Filtra per genere
- 618 - CPSD zaprasza na Debatę o Dwujęzyczności
W piątek, 15 listopada, w godzinach od 6 p.m. – 8 p.m. Centrala Polskich Szkół Dokształcających organizuje debatę “Dwujęzyczność to most między dwoma kulturami i klucz do przyszłości.” Debata odbędzie się w Fundacji Kościuszkowskiej na Manhattanie, a na żywo będzie można obejrzeć ją w RAMPA TV.W debacie zmierzy się grupa argumentująca za pozytywnym wpływem dwujęzyczności z grupą wskazująca potencjalne wyzwania i ograniczenia wynikające z dwujęzyczności.O szczegółach i przygotowaniach opowiada Aneta Matyszczyk, rzecznik prasowy CPSD.Posłuchaj:
Thu, 14 Nov 2024 - 617 - Festiwal Chopin & Friends w NYC
W listopadzie w dniach 8, 20, 26 w Nowym Jorku odbędzie się 26. Festiwal Chopin and Friends organizowany przez New York Dance & Arts Innovations.
W tym roku obchodzimy 175. rocznicę śmierci Chopina. Oddajemy hołd temu najbardziej emblematycznemu i płodnemu kompozytorowi, prezentując jego dzieła oraz kompozycje innych nowatorskich artystów, którzy podobnie jak Chopin łączą tradycję z nowoczesnością, to, co narodowe z tym, co uniwersalne. Festiwal zabierze publiczność w prawdziwą muzyczną podróż przez różne epoki, style i gatunki. Publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję usłyszeć niezwykłych artystów o międzynarodowej renomie i bardzo utalentowanych wschodzących gwiazd.
Honorowym patronatem objął wydarzenie Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku. Sponsorem wydarzenia jest Polish & Slavic Federal Credit Union, The Polish Cultural Institute w Nowym Jorku, Kościuszko Foundation, The Polish Slavic Center i Lhotse Corporation.Więcej informacji znajdą Państwo na stronie https: www.nydai.org/events/ - wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy, ale ilość miejsc jest ograniczona, w związku z tym należy zarezerwować miejsce.
W tym roku festiwal zorganizowany jest również przy współpracy z Konsulatem Włoch w Nowym Jorku. O szczegółach tegorocznego festiwalu w Studio Radio RAMPA mówili:Radosława Jasik, Prezes NYDAI, oraz Andrea Domenici, wiceprezes i dyrektor artystyczny Festiwalu.Mon, 04 Nov 2024 - 616 - To jemu zawdzięczamy Zakopane - Koncert dedykowany Zamoyskiemu w Carnegie Hall
Fundacja Ars Activa serdecznie zaprasza do Weill Recital Hall at Carnegie Hall, w niedzielę 10 listopada o godz 19:30 na uroczysty koncert “Dźwięki Dziedzictwa – Paryż, Zakopane” dedykowany Hrabiemu Władysławowi Zamoyskiemu, człowiekowi szlachetnemu, który poświęcił swoje życie dla dobra Polski i Polaków.W programie koncertu muzyka która poprowadzi słuchaczy w z atmosfery salonów Paryża (miejsca urodzenia Władysława Zamoyskiego) do Tatrzańskich hal i samego Zakopanego (które hrabia kupił i urządził). Między innymi będzie można usłyszeć Trio Chopina, Wariacje i mazurki Wieniawskiego, fragmenty operetek Offenbacha, arie z opery Halka oraz arcydzieło Wojciecha Kilara Orawa. Wisienką na torcie będzie interpretacja ostatnio odnalezionego Walca F. Chopina - będzie to absolutna premiera!Ponadto usłyszeć będzie można też trzy światowe premiery: Norberta Paleja “Rozmowa Hr Władysława Zamoyskiego z Bratem Albertem na szlaku z Kuźnic ku Kalatówkom”, Jana Krutula “Dzielmy się radością" i “Maki” Krzysztofa Niegowskiego.Na scenie wystąpi ponad 50 artystów z Polski, Kanady, Hiszpanii, Francji i Stanów Zjednoczonych w tym spiewacy i instrumentaliści, chór Opery Comique z Washingtonu, Copernicus Children’s Choir i Zepół wokalny z Polish American Dance Company.Bilety do nabycia w kasach Carnegie Hall lub pod telefonem 929-703-2279.
Sat, 02 Nov 2024 - 615 - 53. nowojorski maraton z grupą pół tysiąca polskich biegaczy
3 listopada w przez pięć dzielnic Nowego Jorku przebiegnie 53. nowojorski maraton, w którym startuje około 50 tys. zawodników, a przy trasie szacuje się, że około miliona kibiców zagrzewa biegaczy do biegu.
W studio Radio RAMPA gościmy Urszulę Musik, prezes kubu biegowego Polska Running Team. Jak mówi Urszula, w tym roku w maratonie weźmie udział grupa około 500 biegaczy polskiego pochodzenia - kilkaset osób z Polski, oraz kilkudziecięciu biegaczy zrzeszonych w Polska Running Team w USA.
Urszula zachęca wszystkich, do tego aby odwiedzili polską stację wodną na Greenpoincie - zlokalizowana na 13 mili maratonu stacja, znajduje się przy wbiegu na Most Pułaskiego przy McGuinness Blvd. To tam gromadzą się polscy kibice z biało-czerwonymi flagami. WAŻNE - przy użyciu aplikacji Road Runners, możecie śledzić w jakim punkcie maratonu znajduje się konkretny biegacz. O szczegółach w wywiadzie.
Urszula Musik opowiada również o swojej pasji do biegania - jak podkreśla, to będzie jej szósty maraton nowojorski, ale łącznie na swoim koncie ma już ponad 20 maratonów. W przyszłym roku przygotowuje się do przebiegnięcia maratonu na... Antarktydzie!
Zapraszamy do wysłuchania wywiadu:Fri, 01 Nov 2024 - 614 - "Pamiętajmy o Weteranach" 2 listopada w Amerykańskiej Częstochowie
2 listopada na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie odbędzie się kolejna akcja „Pamiętajmy o Weteranach” organizowana przez Stowarzyszenie Pamięć. Akcja ta skierowana jest do harcerzy i harcerek, uczniów polskich szkół i ich opiekunów oraz weteranów i polega na posprzątaniu i udekorowaniu Kwatery Wojskowej cmentarza w Amerykańskiej Częstochowie - jest to największa kwatera wojskowa poza Polską.W tym roku przygotowano 2400 wstążek do udekorowania nagrobków, a osoby chętne - szkoły lub grupy - mogą zgłaszać się do Stowarzyszenia Pamięć jeszcze tylko do 29 października wysyłając zgłoszenie pod email: info@pamiec.us Akcja rozpocznie się harcerską Mszą Świętą o godz. 9.30 am w dolnej kaplicy, po której nastąpi sprzątanie i dekorowania krzyży weterańskich biało-czerwonymi wstążkami. Akcję zakończy apel pamięci przy pomniku Husarza. Na koniec, organizatorzy będą częstować wolontariuszy grochówką wojskową z gorącą kiełbasą.
Fri, 25 Oct 2024 - 613 - Ponad 68 milionów dolarów na odnowę Greenpointu
Gościem Radio RAMPA jest Christine Holowacz, działaczka na rzecz ochrony środowiska w dzielnicy Greenpoint. Pani Christine Holowacz opowiada o zakończeniu wieloletniego procesu, którego efektem jest uzyskanie przez dzielnicę ponad 68 milionów dolarów na realizację długoterminowych projektów. Chodzi o tak zwany Greenpoint Community Environmental Fund (GCEF) - innowacyjny, kierowany przez społeczność program grantowy, zainwestowany w inicjatywy ekologiczne w dzielnicy Greenpoint.GCEF został utworzony z funduszy uzyskanych z ugody stanu Nowy Jork z 2010 r. z ExxonMobil, która dotyczyła odpowiedzialności firmy za skażenie ziemi i wód gruntowych w dzielnicy Greenpoint milionami galonów ropy przez ponad pięć dekad. Wyciek ropy w dzielnicy Greenpoint był jednym z największych wycieków odnotowanych w Stanach Zjednoczonych.Przez 13 lat GCEF stworzył szeroki zakres ulepszeń przestrzeni publicznej, ulepszeń infrastruktury i programów edukacji ekologicznej, w tym nową, najnowocześniejszą bibliotekę publiczną i centrum edukacji ekologicznej, program sadzenia drzew i ulepszenia parków. Łącznie GCEF przyznał 77 grantów, od 5000 do ponad 5 milionów dolarów, na inicjatywy wybrane przy udziale społeczności Greenpoint.Posłuchajcie szczegółów w rozmowie z Christine Holowacz.
Tue, 22 Oct 2024 - 612 - Barbara Karpińska częścią reprezentacji USA w Mistrzostwach Świata w Żeglarstwie
Gościem Radio RAMPA jest Barbara Karpińska - Basia reprezentuje USA w Mistrzostwach Świata w żeglarstwie, które 24 września rozpoczynają się we Francji. Kategoria mistrzostw to tak zwany, "żeglarski maraton" - duety muszą przymierzyć wyznaczony dystans na łodzi, nieprzerwanie żeglując kilkadziesiąt godzin. Duety składają się z jednej kobiety i jednego mężczyzny. Barbara Karpińska tworzy jeden z dwóch duetów, które reprezentują USA. Łącznie w zawodach udział biorą przedstawiciele ponad 20 krajów z czterech kontynentów. W rozmowie z Radio RAMPA, jeszcze przed rozpoczęciem mistrzostw, Barbara prosto ze swojej łodzi, opowiada o specyfice swojej kategorii, trudnościach do pokonania, drodze do miejsca, w którym obecnie jest - warto podkreślić, że Basia żegluje praktycznie od dziecka. Jest na najwyższym poziomie światowym, jednak ponieważ nie jest to jej główny zawód, uznawana jest za sportowca amatora. O szczegółach finansowania udziału w takich mistrzostwach, również opowiada w rozmowie z Monika Adamski.
Wed, 25 Sep 2024 - 611 - Koncert NIE zakazanych piosenek w Lodi, NJ - 29 września
29 września o godz. 3 pm w Felician University w Lodi, w stanie New Jersey odbędzie się już poraz trzeci koncert pt. "Wspólne śpiewanie NIE-zakazanych piosenek. Organizatorem wydarzenia jest Polska Szkoła im. sw. Stanistawa Kostki w Wallington, NJ z dyrektor Agnieszką Kasprzak na czele. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.Otwarcie drzwi o godz. 14.00. Wiecej informacji znajdą Państwo pod numerem telefonu 201-410-9363."Tyle naprawde żyjemy, ile żyje pamięć o nas" powiedział Jan Karski. „Pokażmy, że pamiętamy. Podziękujmy wspólnym śpiewaniem!” – piszą na plakacie organizatorzy.Agnieszka Kasprzak - dyrektor Polskiej Szkoły im. Św. Stanisława Kostki w Wallington opowiedziała o idei tego koncertu, repertuarze, solistach, a także jak będzie wygladała ta muzyczna lekcja historii.
Tue, 24 Sep 2024 - 610 - Wywiad z Prezydentem Polski w Nowym Jorku: Zjednoczona Polonia Ma Siłę
Prezydent Andrzej Duda udzielił w Nowym Jorku wywiadu Radio RAMPA. W rozmowie poruszyliśmy tematy bliskie Polonii, ale również te związane z relacjami Polska-USA.
Redaktor naczelna Radio RAMPA, Monika Adamski, zapytała o oczekiwania Prezydenta wobec Polonii – jak powiedział Andrzej Duda, jedynie o co chciałby poprosić to jedność wśród rodaków w USA. Jak podkreślił Prezydent, dzięki zjednoczeniu, głos 10 milionów Polaków w USA spotka się z reakcją władz amerykańskich. W odpowiedzi na pytanie Radio RAMPA, czy Polonia takim sposobem mogłaby mieć realny wpływ choćby na takie sprawy jak Nord Stream 2, Prezydent odpowiedział stanowczo, tak.
Jesteśmy świadomi emocji i podziałów jakie powodowane są wśród Polonii ze względu na politykę i działania Prezydenta, w związku z tym, zapytaliśmy Prezydenta, jak osiągnąć jedność ponad podziałami – poprosiliśmy aby odpowiedział, mając na uwadze nie tylko swoich zwolenników ale i przeciwników.
Pomimo wysiłków pracowników Konsulatu RP w Nowym Jorku, Polonia nieusatysfakcjonowana jest z tego jak długo czekać trzeba na umówienie wizyty paszportowej czy kontakt z Konsulatem. Sytuacja ta poprawie może ulec, jeżeli odpowiednie kroki podjęte zostaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce – to oni odpowiedzialni są choćby za system rezerwacji wizyt paszportowych w placówkach konsularnych na całym świecie. To polski MSZ również, decyduje o liczbie pracowników w Konsulacie. Radio RAMPA zaapelowało o przypilnowanie spraw konsularnych polonii nowojorskiej w MSZ i otrzymaliśmy pozytywną deklarację w tej sprawie – w wywiadzie poznacie szczegóły.
Na koniec rozmowy, niestety ograniczonej ramami czasowymi, zapytaliśmy o problemy w komunikacji między administracją Andrzeja Dudy a administracją Joe Bidena, a także krytykę po braku spotkania z Prezydentem USA. W rozległej odpowiedzi, Prezydent Andrzej Duda powiedział: „na początku pracy administracji Donalda Trumpa też się śmiali, że nie mamy spotkania.” Prezydent przyznał jednak, ze różnice ideologi i poglądów między dwoma administracjami są spore.
ZapraszamySun, 26 Sep 2021 - 609 - Prezydent Andrzej Duda - wywiad w Radio RAMPA
Prezydent Polski Andrzej Duda udzielił wywiadu Radio RAMPA w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
W wywiadzie, który przeprowadzony został po włączeniu Polski do Visa Waiver Program, a także zaraz po zaprzysiężeniu nowej kadencji rządu, Prezydent odpowiada na pytania dotyczące Polonii amerykańskiej, ale również spraw bieżących.
W rozmowie z Moniką Adamski, redaktor naczelną Radio RAMPA, Prezydent Andrzej Duda opowiada o kulisach włączenia Polski do Visa Waiver Program - o dacie 11 listopada, a także o akcji dużych firm, w tym LOTu, która na szeroką skalę nakłaniała Polaków do składania wiz do USA.
Pytamy Pana Prezydenta o skomentowanie wypowiedzi byłego Prezydenta Lecha Wałęsy, który powiedział, że to on w sprawie zniesienia wiz, zrobił najwięcej.
Pytamy również, o reakcję do wypowiedzi nowego Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który zapowiedział, że spotkać chce się z przedstawicielami senatu amerykańskiego, aby wyrazić swoją wdzięczność za wystosowanie w 2016 roku listu do rządu polskiego, prowadzonego wówczas przez Beatę Szydło, w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Pan Prezydent Andrzej Duda ma jasną wiadomość dla Pana Marszałka Tomasza Grodzkiego.
Kolejno przechodzimy w rozmowie do ostatnich wizyt Pana Prezydenta w USA i jego spotkań z Polonią amerykańską w Connecticut, Wallington, Amerykańskiej Częstochowie czy tym pierwszym na Greenpoincie, gdzie spotkał się z Polonią w parku, a także odwiedził instytucje takie jak Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa czy Instytut Piłsudskiego.
Radio RAMPA pyta o powroty do Polski: w przeprowadzonej przez Radio RAMPA sondzie, Polonia na Greenpoincie szczególnie podkreślała, że w kwestii powrotu liczą się dwie kwestie - zarobki i poziom służby zdrowia w Polsce. Pytamy Pana Prezydenta o te dwie sprawy.
Ustawa 447 wzbudza wiele emocji, ale przede wszystkim konkretną reakcję wśród Polaków, zarówno w USA jak i w Polsce. Protesty przeciwko ustawie w ważnych dla Amerykanów miejscach, czy dążenie do wprowadzenia do Konstytucji poprawki wyłączającej Polskę, co jest stanowiskiem m.in. Kongresu Polonii Amerykańskiej? Pan Prezydent odpowiada.
Pytamy również o raport w tej sprawie, który sporządzony ma zostać przez amerykański departament stanu.
