Nach Genre filtern
- 172 - Ścieżki miłości. Casanova
Giacomo Casanova – włoski awanturnik, podróżnik, literat, skrzypek, doktor prawa kanonicznego, finansista, dyplomata, mason, szpieg, matematyk, chemik i bibliotekarz - znany jednak głównie ze swoich podbojów miłosnych. W swoich pamiętnikach opisał przygody ze 122 kobietami. Badacze, biografowie i historycy przypisują mu tych pań , które przeszły przez alkowę Casanovy 10 razy więcej. Nie krył się ze swoimi namiętnościami tak do kobiet jak i do mężczyzn. Dla niego wszak była najważniejsza miłość, bez względu na obiekt swojego pożądania. W prapremierowych "Ścieżkach miłości Marka Mierzwiaka o podbojach serca Casanovy opowiada Urszula Pawlik. Wiersze i fragmenty "Pamiętników" czyta Ireneusz Załóg, a audycje zrealizował Jacek Kurkowski.
Sat, 09 Nov 2024 - 171 - Ścieżki miłości. Eliza Orzeszkowa
Eliza Orzeszkowa, bohaterka "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka, była jedną z najwybitniejszych powieściopisarek w okresie polskiego pozytywizmu. Gdy nominowano ją do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – był to rok 1905, tak to między innymi uzasadniano: "O ile w tekstach Sienkiewicza bije szlachetne polskie serce, to w twórczości Elizy Orzeszkowej bije serce człowieka". Wówczas polskie serce zwyciężyło i to Henryk Sieniewicz Nobla otrzymał za całokształt twórczości. Ale Eliza Orzeszkowa nie tylko wielką pisarką była, ale również wielką patriotką i poszukiwaczką miłości. Pozytywizm, dla jednych smutna epoka, a tu mamy uniesienia serca i wielkie miłości autorki "Nad Niemnem". O tych to właśnie opowiada profesor Krzysztof Kłosiński w audycji, którą zrealizował Jacek Kurkowski.
Sat, 02 Nov 2024 - 170 - Ścieżki miłości. Ordonka (Hanka Ordonówna)
Ordonka na scenie była zjawiskowa. Wspaniała. Pamiętam tylko, że jeśli program takiego koncertu przewidywał, powiedzmy, 15 utworów, ona bisowała 12 razy. Ludzie szaleli, bo te koncerty naprawdę były czymś, czego się nie zapomina - wspominała Ordonkę Hanka Bielicka.
Ta piosenkarka, ale i aktorka zaśpiewała masę szlagierów, grała w teatrze i w 5 przedwojennych filmach. Ale głównie znana była ze swej urody, seksapilu i miłosno romantycznych historii. I właśnie o tych uniesieniach serca, które tłumaczyła, "miłość mi wszystko wybaczy" w premierowych "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka opowiada Maria Trzeciak.
Realizacja Jacka Kurkowskiego.Sat, 26 Oct 2024 - 169 - Ścieżki miłości. Ernest Hemigway
Ernest Hemingway - bohater "Ścieżek miłości" Marka Mierzwiaka uwielbiał polowania, kobiety, corridę i alkohol. W dowolnej kolejności. Ale też pasjami pisał i jego opowiadania, powieści, a także reportaże przysparzały mu sporo Czytelników i gotówki. Do dziś czytamy "Pożegnanie z bronią", "Komu bije dzwon" czy "Stary człowiek i morze". Ale też oglądamy filmy w których reżyserzy pokazują jego fascynacje uczuciowe. On był czuły na urodę i inteligencje kobiet, a one uwielbiały jego męskość i czasami brutalność.
O tym wszystkim opowiada pisarz Wojciech Dutka w audycji, którą zrealizował Jacek Kurkowski.Sat, 19 Oct 2024 - 168 - Ścieżki Miłości. Izabela Czartoryska
Bohaterka "Ścieżek miłości" Marka Mierzwiaka - księżna Izabela Czartoryska słynęła z urody, bogactwa i swobodnego stylu życia. Wyszła za mąż w wieku kilkunastu lat za swojego wuja - księcia Adama Czartoryskiego i miała z nim córkę Teresę. Ale później zmieniała kochanków jak rękawiczki - był wśród nich i król Stanisław August Poniatowski, i ambasador Rosji Nikołaj Repnin, i też nauczyciel uczący jej dzieci. A dzieci miała sporo, bowiem urodziła ich dziewięcioro, a do tego przyczyniło się aż 7 ojców.
Kochała i chciał być kochaną - czy jednak miłość była dla niej łaskawa? Opowiada o tym Urszula Pawlik w audycji, którą zrealizował dźwiękowo Jacek Kurkowski.Sat, 12 Oct 2024 - 167 - Ścieżki miłości. Jan Kasprowicz
Jan Kasprowicz, bohater "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka był poetą, dramaturgiem, krytykiem literackim i tłumaczem. Zaliczany jest do jednego z czołowych przedstawicieli liryki okresu Młodej Polski. Jego wiersze i hymny czytamy do dziś, ale bardzo mało wiemy o jego życiu osobistym. A miało ono czasami duży wpływ na jego twórczość. O Jego trzech małżeństwach i tragediach sercowych opowiada Ewelina Sobczyk-Podleszańska. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 05 Oct 2024 - 166 - Ścieżki miłości. Eliza Radziwiłłówna i Wilhelm I Hohenzollern
Bohaterami prapremierowych "Ścieżek miłości" Marka Mierzwiaka - będą - Eliza Radziwiłłówna i Wilhelm I Hohenzollern. 20-letni Wilhelm i 14-letnią Eliza zakochali się w sobie w 1817 roku, podczas pobytu Radziwiłłów w Berlinie, gdzie książę Antoni, ojciec Elizy, miał własny pałac. Miłość - choćby i największa, w tym wypadku przegrała z pochodzeniem. Radziwiłłowie byli potężni i bogaci, lecz nie należeli do rodów panujących. Przecież królową Prus nie mogła zostać kobieta nie pochodząca z królewskiego rodu...
Miłość przegrała i kochankowie może przegrali swoje życie. Opowiada o tym pisarka i dziennikarka Joanna Lamparska. Audycje zrealizował Jacek Kurkowski.Sat, 28 Sep 2024 - 165 - Ścieżki miłości. Anais Nin
Anais Nin - bohaterka "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka była kobietą poszukującą. Taki też jest tytuł dzisiejszej audycji. Szukała sensu życia, szukała miłości i szukała mężczyzn, ale nie tylko, z którymi mogła intelektualnie się zmierzyć. Jej książki były czasami skandaliczne, jak na czas w którym powstawały. Dlatego i "Deltę Wenus", i "Małe ptaszki" opublikowano dopiero po śmierci Anais Nin. Najciekawsze są jednak jej "Pamiętniki", w których opisuje swoje uczucia, marzenia i poszukiwanie istoty tak życia jak i kobiecości, i seksualności. Opowiada o niej pisarka i poetka Marta Fox.
Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 21 Sep 2024 - 164 - Ścieżki miłości. Dalida
Dalida - bohaterka "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka była kobietą piękną, niezła aktorką i bardzo dobrą piosenkarką. Uwielbiał ja prawie cały świat i to nie tylko męski. Życie miała skomplikowane, ale te komplikacje dotyczyły głównie miłości. Nie potrafiła znaleźć tego jedynego, a kiedy już wydawało się to jest ten, znalazła wreszcie swojego mężczyznę - wszystko kończyło się tragicznie.
O tym poszukiwaniu uczucia i o bojaźni, że uroda za chwile minie, opowiada profesorka Anna Adamus Matuszyńska.
Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 14 Sep 2024 - 163 - Ścieżki miłości. Rita Marley
Gdy pada nazwisko Bob Marley - od razu kojarzymy wykonawce z Jamajki i jego reggae, bo nazywany był królem właśnie muzyki reggae. Ale on obok siebie miał przez 16 lat kobietę, o której niewiele wiemy. Ritę. A ona była dla niego wszystkim. Żoną, kochanką, matka jego dzieci, których miał sporo z różnymi kobietami i wreszcie gospodynią domową, która o sobie mówiła - prałam majtki Boba Marleya. Stąd ten tytuł dzisiejszych "Ścieżek miłości" Marka Mierzwiaka, w których o Ricie opowiada aktorka, reżyserka i autorka scenariuszy Katarzyna Chlebny. W monodramie, który dla niej napisała Małgorzata Jantos jest dużo scen tragicznych, ale też są i momenty szczęśliwe. O tym właśnie są też te prapremierowe "Ścieżki miłości" - "Praczka majtek Boba Marleya".
Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 07 Sep 2024 - 162 - Ścieżki miłości. Henryk Sienkiewicz
Henryk Sienkiewicz, bohater "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka, nie tylko znany jest z Trylogii, "Quo vadis", "Krzyżaków" i wielu innych powieści, ale znamy go także, jako wspaniałego aforystę. To on wypowiedział takie perełki jak chociażby: "Zaszczytniej jest dla kobiety mieć u stóp swych lwa, niż mopsa" czy "Miłość nie jest ślepa: ona zmienia tylko oczy w pryzmaty i pokazuje świat w barwach tęczowych". Wspaniałym pisarzem był, dostał wszak Nobla, ale też mężczyzną bardzo kochliwym. I o tych jego uniesieniach serca opowiada profesor Krzysztof Kłosiński, a audycje zrealizował Jacek Kurkowski.
Sat, 31 Aug 2024 - 161 - Ścieżki miłości. Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat
Oto bohaterowie "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka. Ona – piękna kobieta, wspaniała aktorka i piosenkarka, Kalina Jędrusik. On – znany i ceniony pisarz, trochę misiowaty, ale szalenie inteligentny, Stanisław Dygat. Wydawać by się mogło, dwie sprzeczne osobowości. Ona – szalona, poszukująca miłości i miłostek, zdradzająca go nieustannie. On – stateczny mężczyzna, który potrafił swojej jedynej miłości wybaczać wiele. O tych niezwykłych ludziach i o tej niezwykłej miłości opowiada profesorka Anna Adamus-Matuszyńska. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 24 Aug 2024 - 160 - Ścieżki miłości. Edward VIII
Bohaterem "Ścieżek miłości" Marka Mierzwiaka jest Edward VIII. Królem Wielkiej Brytanii był bardzo krótko. Zamiast dworskiego życia wybrał bowiem ślub z ukochaną, którą była amerykańska rozwódka Wallis Warfield Simpson. Dla Brytyjczyków był to szok. Wieczorem 11 grudnia 1936 roku Edward VIII wygłosił przemówienie, które transmitowano w radiu. Wyjaśnił, że nie mógłby zasiadać na tronie nie mając przy sobie kobiety, którą kocha.
Przed ślubem przyszły król wiele romansów. Upodobał sobie starsze od niego mężatki, a także aktorki filmowe.
Kiedy jednak poznał Wallis Simpson zauroczył się i postawił na szali tej miłości wszystko. Abdykował bo chciał być właśnie z kobieta, którą kochał.
