Podcasts by Category
- 107 - Tejpování – rychlá úleva od bolesti
Tejpy mohou pomoci každému z nás. Pobavíme se o tom, jak tejpy fungují, probereme různé techniky, popíšeme, jak mohou ulevit od bolesti a jak je správně používat. Pokud vás zajímá, jak vám tejpování může pomoci, tak si nechte poradit od specialistky na tuto techniku, fyzioterapeutky Jitky Kobrové. Tejpování není jen o podpoře svalů a kloubů – je to účinný nástroj, který může rychle ulevit od bolesti a zlepšit pohyblivost. Ať už jste sportovec nebo člověk se sedavým zaměstnáním, tejpy mohou pomoci tělu lépe se zotavit a fungovat. Objevte s námi tajemství tejpování!
Wed, 20 Nov 2024 - 38min - 106 - Proč si nechat vyšetřit sluch?
Je důležité pravidelně kontrolovat sluch, i když nepociťujeme žádné potíže? Zjistit problém včas je totiž zásadní, neboť sluchová porucha může mít vliv na každodenní aktivity, pracovní výkonnost, ale i na duševní zdraví. Jak vyšetření sluchu probíhá a jaké moderní technologie nám dnes umožňují včas odhalit sluchové problémy? Pavla Barvířová, ORL lékařka, nám přiblíží vše o ochraně sluchu, kdy je vhodné vyšetřit sluch u dětí, a jak si zachovat zdravý sluch až do stáří. Společně se podíváme na nejnovější trendy ve vyšetřování sluchu.
Wed, 13 Nov 2024 - 15min - 105 - Únava, přibírání, bušení srdce? Možná za to může vaše štítná žláza!
Štítná žláza reguluje metabolismus a ovlivňuje mnoho dalších procesů v těle. Profesor Petr Vlček, odborník v oblasti nukleární medicíny a endokrinologie vysvětlí, jaké hormony štítná žláza produkuje, proč jsou tyto hormony důležité pro zdraví a jaká jsou nejčastější onemocnění a rizika spojená s jejím onemocněním. Budeme se věnovat rozdílům mezi sníženou a zvýšenou funkcí štítné žlázy, důsledkům na tělesnou hmotnost, kardiovaskulární systém a vlivu na těhotenství. Nezapomeneme ani na příštítná tělíska, která kontrolují hladinu vápníku v krvi a kostech. Proto onemocnění příštítných tělísek může vést k problémům s kostmi, svaly a srdeční činností.
Wed, 06 Nov 2024 - 46min - 104 - Domácí násilí: Jak jej rozpoznat a poskytnout pomoc
Domácí násilíje závažný problém, který se může projevovat ve fyzické, psychické, ekonomické nebo sexuální formě. Často probíhá skrytě, což obětem ztěžuje situaci opustit a vyhledat pomoc. Jak rozpoznat signály domácího násilí, jaké jsou dopady na oběti a jak správně reagovat, pokud máme podezření, že někdo z našich blízkých trpí. Téma je důležité nejen pro oběti samotné, ale i pro ty, kteří by jim mohli pomoci najít cestu k bezpečí a podpoře. Povídat si budeme s klinickou psycholožkou, doktorkou Markétou Hrdličkovou. Pokud zažíváte domácí násilí nebo víte o někom, kdo jím prochází, vězte, že existuje pomoc. Udělat první krok je těžké, ale změna je možná. Mluvte o tom, hledejte podporu – není to slabost, ale odvaha.
Wed, 30 Oct 2024 - 30min - 103 - Proč by měl mít každý svého fyzioterapeuta?
Kdy navštívit fyzioterapeuta při bolestech zad, krční páteře nebo po sportovním zranění? Jak může fyzioterapie zlepšit váš každodenní pohyb a držení těla? Nabízíme praktické radypro různé situace, ať už jste sportovec, pracujete v kanceláři, nebo prostě chcete lépe pečovat o svoje tělo. Společně s fyzioterapeutkou Hanou Bláhovourozklíčujeme, jak fyzioterapie funguje, jaký má vliv na rehabilitaci po zraněních či operacích a jak může přispět k prevenci problémů spojených s moderním životním stylem. Pokud přemýšlíte o tom, zda a kdy byste měli vyhledat fyzioterapeuta, tato epizoda vám poskytne všechny potřebné odpovědi.
Wed, 23 Oct 2024 - 18min - 102 - Bypass – jak vrátit srdci kondici
Nejčastější operací v kardiochirurgii je aortokoronární bypass.Tato procedura pomáhá obnovit průtok krve v koronárních tepnách, které jsou zúžené nebo ucpané. Víte, jak bypass funguje, kdy je tato operace nutná a co mohou pacienti očekávat po operaci, a jak jim tento zákrok může vrátit nejen zdraví, ale i životní kondici. Podrobnosti vysvětlí kardiolog Martin Kotrč. Každý úspěšný bypass není jen medicínským úspěchem, ale i potvrzením toho, že nikdy není pozdě na druhou šanci.
Wed, 16 Oct 2024 - 11min - 101 - Léčivá síla snů
Léčivý potenciál snůspočívá v jejich schopnosti poskytnout nám klíč k sebepoznání a uzdravení. Sny mohou odhalit hluboko zakořeněné strachy či traumata, které si v běžném vědomí nevnímáme. Jak nám sny mohou pomoci odhalit skryté touhy, řešit životní problémy a lépe porozumět sami sobě? Psychoterapeut Lukáš Karasříká: „Sny jsou výživou duše a pomáhají nám pochopit, kdo doopravdy jsme, a nabízí nám vedení v životních situacích, kdy si nevíme rady.“ Projdeme si proč sny považuje za „výživu duše“ a jaké praktické techniky používá ve své terapeutické praxi. Diskutovat budeme také o archetypech ve snech a co dělat, pokud si své sny nepamatujeme. Pokud si sny pravidelně pamatujeme a věnujeme jim pozornost, mohou nám pomoci překonat vnitřní bloky, uvolnit nahromaděný stres a přinést pocit osvobození. Takovým způsobem mohou sny doslova „léčit“ naši mysl a podporovat psychické i emocionální zdraví.
Wed, 09 Oct 2024 - 1h 00min - 100 - Bezlepkové dieta – komu prospívá a pro koho není vhodná
Bezlepková dieta se stala v posledních letech velmi populární, nejen mezi lidmi s diagnostikovanou celiakií nebo intolerancí na lepek, ale i mezi těmi, kteří se snaží zlepšit své zdraví nebo zhubnout. Přemýšlíte, zda je bezlepková dieta vhodná právě pro vás? Komu bezlepková dieta prospívá a pro koho může býtnaopaknevhodná nám odpoví docentka Iva Hoffmanová, specialistka na celiakii a jiná autoimunitní onemocnění střeva. Probereme, jaké jsou zdravotní benefity a rizika spojená s vynecháním lepku z jídelníčku.
Wed, 02 Oct 2024 - 21min - 99 - Co způsobuje Crohnovu chorobu a jak ji zvládat
Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje trávicí trakt, nejčastěji tenké a tlusté střevo. Projevuje se bolestmi břicha, průjmem, únavou a hubnutím. Gastroenteroložka Petra Mináriková se zaměří na to, co přesně nemoc obnáší, zda postihuje více muže či ženy a v jakém věku se nejčastěji objevuje. Zjistíte, jaké faktory mohou „spustit“ imunitní reakci, při které tělo začne napadat vlastní střevo – a jaký vliv na to může mít váš střevní mikrobiom nebo životní styl plný stresu a nezdravých potravin.
Wed, 25 Sep 2024 - 28min - 98 - Vitamin E – elixír pro tělo i mysl
Vitamin E – antioxidant, který je nepostradatelný v ochraně buněk před poškozením způsobeným volnými radikály. Povíme si, jak podporuje zdraví pokožky, posiluje imunitní systém a jakou může hrát roli v prevenci některých chronických onemocnění,jako jsou srdeční choroby nebo demence. Hostem je endokrinoložka Sylvie Špitálníková.
Wed, 18 Sep 2024 - 14min - 97 - Vše o léčbě rakoviny prsu
Léčba rakoviny prsuzahrnuje několik metod, které se často kombinují podle typu nádoru, stádia nemoci a podle individuálních potřeb pacientky. Jaké jsou dostupné metody léčby, jak se vytváří léčebný plán a jaké jsou nové trendy a pokroky v oblasti léčby, odpoví onkoložka Martina Zimovjanová, která říká: „Prevence je naší nejsilnější zbraní v boji proti rakovině prsu. Pravidelné samovyšetření a screeningové programy mohou zachránit život tím, že odhalí nemoc v jejím nejranějším stádiu.“
Wed, 11 Sep 2024 - 50min - 96 - Srdce pod útokem: Jak odhalit ischemickou chorobu srdeční
Ischemická choroba srdeční (ICHS) je závažné onemocnění, které vzniká, když srdeční sval nedostává dostatek kyslíku kvůli zúžení nebo ucpání koronárních tepen. To může vést k bolestem na hrudi (angina pectoris), srdečnímu infarktu a v nejhorších případech až k náhlé smrti. Často je způsobena aterosklerózou, tedy kornatěním tepen. Poslechněte si, zda nejste riziková skupina a jak na se dá choroba odhalit. Protože včasná diagnostika a léčba je zásadní. Podrobnosti nám vysvětlí kardiolog Martin Kotrč.
Wed, 04 Sep 2024 - 23min - 95 - Vše o zdraví varlat
Varlata jsou součástí mužského reprodukčního systému a jsou zásadní pro plodnost muže. Když se objeví problém, může se projevit různou intenzitou a formou. Nejčastějším onemocněním je infekce nebo varikokéla, ale vzácností není ani rakovina varlat. Včasné rozpoznání symptomů – bolest, otoky nebo změny ve struktuře varlat, jsou důležité pro rychlou diagnostiku a zahájení léčby. Jak často provádět pravidelné samovyšetření a kontrolu varlat? S urologem Petrem Klézlem se zaměříme na to, jak pečovat o zdraví varlat, jaká jsou nejčastější onemocnění a jaké máme dostupné moderní léčebné možnosti. Zdraví varlat by mělo být prioritou každého muže, protože mnohé z problémů, které varlata mohou postihnout, jsou léčitelné, pokud jsou zachyceny včas.
Wed, 28 Aug 2024 - 20min - 94 - Bez lepku – život s celiakii
Celiakie je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém nepřiměřeně reaguje na lepek, protein nacházející se v pšenici, žitu a ječmeni. Reakce způsobuje poškození tenkého střeva a brání správnému vstřebávání živin. Mezi hlavní příznaky patří průjmy, bolesti břicha, nadýmání, únava a úbytek na váze. Kdy pomůže bezlepková dieta a kdy je potřeba nasadit aktivní léčbu? Specialistka na celiakii a jiná autoimunitní onemocnění střeva, docentka Iva Hoffmanová nám vysvětlí, jaké jsou příčin onemocnění, diagnostika, léčba a praktické rady pro život s celiakií.
Wed, 21 Aug 2024 - 30min - 93 - Čeká mě kolonoskopie
Pro mnoho lidí je kolonoskopie (také koloskopie) spojena s obavami a nejistotou, což může vést k odkládání vyšetření. Přitom je toto vyšetření důležité pro včasné odhalení a prevenci vážných onemocnění, jako je rakovina tlustého střeva, zánětlivá střevní onemocnění nebo polypy. Povídat si budeme s gastroenteroložkou Petrou Minárikovou a popíšeme si všechny fáze: od přípravy, přes průběh vyšetření až po interpretaci výsledků. Kolonoskopie může být pro mnoho pacientů stresujícím vyšetřením, ale je to jeden z nejlepších nástrojů, jak včas odhalit a předejít závažným onemocněním. S moderními postupy je dnes vyšetření rychlé a dobře zvládnutelné. Kolonoskopie je váš krok ke zdraví.
Wed, 14 Aug 2024 - 29min - 92 - Jak biliony mikroorganismů ovlivňují naše zdraví
Jaký je vlastně svět mikrobiomu v našem těle a jaký má vliv na naše zdraví? Proč je mikrobiom tak důležitý? Vědci teprve nedávno objevili, že mikrobiom, který se tvoří už při narození, hraje nezaměnitelnou roli pro náš imunitní systém, trávení i náladu. Zjistíte, proč má každý člověk unikátní mikrobiom a jak nás tento komplexní ekosystém mikroorganismů vlastně „řídí“. Co je mikrobiom a proč je důležitý? Probereme s Martinem Harantou.
Wed, 07 Aug 2024 - 14min - 91 - Jak postupovat, když objevíte přisáté klíště
Klíšťata mohou způsobit značné zdravotní problémy. Co dělat, když se nám přisaje klíště, jaká jsou rizika a jak se chránit? V epizodě probereme, jak správně odstranit klíště, co sledovat po jeho odstranění a kdy vyhledat lékařskou pomoc. Dermatoložka Nina Benáková nám vysvětlí, jaká preventivní opatřenímůžeme přijmout, abychom minimalizovali riziko nákazy. Naučíte se také rozpoznat příznaky možných infekcí a dozvíte se, jaké kroky podniknout, pokud se objeví komplikace.
Wed, 31 Jul 2024 - 14min - 90 - Když ledviny volají o pomoc!
Jak poznáte, že máte problém s ledvinami a jaký je rozdíl mezi chronickým a akutním onemocněním ledvin? Jak poznat ledvinové kamenya jak nastydlé ledviny? Každé onemocnění ledvin představuje riziko pro naše zdraví. V epizodě se podíváme na to, jak rozpoznat první příznaky onemocnění ledvin, proč je důležité nezanedbávat léčbu a jak můžeme přispět k zdraví našich ledvin. Všechna onemocnění ledvin nám popíše urolog Petr Klézl. Léčba onemocnění ledvin začíná porozuměním jejich funkce a to dříve, než „ticho přeroste v křik“.
Wed, 24 Jul 2024 - 24min - 89 - Jak na hmyzí štípnutí? Praktické rady na léto
Jak správně ošetřit kousnutí a štípnutí hmyzem a co dělat, pokud se projeví alergie? V tomto letním díle se dozvíte, jak rozpoznat příznaky infekce a kdy je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Kožní lékařka Nina Benákovánám poradí, kdy stačí použít tekutý pudr a kdy je lepší sáhnout po octanu. Zjistíte také, jak se efektivně chránit před hmyzem a co dělat v případě, že se u vás nebo vašich dětí objeví reakce na hmyzí bodnutí. Připravte se na léto s námi a mějte praktické rady po ruce!
Wed, 17 Jul 2024 - 10min - 88 - Správná hydratace a pitný režim v létě
Jak pečovat o svůj pitný režim a které tekutiny jsou nejvhodnější? „Doplňovat tekutiny ve chvíli, kdy máte žízeň, je už pozdě,“ říká endokrinoložka Sylvie Špitálníková. V této epizodě se dozvíte, proč je důležité dodržovat pravidelný pitný režim, jaký je doporučený denní příjem tekutin a jaké nápoje by měly mít ve vašem jídelníčku přednost. Víte, jak přizpůsobit pitný režim vašim individuálním potřebám a jak předcházet dehydrataci v horkých letních měsících?
Wed, 10 Jul 2024 - 10min - 87 - Chystáme se k moři – tipy na bezstarostnou dovolenou
Máte doma atopika a plánujete dovolenou u moře nebo na horách a chcete si ji užít naplno? Povídat si budeme s dermatoložkou Štěpánkou Čapkovou, která říká: „Slunce a moře mohou být blahodárné, ale je důležité vědět, jak správně chránit naši pokožku“. V epizodě se dozvíte, jak se připravit na pobyt u moře, jaké produkty nezapomenout přibalit a jak minimalizovat riziko spálení nebo dehydratace. Dozvíte se také, jak správně pečovat o pokožku dětí, aby se vyhnuli nepříjemnostem a mohli si užívat každý okamžik na pláži.
Wed, 03 Jul 2024 - 16min - 86 - Znáte všechna preventivní vyšetření od narození po dospělost?
Víte, jaká pravidelná vyšetření se provádějí od narození až po dospělost? Probereme první vyšetření novorozence, kojenecké prohlídky, očkovací kalendář,preventivníprohlídky předškoláků, a zdravotní screening v adolescenci a dospělosti. Dozvíte se, jaká vyšetření pomáhají včas odhalit a předcházet zdravotním problémům, a nabídneme rady, jak nezanedbat péči o své zdraví a zdraví vašich dětí. „Pravidelná preventivní vyšetření umožňují včas odhalit a léčit zdravotní problémy, než se stanou vážnými. Investice do prevence je investicí do naší budoucnosti", říká neonatoložka a dětská lékařka Evženie Knězů.
Wed, 26 Jun 2024 - 22min - 85 - Čím vybavit lékárničku na dovolenou?
Chystáte se na dovolenou a chcete být připraveni na všechny možné situace? V epizodě se zaměříme na to, co by nemělo chybět ve vaší cestovní lékárničce. Dovolená je čas odpočinku, ale i neočekávaných situací, které mohou narušit vaši pohodu. Jaké je základní vybavení cestovní lékárničky. Jaké léky a pomůcky si vzít s sebou, aby vás nepřekvapily zdravotní problémy? „Správné vybavení cestovní lékárničky může výrazně přispět k bezstarostné dovolené. Měli byste zohlednit nejen místo a délku pobytu, ale i vaši aktuální zdravotní kondici,“ říká primář Martin Kotrč.
Wed, 19 Jun 2024 - 06min - 84 - Opalovací krém vybírejte pečlivě
Jak si vybrat správný opalovací krém, který ochrání vaši pokožku před škodlivými UV paprsky? Povídat si budeme s dermatoložkou Ninou Benákovou, která říká: "Ochrana před sluncem je základem zdravé pokožky. Vybrat si správný opalovací krém je zásadní pro prevenci poškození kůže."Zopakujeme si, jaké faktory zohlednit při výběru opalovacího krému, jak jej správně aplikovat a jak často se mazat.
Wed, 12 Jun 2024 - 17min - 83 - Šedý a zelený zákal – onemocnění, které může postihnout i vás!
Šedý a zelený zákal –dvě častáoční onemocnění,která mohou způsobit islepotu. Nebo také najdete pod názvem Katarakta a Glaukom. Jaké jsou hlavní rozdíly, jaké příznaky byste neměli přehlížet a jaké jsou možnosti léčby a prevence. Povíme si o nejnovějších metodách léčby a prevenci. Oční lékařka Jindřiška Betková poradí, jak můžete pečovat o svůj zrak a předejít zbytečným komplikacím.
Wed, 05 Jun 2024 - 27min - 82 - Jak sodík a draslík udržují tělo v harmonii
Sodík a draslík jsou pro lidské tělo nenahraditelné minerály. Draslík je zásadní pro správnou funkci všech buněk a tkání. Společně se sodíkem pomáhá regulovat množství tekutin v těle, což je důležité pro zdraví ledvin a rovnováhu vody uvnitř i vně buněk. S endokrinoložkou Sylvii Špitálníkovou prozkoumáme, jak sodík a draslík ovlivňuje nervový systém, svaly i krevní tlak. Dozvíte se jaké potraviny jsou bohaté na tyto minerály a jak udržovat jejich optimální příjem ve stravě.
Wed, 29 May 2024 - 17min - 81 - Jak se vyšetřují ledviny?
Každý desátý člověk má nějaký problém s ledvinami. Avšak, onemocnění ledvinčasto probíhá bez jakýchkoliv varovných příznaků. Proto nezanedbávejte pravidelné preventivní prohlídky, i když se cítíte naprosto zdraví. Jednoduché laboratorní vyšetření krve a moči může odhalit problémy dříve, než dojde k vážným zdravotním komplikacím a trvalým následkům. Jak se vyšetřují ledviny vysvětlí urolog Petr Klézl.
Wed, 22 May 2024 - 16min - 80 - S čím (ne)chodit na pohotovost
Kdy je vhodné vyhledat pohotovost a kdy zavolat záchranku? Které situace mohou počkat do rána? Prozkoumáme běžné situace, ve kterých lidé často váhají, zda vyhledat pomoc nebo ne. Poskytneme praktické informace, jak rozpoznat skutečně naléhavé zdravotní stavy. Jaké příznaky by vás měly okamžitě vést k telefonátu na tísňovou linku a kdy je dobré zachovat klid. Poradí nám dětská lékařka Evženie Knězů a hodně doporučení využijete i pro dospělé. Je důležité, abyste poznali, kdy je stav natolik vážný, že vyžaduje okamžitou lékařskou péči, a kdy je možné situaci zvládnout bezpečně doma s využitím běžně dostupných léků. Toto rozhodnutí zajistí dostupnost péče pro skutečně akutní a vážné případy.
Wed, 15 May 2024 - 31min - 79 - Syndrom suchého oka a umělé slzy
Problém suchých očí trápí mnoho z nás, zejména v dnešní digitální době. Vysvětlíme, jak poznáte, že máte syndromem suchých očí a jaké jsou nejnovější metody léčby. Dále se dozvíte, jak správně aplikovat umělé slzy a jaké mají mít složení, pro různé typy suchého oka. Příznaky syndromu suchého oka mohou být opravdu nepříjemné. Zahrnují pálení, svědění, řezání a pocit cizího tělíska v očích. Poslechněte si rady oční lékařky Jindřišky Betkové.
Wed, 08 May 2024 - 24min - 78 - Selen – ochránce štítné žlázy a srdce
Selen je stopový prvek, který je zásadní pro správnou funkci imunitního systému a metabolismus hormonů štítné žlázy. Tento minerál má schopnost chránit naše buňky před oxidačním poškozením a může dokonce hrát roli v prevenciněkterých forem rakoviny. Ale proč je selen tak důležitý pro naše srdce a cévní systém? Probereme s endokrinoložkou Sylvii Špitálníkovou, která nám vysvětlí, jak selen posiluje naši imunitu, pomáhá chránit tělo před volnými radikály, čímž snižují riziko vzniku zánětů.
Wed, 01 May 2024 - 11min - 77 - Špatné držení těla a co s tím?
Jak můžeme aktivněpodpořit motorický vývoj dětí, abychom jim pomohli jej využít do plného potenciálu. Rehabilitační lékař, Vasil Janko předá praktické rady a doporučí cviky, které jsou zásadní k posílení dovedností od samého začátku. Dozvíte se, jak předejít běžným chybám, jak správně rozpoznat příznaky, které by mohly naznačovat zpoždění v motorickém vývoji. Protože, když pečujeme o své tělo správným pohybem, stáváme se nejlepším architektem vlastního zdraví.
Wed, 24 Apr 2024 - 24min - 76 - Oční vyšetření a proč nevynechávat kontroly na očním?
Víte, co obnáší vyšetření zraku, jaké problémy může odhalit a jak často a kdy bychom měli navštívit očního lékaře? Popíšeme jednoduchý test, jak zjistit, že vaše dítě špatně vidí nebo kdy a proč se doporučuje měřit nitrooční tlak. Hostem podcast je oční lékařka Jindřiška Betková, která zdůrazňuje: „Zdraví našich očí je důležité, ale často ho bereme jako samozřejmost. Přitom pravidelné kontroly mohou předejít mnoha problémům.“
Wed, 17 Apr 2024 - 23min - 75 - K čemu je nám vitamín K?
Jaké jsou hlavní funkce vitamínu K v našem těle, proč je tak důležitý pro naši srážlivost krve a zdraví kostí. Zajímavá fakta o tom, jak můžeme získat vitamín K ze stravy a jaká jsou rizika spojená s jeho nedostatkem či nadbytkem. Proč se dává vitamín K novorozencům? Rozhovor s endokrinoložkou Sylvii Špitálníkovou, která uvádí: „Vitamín K je důležitý pro srážlivost krve, ale významnou roli hraje i v metabolismu kostí“.
Wed, 10 Apr 2024 - 18min - 74 - Ploché nohy – neviditelná hrozba
Víte, jak ploché nohy ovlivňují nejen naše chodidla, ale celé tělo, včetně kyčlí, kolen, a dokonce i hlavy? Proč je důležité věnovat pozornost prvním příznakům a jak správně rozpoznat, že už je potřeba problém řešit? Cenné rady a tipy, jak předcházet vzniku plochých nohou, jak cvičit a vybrat správné boty a jak se ploché nohy správné léčí? Hostem je dětský rehabilitační lékař Vasil Janko, který říká: „Naše chodidla nesou váhu celého těla, proto je dobré o ně pečovat už od narození.“
Wed, 03 Apr 2024 - 29min - 73 - Prevence rakoviny prostaty
Rakovina prostaty nebolí. O to víc je důležité věnovat pozornost prevenci. Jak se dá rakovina prostaty odhalit včas a existuje nějaké vyšetření nebo test? Máme dobrou zprávu! Pro muže od 50 let je dostupné jednoduché vyšetření z krve. Co se děje po odběru krve a kdy urolog doporučí magnetickou rezonanci? Kde se můžete zapojit do programu na časné odhalení rakoviny prostaty odpoví profesor Marek Babjuk, urolog a specialista na léčbu rakoviny prostaty. „Pokud se rakovina prostaty odhalí včas, tak úspěch na úplné vyléčení je vysoký“, říká profesor.
Wed, 27 Mar 2024 - 14min - 72 - Jak předejít chronickému zánětu v těle?
Víte, jaký vliv má pohyb na prevenci vzniku chronického zánětů v těle a jak to souvisí s naší psychikou? Povíme si o tom, jak pravidelná fyzická aktivita může posílit naše tělo a mysl, snížit riziko zánětlivých stavů. Co myslíte, může fungovat pohyb i jako prevence onkologického onemocnění? Na všechny otázky odpoví psycholog Martin Pospíchal. Psychika je propojena s biologickými procesy, které se vzájemně ovlivňují.
Wed, 20 Mar 2024 - 26min - 71 - Vitamín AWed, 13 Mar 2024 - 17min
- 70 - Banka mateřského mléka
Není banka jako banka. Dnes si budeme povídat o bance, která schraňuje mléko mateřské.Kde v ČR takové banky najdeme? Jak probíhá celý proces dárcovství a jak je o mléko pečováno? To vše a mnohem více nám vysvětlí dětská sestra Markéta Tůmová, která říká: “Mateřské mléko neboli mateřina, je pro nás žluté zlato. Každá žena, která se rozhodne mateřské mléko darovat, je zachránkyně.”
Wed, 06 Mar 2024 - 21min - 69 - Síla hořčíku
Hořčík se podílí na více než 300 biochemických reakcích v těle. Je důležitý pro zdraví srdce, kostí a nervový systém. Proč musí těhotné a kojící ženy zvýšit příjem hořčíku a jak nám pomáhá pro lepší spánek a zvládat stres? To diskutujeme s endokrinoložkou Silvii Špitálníkovou, která na téma hořčík říká: „Je to klíč, který odemyká dveře k energii, síle a pohodě. Přijměte ho jako spojence ve výzvách každodenního života“.
Wed, 28 Feb 2024 - 20min - 68 - Operace prostaty: robot nebo klasika?
Věděli jste, že prostata se operuje robotem? Protože pro mnohé muže představuje operace prostaty naději na úspěšné vyléčení, ale také řadu obav a otázek. Jak se připravit na operaci, jak probíhá celý zákrok, možná rizika a co se děje po operaci? Vše vysvětlí urolog, profesor Marek Babjuk, který jako motivaci pro muže uvádí: „Moderními technologiemi a odbornými znalostmi jsme schopni poskytnout léčbu, která maximálně chrání zdraví pacientů a minimalizuje dopady na kvalitu života. Věřte v sílu pokroku a vědy, která je tu, aby vám poskytla šanci na lepší zítřky.“
Wed, 21 Feb 2024 - 29min - 67 - Tlakový Holter – co všechno o vás prozradí?
Tlakový Holter, je přístroj, který monitoruje krevní tlak. Zajímá vás, jak měření probíhá, proč se používá? Povíme si, pro koho je Holter určen, u jakých onemocnění se nejčastěji využívá a jak může tento přístroj pomoci lékařům i pacientům v léčbě a prevenci onemocnění srdce. Dozvíte se, jak se připravit na nošení Holtra, nebo jak s ním vydržet celý den. Mluvit budeme s kardiologem Martinem Kotrčem. Tlakový Holter je jako strážce vašeho srdce, který nepřetržitě sleduje váš tep a odhaluje skryté a možná nebezpečné signály srdce.
Wed, 14 Feb 2024 - 11min - 66 - Astma – tiše se plíží, ale hlasitě projevuje
Astma u dětí je často jako tichý šeptající stín – přítomné, avšak ne vždy snadno rozpoznatelné. Prozkoumáme, jak se astma projevuje a jak může ovlivnit nejen dětská plíce, ale i celkový životní styl a rodinnou dynamiku. Jak se mohou zdánlivě nevinné příznaky, jako jsou opakované virózy nebo zahlenění, ukázat jako maskované signály astmatu. Jak se astma léčí a může dítě s astmatem aktivně sportovat?Všechna tajemství o astmatu rozkrývá dětská plicní lékařka Jana Tuková.
Wed, 07 Feb 2024 - 22min - 65 - Proč se tvoří hlen?
Ačkoliv je hlen často vnímán negativně, je to ve skutečnosti nepostradatelná součást našeho imunitního systému. Zjistíme, kdy funguje jako neviditelný štít, který nás chrání před vnějšími útočníky nebo alergeny. Odpovíme na otázky: kdy a proč se tvoří hlen v plicích a kdy už jeho produkce signalizuje nějaké onemocnění. Touto problematikou nás provede plicní lékařka profesorka Martina Koziar Vašáková.
Wed, 31 Jan 2024 - 13min - 64 - Probiotika a prebiotika – tajemství zdravého střeva
Jak funguje náš střevní mikrobiom a proč je tak důležitý? Dozvíte se, proč jsou probiotika klíčem k zdravým střevům a jak pomáhají našemu tělu. Jaké jsou ideální způsoby doplňování mikrobiomu a jaké potraviny nebo probiotické doplňky byste měli zvážit. Tento rozhovor vám otevře oči v oblasti střevního zdraví a probiotik. Ať už jste nadšenec do zdraví nebo jen hledáte způsoby, jak zlepšit svůj životní styl. „Zdravé střevo je jako dobře laděný orchestr. Každý mikroorganismus hraje svou roli, a probiotika jsou dirigenti, kteří řídí tuto symfonii. Když pochopíme jejich význam, máme v rukou klíč k celkovému zdraví.“, říká doktor Jiří Vejmelka v epizodě: Probiotika a prebiotika – tajemství zdravého střeva.
Wed, 24 Jan 2024 - 42min - 63 - Artróza – víc než jen bolest kloubů
Artróza je běžné onemocnění kloubů, které postihuje různé věkové skupiny. Vysvětlíme, co to artróza je, jaké má příznakya jaké jsou možnosti léčby. Povíme si také, jak lze předcházet artróze a jak si ulevit od bolesti. Dozvíte se tipy, které mohou pomoci. „Artróza není jen omezení, ale také příležitost pochopit, jak naše tělo funguje a co potřebuje. Když se naučíme naslouchat signálům našich kloubů, dokážeme lépe čelit výzvám, které přináší,“ říká revmatolog Tom Philipp.