Na koniec, Pan Prezydent zapowiada, kiedy w najbliższym czasie może odwiedzić Stany Zjednoczone.Fri, 15 Nov 2019 - 608 - Daniel Kurzyna szefem biura Województwa Kujawsko-Pomorskiego na USA
3 września w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Daniel Kurzyna mianowany został szefem biura Województwa Kujawsko-Pomorskiego na USA. Kujawsko-Pomorskie to pierwsze województwo z Polski, które otwiera indywidualnie takie biuro na USA. Biuro ma na celu promocję województwa wśród Polonii i Amerykanów, rozwój kontaktów biznesowych i gospodarczych między USA a województwem.Zapraszamy do wysłuchania relacji w Radio RAMPA:Daniel Kurzyna obecnie pełni funkcję dyrektora gabinetu nowojorskiego radnego Roberta Holdena i bardzo się cieszy z nowego stanowiska, które oficjalnie obejmie 1 października. Mateusz Sakowicz - Konsul Generalny RP w Nowym Jorku podkreślił, że silna reprezentacja regionów Polski w Nowym Jorku daje duże nadzieje i należy takie inicjatywy wspierać.Na spotkaniu obecni byli Marszałek Województwa Piotr Całbecki, członkowie sejmiku wojewódzkiego - reprezentanci partii PO, PIS, PSL i Trzeciej Drogi, a także przedstawiciele polskiego pochodzenia z NYPD - NYPD-Pulaski-Association i FDNY - FDNY Pulaski Association, których województwo zaprosiło do stałej współpracy, prezes Centrali Polskich Szkół dr Dorota Andraka oraz szefowie placówek Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji w Nowym Jorku i Texasie. Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego opowiedział w Radio RAMPA o celu, jaki mu przyświecał otwierając biuro w USA.Mark Dziemian - nowojorski strażak, polskiego pochodzenia, Prezes FDNY Pulaski Association czuł się zaszczycony zaproszeniem na spotkanie i liczy na współpracę a także wymianę doświadczeń i znajomości ze strażakami z Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zaproszenie do Polski, komentował również sierżant Marcin Toczek z nowojorskiej policji, przedstawiciel NYPD Pulaski Association.Gościem spotkania był również Arkadiusz Iwiński z firmy Windows EU, która ma swoją siedzibę w województwie Kujawsko-Pomorskim, a jest wiodącą na rynku nowojorskim firmą, zajmującą się sprzedażą okien.
Wed, 11 Sep 2024 - 607 - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki dla Radio RAMPA
Daniel Kurzyna mianowany został szefem biura Województwa Kujawsko-Pomorskiego na USA. Kujawsko-Pomorskie to pierwsze województwo z Polski, które otwiera indywidualnie takie biuro na USA - biuro ma na celu promocję województwa do Polonii i Amerykanów, rozwój kontaktów biznesowych i gospodarczych między USA a województwem. Daniel Kurzyna obecnie pełni funkcję gabinetu radnego nowojorskiego Roberta Holdena. Kurzyna został oficjalnie przedstawiony na swoim stanowisku 3 września w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, podczas kameralnego spotkania z delegacją województwa.Na czele delegacji Marszałek Województwa Piotr Całbecki. Przybyli również członkowie sejmiku wojewódzkiego - reprezentanci partii PO, PIS, PSL i Trzecia Droga. Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele polskiego pochodzenia z NYPD NYPD-Pulaski-Association i FDNY - FDNY Pulaski Association, których województwo zaprosiło do stałej współpracy, a także prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających Dorota Andraka oraz szefowie placówek Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji w Nowym Jorku i Texasie. Gościem spotkania był również Arkadiusz Iwiński z firmy Windows EU, która mieści się w województwie Kujawsko-Pomorskim, a jest wiodącą na rynku nowojorskim firmą, zajmującą się sprzedażą okien.Podczas wydarzenia z Marszałkiem Piotrem Całbeckim wywiad przeprowadziła Monika Adamski.
Tue, 10 Sep 2024 - 606 - Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie już po raz 58.!
Już w najbliższe dwa weekendy, tj. 31 sierpnia, 1, 2 września a także, 7 i 8 września, odbędzie się Polsko Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie. Festiwal co roku przyciąga ponad 20 tysięcy osób do stolicy duchowej Polonii w Doylestown w stanie Pennsylvania.Festiwal to wielka celebracja polskiego dziedzictwa, a także, zabawa dla całej rodziny. Na festiwalu zorganizowane są dwie sceny, z występami tanecznymi i muzycznymi, oraz z historycznymi przedstawieniami. Pod dostatkiem jest polskiego jedzenia i trunków. Wesołe miasteczko, cyrk i park rozrywki, zapewnią zabawę dla dzieci. Festiwal organizowany jest już po raz 58. Wstęp to 15$ od osoby. W wielkiej loterii, wygrać można nawet 10 tysięcy dolarów.A to nie wszystkie atrakcje przegotowane przez organizatorów. O tym co w tym roku przygotowali organizatorzy Polsko Amerykańskiego Festiwalu w Amerykańskiej Częstochowie opowiedziała w wywiadzie dla Radia RAMPA przewodnicząca Festiwalu Teresa Wójcik.
Thu, 29 Aug 2024 - 605 - O rekolekcjach ignacjańskich w ciszy opowiada Maja Madej
Maja Madej była liderka wspólnoty Odnowa w Duchu Św. Lew Judy działającej przy Kościele Św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie, a także Kobieta Nadziei prowadząca swój kanał na YouTube jest również organizatorką rekolekcji ignacjańskich w ciszy, które odbywają się co dwa lata w Ośrodku Jezuickim w Morristown.W wywiadzie dla Radia RAMPA Maja Madej opowiada o fundamencie i kolejnych tygodniach ćwiczeń duchowych prowadzonych w ciszy, według reguł Św. Ignacego Loyoli, a także podaje szczegóły w jaki sposób zapisać się na kolejną edycję rekolekcji ignacjańskich we wrześniu 2024 roku.
Tue, 13 Aug 2024 - 604 - 11. Piknik Góralski organizowany przez Stowarzyszenie Podhalan w New Jersey
4 sierpnia w Clifton, w stanie NJ odbył się coroczny już 11. Piknik Góralski organizowany przez Stowarzyszenie Podhalan w New Jersey. Na pikniku było tanecznie, kolorowo i wesoło. Piknik rozpoczęto polową mszą św., pod przewodnictwem ks. Tadeusza Mierzwy, który na tegorocznym pikniku otrzymał miano gazdy. W tym roku na scenie wystąpiły zespoły taneczne „Wanta” z Chicago, a także zespoły „Podhalanie” działające przy Stowarzyszeniu Podhalan w New Jersey. Góralska kultura, muzyka, jedzenie co roku przyciąga na piknik tysiące uczestników. Podobnie było w tym roku, choć poraz pierwszy na pikniku pojawił się rzęsisty deszcz. Nie przeszkodziło to jednak fanom góralskiej muzyki w dobrej zabawie, która zakończyła się o 10 p.m.Małgorzata Stopka - prezes Stowarzyszenia Podhalan w New Jersey podkreśliła w rozmowie z Radio RAMPA, że pomimo deszczu, który po raz pierwszy pojawił się na pikniku, fanów góralszczyzny nie zabrakło i w tym roku.Ks. Tadeusz Mierzwa - podkreślił, że górale wszystko zaczynają z Bogiem, a on sam został w tym roku nazwany gazdą. Grażyna Stoch - z zespołu Wanta z Chicago powiedziała, że to ich pierwszy taki wyjazd na piknik i że tańczące w Wancie dzieci były tym wyjazdem bardzo podekscytowane. Paulina Gier - basistka z zespołu Podhalanie podkreśliła, że muzyka zawsze była w jej sercu. Andrzej Kubasek - właściciel bacówki serwował na pikniku najbardziej tradycyjne, góralskie jedzenie, czyli oscypki. Jolanta Bafia z Chicago przywiozła na piknik góralskie korale i tłumaczy skąd się wziął ten zwyczaj, że góralki zaczęły nosić prawdziwe korale z czerwonego korala. Mateusz Wiercioch - członek zarządu Polska Running Team, uważa, że górale są dobrymi kandydatami do biegania.A co o pikniku mówią sami jego uczestnicy? Zapraszamy do wysłuchania relacji audio z tego wydarzenia.
Tue, 13 Aug 2024 - 603 - Jak przejść przez labirynt autyzmu - opowiada Bożena Gąsior, mama Miłosza - utalentowanego pianisty
Gościem Radio RAMPA jest Bożena Gąsior – mama utalentowanego pianisty Miłosza Gąsior, który swój talent rozwijał i rozwija w trudnych warunkach, gdyż będąc dwuletnim dzieckiem został u niego zdiagnozowany autyzm.Miłosz ma dzisiaj 21 lat, a jego mama nie tylko nie boi się mówić o autyzmie swojego syna, ale nawet napisała o nim książkę pod tytułem „Przez labirynt autyzmu. Droga matki i dziecka ku samowyrażeniu”.O tym, jak Miłosz potrafił dostosowywać się do wymagań treningu na pianinie, jak został przyjęty do liceum muzycznego do elitarnej grupy muzyków - co dla dziecka autystycznego nie jest takie oczywiste - i o różnorodnych zmaganiach związanych z dysfunkcjami Miłosza, możecie usłyszeć w wywiadzie udzielonym dla Radia RAMPA.Książka o Miłoszu jest już dostępna w angielskiej wersji językowej pod tytułem "I Heard the Light” i można ją kupić na Amazon, a premiera książki w języku polskim miejsce miała 8 sierpnia w Polsce. W polskiej wersji językowej książka nosi tytuł "Przez labirynt autyzmu. Droga matki i dziecka ku samowyrażeniu." Niebawem, będzie również dostępny audiobook w języku polskim.Zdjęcia udostępnione przez Bożenę Gąsior (zdjęcia z TEDx: courtesy of Saint Petersburg College).
Fri, 09 Aug 2024 - 602 - Za zasługi dla młodzieży - medal Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży
W czerwcu br. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Polskie Stowarzyszenie Młodzieży obchodziło 5-lecie swojej działalności. Przy tej okazji poraz pierwszy wręczono medale "Za zasługi dla młodzieży". Medale te otrzymały zarówno osoby fizyczne zaangażowane we wspieranie i wychowywanie młodzieży, jak i organizacje polonijne, które zasłużyły się dla młodzieży. Jakub Staniewski - prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży opowiedział o tym medalu, jak został zaprojektowany, co przedstawia jego awers i rewers i jak wygląda sam proces wybierania i przyznawania tych wyróżnień.Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Jakubem Staniewskim.
Tue, 30 Jul 2024 - 601 - Konsul Generalny RP w NYC Mateusz Sakowicz - pełny wywiad
Gościem Radio RAMPA jest Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, Mateusz Sakowicz, który objął kierownictwo w placówce na Manhattanie 1 lipca 2024. Wywiad nagrany został 16 lipca w Konsulacie Generalnym RP w NYC. W obszernym wywiadzie z Moniką Adamski, Konsul Sakowicz, opowiada o swoim doświadczeniu w pracy przy Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Nowym Jorku, a wspomnieniami wraca również do początków swojej kariery w dyplomacji.
Konsul Generalny przedstawia swoje cele na współpracę z Polonią, wśród których, jest zacieśnienie współpracy z polonijną młodzieżą. Konsul mówi również o swoich celach na współpracę z władzami miasta Nowy Jork, opowiadając o swoim pierwszym spotkaniu z burmistrzem Ericiem Adamsem. Konsul Sakowicz przedstawia również swoje cele na dyplomację międzynarodową.
Na koniec rozmowy, Radio RAMPA zapytało Konsula Generalnego o komentarz co do ostatnich wydarzeń: próby zamachu na Prezydenta Donalda Trump'a oraz zakończonego szczytu NATO w Waszyngtonie.Mon, 22 Jul 2024 - 600 - Konsul Generalny RP w NYC Mateusz Sakowicz - część 3
Gościem Radio RAMPA jest Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, Mateusz Sakowicz, który objął kierownictwo w placówce na Manhattanie 1 lipca 2024. Wywiad nagrany został 16 lipca w Konsulacie Generalnym RP w NYC.
Na koniec rozmowy, Radio RAMPA zapytało Konsula Generalnego o komentarz co do ostatnich wydarzeń: próby zamachu na Prezydenta Donalda Trump'a oraz zakończonego szczytu NATO w Waszyngtonie. Posłuchaj:Mon, 22 Jul 2024 - 599 - Konsul Generalny RP w NYC Mateusz Sakowicz - część 2
Gościem Radio RAMPA jest Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, Mateusz Sakowicz, który objął kierownictwo w placówce na Manhattanie 1 lipca 2024. Wywiad nagrany został 16 lipca w Konsulacie Generalnym RP w NYC.
Konsul Generalny przedstawia swoje cele na współpracę z Polonią, wśród których, jest zacieśnienie współpracy z polonijną młodzieżą. Konsul mówi również o swoich celach na współpracę z władzami miasta Nowy Jork, opowiadając o swoim pierwszym spotkaniu z burmistrzem Ericiem Adamsem. Konsul Sakowicz przedstawia również swoje cele na dyplomację międzynarodową. Posłuchaj:Mon, 22 Jul 2024 - 598 - Konsul Generalny RP w NYC Mateusz Sakowicz - część 1
Gościem Radio RAMPA jest Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, Mateusz Sakowicz, który objął kierownictwo w placówce na Manhattanie 1 lipca 2024. Wywiad nagrany został 16 lipca w Konsulacie Generalnym RP w NYC. W obszernym wywiadzie z Moniką Adamski, Konsul Sakowicz, opowiada o swoim doświadczeniu w pracy przy Przedstawicielstwie RP przy ONZ w Nowym Jorku, a wspomnieniami wraca również do początków swojej kariery w dyplomacji. Posłuchaj:
Mon, 22 Jul 2024 - 597 - Zbigniew Bródka - mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim, wziął udział w Polonia 5K Run
Zbigniew Bródka - mistrz olimpijski z 2014 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w łyżwiarstwie szybkim na jego koronnym dystansie 1.500 metrów przyleciał do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie Polish American Sports Association, aby wziąć udział w Polonia 5K Run, który odbył się 9 czerwca w Linden.Zbigniew Bródka 10 lat temu wzbudził ogromne emocje swoim złotym medalem i to nie tylko w Polsce, ale i w Holandii. W czasach, kiedy łyżwiarstwo szybkie w Polsce raczej było niszowym sportem, holenderska kadra brylowała na pierwszych pozycjach. I wtedy w Soczi Zbigniew Bródka wyprzedził swojego holenderskiego rywala o 3 tysięczne sekundy. Holendrzy robili wszystko, żeby podważyć wynik, najzacieklejsi dziennikarze wyliczali z jaką prędkością dochodzi dźwięk sygnału startu, do zawodników ustawionych na różnych torach, wszystko na nic. Zbigniew Bródka został mistrzem olimpijskim.W wywiadzie na Radia RAMPA opowiedział o swoich początkach na łyżwach, o tym, jak Zbyszek został strażakiem, a także jak zamierza spędzić swój urlop w USA.
Tue, 18 Jun 2024 - 596 - Archipelag Japonia - cz. 3 - Pierwszy szok po wylądowaniu
“Archipelag Japonia” – w każdą sobotę, na antenie Radio RAMPA 620 AM po godz. 5 p.m., a także na www.RadioRAMPA.com.Personalna historia Teresy Myśliwiec, reporterki Radio RAMPA, która dzieli się swoimi obserwacjami z dwu-tygodniowej podróży po Japonii.
Podróż do Japonii zajęła nam 14 godzin, a różnica czasowa pomiędzy Nowym Jorkiem i Tokio też wynosi 14 godzin, tak więc wychodząc z domu w piątek wieczorem, wylądowaliśmy w Tokio w niedzielę wczesnym rankiem - zniknęła nam w samolocie cała sobota.
Pierwsze zderzenie z Japończykami i Japonią było dla mnie dość oszałamiające. Trudno mi było zrozumieć ich angielski na lotnisku, to kwestia ich wymowy i akcentu, a jeszcze trudniej mi było przyjąć podczas kontroli paszportowej przy robieniu zdjęcia, że mam się nie uśmiechać. Ale to jeszcze nic. Schody pojawiły się, gdy żadna z naszych kart płatniczych nie była akceptowalna w ichniejszym bankomacie, nie mogliśmy zrozumieć ich znaczków na tablicach informacyjnych i miałam wrażenie, że moja logika zawodzi na każdym kroku. Miałam nieodparte wrażenie, że tu działa, jakaś odmienna logika, której ja nie pojmuję.Tue, 02 Apr 2024 - 595 - Czasy międzywojenne XX wieku, z perspektywy polskich mieszkańców Greenpointu
2 lipca w Instytucie Piłsudskiego odbyło się spotkanie pod tytułem „Wokół Greenpointu - wspomnienia polskich mieszkańców.” Wstęp historyczny zaprezentował prof. Tomasz Pudłocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który opowiedział o czasach międzywojennych XX wieku, z perspektywy polskich mieszkańców.
