Filtrar por gênero
Podcasty Teatru Współczesnego w Szczecinie - podsłuchiwanie prób do spektakli i wydarzenia, rozmowy z artystami, gośćmi teatru i widzami. Zapraszam - Kamila Paradowska (dobratresc.com).
Drugą edycję podcastu dla Teatru Współczesnego w Szczecinie tworzy Karolina Żabczak. Zapraszam do subskrypcji "Podcastu teatralnego": https://www.spreaker.com/show/teatr-wspolczesny-szczecin
- 63 - Odcinek pożegnalny - Kamila Paradowska i Karolina Żabczak
Podcast „Podsłuchaj teatr“ kończy się, ale nie kończy się podcastowanie w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. W rozmowie z Karoliną Żabczak podsumowujemy kilka lat pracy w internetowym eterze, mówimy o narodzinach podcastu, jego roli w teatrze i odbiorze przez słuchaczy. Tymczasem druga odsłona podcastu w Szczecińskim teatrze nosi nazwę „Podcast teatralny“ i w dniu publikacji tej rozmowy ma już swój pierwszy odcinek.
Zapraszam do słuchania: https://www.spreaker.com/show/teatr-wspolczesny-szczecinWed, 06 Apr 2022 - 62 - Lecimy w tym wszyscy. O „Odlocie“ mówi autor sztuki, Zenon Fajfer
„Zrozumieliśmy się w lot z Anną Augustynowicz. Myślę, że ona bardzo głęboko weszła w tkankę słów, w to, co pomiędzy słowami, w niezapisane przestrzenie, w to, co pomiędzy stronicami. Ona poczuła ten teatr książki, moją autorską inscenizację, może też dlatego zobaczyła tam przestrzeń dla siebie. O sztuce „Odlot“, współpracy z zespołem Teatru Współczesnego w Szczecinie, okolicznościach powstania i kontekstach związanych ze sztuką mówi jej autor, Zenon Fajfer.
Mon, 06 Dec 2021 - 61 - "Ja wam jeszcze pokażę" - o Wokulskim i "Lalce" mówią Piotr Ratajczak i Joanna Kowalska
Chcemy przede wszystkim opowiedzieć o dzisiejszym człowieku, o jego relacjach z elitami, z miłością, z którą próbuje sobie jakoś poradzić. Pokazujemy człowieka, który przebił się do tego świata, ale też ma w sobie wielki resentyment wobec elit i poczucie krzywdy. Myślę, że to wszystko jest bardzo współczesne - mówi przed premierą „Lalki” Prusa, reżyser spektaklu, Piotr Ratajczak.
Ziarno niższości cały czas jest w Wokulskim i on jest tego świadomy. Z tego wynika bardzo duży gniew i chęć zemsty. Jego ambicja nie jest „czysta”, jest to postawa „ja wam jeszcze pokażę” - dodaje Joanna Kowalska, autorka adaptacji.
W tym odcinku podcastu m.in. o tym, kim może być figura polskiego przedsiębiorcy, jak dziś możemy patrzeć na miłość Wokulskiego i Izabeli oraz jaki jest klucz do pokazania obszernej adaptacji w jeden teatralny wieczór. Z twórcami, przed premierą „Lalki”, rozmawiała Kamila Paradowska.Mon, 31 May 2021 - 60 - Inny w nas - „Mbambo“. Wywiad z Arturem Danielem Liskowackim
„Jak wiele jest innego w nas samych? Dla tego pytania powstała książka i dla tego pytania powstaje przedstawienie. Jak daleko możemy się czuć komfortowo w sytuacji, że to my jesteśmy biali, bezkolorowi i bezproblemowi? Jak daleko jest w nas ślad różnej, nieciekawej czasem tajemnicy, która buduje naszą tożsamość?“ - mówi przed premierą spektaklu w reżyserii Pawła Kamzy „Mbambo“, Artur Daniel Liskowacki. Pisarz jest współautorem adaptacji teatralnej i autorem powieści „Murzynek B.“, na kanwie której powstaje spektakl.