O tej niezwykłej, skandalicznej miłości, opowiada Wojciech Dutka. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 17 Aug 2024 - 159 - Ścieżki miłości. John Lennon i Yoko Ono
John Lennon śpiewał z zespołem The Beatles przez lata będąc jego liderem. To on go założył wspólnie z Paulem McCartneyem i to on skomponował takie hity jak: "Don't Let Me Down", "Strawberry Fields Forever", "Help" czy wreszcie "Imagine".
W "Ścieżkach miłości", które przed laty nagrali Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak usłyszycie Państwo o życiu muzyka, ale i o skomplikowanych relacjach miłosnych jego i Yoko Ono. Opowiadają o tym profesorka Katarzyna Popiołek i profesor Tadeusz Sławek.
Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 10 Aug 2024 - 158 - Ścieżki miłości. Krystyna Skarbek
Bohaterką "Ścieżek miłości" Marka Mierzwiaka jest Krystyna Skarbek. Polska agentka brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych i wywiadowczyni Secret Intelligence Service. Winston Churchill tak miał o niej powiedzieć: Piękna, inteligentna, piekielnie odważna, była moją najlepszą agentką. O tej kobiecie niewiele dziś wiemy. Ale my, a właściwie Maria Trzeciak, przypomni jej najeżone niebezpieczeństwami życie i jej miłości, których było sporo, ale które musiały być, bo Krystyna Skarbek była piękną kobietą i mężczyźni lgnęli do niej jak do miodu. A ją to bawiło i podniecało. Audycję zrealizował Jacek Kurkowski.
Sun, 04 Aug 2024 - 157 - Ścieżki miłości. Król Kazimierz Wielki
Ostatni z Piastów na polskim tronie to Kazimierz Wielki. Król Polski w latach 1333-1370. Najmłodszy syn Króla Władysława Łokietka, o którym od pokoleń mówimy, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Budował zamki i miał różne przydomki. A to Król chłopów, a to Królik krakowski, bowiem kobiety dla niego były bardzo istotne. Stąd trudno jest zliczyć jego miłości, które kochały go bezgranicznie, albo też z musu. Jako jedyny król Polski posiada przydomek Wielki, choć za jego życia nie było wojen i Rzeczypospolita nie powiększała swoich terytoriów. Czyżby dlatego Wielki, że tak bardzo kochliwy? W audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka o uniesieniach serca Kazimierza Wielkiego mówi profesor Zygmunt Wożniczka. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 13 Jul 2024 - 156 - Ścieżki miłości. Izabela Czajka-Stachowicz
Izabela Czajka Stachowicz to polska pisarka pochodzenia żydowskiego, ale też skandalistką i muzą artystów. Napisała kilka książek, między innymi "Ocalił mnie kowal", "Moja wielka miłość" czy " Małżeństwo po raz pierwszy".
Czajka – Bela Hertz – była pierwowzorem Heli Bertz z powieści Witkacego "Pożegnanie jesieni", ale też podczas wojny znalazła się w getcie warszawskim skąd uciekła pod przybranym nazwiskiem wstępując natychmiast do partyzanckiego oddziału Armii Ludowej.
Po wojnie była w milicji skąd w roku 1946 odeszła w stopniu kapitana. Jej burzliwe losy to gotowy scenariusz filmowy tym bardziej, że dużo w życiu Izabeli było romansów, miłości i erotyzmu. O tym wszystkim w "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka opowiada Ewelina Sobczyk-Podleszańska, a audycje zrealizował Jacek Kurkowski.Sat, 27 Jul 2024 - 155 - Ścieżki miłości. Agata Christie
Agatha Christie, bohaterka "Ścieżek miłości" Marka Mierzwiaka - jest najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów z ponad 4 miliardami sprzedanych egzemplarzy swoich książek. Napisała 66 powieści kryminalnych oraz 14 zbiorów opowiadań. Do najlepszych jej powieści bez wątpienia należą: I nie było już nikogo”, Zabójstwo Rogera Ackroyda”, Morderstwo w Orient Expressie” czy Pięć małych świnek”. Jest czytana do dziś, a na podstawie jej książek wciąż powstają filmy. Ale ta stateczna dama miała też serce i potrafiła, a nawet bardzo chciała kochać. Niestety, jej miłości były niezbyt szczęśliwe o czym opowiada Paulina Urbańska w audycji, którą zrealizował Jacek Kurkowski.
Sun, 21 Jul 2024 - 154 - Ścieżki miłości. Maria Callas
Bohaterka dzisiejszych "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka była śpiewaczką wybitną o międzynarodowej sławie. Maria Callas, bo to o niej mowa, nazywana była primadonną stulecia, primadonna assoluta i La Divina czyli Boska. Była primadonną La Scali w Mediolanie i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Znała swoją wartość i często powtarzała "Nie, nie wstydzę się, że zarabiam za jeden koncert tyle, co prezydent Eisenhower przez miesiąc. I nic nie mam przeciw temu, żeby on też śpiewał". Świat doceniał jej głos, ale los nie była dla niej łaskawy, jeśli chodzi o miłość. Mężczyźni bardziej w niej widzieli sławną kobietę, niż kobietę, której warto oddać swe serce. O tych miłościach Marii Callas opowiadają Krystyna Janda i dr Mieczysław Juda. Audycję zrealizował Jacek Kurkowski.
Sat, 06 Jul 2024 - 153 - Ścieżki miłości. Kleopatra
Kleopatra, bohaterka "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka to kobieta, która od przeszło 2 tysięcy lat, ciągle rozpala naszą wyobraźnie. Wszak ta królowa Egiptu, mimo młodego wieku, potrafiła rządzić tak wielkim państwem, ale też potrafiła usidlić lub rozkochać w sobie mężczyzn, którzy też rządzili prawie połową ówczesnego świata. Tak o tym pisał krytyk filmowy Zygmunt Kałużyński "Za pomocą tylko damskiego aparatu uwiodła dwóch najwybitniejszych polityków, którzy wtedy rządzili światem: Juliusza Cezara i Marka Antoniusza". O jej życiu i uwodzeniu opowiada wybitny historyk profesor Aleksander Krawczuk. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Fri, 28 Jun 2024 - 152 - Ścieżki miłości. Żyd i Niemka
W "Ścieżkach miłości" Marek Mierzwiak opowiada o miłości wprost niewyobrażalnej. Żyda i Niemki. W czasie II wojny światowej za które to uczucie można było zginąć wraz z całymi rodzinami. A jednak miłość zwyciężyła wszystko. Uprzedzenia i to, że ludzi pochodzący z dwóch jakby rożnych światów pokochali się nieszczęśliwie. Bo ta ich miłość do końca nie została spełniona. Joanna Lamparska, pisarka i dziennikarka. przypomina to wielkie uczucie. wydawać by się mogło dwóch obcych i nienawidzących się ludzi. A jednak - mówi ona - gdy poznaje się drugiego człowieka, to czasami wszystkie uprzedzenia i nienawiści znikają. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego. Fragmenty książek czyta Ireneusz Załóg.
Sat, 22 Jun 2024 - 151 - Ścieżki miłości. Broniewski
Ścieżki miłości zrealizowane przed laty przez Beatę Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka. Autorzy opowiadają o Władysławie Broniewskim, który był wspaniałym poetą, ale też człowiekiem zagubionym w powojennej rzeczywistość. Buntował się, ale na niewiele zdał się ten bunt, ponieważ ówczesna władza wzięła i jego, i jego twórczość na sztandary. Ale w tej audycji Dariusz Pacholski, autor książki "Broniewski w potrzasku uczuć" opowiada o jego miłościach, romansach i uczuciach niespełnionych. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Fri, 21 Jun 2024 - 150 - Ścieżki miłości. Sara Bernhardt
Była aktorką, jak byśmy dziś powiedzieli – totalną. Potrafiła zagrać każdą rolę, każdą postać – również męską. Jej sceny umierania weszły do kanonu aktorstwa światowego. Swoją karierę budowała na skandalach i ekscentrycznych pomysłach. Przez 60 lat występowała na scenie rzucając swoim rolami publiczność na kolana. Co najbardziej zadziwiające, miarą wielkości Sary Bernhardt nie było bogactwo, ale niezależność i wolność, jakich nigdy nie udało się osiągnąć największym aktorkom nawet w XX i XXI wieku. Poszukiwała też przez całe swoje życie wielkiej miłości. Znajdowała namiastki tego uczucia, a kiedy już wydawało się, że znalazła tego jedynego, to życie stawało się wówczas dla niej gehenną. W premierowych "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka o tej wspaniałej aktorce opowiada Urszula Pawlik. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 08 Jun 2024 - 149 - Ścieżki miłości. Miłość w Mayerlingu
30 stycznia 1889 r. w zameczku Mayerling zginęli austro-węgierski następca tronu arcyksiążę Rudolf Habsburg oraz związana z nim baronówna Maria Vetsera. Prawdopodobnie kochankowie popełnili samobójstwo. Czy jednak to było samobójstwo z miłości? Czy może wydarzyło się tam coś innego. Do dziś ostatecznie nie wyjaśniono tej sprawy, za to napisano masę książek na ten temat i zrealizowano kilka filmów o tej wielkiej miłości. U nas opowiada o tym, w archiwalnej audycji z cyklu "Ścieżki miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka, - Bogdan Widera. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 01 Jun 2024 - 148 - Ścieżki Miłości. Marian Hemar
Marian Hemar, to polski poeta - ważne to stwierdzenie, ponieważ zawsze sprawę Polski przedkładał nad swoje pochodzenie będąc zasymilowanym Żydem - ale także satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji, autor tekstów piosenek. A tych piosenek napisał ponad 3 tysiące i niektóre z nich ciągle śpiewamy jak "Kiedy znów zakwitną białe bzy", " Całuje twoją dłoń, Madame" czy "Nikt tylko TY". Ale to również mężczyzna niezwykle kochliwy, który dla swej miłości gotów był umrzeć strzelają do siebie z rewolweru.
O uniesieniach serca Mariana Hemara, jego dwóch żonach, a także tym, że w pewnym momencie, nie ze swojej winy, został bigamistą w premierowych "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka opowiada Maria Trzeciak. Realizacja dźwiękowa Jacka KurkowskiegoSat, 25 May 2024 - 147 - Ścieżki miłości. Kora
"Rewolucji już nie zrobię. Nie będę kimś innym niż jestem" powtarzała często Kora, bohaterka dzisiejszych "Ścieżek miłości" Marka Mierzwiaka. Żyła tak jak chciała, chociaż rzeczywistość od najmłodszych lat nie głaskała ją po głowie. Śpiewała o miłości, bo ona była dla niej zawsze najważniejsza, ale i ostro wyrażała swoje poglądy, które nie podobały się ani władzy, ani kościołowi. Patrzyła przenikliwie na to co się dzieje mówiąc: Władza rozwala mój kraj. Partia zawłaszcza państwo. To niszczenie mojego szczęścia na finiszu życia. To wszystko, w co wierzyłam i na co pracowałam". I śpiewała "A planety szaleją, szaleją , szaleją I śmieją, się śmieją, się śmieją.
Sat, 18 May 2024 - 146 - Ścieżki miłości. Pieere Bonnard
Pieere Bonnard - francuski malarz - miał kiedyś powiedzieć, że "Ptak, który śpiewa, nie zawsze jest szczęśliwy". Czy odnosił to również do siebie - do swojej twórczości? Wszak był doceniany za życia i jego obrazy cieszyły się dużą popularnością, a dziś sprzedawane są za miliony funtów, czy dolarów. Może w takim razie nie miał szczęścia do kobiet? I choć tak za bardzo nie wiemy wiele o jego związkach, to fakt, że przez wiele lat był z Marta, z która wziął ślub po 30 latach znajomości też mówi wiele o jego erotyczno miłosnych uniesieniach. A że pojawiały się inne kobiety w jego pracowni i w jego sypialni? No cóż, malarze tak mają, że modelki nie tylko im pozują, ale i zakochują się z wzajemnością w artystach, którzy je malują.
O miłościach Pieere'a Bonnarda w premierowych "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka opowiada profesorka Anna Adamus Matuszyńska. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 11 May 2024 - 145 - Ścieżki miłości. Helena Modrzejewska
Helena Modrzejewska była aktorką wybitną, bez wątpienia aktorką wspaniałą. Są i tacy, a jest ich wielu, którzy uważają ją za najwybitniejszą polską aktorkę. Podbijała publiczność na dwóch kontynentach – w Europie i w Ameryce Północnej. Ale też zdobywała męskie serca swoją urodą, inteligencją i dobrocią. Modrzejewska wielokrotnie wspierała charytatywne, kulturalne i polityczne inicjatywy tak w Polsce, jak i w Ameryce. W 1893 roku została zaproszona do udziału w Kongresie Kobiet podczas Światowej Wystawy w Chicago, w trakcie której wygłosiła referat o sytuacji kobiet w Polsce. To wystąpienie doprowadziło do tego, iż zabroniono jej wstępu na tereny rosyjskie.
Była związana uczuciowo z dwoma mężczyznami. Gustaw Zimajer był ojcem jej dwójki dzieci, a w 1868 roku wzięła ślub w Krakowie z ziemianinem Karolem Chłapowskim. O tym małżeństwie, ale i o innych mężczyznach w życiu Heleny Modrzejewskiej, w audycji Marka Mierzwiaka opowiada Ewelina Sobczyk-Podleszańska. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 04 May 2024 - 144 - Ścieżki miłości. Michał Choromański
Michał Choromański, bohater premierowych "Ścieżek miłości" Marka Mierzwiaka był pisarzem. Ale tak na dobrą sprawę, wśród wielu jego powieści, znana jest dobrze tylko jedna "Zazdrość i medycyna". Na jej podstawie nakręcono film, którego pisarz niestety nie zobaczył. Zmarł rok przed premierą. W jego życiu było sporo kobiet i miłostek. Te znajomości może stanowiły pożywkę dla jego bohaterek literackich. Kto wie? Jedno jest pewne. Ruth Sorel, jego żona, była dla niego może nie wszystkim, ale kobietą jego życia zapewne. O tych uniesieniach serca Michała Choromańskiego opowiada Ewelina Sobczyk-Podleszańska. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 27 Apr 2024 - 143 - Ścieżki miłości. Artur Rubinstein
Artur Rubinstein bohater "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka był pianistą wybitnym. W czasie swojej 80 letniej kariery dał ponad 6 tysięcy koncertów. Ale nie tylko za jego twórczość Słuchacze go lubili. Był człowiekiem niebanalnym, inteligentnym, dowcipnym i bardzo kochliwym. Kobiety go uwielbiały a i on od niech nie uciekał. Ale robił to dyskretnie i taktownie, aby nie ranić ich, ale także swojej żony. Opowiada o tym dr Anna Adamus Matuszynska. Audycje zrealizował Jacek Kurkowski.
Sat, 20 Apr 2024 - 142 - Ścieżki miłości. Freddie Mercury
Freddie Mercury, człowiek legenda, sam tak mówił o sobie: "Nie będę gwiazdą rocka. Będę legendą". I tą legendą stał się bardzo szybko. Jego muzyka uwodziła i uwodzi nas do dziś. Ciągle kupujemy jego płyty i zespołu Queen, ale tak na dobrą sprawę o jego życiu osobistym wiemy niewiele. Freddie strzegł go przed wścibskimi. Bohater prapremierowych "Ścieżek miłości" Marka Mierzwiaka często powtarzał: " Nawet gdyby przyszło mi umrzeć jutro, nic mnie to nie obchodzi. Spróbowałem wszystkiego". I faktycznie jego życie to był kalejdoskop wrażeń niesamowitych, miłości niebanalnych, ale głównie muzyki, której słuchamy ciągle z zachwytem. Potrafił tak śpiewać jak nikt inny. Uwodził nas swoim głosem, a swoich partnerów swoim niebanalnym postępowaniem. O tych fascynacjach erotyczno-muzycznych lidera Zespołu Queen opowiada Alina Moś. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 13 Apr 2024 - 141 - Ścieżki miłości. Andrzej Zaucha
Andrzej Zaucha nagrał 7 albumów studyjnych i wylansował sporo przebojów, które śpiewamy do dziś, a i młodzi piosenkarza też próbują się zmierzyć z talentem i interpretacją Andrzeja Zauchy. Artysta miał dwa oblicza - na scenie szalał i dawał z siebie wszystko, na co dzień był skromnym i nieśmiałym mężczyzną. Miał dwie miłości i obie skończyły się tragicznie z tym, że za tą pierwsza nie było odpowiedzialny, za drugą trochę tak. Został zastrzelony przez zdradzanego męża i dla całej Polski w roku 1991 był to szok.
O miłościach Andrzeja Zauchy w "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka opowiada Karol Jan Berger. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 06 Apr 2024 - 140 - Ścieżki miłości. Tadeusz Kościuszko
Tadeusz Kościuszko, bohater dzisiejszej audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka, był żołnierzem znamienitym. Walczył o wolność Polski, ale i Stanów Zjednoczonych. I u nas, i w Ameryce niewątpliwie zasługuje na miano bohatera obojga narodów. Ale ten żołnierz, dla którego dobro ojczyzny znaczyło wiele, a i los każdego człowieka takoż, był również mężczyzną, który nie był obojętny na wdzięki niewieście. Potrafił kochać, walczyć o miłość i być miłości wierny. O zawirowaniach serca Tadeusza Kościuszki w audycji "Awantury miłosne" opowiada profesor Zdzisław Janeczek. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 30 Mar 2024 - 139 - Ścieżki miłości. Sławomir Mrożek
Sławomir Mrożek autor satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej jest bohaterem "Ścieżek miłości' Marka Mierzwiaka.
Znamy i oglądamy jego dramaty na deskach scenicznych takie jak "Indy", "Emigranci", "Miłość na Krymie" czy najsławniejszy "Tango" Mrożek to sławny pisarz ale jak o nim mówiono i pisano również drapieżca seksualny. I o fascynacjach kobietami dramaturga opowiada profesorka Joanna Warońska - Gęsiarz. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 23 Mar 2024 - 138 - Ścieżki miłości. Dali i Gala
On - Salvador Dali - hiszpański malarz, jeden z najsławniejszych surrealistów. Ona - Gala - jego muza i kochanka przez kilkadziesiąt lat - tworzyli barwną parę, o której rozpisywały się gazety i która swoim zachowaniem bulwersowała maluczkich.
Dali miał wielkie mniemanie o sobie mówiąc często "Jestem siedliskiem geniuszu", a Gala nieustannie go w tym utwierdzała. Krytyk sztuki - Andrzej Osęka - mówi w "Ścieżkach miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka o ich niebanalnej miłości.
Audycję zrealizował Jacek Kurkowski.Sat, 16 Mar 2024 - 137 - Ścieżki Miłości. Magdalena AbakanowiczMagdalena Abakanowicz bez wątpienia należała do największych polskich artystek. To ona tworzyła tkaniny artystyczne zwane od jej nazwiska Abakanami, to ona rzeźbiła i wystawiała na obu półkulach. To jej sztuka była nagradzana i eksponowana we wszystkich liczących się galeriach świata. Ale to też ona przez ponad 30 lat żyła z dwoma mężczyznami. Ten trójkąt był wszystkim doskonale znany i akceptowany. Bo to nie tylko była miłość, ale to też była współpraca i wzajemne zrozumienie.
Mówi o tym profesorka Anna Adamus - Matuszyńska w premierowych "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka.
"Trójkąt rozwartokątny" taki noszą one tytuł, a zrealizował je Jacek Kurkowski.Sat, 09 Mar 2024 - 136 - Ścieżki miłości. Juliusz Słowacki
Romantyzm nieodłącznie kojarzy się z miłością. Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak zrealizowali "Ścieżki miłości" o naszych Wielkich Romantykach. W naszych podcastach można posłuchać o porywach serca Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego. Dziś przypomnimy archiwalną audycje o Juliuszu Słowackim, o którym opowiada profesor Aleksander Nawarecki. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 02 Mar 2024 - 135 - Ścieżki miłości. Jude Garland
Judy Garland, bohaterka dzisiejszej opowieści Dariusza Miłkowskiego, była gwiazdą, która przez kilka lat świeciła pełnym blaskiem nie tylko na firmamencie amerykańskim, ale i światowym.
Zaliczona została do najlepszych aktorek wszech czasów. Poświęcono jej ponad dwadzieścia biografii. Kilka jej nagrań wprowadzono do Grammy Hall of Fame. Jest wśród nich utwór Over the Rainbow”, który zajął pierwsze miejsce na liście stu najlepszych piosenek filmowych, sporządzonej przez AFI.
Był przez jakiś czas nieoficjalnie hymnem Ameryki. Judy Garland miała też bardzo skomplikowane życie, a życie uczuciowe w szczególności. O tym można usłyszeć w archiwalnych "Ścieżkach miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Thu, 29 Feb 2024 - 134 - Ścieżki miłości. Maria Antonina
Francuzi jej bardzo nie lubili, pisali, że jest austriacką dziwką i zarzucali jej rozwiązłość i kazirodztwo. Tak pisano i mówiono o ostatniej królowej Francji Marii Antoninie, która jako 15-letnie dziecko trafiła na dwór Ludwika XVI.
Była kobietą piękną, ale potrafiła też cały dwór wprawić w osłupienie, gdy godzinami ubierała się, kupowała masę klejnotów i układała fryzury wysokie na kilkadziesiąt centymetrów. Nie była jednak szczęśliwa w miłości.
Z królem bardziej się tolerowali niż kochali. Może jej serce mocniej zabiło dla szwedzkiego arystokraty Axela von Fersena. Ale też biło krótko, bo prawie natychmiast została zgilotynowana.
O jej życiu i uniesieniach miłosnych w premierowych "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka opowiada Maria Trzeciak. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 24 Feb 2024 - 133 - Ścieżki miłości. Marilyn Monroe
Marilyn Monroe to symbol seksu od wielu lat. Aktorka, która w naszej świadomości jest ciągle była wytworem producentów i filmowców. Została wykreowana, aby tym symbolem być, bo przez to lepiej sprzedawały się jej filmy. A ona w ten układ brnęła zażywając coraz więcej tabletek uspokajających i popijając je szampanem.
Kochała się kochać to fakt - ale też poszukiwała normalności i chciała mieć po prostu rodzinę i spokojnie żyć. Ale takiej gwieździe to nie mogło się udać. Ludzie chcieli o niej wiedzieć wszystko , chcieli ją widzieć w każdej życiowej sytuacji, a jak pisał James Bacon - dziennikarz i jeden z jej licznych kochanków
"Gdy sunęła tym swoim erotycznym zygzakiem, jej pośladki podskakiwały jak dwa młode szczeniaki kotłujące się pod prześcieradłem". Czy można być wówczas obojętną na blichtr, który oferuje świat?
O tym właśnie opowiada w prapremierowych "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka pani Urszula Pawlik. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego, a w audycji wzięła też udział Anita Maroszek.Sat, 10 Feb 2024 - 132 - Ścieżki miłości. Franz Kafka
Bohaterem "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka będzie wspaniały pisarz niemieckojęzyczny, pochodzenia żydowskiego Franz Kafka. Jego powieści takie jak "Proces", "Zamek" czy "Ameryka" odzwierciedlają niestabilny stan duchowy wielu ludzi na początku XX wieku.
Ale i dziś są bardzo aktualne, bowiem pokazują w jakich opresjach potrafi znaleźć się człowiek w państwie, które ma go za nic.
Franz Kafka miał trudne dzieciństwo i ciężkie życie. Nie udało mu się założyć rodziny, chociaż bardzo tego pragnął. Czy odnalazł miłość swego życia? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Henryka Wach-Malicka, przypominając jego romans z Mileną Jesenską. Audycję zrealizował Jacek Kurkowski.Sun, 04 Feb 2024 - 131 - Ścieżki miłości. Bob Fosse i Gwen Verdon
Bohaterami kolejnych, premierowych "Ścieżek miłości" Marka Mierzwiaka będą Bob Fosse ( Fosi ) i Gwen Verdon. Para która była ze sobą 15 lat - jako małżeństwo, a później przyjaźnili się przez lata tworząc spektakle teatralne i filmy.
Bob Fosse został zapamiętany w historii kina bo to on właśnie nakręcił słynny "Kabaret", który zdobył Oscara, mnóstwo innych nagród i wylansował Lizę Minnelli. Gwen z nim o tych projektach artystycznych dyskutowała pomagając wybrać optymalne rozwiązanie. To była ICH sztuka. ale w ich życiu bezustannie się kotłowało - jak mówi Joanna Malicka - on był chyba seksoholikiem, a ona mu na to pozwalała. Ale do czasu gdy powiedziała wreszcie , weź te swoje kochanki, walizki i powiedz mi do widzenia.
O ich miłości, a właściwie bardziej o namiętności w "Ścieżkach miłości' Marka Mierzwiaka, które są zatytułowane "Cały ten erotyczny zgiełk" opowiada Joanna Malicka. Realizacja dźwiękowa Jacek Kurkowski.Sat, 27 Jan 2024 - 130 - Ścieżki miłości. Jean-Jacques Rousseau
Jean-Jacques Rousseau to genewski pisarz tworzący w języku francuskim, filozof, pedagog, teoretyk muzyki. Znamy go głównie z powieści "Nowa Heloiza", chociaż pisał ważne dzieła, które zostawił potomnym. Ale też do wychowania dzieci podchodził bardzo dziwnie.
Pięcioro swoich pociech umieścił w sierocińcu nie znając ich imion. Potrafił jednak kochać i pragnąć, a że czasami było to uczucie dziwne i niejednoznaczne - no cóż - taki był.
Pisał wiele "Złotych myśli", które aktualne są do dziś, na przykład: "Cnota to często tylko niezdolność do odczuwania przyjemności", lub "Człowiek rodzi się wolny, a wszędzie tkwi w kajdanach".
O miłościach pisarza i filozofa w "Ścieżkach miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka opowiada profesor Krzysztof Kłosiński. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Fri, 19 Jan 2024 - 129 - Ścieżki miłości. Kurtyzana żądzy krótkiej
Urszula Pawlik w prapremierowych "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka opowie o największej kurtyzanie XIX wieku. Prawdopodobnie urodziła się w ubogiej żydowskiej rodzinie, choć inni dowodzą, że przyszła na świat w Moskwie. W jej życiu nic nie jest pewne. Sama kompilowała swój życiorys z prawd, półprawd i zwyczajnego kłamstwa. Po przyjezdzie do Paryża uwiodła wspaniałego austriackiego kompozytora Henri Herza, doprowadzając go do finansowej ruiny. Wśród jej kochanków czy raczej klientów są też postaci znamienite. Ale istotny jest fakt, że zmarła w Świerklańcu, w pałacu, który dla niej wybudował jej maż Hrabia won Donnersmarck.
Niezwykła kobieta, niezwykłe życie prowadziła. I nie była ona absolutnie "kurtyzaną żądzy krótkiej" Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 13 Jan 2024 - 128 - Ścieżki miłości. Tadeusz Boy Żeleński
Bohaterem "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka jest Tadeusz Boy Żeleński. Pisarz, tłumacz, poeta, satyryk a z zawodu lekarz. Napisał wiele książek, w tym najsławniejsze "Słówka", przetłumaczył prawie cały kanon literatury francuskiej. Walczył od zawsze z ciemnotą, zabobonem i poglądami tak skrajnymi, że aż trudno było je inaczej nazwać niż głupotą. Za swoistą misję uważał Boy odkłamanie tematu erotyzmu. Wystąpił przeciwko jego pruderyjnemu obrazowi, pokazując także biologiczne, fizjologiczne oblicze. Erotyzm w wydaniu Żeleńskiego był jednak najwyższej klasy: elegancki, lekki i zabawny. W "Replice kobiety" w humorystycznych wersach buntuje się Boy przeciwko obrazowi kobiety-Polki, zawartemu w dziełach wieszczów, gdzie każda kobieta "bez bielizny, Była symbolem Ojczyzny, A łóżko ofiarnym stosem!". Był mężczyzną kochliwym, czego nie ukrywał, powtarzając, że uniesienia serca są dla niego bardzo ważne. O Boyu w "Ścieżkach miłości" opowiada profesor Ryszard Koziołek. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Thu, 04 Jan 2024 - 127 - Ścieżki miłości. Maria Konopnicka
Czy autorka "Naszej szkapy", " Roty" i baśni poetyckiej "Na jagody" może kojarzyć się z miłością? I to miłością erotyczną? Wielu odpowie, że nie, a jednak Maria Konopnicka, bo to o niej mowa, jedna z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej kochała i chciała być kochaną. I to kochała nieszablonowo. Wymyka się do dziś krytykom, którzy nie do końca potrafią nazwać te uczucia, którymi pisarka obdarzała męża, młodych guwernerów czy też malarkę Marie Dulębiankę. Miłości swe widziała ogromne - można powiedzieć parafrazując Stanisława Wyspiańskiego, a szczególnie tę ostatnią. O uczuciach i fascynacjach erotycznych Marii Konopnickiej opowiada Maria Trzeciak w premierowych "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka. Realizacja Jacka Kurkowskiego.
Sat, 30 Dec 2023 - 126 - Ścieżki miłości. Sissi i Franciszek Józef I
Ona była cesarzową Austrii i królową Węgier, zwana Elżbietą Bawarską, a zdrobniale Sissi, on zaś był najdłużej panującym władcą i cesarzem Austrii, królem Węgier, królem Czech i królem Chorwacji - czyli mówimy tutaj o Franciszku Józefie I.
Los zetknął to dziewczątko z panującym monarchą i narodziło się między nimi uczucie, które przybierało różne barwy. Wszak miłość na dworze Habsburgów nie była łatwa. Jak wyglądała, jak żyła ze sobą przez lata ta para - o tym w "Ścieżkach miłości' Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka opowiada Leszek Mazan. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 23 Dec 2023 - 125 - Ścieżki Miłosci. Arnold Szyfman
Bohaterem premierowych "Ścieżek miłości" Marka Mierzwiaka będzie Arnold Szyfman. Dyrektor teatrów ( Teatr Polski w Warszawie wybudował od zera ), ale też pisarz i jak mówi profesor Joanna Warońska - Gęsiarz - miłośnik kobiecego piękna. Pierwszą jego miłością była aktorka Maria Przybyłko - Potocka, dla której właśnie - jak obiecał zaraz po ich powstaniu, wybudował teatr. Drugą była też Maria z Broniewskich, kobieta którą ukochał, ale którą z czasem coraz mniej rozumiał. Arnold Szyfman był swoim Mariom wierny, ale na punkcie teatru był szalony. Audycje zrealizował Jacek Kurkowski.
Sat, 16 Dec 2023 - 124 - Ścieżki Miłosci. Mata Hari
Mata Hari to holenderska tancerka, która dziś i za jej życia również była nazywana najpiękniejszym szpiegiem w spódnicy. Uwodziła swoich kochanków wyciągając od nich sekretne wiadomości chociaż tak na dobrą sprawę nie wiemy za wiele o jej działalności szpiegowskiej Sama mówiła bowiem tak o sobie Prostytutka? Tak. Ale zdrajczyni? Nigdy!”. Zatem nie zdradziła, a może uwikłana w wielką politykę pogubiła się i nie za bardzo wiedziała co robić. Gdy ją rozstrzeliwano nie pozwoliła zawiązać sobie oczu i z 12 żołnierzy z plutonu egzekucyjnego tylko jeden strzelił jej w serce. Pozostali chybili.
O tej niezwykłej kobiecie w audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka opowiada Bogusław Wołoszański. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 09 Dec 2023 - 123 - Ścieżki miłości. Franz Kafka
Franz Kafka to bohater audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka. Był pisarzem niemieckojęzycznym pochodzenia żydowskiego. Związany głownie z Pragą i tam też piszący swoje dzieła, które stały się kamieniami milowymi w literaturze światowej. "Proces", "Zamek" czy "Ameryka" są do dziś czytane, adaptowane i przenoszone na ekran. Ale pisarz mimo tego, że bał się kobiet, to jednak chciał przeżyć jakąś fascynacje miłosną. Czy mu się to udało? O tym opowiada Henryka Wach-Malicka, a audycję zrealizował Jacek Kurkowski.
Sat, 02 Dec 2023 - 122 - Ścieżki miłości. Andrzej Żuławski
Niektórzy zachwycali się jego filmami, inni jego romansami, ale byli i tacy, którzy ceniąc filmy zazdrościli mu kobiet które, kochał, uwodził, zdobywał. Andrzej Żuławski - bo to o nim mowa, był reżyserem tak polakiem jak i francuskim, chociaż bardzo chciał być reżyserem światowym. Nie udało to się do końca, ale i tak zostanie w historii kina na zawsze, tak jak w historii erotyki również. O jego pięknych muzach, które chciał ulepić na swoją modlę, mówi w premierowych "Ścieżkach miłości" Joanna Malicka. Realizacja dźwiękowa Jacka Karkowskiego.