Mon, 15 Jul 2024 - 594 - Pamięć Greenpointu przechowywana przez Instytut Piłsudskiego w Ameryce
2 lipca w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Ameryce odbyło się spotkanie pod tytułem „Wokół Greenpointu - wspomnienia polskich mieszkańców.”O projekcie "Pamięć Greenpointu" opowiedziała dr Iwona Korga, prezes Instytutu. Wstęp historyczny obejmujący 20-lecie międzywojenne XX wieku, zaprezentował prof. Tomasz Pudłocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.Zosia Żeleska-Bobrowski, fotograf, opowiedziała o kilku wydarzeniach Polonijnych, które uwieczniła na zdjęciach, które przekazała do Instytutu Piłsudskiego. Jolanta Jakubiak - Matysiak podzieliła się rodzinną opowieścią o dawnych czasach na Greenpoincie.Zapraszamy do wysłuchania relacji Radio RAMPA.
Mon, 15 Jul 2024 - 593 - 5 lat Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży
26 czerwca w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Polskie Stowarzyszenie Młodzieży świętowało swoje 5. urodziny. Przy tej okazji Stowarzyszenie Młodzieży uhonorowało osoby i organizacje polonijne odznaczeniem "Za zasługi dla młodzieży". Wśród odznaczonych znaleźli się: Eugenia Aniśko - założycielka i wieloletnia dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej przy Polskiej Fundacji Kulturalnej oraz polskiej szkoły w Clark, dr Dorota Andraka - prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, Grzegorz Fryc - prezes Gram-X Promotions, Fundacja Kościuszkowska i Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Również wielu studentów otrzymało prezydencką nagrodę za wolontariat, którą Polskie Stowarzyszenie Młodzieży może nadawać od maja 2024 roku w imieniu Białego Domu.
Mon, 15 Jul 2024 - 592 - Polska Dobrze Smakuje! Polscy producenci żywności w NYC
W dniach 23-25 czerwca w Nowym Jorku w Javits Centre odbyła się kolejna edycja Summer Fancy Food Show. Jest to coroczne wydarzenie, na którym producenci żywności z całego świata prezentują swoje kuchnie, jedzenie, produkty spożywcze. Na Summer Fancy Food Show była również reprezentacja z Polski. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z 23 polskimi wystawcami ze wszystkich regionów Polski w biało-czerwonym polskim pawilonie pod sloganem „Poland taste good” prezentowali swoje produkty. W relacji dla Radio RAMPA, Irmina Włodarczyk przedstawicielka Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, opowiedziała o tegorocznej promocji polskiej żywności na Fancy Food Show.Przez 3 dni odbywały się też pokazy kulinarne na żywo, które organizowało Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy w Polsce we współpracy z Funduszem Promocji Mięsa Wieprzowego. Tomasz Parzybut - prezes stowarzyszenia wraz z szefem kuchni, w relacji dla Radio RAMPA, opowiedzieli o tym, co w tym roku promują i serwują na nowojorskich targach.
Tue, 02 Jul 2024 - 591 - Upamiętnienie 110. urodzin Jana Karskiego w Konsulacie Generalnym RP w NYC
23 czerwca w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku celebrowano 110. urodziny Jana Karskiego. Jan Karski był tajnym emisariuszem polskiego państwa podziemnego, który informował zachodnich przywódców o eksterminacji Żydów w nazistowsko-niemieckich obozach zagłady. Urodził się 24 czerwca 1914 w Łodzi, zmarł 13 lipca 2000 w Waszyngtonie. Podczas wydarzenia, najpierw wykład wygłosił prof. Mieczysław Biskupski, a następnie jazzową muzyką uroczystość uświetniło trio Jazz Ensamble w składzie Krzysztof Medyna, Andrzej Winnicki i Jeff Dingler.Wicekonsul Stanisław Starnawski opowiedział o tym, jak w tym roku Konsulat świętuje 110. urodziny Jana Karskiego, a także wytłumaczył, jaki jest sens ławeczki posadowionej przed konsulatem z pomnikiem Jana Karskiego.Prof. Mieczysław Biskupski - amerykański historyk o polskich korzeniach podkreślił, że osobiście znał Jana Karskiego.Krzysztof Medyna i Andrzej Winnicki z trio Jazz Ensamble opowiedzieli o tym, jakie utwory wybrali na uroczystość 110. urodzin Jana Karskiego.A jakie wrażenia wywarły na uczestnikach tegoroczne obchody urodzin Jana Karskiego? Zapraszamy do wysłuchania relacji z tego wydarzenia.
Mon, 01 Jul 2024 - 590 - Jubileusz 25-lecia Polsko-Amerykańskiego Klubu Fotografika
21 czerwca w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się uroczystość 25-lecia Polsko Amerykańskiego Klubu Fotografika. Na srebrnym jubileuszu klubu swoje prace wystawiało 44 artystów, a wśród nich tak znane nazwiska jak: Eva Rubinstein czy Ryszard Horowitz.Dariusz Kanarek - Prezes Polsko Amerykańskiego Klubu Fotografika podkreślił, że klub poprzez sztukę łączy pokolenia i opowiedział o swojej historii z wejściem do klubu.Zosia Żelewska - Bobrowski jest jedną ze współzałożycielek Klubu Fotografika, lubi fotografować ruch i być polonijnym kronikarzem. W relacji wspomina początki Klubu.Wiola Koss - wnuczka jednego ze współzałożycieli Klubu Jerzego Kossa, w wieku 9 lat zrobiła współzałożycielom jedno z pierwszych zdjęć na ławeczce i w relacji wspomina swojego dziadka.W relacji Radio RAMPA posłuchacie samych artystów - co mówią o swoich pracach, które pokazali na tegorocznym, jubileuszowym Salonie Fotografika. Eva Rubinstein podzieliła się prywatną historią, zdjęcia, jest jej syna, który zginął. Fryderyk Dammont pokazał swoje zdjęcie, zrobione przez jego ojca, w Krakowie, na którym jest o 92 lata młodszy.
Mon, 01 Jul 2024 - 589 - Archipelag Japonia cz. 15 - Spotkanie z Konsulem RP w Tokio
Prezentujemy ostatnią audycję z tego cyklu - wywiad z Konsulem RP w Tokio.Konsula RP w Tokio Łukasza Osmyckiego spotkaliśmy w dniu 3 marca 2024 roku. W tym dniu odbywał się w Tokio jeden z sześciu głównych maratonów świata, czyli właśnie maraton w Tokio. Maraton przypada zawsze w pierwszą niedzielę marca. Tak się składa, że również zawsze w pierwszą niedzielę miesiąca w kościele pod wezwaniem Św. Ignacego Loyoli o godz. 16.00 odprawiana jest msza św. w języku polskim. Tak, więc po maratonie, sesji zdjęciowej i po lunchu pojechaliśmy prosto do kościoła, Paweł jeszcze z medalami i w maratońskim pancho. Nie trudno było zauważyć, że jesteśmy przybyszami i maratończykami. Zaraz po wyjściu z kościoła podszedł do nas Konsul i rozmawialiśmy nie tylko o maratonie, ale też o japońskiej Polonii, która jest bardzo nieliczna w porównaniu do amerykańskiej, czy nawet nowojorskiej Polonii.O tym, czym żyje japońska Polonia? na jakie bariery kulturowe napotyka, jak dba o polskość? - możecie usłyszeć w wywiadzie z Łukaszem Osmyckim - konsulem RP w Tokio.
Thu, 27 Jun 2024 - 588 - Polonijne dzieci napisały półtora tysiąca listów do Powstańców Warszawskich
W Polskiej Szkole im. Stanisława Kostki w Wallington, NJ już po raz drugi zorganizowano akcję pisania listów do Powstańców Warszawskich. W tym roku dzieci napisały 1512 listów, do 162 Powstańców, a w akcji brały udział 33 szkoły ze wschodniego i zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Wszystkie listy spłynęły do Polskiej Szkoły im. Św. Stanisława Kostki w Wallington, gdzie dzieci najpierw posegregowały je i przyporządkowały do odpowiednich teczek z imieniem konkretnego Powstańca, a następnie przygotowały do wysyłki.Agnieszka Kasprzak - Dyrektor Polskiej Szkoły im. Stanisława Kostki w Wallington opowiedziała, co ma na celu ta akcja, jak dzieci rozumieją tę część polskiej historii i jak poprzez pisanie listów wyraziły wdzięczność Powstańcom Warszawskim.
Thu, 27 Jun 2024 - 587 - Prime Prophecy w finale Wacken Metal Battle USA!
Zespół Prime Prophecy, który składa się z sześciu Polaków mieszkających w USA, zakwalifikował się do amerykańskiego finału festiwalu Wacken Metal Battle, który odbędzie się 22 czerwca w San Diego w Kalifornii. Prime Prophecy okazał się najlepszym zespołem ze Wschodniego Wybrzeża USA - o to miano konkurował z ponad 60-cioma innymi kapelami. Prime Prophecy zakwalifikował się do wielkiego finału na Stany Zjednoczone, gdzie spotka się z czterema innymi zespołami z różnych części kraju. Zwycięzca finału w San Diego, poleci do Niemiec, aby wziąć udział w Wacken Open Air Festival - największym festiwalu muzyki metalowej na świecie!Wacken Metal Battle to międzynarodowy konkurs zespołów, organizowany od 2004 roku, którego celem jest odkrywanie nowych talentów i wspieranie grup metalowych na całym świecie. W projekcie udział bierze 40 krajów. Jak powiedział w rozmowie z Radio RAMPA, Marcin Wilczek, założyciel Prime Prophecy, byłoby czymś wyjątkowym, gdyby Stany Zjednoczone, podczas finału w Niemczech, reprezentował zespół stworzony z sześciu Polaków.
Thu, 20 Jun 2024 - 586 - Gala wręczenia statuetek "Wybitny Polak" w Konsulacie RP w Nowym Jorku
13 czerwca w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się gala rozdania nagród "Wybitny Polak" - edycja nowojorska. Konkurs Wybitny Polak, organizowany jest przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska.”W tym roku statuetki otrzymali: w kategorii Osobowość - Helena Knapczyk; w kategorii Kultura - Małgorzata Kellis, w kategorii Nauka - Janusz Romański, w kategorii Biznes - Wojciech Jackowski oraz w kategorii Młody Polak - Nicholas Kaponyas.Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki cieszył się, że Gala rozdania nagród Wybitny Polak odbywa się w konsulacie i podkreślił rangę wyróżnionych osób, mówiąc, że wybitny to jest najlepszy z najlepszych.Krzysztof Przybył - prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” opowiedział o kulisach plebiscytu Wybitny Polak.Grzegorz Fryc - prezes nowojorskiej kapituły konkursu Wybitny Polak w USA przypomniał, że inicjatywa wręczania statuetek poza granicami kraju zaczęła się właśnie tu, w Nowym Jorku.Małgorzata Kellis - nie mogła uczestniczyć w gali rozdania statuetek, dlatego napisała list, który odczytano w konsulacie. Statuetka zostanie jej wręczona w późniejszym terminie.Posłuchajmy, co mówią sami wyróżnieni w tegorocznym plebiscycie Wybitny Polak.
Tue, 18 Jun 2024 - 585 - Archipelag Japonia cz. 14 - Osaka - serce Japonii, tętniące życiem i energią
“Archipelag Japonia” – w każdą sobotę, na antenie Radio RAMPA 620 AM po godz. 5 p.m., a także na www.RadioRAMPA.com.Personalna historia Teresy Myśliwiec, reporterki Radio RAMPA, która dzieli się swoimi obserwacjami z dwu-tygodniowej podróży po Japonii.
W związku z tym, że wylot z Japonii zaplanowaliśmy z lotniska Osaka, żeby już nie wracać do Tokio, ostatni wieczór i połowę następnego, ostatniego dnia spędziliśmy właśnie w Osace. Paweł bardzo chciał zarezerwować hotel kapsułowy, żeby mieć doświadczenie, jak się śpi w takiej kapsule, ale znajdowaliśmy tylko pojedyncze kapsuły, osobne dla mężczyzn i kobiet, więc ja się nie zgodziłam na taki układ. Nie dość, że wydawało mi się, że w takiej kapsule będzie klaustrofobicznie, to jeszcze będę w niej sama. No i chyba w związku z tym mieliśmy na ostatnim noclegu pewne perturbacje. Rezerwowaliśmy hotel w Osace jeden dzień wcześniej, bo cały czas szukaliśmy tych podwójnych kapsuł i Paweł pewnie od nadmiaru ofert nie zauważył, a cena na to nie wskazywała, że zarezerwował hostel. I tu musze Was przestrzec, że hostele nie należą do akceptowalnego standardu. Dla mnie było za brudno, stare wspólne łazienki itp. nasza znajoma tez zrobiła taki błąd i to samo wrażenie, wiec lepiej pozostać przy hotelach, ryokanach czy po prostu mieszkaniach na wynajem krótkoterminowy. Tak wiec znaleźliśmy nowy hotel - bardzo wytwornie wyglądający za cenę niższą, niż wcześniejszy hostel. Taka ciekawostka.Tue, 18 Jun 2024 - 584 - Archipelag Japonia - cz. 13 Ceremonia parzenia herbaty
“Archipelag Japonia” – w każdą sobotę, na antenie Radio RAMPA 620 AM po godz. 5 p.m., a także na www.RadioRAMPA.com.Personalna historia Teresy Myśliwiec, reporterki Radio RAMPA, która dzieli się swoimi obserwacjami z dwu-tygodniowej podróży po Japonii.
Ostatni dzień pobytu w Kioto musiał być specjalny - zaplanowaliśmy w tym dniu pójście na rytuał parzenia herbaty i zarezerwowaliśmy miejsce w restauracji z karuzelkami sushi.
Dzień zaczęliśmy od zwiedzania pałacu cesarskiego - kiedyś Kioto było stolicą Japonii i rezydował tu cesarz, wiec i Imperial Palace jest, ale już tylko, jako muzeum i nie robi aż takiego wrażenia, jak pałac w Tokio. Siła prostoty, czyli niemal ascetyczne w formie zabudowania i naśladujące naturę ogrody - to można na pierwszy rzut oka powiedzieć o Pałacu w Kioto. Trafiliśmy podczas zwierzania na anglojęzycznego przewodnika, więc wysłuchaliśmy też trochę historii. Pałac w Kioto przez tysiąc lat pełnił funkcję oficjalnej siedziby władców Japonii. Wraz z upadkiem szogunatu i początkiem okresu Meiji, dwór cesarski przeniósł się do Edo – miasta, które w tym czasie zaczęło pełnić rolę stolicy Japonii, zmieniając następnie nazwę na Tokio. Obecnie Kioto Gosho nadal wykorzystywany jest jako lokalna rezydencja władcy, jest jednak również otwarty dla zwiedzających. Oglądać można ogrody cesarskie i budynki z zewnątrz, wchodzenie do pałacowych wnętrz jest jednak zabronione.Mon, 17 Jun 2024 - 583 - 3. edycja Festiwalu Biegowego POLSKA Running Team
2 czerwca odbyła się już 3. edycja Festiwalu Biegowego POLSKA Running Team, który został zapoczątkowany na 15-lecie działalności klubu i co roku ta tradycja jest kontynuowana. Festiwal odbywa się w malowniczym parku Rock Land Lake State Park w stanie Nowy Jork. Na festiwalu biegowym do pokonania było kilka dystansów: 5-10-15 km, bieg dla dzieci, a także marsz na dystansie 5 km. Oficjalnie zarejestrowanych uczestników na festiwalu było 138 osób, a kilka osób postanowiło zrobić bieg wirtualnie.
Mon, 10 Jun 2024 - 582 - Archipelag Japonia cz. 12 Kioto - bambusowy las, makaki i kajaki
W Kioto mieszkaliśmy w standardowym hotelu w centrum miasta, też było ciasno, pokoik jeszcze mniejszy niż w Tokio, ale dzięki temu, że mieszkaliśmy w centrum, to wszędzie było blisko, restauracje i sklepy spożywcze mieliśmy na wyciągnięcie ręki. W związku z tym, że dzisiaj chcieliśmy się wybrać do najdalej położonych zakątków Kioto, nie rozkładaliśmy się specjalnie ze śniadaniem, ani w hotelu, ani w żadnej restauracji. Postanowiliśmy coś kupić w sklepie, wziąć do ręki i iść na autobus. I bardzo się zdziwiliśmy w sklepie spożywczym, takim wcale nie dużym, gdy przy wejściu zobaczyliśmy stolik z mikrofalówką i czajnik z gorącą wodą, a obok nich dwóch panów robotników, który przygotowywali sobie śniadanie zakupione w sklepie. Postanowiliśmy też skorzystać z tej opcji, i kupiliśmy gotową japońską zupę ramen, wystarczyło ją tylko podgrzać w mikrofalówce. Mówię o tym, bo jednak ani w Stanach Zjednoczonych, ani w Polsce nie widziałam w normalnym sklepie spożywczym takiego gastronomicznego kącika.
Wed, 05 Jun 2024 - 581 - Archipelag Japonia cz. 11 - "Kioto - dawna stolica Japonii"
“Archipelag Japonia” – w każdą sobotę, na antenie Radio RAMPA 620 AM po godz. 5 p.m., a także na www.RadioRAMPA.com.Personalna historia Teresy Myśliwiec, reporterki Radio RAMPA, która dzieli się swoimi obserwacjami z dwu-tygodniowej podróży po Japonii.
Zwiedzanie Kioto rozpoczęliśmy od Kinkaku-ji, czyli Złotego Pawilonu, który jest chyba najbardziej znaną wizytówką miasta. Złoty Pawilon, to zabytkowa świątynia, będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli japońskiej architektury. Jest to trzypiętrowa budowla otoczona malowniczym ogrodem. Dwa górne piętra pawilonu są pokryte złotem, co nadaje mu wyjątkowego blasku i może symbolizować czystość w buddyzmie, a także jest wyrazem bogactwa i władzy. Każde piętro Złotego Pawilonu reprezentuje inny styl architektoniczny: pierwsze piętro jest w stylu pałacu cesarskiego Heian, drugie piętro przypomina styl budowli mieszkalnych wojowników samurajskich, a trzecie piętro jest zbudowane w stylu zen, typowym dla świątyń buddyjskich. Kinkaku-ji ma bogatą historię, która zaczyna się od XIV wieku, gdy budowla pełniła funkcję willi szoguna Ashikagi Yoshimitsu. Po jego śmierci, zgodnie z jego życzeniem, została przekształcona w świątynię Zen. Pawilon był odbudowywany po różnych katastrofach, w tym po pożarze w 1950 roku. Świątynia i jej otoczenie odzwierciedlają głębokie japońskie poczucie estetyki i harmonii z naturą. Ogrody wokół pawilonu, z ich starannie przyciętymi drzewami i krzewami oraz małymi mostkami i stawami, są doskonałym przykładem tradycyjnego japońskiego ogrodnictwa.Thu, 30 May 2024 - 580 - Ignacy Jan Paderewski – bohaterem 7. Edycji Nocy Muzeów w Instytucie Piłsudskiego w Ameryce
21 maja w Instytucie Piłsudskiego odbyła się VII Edycja Nocy Muzeów pt. „Dziedzictwo Ignacego Paderewskiego: Geniusz, Patriotyzm i Muzyka".dr Iwona Korga wygłosiła wykład o życiu i twórczości Ignacego Paderewskiego, zaprezentowano również zdjęcia oraz dokumenty dotyczące Ignacego Paderewskiego znajdujące się w zbiorach Instytutu Piłsudskiego, a na koniec przedstawiono film pt. "Zegarek Paderewskiego, a Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej", który został zrealizowany przez Muzeum Polskie w Ameryce.W wywiadzie dla Radia RAMPA dr Iwona Korga opowiedziała o idei Nocy Muzeów w Instytucie Piłsudskiego i przybliżyła postać Ignacego Paderewskiego.Uczestnicy Nocy Muzeum podkreślili, że do Instytutu Piłsudskiego przyciągnęła ich postać Ignacego Paderewskiego, którą po części znają, jednak chcieli pogłębić swoją wiedze na temat Ignacego Paderewskiego.
Thu, 30 May 2024 - 579 - Archipelag Japonia cz. 10 - Miyajima, wyspa na której nikt się nie urodził i nie umarł
“Archipelag Japonia” – w każdą sobotę, na antenie Radio RAMPA 620 AM po godz. 5 p.m., a także na www.RadioRAMPA.com.Personalna historia Teresy Myśliwiec, reporterki Radio RAMPA, która dzieli się swoimi obserwacjami z dwu-tygodniowej podróży po Japonii.
Z Hiroszimy promem przeprawiliśmy się na rajską i uważana w Japonii za świętą wyspę Miyajima.
Miyajima to mała wyspa w zachodniej części Morza Wewnętrznego należąca do prefektury Hiroszima. Choć oficjalna jej nazwa brzmi „Itukushima”, wyspa częściej nazywana jest Miyajima, co po japońsku oznacza „wyspę-świątynię”. Dzieje się tak dlatego, że wyspa jest blisko związana z jej kluczowym sanktuarium, Świątynią Itukushima, a może i też dlatego, że na wyspie jest kilkadziesiąt różnych innych świątyń i sanktuariów. Miyajima w 1996 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO, od najdawniejszych czasów jest świętym miejscem shintoizmu. Wyspa liczy 30 km2 powierzchni.Wed, 22 May 2024 - 578 - Restauracja Pierożek na Greenpoincie otrzymała proklamację od stanu Nowy Jork
14 maja w stolicy stanu Nowy Jork Albany świętowano Dzień Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego na którym właściciele restauracji Pierożek na Greeenpoincie Aleksandra i Radosław Kucharscy otrzymali proklamacje stanu Nowy Jork z rąk Emilly Gallagher – radnej stanowej stanu Nowy Jork, która reprezentuje dystrykt Greenpoint. Restauracja Pierożek jest jedyną polską restauracją w Stanach Zjednoczonych polecaną przez Michelin. W wydarzeniu uczestniczył Adrian Kubicki, Konsul Generalnego RP w Nowym Jorku.W wywiadzie dla Radia RAMPA Aleksandra Kucharski opowiada o tym jak wyglądał Dzień Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego w Albany i co podkreślały władze stanowe wręczając im proklamację.
Wed, 22 May 2024 - 577 - Team Poland na Five Boro Bike Tour w Nowym Jorku
4 maja w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyło się spotkanie z przedstawicielami Team Poland, zespołem złożonym m.in. z pracowników Konsulatu Generalnego w Nowym Jorku i Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ, którzy reprezentowali Polskę w trakcie tegorocznego Five Boro Bike Tour.Five Boro Bike Tour to największy na świecie miejski rajd rowerowy, który w tym roku 5 maja przejechał przez wszystkie dzielnice Nowego Jorku. Na spotkaniu w Konsulacie obecny był Kenneth Podziba, prezes organizującego rajd stowarzyszenia Bike New York, którego dziadkowie byli Polakami i który powiedział, że około 30 tysięcy uczestników bierze zazwyczaj udział w Five Boro Bike Tour.
Sat, 11 May 2024 - 576 - Pierwsza kobieta prezes POLSKA Running Team o swojej historii sportowej
W tym roku odbyły się kolejne wybory do zarządu polonijnego klubu biegowego POLSKA Running Team. I nic w tym nie byłoby nadzwyczajnego - gdyż kadencja zarządu trwa dwa lata i co dwa lata odbywają się wybory do nowego zarządu - gdyby nie fakt, że po raz pierwszy w siedemnastoletniej historii Klubu prezesem została kobieta - Urszula Musik.W wywiadzie dla RAMPA TV Urszula Musik opowiedziała o swojej historii sportowej, co ją motywuje do biegania i jakie ma plany na kierowanie klubem biegowym POLSKA Running Team.Zapraszamy do wysłuchania wywiadu.
Sat, 11 May 2024 - 575 - "Nie pamiętanie złego" - kluczem do szczęśliwego małżeństwa
9 maja w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku obchodzono Narodowe Święto Konstytucji 3-go Maja. W ramach tych obchodów wręczono odznaczenia państwowe najbardziej zasłużonym osobom. Wśród odznaczonych znaleźli się również Anna i Andrzej Bogal, którzy na podstawie art.138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy z dnia 16 października 1992 roku o orderach i odznaczeniach postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z dnia 14 marca 2024 r. zostali odznaczeni Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. W rozmowie z Teresą Myśliwiec, para opowiedziała o kluczu do szczęśliwego małżeństwa. Zapraszamy!
Sat, 11 May 2024 - 574 - Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3-go Maja w Konsulacie RP w NYC
9 maja w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku obchodzono Narodowe Święto Konstytucji 3-go Maja. Obchody rozpoczął swoją przemową Konsul Generalny RP Adrian Kubicki, który podkreślił nowatorskość naszej Konstytucji 3-go Maja i więzi pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi.Następnie Konsul Generalny wręczył odznaczenia państwowe:
Sat, 11 May 2024 - 573 - Archipelag Japonia - cz. 9 "Shinkansen - najszybszy pociąg Japonii"
“Archipelag Japonia” – w każdą sobotę, na antenie Radio RAMPA 620 AM po godz. 5 p.m., a także na www.RadioRAMPA.com.Personalna historia Teresy Myśliwiec, reporterki Radio RAMPA, która dzieli się swoimi obserwacjami z dwu-tygodniowej podróży po Japonii. Z Hakone postanowiliśmy pojechać do Hiroszimy, a następnie promem przeprawić się na wyspę Miyajima, więc dzisiaj opowiem Wam trochę o środkach transportu, jakimi można się przemieszczać po Japonii.
Sat, 11 May 2024 - 572 - Archipelag Japonia - cz. 8 - Ryokan z onsenem w Hakone
“Archipelag Japonia” – w każdą sobotę, na antenie Radio RAMPA 620 AM po godz. 5 p.m., a także na www.RadioRAMPA.com.Personalna historia Teresy Myśliwiec, reporterki Radio RAMPA, która dzieli się swoimi obserwacjami z dwu-tygodniowej podróży po Japonii. Już na początku podróży zaplanowaliśmy, że po maratonie, w ramach relaksu odetniemy się od świata i tego ciągłego biegania, zwiedzania i jeden dzień spędzimy w prawdziwym, japońskim ryokanie. Ostatecznie udaliśmy się do miejscowości Hakone, slynacej z gorących źródeł i licznych kurortow. Kurort ten jest oddalony o około 2,5 godziny jazdy autobusem od Tokio, ale mieliśmy bezpośrednie połączenie autobusowe, a po drodze można oglądać chociażby piękną Mount Fuji.
Thu, 09 May 2024 - 571 - Archipelag Japonia – cz. 7 „Targ rybny w Tokio, muzea, parki, ogrody i samurajskie miecze”
Trzy dni przed maratonem trochę zaczęliśmy zwalniać tempo w zwiedzaniu, żeby nie zamęczyć nóg, więc dzisiaj opowiem Wam o najciekawszych miejscach, które jeszcze wybraliśmy do zwiedzania w Tokio, bo wiadomo, że nie sposób w 7 dni zobaczyć wszystkiego i trzeba dokonywać wyborów.W czwartek po odbiorze pakietu startowego na maraton, w drugiej części dnia pojechaliśmy zobaczyć tor kajakowy, wybudowany w 2019 roku na Igrzyska olimpijskie w Tokio w 2020 roku. Tor kajakowy ma długości 200 metrów, a arena pomieści około 15 tys. widzów. Centrum Kasai Canoe Slalom jest położone w południowo-wschodniej części miasta. Zwiedzanie toru kajakowego polecam tylko dla kajakarzy i miłośników kajakarstwa górskiego. Mój mąż jest mistrzem Polski w slalomie kajakowym, więc nie sposób było ominąć tak nowoczesny, olimpijski obiekt. Na zakończenie dnia, pojechaliśmy zobaczyć z bliska tokijską wieżę Eiffla, czyli Tokio Tower, która liczy 333 metry wysokości i jest o 11 metrów wyższa od oryginału i zrobiliśmy nocny spacer do dzielnicy Rappongi, bo Paweł chciał zobaczyć rzeźbę w kształcie ogromnego pająka Maman na Rappongi Hills.
Thu, 02 May 2024 - 570 - Archipelag Japonia - cz. 6 Święta Góra Fuji
“Archipelag Japonia” – w każdą sobotę, na antenie Radio RAMPA 620 AM po godz. 5 p.m., a także na www.RadioRAMPA.com.Personalna historia Teresy Myśliwiec, reporterki Radio RAMPA, która dzieli się swoimi obserwacjami z dwu-tygodniowej podróży po Japonii.
W połowie pierwszego tygodnia naszej wyprawy do Japonii zaplanowaliśmy wycieczkę w okolice Mount Fuji, bo po pierwsze, żeby zobaczyć tę górę - trzeba wybrać dobrą pogodę, - o Fuji mówi się, że jest nieśmiała i kapryśna, bo często chowa się w chmurach, a po drugie im bliżej maratonu tym bardziej trzeba zacząć oszczędzać nogi.
Zaplanowaliśmy - to duże słowo, bo już na dworcu okazało się, że nie ma biletów na poranny autobus w kierunku Mount Fuji.....Wed, 24 Apr 2024 - 569 - Studia w Polsce - coraz częściej decyduje się na nie polonijna młodzież
Studiowanie za granicą wiąże się z wielkim wyzwaniem, ale też pewnego rodzaju przygodą, dlatego aktualnie, robi się bardzo modne.Prof. Aleksandra Uruska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opowiada o ofercie, jaką uniwersytet już od 30. lat oferuje w języku angielskim dla zagranicznych studentów, o tym jakie są korzyści ze studiowania w Polsce, a także jakie są warunki rekrutacji na te studia.Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z dr hab. n. med. Aleksandrą Uruska, Dyrektor Centrum Nauczania w Języku Angielskim, Prodziekan Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Wed, 24 Apr 2024 - 568 - Wojciech Kopeć - najszybszy Polak na nowojorskim maratonie
Wojciech Kopeć - najszybszy Polak w trzech ostatnich edycjach nowojorskiego maratonu, przyleciał po raz drugi na maraton do Bostonu, w którym dwa lata temu też był najszybszym Polakiem. Wojtek postawił sobie cel, że przebiegnie wszystkie sześć głównych maratonów świata - "World Majors Mahathon" - poniżej 2,5 godzin.Dla Radia RAMPA opowiedział, jak to się stało, że zaczął biegać, jak wyglądają jego treningi i dieta, co dla niego znaczy prowadzić biegowy styl życia, a także jakie dodatkowe atrakcje zaplanował na listopadowy maraton w Nowym Jorku.Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Wojciechem Kopciem.
Wed, 24 Apr 2024 - 567 - Szukasz pracy? Sprawdź jobs.nyc.gov
Miasto Nowy Jork, ale i firmy prywatne w mieście Nowy Jork – poszukują pracowników!W tym celu, miasto Nowy Jork otworzyło specjalny portal JOBS.NYC.gov oraz organizuje wydarzenia, na których potencjalni pracownicy, mogą poznać możliwości zdobycia pracy na rynku – od prac w departamentach miejskich, przez instytucje miejskie jak choćby CUNY, po prace w sektorze prywatnym. Wydarzenia te pod nazwą HIRING HALL, będą organizowane pięć razy w miesiącu – po jednym w każdej z dzielnicy Nowego Jorku, przynajmniej, przez kolejne pół roku.
Mon, 15 Apr 2024 - 566 - Archipelag Japonia cz. 5 - Gdzie mieszka Cesarz Japonii Naruhito i kiedy można go odwiedzić?
27 lutego 2024 w Tokio było bardzo wietrznie, bardzo czuć, że Japonia jest wyspą na oceanie. Na ten dzień zarezerwowaliśmy sobie około miesiąca wcześniej zwiedzanie Pałacu Cesarskiego, następnie odwiedziliśmy buddyjską świątynię Senso-ji w dzielnicy Asakusa i wjechaliśmy na wieżę Tokio Sky Tree.Zwiedzanie Pałacu Cesarskiego "Imperial Palace" wymaga wcześniejszego zarejestrowania, bo wpuszczają w ciagu dnia limitowana ilość osób. Można to zrobić przez internet na stronie Agencji Dworu Cesarskiego. Zwiedzanie po wcześniejszej rejestracji odbywa się z przewodnikiem i jest bezpłatne, ale to nie oznacza wejścia do pałacu, w sensie wejścia do budynku, tylko podejście trochę bliżej pod pałac reprezentacyjny, przejście przez plac na którym odbywają się różne oficjalne uroczystości, czy zobaczenie z bliska budynków administracyjnych. Cała wycieczka z przewodnikiem trwa około godziny.
Większa część terenu pałacowego jest zamknięta dla zwiedzających. Pałac Cesarski jest szerzej dostępny tylko dwa dni w roku: w urodziny cesarza oraz z okazji Nowego Roku (2 stycznia). Rodzina cesarska ukazuje się wówczas na oszklonej werandzie Pawilonu Recepcyjnego Chōwa-den. Pawilon Recepcyjny, pod który podeszliśmy z przewodnikiem jest największym budynkiem na terenie pałacowym. W jego wnętrzu jest kilka sal i pomieszczeń, które służą celom recepcyjnym i ceremonialnym. Największa z nich, Shunjū-no-Ma, ma charakter wielofunkcyjny, służy m.in. jako sala audiencjonalna. Tu cesarz odbiera listy uwierzytelniające od nowo przybyłych do Japonii ambasadorów.Rezydencja Cesarska, która jest siedzibą mieszkalną cesarza Naruhito, cesarzowej Masako oraz ich córki księżniczki Aiko, znajduje się na terenie ogrodów Fukiage, gdzie już nie wpuszczani są zwiedzający. My doszliśmy do tzw. podwójnego mostu, popularnie nazywanego Nijū-bashi.W dniu 1 maja 2019 roku starszy syn cesarza Akihito, Naruhito, został 126. cesarzem Japonii i w tym dniu rozpoczęła się nowa era o nazwie Reiwa. Jej nazwa została podana do publicznej wiadomości przez rząd Japonii miesiąc wcześniej, a oficjalne tłumaczenie nazwy nowej ery Reiwa w języku angielskim to: „Beautiful Harmony” („Piękna Harmonia").Prosto z Imperial Palace pojechaliśmy do dzielnicy Asakusa, gdzie mieści się najstarsza w mieście świątynia buddyjska Senso-ji. Do światyni wchodzi sie przez okazałą bramę „Kaminari-mon”, co tlumaczy sie jako brama grzmotow. Na lewym filarze zobaczymy posążek boga blyskawic, a po prawej boga wiatru. Obok swiatyni jest tez piekna, 5-piętrowa Pagoda. W swiatyniach szintoistycznych (shrine) mamy kapłanów, a w buddyjskich (temple) mnichów. Ponadto uklony i klaskanie w dlonie to tylko w światyniach szontoistycznych. Żona naszego kolegi Michała, ktora jest Japonką, powiedziała, ze teraz w Japonii te dwie religie sa połączone i pomieszane, i ludzie wierza w obie, każdy w sobie wiadomych proporcjach.Na zachód słońca zaplanowaliśmy wyjazd na Tokio Sky Tree, wiec kupilismy bilety na 5 pm. Jednak ten straszliwy wiatr sprawil, że ze wzgledow bezpieczenstwa kursowala tylko jedna z czterech wind, wiec na wyjazd czekalismy 2 godziny, a potem na zjazd 1 godzine. Dzieki temu zobaczylismy z góry Tokio nocą. Na górze Tokio Sky Tree jest kawałek szklanej podłogi, na której można stanąć i popatrzeć w dół. W Tokio jest kilka wież i wiele wieżowców z tarasami widokowymi. Jak dla mnie wystarczy wybrać jedną w dzień, a drugą w nocy, żeby zobaczyć Tokio z lotu ptaka w dziennej i nocnej scenerii.
Na górze Tokio Sky Tree mieliśmy też pewną, nerwową sytuację. Padały nam już komórki po całym dniu robienia zdjęć, wiec Paweł podłączył telefon do gniazdka za filarem i poszliśmy obejść w koło ten punkt widokowy. Po powrocie, czyli po około 5-10 minutach telefonu i ładowarki nie było. Nie wydawalo nam się, że Japończycy są zdolni do kradzieży, dlatego pozwoliliśmy sobie pozostawić telefon bez opieki. Okazalo się, że obsługa zabrała Pawła telefon, bo nie wolno używać w wieży w publicznych...Tue, 16 Apr 2024 - 565 - Msza Św. z okazji 10. rocznicy kanonizacji Św. Jana Pawła II
7 kwietnia w Katedrze Św. Patryka na Manhattanie odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 10. rocznicy kanonizacji Świętego Jana Pawła II, której przewodniczył Kardynał Timothy Dolan. Msza Św. współorganizowana przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku licznie zgromadziła przedstawicieli amerykańskiej Polonii.Obecny był również Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Ambasador Krzysztof Szczerski, który powiedział, że nauczanie JPII jest wciąż aktualne i podkreślił, że polski papież był polskim darem dla całego świata. Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki podkreślił, że naszym obowiązkiem jest przypominanie Amerykanom wybitnych polskich postaci, a taka była postać Św. Jana Pawła II, który był bardzo zaangażowany w budowanie przyjaźni polsko-amerykańskiej.Jak pamiętają Św. Jana Pawła II przedstawiciele dzieci i młodzieży, który są zbyt młodzi, żeby pamiętać go osobiście? Usłyszycie w relacji Radia RAMPA.
Tue, 16 Apr 2024 - 564 - Archipelag Japonia - cz.4 - Pierwsze szintoistyczne sanktuarium i dzielnica Shinbuya
“Archipelag Japonia” – w każdą sobotę, na antenie Radio RAMPA 620 AM po godz. 5 p.m., a także na www.RadioRAMPA.com.Personalna historia Teresy Myśliwiec, reporterki Radio RAMPA, która dzieli się swoimi obserwacjami z dwu-tygodniowej podróży po Japonii.
Sanktuarium Meiji Jingu uznawane jest za jedno z najważniejszych świątyń w kraju i zbudowane zostało na cześć cesarza Meiji. Park otaczający sanktuarium to około 70 hektarów. Teren ten uważany jest za święty i służy oddzieleniu świata sacrum od profanum. Wchodząc na teren sanktuarium, najpierw mijamy bramę tori, a tuż przed bramą do sanktuarium należy się oczyścić, czyli najpierw umyć ręce, potem przepłukać usta i na koniec znów umyć ręce. Będąc w sanktuarium nauczyliśmy się pewnego rytuału - najpierw trzeba się dwa razy ukłonić, potem dwa razy zaklaskać w ręce i na koniec jeszcze raz ukłonić. A wracając do samego cesarza Meiji, na cześć którego wzniesiono to sanktuarium - wsławił się on m.in. tym, ze rozłączył byddyzm od szintoizmu, a po śmierci na jego cześć szintoizm ogłoszono religią narodową, co zmieniło się dopiero po 1945 roku. Szintoizm przypisuje boski charakter cesarzowi, uznaje go za potomka bóstw, które stworzyły Ziemię i Archipelag Japoński, i przyznaje mu legitymacje do sprawowania władzy. Obok świątyni można wylosować karteczkę z poezją i przesłaniem od cesarza Meiji. Oprócz wróżby można też wypisać na karteczce życzenie, które zostanie przeniesione na drewniane tabliczki, wiszące nieopodal sanktuarium.Tue, 09 Apr 2024 - 563 - Ekstremalna Droga Krzyżowa - droga do stawania się pięknym człowiekiem
22 marca w metropolii nowojorskiej odbyła się po raz siódmy Ekstremalna Droga Krzyżowa. W naszym rejonie zgromadziła 60 uczestników, który po odprawieniu polowej Mszy Św. w trzech falach, ruszyli na nową trasę w Clarence Fahnestock Memorial State Park, oddaloną o około pół godziny od poprzedniej trasy w Bear Mountain Park.
O swoich wrażeniach z ekstremalnej drogi krzyżowej, opowiada Teresa Myśliwiec, reporterka Radio RAMPA, która wzięła w niej udział.Tue, 02 Apr 2024 - 562 - Kent Washington - amerykański wirtuoz koszykówki w komunistycznej Polsce
25 marca w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyło się spotkanie z legendarnym koszykarzem, Kentem Washingtonem, nazywanym wirtuozem koszykówki w komunistycznej Polsce.W latach 1979-1983 Kent Washington grał w polskiej lidze koszykówki - najpierw w Start Lublin, a następnie w Zagłębiu Sosnowiec. Podpisując kontrakt w styczniu 1979 roku, Amerykanin został pierwszym czarnoskórym zawodnikiem w historii polskiej ligi. Do drużyny ściągnął go trener Zdzisław Niedziela.
Lublin w tamtych czasach przeżywał „kentomanię”, a zespół Start Lublin dwukrotnie sięgnął po brązowe medale mistrzostw Polski. W 1980 roku Kent Washington został wybrany najlepszym koszykarzem ligi przez dziennik "Sport". Rok później przeszedł do Zagłębia Sosnowiec, a następnie w roku 1983 wyjechał na dwanaście lat do Szwecji, gdzie zakończył karierę w w wieku 39 lat. Następnie wrócił do USA i do dziś mieszka w rodzinnym New Rochelle, w stanie Nowy Jork.
Po latach Kent napisał książkę pod tytułem "Kentomania. Czarnoskóry wirtuoz koszykówki w komunistycznej Polsce", opisując swoją historię, jako pierwszego Afroamerykanina, który podpisał kontrakt w Polskiej Lidze Koszykówki. "Kentomania" to opowieść o miłości Kenta do sportu, spojrzeniu na PRL z perspektywy cudzoziemca oraz przełamywaniu barier kulturowych, które dla czarnoskórego zawodnika było nie lada wyzwaniem.Polskie wydanie książki "Kentomania. Czarnoskóry wirtuoz koszykówki w komunistycznej Polsce" sprawiło, że po 40 latach Kent Washington przyleciał do Lublina i przeżył kolejny szok, tym razem spowodowany tym, jak bardzo pozytywnie zmieniła się Polska przez te 40 lat.Gospodarzem spotkania w Konsulacie RP w Nowym Jorku był Wicekonsul Mateusz Dębowicz, który podkreślił, że w Kencie wciąż można zobaczyć tę radość ze wspomnień przywiezionych z czasów przebywania w Polsce i to, jak bardzo ten pobyt go ukształtował na całe życie.A Kent Washington dla Radia RAMPA opowiedział, dlaczego zdecydował się polecieć do Polski, na jakim poziomie była wtedy polska koszykówka, co go wtedy najbardziej zdziwiło w Polsce, jak radził sobie z Polskim językiem, co sądzi o Polakach grających aktualnie w NBA oraz o tym jak dzisiaj widzi Polskę.Zapraszamy do wysłuchania relacji z tego wydarzenia.Tue, 02 Apr 2024 - 561 - 10 mil z Jezusem - Droga Krzyżowa z Linden do Newark
W niedzielę, 17 marca odbyła się IV edycja dorocznej drogi krzyżowej pod nazwą „10 mil z Jezusem”. Pielgrzymka wyruszyła z Archidiecezjalnego Sanktuarium Św. Jana Pawła II przy
parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden, a zakończyła się w Bazylice Katedralnej Najświętszego Serca Jezusowego w Newarku uroczystą mszą Św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Kardynała Josepha Tobina.
W drodze krzyżowej wzięło udział około 1.300 uczestników. O samej inicjatywie "10 mil z Jezusem" opowiedział proboszcz parafii pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden ks. Ireneusz Pierzchała. W pielgrzymce szły dwie zorganizowane grupy, angielska i polska.
Duchowe przewodnictwo wraz z rozważaniami stacji drogi krzyżowej w grupie polskiej objął ks. Bogusław Jaworowski - misjonarz Św. Rodziny, który podkreślił, że iść z Jezusem, to przede wszystkim zrozumieć sens swojego życia.
Oprawę muzyczną przygotowała Beata Kumor.
W trakcie tych 10 mil był też przystanek na posiłek i odpoczynek. Siostra Ewa Biniek ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii zagranicznej przygotowała drożdżówki dla pielgrzymów. Na pielgrzymce było też wielu młodych wolontariuszy, którzy swoją pracą służyli innym. Grupa Harcerek i Harcerzy podjęła się trudu dźwigania krzyża, a Ewa - jedna ze współorganizatorek podkreśliła, że to ludzie są organizatorami tych 10 mil z Jezusem.Tue, 26 Mar 2024 - 560 - Archipelag Japonia cz.2 - Ciekawostki z maratonu w Tokio
W drugiej części cyklu Archipelag Japonia usłyszycie o maratonie w Tokio, który był głównym celem podróży Teresy i Pawła Myśliwiec do Japonii. Paweł Myśliwiec w Tokio właśnie, kończył zdobywanie korony światowych maratonów, dlatego w tym odcinku usłyszycie ciekawostki z tego maratonu z dwóch perspektyw - Teresy Myśliwiec, jako kibica oraz Pawła Myśliwca, jako maratończyka, który pokonał trasę tokijskiego maratonu w założonym przez siebie planie poniżej trzech godzin.
W tym odcinku usłyszycie o:
- gigantycznych kolejkach na otwarciu EXPO i wykupieniu wszystkich koszulek i bluz z logo maratonu w przeciągu jednej godziny od jego otwarcia,
- spotkaniu z najszybszą Polką - na maratonie tokijskim i nie tylko - czyli Kasią Raczkiewicz,
- wprawdzie płaskiej - ale kształtem przypominającej ośmiornicę - trasie maratonu, na której nigdy nie padł rekord świata w biegu maratońskim,
- kibicach - którzy choć życzliwi, to zdystansowani, czyli nie okazujący emocji - a więc jak kibicują?
- o polskiej fladze, którą machanie nie było takie proste na maratonie w Tokio.
Mon, 25 Mar 2024 - 559 - 504 metry dla polskiego hospicjum wybiegali uczniowie z Garfield
16 marca przy Polskiej Szkole im. Kazimierza Pułaskiego w Garfield, NJ został zorganizowany bieg charytatywny, będący częścią ogólnopolskiej akcji 504 km. Bieg odbył się na dystansie 504 metry, a środki zebrane podczas biegu zostaną przekazane na rzecz hospicjum dla dzieci "Dom Aniołków" w miejscowości Skowierzyn, na terenie gminy Zaleszany, w województwie podkarpackim, w Polsce.Zapraszamy do wysłuchania relacji audio tego wydarzenia:Agnieszka Pogorzelska - dyrektor Polskiej Szkoły im. Kazimierza Pułaskiego w Garfield powiedziała, że uczy uczniów, że bawiąc się można pomagać innym.Barbara Pieczuro - pediatra i inicjatorka Biegu 504 m w Garfield opowiedziała, o tej szczytnej inicjatywie.Richard Rigoglioso - Burmistrz Miasta Garfield również brał udział w tym biegu, gdyż uważa, że trzeba wspierać takie akcje tutejszej społeczności.Paweł Myśliwiec - zaproszony na bieg maratończyk, opowiedział dzieciom o bieganiu, o tym, jak dbać o zdrowie i sportową sylwetkę, pokazał medale, które przywiózł ostatnio z Tokio i przekonywał dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu.Polsko - Słowiańską Federalną Unię Kredytową reprezentowały panie dyrektor dwóch oddziałów z Garfield oraz z Wallington: Rita Kotyński oraz Marlena Michałowska. Rita Kotyński - dyrektor oddziału PSFCU w Garfield podkreśliła, że zawsze starają się pomagać polskiej szkole w Garfield.Sebastian Tyburski - policjant z Garfield nie tylko przebiegł wraz z synem bieg 504 metry, ale też zaangażował swoich kolegów z pracy, aby zapewnili bezpieczeństwo na drogach podczas tego wydarzenia.
Mon, 25 Mar 2024 - 558 - Wojciech Bonarowski - baryton - w Radio RAMPA
W niedzielę, 24 marca w kościele św. Stanisława Kostki na Brooklynie odbył się koncert „Ave Maria” – najpiękniejsze pieśni sakralne - z solowej płyty Wojciecha Bonarowskiego przy akompaniamencie pianisty Pablo Zingera. Informowaliśmy o tym koncercie na antenie Radio RAMPA oraz w mediach społecznościowych.
Wojciech Bonarowski - baryton i twórca tego koncertu, opowiedział na antenie Radia RAMPA o swojej karierze muzycznej i dlaczego przez dwa lata musiał porzucić śpiewanie, a także, o okolicznościach powstania pomysłu na płytę i koncertu Ave Maria. To również rozmowa o doświadczeniach muzycznych gościa.
Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Wojciechem Bonarowskim - wywiad oryginalnie wyemitowany został na antenie Radio RAMPA w sobotę, 23 marca.Mon, 25 Mar 2024 - 557 - Archipelag Japonia - zapowiedź cyklu audycji o Japonii
Japonia – kraj kwitnących wiśni, kraj o uderzająco odmiennej kulturze i zwyczajach, kraj o pięknej architekturze, ogromie zabytków. Ta relacja jest zapowiedzią cyklu audycji o Japonii z perspektywy Teresy Myśliwiec, która wróciła z dwutygodniowej podróży po tym kraju. W tym odcinku usłyszycie po krótce o pierwszych wrażeniach z Japonii, między innymi:
- Ludzie - zdystansowani, bardzo usłużni, przyjaźni, nie wchodzący w kłótnie, cisi, pomocni.Punktualność - od pociągów i autobusów można ustawiać zegarek, a spóźnianie traktowane jest jako brak szacunku.Ceremonialność - rytuał parzenia herbaty, pyszne jedzenie, nie jada się na ulicy.Czystość - brak koszy na ulicach, wszechobecne inteligentne toalety z instrukcją korzystania.Transport publiczny - wygodne kanapy, nie rozmawia się przez telefon, kolejki na peronach do drzwi pociągów, czy metra.Bezpieczeństwo - Japonia to jeden z najbezpieczniejszych krajów, właściwie nie widzieliśmy policji na ulicach.Język angielski - w Japonii nie mówi się po angielsku, a jeśli już ktoś mówi, to ma taki akcent, że i tak trudno go zrozumieć - dowiodła tego sonda wśród młodych na największym skrzyżowaniu świata Shibuya Scramble Crossing w Tokio. Nauczyliśmy się najważniejszego słowa, czyli "Arigato", bo brzmi, jak aligator, a oznacza dziękuję!Moda - na ulicach ludzie chodzą bardzo elegancko ubrani, a młodzież - zwłaszcza w Tokio - promuje pewną subkulturę, upodabniając się do postaci z mangi, anime czy wirtualnego awatara.Mieszkanie - małe pokoiki hotelowe, małe mieszkanka, może tzw. ryokany miały największe powierzchnie, bardzo mało miejsca wokół domu np. na zaparkowanie samochodu, czy jakiś ogródek.Religia - buddyzm pomieszany z szintoizmem, który uznaje boskość cesarza. Ogromna ilość świątyń i sanktuariów.
Tue, 19 Mar 2024 - 556 - Polska oferta kulturalna nie widoczna w NYC - raport z badań
12 marca w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się prezentacja specjalnego raportu "Promocja kultury polskiej za granicą" i dyskusja z badaczami z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie poświęcona upowszechnianiu kultury polskiej zagranicą.Naukowcy w składzie: Mariusz Dzięglewski, Aldona Guzik, Paulina Rojek-Adamek oraz Andrzej Dąbrowski opowiedzieli o swoich doświadczeniach z badań przeprowadzonych w Nowym Jorku, Londynie, Berlinie i Polsce.Zespół badaczy z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie przez klika tygodni obserwował wydarzenia upowszechniające polską literaturę, film i sztuki wizualne, przeprowadził ponad 80 wywiadów, przeanalizował portale internetowe, media społecznościowe i dokumenty strategiczne. Jest to pierwsze tego typu badanie, które ma zapoczątkować poważną debatę na temat roli upowszechniania kultury w budowaniu marki Polski na arenie międzynarodowej.Wnioski płynące z tego raportu dla Polonii amerykańskiej, mówiące m.in. o tym, że Polonia ze sobą nie współpracuje, a oferta kulturalna jest niewidoczna i niedostosowana do lokalnych gustów, przedstawił w wywiadzie dla Radia RAMPA profesor Mariusz Dzięglewski z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Mon, 18 Mar 2024 - 555 - Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie - doświadczenia z Ekstremalną Drogą Krzyżową
Ekstremalna Droga Krzyżowa, znana bardziej pod skrótem EDK powstała w 2009 roku, w Krakowie z inicjatywny ks. Jacka Stryczka - miała pomóc mężczyznom w dojrzewaniu w swojej męskości. Szybko jednak przekształciła się w coś więcej, w metodę i sposób na zmianę życia i rozwój duchowy.Tegoroczna, 16. edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej będzie kroczyć wraz z Janem Pawłem II i jego słowami „Musicie od siebie wymagać”, a rozważania czternastu stacji to opowieść o Jego życiu, jego przemianie od małego Karola do Wielkiego Świętego.Około 100 tys. osób w Polsce i w 20, innych krajach przemierza - nocą - średnio 40 km na płaskim terenie lub 30 km przy przewyższeniach, samotnie lub w małej grupie, ale zawsze w skupieniu. Przejdź 40 km w nocy i stań się pięknym człowiekiem, czyli takim, który ożywia codzienność - nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie.Również w Nowym Jorku mamy swoją trasę EDK. Trasa w Bear Mountain Park, w stanie Nowy Jork jest trasą bardzo wymagającą, z przewyższeniami około 1.500 metrów. W tym roku, 22 marca tym szlakiem ruszy już 7. edycja EDK. Od niedawna została wytyczona też trasa w West Milford w stanie New Jersey.O swoich dziewięciu EDK, a także o rozumieniu tej nocnej wędrówki opowiedziała Sabina z Krakowa, a także Gerard, Magda i Paweł z New Jersey.
Wed, 28 Feb 2024 - 554 - NYPD Chief of Personnel John Benoit o karierze w NYPD
Gościem Radio RAMPA był NYPD Chief of Personnel John Benoit, który nadzoruje rekrutację i selekcję personelu w NYPD. Do jego obowiązków należy zarządzanie około 51 000 pracowników NYPD.
Jak powiedział Chief Benoit w wywiadzie, w NYPD pracuje około 600 osób, które podają się jako osoby polskiego pochodzenia. Rzeczywista ich liczba, może być jednak większa. Gość Radio RAMPA powiedział o możliwościach kariery w NYPD - zarówno w roli oficera jak i dla cywilów.
Kariera Johna Benoit to ponad 30 lat pracy w NYPD. W wywiadzie opowiedział o najbardziej dumnych chwilach, jak odbiór porodu na autostradzie, po najbardziej trudne chwile, jak ataki terrorystyczne z 11 września, czy zbrodnie dokonane na dzieciach.Sat, 17 Feb 2024 - 553 - VI Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek "Głos Małego Serca"
1 lutego w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się Finałowa Gala rozdania nagród VI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Głos Małego Serca". Podczas Gali - oprócz laureatów - wystąpił także Chór Dziecięcy Polonia oraz Polonia BigBand, którzy wraz z parafią pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia na Brooklynie byli organizatorami tego wydarzenia.
Chór Dziecięcy Polonia i Bigband prowadzony jest przez Dominika Grzyb, który jest zainspirowany talentami swoich uczniów.
Finałowa Gala Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Głos Małego Serca" odbyła się po raz pierwszy w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, a konsul Krzysztof Płaski nie krył radości z tego powodu.
VI Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek "Głos Małego Serca" przeprowadzono 28 stycznia br. Tego dnia, jurywyłoniło laureatów poszczególnych kategorii, a byli to:
Adrian Chudzik - nagroda dla najlepszego instrumentalisty (klarnet), Gabriela Kois, Maria Czukiewska, Alicja Rutkowski, Khloe Kropiewnicki - nagrody specjalne (vocal), Hanna Idec - Super Debiut (vocal). W przypadku nagrody Grand Prix, w tym roku otrzymały ją ex aequo dwie artystki: Franciszka Tuman i Mia Bayas, które z przyczyn zdrowotnych nie mogły zaprezentować swoich talentów na Gali Finałowej.
Franciszka Tuman została wyróżniona nagrodą Grand Prix za oryginalną, jazzową interpretację kolędy "Gdy śliczna Panna". Mia Bayas otrzymała nagrodę Grand Prix, jako multiinstrumentalistka, ujęła jury grą na pięciu instrumentach.
Na Galę Finałową został również zaproszony Michael Jamrozik zdobywca nagrody Grand Prix z roku 2023.
Zapraszamy do wysłuchania relacji audio z tego wydarzenia.Thu, 15 Feb 2024 - 552 - „Kto śpiewa, ten dwa razy się modli” - koncert chóru Hosanna i przyjaciół, w parafii p.w. Św. Jana Kantego w Clifton
W niedzielę, 28 stycznia w parafii pod wezwaniem Św. Jana Kantego w Clifton w stanie New Jersey odbył się coroczny koncert kolęd wykonywany przez dziecięcy chór Hosanna, działający przy tej parafii. W koncercie gościnnie wzięły udział również dzieci śpiewające po góralsku z Zespołu Podhalanie działającego przy Stowarzyszeniu Podhalan w New Jersey oraz dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Galopka, działającego przy parafii Św. Józefa w Passaic. Parafia pod wezwaniem Św. Jana Kantego w Clifton jest prowadzona przez Ojców Franciszkanów, z proboszczem ojcem Wacławem Sokołowskim na czele. Ojciec Wacław powiedział, że parafia liczy około tysiąc polskich rodzin i pomimo braku nowej migracji z Polski, to polskich rodzin w parafii wciąż przybywa. Ojciec Wacław ten stan rzeczy przypisuje działaniu przy parafii dziecięcego chóru prowadzonego przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, a w szczególności, siostrze Ewie Biniek. Chór przyciąga nowe dzieci do śpiewania, a wraz z dziećmi pojawiają się w parafii i ich rodziny. Siostra Ewa Biniek ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii zagranicznej, powiedziała, że chór składa się z 36 dzieci podzielonych na trzy grupy z uwagi na duże zróżnicowanie wiekowe. Siostra Ewa podkreśliła również, że oprócz śpiewania chodzi o formację - aby dzieci budowały relacje z rówieśnikami i zawiązywały długoletnie przyjaźnie.W chórze zaczynają śpiewać dzieci od najmłodszych lat, często nie chodzące jeszcze do szkoły. W chórze znajdziemy też dorosłą młodzież, jak chociażby Lilly Martins – nazwana przez Iwonę Bednarz – współprowadzącą chór - parafialnym skarbem czy Nicole Ozga, która oprócz śpiewania, również gra na gitarze. Siostra Ewa podkreśliła, że te starsze dziewczyny są dużą inspiracją dla malutkich dzieci, które dopiero zaczynają śpiewać w chórze.Chór dziecięcy Hosanna ma również swoich instrumentalistów – skrzypka i organistę – dwóch braci Bednarz – Tomka i Maxa. Jak powiedział Tomek Bednarz, gra w chórze, bo lubi, a zaczął swoją przygodę ze skrzypcami, bo zobaczył, że inne dzieci też grają na różnych instrumentach. Podkreślił też, że w chórze bardzo rozwinął swój talent muzyczny. Max na koncercie grał aż na trzech instrumentach: na pianinie, akordeonie i gitarze.To zdanie przewijało się z ust rodziców dzieci śpiewających bardzo często: „w chórze dzieci odkrywają i rozwijają swoje muzyczne talenty, staja się bardziej otwarte na kontakt z rówieśnikami i odważne do publicznych wystąpień.” Zalet wspólnego muzykowania jest wiele, a jak w wywiadach podkreślały same dzieci „kto śpiewa ten dwa razy się modli”.W parafii Św. Jana Kantego w Clifton, chór dziecięcy „Hosanna” tworzy oprawę muzyczną do mszy św. w każdą niedzielę. W ten sposób ojcowie Franciszkanie i siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, angażują dzieci w życie całej parafii, bo jak powiedział niemiecki poeta Goethe „Gdzie słyszysz śpiew, tam idź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, uwierz mi, ci nigdy nie śpiewają”. Zapraszamy do wysłuchania relacji.
Tue, 06 Feb 2024 - 551 - Internet - nowy kontynent. Ks. Sebastian Picur o młodzieży i internecie
Ks. Sebastian Picur - nazywany księdzem z TikToka, nauczyciel, katecheta z archidiecezji przemyskiej, przyleciał do USA z relikwiami błogosławionej Rodziny Ulmów na zaproszenie ks. Stefana Las z parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej w Passaic. Przy tej okazji wygłosił również rekolekcje dla dzieci i młodzieży o rodzinie Ulmów, między innymi w polskiej szkole Św. Stanisława Kostki w Wallington.W wywiadzie dla Radia RAMPA opowiedział o swoim pomyśle docierania do młodzieży przez internet, który nazywa nowym kontynentem, a także o swojej książce Holy Game, napisanej wspólnie z nastolatkami z perspektywy ich potrzeb i widzenia świata.Zapraszamy do wysłuchania wywiadu audio z ks. Sebastianem Picur.
Tue, 06 Feb 2024 - 550 - Wyróżnieni polonijni biegacze na balu Polska Running Team
W dniu 27 stycznia odbył się bal karnawałowy Polska Running Team, podczas którego, wręczone zostały wyróżnienia dla najlepszych biegaczek i biegaczy w roku 2023.W materiale Radio RAMPA, Paweł Myśliwiec - Prezes Polska Running Team - podsumowuje rok 2023 i wręczone wyróżnienia.Gościem balu, był przedstawiciel Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, wicekonsul Wiktor Cichecki, który podkreślił, że członkowie PRT biegający na różnych kontynentach z orzełkiem na piersiach i napisem POLSKA na koszulkach, są światowymi ambasadorami Polski.Aneta Sabanowska - odebrała najwiecej wyróżnień, aż w trzech kategoriach: za udział w największej ilości biegów zorganizowanych przez New York Road Runners, za największą ilość punktów zebranych dla klubu oraz jako osoba, która zrobiła największy progres biegowy. Zarząd PRT przede wszystkim docenił Anetę za klasyfikację na maraton w Bostonie i ustanowienie tam swojego życiowego rekordu.W kategorii kobiet wyróżnione zostały również: Urszula Musik i Magdalena Byra, które opowiedziały o roku 2023. W kategorii mężczyzn Paweł Myśliwiec odebrał 2 wyróżnienia - za największą ilość biegów i największą ilość punktów zebranych dla klubu, a przyznawanych przez NYRR.Zarząd PRT wyróżnił Piotra Marciniaka za największy progres w roku 2023. Piotr swoją dyscypliną i siłą woli przeszedł od kontuzji do rekordu życiowego na maratonie w Chicago.W kategorii mężczyzn wyróżnieni zostali również: Kamil Dużyński, Jarosław Grabias, Robert Litwin i Tomasz Rudniak. Kamil Dużyński biega wraz z całą swoją rodziną: żoną i dwiema córkami.Na balu wyróżniono również osoby, które w roku 2023 ukończyły koronę światowych maratonów, a było ich rekordowo dużo. Szóstą gwiazdę w roku 2023 zdobyli: Tomasz Augustyniak, Grzegorz Krawczyk, Marta Kubasek, Magdalena Ryndak, Łukasz Ryndak, Kinga Tzach i Katarzyna Wallin. Magdalena i Łukasz Ryndak są pierwszą parą PRT, która wspólnie osiągnęła koronę maratonów.Kinga Tzach, w materiale Radio RAMPA, podkreśliła, że zdobyła koronę światowych maratonów biegając z organizacją Team For Kids, więc oprócz spełnienia swojego marzenia, mogła również pomagać potrzebującym dzieciom.O tym, jaki był biegowo rok 2023, ile kosztował wyrzeczeń, potu i różnych innych nakładów w relacji Radio RAMPA.
Tue, 06 Feb 2024 - 549 - Głos Małego Serca - Szósty Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek
28 stycznia już po raz szósty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek "Głos Małego Serca". Organizatorem tego wydarzenia jest dziecięcy Chór Polonia z dyrektorem Dominikiem Grzyb na czele oraz parafia pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia na Brooklynie.Konkurs skierowany jest do dzieci od 5 do 18 lat, dla wszystkich uczestników przewidziane są nagrody, a nagrodą główną Grand Prix jest 1000 dolarów.Aby wziąć udział w konkursie należy do 10 stycznia wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy na stronie www.chorpolonia.com lub przesłać swoje zgłoszenie na adres mailowy: musicfestivalnewyork@gmail.com, a także przygotować dowolną kolędę, pastorałkę lub piosenkę świąteczną w dowolnym języku.Więcej informacji mogą Państwo uzyskać pod numerem telefonu: 929-308-7728 lub na stronie www.chorpolonia.comW Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbędzie się Gala, na której nastąpi wręczenie nagród specjalnych - data tego wydarzenia jeszcze nie została ogłoszona.O szczegółach Festiwalu dla Radia RAMPA opowiedział Dominik Grzyb - dyrektor Chóru Dziecięcego Polonia. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu.
Mon, 08 Jan 2024 - 548 - "Powróćmy, jak za dawnych lat" - w wywiadzie z Anną Kucay
W wywiadzie dla Radia RAMPA Anna Kucay - dyrektor artystyczny Kabaretu ERKA opowiedziała o swoim początku rozpoczęcia przygody z kabaretem w Stanach Zjednoczonych, o samym kabarecie ERKA, a także o przedstawieniu teatralnym "Powróćmy, jak za dawnych lat", w którym - jak na kabaret przystało - nie zabraknie śmiesznych scen, ale można w nim będzie usłyszeć również śpiewanie dawnych, przedwojennych piosenek i recytacje wierszy znanej polskiej poetki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej.Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Anną Kucay.
Mon, 08 Jan 2024 - 547 - Diecezjalne Sanktuarium Jana Pawła II w Passaic - aktywne centrum Polonii w NJ
Diecezjalne Sanktuarium Jana Pawła II przy parafii Matki Bożej Różańcowej w Passaic, to ważne skupisko Polonii w stanie New Jersey. Przy parafii działa wiele organizacji, a także polska szkoła im. Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki i Grupa Młodych. W parafii odbywają się polonijne wydarzenia - to tutaj była zarejestrowana największa liczba wyborców z nowojorskiego okręgu konsularnego, to również tutaj w sali pod kościołem dokonał się wybór głównego marszałka parady Pułaskiego 2024, to także w tym kościele miało miejsce w ostatnią niedzielę Wielkie kolędowanie z polskimi gwiazdami. A to tylko nieliczne z wydarzeń mających miejsce w tej parafii. Kościół od 2011 roku jest diecezjalnym sanktuarium Jana Pawła II, ponieważ w 1976 roku przebywający na kongresie w Filadelfii ówczesny Kardynał Karol Wojtyła przybył do tej parafii i odprawił tu mszę św.
Sat, 23 Dec 2023 - 546 - Samotne święta na emigracji, dalej mogą być radosne
Święta Bożego Narodzenia w tradycji polskiej to najbardziej rodzinnie obchodzone święta - siadamy wspólnie przy wigilijnym stole, łamiemy się opłatkiem, wspólnie śpiewamy kolędy i cieszymy się, że możemy swoich bliskich obdarowywać swoim czasem i prezentami.A jak przeżyć święta, gdy jest się odłączonym od swojej rodziny? Emigracja wręcz prowokuje takie sytuacje, gdy jesteśmy z dala od naszych najbliższych. Jeśli przygotujemy się do przeżycia tych Świąt bardziej w wymiarze duchowym lub przyjmiemy, że poczucie osamotnienia to nasz stan umysłu - na który możemy wpływać - to łatwiej nam będzie w radości, choć z dala od bliskich, przeżywać te dni.14 grudnia w parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie zorganizowano przy współudziale Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku i Centrum Polsko - Słowiańskiego opłatek dla samotnych. Obecne na spotkaniu osoby, opowiedziały Radiu RAMPA, jak dobrze, choć samotnie, spędzić nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.
Wed, 20 Dec 2023 - 545 - Ryzykujemy, że nasze ciała będą złożone w ofierze tej wojny - Damian Duda, wolontariusz-medyk bojowy na Ukrainie
Gościem RAMPA TV jest DAMIAN DUDA – medyk pierwszej pomocy dla wojskowych, CEO fundacji W MIĘDZYCZASIE, medyk frontowy i ratownik pola walki. Celem jego, ale i jego drużyny, jest uratować jak największą ilość żołnierzy na pierwszej linii frontu. Opowiada o swojej pracy na Ukrainie.
Thu, 14 Dec 2023 - 544 - "Zimna woda zdrowia doda" - Morsy rozpoczynają kolejny sezon
"Morsy" przypominają nam, że za oknem już zimowa aura i można rozpocząć kolejny sezon morsowania, czyli zażywania krótkich kąpieli w zimnej wodzie. Morsowanie to nie tylko moda, brawura czy hobby - to przede wszystkim ogromna dawka endorfin i liczne zalety dla skóry i zdrowia.W wywiadzie dla Radia RAMPA Paweł Myśliwiec, który jest fizjoterapeutą i od lat zażywa tych krioterapeutycznych kąpieli opowiedział o tym, jak zacząć swoją przygodę z morsowaniem, jak się właściwie przygotować do pierwszego wejścia do lodowatej wody, a także podaje szczegóły o funkcjonujących grupach "morsów" w okręgu nowojorskim i New Jersey, do których można dołączyć, aby otrzymać dodatkowe wsparcie, wiedzę, poczucie bezpieczeństwa i przede wszystkim motywację do rozpoczęcia przygody z morsowaniem.
Tue, 12 Dec 2023 - 543 - Bieg z Flagą w Central Park dla uczczenia 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę
12 listopada w Central Park w Nowym Jorku odbyła się już 6. edycja "Biegu z Flagą" dla uczczenia 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległościPunktualnie o godzinie 11.11 am Paweł Myśliwiec - prezes Polska Running Team i organizator biegu przywitał wszystkich uczestników, podziękował za przybycie, a także podkreślił, że w tym roku frekwencja jest rekordowa, gdyż prawie 60 uczestników zjawiło się pod pomnikiem króla Władysława Jagiełły.
Wed, 15 Nov 2023 - 542 - Czarna Madonna z Boontońskiego Wzgórza - nowy mural został odsłonięty
18 listopada 2023 roku, w parafii pw. Św. Cyryla i Metodego w Boonton, NJ, odbył się Bal Andrzejkowy, podczas którego nastąpiło oficjalne otwarcie muralu Matki Boskiej Częstochowskiej. Czarna Madonna została wykonana na murach wieży kościelnej w Boonton przez artystę Rafała Pisarczyka, znanego nowojorskiej Polonii z wykonania muralu Powstania Warszawskiego na Greenpoincie oraz muralu Witolda Pileckiego na Brooklynie.
Tue, 28 Nov 2023 - 541 - Ks. Łukasz Iwańczuk o przemianach w malutkiej polskiej parafii w Boonton, NJ
W wywiadzie dla Radia RAMPA Ks. Łukasz Iwańczuk - administrator parafii pw. Św. Cyryla i Metodego w Boonton, NJ, opowiedział o tym co zmieniło się w tej parafii od czasu, gdy on zaczął nią administrować, a także, z jakimi trudnościami przyszło mu się zmierzyć w nowym miejscu swojej pracy i posługi.Ks. Iwańczuk informuje również, o kolejnych wydarzeniach i projektach, jakie planuje w nieodległej przyszłości zrealizować.
Tue, 28 Nov 2023 - 540 - Rafał Pisarczyk o swojej twórczości "ulicznej", czyli jak dojrzał pomysł tworzenia murali
Artysta Rafał Pisarczyk jest znany nowojorskiej Polonii głównie z muralu Powstania Warszawskiego na Greenpoincie, a także z czasowego muralu Witolda Pileckiego na Brooklynie.Aktualnie zakończył kolejne już dzieło, tym razem jest to wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej na wieży kościoła pw. Św. Cyryla i Metodego w Boonton, w NJ.Posłuchajcie o tym, jak dojrzewała w nim sztuka wyrażania swojej twórczości poprzez murale, czym dla niego jest twórczość malarska i jakie te murale już do tej pory powstały.
Tue, 28 Nov 2023 - 539 - Katarzyna Raczkiewicz, najszybsza Polka na tegorocznym maratonie nowojorskim
Na tegorocznym maratonie nowojorskim najszybszą Polską okazała się Katarzyna Raczkiewicz z czasem: 2:53:29. To nie przypadek - Kasia była również najszybszą Polką na tegorocznym maratonie w Chicago, który odbył się trzy tygodnie wcześniej.W wywiadzie dla Radia RAMPA Katarzyna Raczkiewicz opowiada o swoich motywacjach do biegania, o tym, że na początku to wcale nie była pasja, a raczej sposób na radzenie sobie ze stresem. Rozmówczyni Radio RAMPA opowiada co bieganie daje jej teraz i bardzo chwali nowojorską Polonię - za wsparcie, dopingowanie na trasie, ale też przyjaźnie i otwieranie przed nią swoich domów.Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Katarzyną Raczkiewicz - najszybszą Polką w tegorocznej edycji nowojorskiego maratonu.
Mon, 13 Nov 2023 - 538 - Ukończyli nowojorski maraton reprezentując Polskę
6 listopada, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, gościł u siebie zgodnie z tradycją, polskich maratończyków. Grupa ponad 300 osób polskiego pochodzenia - z Polski, lub reprezentująca Polonię - 5 listopada, pokonała dystans 42 km na trasie nowojorskiego maratonu.Konsul Generalny Adrian Kubicki powitał wszystkich biegaczy i podziękował im za reprezentowanie Polski na tym prestiżowym, światowym maratonie w Nowym Jorku. Podkreślił, że polscy maratończycy są ambasadorami polskości. Konsul wręczył dyplomy dla najszybszej Polki Katarzyny Raczkiewicz i najszybszego Polaka - Wojciecha Kopcia. Następnie Paweł Myśliwiec - prezes Polska Running Team wręczył im czeki na symboliczną kwotę 262 dolarów - kwota ta odzwierciedla dystans maratoński w milach. Katarzyna Raczkiewicz była nieobecna w konsulacie, gdyż nie liczyła, że będzie pierwszą Polką na mecie i już wcześniej zaplanowała urlop w North Carolina. W jej imieniu dyplom i czek odebrała Aleksandra Szydełko.Zapraszamy do wysłuchania relacji z tego tradycyjnego spotkania.
Mon, 13 Nov 2023 - 537 - W pół roku obiec USA? Tomasz Sobania i jego plan na 2024 rok
Tomasz Sobania - ekstremalny biegacz zamierza w przyszłym roku przebiec dystans z Bostonu do Los Angeles. Jego plan zakłada, że codziennie - przez sześć miesięcy - będzie biegł maraton, czyli 42 kilometry.W wywiadzie dla Radia RAMPA opowiedział o tym dlaczego podjął taką decyzję, jakie inne ekstremalne biegi ma już na swoim koncie, oraz jak przygotowuje się do przyszłorocznego wyzwania na amerykańskiej ziemi. W wywiadzie dla Radio RAMPA, mówi również, czego oczekiwałby od nowojorskiej Polonii.
Mon, 13 Nov 2023 - 536 - Polska szkoła im. gen. Pułaskiego na Brooklynie świętuje 30 lat istnienia
Polska Szkoła Dokształcająca im. Generała Kazimierza Pułaskiego w tym roku obchodzi jubileusz 30–lecia. Z tej okazji w dniach 21-22 października odbył się szereg wydarzeń celebrujących ten piękny jubileusz.W sobotę, 21 października obchody 30. lecia otwarła wystawa, w której dzieci ze szkoły zaprezentowały swoje prace na dwa tematy: "Kazimierz Pułaski - nasz bohater narodowy’’ oraz "Co lubimy w naszej szkole”. Przed południem wystawiono też specjalne przedstawienie jubileuszowe. W sobotę wieczorem na uroczystym Bankiecie Jubileuszowym Bogusława Borkowska - Dyrektor Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Gen. Pulaskiego opowiedziała o aktualnej organizacji szkoły i o tym co ich wyróżnia na tle innych polonijnych szkół.Wicekonsul Mateusz Dębowicz - podkreślił rolę polskich szkół dokształcających w kształtowaniu młodego pokolenia.Ks. Biskup Witold Mroziewski z diecezji Brooklyn oraz Maria Serafin współzałożycielka szkoły i nauczycielka w tej szkole wspomnieli moment powstania szkoły, a Proboszcz parafii ks. Łukasz Dutkiewicz podkreślił, że polska szkoła jest w parafii bardzo potrzebna.Renata Jujka – Wiceprezes CPSD wręczyła wszystkim nauczycielom dyplomy, dla dyrektor szkoły zadedykowała wiersz Barbary Kosmowskiej i złożyła życzenia szkole.Podczas tej celebracji wypowiedziano wiele podziękowań i wręczono wiele nagród. Głównymi nagrodzonymi byli nauczyciele tej szkoły za ich trud włożony w edukację dzieci w duchu polskości. Beata Grabowiec - Krużel – nauczycielka w szkole im. Generała Kazimierza Pułaskiego na Brooklynie, przygotowała prezentację multimedialną, pokazującą minione 30. lat, a także opowiedziała o przygotowanych przez dzieci pracach malarskich. Iwona Biel - nauczycielka w w szkole im. Generała Kazimierza Pulaskiego na Brooklynie opowiedziała o jubileuszowym przedstawieniu.Na uroczystym bankiecie jubileuszowym nie zabrakło również wybitnych przedstawicieli absolwentów tej szkoły. Jakub Staniewski – prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży i absolwent tejże szkoły, wspomniał cukierki ze sklepiku szkolnego, jasełka, w których grał pastuszka i podkreślił, iż szkoła stwarzała niezwykłe warunki do integracji pomiędzy dziećmi i klasami.Obchody 30 - lecia polskiej szkoły dokształcającej im. Generała Kazimierza Pulaskiego na Brooklynie, zakończyła w niedzielę uroczysta msza. św. W parafii sw. Franciszki de Chantal na Brooklynie.
Wed, 08 Nov 2023 - 535 - Kolejny raz, Polonia pamięta o weteranach
Gościem na antenie Radio RAMPA był Grzegorz Tymiński, prezes Stowarzyszenia Pamięć. Z Grzegorzem Tymińskim rozmawialiśmy o wyróżnieniu jakie otrzymał od Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, a także, o nadchodzącej, kolejnej już edycji akcji "Pamiętaj o Weteranach."
Grzegorz Tymiński jest prezesem Stowarzyszenia „Pamięć” - wśród wielu działań, które podejmuje organizacja na rzecz promocji polskiej historii, jest akcja "Pamiętaj o Weteranach", podczas której sprzątane i dekorowane są groby polskich weteranów pochowanych na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie. Tegoroczna edycja akcji, do której Stowarzyszenie zaprosiło uczniów polskich szkół, odbędzie się w sobotę, 28 października. Biało-czerwone wstążki na tę okazję są już przygotowane - w tym roku jest ich 2400. O szczegółach akcji, ale i wyjątkowości - historycznej kwatery cmentarza w Amerykańskiej Częstochowie - wysłuchacie w wywiadzie z Grzegorzem Tymińskim.Wed, 25 Oct 2023 - 534 - Dzień Dziedzictwa Polskiego na Brooklynie i dziękczynienie za pontyfikat Jana Pawła II
W dniu 15 października w konkatedrze p.w. św. Józefa na Brooklynie, odbył się Dzień Dziedzictwa Polskiego upamiętniający 45. rocznicę wyboru Polaka – Karola Wojtyły na Papieża. O godz. 15.30 w konkatedrze odprawiona została uroczysta Msza Dziedzictwa Polskiego, którą celebrował Biskup Józef Dąbrowski, z Diecezji Charlottetown w Kanadzie.Ksiądz Biskup Józef Dąbrowski podczas kazania nawoływał do sięgania do tego dziedzictwa, które pozostawił nam po sobie Święty Jan Paweł II i sam wspominał Jego pontyfikat.Ksiądz Grzegorz Markulak - Proboszcz parafii pw. Św. Stanisława Kostki na Greenpoincie podkreślił bogactwo spuścizny Świętego Jana Pawła II, po którą powinniśmy jak najczęściej sięgać.dr Dorota Andraka - Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających podkreśliła, że powinniśmy celebrować polskie dziedzictwo narodowe i uczyć tej celebracji młode pokolenia.Małgorzata Skrodzki - nauczycielka z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Cyryla i Metodego na Brooklynie powiedziała, że obowiązkiem nauczyciela polonijnego jest zachęcanie dzieci do wzięcia udziału w Dniu Dziedzictwa Polskiego.W relacji RADIO RAMPA, posłuchamy wypowiedzi młodzieży i nie tylko na temat tego, co dla nich oznacza dziedzictwo polskie i dlatego wzięli udział w Mszy Dziedzictwa Polskiego.
Wed, 25 Oct 2023 - 533 - "Święty z Wadowic - Jan Paweł II" - widowisko muzyczne w konkatedrze Św. Józefa na Brooklynie
W dniu 15 października o godz. 18.00 w konkatedrze p.w. św. Józefa na Brooklynie, zaprezentowany został wyjątkowy koncert z piosenkami z multimedialnego widowiska „Święty z Wadowic – Jan Paweł II". Koncert upamiętnił 45. rocznicę wyboru Polaka – Karola Wojtyły na Papieża.„ŚWIĘTY" to pierwsze w polskiej historii widowisko muzyczne o jednym z najważniejszych i najbardziej zasłużonych Polaków – Świętym Janie Pawle II. Jego mądrość, odwaga i ogromna siła zmieniały bieg historii. Podczas wzruszającego koncertu w Nowym Jorku wystąpiło ponad 20 znakomitych artystów z Polski, którzy wykonali 13 utworów.Przewodnikiem w drodze do świętości Jana Pawła II był Patryk Szwichtenberg, który wcielił się w rolę Adwokata Diabła z procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego, natomiast Urszula Grabowska przedstawiła świadectwa jego świętości. Zaśpiewali Mariola Siepak, Weronika Skalska, Natalia Szczypuła, Piotr Szewczyk, Hanka Wójciak, Rafał Żur a orkiestrę poprowadził Krzysztof Odrobina - dyrektor artystyczny wydarzenia.
Wed, 25 Oct 2023 - 532 - "Maria i Magdalena" - spektakl teatralny o rodzinie Kossaków - wywiad z odtwórczyniami głównych ról
27 października o godz.18:30 w Centrum Polsko- Słowiańskim, na 177 Kent Street odbędzie się spektakl teatralny w wykonaniu Theatre and Opera Society „THEOS” pod tytułem „Maria i Magdalena”, którego bohaterkami są dwie niezwykłe kobiety epoki międzywojennej. Pierwsza to wspaniała poetka Maria Pawlikowska - Jasnorzewska (w tej roli Anna Kucay), druga to jej siostra, pisarka–satyryk Magdalena Samozwaniec (w tej roli Katarzyna Drucker). Były one córkami słynnego malarza Wojciecha Kossaka oraz wnuczkami Juliusza Kossaka. Przedstawienie oparte jest na scenach z życia rodziny Kossaków zaczerpniętych z książki „Maria i Magdalena" napisanej przez Magdalenę Samozwaniec, która była swoistym kronikarzem rodzinnym opisującym w sposób lekki i dowcipny fragmenty z ich życia. Wszystko jest poprzeplatane wierszami Marii Pawlikowskiej –Jasnorzewskiej w formie recytacji i śpiewu. Usłyszymy muzykę lat międzywojennych w wykonaniu Ala Wernera oraz piękne kompozycje nieżyjącego Mirosława Kucaya, znanego polonijnego muzyka jazzowego, które zostały specjalnie skomponowane do tego przedstawienia.
Mon, 23 Oct 2023 - 531 - II edycja koncertu NIE - zakazanych piosenek w Lodi
W niedzielę, 24 września, w auli Felician University w Lodi, w New Jersey odbyła się druga edycja Koncertu "Wspólne śpiewanie (nie) zakazanych piosenek."
Organizatorem tego wydarzenia była Polska Szkoła im. Św Stanisława Kostki w Wallington, której dyrektorem jest Agnieszka Kasprzak.
Dziecięcy chór z Polskich Szkół, liczący około 40 osób, pod dyrekcją Iwony Wesołowskiej, wykonał 19 patriotycznych piosenek. Koncertowi towarzyszył pokaz multimedialny z wypowiedziami powstańców warszawskich i sybiraków, tworzący wraz ze śpiewem piękną lekcję historii. Wszyscy uczestnicy byli przyozdobieni biało-czerwonymi kotylionami, które w ramach współpracy, otrzymali z Polski od Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie.
Uczestnicy koncertu przy wejściu otrzymali śpiewniki, aby czynnie uczestniczyć w śpiewaniu (nie) zakazanych piosenek.Fri, 06 Oct 2023 - 530 - Mała polska parafia w Boonton z ludźmi o wielkich sercach
24 września w Parafii pw Św. Cyryla i Metodego w Boonton odbył się coroczny piknik. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to ile zmian zachodzi w tej parafii od ostatniego roku. Wraz z pojawieniem się w parafii ks. Łukasza Iwańczuka ruszył remont kościoła, najprawdopodobniej w październiku powstanie mural Matki Boskiej autorstwa Rafała Pisarczyka, twórcy muralu Powstania Warszawskiego na Greenpoincie. W grudniu internowani w czasach Solidarności za działalność polityczną, będą odznaczani w tej parafii, gdyż wielu z nich przynależy właśnie do tejże parafii pw. Cyryla i Metodego w Boonton.Ks. Łukasz Iwańczuk - podkreślił, że ta mała parafia, licząca zaledwie 90 rodzin jest mała tylko w liczbach, w zaangażowaniu i wielkości serc jest ogromna.Działacze Solidarności: Zbigniew Połamar, Krzysztof Sienkiewicz oraz Zbigniew Wieczorek, którzy będą 17 grudnia odznaczani w tej parafii podkreślili, że trzymają się razem i tu poza granicami Polski.Parafianki Anna Surdyka i Marzanna Kopacz opowiedziały, jak organizacja pikniku wyglada "od kuchni", a Agnieszka Wilkins podkreśliła, że spoiwem ich grupy parafialnej jest wspólnota narodowa i kulturowa.
Fri, 06 Oct 2023 - 529 - Wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek - 24 września w NJ
24 września 2023 roku o godz. 3 pm, w Felician University w Lodi (NJ) odbędzie się druga edycja koncertu “Wspólne śpiewanie (nie) zakazanych piosenek.Organizatorem wydarzenia jest Polska Szkoła im. Stanisława Kostki w Wallington, NJ. Wstęp wolny.Agnieszka Kasprzak – dyrektor szkoły – opowiada o pomyśle zorganizowania wspólnego śpiewania (nie) zakazanych piosenek, podkreśla, że jest to muzyczna opowieść polskiego narodu podczas II wojny światowej, przeplatana opowieściami osób, które przeżyły niemiecką okupację. Pokażmy, że pamiętamy i podziękujmy wspólnym śpiewaniem – zachęca Agnieszka Kasprzak.Nadia Kwiatkowski - uczennica Polska Szkoła im. Stanisława Kostki w Wallington oraz uczestniczka koncertu powiedziała, że jako dziecko chce oddać hołd bohaterom przez śpiew, bo dzięki nim możemy teraz mówić po polsku, śpiewać po polsku, podróżować po świecie i czuć się wolnymi.Patronat honorowy nad koncertem objął Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku.Zapraszamy do wysłuchania wywiadu
Wed, 20 Sep 2023 - 528 - Współczesna Sztuka - wyjątkowy Polish Fashion Day w Konsulacie RP w Nowym Jorku
9 września w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku w ramach projektu Polish Fashion Designers odbył się pokaz polskiej mody, dziesięciu znakomitych marek: Jemioł, Dawid Tomaszewski, Angelika Józefczyk, Monika Ptaszek, Jackob Buczyński, Natalia Ślizowska, Reinkreacja, MUZA, NAOKO, Lamu.Polscy projektanci przybyli do Nowego Jorku, aby zaprezentować swoje kolekcje na New York Fashion Week. NYFW to wydarzenie przykuwające uwagę najważniejszych osób świata mody i decydujące o tym, co nosi się na ulicy, salonach i czerwonych dywanach na całym świecie. Jak twierdzą organizatorzy - takiej prezentacji mody „made in Poland” na nowojorskim Fashion Week jeszcze nie było. Jeden wspólny pokaz dziesięciu marek, z których każda to inny, oryginalny autorski styl, sprawia, że na jednym wybiegu można zaprezentować międzynarodowej publiczności modę o polskim rodowodzie i różnorodną kreatywność polskich projektantów.
Sat, 16 Sep 2023 - 527 - Przyjechali po złoto! Złota Orkiestra Dęta "Wood & Brass Band" w USA
W piątek, 28 lipca w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Goleniowa "Wood & Brass Band".Orkiestra zagrała kompozycje reprezentujące muzykę klasyczną i rozrywkowo-marszową. Nie zabrakło także hymnu Polski, a z okazji tego, że koncert zorganizowany był przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, Orkiestra wykonała wiązankę okolicznościowych utworów m.in. "Wojenko, wojenko", "Przybyli ułani pod okienko" czy "My pierwsza Brygada".W środę, 26 lipca za pośrednictwem Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ, muzycy z Goleniowa wystąpili również w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych.Orkiestra WOOD & BRASS BAND przyjechała do USA na zaproszenie World Association of Marching Show Bands, aby wziąć udział w Mistrzostwach Świata 2023 odbywających się w Buckhannon, w stanie West Virginia, w dniach 17-24 lipca. W finałach mistrzostw Orkiestra z Goleniowa otrzymała trzy złote lokaty w trzech różnych kategoriach konkursowych: koncert na scenie, maszerująca parada i parada narodów.
Mon, 07 Aug 2023 - 526 - Mali odkrywcy - kolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami w Polsce
Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ od 2015 roku organizuje w Polsce, kolonie dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo pod nazwą "Mali odkrywcy".Ideą Fundacji jest nie opieka nad osobami niepełnosprawnymi, a uczenie ich funkcjonowania w społeczeństwie na równi z innymi, mobilizacja do działania, wspieranie w pracy nad pewnością siebie i sięganiu po marzenia, wydobywanie z totalnie zagmatwanych sytuacji życiowych i pokazywanie, że można żyć normalnie.W Polsce brakuje ofert kolonii dla dzieci z niepełnosprawnościami. A te dzieci, tak samo jak dzieci zdrowe, chciałyby wyjechać bez mamy i taty, mieć super przygody, poznać nowych przyjaciół, siedzieć przy ognisku i kąpać się w jeziorze - mówią przedstawiciele Fundacji.Dla takich dzieci organizowane są kolonie, na które Fundacja PODAJ DALEJ zbiera fundusze.
Mon, 24 Jul 2023 - 525 - Podsumowanie wizyty Ministra Zbigniewa Rau w Nowym Jorku
W dniach 16-18 lipca Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przebywał z wizytą w Nowym Jorku, gdzie uczestniczył w serii debat w Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz spotkał się z przedstawicielami tutejszej Polonii. Na podsumowującym spotkaniu z mediami podkreślił dwa tematy, które uważa, że udało mu się zrealizować - po pierwsze zaprezentowanie stanowiska Polski w kwestii bezpieczeństwa w oparciu o postanowienia prawa międzynarodowego, a po drugie potwierdzenie relacji z Organizacją Narodów Zjednoczonych i Organizacją Czerwonego Krzyża.Minister Zbigniew Rau odpowiedział też na pytania reporterów m.in. o zerwanie przez Rosję umowy zbożowej, grupę Wagnera stacjonującą na Białorusi, przesmyk suwalski na granicy Polski i Litwy, a także został poproszony o wskazanie tematów dotyczących Polski, które są aktualnie priorytetem do rozmów z amerykańskimi politykami.Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi Ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Rau.
Wed, 19 Jul 2023 - 524 - "Burza mózgów" - czy naprawdę działa?
W cyklu krótkich psychologicznych wykładów prowadzonych pod nazwą Archipelag Umysłu dr Teresa Myśliwiec przybliża, co mówią badania naukowe o technice heurystycznej twórczego myślenia znanej pod nazwą "Burza mózgów". W wykładzie można usłyszeć, jakie warunki należy spełnić, aby burza mózgów była efektywniejsza, dawała efekt synergii, a nie tylko pozostawała sumą pomysłów pojedynczych jednostek.Teresa Mysliwiec jest doktorem nauk społecznych z zakresu psychologii. Doktorat na temat "Temperamentalnych uwarunkowań samokontroli" obroniony z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w 2019 roku.
Wed, 05 Jul 2023 - 523 - Polskie jedzenie wśród najlepszych i najzdrowszych w USA - Fancy Food Show 2023 w NYC
W dniach 25-27 czerwca w Javits Center w Nowym Jorku odbył się 67. Summer Fancy Food Show. Summer Fancy Food Show to największe targi sektora spożywczego w Stanach Zjednoczonych. Polska na targach była reprezentowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polską Agencję Inwestycji i Handlu, a także wiele znanych, polskich firm z branży spożywczej.
Irmina Włodarczyk - reprezentująca Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśliła, że stoisko narodowe na tych targach to wielka promocja polskiej żywności wśród dystrybutorów z całego świata.
Krzysztof Grabowski z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Nowym Jorku zwrócił uwagę na promowanie polskich małych i średnich Przedsiębiorstw na rynku amerykańskim.
Zuzanna Kobrzynski z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Houston opowiedziała o polskich potrawach serwowanych w ramach Happy Hour.
Posłuchajcie również wypowiedzi niektórych wystawców, co mówią o swoich produktach i w czym tkwi sekret ich zdrowia i ekologii.Mon, 03 Jul 2023 - 522 - Archipelag Umysłu: jak rozwijać twórcze myślenie?
W cyklu krótkich psychologicznych wykładów prowadzonych pod nazwą Archipelag Umysłu dr Teresa Myśliwiec wyjaśnia czym z psychologicznego punktu widzenia jest myślenie i kiedy to myślenie jest twórcze, a kiedy odtwórcze, jakie napotykamy trzy główne przeszkody przy rozwiązywaniu problemów i jak twórcze myślenie pozwala nam je rozwiązywać. Można również usłyszeć o 10. paradoksach osobowości twórczej, które odkryli badacze analizując wybitnie twórcze jednostki, a także o fazach twórczego myślenia, dlaczego przerwa "inkubacyjna" jest taka ważna i o technikach rozwijania twórczego myślenia.Teresa Mysliwiec jest doktorem nauk społecznych z zakresu psychologii. Doktorat na temat "Temperamentalnych uwarunkowań samokontroli" obroniony z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w 2019 roku.
Fri, 23 Jun 2023 - 521 - Kuchnia polska jakiej nie znacie! Szef Kuchni Maciej Nowicki w NYC
20 czerwca w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyło się spotkanie z Maciejem Nowickim, szefem kuchni kierującym zespołem edukacyjno-badawczym w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie współtworzy on program poświęcony kuchni polskiej.Spotkanie rozpoczęła prelekcja Macieja Nowickiego na temat polskich tradycji kulinarnych sięgających XVI-wiecznych dworów królewskich, a po niej można było zakosztować tradycyjnych polskich potraw z XVII wieku np. cholodec, czyli chłodnik, kaczka marynowana w czerwonym winie i bazylii, na puddingu ze szpinaku i pasternaku domowym czy kaltesztal, czyli deser polski z chałki, miodu i piwa z rabarbarem.Maciej Nowicki zdobywał doświadczenie zawodowe w Wielkiej Brytanii i Francji, jego głównym zamiłowaniem są polskie przepisy z XVII i XVIII wieku. Jest współlaureatem prestiżowej nagrody Europa Nostra Award (Juror nostra ełord) 2019 i Wybitny Polski Szef Kuchni według Gault & Milleau 2018. (Galt end Millou)Wicekonsul RP w Nowym Jorku Stanisław Starnawski podkreślił, że polska kuchnia jest już w USA znana i celem niniejszego spotkania było poszerzenie jej repertuaru, a na spotkanie w konsulacie zaproszone były nie tylko media polskie, ale i amerykańskie.Kuchnia polska jest bardzo bogata i ma do zaoferowania znacznie więcej niż pierogi, bigos czy gołąbki - powiedział w wywiadzie dla Radia RAMPA Maciej Nowicki.Maja Steczkowska - pełniąca obowiązki Dyrektora w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku zwróciła uwagę na ryby w polskiej kuchni.Anna Chórnik - prowadząca blog kulinarny przypomniała o zupie szczawiowej i wiśniowej na letnie, upalne miesiące.Zapraszamy do wysłuchania szerszej relacji:
Fri, 23 Jun 2023 - 520 - Wieczór w obronie dziedzictwa Ukrainy w Konsulacie RP w Nowym Jorku
15 czerwca w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbył się „Wieczór w obronie dziedzictwa Ukrainy”. Organizatorami tego wydarzenie był Konsulat Generalny RP W Nowym Jorku wraz z jego partnerami Economists for Ukraine i AI for Good Foundations.Na wydarzeniu zaprezentowano inicjatywę Svidok (Świadek) dokumentującą rosyjskie zbrodnie na kulturze ukraińskiej w ramach, której odbył się pokaz filmu polskiego reżysera i dziennikarza Tomasza Grzywaczewskiego "Erase the Nation".W trakcie Wieczoru dla Ukrainy zorganizowana była również aukcja tradycyjnej i wojennej, oryginalnej sztuki ukraińskiej.Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki podkreślił, że celem tego typu inicjatyw jest nie tylko pomoc Ukrainie w dokumentowaniu zbrodni wojennych, ale też wspieranie wizerunku Polski i uświadamianie Amerykanom historycznych czasów wojen i specyfiki naszego regionu.Przedstawiciele organizacji AI Good Fundation oraz Economists for Ukrainę dla Radia RAMPA opowiadzieli o tym jak Rosja wymazuje tożsamość i kulturę narodu ukraińskiego, komentowali film Tomasza Grzywaczewskiego, a także wypowiadali swoje opinie na temat pomocy Ameryki i Polski dla ich ukraińskiego narodu w czasie trwania wojny z rosyjskim agresorem.
Tue, 20 Jun 2023 - 519 - XXI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne już w sierpniu w Polsce!
W dniach 26-31 sierpnia w Nysie i Wrocławiu odbędą się XXI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne.Sebastian Jaworowski - Członek Zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Polska, które wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Polskim Komitetem Olimpijskim jest organizatorem tego wydarzenia opowiedział o samej inicjatywie tych Igrzysk, o dyscyplinach, w których będzie można w tym roku wystartować, o Sejmiku Polonijnym, który obraduje w czasie trwania Igrzysk, a także o innych atrakcjach, które ubogacają same zawody sportowe.
Thu, 15 Jun 2023
Podcast simili a <nome>
- Global News Podcast BBC World Service
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Espacio en blanco Radio Nacional
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- TED Talks Daily TED
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR