Filtrar por gênero
Co się dzieje w gospodarce? Jak się mają nasze finanse? Co ważnego właśnie wydarza się w Polsce i na świecie? I dlaczego to istotne także dla Ciebie? Codzienny podcast gospodarczy to szybka porcja wiedzy na temat najważniejszych trendów i zdarzeń w gospodarce. Będzie prosto, szybko i konkretnie. Serwujemy od poniedziałku do piątku rano. Zaprasza Wojciech Kowalik. Sponsorem podcastu jest Dom Maklerski Oanda TMS Brokers. - Radio TOK FM
- 383 - Arabskie zamki na pustyni na razie są zamkami z piasku. Ale śpiący na pieniądzach kraj nie rezygnuje z ambicji bycia mega
Za petrodolary Arabia Saudyjska chce zadziwić świat swoimi pomysłami: megamiasta na piasku, wielkich stadionów, stoków narciarskich budowanych w zwrotnikowym upale, hoteli, w których noc kosztuje 5 tysięcy dolarów. Jak się jednak okazuje, śmiałe plany na razie grzęzną w piachu. Mimo to rządzący Arabią Saudyjską robią wszystko, żeby przestawić kraj z naftowej potęgi pokrytej pustynnym pyłem na potęgę sportową, rozrywkową i turystyczną. Tyle, że już budowane obiekty albo grzęzną w trakcie tworzenia, albo wstrząsają nimi skandale dotyczące nieludzkiego traktowania robotników. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 21 Nov 2024 - 11min - 382 - Czesi całymi bagażnikami wywożą z Polski... masło. W naszej części Europy staje się ono luksusem!
Czechy, Słowacja, Rosja - u naszych sąsiadów narasta maślany kryzys. Czesi sznurami samochodów jadą po nie do polskich marketów, a politycy rozpętali maślaną awanturę i przerzucają się odpowiedzialnością, kto jest odpowiedzialny za wystrzał cen do poziomu, który zszokował klientów. Eksperci wskazują nawet na... krowy, bo te hodowane w Czechach dają gorszej jakości mleko. Rekordzistką w cenach masła w Europie jest natomiast Słowacja, w której ten towar jest droższy niż w Paryżu! W Rosji natomiast masło stało się przebojem sklepowych kradzieży. W tym oceanie maślanego kryzysu to my okazujemy się oazą spokoju - u nas ceny tego towaru, choć też rosną, to jednak wciąż są dla naszych portfeli jak... bułka z masłem! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 20 Nov 2024 - 10min - 381 - Zetki orzekły: wino nie jest dobre. Branża się zwija, wycina winnice w pień i szuka alternatyw bez procentów!
Biznes winiarski wszedł w tym roku w fazę gwałtownego zwijania. Francuscy plantatorzy wycinają winnice w pień, kalifornijski wielki producent trunku właśnie zbankrutował, a Australia produkuje o... 900 basenów olimpijskich wina za dużo! Skąd ten pogrom? Amerykańska prasa pisze wręcz, że wino spotyka teraz to, co spotyka od kilkunastu lat papierosy, które zostały wykluczone z towarzyskiego obiegu. Napędza to pokoleniowa zmiana: Zetki generalnie piją mniej, nie chcą mieć kaca, a wino uznają po prostu za... niedobre. Dlatego cała branża alkoholowa szuka ratunku w wariantach wina, szampana, whisky "bez procentów". Problem w tym, że ich produkcja do tanich nie należy. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 19 Nov 2024 - 10min - 380 - Elon Musk liczy grube miliony w portfelu po wyborach w USA. A pod rękę z Donaldem Trumpem może wystrzelić ludzkość w kosmos!
Elon Musk postawił na właściwego konia w wyborach na prezydenta USA. Nie dość, że wejdzie w skład nowego rządu Donalda Trumpa, to przed jego biznesami rysuje się świetlana przyszłość. Należąca do Muska Tesla już wystrzeliła na giełdzie, a w krótkim terminie, kiedy Trump będzie wojował cłami z Chińczykami (w tym chińskimi samochodami elektrycznymi), ma szansę na coraz większą sprzedaż. Problem w tym, że długoterminowo Trump zamierza stawiać nie na samochody elektryczne, a na tanią amerykańską benzynę. Ale i tu Musk znajdzie rozwiązanie w postaci SpaceX. Firma, realizująca kosmiczne ambicje miliardera, będzie mogła liczyć na lukratywne wsparcie ze strony NASA. W tym - w planach wysłania ludzi już nie tylko na Księżyc, ale i na Marsa. A Trump wie, że pierwszy od ponad półwiecza lot Amerykanów na Księżyc, a potem być może także na Marsa na koniec jego nowej kadencji, zapisałoby go złotymi zgłoskami na kartach historii. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Mon, 18 Nov 2024 - 10min - 379 - Start sezonu prezentów pod choinkę: już nie sweterki w Mikołaje, teraz rządzą karty podarunkowe i podróże!
Już nie sweterek z Mikołajem, kolejna para rękawiczek, albo skarpetek w pierniczki: teraz na listach prezentów świątecznych królują doświadczenia i podróże. Prowadzone na świecie badania potwierdzają, że właśnie takie prezenty wolą młodzi z generacji Zet i trochę starsi millenialsi. Okazuje się jednak, że taki prezent trudniej zrobić. Dlatego wciąż wysoko są karty podarunkowe do sklepów. Ale i te mają wady: amerykańskie badania wskazują, że na takiej karcie przeciętnie marnuje się aż 120 dolarów, czyli równowartość 500 złotych! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Fri, 15 Nov 2024 - 05min - 378 - Amerykański prezydent chce wojować ze światem cłami. W tej wojnie twój nowy iPhone będzie znacznie droższy!
Nowy amerykański prezydent nazywa to narzędzie ekonomiczne "cudownym". I zamierza nakładać cła na wszystko, co wjeżdża do Stanów Zjednoczonych. W tym na towary powszechnie uważane za arcyamerykańskie, czyli iPhone'y, które są przecież produkowane w Chinach. Eksperci już liczą, że w związku z tym iPhone'y, iPady czy Macbooki mogą zdrożeć aż o jedną trzecią! A kto na tym skorzysta? Na przykład koreański Samsung. Jak bardzo cła to niebezpieczna broń pokazuje szereg przykładów z przeszłości, w tym chińskie pralki czy panele fotowoltaiczne. Same tylko zapowiedzi Trumpa już przekładają się na decyzje biznesowe firm, decyzje, które mogą się skończyć... skokiem inflacji, z którą Trump obiecywał się rozprawić. Bo Amerykanie za taką politykę celną zapłacą 1700 dolarów rocznie! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 14 Nov 2024 - 11min - 377 - Bitcoin w "trybie bestii". Kryptowaluta, po wyborach w USA, odpaliła najwyższy bieg!
Bitcoin raz za razem bije historyczne rekordy, a eksperci rynku zastanawiają się kiedy przebije poziom 100 tysięcy dolarów. Takiego rajdu na największej kryptowalucie świata nie było nigdy, tym samym bitcoin stał się największym rynkowym wygranym wyborów w Stanach Zjednoczonych. Dlaczego? Bo jeszcze w kampanii wyborczej Donald Trump chciał wkupić się w łaski tej branży i wiele jej naobiecywał, włącznie z utworzeniem strategicznej rezerwy bitcoinów w USA. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 13 Nov 2024 - 07min - 376 - Co łączy Zetki z... mormonkami? "Dirty drinks"! Przez nie Pepsi traci tytuł wicelidera napojów gazowanych
To cukrowa bomba: słodki napój, słodkie owoce, słodkie syropy, a do tego... słodka śmietanka. "Dirty drinks", dzięki sukcesowi amerykańskiego serialu o żonach mormonów, właśnie stają się światowym przebojem. Hype na ten rodzaj napojów napędzają oczywiście Zetki oraz TikTok. Właśnie przez ich popularność stała się rzecz w tej branży niewyobrażalna: Pepsi właśnie straciła drugie miejsce najpopularniejszych napojów gazowanych świata, a pobił ją Dr Pepper, masowo wlewany do "grzesznych drinków". Nic dziwnego, że na fali popularności sody (bo tak Amerykanie nazywają napoje gazowane), w Stanach Zjednoczonych jak grzyby po deszczu wyrastają soda shopy, które robią się fenomenalnym biznesem. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Fri, 08 Nov 2024 - 09min - 375 - Dolar, złoty, giełdy, bitcoin, ropa, złoto - jak rynki reagują na wygraną Donalda Trumpa? [lokowanie marki]
Gospodarcze puzzle na świecie układają się na nowo po wyborczym zwycięstwie Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych. W pierwszej reakcji mocno zyskał dolar, co osłabiło złotego, rekordy pobił bitcoin, z rekordowych poziomów spadło złoto. A co dalej? Czy musimy zacząć się godzić ze słabszym złotym? Kto może zyskać, a kto stracić na giełdzie? I co z cenami ropy naftowej? Na te pytania odpowiada Łukasz Zembik, analityk OANDA TMS Brokers.
Thu, 07 Nov 2024 - 42min - 374 - Po "Czarnym Piątku" i "Cyber Poniedziałku" nadchodzi nowy "Podróżniczy Wtorek". Czy przynosi wyprzedaże biletów?
W Internecie z roku na rok rośnie liczba wyszukiwań hasła "Podróżniczy Wtorek". To ma być kolejny, po "Czarnym Piątku" i "Cyber Poniedziałku" dzień wyprzedaży, ale kierowany nie do tych szukających nowego telefonu czy telewizora, ale tańszych podróży. Ta nowa, świecka tradycja rodzi się w Stanach Zjednoczonych, ale już powoli przenosi się również do Europy. Czy rzeczywiście można tego dnia taniej kupić bilet lotniczy, nocleg w hotelu czy rejs wycieczkowcem? Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers. Już dziś opowiemy o tym jak gospodarcze puzzle na świecie układają się na nowo po wyborczym zwycięstwie Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych. Gościem Wojciecha Kowalika będzie Łukasz Zembik, analityk OANDA TMS Brokers.
Thu, 07 Nov 2024 - 06min - 373 - Czasy, kiedy Golfy i Passaty królowały na europejskich drogach, minęły. Volkswagena nie stać na produkowanie samochodów!
To była duma niemieckiej gospodarki. Volkswagen kiedyś święcił triumfy na drogach, a teraz wpada pod wodę. Firma ma plan zamknięcia trzech swoich fabryk w Niemczech, sytuacja jest tak zła, że zarząd nie ustąpił wszechmocnym związkom zawodowym. Ciosy spadają na nią ze wszystkich stron, ale najsilniejsze - z Chin. Bo to właśnie chińska inwazja elektryków podważa fundamenty europejskiej motoryzacji. Chińskie auta są tanie, masowe i konkurencyjne wobec europejskich. A Volkswagena już po prostu nie stać na produkowanie samochodów! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 06 Nov 2024 - 10min - 372 - Coolcation level hard. Grenlandia otwiera drzwi dla turystów, zmęczonych upiornymi upałami na południu Europy
Kiedy na południu Europy latem temperatury biją historyczne rekordy, upiorny upał zamyka turystów w klimatyzowanych pomieszczeniach, na popularności zyskuje trend coolcation. Czyli podróży do miejsc, gdzie jest chłodniej: Norwegia, Dania, Finlandia, Szkocja, Islandia, Madera. Ale stawkę przebija i cała - nomen omen - na biało wchodzi tu Grenlandia! Wyspa chce otworzyć się na turystów i właśnie otwiera pierwsze duże międzynarodowe lotnisko, które będzie przyjmować duże pasażerskie odrzutowce. Chłodne wakacje gwarantowane! Problem tylko w tym, że na razie w stolicy Grenlandii jest zaledwie nieco ponad 500 pokojów hotelowych, a jej władze już zastanawiają się jak nie dopuścić do zadeptania wyspy. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 05 Nov 2024 - 10min - 371 - To jedyna ostatnio niemiecka firma odnosząca globalny sukces! Adidas zrobił przebój ze sportowych butów
To historia o tym jak sportowe buty z trzema paskami pokonały drogę od szkolnych boisk do modowych wybiegów. Na punkcie butów niemieckiego Adidasa oszalał świat: od młodych Zetek przez popularne fashionistki, aż po megagwiazdy muzyki pop, a modowe magazyny piszą o nich, że są cool. Chodzi dokładnie o dwa modele: Samba i Gazelle. To w nich chodził Ewan McGregor w "Trainspotting", zakłada je Harry Styles, ich fanem jest też były premier Wielkiej Brytanii. Tak wielkim, że za buty Adidasa musiał... przepraszać! Adidas, to teraz jedyna niemiecka firma odnosząca globalny sukces. Ale od modowego podium do strącenia w otchłań droga jest krótka, co odczuł zresztą niedawno amerykański konkurent Adidasa, czyli Nike. A kluczem, żeby uniknąć czarnego scenariusza jest trudne słowo "premiumizacja". Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 31 Oct 2024 - 11min - 370 - Czym i jak nakarmić sztuczną inteligencję? Okazuje się smokiem pożerającym prąd!