Wed, 17 Jan 2024 - 22min - 62 - Proč potřebujeme B-komplex?
Bez vitaminů skupiny B nefungují správně enzymy, důležité pro uvolňování energie. Víte, který z vitamínů B je důležitý v prevenci cukrovky a dokáže upravit hladinu cukru v krvi? Co všechno řadíme do skupiny B-komplexu a proč je potřebujeme, odpoví endokrinoložka Sylvie Špitálníková. B-komplex zahrnuje řadu vitamínů, které jsou klíčové pro energii, metabolismus, nervový systém a mnoho dalších tělesných funkcí.
Wed, 10 Jan 2024 - 17min - 61 - Infarkt myokardu aneb když bolí srdce
Infarkt myokardu v ČR ročně postihne kolem 40 tisíc lidí a asi 25 procent z nich na jeho následky umírá. Proto by každý člověk měl vědět, jak poznat infarkt a co dělat, když máte podezření na infarkt myokardu. Víte, jaké jsou hlavní signály, které pomohou odhalit infarkt? Podrobně probereme s kardiologem primářem Martinem Kotrčem.
Wed, 03 Jan 2024 - 28min - 60 - Kašel nejen u dětí
Stejně jako rýma ani kašel není nemoc, ale jenom její příznak. Kašel je jedním z nejčastějších problémů, které nás trápí v zimě. Jak na kašel a kdy už jít k lékaři nám vysvětlí dětská plicní lékařka Jana Tuková, která říká:„Kašel je jako tajemný jazyk našeho těla, který nám může říct mnoho o našem zdraví. Je důležité naučit se tento jazyk rozluštit, abychom mohli poskytnout nejlepší péči nejen našim dětem, ale i sobě.“
Wed, 27 Dec 2023 - 23min - 59 - Zadýchávám se
Dýchání je něco, co děláme automaticky každý den, každou hodinu, každou sekundu. Ale co když se náš dech stane obtížným? Co když se začneme zadýchávat při běžných činnostech, jako je chůze do schodů nebo dokonce při mluvení? Takže pokud jste někdy cítili, že se zadýcháváte více, než byste měli, poslechněte si rady plicní lékařky profesorky Martiny Koziar Vašákové. Nebojte se vyhledat pomoc a mluvit o svých symptomech. Moderní medicína nabízí mnoho možností léčby, které vám mohou pomoci lépe dýchat a žít plnější život.
Wed, 20 Dec 2023 - 30min - 58 - Jak mikrobiom střeva dokáže trénovat imunitní systém
Věděli jste, že mikrobiom střeva dokáže trénovat náš imunitní systém? Epizoda odpoví na to, coto je střevní imunita, proč je pro celkový zdravotní stav tak důležitá a jaký má vliv mikrobiom na nadváhu nebo obezitu. Hostem je profesorka Helena Tlaskalová Hogenová, která vysvětlí, jak je možné, že střeva takto zásadně ovlivňují i naši psychiku a chování.
Wed, 13 Dec 2023 - 43min - 57 - Chrápání: rady a řešení pro vás i vašeho partnera
Odhalíme příčiny chrápání, prozkoumáme možnosti léčby a poskytneme tipy pro zlepšení spánkové hygieny. Víte, jaká zdravotní rizika může chrápání přinést a jak může pomoci změna životního stylu v boji s chrápáním? Poslechněte si rady otorinolaryngologa Petra Janouška a objevte, jak může být spánek opět klidný a zdravý pro vás i vaše blízké. Chrápání není jen rušivý zvuk, ale může být signálem hlubších zdravotních problémů. Je důležité pochopit jeho příčiny a věnovat se nejen jeho léčbě, ale i prevenci.
Wed, 06 Dec 2023 - 24min - 56 - Jak zastavit bolest zad?
Každý osmý člověk se během života potká s bolesti zad a u 10 % z postižených se tato bolest promění v nepříjemného a stálého společníka – chronickou bolest. Mnoha bolestem zad lze předejít nebo zvládnout preventivním cvičením a změnami v naší denní rutině. Jaké typy bolesti zad nás mohou potkat a co stojí za jejich vznikem? To vše probereme s revmatologem a rehabilitačním lékařem Tomem Philippem, který konstatuje: „Bolest zad je jako tichý nepřítel, který se může kdykoli a kdekoliv vkrást do našich životů. Ale správným přístupem ji můžeme nejen léčit, ale i předcházet“.
Wed, 29 Nov 2023 - 30min - 55 - Vitamín C
Vitamin C je klíčový pro naši imunitu, kůži a očí. Ale víte, že vitamin C hraje také významnou roli při vstřebávání železa a pomáhá proti volným radikálům? Epizoda plná cenných informací, které vám pomohou lépe pochopit a ocenit sílu vitaminu C pro naše tělo. Povídáme si s endokrinoložkou Sylvii Špitálníkovou,která konstatuje, že:„Vitamin C je klíčový antioxidant, který posiluje imunitní systém a chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály, čímž pomáhá v boji proti infekcím a chronickým onemocněním“.
Wed, 22 Nov 2023 - 15min - 54 - Bušení srdce nepodceňujte
Bušení srdce je častým problémem a může být způsoben, například fyzickou námahou, dehydratací nebo stresem. Kdy už bušení srdce věnovat pozornost odpoví kardiolog Martin Kotrč, který říká: „Není dobré ignorovat opakované bušení srdce a konzultujte jakékoliv obavy se svým lékařem, protože včasná intervence může být zásadní pro prevenci vážnějších onemocnění srdce“.
Wed, 15 Nov 2023 - 20min - 53 - Nachlazení, viróza nebo chřipka?
Myslíte si, že je rozdíl mezi nachlazením a virózou, a že je viróza dětí jiná než u dospělých? V epizodě prozkoumáme hlavní rozdíly, příznaky a osvětlíme nejlepší přístupy k prevenci a léčbě, abychom pomohli rodičům lépe chápat a zvládat tyto běžné respirační choroby dětí. „Každý kašel nebo rýma je příležitostí posílit imunitní systém našich dětí a učit je, jak být odolným vůči nástrahám chřipky a nachlazení“,říkáplicní lékařka Jana Tuková.
Wed, 08 Nov 2023 - 28min - 52 - Rekonstrukce prsu po nádorovém onemocnění
Mastektomie je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna část nebo celý prs s cílem léčit nebo předcházet rakovině prsu. Zákrok přináší mnoho emocí a otázek, ale v této epizodě vás chceme ujistit, že existuje mnoho možností pomoci. Povídat si budeme s plastickým chirurgem Luborem Mrňou, který říká, že: „Rekonstrukce prsu pomáhá obnovovat nejen tělo, ale také sebevědomí ženy po onkologické léčbě.“ V dnešní době má medicína nástroje a technologie, které mohou pomoci vytvořit esteticky příjemný a přirozeně vypadající výsledek.
Wed, 01 Nov 2023 - 16min - 51 - Nejčastější choroby jater
Člověk si onemocnění jater nemusí vůbec všimnout, protože příznaky jsou často těžko pozorovatelné. Opravdu nejde poznat, že se s játry něco děje? Jaké jsou nejčastější choroby jater, která žloutenka je navíc nebezpečnáa kdy už hrozí játrům cirhóza? „Správná strava, omezení alkoholu a pravidelná fyzická aktivita jsou klíčovými kameny pro zdraví vašich jater. Prevence je vždy lepší než léčba.“, říká hepatolog Petr Urbánek.
Wed, 25 Oct 2023 - 32min - 50 - Krev z nosu z ničeho nic a jak ji zastavit
Víte, jaká je správná poloha, když vám teče krev z nosu a jak zastavit krvácení z nosu u dětí? „Hlavně žádné zaklánění…“,říká náš hostotorinolaryngolog Petr Janoušek. Jaké jsou nejčastější příčiny krvácení, kdy už je opakované krvácení z nosu třeba řešit? Najdete odpověď i na častou otázku, zda je vhodné hydratovat sliznici v nose a proč se to někdy nedoporučuje.
Wed, 18 Oct 2023 - 18min - 49 - Atopický ekzém u dětí je jiný
Je opravdu atopický ekzém u dětí jiný? Příčiny vzniku nebo zhoršení jsou mnohotvárné. Pro mnoho rodičů a jejich děti je cesta ke správné diagnóze a účinné léčbě často dlouhá a frustrující. V epizodě probereme rozdíly mezi dětskou a dospělou formou ekzému. Zaměříme se na mytí a jaké krémy používat. Nejvíc otravné je svědění kůže. Jak jej zvládat, čím mazat a jaké techniky využít, prozradí dětská kožní lékařka Štěpánka Čapková, která říká: „Atopický ekzém je více než jen příznak na kůži. Je to cesta plná výzev, která je lemovaná trpělivostí.“
Wed, 11 Oct 2023 - 42min - 48 - Železo: superhrdina našeho těla
Prozkoumáme skrytou sílu železa, které se podílí na více než 200 biochemických reakcích v našem těle. Železo pomáhá v transportu kyslíku v krvi nebo podporuje imunitní funkce. Nedostatek železa může vést k chronické únavě nebo k anemii. Jak se projevuje nedostatek železa a proč je pro naše tělo tak důležité? Odpoví endokrinoložka Sylvie Špitálníková, která říká: „Železo není jen kov, který najdeme v přírodě. Je to důležitý esenciální stavební kámen našeho zdraví“.
Wed, 04 Oct 2023 - 28min - 47 - Problémy při kojení a jak je řešit
Komplikace a problémy, které mohou nastat při kojení. Každá matka je jedinečná a taková je i její zkušenost s kojením. S neonatoložkou Magdalenou Chvílovou Weberovou řešíme, co dělat, když se věci nevyvíjejí tak hladce, jak si maminka představovala a objeví se zánět, bolestivost nebo popraskané bradavky. Také odpovíme na to, kdy je správný čas pro ukončení kojení. Paní primářka povzbuzuje: „Kojení je cestou, plnou výzev, ale také neuvěřitelných okamžiků blízkosti a vazby. Neexistuje „správný“ nebo „špatný“ způsob, jak kojit. Důležité je naslouchat sobě a svému dítěti, protože vždy se snažíte dělat to nejlepší pro sebe a své miminko“.
Wed, 27 Sep 2023 - 36min - 46 - Jak si správně čistit uši?
Umíte si správně čistit uši? A co myslíte, je důležité si čistit uši pravidelně? Častá otázka je čím… kapky, spreje nebo tolik obávaná vatová tyčinka. Na tyto otázky nám odpoví otorinolaryngolog Petr Janoušek. „Správná hygiena a péče o zevní zvukovod může předcházet komplikacím a zánětům. Prevence je často jednodušší než léčba", upozorňuje ORL lékař.
Wed, 20 Sep 2023 - 20min - 45 - Plastika prsou – zvětšení a modelace
Estetické operace prsou jsou jedny z nejčastějších plastických operací. Co si představit pod pojmem zvětšení prsou a jaký je rozdíl mezi modelací a zvětšením prsou? Častou otázkou je velikost a tvar implantátů, kolik stojí operace a jaké jsou dostupné metody. Hodně žen se před rozhodnutím nebo zákrokem potřebuje poradit, ale neví, kde hledat radu. Proto jsme na toto téma natočili epizodu s plastickým chirurgem Luborem Mrňou, který říká: „Každá změna vychází z touhy cítit se lépe. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv změnu, dělejte to pro svou vlastní radost a sebevědomí“.
Wed, 13 Sep 2023 - 38min - 44 - Srdce pod drobnohledem. Jak se vyšetřuje srdce?
Jaké jsou nejčastější příznaky onemocnění srdce, které by nás měly přimět k vyhledání lékaře? A kdy je čas jít na vyšetření srdce? Náš host, primář Martin Kotrč nám detailně popíševyšetřovací metody srdce. Naučí nás, jak si správně měřit krevní tlak a upozorní na nejčastější příznaky onemocnění srdce. „Pravidelné měření krevního tlaku je jako tichý rozhovor se srdcem. Poslouchejte jeho nápovědy, protože právě ony mohou chránit váš život před nečekanými bouřemi“,říká náš host.
Wed, 06 Sep 2023 - 36min - 43 - Chystáme se s dětmi k moři
Co potřebujete vědět, když plánujete dovolenou u moře s dětmi. Přímořský pobyt dětí, vede většinou k významnému zlepšení, někdy i k úplnému vyhojení atopického ekzému. Kromě slunce se příznivě uplatňuje i vliv přímořského podnebí, působení soli na kůži a dýchání aerosolu z mořské vody. Někdy ale pobyt u moře nesplní naděje rodičů na zlepšení stavu. Proč a jak minimalizovat hrozící komplikace probereme s kožní lékařkou Štěpánkou Čapkovou, která říká: „Pokožka dětí je jako hedvábné plátno – vyžaduje jemnou, ale důslednou péči, zvláště u moře“. Epizoda plná rad a doporučení.
Wed, 30 Aug 2023 - 21min - 42 - K čemu je vhodná transplantace stolice?
Pro koho je vhodná fekální transplantace nebo se také nazývá bakterioterapie. Pokračování série epizod – lidský mikrobiom a proč je důležité o něj pečovat. Je pravda, že bakterioterapie může vyléčit opakující se záněty střev? Odpoví lékař Jiří Vejmelka, který říká: „Vysoká účinnost terapie je prokázána zvláště v léčbě na antibiotika rezistentní opakující se enterokolitidy způsobené Clostridiem difficile, kdy je popisována účinnost přes 90 %“.
Wed, 23 Aug 2023 - 20min - 41 - Přisálo se klíště
Klíšťata, malá stvoření, která mohou způsobit značné zdravotní problémy. Co dělat, když se nám přisaje klíště, jaká jsou rizika a jak se chránit? Probereme s kožní lékařkou Ninou Benákovou, která říká: „Klíště, které se přichytilo a začalo sát, vyvolá malé zarudnutí, které může přetrvávat 2 až 3 dny. Není potřeba propadat panice, pokud se zarudnutí nezvětšuje.“
Wed, 16 Aug 2023 - 17min - 40 - Metabolický syndrom: kombinace cukrovky, vysokého tlaku a obezity
Metabolický syndrom je skupina onemocnění – zvýšený krevní tlak, vysoká hladina cukru v krvi, nadměrný tělesný tuk kolem pasu a abnormální hladina cholesterolu nebo tuků v krvi. Všechny tyto nemocí zvyšují riziko srdeční choroby, mrtvice a cukrovky 2.typu. „Metabolický syndrom není jen o číslech na váze nebo měření krevního tlaku. Je to varovný signál, který nám naše tělo posílá o celkovém zdravotním stavu. Je to příležitost převzít kontrolu a udělat pozitivní změny pro lepší zdraví“, říká endokrinoložka Sylvie Špitálníková. Poradíme, jak předcházet nebo jaké udělat první kroky k zlepšení svého zdraví.
Wed, 09 Aug 2023 - 16min - 39 - Štípnutí hmyzem: Letní nebezpečí, kterému se nevyhnete!
Jak správně ošetřit kousnutí a štípnutí hmyzem a co dělat, pokud se projeví nějaká alergie? V tomto letním díle se dozvíte, jak rozpoznat příznaky infekce a kdy je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Také poradíme, kdy stačí tekutý pudr a kdy octan. Praktické rady představí kožní lékařka Nina Benáková.
Wed, 02 Aug 2023 - 13min - 38 - Jak vybrat opalovací krém
Jak vybrat ten nejlepší opalovací krém pro vaši pokožku a jak často se mazat? Povídat si budeme s kožní lékařkou Ninou Benákovou. Jak říká: "Slunce nám může přinést mnoho radosti, ale také rizika. Správná ochrana pokožky není luxus, ale nutnost." Zjistěte, jak správně pečovat o pokožku nejen v létě, vyhnout se škodlivým účinkům slunce a co dělat, když dojde k tomu nejhoršímu – spálení sluncem.
Wed, 26 Jul 2023 - 24min - 37 - Pitný režim nejen v létě
Jak pečovat o svůj pitný režim a které tekutiny jsou výhodou? „Doplňovat tekutiny ve chvíli, kdy máte žízeň je už pozdě“, říká endokrinoložka Sylvie Špitálníková. Denní příjem tekutin je individuální. Pomůckou může být pravidlo, že byste měli vypít 3 až 4 dcl vody na 10 kg tělesné hmotnosti. Jak to máte s dodržováním pitného režimu vy?
Wed, 19 Jul 2023 - 14min - 36 - Lékárnička na dovolenou
Čím naplnit cestovní lékárničku?Buďte připraveni a nenechte se na dovolené překvapit zbytečnou komplikací. Dovolená přináší mnoho příjemných, ale i nepříjemných zážitků. Co je cestovní minimum, probereme s primářem Martinem Kotrčem,který říká:„Vybavení cestovní lékárničky závisí na tom, kam a na jak dlouho pojedete a v jaké jste zdravotní kondici.“
Wed, 12 Jul 2023 - 08min - 35 - Dráždivý tračník a jeho skryté projevy
…průjem či zácpa, kterou provází nadýmání, nepříjemné pocity, až bolestí břicha. Toto vše může být příznakem pro syndrom dráždivého tračníku. Častěji trápí ženy a objeví se v mladším věku. Ale kdy jsou tyto příznaky normální a kdy by měly vyvolat zvýšenou pozornost? „Lékaře vyhledá jen čtvrtina lidí s těmito problémy“, říká doktor Jiří Vejmelka, který nám vysvětlí rozdíly a pomůže nám pochopit, jak se lépe vypořádat s tímto rozšířeným, ale často nepochopeným onemocněním.
Wed, 05 Jul 2023 - 32min - 34 - Vitamín D
Vitamín D má klíčový vliv na náš imunitní systém, kostní zdravía může hrát roli i v prevenci některých typů rakoviny. Ale co je pravda a co je mýtus? Jak je to s vitamínem D a naším zdravím opravdu? Odpoví endokrinoložka Sylvie Špitálníková,která říká:„O vitamínu D se dnes hodně mluví, ale jeho význam není stále doceněn.“
Wed, 28 Jun 2023 - 31min - 33 - Kojení – po porodu a v šestinedělí
Kojeníhned po porodu a v šestinedělímůže být zvlášť náročné. Prozkoumáme, jak se vypořádat s výzvami, které tato etapa přináší. Praktické rady poskytne neonatoložka a dětská lékařka Magdalena Chvílová Weberová. Probereme doporučené polohy při kojení. Vysvětlíme, co znamená samopřisátí a jakou roli hraje laktační poradkyně.
Wed, 21 Jun 2023 - 35min - 32 - Příprava na kojení v těhotenství
Kojení není jen o výživě, je to také o pocitu bezpečí a blízkosti. Jak se připravit na kojení už během těhotenstvía co se děje v prvních minutách po porodu? Vysvětlí neonatoložka a dětská lékařka Magdalena Chvílová Weberová a dá radu k úspěšnému kojení. Také zdůrazňuje, že kojení prostřednictvím hormonů, které zajišťují tvorbu mléka, je součást formování vztahu a vazby mezi mámou a dítětem.
Wed, 14 Jun 2023 - 34min - 31 - Poznejte sílu jógy a najděte klíč k vitalitě
Prozkoumáme význam jógy pro naše zdraví. Popíšeme si jaký je rozdíl mezi jógou a rehabilitačním cvičením. Společně se zaměříme na to, komu se doporučuje cvičit jóga, jaký má význam pro děti a kdy je ideální čas začít s cvičením. Přidejte se k nám a zjistěte, jak jóga obohatí váš život a zdraví! „Pokud cvičíme jógu, tak se zaměříme na správnou techniku dýchání, koncentraci, relaxaci a jógou můžeme dojít i do takové meditace v pohybu“, říká lektor jógy magistr Ondřej Wanke.
Wed, 07 Jun 2023 - 28min - 30 - Tajemství (chemického) peelingu v péči o pleť
Už jste slyšeli o chemickém peelingu a jeho zázračném účinku na pleť? Možná o něm uvažujete, ale nemáte dostatek informacía nevíte, jestli je to právě pro vás. Na všechno odpoví dermatoložka Michaela Havlíčková. Vysvětlí, pro jaké kožní nemoci se doporučuje chemický peeling a jak celá kůra probíhá. …a samozřejmě vysvětlíme rozdíl mezi chemickým a mechanickým peelingem.
Wed, 31 May 2023 - 26min - 29 - Ztukovatělá játra aneb steatóza. Co s tím?Wed, 24 May 2023 - 36min
- 28 - „Všechny nemoci začínají ve střevě“, řekl Hippokrates
Střevo je největší plocha kontaktu s okolním světem. Je to nejvíce inervovaný orgán, bohatý na imunitní tkáň. Zároveň je to složitý ekosystém osídlený velkým počtem mikroorganismů. Složení mikrobiomu může správnému fungování střeva hodně pomoci nebo naopak uškodit. Proč se doporučuje zařazovat kvašenou zeleninu nebo kysané zelí? Může dieta pomoci nastavit správný mikrobiom střeva? Vše nám vysvětlí docentka Monika Cahová.
Wed, 17 May 2023 - 26min - 27 - Jak trénovat dech
Víte, že správné dýchání se dá natrénovat? To stejné platí pro kašel nebo smrkání. Myslíte, že to není nic pro vás? Omyl! Dýchací svaly můžete posilovat stejně jako ostatní svaly těla. „Dechový trénink pomáhá k tomu, aby byly dýchací svaly silnější,“ říká fyzioterapeut a specialista na plicní rehabilitaci, magistr Ondřej Wanke.
Wed, 10 May 2023 - 36min - 26 - Fascinující mikrobiom mateřského mléka
Víte, jaký je přínos mateřského mléka pro zdraví a pohodu vašeho dítěte a že mateřské mléko není jen zdrojem výživy? Mikrobiom mateřského mléka získává stále větší pozornost pro svou klíčovou roli při podpoře zdraví a vývoje kojenců. Věděli jste ale, že mateřským mlékem je programován metabolický nebo imunologický vývoj dítěte? V této epizodě se s mikrobiologem docentem Jiřím Hrdým ponoříme do problematiky a rozebereme význam mikrobiomu mateřského mléka a proč je důležitý pro vaše dítě a později i pro dospělého člověka.
Wed, 03 May 2023 - 24min - 25 - Vše o vlasech
Zdravá pokožka ztrácí denně 20–30 vlasů. Proč padají vlasy a kdy už je potřeba padání vlasů věnovat pozornost a s kým konzultovat – kožní lékař nebo kadeřnice? „Když chceme objevit příčinu padání vlasů, je dobré se podívat asi 3 měsíce dozadu.“ vysvětluje dermatoložka Michaela Havlíčková. Diskutujeme, jaké možnosti léčby se doporučují a jaké vitaminy jsou vhodné pro růst vlasů.
Wed, 26 Apr 2023 - 42min - 24 - Jak poznám, že moje játra nejsou v kondici?
Játra váží asi 1,5 kg a v klidu játry protečou až dva litry krve za minutu. Také se jim říká – naše chemická čistička. Jak se poznají nemocná játra a co je nejlepší na jejich regeneraci probereme s profesorem Petrem Urbánkem, specialistou na hepatologii a gastroenterologii. Zodpovíme na otázky, jak fungují játra a proč jsou pro nás tak důležitá a co to znamená, když má někdo zvětšená játra?
Wed, 19 Apr 2023 - 29min - 23 - Zdravá střeva už od narození
V tomto díle prozkoumáme fascinující svět mikrobiomu novorozenců a odpovíme na otázky: kde se tvoří mikrobiom a proč jsou pro náš mikrobiom zásadní první dny života. Víte, jak může náš mikrobiom ovlivnit způsob porodu nebo délka kojení? Náš host, docent Jiří Hrdý, sdílí své znalosti a prozradí nejnovější poznatky z výzkumu novorozeneckého mikrobiomu. Poslechněte si tuto epizodu a odhalte všechna tajemství, nejen novorozeneckého mikrobiomu.
Wed, 12 Apr 2023 - 26min - 22 - Fakt si musím pořád čistit zuby?
Proč je důležité pečovat o mikrobiom v ústech, jaké je správné pH v ústní dutině a proč? Velkým pomocníkem jsou sliny a možná žvýkačky bez cukru. Doktorka Lucie Najmanová nás povede galerií orálního (ústního) mikrobiomu. Vysvětlí, kdo nebo co stojí za zánětem dásní, jak tomu pomůže dentální hygienaa jak to je s používánímústní vody. Víte, jak si čistili zuby naši předkové? Budete překvapeni, jaké používali techniky.
Wed, 05 Apr 2023 - 33min - 21 - Co je to mikrobiom a jak nám pomáhá?
Tímto dílem otevřeme téma mikrobiomu a budeme si povídat o jeho významu pro lidské tělo a naše zdraví. Proč potřebujeme náš mikrobiom a jak mu sloužíme…nebo si spíš pomáháme vzájemně? Přehnaná hygiena nám neprospívá a může stát za vznikem různých alergií. „Pro náš mikrobiom je důležité alespoň 10 hodin nejíst…“ vysvětluje docentka Monika Cahová.
Wed, 29 Mar 2023 - 30min - 20 - Jód v těhotenství a proč je důležitý pro miminko?
Hormony štítné žlázy mají nezastupitelný význam pro otěhotnění, vývoj plodu i pozdější psychosomatický vývoj dítěte. Neléčená štítná žláza v těhotenství může mít neblahý dopad jak na průběh těhotenství, tak na vývoj dítěte. „Onemocnění štítné žlázy je často bezpříznakové, ale časný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím…“ říká paní docentka Zdeňka Límanová.
Wed, 22 Mar 2023 - 22min - 19 - Jak se žije po transplantaci plicWed, 15 Mar 2023 - 28min
- 18 - U konce s dechem…Wed, 08 Mar 2023 - 25min
- 17 - Proč potřebujeme jód?
Jod je pro náš organismus esenciálním minerálem a tělosi jej nedokáže vytvářet samo. Proto jej musíme přijímat ve stravě. Jód je „potravou“ štítné žlázy a bez jodu nemůže štítná žláza fungovat správně. Je opravdu jod tak důležitý? Vše na téma jod a jeho důležitost probereme s dnešním hostem endokrinoložkou docentkou Zdeňkou Límanovou.
Wed, 01 Mar 2023 - 25min - 16 - Jak bolí endometrióza?
Endometriózou častěji trpí ženy, které mají kratší menstruační cyklus, delší menstruační krvácení nebo měly brzký nástup první periody. Naopak „ochranně“ působí dlouhodobé kojení. Jsou tato tvrzení mýtus nebo pravda? Děsivé na endometrióze je, že může vést k neplodnosti, je to tak? Zodpoví docent Michael Fanta.
Wed, 22 Feb 2023 - 21min - 15 - Rakovina prostaty – chemoterapie není jediná možnost léčby
Pacient s karcinomem prostaty je dlouhou dobu v péči urologa. Kdy a proč urolog odesílá pacienta na onkologii a jak probíhá onkologická léčba rakoviny prostaty? Popíšeme vám, jaké nové léky jsou dnes k dispozici, čemu se říká hormonální léčba, jak se vyšetřují metastázy a co je to scintigrafie skeletu. Krásně popisný vhled do uroonkologie od onkoložky Jany Katolické.
Wed, 15 Feb 2023 - 25min - 14 - AKNÉ aneb jak se nestat „uhrobaronem“Wed, 08 Feb 2023 - 30min
- 13 - Strašák jménem biopsie prostaty. …představy jsou horší než realitaWed, 01 Feb 2023 - 17min
- 12 - Atopický ekzém není alergie! Tak co to vlastně je?
Atopický ekzém není jen onemocnění dětí, ale i dospělých. Ve vyšším věku však mívá odlišné projevy, proto může zůstat dlouho nerozpoznán. Ukazuje se v pestré škále forem. Zpočátku jako zarudlá pálivá a nepříjemná vyrážka a za několik dnů to je suchý, vybledlý a úporně svědící flek. Proto potřebujeme širokou paletu léků. Jednou použijeme krém nebo pastu a jindy mast. Pokaždé to funguje jinak. Jak se v tom vyznat? Budeme diskutovat se specialistkou na ekzémy dermatoložkou Ninou Benákovou.
Wed, 25 Jan 2023 - 37min - 11 - Dechová rehabilitace a proč jít s chrápáním na plicníWed, 18 Jan 2023 - 24min
- 10 - Opravdu těhotenská cukrovka po porodu zmizí?Wed, 11 Jan 2023 - 34min
- 9 - Pokašlávám… je to v pořádku?Wed, 04 Jan 2023 - 36min
- 8 - Jak se vyšetřuje prostata?
Prostataje malá žláza, velikosti kaštanu, ale když začne na sebe upozorňovat, tak to muži poznají hodně rychle. Většinou přivedou muže k lékaři časté močení nebo problémy s močením. Ale například u rakoviny prostaty, nemusí být vůbec žádné příznaky. Rakovina se zjistí náhodně nebo při preventivním vyšetření. Kdy a jak se vyšetřuje prostatanám poví dnešní host – uroložka Vanda Adamcová.
Wed, 28 Dec 2022 - 23min
Podcasts similar to NEMOC není BEZMOC
- Blízká setkání Český rozhlas
- Káva o čtvrté Český rozhlas
- Kriminálka Český rozhlas
- Omeletky Český rozhlas
- Příběhy 20. století Český rozhlas
- Stříbrný vítr Český rozhlas
- Čestmír Strakatý Čestmír Strakatý
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Ranní show Evropa 2
- Životy slavných Fameplay
- Host Frekvence 1 Frekvence 1
- Hype-Cast Podcast Hype-Cast
- Chumelenice Lucie Petráková a Markéta Lukášková
- Más de uno OndaCero
- Host rádia Bonton rádio Bonton
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- SuperCHAT Super.cz
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
Other Health Podcasts
- MUDr.ování ProŽeny.cz
- Slast Český rozhlas
- zhasni zhasni
- URGENŤÁCI URGENŤÁCI
- Vychovávej s láskou Růžovláska
- Ne hladu podcast o výživě Ne hladu
- Psychologie to go! Dipl. Psych. Franca Cerutti
- Polštář Český rozhlas
- Sleep Podcast by Slow | Relaxing Sleep Sounds & Sleep Stories | Nature Sound For Sleep | ASMR ASMR Sleep Triggers
- Sleep and Relaxation Sounds Sound Therapy
- Cukrfree Podcast Janina D. Černá
- Moci bez nemoci Český rozhlas
- Après talk Valentýna Procházková
- Fitness007 Fitness007
- Loono Loono
- REDLINE Kamila Paličková
- Český rozhlas - Zdraví Český rozhlas
- MUDr.Ovačka PODCAST Borisa Bajera MUDr. Boris Bajer, PhD.
- Psycholožky v županu Psycholožky v županu
- Tělo & Duše Robin Vesely