Nach Genre filtern
- 47 - Niebo stało się dniem!
Na europejskim niebie trudno jest o niesamowite widoki, więc kiedy coś już na nim widać, podejrzewa się ingerencję człowieka. Będzie o takim momencie, kiedy niebo nad Europą na sekundę stało się dniem. Sprawcą zamieszania był meteor. Będzie też, o kolejnych próbach poszukiwania życia niedaleko nas. Astronomowie znaleźli rzadką skalistą planetę o masie Ziemi, zlokalizowaną 31 lat świetlnych stąd, która nadaje się do poszukiwania oznak życia. Zapraszają Oliwia Krettek i Mateusz Borkowicz.
Thu, 23 Feb 2023 - 46 - Najzimniejsze miejsca we wszechświecie
Rekordową temperaturę odnotowano stosunkowo niedaleko od nas, bo w odległości zaledwie 500 lat świetlnych w obłoku gwiazdotwórczym Kameleon. Jak temperatura pomaga w powstawaniu wszechświata? Dlaczego skafandry kosmiczne maja biały kolor? Czym różni się planetoida od planety karłowatej? Jakie jest lutowe niebo i czego warto na nim wypatrywać? Na pytania o zimowy wszechświat Oliwii Krettek odpowiada Mateusz Borkowicz.
Tue, 07 Feb 2023 - 45 - UFO - czy Kosmici są wśród nas?
Czy między nami mieszkają kosmici? Czy odwiedzają nas swoimi statkami? Ostatnio Pentagon opublikował mnóstwo intrygujących nagrań, które pobudzają naszą wyobraźnię. Czym jest UFO oraz jak sami próbujemy komunikować się z innymi cywilizacjami? Zapraszam do słuchania!
Fri, 20 May 2022 - 44 - Super masywna czarna dziura
Naukowcy zajrzeli w głąb naszej Galaktyki - Drogi Mlecznej, aby przyjrzeć się super masywnej czarnej dziurze. Czym są te fascynujące obiekty i czy nam zagrażają oraz jak zrobić im zdjęcie? O tym w najnowszym podcaście!
Sat, 14 May 2022 - 43 - Astronewsy
Czas na porcję kosmicznych newsów! Sprawdzimy co słychać na Księżycu, który od trzech lat przemierza łazik Yutu2. Dowiemy się jak wesprzeć polskich studentów w analogowej misji marsjańskiej. Spojrzymy też dalej - w kierunku planet pozasłonecznych. Jak skonstruować teleskop o tak dużej rozdzielczości, żeby wreszcie zobaczyć jak wyglądają inne światy?
Sat, 07 May 2022 - 42 - Majówka na niebie
Majowe noce, coraz cieplejsze i sprzyjające obserwacjom oferują nam mnóstwo fantastycznych zjawisk! Przygotujcie lornetki bo spojrzymy na Drogę Mleczną, odszukamy kilku planet a nawet zobaczymy meteory - zwane też spadającymi gwiazdami. Do tego przygotujemy się na obserwacje zaćmienia Księżyca. Jak i kiedy obserwować niebo? O tym w najnowszym odcinku!
Sat, 30 Apr 2022 - 41 - Kosmiczne wiadomości
W tym podcaście sprawdzimy jak astronomia pomaga wyznaczyć datę Wielkanocy. Zajrzymy też na pokład stacji ISS - tam ostatnio polecieli kosmiczni turyści, płacąc kosmiczną ceną za bilet! W tym też czasie sonda Solar Orbiter zbliża się do Słońca i dokładnie bada naszą gwiazdę.
Fri, 15 Apr 2022 - 40 - Zorza polarna w Polsce
Sezon na zorze na półkuli północnej powoli kończymy, a tu niespodzianka: zorza polarna widoczna w Polsce! Jak zobaczyć ją na niebie i jak dochodzi do tego zjawiska? Czy jest ono w stanie zagrozić nam tu, na Ziemi?
Fri, 08 Apr 2022 - 39 - Wiosna na niebie!
Nadeszła wiosna, noce stają się coraz krótsze, ale pogodniejsze. To świetna okazja do obserwacji wiosennych konstelacji oraz kilku planet na niebie. Przeniesiemy się do starożytności odnajdując bohaterów greckich mitów wśród gwiazd.
Sat, 26 Mar 2022 - 38 - Fascynujące czarne dziury
Czarne dziury są fascynujące, lecz równie tajemnicze. Potrafimy je zaobserwować, ale naszą wiedza wciąż jest znikoma. W ich badaniach najważniejszym instrumentem jest królowa nauk - matematyka. Czym są czarne dziury, jak je zaobserwować i czy grożą bezpośrednio nam na Ziemi?
Fri, 18 Mar 2022 - 37 - Lecimy na Księżyc!
NASA przygotowuje się do startu potężnej rakiety SLS, która ma nas zabrać na Srebrny Glob po ponad pięćdziesięciu latach! Pierwszy bezzałogowy start pojazdu testowego już w maju. Zapraszamy na pokład - podobnie jak podczas wcześniejszych misji możemy wysłać na pokładzie statku swoje imię. Zatem lecimy na Księżyc!
Wed, 16 Mar 2022 - 36 - Wiadomości z orbity
Kolejne wieści od największych agencji kosmicznych! Chińczycy i Amerykanie planują wysłanie sond kosmicznych, które opuszczą Układ Słoneczny i odwiedzą planety gazowe. Łazik Curiosity, skonstruowany przez NASA obserwuje chmury ma Marsie a chiński łazik Yutu-2 znajduje na Księżycu tajemnicze szklane kulki. Kto je tam zostawił?
Fri, 25 Feb 2022 - 35 - Teleskop na Księżycu
Obserwacje kosmosu z powierzchni naszej Ziemi często utrudnione są przez warunki pogodowe. W pewnych zakresach promieniowania - na falach radiowych pogoda nie zakłóca obserwacji ale przeszkadza nam wszechobecny szum radiowy. Sami przyczyniamy się do jego powstania, stąd pomysł na umieszczenie radioteleskopu na niewidocznej stronie Księżyca. Bo to właśnie tam nie dociera żaden sygnał z naszej planety!
Fri, 18 Feb 2022 - 34 - Nowe planety
Wśród wielu ostatnich odkryć astronomicznych pojawiła się informacja o kolejnej planecie w układzie planetarnym wokół najbliższej gwiazdy - sąsiadki Słońca. Czy uda się nam tam polecieć i jakiej technologii do takiej misji potrzebujemy? Tego dowiecie się z najnowszej części! Sprawdzimy też czy planety mogą powstawać wokół pozostałości po gwiazdach i dlaczego nazywane są one planetami-zombie.
Fri, 11 Feb 2022 - 33 - Newsy z Kosmosu
Pora na najświeższe wiadomości z kosmosu! Jakie plany mają naukowcy próbujący dogonić międzygwiezdną kometę? Jaki wpływ na obserwacje astronomiczne mają wybuchy wulkanów? Czy na Marsie kiedyś mogło istnieć życie? Sprawdzimy też czy astronauci na pokładzie ISS mają dostęp do internetu?
Fri, 21 Jan 2022 - 32 - Zaćmienia, zakrycia i tranzyty
Zaćmienia Słońca i Księżyca każdy z nas zna, ale czy wiecie ilu ciekawych rzeczy można się dowiedzieć dzięki obserwowaniu ich? Do grona zjawisk zakryciowych zaliczamy również zakrycia gwiazd przez Księżyc lub planetoidy. Dzięki studiowaniu tych okoliczności możemy odkrywać planety krążące wokół innych gwiazd!
Fri, 14 Jan 2022 - 31 - Sztuczne satelity
Satelitów na orbicie okołoziemskiej są już dziesiątki tysięcy, służą nam w wielu dziedzinach życia i powodują, że na niebie zaczyna robić się nieco tłoczno. Wystarczy spojrzeć w górę - tam jak na autostradzie! Jak znaleźć te najciekawsze i czy można zobaczyć satelity szpiegowskie? Dlaczego telewizyjna antena satelitarna jest skierowana w jednym kierunki, skoro satelity nieustannie okrążają Ziemię? Tego wszystkiego dowiecie się w najnowszym wydaniu!
Fri, 07 Jan 2022 - 30 - Kalendarz kosmiczny na 2022
W 2022 roku czekają nas niezwykłe zjawiska na niebie oraz w astronautyce. Europejska, amerykańska oraz japońska agencja kosmiczna planują misje na Księżyc, Marsa i do planetoid, które w przyszłości mogą zagrażać naszej planecie. Zobaczymy też zaćmienie Słońca i zakrycia planet przez Księżyc. Lornetki w dłoń i patrzymy w górę!
Sat, 01 Jan 2022 - 29 - Gwiazda Betlejemska
Cofniemy się ponad 2 tysiące lat i zbadamy czym mogła być Gwiazda Betlejemska oraz co o niej wiedzą astronomowie? Sprawdzimy też, co w tym roku będzie pierwszą gwiazdką i przede wszystkim - o której godzinie pojawi się na niebie?!
Fri, 17 Dec 2021 - 28 - Jak przygotować się do zimowych obserwacji?
W tym odcinku poznacie kilka moich tipów, które pomogą Wam w podziwianiu zimowego nieba. Jak zabezpieczyć się przed chłodem,wybrać właściwe miejsce do obserwacji i czy konieczny będzie sprzęt? Co możemy aktualnie zobaczyć? To wszystko oraz wiele więcej w tym podcaście!
Fri, 10 Dec 2021 - 27 - Czym jest planetarium?
Czym jest planetarium i czym różni się od obserwatorium? Dlaczego zawsze jest tam bezchmurne niebo oraz do czego używają go młodzi marynarze? Dowiecie się też jak wykorzystać to niezwykłe miejsce w innych dziedzinach nauki i sztuki!
Sat, 04 Dec 2021 - 26 - Zimowe konstelacje
Zimowe niebo przy sprzyjającej pogodzie jest jednym z najlepszych widoków, którego doświadczycie spoglądając do góry. Mnóstwo mitycznych postaci oraz gwiazd, które wyróżniają się kolorami oraz jasnością, a wśród nich najjaśniejsza gwiazda widoczna nocą. Do całej plejady zimowych gwiazd w tym roku może dołączyć kometa, zatem głowa do góry - dosłownie!
Sun, 28 Nov 2021 - 25 - Komety
"Komety - te fascynujące obiekty tworzą czasem piękne zjawisko na niebie i jednocześnie stanowią dla naukowców bogate źródło wiedzy na temat Układu Słonecznego. W tym odcinku dowiecie się dlaczego! Sprawdzimy skąd pochodzą, z czego się składają i dlaczego mają słynne warkocze".
Thu, 18 Nov 2021 - 24 - Czy zorzę polarną możemy zobaczyć z Polski?
Czy zorzę polarną możemy zobaczyć z Polski? Ostatnio coraz częściej! Jak się przygotować i w którą stronę patrzeć? Tego dowiecie się w najnowszym odcinku "Ale Kosmos!". Wyjaśnimy też skąd biorą się te piękne zjawiska świetlne i dlaczego najlepiej widać je w okolicach bieguna Ziemi.
Fri, 12 Nov 2021 - 23 - Klimat
Zmiany klimatu są ostatnio palącym tematem - dosłownie. Cofniemy się w czasie o miliardy lat, aby sprawdzić jak kształtowała się atmosfera Ziemi i innych planet. Zobaczymy jak wygląda klimat naszej planety i jego zmiany na tle innych planet w Układzie Słonecznym. Czy w kosmosie znajdziemy inne planety z klimatem zbliżonym do naszego, ziemskiego? Czy w sytuacji, gdy zmiany na Ziemi będą postępować zbyt szybko, mamy alternatywny dom? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań usłyszycie w najnowszym wydaniu podcastu "Ale kosmos!
Sat, 06 Nov 2021 - 22 - Meteor czy meteoryt?
Czym jest meteor i czym różni się od meteorytu? Spadające gwiazdy, roje meteorów - to wszystko w najnowszym odcinku. Dowiecie się również, gdzie w Polsce można znaleźć kawałek skały z kosmosu.
Wed, 29 Sep 2021 - 21 - Jesień na niebie
Coraz dłuższe jesienne wieczory sprzyjają takiemu hobby jak astronomia. Noce stają się dłuższe, mamy coraz więcej czasu na obserwacje, a na jesiennym niebie kilka niesamowitych perełek. Przeniesiemy się też do starożytnej Grecji!
Tue, 28 Sep 2021 - 20 - Ciemne niebo
Rozświetlone ulice miast to dziś niestety nie jest najlepsze miejsce na obserwacje astronomiczne. Okazuje się, że nawet poza miastem ciężko o miejsce, z którego można podziwiać niebo w pełnej okazałości. Jak odnaleźć takie miejsca i jak zadbać, aby zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem było jak najmniejsze? O tym w najnowszym wydaniu!
Fri, 24 Sep 2021 - 19 - Którędy w kosmos?
Wyścig kosmiczny trwa! Prywatne firmy z sektora kosmicznego rywalizują o najlepszy sposób na lot turystyczny, a miliarderzy, tacy jak Jeff Bezos oraz Richard Branson mogą poczuć stan nieważkości podczas lotu swoją własną rakietą. Wchodząc w erę turystycznych lotów, zastanawiamy się ile kosztuje bilet w kosmos - tego oraz wiele więcej dowiecie się w tym podcaście!
Fri, 30 Jul 2021 - 18 - Księżyce Jowisza
W 1610 roku Galileusz odkrył 4 księżyce Jowisza, które zostały nazwane na jego cześć "Galileuszowymi". Są one gigantyczne i skrywają wiele tajemnic, a można je zaobserwować za pomocą lornetki. Jak to zrobić i czy można odkryć kolejny księżyc? O tym w "Ale Kosmos"!
Thu, 29 Jul 2021 - 17 - Niebo południowe
Podczas wakacyjnych podróży warto zadrzeć głowę do góry. Można wtedy zobaczyć niebo zupełnie inne niż to widziane z Polski, a jeżeli zawędrujemy aż na półkulę południową - zupełnie inne niż to widziane z naszej półkuli. Nie odnajdziemy już postaci z greckich mitów ale konstelacje, które mogą nas zaskoczyć. Nauczę Was również odnajdować kierunki świata przy wykorzystaniu słynnego Krzyża Południa.
Fri, 02 Jul 2021 - 16 - Teleskop Hubble'a - czy to już koniec?
Teleskop Kosmiczny Hubble'a stał się jedną z ikon popkultury, zdjęcia wykonane za jego pomocą są jednocześnie piękne i cenne pod względem naukowym. Pozwolił nam zrozumieć Wszechświat, zarówno ten bliski jak i bardzo odległy. Dziesiątki tysięcy prac naukowych napisanych na podstawie jego obserwacji to tylko część dziedzictwa jakie nam po sobie pozostawia. Wygląda na to, że ostatnia awaria będzie trudna do naprawy, ale nie smućcie się! Chyba mamy jego następcę!
Mon, 28 Jun 2021 - 15 - Lato pod gwiazdami
Lato to jedna z najlepszych pór roku do obserwacji rozgwieżdżonego nieba. Jest ciepło, bezchmurnie a nad nami: tysiące gwiazd, Droga Mleczna i gwiazdozbiory nazwane przez starożytnych. Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce, położyć się na trawie i gapić w niebo do wschodu słońca!
Fri, 25 Jun 2021 - 14 - Kosmiczny recykling gwiazd
Gwiazdy nie świecą wiecznie, ale w Kosmosie nic się nie marnuje! Ze starych gwiazd powstają kolejne generacje, bardziej bogate w ciężkie pierwiastki - również takie, z których sami się składamy. Czy Słońce pod koniec swojego życia wybuchnie jako supernowa?
Mon, 31 May 2021 - 13 - Europejskie Obserwatorium Południowe
Europejskie oczy na Wszechświat rozmieszczone są na całym świecie, a jednym z najlepszych miejsc do obserwacji naszej galaktyki jest Chile. To tam wysoko w górach, z dala od miast i sztucznych świateł dokonywane są przełomowe odkrycia!
Mon, 31 May 2021 - 12 - W poszukiwaniu galaktyk i mgławic
Lornetka, podstawowy sprzęt miłośnika astronomii pozwoli nam podejrzeć galaktyki, mgławice oraz gromady gwiazd. Już w XVIII wieku powstał katalog takich obiektów, znajdziemy ich 110. Wszystkie są jasne i zobaczymy je na niebie z Polski, poznajcie je!
Thu, 29 Apr 2021 - 11 - Dragon na orbicie
Elon Musk wysyła kolejnych astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną statkiem kosmicznym Crew Dragon wraz z rakietą z "recyklingu"! Witajcie w przyszłości lotów kosmicznych, gdzie rakiety wykorzystywane są wielokrotnie i niebawem każdy będzie mógł polecieć na kosmiczne wakacje. Aktualny cel podróży to stacja ISS, sporych rozmiarów laboratorium badawcze na orbicie.
Thu, 29 Apr 2021 - 10 - Wieści z Marsa
Na Marsie sporo się dzieje, udało nam się wznieść za pomocą małego helikoptera i to w atmosferze znacznie rzadszej od ziemskiej. Z tej samej atmosfery łazik Perseverance wyprodukował aż 5 gramów tlenu. Te przełomowe wydarzenia zbliżają nas małymi krokami do podboju Czerwonej Planety. Do zobaczenia na Marsie!
Tue, 27 Apr 2021 - 9 - Zooniverse, czyli zostań odkrywcą!
Każdy z nas choć raz marzył o zapisaniu się w historii jakimś ważnym osiągnięciem lub odkryciem, a dziś jest to możliwe, nawet jeśli nie jesteś naukowcem! Zawodowi naukowcy, w tym astronomowie codziennie zbierają terabajty danych, badając różne obiekty w Kosmosie. Przyszedł czas, aby dane uporządkować i przejrzeć wykresy, zdjęcia oraz notatki z obserwacji - tam czekają na nas ważne odkrycia. Technologia i sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka, dlatego naukowcy potrzebują właśnie Ciebie!
Fri, 26 Mar 2021 - 8 - Planety - tak blisko i tak daleko
W tej części odbędziemy podróż przez cały Układ Słoneczny, dowiecie się jakie warunki musi spełniać planeta i dlaczego Pluton już nią nie jest. Poznacie jednostkę miary używaną w kosmosie oraz odległości jakie dzielą nas od poszczególnych planet. Odwiedzimy również planety karłowate.
Tue, 23 Mar 2021 - 7 - Masz szansę zostać astronautą!
W spełnieniu dziecięcego marzenia może nam pomóc członkostwo naszego kraju w Europejskiej Agencji Kosmicznej - ESA. Dowiedz się jakie warunki musisz spełnić i prześlij swoje zgłoszenie, nic prostszego!
Mon, 01 Mar 2021 - 6 - Łazik Perseverance ląduje na Marsie!
Niesamowity sukces NASA, a to dopiero początek! Łazik wielkości samochodu wylądował na Marsie, dowiedz się jaką ma misję i czego możemy spodziewać się już wkrótce. Czy pomoże nam w kolonizacji Czerwonej Planety?
Mon, 01 Mar 2021 - 5 - Życie w kosmosie i planety pozasłoneczne
Fascynacja życiem w kosmosie powoduje, że szukamy coraz lepszych miejsc do jego powstania. Odkrywamy kolejne planety pozasłoneczne, podobne do naszej Ziemi ale też znacznie się od niej różniące. Okazuje się, że na niektórych jest woda i panuje temperatura właściwa do rozwoju życia. Czy tam spotkamy kosmitów?
Mon, 01 Feb 2021 - 4 - Astronautyka
Z tego podcastu dowiecie się więcej o podboju kosmosu, sztucznych satelitach oraz tego, dlaczego anteny satelitarne są skierowane w jedno miejsce. Nauczę Was odnajdywania różnych satelitów na niebie, nawet tych top secret - czyli szpiegowskich.
Fri, 08 Jan 2021 - 3 - Gwiazdozbiory, czyli mitologia wśród gwiazd
Tym razem dowiecie się jak gwiazdozbiory zmieniają się w zależności od pory roku. Spotkacie bohaterów ze znanych Wam greckich mitów i odkryjecie legendy zapisane wśród konstelacji przed tysiącami lat.
Wed, 30 Dec 2020 - 2 - Teleskop, czyli czym obserwować kosmos
Dowiecie się jak zbudowane są teleskopy oraz tego, jaki wybrać do swoich pierwszych obserwacji. Czy powiększenie teleskopu ma znaczenie?
Wed, 30 Dec 2020 - 1 - Patrzymy w rozgwieżdżone niebo!
Nie wiecie jak odnaleźć słynną Gwiazdę Polarną? Jak za jej pomocą wyznaczać kierunki świata? Jak obserwować niebo? Czym zajmuje się astronomia i czym różni się od astrologii? Odpowiedzi na te i inne pytania w tym podcaście. Zaczynamy obserwacje rozgwieżdżonego nieba!
Fri, 18 Dec 2020
Podcasts ähnlich wie Ale kosmos!
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Biznes 2.0 - Maciej Wieczorek Expertia
- Ekonomicznie Hirsch / Kuźniar • by Voice House
- Układ Otwarty. Igor Janke zaprasza Igor Janke
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Finanse Bardzo Osobiste: oszczędzanie | inwestowanie | pieniądze | dobre życie Marcin Iwuć
- Na Podsłuchu - Niebezpiecznik.pl NIEBEZPIECZNIK.pl
- Stan Wyjątkowy Onet
- PRL – historia prawdziwa Polskie Radio S.A.
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Przygody Przedsiębiorców Przygody Przedsiębiorców
- PULS BIZNESU PODCASTY PULS BIZNESU PODCASTY
- Radio Wnet Radio Wnet
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Codzienny podcast gospodarczy - Radio TOK FM TOK FM
Andere Wissenschaft und Medizin Podcasts
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
- Nauka XXI wieku Borysław Kozielski
- Podcast o mózgu Urszula Dąbrowska
- Rain Sounds - 10 Hour Sol Good Media
- BBC Inside Science BBC Radio 4
- Klub Ciekawych Wszystkiego Hanna Maria Giza
- Psychologia na co dzień Monika Kotlarek
- Two Money Lovers 經濟學不是萬能但有用 季凡 & 翔蛇
- DEEP TALKS [CZE] Petr Ludwig
- Techno Český rozhlas
- Aha! Zehn Minuten Alltags-Wissen WELT
- radioWissen Bayerischer Rundfunk
- Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice Radio Katowice S.A.
- Pillole di Scienza Massimo Dell'Erba
- سیری در تاریخ و فرهنگ ایران میرحسن ولوی
- Das Wissen | SWR SWR
- Crazy Nauka Ola i Piotr Stanisławscy
- Scotland Outdoors BBC Radio Scotland
- Sound By Nature Sound By Nature