Sztuczna inteligencja pożera nam prąd. Bo dla działania gigantycznych centrów danych, w których sztuczna inteligencja żyje potrzeba równie gigantycznych źródeł energii. Jak dużo - obrazuje to świetnie jedna liczba: wyszukanie informacji za pomocą ChataGPT pochłania 10 razy więcej prądu niż tradycyjnie, za pomocą Google'a. Nic dziwnego, że branża technologiczna pielgrzymuje do Białego Domu z apelami o budowę nowych elektrowni. Bo - jak tłumaczy - bez nich w tym wyścigu na czele będą Chiny, a Stany Zjednoczone nie będą w stanie nadążyć za rewolucją jaką przyniosła powołana właśnie tam do życia sztuczna inteligencja. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 30 Oct 2024 - 08min - 369 - Nowe, puste mieszkania stoją i czekają na klientów. Na rynku mieszkaniowym zwrot, a czy widać to w cenach?
Od 10 lat na polskim rynku nie było tylu pachnących nowością mieszkań, czekających na swoich nowych właścicieli. Podaż mieszkań jest przeciętnie w skali kraju o jedną czwartą wyższa niż rok temu, ale w największych miastach - nawet o dwie trzecie wyższa! W kilka miesięcy przeszliśmy od deficytu do nadwyżki. Deweloperzy dwoją się więc i troją, żeby znaleźć nabywców. I choć oficjalnie nie chcą obniżać cen, to robią to po cichu. W jaki sposób? Ile można zaoszczędzić? I skąd taka klęska urodzaju na polskim rynku? Posłuchaj! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 29 Oct 2024 - 06min - 368 - Kubek z syrenką traci swój czar. Dlaczego klienci - dosłownie - odwracają się plecami do Starbucksa?
To jeden z symbolicznych obrazków kojarzących się z amerykańskimi miastami: spieszący do pracy ludzie z kubkiem kawy ze Starbucksa w ręce. Znanej na całym świecie sieci kawiarni problemy leją się jednak na głowę niczym kawa z ekspresu. Kawiarnie Starbucksa przestały być dla gości źródłem pozytywnych skojarzeń. Stopień skomplikowania menu, przemęczona i zagoniona obsługa, długi czas oczekiwania na zamówienie - wszystko powoduje, że ikoniczny kubek z logo syrenki stracił swój urok. Co z tym wspólnego mają Chińczycy? I jak firma chce odzyskać klientów puszczając oko i ulepkowatą lemoniadę dla Zetek? Oraz eksperymentując z dolewaniem do kawy... oliwy z oliwek? Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Mon, 28 Oct 2024 - 11min - 367 - Dokąd leci Boeing? Gigant ma poważne kłopoty, załoga strajkuje, a jego akcje pikują
Strajkujący od ponad miesiąca pracownicy amerykańskiego Boeinga w ostatnich dniach do kosza wyrzucili propozycję zarządu dotyczącą podwyżek. I strajkują dalej domagając się lepszych propozycji płacowych, a taśmy produkcyjne stoją. To ostatnia odsłona całej długiej listy problemów z jakimi boryka się jeden z dwóch największych światowych producentów samolotów. Do teraz ciągnie się za nim klapa związana z modelem 737MAX, który miał być przyszłością lotnictwa pasażerskiego, opóźnienia w dostawach rosną, a kondycja finansowa firmy jest o krok od uznania jej za "śmieciową". Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Fri, 25 Oct 2024 - 08min - 366 - Czy polski konsument umarł? A może tylko przysnął? Na pewno się zmienił i nie szasta pieniędzmi w sklepach
Dane o wydatkach polskich konsumentów są tak złe, że aż wprawiły ekonomistów w osłupienie. Sprzedaż detaliczna we wrześniu zanurkowała, mimo że nasze dochody rosną. Kupujemy mniej ubrań, butów, mebli, pralek, paliw. Ale spokojnie: za ten gwałtowny spadek mogą odpowiadać efekty statystyczne, poza tym prawdopodobnie nasze pieniądze przekierowujemy gdzie indziej. Bo lubimy pojechać na wycieczkę, albo zadbać o siebie w gabinecie kosmetycznym, więc zamiast na towary, wolimy wydać na usługi, a tego dane o sprzedaży nie wychwytują. Poza tym odkładamy, bo wciąż boimy się o finansową przyszłość. Jak wygląda obraz polskiego konsumenta jesienią 2024 roku? Posłuchaj! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 24 Oct 2024 - 07min - 365 - Czy złapana metalowa rura otworzy nam drogę na Marsa? I dlaczego postęp kosmiczny będzie taki tani?
Załogowa misja na Marsa za dwa lata? Zapowiada to Elon Musk po sukcesie operacji precyzyjnego przechwycenia rakety wracającej z orbity okołoziemskiej. Dlaczego to tak ważne dla podboju kosmosu? Bo okazuje się, że udowodniona właśnie metoda wielokrotnego użytku sprzętu kosmicznego może znacząco przyspieszyć i obniżyć astronomiczne - nomen omen - koszty tego biznesu. Firma Elona Muska została zresztą jedyna na polu bitwy o podbój kosmosu. Jeszcze próbują gonić ją Chińczycy ze swoimi planami wysłania ludzi na Księżyc, a w ogonie tego wyścigu została Europa. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 23 Oct 2024 - 09min - 364 - Niewiele potrzeba do paraliżu światowego handlu i wystrzału cen paliw. Słowem-kluczem jest tu: Ormuz
Dwie cieśniny i kanał razem stanowią najkrótszą drogę z Azji do Europy. Cieśniny to Bab-Al-Mandab, Ormuz oraz Kanał Sueski. Świat patrzy teraz na Cieśninę Ormuz, która jest wąskim gardłem, punktem, którego odcięcie spowoduje globalne kłopoty. Tamtędy płynie codziennie jedna piąta światowego transportu ropy naftowej. Na północnym krańcu cieśniny leży Iran, a na statki handlowe polują tam jemeńscy piraci. A Iran jest tu kluczowy: bo od jednej jego decyzji, w czasie rosnącego napięcia na Bliskim Wschodzie, zależą ceny benzyny na każdej stacji paliw. Czy jest się czego obawiać? Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 22 Oct 2024 - 06min - 363 - Czekasz na zimę i narty? Może nie być na co! Przyszłość białego śniegu rysuje się w czarnych barwach
Śnieżny kryzys w Europie pogłębia się coraz bardziej. Na kłódkę zamykają się stoki narciarskie we francuskich Alpach, bo śniegu nie było tam od kilku lat. Na sztuczne naśnieżanie małych alpejskich miejscowości nie stać, a turyści nie będą przecież jeździć po trawie i kamieniach. Kurorty narciarskie szukają więc ratunku: w Finlandii zaczęły je obchodzić zeszłoroczny śnieg, który postanowiły zmagazynować. To jednak ratunek kosztowny i pracochłonny, dlatego niemożliwy do zastosowania wszędzie. W Alpach, przez globalne ocieplenie, śniegu jest jak na lekarstwo i to się, niestety, nie zmieni. Dlatego wielki zimowy biznes właśnie zaczął się tam zwijać. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Mon, 21 Oct 2024 - 09min - 362 - Taksówki bez kierowców: tak mamy się poruszać po mieście. Tesla pokazuje rewolucję czy science fiction?
Na tę prezentację świat czekał od dawna. Zobaczyliśmy dwa nowe koncepty Tesli, światowego lidera technologicznego i firmy, która chce przywieźć nam do garażu samochody elektryczne. Pierwszy, to autonomiczna taksówka, samochód bez kierowcy, który zawiezie nas tam, gdzie chcemy. Drugi - to autonomiczny van, który przewiezie do 20 osób, albo kilkaset kilogramów towaru. Czy to początek przyszłości rodem z Blade Runnera? Inwestorzy nie wpadli jednak w euforię, akcje Tesli tąpnęły, bo wszyscy pamiętają obietnice sprzed pięciu lat szefa firmy, Elona Muska. Według nich, właśnie teraz po ulicach powinien jeździć milion autonomicznych samochodów. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Fri, 18 Oct 2024 - 08min - 361 - Gdzie Niemiec z Francuzem się biją, tam Chińczyk korzysta i wjeżdża do Europy swoim elektrykiem
Dwie największe europejskie gospodarki stanęły naprzeciwko siebie w sporze o cła na chińskie samochody elektryczne. Niemcy wykopali topór wojenny i ruszyli z nim na Francuzów, a większość Europy ostrożnie się temu przygląda, w tym my. Bitwa jest o potężny biznes: Niemcy nie chcą europejskich ceł na chińskie elektryki, bo ubijają z Pekinem własne lukratywne interesy gospodarcze, w tym motoryzacyjne. Z kolei Francja ceł chce, bo boi się zalewu taniej, chińskiej produkcji. A Chiny swoje elektryki tłuką w fabrykach jak szaleni i wysyłają do nas, bo Europa jest dla nich największym klientem i źródłem potężnych zysków. I nawet europejskie cła tylko trochę nadszarpną ich zyski. Za to przyniosą odwet Pekinu, a jednym z celów tego odwetu może być Polska. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 17 Oct 2024 - 08min - 360 - Masło, wycieczki zagraniczne oraz rachunki za prąd - to teraz inflacyjni liderzy w Polsce
Ceny w Polsce rosły we wrześniu w tempie prawie 5 procent. To oznacza, że inflacja znów jest wyraźnie powyżej poziomu przyjętego jako zdrowy dla gospodarki w skali makro i w skali mikro - czyli dla naszych portfeli. Inflację ciągną w górę energia, usługi oraz żywność, w której na pierwsze miejsce wraca dawny lider. Masło znów drożeje w tempie 20 procent w skali roku! I na razie nie ma co liczyć na hamowanie inflacji. Do swoich odpowiednich poziomów wróci prawdopodobnie dopiero latem przyszłego roku. A to oznacza, że na razie nie ma szans na obniżki stóp procentowych i jakąkolwiek ulgę dla kredytobiorców. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 16 Oct 2024 - 07min - 359 - Dlaczego wielki rów, jaki chce kopać Rumunia, jest tak ważny dla wyżywienia Europy?
Rumunia wraca do pomysłu budowy kanału nawadniającego jeden z największych w Europie obszarów rolnych. To tam rosną słoneczniki, kukurydza i drzewa owocowe zapewniające wyżywienie dużej części Europy. Kontynent najmocniej odczuwa efekty katastrofy klimatycznej, a rumuńska nizina cierpi z powodu suszy. Do tego stopnia, że chętnych na wodę jest tam więcej niż samych jej zasobów. W tym samym czasie na zachodzie kontynentu spadło tyle deszczu, że zbiory utonęły w błocie. Zboża jest mniej, a to znaczy droższą mąkę i droższe bułki, bagietki i croissanty. A jeśli dodamy do tego fatalne doniesienia z frontów uprawy kawy i cukru, wszystko składa nam się na mało optymistyczny obrazek, w którym światowy indeks cen żywności rośnie najmocniej od wybuchu wojny w Ukrainie. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 15 Oct 2024 - 08min - 358 - Nike zarżnął kurę znoszącą złote jaja. Kultowe niegdyś buty poszły w bardzo złym kierunku!
To historia o tym jak największa firma sportowa świata z produkcji kultowych butów (które były przedmiotem globalnego pożądania), trafiła do ligi przegrywów. Swój najcenniejszy kapitał roztrwoniła w zaledwie cztery lata, a zrobiła to próbując przejść ze świata analogowego do cyfrowego. Kiedyś po buty Nike'a stały kolejki fanów sneakersów, teraz jeden z jej modeli został okrzyknięty najgorszym butem w historii! Firma stacza się w otchłań, bo w jej przypadku mniej znaczy więcej! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Mon, 14 Oct 2024 - 09min - 357 - Złoty tańczy w górę i w dół, a rytm i kroki tego tańca układają stopy... procentowe
Prognozy dotyczące stóp procentowych, tych w Stanach Zjednoczonych i tych w Polsce, osłabiają złotego. Swoje dokłada jeszcze kocioł bliskowschodni. Ostatnie tygodnie, to spadająca wartość naszej waluty; dramatu nie ma, ale ruchy są wyraźne. W którym kierunku dalej może pójść złoty? I jak odczujemy to w portfelu? Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Fri, 11 Oct 2024 - 06min - 356 - Jabłko nową pomarańczą! Świat pożąda polskiego soku jabłkowego, bo pije go zamiast pomarańczowego
Jesteśmy skazani na droższe polskie jabłka! Nie dość, że pogoda (a dokładniej - wiosenne mrozy) zmniejszyła tegoroczne zbiory, to popyt na polskie jabłka rośnie jak świat długi i szeroki. Bo katastrofa klimatyczna oraz choroba cytrusów dziesiątkują plantacje... pomarańczy. Brakuje więc soku pomarańczowego, bije on cenowe rekordy, a w takiej sytuacji świat szuka alternatywy do picia. I znalazł: to sok jabłkowy! Polski koncentrat soku jabłkowego stał się naszym hitem eksportowym, wysyłamy go nawet do Stanów Zjednoczonych i dalekiej Azji. A ponieważ rośnie popyt, to rośnie cena: ceny jabłek do przetwórstwa wzrosły w dwa lata o sto procent! Sadownicy wolą więc sprzedać jabłka na sok, tym samym mniej trafia do bezpośredniego spożycia. A to prosty przepis na drogie owoce, nie tylko jabłka: zebraliśmy w tym roku wyraźnie mniej gruszek, śliwek, wiśni i moreli. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 10 Oct 2024 - 07min - 355 - Z pierwszej bitwy streamingowej branża rozrywkowa wychodzi poturbowana. Kiedy i jak z filmowej bańki uszło powietrze?
To był prawdziwy bal dla gigantów rozrywki, kiedy w pandemii siedzieliśmy w domach, a liczba subskrybentów serwisów streamingowych rosła lawinowo. To się jednak skończyło: liczba płacących cały czas spadała, platformy zaostrzały zasady korzystania z nich, cały czas rosły koszty produkcji filmowych. Do tego doszedł strajk scenarzystów i aktorów w Hollywood. Udało się go zażegnać, ale wtedy filmowi giganci w odpowiedzi zaczęli serię finansowych cięć i zwolnień: "Fabryka Snów" dla wielu stała się koszmarem. I choć branża już powoli się podnosi to wciąż w ogromnej niepewności jak dalej zagłosują widzowie swoimi pilotami. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 09 Oct 2024 - 08min - 354 - Ta wojna otwiera nowy front. Europa wojuje z Chinami o samochody elektryczne i wytacza armatę wysokich ceł
Europa nakłada wysokie cła na chińskie samochody elektryczne. To nowy etap handlowej wojny między dwiema potęgami, z których jedna (chińska) walczy o europejskie portfele, a druga (europejska) walczy o przetrwanie. Co ciekawe, przeciwni cłom na chińskie elektryki zalewające Europę byli... Niemcy, choć ich sektor motoryzacyjny właśnie wpada pod wodę. Czy ta wojna przyniesie efekty? Pokazuje to przykład farb drukarskich: cła wprowadzone na jeden z ich składników odbijają się właśnie Europie czkawką. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 08 Oct 2024 - 08min - 353 - Fast-foody zaprzęgają sztuczną inteligencję do roboty. Efekt? Shake z keczupem, lody z bekonem, ale też pomoc pracownikom
Kroją warzywa, składają hamburgera, przygotują burrito, a nawet - przyjmują zamówienia. Sieci fast-foodów zaprzęgają do pracy sztuczną inteligencję i jej przedłużenie w postaci robotów. I o ile taki robot z pokrojeniem pomidora całkiem nieźle sobie poradzi, o tyle z przyjęciem zamówienia bywa różnie. W efekcie klienci dostają lody z bekonem, albo shake'a z keczupem. W tym zakresie sztuczna inteligencja została wysłana na doszkalanie, ale w codziennej pracy w kuchni radzi sobie coraz lepiej. A dla pracowników wcale nie oznacza to, że napędzająca roboty sztuczna inteligencja zwolni ich z pracy. Wręcz przeciwnie, roboty wyręczą ich w nudnych, powtarzalnych czynnościach, pomogą w szybszym przygotowaniu potraw i lepszym zarządzaniu tym procesem. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Mon, 07 Oct 2024 - 08min - 352 - Powrót króla i wielka detronizacja - ciekawe przetasowania na liście najbogatszych ludzi świata
Spore zmiany w pierwszej piątce najbogatszych ludzi świata. Na pierwszym miejscu - triumfalny powrót Elona Muska, którego na szczyt ponownie zawiozła jego Tesla. Z podium spadł natomiast światowy król luksusu i najbogatszy Europejczyk. Ale aż trzech globalnych krezusów swoje majątki zawdzięcza sztucznej inteligencji. Kasa miliarderów puchnie, i choć jeszcze do tego daleko, to eksperci już zastanawiają się kto i kiedy może zostać pierwszym światowym bilionerem? Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Fri, 04 Oct 2024 - 08min - 351 - Wszystko, wszędzie, naraz hamuje niemiecką lokomotywę gospodarczą. Razem z nią - także polski wagonik!
Przez lata niemiecka lokomotywa ciągnęła całą europejską gospodarkę. Niemcom Europa zawdzięcza ogólny dobrobyt i postęp technologiczny. Ale to się już skończyło. Przestarzała branża motoryzacyjna, dominacja chińskich producentów samochodów, kryzys energetyczny, problemy w przemyśle stalowym, spodziewany wzrost bezrobocia - wszystko to uderza w niemiecką gospodarkę, która nie może wygrzebać się z dołka. A lokomotywa Niemiec ciągnie też polski wagonik, więc jej hamowanie odczujemy także my. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 03 Oct 2024 - 08min - 350 - Chiny toną w powodzi mleka, Europa ma go za mało. Dlatego znów mocno rosną u nas ceny masła
Chiny produkują gigantyczne ilości mleka - miał to być element długofalowego planu zapewnienia krajowi bezpieczeństwa żywnościowego. Tyle, że Chińczycy przestrzelili i mleka mają tyle, że nie ma go kto wypić (bo Chińczycy niespecjalnie gustują w nabiale takim jak sery czy jogurty), w grę nie wchodzi też przerobienie go na mleko w proszku dla dzieci. Bo dzieci w Chinach jest coraz mniej, a Zachód chińskiego mleka nie chce - wciąż pamięta gigantyczny skandal sprzed kilkunastu lat, kiedy do chińskiego mleka w proszku dodawano szkodliwe substancje. W czasie kiedy mleczna powódź zalewa Chiny, Zachód ma z mlekiem problem, bo jest go w Europie po prostu za mało. Z tego powodu znów zaczęło drożeć masło i całkiem niewykluczone, że znów poszybuje w kierunku rekordów. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 02 Oct 2024 - 07min - 349 - Tamagotchi, walkmany, winyle, kreszowe dresy, Polaroidy, telefony na kablu - Zetki wskrzeszają vintage do życia!
Starsi, słuchając tego odcinka, na pewno nostalgicznie wrócą do czasów młodości, bo pamiętają choćby co to tamagotchi. Młodszym wyjaśnimy, choć i tak coraz więcej z nich wie: to interaktywna zabawka rodem z czasów przed-internetowych. W zabawce w kształcie jajka, wyposażonej w mały wyświetlacz, mieszkało elektroniczne zwierzątko, które trzeba było karmić, bawić i o nie dbać. Dziś ta zabawka triumfalnie wraca! Wraca na fali wskrzeszania wszystkiego, co vintage i co dzisiejsi czterdziestolatkowie pamiętają z młodości. Wskrzesza generacja Zet, która upodobała sobie płyty winylowe, kasety magnetofonowe, walkmany, telefony stacjonarne, maszyny do pisania, małe cyfrowe aparaty i Polaroidy. Zetki jadą pod prąd w kreszowym dresie i na różowych wrotkach rodem z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 01 Oct 2024 - 09min - 348 - W tej kategorii zostaliśmy wicemistrzami świata. Ale polska branża producentów baterii do elektryków przechodzi zapaść
Ten biznes powstał w Polsce w kilka lat i w tym czasie stał się nasza specjalnością i hitem eksportowym na równi z polskimi jabłkami, jogurtami czy mięsem drobiowym. Bo chociaż Polacy nie rzucili się na samochody elektryczne, to nasz kraj jest światowym potentatem w produkcji baterii do nich, wyprzedzają nas tylko Chińczycy. Aż do teraz! Branża, której produkty napędzają elektryki BMW, Audi, Fiata, Forda czy Volswagena, właśnie przechodzi stan przedzawałowy, a dostawy baterii z polskich fabryk spadają na łeb, na szyję. Dlaczego? Bo leci sprzedaż samochodów elektrycznych, a zalewająca nas tańsza chińska konkurencja wykańcza całą europejską branżę motoryzacyjną. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Mon, 30 Sep 2024 - 07min - 347 - Światowy gigant coraz mocniej się chwieje. "Intel inside" wypadnie na aut?
Pewnie wielu z nas, pracując codziennie na naszych laptopach, widzi naklejkę "Intel inside". O tym będzie ta historia: Intel, kiedyś światowy gigant, teraz staje się kolosem na glinianych nogach. Choć jego czipy napędzają większość komputerów na świecie, to firma stanęła w miejscu, przespała dwie światowe rewolucje i teraz gorzko tego żałuje. Zarówno rewolucja smartfonów, jak i rewolucja sztucznej inteligencji przeszły jej koło nosa. Do tego wyłożyła się na własnym flagowym produkcie, czyli najnowszych mikroprocesorach do pecetów. Efekt? Problemy finansowe, lecąca na łeb, na szyję wycena giełdowa oraz zwolnienia załogi i program cięć, którego ofiarą padła zapowiadana fabryka Intela pod Wrocławiem. Obiecywana największa zagraniczna inwestycja w Polsce z dnia na dzień zawisła na kołku i nie wiadomo czy kiedykolwiek się zrealizuje. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Fri, 27 Sep 2024 - 07min - 346 - Zamiast wydać na nowy telewizor, wolimy pojechać na wycieczkę? Sklepowego boomu konsumpcyjnego nie widać
Miał być konsumencki boom, a jest konsumencka zakupowa wstrzemięźliwość. Sprzedaż detaliczna wprawdzie rośnie, ale dużo wolniej niż życzyliby sobie tego ekonomiści. Wciąż nie kupujemy tak zwanych dóbr trwałego użytku, a więc mebli, pralek i telewizorów. Używamy tych kupionych w pandemii, do tego wolimy wydawać na usługi i - pomni spustoszenia, jakiego dokonała w naszych budżetach galopująca inflacja - odkładamy na gorsze czasy. Na to wszystko nakłada się nowy światowy trend mówiący, żeby kupować z głową i nie gonić z zakupami na wyścigi. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 26 Sep 2024 - 07min - 345 - Od jabłek, przez ogórki, kalafiory, truskawki, po oliwki i arbuzy - gdzie nie spojrzeć, tam warzywno-owocowy kryzys!
Niedługo odczujemy skutki wiosennych przymrozków. Zapewne już o nich zapomnieliśmy, ale one o nas nie: w ich wyniku zebranych zostanie aż o 20 procent mniej jabłek w polskich sadach! A jabłka, to w tym odcinku dopiero pierwsze ofiary katastrofy klimatycznej: usłyszycie jeszcze o gotujących się na polach arbuzach (które wyjątkowo wcześnie znikają ze sklepów!), ogórkach zdziesiątkowanych chorobą, kalafiorach, oliwkach, truskawkach, szparagach - wszystkie w Europie dotyka seria nieszczęść pogodowych. Do tego dochodzą dziki-amatorzy owoców oraz złodzieje, którzy kradną z pól na potęgę! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 25 Sep 2024 - 10min - 344 - Prawie 8200 złotych brutto - ta kwota przeciętnej pensji pokazuje wszystkie problemy polskiego rynku pracy
Od tego przybytku głowa powinna boleć. Mowa o szaleńczym wzroście pensji w polskiej gospodarce. Wciąż rosną w rocznym dwucyfrowym tempie, średnia krajowa sięga 8200 złotych brutto. Napędza ją... najniższa pensja, podnoszona decyzją rządu o wiele bardziej niż rosną ceny. To, co dla pracowników jest dobrą informacją (bo każdy lubi zarabiać więcej), pokazuje wszystkie problemy z jakimi boryka się polski rynek pracy, w tym - spadającą cały czas liczbę etatów w firmach oraz kryzys demograficzny. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 24 Sep 2024 - 08min - 343 - Co łączy najbardziej śmierdzący owoc świata z aromatem kawy? Aromatem, za którym wkrótce zatęsknicie!
Plagi, jedna po drugiej, spadają na światowe plantacje kawy. To już nie tylko katastrofa klimatyczna, ale też masowe przestawianie wietnamskich farm na bardziej opłacalną uprawę durianów, śmierdzących owoców, które upodobali sobie zwłaszcza Chińczycy. A właśnie Wietnam był światowym potentatem w produkcji robusty - kawy uważanej za gorszą od arabiki, za to masowo wykorzystywanej do produkcji espresso i kaw rozpuszczalnych. Ceny kawy rosną tak szybko, że robusta stała się już droższa od swojej, uważanej za lepszą, siostry! Swoje dokładają konsumenci, którzy nie chcą już płacić majątku za kubek kawy w kawiarni, wolą pić w domu, a że profesjonalny ekspres nie wszyscy mają, więc sięgają po rozpuszczalną. Do tego dochodzi jeszcze plaga drugiego transportu oraz... kradzieży - tak, ziarna kawy są tak cenne, że padają ofiarą złodziei! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Mon, 23 Sep 2024 - 08min - 342 - Stopy wreszcie zeszły dwa schodki w dół. Te procentowe, w Stanach Zjednoczonych, ale odczujemy to wszyscy!
Stopy zeszły dwa schodki w dół, czyli amerykański bank centralny wreszcie zdecydował się na długo oczekiwaną obniżkę stóp procentowych. Jako ostatni z dużych banków, co więcej - zamiast skalpelem - zamachnął się na nie całkiem sporym nożem, bo ściął je bardziej niż obstawiali ekonomiści: o 50 punktów bazowych. Decyzje, które zapadły w zaciszu gabinetu bankierów centralnych największej gospodarki świata, ten świat odczuje. Choćby w słabszym dolarze, co dla nas akurat jest dobrą informacją. Bo nie tylko wyjazdy do USA będą tańsze, ale zapłacimy też mniej za sprowadzane stamtąd towary i za paliwa u nas na stacjach, bo właśnie za dolary kupowana jest ropa naftowa do ich produkcji. Z amerykańskiego Fedu płynie jeszcze jeden sygnał: potwór inflacji już przestał straszyć. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Fri, 20 Sep 2024 - 06min - 341 - Powerbank na korbkę i poliestrowy podkoszulek: chińska tanizna leci w świat, który próbuje nad tym zapanować
Dwaj giganci chińskiego handlu, Shein i Temu zalewają świat ultraszybką modą i milionami plastikowych gadżetów. Jest ich tak dużo, że zapychają światowy transport lotniczy i grożą wielu biznesom, a nawet całym gospodarkom. Nic dziwnego, że rządy chcą walczyć z lawiną poliestrowych koszulek i gadżetów w stylu lampki nocnej w kształcie kury znoszącej świecące jajko. Jakimi metodami ma być prowadzona ta walka? I skąd taka popularność dwóch chińskich gigantów? Posłuchaj! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 19 Sep 2024 - 08min - 340 - Nie chodzić w klapkach, nie budować zamków z piasku, nie robić selfie i płacić, płacić więcej - walka z "zaturyszczeniem" trwa!
Południe Europy ma za sobą rekordowy wakacyjny sezon - turyści zalali Hiszpanię, Włochy, Chorwację i Grecję. A im ich więcej, tym bardziej lokalne władze ich nie chcą. I prześcigają się w wymyślaniu nakazów, zakazów i dodatkowych opłat. We Włoszech pojawił się zakaz chodzenia w klapkach oraz robienia selfie, Grecja planuje dodatkowe taksy i opłaty dla turystów, wszędzie ograniczany jest najem krótkoterminowy mieszkań. Szorstka przyjaźń południa Europy z turystami staje się coraz bardziej szorstka. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 18 Sep 2024 - 08min - 339 - Gaśnie gwiazda niemieckiej gospodarki. Volkswagen stanął nad finansową przepaścią
To był symbol największej europejskiej gospodarki. Volkswagen, duma niemieckiej motoryzacji, właśnie stanął nad przepaścią. Z tego odcinka dowiesz się, że lista problemów z którymi się boryka jest długa: od cen energii przez skutki pandemii, politykę klimatyczną Unii Europejskiej, finansowe problemy Europejczyków (którzy już nie stoją w kolejkach po nowe samochody), po elektryczną konkurencję zalewającą Europę z Chin. Volkswagen musi więc ciąć wydatki maczetą, pod topór mają pójść dwie fabryki giganta niemieckiej motoryzacji. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 17 Sep 2024 - 07min - 338 - Amerykanom i Chińczykom podziękujmy za tanią ropę. Za tankowanie płacimy coraz mniej!
Codzienny Podcast Gospodarczy wraca! W tym odcinku dowiecie się dlaczego ropa naftowa tanieje coraz bardziej - ostatnio oscyluje wokół poziomu 70 dolarów za baryłkę, a to najmniej od blisko trzech lat! Ropa tanieje, bo Amerykanie wydobywają ją jak szaleni, a Chińczycy, przez kłopoty ich gospodarki, nie potrzebują tyle surowca. To, co dzieje się na wielkich giełdach paliwowych, na koniec dnia odczujemy w naszych portfelach: bo tańsza ropa, to tańsze paliwa. Już są stacje, gdzie za benzynę i olej napędowy widzimy piątkę z przodu! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Mon, 16 Sep 2024 - 07min - 337 - Ekonomiczne prognozy na drugą połowę roku: po ile euro, ropa naftowa i czy hossa na giełdach będzie trwać? [LOKOWANIE MARKI]
Zaglądamy w gospodarcze prognozy na drugą połowę roku i zastanawiamy się: czy giełdowa hossa ma szansę jeszcze się utrzymać, jak decyzje banków centralnych o stopach procentowych wpłyną na notowania walut, w tym na złotego (i czy realny jest scenariusz euro za mniej niż 4 złote) oraz jak mogą kształtować się ceny ropy naftowej. Rozmawiamy z Wojciechem Białkiem i Łukaszem Zembikiem, analitykami OANDA TMS Brokers. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers. „Głosem eksperta" to podcast, w którym rozmawiamy na ważne tematy, opowiadamy o istotnych zjawiskach, wyjaśniamy trendy i zastanawiamy się nad tym, co warto wiedzieć tu i teraz, a także już za chwilę, w przyszłości. To rozmowy przygotowywane przez uznanych i doświadczonych dziennikarzy, które zawierają lokowanie marki.
Fri, 21 Jun 2024 - 45min - 336 - My im szlaban na elektryki, oni nam cios w wieprzowinę - Europa wejdzie na nowy poziom wojny handlowej z Chinami?
Ta rewolucja dokonuje się już także na polskich drogach: w maju chiński elektryk z hukiem wpadł do czołówki najlepiej sprzedających się samochodów w Polsce i wyprzedził niektóre modele Dacii, Toyoty i Skody. Komisja Europejska postanawia dodatkowymi cłami postawić szlaban napływowi chińskich elektryków. Tyle, że Pekin już zapowiada, że na europejskie cła odpowie. I może uderzyć w europejskie rolnictwo, a szczególnie - w wieprzowinę, która jest europejskim eksportowym hitem do Chin. Wojna handlowa może więc rozgorzeć na dobre! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Fri, 14 Jun 2024 - 08min - 335 - Plagi, jedna po drugiej, spadają na cytrusy. Czy karton soku pomarańczowego będzie niedługo luksusem?
Ceny koncentratu soku pomarańczowego biją światowe rekordy. Bo pomarańczy jest za mało! Leżące w Brazylii i na Florydzie plantacje owoców, które najlepiej nadają się na sok, dziesiątkują kataklizmy klimatyczne: susze na zmianę z ulewami oraz zaraza drzew. Tak zwana choroba zielonego smoka dziesiątkuje drzewa pomarańczy, mandarynek, grejpfrutów i limonek. A leku na zarazę - brak. Tamtejsi plantatorzy na pomoc wezwali więc osy, które są naturalnymi wrogami owadów roznoszących chorobę. Zbiory pomarańczy w tym roku będą najniższe od pół wieku, topnieją zapasy, więc z sokiem pomarańczowym możemy się wkrótce pożegnać. Bo albo go nie będzie, albo będzie astronomicznie drogi. Producenci napojów już zastępują go jabłkami albo winogronami. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 13 Jun 2024 - 08min - 334 - Czym się teraz bawią dorośli? Klockami! Kidult: nowy trend, na którym zarabiają producenci zabawek
W sytuacji światowej demograficznej zapaści, kierowany do dzieci biznes musi znaleźć dla siebie nową grupę docelową. Producenci zupek dla dzieci przestawiają się na odżywki dla seniorów, a branża produkująca zabawki zarzuca wędkę na... dorosłych - i to działa! Nowy światowy trend nazywa się "kidult" i odwołuje się do mechanizmu psychologicznej tęsknoty za beztroskim dzieciństwem. Dorośli kupują zabawki jak szaleni i widać to na całym świecie. Trend umiejętnie wychwycił producent klocków Lego. I sprzedaje dorosłym zestawy replik Titanica, Concorde'a, zamku Harry'ego Pottera czy kwiatów doniczkowych. I mimo, że słono sobie za to liczy, to klientów ma mnóstwo. W ten trend wpisuje się też popularność gier karcianych, albo umiłowanie do... pluszaków, które Amerykanie kupują na potęgę. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 12 Jun 2024 - 10min - 333 - Są cenniejsze niż złoto. Norwegia odkrywa wielkie złoże metali ziem rzadkich, a to dobra informacja dla całej Europy
Norwegia właśnie poinformowała o odkryciu złóż metali ziem rzadkich. Niewielka mieścina Ulefoss, położona 150 kilometrów od Oslo, może za kilka lat stać się wielkim centrum wydobycia tych pierwiastków, niezbędnych od produkcji smartfonów przez wytwarzanie samochodów elektrycznych aż po turbiny wiatrowe, satelity i zaawansowane instalacje wojskowe. A to dobra informacja dla całej Europy, do teraz uzależnionej od sprowadzania tych cennych metali z Chin, będących światowym potentatem wydobycia i sprzedaży rzadkich minerałów. Rok temu spore złoża odkryła u siebie Szwecja. Czy ze szwedzką i norweską pomocą Europa będzie mogła uniezależnić się od Chin i zapewnić sobie technologiczne powodzenie? Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 11 Jun 2024 - 08min - 332 - To maszynka do robienia pieniędzy. Ta firma właśnie została drugą największą spółką giełdową świata!
Właśnie przegoniła globalnego giganta. Firma, która jeszcze kilka lat temu była giełdowym średniakiem, teraz jest potęgą: drugą największą spółką giełdową świata i zostawiła w tyle producenta iPhone'ów. Ostatni bilion dolarów wartości zaliczyła... w kwartał i wkroczyła do ekskluzywnego klubu firm wartych ponad 3 biliony dolarów. Wszystko dzięki boomowi na sztuczną inteligencję. Bo pewnie domyślacie się, o jaką firmę chodzi. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Mon, 10 Jun 2024 - 08min - 331 - Coraz dalej od niższych rat kredytów, coraz bliżej do silnego złotego - dokąd prowadzą nas stopy?
Szanse na obniżki stóp procentowych w tym roku są równe zeru - mówi wprost prezes Narodowego Banku Polskiego. A to oznacza, że kredytobiorcy nie mają co liczyć na ulgę w rekordowo wysokich ratach. Za to oszczędzający na lokatach wciąż mogą liczyć na trochę lepszy procent. W tym samym czasie Europejski Bank Centralny symbolicznie kończy okres potężnej inflacji w Europie i obniża stopy procentowe, choć ostrożnie. Za nim wkrótce pójdzie amerykańska Rezerwa Federalna. Za to szwajcarski bank centralny prawdopodobnie na razie z obniżkami się wstrzyma. A ta układanka bezpośrednio przekłada się na kurs złotego. Nasza waluta rośnie w siłę, co oznacza dobre informacje dla nas na zagranicznych urlopach: tańszy hotel i tańszy obiad, przy dystrybutorze na stacjach paliw (bo tańsza jest ropa naftowa kupowana do ich produkcji) i na zakupach, bo silny złoty, to tańsze importowane towary. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Fri, 07 Jun 2024 - 07min - 330 - Naftowi giganci grupowo strzelają sobie w kolano. Ich ból, to dobra informacja dla nas!
Najwięksi z kartelu państw eksporterów ropy naftowej OPEC+ właśnie postanowili grupowo strzelić sobie w kolano. Wprawdzie przedłużyli obecne limity wydobycia ropy naftowej, ale drobnym druczkiem w swojej decyzji zasugerowali, że będą mogli stopniowo zwiększać produkcję i to już od października, a znaczący wzrost wydobycia ma nastąpić w przyszłym roku. W efekcie cena ropy naftowej wyraźnie spadła. Nie udał się więc zabieg naftowych potentatów, którzy cięciami wydobycia chcieli windować ceny surowca i więcej na tym zarabiać. Dyktator tego rynku, czyli Arabia Saudyjska, wydaje pieniądze jakby jutra miało nie być: na złote fasady, futurystyczne miasto na piasku pustyni i na kluby sportowe. Będzie potrzebować więcej petrodolarów, a to może zapewnić sobie wydobywając więcej ropy. Więcej ropy na rynku, to jej niższe ceny. A to bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich: bo oddala się widmo podwyżek cen paliw, a to oznacza niższe koszty transportu. A że te koszty są zaszyte w cenie każdego produktu, który kupujemy, oznacza to też niższą inflację. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 06 Jun 2024 - 09min - 329 - Statystycznie jest lepiej w naszych domowych budżetach. Ile miesięcznie mamy pieniędzy "na życie"?
Sytuacja materialna gospodarstw domowych w ubiegłym roku poprawiła się - ogłasza Główny Urząd Statystyczny. Przeciętny tak zwany dochód rozporządzalny, a więc to czym musimy gospodarować przez cały miesiąc, wynosi niespełna 2700 złotych miesięcznie na głowę. Z tego musimy kupić żywność, zapłacić rachunki za mieszkanie, ubrać się, zatankować samochód lub wydać na bilety na komunikację, wyposażyć dom i tak dalej. Na co wydawaliśmy nasze ciężko zarobione pieniądze w ubiegłym roku, kiedy inflacja biła rekordy? I jak oceniamy swoją sytuację materialną? Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 05 Jun 2024 - 07min - 328 - Kupujesz Netfliksa na chwilę, oglądasz interesujące filmy i przestajesz płacić? Streamingowi nomadzi to światowy trend!
W czasie pandemii, kiedy byliśmy zamknięci w domach, serwisy streamingowe święciły triumfy. Lokomotywą był Netflix, do którego doczepiały się kolejne wagony: Disney+, HBO, AppleTV. Każdy z nich za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Wtedy nie było to dużym wydatkiem, ale kiedy przyszła wysoka inflacja i okazało się, że łączne miesięczne koszty z tego tytułu sięgają kilkuset złotych, zaczęliśmy ciąć wydatki również tu. W efekcie zaczął się nowy światowy trend: kupujemy dostęp do platformy na krótki czas, oglądamy to, co nas interesuje i... przestajemy płacić, z naszymi pieniędzmi idziemy do innej platformy i tam szukamy interesujących treści. Właściciele platform głowią się więc jak zapobiec zjawisku streamingowych nomadów. Bo udarza to coraz mocniej w ich zyski. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 04 Jun 2024 - 10min - 327 - Kto ma zboże, ten ma władzę. Czy Rosja znów włoży kij w szprychy rynku kluczowego dla wyżywienia świata?
Ostatnie dwa lata, to prawdziwy rollercoaster na rynku towarów rolnych, a zwłaszcza - kluczowym dla wyżywienia świata rynku zbóż. Po rosyjskiej wojnie energetycznej i jej napaści na Ukrainę ceny zbóż dwa lata temu wystrzeliły. Ubiegły rok, to już bardzo dobre plony na świecie i ostry cenowy zjazd. Na tym froncie polegli polscy rolnicy, którzy trzymali zboża w silosach czekając na wyższe ceny. Skończyło się rolniczymi protestami w Polsce i całej Europie zachodniej. Kto za tym wszystkim stał? Oczywiście Moskwa: po tym jak Rosja skłóciła niemal całą Europę zbożową akcją dumpingową, teraz nie spocznie dopóki nie doprowadzi na giełdach towarowych do nowego kryzysu cenowego. A pomóc jej może... pogoda, bo deszcz i chłód w Europie dają się tak mocno we znaki, że tegoroczne plony mogą być bardzo słabe. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Mon, 03 Jun 2024 - 09min - 326 - Złoty jest mocny. Dlaczego i jakie perspektywy rysują się przed nim nadchodzącego lata? [LOKOWANIE MARKI]
O tym, że dla złotego dobre informacje płyną zarówno ze świata, jak i z polskiej gospodarki Wojciech Kowalik rozmawia z Łukaszem Zembikiem, Analitykiem OANDA TMS Brokers. Z tego powodu nasza waluta jest na wysokich poziomach, a za waluty płacimy najmniej od dwóch, a nawet od czterech lat! Choć właśnie mogliśmy dojść do ważnego punktu, Po ile możemy kupować euro na zagraniczne wakacje, a po ile franki na spłaty kredytów? Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers. „Głosem eksperta" to podcast, w którym rozmawiamy na ważne tematy, opowiadamy o istotnych zjawiskach, wyjaśniamy trendy i zastanawiamy się nad tym, co warto wiedzieć tu i teraz, a także już za chwilę, w przyszłości. To rozmowy przygotowywane przez uznanych i doświadczonych dziennikarzy, które zawierają lokowanie marki.
Fri, 31 May 2024 - 24min - 325 - Na rynku ropy naftowej spokojnie. Ale czy cenowy marsz w górę jest przesądzony? [LOKOWANIE MARKI]
Rynki naftowe w spokoju wypatrują decyzji państw eksporterów ropy naftowej - bo spodziewają się, że najwięksi producenci surowca utrzymają obecne limity wydobycia. Kiedy już rozstrzygnie się sprawa podaży ropy, na rynek, wejdą kwestie popytu - czyli jak bardzo największe gospodarki (zwłaszcza Chiny i Stany Zjednoczone) zwiększą zapotrzebowanie na paliwa w obliczu nadchodzącego ożywienia gospodarczego. I to będzie decydowało o cenach. O to czy może nam znów grozić poziom stu dolarów za baryłkę, Wojciech Kowalik pyta Łukasza Zembika, Analityka OANDA TMS Brokers. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers,. Zapraszamy. „Głosem eksperta" to podcast, w którym rozmawiamy na ważne tematy, opowiadamy o istotnych zjawiskach, wyjaśniamy trendy i zastanawiamy się nad tym, co warto wiedzieć tu i teraz, a także już za chwilę, w przyszłości. To rozmowy przygotowywane przez uznanych i doświadczonych dziennikarzy, które zawierają lokowanie marki.
Wed, 29 May 2024 - 23min - 324 - Zaczęło się od masła, teraz sklepowi złodzieje kradną co się da. A handel zbroi się w kamery, ochroniarzy i detektywów
Razem z wystrzałem inflacji dwa lata temu, wystrzeliła liczba sklepowych kradzieży. Na Zachodzie to już prawdziwe sklepowe gangi kradnące wszystko co się da: od masła, przez buty, po wyposażenie wnętrz i sprzęty ogrodnicze. Dlatego sklepy zbroją się w metody antykradzieżowe i zatrudniają już całe zastępy detektywów, którzy policyjnymi metodami namierzają potencjalnych złodziei. Ale liczba kradzieży rośnie też w Polsce. A grupą, która najczęściej przywłaszcza sobie sklepowe towary robi się najmłodsze pokolenie Zet. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 29 May 2024 - 09min - 323 - Rynki: rośnie (niemal) wszystko, rośnie (niemal) wszędzie. Co to będzie?
Czy spojrzymy na złotego, czy na warszawską giełdę, czy na surowce (zwłaszcza srebro i złoto), czy na kryptowaluty - wszędzie widać wzrosty. Nasza waluta jest na poziomach najwyższych od czterech lat do euro, na warszawskiej giełdzie zobaczyliśmy rekord wszech czasów, potężnie rośnie srebro, w górę skoczył młodszy brat bitcoina, czyli ethereum. Skąd te wzrosty? I czy mogą jeszcze potrwać? Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 28 May 2024 - 08min - 322 - Inflacja chciwości żyje i ma się dobrze. Ostatnio rozgościła się w czekoladzie i biletach na koncerty
To zjawisko nazwano dopiero półtora roku temu, a przetoczyło się już przez cały świat. Greedflacja, czyli inflacja chciwości: producenci podnoszą ceny swoich towarów, bo... mogą. W czasach upartej inflacji konsumenci spodziewają się, że ceny będą rosły, więc ze spokojem znoszą fakt, że rzeczywiście rosną. Wielkie koncerny skwapliwie z tego korzystają, co wytknęła im nawet szefowa Europejskiego Banku Centralnego. Nic dziwnego, że zaczęła się walka z takim zjawiskiem, a najnowsze odsłony tej wojny, to sprawa wielkiego europejskiego producenta czekolady oraz monopolisty na rynku sprzedaży biletów na koncerty. Do akcji wkroczyli: Komisja Europejska i amerykański rząd. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Mon, 27 May 2024 - 08min - 321 - Królowa sztucznej inteligencji jest tylko jedna. NVidia rzuca inwestorów na kolana swoimi wynikami
Sztuczna inteligencja, to jak nowa rewolucja przemysłowa - mówi prezes NVidii i ma powody do zadowolenia. Spółka produkująca superszybkie mikroprocesowy potrzebne do "ożywienia" sztucznej inteligencji pokazuje fenomenalne wyniki kwartalne: na czysto ze swojej działalności zarobiła 18 miliardów dolarów, czyli pięciokrotnie więcej niż rok temu. Nic dziwnego, że NVidia jest przedmiotem powszechnego pożądania inwestorów jak świat długi i szeroki. Po wyczekiwanych wynikach, jej giełdowa kapitalizacja przegoni Amazona i Teslę razem wzięte. To, co dzieje się teraz wokół tej spółki przypomina rewolucję z lat 90., kiedy pojawił się Internet. I zmienił wszystko. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Fri, 24 May 2024 - 08min - 320 - Pensje wciąż imponują wzrostem. Wyższe wynagrodzenia cieszą pracowników, ciążą firmom i martwią ekonomistów
8300 złotych brutto - tyle w kwietniu wyniosła przeciętna pensja. Średnia krajowa rośnie cały czas, choć realnie - trochę wolniej niż w rekordowym pod tym względem lutym. Nie zmienia to faktu, że wynagrodzenia rosną w imponującym tempie. To, co cieszy pracowników, niepokoi ekonomistów. Bo tak szybko rosnące pensje oznaczają, że z uporczywą inflacją, przekraczającą poziomy uważane za optymalne dla naszych kieszeni, będziemy zmagać się jeszcze długo. A zagraniczne firmy wystraszone rosnącymi kosztami pracy zamykają polskie zakłady na głucho i przenoszą produkcję tam, gdzie jest taniej. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 23 May 2024 - 08min - 319 - Przewijanie ołówkiem i wciągnięta taśma. Starsi pamiętają, Zetki odkrywają kasety magnetofonowe!
Historia lubi zatoczyć koło: to, co wczoraj było obciachem, dziś okazuje się przedmiotem pożądania. Tak właśnie jest z modą na słuchanie muzyki w wersji retro. Odrodzenie winyli obserwujemy od kilku lat (do tego stopnia, że brytyjski urząd statystyczny dołożył je do koszyka inflacyjnego, a więc listy najczęściej kupowanych towarów), ale teraz widać odrodzenie... kaset magnetofonowych. Kto je kupuje? Zgadliście: generacja Zet, dla której to odkrywanie nowych wrażeń. Ten renesans zauważyli najwięksi świata rozrywki: na kasetach swoje albumy wydają już Taylor Swift, Harry Styles, Ed Sheeran czy Billy Eilish. A co wpłynęło na wielki powrót kaset i walkmanów? Kultowe seriale! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 22 May 2024 - 08min - 318 - Producenci klocków i pampersów, ale przede wszystkim rynek pracy - wszyscy cierpią z powodu globalnego braku dzieci!
Demograficzny alarm na świecie słychać coraz głośniej. W zeszłym roku światowy współczynnik dzietności spadł do poziomu 2,1, a więc pierwszy raz w historii znalazł się na krytycznym poziomie zastępowalności pokoleń. I mowa tu już nie tylko o krajach Zachodu, w których brak dzieci od dawna jest dotkliwy, ale też o takie demograficzne lokomotywy jak Chiny, Indonezja i Kenia. Światowe rządy próbują sobie z tym radzić, na przykład zmuszając ludzi do dłuższej pracy, przynosi to jednak mizerne skutki. Może w takim razie sięgnąć po migrantów, którzy mogliby załatać dziury na rynku pracy? Niestety, na naszym przykładzie widać, że zasób Ukraińców już się wyczerpał. W sytuacji braku dzieci jak świat długi i szeroki na nowe tory musi przestawić się też biznes: ofiarą demograficznej zapaści padają producenci pieluch i zabawek. Do tego stopnia, że jeden z największych producentów klocków przestawia swoje linie produkcyjne na produkty dla dorosłych. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 21 May 2024 - 09min - 317 - Czy odejście jednego człowieka z pewnej firmy zaważy na losach ludzkości? Chodzi o pilnowanie sztucznej inteligencji
Niespełna dwa lata temu zaczęła się światowa rewolucja sztucznej inteligencji. Zapoczątkowała ją OpenAI, firma, która stworzyła model językowy ChatGPT, pierwszą formę sztucznej inteligencji dostępną dla każdego. I równie szybko jak ta rewolucja się zaczęła, świat postawił sobie pytanie: czy rozwijać sztuczną inteligencję dla dobra ludzkości czy dla zarabiania pieniędzy? Open AI powołał specjalny zespół "strażników technologii": ich zadaniem było dopilnowaniem, by sztuczna inteligencja kierowała się zawsze najwyższymi wartościami. Problem w tym, że z firmy odszedł właśnie szef tego zespołu, za nim poszli kolejni. Zespół został więc rozwiązany, co znaczy że strażnika nad pilnowaniem sztucznej inteligencji - nie ma. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Mon, 20 May 2024 - 10min - 316 - Spółki memowe dają o sobie znać. Znów szaleństwo, po jednym wpisie w Internecie!
Ich nazwa wzięła się od internetowych memów. Ich wzrosty nie mają nic wspólnego z kondycją finansową, a są napędzane wpisami na forach w sieciach społecznościowych. Spółki memowe trzy lata temu zaliczyły spektakularną hossę, teraz znowu dają o sobie znać. Problem w tym, że spektakularne wystrzały akcji tych firm na giełdzie wynikają wyłącznie z szumu jaki tworzy się wokół nich na forach inwestorów. I właśnie przypomniał się światu człowiek, który - jak się uważa - ponad trzy lata temu rozpętał spekulacyjne szaleństwo na małej amerykańskiej spółce, które pociągnęło za sobą kolejne. Efekt - łatwy do przewidzenia, ta wspomniana mała amerykańska spółka znów wystrzeliła na giełdzie. Wtedy nieliczni zdołali zarobić, reszta liże rany i liczy straty do dziś. Czy teraz będzie podobnie? Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Fri, 17 May 2024 - 07min - 315 - Wojna gospodarczych gigantów wchodzi na nowy poziom. Starcie USA-Chiny jest również o naszą przyszłość!
Handlowa wojna między dwiema największymi gospodarkami świata wchodzi na nowy poziom. Amerykański prezydent ogłasza pakiet gwałtownych podwyżek ceł na szereg chińskich towarów importowanych, w tym samochody elektryczne, chipy komputerowe, panele fotowoltaiczne i produkty medyczne. Amerykanie bronią się przed zalewem chińskich elektryków patrząc na to, co dzieje się w Europie, w której porty są nimi zastawione. Ale w tym starciu chodzi też o coś więcej: o naszą przyszłość w dziedzinie wysokich technologii, w tym - o panowanie nad światem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 16 May 2024 - 09min - 314 - Diamenty, torebki Birkin, Roleksy, lalki voodoo - nie uwierzycie co można znaleźć w zagubionych bagażach pasażerów!
Produkty warte tysiące dolarów, luksusowe ubrania czołowych marek modowych, zegarki za grube tysiące, drogi sprzęt elektroniczny, ale też słoiki z zębami rekina, albo laleczki voodoo. Pierwszy raz w swojej blisko 55-letniej historii amerykańska firma Unclaimed Baggage Center, skupująca bagaże po które nikt się nie zgłosił, opublikowała raport opisujący co w takich bagażach można znaleźć. To prawdziwy zawrót głowy! Firma część tych towarów sprzedaje za ułamek ceny w swoim sklepie - nic dziwnego, że ma klientów z całego świata, część przekazuje na cele charytatywne, a część - utylizuje. A co najczęściej znajduje się w takich bezpańskich bagażach? Otóż... codzienna bielizna. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 15 May 2024 - 07min - 313 - Supermiastem na pustyni Saudyjczycy chcieli zadziwić świat. Tyle, że petrodolarów brakuje i projekt utknął w piachu
NEOM - tym projektem megamiasta zbudowanego na środku pustyni Arabia Saudyjska chciała rzucić świat na kolana i jednocześnie przestawić gospodarkę z nadchodzącego zmierzchu ropy naftowej na rozrywkę i luksus. Elementem tego projekt ma być The Line ("Linia") - futurystyczne lustrzane miasto długie na 170 kilometrów i wysokie na 500 metrów, połączone superszybką koleją, kurort narciarski ze sztucznie stworzonym mikroklimatem zapewniającym śnieg, porty dla luksusowych jachtów, pola golfowe na rozłożonej na pustyni trawie - pomysły mnożą się jak króliki. Tyle, że nawet tonącym w bogactwie Saudyjczykom na realizację projektu brakuje petrodolarów i szukają pieniędzy gdzie się da. Zamiast 170-kilometrowej "Linii" będzie na razie... dwukilometrowy odcinek. Bo wszystko idzie nie tak jak urodziło się w głowach saudyjskich szejków. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 14 May 2024 - 08min - 312 - Korki paraliżują europejskie porty. Piętrzą się wieże z kontenerów, a efekt tego zobaczymy w portfelach
Pandemia pokazała jak bolesne dla światowej gospodarki - i dla cen oraz dostępności towarów - są zakłócenia w transporcie morskim. Kiedy lockdowny sparaliżowały chińskie porty, transport towarów zamarł. A ceny rosły. I gdy wydawało się, że sytuacja wraca do normy. zaczął się nowy kryzys, związany z atakami jemeńskich piratów na statki płynące w kierunku Kanału Sueskiego. Największe firmy transportowe wysyłają więc statki objazdem wokół Afryki, a to powoduje, że jednostki zawijają do portów w Hiszpanii i Maroku. I te porty poważnie się zatykają, na nabrzeżach znów rosną wieże z kontenerów czekających na rozładunek. Rozwiązaniem nie jest przekierowanie statków na północ Europy - bo porty w Niemczech czy Holandii są zawalone chińskimi samochodami elektrycznymi, które Chińczycy wysłali do Europy, a których nikt tu nie chce kupować. A koszty okrężnego transportu są wyższe, swoje kosztuje stanie w kolejce do portu, ceny frachtu więc znów rosną. Nie ma mocnych - droższy transport, to droższe towary na sklepowych półkach! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Mon, 13 May 2024 - 10min - 311 - Kupujesz na Temu i Shein? Sprytnie tobą manipulują, a świat już tonie w taniej chińszczyźnie
Dwaj giganci internetowego handlu: Temu i Shein zalewają świat chińską produkcją jednorazowej odzieży oraz plastikowych gadżetów. Obie platformy walczą ceną, a potencjalnych klientów sprytnie manipulują. Wmawiają im, że właśnie trafili na świetną okazję, wciągają w labirynt wirtualnych półek, na których stoją gadżety których klienci często wcale nie zamierzali kupić. To wszystko szkodzi: lokalnym biznesom w Europie i Stanach Zjednoczonych, systemom podatkowym, całej sieci transportu towarów (obie platformy wypełniają samoloty cargo paczkami po sufit, inne przesyłki muszą czekać) oraz środowisku naturalnemu. Bo plastikowe gadżety i jednorazowa odzież równie szybko jak zostały kupione, trafiają na śmietnik. Dlatego Zachód już szuka pomysłów jak postawić tamę zalewowi chińszczyzny. Propozycje mają już Francja, Niemcy, całkiem prawdopodobne, że pojawią się także w Polsce. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Fri, 10 May 2024 - 11min - 310 - Nagły zwrot w aferze, która postawiła bitcoina pod ścianą. Poszkodowani w kryptokalipsie odzyskają pieniądze?
Te trzy litery: FTX niemal doprowadziły kryptowaluty do ich końca. Jedna z największych na świecie giełd kryptowalut, po swoim spektakularnym upadku sprzed półtora roku, teraz zapowiada że odda pieniądze poszkodowanym klientom! Nowy prezes FTX szukał pieniędzy i je znalazł, a teraz zapowiada, że odda je oszukanym i to z nawiązką. Wie jak to się robi, bo już w swojej karierze sprzątał po bankructwie, które wstrząsnęło światową gospodarką. Jest tylko jeden problem: inwestorzy w żywej gotówce odzyskają równowartość tego ile wart był bitcoin jesienią 2022, a więc kiedy giełda FTX spadała w przepaść. Gdyby nie ta afera, byliby dziś znacznie bogatsi. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 09 May 2024 - 06min - 309 - Rosja zastawia na nas sidła. Europa znów będzie mądra po szkodzie, a wszystko skończy się na naszym talerzu!
Doskonale pamiętamy czym skończyła się wojna energetyczna jaką Europie wypowiedziała Rosja, zakręcając kurek z gazem. Skończyła się gigantyczną inflacją i wydrenowanymi portfelami. Teraz ta historia znów zaczyna się powtarzać. Bo Rosja gazu do Europy sprzedawać nie może, ale może z pomocą tego gazu produkować tanie nawozy sztuczne. A te już chętnie kupujemy, na czym Moskwa zarabia krocie. Na Zachodzie już pojawiają się ostrzeżenia: z tego powodu w produkcji żywności jesteśmy już bardziej zależni od Rosji niż przed jej agresją na Ukrainę! Po prostu: znów wpadliśmy w rosyjskie sidła, których efekty możemy zobaczyć w cenach ziemniaków, marchewki, kapusty, chleba i mąki, a więc wszędzie tam, gdzie potrzebne są nawozy. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 08 May 2024 - 08min - 308 - Extra virgin na wagę złota. Oliwa z oliwek jest tak droga i deficytowa, że na celownik wzięły ją gangi!
Ekstremalna pogoda w Hiszpanii pokonała niepokonane dotąd drzewa oliwne. Gaje wysychają na wiór, w związku z tym w kraju, który był potentatem, produkcja oliwy z oliwek leci na łeb, na szyję. A równocześnie wystrzeliła cena płynnego złota. Nazywanego tak nie tylko ze względu na wyjątkowe walory smakowe i zdrowotne, ale teraz również ze względu na cenę. Rośnie ona tak bardzo, że gaje oliwne na celownik wzięły... zorganizowane grupy przestępcze, kradnące oliwki na potęgę (hiszpańscy farmerzy nawet instalują w gajach ukryte kamery i nadajniki GPS, dla zmylenia przeciwnika wyglądające jak oliwki!). A oliwa stała się towarem numer jeden kradzieży sklepowych na południu Europy. A może być jeszcze gorzej, bo katastrofa klimatyczna nie daje o sobie zapomnieć. Również ona powoduje, że gaje oliwne zaczęły migracje na północ: pojawiają się już nawet w Austrii! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 07 May 2024 - 09min - 307 - Czy największa firma w Europie powtórzy upadek fińskiej Nokii? Już przerasta państwo w którym działa!
To największa firma w Danii, od której zależy cała duńska gospodarka: od studentów przez rynek pracy po kredyty mieszkaniowe i emerytury. Firma produkująca lek, na punkcie którego oszalał cały świat, stała się największą w Europie, wyprzedzając nawet dotychczasowego lidera, czyli fabrykę luksusu spod znaku takich marek jak Luois Vuitton, Sephora, Dior czy Givenchy. Ekonomiści już boją się, że obecny gigant może podążyć ścieżką, którą wydeptał inny były gigant, czyli fińska Nokia. Też zresztą pochodząca z północy Europy. Jej upadek wywołał turbulencje całej gospodarki Finlandii. Czy podobnie będzie w Danii?
Mon, 06 May 2024 - 09min - 306 - Alarm dla ziemniaków w Europie, dla czereśni w Polsce, od udaru padają kury w Meksyku - wszystko przez pogodę!
Nie ma dobrych perspektyw dla polskich owoców: z powodu mrozów z ostatnich dni ucierpiały winorośle, sady wiśniowe, czereśniowe oraz gruntowe truskawki. W nas mróz, a w Europie zachodniej na polach błoto po pas - spadło tam nawet pięć razy więcej deszczu niż zwykle o tej porze, pod wodą znalazły się plantacje ziemniaków. A katastrofa klimatyczna daje o sobie znać jak świat długi i szeroki. Z powodu upałów w Meksyku na udar cieplny padają kury nioski, w najlepsze rozkwitł tam spekulacyjny handel jajkami, których ceny rosną od Indonezji po Norwegię. To wszystko nie wróży dobrze cenom żywności! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Fri, 26 Apr 2024 - 09min - 305 - Wiosenno-letni wypad? Nie licz na powitanie z otwartymi ramionami! W Europie trwa walka z masową turystyką
W Wenecji wchodzi w życie długo zapowiadany program biletów wstępu do historycznego centrum. 5 euro nowego podatku zapłacą ci turyści, którzy wpadają do miasta na jeden dzień i nie zatrzymują się na nocleg. To nowa metoda walki z "przeturystowieniem", czyli masową turystyką bez żadnej kontroli. Działania Wenecji pilnie obserwują władze miasteczek położonych nad malowniczym jeziorem Como we Włoszech, które też zastanawiają się nad takim podatkiem. W tym samym czasie władze Amsterdamu zabraniają stawiania nowych hoteli, na Wyspach Kanaryjskich trwają protesty przeciwko masowej turystyce, a władze Barcelony chcą utrudnić życie turystom jadącym zwiedzać Parc Guell. Planujesz wiosenno-letni wypad? Nie licz na powitanie z otwartymi ramionami! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 25 Apr 2024 - 07min - 304 - Pęka bańka na Wielkiej Siódemce? Amerykańscy giganci technologiczni mają kłopoty
Jeszcze niedawno siedem wielkich amerykańskich firm technologicznych było gwiazdami nowojorskiej giełdy. To właśnie im zawdzięczamy hossę z ostatnich miesięcy. W górę ciągnęła ją NVidia, producent mikroprocesorów potrzebnych do ożywienia sztucznej inteligencji. Oszałamiający pęd do przodu nagle się jednak zatrzymał, podobno z powodu ogólnego spadku entuzjazmu dla biznesu związanego ze sztuczną inteligencją. Problemy ma Apple, który przegrywa z konkurencją z Azji, bo w starciu z nią zostaje technologicznie w tyle, ale cenowo mocno ją wyprzedza. Ale prawdziwą czarną owcą ostatnich tygodni jest Tesla, której notowania na nowojorskiej giełdzie poleciały w dół. Tesla przegrywa w walce na samochody elektryczne z gigantem z Chin. Czy właśnie widzimy jak pęka bańka na spółkach technologicznych? Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 24 Apr 2024 - 11min - 303 - Dubaj zalany, miliard dolarów utopiony. Pada kluczowe słowo: geoinżynieria, czyli majstrowanie przy klimacie
Obrazki z zalanego wodą Dubaju obiegły cały świat: tę stolicę światowego luksusu, ważny lotniczy port przesiadkowy i ośrodek finansowy dotknęła błyskawiczna powódź po trzech potężnych burzach. Skąd na pustyni deszcz, którego spadło sto litrów na metr kwadratowy? Dubajskie służby meteorologiczne zostały oskarżone o wywołanie tak silnych burz przez geoinżynierię. Bo tuż przed nimi wysłały w powietrze samoloty, które miały wywołać większy deszcz z nadciągających chmur. Zjednoczone Emiraty Arabskie korzystają z techniki sztucznego wywoływania deszczu od ponad 20 lat, ale metoda jest znana jak świat długi i szeroki, mimo że naukowcy ze stuprocentową pewnością nie potwierdzili jej skuteczności. A w Dubaju zalane po dach Rolls-Royce'y i Maybachy, luksusowe butiki oraz paraliż lotniska, to dopiero początek strat finansowych, na szybko wycenionych na co najmniej miliard dolarów. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 23 Apr 2024 - 10min - 302 - Bitcoin po kluczowym dla niego wydarzeniu. Halving za nami, a jaki kurs kryptowaluty przed nami?
W nocy z 19 na 20 kwietnia doszło do czwartego halvingu bitcoina. To - w uproszczeniu - przypadająca co cztery lata operacja zmniejszenia o połowę dziennego wydobycia bitcoina. To oznacza, że przybywać go będzie wolniej, a popyt na bitcoina wciąż jego spory. Czy to oznacza dobre informacje dla jego kursu? Widać pewną prawidłowość, choć trzeba ciągle mieć z tyłu głowy, że bitcoin tak jak spektakularnie może rosnąć, równie spektakularnie może z hukiem runąć. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Mon, 22 Apr 2024 - 06min - 301 - Europejskie porty barierą dla chińskiego elektrycznego smoka. Zamiast na drogi, trafia na place parkingowe
Tego się Chińczycy na pewno nie spodziewali, kiedy kilka tygodni temu wysyłali do Europy swój pierwszy wielki statek, po dach wyładowany ich produkcją. Plany były ambitne: zalać tą produkcją europejskie drogi. Ale okazało się, że to wcale nie takie proste, a plan nie był jednak przemyślany w najdrobniejszych szczegółach. Bo chińskiej produkcji nie ma kto rozwieźć z portów po Europie, największe europejskie porty zamieniają się więc w wielkie place parkingowe. A i Europejczycy wcale nie okazali się tak chętni, żeby wydać swoje pieniądze na chińską produkcję. Tylko czy ta obrona europejskiego rynku utrzyma się długo?
Fri, 19 Apr 2024 - 09min - 300 - Ostry zjazd złotego, zimny prysznic dla giełd - na rynkowej imprezie przyszło otrzeźwienie
Tak fatalnego tygodnia polski złoty nie miał od dawna. Razem z brazylijskim realem w ostatnich dniach był najsłabszy na świecie. I choć przyszło pewne uspokojenie, to na rynkach wciąż panuje strach. O eskalację konfliktu izraelsko-irańskiego, ale bardziej - o stopy procentowe w największej gospodarce świata. Rynki już witały się z gąską i oczekiwały obniżek stóp (a obniżka zawsze pomaga takim aktywom jak giełda, albo waluty uważane za bardziej ryzykowne, jak złoty), aż okazało się, że inflacja w Stanach Zjednoczonych odbija bardziej niż oczekiwano, a gospodarka ma się nadspodziewanie dobrze. To nie sprzyja obniżkom, więc amerykańska giełda reaguje nerwowo. Co więcej, cały czas mocno drożeje złoto uważane za inwestycję na trudne czasy. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 18 Apr 2024 - 07min - 299 - Inflacji nie żegnamy, bo przykleiła się do nas mocno. Sklepy kończą wojnę cenową, ropa drożeje, wzrosną rachunki za prąd
Dwuprocentowa inflacja, jaką zobaczyliśmy w marcu, może cieszyć. Bo tanieje sporo artykułów spożywczych, niższe są ceny paliw. Ale na inflacyjne fajerwerki jest zdecydowanie za wcześnie. Nastroje psuje tak zwana inflacja bazowa, czyli wskaźnik bez energii i żywności, pokazujący inflację "netto", naszą, krajową, najbardziej lepką. W marcu sięgnęła 4,6 procent, a widać ją choćby w cenach usług, które drożały, drożeją i drożeć będą. Ceny jak gospodarka długa i szeroka wkrótce znów jednak przyspieszą, bo supermarkety kończą ostrą wojnę cenową, wzrosną nasze rachunki za prąd, znów drożeje ropa naftowa, a pensje rosną jak szalone - te pieniądze wydamy, a to znów napędzi ceny. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 17 Apr 2024 - 09min - 298 - Tyle mieszkania kupisz za średnią krajową. Za to jest jaskółka nadziei dla rynku najmu!
Pobiliśmy unijny rekord, ale nie ma się z czego cieszyć. Bo to rekord tempa w jakim drożeją mieszkania. Co więcej, cena zakupu lub wynajmu kawalerki w Warszawie to równowartość mieszkania na bułgarskim lub greckim wybrzeżu, w Barcelonie, Berlinie, a nawet... Kalifornii. Ten wystrzał cen, to efekt programu rządowych dopłat do kredytów, a rząd już planuje kolejny i efektami cenowymi na rynku wydaje się nie przejmować. Lepsza informacja jest z kolei dla wynajmujących mieszkania: ceny najmu się zatrzymały, pustoszeją mieszkania wynajmowane ukraińskim uchodźcom, a Polacy którzy kupili mieszkania w kredycie na 2 procent wkrótce wyprowadzą się z wynajmowanych i wprowadzą do kupionych. Schodzące na pniu mieszkania na wynajem odchodzą do przeszłości? Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 16 Apr 2024 - 10min - 297 - Siódemka straszy na stacjach paliw! Tak na nasze kieszenie wpływa układanka światowej geopolityki
W czasie kiedy na niektórych stacjach paliw już widzimy siedem złotych za litr benzyny, tłumaczymy jak polski kierowca w swoim portfelu odczuwa wielką światową geopolitykę. Bo za tę cenę odpowiadają Iran, Izrael, kartel eksporterów ropy, Stany Zjednoczone, Meksyk - lista jest długa. Wszystko sprowadza się do tego, że ropy jest i będzie za mało, rośnie więc jej cena. Z jednej strony cenę pompują niepokoje na Bliskim Wschodzie, z drugiej - światowe odbicie gospodarcze. Bo im na świecie gospodarczo lepiej, tym dla kieszeni kierowców gorzej. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Mon, 15 Apr 2024 - 10min - 296 - Sześciopak piwa ma kłopoty przez Zetki i kryzys kosztów życia. Dlatego browary wypatrują piłkarskiego Euro!
Sześciopak piwa dokonuje żywota, w poważne tarapaty wpadają piwa kraftowe. Wszystko przez... pokolenie Zet, które po prostu pije mniej jak świat długi i szeroki. I przez ostatni kryzys kosztów życia, w którym oszczędzaliśmy na czym się da, zwłaszcza na alkoholu. Nic dziwnego, że zaczynające się w czerwcu w Niemczech (a więc piwnym mateczniku) Mistrzostwa Europy w piłce nożnej są dla nich Ziemią obiecaną. Bo im lepiej powiedzie się Anglikom, Niemcom, Hiszpanom czy Francuzom, tym więcej piwa wypiją. A browary powetują sobie choć część strat jakie w ich bilansach wywołują trzeźwe Zetki. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Fri, 12 Apr 2024 - 08min - 295 - AAAAAirbusa pilnie wynajmę - linie lotnicze na gwałt szukają samolotów
Problemy z dostawami nowych samolotów, jakie mają dwaj światowi giganci: Boeing i Airbus, pod znakiem zapytania stawiają nasze plany wakacyjne. Linie lotnicze odbiorą w tym roku o jedną piątą mniej samolotów niż planowały i pod te plany konstruowały swoje siatki połączeń. W sytuacji braków samolotów nie tylko te siatki muszą brutalnie ciąć, ale też szukać samolotów gdzie się da i za każdą cenę. I są tego efekty: na leasing maszyn przewoźnicy wydają o jedną trzecią więcej niż przed pandemią. Opóźniają też wycofanie z floty starszych maszyn, kierując je - zamiast na złomowisko - do serwisu. To wszystko dla pasażerów oznacza dwie rzeczy: na tańsze bilety nie co liczyć, a kupiony bilet wcale nie oznacza, że polecimy. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 11 Apr 2024 - 06min - 294 - Złoto z rekordem wszech czasów, srebro błyszczy coraz bardziej - dlaczego tak rosną?
Złoto z łatwością pobiło historyczny rekord i przebiło psychologiczną granicę 2300 dolarów za uncję. Światowy popyt na złoto jest ogromny: na potęgę kupują je banki centralne (w tym Narodowy Bank Polski). Inwestorzy w złoto uciekają od spodziewanych mniejszych zysków z dolara i amerykańskich obligacji, kiedy w USA spadną stopy procentowe, natomiast Chińczycy rzucili się na złoto, bo ich gospodarka i giełda mają poważne problemy. Razem ze złotem w siłę rośnie srebro. Ale ten kruszec tylko w połowie rośnie na fali inwestycyjnej, w drugiej - ważniejszej - wzrosty napędza przebudzenie światowego przemysłu. Bo w przemyśle srebro jest nieodzowne: znajdziemy je od naszych telefonów przez klawiaturę komputerową, kuchenkę mikrofalową po samochody i panele fotowoltaiczne. A jakie są perspektywy? Czy złoto i srebro dalej będą błyszczeć? Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 10 Apr 2024 - 08min - 293 - Ekskluzywny jak... śniadaniowy omlet? Świat ma potężny problem cenowy z jajkami!
Norwegowie przed Wielkanocą zaczęli szturmować sklepy w sąsiedniej Szwecji w poszukiwaniu jajek. Jajka stały się w wielu krajach symbolem inflacyjnej drożyzny. Ich ceny rosły tak mocno, że Amerykanie skreślili omlety ze swoich śniadaniowych jadłospisów, a Nowozelandczycy kupowali zestawy "zrób to sam" do hodowli kur na swoich podwórkach: składany kurnik i kilka kurczaków na początek. Jajka były, są i będą drogie. Najpierw z powodu drogich zbóż używanych do produkcji pasz, drogiej energii, bo kury muszą mieć ciepło, żeby się nieść, a do tego stada dziesiątkuje ptasia grypa. Właśnie przez świat przechodzi jej kolejne uderzenie. Jajeczna przyszłość nie rysuje się dobrze! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 09 Apr 2024 - 09min - 292 - Zetki nie chcą się zaręczać, pierścionek z diamentem to dla nich obciach. Podobnie jak cały ostentacyjny luksus, więc branża drży!
Branża luksusowa ma problem. Czy to luksusowe zegarki, czy biżuteria, czy moda z najwyższej półki, czy ultradrogie samochody - jak okiem sięgnąć, wszędzie widać tąpnięcie w sprzedaży. Kto za tym stoi? Ręka w rękę młodzi z pokolenia Zet oraz chińscy konsumenci. Tych drugich na drogie rzeczy stać coraz mniej, ci pierwsi krzykliwy luksus uważają za obciachowy. Nie chcą się zaręczać, więc branża jubilerska widzi zjazd sprzedaży diamentów. Nie chcą nosić koszulki z dużym logo luksusowej marki, a zamiast drogiego zegarka wolą doświadczenia jakie mogą zdobyć za jego równowartość. Wolą rzeczy trwałe, ponadczasowe i klasyczne. Jest jakby luksusowo? Coraz bardziej tylko "jakby". Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Mon, 08 Apr 2024 - 08min - 291 - Tesla zalicza giełdową katastrofę, Elon Musk traci miliardy w kilka dni. Lider elektromobilności zderzył się ze ścianą
To nie jest dobry czas dla Tesli. Światowy lider sprzedaży samochodów elektrycznych na nowojorskiej giełdzie zalicza najgorszy kwartał w swojej historii. W przypadku Tesli nieszczęścia chodzą całymi stadami: spadek popytu na elektryki w Stanach Zjednoczonych, problemy z dostawami części z Azji do fabryki pod Berlinem (bo przez ataki piratów na statki płynące przez Morze Czerwone, podzespoły docierają dłuższą o dwa tygodnie drogą wzdłuż wybrzeży Afryki) i największy cios: zabójcza konkurencja ze strony chińskich producentów elektryków. Efektem jest tak mocny spadek sprzedaży aut Tesli, że analitycy mówią wprost: to katastrofa. W rytm spadających notowań spółki na giełdzie, topnieje też majątek Elona Muska. W ciągu ostatnich kilku dni stracił grube miliardy! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Fri, 05 Apr 2024 - 06min - 290 - Tak wielu dobrych informacji dla naszych portfeli nie było od dawna. Tylko czy mają szanse się utrzymać?
Jeszcze rok temu taka skala inflacji wydawałaby się nieosiągalna: w marcu ceny rosły o mniej niż 2 procent w skali roku. Rok temu było to 16 procent! Inflacja na moment zeszła więc do poziomu uważanego za zdrowy dla gospodarki. Zrobiła to dzięki niższym cenom energii i paliw oraz praktycznie stojącym w miejscu cenom żywności. Tu widać efekty wojny cenowej największych sieci supermarketów. Jednocześnie, przy takiej inflacji, wciąż rosną pensje: realny wzrost płac jest najwyższy od 20 lat! Czy takie dobre dla naszych portfeli informacje mają szanse się utrzymać? Posłuchaj! Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 04 Apr 2024 - 09min - 289 - Od piratów, przez suszę, po spektakularną katastrofę - piętrzą się kłopoty światowego transportu morskiego
Dwa kluczowe kanały łączące oceany: Panamski i Sueski pracują na ćwierć gwizdka. Ten pierwszy przez suszę, ten drugi - przez piratów atakujących statki. Do tego światowemu transportowi morskiemu doszło kolejne nieszczęście: katastrofa mostu u wejścia do portu w amerykańskim Baltimore. To wszystko powoduje, że światowy transport morski działa wolniej, jest droższy, a alternatywy nie ma. Bo nie są nią samoloty, już i tak wypełnione po sufit naszymi zamówieniami z chińskich sklepów internetowych. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 03 Apr 2024 - 09min - 288 - Drogi jak... wielkanocny czekoladowy zajączek. Czekoflacja pędzi na całego!
Czekoladowe jajka i zajączki przed Wielkanocą drożeją na potęgę. Temat jest poważny, poruszają go najważniejsze media biznesowe świata, a świetnie pokazuje jak to, co dzieje się dziesiątki tysięcy kilometrów od nas wpływa na nasze portfele. Wszystko przez ceny kakao, które oszalały: tylko w marcu kontrakty na kakao zdrożały o połowę, a cena tony ziarna zbliża się do 10 tysięcy dolarów. W tej sytuacji producenci słodyczy mają dwa wyjścia: albo podnieść ceny, albo zastosować znany zabieg z czasów wysokiej inflacji. W ten sposób wielkanocne czekoladowe jajka i zajączki albo drożeją o ponad połowę, albo zmniejszają swój rozmiar o jedną piątą. Choć, na koniec, będzie pewne pocieszenie. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Wed, 27 Mar 2024 - 07min - 287 - Dom za jedno euro we Włoszech? Brzmi świetnie, ale to może być kosztowna pułapka
Kolejne włoskie miasteczka podchwyciły pomysł sprzedaży obcokrajowcom domów za symboliczne jedno euro. Program po raz pierwszy pojawił się ponad 15 lat temu i miał przyciągać inwestorów do wyludniających się miejscowości. I są takie, które już ogłosiły sukces, ale w tym samym czasie w innych program okazał się porażką. I choć dom za jedno euro brzmi kusząco, to może okazać się kosztowną pułapką, bo remonty takich nieruchomości pochłaniają grube dziesiątki, a nawet setki tysięcy euro. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Tue, 26 Mar 2024 - 07min - 286 - Bułgaria wchodzi do strefy Schengen. Czy podzieli los Chorwacji i przestanie być tanim kierunkiem wakacyjnym?
Początek kwietnia przyniesie ważną zmianę na europejskiej mapie turystycznej. Do strefy Schengen wchodzą Rumunia i Bułgaria. I choć to wejście na raty, bo na razie obejmie podróże lotnicze i morskie, to dla przyjezdnych to potężne ułatwienie. A ponieważ Polacy pokochali wczasy na bułgarskim wybrzeżu, to w tegoroczne wakacje polecą tam już bez paszportu. I tu pojawia się istotne zagadnienie. Bo kiedy ponad rok temu Chorwacja za jednym zamachem weszła do Schengen i przyjęła euro, turyści rozpoczęli na nią szturm, a ceny - wystrzeliły. I to wcale nie za sprawą euro, a za sprawą potężnego zainteresowania! Ofiarą własnego sukcesu padł Dubrownik, który załamał się pod ciężarem turystów i wyprzedził... Wenecję jako najbardziej zatłoczone przyjezdnymi miasto świata. Czy zatem to, co wydarzyło się w Chorwacji powtórzy się teraz w Bułgarii? I czy Bułgaria przestanie być w miarę tanim kierunkiem wakacyjnym? Otóż prognozy nie są dla turystycznych portfeli aż takie złe. A Bułgarzy przed sezonem już liczą na Polaków. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Mon, 25 Mar 2024 - 10min - 285 - Cieszysz się z podwyżki? Ona może obrócić się przeciwko tobie! Pensje rosną za szybko - alarmują ekonomiści
Realne pensje nie rosły tak szybko od 25 lat! Przeciętne wynagrodzenie w średnich i większych firmach sięga 8 tysięcy złotych. Ale na dłuższą metę, to wcale nie jest dobra informacja. Ekonomiści ostrzegają: pensje rosną za szybko, a to może obrócić się przeciwko nam. Zarabiamy więcej, więc wydajemy więcej, chętniej sięgając do portfeli na zakupach. Przedsiębiorcy czują, że nie muszą obniżać cen, a mogą je nawet znów podwyższyć, bo ich pracownicy też przecież chcą podwyżek. To błędne koło widać zwłaszcza w cenach usług - od fryzjera przez dentystę po nocleg w hotelu - wszystko drożeje w mniej więcej 10-procentowym tempie. Czy żegnając recesję konsumencką powitamy spiralę cenowo-płacową? Wpadamy w pułapkę, w której wysoka inflacja będzie nam dokuczać jeszcze bardzo długo. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Fri, 22 Mar 2024 - 07min - 284 - Właśnie zobaczyliśmy początek przewrotu w technologii i na rynku pracy. NVidia zrzuca bombę, po której wszystko będzie inne
Nowy, superszybki procesor jaki pokazała amerykańska NVidia wprawił świat w osłupienie. B100 oznacza gwałtowne przyspieszenie w rewolucji sztucznej inteligencji, a światowi giganci już planują jak i gdzie ten nowy procesor zastosować: od odkurzaczy przez samochody elektryczne, statki aż po roboty chirurgiczne i humanoidalne roboty, które zastąpią nas w codziennych czynnościach. W tym - w pracy, bo sztuczna inteligencja właśnie zastępuje zwalnianą armię programistów w Stanach Zjednoczonych. Po co spece od kodowania, skoro AI może to zrobić sama? Szef NVidii ma wręcz dla młodych ludzi radę: zamiast uczyć się programowania, lepiej nauczyć się... uprawy ekologicznych warzyw, bo tego sztuczna inteligencja nie zrobi. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Thu, 21 Mar 2024 - 09min
Podcasts semelhantes a Codzienny podcast gospodarczy - Radio TOK FM
- Nauka XXI wieku Borysław Kozielski
- Biznes 2.0 - Maciej Wieczorek Expertia
- Klub Ciekawych Wszystkiego Hanna Maria Giza
- Ekonomicznie Hirsch / Kuźniar • by Voice House
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- O długim życiu w zdrowiu z dr n. med. Karoliną Karabin Karolina Karabin
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Finanse Bardzo Osobiste: oszczędzanie | inwestowanie | pieniądze | dobre życie Marcin Iwuć
- Kryminatorium Marcin Myszka
- Biznes i Ekonomia PKO Bank Polski
- Ale kosmos! Polskie Radio S.A.
- Przygody Przedsiębiorców Przygody Przedsiębiorców
- PULS BIZNESU PODCASTY PULS BIZNESU PODCASTY
- Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice Radio Katowice S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
Outros Podcasts de Negócio
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Radio Wnet Radio Wnet
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- TOK FM Select TOK FM
- Stan Wyjątkowy Onet
- Dział Zagraniczny Maciej Okraszewski
- Układ Otwarty. Igor Janke zaprasza Igor Janke
- Puls Tygodnia Dla Dorosłych Radiowcy Bez Cenzury
- Popołudniowa rozmowa w RMF FM RMF FM
- Za Rubieżą. Historia i polityka Miłosz Szymański
- OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich Ośrodek Studiów Wschodnich
- Global News Podcast BBC World Service
- Na Podsłuchu - Niebezpiecznik.pl NIEBEZPIECZNIK.pl
- Эхо Москвы Feed Master by Umputun
- Dwie lewe ręce Dwie Lewe Ręce
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- 7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET Radio ZET
- Strefa Wpływów Polskie Radio S.A.