Sat, 25 Nov 2023 - 121 - Ścieżki miłości. Bolesław Prus
Bolesław Prus - znamy go pod takim imieniem, chociaż naprawdę nazywał się Aleksander Głowacki. I czytaliśmy, i czytamy jego powieści "Lalkę", "Emancypantki", "Faraona". Czytamy jego dzienniki w których przegląda się ówczesna Warszawa. Ale nie zastanawiamy się za bardzo nad jego życiem, a szczególnie życiem uczuciowym. A jest nad czym, bo powiedzieć, że Bolesław Prus był mężczyzną kochliwym to tak jakby nic nie powiedzieć. Miał żonę - jedną, co wcale nie znaczy, że kobiet wokół niego nie było. Były, stale i o tych kobietach w życiu pisarza opowiada w "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka - Maria Trzeciak. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Tue, 21 Nov 2023 - 120 - Ścieżki miłości. Marszałek Józef Piłsudski
W archiwalnej audycji z cyklu "Ścieżki miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka przypomnimy sylwetkę Józefa Piłsudskiego - "Ojca naszej niepodległości", żołnierza, męża stanu, marszałka Polski i jej dwukrotnego premiera.
Ale oprócz tych wszystkich funkcji i zaszczytów Józef Piłsudski był "mężczyzną z krwi i kości - jak mówi w audycji prof. Zygmunt Woźniczka - czyli był czuły na wdzięki kobiet z którymi los go stykał. Dwukrotnie żonaty swe uczucia ofiarowywał też innym paniom.
Audycje zrealizował Jacek KurkowskiTue, 21 Nov 2023 - 119 - Ścieżki miłości. Ingeborg Bachmann i Paul Celan
Trwający bardzo długo związek Ingeborg Bachmann i Paula Celana znalazł swoje odbicie głownie w ich twórczości. Właśnie tam, a mniej w rzeczywistości. Rozmowy intelektualne tego rumuńskiego Żyda i austriackiej poetki, córki nazisty - były najważniejsze. Rozważali tak koncepcje sztuki jak i to co wydarzyło się w czasie wojny i doprowadziło ludzkość na krawędź moralnego upadku.
Kochali się ale erotyzmu i uniesień było w tym związku bardzo mało. Dlaczego? o tym opowiada Paulina Urbańska w "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 04 Nov 2023 - 118 - Ścieżki Miłości. Charles Baudelaire
Charles Baudelaire, bohater prapremierowej audycji Marka Mierzwiaka był francuskim poetą, który według krytyków, swoją twórczością wyprzedzał epokę. Był również pisarzem, krytykiem i parnasistą zaliczanym do grona tzw. poetów wyklętych. Jego − epatująca śmiałą erotyką, brzydotą, obrazami zła i profanacji − twórczość wywoływała w swoim czasie kontrowersje, a do autora przylgnęła łatkanskandalisty. W jego "Kwiatach zła" mamy całą gamę uczuć związanych z życiem i miłością, ponieważ dla niego sztuka i miłość znaczyły najwięcej. Potrafił kochać, jak żaden inny mężczyzna, mówi profesorka Krystyna Wojtynek-Musik, opowiadając o kobietach, które on kochał i które oddawały się z rozkoszą Baudelaire'owi. Wiersze czyta Ireneusz Załóg, a audycje zrealizował Jacek Kurkowski.
Sat, 28 Oct 2023 - 117 - Ścieżki miłości. Markiz de Sade
Markiz de Sade wzbudzał i wzbudza szalone kontrowersje. Tak pisał o nim Jean Cocteau, francuski poeta i dramaturg: "Sade jest filozofem i na swój sposób moralistą. Najmniejsza powieść kryminalna wstydliwej Ameryki jest bardziej szkodliwa niż najśmielsza ze stronic Sade’a". Można z takim stwierdzeniem polemizować, ale nie sposób nie zauważyć jego twórczości i tego, jakie to jego pisanie wywarło na współczesnych. O tym niebanalnym pisarzu i człowieku, którego samo nazwisko wprawia maluczkich w konsternację, w audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka mówi profesor Krzysztof Kłosiński. Audycje zrealizował Jacek Kurkowski.
Sat, 21 Oct 2023 - 116 - Ścieżki miłości. Jarosław Iwaszkiewicz
Wierzysz w potęgę miłości, napełnia cię ona do tego stopnia, że nie zostawia miejsca na pytania. I dobrze tak jest. Bo skoro dopuścisz do jednego pytania, jednej wątpliwości, pustka zacznie wkradać się do twojego serca" - tak pisał o miłości Jarosław Iwaszkiewicz - bohater kolejnych "Ścieżek miłości" Marka Mierzwiaka. Pisarz, poeta, eseista stworzył utwory, które do dziś znamy, czytamy i ogladamy ich adaptacje na ekranie jak "Panny z Wilka" czy "Sława i chwała". Ale pisarz miał nadzwyczaj bogate życie uczuciowe. I było one bardzo różnorodne. O zawirowaniach serca Jarosława Iwaszkiewicza opowiada autor jego dwutomowej biografii Radosław Romaniuk. Audycje zrealizował Jacek Kurkowski.
Sat, 14 Oct 2023 - 115 - Ścieżki miłości. Ella Fitzgerald
Przez całe życie poszukiwała miłości i chociaż odnosiła wspaniałe sukcesy na estradzie i ludzie byli zauroczeni jej głosem, to Ella Fitzgerald szczęścia w miłości nie miała. Nawet nie wiadomo ile razy wychodziła za mąż - dwa, a może trzy razy i czy trauma z dzieciństwa miała wpływ na jej życie? Bez wątpienia była "Pierwszą Damą piosenki" jak o niej mówiono i przez lata utrzymywała się na topie. Jednak życie osobiste jej się nie okładało i stad ciągłe poszukiwanie tego jedynego z którym mogłaby stworzyć wspaniałą rodzinę...
O życiu i karierze Elli Fitzgerald w prapremierowych "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka opowiada Rafał Chirowski.
Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego, a w audycji słyszymy też głos Anity Maroszek.Sat, 07 Oct 2023 - 114 - Ścieżki miłości. August Strindberg
"Mężczyzna i kobieta posiadają się wzajemnie, oboje!" pisał w "Spowiedzi szaleńca" August Strindberg - szwedzki pisarz, przedstawiciel naturalizmu i prekursor ekspresjonizmu.
Współcześni badacze niejednokrotnie wskazują, że Strindberg często wzbogacał i zmieniał swój życiorys, modelując go zależnie od założeń artystycznych swoich dzieł. A dzieł tych było sporo i są one ważne dla nas współczesnych też, że wspomnimy tylko "Pannę Julię", "Do Damaszku" czy "Sonatę widm".
August Strindberg kochał kobiety, ale gdy były za silne, za bardzo wyzwolone nie mógł ich znieść i takie sytuacje znajdujemy w jego twórczości niejednokrotnie. Badacze wprost piszą, że był mizoginem.
Jednak kochał i miewał miłości trudne. I o nich to w "Ścieżkach miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka opowiada profesor Krzysztof Kłosiński. W audycji będzie można usłyszeć również Andrzeja Łapickiego, a realizacja dźwiękowa jest dziełem Jacka Kurkowskiego.Mon, 02 Oct 2023 - 113 - Ścieżki miłości. George Byron
Kiedy spyta się człowieka myślącego (o którym pisała Maria Dąbrowska) kim był George Byron odpowie szybciutko: angielskim poeta doby romantyzmu. No może jeszcze dodać, że napisał między innymi: poemat dygresyjny "Wędrówki Childe Harolda", autobiograficzną powieść zatytułowana "Korsarz" no a jego najsławniejszym dziełem jest "Don Juan".
Mało kto jednak wie, że ten "romantyk", był jakbyśmy dziś powiedzieli "drapieżcą seksualny," Miłość traktował tylko użytecznie. Zakochiwał się i odkochiwał na pstrykniecie palcem.
Nieznośny młodzian i mężczyzna - a jednak uwielbiany i podziwiany. Dlaczego? Może choć w znikomym stopniu podpowiedzą na to pytanie "Ścieżki miłości" Marka Mierzwiaka w których opowieść o wyczynach erotycznych lorda Byrona snuje Ewelina Sobczyk Podleszańska.Sat, 23 Sep 2023 - 112 - Ścieżki miłości. Agnieszka Osiecka
Dziś usłyszymy prapremierową audycje o Agnieszce Osieckiej i jej miłościach. A było ich sporo. Zapewne nie tak wiele jak jej piosenek, wszak napisała utworów, które były później śpiewane przez znakomitych wykonawców ponad 2 tysiące, ale mężczyzn, którzy ją zauroczyli tez było paru. Choć za mąż wyszła tylko raz. "Życie zazwyczaj trwa za krótko, chcesz coś powiedzieć – no to mów" pisała Agnieszka Osiecka, a później śpiewała to jej przyjaciółka Magda Umer. No i ona - Agnieszka - mówił o życiu, a my mówimy też o życiu tylko Agnieszki Osieckiej. Opowiada reżyserka Alina Moś, a realizacja dźwiękowa należy do Jacka Kurkowskiego.
Wed, 13 Sep 2023 - 111 - Ścieżki miłości. Astrid Lindgren
Astrid Lindgren, bohaterka audycji Marka Mierzwiaka, szwedzka pisarka, autorka szeregu popularnych powieści dla dzieci i młodzieży, bez wątpienia należała i chyba długo jeszcze będzie należeć do pisarek, które się czyta, i których książki przenosi się na ekran. Napisała miedzy innymi "Fizie Pończoszanke", "Dzieci z Bullerbyn ", "Mio, mój Mio" czy " Bracia Lwie Serce". Patrząc na zdjęcia tej starszej, statecznej pani, która pisała tak wspaniale dla młodzieży, trudno w pierwszej chwili skojarzyć ją z uniesieniami serca i wielkimi miłościami. A jednak to wszystko w życiu Astrid Lindgren przydarzyło się i o tym opowiada Maria Trzeciak. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Mon, 04 Sep 2023 - 110 - Ścieżki miłości. Charles Dickens
Karol Dickens był uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej w drugiej połowie XIX w. w Anglii. Był też autorytetem moralnym, ponieważ to o czym pisał przemawiało do ludzkiej wyobraźni i serc.
W licznych powieściach dał wyraz wrażliwości na niesprawiedliwość, krzywdę społeczną i bezduszność praw wobec ludzi ubogich. Jego powieści takie jak "David Copperfield", "Mała Dorrit" czy "Opowieść wigilijna" były wielokrotnie filmowane.
Ale swe życie miał równie ciekawe jak bohaterowie jego książek. Nie był człowiekiem nieskazitelnym, a jak mówi w prapremierowych "Ścieżkach miłości" Ewelina Sobczyk Podleszańska - dla swojej licznej rodziny, szczególnie dla żony Katarzyny - był po prostu katem.
Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 17 Jun 2023 - 109 - Ścieżki miłości. Krzysztof i Elżbieta Zanussi
Barbara Gruszka Zych - pisarka i poetka zaprzyjaźniła się z Państwem Zanussich kilkanaście lat temu. Napisała o nich książkę "Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem", a w prapremierowych "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka opowiada o ich życiu, twórczości, ale i o wielkiej miłości, która zaczęła się i skończyła małżeństwem gdy oboje byli już po czterdziestce.
Krzysztof Zanussi reżyser teatralny i filmowy, ale też eseista i filozof dostał ponad 80 nagród i wyróżnień za swe filmy, Elżbieta jest malarką, ale kiedy wyszła za mąż przestała malować i całe swoje życie poświeciła mężowi.
"Miłość ze smakiem" tak zatytułowana jest audycja w której autor korzystał też z materiałów Wydawnictwa RTCK. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 10 Jun 2023 - 108 - Ścieżki miłości. Gabriele D’Annunzio
Bohaterem audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka jest Gabriele D’Annunzio. Włoski lotnik wojskowy, ale też poeta, dramaturg, prozaik oraz polityk. Mniej w tej audycji będzie polityki, za to więcej o podbojach miłosnych Gabriele, ponieważ on uwielbiał kobiety, a i one nie pozostawały obojętne na jego umizgi. "Umiał sprawiać, że każda wybrana przez niego kobieta miała wrażenie, jakby naraz stawała się środkiem wszechświata", pisał we wstępie do jego książki "Triumf Śmierci" Stanisław Kasprzysiak. A tak Gabriele D'Annunzio mówił o sobie: "Byłem przeświadczony, że jestem nie tylko duchem wybranym, ale też duchem wyjątkowym i wierzyłem, że ta wyjątkowość mego odczuwania i moich uczuć uszlachetnia i wyróżnia wszystko, cokolwiek czynię". O tym co czynił i jak kochał mówi profesor Krystyna Wojtynek-Musik. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 03 Jun 2023 - 107 - Ścieżki miłości. Aleksander hrabia Fredro
Aleksander hrabia Fredro, bohater prapremierowych "Ścieżek miłości" Marka Mierzwiaka był komediopisarzem, poetą, pamiętnikarzem, żołnierzem i wielbicielem płci nadobnej. Jego utwory takie jak "Mąż i żona", "Pan Jowialski", "Damy i husary" czy "Zemsta" weszły do kanonu polskiej literatury i wystawiane są po dziś dzień na polskich scenach.
Ale Fredro potrafił też docenić urok niewieści opisując go w swoich utworach i poszukując życiu panny tyleż pięknej co i mądrej. Znalazł taką. Nosiła imię Zofia i była wraz z nim, czyli swoim mężem przez 34 lata.
O miłościach i miłostkach Aleksandra Fredry opowiada Ewelina Sobczyk - Podleszańska. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 27 May 2023 - 106 - Ścieżki miłości. Król Henryk VIII
Bohaterem audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka jest król Anglii Henryk VIII. To on doprowadził do rozłamu z Kościołem rzymskokatolickim oraz ustanowienia Kościoła anglikańskiego, niezależnego od papieża. To on wreszcie żenił się 6 razy. Ale jego wybranki nie miały szczęścia w tych związkach. Dwie zostały zamordowane, jedna wyrzucona z dworu, jedna zmarła tuż po porodzie, kolejna, choć umarła śmiercią naturalną, obawiała się tego, że król może ją zabić w każdej chwili. Król bowiem, jak mówi dr Zbigniew Kiereś, najbardziej kochał siebie. Audycję zrealizował dźwiękowo Jacek Kurkowski.
Fri, 19 May 2023 - 105 - Ścieżki miłości. Albert Einstein
Albert Einstein to niemiecki fizyk teoretyk pochodzenia żydowskiego, noblista, wynalazca teorii względności i autor ponad 300 prac naukowych. Uważany przez wielu za najgenialniejszy umysł świata. Tak mówił o tym czym się zajmował "Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy". Dla niego myślenie było podstawa życia. Co nie znaczy, że nie myślał i nie pragnął tez kobiet i miłości. Ale czy w tym względzie był równie niesamowity i genialny? O tym w prapremierowych "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka opowie Maria Trzeciak. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Tue, 16 May 2023 - 104 - Ścieżki miłości. Marc Chagall
"Sztuka jest dla mnie stanem duszy. A dusza jest święta!" zwykł mawiać bohater "Ścieżek miłości' Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka - Marc Chagall. Ten malarz i grafik żydowskiego pochodzenia, jak mówili najwięksi, pchnął sztukę, swoje malarstwo, na zupełnie nowe tory. I to co on malował łączyło się nierozerwalnie z jego miłościami do dwóch żon. TO one były bohaterkami jego obrazów i to one kochały go z wzajemnością, przez całe lata. Opowiada o tym Anna Keyha. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Tue, 09 May 2023 - 103 - Ścieżki miłości. Messalina
Bohaterką audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka jest Messalina, słynna z urody i atrakcyjności trzecia żona cesarza Klaudiusza. Niektórzy biografowie pisali, że była nimfomanką i dopuszczała się wielu ekscesów erotycznych. Miała wielu kochanków, ale nie dziwmy się temu, bo jak pisał Robert Graves: "Kiedy niezbyt bystry, niezbyt atrakcyjny pięćdziesięcioletni mężczyzna zakochuje się w bardzo atrakcyjnej, bardzo inteligentnej piętnastoletniej dziewczynie, zazwyczaj nie wróży mu to nic dobrego" i może stąd to poszukiwanie rozkoszy w ramionach innych. Prof. Aleksander Krawczuk, który o Messalinie opowiada, mówi wprost: po prostu kochała bez opamiętania a za to nikogo ganić nie trzeba. Audycję zrealizował dźwiękowo Jacek Kurkowski.
Sat, 06 May 2023 - 102 - Ścieżki miłości. Aleksander Dumas syn
Bohaterem "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka jest Aleksander Dumas - syn.
Karierę pisarską rozpoczął jako poeta, jednak sławę przyniosły mu powieści "Sprawa Clémenceau" i "Dama Kameliowa". Powodzenie "Damy Kameliowej" skłoniło Dumasa do zajęcia się dramatopisarstwem. Spod jego pióra wyszły między innymi komedie: "Półświatek" oraz "Cudzoziemka", a także liczne felietony oraz artykuły prasowe. Jednak najbardziej fascynujące w życiorysie pisarza jest to, że Dama Kameliowa, która opisał w swojej powieści była również nie tylko jego muzą, ale i miłością. O tych perypetiach serca pisarza opowiada profesor Magdalena Wandzioch. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 29 Apr 2023 - 101 - Ścieżki miłości. Audrey Hepburn
Była ona brytyjską aktorką teatralno - filmowo - telewizyjną. Zagrała w tak znamienitych filmach jak "Rzymskie wakacje", "Szarada", "My Fair Lady", "Sabrina" czy wreszcie "Śniadanie u Tiffany'ego". 5 jej kreacji było nominowane do Oscara, którego dostała w roku 1953. Można powiedzieć , że w tamtych latach świat filmowy był nią zachwycona, a ona miała ten świat u swoich stóp. Jej jednak zawsze zależało na rodzinie i wielkiej, wspanialej, miłości. Więc poszukiwała i angażowała się w związki, które wiele razy sprawiały jej ból i rozczarowanie. Kolejni mężczyźni znikali z jej życia, pojawiali się nowi. Audrey w poszukiwaniu szczęścia była tak naprawdę nieszczęśliwa. O jej fascynacjach miłosnych i karierze gwiazdy opowiada Agnieszka Łopacka, aktorka Teatru w Częstochowie. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 22 Apr 2023 - 100 - Ścieżki miłości. Alexandre Dumas
Alexandre Dumas, bohater "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka był francuskim pisarzem i dramaturgiem. Największą sławę przyniosły mu powieści historyczne i przygodowe: "Hrabia Monte Christo", cykl o muszkieterach: "Trzej muszkieterowie", "Dwadzieścia lat później" i "Wicehrabia de Bragelonne". Pisał jak szalony, co nie przeszkadzało mu stwierdzić: " Nie ma nic trudniejszego nad umiejętność kochania", bo też kochanie było jego pasją. Był sławny, więc kobiety chciały być przez niego kochane i uwodzone. A on z tego po prostu korzystał. O miłościach i miłostkach pisarza Aleksandra Dumasa ojca opowiada prof. Magdalena Wandzioch. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 15 Apr 2023 - 99 - Ścieżki miłości. Thomas Jefferson
Thomas Jefferson, trzeci Prezydent Stanów Zjednoczonych jest bohaterem kolejnej audycji Marka Mierzwiaka. Był jednym z autorów "Deklaracji Niepodległości", która do dziś jest fundamentem prawnym w Stanach Zjednoczonych. Miał bogate życie ponieważ pełnił sporo funkcji publicznych, ale też jego życie uczuciowe było nie tyle ciekawe, co skomplikowane. Wszak kochał i żonę, i niewolnice, co niby wówczas było normalne, ale zawsze wzbudzało niezdrowe zainteresowanie. O miłościach Thomasa Jeffersona opowiada Maria Trzeciak, a realizacja dźwiękowa jest dziełem Jacka Kurkowskiego.
Sat, 01 Apr 2023 - 98 - Ścieżki miłości. Emil Zegadłowicz
Emil Zegadłowicz - bohater prapremierowych "Ścieżek miłości" Marka Mierzwiaka w początkach swojej twórczości uchodził za poetę religijnego, propagującego ludowość i wartości narodowe - i w tym okresie twórczości jego poezją zachwycał się Karol Wojtyła, był uznawany i honorowany w Wadowicach - kiedy jednak opublikował dwie powieści "Zmory" i "Motory" na pisarza spadły gromy. Uznano go za skandalistę, a przez niektórych wręcz za pornografa.
Musiał z tymi sądami się zmierzyć jak również z kobietami, które otaczały go, uwielbiały i kochały. On jednak czasami traktował je instrumentalnie twierdząc, że każda miłość wypala się po 3 latach.
Perypetie sercowe Emila Zegadłowicza przypomina profesor Joanna Warońska Gęsiarz. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 25 Mar 2023 - 97 - Ścieżki miłości. Zygmunt Krasiński
Zygmunt Krasiński to bohater kolejnych "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka.
Napisał on między innymi "Irydiona" i "Nie - boską komedię" - sztuki, które grane są do dziś w polskich teatrach, ale w pamięci potomnych zapisał się głównie jako hrabia, poeta, dramaturg, który kochał do szaleństwa Delfinę Potocką. W listach, których były tysiące opisywali każdy dziań swojego życia, każdą chwile w której tęsknili za sobą. Ten jeden z trzech najważniejszych polskich romantyków wiedział co to znaczy kochać i dać swoje uczucie kobiecie. Mówi o tym profesor Aleksander Nawarecki. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 18 Mar 2023 - 96 - Ścieżki miłości. Król Staś
Bohater prapremierowej audycji Marka Mierzwiaka miał swoją czarną i złotą legendę. Jedni go szanowali, drudzy poniewierali. Mowa o ostatnim królu elekcyjnym Stanisławie Auguście Poniatowskim. W opowieści Eweliny Sobczyk-Podleszańskiej więcej będzie jednak miłości niż polityki. Wszak czasami uczucia bywają jednoznaczne, z polityką różnie bywa. Król był miłośnikiem pięknych kobiet i zdarzało się też tak, że nie potrafił wybrać, którą kobietę aktualnie kocha. Kochał więc dwie a nawet trzy damy równocześnie. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 11 Mar 2023 - 95 - Ścieżki miłości. Józef Ignacy Kraszewski.
Bohaterem "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka jest Józef Ignacy Kraszewski. Pisarz, publicysta, wydawca, historyk, encyklopedysta, działacz społeczny i polityczny, autor największej liczby wydanych książek i wierszy w historii literatury polskiej (pod tym względem jest siódmy na świecie). Czyli możemy powiedzieć tytan pracy. I jak on w tym swoim zapracowanym życiu znajdował czas na miłość? A nawet na miłostki? Żył długo, jak na tamten czas, bo lat 75, i do końca życia kochał i był kochany.
Opowiada o tym profesor Ryszard Koziołek, a realizacja dźwiękowa jest dziełem Jacka Kurkowskiego.Sat, 04 Mar 2023 - 94 - Ścieżki miłości. Gabriela Zapolska
Gabriela Zapolska pisarka, dramaturga, dziennikarka i aktorka jest bohaterką prapremierowych "Ścieżek miłości" Marka Mierzwiaka. Zarzucano jej sztukom niemoralność, a i lubieżność i ordynarność, czym pisarka za bardzo nie przejmowała się.
Pisała o wszystkim co ją uwierało w ówczesnej Polsce, nazywając czasami ją kołtuńską i przepełnioną dulszczyzną, co nie przeszkadzało jej szukać tego jedynego, z którym znalazłaby prawdziwe szczęście. To, że tych poszukiwań było sporo i mężczyzn też - to fakt, ale czy w końcu znalazła tego jedynego? Na to pytanie odpowiada Maria Trzeciak. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego, w role Gabrieli Zapolskiej przypominającej swoje aforyzmy wcieliła się Anita Maroszek.Sat, 25 Feb 2023 - 93 - Ścieżki miłości. Stanisław Przybyszewski
Stanisław Przybyszewski to bohater "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka.
Prof. Krzysztof Kłosiński przybliży sylwetkę tego skandalizującego pisarza i poety, dla którego nie było rzeczy niemożliwych do zrealizowania. Pił, wywoływał burdy i kochał jak szalony dwie, trzy kobiety równocześnie. One oddawały mu serce i ciało, i czasami dla niego popełniały nawet samobójstwa. A on szedł przez życie jak artysta, który z jednej strony wie co może zrobić i co stworzyć, a z drugiej - nic go to nie obchodziło i zachowywał się skandalicznie na każdym kroku. "Inferno" tak zatytułowane są "Ścieżki miłości", które zrealizował Jacek Kurkowski.Sat, 18 Feb 2023 - 92 - Ścieżki Miłości. Izabela Czajka Stachowicz
Izabela Czajka Stachowicz to pisarka, ale też skandalistka. Muza artystów i kobieta o której mówiono, że jest damską odmianą Barona Münchhausena, bo blaga i szaleństwo były z nią związane od młodości.
Rozkochiwała w sobie mężczyzn, chociaż trudno stwierdzić ilu tych mężczyzn znalazło ukojenie w jej ramionach. Fakt jest jeden - każdy chciał być kochankiem Izabeli, a ona chciała być może tylko adorowana i podziwiana przez Witkacego, Picassa i Gałczyńskiego.
O losach kobiety, która nie lękała się życia, a przygodę, również te miłosną, podniosła do rangi sztuki, opowiada Ewelina Sobczyk Podleszańska w prapremierowych "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka.
Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 11 Feb 2023 - 91 - Ścieżki miłości. Stanisław Grochowiak
Tak o wierszach bohatera dzisiejszych "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka - Stanisławie Grochowiaku pisał Jan Błoński: "Grochowiak – narąbał całych ćwierci baroku, połci dekadencji, kawałów ekspresjonizmu, doprawił je Norwidem, Libertem, Gałczyńskim, Bóg wie czym jeszcze, wszystko to wrzucił do kotła, zagotował, odcedził i ciepłe jeszcze sprasował w gęste, treściwe wiersze".
I ta poezja fascynuje nas do dziś, ale równie fascynujące było życie intymne poety - jego patrzenie na kobiety i życie z nimi. "Czuły erudyta" tak zatytułowane są dzisiejsze "Ścieżki", które zrealizował Jacek Kurkowski, a o porywach serca w poezji i na jawie opowiada Ewelina Sobczyk Podleszańska.Sat, 04 Feb 2023 - 90 - Ścieżki miłości. Tina Turner
Tina Turner - piosenkarka, która miała u stóp cały świat, było podziwiana i kochana, w życiu osobistym nie miała tyle szczęścia. Jej pierwszy mąż, Ike Turner, zamiast ją kochać i pomagać, wykorzystywał ją od początku ich znajomości, bił, gwałcił, maltretował. Tina przez 16 lat trwała w tym piekle, aby wreszcie powiedzieć dość i zacząć walczyć i o swoją godność, i wreszcie godziwie zarabiać. Dziś mieszka w szwajcarskim raju, kochana i zaopiekowana prze drugiego męża, który z miłości do niej oddał jej swoją nerkę, gdy zaszła taka potrzeba.
Alina Moś w "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka pyta "Co miłość ma z tym wspólnego". Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 28 Jan 2023 - 89 - Ścieżki miłości. Stanisława Umińska i Jan Żyznowski
Stanisława Umińska i Jan Żyznowski mieli żyć długo i szczęśliwie. Ona – utalentowana i komplementowana młoda aktorka Teatru Polskiego, idealna szekspirowska Julia (o ile znajdzie się odpowiedni Romeo), dla której Julian Tuwim specjalnie pisze kabaretowy numer "Mała Gigolette". On – ceniony pisarz, malarz i krytyk, w którego twórczości odbijają się echem trudne wojenne doświadczenia (m.in. w czasie pierwszej wojny walczył w tzw. batalionie bajończyków, słynnym ze straceńczych akcji).
Od jesieni 1923 roku są nierozłączni. I bardzo zakochani – znajomi traktują ich jako żywy dowód na to, że wielka miłość jest możliwa. Jan Żyznowski, dotąd traktujący kobiety dość obcesowo (co zresztą, zdaniem jego przyjaciół, dodatkowo je do niego przyciągało), w młodej aktorce znalazł tę idealną: wrażliwą, oddaną, kochającą.
O tej wielkiej miłości i o tragedii zakochanych w "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka opowiada Ewelina Sobczyk Podleszańska. Realizacja dzwiekowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 21 Jan 2023 - 88 - Ścieżki miłości. Klaus Kinsky
Klaus Kinsky, niemiecki aktor teatralny i filmowy był nazywany seksualnym wampirem. Zachowywał się tak w życiu jak i na planie filmowym skandalicznie i mimo, że wystąpił w 134 filmach nigdy nie dostał za swoja grę żadnej nagrody. Zresztą on traktował swój zawód bardzo instrumentalnie Po prostu grał we wszystkim co mu zaproponowano. A kobiety traktował jak... no właśnie . Mówi o tym w prapremierowych "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka aktor i reżyser Kamil Maćkowiak, który w swoim łódzkim teatrze przygotował monodram o Klausie Kinskym. Teraz opowiada w radiu o tym niesamowitym człowieku, którego ludzie czasami nie mogli nazwać właśnie człowiekiem. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 14 Jan 2023 - 87 - Ścieżki miłości. Honoriusz Balzak
W życiu Honoriusza Balzaka - bohatera "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka - kobiety i dobre jedzenie odgrywały znaczącą rolę. Przez wiele lat kochał, aż wreszcie w 1850 r. poślubił w Berdyczowie Polkę, Ewelinę Hańską. W swoich powieściach, zmieniając dotychczasową literacką modę, portretował kobiety dojrzałe (to znaczy po trzydziestce) – stąd powstało określenie kobiety w wieku balzakowskim, pochodzące od tytułu powieści Balzaca Kobieta trzydziestoletnia.
"Nie będzie przyjacielem kobiety, kto może być jej kochankiem" pisał Balzak wcielając tę dewizę bardzo często w życie. O miłościach i twórczości Balzaka opowiada Ewelina Sobczyk Podleszańska. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 07 Jan 2023 - 86 - Ścieżki miłości. Peggy Guggenheim
Bohaterką audycji jest Peggy Guggenheim, amerykańska kolekcjonerka i propagatorka sztuki XX wieku. Pochodziła z bogatej nowojorskiej rodziny szwajcarskich Żydów. We wczesnej młodości wyjechała do Europy, gdzie zetknęła się z artystyczną cyganerią przedwojennego Paryża. Jej fascynacją stała się sztuka i kolekcjonowanie, głównie obrazów współczesnych malarzy, ale jej drugą miłością była miłość. Dwukrotnie wychodziła za mąż i jak sama mówiła, miała 1000 kochanków, ale opowiadająca o Peggy Guggenheim dr Anna Matuszyńska mówi, że to tylko legendy. Jak było nie wiemy, ale życie tej kobiety, która kochała najsławniejszych, było fascynujące. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 10 Dec 2022 - 85 - Ścieżki miłości. Irena Krzywicka
Irena Krzywicka, bohaterka "Ścieżek miłości" Marka Mierzwiaka była pisarką, a także publicystką i tłumaczką literatury pięknej. Jedna z największych feministek oraz propagatorką świadomego macierzyństwa i edukacji seksualnej.
Skupiając się jednak dziś na zawiłościach serca Ireny z domu Goldberg, trzeba powiedzieć, że jej pierwszym wybrankiem był Jerzy Krzywicki. Inteligentny i przystojny kolega pochodzący z tzw. dobrego domu. Ich relacja określana była jako "małżeństwo z przyjaźni", zawarte z pobudek praktycznych. Zresztą Irena, już Krzywicka, podkreślała że: " Nie sposób poprzestać na jednym mężczyźnie, zwłaszcza, iż przeżycia zmysłowe mają nieszczęsną skłonność do blaknięcia z czasem". No i małżeństwo to stało się małżeństwem otwartym, z czego oboje dość skwapliwie korzystali.
