Filtrar por gênero

Nauka To Lubię

Nauka To Lubię

Tomasz Rożek

Spora część mojego życia to tzw. seria fortunnych zdarzeń. Chciałem zostać lekarzem, a zostałem fizykiem. Pojechałem zwiedzać Wiedeń, a poznałem żonę. Chciałem robić doktorat i wyjechałem na prawie 4 lata do największego centrum naukowego w Europie. Chcieliśmy powiększyć rodzinę i urodziły się bliźniaki. W końcu wróciliśmy z emigracji, żebym mógł zostać naukowcem, a zostałem dziennikarzem. Nazywam się Tomasz Rożek. Z wykształcenia jestem fizykiem a z zawodu dziennikarzem naukowym. Kieruję działem naukowym w tygodniku Gość Niedzielny. Współpracuję lub współpracowałem z wieloma mediami m.in.: z redakcjami: Pytanie na Śniadanie, Teleexpress, Dzień Dobry TVN; Wiedzą i Życiem, magazynem National Geographic, Gazetą Wyborczą, Rzeczpospolitą, magazynem Focus. Byłem autorem oraz prowadzącym program Sonda2 w TVP2. Wspóltworzyłem programy radiowe: „Pytania z kosmosu” oraz Klub Trójki. Piszę nie tylko dla periodyków. Moja pierwsza książka „Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011, Demart) została uznana za najlepszą książkę popularno-naukową sezonu 2010-2011. W 2012 roku napisałem „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (WAB). W 2014 roku ukazała się moja książka „Kosmos” (WAB). W 2015 roku ukazał się „Człowiek” (WAB). To dwie części pop-naukowej trylogii. W trzeciej części opiszę mikrokosmos. Prowadzę pop-naukowego vbloga Nauka. To lubię i facebookowy fanpage Nauka.To lubię. A od teraz także podcast. Jestem obecny w dyskusjach na Twiterze oraz Instagramie. Jestem szczęśliwym tatą bliźniaków Zuzi i Janka, oraz mężem Ani. Mieszkamy na Śląsku.

490 - Przyszłość budynków miejskich – Inteligentne wieżowce z technologią AI
0:00 / 0:00
1x
  • 490 - Przyszłość budynków miejskich – Inteligentne wieżowce z technologią AI

    W najnowszym odcinku naszego podcastu przenosimy Was do fascynującego świata nowoczesnych technologii, które już dziś zmieniają oblicze miejskich przestrzeni. Razem z Siemens Polska odwiedzamy biurowiec P180 – miejsce, w którym zaawansowane systemy AI zarządzają zużyciem energii, klimatem i oświetleniem w sposób zintegrowany i inteligentny. Dzięki innowacjom takim jak odzyskiwanie energii z hamujących wind czy adaptacyjne sterowanie klimatem, P180 wyznacza kierunek dla przyszłości miejskich budynków. Dowiecie się, jak technologia może wspierać zrównoważony rozwój i dlaczego nowoczesne wieżowce zaczynają działać jak „żywe organizmy.” 🎧 Odsłuchajcie nasz najnowszy odcinek, by poznać szczegóły tej wyjątkowej współpracy oraz techniczne smaczki z wnętrza P180!

    Thu, 14 Nov 2024 - 23min
  • 489 - Higiena dźwięku - jak zadbać o słuch?

    Jest cały czas w tle i ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. O hałasie, który nieustannie atakuje nasze uszy rozmawiam z prof. dr hab. Anną Preis z Katedry Akustyki, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    Tue, 12 Nov 2024 - 29min
  • 488 - Technologie NIE czynią nas wolnymi

    Czy Sztuczna Inteligencja przyniesie upragnioną przez wolność od pracy i będziemy mogli skupić się na swoim własnym rozwoju, tworzeniu, sztuce i relacjach. Posłuchaj co mówi o tym m.in. Raymond Kurzweil, futurolog.

    Fri, 08 Nov 2024 - 07min
  • 487 - A.I. na drodze ewolucji człowieka

    Czy zmiany w społeczeństwie wywołane przez rozmaite nowe technologie wpłyną na nasz rozwój? Czy społeczeństwo ugina się pod naciskiem Sztucznej Inteligencji? W rozmowie z dr Adą Florentyną Pawlak szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Projekt „Kopernik, Skłodowska-Curie i Czochralski byliby dumni”, którego celem jest popularyzacja nauki i roli Polaków w rozwoju: sztucznej inteligencji, technologii kosmicznych i energetyki, jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna Odpowiedzialność Nauki II” Ministra Edukacji i Nauki. Kwota dofinansowania: 483 000 zł, całkowita wartość 664 500 zł, umowa z dn. 20.07.2023

    Tue, 05 Nov 2024 - 1h 08min
  • 486 - Ksenoboty

    Ksenoboty – są połączeniem biologii, robotyki i sztucznej inteligencji. Ich innowacyjność polega na konstrukcji: łączą biologiczne tkanki z zaawansowanym oprogramowaniem. Ich nazwa pochodzi od afrykańskiej żaby szponiastej, bo to właśnie z jej organizmu pochodzą komórki używane do budowy ksenobotów.  Zagadnienie życia po śmierci fascynuje nas w kontekście życia ludzi od lat, a w przypadku ksenobotów jest tym bardziej ciekawe! Zdajemy sobie jednak sprawę, że niewiele osób wie o ich istnieniu… Z badań nad ksenorobotami wynika, że komórki po śmierci organizmu mogą przyjmować zupełnie inne funkcje niż te, które miały “za życia”. Mogą też w inny sposób się organizować. Organizowanie się i funkcjonowanie w […]

    Thu, 31 Oct 2024 - 09min
Mostrar mais episódios