W podcaście rozmawiamy m.in. o tym jak dziś autor postrzega swoją powieść (została wydana w 2011) i dlaczego sięgnął po nią ponownie. Mówimy o potrzebie opowiedzenia historii czarnoskórego chłopca dojrzewającego w Polsce oraz roli jaką odgrywa w spektaklu jego matka - Barba. Jak daleko nieoczywiste mogą być źródła naszej tożsamości? Czy na pewno występujemy do dwóch stronach barykady czy może „inność“ zaznaczona w w historii B. kolorem skóry może być doświadczeniem każdego z nas?
Z Arturem Danielem Liskowackim rozmawia Kamila Paradowska.Sun, 25 Apr 2021 - 59 - Radość jest zaraźliwa - wywiad z twórcami spektaklu "Kongres futurologiczny"
To nie jest spektakl science fiction, nie budujemy rzeczywistości, w której latają samochody, a jedzenie jest w tabletkach. To jest rodzaj laboratorium, które jest społecznym eksperymentem. […] Futurolodzy w naszym spektaklu są grupą rekonstrukcyjną, która zastanawia się jak stworzyć rodzaj relacji, który byłby równościowy, przyjemny, przytulny, bezpieczny, obdarzony pewnego rodzaju troską. […] Jest tutaj, szczególnie w tym kontekście pandemicznym, taki potencjał do wykorzystania - ludzie po prostu chcą być razem. […] Dlatego właśnie te relacje są naznaczone dużą dozą radości i nieskrępowania - mówi przed premierą spektaklu "Kongres futurologiczny", na podstawie opowiadania Stanisława Lema, jego reżyserka, Agnieszka Jakimiak.
W rozmowie udział wzięli: Agnieszka Jakimiak, Mateusz Atman, Tomasz Armada i Łukasz Jędrzejczak. W nagraniu można usłyszeć również fragment spektaklu "Kongres futurologiczny" z udziałem aktorów - Pauliny Wosik i Mariusza Bąkowskiego z muzyką Łukasza Jędrzejczaka. Realizacja podcastu: Kamila Paradowska (Dobra Treść).Thu, 04 Mar 2021 - 58 - Wszyscy jesteśmy pacjentami: "Beckomberga". Wywiad z Anną Augustynowicz
"To jest literatura, która bardzo zachęca do przeżywania swojego życia bez lęków, do radości z życia, do tego, żeby starać się żyć pięknie. Widzimy w niej całą urodę ludzi, którzy w izolacji spędzili wiele lat" - mówi przed premierą spektaklu Beckomberga" Sary Stridsberg jej reżyserka, Anna Augustynowicz. Z dyrektor artystyczną Teatru Współczesnego w Szczecinie rozmawia Kamila Paradowska.
Wed, 20 Jan 2021 - 57 - Inny kurs. Anna Augustynowicz o nowym projekcie czytań scenicznych
"Moja ciekawość dotyczy tego jak można teksty klasyczne postawić dziś nie jako temat do dyskusji, ale jako przedstawienie żywych ludzi, żywych postaci, z ich wszystkimi namiętnościami" - o najnowszym projekcie "Inny kurs" mówi jego autorka, Anna Augustynowicz. "Inny kurs" to trzy spotkania wokół klasycznych tekstów - czytania sceniczne oraz debaty, które poprowadzi Łukasz Drewniak. W podcaście dyrektor artystyczna teatru mówi o idei czytania i rozumienia Europy dziś, według innego kursu, który proponuje w swoim eseju Jacques Derrida. Dlaczego społeczeństwa wracają do pierwotnych odruchów wobec pojawiającego się innego, korzystającego ze statusu gościa? Skąd się biorą współczesne polityczne aporie, czyli postawy bezradności? Jak zrozumieć i działać we współczesnej Europie, żeby nie sprowadzić nieszczęścia?
Tue, 11 Feb 2020 - 56 - Zielono, zdrowo, lokalnie. Nowe oblicze teatralnej restauracji na Deptaku
Wywiad z Grzegorzem Wocialem, szefem kuchni Teatru Małego, a od stycznia 2020... restauracji Małej, która powstaje na Deptaku Bogusława. Co zmieni się w menu? Dlaczego nowej restauracji będzie towarzyszyła idea zielonej, lokalnej kuchni? Na jakie spotkania w tym miejscu mogą liczyć fani kuchni i teatru? Na wszystkie pytania odpowiada gospodarz miejsca, który na co dzień jest także członkiem szczecińskiego Convivium Slow Food i świeżo upieczonym absolwentem psychodietetyki. Realizacja podcastu - Kamila Paradowska (Dobra Treść).
Wed, 15 Jan 2020 - 55 - „Pytamy, skąd się bierze przemoc“. Wywiad z Alex Freiheit i Jakubem Skrzywankiem
„To społeczeństwo tworzy z Kaspara zjawisko i wroga. To jest bardzo dzisiejsze“ - mówi Alex Freiheit tuż przed premierą spektaklu „Kaspar Hauser“ w reż. Jakuba Skrzywanka. W podcaście wywiad z reżyserem oraz współautorką muzyki i grającą (wraz z Piotrem Buratyńskim) rolę Kaspara Alex Freiheit. Usłyszymy też obszerne fragmenty muzyki ze spektaklu autorstwa Alex Freiheit, Piotra Buratyńskiego i Konstantego Usenki. Realizacja podcastu: Kamila Paradowska (Dobra Treść).
Mon, 02 Dec 2019 - 54 - „Zabić prezydenta". Głosy widzów i słowo od autora
Opinie widzów z próby generalnej i premiery monodramu Arkadiusza Buszki pt. „Zabić prezydenta“, a także krótki komentarz autora, Piotra Rowickiego. Sztuka opowiada o człowieku owładniętym fanatyzmem, postaci autentycznej, Eligiuszu Niewiadomskim, zabójcy prezydenta, Gabriela Narutowicza. Młodzi i starsi widzowie wskazują na aktualność tematu, jak i języka, którym posługują się dzisiejsi politycy pytając: „Czy my w swoich poglądach nie radykalizujemy się, czy to nie idzie wszystko za daleko?", ale też zdecydowanie rekomendując spektakl: "Jest on lekturą obowiązkową dla tych wszystkich, którzy chcą świadomie podejmować decyzje dotyczące życia publicznego".
Tue, 01 Oct 2019 - 53 - Kiedy przyjdzie wielkie „bum" - wywiad z Maliną Prześlugą
„Bardzo mnie uderza, jak jesteśmy zachłyśnięci tymi malutkimi sprawkami, tymi malutkimi problemikami. Zależało mi na tym, żeby pierwsze monologi, przed pierwszym „bum“ były uszczegółowione do przesady, żeby były zafiksowaniem się na też wizję świata, która jest wizją bezmyślną. I potem nagle „bum“! Okazuje się, że jesteśmy gdzie indziej, że musimy stać się zupełnie kimś innym i że te wszystkie sprawy, które wydawały nam się tak ważne, jak np. dobór oświetlenia do jadalni, po prostu nie mają znaczenia.“
O procesie powstawania sztuki „Wszystko jest dobrze, jesteśmy szczęśliwi“ opowiada autorka sztuki, Malina Prześluga, w wywiadzie udzielonym Kamili Paradowskiej.Mon, 16 Sep 2019 - 52 - Nowa dramaturgia i nowi aktorzy. Wywiad z Iwoną Nowcką i relacja z pokazu spektaklu "Królestwo zwierząt"
Relacja z pokazu młodzieżowego spektaklu „Królestwo zwierząt“ zrealizowanego w ramach Pracowni Teatralnej prowadzonej przez Macieja Litkowskiego i Michała Lewandowskiego. W podcaście także wywiad z tłumaczką sztuki duetu Nolte Decar, Iwoną Nowacką, wypowiedzi uczestników warsztatów i widzów.
Thu, 04 Jul 2019 - 51 - Kim jesteście, "Czarownice z Salem"?
O swoich postaciach i najważniejszych wątkach w spektaklu "Czarownice z Salem" w reż. Adama Orzechowskiego opowiadają aktorki - Magdalena Wrani-Stachowska (Abigail Williams), Dominika Kimaty (Tituba/Narrator) i Barbara Lewandowska (Elizabeth Proctor). Realizacja podcastu: Kamila Paradowska (Dobra Treść).
Mon, 20 May 2019 - 50 - Pęknięcie duszy społeczności - Anna Augustynowicz o spektaklu "Wracaj"
Reżyserka Anna Augustynowicz przeprowadza nas przez sensy zawarte w swoim najnowszym spektaklu "Wracaj" Przemysława Pilarskiego. Skąd bierze się pęknięcie duszy społeczności? Kim jest tajemnicza postać Bobby'ego Kleksa? Świadkiem jakich zdarzeń jest Radom? Jaki dramat rodzinny rozgrywa się w sztuce? W przywołanych fragmentach spektaklu pojawiają się aktorzy: Anna Januszewska, Maria Dąbrowska, Monika Kępka, Małgorzata Goździk, Adam Kuzycz-Berezowski, Jakub Kryształ. Finałowy fragment muzyczny przywołany w podcaście to utwór Franza Schuberta "Król Olch" w aranżacji kompozytora muzyki w spektaklu, Jacka Wierzchowskiego.
Mon, 08 Apr 2019 - 49 - Żyzne pytania dla tych, którzy traktują duchowość poważne - wywiad z Bartoszem Żurowskim wokół spektaklu „Judaszaweł“
Myślę, że pytania, które stawiamy w tej sztuce są żyzne dla ludzi, którzy traktują swoją duchowość poważnie i nie traktują ich jako czegoś, co może być karmione wyłącznie przez agencje w postaci kościoła, czy innej struktury. To są ludzie, którzy sami mają ochotę zastanawiać się jaka jest ich pozycja wobec dogmatów - mówi przez premierą spektaklu „Judaszaweł“ autor scenariusza i reżyser, Bartosz Żurowski. Premiera w Teatrze Współczesnym w Szczecinie powstaje we współpracy z festiwalem Nowe Epifanie w Warszawie. Realizacja podcastu: Kamila Paradowska (Dobra Treść).
Fri, 22 Mar 2019 - 48 - W drodze do "Lepszych lasów". Fragment próby i wywiad z reżyserem Tomaszem Kaczorowskim
„Ta sztuka jest wypowiedzią, która za główny cel stawia sobie pokazanie empatii między ludźmi, między istotami, które żyją na jednej planecie. Nie daje żadnych recept, zadaje pytania, na które musimy odpowiedzieć sami, licząc na naszą wrażliwość i czułość do drugiego człowieka“ - mówi Tomasz Kaczorowski, reżyser tekstu Martin Baltscheita przed polską prapremierą spektaklu „Lepsze lasy“. W podcaście, oprócz wywiadu z reżyserem - fragment próby z udziałem aktorów: Barbary Lewandowskiej, Mikołaja Bańdo i Przemysława Walicha. Realizacja podcastu: Kamila Paradowska (Dobra Treść). Nagranie zostało zrealizowane 26 luetgo 2019 roku na Scenie Malarnia Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Mon, 04 Mar 2019 - 47 - Z czym kojarzy Ci się Beata i Bajm?
„Beata kojarzy mi się z szalonymi stylówkami na koncertach" - mówi Żelisław Żelisławski, współautor scenariusza do spektaklu „Być jak Beata“. „Mnie z Piotrem Domalewskim i Łomżą“ - dodaje reżyserka, Magda Miklasz. A z czym zespół Bajm kojarzy się naszym widzom? Czy mają jakieś wspomnienia związane z Bajmem? Artystów i widzów przepytywała Kamila Paradowska (Dobra Treść).
Mon, 28 Jan 2019 - 46 - „Malala jest głosem kobiet. Bardzo donośnym“ - wywiad z Aleksandrą Chrobak, wokół spektaklu „Malala. Dziewczyna z kulą w głowie“
Wywiad z autorką bestsellerowej książki „Beduinki na Instagramie“, konsultantką merytoryczną spektaklu „Malala. Dziewczyna z kulą w głowie“.
Jak Malala Yousafzai wpływa na życie kobiet na świecie? Jak funkcjonują dzisiejsze muzułmanki? Dlaczego zakrywają ciało? Jak kobiety przyczyniają się do budowania nowego oblicza Islamu? Jak media społecznościowe zmieniają świat muzułmański?Mon, 03 Dec 2018 - 45 - Rozkosze życia i zmaganie ze światem. Wywiad z Justyną Celedą o spektaklu „Fanny i Alexander“
Wywiad z Justyną Celedą - reżyserką teatralną, której spektakle od 12 lat są jednymi z najbardziej lubianych przez szczecińską publiczność. Tym razem proponuje nam tekst Ingmara Bergmana „Fanny i Aleksander“ i mówi, dlaczego będzie to „baśniowy Bergman“ i w jaki sposób bohaterowie tej sztuki rozkosznie rozsmakowują się w życiu. Reżyserka zdradza też jak wygląda jej praca i codzienne życie w Szczecinie w przerwach między próbami. Realizacja podcastu: Kamila Paradowska (dobratresc.com).
Fri, 09 Nov 2018 - 44 - Co się z nami dzieje, kiedy jesteśmy pijani? Spotkanie z psycholog Emilią Rutkowską
Wywiad, dla którego punktem wyjścia była sztuka "Pijani" Iwana Wyrypajewa. Psychologiczna lektura sztuki z udziałem dr Emilii Rutkowskiej i... zaspokojenie naszej ciekawości - co się dzieje z człowiekiem w stanie upojenia alkoholowego? Co różni pijące płcie? Jakie są rodzaje bełkotu? Prowadzenie i czytanie fragmentów sztuki: Kamila Paradowska. Spotkanie z udziałem publiczności odbyło się w Teatrze Małym w Szczecinie 1 marca 2018 roku.
Fri, 12 Oct 2018 - 43 - Anna Augustynowicz o nowym sezonie 2018/2019
Relacja z konferencji prasowej dotyczącej nowego sezonu 2018/2019 w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. O planach repertuarowych i nowej odsłonie cyklu "Goście, goście" mówi dyrektor artystyczna Anna Augustynowicz. O nowym projekcie „Dorosłość“ opowiada jego kuratorka Kamila Paradowska. Spotkanie odbyło się 4 września 2018 roku w restauracji Teatru Małego na Deptaku Bogusława. Realizacja podcastu: Kamila Paradowska (dobratresc.com).
Wed, 05 Sep 2018 - 42 - Co dobrego na wakacje? Kuchnia Teatru Małego
Dziś zaglądamy do kuchni Teatru Małego, restauracji należącej do Teatru Współczesnego w Szczecnie. Niewielkie bistro na Deptaku Bogusława to kuchnia sezonowa, hołudująca idei slow food, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. O swojej pracy i fascynacji teatrem opowiada szef kuchni i kierownik teatralnego bistro - Grzegorz Wocial.
Mon, 25 Jun 2018 - 41 - Czym zajmuje się w teatrze garderobiana?
O swojej pracy garderobianej damskiej opowiada Magdalena Kazimierska pracująca w Teatrze Współczesnym w Szczecinie od czterech lat. Zabiera nas za kulisy teatru, gdzie liczy się szybkość, precyzja i dobra komunikacja z innymi, aby efekt był najlepszy z możliwych. Zdradza szczegóły dotyczące pracy z kostiumografami i to , dlaczego zdarza się, że aktorka nie może usiąść przed wyjściem na scenę.
Fri, 08 Jun 2018 - 40 - Co słychać u "Kobiety zagrożonej niskimi świadczeniami emerytalnymi"?
Zapraszam na konferencję prasową spektaklu "Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" oraz do podsłuchania fragmentu próby. O oryginalnej formie recitalu opowiadają Maria Dąbrowska - aktorka oraz Kuba Fiszer, perkusista. Oboje pojawią się w spektaklu, który opisują tak:
Nie bójmy się słowa recital, nie bójmy się słowa artystka. Wyśpiewa piosenki, przy których nasze mamy popłakiwały cicho w kuchni, waląc tłuczkiem w schabowego. Nawet w najbardziej niewygodnych butach, wystąpi tak, jakby się w nich urodziła. Jeszcze nie oswojona, a już zagrożona. Kobieta. Człowiek. Razem z jedynym perkusistą podłączonym do rytmu wszechświata, stworzą złocisty duet. Na ich niebie, dwa słońca mogą płonąć jednocześnie.Thu, 10 May 2018 - 39 - Jak powstaje scenografia? Warsztat pracy plastyka teatru
Dziś zaglądamy do pracowni plastycznej teatru, gdzie właśnie powstaje scenografia do "Ani z Zielonego Wzgórza" autorstwa Ryszarda Warcholińskiego. Gościem podcastu jest Krystyna Mruk, plastyk teatru, która opowiada o swojej fascynującej pracy, w czasie której buduje zupełnie nowe sceniczne światy i spotyka się z interesującymi artystami. Co buduje teraz i w jaki sposób? Jakie najciekawsze prace wykonywała w ostatnim czasie? Jaka opinia widzów jest dla niej najcenniejsza? Po(d)słuchajcie!
Tue, 24 Apr 2018 - 38 - Co czytają dzieci? Przed premierą "Ani z Zielonego Wzgórza"
Co czytają dzieci? Z Jakim doświdczeniem czytelniczym przestępują do lektury "Ani z Zielonego Wzgórza"? Dlaczego powieść Montgomery tak mocno upodobały sobie dzisiejsze trzydziestolatki? Rozmowa z udziałem księgarki, właścicielki szczecińskiej księgarni FiKa Małgorzaty Narożnej oraz Agaty Hołubowskiej, etnolog i kulturoznawczyni, redaktorki książek dla dzieci.
Tue, 17 Apr 2018 - 37 - Próba spektaklu "Rewizor. Będzie wojna!" oraz wywiad ze studentami
Próba spektaklu "Rewizor. Będzie wojna!" Artura Pałygi w reż. Anny Augustynowicz w Akademii Teatralnej w Warszawie oraz wywiad ze studentką Wydziału Aktorskiego AT - Elizą Rycembel i studentem Wydziału Wiedzu o Teatrze AT - Janem Karowem.
Wed, 11 Apr 2018 - 36 - Wypełnij ankietę - wygraj nagrodę!
Ulepszamy się dla Was! Po pięciu kolejnych odcinkach pytamy Was o zdanie dotyczące naszego podcastu. Jak nas słuchacie? Co uważacie za najcenniejsze? W tym odcinku zachęcam Was więc do wypełnienia ankiety. Wśród osób, które wezmą w niej udział - rozlosujemy nagrody (m.in. książki o teatrze, bilety do teatru oraz oryginalną wycieczkę po teatrze).
Mon, 02 Apr 2018 - 35 - Weronika Murek o "Feinweinblein" oraz fragmenty spektaklu
Rozmowa z Weroniką Murek, autorką sztuki "Feinweinblein. W starym radiu diabeł pali" zarejestrowana w czasie spotkania z publicznością po prezentacji spektaklu 16 marca 2018 roku granego w ramach festiwalu Adlojada. Podcast uzupełniają fragmenty spektaklu w reż. Katarzyny Szyngiery z udziałem aktorów: Roberta Gondka, Adama Kuzycza-Berezowskiego, Michała Lewandowskiego, Macieja Litkowskiego, Joanny Matuszak, Magdaleny Myszkiewicz, Magdaleny Wrani-Stachowskiej, Tomasza Piątkowskiego, Wojciecha Sandacha.
Mon, 19 Mar 2018 - 34 - Co wiemy o współczesnej Ukrainie? Projekt "Goście, goście!" - wywiad z Maciejem Litkowskim
Wywiad z twórcą projektu "Goście, goście" - aktorem Maciejem Litkowskim . Rozmowa o współczesnej dramaturgii ukraińskiej, jego najmocniejszych tematach i naszych debatach z publicznością w czasie realizacji projektu. Fragment sztuki "Femen'izm" Dena Gumennego z udziałem Alex Freiheit z zespołu Siksa i debaty po spektaklu.
Mon, 12 Mar 2018 - 33 - "Ślub" w TVP Kultura - wywiad z Anną Augustynowicz
Rozmowa z Anną Augustynowicz przed emisją "Ślubu" w TVP Kultura. Kto będzie miał wpływ na spektakl emitowany w telewizji? W jaki sposób Gombrowicz opowiada o patriarchacie? Dlaczego częścią scenografii jest konfesjonał? Emisja telewizyjna spektaklu w TVP Kultura 6 marca o godz. 20:30.
Mon, 05 Mar 2018 - 32 - Próba spektaklu "Łzawe zjawy roku pamiętnego" Bogusława Kierca
Fragmenty próby prapremiery spektaklu Bogusława Kierca "Łzawe zjawy roku pamiętnego" wraz z autorskim komentarzem twórcy spektaklu.
Wed, 28 Feb 2018 - 31 - Próba spektaklu "Pijani" Iwana Wyrypajewa
Kto słyszy szept Boga w soim sercu i na czym polega poczucie humoru Iwana Wyrypajewa? Dlaczego nie jest łatwo wystawiać sztuk cenionego rosyjskiego dramaturga? W podcaście o swojej pracy opowiada reżyser spektaklu Norbert Rakowski. Usłyszymy też fragmenty próby do spektaklu, a także wypowiedź debiutującej w spektaklu aktorki Karoliny Sawki.
Wed, 21 Feb 2018 - 30 - Wszyscy jesteśmy pacjentami: "Beckomberga". Wywiad z Anną Augustynowicz
"To jest literatura, która bardzo zachęca do przeżywania swojego życia bez lęków, do radości z życia, do tego, żeby starać się żyć pięknie. Widzimy w niej całą urodę ludzi, którzy w izolacji spędzili wiele lat" - mówi przed premierą spektaklu Beckomberga" Sary Stridsberg jej reżyserka, Anna Augustynowicz. Z dyrektor artystyczną Teatru Współczesnego w Szczecinie rozmawia Kamila Paradowska.
Wed, 20 Jan 2021 - 29 - Groteska z gorzką prawdą - wywiad z Marcinem Liberem przed premierą "Króla potworów"
"Teatr jest przestrzenią wolności i beztroski, stąd gatunek, który będziemy uprawiać na scenie. Bronimy się, żeby te smutne doświadczenia (pandemii) nie odebrały nam poczucia humoru. Mam wrażenie, że opowiadać o ważnych rzeczach można tylko poprzez jakąś formę groteski, żartu, ironii, która jest pomieszana z jakąś gorzką prawdą" - mówi Marcin Liber przed premierą sztuki „Król potworów“. Sztuka Michała Kmiecika dzieje się m.in. po trzeciej wojnie światowej, a Polska jest okupowana przed Stany Zjednoczone i jest jej kolejną gubernią… W podcaście, oprócz wywiadu, krótkie fragmenty prób z udziałem Marii Dąbrowskiej, Beaty Zygarlickiej, Adrianny Janowskiej-Moniuszko, Grzegorza Młudzika, Adama Kuzycza-Berezowskiego i ścieżką dźwiękową spektaklu autorstwa Filipa Kanieckiego. Z Marciniem Liberem rozmawiała Kamila Paradowska.
Sat, 05 Sep 2020 - 28 - Tajemnica „Pikniku pod Wiszącą Skałą“. Wywiad z Mirą Mańką i Marcinem Miętusem
„Wydaje mi się, że „Piknik…“ jest taką przestrzenią, w której można namyślać się nad tym, czego jeszcze nie wiemy, a czego chcielibyśmy się dowiedzieć. Możemy też skonfrontować to, na ile tajemnica jest dobra, kiedy pozostaje wyłącznie tajemnicą.“ O najnowszej adaptacji scenicznej powieści Joan Lindsay „Piknik pod Wiszącą Skałą“ mówią twórcy spektaklu: autor scenariusza i dramaturgii, Marcin Miętus oraz reżyserka, Mira Mańka. Rozmawiamy o tym, czym była i może być dziś pensja dla dziewcząt oraz jak działa (nie tylko na kobiety!) współcześnie odczytana powieść o kobietach. W podcaście można też usłyszeć fragment muzyki z przedstawienia autorstwa Michała Lazara. Realizacja podcastu: Kamila Paradowska (Dobra Treść).
Sun, 01 Mar 2020
Podcasts semelhantes a Podsłuchaj teatr
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Historia Jakiej Nie Znacie Cezary Korycki
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek