Nach Genre filtern
"Wspólne słowa" to podcast psychologiczny prowadzony przez Anię Dankowską i Ulę Sołtys-Parę o budowaniu relacji, o rozmowie, ale też o podążaniu za tym, co nas ożywia, wzmacnia, inspiruje, o książkach i o pasjach. O nieustannej wymianie i rozwoju, które są wynikiem rozmów, spotkań, uważnych relacji. Zapraszamy Was do wspólnej rozmowy co drugą sobotę o 10.
- 82 - #81 O rzekach, roślinach i połączeniach – rozmowa z Robertem Rientem
Lęk - Khalil Gibran
Mówią, że przed dotarciem do oceanu rzeka drży w strachu.
Spogląda za siebie na drogę, którą prze była
wprost ze szczytu góry,
długą, krętą ścieżką wzdłuż lasów, wsi.
I przed sobą
widzi ocean tak ogromny,
że aby wpłynąć
zdaje się nie być nic jak tylko zniknąć na zawsze.
Ale nie ma innej drogi.
Rzeka nie może zawrócić.
Nikt nie może zawrócić.
Zawrócić jest niemożliwe do istnienia.
Rzeka musi podjąć ryzyko
wpłynięcia do oceanu,
gdyż tylko tak lęk może zniknąć,
by rzeka dowiedziała się,
że nie chodzi o to by zniknąć w oceanie, ale stać się oceanem.
Tłumaczenie Robert Rient
Serdecznie zapraszamy do rozmowy z naszym dzisiejszym gościem Robertem Rientem, autorem sześciu książek, w tym najnowszej "Pierwsza umowa. Podstawy praktyki szamanizmu" oraz wydanej w 2023 roku "Wizje roślin czyli pięćdziesiąt roślin leczniczych i jeden grzyb".
Robert Rient snuje opowieść o rzece Odrze "starej uzdrowicielce, która stanęła na granicy przeżycia". Ten mądry i przepełniony miłością przekaz zachęca do działań na rzecz dzikiej przyrody i aktywizmu dla rzeki Odry, aby woda, z której będą korzystać nasze dzieci i wnuki była zdatna do picia, słodka i czysta. Ponieważ jak mówi nasz gość "uzdrawiając rzekę, uzdrawiam tętnice, uzdrawiam siebie".
Poruszymy tematy stale obecne w naszych rozmowach. Będzie zatem o odwadze i dobrej relacji, ale przede wszystkim o zwyczajnej miłości do niezwykłych istot, które są wokół nas.
Robert Rient - pisarz, dziennikarz, pedagog, tancerz i szaman. Autor książek "Pierwsza umowa. Postawy praktyki szamanizmu" oraz Wizje roślin czyli pięćdziesiąt roślin leczniczych i jeden grzyb", dwóch powieści "Chodziło o miłość" i nominowanej do Nagrody Literackiej Nike "Duchy Jeremiego" oraz dwóch reportaży "Świadek" i "Przebłysk. Dookoła świata - dookoła siebie". Założyciel Fundacji Szamanizmu.
https://robertrient.pl/
https://osobaodra.pl/
Sat, 09 Nov 2024 - 57min - 81 - #80 "Gdy życie zdaje się nie mieć sensu" - o książce Viktora Frankla i o logoterapii
"Psychiatrii nie należy ani przeceniać, ani nadawać jej nadprzyrodzonych mocy, lepiej byłoby ją uczłowieczyć."
V.Frankl
To już 80 odcinek naszego podcastu. Dziękujemy, że jesteście z nami! Tym razem zapraszamy do wysłuchania rozmowy o podejściu zorientowanym na sens czyli logoterapii, której twórca Viktor E. Frankl był wielokrotnie zapraszany przez uniwersytety w całej Europie. Książka "Gdy życie zdaje się nie mieć sensu. Psychoterapia na dziś" wyd. PWN jest zapisem wykładów wygłoszonych w Warszawie, w Zurychu i w Monachium. "Powiedz życiu TAK" to główne przesłanie Viktora Frankla!
Sat, 26 Oct 2024 - 22min - 80 - #79 „Wolności moja” – rozmowa z Katarzyną Tubylewicz
„Jest wartością, której być może nie zawsze jesteśmy warci. A może to ona, wolność, wcale nie jest warta wszystkich naszych starań. Albo wolność nierozerwalnie łączy się z odwagą. Nie wiem, ale jestem pewna, że warto o tym myśleć.” (K. Tubylewicz, „Wolności moja”)
Z zachwytem dzielimy się dziś z Wami rozmową o zachwycie i wolności, a w niej Kasia Tubylewicz dzieli się swoimi zachwytami. Zachęcamy do poszukiwań, do poszukiwań swojej wolności, do przymierzania się do różnych odpowiedzi, do przeglądania się w różnych pytaniach, związanych z wyborami, odpowiedzialnością i odwagą.Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy z Katarzyną Tubylewicz – dziennikarką, tłumaczką, publicystką, autorką wielu książek reporterskich i powieści, a od niedawna także autorką podcastu „Morze możliwości”.
https://katarzynatubylewicz.pl/ Podcast Kasi: https://open.spotify.com/show/0z4z2BWZQv1DgVoEF95WCi Nasz poprzedni odcinek z Kasią Tubylewicz: https://open.spotify.com/episode/5gzPsUf1Ahzktoz1YNwiQg?si=530397a0fcc447f4
Zatem zapraszamy na wspólny spacer lub wspólną kawę ze „Wspólnymi Słowami” – i do usłyszenia😊
Kasię znajdziecie i posłuchacie tutaj:Książki autorstwa Katarzyny Tubylewicz:
Reportaże:
📖 "Szwedzka sztuka kochania. O miłość i seksie na Północy"
📖 "Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami"
📖 "Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą"
📖 "Moraliści, jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie"
Powieści:
📖 "Zimna wiosna"
📖 "Ostatnia powieść Marcela"
📖 "Rówieśniczki"
📖 "Własne miejsca" Autor fotografii na okładce odcinka: Darek LewandowskiSat, 12 Oct 2024 - 50min - 79 - #78 Superwizja – rozmowa z Agnieszką Gałańczuk
„Uwielbiam łączyć” – to zdanie mogłoby stanowić motto Agnieszki Gałańczuk, z którą rozmawiamy w dzisiejszym odcinku. Agnieszka jest certyfikowanym psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i superwizorem aplikantem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pracuje w sieci Gabinetów Psychoterapii Ariadna, które założyła i z rozmachem rozwija. Link do strony Gabinetów: https://pomocterapeutyczna.com/
Rozmawiamy o procesie superwizji, która jest niezwykle ważna dla terapeutów a także – pośrednio – dla pacjentów. Stanowi zaplecze dla terapeutów, którzy – dzięki niej – mogą się rozwijać i upewniać, że styl ich pracy jest adekwatny.
Pojawi się także opowieść terapeutyczna i polecajka filmowa.
Dziękujemy, że z nami jesteście i zapraszamy 😊
W odcinku wspominamy:
Kamil Galiński, Jacek Gierus „Polscy psychoterapeuci i ich pokoleniowe postawy wobec superwizji” w : „Psychoterapia”, kwartalnik, 4/2023 Jorge Bucay „Pozwól, że Ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć” „Reniferek”, miniserial Netflix, reż. Weronika Tofilska i Josephine BornebuschSat, 28 Sep 2024 - 35min - 78 - #77 XXII Światowy Kongres Hipnozy ISH w Krakowie
"Idź powoli. Wtedy będziesz wiedział, gdzie szukać prawdy, kiedy mówić prawdę prosto z serca.
Idź powoli. Będziesz wiedział, że jedyny sposób, aby cieszyć się tym dniem, to być właśnie teraz."
Dot Fisher-Smith
Daniele Lonchamp pediatra z Nowej Zelandii w czasie swojego wystąpienia o zastosowaniu hipnozy klinicznej w pediatrii w trakcie XXII Światowego Kongresu Hipnozy ISH w Krakowie, współorganizowanego przez Fundację PIE, opisywała koncepcję zachowania dobrostanu i zdrowia według Maorysów:Równowaga w obszarze zdrowia fizycznego to Taha Tinana, zdrowia psychologicznego - Taha Tinengaro, zdrowia społecznego i rodzinnego - Taha Whānau i wreszcie zdrowia duchowego Taha Wairua.
Udział w kongresie to wielokulturowa podróż i połączenie współczesnej nauki z dziedzictwem rdzennych plemion z najdalszych zakątków świata.Serdecznie zapraszamy!
W odcinku wspominamy:
"Być w zachwycie" film z udziałem poetki Dot Fisher-Smith https://youtu.be/r-rHc8tm5_c?si=3dslQ4j7IzklX1P9
Anna Knakkergaard "Dżungla snów"
Marta Nowak-Kulpa "Stories from another Fairy Tale or, the unmemories of a psychotherapist"
"Psychoterapia" nr 4/2023
Sat, 14 Sep 2024 - 25min - 77 - #76 „Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko”. Rozmowa z Aleksandrą Milczarek
„Nie wiem, czy to Cię uspokoi, czy raczej zmartwi, ale wiedz, że nie jesteś idealnym rodzicem! Nigdy nim nie będziesz. Twoje dziecko na ten moment nie ma lepszego rodzica niż Ty. Ale nie ma też gorszego! Jesteś najlepszym rodzicem, jakim możesz dzisiaj być! I skoro czytasz tę książkę (…) to jestem pewna, że chcesz się rozwijać jako rodzic i chcesz dać swojemu dziecku to, co najlepsze! I uwierz mi: to jest najważniejsze.” /A.Milczarek/
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy z Aleksandrą Milczarek, psycholożką i psychoterapeutką, mającą doświadczenie w pracy z młodzieżą, między innymi w telefonie zaufania. Niedawno nakładem wydawnictwa Sensus ukazała się książka autorstwa Oli „Nastolatki na rozdrożu. Jak się nie zagubić, wspierając swoje dorastające dziecko”. Rozmawiać będziemy zarówno o książce, jak i o nastolatkach, o wspieraniu dzieci ale także o tym, jak ważne jest wsparcie dla samych rodziców. Serdecznie zapraszamy 😊
Sat, 22 Jun 2024 - 43min - 76 - #75 Ajurweda - holistyczna koncepcja zdrowia. Rozmowa z Grażyną Kotlorz
Wszystkie rytmy występujące na naszej planecie, we wszechświecie i w naszych ciałach, tworzą razem wielki, bujny, pulsujący życiem organizm, tak jak drobne nici tworzą jeden wielki, przepiękny gobelin. Jesteśmy częścią tej całości i rezonujemy z nią. Im bardziej jesteśmy w harmonii z tymi naturalnymi cyklami ciała oraz rytmami kosmosu tym lepiej się czujemy.
Dr Partap Chauhan "Ajurweda i piękno"
Spotkanie z Grażyną Kotlorz to strawa dla ducha i ciała oraz źródło wielu inspiracji. Zapraszamy Was do wysłuchania rozmowy wokół tematu ajurwedy i budzenia w sobie energii do działania według własnych rytmów. W naszym ciele odnajdziemy wiele odpowiedzi. Nasza gościni przekonuje, że na wszystko jest odpowiedni moment.
Do usłyszenia!
Grażyna Kotlorz, nauczycielka jogi i ajurwedy. Założycielka i opiekunka merytoryczna studiów podyplomowych Ajurweda – holistyczna koncepcja zdrowia, Ajurweda – holistyczna koncepcja rozwoju oraz Masaże ajurwedyjskie – starożytna sztuka w nowoczesnym gabinecie.
Od 2013 roku prowadzi Studio Pracy z Ciałem Złoty Środek. Organizuje warsztaty i grupy wyjazdowe.
Zlotysrodekstudio.pl
Sat, 08 Jun 2024 - 54min - 75 - #74 Wydawnictwo Wspólne Słowa
Czytamy książki, aby dowiedzieć się kim jesteśmy i kim możemy się stać.
Ursula K.Le Guin
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o projekcie wydawniczym Ani, czyli o tym jak powstało Wydawnictwo Wspólne Słowa, o relacjach z książkami i o kryjącej się za tym pasji.
Zapraszamy na stronę wydawnictwa i polecamy książkę Anne Teachworth Dlaczego właśnie tak wybieramy partnerów.
https://wspolneslowa.pl
Sat, 25 May 2024 - 26min - 74 - #73 Jak życzliwość pozwala nam przetrwać
"Gdziekolwiek jesteś, obyś był szczęśliwy, wolny od bólu, pełen miłości i radości mētta Ajahn Brahm"
"Na tym polega istota i siła metty - jesteśmy w tym, co przynosi życie, zawsze razem". Medytację miłującej życzliwości pięknie opisuje Agnieszka Krzyżanowska w książce Co nas karmi.
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o tym, jak życzliwość może pomóc nam przetrwać w świecie, w którym żyjemy. Frans de Waal w Wieku empatii wskazuje, że to właśnie zdolność łączenia się z innymi i rozumienia innych może przynieść nam najwięcej korzyści. Coraz więcej badań wskazuje na to, że "maksymalizowanie przyjaznego nastawienia" służy nie tylko innym, ale także naszemu zdrowiu. A zainteresowanych odsyłamy nie tylko do odcinka o życzliwości, ale także do książki Przetrwają najżyczliwsi. Serdecznie zapraszamy!
W odcinku wspominamy:
"Osobisty przewodnik po Pradze" Mariusz Szczygieł "Pozwól, że ci opowiem" Jorge Bucay "Przebodźcowani" Ula Sołtys-Para "Opowieści z innej bajki" Marta Nowak Kulpa "Waleczne samowspółczucie" Kristen Neff "Co nas karmi" Agnieszka Krzyżanowska "Wiek empatii" Franz de Waal "Przetrwają najżyczliwsi" Brain Hare, Vanessa WoodsSat, 11 May 2024 - 33min - 73 - #72 O życzliwej obecności dla siebie i dla innych – rozmowa z Agnieszką Krzyżanowską
„Czy zawsze się musimy dopatrywać sensu? Czasami rzeczy są takimi, jakimi są” /Agnieszka Krzyżanowska/
Rozmowa z Agnieszką Krzyżanowską jest jak jej książki – do kontemplowania i do powrotów. Dlatego też powróciłyśmy do spotkania z tą niezwykłą pisarką, autorką kilku książek o uważności i życiu tu i teraz, bez zbędnych potrzeb. W zeszłym roku ukazała się najnowsza książka Agnieszki o radzeniu sobie ze smutkiem i stratą – „Co nas karmi” (książce poświęciłyśmy odcinek #57 https://www.youtube.com/watch?v=cx5TdgCjcwc&t=31s). Dziś rozmawiamy o tym, co się zmieniło od czasu wydania ostatniej książki.
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania odcinka. Do usłyszenia.
W odcinku wspominamy:
Agnieszka Krzyżanowska „Co nas karmi” Agnieszka Krzyżanowska „Prosto i uważnie na co dzień” Carlie Mackesy „Chłopiec, kret, lis i koń” Urszula Sołtys-Para „Przebodźcowani” Nasza poprzednia rozmowa z Agnieszką: #37 https://www.youtube.com/watch?v=ZWI_Zg7CGZs Rozmowa o książce „Co nas karmi”: #57 https://www.youtube.com/watch?v=cx5TdgCjcwc&t=31s)Sat, 27 Apr 2024 - 39min - 72 - #71 "Świat po pracy” - reż. Erik Gandini
„Gdybyście dostawali pieniądze na cały miesiąc bez pracy, co byście robili?” (pytanie Erika Gandiniego w filmie „Świat po pracy”)
„Komuś, kto wraca właśnie z urlopu i myśli: „Muszę rzucić tę robotę”, poradziłabym: najpierw nie zmieniaj nic. Naciśnij pauzę. Zobacz, jak w tej pracy, w której jesteś, stawiasz granice. Jak gospodarujesz w niej swoją energią. Jak gospodarujesz swoim czasem. Na co się zgadzasz wbrew swojej woli. Kiedy bierzesz na siebie za dużo. Jakie masz w tej pracy realne gratyfikacje, oprócz pieniędzy.” (Marta Niedźwiecka, „Zwierciadło” 10/2023)
W dzisiejszym odcinku naszego podcastu podłączamy się pod te pytania, odwołując się do filmu Erika Gandiniego „Świat po pracy” („After work”). W filmie możemy zobaczyć różne konteksty społeczne i różne podejścia do wykonywania obowiązków zawodowych, jednak pytania powyższe mogą chyba mieć wymiar ogólny…
Jest nam bardzo miło, że nas słuchacie i cieszymy się, że jesteście z nami na YouTube, na Spotify i na Apple Podcasts.
Zapraszamy serdecznie i do usłyszenia😊
W odcinku wspominamy o:
Wu Yangshen „Chiński Zen: Droga Szczęścia i Spokoju” Wojciech Eichelberger „Zatrzymaj się” , Urszula Sołtys-Para „Przebodźcowani” Sabine Lück „Dziedziczone blizny” Rutger Bregman „Utopia dla realistów „Naciśnij pauzę” – rozmowa Joanny Olekszyk z Martą Niedźwiecką, „Zwierciadło” 10/2023 Rozmowa z Erikiem Gandinim w ramach Akademii Filmu Dokumentalnego z 6.12.2023r. https://www.youtube.com/watch?v=FpJ7CZ_CvK0Sat, 13 Apr 2024 - 39min - 71 - #70 O twórczym życiu
„Podstawowe składniki kreatywności są dokładnie takie same dla wszystkich: odwaga, magia, pozwolenie, wytrwałość, ufność - te elementy są dostępne dla wszystkich. To wcale nie oznacza, że twórcze życie jest łatwe, oznacza natomiast, że twórcze życie zawsze jest możliwe.” (Elizabeth Gilbert, „Wielka Magia”)
Za Elizabeth Gilbert chcemy zachęcić dziś do twórczego życia – do poszukiwania zasobów w sobie i budzenia odwagi, by kierować się ciekawością a nie strachem.
Książki, do których się odwołujemy:
Elizabeth Gilbert: „Wielka Magia. Odważ się żyć kreatywnie” Krzysztof J. Szmidt: „Kreatywność na 33 sposoby. Odkryj swój twórczy potencjał” Urszula Sołtys-Para: „Przebodźcowani” David O’Hare: „Koherencja rytmu serca 3-6-5” Marcin Matych: „Jak żyć z lękiem” Julie Diamond, Lee Spark Jones: „Droga powstaje gdy idziesz. Psychologia procesu w praktyce” Tina Oziewicz: „Co robią uczucia” I jeszcze przesłanie Ethana Hawke’a: „Give yourself permission to be creative” https://www.youtube.com/watch?v=WRS9Gek4V5Q oraz rozmowa Amy i Arny Mindell: https://www.youtube.com/watch?v=cjAnF25Km1USat, 30 Mar 2024 - 21min - 70 - #69 O zmęczeniu
„- Znowu się zgubiliśmy. – Wielka Panda westchnęła.- Kiedy jestem zagubiony – odpowiedział Mały Smok – pomaga mi zatrzymanie się i przypominanie sobie, gdzie zaczynałem.” (James Norbury, „Wielka Panda i Mały Smok”)
Życie w pośpiechu i w biegu oraz towarzyszące temu zmęczenie to codzienność wielu z nas. Ale czy to naprawdę stan nieunikniony? Czy coś nam przy okazji nie umyka? Czy czegoś nie tracimy?
Zapraszamy do wysłuchania nowego odcinka podcastu, który – mamy taką nadzieję – pozwoli Wam choć na chwilkę wyskoczyć z kolein zmęczenia i odetchnąć.
Książki, o których rozmawiamy:
Urszula Sołtys-Para, „Przebodźćowani. Szukając siebie w świecie nadmiaru” James Norbury, „Wielka Panda i Mały Smok” Wojciech Eichelberger, „Zatrzymaj się” Clarissa Pinkola Estes, „Biegnąca z wilkami” Bronie Ware, „Twój rok na zmianę” Agnieszka Krzyżanowska, „Co nas karmi” Wu Yansheng, „Chiński zen. Droga szczęścia i spokoju”Sat, 16 Mar 2024 - 24min - 69 - #68 "Przebodźcowani", Urszula Sołtys-Para
"Niesamowite i poruszające jest dla mnie, kiedy widzę, jak ktoś odważnie przekracza siebie, aby być tak naprawdę bliżej siebie, dokonuje zmian mimo niepewności."
"W gabinecie słyszę również historie mężczyzn, którzy chcą i potrzebują przewartościować swoje życie, spędzać więcej czasu z dziećmi, robić częściej to, co lubią (sport, sztuka, podróże), i szukają zmiany. Szukają siebie, swego miejsca, swojej przestrzeni- chcą odkryć swoją Pestkę (mówiąc za Natalią de Barbaro), znaleźć swój Dom, poczuć wewnętrzny Spokój."
Ula Sołtys-ParaSzukanie równowagi w świecie nadmiaru, gdzie coraz częściej czujemy się przeciążeni i przebodźcowani otaczającą nas rzeczywistością, jest tematem najnowszej książki Uli. Jak wyjść z bezruchu w kierunku ruchu, z zamrożenia w kierunku rozmrożenia, z nadmiaru w umiar?
"Nigdy nie jest za późno na zmianę, by odkryć, ze masz wybór i wolność w sobie."Serdecznie zapraszamy do wysłuchania odcinka!
"Stulecie samotnych" Noreena Hert "Oczarowanie" Katherine May "Krótko i szczęśliwie" Agata Romaniuk "Przetrwają najżyczliwsi" Brian Hare, Vanessa Woods
Książki, o których również wspominamy:Sat, 02 Mar 2024 - 35min - 68 - #67 „Dlaczego właśnie tak wybieramy partnerów” Anne Teachworth
Zapraszamy dziś do wysłuchania rozmowy o nowej na polskim rynku książce, dotyczącej uzdrawiania relacji w parze, autorstwa terapeutki Gestalt Anne Teachworth.
Autorka zapoznaje nas z systemem psychogenetycznym, tłumaczy, czym jest wzorzec wewnętrznej pary i udziela wskazówek do rekonstrukcji wzorców, które nam nie służą. Przedstawione w książce ćwiczenia mogą być niezwykle pomocne tak dla terapeutów, jak i dla samych czytelników, którzy pragną lepiej zrozumieć siebie i swoje wzorce relacji.
Serdecznie zapraszamy :)
Do usłyszenia :)
Książki, o których opowiadamy:
Anna Teachworth "Dlaczego właśnie tak wybieramy partnerów" Judith Viorst „Małżeństwo dla zaawansowanych” Mark Wolynn „Nie zaczęło się od Ciebie” Lindsay C. Gibson „Wychowani przez niedojrzałych emocjonalnie rodziców” Sabine Lück „Dziedziczone blizny”Nawiązujemy również do podcastów:
Wspólne Słowa #61 Dobra relacja w związku a przekazy rodzinne https://www.youtube.com/watch?v=2y-_o3PAeEU Wspólne Słowa #66 Nordyckie opowieści – rozmowa z The Haldi Project https://www.youtube.com/watch?v=hh00vmATw2w The Diary Of A CEO - Esther Perel: The trick to fix sexual desire in any relationship https://www.youtube.com/watch?si=UpIpKoMknxkvjgOW&v=nTWXfo7narw&feature=youtu.beSat, 17 Feb 2024 - 29min - 67 - #66 Nordyckie opowieści - rozmowa z The Haldi Project
W The Haldi Project Agnieszka i Kimmo tworzą własne kompozycje i aranżacje, inspirując się kulturą i muzyką krajów nordyckich. W naszej wspólnej rozmowie pojawią się wątki związane z ich twórczością, ale również życiem w dwóch krajach: w Polsce i w Finlandii.
Nie zabraknie także pytania o odwagę...
Serdecznie zapraszamy!
Obecny skład The Haldi Project to: Agnieszka Kotulska-Rahunen na wiolonczeli, Kimmo Rahunen na gitarze i samplerze oraz Karol Tobor na skrzypcach.
W odcinku:
"Wielki atlas małych przyjemności" Olga Ślepowrońska, ilustracje Anna Mazurkijević-Fila
"Siostrzeństwo świętej sauny" reż. Anna Hints
"Pieśni z dalekiej wyspy. ISLANDS SONGS" reż. Baldvin Zophoniasson
"Narracyjna terapia więzi. Przewodnik psychoterapeuty par" Szymon Chrząstowski
Sat, 03 Feb 2024 - 40min - 66 - #65 "Oczarowanie" - jak odzyskać zauroczenie światem?
Kamień nie potrzebuje ani słońca, ani wody, by żyć; rośliny potrzebują wody, ziemi i słońca, a także kamieni; słońce potrzebuje kamieni, by istnieć, zwierzęta potrzebują roślin, kamieni, wody, słońca i ziemi, by przetrwać; ludzie potrzebują zwierząt, roślin, kamieni, ziemi, wody i słońca; człowiek jest więc ze wszystkich stworzeń najbardziej zależny od natury.
Guy Corneau
Natura odmierza czas inaczej niż człowiek.
Clarissa Pinkola Estes
Powinniśmy pozwolić działać naturze, ograniczać raczej nas niż ją. Bo kiedy przeminiemy, a jestem tego pewien, natura i tak znajdzie sposób, żeby zrobić swoje.
To słowa Jona - jednego z bohaterów reportażu "Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii".
Dzisiaj rozmawiamy o tym, co dzieje się na Islandii, o aktualnych wydarzeniach, ale także o tym dlaczego na wyspie wszystko się ze sobą łączy. Dowiecie się, do czego może służyć składany las i jak odnaleźć połączenie ze światem natury.
Serdecznie zapraszamy!
W odcinku wspominamy:
"Oczarowanie" Katherine May "Zostanie tylko wiatr. Fiordy Zachodniej Islandii" Berenika Lenart, Piotr Mikołajczak "Ostatnie dziecko lasu" Richard Louv "Las leczy rany" rozmowa z Piotrem Stasikiem w: Newsweek Psychologia Dziecka 1/2024 "Biegnąca z wilkami" Clarissa Pinkola Estes "13 Pierwotnych Matek Klanowych" Jamie Sams "Psychologia twórczości w praktyce" Amy Mindell "Co uczucia robią nocą" Tina Oziewicz Podcast Drzazgi Świata https://open.spotify.com/show/64i6zF9kVEvkqR1vPx9pSM?si=Xwih3xN1SHSxRBjkwu8Fyg Właśnie Tak! https://youtu.be/0EEFaupEE8k?si=1zF7X22x9iDV2TkLSat, 20 Jan 2024 - 30min - 65 - #64 Zrozumieć schizofrenię - rozmowa z Sabiną Muchą
„Tym, którzy więcej czują i inaczej rozumieją i dlatego bardziej cierpią, a których często nazywamy schizofrenikami.” - W ten sposób o wrażliwych osobach, którzy doświadczyli kryzysu psychicznego pisał Antoni Kępiński ponad 50 lat temu! Książka nadal może być odbierana jako dzieło literackie jednak realność psychiatrii zmieniła się przez ten czas o 180 stopni!
O tym, jak dziś rozumiana jest schizofrenia rozmawiamy z Sabiną Muchą, którą miałyśmy przyjemność gościć w naszym podcaście. Sabina jest psycholożką, psychoterapeutką, terapeutką środowiskową i specjalistą terapii środowiskowej. Od ponad 20 lat pracuje w Śląskim Stowarzyszeniu Ad Vitam Dignam. Ponadto prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Katowickim Instytucie Psychoterapii. Serdecznie zapraszamy!
Sat, 06 Jan 2024 - 35min - 64 - #63 Świetni nastoletni - czyli rozmowa o nastolatkach
„Najlepszą gwarancją dobrych relacji i z nastolatkiem jest dobra wola, aby rozwijać się razem z nim. Nie jesteście już co prawda odpowiedzialni za jego wychowanie, ale nadal spoczywa na Was odpowiedzialność za wasze relacje, co, jak wiadomo, jest najważniejszym elementem wychowania. Życzę Wam, żebyście umieli czerpać z tego radość!”
/Jesper Juul, „Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?”/
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o nastolatkach – osobach szukających autonomii, ale i potrzebujących dojrzałych dorosłych obok siebie. Chciałybyśmy odczarować spojrzenie na młodych ludzi, postrzeganych jako problemowi.
A na koniec zaproszenie-niespodzianka 😊 Coś dla rodziców, którzy na co dzień żyją właśnie z nastolatkami 😊
Zapraszamy😊
Wspominane książki:
Joanna Szulc „Kochaj i pozwól na bunt” B. Hohnen, J. Glimour, T. Murphy „Niezwykły mózg nastolatka” Gordon Neufeld, Gabor Mate „Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów” Joanna Flis „Co ze mną nie tak” Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski „Uwięzieni w słowach rodziców” Jesper Juul „Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?” Jorge Bucay „Opowiastki do przemyślenia”Cytowane rozmowy:
Wspólne Słowa: #58 Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży - rozmowa z Kasią Sitnik-Warchulską https://www.youtube.com/watch?v=bdMojPrhv6c K3 Podcast Dariusza Bugalskiego: Rodzice (rozmowa z Agnieszką Kozak) https://www.youtube.com/watch?v=CG2B3qCGn_4Rodziców zainteresowanych dołączeniem do grupy psychoedukacyjno-wspierającej dla rodziców nastolatków zapraszam do kontaktu: u.soltys@gmail.com
Szczegóły: http://www.twojpsycholog.net.pl/grupa/
Sat, 16 Dec 2023 - 33min - 63 - #62 Terapia EMDR - rozmowa z Joanną Barszczewską
"Im bardziej próbujemy się odciąć, tym trudniej nam jest poskładać naszą historię. Terapia jest takim układaniem wspomnień na nowo w całość."
Z naszą wspaniałą gościnią Joanną Barszczewską porozmawiamy o tym, czym różni się perspektywa psychoterapii EMDR od innych modalności. Dziś już wiemy, że nawet najgłębiej zakorzenione wzorce i sieci pamięciowe mogą zostać zmodyfikowane. Terapia EMDR jest procesem integracji wspomnień, korzysta z dokonań neuronauki i pomaga przepracować traumatyczne doświadczenia.
Z perspektywy psychoterapeutki i superwizorki EMDR „symptomy, objawy pacjentów nie mówią o tym kim pacjent jest, tylko o tym, co mu się przydarzyło. To były kiedyś najlepsze sposoby, najlepsze strategie, które pomogły naszym pacjentom przetrwać. Tylko problem polega na tym, że idą później z nimi przez życie i się o nie trochę potykają. Tak trafiają na terapię."
Joanna Barszczewska, filozofka, psycholożka, psychoterapeutka i superwizorka EMDR.
Książki, o których wspominamy w odcinku:
Co ci się przydarzyło? Rozmowy o traumie, odporności psychicznej i zdrowieniu, Bruce Perry, Oprah Winfrey To (nie) ja. Jak zaakceptować dawne traumy i pójść dalej, Anabel Gonzalez Chłopiec, kret, lis i koń, Charlie MackesySat, 02 Dec 2023 - 38min - 62 - #61 Dobra relacja w związku a przekazy rodzinne
"Mogę wybrać, że będę w sztuce, w którą włożyli mnie rodzice, ale mogę wybrać, że będę reżyserem swojego życia i zdecydować jaki scenariusz dla siebie napiszę."
Uwięzieni w słowach rodziców, A.Kozak, J.Wasilewski
W tym odcinku porozmawiamy o zdrowej współzależności i o tym w jaki sposób rozpoznanie przekazów transgeneracyjnych może nam pomóc odnaleźć się w złożonym świecie relacji.
Jaki scenariusz znasz z życia relacji partnerskiej swoich rodziców i dziadków? Jaka jest Twoja wewnętrzna para?
Czy znasz przekazy, które wspierają Cię w budowaniu zdrowych relacji?
Sposób w jaki opowiadamy swoje partnerskie historie i czerpiemy z wzorców może budować mosty i wspierać nas na drodze do "wolnego serca" i szczęśliwych relacji.
Serdecznie zapraszamy!
W odcinku wspominamy:
Esther Perel "Inteligencja erotyczna" Anne Teachworth "Dlaczego właśnie tak wybieramy partnerów" Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski "Uwięzieni w słowach rodziców" Anne Schutzenberger "Tajemnice przodków" Urszula Sołtys-Para "Moc Relacji"Sun, 19 Nov 2023 - 29min - 61 - #60 "Wszystko mamy w sobie" - rozmowa o medytacji z Ewą Gorgoń
"Nie bójmy się siebie kochać i podążać za za swoim sercem" Ewa Gorgoń
Z naszą dzisiejszą gościnią Ewą Gorgoń, nauczycielką jogi z powołania, porozmawiamy o medytacji. Przyjrzymy się naszym własnym przekonaniom na ten temat, sprawdzimy od czego rozpocząć praktykę i co według Ewy jest kluczem do dobrej medytacji.
Być może ta rozmowa stanie się kolejnym krokiem na drodze do rozpoczęcia lub pogłębiania własnej praktyki lub po prostu świetną dawką motywacji, bo jak mówi Ewa "wszystko mamy w sobie".
W odcinku wspominamy:
Daniel Goleman "Trwała przemiana", "Dlaczego medytujmy" Yuval N. Harari "21 lekcji na XXI wiek" Jack Kornfield "Mądrość serca", "Oświecenie serca"Ewa Gorgoń
Certyfikowana nauczycielka jogi i medytacji. Założycielka pięknej przestrzeni Ewa Lily Yoga Studio w Piekarach Śląskich oraz #dbamosiebie w serwisie Instagram. Organizatorka warsztatów rozwojowych oraz wyjazdów z jogą, medytacją i dźwiękiem w kraju i za granicą.
https://www.youtube.com/@ewalilyyoga
Fri, 05 Jan 2024 - 46min - 60 - #59 NARM - praca z traumą
„W cyklu zdrowienia połączenie z naszym ciałem, emocjami i siłą życiową pozwala na większy kontakt z innymi, a z kolei kontakt z innymi wspiera większy kontakt z samym sobą.” (Laurence Heller)
Doświadczenie traumy sprawia, że stajemy się odłączeni od samych siebie. W procesie terapii dążymy do integracji wielu rozczłonkowanych przez traumę poziomów. Jednym z podejść, zwracających uwagę na połączenie ciała, intelektu, emocji i ducha jest NARM - Neuroafektywny Model Relacyjny – autorstwa Laurence’a Hellera. W naszym odcinku pokrótce przedstawiamy ten właśnie model, wspominając o wybranych technikach pracy i roli zasobów, które nas wzmacniają. Zaprosimy Was także do pogłębienia kontaktu z samym sobą.
Książki, o których wspominamy:
Laurence Heller, Aline LaPierre „Leczenie traumy rozwojowej” Bessel van der Kolk „Strach ucieleśniony” Peter Levine „Głos wnętrza”, „Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy" Agnieszka Krzyżanowska „Co nas karmi”Polecamy podcast "Transfroming Trauma" dostępny na Spotify. Odcinki, o których wspominamy:
Rozmowa z Nancy McWilliams: https://spotify.link/rXAsytOu8Cb Rozmowa z Isabelle Shook: https://spotify.link/RZ9XccWu8CbNasze wcześniejsze odcinki, do których nawiązujemy:
Rozmowa z Olą Światowską z @Integracja sensoryczna – odcinek #43: https://www.youtube.com/watch?v=GjlGMr3frg8 O książce „Co nas karmi” Agnieszki Krzyżanowskiej @agnesonthecloud – odcinek #57: https://www.youtube.com/watch?v=cx5TdgCjcwc&t=10sSat, 21 Oct 2023 - 33min - 59 - #58 Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży - rozmowa z Kasią Sitnik-Warchulską
Naszą rozmówczynią jest Katarzyna Sitnik-Warchulska, specjalistka psychologii klinicznej dzieci i młodzieży.
Porozmawiamy o różnicach kulturowych w diagnozie klinicznej, o play therapy i podejściu systemowym w psychoterapii dzieci i młodzieży.
Kasia przybliży nam szeroką perspektywę terapii rozwojowej:
„towarzyszenia dziecku lub młodemu człowiekowi w tym, aby pomimo trudności osiągał rożne zadania, które są istotne z punkty widzenia rozwoju, czyli osiągał tzw. zadania rozwojowe nazywane w psychologii >>kamieniami milowymi<< niezależnie od tego czy ma trudności czy nie. Z założeniem, że jeżeli tak się zadzieje to będzie posiadał takie narzędzia osobiste, indywidualne, osobowościowe, które mu pomogą pójść dalej w życiu, niezależnie od tego czy będzie mieć objawy czy ich nie będzie mieć".
Zostawiamy Was z pytaniem Kasi:
"na ile my mamy przestrzeń i możliwość, żeby unosić rozwój naszych dzieci, który niewątpliwie jest też bardziej intensywny i spektakularny z powodu rzeczywistości w której żyjemy?"
Katarzyna Sitnik-Warchulska
psycholożka kliniczna, specjalistka terapii środowiskowej, psychoterapeutka z certyfikatem European Association for Psychotherapy. Konsultantka wojewódzka w dziedzinie psychologii klinicznej w woj. śląskim. Wykładowczyni akademicka. Łączy praktykę z działalnością naukowo-dydaktyczną.
Od ponad 20 lat zajmuje się diagnozą i terapią dzieci, młodzieży oraz rodzin. Autorka kilkudziesięciu wystąpień na konferencjach i zjazdach naukowych. https://youtu.be/WExo_JjfoEc?si=QuJNAXP_pyWNhCDe
Zaangażowana w krajowe i międzynarodowe projekty naukowe dotyczące funkcjonowania dzieci z zaburzeniami zachowania i emocji oraz specyfiki kształtowania relacji terapeutycznej. Autorka publikacji naukowych.
Współautorka książki "E-attachment and Online Communication. The Changing Context of the Clinical Diagnosis and Psychological Treatment".
Współzałożycielka poradni Diada w Gliwicach. https://diada.eu/
Przewodniczy organizacji V Krajowej Konferencji Psychologii Klinicznej w Krakowie 23-25.11.2023r. https://konferencjakliniczna.uj.edu.pl/?komitety=komitet-organizacyjny
Fri, 05 Jan 2024 - 51min - 58 - #57 O rzeczach, które pozwalają nam przetrwać – rozmowa o nowej książce Agnieszki Krzyżanowskiej
„Współczucie zaczyna się w miejscu, gdzie pojawia się smutek. Smutek jest mądry, dobitnie informuje nas, że trzeba się zatrzymać – ale my często go ignorujemy, odcięci od siebie”.
Połowa września, ostre promienie słońca nieco przygasają, jesień przypomina o przemijaniu. Coś się kończy, coś się zaczyna… Agnieszka Krzyżanowska w sposób piękny i subtelny dobiera słowa, by opisać żal, przedzieranie się przez doświadczenie straty i powrót do siebie… Smutek jest nieodzowny. Tak samo, jak i straty w naszym życiu. Jak zatem i gdzie szukać oparcia?
Książki, o których wspominamy:
Agnieszka Krzyżanowska „Co nas karmi. O rzeczach, które pozwalają nam przetrwać”, Judith Viorst „To, co musimy utracić” Agnieszka Jucewicz „Czując” Russ Harris „Zderzenie z rzeczywistością” Rebecca Solnit „Róże Orwella”Nasza rozmowa z Agnieszką Krzyżanowską: #37 „Uważność w praktyce” https://www.youtube.com/watch?v=ZWI_Zg7CGZs
https://www.youtube.com/watch?si=RG4EdMjXPUVP9CyI&v=GdMb6SaIsWk&feature=youtu.be
Polecamy także: „To również przeminie” - Ajahn Brahm
Sat, 23 Sep 2023 - 27min - 57 - #56 Psychoterapia grupowa - rozmowa z Mają de Abgaro Zacharasiewicz i Justyną Serafin-Wójkowską
W dzisiejszym odcinku obalamy mity na temat psychoterapii grupowej i sprawdzamy, jaka jest istota i sens pracy w grupie terapeutycznej. Z pomocną przyjdą nam dwie wspaniałe psychoterapeutki prowadzące grupę terapeutyczną "Spotkanie" w Katowickim Instytucie Psychoterapii: Maja de Abgaro Zacharasiewicz i Justyna Serafin-Wójkowska.
Serdecznie zapraszamy!
http://k-i-p.pl/otwarta-grupa-terapeutyczna-spotkanie
„My się rodzimy w relacji. Potrzebujemy wyjść poza schemat radzenia sobie samemu, tak jak być może musieliśmy sobie radzić od wczesnego dzieciństwa z tym, co się w nas pojawiało. Zostawaliśmy niejednokrotnie sami. I to stanowi ogromny przełom, kiedy zaczynamy tego doświadczać i tak mówią uczestnicy naszej grupy - »aha ja nie muszę zostawać z tym sama, mogę podzielić się tym z innymi«. I to czyni ogromną różnice. Te osoby mają szansę odkryć, że grupa jest tym źródłem, z którego mogą czerpać".
Maja de Abgaro Zachariasiewicz - psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka. Pracuje w nurcie psychoterapii integracyjnej.
„Jakbyśmy się zastanowiły razem ze słuchaczami, kiedy i jak, w jakich okolicznościach rodzi się życie psychiczne w człowieku? Życie psychiczne w człowieku rodzi się w relacji. Jeżeli coś zostało zatrzymane, zablokowane, nierozwinięte, to relacja i bycie w grupie jest najlepszym miejscem do tego, żeby to się na głębokim poziomie wyleczyło. I żeby poza wszystkimi zmianami, które są ważne dla każdej konkretnej osoby, budowała się taka ufność, zwłaszcza w tym zatomizowanym i samotnym świecie, że jeżeli czegoś mi zabraknie w życiu, to ja wiem, jak i potrafię po to sięgnąć, potrafię poprosić o pomoc".
Justyna Serafin-Wójkowska - psycholożka i certyfikowana psychoterapeutka, mediatorka. Pracuje nurcie systemowym i ericksonowskim.
W odcinku:
Irvin Yalom "Psychoterapia grupowa"Sat, 17 Jun 2023 - 46min - 56 - #55 "Nie zaczęło się od Ciebie" Mark Wolynn - rozmowa o psychogenealogii
"Gdy ukryta lojalność ogranicza naszą wolność i nakłada na nas więzy, trzeba ją koniecznie wyciągnąć na światło dzienne, a tym samym powstrzymać niechcianą powtarzalność nieszczęść, chorób, traum". (Anne Ancelin Schutzenberger)
"Istotą mojej pracy jest zakończenie cyklu cierpienia powtarzającego się w kolejnych generacjach". (Mark Wolynn)
"Historia, która potrzebuje opowiedzenia, musi zostać opowiedziana". (Mark Wolynn)
Zapraszamy do rozmowy o psychogenealogii i jej zastosowaniu w praktyce terapeutycznej. Psychogenealogia służy rozpoznawaniu, zrozumieniu i rozwikłaniu rodzinnych supłów, tak aby wzorce przekazywane następnym pokoleniom prowadziły do równowagi w relacjach rodzinnych. Przybliżymy temat genogramu i jego potencjału klinicznego. Jak pisze Mark Wolynn "historia rodziny to nasza historia. Czy nam się to podoba, czy nie, nosimy ją w sobie".
W odcinku:
Anne Anceline Schutzenberger "Tajemnice przodków", "Psychogenealogia w praktyce" Mark Wolynn "Nie zaczęło się od Ciebie" Monica McGoldric, Randy Gerson, Sylvia Shellenberger "Genogramy"Sat, 10 Jun 2023 - 25min - 55 - #54 Psychoterapia, leczący dotyk i dźwięk - rozmowa z Aleksandrą Kręgowską
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Olą Kręgowską, dźwiękoterapeutką, i terapeutką-czaszkowo krzyżową o holistycznych metodach wspomagania procesu zdrowienia i przywracania równowagi układu nerwowego. Ola przybliża nam temat terapii czaszkowo-krzyżowej, terapii dźwiękiem oraz łagodnej bioenergetyki Evy Reich. Razem sprawdzimy czym jest "świątynia wewnętrznego spokoju", "oddech życia" i "koherencja serca".
https://youtu.be/KiLcLXHIeSQ
Ola Kręgowska założycielka Studio Harmonia w Tychach. Psychoterapeutka, psycholożka, prowadzi terapię indywidualną, terapię par i rodzin. Zajmuje się także biodynamiczną terapią czaszkowo-krzyżową oraz terapią dźwiękiem. Do swojej praktyki wprowadza elementy łagodnej bioenergetyki. Prowadzi warsztaty rozwojowe i psychoedukacyjne.
http://harmonia.slask.pl
https://www.facebook.com/OKregowska/
W odcinku:
Arnold Mindell, Psychologia i szamanizm Alexander Lowen, Duchowość ciała Thich Nhat Hanh, Cisza. Siła spokoju w świecie pełnym zgiełku Richard C. Overly, Masaż dotyk motyla Dr Evy Reich David O'Hare, Koherencja rytmu serca 3-6-5Sat, 03 Jun 2023 - 47min - 54 - #53 Wysoka wrażliwość
W dzisiejszym odcinku zastanawiamy się wspólnie w jaki sposób etykietowanie za pomocą skrótu WWO lub WWD może być dla nas pomocne. Za Elaine Aron przybliżymy akronim DOES i porozmawiamy o tym, czym charakteryzuje się wysoka wrażliwość. Sięgamy także po pracę Ilse Sand nad wrażliwością.
Umiejętność wspierania siebie i dziecka możemy rozwijać i ćwiczyć na rożne sposoby, o czym przeczytacie w nowej książce Uli. Nie ma rozmiaru (lub etykiety), który pomieści wszystkich. Proszenie o pomoc i otwieranie się na przyjmowanie wsparcia od innych może być tym trudniejsze, im bardziej go potrzebujemy.
Ćwiczmy zatem: troskliwe wspieranie siebie, życzliwą obecność i uważność na nasze prawdziwe potrzeby.
Książki:
Elaine Aron, Wysoko wrażliwi rodzice Ilse Sand, Wrażliwość dar czy przekleństwo Ula Sołtys-Para, Dziecko wysoko wrażliwe (Wydawnictwo Sensus)Sat, 27 May 2023 - 30min - 53 - #52 "Dziecko wysoko wrażliwe" - rozmowa z Ulą Sołtys-Parą
„Połączenie wrażliwości i odwagi może zmieniać świat" (Urszula Sołtys-Para)
W najnowszym odcinku porozmawiamy o książce Uli „Dziecko Wysoko Wrażliwe". To poradnik dla rodziców dzieci wysoko wrażliwych (i nie tylko). Znajdziecie w nim rzetelną wiedzę na temat wysokiej wrażliwości i moc inspiracji jak mądrze wspierać siebie i dziecko. W rozmowie poruszymy temat wzmacniania odporności psychicznej u dzieci, uczenia się dbania o granice, radzenia sobie z wyzwaniami. Jako rodzice, opiekunowie i nauczyciele możemy stwarzać okazje do ćwiczenia "mięśnia odwagi", tak aby dzieci mogły wzmacniać i budować swoje kompetencje czerpiąc ze swojej wrażliwości i zasobów.
Książka dostępna do kupienia w przedsprzedaży na stronie Empiku: https://www.empik.com/dziecko-wysoko-wrazliwe-jak-je-madrze-wychowac-i-wspierac-soltys-para-urszula,p1374233548,ksiazka-p
Premiera: 23 maja!
W odcinku:
„Dziecko wysoko wrażliwe" Urszula Sołtys-Para „Droga do siebie. O poczuciu wartości" Ewa Woydyłło „Twoje kompetentne dziecko" Jesper Juul „Zbyt miła" Marjorie White PellegrinoKsiążkę pięknie wydało Wydawnictwo Sensus, a patronatem objął ją nasz podcast oraz Polski Instytut Ericksonowski.
Sat, 20 May 2023 - 33min - 52 - #51 "Opowieści z innej bajki" - rozmowa z Martą Nowak-Kulpą
„Za swoimi pacjentami powtarzam sobie i innym, że trzeba żyć. Tak dobrze jak to możliwe. Teraz, bo szkoda czasu. Życie to zmiany, a największa zmiana świata zaczyna się od najmniejszej zmiany siebie.” – tak na stronie internetowej pisze gościni naszego nowego odcinka Marta Nowa Kulpa, autorka książki „Opowieści z innej bajki czyli niepamiętnik psychoterapeutki”.
Marta Nowak-Kulpa – psycholożka, psychoterapeutka ericksonowska, pracuje z pacjentami Instytutu Onkologii w Gliwicach, prowadzi warsztaty w kraju i na świecie (min. na Węgrzech, w USA, Australii), jest członkinią The International Society of Hypnosis i współpracuje z Australian Society of Hypnosis (Perth) oraz Milton H. Erickson Institute of the Bay Area (California) i Polskim Instytutem Ericksonowskim, prowadzi praktykę prywatną w Gliwicach.
Gdzie można kupić książkę: https://martanowakkulpa.pl/ksiazka-opowiesci-z-innej-bajki/
Gdzie można usłyszeć Martę: https://www.youtube.com/@wasnietakopowiescipsychote976
Strona Marty na fb: Właśnie tak. Opowieści terapeutyczne
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy 😊
Oprócz książki „Opowieści z innej bajki”, w odcinku polecamy także:
Jay Haley „Niezwykła terapia” Krzysztof Klajs „Poznawanie pacjenta w psychoterapii ericksonowskiej” Sidney Rosen „Mój głos podąży za tobą”Fot. Grzegorz Juziak
Sat, 13 May 2023 - 38min - 51 - #50 "Opowieści z innej bajki, czyli niepamiętnik psychoterapeutki" Marta Nowak-Kulpa
Jednak świat dzisiaj to świat, którego nie znaliśmy do tej pory, zatem pora by spożytkować dostępne zasoby i zacząć zasiewać zmiany w nowych przestrzeniach.(Marta Nowak-Kulpa)
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o książce wspaniałej psychoterapeutki ericksonowskiej Marty Nowak-Kulpy „Opowieści z innej bajki, CZYLI NIEPAMIĘTNIK PSYCHOTERAPEUTKI".
Książka ukaże się już 10 maja, a już za tydzień będziemy miały przyjemność gościć samą autorkę.
Marta Nowak-Kulpa w unikalny sposób opisuje proces psychoterapii ericksonowskiej. Z lekkością dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą, udowadniając, że zmiana jest możliwa. Książka i zawarte w niej historie wzmacniają nadzieję, prowadzą ku zdrowiu i poczuciu pełni.
Do tej książki i jej autorki będziemy jeszcze wiele razy z radością powracać.
W odcinku:
Marta Nowak-Kulpa „ Opowieści z innej bajki, czyli niepamiętnik psychoterapeutki" Irvin D. Yalom „Kat miłości” Bogda Pawelec „Czekając na bociana. Opowieści terapeutyczne o niepłodności” Jeffrey A. Kottler, Jon Carlson „Mumia przy rodzinnym stole” Jay Haley „Niezwykła terapia” Ula Sołtys-Para „Dziecko wysoko wrażliwe. Jak je mądrze wychować i wspierać" „Stutz" „Rodzina Soprano" Kanał youtube Właśnie Tak! „Pierdoła" https://youtu.be/ANMYc1Bgle0Sat, 06 May 2023 - 21min - 50 - #49 Odwaga i edukacja - rozmowa z Mikołajem Marcelą
Tacy już po prostu jesteśmy – skazani na popełnianie kolejnych błędów na naszej drodze do wspólnego tworzenia lepszej przyszłości. Ważne jednak, by być gotowym zarówno na nieuniknione zmiany, jak i błędy, które popełnimy, wprowadzając je w życie. Wszak tak właśnie się uczymy: popełniając błędy i wyciągając z nich wnioski. (Mikołaj Marcela, „Patoposłuszeństwo. Jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności i co z tym zrobić?”)
W dzisiejszym odcinku mamy przyjemność rozmawiać z Mikołajem Marcelą – pisarzem i nauczycielem akademickim, który wytrwale i konsekwentnie pisze bestsellerowe poradniki dla rodziców, a od niedawna także dla nastolatków. Nasz gość jest nadzieją na to, że zmiany w edukacji są możliwe 😊 Rozmawiamy o odwadze i dobrych relacjach (w końcu to nasze hasła przewodnie), o tym, jak zmienia się edukacja, o tym, że egzaminy i oceny nie są najważniejsze w życiu, a młodzież potrzebuje od rodziców przede wszystkim akceptacji i miłości.
Dziękujemy Mikołaju za Twój czas, za spotkanie i za wszystkie Twoje piękne i mądre słowa!
Książki Mikołaja Marceli, do zapoznania z którymi gorąco zachęcamy:
„Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem. Jak przygotować się na dorosłość” „Dlaczego szkoła cię wkurza i jak ją przetrwać” „Patoposłuszeństwo. Jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności i co z tym zrobić?” „Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat” „Jak nie zgubić dziecka w sieci? Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie” (współaut. Zyta Czechowska) „Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem. Edukacja, w której dzieci same chcą się uczyć i rozwijać” „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens” „Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start. Edukacja i rozwój zgodne z naturalnymi potrzebami przedszkolaka” (współaut. Anita Janeczek-Romanowska) „Best seler i zagadka znikających warzyw” „Best seler i tajemnica rodu kokosów”W odcinku wspominamy także o:
Emilie Pine „O tym się nie mówi" Matthew Walker „Dlaczego śnimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych” Kanał Krzysztofa Maja: https://www.youtube.com/@KrzysztofMMaj I jeden z kilku odcinków z Mikołajem Marcelą: https://www.youtube.com/watch?v=_cdpjnT47QISat, 29 Apr 2023 - 1h 03min - 49 - #48 Depresja u dzieci i profilaktyka według Martina Seligmana
Musimy dbać o mocną więź z dziećmi, aż nasze zadanie zostanie wypełnione. musimy to robić nie z egoizmu, ale aby młodzi mogli się rozwijać. Nie po to, by ich przy sobie zatrzymywać, lecz żeby pozwolić im w pełni wykorzystać swój potencjał. Musimy dbać o mocną więź z dziećmi, aż same będą wystarczająco silne, by sobie poradzić– G. Neufeld, G. Mate, „Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów”
W 1997 roku ukazała się w Polsce książka Martina Seligmana „Optymistyczne dziecko", w której autor zaproponował swój Pensylwański Program Zapobiegania Depresji. Być może temat jest jeszcze bardziej aktualny w świetle aktualnych, świeżo opublikowanych wyników badań przeprowadzonych przez Fundację UNAWEZA, dotyczących stanu zdrowia psychicznego dzieci w Polsce.
O tym dziś rozmawiamy – o zatrważających danych i propozycjach profilaktyki wg sugestii Martina Seligmana. Tematu nie wyczerpujemy, zachęcamy do lektur, które poszerzą wiedzę i mogą być pomocne w profilaktyce depresji.
Nie powiedziałyśmy o numerze telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Niniejszym uzupełniamy: 116 111 – przekażcie dzieciom a one niech przekażą swoim znajomym. https://116111.pl/
Wiedzieć, gdzie szukać pomocy – to także sprawczość!
Zapraszamy do wysłuchania odcinka i podzielenia się nim z innymi, jeżeli uznacie, że warto.
Źródła, o których wspominamy:
Aneta Pawłowska-Krać „O leczeniu psychiatrycznym w Polsce” Martin Seligman „Optymistyczne dziecko” Gordon Neufeld, Gabor Mate „Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów” Konrad Ambroziak, Artur Kołakowski, Klaudia Siwek „Nastolatek a depresja” Agnieszka Jucewicz „Czasem czuję mocniej” Podcast Madame Monday – po dorosłemu. Odcinek: „Co Młode Głowy mają w głowach” z dnia 17.04.2023 Wyniki raportu Młode Głowy o stanie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - Fundacja UNAWEZA Susan David: The gift and power of emotional courage Kwestionariusze Seligmana (wersja polska dostępna w książce „Optymistyczne Dziecko”)Sat, 22 Apr 2023 - 24min - 48 - #47 "Stulecie samotnych" Noreena Hertz
Wierzę, że czasami łatwiej obudzić się z uczuciem, że człowiek jest sam, kiedy tak jest rzeczywiście, niż obudzić się koło kogoś drugiego z poczuciem samotności. Liv Ullmann "Przemiany"
Punktem wyjścia jest dziś dla nas książka „Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi” Noreeny Hertz – holistyczne spojrzenie na samotność. Temat jednak absorbuje (a także zaciekawia i zarazem niepokoi) wybitną i cenioną przez nas psychoterapeutkę Esther Perel.
Czy we współczesnym świecie istnieje ryzyko zaniku empatii? Czy można związać się z osobą nie-ludzką, ale wirtualną? Czy samotność może być również stanem pożądanym? Zastanawiamy się nad tymi i innymi, podobnymi pytaniami i zachęcamy do własnych refleksji.
Zapraszamy serdecznie!
Książki, o których wspominamy:
Noreena Hertz „Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi” Katarzyna Tubylewicz „Samotny jak Szwed” Rebecca Solnit „Nadzieja w mroku” Waldemar Kuligowski „Drugi mąż czwartej żony” Joanna Concejo „Pan Nikt”Filmy:
Miłość Larsa (2007), reż. Craig Gillespie Jestem twój (2021), reż. Maria Schrader Wystąpienie Esther Perel "On The Other AI: Artificial Intimacy" https://www.youtube.com/watch?v=vSF-Al45hQUMontaż: Oskar Światowski
Sat, 15 Apr 2023 - 36min - 47 - #46 "Przędza" Natalia de Barbaro oraz "O tym się nie mówi" Emilie Pine
„Wstyd potrzebuje trzech rzeczy, aby rosnąć: tajemnicy, ciszy i osądu. Wstyd zmniejsza się, gdy opowiadamy innym naszą historię. Kurczy się i maleje z każdym wypowiedzianym słowem, aż w końcu znika." (Bréne Brown)
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o dwóch pisarkach przełamujących wstyd i zmowę milczenia, opowiadających o poszukiwaniu wewnętrznej wolności, własnego głosu i sprawczości. Razem sprawdzamy jak wyjść do radości i obudzić ją w sobie, ponieważ nie możemy uzdrowić czegoś o czym nie mówimy, co wypieramy, na przykład udając, że tego nie ma, tłumiąc to w sobie lub zaprzeczając temu co czujemy.
Natalia de Barbaro
Psycholożka, pisarka, poetka. Twórczyni warsztatów Własny Pokój. Wspiera kobiety w odzyskiwaniu wewnętrznej wolności i tworzeniu sieci wsparcia.
Emilie Pine
Pisarka, naukowczyni i wykładowczyni uniwersytecka (University Collage Dublin). Związana także z National Maternity Hospital w Dublinie. Wykłada wiedzę o dramacie współczesnym. Uczy studentów wypowiadania się i mówienia głośno pomimo strachu.
To kobiety potrafią mówić o słabości i sile. Mówią z miejsca, gdzie codzienność nie jest już polem bitwy i walki z samą sobą. Z miejsca, z którego widać rzeczy wyraźnie i jasno, gdzie jest też przestrzeń dla wątpliwości i zadawania pytań. Z miejsca dodawania otuchy innym kobietom i pozwalania, aby to mężczyźni je wspierali. Z miejsca, w którym nie ma zgody na przemoc, dyskryminację lub sprowadzanie wartości kobiety do jej wyglądu.
W odcinku:
Tsabary Shefali "Radykalne przebudzenie do autentycznego życia" Emilie Pine "O tym się nie mówi" Natalia de Barbaro "Przędza" "Julia" https://youtu.be/aon49topYHo "The Worlds of Ursula K. Le Guin" https://youtu.be/m6YU4CLvm-wSat, 08 Apr 2023 - 25min - 46 - #45 "Weź to na spokojnie" - rozmowa z Natalią Kołaczek o Szwecji i nie tylko
Z Natalią Kołaczek połączyła nas szwedzka fika, bo "przerwa na kawę to niemalże świętość, której nie wolno naruszać".
Natalia z lekkością dzieli się swoją pasją i zainteresowaniami, opisuje jak wygląda rozmowa po szwedzku i w jaki sposób Szwecja uczy spokoju.
Ta det lugnt! - dosłownie "weź to na spokojnie", wrzuć na luz, bez nerwów, spokojnie.
Na okładce książki autorstwa Natalii " I cóż, że o Szwecji" znajdziemy okno i czerwonego drewnianego konika.
„To okno miało symbolizować moją perspektywę. Żeby w tym takim obserwowaniu innych z zewnątrz podchodzić z dużą otwartością i nie bać się sprawdzać czegoś na własna rękę".
Serdecznie zapraszamy.
W odcinku:
Natalia Kołaczek "I cóż, że o Szwecji" Książki Elizabeth Åsbrink w tłumaczeniu Natalii Kołaczek David Thurfjell Forest People: How Nature Became the Religion of the Swedes (Granskogfolk: hur nature blev svenskarnas religion, Norstedts, 2020) Wykład "Korontanna" w czasie "infodemii", Wydział Neofilologii UAM https://youtu.be/FDns-H0IbwoNatalia Kołaczek
Tłumaczka i lektorka języka szwedzkiego, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Skandynawistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka książki „I cóż, że o Szwecji” (Wydawnictwo Poznańskie, 2017), nagrodzonej Nagrodą Magellana w kategorii książka podróżnicza. Autorka bloga o Szwecji http://szwecjoblog.blogspot.com/?m=1
Sat, 01 Apr 2023 - 51min - 45 - #44 Girl Power (cz. II)
„Za każdym razem, gdy przeżywasz coś, co każe ci się zatrzymać i zmierzyć ze swoim lękiem, stajesz się silniejsza, odważniejsza i pewniejsza siebie” – Eleanor Roosvelt (za: Caroline Paul, „Girl Power”)
Dziś kontynuujemy wątek Girl Power (rozpoczęty w odcinku #42) rozmawiamy dalej o odwadze (to taki nasz temat rzeka) - by nie bać się czerpać z życia, by próbować realizować marzenia, bo większość ograniczeń jest w naszych głowach; o poczuciu własnej wartości, na czym ją opierać i o tym, by uważnie przyglądać się, co i jak mówimy do dziewczynek, by ich nie zamykać w ciasnych ramach stereotypów, ale wspierać ich moc.
Książki:
Urszula Sołtys - Para „Moc relacji" Glennon Doyle „Nieposkromiona" Jenara Nerenberg „Neuroróżnorodne” Natalia de Barbaro „Przędza" Ewa Woydyłło „Droga do siebie. O poczuciu wartości" Caroline Paul „Girl Power” Emilie Pine „O tym się nie mówi" Tina Oziewicz, Ola Zając „Co lubią uczucia"Filmy:
„Moje Magiczne Encanto”, reż. Jared Bush, Byron Howard „Fleabag”, reż. Harry Bradbeer, Tim Kirkby Reklama: https://youtu.be/XpaOjMXyJGk Wystąpienie Caroline Paul „To raise brave girls, encourage adventure”: https://www.youtube.com/watch?v=qxmEpmCtM3o Wystąpienie Amy Cuddy „Your body language may shape who you are”: https://www.youtube.com/watch?v=Ks-_Mh1QhMcMontaż odcinka: Oskar Światowski
Sat, 25 Mar 2023 - 29min - 44 - #43 Zmysły i integracja sensoryczna - rozmowa z Aleksandrą Światowską
Miałyśmy ogromną przyjemność gościć w gabinecie Aleksandry Światowskiej w Centrum Integra w Tychach. Ola jest certyfikowaną terapeutką integracji sensorycznej, pedagożką, Członkiem Polskiego Towarzystwa Integracji Sensorycznej, certyfikowaną terapeutką st.1 Grow Through Play, GPS – System Rozwoju Poprzez Zabawę, podejście oparte na relacjach. A także autorką:
"Integracja sensoryczna. Przewodnik dla rodziców i opiekunów" "Podejmij wyzwanie. Materiały do określenia trudności w sferze przetwarzania sensorycznego bodźców dla dzieci, rodziców i nauczycieli" "Baltazar mój przyjaciel z ADHD"http://przewodnik.integra.edu.pl/
Ola opowiada o swoich doświadczeniach terapeutycznych i o przebiegu procesu integracji sensorycznej. Dieta sensoryczna, interocepcja, przyjazna przestrzeń sensoryczna - to tylko niektóre z zagadnień poruszonych przez nas w tej rozmowie.
Dziękujemy Ci Olu za piękną rozmowę.
W odcinku wspominamy:
Aleksandra Światowska "Integracja sensoryczna. Przewodnik dla rodziców i opiekunów" Bessel van del Kolk "Strach ucieleśniony" Stuart Shanker, Teresa Barker "Self-Reg" Agnieszka Stążka-Gawrysiak "Self-Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci. Opowieści dla dzieci. O tym, jak działać, gdy emocje biorą górę" Eline Snel "Uważność i spokój żabki" i "Uważność małej żabki" Lunana. Szkoła na końcu świata, reż. Pawo Choyning Dorji https://youtu.be/me8nPv10u84Montaż: Oskar Światowski
Sat, 18 Mar 2023 - 44min - 43 - #42 Girl Power (cz. I)
„Nie mogę przejmować się tym, co mówią inni, bo innych jest dużo i każdy mówi co innego” (Marta Frej)
Dziś rozmawiamy o wspieraniu suwerenności i autonomii u dziewczynek. Rozmawiamy o negatywnych krzywdzących stereotypach na temat dziewczynek, o barierach na jakie napotykają z racji swojej płci, a także o sile płynącej z budzącej się złości i o odwadze, by spełniać marzenia i wzmocnieniu przekonania, że naprawdę wszystko wypada 😊
Temat wokół Dnia Kobiet - dla każdej Kobiety 😊
Zapraszamy serdecznie!
W odcinku wspominamy:
Myla Kabat Zinn „Dary codzienności” Natalia de Barbaro „Czuła przewodniczka” „Wyspa Jadłonomia” Teatr STUDIO Zofia Karaszewska, Sylwia Stano „Ada to wypada” Elena Favili, Francesca Cavallo „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet” Sylwia Chutnik „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek” Glennon Doyle „Nieposkromiona” Paulina Młynarska „Okrutna jak Polka” Clarissa Pinkola Estes „Biegnąca z wilkami” Karolina Lewestam „Mała księżniczka” Geena Davies „How to Thelma&Louise your life”, Glennon Doyle Podcast Mikołaj Marcela „Patoposłuszeństwo” Czasopismo: „Kosmos dla dziewczynek” https://kosmosdladziewczynek.pl/o-fundacji Instagram Marty Frej: https://www.instagram.com/martafrej/ „To nie Wypanda”, reż. Domee Shi „Merida Waleczna”, reż. Mark Andrews, Brenda Chapman Reklama Always https://youtu.be/F_Ep0O5fWN4Montaż odcinka: Oskar Światowski
Sat, 11 Mar 2023 - 28min - 42 - #41 „Żyję dokładnie tak jak chcę” – rozmowa z Katarzyną Tubylewicz
Odcinek dla wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy je kochają.
Naszą gościną jest Katarzyna Tubylewicz - kobieta niezwykle ciekawa świata, otwarta na zmiany i odważna, pisarka, reporterka, kulturoznawczyni, tłumaczka języka szwedzkiego, współautorka podcastu SNACK, instruktorka jogi.
Kasia Tubylewicz dzieli się z nami swoimi obserwacjami, między innymi na temat samotności, miłości i seksu, a także opowiada o nowej książce, nad którą pracuje 😊 Żyjąc po obu stronach Bałtyku (Warszawa i Sztokholm) zyskuje unikalną perspektywę bycia pomiędzy – a my dzięki niej możemy poszerzyć świat naszych definicji i znaczeń.
To była wielka przyjemność móc spotkać się z Tobą, Kasiu – gorąco dziękujemy za czas i inspirującą rozmowę 😊
Zapraszamy na Spotify, YouTube i Apple Podcasts 😊
Będziemy wdzięczne za udostępnianie naszego odcinka i polecanie naszego Podcastu swoim bliskim i znajomym 😊 Z góry dziękujemy😊
Strona autorki: https://katarzynatubylewicz.pl/
Podcast SNACK: https://open.spotify.com/show/6oJDne81i79Q6YwiFn3qAU
Książki autorstwa Katarzyny Tubylewicz:
Reportaże:
"Szwedzka sztuka kochania. O miłość i seksie na Północy" "Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami" "Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą" "Moraliści, jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie"Powieści:
"Zimna wiosna" "Ostatnia powieść Marcela" "Rówieśniczki" "Własne miejsca"W odcinku wspominamy również książki:
Artur Domosławski „Kapuściński non-fiction” Gabor Mate „Kiedy ciało mówi nie” James Joyce „Dublińczycy” Maria Peszek „Naku*wiam zen”Montaż odcinka: Oskar Światowski
Sat, 04 Mar 2023 - 1h 06min - 41 - #40 Obecność - jak być bliżej siebie?
„Wielka Pando - zagadnął Mały Smok - lubię w jaki sposób mnie słuchasz, jak do mnie mówisz i jak razem podróżujemy, ale najbardziej ze wszystkiego lubię jak się przy tobie czuję" - James Norbury "Wielka Panda i Mały Smok"
„W miłości naszym zadaniem nie jest dostosowanie się do siebie nawzajem, ale umiejętność zaakceptowania naszych indywidualnych różnic przy jednoczesnym wspólnym podążaniu tą samą drogą. Kochając mnie, zobaczysz siebie. Kochając ciebie, poznam siebie". - Corrado Debiasi „Mnich, który kochał koty"
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o praktyce uważności w relacjach z innymi. Zatrzymaj się na chwilę razem z nami.
Thich Nhat Hanh uważał, że praktyka uważności może pomóc nam doświadczać więcej miłości i szczęścia. Często mówił o tym, że kiedy „obejmujemy ukochaną osobę uważnością, to ona rozkwita jak kwiat".
W odcinku:
Jack Kornfield "Mądrość serca" Thich Nhat Hanh | Oprah Winfrey https://youtu.be/1th_cAuv6cg Jorge Bucay, Silvia Salinas "Kochać z otwartymi oczami" Noreena Hertz "Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi" Marek Bieńczyk, Joanna Concejo "Książę w cukierni" Agnieszka Krzyżanowska "Kierunek Offline" James Norbury "Wielka panda i mały smok"Montaż: Oskar Światowski
Sat, 25 Feb 2023 - 20min - 40 - #39 "Rodzina. Tu powstaje człowiek" Virginia Satir
Zapraszamy do wysłuchania odcinka o terapii rodzin. Virginia Satir uczyła rodziny, jak otwarcie kochać, podejmować ryzyko i okazywać szacunek sobie nawzajem. Jej praca miała wpływ na wielu terapeutów, a główne założenia są wciąż aktualne. Satir wierzyła, że na zmiany w relacjach nigdy nie jest za późno i że każdy z nas ma wszystkie zasoby potrzebne do rozwoju.
„Powrót do zdrowia następuje wtedy, gdy życie wewnętrzne jest zgodne z zachowaniem na zewnątrz. Wymaga wysiłku, ryzyka i decyzji" V.Satir
Książki Virginii Satir:
„Rodzina. Tu powstaje człowiek" „Terapia rodziny. Teoria i praktyka" „Zmieniamy się wraz z rodzinami. O zdrowej komunikacji" współautorami są Richard Bandler i John GrinderW odcinku wspominamy:
„Rekonstrukcja rodziny" Sharing Wegscheider-Cruse „Terapia Rodzin" Herbert i Irene Goldenberg „Zderzenie z rzeczywistością" Russ Harris „Moc relacji" Urszula Sołtys-ParaSat, 18 Feb 2023 - 22min - 39 - #38 Droga do siebie. "Przesilenie" i "Zaproszenie"
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o przeobrażaniu siebie i otwieraniu się na nowe. Odcinek powstał na podstawie dwóch książek "Przesilenia" Katherine May i "Zaproszenia" Oriah Mountain Dreamer. Tym razem to książki wchodzą ze sobą w dialog i wzajemnie się uzupełniają. Obie autorki zapraszają do dzikiej i walecznej podróży w głąb siebie.
Porozmawiamy o tym, czym jest dla nas: troska o siebie i zgoda na siebie.
Jak przyjąć siebie i jak dać sobie zrozumienie?
Książki, o których wspominamy:
"Żyj po swojemu" Agnieszka Krzyżanowska "Neuroróżnorodne" Jenara Nerenberg "Samotny jak Szwed" Katarzyna TubylewiczPolecamy:
Karty Mocy Lasu "Leśne medytacje" "O zmierzchu" rozmowa z Marzeną Barszcz https://youtu.be/fPBnRGpNAL0 film "Dzika droga" z Reese WitherspoonMontaż: Oskar Światowski
Sat, 11 Feb 2023 - 21min - 38 - #37 Uważność w praktyce – rozmowa z Agnieszką Krzyżanowską
„Rodzimy się połączeni ze światem niewidzialną nicią, mając przywilej marzeń i moc ich spełniania. Krok po kroku.” (Aga Krzyżanowska, „Żyj po swojemu”)
Z gościnią dzisiejszego odcinka, Agnieszką Krzyżanowską zapraszamy do rozmowy o - między innymi - wartościach, ciekawości, odwadze dnia codziennego, relacjach we współczesnym świecie i nadziei na zmiany. Rozmowa została nagrana zdalnie, jednak w poczuciu bliskości i wspólnotowości. Bardzo prosimy o wyrozumiałość do niedociągnięć technicznych.
Czujemy ogromną wdzięczność za to spotkanie 😊
Dla tych z Was, którzy spotykają się z twórczością Agnieszki po raz pierwszy bardzo polecamy książki:
„Prosto i uważnie na co dzień. Wybierz najlepsze, z reszty zrezygnuj” „Żyj po swojemu. Jak zwolnić w szybkim świecie” „Kierunek offline. Jak znaleźć cyfrową równowagę i zrozumieć e-dzieciństwo swojego dziecka”oraz blog https://agnesonthecloud.pl/.
W odcinku Agnieszka odwołuje się do książki R. Solnit „Nadzieja w mroku”.
Sat, 04 Feb 2023 - 43min - 37 - #36 Subiektywny wybór filmów ogrzewających (cz. II)
Kontynuujemy naszą rozmowę o filmach na zimowe wieczory 😊
Podróże, taniec, relacje, spotkania, przemiany, zachwyt dla zmysłów – to wątki pojawiające się w filmach wspomnianych przez nas w tym odcinku.
Zanim kolejny raz w przyszłości sięgniemy po nasze ulubione filmy, zachęcamy do podzielenia się Waszymi 😊 Które według Was są tymi, które ogrzewają? Jakie filmy przyszły do Was, być może w ważnych momentach życia i otworzyły nowe perspektywy lub przyniosły nadzieję? Dzielmy się tym, co dobre 😊 Z góry wielkie dzięki!
Filmy, o których wspominamy w odcinku:
„Green Book” (2018) „Włoskie wakacje” (2020) „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” (2016) „50 wiosen Aurory” (2017) „Michael” (1996) „Yesterday” (2019) „Smak curry” (2013)Książki, do których nawiązujemy:
Katarzyna Tubylewicz „Samotny jak Szwed” (2021)Montaż odcinka: Oskar Światowski
Sat, 28 Jan 2023 - 28min - 36 - #35 Nasze wspólne słowa
Dzisiejszy odcinek to powrót do przeszłości. Tak wyglądało nasze pierwsze nagranie sprzed ponad roku! Od odwagi do odwagi… Odcinek dopiero teraz doczekał się publikacji. Mięsień odwagi ćwiczymy w działaniu.
W tym odcinku zajmiemy się odważnym rodzicielstwem i tym, co inspiruje nas na co dzień. Pojawi się temat zaufania dziecku i prowadzeniu do samodzielności, ale też umiejętności schodzenia z pozycji rodzicielskiego autorytetu i przyznawania się do błędów.
Nasza rozmowa dotyczy nie tylko bycia rodzicem, ale bycia człowiekiem w ogóle i pozwolenia sobie na zmianę, odpuszczenie, autentyczność.
Nasze wspólne słowa w tym odcinku to:
Odważanie się Inaczej Nie wiem OdpuszczanieCo znaczą dla Was te słowa? Czym teraz dla Ciebie jest odważanie się?
Dziękujemy za wspólną obecność z nami w roku Tygrysa 🐯
Zapraszamy na kolejny wspólny rok 🐇🐈⬛恭喜发财🧧
W odcinku polecamy:
Tina Oziewicz i Aleksandra Zając "Jak działają uczucia" Natalia de Barbaro "Czuła przewodniczka" Ula Sołtys-Para "Moc relacji" Jesper Juul "Twoje kompetentne dziecko" Tara Brach https://youtu.be/ymPF0q7U5oM Marta Dymek "Jadłonomia" Sylwia Chutnik i Kasia Kasia podcast "Bardzo bardzo serio" Zosia Samosia podcast "O zmierzchu" Marta Niedźwiedzka Katherine May "Zimowanie" Kristin Neff "Samowspółczucie" Brene Brown On being https://onbeing.org/programs/brene-brown-the-courage-to-be-vulnerable-jan2015/ Tsabary Shefali "Świadomi rodzice. Budząc siebie wzmacniasz swoje dziecko" "Radykalne przebudzenie" Richard Schwartz "System wewnętrznej rodziny" Marshall Rosenberg NVC "Wychowanie w duchu empatii" Charles Duhigg "Siła nawyku"Te tytuły pojawiają się w wielu naszych odcinkach.
Pomoc przy montażu: Oskar Światowski
Sat, 21 Jan 2023 - 25min - 35 - #34 Russ Harris "Zderzenie z rzeczywistością" czyli terapia ACT
"Do siebie zastosuj standardy, które miałabyś dla całego świata"
Dzisiaj porozmawiamy o Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT) oraz o książce Russ'a Harrisa "Zderzenie z rzeczywistością. Jak przetrwać bolesne ciosy od życia i się po nich podnieść".
Według Harrisa podstawową rolę w uzdrawianiu emocjonalnym odgrywa ciekawość, dlatego zaprasza do przyjrzenia się swoim uczuciom z otwartością i ciekawością biologa morskiego. Poprzez proste ćwiczenia (jedno z nich pojawi się w tym odcinku) uczy, jak zaprzestać zmagań z własnymi uczuciami i pozwolić im swobodnie przez siebie przepływać.
Zachęca do wprowadzania drobnych gestów samowspółczucia, życzliwości i w ogóle troszczenia się o siebie i swoje relacje.
W odcinku wspominamy o:
Russ Harris, www.thehappinesstrap.com B. Alman, "Twój wewnętrzny głos" K. Neff, www.self-compassion.org R. Solnit, "Wspomnienia z nieistnienia"Książki polecane przez R. Harrisa:
J. Cleese, R.Skinner, "Żyć w rodzinie i przetrwać" S. Peck, "Droga rzadziej przemierzana" D. Burns, "Radość życia" J. Kabat Zinn, "Życie, piękna katastrofa. Mądrością ciała możesz pokonać stres, choroby i ból" V. Frankl, "Człowiek w poszukiwaniu sensu"Sat, 14 Jan 2023 - 33min - 34 - #33 Subiektywny wybór filmów ogrzewających (cz. I)
Zapraszamy do wysłuchania naszej krótkiej rozmowy o filmach, które szczególnie cenimy, odbieramy jako ważne i inspirujące; o filmach, które podkreślają wagę dobrej relacji, budzą odwagę, czasem poprawiają nastrój a czasem skłaniają do refleksji i popychają do zmian.
Tak, już teraz wiemy, że niedługo nagramy ciąg dalszy 😊
Filmy, o których wspominamy w odcinku:
Kobieta idzie na wojnę (2018) Stowarzyszenie umarłych poetów (1989) C’mon, c’mon (2021) Debiutanci (2010) Mały Książę (2015) Rozumiemy się bez słów (2014)Montaż odcinka: Oskar Światowski
Sat, 07 Jan 2023 - 17min - 33 - #32 Nasza dusza jest jak najlepszy sejf - rozmowa z Tiną Oziewicz
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy telefonicznej z Tiną Oziewicz.
Porozmawiamy o jej drodze do pisania książek o uczuciach, o elementarnych potrzebach emocjonalnych, o odwadze, zaufaniu i bezbronności.
Kiedy dzieci przychodzą na świat i my je zapoznajemy ze światem zewnętrznym i mówimy: to jest stół, a to jest konik, a to jest lampka, a to jest śnieg.
I tak samo, jak wprowadzamy to dziecko do świata zewnętrznego i opowiadamy mu świat, tak samo powinniśmy wprowadzić je też do jego własnego wnętrza i pokazać mu właśnie tymi mocnymi, prawdziwymi, wspierającymi słowami to, co jest w nim.
I jeżeli tak jest, to takie dziecko będzie zawsze wiedziało, że w sobie ma ten cenny świat, że w sobie ma coś cennego, coś absolutnie niepodważalnego - takie dziecko jest potem silniejsze na naciski zewnętrzne.
I tak samo jak powinno się dbać o ciało fizyczne, w sposób tak samo naturalny powinno się dbać o ten cały wymiar emocjonalny i cały wymiar psychiczny, bo my się składamy z niego w takim samym stopniu jak składamy się z ciała fizycznego. Tina Oziewicz
Ta rozmowa to zaproszenie na koniec roku do przyjrzenia się "gdzie jesteś w życiu, z kim jesteś, w jakim miejscu jesteś i co się dzieje" w Tobie i w Twoich relacjach.
Książka Tiny Oziewicz z pięknymi ilustracjami Oli Zając od początku była dla nas inspiracją. Gratulujemy autorce, ilustratorce i wydawnictwu Dwie Siostry.
Montaż: Oskar Światowski
Sat, 31 Dec 2022 - 1h 03min - 32 - #31 Czego uczą nas zwierzęta?
Czego możemy nauczyć się od zwierząt? Czy jest możliwe, aby współczesny człowiek zrozumiał ich przekaz, myśli i uczucia? Okazuje się, że istnieją takie osoby, a potencjał do nauczenia się, jak rozmawiać ze zwierzętami, drzemie w każdym z nas 😊
Nad tym, jak istotna dla nas-ludzi jest bliskość z przyrodą, a zwłaszcza ze światem zwierząt zastanawiać się będziemy w bieżącym odcinku.
Teksty, o których wspominamy:
Olga Tokarczuk „Maski zwierząt” w: „Czuły narrator” Tina Oziewicz „Co lubią uczucia” Aleksandra Woldańska-Płocińska „Zwierzokracja” Antoine de Saint-Exupery „Mały Książę” „Przekrój” nr 1/23Filmy, do których zapraszamy:
O Annie Breytenbach:https://www.youtube.com/watch?v=u6fqDsLV7ak
https://www.youtube.com/watch?v=y40r3sXciuc
„Czy zwierzęta mają świadomość?” Nauka. To lubię:https://www.youtube.com/watch?v=F4pOox9E5Ww
Projekt „Green Renaissance”:https://www.youtube.com/channel/UCcPPUszZ4-7yzZNgAAYwJjg
„Czego nauczyła mnie ośmiornica” (2020), reż. Pippa Ehrlich, James RedMontaż: Oskar Światowski
Sat, 24 Dec 2022 - 29min - 31 - #30 O odwadze, pasji, edukacji i macierzyństwie – rozmowa z Arleną Witt
Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy z Arleną Witt, nauczycielką języka angielskiego, twórczynią kanału „Po cudzemu” na YouTube oraz podcastu „PoCudzeMovie”, a także autorką niebanalnych książek „Grama to nie drama” oraz „Władaj i gadaj”.
Rozmawiamy o edukacji, pasji, odwadze, dobrych relacjach, komunikacji a nawet o macierzyństwie… O czym my nie rozmawiamy! 😊 Mamy poczucie, że to naprawdę była dobra rozmowa 😊
Bardzo dziękujemy Arlenie za przyjęcie naszego zaproszenia i cudowną rozmowę 😊
Poniżej zamieszczamy linki do miejsc, gdzie w Internecie można spotkać Arlenę, a także, gdzie można zakupić jej niestandardowe podręczniki, które szczerze polecamy – same przetestowałyśmy na sobie 😊
Zachęcamy również do podpisania petycji w sprawie refundacji in vitro – jeszcze tylko dwa tygodnie!
Linki:
książka „Grama to nie drama” http://arlena.alt.pl książka „Władaj i gadaj” http://wladaj.alt.pl „Po Cudzemu” – nauka języka angielskiego z humorem i energią: dostępne na YouTube „PoCudzeMovie” - podcasty, dzięki którym uczysz się angielskiego z kultowych filmów, dostępne na Spotify i YouTube podpisz projekt obywatelski w sprawie przywrócenia refundacji in vitro: http://www.takdlainvitro.plMontaż odcinka: Oskar Światowski
Sat, 17 Dec 2022 - 47min - 30 - #29 Traćmy czas na odpoczynek
Wzywamy dziś do odważnego kroku – traćmy czas kochani 😊 Podejmijmy ryzyko odpuszczenia obowiązków, choć na chwilę, i nicnierobienia.
Aby ocalić siebie 😊
Rozmawiamy więc o kawie i herbacie, o nudzie, o zmysłowych zapachach i postulujemy, by zostać human being zamiast human doing😊
Książki, o których wspominamy:
Józef Baran wiersz „Poezja i kondory” z tomu „W wieku odlotowym” Edith Eger „Dar. 12 lekcji, dzięki którym odmienisz swoje życie” James Norbury „Wielka Panda i Mały Smok” Michael Ende „Momo albo osobliwa historia o złodziejach czasu i dziewczynce, która odzyskała dla ludzi skradziony im czas” Rick Hanson „Szczęśliwy mózg” Natalia Kołaczek „I cóż, że o Szwecji”Montaż: Oskar Światowski
Sat, 10 Dec 2022 - 28min - 29 - #28 Jak zdrowo jeść? - rozmowa z Dorotą Machowską
W tym odcinku rozmawiamy o pracy dietetyka, dietach i relacji z jedzeniem.
Dlaczego trafiamy do dietetyka po wielu samodzielnych próbach zmiany diety?
Czy zdajemy sobie sprawę ze samodzielne próby odchudzania np. poprzez diety niskokaloryczne mogą mieć bardzo negatywny wpływ na nasz metabolizm?
A gdyby tak zaprosić dietetyka do znalezienia sposobu na trwałą zmianę stylu życia i poprawy naszej relacji z jedzeniem?
HERBADIET Poradnia dietetyczna
Dorota Machowska
793 716 218
https://herbadiet.pl
Sat, 03 Dec 2022 - 33min - 28 - #27 Jak dobrze spać
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o tym, jak dobrze spać, jak zadbać o to, aby zaprosić do siebie sny. Nawiązujemy do snów i do baśni, opowiadamy także o chronotypach – ciekawe, czy odnajdziecie się w charakterystyce lwa, wilka, niedźwiedzia czy może delfina? 😉
Zapraszamy do wysłuchania i udostępniania 😊
Książki, o których mówimy:
„Zimowanie. Moc odpoczynku i wyciszenia, kiedy wszystko idzie nie tak” Katherine May "Baśnie ludów ziemi. Środek wszechświata" Magda Polkowska Aiszima "Nic się nie dzieje" Kathryn Nicolai „Potęga kiedy. Żyj w zgodzie ze swoim naturalnym rytmem” Michael Breus "Dlaczego Śpimy" Matthew WalkerMontaż odcinka: Oskar Światowski
Sat, 26 Nov 2022 - 26min - 27 - #26 Terapia par skoncentrowana na emocjach (EFT) – rozmowa z Justyną Serafin-WójkowskąSat, 19 Nov 2022 - 33min
- 26 - #25 Terapia par
Dzisiaj zajmiemy się tematem psychoterapii par. Chcemy nieco przybliżyć, jak wygląda sam proces terapii i kiedy warto skorzystać z tej formy wsparcia. Opowiemy także o wspaniałym przewodniku po terapii par.
Serdecznie zapraszamy!
W odcinku wspominamy:
Esther Perel „Where should we begin” – podcast Szymon Chrząstowski „Narracyjna terapia więzi. Przewodnik psychoterapeuty par” Augustus Y. Napier „Małżeństwo: krucha więź. W poszukiwaniu partnerstwa i trwałości” Barbara Bloomfield, Chris Radley „Terapia par. Miłość, seks i dramaty”Sat, 12 Nov 2022 - 24min - 25 - #24 Nie strach się bać
Dzisiaj wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania:
Jak wspierać dziecko, kiedy czuje lęk oraz jak wzmacniać dziecko i zarażać odwagą? Zapraszamy!
W odcinku wspominamy książki:
Lawrence J. Cohen "Nie strach się bać" Dyla i Jon Kabat Zinn "Dary codzienność" Joanna Steinke-Kalembka "Dodaj mi skrzydeł!" Dawn Huebner "Przechytrzyć zmartwienia" Paul Stallard "Czujesz tak, jak myślisz" Seria Żabek i Ropuch Seria Franklin Doris Brett "Bajki, które leczą" Eline Snel "Uważność i spokój żabki", "Daj przestrzeń ... i bądź blisko"Sat, 05 Nov 2022 - 21min - 24 - #23 Zadbaj o siebie terapeuto
Dzisiejszy odcinek dedykowany jest szczególnie terapeutom i osobom, które pracują na rzecz innych – lekarze, fizjoterapeuci, pielęgniarki, nauczyciele, ale także branże usługowe, takie jak fryzjerzy czy kosmetyczki. Osoby pracujące dla innych nierzadko zapominają o sobie i zaniedbują własne potrzeby. Ten odcinek powstał z myślą o zatrzymaniu się i pomyśleniu o sobie właśnie drodzy terapeuci i inni „pomagacze”😊
W odcinku powołujemy się na książki:
Olga Tokarczuk „Zgubiona dusza” Irvin D. Yalom „Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów” Szymon Chrząstowski „Narracyjna terapia więzi. Przewodnik psychoterapeuty par” Justyna Dąbrowska „Zawsze może być ciąg dalszy. Rozmowy z psychoterapeutami” Film: „Jak zostać królem” (2010), reż. Tom HooperSat, 29 Oct 2022 - 22min - 23 - #22 Idąc za zdrowiem
Jesień to czas, kiedy nasze ciało i głowa mogą potrzebować wyjątkowej troski. To też czas, który sprzyja zatrzymaniu się przy tym, co nas wzmacnia. Kontynuujemy temat zdrowia poruszony w poprzednim odcinku. Rozmawiamy o sposobach na utrzymanie siebie w zdrowiu. O tych oczywistych i mniej oczywistych. Każdy z nas ma własne sprawdzone sposoby. Zachęcamy do sprawdzania i sięgania po nowe. Chętnie poznamy też Wasze :)
Książki, o których wspominamy:
"Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego", Agnieszka Jucewicz "Czuła Przewodniczka", Natalia de Barbaro "Uzdrowienie przez wizualizację" Gerald EpsteinSat, 22 Oct 2022 - 26min - 22 - #21 Moce zdrowia
Dzisiaj rozmawiamy o tym, że moce zdrowia są w nas i możemy je wspierać.
Nawiążemy do zasad zdrowienia zawartych w książce Gabora Maté "Kiedy ciało mówi nie" oraz do książek Davida Servana-Schreibera "Zdrowiej" i "Antyrak: nowy styl życia".
W odcinku także:
Tara Brach "Radical Acceptance" Orina Krajewska "Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia" Lyla June TedXSat, 15 Oct 2022 - 30min - 21 - #20 "Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu"
Dzisiejsza rozmowa odbywa się wokół tematów poruszanych w książce Gabora Maté "Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu".
Gabor Maté opierając się na wynikach badań i doświadczeniach z własnej praktyki lekarskiej zaprasza do głębszego zrozumienie przyczyn występowania chorób. Uważa, że rozwijanie kompetencji emocjonalnych (m.in. zdolność do odczuwania, skuteczne wyrażanie emocji, świadomość swoich realnych potrzeb) może skutecznie uchronić nas przed konsekwencjami ukrytego stresu.
Zapraszamy do zapoznania się z tytułami przetłumaczonymi na język polski:
Gordon Neufeld, Gabor Maté "Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów" Gabor Mate "Bliskie spotkania z uzależnieniem" TedX wykład Gabora MatéRozmowy z G.Maté w j. angielskim:
https://youtu.be/H9B5mYfBPlY https://youtu.be/T8fdPA8Tt4IPo polsku:
https://youtu.be/s416Bk9VIK8Sat, 08 Oct 2022 - 28min - 20 - #19 Mediacja sądowa – rozmowa z mediatorką Justyną RudawskąSat, 01 Oct 2022 - 44min
- 19 - #18 Różne oblicza miłości - „Szwedzka sztuka kochania” Katarzyny Tubylewicz
Biegniemy dzisiaj do Was z książką "Szwedzka sztuka kochania" Katarzyny Tubylewicz. Porozmawiamy o miłości, seksualności, związkach, a także o tym, jak poruszanie tych tematów w otwarty sposób może uwolnić głęboko zakorzenione w naszej kulturze poczucie winy i wstydu.
Okazuje się bowiem, że nie ma jednego słusznego sposobu kochania i, jak udowadnia historia filmowej Nancy, "nigdy nie jest za późno na orgazm".
Polecamy:
Rozmowę Mariusza Szczygła z Katarzyną Tubylewicz Film z Emmą Thomson, "Powodzenia, Leo Grande", reż. Sophie Hyde Kwartalnik "Przekrój" 03/2022Sat, 24 Sep 2022 - 17min - 18 - #17 Edukacja – jak ją zmienić?
Wrzesień - czas na rozmowę o edukacji. Na początku tego nowego roku szkolnego, jakże trudnego dla wielu uczniów, rodziców i nauczycieli, staramy się poszukać obszarów, na które mamy wpływ - być może jest szansa, aby coś zmienić, krok po kroku, we własnym zakresie? Naszą złość chcemy przekuć w działanie – stąd ten odcinek.
Rozmawiamy o tym, jak jeden brytyjski nauczyciel nie odkrył Beatlesów, bo okazuje się, że łatwo przeoczyć talenty. Zastanawiamy się, między innymi, jak nauczyciele mogą wspierać uczniów, a rodzice odpuszczać ciśnienie na oceny. Szukamy pomysłów na to, co i jak można by zrobić inaczej. Dzielimy się oczywiście książkami, które nas inspirują – może zaciekawią również kogoś ze słuchaczy?
Zapraszamy do wysłuchania i podjęcia kroków w stronę zmiany obecnego systemu edukacji. Trzymajmy za siebie kciuki!
W odcinku o edukacji wspominamy następujące książki:
Mikołaj Marcela „Dlaczego szkoła cię wkurza i jak ją przetrwać” Ken Robinson, Lou Aronica „Odkryj swój żywioł. Jak odkryć swoje talenty, odnaleźć pasję i zmienić swoje życie” Andre Stern “I nigdy nie chodziłem do szkoły” Timothy D. Walker “Fińskie dzieci uczą się najlepiej”Sat, 17 Sep 2022 - 27min - 17 - #16 O sporcie i życiu z pasją – rozmowa z Michałem Bronaszewskim
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy z naszym gościem – Michałem Bronaszewskim, sportowcem i trenerem personalnym, współwłaścicielem tyskiej siłowni Apex Predator Gym.
Rozmawiamy o pasji do sportu, o odwadze, o roli trenera personalnego i nie tylko…
Michał jest człowiekiem autentycznym, spełnionym zawodowo w swojej pracy, która jest zarazem jego pasją. Nie tylko angażuje się w pomoc osobom (i zwierzętom) potrzebującym, ale także sam ją organizuje, potrafiąc - jak mało kto – pozyskiwać innych do współpracy.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy naszemu gościowi za przyjęcie zaproszenia do naszego podcastu i zapraszamy do wysłuchania rozmowy :)
Gdzie można znaleźć, zobaczyć i usłyszeć Michała:
https://www.facebook.com/ApexGymPredator
https://www.facebook.com/m.bronaszewski
https://www.youtube.com/channel/UCn3fyh4VMfIz3OqYZuM88NQ
Sun, 11 Sep 2022 - 37min - 16 - #15 Jorge Bucay i terapia GestaltSat, 25 Jun 2022 - 27min
- 15 - #14 Terapia ericksonowska – rozmowa z Martą Nowak-Kulpa
W odcinku wspominamy:
"Lęk", Antoni Kępiński "Właśnie tak! Opowieści terapeutyczne" "Pollyanna", Eleanir H. Porter Polski Instytut Ericksonowski Odcinek naszego podcastu "Podejście Ericksonowskie w psychoterapii" "Kochankowie z kręgu polarnego", reż. Julio Medem (1998) "Baśnie dla dzieci i dla domu", Jacob i Wilhelm GrimmSun, 05 Jun 2022 - 42min - 14 - #13 Moc opowieści – rozwiń skrzydłaSun, 08 May 2022 - 22min
- 13 - #12 Jon Frederickson, "Kłamstwa, którymi żyjemy"
W odcinku wspominamy:
"Kłamstwa, którymi żyjemy. Jak zmierzyć się z prawdą, zaakceptować siebie i zmienić swoje życie", Jon Frederickson "Nieobecny ojciec, zagubiony syn", Guy Corneau "Bieguni", Olga Tokarczuk Małgorzata Wosińska o pomocy uchodźcom wojennym - Raport o stanie świata - podcast Dariusza Rosiaka "To,co musimy utracić", Judith Viorst "Szczęśliwy mózg", Rick Hanson "Jest / Jestem", Krystyna MilobedzkaSun, 24 Apr 2022 - 14min - 12 - #11 Irvin Yalom i terapia egzystencjalna
Wspomniane w odcinku:
Irvin D. Yalom:
"Kat miłości" "Mama i sens życia" "Leżąc na kozetce" "Kuracja według Schopenhauera" "Patrząc w słońce. Jak przezwyciężyć grozę śmierci" "Dar terapii czyli list otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów" "Stając się sobą. Pamiętnik psychiatry"J.K. Rowling, "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" i inne części z serii
Urszula Sołtys-Para, "Moc relacji. Jak się dogadać z dzieckiem, by zyskać spokój"
Sun, 10 Apr 2022 - 16min - 11 - #10 Nadzieja – poczucie wpływu kontra rozpacz
W odcinku wspominamy:
Rebecca Solnit Matka wszystkich pytań Olga Tokarczuk, "Czuły narrator", Przemowa noblowska: https://youtu.be/VvZAXL28K2E Krystyna Miłobędzka, Tomik "Jest / jestem" Viktor Frankl, "Człowiek w poszukiwaniu sensu" Jon Frederikson, "Kłamstwa, którymi żyjemy" Aleksandra Nowak, "Chwile wytchnienia" https://youtu.be/9hO9b8pJLGwThu, 31 Mar 2022 - 18min - 10 - #9 Co kryją sny?
Co się dzieje w naszych umysłach, kiedy śpimy? Jakie emocje nam w tym czasie towarzyszą, a jakie w momencie przebudzenia? Odcinek został nagrany przed wojną w Ukrainie, kiedy to kontekst naszej rozmowy był zgoła inny od dzisiejszego. Mimo wszystko, zachęcamy, aby szczególnie teraz przyglądać się swoim snom z uwagą. Mogą się w nich kryć lęki, nadzieje, pragnienia, emocje, które na co dzień nie są widoczne lub boimy się je wyrazić. Sen może być nie tylko formą regeneracji, ale też okazją do zajrzenia w głąb siebie.
W odcinku wspominamy:
"Sny, które budzą", Wojciech Eichelberger, Tomasz Jastrun film animowany "W głowie się nie mieści" (2015), reż. Pete Docter "Zanskar. Książka do pisania", Aleksandra Pawlicka "Wisława Szymborska. Książka do pisania" "Pochwała snów", Wisława SzymborskaMon, 14 Mar 2022 - 14min - 9 - #8 O dobrej komunikacji
W odcinku wspominamy:
"Miłość nie rani - sekrety udanego związku", Chuck Spezzano "Porozumienie bez przemocy. O języku serca", Marshall Rosenberg wiersz "Dom gościnny", Rumi "Moc relacji", Urszula Sołtys-Para "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły", Adele Faber, Elaine MazlishSat, 05 Mar 2022 - 24min - 8 - #7 Nasza relacja z przyrodą
Publikujemy ten odcinek w trudnym dla wszystkich czasie. Nagrałyśmy go już jakiś czas temu, nie wiedząc jeszcze, jak bardzo wszystko się zmieni. Mamy jednak nadzieję, że odnajdziecie w nim ukojenie, spokój, może chwilę dla poukładania myśli, odpoczynku od natłoku informacji.
W odcinku wspominamy:
Guy Corneau, "Nieobecny ojciec zagubiony syn" Yung Pueblo, "Inward. Podróż w głąb siebie" Urszula Sołtys-Para, "Moc relacji" (możliwość zakupu: http://mocrelacji.twojpsycholog.net.pl/) Richard Louv, "Ostatnie dziecko lasu. Jak ocalić nasze dzieci przed zespołem deficytu natury" Grażyna Plebanek, "Słowa na szczęście i inne nienazwane stany duszy" film "C'mon C'mon", reż. Mike Mills Peter Wohlleben, "O czym szumią drzewa"Sun, 27 Feb 2022 - 24min - 7 - #6 Urszula Sołtys-Para „Moc relacji. Jak się dogadać z dzieckiem by zyskać spokój”
"Moc relacji" Urszula Sołtys-Para, wydawnictwo BookEdit PREMIERA 22.03.2022
"...inwestowanie w relację, w ten czas, który mamy z dzieckiem to jest największa profilaktyka dla różnych trudności emocjonalnych"
Wspomniane w odcinku:
Krista Tippet, podcast (ang) "On Being" Jesper Juul, "Twoje kompetentne dziecko", "Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?"Mon, 21 Feb 2022 - 24min - 6 - #5 O dobrych relacjach
Wspomniane w odcinku:
Nancy McWilliams (ang) https://youtu.be/ptvbUjjdJ8E Marshall Rosenberg, "W świecie porozumienia bez przemocy" Christophe André, "Życie wewnętrzne" Esther Perel, (ang) Podcast "Where should we begin", "How's work" Tsabary Shefali, "Świadomi rodzice" Thích Nhất Hạnh, "Sztuka komunikacji według Mistrza Zen" Patrick the Pan https://youtu.be/zFuISWkmrgIMon, 21 Feb 2022 - 26min - 5 - #4 Ciekawość – to, co podsyca ogień
Polecamy:
"Co robią uczucia?", Tina Oziewicz Ted Talk "Do schools kill creativity?", Ken Robinson https://youtu.be/iG9CE55wbtY "Life lessons of an indomitable spirit, Jane Goodall" https://youtu.be/DBXifOFG9dg film "Billy Elliot" (2000)Zachęcamy do zastanowienia się, jaka jest Twoja ciekawość?
Thu, 20 Jan 2022 - 11min - 4 - #3 Podejście Ericksonowskie w psychoterapiiSun, 09 Jan 2022 - 18min
- 3 - #2 Katherine May „Zimowanie” – jak się ogrzać w trudne dni
Punktem wyjścia dla naszej rozmowy jest książka "Zimowanie" Katherine May (Wydawnictwo Znak, Kraków 2021). Rozmawiamy o tym, jak przetrwać czas chłodu, zimy i rozpaczy; jak i gdzie się zatrzymać, ogrzać, żeby zadbać o siebie, wzmocnić się a nawet spożytkować to, co trudne.
Książki:
"Zimowanie", Katherine May "Sprawność emocjonalna", Susan David "Jest/jestem", Krystyna Miłobędzka "Ciszej proszę", Susan Cain "Co robią uczucia?", Tina OziewiczDodatkowo:
Rozmowa Michała Nogasia z Mariuszem Szczygłem w podcaście "Książki. Magazyn do słuchania"Wed, 05 Jan 2022 - 19min - 2 - #1 Odwaga - bój się i rób co chcesz
Tematem pierwszego odcinka jest ODWAGA. Odwaga do bycia sobą, bycia w zgodzie ze sobą, przekraczania własnych ograniczeń i granic, ale też dbania o te granice. Odwaga, aby wstawić się za własną wizją, własnym zdaniem, za sobą w ogóle.
Książki:
"Czuła przewodniczka", Natalia de Barbaro "Z odwagą w nieznane", Brené Brown "Wielka magia", Elizabeth Gilbert "Czego najbardziej żałują umierający?", Bronnie Ware "System wewnętrznej rodziny", Richard Schwartz "Co robią uczucia?", Tina Oziewicz "Alfabet", Inger ChristensenFilmy:
"Brené Brown: Odwagi!" (Netflix, 2019) "Luca" (Pixar, 2021)Mon, 03 Jan 2022 - 20min - 1 - Intro
Witajcie! Tu Ania i Ula :) Mamy ogromną przyjemność zaprosić Was do wspólnej rozmowy w podcaście "Wspólne słowa". Dziękujemy, że jesteście z nami i zapraszamy do odsłuchu nadchodzących odcinków. Jesteśmy też na Instagramie i Facebooku, gdzie będziemy uzupełniać odcinki różnymi poleceniami i przemyśleniami, do czego i Was zachęcamy!
Ania Dankowska - psycholożka, psychoterapeutka. Prowadzi terapię w podejściu integratywnym oraz autorskie warsztaty dla kobiet "Jesteś na miejscu".
Ula Sołtys-Para - psycholożka, psychoterapeutka. Pracuje w nurcie ericksonowsko-systemowym (ale włącza także inne podejścia, według potrzeb :)) Od niedawna próbuje sił jako autorka książek (w przygotowaniu) i współautorka podcastu.
Sun, 02 Jan 2022 - 00min
Podcasts ähnlich wie Wspólne słowa
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Historia Jakiej Nie Znacie Cezary Korycki
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek