Nach Genre filtern

Podsłuchaj teatr

Podsłuchaj teatr

Dobra Treść

Podcasty Teatru Współczesnego w Szczecinie - podsłuchiwanie prób do spektakli i wydarzenia, rozmowy z artystami, gośćmi teatru i widzami. Zapraszam - Kamila Paradowska (dobratresc.com).

Drugą edycję podcastu dla Teatru Współczesnego w Szczecinie tworzy Karolina Żabczak. Zapraszam do subskrypcji "Podcastu teatralnego": https://www.spreaker.com/show/teatr-wspolczesny-szczecin

63 - Odcinek pożegnalny - Kamila Paradowska i Karolina Żabczak
0:00 / 0:00
1x
  • 63 - Odcinek pożegnalny - Kamila Paradowska i Karolina Żabczak

    Podcast „Podsłuchaj teatr“ kończy się, ale nie kończy się podcastowanie w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. W rozmowie z Karoliną Żabczak podsumowujemy kilka lat pracy w internetowym eterze, mówimy o narodzinach podcastu, jego roli w teatrze i odbiorze przez słuchaczy. Tymczasem druga odsłona podcastu w Szczecińskim teatrze nosi nazwę „Podcast teatralny“ i w dniu publikacji tej rozmowy ma już swój pierwszy odcinek.

    Zapraszam do słuchania: https://www.spreaker.com/show/teatr-wspolczesny-szczecin

    Wed, 06 Apr 2022
  • 62 - Lecimy w tym wszyscy. O „Odlocie“ mówi autor sztuki, Zenon Fajfer

    „Zrozumieliśmy się w lot z Anną Augustynowicz. Myślę, że ona bardzo głęboko weszła w tkankę słów, w to, co pomiędzy słowami, w niezapisane przestrzenie, w to, co pomiędzy stronicami. Ona poczuła ten teatr książki, moją autorską inscenizację, może też dlatego zobaczyła tam przestrzeń dla siebie. O sztuce „Odlot“, współpracy z zespołem Teatru Współczesnego w Szczecinie, okolicznościach powstania i kontekstach związanych ze sztuką mówi jej autor, Zenon Fajfer.

    Mon, 06 Dec 2021
  • 61 - "Ja wam jeszcze pokażę" - o Wokulskim i "Lalce" mówią Piotr Ratajczak i Joanna Kowalska

    Chcemy przede wszystkim opowiedzieć o dzisiejszym człowieku, o jego relacjach z elitami, z miłością, z którą próbuje sobie jakoś poradzić. Pokazujemy człowieka, który przebił się do tego świata, ale też ma w sobie wielki resentyment wobec elit i poczucie krzywdy. Myślę, że to wszystko jest bardzo współczesne - mówi przed premierą „Lalki” Prusa, reżyser spektaklu, Piotr Ratajczak. 

    Ziarno niższości cały czas jest w Wokulskim i on jest tego świadomy. Z tego wynika bardzo duży gniew i chęć zemsty. Jego ambicja nie jest „czysta”, jest to postawa „ja wam jeszcze pokażę” - dodaje Joanna Kowalska, autorka adaptacji. 

    W tym odcinku podcastu m.in. o tym, kim może być figura polskiego przedsiębiorcy, jak dziś możemy patrzeć na miłość Wokulskiego i Izabeli oraz jaki jest klucz do pokazania obszernej adaptacji w jeden teatralny wieczór. Z twórcami, przed premierą „Lalki”, rozmawiała Kamila Paradowska.

    Mon, 31 May 2021
  • 60 - Inny w nas - „Mbambo“. Wywiad z Arturem Danielem Liskowackim

    „Jak wiele jest innego w nas samych? Dla tego pytania powstała książka i dla tego pytania powstaje przedstawienie. Jak daleko możemy się czuć komfortowo w sytuacji, że to my jesteśmy biali, bezkolorowi i bezproblemowi? Jak daleko jest w nas ślad różnej, nieciekawej czasem tajemnicy, która buduje naszą tożsamość?“ - mówi przed premierą spektaklu w reżyserii Pawła Kamzy „Mbambo“, Artur Daniel Liskowacki. Pisarz jest współautorem adaptacji teatralnej i autorem powieści „Murzynek B.“, na kanwie której powstaje spektakl.

    W podcaście rozmawiamy m.in. o tym jak dziś autor postrzega swoją powieść (została wydana w 2011) i dlaczego sięgnął po nią ponownie. Mówimy o potrzebie opowiedzenia historii czarnoskórego chłopca dojrzewającego w Polsce oraz roli jaką odgrywa w spektaklu jego matka - Barba. Jak daleko nieoczywiste mogą być źródła naszej tożsamości? Czy na pewno występujemy do dwóch stronach barykady czy może „inność“ zaznaczona w w historii B. kolorem skóry może być doświadczeniem każdego z nas?
    Z Arturem Danielem Liskowackim rozmawia Kamila Paradowska.

    Sun, 25 Apr 2021
  • 59 - Radość jest zaraźliwa - wywiad z twórcami spektaklu "Kongres futurologiczny"

    To nie jest spektakl science fiction, nie budujemy rzeczywistości, w której latają samochody, a jedzenie jest w tabletkach. To jest rodzaj laboratorium, które jest społecznym eksperymentem. […] Futurolodzy w naszym spektaklu są grupą rekonstrukcyjną, która zastanawia się jak stworzyć rodzaj relacji, który byłby równościowy, przyjemny, przytulny, bezpieczny, obdarzony pewnego rodzaju troską. […] Jest tutaj, szczególnie w tym kontekście pandemicznym, taki potencjał do wykorzystania - ludzie po prostu chcą być razem. […] Dlatego właśnie te relacje są naznaczone dużą dozą radości i nieskrępowania - mówi przed premierą spektaklu "Kongres futurologiczny", na podstawie opowiadania Stanisława Lema, jego reżyserka, Agnieszka Jakimiak.

    W rozmowie udział wzięli: Agnieszka Jakimiak, Mateusz Atman, Tomasz Armada i Łukasz Jędrzejczak. W nagraniu można usłyszeć również fragment spektaklu "Kongres futurologiczny" z udziałem aktorów - Pauliny Wosik i Mariusza Bąkowskiego z muzyką Łukasza Jędrzejczaka. Realizacja podcastu: Kamila Paradowska (Dobra Treść).

    Thu, 04 Mar 2021
Weitere Folgen anzeigen