Filtra per genere
Štátna opera prináša podcast venovaný (nielen) opernému umeniu. Dramaturgička Alžbeta Lukáčová sa každé dva týždne zhovára so zaujímavými hosťami a hosťkami o témach z prostredia operného divadla, o dianí vo svete súčasnej opery, operety či tanca a ponúka aj výhľad do histórie. Diskutuje o každodennosti i exkluzívnych umeleckých produkciách a tituloch, ktoré prináša kamenné divadlo. Podcast je určený každému, kto má chuť spoznať chuť opery ako živého, životaschopného a komunikatívneho umenia.
- 69 - Opera Viva! #70: NETOPIER – stručný sprievodca operetou Johanna Straussa ml.
Blížime sa ku koncu roka a to je čas, kedy zvyčajne premiérovo uvádzame operetnú inscenáciu. Je to tak aj v tomto roku a my sa po 18 rokoch vraciame ku klasike, k Netopierovi Johanna Straussa ml. Kultová opereta z roku 1874 sa stala jedným z najväčších Straussových úspechov.
V čase jej uvedenia už mal patent na popularitu: ním boli predovšetkým páčivé valčíky, ktoré zachvátili Viedeň a napokon i Európu a svet. Kombinácia prostredia viedenskej nobility, humoru, vitality a optimizmu sú tým korením, ktoré divákov znovu a znovu láka do divadla.
Podcast, ktorý pripravila dramaturgička Alžbeta Lukáčová, sprostredkúva informácie o osobnosti Johanna Straussa ml. i o vzniku samotného diela. To všetko za zvukov WDR rundfunkchor a WDR rundfunkorchester pod vedením dirigenta Friedricha Haidera.
Wed, 27 Nov 2024 - 54min - 68 - Opera Viva! #69: Sopranistka Gabriela Beňačková: „Vždy som sa usilovala o dokonalosť.“
Hostka: Gabriela Beňačková
Gabriela Beňačková je legendou operného a koncertného spevu. Sopranistka, rodáčka z Bratislavy usídlená v Prahe patrí ku generácii umelcov a umelkýň, ktorá reprezentovala Československo a najvýznamnejších scénach sveta. V posledných týždňoch a mesiacoch absolvuje umelecké turné, ktorým sa lúči so svojou profesionálnou kariérou. Jeden z posledných koncertov absolvovala aj v Štátnej opere.
Pri tej príležitosti absolvovala i rozhovor s dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou, ktorý prinášame formou podcastu. V ňom pani Beňačková komentuje svoje rozhodnutie ukončiť svoje pôsobenie na javiskách, vracia sa do svojich študentských čias i k začiatkom profesionálnej cesty v Prahe. Spomína na svoje profilové roly a opisuje svoje vzťah k českej tvorbe. Zaujímavé sú jej postrehy k pedagogickému vedeniu adeptov operného spevu i jej skúsenosti so svetovými dirigentmi, režisérmi a spevákmi. Predstavuje aj medzinárodnú spevácku súťaž, ktorá nesie jej meno, i svoju spoluprácu s tenoristom Jakubom Pustinom.
Wed, 27 Nov 2024 - 52min - 67 - Opera Viva! #68: O aktuálnej opernej sezóne 2024/2025 s novým generálnym riaditeľom Šimon Svitkom
Hosť: Šimon Svitok
Podcast už tradične v septembri prináša rozhovor so Šimonom Svitkom, ktorý na konci uplynulej sezóny nastúpil do funkcie generálneho riaditeľa Štátnej opery. Ide o umelca – operného sólistu -, ktorý v divadle dlhoročne pôsobil aj na pozícii umeleckého riaditeľa.
V podcaste predstavuje svoje dlhodobé zámery, ako aj začínajúcu sa opernú sezónu. Približuje jej tri plánované premiéry s umeleckými tímami, ktoré sa na nich budú podieľať i tradičné koncertné podujatia. V rozhovore s Alžbetou Lukáčovou sa venuje aj téme blížiacej sa rekonštrukcie divadla, jej časovému horizontu aj plánovaným zmenám v interiéri objektu. Na záver prezrádza svoje očakávania i zámery ako operného sólistu.
Tue, 26 Nov 2024 - 22min - 66 - Opera Viva! #67: Generálny riaditeľ R. Hromada: „Opera by mala produkovať HDŠ hrubé domáce šťastie.“
Hosť: Rudolf Hromada
Sériu podcastov venovaných jubilejnej 65. sezóne Štátnej opery uzatvára podcast, ktorého hosťom je generálny riaditeľ Rudolf Hromada. V rozhovore s Alžbetou Lukáčovou bilancuje 42 rokov odpracovaných v tejto inštitúcii, z toho 28 na pozícii riaditeľa. Spolu s končiacou sezónou a výročím divadla totiž p. Hromada končí vo svojej funkcii a odchádza do dôchodku.
Spomína na Operu v období svojho príchodu, na jeho atmosféru i na kolegov, ktorý ho v práci a životných postojoch ovplyvnili. Popisuje začiatok spolupráce s Japonskom a jej dlhoročný rozvoj. Vracia sa k radostným i ťažkým chvíľam histórie divadla a spomína i plány vo vzťahu k pripravovanej rekonštrukcii Štátnej opery. Podcast je zároveň vyjadrením vďaky za prácu, ktorú Rudolf Hromada pre divadlo odviedol a rešpektu za to, ako ho vytrvalo prevádzal neraz neľahkými obdobiami smerom k vytváraniu zázemia pre kvalitnú divadelnú činnosť.
Tue, 26 Nov 2024 - 38min - 65 - Opera Viva! #66: Bývalá vlásenkárka Ľudmila Martincová: „Milovala som túto prácu nadovšetko.“
Podcast zo série venovanej 65. výročiu založenia Štátnej opery predstavuje dlhoročnú pracovníčku Ľudmilu Martincovú, ktorá v divadle pôsobila na pozícii vlásenkárky. Už od roku 1968 sa spolupodieľala na výrobe všetkých parochní a vlasových doplnkov, ktoré sa v inscenáciách hojne využívali.
V rozhovore s Alžbetou Lukáčovou spomína na svoje začiatky popri zakladateľskej generácii vlásenkárskeho remesla v Opere, manželov Mičkovcov, približuje výrobu jednotlivých doplnkov i pracovný režim vlásenkárov. Vyznáva sa zo vzťahu k svojej profesii aj k opernému umeniu.
Mon, 03 Jun 2024 - 20min - 64 - Opera Viva! #65: Režisér Dominik Beneš: „Aida je napsaná jako oslavné tablo.“
Hosť: Dominik Beneš
Český operný režisér Dominik Beneš vytvoril v Štátnej opere tri úspešné inscenácie: Čarovnú flautu, La giocondu a Turandot. Tento raz sa zhostil diela, ktoré je v porovnaní s predchádzajúcimi najvýpravnejšie. Je ním opera Aida Giuseppe Verdiho.
V podcaste moderovanom Alžbetou Lukáčovou porovnáva Aidu si svojimi predchádzajúcimi inscenáciami, spomína na svoje prvé kontakty s týmto dielom i na svoje účinkovanie v Aide v úlohe vojaka – štatistu. Zároveň približuje svoj pohľad na toto dielo, svoj inscenačný zámer rovnako, ako jeho vizuálnu estetiku. Predstavuje svojich spolupracovníkov, spoluprácu s dirigentom Oliverom Dohnányim i sólistami. Zároveň prezrádza, čo ho čaká po tom, keď sa jeho inscenácia Aida „narodí“.
Mon, 20 May 2024 - 31min - 63 - Opera Viva! #64: AIDA – stručný sprievodca operou Giuseppe Verdiho
Uvedením opery Aida sa Štátna opera vracia k tvorbe Giuseppe Verdiho. Práve opery tohto skladateľa majú v repertoári nášho divadla pevné zázemie. Od vzniku v roku 1959 bolo uvedených 20 Verdiho diel. Aida k týmto titulom pribudne po prvý raz v histórii banskobystrickej opernej scény: hudobného naštudovania a dirigovania sa zhostil renomovaný slovenský dirigent Oliver Dohnányi a réžie mladý úspešný český režisér Dominik Beneš.
Podcast Alžbety Lukáčovej predstavuje okolnosti vzniku tohto diela i historické kuriozity, ktoré súviseli s jeho svetovou premiérou v káhirskej opere – prvom opernom stánku na africkom kontinente. Súčasťou rozprávania o Aide ako diele zlatého fondu svetovej opery je nahrávka z roku 1974. Royal opera chorus a New Philharmonia Orchestra diriguje Riccardo Muti. Spievajú Monsereat Caballé (Aida), Plácido Domingo (Radames), Fiorenza Cossotto (Amneris) a Piero Cappuccilli (Amonasro).
Thu, 09 May 2024 - 50min - 62 - Opera Viva! #63: Nefrológ Jaroslav Kolačný: „Taliančina je v opere to, čo latinčina v medicíne.“
Hosť: Jaroslav Kolačný
Prvé predstavenie dnešnej Štátnej opery sa odohralo 23. januára 1960 a išlo o novú inscenáciu diela Josefa Bohuslava Foerstera „Eva“. Divadlo teda aktuálne hrá svoju 65. sezónu a to je príležitosť pozrieť sa na uplynulé roky pohľadom ľudí, ktorí v jej blízkosti boli. Jedným z nich je MUDr. Jaroslav Kolačný.
V podcaste v rozhovore s Alžbetu Lukáčovou spomína na atmosféru historicky prvého operného večera, na kurióznu príhodu počas predstavenia „Eugen Onegin“ z roku 1975, na dlhoročných sólistov a komentuje i súčasnú tvorbu divadla. Poslucháčov zasväcuje aj do príbehu svojej rodiny a svojej lekárskej praxe.
Mon, 22 Apr 2024 - 30min - 61 - Opera Viva! #62: Sopranistka Oľga Hromadová: „Po 42 rokoch ukončujem svoju spevácku dráhu."
Hostka: Oľga Hromadová
Hostkou podcastu je sopranistka Oľga Hromadová – dáma, ktorá je dlhé roky profilovou osobnosťou sólistického ansámblu divadla. Spája momentum aktuálneho diania v divadle i viac ako štyri desiatky rokov, čo spieva na javisku Štátnej opery.
V rozhovore s dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou sa vážne i nevážne delí o svoje skúsenosti a spomienky viažuce sa na dráhu profesionálnej speváčky a hovorí o svojom pôsobení mimo divadla. Dôvod je taký, aký prináša život – pani Hromadová ukončuje svoju spevácku kariéru a odchádza v ústrety novej skúsenosti bez divadelných dosiek. Podcast chce byť vyjadrením vďaky a obdivu k jej úctyhodnému celoživotnému pôsobeniu v oblasti umenia a kultúry.
Thu, 11 Apr 2024 - 48min - 60 - Opera Viva! #60: Dirigent Marián Vach: „Mám v sebe raracha, ktorý ma upozorní, keď je zle.“
Marián Vach patrí k umeleckým osobnostiam, ktoré sa výraznou mierou zapísali do histórie Štátnej opery. Pracoval tu na pozícii šéfdirigenta a dlhoročného umeleckého šéfa. Dovedna tu premiérovo uviedol 31 titulov. Počas svojho pôsobenia významne profiloval i opernú časť festivalu Zámocké hry zvolenské, kde koncertne uviedol rad slovenských premiér z tvorby mladého Verdiho, Bellniho, Giordana a ďalších.
Pri príležitosti jubilejnej 65. sezóny prinášame podcast, v ktorom sa s dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou zhovára o svojej dirigentskej kariére, o tom, s akou víziou prišiel do Banskej Bystrice, o dobudovávaní jednotlivých umeleckých zložiek divadla, i o hudbe, ktorá vďaka nemu zaznela na Slovensku po prvý raz v živom predvedení. Približuje svoju prácu na dielach slovenských skladateľov, na rekonštrukciu pôvodnej verzie opery „Krútňava“ i na spoluprácu s režisérom Romanom Polákom. Prezrádza i svoj dirigentský sen – aký, to sa dozviete, keď si náš podcast vypočujete.
Tue, 05 Mar 2024 - 29min - 59 - Opera Viva! #59: Režisérka Dana Dinková: „Snažila som sa nasledovať Bizetovo posolstvo.“
Opera „Carmen“ je titulom, ku ktorému sa Štátna opera pravidelne vracia. Aktuálna inscenácia premiérovo prináša filmovú vizualitu, o ktorej v podcaste rozpráva režisérka a choreografka Dana Dinková.
V rozhovore s dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovej objasňuje svoje inšpirácie i spôsob režijnej práce, ktorú uplatňuje s umelcami. Približuje svoj pohľad na príbeh Carmen ako stelesnenie princípu slobody a neviazanosti. Objasňuje dôvody personálne bohato zastúpeného predstavenia, v ktorom okrem sólistov a orchestra účinkuje spevácky zbor, hosťujúci detský spevácky zbor, baletný súbor, flamencová tanečnica i činoherní herci.
Predstavuje svoj najbližší tvorivý tím, ktorý v zastúpení kostýmovej výtvarníčky Ľudmily Várossovej a scénografky Lucie Šedivej sľubuje podmanivý umelecký zážitok.
Mon, 19 Feb 2024 - 25min - 58 - Opera Viva! #58: Marianna Bárdiová: „Štátna opera je v uvádzaní slovenskej tvorby nezastupiteľná.“
Muzikologička Marianna Bárdiová: „Štátna opera je v uvádzaní slovenskej tvorby nezastupiteľná.“
Celú sezónu si pripomíname 65. výročie založenie divadla a jeho činnosti a samozrejme, aj ľudí, ktorí tu pôsobili.
Hostkou podcastu je osobnosť, ktorá dlhodobo intenzívne sleduje Štátnu operu, aj vďaka svojmu celoživotnému pôsobeniu v oblasti dokumentovania a výskumu hudobnej kultúry, ako i organizovaniu hudobného života v Banskej Bystrici i mimo nej. Je ňou muzikologička a hudobná muzeologička Marianna Bárdiová.
V rozhovore s Alžbetou Lukáčovou spomína na svoj prvý kontakt s operným umením v roku 1969 práve v Spevohre DJGT (dnešnej Štátnej opere) a približuje i bohatú spoluprácu Literárneho a hudobného múzea s divadlom a jeho umelcami. Ako propagátorka tvorby slovenských skladateľov približuje uvedenie diel Viliama Figuša Bystrého, Jána Cikkera, Tibora Andrašovana, Igora Bázlika či naposledy Jána Móryho a hodnotí význam banskobystrickej opernej scény pre mesto, región i Slovensko.
Thu, 08 Feb 2024 - 35min - 57 - Opera Viva! #57: CARMEN – stručný sprievodca operou Georgesa Bizeta
Ak sa pozrieme na štatistiky medzinárodnej opernej databáza operabase.com, zistíme, že spomedzi desiatich najhranejších opier na svete má Carmen tretie miesto v poradí. Aj Štátna opera sa k nemu pravidelne vracia.
Onedlho sa stane súčasťou jej repertoáru, preto podcast prináša pohľad do zákulisia vzniku tejto operu, predstavuje i okolnosti a atmosféru, ktoré ho v 19. storočí sprevádzali. Autorka a moderátorka podcastu Alžbeta Lukáčová pozornosť venujeme autorovi literárnej predlohy Prosperovi Meriméemu, ako i skladateľovi Georgesovi Bizetovi.
Bizet sa síce úspechu Carmen nedožil, ale zabezpečil sebe aj svojmu dielu nesmrteľnosť. Carmen predostiera príbeh osudového a vášnivého vzťahu medzi počestným vojakom a nespútanou, divokou ženou, ktorej neskrotná túžba po slobode sa stane obom osudná. Historické fakty podkresľujú hudobné ukážky v skvelom umeleckom obsadení: nahrávka vznikla v roku 2002 a v hlavných rolách spievajú Angela Gheorgiu ako Carmen, Roberto Alagna ako Don José, Inva Mula ako Micaela a Thomas Hampsom ako Escamillo. Orchestre National de Capitole de Toulouse diriguje Michel Flasson.
Thu, 25 Jan 2024 - 52min - 56 - Opera Viva! #56: Klarinetista Stanislav Borš: „Hranie je ako ľudská reč – musíte mať čo povedať.“
Hosť: Stanislav Borš Ďalším z radu hostí podcastu venovaného jubilejnej 65. sezóny štátnej opery je dlhoročný člen orchestra Stanislav Borš. Tento klarinetista prišiel pracovať do vtedajšej Opery Divadla J. G. Tajovského už v roku 1967 priamo z bratislavského konzervatória a banskobystrické divadlo sa mu stalo jediným, v ktorom pracoval. Stanislav Borš tu zotrval plných 55 rokov a v orchestri zažil mnoho generácií hudobníkov a dirigentov. V podcaste v rozhovore s Alžbetou Lukáčovou spomína na svoje hudobné začiatky i orchester konca 60. rokov do ktorého prišiel. Spomína na diela, ktoré rád hrával a na kolegov, ktorí ho ovplyvnili. Objasňuje „nástrahy“ vyššieho veku, ktoré môžu hráčov na dychové nástroje limitovať. Predstavuje Banskobystrické dychové kvinteto, ktoré založil a roky viedol. V prvom rade však vyzdvihuje hudbu ako svoju celoživotnú vášeň, ktorá ho neopustila aj na dôchodku.
Fri, 12 Jan 2024 - 31min - 55 - Opera Viva! #55: Zbormajsterka Eva Lauková: „Práca hudobného pedagóga nikdy nie je rovnaká.“
Hostkou podcastu venovaného 65. výročiu založenia Štátnej opery je jej dlhoročná spolupracovníčka, hudobná pedagogička a zbormajsterka Eva Lauková. Pripravuje detský spevácky zbor ktorý sa už viac ako 20 rokov spolupodieľa na rade inscenácií divadla.
V podcaste približuje svoju pedagogickú kariéru za základnej umeleckej škole, spôsob práce s deťmi na inscenáciách ako Carmen, Archa templárov, Werther, Tosca, či Malý princ. Prezrádza, akému výberu podliehajú deti i to, ako vyzerá práca detského zboru priamo v skúšobnom procese. Vyznáva sa zo vzťahu k svojej celoživotnej činnosti učiteľky hudby.
Tue, 26 Dec 2023 - 30min - 54 - Opera Viva! #54: Dirigent Pavol Tužinský: „Interpretácia hudby musí mať logiku.“
Hosť: Pavol Tužinský
Podcast z radu tých, ktoré vznikajú pri príležitosti 65. výročia založenia Štátnej opery. Hosťom Pavol Tužinský, ktorý tu 15 rokov pôsobil ako dirigent. Najmä v 90. rokoch minulého storočia sa v spolupráci s režisérom Martinom Bendikom zaslúžil o uvedenie radu mimoriadnych inscenácií talianskeho repertoáru, neraz v slovenskej premiére.
V podcaste približuje svoje začiatky záujmu o hudbu v Hronci, ako syna miestneho organistu, spomína na svoje štúdiá u dirigentov Ladislava Slováka a Bystríka Režuchu. Hodnotí svoju spoluprácu na progresívnych inscenáciách konca milénia, opisuje prácu s výraznými sólistami a sólistkami či uvádzanie symfonických a vokálno-inštrumentálnych diel s orchestrom Štátnej opery. Ako dlhoročný pedagóg sa vyznáva sa i z toho, čo chce svojich študentov naučiť pre umeleckú prax.
Thu, 14 Dec 2023 - 34min - 53 - Opera Viva! #53 - 1984 a DORIAN GRAY: o svetoznámych románoch s doc. Janou Javorčíkovou
Hostka: doc. Jana Javorčíková Decembrová premiéra Štátnej opery patrí tanečnému dvojtitulu, ktorý tvoria dve pôvodné diela z dielne mladej tvorkyne Hany Vidovej a renomovaného choreografa Igora Holováča. Ako literárnu predlohu svojich tanečných kreácií si vybrali romány svetovej literatúry, ktoré možno považovať za prelomové. Ide o dystopické dielo Georga Orwella 1984 a kultový román Oscara Wildea Dorian Gray. Práve tieto dva originálne romány predstavuje v rozhovore s Alžbetou Lukáčovou docentka Jana Javorčíková z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty UMB. Približuje okolnosti ich vzniku, atmosféru doby, ktorú reflektovali, zoznamuje nás s ich autormi a prezrádza i množstvo neznámych a zaujímavých informácií, ktoré neraz stavajú tieto diela do nového svetla.
Tue, 21 Nov 2023 - 46min - 52 - Opera Viva! #52 - Bývalá operná sólistka Božena Fresserová: „Mala som veľké šťastie na dirigentov.“
Hostka: Božena Fresseová Ďalší z radu podcastov jubilejnej 65. sezóny Štátnej opery prináša rozhovor s dlhoročnou sólistkou operného ansámblu Boženou Fresserovou. Táto koloratúrna sopranistka 23 rokov patrila k profilovým osobnostiam divadla a ako pedagogička Konzervatória J. L. Bellu a Akadémie umení v Banskej Bystrici vychovala rad svojich nástupcov a nástupkýň. V rozhovore s Alžbetou Lukáčovou spomína na svoje začiatky na opernej scéne, na to, ako preberala tituly po odchádzajúcej Edite Gruberovej, približuje svoje štúdiá vrátane prestížnej stáže vo vtedajšom Leningrade na konci 60. rokov. Približuje, kto ju umelecky i ľudsky formoval, ktoré roky považuje za svoje najúspešnejšie a vracia sa i do obdobia Nežnej revolúcie a následných pozitívnych i negatívnych zmien v opernom umení. Prezrádza ako prežívala úspech i kritiku svojich kreácií i to, či ju teší v súčasnosti.
Fri, 10 Nov 2023 - 33min - 51 - Opera Viva! #51 – Mezzosopranistka Michaela Šebestová: „Každú postavu, ktorú spievam, zbožňujem.“
Hosťka: Michaela Šebestová
Štátna opera v novembri uvedie obnovenú premiéru inscenácie P. I. Čajkovského „Eugen Onegin“. Toto dielo v hudobnom naštudovaní Igora Bullu a v réžii Anny Osipenko sa dočkalo čiastočne nového speváckeho obsadenia. Rolu Oľgy stvárni mezzosopranistka Michaela Šebestová, ktorá je zároveň hostkou podcastu.
S Alžbetou Lukáčovou sa zhovára o špecifikách banskobystrickej inscenácie, ktorá je pre ňu už tretím naštudovaním tohto diela. Vyznáva sa zo svojho vzťahu k ruskej tvorbe a prezrádza, aké diela sa jej spievajú najlepšie. Vovádza poslucháčov i do svojich hudobných začiatkov v rodine, kde mama i starý otec boli opernými spevákmi. Podcast je zároveň pozvánkou na tituly „Carmen“ a „Aida“, v ktorých v nasledujúcich mesiacoch naštuduje titulné roly.
Mon, 23 Oct 2023 - 26min - 50 - Opera Viva! #50 – Umelecká tajomníčka Eva Bubelínyová:„Ako diváčke sa mi všetky predstavenia páčia."
Hosťka: Eva Bubelínyová
V rámci jubilejnej 65. sezóny Štátnej opery vám prinášame ďalší z radu podcastov, v ktorých predstavujeme výrazné osobnosti nášho divadla. Sú to ľudia, ktorí tu v priebehu histórie svojou prácou zanechali výraznú stopu.
Jednou z nich je umelecká tajomníčka Eva Bubelínyová, ktorá viac, ako 40 rokov zabezpečovala plynulý chod činnosti umeleckých telies a predstavení. V rozhovore s Alžbetou Lukáčovou popisuje svoje pôsobenie v divadle od začiatku 70. rokov i to, ako sa práca v priebehu desaťročí zmenila.
Spomína na umeleckých šéfov, sólistov a sólistky opery i na to, ako sa „zachraňovali“ predstavenia, keď niektorý z umelcov nemohol prísť spievať. Vyznáva sa zo svojho vzťahu k opere a prezrádza, ako ju vníma dnes.
Mon, 09 Oct 2023 - 18min - 49 - Opera Viva! #49 – Dirigent Ján Procházka: „Vždy som inklinoval k opere.“
Hosť: Ján Procházka Ján Procházka nastúpil do Štátnej opery v roku 2005 a prešiel pozíciami zbormajstra, korepetítora, asistenta dirigenta až k funkcii samostatného dirigenta, ktorý hudobne naštudováva vlastné tituly. V podcaste moderátorke Alžbete Lukáčovej približuje svoje rodinné zázemie i svoju cestu k hudbe, resp. k opere. Predstavuje proces znovunaštudovania obnovenej inscenácie A. Dvořáka Rusalka, i svoju prácu dirigenta vo všeobecnosti. Pootvára dvere do svojho rodinného života – manželstva so sopranistkou Katarínou a pozýva na produkcie, v ktorých ho diváci budú môcť vidieť do konca roka 2023.
Tue, 26 Sep 2023 - 19min - 48 - Opera Viva! #48 – Bývalý operný sólista Ján Zemko: „K spevu som pristupoval poctivo.“
Hosť: Ján Zemko
V jubilejnej opernej 65. sezóne prinášame podcasty, ktorých hosťami sú výrazné osobnosti histórie Štátnej opery. K najvýraznejším nepochybne patrí tenorista Ján Zemko, ktorý ako sólista dlhodobo profiloval umeleckú tvár divadla. Do vtedajšej Spevohry Divadla J. G. Tajovského nastúpil v roku 1966 a na tejto scéne pôsobil 31 rokov až do roku 1997.
V rozhovore s Alžbetou Lukáčovou si pripomína svoje študentské roky, začiatky v divadle i svoje profilové roly. Prostredníctvom jeho rozprávania sa vraciame o. i. na koniec 60. rokov k produkciám Traviaty a Hoffmanových rozprávok, na ktorých participoval spolu s neskoršou hviezdou operného neba Editou Gruberovou. Spomína na kolegov a kolegyne i na to, čo mu dala pedagogická prax. Približuje čím žije v súčasnosti a čo ho v živote napĺňa a teší.
Mon, 11 Sep 2023 - 34min - 47 - Opera Viva! #47: O novej opernej sezóne 2023/2024 s umeleckým riaditeľom Štátnej opery
Hosť: Šimon Svitok
Pred štartom novej opernej sezóny – tento raz 2023/2024 – už tradične vítame v podcastovom štúdiu Šimona Svitka, umeleckého riaditeľa Štátnej opery. V rozhovore s dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou informuje o plánovanom turné v Japonsku a ako interpret približuje divácke zázemie tejto exotickej krajiny.
Predstavuje pripravované premiéry i obnovené premiéry, ktoré budú v krátkom čase nasledovať tri za sebou. Predstavuje plánované koncerty a hovorí aj o tom, ako bude prebiehať plánovaná rekonštrukcia Národného domu, v ktorom Štátna opera už od svojho založenia sídli.
Wed, 23 Aug 2023 - 28min - 46 - Opera Viva! #46: Hudobná kritička Terézia Ursínyová: „Do Bystrice som sa vždy vracala ako domov.“
Pani Terézia Ursínyová patrí medzi nestorky hudobnokritickej činnosti u nás. Po celý svoj život reflektovala nielen hudobné divadlo, ale dianie na poli klasickej hudby na Slovensku vo všeobecnosti. Je autorkou stoviek odborných muzikologických článkov, kritík a iných novinárskych žánrov venovaných hudbe. Počas bezmála 60 rokov svojej činnosti hojne reflektovala aj banskobystrickú Operu a dodnes ju viažu s mnohými ľuďmi z tohto prostredia pekné priateľstvá.
V rozhovore s Alžbetou Lukáčovou približuje svoje profesionálne začiatky, spomína na neľahkú dobu komunizmu a perzekúcie, ktoré postihli aj ju osobne. Približuje ducha doby, v ktorej napriek všetkému vznikali kvalitné diela a formovali sa vynikajúci umelci. Vyznáva sa aj zo svojho vzťahu k Banskej Bystrici a jej opernej scéne ako k miestu, kde „sa vracia ako domov“.
Mon, 24 Jul 2023 - 40min - 45 - Opera Viva! #45: Boris Hanečka: „Chcel som také kostýmy, ako keď spadne hviezda do cukrárne."
Hosť: Boris Hanečka
Známy módny návrhár a kostýmový výtvarník Boris Hanečka so Štátnou operou spolupracoval viackrát – išlo o tituly, ktoré režijne pripravila Andrea Hlinková: Lovci perál, Otello a naposledy Andrea Chénier. V podcaste sa s dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou zhovára o tom, ako sa dostal k navrhovaniu kostýmov a k opere ako k žánru.
Prezrádza, zaujímavosti zo svojho detstva a mladosti i to, ako sa profiloval ako tvorivá osobnosť od štúdia keramiky smerom k textilu. Zasväcuje poslucháčov do procesu vzniku kostýmovej výpravy opery Andrea Chénier, približuje svoje videnie operného i baletného kostýmu. Opisuje svoju prácu pre spoločensky a politicky exponované osoby i to, čo má v živote rád.
Mon, 12 Jun 2023 - 35min - 44 - Opera Viva! #44: Režisérka Andrea Hlinková: „Do každej inscenácie vnášam niečo súčasné."
Hostka: Andrea Hlinková
Opera „Andrea Chénier“ je dielo, ktoré má banskobystrické publikum možnosť spoznať až po 64 rokoch od vzniku opernej scény v tomto meste. Ide o vynikajúce dielo talianskeho verizmu a pre jeho skladateľa – Umberta Giordana – znamená životný počin.
O zrode inscenácie, ktorej dej je zasadený do obdobia Veľkej francúzskej revolúcie, v podcaste hovorí jej režisérka Andrea Hlinková. V rozhovore s Alžbetou Lukáčovou predstavuje dielo po hudobnej i libretistickej stránke.
Predstavuje svoj „dream team“ – dlhoročnú spolupracovníčku, scénografku Miriam Struhárovú a známeho módneho návrhára (a v našom prípade kostýmového výtvarníka) Borisa Hanečku.
Približuje spoluprácu s dirigentom Stefanom Romanim i medzinárodné spevácke obsadenie protagonistov hlavných postáv. Prezrádza, čo tvorí esenciu úspechu opery „Andrea Chénier“ a akému publiku je určená.
Mon, 15 May 2023 - 25min - 43 - Opera Viva! #43: ANDREA CHÉNIER – stručný sprievodca operou Umberta Giordana
Opera Andrea Chénier Umberta Giordana má takú podmanivú melodiku, že sa z nej nedá vystúpiť. Tieto slová patria jednému z najuznávanejších protagonistov tenorovej roly Chéniera Benjaminovi Gilimu. Jeho slovám sa dá rozumieť, lebo skladateľ Umberto Giordano priniesol svetu také nádherné dielo, že si okamžite podmanilo celý operný svet. V máji zaznie na scéne Štátnej opery po prvý raz. Táto štvordejstvová veristická opera patrí k vrcholom tvorby konca 19. storočia. Giordano vládol schopnosťou vytvoriť silnú dramatickú hudbu s intenzívnym citovým nábojom.
Libreto vytvorené L. Ilicom vzniklo bez literárnej predlohy, no je založené na živote reálnej historickej osobnosti francúzskeho básnika Andrého Chéniera. Práve prostredníctvom jeho pohnutého života sa diváci prenášajú do dynamickej doby Veľkej francúzskej revolúcie (1789). Témou opery je však viac, ako politické udalosti tej doby, láska v čase spoločenských zmien. Viac informácii o tomto diele, ako aj skvelé nahrávky v podaní hlavných protagonistov Luciana Pavarottiho, Monserat Caballé a Lea Nucciho prináša podcast, ktorý autorsky pripravila a slovom sprevádza Alžbeta Lukáčová.
Tue, 18 Apr 2023 - 45min - 42 - Opera Viva! #42: Choreograf a režisér Peter Dedinský: „Kareninou sa mi splnil životný sen.“
Tanečná dráma „Anna Karenina“ je prvým javiskovým dielom v ére samostatnosti baletného súboru Štátnej opery. Tvorcom inscenácie je dlhoročný baletný sólista a choreograf Peter Dedinský, ktorý je zároveň hosťom podcastu.
Približuje vznik javiskovej podoby diela známej ruskej klasiky L. N. Tolstého, jeho odkaz aj presahy so súčasnosti. Predstavuje výnimočné osobnosti svojho realizačného tímu i svoju dráhu ako choreografického tvorcu. Ilustruje aké tanečné techniky použil v predstavení, aký je jeho umelecký rukopis i to, v čom ho oslovuje hudobný podklad baletu: symfónie P. I. Čajkovského či D. Šostakoviča. Podcast moderuje Alžbeta Lukáčová.
Tue, 14 Mar 2023 - 27min - 41 - Opera Viva! #41: Anna Karenina – o svetoznámom románe s rusistom Igorom Cintulom
„Anna Karenina“ – svetoznámy román, klasika, povinné čítanie, inšpiratívne a nadčasové dielo.
Všetky tieto charakteristiky sa viažu na legendárne dielo Leva Nikolajeviča Tolstého, ktorého tanečnú adaptáciu aktuálne pripravuje baletný súbor Štátnej opery. V podcaste Opera Viva! sa Alžbeta Lukáčová o tejto mimoriadnej literárnej predlohe zhovára s rusistom Igorom Cintulom z Univerzity Mateja Bela.
Témou je spisovateľská originalita Tolstého, spoločenské a politické pomery v Rusku 19. storočia, feminizmus, konvenčné i inovatívne prvky románu, či jeho väzba na súčasnosť.
Tue, 14 Feb 2023 - 19min - 40 - Opera Viva! #40: Operný kritik Vladimír Blaho: „S Verdim sme na tom vynikajúco!“
V Divadelnom ústave vyšla kniha Ladislava Čavojského „Verdi a Wagner na slovenských operných javiskách“, ktorú po jeho smrti dokončil známy operný kritik a publicista Vladimír Blaho.
Práve on sa v rozhovore s Alžbetou Lukáčovou zamýšľa nad históriou inscenovania diel týchto velikánov na Slovensku, glosuje najúspešnejšie inscenácie a zamýšľa sa napr. nad tým, prečo je opera „Nabucco“ u nás taká populárna. Spomína na vynikajúcich verdiovských interpretov aj to, čo je kritériom kvalitnej interpretácie Verdiho tvorby.
Tue, 10 Jan 2023 - 25min - 39 - Opera Viva! #39: Režisérka Dana Dinková: „Opereta Paganini je Lehárov hold tomuto géniovi.“
Inscenácia operety Paganini je ďalším z režisérskych projektov Dany Dinkovej, dlhoročnej tvorkyne javiskových diel na pôde Štátnej opery.
V podcaste v rozhovore s dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou objasňuje svoj vzťah k životopisným príbehom a svoju nedávnu tvorbu. Približuje operetu Paganini ako kompaktné dielo, jeho silné aj slabšie stránky.
Predstavuje svoj inscenačný tím aj prístup, ktorý zvolili k vizuálnej podobe predstavenia a prezrádza aj to, čo ju čaká v najbližších mesiacoch.
Mon, 05 Dec 2022 - 18min - 38 - Opera Viva! #38: PAGANINI – stručný sprievodca Lehárovou operetou
Opereta patrí k dielam, ktoré vznikli v období, keď už bol Franz Lehár zrelým a obdivovaným skladateľom. Siahol po námete inšpirovanom skutočnou historickou osobnosťou – husľovým virtuózom Niccolom Paganinim.
Práve Paganini poskytol operete možnosť skomponovania nádherných melódii podkreslených husľovými sólami a aj podmanivý príbeh, ktorý vykresľuje príbeh osudovej lásky tohto démonického umelca.
Ako táto opereta vznikala, v akom rozpoložení ju Lehár komponoval a pre koho, sa dozviete v podcaste venovanom pripravovanej inscenácii Štátnej opery. Hudobne podcast dokresľujú unikátne nahrávky operety Paganini z roku 1954.
Tue, 15 Nov 2022 - 35min - 37 - Opera Viva! #37: Režisérka Zuzana Fischer: „K umelcom pristupujem individuálne.“
Režisérkou novej inscenácie „Predaná nevesta“ je Zuzana Fischer. V rozhovore s Alžbetou Lukáčovou prezrádza ako pristupovala k režijnému stvárneniu diela a či bola pre ňu v niečom inšpiratívna aj práca jej otca, tiež známeho operného režiséra Miroslava Fischera.
Približuje, ako sa vysporiadala so stereotypom vnímania tohto diela ako dedinskej selanky či ako naložila s humorom, ktorý je pre ňu príznačný. Predstavuje svoje umelecké vízie ako to, aká je podľa nej vyzerá ideálna práca s umelcami na javisku.
Tue, 11 Oct 2022 - 23min - 36 - Opera Viva! #36: PREDANÁ NEVESTA – stručný sprievodca Smetanovou komickou operou
Komická opera Predaná nevesta patrí v našom prostredí k evergreenom. Toto dielo skladateľa Bedřicha Smetanu v podstate zatienilo jeho ostatnú tvorbu a dodnes je najhranejšou českou operou. Skladateľ ju písal v čase, keď kritici vážne pochybovali, či je vlastne schopný vytvoriť dielo v ľahšom a zároveň národnom hudobnom slohu. Pustil sa teda do komponovania komickej opery.
Údajne si pri tom predstavoval, že jeho hudba bude znieť na javisku plnom dedinskej chasy v národných krojoch a pre zbory, ktoré si nakoniec bude spievať bežný český ľud. Dá sa povedať, že sa mu to do veľkej miery podarilo. Štátna opera sa k tomuto dielu vracia po 21 rokoch od jeho posledného inscenovania.
Podcast, ktorý pripravila Alžbeta Lukáčová, predstavuje skladateľa, jeho tvorbu a približuje i okolnosti vzniku opery.
Tue, 20 Sep 2022 - 58min - 35 - Opera Viva! #35: Nová operná sezóna 2022/2023
Hosť: Šimon Svitok
Tradične na konci augusta prinášame podcast s umeleckým riaditeľom Štátnej opery Šimonom Svitkom. Témou je nová operná sezóna 2022/2023. V rozhovore s Alžbetou Lukáčovou p. Svitok informuje o pripravovaných premiérach – nových i tých, ktoré boli preložené pre pandémiu, o ich umeleckých tímoch a ich kreovaní.
Približuje plánovanie a proces znovuoživovania repertoárových predstavení, predstavuje plánované koncerty a hovorí aj o tom, na čo sa teší z pozície operného speváka.
Mon, 29 Aug 2022 - 36min - 34 - Opera Viva! #34: Odborníčka na protokol Mária Holubová: „Galantné správanie nič nestojí.“
Hostka: Mária Holubová
Téma spoločenského styku je fenoménom, ktorý sa prostredia operného divadla bytostne týka. Už niekoľko desaťročí sledujeme, ako sa uvoľňujú pravidlá toho, čo sa v dávnejšej minulosti považovalo za prísnu spoločenskú normu.
O tom, čo je vlastne etiketa, bontón, či protokol hovorí expertka na túto problematiku Mária Holubová. V širokých kontextoch poskytuje exkurz do histórie európskej šľachty, dotýka sa problematiky ženskej emancipácie, ale úplne prakticky prezrádza aj to, ako sa pri návšteve predstavenia správať, čo si obliecť, čo robiť a nerobiť, aby sme sa nedopustili faux pas. Podcast pripravila a moderuje Alžbeta Lukáčová.
Mon, 18 Jul 2022 - 41min - 33 - Opera Viva! #33: Asistentka réžie a inšpicientka Petronela Baštová
Hostka: Petronela Baštová
V každom divadle, teda aj v tom našom opernom, existuje niekoľko málo ľudí, ktorí takmer dokonale poznajú repertoárové inscenácie. Znamená to, že vedia, ktorý spevák alebo speváčka odkiaľ vychádzajú na javisko, čo na ňom v ktorej situácii robia, aké svetlá pri tom svietia, kedy sa aké divadelné ťahy spúšťajú alebo vyťahujú hore, alebo aká projekcia sa premieta a kam. Tieto veci v zásade ovládajú asistenti réžie a inšpicienti.
V Štátnej opere na týchto pozíciách pracovala a pracuje Petronela Baštová, ktorá je zároveň hostkou dnešného podcastu. Prezrádza čo všetko obnáša práca za javiskom aj na ňom a poodhaľuje aj svoje predchádzajúce pôsobenie, o. i. ako misijnej pracovníčky v strednej Amerike. Rozhovor pripravila a moderuje Alžbeta Lukáčová.
Mon, 20 Jun 2022 - 22min - 32 - Opera Viva! #32: „Tosca, pre teba zabúdam na Boha!“ – podcast k derniére Pucciniho opery
Hostia: Patrícia Malovec, Dušan Šimo
Talianska opera Tosca po šiestich rokoch od jej uvedenia opúšťa repertoár Štátnej opery. Inscenácia, ktorú hudobne naštudoval Fabio Mastrangelo a réžiu vytvoril Martin Huba, patrila medzi programové hajlajty a obľúbilo si ju široké divácke spektrum.
Autorka podcastu Alžbeta Lukáčová v štúdiu privítala predstaviteľov jej titulných postáv: Patríciu Malovec (Floria Tosca) a Dušana Šima (Cavaradossi). Vyspovedala ich, aké spevácke party opera obsahuje, ktoré sú ich krásne, aj náročnejšie stránky, čo si z inscenácie vzali pre svoje spevácke kariéry, či ako prebiehal študijný proces. Predovšetkým sa však obaja sólisti vyznávajú Pucciniho hudbe aj inscenácii, ktorú čakajú jej historicky posledné dve uvedenia.
Mon, 06 Jun 2022 - 38min - 31 - Podcast Opera Viva! #31: Režisérka Dana Dinková: „Nechala som sa unášať Portmanovej hudbou.“
Do repertoáru Štátnej opery pribudne detská opera Malý princ.
Jeho režisérkou je Dana Dinková, ktorá sa v podcaste s Alžbetou Lukáčovou zhovára o novej inscenácii, jej filozofii, vizuálnom stvárnení a študijnom procese.
Spomína, ako slávnu Exupéryho knihu vnímala ako dieťa aj to, čo môže priniesť dospelým. Približuje prácu na opere s detskými interpretmi, s jej kreatívnym tímom aj celkový tvar nového diela. Podcast je však predovšetkým pozvánkou na unikátne rodinné predstavenie, ktoré odznie v Banskej bystrici v slovenskej premiére.
Mon, 23 May 2022 - 20min - 30 - Opera Viva! #30: MALÝ PRINC – stručný sprievodca detskou operou Rachel Portmanovej
Detské hudobno-dramatické dielo s podnadpisom „magická opera“ je zhudobnením najvýznamnejšieho rozprávkového príbehu modernej literatúry, nadčasovej knihy Antoine de Saint-Exupéryho.
Toto dvojdejstvové dielo sa zrodilo v roku 2003 z pera britskej skladateľky Rachel Portman. Stvárňuje príbeh pilota (samotného autora – spisovateľa), ktorý počas vojny uviazne so svojím havarovaným lietadlom v saharskej púšti. Stretáva sa tu s Malým princom, ktorý prišiel z ďalekej planétky. Začne s ním viesť rozhovor o zmysle života...
Ako vznikalo toto dielo a aká je podstata Exupéryho knihy? Kto je Rachel Portman a akými kompozíciami sa preslávila? Kto stojí za inscenovaním Malého princa v Štátnej opere a komu je určený? O tom rozpráva dramaturgička divadla a autorka podcastu Alžbeta Lukáčová. Popri tom znie nahrávka z jediného realizovaného CD albumu Malého princa z roku 2004.
Mon, 09 May 2022 - 42min - 29 - Opera Viva! #29: Zbormajster a asistent dirigenta Daniel Simandl: „Mám rád raritné záležitosti.“
Hosť: Daniel Simandl
Daniel Simandl patrí k služobne najmladším umeleckým pracovníkom Štátnej opery. V aktuálnej divadelnej sezóne nastúpil na pozíciu zbormajstra a asistenta dirigenta.
Aké bolo doteraz jeho profesionálne zázemie, aké bolo jeho pôsobenie v zahraničí aj to, čomu sa kontinuálne venuje spomína v rozhovore s Alžbetou Lukáčovou. Daniel momentálne pracuje aj na príprave opery „Malý princ“, v rámci ktorej má na starosti prípravu speváckeho zboru – interného, divadelného aj externého, detského.
Hovorí o tom, aká je spolupráca s detskými spevákmi aj o tom, čo ho na nej prekvapilo. Najmä však prezrádza, čo ho vnútorne napĺňa a čomu sa v živote rád venuje.
Mon, 25 Apr 2022 - 23min - 28 - Opera Viva! #28: Hlasová pedagogička Mária Longauerová: „Za vznik opery v Bystrici boli ľudia nesmierne vďační.“
Hostka: Mária Longauerová: „Za vznik opery v Bystrici boli ľudia nesmierne vďační.“
Mária Longauerová spolu so svojim manželom Ladislavom Longauerom (operným sólistom) patrili k zakladajúcim členom SĽUK-u (1949) aj banskobystrickej opernej scény (1959).
Dnes 100-ročná sopranistka patrí k prvej generácii, ktorá sa podieľala na budovaní viacerých profesionálnych umeleckých inštitúcii po 2. svetovej vojne. Zároveň je pamätníčkou vývoja dnešnej Štátnej opery počas celého obdobia 2. polovice 20. storočia. V rozhovore s Alžbetou Lukáčovou spomína sa svoje začiatky v Slovenskom rozhlase, na svoju spevácku profesionalizáciu aj na budovateľskú eufóriu konca 50. a 60. rokov.
V umeleckom súbore Štátnej opery pôsobila p. Longauerová ako dlhoročná hlasová pedagogička a neskôr i ako členka zboru. Jej rozprávanie nie je o detailoch, ktoré počas jej dlhého života vzal čas, ale o životnom pocite a láske k umeniu – a v tom je nesmierne inšpiratívne.
Mon, 11 Apr 2022 - 25min - 27 - Opera Viva! #27: Sólistka Baletu Beata Gaálová: „Na klaňačke si vždy poviem: Stálo to za to!“
Hostkou podcastu je dlhoročná sólistka Baletu Štátnej opery, zástupkyňa umeleckej riaditeľky Baletu a tanečná pedagogička Beata Gaálová.
V rozhovore s dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou prezrádza, čo si myslí o výroku F. Nietzscheho, že „Každý deň, kedy sme si nezatancovali aspoň raz, by sme mali považovať za premárnený.“ Približuje svoje tanečné začiatky i to, ako rozhodnutie venovať sa tancu urobila už ako 10-ročná.
Predstavuje prácu baletného súboru, i to, aké zdravotné riziká s profesiou tanečníka a tanečníčky súvisia. Hovorí o svojich profilových rolách i o tom, čo ju na živote na javisku napĺňa najviac.
Sat, 02 Apr 2022 - 32min - 26 - Opera Viva! #26: Harfistka Alica Mitková: „Hra na harfe ma baví stále viac.“
26. podcast Opera Viva! je venovaný zaujímavému nástroju, ktorý často dostáva prívlastok „kráľovský“. Ide o harfu, ktorá má dôležitú funkciu aj v orchestri Štátnej opery.
Kto všetko a ako sa môže učiť hrať na tento nástroj, aké sú jeho špecifiká a jeho história rozpráva harfistka Alica Mitková. Približuje, kde a ako cvičí, ako je to hudobným repertoárom pre harfu, ktoré opery má rada a prezrádza aj to, aký „horor“ sa môže harfistke prihodiť počas hry.
Pomedzi rozhovory znejú skladby, ktorých nahrávky vznikli na koncerte Darujme si lásku. Ide o duetá v podaní klarinetistky Sáry Juríkovej a hostky podcastu Alice Mitkovej. Podcast pripravila a rozhovor vedie dramaturgička Alžbeta Lukáčová.
Tue, 15 Mar 2022 - 39min - 25 - Opera Viva! #25: Režisér Pavol Viecha: „Svojmu tímu dôverujem viac, ako samému sebe.“
Štátna opera sa k belcantovému dielu Favoritka vracia po 30 rokoch.
Inscenáciu pripravil na poli operného umenia debutujúci mladý režisér Pavol Viecha, ktorý so sebou priviedol rovnako mladý inscenačný tím. Hovoríme teda o novej generačnej výpovedi – aká bude, prezrádza v rozhovore s Alžbetou Lukáčovou.
Prezrádza, aké je to naštudovať opernú prvotinu, ktorá nie je prvoplánovým trhákom i to, akú rolu zohral jeho pedagóg a režisér predchádzajúcej Favoritky Marián Chudovský. Predstavuje svoju inscenačnú poetiku i najväčšiu výzvu pred ktorou stále stojí.
Tue, 01 Mar 2022 - 23min - 24 - Opera Viva! #24: Favoritka – stručný sprievodca Donizettiho operou
Na margo grandopery „Favoritka“ slávny dirigent Arturo Toscanini povedal: „Celé je to krásne, ale posledné dejstvo – každá nota je majstrovské dielo!“ Potvrdil tak povesť talianskeho skladateľa Gaetana Donizettiho, o ktorom sa hovorilo, že má dar premeniť na melódiu všetko, čoho sa chytí.
„Favoritka“ vznikla v Paríži a pre Paríž – aj napriek neprajníkom, ktorí ho obviňovali z povrchnosti a podceňovali taliansku hudbu v roku 1840 zažila kolosálny úspech. Aký bol príbeh jej vzniku? Ako sa Donizetti vlastne ocitol v Paríži? Ako je možné, že táto opera má francúzsku aj taliansku verziu? Kto a kedy objavil Favoritku pre Slovensko?
To všetko i o niečo viac prezrádza dramaturgička opery a autorka podcastu Alžbeta Lukáčová – ako inak, za zvukov nahrávky opery „Favoritka“.
Tue, 15 Feb 2022 - 49min - 23 - Opera Viva! #23: Mária Tomanová: „Roky na javisku boli najkrajšie v mojom pracovnom živote.“
Hostka: Speváčka a pedagogička Mária Tomanová
Hudobno-dramatické je prchavé a v podstate vecou okamihu, niektoré zážitky ostávajú v mysliach návštevníkov vryté navždy. No a za tými zážitkami sa najčastejšie skrýva umenie konkrétnych ľudí, ktorý do predstavení vnášajú mimoriadnu kvalitu. Sú takí umelci, ktorých mená u divákov rezonujú aj mnoho rokov po tom, ako ukončili svoju umeleckú kariéru alebo sa odišli realizovať inam.
Takou umelkyňou je aj dlhoročná sólistka nášho divadla sopranistka Mária Tomanová. V rozhovore s Alžbetou Lukáčovou hovorí o svojej ceste k umeniu, spomína na obdobie legendárnych inscenácií 90. rokov, na kolegov i na svoje profilové spevácke úlohy. Približuje svoje pedagogické pôsobenie, aj to, čo potrebuje spevák na to, aby sa presadil na opernom javisku.
Tue, 01 Feb 2022 - 46min - 22 - Opera Viva! #22: Prekladateľka Marta Lomnická: „Koľko jazykov študuješ, toľko vesmírov objavíš.“
Hostka: Marta Lomnická
Trend uvádzania operných titulov v pôvodnom znení je dnes bežný na celom svete. To, že sa spieva v cudzom jazyku však prináša nové témy, ktorými sa musí mnoho ľudí v divadle zaoberať: pripravujú sa textové knihy s prekladmi opier, vznikajú titulky, u spevákov sa sleduje správna výslovnosť a pod.. Na to je nevyhnutná práca odborníkov na cudzie jazyky – najvyťaženejšou z nich je prekladateľka a tlmočníčka z talianskeho jazyka, a zároveň hostka podcastu, Marta Lomnická.
Prezrádza, aká bola jej cesta od fyziky a matematiky k cudzím jazykom, či podľa nej platí výrok „Prima la musica, poi le parole“ (najskôr hudba, potom slová), prečo má skvelé spomienky na dielo Maria Stuarda aj to, čím je preklad operných libriet zaujímavý a špecifický. Odhaľuje svoju záľubu v opernom žánri a hovorí aj o tom, čo všetko ju okrem jazykov baví. Podcast pripravila a moderuje dramaturgička Alžbeta Lukáčová.
Tue, 18 Jan 2022 - 34min - 21 - Opera Viva! #21: Zbormajsterka Iveta Popovičová – Ako sa rodí/robí operný zbor
Hostka: Iveta Popovičová
Spevácky zbor patrí k prepotrebným umeleckým telesám, bez ktorých by Štátna opera nemohla byť kamenným divadlom s pravidelnou prevádzkou. Kto vlastne tento zbor tvorí a ako vyzerá jeho práca približuje jeho dlhoročná zbormajsterka Iveta Popovičová.
V rozhovore s dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou približuje podstatu svojej práce, svoju cestu k hudbe i to, či je dnes o pôsobenie v opernom zbore záujem a aké požiadavky musí adept zborového spevu spĺňať. Prezrádza, ako prebieha študijný proces nového diela i „bežná“ prevádzka už existujúcich predstavení. Najmä však prináša svedectvo o tom, čo vytvára čaro zborového spevu.
Tue, 04 Jan 2022 - 33min - 20 - Opera Viva! #20: Svetozár Stračina a jeho „Betlehemský večný salaš“
Svetozár Stračina je dodnes považovaný za jedného z najzručnejších upravovateľov slovenskej tradičnej ľudovej hudby a nepochybne aj za mimoriadne úspešného skladateľa „slovensky znejúcej“ artificiálnej hudby inšpirovanej folklórom.
Kto by nepoznal jeho hudbu k filmom ako „Alžbetin dvor“, „Sváko Ragan“, „Pacho, hybský zbojník“, „Nevesta hôľ“ či legendárne kompozície vytvorené pre Lúčnicu a SĽUK. Väčšinu svojho života zasvätil skúmaniu funkčnej a filozofickej podstaty ľudových piesní; pravidelne „navštevoval Slovensko“ (ako tomu sám hovorieval) za účelom zaznamenania ľudovej hudby v jej autentických podobách. Vytrvalo hľadal ideálny „slovenský zvuk“, ktorý by dával jeho poslucháčom rovnaký pocit, aký sám zažíval počas pobytov s ľudovými spevákmi a hudobníkmi.
Stračina pre verejnosť objavil aj zbierku vianočných piesní Andreja Kmeťa, ktorú zhudobnil pod názvom „Betlehemský večný salaš“ – práve toto dielo zvukovo sa vinie celým posledným podcastom roku 2021, ktorý už tradične pripravila dramaturgička Alžbeta Lukáčová.
Tue, 21 Dec 2021 - 30min - 19 - Opera Viva! #19: Sólista baletu Pavel Lukáč: „Nikdy som neľutoval, že som išiel za umením.“
Prvé generácia, ktorá v roku 1959 nastúpila do vtedajšej Spevohry DJGT umelecky predurčila jej ďalší umelecký vývoj. Jedným z mladých umelcov, ktorý jej aj so svojou manželkou Pavlou zasvätil svoj život, bol Pavel Lukáč.
Stal sa prvým baletným sólistom a účinkoval aj v historicky prvej inscenácii – opere Eva. Dnes nás od tohto obdobia delí už 62 rokov a Pavel Lukáč sa v týchto dňoch dožil svojich 90-tín.
V podcaste sa so svojou vnučkou, dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou zhovára o svojej ceste k baletu, o začiatkoch banskobystrickej opernej scény, o svojej choreografickej a pedagogickej činnosti. Podcast prináša výpoveď človeka, ktorý patrí k prvej profesionálnej generácii slovenských baletných tanečníkov a zároveň je výpoveďou človeka, ktorý sa obzerá dozadu na svoj dlhý a naplnený umelecký život.
Tue, 07 Dec 2021 - 26min - 18 - Opera Viva! #18: Renáta Kuchárová - Mojou prácou je zabezpečiť výrobu kostýmov od A po Z.
Neoddeliteľnou zložkou každého hudobného divadla je jeho výprava. Práve vizuál inscenácií hrá jednu z najdôležitejších úloh pri tom, či zaznamenajú divácky úspech alebo nie. Súčasťou výpravy sú kostýmy, ktoré pre každé nové predstavenie produkujú dielne Štátnej opery – a to už je doména Renáty Kuchárovej, vedúcej kostýmovej výroby.
V podcaste v rozhovore s Alžbetou Lukáčovou hovorí o tom, ako prebieha príprava a realizácia kostýmov pred premiérou, koľko kostýmov potrebuje jedna inscenácia aj to, aké jedinečné remeslá sú potrebné pre historickú kostýmovú výpravu. Prezrádza aj kuriozity o tom, akým spôsobom sa improvizuje pri príprave náročných kostýmových doplnkov – ak sa chcete dozvedieť napríklad to, čo majú členky zboru na hlavách v opere Turandot, podcast s Renátou Kuchárovou si nenechajte ujsť!
Tue, 23 Nov 2021 - 23min - 17 - Opera Viva! #17: Martina Svitková - Keď sa opera študuje pri klavíri
Profesia korepetítorky patrí v opernom divadle k tým, bez ktorej by žiadna inscenácia nevznikla. Klavírny sprievod sólistov je nevyhnutný takmer počas celého študijného procesu každého hudobného diela. Korepetítorka Martina Svitková hovorí o tom, čo táto profesia obsahuje, aká je jej spolupráca so sólistami a sólistkami, čo ju v tejto profesii najviac napĺňa a čo je, naopak, niekedy stresujúce.
V rozhovore s dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou približuje, ako vzniká naštudovanie opery, ako sa hudobne kreuje, aj to, že napríklad aj taká pauza v notovom parte je vlastne hudba. Martina Svitková však najmä predstavuje svoju profesiu ako zaujímavú a rozmanitú činnosť, ktorá je síce verejnosti takmer neviditeľná, no dokáže byť umelecky veľmi inšpiratívna.
Hostka: Martina Svitková
Tue, 09 Nov 2021 - 27min - 16 - Opera Viva! #16: Štefan Babjak – legenda banskobystrického operného javiska
Podcast k nedožitým 90. narodeninám dlhoročného barytonistu Štátnej opery.
Hostia: súrodenci Babjakovci: Terézia, Ján, Martin a Štefan ml., Božena Fresserová, Oľga Hromadová a Šimon Svitok
Nie je veľa umelcov, ktorí zanechali takú výraznú stopu v dejinách operného umenia na Slovensku ako práve Štefan Babjak. Tento rodák z Humenného sa stal zakladajúcim členom vtedajšej Spevohry Divadla Jozefa Gregora Tajovského, a následne strávil celý svoj profesionálny i osobný život v Banskej Bystrici. Tu sa ako barytonista počas 45 rokov vyprofiloval na jednu z profilových osobností divadla.
Vynikal v dramatických i komediálnych úlohách, podmaňoval si publikum svojím vrúcnym speváckym umením a mimoriadnym hereckým talentom. Spolu s manželkou Teréziou (členkou operného zboru) vychoval päť detí, z ktorých štyri začínali svoju profesionálnu kariéru na doskách dnešnej Štátnej opery. Dňa 18. novembra 2021 sa uskutočnil koncert Pocta Štefanovi Babjakovi, ktorého zostrih je súčasťou podcastu. Jeho súčasťou sú aj historické nahrávky spevu Štefana Babjaka.
Podcast pripravila a moderuje dramaturgička Alžbeta Lukáčová.
Fri, 29 Oct 2021 - 59min - 15 - Opera Viva! #15: Režisér Dominik Beneš o novej premiére opery Turandot
Podcast Zo zákulisia prípravy novej inscenácie vrcholného diela tvorby Giacoma Pucciniho.
Do repertoáru Štátnej opery pribúda nová inscenácia, veľkovýpravná opera Giacoma Pucciniho Turandot. Hosťujúci český režisér Dominik Beneš v rozhovore s dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovu prezrádza zákulisie jej prípravy a svoju umeleckú koncepciu. Hovorí, ako sa mu v Banskej Bystrici pracuje aj ako skúšobný proces ovplyvnila pandémia, ktorá premiéru posunula na obdobie o rok a pol neskôr. Prezentuje svoju inscenáciu vo svetle stereotypov „klasický vs. moderný“, predstavuje spevácke obsadenia i inscenačný tím. Predovšetkým však vykresľuje Turandot ako fascinujúce dielo, ktoré je zárukou spektakulárneho a podmanivého diváckeho zážitku.
Mon, 11 Oct 2021 - 23min - 14 - Opera Viva! #14: TURANDOT – stručný sprievodca Pucciniho operou
Turandot tajomná, ľadová, exotická, mystická, krutá, pomstychtivá aj láskyplná a vrúcna. Všetky tieto prívlastky patria rovnomennému opernému hitu a jeho hlavnej postave. Skladateľ Giacomo Puccini na sklonku svojho života vytvoril dielo, ktoré je považované za absolútny vrchol jeho tvorby.
Ako vznikal námet na libreto? Čím sa vyznačuje hudba tejto opery? Čo prežíval Puccini počas jej tvorby a čo sa stalo s nedokončeným záverom? Je Turandot čarovná rozprávka s filozofickým presahom do všetkých kultúr sveta? Ako sa stala ária Nessun dorma svetovým hitom? O tom všetkom za zvukov nahrávky opery Turandot rozpráva dramaturgička Štátnej opery a autorka podcastu Alžbeta Lukáčová.
Mon, 27 Sep 2021 - 47min - 13 - Opera Viva! #13: Sopranistka Oľga Hromadová: „Divákovi treba odovzdať maximum.“
Aktuálnu divadelnú sezónu Štátna opera spúšťa v štandardnom režime. Aké budú jej premiéry? Ovplyvnila posledná takmer nerealizovaná sezóna nový dramaturgický plán? Je umelecký ansámbel pripravený na plnú prevádzku? Akými návštevníckymi pravidlami sa budú riadiť diváci?
O všetkom, čo súvisí so začiatkom a priebehom novej sezóny sa dramaturgička Alžbeta Lukáčová rozpráva s umeleckým šéfom Šimonom Svitkom. Reč bude aj o tom, čo prinieslo posledných 10 rokov, počas ktorých zastáva šéfovskú, ale i sólistickú pozíciu.
Mon, 13 Sep 2021 - 31min - 12 - Opera Viva! #12: Nová operná sezóna 2021/2022. Hosť: Šimon Svitok
Aktuálnu divadelnú sezónu Štátna opera spúšťa v štandardnom režime. Aké budú jej premiéry? Ovplyvnila posledná takmer nerealizovaná sezóna nový dramaturgický plán? Je umelecký ansámbel pripravený na plnú prevádzku? Akými návštevníckymi pravidlami sa budú riadiť diváci?
O všetkom, čo súvisí so začiatkom a priebehom novej sezóny sa dramaturgička Alžbeta Lukáčová rozpráva s umeleckým šéfom Šimonom Svitkom. Reč bude aj o tom, čo prinieslo posledných 10 rokov, počas ktorých zastáva šéfovskú, ale i sólistickú pozíciu.
Wed, 25 Aug 2021 - 22min - 11 - Opera Viva! #11: Muzikologička Marianna Bárdiová
„Cikkerove diela sa svojou modernosťou stále prihovárajú.“
Banskobystrický rodák Ján Cikker (1911 – 1989) patril k prvej profesionálne vyškolenej generácii slovenských skladateľov a v povedomí verejnosti dodnes rezonuje predovšetkým ako operný skladateľ. Priniesol do slovenskej hudby novú modernú poetiku, ktorá sa obracala k ľudovej hudbe, no zároveň jej otvorila cestu do Európy. Vypracoval si individuálny kompozičný štýl, vďaka ktorému sú jeho diela rozpoznateľné.
O Cikkerovej osobnosti, jeho tvorbe, rodinnom zázemí a profesijnom smerovaní sa Alžbeta Lukáčová zhovára z muzikologičkou a osobnou priateľkou Cikkera Mariannou Bárdiovou. Podcast prinášame pri príležitosti 110. výročia narodenia skladateľa.
Mon, 26 Jul 2021 - 41min - 10 - Opera Viva! #10: Dana Dinková: „Pretancovať sa až do operného divadla"
Štátna opera disponuje vlastným baletným súborom, ktorý už roky formuje choreografka, režisérka a hostka podcastu Dana Dinková.
Práve ona tomuto telesu roky „šije na mieru“ inscenácie, ktoré patria k najpopulárnejším v repertoári divadla. Dramaturgička Alžbeta Lukáčová sa s ňou rozpráva o tom, aký je podľa nej ideálny baletný súbor a čo to znamená, keď musí zvládať žánrovo pestrú skladbu inscenácií.
Dana Dinková približuje svoju vlastnú cestu k tanečnému umeniu a prezrádza, kto ju v živote zásadne profesijne ovplyvnil. Predstavuje svoju tvorbu, spolupracovníkov i to, kam sa ako umelkyňa spolu so svojím baletným súborom uberá.
Mon, 28 Jun 2021 - 28min - 9 - Opera Viva! #09: Juliána Kvasnová: „Opera ma pohltila na celý život.“
V Štátnej opere predstavuje jednu z mimoriadne dôležitých pozícií umelecká tajomníčka. Zastáva ju mladá, no už skúsená divadelníčka Juliána Kvasnová, ktorá je zároveň hostkou podcastu.
V rozhovore s dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou približuje ako prebieha plánovanie predstavení a organizovanie externých sólistov. Prezrádza, či majú speváci umelecké maniere i to, čo sa v divadle deje, keď pred predstavením sólista ochorie. Rozpráva aj o tom, ako prešla ako elévka pozíciami šepkárky a inšpicientky, a dáva nazrieť aj do svojho divadelného manželstva.
Mon, 14 Jun 2021 - 23min - 8 - Opera Viva! #08: Dana Hashimoto: „Japonci nám operu závidia.“
Zahraničná spolupráca Štátnej opery má najbohatšie väzby na ďaleký východ, na Japonsko. Je to už 25 rokov, čo sa začali budovať živé a plodné umelecké kontakty, ktoré pretrvávajú dodnes.
Vzájomná spolupráca má podobu koncertných turné, ktoré viackrát do roka organizuje Slovenka žijúca v Japonsku Dana Hashimoto. V rozhovore približuje ako sa jednotlivé koncerty pripravujú, akú majú dramaturgiu i to, ako odlišne v Japonsku funguje zabezpečovanie kultúrnych podujatí v porovnaní Slovenskom. Približuje špecifiká japonského publika a japonskej spoločnosti ako takej. Hovorí však predovšetkým o tom, čo Japoncov a Slovákov spája. Podcast pripravila a moderuje Alžbeta Lukáčová.
Hostka: Dana Hashimoto
Mon, 31 May 2021 - 29min - 7 - Opera Viva! #07: Sídlo Štátnej opery – Národný dom – ako kultová stavba Banskej Bystrice
V budove Národného domu už 62 rokov sídli Štátna opera. Ide o unikátnu funkcionalistickú stavbu z roku 1929, ktorá dodnes tvorí jednu z dominánt centra Banskej Bystrice. Čo je na Národnom dome unikátne a naopak, v čom má svoje slabiny? Aké je jeho miesto v kontexte budov Národnej ulice a kto bol jeho tvorca Emil Beluš? Čo je na Národnom dome pôvodné a čo sú prístavby a prestavby?
Tieto aj ďalšie otázky Alžbety Lukáčovej zodpovedá autorizovaný architekt, viceprezident Spolku architektov Slovenska a Banskobystričan Igor Teplan.
Mon, 17 May 2021 - 23min - 6 - Opera Viva! #06: Ako sa predáva umenie? O marketingu v Štátnej opere.
Vedúca marketingu Dana Kocianová: „Neuspokojím sa s tým, že ak dnes máme vypredané, zajtra už nemusí byť plno.“
Vďaka čiastočnému uvoľneniu protipandemických opatrení a zavedeniu covid semaforu pre kultúrne podujatia môže Štátna opera konečne otvoriť svoje brány a privítať divákov. Stojí však pred výzvou, ako znovu zmysluplne zaujať fanúšikov umenia a dosiahnuť takú divácku návštevnosť, aká bola pred pandémiou. O tejto neľahkej marketingovej úlohe, ale aj o tom, akú stratégiu má divadlo v blízkej i vzdialenejšej budúcnosti, sa Alžbeta Lukáčová rozpráva s vedúcou oddelenia marketingu Štátnej opery Danou Kocianovou.
V rozhovore sa venujú nielen témam ako sa „predáva“ vysoké umenie v menšom meste v centre Slovenska a ako sa časom zmenili obchodné a reklamné stratégie, ale aj o tom, na koho sa zameriavajú v súčasnosti, ako si vychovávajú nových operných divákov či o hľadaní a nachádzaní vzťahu k opere.
Hostka: Dana Kocianová – šéfka marketingu
Mon, 03 May 2021 - 28min - 5 - Opera Viva! #05: SMART theatre – online dielne kreatívnej (nielen) opernej kritiky pre mladých
Do najnovšieho podcastu Štátnej opery prijala pozvanie známa operná historička a kritička Michaela Mojžišová. S dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou sa budú rozprávať o zaujímavom onlajnovom projekte SMART theatre, ktorý je zameraný na kultivovanie a vzdelávanie mladých divákov, možno i budúcich divadelných kritikov a kritičiek.
Otvárajú i témy, ktoré súvisia s minulosťou a súčasnosťou operného umenia na Slovensku a dotýkajú sa aj umeleckých aktivít Štátnej opery. Rozhovor zároveň prináša odborný pohľad na stav súčasnej opernej kritiky, na jej úlohu, kritériá a ciele. Obe dámy síce pôsobia v rôznych sférach operného divadla, no v rozhovore obe ostria cez hľadáčik profesionálnej kritiky.
Hosť: Michaela Mojžišová
Mon, 19 Apr 2021 - 28min - 4 - Opera Viva! #04: Kto sú naši diváci?
Verili by ste, že sú ľudia, ktorí žijú v Banskej Bystrici aj preto, že je v meste operné divadlo? Aj takí sú naši diváci. Najnovší podcast Opera Viva! predstavuje dvoch z nich.
Dramaturgička Štátnej opery Alžbeta Lukáčová si k mikrofónu pozvala dlhoročnú návštevníčku pani Beatu Puobišovú a predsedu banskobystrického a zvolenského Klubu opery pána Romana Koreňa.
Títo skalní fanúšikovia prezradili, aká bola ich cesta k opere, ktoré diela im prirástli k srdcu a prečo, čo vnímajú ako pridanú hodnotu operného umenia. Dozviete sa, ako a kde funguje Klub opery, aká je jeho náplň, kto sú jeho členovia a rôzne iné zaujímavosti.
Mon, 05 Apr 2021 - 24min - 3 - Opera Viva! #03: Umelecký šéf a sólista Šimon Svitok: „Pandémia je aj o hľadaní alternatív.“
Štátna opera pracuje aj napriek tomu, že sa predstavenia nekonajú. Jej umelecký šéf a sólista Šimon Svitok v rozhovore s Alžbetou Lukáčovou približuje krátkodobé aj dlhodobé plány divadla.
Zodpovedá na otázky, čo ovplyvňuje výber predstavení, ktoré sa budú hrať a ktoré nie, keď sa ukončia protipandemické opatrenia a približuje aj onlajnové zákulisie rozvíjania kontaktov s divákmi.
Hovorí o tom, ako je to s veľkooperným titulom Turandot, ktorý už mal niekoľko premiérových termínov, no stále nebol uvedený. Venuje sa i téme aká je schopnosť divadla uvádzať inscenácie bez hosťujúcich umelcov zo zahraničia a viacerým ďalším.
Hosť: Šimon Svitok
Tue, 23 Mar 2021 - 22min - 2 - Opera Viva! #02: Nový šéfdirigent Igor Bulla: „V partitúrach sa dá vidieť vesmír.“
Od začiatku roku 2021 je novým šéfdirigentom Štátnej opery Igor Bulla. Ako a kam sa jeho práca v banskobystrickom divadle od roku 1993 vyvíja? Aká je jeho umelecká a organizačná vízia práce s orchestrom a sólistickým ansámblom? Opera má v repertoári žánrovo aj štýlovo odlišné tituly – čo to znamená pre dirigenta? Je potrebné neustále hľadať novú zvukovú podobu hudobných diel? Aký je život dirigenta v kamennom divadle s takmer nepretržitou prevádzkou? Nielen o týchto témach s Igorom Bullom diskutuje dramaturgička Alžbeta Lukáčová.
Tue, 09 Mar 2021 - 23min - 1 - Opera Viva! #01: Štátna opera v časoch pandémie a po nej
O tom ako pracuje operné divadlo počas pandémie, či je rekonštrukcia divadla v súčasných podmienkach reálna, ako vyzerá hrací plán na rok 2021, čo opernému umeniu pandémia dala a čo vzala, kam sa divadlo bude uberať v nasledujúcich rokoch ale aj o ďalších témach bude Alžbeta Lukáčová diskutovať s riaditeľom Štátnej opery Rudolfom Hromadom.
Tue, 23 Feb 2021 - 23min
Podcast simili a <nome>
- Balázsék Balázsék
- Kriminálka Český rozhlas
- HLASY ZLOČINU CNN Prima NEWS
- Denník N Newsfilter Denník N
- V redakcii Denník N
- Tri prasiatka Europa 2
- Infovojna archív Infovojna archív
- Kabare Club Podcast Kabare Club
- Bárdy & Káčer Peter Bárdy a Rastislav Káčer
- Braňo Závodský Naživo Rádio Expres
- Kriminálne spisy Rádio Expres
- Nezhasínaj! Rádio Expres
- VZŤAHY s.r.o. Rádio Expres
- Rádio Universum Rádio Universum
- Podcasty Aktuality.sk Ringier Slovakia Media s.r.o.
- Dejiny SME.sk
- Dobré ráno | Denný podcast denníka SME SME.sk
- Ľudskosť SME.sk
- Piatoček SME.sk
- Cestovateľské kino STVR
- Sobotné dialógy STVR
- .týždeň podcast .týždeň
- URGENŤÁCI URGENŤÁCI
- vražedné psyché ZAPO