Podcasts by Category

Nosiči vody

Nosiči vody

Seznam Zprávy

Trio Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, výkony, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí. Každé úterý na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

138 - Nosiči ledu 9: Nejpřekvapivější české zlato z MS? To poslední
0:00 / 0:00
1x
  • 138 - Nosiči ledu 9: Nejpřekvapivější české zlato z MS? To poslední

    Celkem dvanáctkrát vybojovali hokejisté českého a předtím československého národního výběru zlato z mistrovství světa. Zatím naposledy se tak stalo v roce 2010, kdy přitom reprezentačnímu týmu věřil jen málokdo.

    Rok 2010 už byl od zlatých let poměrně vzdálený. Češi na čtyřech velkých turnajích v řadě nevybojovali medaile a ani mistrovství světa v Německu 2010 zprvu nevypadalo jako příležitost na změnu. Hlavně kvůli tomu, že opět jednou nedorazilo příliš mnoho borců ze zámoří. Vyhlédnuté posily z NHL nepřijely vesměs kvůli zraněním či rodinným důvodům.

    Kouč Vladimír Růžička tak měl sice k dispozici už osmatřicetiletého veterána Jaromíra Jágra a v brance zkušeného Tomáše Vokouna, oba mistry světa z roku 2005, ale jinak byl jeho výběr, složený mimo jiné z deseti hráčů z extraligy a dalších 11 z Evropy, vyloženě podceňovaný.

    Navzdory tomu se po dvou prohrách ve skupině tým neuvěřitelně semknul a s obrovskou dávkou štěstí došel do finále, kde na něj čekal velmi silný a velmi silně favorizovaný tým Ruska.

    „My jsme viděli tu jejich ohromnou sílu, měli jsme to s respektem a říkali jsme si: Z té šlamastyky, co jsme se dostali, stříbrná nakonec dobrá. Rodiče (taky říkali:) stříbrná dobrá,“ zavzpomínal v rozhovoru pro podcastovou sérii Nosiči ledu na náladu v týmu těsně před finálovým utkáním s Rusy tehdejší člen reprezentačního výběru Jiří Novotný, aby jedním dechem dodal: „Ale my jsme to tak nebrali, vždycky to jdeš vyhrát.“

    Poslechněte si vzpomínky Jiřího Novotného nejen na to, jak Češi vybojovali své dosud poslední zlato z MS, ale i na to, jak s hokejem začínal, jak si zvykal nejen na odlišný styl hry, ale především jiné jazykové prostředí v Americe a následně i v Rusku, kde také strávil řadu let. Na jaké zápasy své dlouhé kariéry vzpomíná nejraději? A jak vidí šance národního výběru na letošním mistrovství světa, které probíhá v těchto dnech v Praze a Ostravě? I o tom je řeč v poslední epizodě podcastové série Nosiči ledu. 

    Thu, 16 May 2024
  • 137 - Sparta se řítí za titulem. I přes desáté vyloučení v sezoně

    Sparta udělala v rámci pražského derby další zásadní krok na cestě za titulem. A to i navzdory oslabení, do kterého Letenské poslal v 63. minutě Lukáš Haraslín. Pro obhájce trofeje šlo už o desátou červenou kartu v ligové sezoně.

    Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata?


    2:00 Derby Sparta – Slavia

    19:30 Boj o poháry mezi Baníkem a Ml. Boleslaví

    24:00 Je správné, že do Evropy může proniknout i 9.-10. tým tabulky?

    27:30 Pardubice vs. České Budějovice - boj o záchranu

    32:30 Dukla se vrací do první ligy

    39:30 Kdo jiný může z 2. ligy jít do první?

    42:30 Dění v německé Bundeslize

    49:30 Boj o titul v Premier League

    55:00 Konec kariéry Michala Kadlece

    56:30 Sázkařské okénko s Fortunou


    ######


    V ostře sledovaném derby mezi Spartou a Slavií, sehraném v rámci ligové nadstavby ve skupině o titul, v sobotu žádná branka nepadla. A tři kola před koncem zůstal náskok Sparty v čele soutěže čtyřbodový. 

    „O titulu v české lize sice ještě není zcela rozhodnuto, ale po derby máme o poznání jasněji,“ glosuje remízu Jaromír Bosák, moderátor podcastu Nosiči vody. 

    „Význam utkání byl cítit v každém souboji. Možná v něčích očích ubírá na kvalitě zápasu bezbrankové skóre, ale kdyby měli v sobotu brankáři o něco slabší den, mohlo to skončit klidně 3:3, tak jako loni na jaře,“ podotýká novinář Luděk Mádl.

    Nosiči vody přemítali nad tím, proč Slavia nedokázala využít více než půlhodinovou přesilovku, kterou pro ni svým neuváženým zákrokem „zařídil“ křídelník domácích Lukáš Haraslín. Slávistické obléhání sparťanské branky ale rozhodující gól nepřineslo, a tak má Sparta nadále k titulu podstatně blíž ne její věčný rival.

    Jak vypadá situace níže v tabulce? Kdo se může probojovat do pohárové Evropy a jak důstojnou roli tam pak sehraje? A jak bude asi v příští sezóně vypadat účinkování Dukly v první lize, kam se vrací po pětileté pauze? Poslechněte si celou epizodu a budete vědět víc! 

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz.
    Tue, 14 May 2024
  • 136 - Nosiči ledu 8: Jak komunisté poslali mistry světa do dolů

    Po 2. světové válce se z Československa pomalu stávala hokejová velmoc nikoli už jen evropského, ale světového formátu. Pak ale komunistický režim vítězný tým rozprášil a místo třetího zlata z MS přišlo temno. A to nejen hokejové.

    Než se tak ale stalo, sáhli si Čechoslováci poprvé na zlaté medaile z mistrovství světa, a to navíc na prvním velkém poválečném turnaji, který v roce 1947 hostilo právě Československo, respektive Praha. Mezi zástupy nadšených diváků, kteří triumfu domácích hokejistů na zimním stadionu na pražské Štvanici přihlíželi, byl i tehdy sotva jedenáctiletý Miloslav Jenšík, dnes proslulý sportovní historik s řadou publikovaných titulů nejen o dějinách českého hokeje a fotbalu.

    „Pro zvýšení lesku toho mistrovství, aby byl ten zimáček, jak se říkalo, plný, tam ti pořadatelé pouštěli na jednu vstupenku k stání pro dospělého dva nebo i tři kluky. To jsme zjistili a už od druhého dne jsme tam pilně chodili. Já jsem z těch 28 zápasů viděl přes dvacet, protože my jsme tehdy měli uhelné prázdniny a takhle jsme tam chodili,“ vzpomíná pan Jenšík v osmé epizodě podcastové série Nosičů ledu.

    V jeho vyprávění ale vzpomínky na tehdy všeobecné pobláznění Pražanů hokejem a radost ze zisku historicky prvního titulu mistrů světa střídají i mnohem temnější tóny, když líčí, jak komunistický režim zničil vítězný tým mistrů světa a místo za obhajobou titulu z let 1947 a 1949 na šampionát do Londýna je poslal na dlouhé roky za mříže a do dolů. 

    Thu, 09 May 2024
  • 135 - Kuchta si srovnal mířidla v pravý čas. V derby se Slavií už půjde o všechno

    Není sporu o tom, že útočný trojzubec Sparty je její drtivou zbraní. Ani nemusí fungovat kompletně. Když trochu ovadne forma Haraslínovi, zazáří Birmančevič. Anebo Kuchta, který na Slovácku proměňoval své šance opravdu exkluzivně.

    Chcete si z podcastu vybrat jen některá témata?


    2:00 Rozehraná ligová nadstavba: Slavia vs. Baník

    15:00 Sparta v UH využila hrubky Slovácka

    27:00 Krásné góly Teplic proti Liberci
    30:00 Vysvědčení pro další týmy:

          Teplice: 2

          Liberec: 2-

          H. Králové: 2-

          Olomouc: 4+

    41:00 Dělostřelba Leverkusenu 

    44:00 Tým českého kouče šampionem Indie

    50:00 Sázkařské okénko s Fortunou


    ######

    „Před veleočekávaným sobotním derby pražských „S“ se v prvním kole nadstavby nevyřešilo vůbec nic,“ shrnul Jaromír Bosák novinky ve skupině o titul. Moderátor podcastu Nosiči vody tak popsal fakt, že Sparta ani Slavia nezaznamenaly o víkendu v soubojích se svými protivníky žádné větší komplikace. Ostatně Plzeň jakbysmet.

    Podle Karla Tvaroha jsou karty rozdány pořád stejně: „Červenobílí musí v sobotu na Letné zvítězit, aby si zachovali reálnou šanci na zisk mistrovského titulu.“ Slavia ztrácí v tabulce čtyři body. Aby získala titul, musí ve zbytku soutěže posbírat dokonce o pět bodů víc než rival.

    „Očekávám proto, že se hosté dřív nebo později budou muset tlačit ve vyšším počtu do útoku. A právě to by měla být voda na letenský mlýn,“ přemítá bývalý hráč Sparty. „Jestli proti někomu momentálně nechcete hrát přehnaně otevřený fotbal, je to bezesporu současná Sparta. Tým Briana Priskeho je totiž na rychlé protiútoky vyloženě postavený, což dokazuje i v posledních zápasech,“ dodává Tvaroh.

    Smrtící ofenzivní trojlístek ve složení Veljko Birmančevič - Jan Kuchta - Lukáš Haraslín drtí v posledních týdnech jednoho soupeře za druhým. „Jejich produktivita a efektivita je opravdu vysoká, v tuzemsku v zásadě nevídaná,“ shodují se jednohlasně Nosiči vody.

    Podcasteři detailně rozebírají příčiny zlepšené střelecké formy Jana Kuchty, který se v Uherském Hradišti blýskl dvěma gólovými loby. Probrali, jak obtížný způsob zakončení Kuchta volí a proč se mu bleskovým náběhem opakovaně daří překonat obrannou linii soupeře. A kladou si otázku, zda v sobotu v klíčovém duelu sezony sestřelí i Slavii, svého bývalého zaměstnavatele.

    Poslechněte si celou epizodu! Dozvíte se víc o současných pravidlech ve věci karetních trestů nebo o českém úspěchu v Leverkusenu i v Indii.

    A děkujeme za Váš hlas v anketě Podcast roku!

    -----

    Nosiči vody

    Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.Sledujte nás na Twitteru! Najdete nás tam jako @Nosicivody.Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz.
    Tue, 07 May 2024
  • 134 - Nosiči ledu 7: Mistři bez ledu. Kapitoly z hokejového pravěku

    „Ještě předtím, než vzniklo samostatné Československo, byl už český hokej v Evropě pojem,“ říká sportovní historik Miloslav Jenšík, jenž v novém dílu podcastové série Nosiči ledu přibližuje samotné počátky zdejšího ledního hokeje.

    Jak je vůbec možné, že se hokej v naší zemi stal tak populárním sportem? Na první pohled to vlastně vůbec nedává smysl. Ve všech zemích, které v hokeji něco znamenají, je buď dlouhá zima, a nebo jsou tam aspoň velehory. U nás nic takového nemáme a vzdor dnešním představám to ani v minulosti nebývalo o moc lepší. A přesto byli Češi mistry Evropy už v době, kdy ještě ani neměli vlastní stát a kdy chybělo ještě 20 let, než vybudovali svou první umělou ledovou plochu!

    „Náš hokej se od samého začátku potýkal s někdy až děsivým nedostatkem ledu, a přesto dosáhl takových úspěchů. Byly to, pravda, průkopnické časy i v jiných zemích, nicméně tam měli úplně jiné podmínky. Belgičané už měli umělé kluziště, Vídeň taky, Němci měli jedno v Mnichově, jedno v Berlíně atd.,“ říká k tomu Miloslav Jenšík. 

    Jeho vzpomínky a postřehy jsou o to cennější, že o všech popisovaných událostech ještě hovořil s jejich přímými aktéry. Osobně poznal „hokejové mušketýry“ ze Chamonix, jak se přezdívalo historicky první české hokejové výpravě z roku 1909, zpovídal předválečné hokejové mistry Evropy i medailisty ze světových šampionátů. A vy si teď v podcastu můžete poslechnout, jaké neuvěřitelné příhody z hokejové minulosti od nich vyslechl.

    Thu, 02 May 2024
Show More Episodes