Filtrar por gênero
Co se týká Evropy, týká se i nás. Reportáže a analýzy z dění v Evropské unii i za jejími hranicemi.
Všechny díly podcastu Evropa Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
- 314 - Čeká nás léto plné leteckých výpadků a stávek letištního personálu
Po dvou letech svízelné pandemie koronaviru se zdá, že nás čeká první uvolněné léto. Cestování přinejmenším po Evropě neomezují pandemická opatření a dříve opuštěná letiště se začínají opět plnit lidmi. Možná až moc. Aerolinky nestíhají. Dopad covidu-19 na turistický ruch se začíná viditelně projevovat až teď, kdy začalo odvětví konečně znovu ožívat.
Sun, 19 Jun 2022 - 25min - 313 - Česko je na předsednictví EU připraveno, tvrdí analytik. Že nebude druhá Entropa, je podle něj dobře
Česká republika se od 1. července ujme půlročního vedení v Radě Evropské unie. Řízení ministerských schůzek a dalších jednání v Bruselu nebo Lucemburku bude mít na starosti podruhé v historii. První předsednictví v roce 2009 poznamenal pád kabinetu Mirka Topolánka (ODS) v jeho průběhu. Současná česká vláda se tak bude snažit o reparát.
Sun, 12 Jun 2022 - 25min - 312 - Britská královská rodina je velmi zábavná, plná afér, což má veřejnost ráda, popisuje historik
Královna Alžběta usedla na trůn před 70 lety. Jedna z vůbec nejdéle vládnoucích panovnic představuje pro mnohé symbol koruny a monarchie. V Evropě leží ale i další království, knížectví nebo velkovévodství. Je jejich fungování a význam srovnatelný se Spojeným královstvím?
Sun, 05 Jun 2022 - 26min - 311 - Invaze na Ukrajinu je jakési evropské 11. září. Finům připomíná přepadení Sověty, popisuje politolog
Švédsko a Finsko podaly přihlášku do NATO. V důsledku ruské agrese na Ukrajině se obě severské země rozhodly ukončit svou dlouhodobou neutralitu a vstoupit do vojenské aliance, která jim má zajistit obranu před nevypočitatelnou východní mocností.
Sun, 29 May 2022 - 25min - 310 - Estonsko a digitalizace: Šetří to čas a vše zjednodušuje
Cesta k digitální dekádě obsahuje seznam konkrétních kroků, které by měly udělat členské země EU do roku 2030. To, aby si jejich obyvatelé osvojili dovednosti pro život ve světě, kde bude bezpapírová komunikace stále více pronikat do veřejných služeb, ale i do průmyslu, vzdělávání nebo do zdravotnictví.
Sun, 22 May 2022 - 25min - 309 - Cenově dostupná péče o zuby a jiné nápady. Jak si Evropané představují Unii v příštích letech?
Jak bude vypadat Evropská unie v příštích letech? Odpověď měla přinést Konference o budoucnosti Evropy. Celý rok mohli lidé přinášet své návrhy a nápady. Účast sice nebyla velká, jeden z přijatých návrhů ale pochází z Česka. „Jednou takovou konkrétní stopou je nápad šestnáctiletého Nicolase Morávka, aby v celé EU byla cenově dostupná zubní péče. Tento nápad se dostal i do finálního dokumentu Konference,“ potvrzuje Kateřina Zichová ze serveru Euractiv.cz.
Sun, 15 May 2022 - 25min - 308 - Cesty do Kyjeva. Na začátku stál i premiér Fiala
V polovině března se rozjela série nevídaných cest do válečné Ukrajiny. A možná neočekávaně stála u začátku i Česká republika. Návštěvu premiérů Česka, Polska a Slovinska sledoval celý svět. A brzy se k nim hlavně evropští státníci začali přidávat. Bude se někdy tento seznam politiků hodnotit, a co to bude znamenat pro ty, kteří na něm chybí?
Sun, 08 May 2022 - 25min - 307 - Macron je pro část lidí velmi málo akceptovatelný. S tím musí prezident počítat, varuje politog
Byl to lítý boj o směřování Francie v příštích pěti letech. Prezidentské volby nakonec skončily druhým pětiletým mandátem pro Emmanuela Macrona, a to s 58 procenty hlasů proti 42 procentům pro Marine Le Penové. Jaké to je ale vítězství, když nového prezidenta lidé zvolili hlavně jako menší zlo? Jak to, že posiluje ve Francii nacionalistická strana Le Penové? Jaké úkoly teď před staronovým prezidentem stojí?
Sun, 01 May 2022 - 25min - 306 - Rozpoutání války na Ukrajině bylo pro dezinformátory šokem, shodují se analytici
Konflikt na Ukrajině provází také informační válka. Mediální prostor a sociální sítě zaplavily dezinformace hájící ruskou invazi a zpochybňující zločiny spáchané ruskými vojáky. Evropská unie v reakci na to zakázala na svém území působení ruských státních médií Russia Today a Sputnik, které se na šíření těchto zpráv podle Evropské komise podílejí. Nástup těchto dezinformací ale nebyl podle odborníka na Rusko Pavla Havlíčka okamžitý.
Sun, 24 Apr 2022 - 25min - 305 - Francie ve volebním poločasu. Proč propadly tradiční strany a kdo získá voliče neúspěšných kandidátů
Skoro 28 procent pro současného prezidenta Emmanuela Macrona, 23 procent pro šéfku nacionalistického Národního sdružení Marine Le Penovou. Takový je výsledek prvního kola prezidentských voleb ve Francii. V neděli 24. května si mezi nimi budou voliči vybírat. Jak vypadalo první volební kolo? To sledovali ve Francii zpravodajové Martin Balucha a Pavel Novák.
Mon, 18 Apr 2022 - 25min - 304 - Proč válka nezlomila moc Viktora Orbána? Během pár hodin začal tvrdit, že jen on Maďarům zajistí mír
Viktor Orbán se stal jedním z nejúspěšnějších evropských politiků. V parlamentních volbách obhájil vítězství už po čtvrté v řadě, navíc je silnější než kdy dřív. To všechno se odehrálo na pozadí války na Ukrajině, ke které se Orbán staví mnohem rezervovaněji než většina unijních lídrů. Ani po spuštění ruské agrese v sousední zemi nezpřetrhal léta budované vazby s Vladimirem Putinem a vůči pomoci ukrajinským bojovníkům je mírně řečeno chladný.
Sun, 10 Apr 2022 - 25min - 303 - Finští experti na dezinformace: Důvěra a vzdělání. Proto je Finsko tak odolné proti cizí propagandě
Ve finských Helsinkách už několik let funguje Centrum pro boj s hybridními hrozbami (HybridCoE), které se mimo jiné dezinformacemi zabývá. A Finsko patří mezi ty země, které odborníci považují za nejodolnější vůči cizí propagandě. „Země má vysokou míru gramotnosti, lidé hodně čtou a vzdělávají se, na tom se odolnost dobře staví. Finská společnost je taky hodně založená na konsensu,“ říká pro Český rozhlas Plus Markus Kokko z centra HybridCoE.
Sun, 03 Apr 2022 - 24min - 302 - Západní Balkán před volbami. Ve stínu války obhajují mandát kritik Bruselu a provýchodní prezident
Srbsko a Slovinsko čekají v dubnu klíčové volby. V Srbsku obhajuje prezidentskou funkci Aleksandar Vučić, který má velkou šanci na úspěch i přes problémy země. „Vučić teď všem občanům slibuje mír a bezpečnost, takže vytváří nějaký tlak a homogenizuje voliče,“ říká Vladimir Đorđević z Masarykovy a Mendelovy univerzity v Brně. Naopak premiér Slovinska Janez Janša o funkci může ve volbách přijít. Co to bude znamenat pro západní Balkán? Jak se do voleb promítne válka na Ukrajině?
Tue, 29 Mar 2022 - 25min - 301 - Polsko a Maďarsko prohrálo u evropského soudu. Hrozí, že přijdou o peníze z EU
V polovině února Soudní dvůr Evropské unie potvrdil platnost nařízení Evropské rady a Evropského parlamentu o podmíněnosti čerpání peněz z rozpočtu EU vládou práva. Polsko a Maďarsko se totiž proti nařízení bránily žalobou – a neuspěly. Jak by se tedy rozhodovalo o krácení prostředků z EU těm zemím, které porušují zásady právního státu?
Sun, 20 Mar 2022 - 25min - 300 - Irský ministr: Když neporoste blahobyt, hrozí, že se vrátí neblahé věci z minulosti
Vyjednavači Evropské komise a londýnské vlády hledají shodu na úpravách fungování severoirského protokolu, který je součástí brexitové smlouvy. Na jeho základě se na Severní Irsko i po brexitu vztahují pravidla jednotného evropského trhu. Celní kontroly se proto mají provádět na severu Irského ostrova. Tamním unionistickým politikům ani britské vládě se to nelíbí. Na začátku února severoirský ministr zemědělství jednostranně kontroly na potraviny zrušil, čímž vyvolal krizi.
Sun, 20 Feb 2022 - 25min - 299 - Spolupráce se spojenci, nebo okupace? Slovensko přijalo navzdory dezinformacím obrannou dohodu s USA
Na Slovensku začátkem února zaznívala slova o okupaci, o ztrátě suverenity, zrádcovství, bezpečnosti a zbraních, ale hlavně o Spojených státech a Rusku. Na pár dní tam přestalo být dominantní téma pandemie, přehlušily ho debaty k podpisu dohody o obranné spolupráci se Spojenými státy. Dokument je schválený a prezidentka Zuzana Čaputová ho ratifikovala. Jak se ale v této souvislosti objevilo přirovnání k okupaci z roku 1968 a proč se v zemi pod Tatrami tak daří dezinformacím?
Sun, 13 Feb 2022 - 25min - 298 - Otevřené dveře do NATO jen pro někoho. Ukrajina a Gruzie o vstupenku žádají, severské státy váhají
Rusku se nelíbí vidina členství jeho dalších sousedů v Severoatlantické alianci. Jde hlavně o Ukrajinu a Gruzii. Do NATO by ale mohly vstoupit i Finsko a Švédsko. Proč jedny do svých řad Aliance a nechce a ti druzí o to nestojí?
Sun, 06 Feb 2022 - 25min - 297 - Evropa nabízí peníze, Pentagon je v pohotovosti. Podle OBSE je riziko války největší za třicet let
Desetitisíce ruských vojáků hlídkují u ukrajinských hranic, tisíce vojáků Severoatlantické aliance jsou v pohotovosti. V uplynulém týdnu nebyl jediný den, v kterém by se neuskutečnilo jednání o budoucnosti východní Evropy. Nástrojem nátlaku na Moskvu se může stát i plynovod Nord Stream 2. To, jaké plány se rodí v hlavě prezidenta Vladimira Putina, lze odhadnout jen stěží. Jakou roli ve vyjednávání o osudu východní Evropy hrají jednotlivé evropské státy?
Sun, 30 Jan 2022 - 25min - 296 - „Jsme první generací Erasmu a poslední Václava Havla.“ Roberta Metsolaová je šéfkou europarlamentu
V čele Evropského parlamentu stanula potřetí v historii žena. Předsedkyní této unijní instituce poslanci poslanci zvolili Malťanku Robertu Metsolaovou. Pro 43letou právničku a političku zvedlo ruku 458 poslanců z Evropské lidové strany, frakce Socialistů a demokratů a také z frakce Renew Europe, tedy Obnova Evropy. Kdo je nová šéfka europarlamentu a co její zvolení vypovídá o šancích žen ve vysoké politice?
Sun, 23 Jan 2022 - 25min - 295 - Dvacet let s eurem. Zavedení společné měny zvládlo tucet prvních zemí eurozóny do dvou měsíců
Eurobankovky a euromince se do peněženek Evropanů dostaly před dvaceti lety. V lednu 2002 začaly v tuctu z tehdejších patnácti členských zemí Evropské unie nahrazovat národní měny. „Hned od samého počátku evropské integrace si členské země uvědomovaly, že funkční vnitřní trh vyžaduje i společnou měnu. Že je potřeba koordinovat měnové politiky,“ tvrdí Oldřich Dědek, bývalý národní koordinátor pro přijetí eura a dnes člen bankovní rady České národní banky.
Sun, 16 Jan 2022 - 25min - 294 - Lithium v Srbsku: Lidé týdny protestují proti ekologickým škodám, prezident hrozí vysokým odstupným
Stovky lidí v Srbsku na mnoha místech několik týdnů po sobě pravidelně blokují klíčové silnice a křižovatky. Protestují tak proti plánům na těžbu lithia britsko-australskou společností Rio Tinto. Aktivisté opakovaně požadují, aby srbská vláda v čele s prezidentem Aleksandarem Vučićem odstoupila od všech smluv s touto firmou. Ten to ale odmítá a spor o těžbě kovu se tak táhne dál. Aktivisté nechtějí ustoupit, dokud Rio Tinto nevytlačí ze země. Jejich heslem je Marš ze Srbska!
Thu, 13 Jan 2022 - 25min - 293 - Evropské unii předsedá Francie. Chce reformovat Schengen a pohnout s azylovou reformou
Paříž převzala řízení unijních rad 1. ledna od Slovinska. Mezi priority jejího půlročního předsednictví patří ekonomická obnova unie po pandemii, klimatická agenda, evropská obrana, vztahy s africkými zeměmi nebo západním Balkánem. Velký důraz chce podle prezidenta Emmanuela Macrona klást na řešení migrace.
Sun, 02 Jan 2022 - 25min - 292 - Konference o budoucnosti Evropy je v poločase. Komplikuje ji covid a slabé povědomí o ní
Od 9. května oficiálně běží debaty, díky nimž mohou Evropané včetně Čechů navrhovat, jak by se EU měla v budoucnu změnit a na jaké témata by se měla zaměřit. „To povědomí o konferenci není velké. Čekala bych, že když vznikne digitální platforma, na kterou má přístup každý během chvíle z pohodlí domova, že ten záběr bude širší. A stejně tak komunikace o té konferenci. Čekala bych ji větší,“ říká Kateřina Zichové z portálu Euractiv.cz.
Sun, 19 Dec 2021 - 25min - 291 - Mladí Evropané by chtěli prezidenta Unie voleného přímou volbou
Kam by měla Evropská unie dál směřovat? Na jaké oblasti se soustředit a jaké nástroje k dosahování cílů používat? Svá doporučení formulovali mladí lidé z celé sedmadvacítky na Evropském setkání mládeže na začátku podzimu v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku. Nápady a návrhy účastníků setkání budou na počátku příštího roku podkladem pro plenární zasedání Konference o budoucnosti Evropy, tedy celounijní občanské debaty, která začala letos na jaře.
Sun, 12 Dec 2021 - 25min - 290 - „Nikdo z nás by neopustil svou zemi, kdyby tam měl budoucnost.“ Balkán prohrává boj s odlivem mozků
Odchod vysoce vzdělaných lidí ze zemí bývalé Jugoslávie je obrovským problémem, který se každoročně zhoršuje. Země tak přicházejí nejen o mentální kapacity, ale také o finanční zdroje, které do vzdělání lidí investovaly. Každoročně ze států jako Kosovo, Bosna a Hercegovina, Srbsko nebo Chorvatsko odcházejí stovky vzdělaných mladých lidí do západní Evropy, do Ameriky a dalších rozvinutých států. Tento fenomén označují sociologové jako brain drain, odliv mozků.
Sun, 05 Dec 2021 - 25min - 289 - „Problém je v strachu, který formuje rozhodování doktorů.“ Polsko a Slovensko debatují o potratech
Po tragédii v Pštině znovu vyvstala debata o přísné polské interrupční legislativě. Těhotná žena zemřela poté, co jí lékaři odmítli provést potrat poškozeného plodu. Čekali, až dítěti přestane bít srdce, a Izabela mezitím dostala septický šok. Do ulic nejen polských měst znovu vyšli lidé. Ve stejnou dobu se ve slovenském parlamentu hlasovalo o dalším návrhu, který by měl možnosti potratů omezit.
Sun, 28 Nov 2021 - 25min - 288 - Bělorusové nám chtěli dát zbraně, abychom je použili proti polským policistům, říká 25letý Iráčan
Každý den zaznamenává polská policie i pohraniční stráž několik desítek nebo i stovek pokusů o nelegální překročení hranic. Migranti se snaží zničit hraniční zátarasy a v poškozování plotu jim pomáhají i běloruští vojáci. Část migrantů, kteří se utábořili v lesích, se přesunula k uzavřenému hraničnímu přechodu Bruzgi/Kužnica Bialostocka. Strhla se bitva, kdy migranti házeli na polské policisty kameny a kusy betonu. Policisté odpověděli slzným plynem a vodními děly.
Tue, 23 Nov 2021 - 25min - 287 - Válka v Bosně nebude, uklidňuje politolog. „Nemáme na to peníze. Politici z permanentní krize těží.“
Nejdelší politická krize od konce krvavé války v 90. letech, tak se mluví o situaci v Bosně a Hercegovině. Tu vyvolal zákon o popírání genocidy, který přijal bývalý vysoký představitel Valentin Inzko. Jeden ze tří bosenských prezidentů Milorad Dodik kvůli tomu od srpna blokuje centrální instituce a vyhrožuje odtržením majoritně srbské části země. „Myslím, že jsme ve stavu permanentní krize. Tohle není eskalace, není to ani de-eskalace,“ říká bosenský politolog Jasmin Hasić.
Sun, 14 Nov 2021 - 25min - 286 - Recept na úspěch Pobaltí? Coby malé země jsou aktivní, napojené na energie i evropskou dopravu
Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou stejně jako Česko už sedmnáct let členy Evropské unie. Před sto lety nakrátko získaly nezávislost a tehdejší Československo s nimi navázalo diplomatické kontakty. Pak se ale na více než čtyřicet let staly součástí Sovětského svazu. Dnes patří k menším členům Evropské unie, ale podle bývalého estonského diplomata a novináře Harriho Tiida nejsou rozhodně na chvostu evropské sedmadvacítky.
Sun, 07 Nov 2021 - 25min - 285 - Na klimatickém summitu Glasgow půjde i o peníze. Česko do zeleného fondu ale neplatí
Ve Skotsku začala už 26. klimatická konference OSN s názvem COP26. Cílem je zrychlit omezování emisí skleníkových plynů, tedy zpomalení globální změny klimatu. Ta podle nejnovější zprávy Programu OSN pro životní prostředí není podle současných postupů jednotlivých zemí pod kontrolou. Hrozí tak oteplení až o 2,7 stupně Celsia oproti stavu před průmyslovou revolucí. To je neslučitelné s životem, jak jej dnes známe, říká Romana Březovská z Asociace pro mezinárodní otázky.
Sun, 31 Oct 2021 - 25min - 284 - Evropa hledá recept na cenu energií. Státy volají po jednotném řešení, zatím jednají každý sám
Ceny energií každý den rapidně rostou nahoru. Rusko snižuje dodávky plynu do Evropy, zásobníky se vyprazdňují, ekonomika se teprve začala vypořádávat s dopady pandemie covidu-19 a hodnota emisních povolenek se zvyšuje. I když jde o globální jevy, výsledný dopad to má hlavně na koncového zákazníka. Tomu totiž hrozí, že za energie zaplatí mnohonásobně víc než v předešlých letech. Už teď se mluví o krizi a to zima ještě ani nezačala. Shrnutí uplynulého týdne nabízí Evropa Plus.
Sun, 24 Oct 2021 - 26min - 283 - Chování Kremlu je teď docela velkou hrozbou pro evropskou bezpečnost, varuje litevský expremiér
Vztahy Ruska a Evropské unie nejsou nijak vřelé, jde spíš o partnerství nebo geograficky nutné sousedství. Evropský parlament proto nedávno vyzval Evropskou komisi a členské země k revizi politických vztahů s Ruskem. Autorem zprávy, která to doporučila, je europoslanec a bývalý litevský premiér Andrius Kubilius: „Je potřeba definovat politiku EU vůči Rusku mnohem jasněji než dosud. V tuto chvíli je chování Kremlu docela velkou hrozbou pro evropskou bezpečnost.“
Sun, 17 Oct 2021 - 25min - 282 - „Není to problém peněz, spíš kontroly, jak se utrácejí.“ Západní Balkán do EU jen tak nevstoupí
Lídři evropské sedmadvacítky se sešli se zástupci šestice zemí západního Balkánu. Ve slovinském Brdu mluvili hlavně o společných vztazích a také o integračním procesu balkánských zemí. „Po summitu je jasné, že rozhovory se Severní Makedonií a Albánií zatím nebudou pokračovat. Myslím si, že summit nepřinesl žádný zásadní posun ve smyslu přiblížení zemí západního Balkánu ke vstupu do EU,“ říká Vladimír Đorđević z Masarykovy a Mendelovy univerzity.
Sun, 10 Oct 2021 - 25min - 281 - Evropské peníze výměnou za práva sexuálních menšin. Polská vojvodství změnila svůj odsuzující postoj
Čtyři polská vojvodství, tedy obdoby českých krajů, zrušila své dřívější deklarace odsuzující hnutí sexuálních menšin. Otevírá jim to cestu k získání peněz z evropských fondů na pomoc zaostalejším regionům. Například v případě Malopolského vojvodství kolem Krakova to znamená možnost čerpat v příštích šesti letech až 2,5 miliardy eur, tedy více než 60 miliard korun.
Sun, 03 Oct 2021 - 25min - 280 - Europoslanci: Angelu Merkelovou všichni poslouchali. Migrační krize je černá tečka na jejím odkazu
„Události je dnes stále složitější předvídat a je také složitější prosazovat své zájmy na globálním poli jako osamocený aktér. O to důležitější pro nás Evropany je, abychom dokázali stát při sobě,“ prohlásila Angela Merkelová v roce 2018 v projevu o budoucnosti EU. Vyzvala poslance k odložení národního egoismu a většímu vzájemnému pochopení. „Tolerance je duší Evropy a dělá z nás Evropany. Jedině tak můžeme začít chápat zájmy a potřeby jiných jako zájmy a potřeby vlastní.“
Sun, 26 Sep 2021 - 25min - 279 - Pozitivní dojem, „kde na to chce vzít“ a prázdná hesla. Europoslanci hodnotí projev von der Leyenové
Evropa zatím zvládla podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové krizi způsobenou pandemií koronaviru také díky tomu, že Unie postupovala společně. Má naočkovaných přes 70 procent dospělé populace a o vakcínu se Evropa také podělila s okolním světem. Šéfka Evropské komise to vyzdvihla ve Zprávě o stavu Unie, kterou přednesla v Evropském parlamentu.
Sun, 19 Sep 2021 - 25min - 278 - Na Balkáně stále žijí tisíce migrantů. Čeká je těžká zima, covid-19 i příchod lidí z Afghánistánu
Tisíce migrantů v Bosně a Hercegoně pochází z Blízkého východu a severní Afriky. Mnozí z nich přežívají v improvizovaném obydlí bez zdravotní péče a v nedostatečných hygienických podmínkách. Denně se pokoušejí dostat do Chorvatska. Policie na hranicích je pak násilně vrací zpět. „Většina migrantů vidí Bosnu a Hercegovinu hlavně jako odrazový můstek na cestě do zemí na západě Evropy,“ přibližuje regionální ředitel Dánské rady pro uprchlíky Nicola Bay.
Sun, 12 Sep 2021 - 25min - 277 - Vyprázdněná nebo defektní demokracie. Tak hodnotí stav střední Evropy světoví experti
Současné problémy a výzvy zemí Evropské unie souvisejí mimo jiné se změnami politické atmosféry, nárůstem populismu, omezováním nezávislosti institucí a obecně demokratických principů. Tyto negativní jevy se podle mezinárodně uznávaných odborníků stále více prosazují i ve střední Evropě. „Mám na mysli určitou vyprázdněnost demokracie, kdy máte volby a politické strany, ale všechno je to svým způsobem prázdné,“ říká exkluzivně pro Plus americký historik Timothy Snyder.
Sun, 05 Sep 2021 - 25min - 276 - Na Balkáně se v nedávné době objevily dva neoficiální dokumenty, které rozvířily debatu o uspořádání
Tato otázka je přitom od skončení války v bývalé Jugoslávii stále velmi citlivým tématem. Tomu také odpovídala reakce na tyto dokumenty, které se staly tématem pro pořad Evropa Plus. Provází jím specialistka na Balkán Magdaléna Fajtová.
Sun, 08 Aug 2021 - 24min - 275 - Reagovat na krize a stočit pohled k západnímu Balkánu. To jsou plány Slovinska pro předsednictví EU
Předsednictví v Radě Evropské unie se na půl roku oficiálně ujalo Slovinsko. Místo obvyklých fanfár ale slovinský start začal chladně. Vláda premiéra Janeze Janši se stala terčem kritiky kvůli obavám o svobodu médií a stav justice v zemi. Slovinsko přitom nejspíš bude řešit i spory o porušování zásad právního státu v jiných zemích. Například v Maďarsku nebo Polsku.
Sun, 04 Jul 2021 - 25min - 274 - Unijní smlouvy o volném obchodu už nejsou jenom o zboží. Je to i politický nástroj
Evropská unie má zóny volného obchodu s řadou zahraničních partnerů. Dohody o zrušení cel a dalších obchodních bariér podepsala v posledních letech s Jižní Koreou, Japonskem, Kanadou nebo Vietnamem. O jejich uzavření jedná s Austrálií či Novým Zélandem a stále se nevzdává naděje na obnovení rozhovorů se Spojenými státy. „Tyto smlouvy mají význam strategický,“ soudí ekonom a analytik České spořitelny Petr Zahradník.
Sun, 27 Jun 2021 - 25min - 273 - Blýská se na lepší časy ve vztazích mezi EU a USA. „Potřebujeme se,“ shrnula von der Leyenová
„Poslední čtyři roky byly složité. Svět se změnil a změnila se i Evropa. Jsme ale přátelé a spojenci a sdílíme stejné názory a hodnoty. Prezident Biden nám řekl: My Američané Evropu potřebujeme. To platí i naopak. My Evropané potřebujeme naše americké přátele,“ prohlásila po schůzce s americkým prezidentem Joem Bidenem šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Sun, 20 Jun 2021 - 25min - 272 - Chování, ke kterému se státní moc v Bělorusku uchyluje, nemá hranice, říká běloruská reportérka
Únos letadla s předním opozičním novinářem na palubě, vyhazovy z práce a ze studií za účast na demonstracích za spravedlivé volby, zatýkání za provokativní červenobílé oblečení. Tak se chová režim běloruského vládce Alexandra Lukašenka, který se po loňských zmanipulovaných prezidentských volbách snaží zuby, nehty, obušky a mučením oponentů udržet u moci.
Sun, 13 Jun 2021 - 25min - 271 - Blíží se start covid pasů EU, usnadní cesty očkovaným i vyléčeným. Cestovky chtějí také alternativy
Země Evropské unie se ve spěchu chystají na spuštění systému takzvaných covidových pasů, které by v létě měly lidem usnadnit cestování. Celoevropsky začne systém digitálních certifikátů fungovat od 1. července. České úřady ale už jejich vydávání spustily.
Sun, 06 Jun 2021 - 25min - 270 - Evropské unii šlo na Balkáně o stabilitu i na úkor demokracie. Nezájem ale využily Rusko a Čína
Srbský prezident Aleksandar Vučić přiletěl minulý týden do Česka. Byl prvním prezidentem, který Prahu navštívil od počátku pandemie. „Pro Srbsko je Česko příkladem úspěšně integrované země do Evropské unie,“ vysvětluje intenzivní vztahy Prahy a Bělehradu analytik z Mendelovy univerzity v Brně Vladimir Đorđević.
Sun, 30 May 2021 - 26min - 269 - Velvyslankyně: Rusko v noci posunuje bariéry v Osetii o stovky metrů
Gruzie letos slaví sté výročí přijetí ústavy jako nezávislé země. Málo se ví, že Gruzie byla samostatným státem od roku 1918, než ji v roce 1921 pohltil Sovětský svaz. A také se málo ví, že jedním ze vzorů gruzínské ústavy byla ta československá. V rozhovoru pro Evropu Plus o tom mluvila velvyslankyně Gruzie v České republice Mariam Rakviašviliová.
Sun, 23 May 2021 - 25min - 268 - Moskva dokáže využít i neúspěšné operace v cizině, tvrdí znalci Ruska
Odhalení českých tajných služeb, že za výbuchem muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 stála ruská vojenská rozvědka, připomnělo odvrácenou stranu ruské politiky v zahraničí. Tento případ nebyl zdaleka první, i škála ruských metod je pestřejší. „Je v tom určitá kontinuita. Metody, které Rusko dnes používá, jako je likvidace osob v zahraničí nebo zapojení vojenské a civilní rozvědky, tu byly už po válce, v 50. letech,“ popisuje ruský investigativní novinář Andrej Soldatov.
Sun, 16 May 2021 - 25min - 267 - Balkánské non-papery navrhují řešení mnohaletých sporů. Slouží ale spíš nacionalistům, říká analytik
Západní Balkán – cesta kupředu. Takový název nese dokument adresovaný Evropské unii, který unikl na veřejnost letos v dubnu. Zatím neznámý autor v neoficiálním dokumentu, takzvaném non-paperu, navrhuje radikální změny a překreslení hranic regionu. Necelé tři týdny po úniku dokumentu uveřejnily kosovské noviny druhý podobně kontroverzní non-paper, tentokrát na téma řešení sporu mezi Bělehradem a Prištinou.
Sun, 09 May 2021 - 24min - 266 - Praha se má stát hlavním městem vesmírného programu Evropské unie
Evropská unie se koncem dubna povznesla nad samotnou Zemi. Vytyčila si cíle, ke kterým chce směřovat její kosmický program. Nechystá žádné lety lidí na blízká vesmírná tělesa, ale soustředí se na využívání družicových sítí k pozorování Země, jejího podnebí a využívání přírodních zdrojů v programu Copernicus nebo na lepší navigaci a určování polohy na Zemi v projektech EGNOS a Galileo.
Sun, 02 May 2021 - 25min - 265 - Jak by se měla Evropská unie změnit? O názory lidí stojí Konference o budoucnosti Evropy
Evropská unie spustila platformu, která má být centrálním prostředkem pro vtažení Evropanů do diskuzí o budoucnosti Unie. „Lidé a organizace můžou na platformě šířit své nápady. Sledovat, komentovat a případně podpořit nápady jiných. Navzájem na sebe reagovat a najít akce, které se konají blízko nich, nebo dokonce tyto akce sami organizovat,“ přiblížila účel webu futureu.europa.eu místopředsedkyně Evropské komise Dubravka Šuicová.
Sun, 25 Apr 2021 - 25min
Podcasts semelhantes a Evropa Plus
- Global News Podcast BBC World Service
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Espacio en blanco Radio Nacional
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- TED Talks Daily TED
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR
Outros Podcasts de Notícias e Política
- Vinohradská 12 Český rozhlas
- Kecy a politika Bohumil Pečinka, Petros Michopulos
- 5:59 Seznam Zprávy
- Vlevo dole Seznam Zprávy
- Ptám se já, Marie Bastlová Seznam Zprávy
- Dobrovský & Šídlo Paměť národa
- Plus Český rozhlas
- Studio N Deník N
- Šťastný podcast Seznam Zprávy
- Spotlight Spotlight Aktuálně.cz
- Týdeník Respekt Respekt
- Osobnost Plus Český rozhlas
- DVTV DVTV
- Chumelenice Lucie Petráková a Markéta Lukášková
- ČT24 Česká televize
- Zbytečná Válka Novinky.cz
- Prostor X Martin Bartkovský, Martin Bryś, Oliver Adámek
- Odkryto - Spravedlnost tyrana Seznam Zprávy
- Radiožurnál Český rozhlas
- Káva o čtvrté Český rozhlas
Podcasts de Český rozhlas Plus
- Příběhy 20. století Český rozhlas
- Jak to bylo doopravdy Český rozhlas
- Jak to vidí... Český rozhlas
- Názory a argumenty Český rozhlas
- Historie Plus Český rozhlas
- Svět ve 20 minutách Český rozhlas
- Zaostřeno Český rozhlas
- Den podle... Český rozhlas
- Dataři Český rozhlas
- Magazín Leonardo Český rozhlas
- Reportáže zahraničních zpravodajů Český rozhlas