Filtrar por gênero

Anatomia Śmierci

Anatomia Śmierci

Agnieszka Mazur-Puchała

Śmierć dotyczy każdego z nas i prędzej czy później będziemy musieli się z nią spotkać. A mimo to cały czas boimy się o niej mówić, nie wiemy, jak i kogo o nią pytać. W „Anatomii Śmierci” oswajam ten lęk i szukam odpowiedzi, które powinniśmy poznać. Czy da się wyczuć nadchodzącą śmierć? Jak rozmawiać z bliskim, który odchodzi? Do kogo zadzwonić, gdy ktoś umrze i jak powinna wyglądać taka rozmowa? Wątpliwości w kolejnych odcinkach rozwiewać będą m.in. lekarka pracująca w hospicjum, psycholog zajmujący się żałobą, balsamista czy właścicielka zakładu pogrzebowego. Moi goście odpowiedzą też na jedno kluczowe pytanie: czy mając styczność ze śmiercią, można przestać się jej bać?

10 - Ostatnie pożegnanie
0:00 / 0:00
1x
  • 10 - Ostatnie pożegnanie

    - Faktycznie ten przesąd mówiący o tym, że zmarły nie powinien przebywać w domu przez niedzielę, dalej funkcjonuje. Może nawet teraz troszkę się to zmieniło. Nie jest to kwestia, żeby nie przebywał w domu przez niedzielę, ale żeby pochówek odbył się przed niedzielą - mówi w podcaście "Anatomia Śmierci" Iza Zdziebko, założycielka zakładu pogrzebowego "Niebieski" w Wałbrzychu.

    W chwili, gdy umiera bliska osoba, zachowanie zimnej krwi i rozsądku nie jest proste. Co robić, gdzie zadzwonić, na jakie pytania się przygotować? I co czeka nas później, podczas przygotowań do pochówku? Tak ta droga wyglądać będzie krok po kroku.

    Mon, 25 Dec 2023 - 22min
  • 9 - W proch

    - Ludzie mają różne pomysły. Jeśli np. chcą w piecu umieścić jakieś instrumenty, to wszystko, co metalowe, zostanie, będzie tylko sfatygowane temperaturą – mówi w podcaście „Anatomia Śmierci” Jerzy Jarosz - właściciel firmy pogrzebowej „AD ARKA” i Krematorium Polska, a także wiceprezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej.

    Czego lepiej nie wkładać do urny? Czy faktycznie zostaje po nas tylko proch? I czy, podobnie jak w amerykańskich filmach, my też możemy postawić szczątki bliskiej osoby na kominku? Odpowiedź na to ostatnie pytanie może zaskoczyć.

    Mon, 18 Dec 2023 - 27min
  • 8 - Ślady śmierci

    - Oczywiście zapach jest intensywny, ale używamy takiego sprzętu, że jest praktycznie w ogóle niewyczuwalny przez te maski. Z tym można sobie jak najbardziej poradzić. Gorzej jest z widokami – mówi w podcaście „Anatomia Śmierci” Mateusz Węgorowski, właściciel Bio-Clean, firmy sprzątającej po zgonach.

    Jak wygląda taka praca, co jest w niej najtrudniejsze? Czy ślady śmierci zawsze udaje się usunąć? I jak to możliwe, że sąsiedzi nie orientują się, że za ścianą znajduje się ciało?

    Mon, 11 Dec 2023 - 45min
  • 7 - Śmierć od zaplecza

    - Ciało po śmierci daje wyraźne sygnały, że życie już się w nim po prostu zakończyło i objawia się to właśnie takimi wczesnymi znamionami śmierci – mówi w podcaście „Anatomia Śmierci” Adam Ragiel – technik sekcji zwłok i balsamista. Specjalista krok po kroku rozprawia się z najbardziej nurtującymi pytaniami dotyczącymi tego, co dzieje się z doczesnymi szczątkami.

    Czy włosy i paznokcie naprawdę rosną po śmierci? Czy całowanie nieboszczyka na pożegnanie zawsze jest niebezpieczne? I czy kości zmarłych faktycznie czasem trzeba złamać? Zaskoczeń będzie w tym odcinku naprawdę sporo.

    Mon, 04 Dec 2023 - 39min
  • 6 - Ci, którzy zostają

    - Normy społeczno-kulturowe odnośnie do żałoby są bardzo silne, bardzo restrykcyjne, niedające przestrzeni na to, żeby zindywidualizować ten proces – mówi w podcaście „Anatomia Śmierci” Paweł Grochocki, psycholog, specjalista z zakresu pomocy osobom będącym w ryzyku samobójczym oraz w żałobie.

    Czy żałobę można przeżywać lepiej lub gorzej? Czy w żałobie są rzeczy, których „nie wypada”? I wreszcie, czy ból po stracie kiedyś naprawdę mija?

    Mon, 27 Nov 2023 - 47min
Mostrar mais episódios