O miłościach, miłostkach i uniesieniach serca Ireny Krzywickiej opowiada Alina Moś - Kerger. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sun, 04 Dec 2022 - 84 - Ścieżki miłości. Henryk Walezy
Henryk Walezy był pierwszym elekcyjnym królem Polski w latach 1573–1574 i ostatnim od 1574 r. królem Francji z dynastii Walezjuszów. Aż strach pomyśleć, co by się działo z Rzeczpospolitej gdyby wówczas na tronie polskim zasiadł Iwan Groźny, który też o ten polski tron bardzo się starał. Zwyciężył jednak Henryk Walezy i przez mgnienie oka był w Polsce, aby później z niej uciec do Francji. Obowiązki królewskie nie przesłaniały mu uciech życia doczesnego. Był mężczyzna pięknym, ubierał się niebanalnie, czym panów polskich wprawiał w zakłopotanie, więc podobał się kobietom, a i on płeć piękną potrafił docenić. Henryk Walezy kochał i był kochany. Przez kogo? opowiada Ewelina Sobczyk Podleszańska w premierowych "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 26 Nov 2022 - 83 - Ścieżki miłości. Józef Piłsudski
Marszałek Józef Piłsudski to mąż stanu, który znacząco przyczynił się do odzyskania w roku 1918 niepodległości przez Polskę. Był Pierwszym marszałkiem Polski, później też Naczelnikiem Państwa i premierem.
W tym wirze spraw bardzo ważnych znalazł jednak zawsze czas dla dam swego serca. A damy te niejednokrotnie sprawiały mu kłopoty i musiał swoje życie zmieniać w ten sposób, aby i rządzić państwem i kochać swoje kobiety.
O tym to właśnie w "Ścieżkach miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka opowiada prof. Zygmunt Woźniczka. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sat, 12 Nov 2022 - 82 - Ścieżki miłości. Wiktor Hugo
Wiktor Hugo, to nie tylko francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk, ale również mężczyzna, dla którego kobiety i miłość stanowiły kwintesencje życia. Uwielbiał kochać kobiety a i one nie uciekały od niego, od jego komplementów i czułych słówek. Poświęcał się pisaniu, ale i kochaniu. Był jednym z najważniejszych przedstawicieli romantyzmu francuskiego. Czy jednak te romantyczne idee wcielał w życie? Nie za bardzo – kochał i pożądał, i był w tym nieograniczenie łapczywy. O tych wielu miłościach Wiktora Hugo w audycji Marka Mierzwiaka opowiada prof. Krystyna Wojtynek-Musik. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 05 Nov 2022 - 81 - Ścieżki miłości. Więźniowie
Bohater tej audycji jest zbiorowy. To ludzie, którzy w czasie wojny znaleźli się w obozie koncentracyjnym. Sylwia Winnik napisała książkę właśnie o nich. O tym jak żyli i jak kochali. Oni zamknięci za drutami na Majdanku. To niewyobrażalne, a jednak tak było. Człowiek kiedy kocha inaczej żyje, chce żyć i walczy o to, żeby właśnie przeżyć. Miłość wyzwalała w nich siłę. O tym opowiada Sylwia Winnik w swojej książce "Bezmiłość" oraz w audycji Marka Mierzwiaka w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego. Listy czyta aktorka Anita Maroszek. "Fiołek pośród ostów" czyli rzecz o miłości, o której się absolutnie nie myśli, gdy padają słowa – obóz koncentracyjny. A jednak wszyscy mylimy się.
Sat, 29 Oct 2022 - 80 - Ścieżki miłości. Lida Baarova
Lida Baarova, czeska aktorka filmowa, która zagrała w ponad 60 filmach, znana jest głównie z romansu z Josephem Goebbelsem. Gdy 8 maja 1945 roku nastąpiła kapitulacja III Rzeszy, Joseph Goebbels od tygodnia nie żył. Do końca myślał jednak o Czeszce – młodej aktorce, z którą chciał uciec z Niemiec. Jednak Hitler kazał mu poświęcić swoją miłość dla ojczyzny i on to zrobił.
Lida Baarova nie miała szczęścia w życiu, a na początku swej kariery myślała, że złapała szczęście za nogi. Popełniła wiele błędów, za które później musiała odpowiadać i o których musiała opowiadać. W audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka właśnie o uniesieniach serca i o życiu Lidy Baarovej opowiada Mariusz Szczygieł. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.Sun, 23 Oct 2022 - 79 - Ścieżki miłości. Elizabeth Taylor i Richard Burton
Elizabeth Taylor i Richard Burton - para ta przez lata była na ustach wszystkich. Ówczesne gazety ciągle pisały o nich, że albo się kochają, albo nienawidzą, całują się publicznie, a i potrafią również publicznie wszczynać awantury i bójki.
Aktorzy przez lata nie zważali na plotki - kochali się, ale też kłócili permanentnie, bo uwielbiali się po tych kłótniach godzić. I sprawiało im to niewysłowioną rozkosz.
Ona miała 8 mężów, w tym dwukrotnie wychodziła za mąż za Richarda Burtona, on raptem miał tylko 5 żon. Wspólnie byli ze sobą kilkanaście lat, a gdy się rozwodzili to po 20 minutach pytali siebie czy aby na pewno dobrze zrobiliśmy.
Premierowe "Ścieżki miłości" Marka Mierzwiaka zrealizował Jacek Kurkowski, a o miłości Liz i Richarda opowiada Maria Trzeciak.Sat, 15 Oct 2022 - 78 - Ścieżki miłości Odc. 76 - Franciszek Ferdynand Habsburg
Franciszek Ferdynand Habsburg pokochał i ożenił się z Zofią von Chotek - hrabianką pochodzącą z czeskiej rodziny szlacheckiej. Tym czynem naraził się bardzo cesarzowi Franciszkowi Józefowi I, który od tego czasu nienawidził swojego bratanka. Ale miłość była silniejsza. Następca tronu pojechał z Zofią do Sarajewa, mimo, że wszyscy odradzali mu tę podróż i nawet niebiosa dawały znaki, że może się ona skończyć tragicznie. W 1914 roku dokonano zamachu na cesarską parę i tym samym zakończyła się wielka miłość, a rozpoczęła I wojna światowa. W "Ścieżkach miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka opowiada o tym Leszek Mazan, a audycje zrealizował Jacek Kurkowski.
Sat, 08 Oct 2022 - 77 - Ścieżki miłości Odc. 75 - Pannonica Rothschild
Pannonica Rothschild pochodziła z najbogatszej chyba rodziny żydowskiej na świecie. W pewnym momencie miała jednak dość i tego bogactwa, i męża z którym miała pięcioro dzieci, i wyjechała do Ameryki, bo zakochała się w jazzie i Theloniousie Monku, muzyku jazzowym,. Tam została managerką jazzmanów dbając o ich byt, zdrowie jak i o rodziny, które czasami przeżywały katusze, gdy mężowie nie wracali do domów. Po koncertach woleli bowiem alkohol i narkotyki. Nazywano ją "Rajskim Ptakiem" albo też "Baronową jazzu" i każdy z muzyków zawsze mógł liczyć na jej pomoc. A jej miłość z Theloniousem Monkiem była trudna i tak na dobra sprawę świat o niej nie wiedział. Ona kochała go bezgranicznie, on tego uczucia chyba nie odwzajemniał.
Opowiada o ich miłości aktorka Agnieszka Łopacka, która w częstochowskim teatrze grała właśnie postać Pannonici. "Ścieżki miłości" Marka Mierzwiaka zrealizował dźwiękowo Jacek Kurkowski.Thu, 06 Oct 2022 - 76 - Ścieżki miłości odc. 74 – Albert Camus
Albert Camus francuski pisarz i dramaturg za swoją twórczość został uhonorowany literacką Nagroda Nobla w roku 1957. Jego książki, napisane przecież przed kilkudziesięcioma laty, ciągle są czytane i wzbudzają zachwyt, lub kontrowersje. Przenoszone na ekran lub wystawiane w teatrze takie pozycje jak "Dżuma", "Obcy" czy "Upadek" są stale obecne w naszej świadomości. Ale ten pisarz, tak wiele piszący o doli prostego człowieka, był niepoprawnym hedonistą, żeby nie powiedzieć erotomanem. O jego uniesieniach miłosnych w "Ścieżkach miłości" Marka Mierzwiaka opowiada prof. Krystyna Wojtynek Musik. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 01 Oct 2022 - 75 - Ścieżki miłości odc. 73 - Krzysztof Komeda
Krzysztof Komeda - bohater kolejnych "Ścieżek miłości" Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka - był kompozytorem i pianistą jazzowy, ale także twórcą znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. No i był pionierem jazzu nowoczesnego w Polsce. Napisał muzykę do 65 filmów w tym to tak znanego obrazu jak " Dziecko Rosemary" w którym słyszymy nieśmiertelną "Kołysankę". Jego pierwszą muzą i jedyną Żoną była, mająca słowiańska urodę - Zofia. Z latami muzy kompozytora zmieniały się, ale Zofia była z nim aż do jego przedwczesnej śmierci. Życie Krzysztofa Komedy przypomni pisarka Magdalena Grzebałkowska, a realizacja dźwiękowa jest dziełem Jacka Kurkowskiego.
Fri, 23 Sep 2022 - 74 - Ścieżki miłości odc. 72 – Julian Tuwim
"Cnotliwa dziewczyna nigdy nie lata za chłopcem. Czy kto widział, żeby pułapka goniła mysz?" – takie i inne aforyzmy pisał bohater audycji Marka Mierzwiaka, Julian Tuwim. Podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami i spod jego pióra wyszły między innymi: "Kwiaty polskie", "Bal w operze", ale również "Lokomotywa" i wiele wierszy dla dzieci i młodzieży. Ten poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, napisał wiele wierszy i książek dla dzieci, ale też pisał dla dorosłych i te jego poematy i dramaty są aktualne do dziś. Był przez całe swoje życie wierny jednej kobiecie, Stefanii, żonie, którą ubóstwiał i o której, i do której też pisał wiersze i wspaniałe listy. O twórczości oraz o uczuciu Juliana Tuwima do żony opowiada Ewelina Sobczyk-Podleszańska. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.
Sat, 10 Sep 2022 - 73 - Ścieżki miłości odc. 71 – Leonor Fini
Leonor Fini, argentyńsko-włoska malarka surrealistyczna jest bohaterką kolejnej audycji Marka Mierzwiaka. Mimo bliskich związków z kręgiem surrealistów, sama nie uważała się za jedną z nich. Jednak jej prace wystawiano często razem z dziełami surrealistów. Jej obrazy są bardzo osobiste i symboliczne, czasem nieco teatralne. Widać w nich fascynację kobiecym ciałem i seksualnością. Seksualność, sex, erotyzm, to wszystko towarzyszyło jej przez całe życie. Nie istniała bez kotów i miłości. Szczególnie w związkach upodobała sobie... trójkąty. O Leonor Fini, pięknej kobiecie, którą bez wątpienia była, ale i o kobiecie wyzwolonej, która znała poczucie swojej godności i siły, opowiada prof. Krystyna Wojtynek Musik, a realizacja dźwiękowa jest dziełem Jacka Kurkowskiego.
Sat, 10 Sep 2022
Podcasts ähnlich wie Ścieżki miłości | Radio Katowice
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Rachunek sumienia Magdalena Rigamonti, Tomasz Sekielski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Bez Uników. Rozmowa Polityczna w Trójce Polskie Radio S.A.
- Strefa Wpływów Polskie Radio S.A.
- Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice Radio Katowice S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Puls Tygodnia Dla Dorosłych Radiowcy Bez Cenzury
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek