaznie:
- ako sa Iveta lazorová stala sestrou
- s kým žije a o koho sa stará
- aká je realita v nemocniciach a v ambulanciách z pohľadu sestier
- ako vnímajú sestry nezaočkovaných pacientov
- ako vyzerá sexuálne obťažovanie sestier
- čo si myslí o "Sestričke z Kramárov"
- prečo sa sestry nesťažujú, keď zažijú zlé zaobchádzanie
- ako vnímajú pôrodné asistentky stav nášho pôrodníctva
- prečo majú iný pohľad na pôrod, ako lekári
Hostka má rozčítané:
- Nôž (Jo Nesbo)
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 16 Dec 2021 - 143 - 26. O introvertoch a introvertkách v rodine, v práci a v politike
V našej kultúre veľmi oceňujeme priebojnosť, suverénny prejav a žoviálnosť.
Začína to už v detstve: Tichšie deti sú tlačené do verejného vystupovania, len aby naplnili očakávania dospelých. Introvertní dospelí zase čelia predsudkom - v práci, alebo aj na rodinných oslavách. Pokoj a rozvážnosť sú pritom kvality, ktoré prinášajú do rodín, firiem a aj do politiky veľa dobrého.
V novej epizóde Ľudskosti sa reportérka Barbora Mareková rozpráva s introvertom Otom Kóňom, ktorý pôvodne podnikal v gastronómii a dnes pracuje ako konzultant pre malých podnikateľov. V podcaste vysvetľuje, prečo sa veľkú časť života pokúšal byť extrovertnejší a ako si postupne našiel cestu k tomu, čo naozaj je.
V podcaste rozoberú:
- v akej rodine Oto vyrástol
- ako sa cítil ako dieťa
- prečo sa veľkú časť života snažil byť extrovert
- kedy začal oceňovať svoju introverziu
- ako môže šéf podporovať introvertov vo svojej firme
- aké sú spoločenské predsudky voči introvertom
- čo prináša do politiky pokoj a rozvážnosť
- vďaka čomu si Oto rozumie s extrovertnou manželkou
- ako mu pomohla psychoterapia
Spomenuté v rozhovore:
- kniha “Quiet” (Susan Cain)
Hosť odporučil knihy:
- Maybe You Should Talk to Someone (Lori Gottlieb)
- Džentlmen v Moskve (Amor Towles)
- Jiný TGM (Pavel Kosatík)
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 09 Dec 2021 - 142 - 25. O Černobyle a o detstve vo Vrábľoch s expertkou na Instagram Tami
“V hraničnej situácii človek zistí, že najväčšia hodnota je čas.” Hovorí expertka na sociálne siete, známa pod menom Tami. Jej profil sleduje na Instagrame množstvo ľudí, no málokto pozná aj jej životný príbeh.
Keď mala tri roky, rodičia ju poslali preč z Kyjeva, aby ju ochránili pred následkami Černobyľskej tragédie. Po viacerých presunoch sa Tami ocitla na Slovensku, kde vyrástla. V novej epizóde Ľudskosti hovorí ako sa, ako 10 ročná, začala učiť po Slovensky a ako si postupne začala plniť sny o rodine a práci: “Pochopila som, že keď si nemôžem prisadnúť k žiadnemu stolu, môžem si vytvoriť vlastný stôl”.
Z rozhovoru sa dozviete:
- ako to vyzeralo v 80-tych rokoch na Ukrajine
- ako sa Tami dostala z Kyjeva až do Vrábeľ
- ako zdolávala jazykové a kultúrne prekážky
- ako rástlo jej sebavedomie a odolnosť
- čo ju naučilo materstvo
- ako ľuďom pomáha využívať sociálne siete
Hostka odporučila knihy:
Rozhovory s Bohom (Neale D. Walsch)
No Filter (Sarah Frier)
Mamou po 30 (Tamara Rogožníková Gončarova)
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 02 Dec 2021 - 141 - 24. Sila skupinovej terapie: uzdravuje pocity samoty a hanby
"Zistenie, že pacient nie je sám so svojim problémom a že ho už niekto riešil, môže byť veľmi uzdravujúce. Dodáva ľuďom nádej." hovorí psychiater a psychoterapuet Daniel Ralaus z Fakultnej nemocnice v Trenčíne.
My všetci a všetky potrebujeme bezpečné miesto, kde sa môžeme vyrozprávať. Skupinová terapia je vedecky overená metóda, ktorá účinkuje pri väčšine psychických ťažkostí, ale aj ako opora počas zložitých životných období.
V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa reportérka Barbora Mareková rozpráva s odborníkom, ktorý má bohaté skúsenosti s vedením takýchto skupín a pýta sa ho aj na to, ako môžeme poznatky zo skupinovej terapie využiť my všetci a všetky vo svojich každodenných životoch.
V rozhovore rozoberú:
- Čo je to komunitná starostlivosť a denný stacionár
- Aké problémy môže človek priniesť do skupinovej terapie
- Ako presne funguje liečivý efekt skupiny
- Čo robí počas skupinovej terapie odborník/čka
- Ako je to s peniazmi - kto platí za takúto terapiu
- Ako ju podporuje štát
- Aké sú poznatky so zahraničia
- Ako využiť terapeutické techniky vo vzťahoch s blízkymi
Hosť odporučil knihu:
“Když tělo řekne NE” (Gabor Maté)
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 25 Nov 2021 - 140 - 23. Pôrod môže zlepšiť, ale aj zhoršiť mentálne zdravie žien
Prečo ide časť Bratislavčaniek rodiť radšej do dedín a menších miest v Rakúsku a Česku? Ako nás chránia ľudské práva pri pôrode? A ako by vyzeralo pôrodníctvo, ktoré chráni mentálne zdravie rodiacich žien a ich detí?
“Cieľom nemá byť ideálny pôrod pre všetky ženy, ale rešpektujúca zdravotná starostlivosť pre všetky ženy určite áno.” hovorí Miroslava Rašmanová zo Ženských kruhov - občianskeho združenia, ktoré sa venuje právam tehotných a rodiacich žien.
V novej epizóde Ľudskosti sa reportérka Barbora Mareková pýta na skúsenosti a pocity slovenských žien, ktoré rodili u nás, ale aj v zahraničí. Miroslava Rašmanová porozprávala, prečo začala riešiť tému pôrodníctva, ako vníma verejnú debatu o tejto téme - a v čom vidí jej hlavné problémy.
V rozhovore rozoberú:
- ako vplýva personál na priebeh pôrodu a na mentálne zdravie žien
- čo je to “Mother Baby Friendly” iniciatíva
- ako vyzerá dôstojnosť pri pôrode
- prečo nedokážeme vypočuť ženy, ktoré sa sťažujú na traumatický pôrod
- ako sa zmenili podmienky pre rodiace ženy a ich deti počas pandémie
- čo odporúčajú medzinárodne uznávané odborné autority
Hostka odporučila knihu:
Trauma a uzdravenie (Judith Herman)
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 18 Nov 2021 - 139 - 22. Keď neveríme inštitúciám, v krajine rastie úzkosť a myslíme viac na seba
"Nepoznáš niekoho na Antolskej?" Nejak takto sa na Slovensku začína riešenie zdravotných problémov. A zabúdame, že by to malo byť inak.
Základom životného pokoja nás všetkých je fungujúci štát a inštitúcie, ktoré sú nápomocné každému - bez ohľadu na to, či má vplyvných známych. Kvalita inštitúcií však u nás nie je politickou prioritou - a dôvera, či súdržnosť je preto v našej spoločnosti aj preto nízka.
V tejto epizóde Ľudskosti sa reportérka Barbora Mareková rozpráva so sociologičkou Elenou Gallovou Kriglerovou o tom, ako si slovenskí politici si zľahčujú svoju prácu a ako zneužívajú naše úzkosti - najmä z toho, či sme v bezpečí.
***
V rozhovore zaznie:
prečo je v demokracii kľúčová dôvera ako sa žije ľuďom v rôznych častiach Slovenska prečo nám vadia ľudia, ktorí sú iní ako my ako nás ovplyvňujú peniaze, rodina, či náboženstvo prečo sme stále v strehu ako sa správajú politici v krajinách, kde je kľud***
Spomenuté v podcaste:
The Tyranny of Merit (Michael Sandel)
***
Hostka odporučila knihy:
Invisible Women: Exposing Data Bias in a World Designed for Men (Caroline Criado Perez)
Co je odtud vidět (Leky Mariana)
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 11 Nov 2021 - 138 - 21. Kto bije deti, odovzdáva im zranenie, ktoré si nesie z detstva
"Deti sú hrdinovia empatie," hovorí psychologička a EMDR terapeutka Erika Bilíková. Naše mentálne zdravie sa nastavuje už v detstve - podľa dospelých, ktorí sa o nás starajú. Ich prežívanie a videnie sveta väčšina z nás zrkadlí celý svoj život - bez toho, aby sme si to uvedomovali.
V tejto epizóde Ľudskosti sa reportérka Barbora Mareková pýta na konkrétny mechanizmus prenosu traumy z generácie na generáciu. Čo s nami robí zlé zaobchádzanie zo strany rodičov, a prečo je dôležité sa k týmto zážitkom v dospelosti vrátiť.
V rozhovore zaznie:
- čo sa stane ľuďom, ktorí zažijú ťažké veci a nespracujú ich
- ako sa na mentálnom zdraví našich predkov podpísala vojna
- ako sa trauma rodičov prejavuje v ich prístupe k deťom
- aké to je, byť dieťa traumatizovaných rodičov
- ako vplýva na deti fyzické násilie
- ako ich ovplyvní emocionálna nedostupnosť rodičov
- čo potrebuje každé dieťa pre zdravý vývin
- ako vieme riešiť vlastnú traumatizáciu, aby sme ju neposúvali ďalej
***
V epizóde bolo spomenuté:
Alice Miller - psychoanalytička a autorka kníh:
- The Drama of the Gifted Child
- Thou Shalt Not Be Aware
- Banished Knowledge
- For Your Own Good
***
Hostka odporučila knihu:
Tajemství předků (Peter Teuschel)
-
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 04 Nov 2021 - 137 - 20. O párovej terapii a o tom, či ženy vedia programovať
O mužoch a ženách panujú mnohé mýty: napríklad, že mužom nejde varenie a ženy to zas nevedia s počítačom. Počúvali sme ich už ako deti, takže väčšina z nás ich má za samozrejmé. Tieto predstavy však majú náklady: ženy si neveria, sú unavené a majú nízky príjem.
Veronika Pizano robí v občianskom združení Aj ty v IT, ktoré sa snaží riešiť rodovú nerovnosť v IT sektore. V podcaste hovorí, čo všetko bráni ženám zapojiť sa do IT sektora a ako sa to jej tímu darí zmeniť.
Rodové stereotypy rieši Veronika aj u seba doma. S manželom sa starajú o tri deti, čo im do života prinieslo viacero skúšok. Veronika vysvetľuje, ako im v zložitej fáze pomohla párová terapia a ako si v partnerstve nastavili pravidlá tak, aby ich rodina fungovala lepšie.
V podcaste sa dozviete:
- prečo majú chlapci bližšie k počítačom a IT
- prečo si dievčatá v detstve prestanú veriť
- ako k tomu prispievajú rodičia a spoločnosť
- ako kvôli tomu neskôr ženy prichádzajú o peniaze
- ako môže aj v dobrom vzťahu vzniknúť kríza
- ako k tomu prispievajú naše podvedomé návyky z detstva
- v čom vie pomôcť párová terapia
- ako sa dá vyriešiť rozdelenie úloh v domácnosti
- ako pomáha terapia v snahe byť lepším rodičom
- ako sa dá popri povinnostiach postarať aj o seba
***
Spomenuté v podcaste:
Brave, not Perfect (Reshma Saujani)
Parenting Beyond Pink & Blue (Christia Spears Brown)
***
Hostka odporučila knihy:
Možno by si sa mala s niekým porozprávať (Lori Gottlieb)
Tři jablka spadlá z nebe (Narine Abgarjan)
-
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 27 Oct 2021 - 136 - 19. O dospievaní, materstve, interrupcii a spájaní dvoch svetov
Ako dieťa mala veľmi rada knihy. Bola múdra a snaživá, no život jej komplikovali predsudky. Rómske dievčatko sa narodilo do chudobnej rodiny a v škole ju trápila šikana.
Pomohol jej láskavý prístup učiteľky, knihovníčok a neskôr aj spolužiačky Lenky, vďaka ktorej sa začlenila medzi rovesníkov.
Po tom však otehotnela a nasledovala ďalšia kaskáda komplikácií - v zdrvujúcej chudobe musela mladá rodina riešiť vážne zdravotné problémy všetkých svojich členov, vrátane bábätka.
V tejto epizóde Ľudskosti sa reportérka Barbora Mareková rozpráva so Janette Maziniovou Motlovou o jej živote, ktorý zachytila v knihe "Cigánka". Janette rozpráva o zložitých momentoch, ale aj o tom, ako sa jej podarilo mnohé problémy prekonať - a o tom, čo môžeme urobiť my všetci a všetky, keď nám záleží Rómkach a Rómoch žijúcich medzi nami.
V rozhovore zaznie:
- v akej rodine Janette vyrástla
- ako sa cítila v škole, prečo začala čítať knihy
- ktoré postavy z kníh jej pomáhali cítiť sa lepšie
- ako ju podporila učiteľka a knihovníčky
- ako sa stala prvýkrát mamou
- čo musela robiť, aby uživila malé dieťa
- ako riešila zdravotné problémy bábätka
- ako funguje naše zdravotníctvo, keď ho potrebuje rómska žena
- prečo sa rozhodla pre interrupciu a ako spätne vníma svoje rozhodnutie
- ako sa dostala do pozície riaditeľky štátnej inštitúcie
- ako pomáha deťom dnes a ako im vieme pomôcť my všetci
***
Spomenuté v podcaste:
How to be an Antiracist (Ibram X. Kendi)
***
Hostka odporučila knihu:
Luciferov efekt (Philip Zimbardo)
-
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 20 Oct 2021 - 135 - 133. Osobné je politické: O feminizmoch s Janou Cvikovou
Jana Cviková bola feministka dávno predtým, ako to (u nás) bolo cool.
Dnes je uznávaná rodová expertka, literárna vedkyňa, germanistka, prekladateľka a redaktorka, pôsobí na Ústave svetovej literatúry Slovenskej akadémie vied a je tiež spoluzakladateľkou prvej ponovembrovej feministickej organizácie Aspekt.
V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková Jany pýta, ako vlastne feminizmus pred desiatkami rokov objavila a zistila, že jej dáva zmysel.
Jana rozpráva, aké to pre ňu bolo v deväťdesiatych rokoch a ako sa u nás, podľa nej, zmenilo postavenie žien za vyše 30 rokov demokracie.
Rozpráva aj o tom, aké témy rozoberali autorky vo feministickom časopise Aspekt, ako začali do verejnej debaty prinášať tému materstva a ako sa jej darilo vychovávať svoje dieťa v spoločnosti plnej rodových stereotypov.
Spomenuté v podcaste:
Ako odvrávať Novembru 1989 (Zuzana Maďarová) Ružový a modrý svet (Jana Cviková, Jana Juráňová) Ako sme žili v rokoch normalizácie (Oľga Gyárfášová)Hostka odporučila knihy:
Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent (Marcela Linková, Naďa Straková)Newsletter Barbory Marekovej:
Newsletter, v ktorom Barbora píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví, vychádza každé dva týždne, môžete ho dostávať e-mailom, na jeho odber sa prihláste tu. Najnovšie vydanie newslettra: Ako posilňovanie postavenia žien pomáha nám všetkým.
(00:00) Úvod
(02:31) Ako sa Jana stala feministkou
(16:12) Čo riešili feministky v 90. rokoch
(34:46) Ako vyzerali začiatky časopisu Aspekt
(01:04:01) Ako vníma dnešný stav feminizmu
(01:33:18) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 07 Mar 2024 - 134 - 132. Prečo u nás všetko mešká a stojí viac - od diaľnic po renovácie bytov (Martin Kmeťko)
Prečo u nás verejné projekty vždy meškajú a sú ešte aj drahšie, ako sa plánovalo? Dá sa s tým niečo urobiť?
Dánsky profesor Bent Flyvbjerg ukázal, že áno. Či už ide o diaľnice, električku, národné divadlo, alebo galériu - výsledky sa dajú zlepšiť všade, ak sa naučíme zopár overených princípov.
Kniha profesora Flyvbjerga s názvom How Big Things Get Done (Ako robiť veľké veci) nás môže posunúť vpred, ak pracujeme pre štát, ale aj pre súkromnú firmu, a naše uvažovanie zlepší aj vtedy, ak sledujeme kroky vlády či samosprávy z občianskej pozície, ale lekciu si z nej vieme zobrať aj do vlastných životov - napríklad keď prerábame byt alebo píšeme knihu.
V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s analytikom Útvaru hodnoty za peniaze Martinom Kmeťkom o tom, ako poznatky z knihy How Big Things Get Done využívajú analytici a analytičky v práci pre štát.
Rozprávajú sa o zlých odhadoch, ktoré urobili oni dvaja v bežnom živote a o tom, ako ich hodnotia spätne po prečítaní knihy.
Preberú príklady vlád, tvorivých ľudí a súkromných firiem z rôznych častí sveta, ktoré sa spomínajú v knihe profesora Flyvbjerga a mohli nás všetkých inšpirovať.
Spomenuté v podcaste:
How Big Things Get Done (Bent Flyvbjerg a Dan Gardner) Superforecasting (Philip E. Tetlock and Dan Gardner)Hosť odporučil knihy:
Fooled by Randomness (Nassim Nicholas Taleb) How to Make the World Add Up (Tim Harford)(00:00) Úvod
(02:30) Hlavné zistenia prof. Flyvbjerga
(14:06) Prečo sa tak často mýlime?
(22:15) Prečo sú dôležité skúsené tímy
(53:58) Prečo unikátnosť nemusí byť výhra
(01:02:22) Ako pracujú štátni analytici a analytičky
(01:16:32) Záver
_Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 29 Feb 2024 - 133 - 131. Maryška Oláhová: Chcela som, aby ženy dostali guráž a chuť robiť niečo pre seba
V minulosti žeriavnička, dnes uznávaná sociálna pracovníčka a priekopníčka v občianskom aktivizme, ktorý sa zameriava na rodovú rovnosť rómskych žien, Maryška Oláhová v podcaste Ľudskosť rozpráva o živote Rómok a Rómov v Detve. Počas svojho života Maryška rozbehla viacero projektov, ktoré pomohli ľuďom v Detve postaviť sa na nohy po tom, čo väčšina z nich začiatkom deväťdesiatych rokov stratila prácu v miestnom závode. V podcaste hovorí o svojom detstve v detskom domove, o manželstve, materstve a vysvetľuje aj, kedy zistila, že sa chce vo svojej práci sústrediť najmä na ženy. "[U nás] mala žena v sebe vžité, že musí byť doma, kým príde muž. Musí mať navarené, poriadené - a mňa to hnevalo, lebo to nie je v poriadku. Lebo tá žena sa potom cíti zle a nikam sa nepohne, ” vraví Maryška v podcaste. "Chcela som, aby ženy dostali guráž a chuť robiť niečo pre seba," dodáva. Opisuje, ako vyzerali začiatky jej aktivizmu a čo presne pomohlo ľuďom v jej komunite zlepšiť svoje životy. "Prvá vec, ktorú rómske ženy potrebovali, bolo pracovať samy na sebe. Aby mali sebadôveru a aby sa mohli začať realizovať. Takže deti boli samozrejme stále pri nás, ale začali sme pracovať samy na sebe. Jedna druhej sme si pomáhali a veľmi dôverne sme sa rozprávali aj o veciach, ktoré sme inde nerozprávali." Skúsenosti z Detvy sa Maryške postupne podarilo rozšíriť aj do ďalších regiónov Slovenska a za výsledky svojej práce už získala aj ocenenie pod názvom Lúč z tmy.
Spomenuté v podcaste: - Newsletter Barbory Marekovej z podcastu Ľudskosť Hostka odporučila: - Cigán (film Martina Šulíka) - Dunaj, k vašim službám (Seriál, TV Markíza) (00:00) Úvod (01:48) O súbore Rómka (06:41) O detstve a o detskom domove (21:11) Práca žeriavničky a úpadok komunity (54:51) O manželstve a materstve (58:54) Ako podporovať vylúčené komunity (01:14:56) Záver
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 22 Feb 2024 - 132 - 130. Budem niekedy dosť? O vyhorení so psychológom Matúšom Bakytom
Cítite príznaky vyhorenia? Ste už dlhšie preťažení, unavení, nahnevaní, možno aj trocha cynickí? A všímate si, že vám iní ľudia idú na nervy?
Poďte s nami preskúmať, čo sa vo vás môže diať - a kde sa to začalo.
V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so psychológom a lektorom Matúšom Bakytom o tom, čo presne nás núti ísť v živote tempom, ktoré nám škodí: ako vnímame prácu, ako nás ovplyvňujú technológie a ako s vyhorením súvisia zážitky z nášho detstva - konkrétne emocionálne zanedbávanie.
Matúš porozpráva príbeh svojho vyhorenia a priblíži nám, s čím prichádzajú do terapie jeho klienti a klientky.
Vysvetlí tiež, ako môžeme svoje prežívanie uzdraviť.
Hosť odporučil knihy:
Belonging / Přináležení (Toko-Pa Turner) 5 jazykov lásky (Gary Chapman)(00:00) Úvod
(01:41) O Matúšovom vyhorení
(15:13) Čo nás núti veľa pracovať
(33:40) Ako nás môžu zaťažovať smartfóny
(43:57) Čo s nami robí emočné zanedbávanie v detstve
(01:20:26) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 15 Feb 2024 - 131 - 129. Richard Stanke o aktivizme, o rodičovstve a o láske, ktorá mu zmenila život
Ako sa má výrazná tvár občianskeho aktivizmu? A ako prežíva terajšie protesty? V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s hercom Richardom Stankem.
Richard hovorí, ako to uňho s občianskym aktivizmom vlastne začalo a kde berie motiváciu zapájať sa desiatky rokov do verejného diania. Povie tiež, prečo nikam neodchádza a prečo chce, aj dnes, žiť na Slovensku.
Rozpráva o svojom detstve, o rodičovstve, o coming-oute, a tiež o tom, čo mu dal vzťah s partnerom Alešom Votavom, ktorý zomrel na rakovinu.
Barbora sa pýta, ako Richard tvorí svoje prejavy na prostesty. Na čo dbá, keď ich píše a keď ich prednáša na námestí a ako podľa neho vznikajú zapamätateľné výroky a heslá.
Spomenuté v podcaste
Som Richard Stanke (Ján Štrasser) - kniha Sme v pohode - predstavenie SND Rodáci - predstavenie SND (už sa nehrá)Hosť odporučil:
Pred očami západu - predstavenie SND Ježiš z Montrealu - predstavenie SND(00:00) Úvod
(01:41) Prečo sa občiansky angažuje?
(19:08) O detstve a o rodičovstve
(23:22) O vzťahu s Alešom Votavom a o jeho smrti
(45:15) O príprave na prostesty
(56:25) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 08 Feb 2024 - 130 - 128. Prečo ľudia pozerajú porno? Odpovedia psychologička a psychológ
Porno pozerá aspoň príležitostne väčšina mužov a rastie aj počet žien. Aké sú na to dôvody? A čo by mali dospelí ľudia vedieť o porne?
Tento týždeň Barbora Mareková pokračuje v rozhovore s Lenkou Pavukovou Rušarovou a Štefanom Vankom o sexualite a sexe v dlhodobom vzťahu.
Števo a Lenka sú obaja sú psychológovia, psychoterapeuti a venujú sa jednotlivcom aj párom a v rozhovore povedia, čo vidia v terapeutickej praxi: čo presne ľudí na porne láka, aká je úloha sexuálnych fantázií a tiež prečo majú ľudia často zábrany komunikovať svoje fantázie s partnerom či partnerkou.
Barbora sa pýta, ako sa dnes odborníci a odborníčky dívajú na tému závislosti od porna a rozoberú aj etickú stránku porna.
Spomenuté v podcaste:
New York Times o obetiach zneužívania v pornopriemysle Zmeny v pravidlách na portáli PornHub Jessica Steinrock - koodinátorka intimity pre filmy a seriály Lotta Love (Šárka Nohelová) - Burlesque performerkaHosť a hostka odporučili:
Foreplay - podcast (Laurie Watson) Rozdáme si to? - kniha (Mary Roach)(00:00) Úvod
(02:26) Prečo ľudia pozerajú porno
(29:31) Čo vieme o etických problémoch v porne
(35:17) Aké máme možnosti, ak hľadáme sexy obsah
(40:02) Prečo sú ľudia neverní
(53:34) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 01 Feb 2024 - 129 - 127. O sexe v dlhodobom vzťahu s Lenkou Pavukovou Rušarovou a Štefanom Vankom
Sex sa počas života veľakrát zmení. Je to dané nielen našou biológiou, ale aj prežívaním a životnými okolnosťami, ako je napríklad tehotenstvo, či narodenie detí.
Podľa odborníkov na psychosexuálnu terapiu sa dá väčšina problémov v oblasti sexu riešiť, ak ľudia dostanú možnosť v bezpečnom prostredí zreflektovať vlastné prežívanie a potreby a tiež potreby svojho partnera či partnerky.
V tejto epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva s Lenkou Pavukovou Rušarovou a Štefanom Vankom o tom, čo potrebujeme všetci vedieť o sexe v dlhodobom vzťahu. Števo a Lenka sú obaja sú psychológovia a psychoterapeuti, venujú sa jednotlivcom, aj párom, takže problémy v sexuálnej oblasti prinášajú ľudia do ich ambulancií často.
“Nikto sa sexuálne skúsený nenarodil,” vraví Števo v podcaste. “Všetci do toho vrastáme, zrejeme, vyvíjame sa, vytvárame si okolo toho rôzne fantázie. V dlhodobom vzťahu prechádza sex rôznymi fázami a je v poriadku aj to, ak je sex odsunutý na druhú, alebo štvrtú koľaj, lebo sú v živote aj dôležitejšie veci. Netreba z toho robiť tragédiu, treba tomu porozumieť a byť na to zvedavý," dodáva.
Barbora sa pýta, čo presne zvykne ľudí v sexe trápiť a ako s nimi Števo a Lenka hľadajú riešenia.
Hostia odporučili knihy:
Becoming Cliterate: Why orgasm equality matters and how to get it (Dr. Laurie Mintz) Kniha o penise: Komplexná lekárska príručka o penise (Aaron Spitz) Bez hanby o ohanbí (Ellen Stokken Dahl, Nina Brochmann(00:00) Úvod
(01:55) Ako sa zmenil pohľad na sex v dlhodobom vzťahu
(9:16) Mýty a skripty ktoré komplikujú sex
(21:46) Aké mávajú ľudia sexuálne fantázie
(24:42) S akými problémami chodia na terapiu
(58:26) Ako pracujú terapeuti v dlhodobej terapii
(1:18:26) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 25 Jan 2024 - 128 - 126. Rozumieť vlastným emóciám je dnes kľúčové (Anna Viľchová a Lenka Svoradová)
Prečo sa hnevám? Čo potrebujem? Čo ma baví? A kedy zažívam pokoj?
Väčšina z nás si tieto otázky nekladie - žijeme v zhone a nevnímame, aké sú dôležité. Často sa potom nevyznáme sami v sebe a je pre nás ťažšie porozumieť aj ľuďom naokolo.
V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so zakladateľkami Emocionálneho kompasu - programu, ktorý má deťom základných škôl hravou formou priblížiť emocionálne a sociálne zručnosti, ktoré potrebuje každý z nás pre spokojný a naplnený život.
Anna Viľchová a Lenka Svoradová sa zoznámili pred rokmi cez program Teach. Emocionálny kompas neskôr vyvinuli v spolupráci s tunajšími odborníčkami na duševné zdravie a vzdelávanie detí podľa overenej zahraničnej praxe.
"Rôzne štúdie hovoria, že emocionálne zručnosti, teda napríklad emočná regulácia, komunikácia, spolupráca sú najdôležitejšími zručnosťami pre súčasnosť, spolu s digitálnymi zručnosťami," vraví Lenka v podcaste.
"Digitálne zručnosti sa už do školského prostredia dostávajú a veľa sa o nich hovorí, školy vybavujeme počítačmi - ale stále sa nerozprávame o tom, čo budeme robiť, aby si deti spracovávali svoj hnev," dodáva.
Program Emocionálny kompas je dnes úspešne otestovaný na viacerých školách na Slovensku a je dostupný bezplatne ktorejkoľvek základnej škole u nás.
Anna a Lenka rozprávajú, ako to na hodinách Emocionálneho kompasu vyzerá, čo presne sa deti naučia, čo naň hovoria učitelia a učiteľky a čo si o ňom myslia rodičia.
Spomenuté v podcaste:Hostky odporučili knihy:
knihy psychologičky a výskumníčky Lindsay C. Gibson (napríklad: Adult Children of Emotionally Immature Parents) Telo si pamätá (Bessel van der Kolk) All About Love (Bell Hooks)(00:00) Úvod
(02:09) Ako Anna a Lenka založili Emocionálny kompas
(10:39) Ako emocionálne zručnosti zlepšujú deťom život
(25:00) Ako si deti osvojujú tieto zručnosti v škole
(54:53) S kým vývíjali aktivity pre školy
(01:02:26) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 18 Jan 2024 - 127 - 125. Psychológ Andrej Zemandl o párových témach: Niekedy je dobré vyvolať krízu
Každý z nás sa počas života vyvíja a mení, takže ak žijeme v partnerskom vzťahu, ktorý trvá desiatky rokov, žijeme s mnohými verziami seba, ale aj svojho partnera či partnerky.
Toto prináša do vzťahu výzvy, s ktorými sa potrebujeme priebežne vyrovnávať.
Čomu čelia ľudia v dlhodobých partnerských vzťahoch a ako vyzerá práca psychológa, ktorý im pomáha zorientovať sa v problémoch a hľadať riešenia?
V tejto epizóde sa Barbora Mareková rozpráva so psychológom Andrejom Zemandlom, ktorý sa venuje sa jednotlivcom aj párom. Spolu s manželkou, psychologičkou Janou Zemandl robia vzdelávacie kurzy a vedú tiež profil Rodinná psychológia na instagrame, kde popularizujú poznatky užitočné pre páry a pre ľudí starajúcich sa o deti.
"Vo vzťahu je úplne v poriadku byť niekedy zmätený a nerozumieť, čo sa deje," vraví Andrej v podcaste. "Dôležité je vnímať udržateľnosť toho, čo je. Ak mi zviera žalúdok pri predstave, že takto budeme žiť aj o rok, je načase vyvolať krízu a povedať, že ja takto o rok fungovať nechcem."
V rozhovore vysvetlí, ako vo vzťahu kultivovať pocit bezpečia, budovať spojenie, ako riešiť svoje zlyhania a ako mať zo vzťahu dobrý pocit.
Spomenuté v podcaste:Hosť odporučil:
84. Psychológ Martin Miler o sebapoznaní a o tom, prečo toľkým z nás chýba (staršia epizóda podcastu Ľudskosť) knihy britskej párovej terapeutky Sue Johnson (napríklad: Držme se pevně - párová terapie zaměřená na emoce)(00:00) Úvod
(01:41) Ako sa zmenili očakávania od vzťahov
(08:20) Aké problémy prinášajú páry k psychológovi
(22:42) Ako vieme, že vzťah je príliš veľa práce
(01:11:14) Ako mať vo vzťahu príjemné pocity
(01:18:32) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 11 Jan 2024 - 126 - 124. Ako kult krásy a mladosti komplikuje ženám život - s Magdou Frecer (repríza)
Ženy sú od detstva vystavované tisíckam rôznych odkazov o tom, že fyzická krása bude v ich živote veľmi dôležitá.
Prvé lekcie dostávame už ako bábätká, keď nám nasadia ružovú čelenku v snahe spraviť z nás dievčatko, ktoré sa bude ľuďom páčiť. Pokračuje to rozprávkami, v ktorých sú kladné ženské postavy krásne a ich cieľom je získať si priazeň muža a mať s ním vzťah.
Úzko vymedzené štandardy krásy presadzovala desiatky rokov aj filmová tvorba či reklamy na produkty, vďaka ktorým majú ženy schudnúť a mať krajšiu pleť.
Výsledkom sú nesplniteľné nároky na ženy a predstava, že sa potrebujeme neustále nejako zdokonaľovať, ak sa chceme realizovať a mať rešpekt.
V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s psychiatričkou a terapeutkou Magdou Frecerovou o vplyve štandardov krásy na prežívanie a na mentálne zdravie dievčat a žien.
Rozoberajú, ako sa počas ich života vyvíjali spoločenské normy a hovoria aj o sebe a o tom, ako na ne vplývalo ich blízke okolie. Hovoria aj o tom, čo je pre ne dôležité dnes, v prístupe k svojim deťom - a čo robia ako mamy, aby svojim dcéram pomohli cítiť sa vo svojej koži dobre.
Spomenuté v podcaste:
The Best Skin-Care Trick Is Being Rich Pamela - dokumentány film o Pamele Anderson (Netflix) Jane Fonda in Five Acts - dokumentárny film o Jane Fonda (HBO) Blonde - film o Marilyn Monroe (Netflix) Hostka odporučila knihy: Home Body: Mé tělo, můj chrám (Rupi Kaur) Ženy, ktoré behali s vlkmi: Mýty a príbehy o archetype Divokej ženy (Clarissa Pinkola Estés)_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 04 Jan 2024 - 125 - 123. Psychológ Andrej Jeleník o úzkosti a o tom, ako mu pomáha mindfulness
Aké to je byť zraniteľný a porozprávať o tom, čím sme si v živote prešli?
V tejto epizóde Barbora Mareková pokračuje v rozhovore so psychológom, psychoterapeutom a odborníkom na mindfulness, Andrejom Jeleníkom.
Nedávno spolu rozobrali, ako sa v našej spoločnosti cítia chlapci a muži. Andrej povedal, aké témy prinášajú do terapie jeho mužskí klienti a hovoril aj o sebe - o tom, čo prežíval ako chlapec, ako sa cítil doma, v škole a ako sa cíti dnes, v roli manžela a otca.
V tejto epizóde Andrej rozpráva, prečo ho po prvom rozhovore zaplavili úzkosti. Barbora sa ho pýta, ako mu s ich zvládaním pomohli odborné znalosti - napríklad techniky mindfulness.
Vrátia sa aj k téme mentálneho zdravia chlapcov a mužov a Barbora sa pýta na hlbšie vysvetlenie toho, prečo majú muži potrebu navzájom súťažiť a ako sa prejavuje v bežnom živote.
Andrej hovorí, ako súťaženie komplikuje blízkosť a priateľstvá medzi mužmi, a povie, ako si v dospelosti hľadal hlboké priateľstvá s mužmi on sám.
Spomenuté v podcaste:
EAMBA - Európsky inštitút všímavostiHosť odporučil knihy:
Keď detstvo bolí (Lindsay C. Gibson) Keď už detstvo nebolí (Lindsay C. Gibson)Kapitoly:
(00:00) Úvod
(02:27) Ako sa cítil po prvom rozhovore a čo s tým spravil
(29:39) Ako rozpoznať dobrý kurz mindfullness
(41:13) Súťaženie medzi mužmi a mužské priateľstvá
(01:11:00) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 28 Dec 2023 - 124 - 122. Kňaz, manžel a otec Martin Kováč o katolicizme, ktorý sa nebojí dnešného sveta
Kresťanské cirkvi stoja pred viacerými výzvami - na jednej strane sa opierajú o tradície, no zároveň sú súčasťou demokratickej spoločnosti, kde ženy nechcú byť v podriadenej role a kde rešpekt a rovnosť chcú cítiť aj queer ľudia.
Okrem výziev, ktoré si cirkvi potrebujú u seba spracovať, však organizované náboženstvo nesie aj rôzne prvky ľudskej, psychologickej či umeleckej múdrosti, ktorá zas môže inšpirovať sekulárnu spoločnosť.
V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so starokatolíckym kňazom Martinom Kováčom o význame inštitúcií a o tom, čo sú silné stránky organizovaného náboženstva, napríklad v téme osamelosti, v téme pomoci ľuďom v núdzi či vedomejšieho prežívania rôznych míľnikov v našich životoch.
Martin porozpráva príbeh vzniku starokatolíckej cirkvi a povie, čo ho na nej lákalo.
„Tá otázka je, nakoľko má cirkev slepo opakovať, čo sa dialo v minulosti a nakoľko má pripustiť aj dialóg s dobou, vedou a s ľuďmi okolo seba. Nakoľko si ich pripustiť k telu a podrobiť kritike aj vlastnú vieru. A myslím si, že v tomto je starokatolícka tradícia špecifická, lebo ona pripustila dialóg s modernitou,“ vraví v podcaste.
Martin má manželku a dieťa, takže sa rozprávajú aj o manželstve - a o tom, či má táto inštitúcia dnes ešte stále význam.
Hosť odporučil knihu:
Slovensko a kultúra (Ján Lajčiak)Kapitoly:
(00:00) Úvod
(02:42) Príbeh starokatolíckej cirkvi
(17:27) O dospievaní a začiatkoch v cirkvi
(34:02) Ako prvý krát sobášil lesby
(01:17:42) O manželstve a o otcovstve
(01:33:11) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 21 Dec 2023 - 123 - 121. Ako vzniká narcizmus a ako vyzerá terapia, ktorá môže pomôcť (Lenka Uherová)
Čo je to narcizmus? A ako presne vzniká? Je pravda, že narcistický človek nedokáže úprimne empatizovať s inými a že empatiu iba predstiera?
V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s psychologičkou a psychoterapuetkou Lenkou Uherovou o tom, ako sa cíti človek ktorý má narcistické črty alebo narcistickú poruchu osobnosti.
„Empatizovať s inými vieme vtedy, keď sme dobre [emočne] zregulovaní. Ale narcistickí ľudia sú veľmi ľahko zaplavení emóciami, s ktorými nevedia, čo majú robiť. Nemajú vhodné stratégie regulácie a práce s emóciami,“ vraví Lenka v podcaste.
Barbora sa pýta, či je pri narcizme správne používať pojem „toxický človek“, ako vychádzať s narcistickými ľuďmi v rodine, blízkom okolí, či v práci a ako hovoriť o narcizme verejne činných ľudí - politikov, političiek a ďalších.
Lenka opisuje, aké postoje zvykne zaujať pri klientoch s narcistickým ladením osobnosti a ako vyzerá terapia, ktorá má šancu im pomôcť.
Hostka odporučila:
Narcismus - vnitřní žalář. Vznik poruchy, průběh a možnosti jejího překonání (Heinz-Peter Röhr) Character Styles (Stephen M. Johnson) Gone Girl (film, USA, r. 2014)Kapitoly:
(00:00) Úvod
(01:58) Dá sa súcitiť s narcistickými ľuďmi?
(19:57) Ako vzniká narcizmus?
(33:36) Čo v kultúre podporuje narcizmus?
(56:27) Ako fungovať s narcistickými ľuďmi medzi nami?
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 14 Dec 2023 - 122 - 120. O mentálnom zdraví chlapcov a mužov so psychológom Andrejom Jeleníkom
Aké to je, byť v dnešnej spoločnosti mužom? A o prežívajú chlapci doma, v škole a medzi deťmi? A aké vzorce a presvedčenia si z toho odnášajú do dospelého života?
V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so psychológom a psychoterapeutom Andrejom Jeleníkom o mentálnom zdraví chlapcov a mužov.
Andrej hovorí o svojom vlastnom živote a tiež o tom, s akými témami prichádzajú do terapie jeho klienti - muži. Ako prežívajú smútok, bezmocnosť, hanbu a aké stratégie používajú pri zvládaní pocitov hnevu.
"Pre mnohých mužov je krehkosť veľká výzva. Pre mňa boli výzvou oboje - aj krehkosť ale aj zdravá agresivita a prieraznosť," vraví Andrej v podcaste.
Rozprávajú sa o tom, ako v našej spoločnosti reagujeme na smútok a bolesť chlapcov a Andrej vysvetľuje, prečo sa toľko chlapcov začne v detstve odpájať od vlastnej bolesti, a tým neraz aj od bolesti iných.
Hosť odporučil knihy:
Život samá pohroma - Jak čelit stresu, nemoci a bolesti pomocí moudrosti těla a mysli (Jon Kabat-Zinn) Skrytá spiritualita mužov (Matthew Fox)(00:00) Úvod
(02:06) Prečo je pre mužov ťažké hovoriť o pocitoch
(10:30) Andrej o chlapčenstve a dospievaní
(52:39) O mužskej dospelosti, terapii a otcovstve
(01:04:57) Ako mužom pomáha mindfullness
(01:35:10) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 07 Dec 2023 - 121 - 119. Ako sa ohľaduplne rozviesť, keď máme deti (s Janou Hofstädter a Idou Želinskou)
Bolesti sa pri rozvode asi nedá celkom vyhnúť, ale utrpeniu áno. Naše životy môžu byť raz znova spokojné a šťastné, ak my dospelí vieme, ako napĺňať potreby detí v čase rozvodu a po ňom, a ako sa postarať aj o seba.
V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s Janou Hofstädter a Idou Želinskou, ktoré napísali knihu s názvom Dohodnime sa - Príručka férového rozvodu a života po ňom.
Janka je vydavateľka a k napísaniu knihy ju inšpirovala vlastná skúsenosť s rozvodom, Ida je sociálna poradkyňa a sprevádza rodiny v procese rozvodu ako odborníčka.
V podcaste hovoria, čo čaká rozvádzajúcich sa rodičov a ich deti a ako môžu dospelí sledovať najlepší záujem dieťaťa vtedy, keď ich partnerský vzťah nevyšiel.
Rozprávajú sa aj o úlohe ľudí z okolia rozvádzajúcej sa rodiny - starých rodičov, priateliek a priateľov, ktorí môžu v živote detí zohrať pozitívnu rolu - ak vedia, ako na to.
Hostky odporučili knihy:
Svet včerajška (Stefan Zweig) Moruša (Iboja Wandall-Holm) Medveď, ktorý tam nebol (Oren Lavie)(00:00) Úvod
(02:35) Ako Janka a Ida napísali spolu knihu
(15:06) Janka a Ida o vlastných rozvodoch
(29:19) Aké sú výhody rozvodu? Čo ním získame?
(39:19) Ako do rodičovskej dohody zapojiť dieťa
(01:03:59) Ako si nastaviť vzťahy so širším okolím
(01:28:33) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 30 Nov 2023 - 120 - 118. Ste orchidea či púpava? O vysoko citlivých ľuďoch so psychologičkou Janou Ashford
Prečo sa niektorým ľuďom v živote darí, aj keď v detstve zažili viaceré ťažké veci? A prečo iným stres a traumatizácia spôsobujú v živote vážne problémy?
Prečo sú niektoré deti často choré? Prečo reagujú citlivejšie na stres, kritiku, ? Je to o prístupe rodičov, alebo je za tým aj čosi hlbšie?
Na tieto otázky máme dnes už vedecky podloženú odpoveď: odborník na zdravie detí, profesor Thomas Boyce o nich napísal knihu The Orchid and the Dandelion (Orchidea a púpava), v ktorej objasňuje, prečo reagujú rôzni ľudia na rovnaké podnety rôzne.
Prečo sú niektoré deti ako púpavy a dokážu vyrásť a kvitnúť prakticky kdekoľvek, a iné ako orchidey, takže reagujú citlivo na všetko, čo sa deje.
Barbora Mareková sa v podcaste Ľudskosť rozpráva so psychologičkou a psychoterapeutkou Janou Ashford o fyzickom aj mentálnom zdraví vysoko citlivých ľudí.
Rozprávajú sa o vedeckom poznaní a Janka hovorí o svojich pozorovaniach z psychologickej praxe. Vysvetľuje, čo potrebujú deti - orchidey, aby v živote prosperovali a ako sa o seba môžeme postarať, ak sme vysoko citlivý dospelý.
Spomenuté v podcaste:
The Orchid and the Dandelion (Thomas Boyce)Hostka odporučila aj knihu:
Vysoce citliví lidé - Jak vzkvétat ve světě, který vás zahlcuje (Elaine N. Aron)Kapitoly:
(00:00) Úvod
(02:35) O knihe Orchidea a púpava
(05:58) Prečo majú rôzne deti v tej istej rodine iné detstvo
(12:48) V čom vidíme u detí rozdiely v citlivosti
(20:36) Prečo sa bojíme vidieť realitu svojho detstva
(31:14) Praktické rady pre malé aj veľké orchidey
(53:00) Záver
_ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 23 Nov 2023 - 119 - 117. Psychologička Ondrisová o občianstve: Väčšina z nás podceňuje svoju moc
Výročie novembra 1989 je pekná príležitosť na zastavenie sa a na spoločnú reflexiu.
Ako sa darí demokracii v ktorej žijeme? Čo sú výzvy dnešných dní? Ako sa o seba postarať, keď sa nám zdá, že svet ide zlým smerom. A čo môžme robiť, keď sme ľudia bez politickej funkcie?
V novej epizóde podcastu ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so psychologičkou, psychoterapeutkou a lektorkou Sylviou Ondrisovou o možnostiach, ktoré máme.
V lektorskej práci Sylvia pomáha ľuďom v rôznych profesiách rozpoznať svoju moc a začať ju efektívne využívať. Spolupracuje s lekárkami, učiteľmi, štátnymi úradníčkami či s ľuďmi vo firmách - ale dnes sa jej Barbora pýta na občianstvo.
"V našom jazyku, v našich asociáciách a predstavách je moc spojená s formálnou mocou," vraví Sylvia v podcaste. "Moc si predstavujeme ako politickú alebo moc autorít. A preto nemáme radi ten pojem, necítime sa okolo toho slova dobre. Máme veľa negatívnych zážitkov s tým, ako autority moc používajú. Ale toto je len jedna z foriem moci," vraví.
Rozoberú spolu, čo môžme robiť, ak sme nespokojní s vývojom v našej krajine. Ako sa môžme priblížiť ľuďom, ktorí vnímajú verejné dianie inak ako my. A ako môžeme vedomejšie narábať s mocou v blízkych vzťahoch a v našich rodinách.
"Jedna vec je vidieť makroprostredie, kde vytvárajú niečo politici. Ale druhá časť je, že my sa môžeme pozrieť aj na naše najbližšie okolie a na to, ako môžeme my sami žiť to, do čoho sme vkladali nádej pred voľbami a čo bola naša predstava Slovenska," vraví Sylvia.
Spomenuté v podcaste:
Moc bezmocných (Václav Havel)
Hostka odporučila:
Power: A User's Guide (Julie Diamond)
Ako chutí moc (Ladislav Mňačko)
Nikdy nie je neskoro (taliansky film o učiteľovi Albertovi Manzim)
A máme, čo sme chceli (český film)
Kung Fu Panda (animovaná rozprávka)
Kapitoly:
(00:00) Úvod
(01:26) Ako Sylvia prežívala november 89
(05:31) Ako sledovať verejné dianie keď je toho veľa
(21:06) Občianstvo a občianska moc
(39:48) Cítiť, že sme užitoční, nám pomáha
(01:05:38) Moc v rodinách a partnerských vzťahoch
(01:27:06) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 16 Nov 2023 - 118 - 116. Ako pri deťoch používať hranice, napraviť svoje chyby a ako mať doma pohodu
Vychovávať deti bez trestov a bez manipulácie je niekedy celkom výzva. Najmä ak sme my sami, ako deti, rešpekt zo strany dospelých nezažili a učíme sa ho používať ako dospelí.
Pri menších deťoch môže aj obyčajný odchod z domu eskalovať do kriku a odmietania. Ak to dokážeme ustáť, reagovať pokojne a primerane, naše deti sa od nás naučia, že ťažké situácie je možné zvládnuť.
V novej epizóde Ľudskosti sa Barbora Mareková rozpráva so Zuzanou Vaškovou, ktorá sa venuje vzdelávacím aktivitám a rodičovskému poradenstvu v občianskom združení Metanoia Centrum.
“Keď je dieťa v emočne vypätej situácii, našou úlohou nie je sa k nemu pridať do jeho chaosu, ale zostať v kľude a vtiahnuť ho do nášho pokoja,” vraví Zuzana v podcaste.
Rozprávajú sa o tom, ako sa ako rodičia môžeme postarať o dieťa a popri tom aj o seba. Ako dať svojim deťom nepodmienečnú lásku, a zároveň jasné a predvídateľné hranice.
“Deti potrebujú predvídateľnosť. Potrebujú vedieť, čo sa bude diať a že nie sú obeťou náhod toho dňa, ale majú od nás pôdu pod nohami,” vraví Zuzana.
“Keď sa deťom bojíme stanoviť hranice, často sú za tým naše zranenia. Napríklad preto, že rodič potreboval ochrániť sám seba a bál sa straty vzťahu. A toto je pocit, ktorý zneisťuje nás rodičov, ale zneisťuje aj naše dieťa.”
Zuzka vysvetlí, čo môžeme robiť, keď, ako rodičia, niečo nezvládneme. Preberanie zodpovednosti za zlyhania naše deti učí, že chyby robí každý človek a že s tým vieme žiť.
Rozoberú tiež, ako si do ťažších dní s deťmi priviesť viac pohody.
“Rodičovstvo je ťažké, lebo nás naňho nikto nepripravuje. No podľa mňa je to zároveň jedna z najkrajších životných príležitostí, ako môžeme my sami rásť,” vraví Zuzana.
Hostka odporučila knihy:
- Efekt pripútania - Ako väzby vytvorené v útlom detstve ovplyvňujú naše vzťahy v dospelosti (Peter Lovenheim)
- Objavte v sebe dobrého rodiča (Becky Kennedy)
Kapitoly:
(00:00) Úvod
(02:29) Rodičovstvo je ťažké pre každého
(09:08) O záťažových situáciách s deťmi
(18:01) Keď deti robia veci “naopak”
(27:22) Ako stanovovať hranice
(45:29) Ako robiť nápravu keď zlyháme
(01:13:36) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 09 Nov 2023 - 117 - 115. Karolína Koščová o práci v Bruseli, o rozvode a o single živote po tridsaťpäťke
V minulosti sa od nás očakávalo, že si v mladej dospelosti nájdeme manžela alebo manželku a budeme mať deti. Iné scenáre boli vnímané podozrievavo.
Dnes sa do vzťahov tlačiť nemusíme a môžeme si vybrať, čo nás napĺňa. Môžeme sa ponoriť do práce, ktorá nám dáva zmysel, môžeme cestovať a hlbšie rozvíjať svoje priateľstvá.
V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s Karolínou Koščovou, ktorá žije v Bruseli, kde pracuje ako asistentka europoslanca.
Karolína rozpráva o svojej práci v Európskom parlamente a o ľuďoch, ktorí zastupujú Slovensko.
Ako vníma vlastenectvo? Čo je dnes v záujme Slovenska? A čo sa dá robiť s krízou dôvery v inštitúcie, ktorá trápi ľudí žijúcich na Slovensku?
Počas pandémie sa Karolína rozviedla. Hovorí o dôvodoch, ktoré viedli k rozvodu a o tom, ako toto obdobie prežívala. Rozpráva o terapii, o single živote po 35-ke a tiež o tom, akú má skúsenosť s datingovými appkami.
Hostka odporučila:
It’s Me, Tinx - Podcast o tom, prečo je dnes ťažké byť single
Die Sache mit der Liebe - Dvaja pároví terapeuti rozoberajú otázky moderných vzťahov za pomoci vedeckých poznatkov
Kapitoly:
(00:00) Úvod
(01:53) O práci v európskom parlamente
(14:04) O eurposlancoch a poslankyniach zo Slovenska
(17:27) Ako sa dá zvyšovať dôvera v inštitúcie
(34:37) O dospievaní v Banskej Bystrici
(37:54) O manželstve a rozvode
(45:26) O datingu a datingových appkách
(59:55) Záver _ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Thu, 02 Nov 2023 - 116 - 114. Dieťa, ktoré šikanuje iné deti, taktiež zažíva bolesť (psychologička Mária Vargová)
Šikanovanie môže mať vážny dopad na prežívanie detí a aj na to, aký výkon podávajú v škole. Môže ovplyvniť naše výsledky, naše možnosti sebarealizácie a aj náš sebaobraz na roky dopredu.
Mnohé školy dnes už berú šikanovanie vážne a zavádzajú rôzne formy prevencie riešenia následkov. O téme sa viac hovorí aj preto, že niektoré prípady šikanovania sa objavujú v médiách.
Pozornosť sa pritom orientuje dominantne na deti, ktoré sú obeťou šikanovania. Deti, ktoré sa šikanovania dopúšťajú, zostávajú nepochopené.
Prečo majú niektoré deti potrebu šikanovať iné deti? A ako im dospelí vedia pomôcť zreflektovať svoje správanie a zmeniť ho?
Barbora Mareková sa v podcaste Ľudskosť rozpráva so psychologičkou Máriou Vargovou, ktorá je zároveň riaditeľka Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia páchaného na deťoch.
“Dieťa, ktoré sa dopúšťa šikanovania môže v rodinnom prostredí, na krúžku, v športovom tíme alebo medzi rovesníkmi zažívať veľmi silný pocit frustrácie,” vraví Mária v podcaste. “Môže byť obeťou šikany v inej skupine a potom si túto agresivitu, frustráciu a bolesť prináša do inej skupiny tak, že šikanuje iné deti.”
Mária vysvetlí, aký postoj zaujať, ak sme učiteľkou, alebo rodičom dieťaťa, ktoré sa dopúšťa šikanovania.
S Barborou rozoberú aj to, čo zažili na školách, keď boli deťmi a ako to vnímajú teraz, po rokoch.
“Reakcie dospelých na šikanovanie sú veľmi dôležité. A v niektorých prípadoch oveľa dôležitejšie, ako samotné násilie, ktoré prebieha medzi deťmi,” vraví Mária. “Lebo reakcie dospelých nám hovoria o tom, ako by to malo byť.”
Hostka odporučila knihu:
- Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa (Fredrik Backman)
Kapitoly:
(00:00) Úvod
(01:38) Šikanovanie a mentálne zdravie detí aj dospelých
(11:47) Osobné zážitky z detstva
(19:52) Čo je šikanovanie a kto zaňho nesie zodpovednosť
(26:52) Prečo sa deti dopúšťajú šikanovania
(47:47) Ako postupovať, keď sme v roli rodiča
(01:19:58) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 25 Oct 2023 - 115 - 113. Baša Števulová: Nechcem byť chudá. Chcem mať silu a cítiť sa dobre
Všetci vieme, že pohyb zlepšuje naše fyzické aj mentálne zdravie, no mnohí sa aj tak nehýbeme.
Často je to preto, že toho máme v živote priveľa a šport vnímame ako bonus navyše. Možno sa nám nepodarilo nájsť si pohyb, ktorý nás láka - k športu nás možno nikto nikdy neviedol a dnes teda nevieme, kde začať.
V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s bývalou profesionálnou snowboardistkou Bašou Števulovou o tom, čo nám bráni nájsť si pohyb, ktorý nám vyhovuje a aké máme možnosti, ak to chceme zmeniť.
Baša rozpráva, akým športom sa venovala keď bola tínedžerka a mladá dospelá. Hovorí aj, ako sa menila jej chuť športovať, keď otehotnela, a ako sa cítila po pôrode.
Dnes sa Baša živí ako podnikateľka, má vlastnú značku oblečenia, takže na šport si musí nachádzať čas popri práci a deťoch.
Hovorí, čo jej pomáha vstať z gauča, ako to má podelené doma s partnerom a ako do športovania zapája svoje deti.
Hostka odporučila knihu:
Can't Hurt Me (David Goggins)
Spomenuté v podcaste:
Mr. Anatoly (Vladimir Shmondenko)
Stefi Cohen
Annie Thorisdottir
Simona Kozerawski
KAPITOLY:
(00:00) Úvod
(02:21) O odchode z profesionálneho športu
(09:22) Rodové stereotypy v športe
(14:30) Ako šport zlepšuje mentálne zdravie
(21:07) O silovom tréningu
(28:42) Šport v tehotenstve, po pôrode a popri deťoch
(49:38) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 18 Oct 2023 - 114 - 112. Psychologička o ADHD u dospelých: Inak sa prejavuje u mužov a inak u žien
V minulosti sa odborníci nazdávali, že ADHD je choroba detí, ktorá sa v dospelosti vytratí.
Novšie výskumy však ukázali, že symptómy tejto poruchy si do dospelosti ponesie väčšina ľudí s ADHD, s tým, že viaceré sa môžu počas dospievania zmeniť, čo zvykne neskôr komplikovať odhalenie ADHD.
V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so psychologičkou a psychoterapeutkou Michaelou Trúchlou, ktorá sa venuje dospelým ľuďom s ADHD.
“Pri dieťati s ADHD sa hyperaktivita prejavuje tak, že sa hýbe a skáče, nevie zostať v kľude, a potrebuje niečo robiť rukami či nohami,” vraví Michaela v podcaste. “Ale vplyvom socializácie sa tá hyperaktivita postupne zvnútorňuje a začne byť o neustálom pocite stresu. Pocite, že sa niekam ponáhľame, niečo nestíhame, že sme stále v behu alebo v pocite ohrozenia.”
Z tohto dôvodu sa v dospelosti u ľudí s ADHD zvykne objavovať viacero pridružených problémov ako sú úzkosti, problémy so spánkom či depresia.
Podľa medzinárodných výskumov má ADHD okolo 5 percent ľudí, takže na Slovensku môže mať symptómy tejto poruchy až okolo 200-tisíc ľudí. Ku skríningu sa však dostane len minimum z nich.
Porucha je do veľkej miery dedičná - ak má ADHD dieťa, je vysoká šanca, že ju má minimálne jeden z jeho rodičov. Aj preto odhalia dospelí ľudia vlastné ADHD často tak, že sa k správnej diagnostike dostalo ich dieťa.
“Ženy odhalia vlastné ADHD často až vtedy, keď sú matkami. Dovtedy svoj život nejako zvládali, ale v momente, keď majú vytvoriť režim a štruktúru ešte aj svojmu dieťaťu, tak v tom začnú zlyhávať a nabaľuje sa k tomu veľký stres,” vraví Michaela v podcaste.
“Niektoré zdroje uvádzajú, že vek dožitia ľudí s ADHD je až o 13 rokov nižší ako pri bežnej populácii. Takže aj preto je veľmi dôležité o tejto téme hovoriť,” dodáva.
V podcaste rozoberieme aj to, v čom sa líšia prejavy ADHD u mužov a u žien, ako tieto rozdiely vznikajú a Michaela vysvetlí, ako vyzerá odborná pomoc, ktorá funguje.
“Ľuďom, ktorí sa dajú zdiagnostikovať a dostanú pomoc, sa kvalita života zlepší markantne,” dodáva.
Hostka odporučila knihy:
Taking Charge of Adult ADHD (Russell A. Barkley)
When an Adult You Love Has ADHD: Professional Advice for Parents, Partners, and Siblings (Russell A. Barkley)
KAPITOLY:
(00:00) Úvod
(02:42) Ako vyzerá život dospelého s ADHD
(23:57) Ako odlíšiť ADHD od vývinovej tramatizácie
(31:20) V čom je iné ADHD u mužov a u žien
(40:58) Čo sú príčiny vzniku ADHD
(56:02) V čom spočíva terapia pri ADHD
(01:13:14) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 11 Oct 2023 - 113 - 111. Roman Samotný o dospievaní, o terapii a o význame párties
Dvanásteho októbra uplynie rok od útoku na Zámockej, pri ktorom vrah zabil Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha a zranil Radku Trokšiarovú v bratislavskom bare Tepláreň.
V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva s majiteľom Teplárne Romanom Samotným o tom, ako posledný rok prežíval a ako sa popri tom staral o svoje mentálne zdravie. Roman hovorí, vďaka čomu dokázal verejne vystupovať aj v takejto hraničnej situácii a stáť si za hodnotami, ktorým verí.
Rozpráva aj o podpore, ktorú mal od blízkeho okolia a o terapii, ktorú absolvoval - nielen po vražde, ale aj v minulosti, keď ho, ako mladého dospelého, trápili úzkosti.
Barbora sa pýta aj na dospievanie a na to, čo ho v živote formovalo. Čo ho lákalo počas štúdia na vysokej škole a čo, neskôr, v práci.
Pred útokom na Zámockej sa Roman venoval queer aktivizmu a organizoval eventy a párties - v podcaste vysvetľuje, v čom vidí ich hodnotu.
“Podľa mňa podceňujeme význam párties,” vraví. “Pre mladých ľudí je to miesto, kde sa uvoľnia a kde zažívajú vzťahy. To dôležité je, že je to nízkoprahový priestor, ktorý je otvorený pre každého. Ľudia sú tam vytrhnutí z bežného systému fungovania a pravidlá hry sú tam iné. Je to teda šanca prelomiť osamelosť,” dodáva.
Spomenuté v podcaste:
Queer Slovakia (online magazín) Záhrada v Banskej Bystrici Saplinq Prizma Košice Dúhový PrideHosť odporučil knihy:
Zen a umění údržby motocyklu (Robert M. Pirsig) LILA zkoumání morálních zásad (Robert M. Pirsig)Kapitoly:
(00:00) Úvod
((02:32) Ako Roman prežil posledný rok
(07:50) Ako vníma prácu médií, ako respondent
(13:44) Kto mu je v živote oporou a čo zažil v terapii
(33:59) O dospievaní a o cirkvi
(42:01) Čo v nás je kultúra a čo sme my
(52:53) Ako nám v živote pomáhajú parties
(01:13:23) Záver
_ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 04 Oct 2023 - 112 - 110. Tomáš a Stanka Cifroví o smrti bábätka a o tom ako každému z nich pomohla terapia
Tomáš so Stankou žijú v Bruseli spolu s dcérkou Sárou. Pred vyše rokom sa tešili na svoje druhé dieťa, no v 38. týždni Stankinho tehotenstva ultrazvuk ukázal, že ich synček Oskar nežije.
Stanka s Tomášom opisujú, ako vyzeral jeho pôrod a následná rozlúčka s ním. Hovoria aj, ako stratu súrodenca prežívala malá Sára.
“Na začiatku som mala obrovské výčitky,” vraví Stanka v podcaste. “Rozoberala som každú minútu pred jeho smrťou, lebo asi ako každá matka, ktorej zomrie dieťa, aj ja som rozmýšľala, či som to nejak nezapríčinila. A na tomto sme so psychologičkou pracovali na začiatku - aby som sa neobviňovala, lebo to nebolo zapríčinené mnou. No a potom sme riešili aj to, aby som to nevyčítala ani okoliu.”
V rozhovore Stanka a Tomáš striedavo opisujú situáciu - každý zo svojho uhla a hovoria, v čom prežívali synčekovu smrť inak a prečo sa začali od seba vzďaľovať.
“Náš vzťah dosť trpel tým, že Tomáš sa z toho už chcel dostať a ja som si to, naopak, chcela pripomínať. A bolo to pre nás veľmi ťažké sa o tom rozprávať, lebo on sa tej téme vyhýbal a ja som sa zas pýtala, že s kým sa mám o tom teda rozprávať? Veď to bolo naše dieťa,” vraví Stanka.
“Pomohlo nám až to, že sme si, každý, našli svojho psychológa. Až toto nás zblížilo,” dodáva.
“Ja som taký, že emócie mám v sebe vo vnútri a neviem ich vyjadrovať. Väčšinou, keď ich vyjadrujem, tak plačem. A môj terapeut mi s týmto veľmi pomohol. Umožnil mi pozrieť sa do seba a rozumieť tomu, čo sa so mnou deje, že je to ok a že to má svoj čas,” vraví Tomáš.
Opisujú zážitky z terapie, ale aj interakcie s okolím. Vysvetľujú, čo všetko bolo pre nich zraňujúce a čo im, naopak, pomáhalo bolesť ošetrovať a posúvať sa bližšie k sebe.
Hostia odporučili knihy:
- An Exact Replica of a Figment of My Imagination (Elizabeth McCracken)
- It's Ok That You're Not Ok - Meeting Grief and Loss in a Culture That Doesn't Understand (Megan Devine)
- Spirit babies (Walter Makichen)
- Raising a Secure Child (Kent Hoffman, Glen Cooper, Bert Powell)
Kapitoly:
(00:00) Úvod
(02:40) O živote v Bruseli
(07:04) O tehotenstvách a pôrodoch
(24:37) O lúčení sa s bábätkom Oskarom
(50:20) O smútení
(01:01:51) O reakciách okolia a o tom, čo pomáha rodičom
(01:26:59) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 27 Sep 2023 - 111 - 109. Psychologička: Pri traumatizácii v detstve si obeť neraz osvojí videnie páchateľa
Tento týždeň Barbora Mareková pokračuje v rozhovore so psychologičkou a psychoterapeutkou Hanou Vojtovou. V prvej časti rozhovoru Hana vysvetlila, ako vzniká takzvané disociatívne prežívanie, ktoré je následkom traumatizácie v detstve. Ide o obranný mechanizmus, keď sa deti naučia odpájať sa od fyzických alebo aj psychických podnetov.
V dnešnej epizóde Hana vysvetľuje, ako terapeutky a terapeuti pomáhajú dospelým ľuďom takéto odpájanie sa uzdraviť.
“V psychotraumatológií sa vždy dívame na to, ako môže to, s čím človek prichádza, súvisieť s tým, čo zažil. A aké majú tie veci, ktoré zažil a nespracoval, teraz dôsledky,” vraví Hanka v podcaste.
“A keď toto začíname objavovať, tak sa aj u komplexnej posttraumatickej stresovej poruchy (CPTSP) a aj u disociatívnej poruche identity (DID) začína objavovať niečo ako problematické detstvo alebo vyrastanie - zväčša je to dysfunkčná rodina alebo týranie, zanedbávanie a niekedy aj sexuálne zneužívanie. U ľudí s DID to môže byť tak, že tieto veci mohli byť dokonca aj úplne zabudnuté a začínajú objavovať až v priebehu terapie. Alebo sa objavili pred terapiou, ale nejakým nečakaným spôsobom. Tie spomienky sú často uložené vo vrstvách, že najprv sa objavia tie, v uvodzovkách, najnevinnejšie, a až postupne sa dostávame k tým naozaj ťažkým zážitkom,” dodáva.
Hanka rozpráva o tom, ako sa diagnostikuje a lieči aj takzvaná disociatívna porucha identity (DID), ktorá je najzávažnejším následkom následkom traumatizácie v detstve, aký dnes poznáme.
Vysvetlí tiež, prečo si traumatické zážitky z detstva nemusíme pamätať, a ako vyzerá proces ich postupného odkrývania. Rozprávajú sa aj o takzvanej identifikácií s páchateľom - teda o tom, prečo máme my ľudia sklon brániť človeka, ktorý nám v detstve ubližoval a preberať jeho vysvetlenia a názory na to, čo sa dialo alebo deje.
Spomenuté v podcaste:
Trauma a disociace - Bolest vnitřního rozdělení (Hana Vojtová)
Hostka odporučila knihy:
Pema Chödrön (autorka) - všetky knihy a prednášky dostupné na internete
Kapitoly:
(00:00) Úvod
(01:58) Ako sa lieči disociatívne prežívanie
(12:40) Ako sa odhaľuje disociatívna porucha identity
(24:18) práca s rôznymi časťami osobnosti
(35:25) prečo sa bojíme vidieť realitu svojho detstva
(48:34) Ako pracujú terapeuti v dlhodobej terapii
(01:18:51) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 20 Sep 2023 - 110 - 108. Psychologička: Na krutých rodičov sa naviažeme ešte silnejšie ako na láskavých
Človek má biologicky danú potrebu vzťahovej väzby. Keď sa narodíme, potrebujeme, aby sa o nás staral aspoň jeden dospelý človek, na ktorého sa môžeme spoľahnúť, ktorý vníma naše potreby a dokáže na ne primerane reagovať.
Väčšina z nás zažila vo vzťahovej väzbe rôzne druhy traumatizácie. Niektoré sú ľahšie a zvládneme sa s nimi vysporiadať aj bez odbornej pomoci, no sú medzi nami ľudia, ktorí zažili v detstve veľkú dávku zanedbávania a krutosti a v dospelosti pociťujú následky, ktoré im komplikujú život.
V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so psychologičkou a psychoterapeutkou Hanou Vojtovou o disociácii a disociatívnom prežívaní, ktoré je sprievodným javom traumatizácie z detstva. Ide o akési vnútorné odpojenie od fyzických či psychických podnetov, ktoré iní ľudia vnímajú.
Hana Vojtová patrí k našim najrešpektovanejším odborníčkam v oblasti psychotraumatológie.
V podcaste opisuje, ako vyzerá disociatívne prežívanie po traumách, ktoré boli menej závažné, ale aj to, ako sa prejavujú naozaj vážne následky traumatizácie. Hovorí aj o tom, ako vzniká takzvaná disociatívna poruchy identity (DID), čo je najvážnejšia posttraumatická porucha, akú dnes poznáme.
Táto porucha vzniká v detskom veku a dochádza pri nej k vnútornému rozčleneniu na viacero častí, ktoré sa nemusia navzájom vôbec vnímať. Navonok sa to prejavuje napríklad cez výpadky pamäte.
Hana vysvetľuje, ako u detí k tomuto rozčleneniu dochádza a ako sa prejavuje v dospelosti. Vysvetľuje tiež, prečo sú deti veľmi zraniteľné vo vzťahu k dospelým, ktorí sa o nich starajú.
“Dieťa sa naviaže aj na takého rodiča, ktorý jeho potreby napĺňať nedokáže alebo mu dokonca škodí,” vraví v podcaste.“Keď je opatrovateľ zároveň zdrojom strachu, hrôzy, bolesti, tak v tom dieťati sa to strašne bije. Nevie si povedať, že dobre, tento človek je nebezpečný, naňho sa teda nenaviažem. Je to dokonca naopak: v okamihu ohrozenia sa naša potreba naviazať sa stupňuje, takže na opatrujúcu osobu sa naviažeme aj keď je pre nás nebezpečná. Je to taký zvláštny paradox, ale on vlastne vysvetľuje aj dôvod, pre ktorý od ľudí, ktorí nás týrali, nevieme odísť. Tá väzba na nich je často dokonca silnejšia, ako aj na opatrujúcich a láskavých rodičov - práve kvôli tomu, že vzniká v extrémnych momentoch, keď je potreba naviazať sa veľmi silná,“ dodáva Hana Vojtová.
Spomenuté v podcaste:
- Trauma a disociace - Bolest vnitřního rozdělení (Hana Vojtová)
- 104. Psychiatrička Kaščáková: Chronický stres v detstve mení náš mozog, aj osobnosť (staršia epizóda podcastu Ľudskosť)
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 13 Sep 2023 - 109 - 107. So psychiatričkou o anonymných alkoholikoch a o skupinách pre ich blízkych
Aj na Slovensku sa postupne rozrastá koncept svojpomocných 12 krokových skupín, ktorý vznikol pred vyše 80 rokmi v USA. Pôvodne vznikol pod názvom anonymní alkoholici a dodnes sa väčšina týchto skupín sa zameriava na alkoholičky a alkoholikov, ktorí sa pokúšajú abstinovať.
12 krokov však postupne začali využívať aj ďalšie skupiny ľudí, s iným typom problémov. Niektoré skupiny sú tu pre ľudí, ktorí vyrástli v dysfunkčných rodinách, s rodičom závislým od alkoholu, a trpia následkami traumatizácie. Ďalšie sa zameriavajú na ľudí, ktorí žijú s alkoholikom v manželstve, či inom blízkom vzťahu (Al-Anon) a trpia takzvanou spoluzávislosťou, teda predstavou, že alkoholikovi dokážu pomôcť a zachrániť ho. Iné zas pomáhajú deťom alkoholikov (Alateen).
Barbora Mareková sa bola na jednu z týchto skupín pozrieť a v novej epizóde Ľudskosti sa o svojich pozorovaniach rozpráva so psychiatričkou Martinou Paulinyovou.
“Alkoholik sa postupne stáva ťažko dysfunkčným,” vraví Martina v podcaste. “Mení sa jeho správanie, prestáva byť spoľahlivým, funkčným a celé jeho okolie tým trpí a snaží sa ho zachrániť, zmeniť a snaží sa mu pomôcť.”
Vysvetľuje, ako koncept svojpomocných skupín vznikol a čo nám o ich účinnosti hovorí aktuálne vedecké poznanie. Priblíži 12 krokov, na ktorých program stojí a v čom, podľa nej, môže spočívať ich terapeutická hodnota. Rozprávajú sa o výhodách svojpomocných skupín a o prípadných rizikách.
“Ten program využíva podobné princípy ako skupinová psychoterapia a ľudia sa tam cítia veľmi prijatí,” vraví Martina. “Je tam priateľská atmosféra a prichádza tam ku kolektívnej skúsenosti a možnosti učiť sa od druhých. Ľudia získavajú informácie o alkoholizme a obnovuje sa tam aj ich sebaúcta.”
Spomenuté v podcaste:
- My name is Bill (film, r. 1989) - When Love Is Not Enough: The Lois Wilson Story (film, r. 2010)
Hostka odporučila knihy:
- Anonymní Alkoholici (kolektív anonymných autorov/iek)
- Koniec spoluzávislosti (Melody Beattie)
- Dýchat pod vodou (Richard Rohr)
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
_
Kapitoly:
(00:00) Úvod + Čo o svojpomocných skupinách hovorí veda
(10:15) O čo ide v týchto skupinách a aké existujú
(17:11) história svojpomocných skupín
(24:43) čo je to spoluzávislosť a čo je dar zúfalstva
(26:53) O čom je 12 krokov a aké majú skupiny pravidlá
(48:08) Tip na literatúru
(50:28) Záver
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 06 Sep 2023 - 108 - 106. Paťa Jarjabková o menopauze, partnerskom živote vo vyššom veku a o smrti
V novej epizóde podcastu Ľudskosť Barbora Mareková pokračuje v rozhovore s Paťou Jarjabkovou. Minulý týždeň sa rozprávali o Patinom detstve, o práci v televízii, o prvom manželstve a jeho smutnom konci - a v tejto epizóde sa Barbora pýta na súčasnosť.
Paťa rozpráva o tom, ako prežíva starnutie a zmeny svojho tela, hovorí o menopauze, ale aj o intimite vo vyššom veku.
Vo svojej aktuálnej práci Paťa sprevádza ľudí, ktorých život sa chýli ku koncu. “Každý sa bojí smrti,” vraví Paťa v podcaste. “Takže smrť sme zamietli pod koberec, ale každého to čaká a myslím si, že keby sme to znova vrátili do života, tak by sme mnohé veci urobili ináč, lebo by sme vedeli, že nič nie je len teraz a v našom živote ten koniec je. Takže by sme viac rozmýšľali nad tým, čo robíme.”
Hovorí, čo si odniesla z kurzov, kde sa vzdelávala ako dula pre umierajúcich, a ako zážitky s jej klientami a klientkami prehĺbili jej vlastné prežívanie, a tiež jej rozhovory s manželom.
“Veľa sa tam učím. Učím sa pokore, lebo musím byť ticho, musím byť trpezlivá a musím prijať, že mi to nejde. A pritom sa teším, že som s tými ľuďmi, lebo niečo dávam, ale pritom aj veľa dostávam,” vraví Paťa.
Rozpráva aj o tom, čo prežívajú jej klienti a klientky - teda ľudia, ktorých život sa blíži ku koncu - a aké veci sa im v tomto období vyplavujú na povrch. Vysvetľuje, čo z týchto zážitkov, podľa nej, vyplýva pre nás všetkých, prečo je dôležité nepopierať ťažké veci, ktoré sa nám počas života stali ale naopak, konfrontovať sa s nimi, spracovávať ich priebežne, kým na to ešte máme silu a čas.
“Keby sme celý život so sebou takto pracovali, komunikovali si to a príjmali sa takí, akí sme, mali by sme omnoho menej tých tráum a zranení, ktoré musíme v tom starom období zrazu upratovať. A keby sme chodili za terapeutmi, mali by sme vyriešené trebárs aj znásilnenie, alebo stratu, alebo haváriu, omnoho menšiu nálož by sme si niesli do toho absolútneho starnutia a starli by sme spokojne, príjmali by sme sa, lebo celý život máme šancu sa to učiť, že áno, takto to je a príjmam to,” dodáva Paťa v podcaste.
Hostka odporučila knihy:
- Umění rozhovoru o konci života (Angelo E. Volandes)
- Máme konec na paměti? Umírání, smrt a moudrost v době popírání (Kathryn Mannix)
– Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. (00:00) ÚVOD + O starnutí, menopauze a intimite vo vyššom veku
(14:11) Ako sa Paťa dostala k práci duly pre umierajúcich
(34:30) O psychoterapii pre ľudí vo vyššom veku
(48:08) Čo nás čaká po smrti
(01:02:47) Umieranie v tunajšom zdravotníckom systéme
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 26 Jul 2023 - 107 - 105. Paťa Jarjabková o rozvode, o krízovom centre a o druhom, šťastnom manželstve
Poznáme ju ako bývalú moderátorku detských programov, divadelnú herečku, neskôr sa živila ako poslanecká asistentka, či realitná maklérka a dnes sa venuje ľuďom, ktorých život sa blíži ku koncu.
V podcaste Ľudskosť Patrícia Jarjabková rozpráva o rodine, v ktorej vyrástla, o štúdiu a aj o tom, ako sa dostala k práci v televízii.
Hovorí aj o začiatkoch vzťahu s prvým manželom a o tom, ako prežívala materstvo s dvoma deťmi - synom Ondrejom a dcérkou Miškou, u ktorej sa v rannom veku potvrdilo zdravotné znevýhodnenie.
Spomína si na obdobie, keď si prvý krát pripustila, že jej vtedajšieho manžela trápi alkoholizmus a vysvetľuje, ako jeho ochorenie časom začalo ovplyvňovať aj ju. Hovorí, ako sa dostala k terapii, kedy sa rozhodla, že odíde bývať do krízového centra a ako následne prežívala rozvod.
“Môj syn Ondrej mal vtedy 15 rokov, išiel práve na strednú školu,” vraví Paťa v podcaste. “Ja som sa v tom čase snažila saturovať a zachraňovať najmä Mišku, lebo som sa hrozne bála, ako jej vysvetlím, že odchádzame od ocka, ktorého ona miluje a ktorého som aj ja mala rada. A snažila som sa im to vysvetľovať tak, že ocko je chorý. Že toto už nie je ten náš ocko ktorého sme tak veľmi mali radi. Ale pritom som asi mala oveľa viac saturovať Ondreja, ktorý bol v puberte a ktorému sa úplne všetko zrútilo, pretože zrazu otec, o ktorom mal veľmi vysokú mienku a ktorého obdivoval, sa mu v okamihu zosypal.”
Krátko pred päťdesiatkou sa Paťa vydala znova, tentokrát šťastne. Barbora Mareková sa jej pýta, ako sa má dnes, a čo ju naučili obe jej manželstvá.
Hostka odporučila:
- Všetky úžasné veci (divadelné predstavenie)
– Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk
– Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
– Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
(00:00) ÚVOD + Paťa o náhrávaní svojej relácie s Kukom
(11:04) Ako pokračoval jej život po odchode z televízie
(20:08) V akej rodine Paťa vyrástla
(33:47) O prvom manželstve, o rodičovstve a o rozvode
(01:04:58) O súčasnom manželstve a o tom ako vníma vzťahySee omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 19 Jul 2023 - 106 - 104. Chronický stres v detstve mení náš mozog, aj našu osobnosť (s Natáliou Kaščákovou)
Príznaky posttraumatickej stresovej poruchy popísali vedkyne a vedci v druhej polovici minulého storočia. Najprv to bolo u vojnových veteránov a u preživších sexuálneho násilia, no neskôr si začali všímať, že symptómami traumatizácie trpia aj ľudia, ktorí vojnu, či sexuálny útok nezažili. Ďalšie výskumy viedli k zisteniu, že traumatizujúci býva aj dlhodobý stres, ktorý zažívame ako deti a pred ktorým nevieme uniknúť.
Tento typ stresu ovplyvňuje vývoj nášho mozgu, centrálnej nervovej sústavy, naše osobnostné nastavenie a aj našu odolnosť voči stresu, ktorý zažívame neskôr, ako dospelí. Odborníci tieto symptómy traumatizácie označujú pojmom komplexná posttraumatická stresová porucha (CPTSP). V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so psychiatričkou, psychoterapeutkou a výskumníčkou Natáliou Kaščákovou o tom, ako presne komplexná traumatizácia vzniká, a aké má neskôr symptómy.
„CPTSP vzniká v detstve,” vraví Natália Kaščáková v podcaste. „Je to vtedy, keď dieťa zažíva chronický stres v podobe emočného, psychického týrania, alebo sexuálneho zneužívania, alebo to môže byť aj z dôvodu emočného, či fyzického zanedbávania. Ide tu však o opakované situácie, kedy zároveň nedochádza k náprave, takže dieťa je neustále vystavované hrozbe a postupne sa týmto situáciám prispôsobí."
V roku 2019 pridala Svetová zdravotnícka organizácia Komplexnú posttraumatickú stresovú poruchu aj na oficiálny zoznam diagnóz. Natália vysvetlí, ako táto zmena pomohla zlepšiť jej terapeutickú prácu s pacientami a pacientkami.
„Mne osobne to veľmi pomohlo pochopiť niektoré veľmi zložité situácie u mojich pacientov, kedy niekto trpel napríklad chronickými depresívnymi stavmi a nemalo to charakteristické znaky sezónnej depresie, alebo rekurentnej depresívnej poruchy a nefungovala ani príliš farmakologická liečba, a ani niektoré psychoterapeutické postupy. Ale keď sme spolu s pacientom prišli na to, že práve nejaké traumatické implicitné spomienky spúšťajú tie stavy nehodnosti, porazenosti, depresie a ďalších symptómov a pracovali sme cielene s týmito traumatickými spomienkami, tak sa tá situácia postupne začala zlepšovať,” dodáva.
Barbora sa pýta, ktoré druhy terapie môžu pomôcť ľuďom s týmto typom problémov, aké účinky môže mať pohyb a práca s telom a Natália opíše, ako to vyzerá, keď sa symptómy traumatizácie zmiernia a keď sa stav pacientiek a pacientov začne zlepšovať. Spomenuté v podcaste: Kruh bezpečného rodičovstva (Kent Hoffman, Glen Cooper, Bert Powell) Hostka odporučila knihy:
Brainstorm: The Power and Purpose of the Teenage Brain (Daniel J. Siegel MD)
Mindsight: The New Science of Personal Transformation (Daniel J. Siegel MD)
Dobré dôvody na zlé pocity (Randolph M. Nesse)
Disociácia - Keď sa odpojí časť duše (Wolfgang Wöller)
Trauma a disociace - Bolest vnitřního rozdělení (Hana Vojtová)
_ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ludskost@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť. Kapitoly: (00:00) ÚVOD + Ako sa prejavuje CPTSP a ako vzniká (20:41) O pocitoch hanby a o tom, ako sa uzdravia v terapii (33:05) Aké formy terapie uzdravujú CPTSP (57:14) O tom, čo Natália Kaščáková zistila v tunajších výskumoch
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Wed, 12 Jul 2023
Podcast simili a <nome>
- Balanc Český rozhlas
- Denník N Newsfilter Denník N
- Milan Lieskovsky & EKG Radio Show DJ EKG
- DO NAHA Dominik Orfanus
- ENERGY New Hits Friday Energy
- Nevyhorení Forbes Slovensko
- Infovojna archív Infovojna archív
- Opravdový vztah Opravdový vztah
- Braňo Závodský Naživo Rádio Expres
- Sexuálna výchova sexualnavychova
- Dejepis Inak skpodcasty.sk
- JOJ Zdravie Slovenská produkčná a.s.
- Dejiny SME.sk
- Startitup podcasty Startitup
- DOTYK ǀ podcast časopisu TOUCHIT TOUCHIT
- Rozprávky uja Paťa a iné poviedky ujo Paťo Strasil
- URGENŤÁCI URGENŤÁCI
- V posteli @v.posteli.podcast
- TRI NEZNÁME ZAPO
Altri podcast di Società e Cultura
- Kriminálka Český rozhlas
- vražedné psyché ZAPO
- HLASY ZLOČINU CNN Prima NEWS
- Zloději životů Novinky.cz
- Nezhasínaj! Rádio Expres
- Kriminálne spisy Rádio Expres
- Opravdové zločiny Lucie Bechynková a Bára Krčmová
- Nočná pyramída - hosť STVR
- NA ROVINU|aktuality.sk © Ringier Slovakia Media s.r.o.
- Cestovateľské kino STVR
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Classic Detective Stories John Anthony Walker
- KDO JE ZABIL? Eduard Birke
- ZLOČIN BEZ LÍTOSTI Karlsflix - Martina Eretova, Adéla Víchová
- Forenzní psychologie Český rozhlas
- Parlons-Nous RTL
- Všesvet podcast SME.sk
- Fakta X Datarun
- Vyhonit ďábla GoOut
- Hörspiele und Lesungen bei MDR KULTUR Mitteldeutscher Rundfunk