Podcasts by Category

Könyves Magazin

Könyves Magazin

Könyves Magazin

Ami a könyvekből kimaradt: beszélgetések irodalomról, könyvekről, olvasásról. www.konyvesmagazin.hu

259 - Kiss Heni - Ezt senki nem mondta! # II/7.
0:00 / 0:00
1x
  • 259 - Kiss Heni - Ezt senki nem mondta! # II/7.

    Itt az Ezt senki nem mondta! második évada!   Heni mindig hagyományos, nagy családra vágyott, de 36 évesen mégis egyedülálló. Elhatározza, hogy belevág, gyereket vállal, de szeretné, hogy a gyerekének apja is legyen. Mik a lehetőségei ilyenkor egy nőnek? Könnyebb gyereket vállalni valakivel, akivel nem élünk párkapcsolatban?  Egy különleges családmodellről mesél Kiss Heni, filmes látványtervező az Ezt senki nem mondta! következő részében.  Az első évad epizódjait itt gyűjtöttük egy csokorba. Ha kíváncsi vagy az epizódban említett korábbi beszélgetésekre, hallgasd meg az Ezt senki nem mondta! első évadát a Könyves Magazin podcast csatornáján és olvass tovább a sorozatról a könyvesmagazin.hu-n, ahol minden rész után könyvajánlókat is találsz. Ha kapcsolódnál a podcastban elhangzottakhoz saját történeteddel, vagy kérdéseddel, írj nekünk az eztsenkinemmondta@konyvesmagazin.hu e-mail címre. Családi ügyekben is legyünk biztosak a dolgunkban! Ezt senki nem mondta! – a podcast sorozat főtámogatója az Alfa Biztosító.Zene: WataArculat: Bárdy Anna

    Tue, 03 Dec 2024 - 1h 07min
  • 258 - A Dűne tudománya: a homokférgektől a fűszereken át a prófétáig

    A Dűne filmváltozatának első két része óriásit szólt (itt írtunk róla), amit nemcsak az egymilliárd dollár fölötti bevétel bizonyít, hanem az is, hogy felpörgette a mémfolyamot, majd tüntetéseken skandálták a próféta, Lisan al-Gaib nevét. Frank Herbert regénye 1965-ben jelent meg, majd további könyvek követték, de haláláig nem tudta befejezni az univerzumépítést, így a fia, az apa jegyzetei alapján továbbírta a történetet. Bár több adaptáció is készült, 2021-ben Denis Villeneuve rendező újragondolta a Dűnét, a főszerepeket Timothée Chalamet-nak és Zendayának adta, fantasztikus látványvilágot hozott létre, majd 2024-ben sikeresen építette tovább történetét. A Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanára, Lente Gábor a nyolcvanas években olvasta először a Dűnét, azóta meghatározó számára. Tudomány a Dűne univerzumában címmel megírta ismeretterjesztő könyvét, hogy jobban értsük, ez a sci-fi izgalmas társadalmi és tudományos kérdéseket feszeget. Fűszerről, homokféregről, de még a mesterséges intelligenciáról is kérdeztük a Könyves Magazin podcastjában Dr. Lente Gábort. A beszélgetés témái: Mitől hatott a 80-as években a Dűne? A félelem és tudomány kapcsolata A homok, a bolygó: vesztünkbe szaladunk? A Csillagok háborújára hatott a Dűne? Harc a fűszerekért: de mi az a fűszer, ami nélkül nincs kommunikáció? Prófétavárás és vallás Az élet vize: gyűjtsük csak a nedvességeinket! A homokférek mérge brutális trip Kis állathatározó: homokféreg A 60-as évek techoptimizmusától a mai pesszimizmusig Hogyan hatott Lente tudóssá válására a Dűne?

    Fri, 29 Nov 2024 - 52min
  • 257 - Kovács Ikrek: Mindig is kifejezetten és radikálisan érdekelt bennünket a múlt

    Idén már második alkalommal adták át az Erste támogatásának köszönhetően a Margó x Erste #higgymagadban különdíjat. A legjobb tízből az Erste választotta ki azt, akinek története leginkább megtestesíti a #higgymagadban faktort. A különdíj idei győztesei Kovács Dominik és Kovács Viktor, akik Lesz majd minden című regényükért kapták meg az elismerést.  A beszélgetésben elmesélik többek között: hogyan alakult ki a Kovács Ikrek brand; milyen volt többgenerációs családban felnőni; mit jelentett nekik gyerekkorukban a történetmesélés, a múlt felidézése iránti szenvedély; milyen olvasmányok és kulturális élmények voltak számukra meghatározóak; hogyan indult a színházi karrierjük; miképpen jutottak el a novella- majd a drámaírástól a regény műfajáig; milyen gondolatok és kérdésfeltevések vezették őket a Lesz majd minden írása során; mit adott nekik a Margó x Erste #higgymagadban különdíj. A jövőt azok teremtik meg, akik hisznek magukban és az ötleteikben. Higgy magadban és légy a saját történeted hőse! Az Erste már hisz benned.

    Tue, 26 Nov 2024 - 1h 01min
  • 256 - Grecsó Krisztián: Apám 20 évig nem engedte el, hogy színpadi ember legyen - és széttártam a karom

    Az Apám üzent író főhősét nem ereszti a saját családtörténete: hogyan tehet rendet valaki az életében, amíg nem érti meg, miért úgy alakult a múlt, ahogy? Grecsó Krisztián új regényében nem az igazságkeresés a fontos a többgeneráción átívelő nyomozásban, hanem a történetek megértése. Egy fiatal férfi harcai az apjával, majd önmagával az indulatai miatt. Tíz-tizenöt éve dolgozik a témával a szerző, az Apám üzent ennek a folyamatnak a végeredménye: családregény, amely mesél íróvá válásról, fontos apákról, azok vágyairól és kudarcairól, sok-sok nőről, akiknek a férjeik mellett kevesebb lehetőség adatott. Grecsó Krisztiánnal a következőkről beszélgettünk: Az apa lila haja: Nagyon fáj Családfakutatás Miért akarja Grecsó ennyire megérteni a családtörténetét? Fikció vs. önéletrajz: valódi nevek és az autofikció problémája Katonák és Ignácok: férfiképek a 20. században A kistestvér vonult be a nagy helyett katonának: mi lett ennek a következménye? Mi lesz a nőkkel, ha a férfiaknak vannak vágyaik? Kitörési lehetőségek a Viharsarokban Mit kezdünk a bűnökkel és az áldozatokkal? Miért volt szükség Erikre, a főszereplőre? MIt kezd az ember a lehetőségeivel?

    Fri, 22 Nov 2024 - 1h 06min
  • 255 - Szentesi Éva - Ezt senki nem mondta! # II/6.

    Itt az Ezt senki nem mondta! második évada!   Regényében sokat mesél magáról, összerakhatjuk belőle a bennünk élő saját képünket róla. Legtöbben harcosként, túlélőként gondolunk rá, betegségéről és testéről gondolkozunk és beszélünk sokat. De a történetek mélyén kirajzolódó örökölt családi mintázatok is jelen vannak, amik igencsak formálták a világhoz és önmagához fűződő viszonyát. Engem most ez érdekel, meg az, hogy milyen kamaszlányként egy apával felnőni. Hozzá lehet szokni a veszteségekhez? Mennyire fontos nőiségünk megélésében a testünk, a testünk egészsége és szolgálata? Na és persze, hogy hogy van azzal, hogy nem lehet saját gyereke? Az Ezt senki nem mondta következő vendége, Szentesi Éva, író.   Az első évad epizódjait itt gyűjtöttük egy csokorba. Ha kíváncsi vagy az epizódban említett korábbi beszélgetésekre, hallgasd meg az Ezt senki nem mondta! első évadát a Könyves Magazin podcast csatornáján és olvass tovább a sorozatról a könyvesmagazin.hu-n, ahol minden rész után könyvajánlókat is találsz. Ha kapcsolódnál a podcastban elhangzottakhoz saját történeteddel, vagy kérdéseddel, írj nekünk az eztsenkinemmondta@konyvesmagazin.hu e-mail címre. Családi ügyekben is legyünk biztosak a dolgunkban! Ezt senki nem mondta! – a podcast sorozat főtámogatója az Alfa Biztosító.Zene: WataArculat: Bárdy Anna

    Tue, 19 Nov 2024 - 58min
Show More Episodes