Filtrer par genre

O długim życiu w zdrowiu z dr n. med. Karoliną Karabin

O długim życiu w zdrowiu z dr n. med. Karoliną Karabin

Karolina Karabin

Cześć! Nazywam się Karolina i witam Cię w moim podcaście. Jestem biologiem medycznym, diagnostą laboratoryjnym, doktorem nauk medycznych oraz pasjonatką medycyny stylu życia. Na co dzień zajmuje się przedkładaniem języka badań naukowych na praktyczne wskazówki, żeby Tobie żyło się lepiej! W podkaście razem z moimi gośćmi rozmawiam merytorycznie i w przystępny sposób o mechanizmach powstawaniu chorób i ich prewencji, medycynie stylu życia, stanie zapalnym, i wielu innych. Po więcej bezpłatnej wiedzy o zdrowiu zapraszam Cię na mój Instagram: @dr_karabin i stronę internetową https://drkarabin.

30 - #29 Atopowe zapalenie skóry - jak zapobiegać nawrotom? lek. Ewa Miśko-Wąsowska
0:00 / 0:00
1x
  • 30 - #29 Atopowe zapalenie skóry - jak zapobiegać nawrotom? lek. Ewa Miśko-Wąsowska

    Atopowe zapalenie skóry dotyka coraz więcej osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Choć może kojarzyć siętylko z suchą i swędzącą skórą, problem jest złożony i często prowadzi do obniżenia jakości życia osób, które się z nią mierzą. Niestety wciąż pojawia się wiele mitów, które mogą znacząco utrudniać leczenie tej skomplikowanej choroby. Jakie są przyczyny AZS? Czy winą możemy obarczyć nadmierną higienę? Czy z AZS można “wyrosnąć”? Czy styl życia może łagodzić objawy? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym odcinku.

    Gościem tego odcinka jest Ewa Miśko-Wąsowska, pediatra z wieloletnim stażem w pracy, szczególnie interesująca się obszarami gastroenterologii i odżywiania dzieci oraz ich odporności i rozwoju. Specjalizację z pediatrii zdobyła w Klinice Gastroenterologii i Żywienia Dzieci WUM. Na co dzień przyjmuje w jednej z warszawskich przychodni. Na Instagramie prowadzi konto dr_misko, na którym dzieli się poradami dotyczącymi zdrowia najmłodszych. Jako ekspert wypowiada się także w programach radiowych i telewizyjnych. Prywatnie żona i mam 2 dwójki dzieci, oraz psiamatka springer spaniela Gingera.

    Odcinek podcastu jest wspierany przez markę Kogen, która czerpie inspirację z japońskiej filozofii troski o zdrowie oraz łączy naturę z osiągnięciami nauki. Marka Kogen tworzy zaawansowane nutraceutyki, które skutecznie wspierają organizm w radzeniu sobie z wyzwaniami współczesnego życia. Z kodem DRKARABIN otrzymasz 10% zniżki na produkty w sklepie Kogen m.in. oryginalnego japońskiego postbiotyku L-92: https://kogen.pl/sklep/

    Lista publikacji o których wspominamy w podcaście: https://bit.ly/3O7RGwF

    Ten materiał nie stanowi zamiennika wizyty lekarskiej. Nie jest też poradą zdrowotną, ani nie służy do diagnozowania ani leczenia chorób. Materiał ma charakter wyłącznie edukacyjny. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania przedstawionych informacji.

    0:00 Intro

    0:37 - Wstęp

    02:16 - Czym jest Atopowe Zapalenie Skóry (AZS)?

    04:28 - Jakie są objawy AZS?

    05:55 - Jak wygląda diagnostyka AZS?

    07:49 - Czy rozpoznanie AZS jest skomplikowane?

    09:51 - Czy AZS faktycznie częściej występuje u dzieci?

    11:44 - Czym jest marsz alergiczny i jak objawia się w AZS?

    14:02 - Jakie mogą być przyczyny AZS? Czy zawsze możemy zidentyfikować czynnik spustowy?

    17:45 - Czy testy alergiczne będą pomocne przy diagnozowaniu i leczeniu AZS?

    18:58 - Czy warto u dzieci z podejrzeniem AZS stosować dietę eliminacyjną?

    21:00 - Co ma większe znaczenie w powstawaniu AZS - geny czy środowisko?

    22:52 - Jakie są wytyczne dotyczące pielęgnacji skóry dziecka?

    25:28 - Czym jest hipoteza higieniczna i czy ma wpływ na AZS?

    29:32 - Czy antybiotykoterapia może zwiększać ryzyko AZS u dzieci?

    31:36 - W jaki sposób rodzaj porodu wpływa na ryzyko AZS?

    33:28 - Czy styl życia może “naprawić” mikrobiotę jelitową osoby chorującej na AZS?

    35:22 - Jak styl życia wpływa na symptomy AZS?

    37:57 - Probiotyki a choroby o podłożu alergicznym

    41:55 - Czy postbiotyki mogą być pomocne w leczeniu AZS?

    50:30 - Jak wygląda leczenie AZS?

    53:38 - Czy z AZS można wyrosnąć?

    54:03 - Czy AZS jest zaraźliwe?

    54:42 - Czy kosmetyki mogą pogarszać przebieg AZS?

    55:55 - Najczęstsze mity o AZS

    Fri, 15 Nov 2024 - 1h 01min
  • 29 - #28 Czy choroby reumatyczne to tylko problem osób starszych? lek. Agata Skwarek-Szewczyk

    Reumatyzm – co tak naprawdę kryje się za tą chorobą, która potrafi skutecznie ograniczyć nasze codzienne życie? Choroby reumatyczne to szeroka grupa schorzeń, często o podłożu autoimmunologicznym a, które dosłownie atakują układ ruchu, powodując ból, obrzęki i sztywność stawów. Zaniedbane mogą prowadzić do utraty sprawności, a nawet problemów z wieloma narządami. Czy rzeczywiście coraz więcej osób zmaga się z tymi chorobami i czy dotyczą one tylko osób starszych? Skąd się bierze reumatyzm? Jak wygląda proces diagnozy? I jaki wpływ na przebieg leczenia ma styl życia? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym odcinku.

    Gościem tego odcinka jest lek. Agata Skwarek-Szewczyk - specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2011 pracuję jako lekarz, obecnie starszy asystent w Klinice Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Banacha. Jestem współautorem wielu publikacji w zakresie zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej. Od 2019 r. jestem specjalistą Reumatologiem. Specjalizację odbywałam w Klinice Wczesnego Zapalenia Stawów Narodowego Instytutu Reumatologii i Geriatrii w Warszawie. Panią Doktor znadziecie na stronie: https://agataskwarek.pl

    Ten materiał nie stanowi zamiennika wizyty lekarskiej. Nie jest też poradą zdrowotną, ani nie służy do diagnozowania ani leczenia chorób. Materiał ma charakter wyłącznie edukacyjny. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania przedstawionych informacji.

    0:00 Intro

    0:37 - Wstęp

    2:04 - Przedstawienie gościa - lek. Agaty Skwarek-Szewczyk

    3:40 - Czym są choroby reumatyczne i jak często występują?

    5:19 - Czy reumatyzm dotyczy tylko osób starszych?

    6:04 - Czy choroby reumatyczne występują coraz częściej?

    7:00 - Jakie są najczęstsze choroby reumatyczne?

    8:44 - Co łączy choroby reumatyczne?

    10:13 - Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u specjalisty reumatologa?

    13:34 - Jak wygląda diagnostyka chorób reumatycznych?

    15:12 - Czy warto robić badania diagnostyczne na własną rękę, bez odwiedzenia specjalisty?

    18:29 - Czy warto badać OB profilaktycznie?

    20:39 - Jakie są przyczyny chorób reumatycznych i jaki jest wpływ czynników środowiskowych?

    24:16 - Jak wygląda leczenie chorób reumatycznych?

    26:14 - Czym jest leczenie biologiczne?

    28:37 - Dlaczego nie warto zaniedbywać leczenia?

    30:18 - Czy osoby z chorobami reumatycznymi są bardziej narażone na występowanie innych jednostek chorobowych?

    30:59 - Jak stan zapalny wpływa na choroby sercowo-naczyniowe?

    33:04 - Czy w chorobach reumatycznych uprawiać  aktywność fizyczną?

    33:55 - W jaki sposób styl życia wpływa na przebieg leczenia chorób reumatycznych?

    34:15 - Jak brak snu wpływa na choroby reumatyczne?

    35:24 - Czy stres wpływa na zaostrzenie objawów chorób reumatycznych?

    37:09 - Czy zmiany stylu życia mogą wyleczyć z chorób reumatycznych?

    38:13 - Czy w chorobach reumatycznych warto przechodzić na diety eliminacyjne?

    39:48 - Z jakim najciekawszym przypadkiem chorób reumatycznych  lek. Agata Skwarek-Szewczyk spotkała się w swoim gabinecie

    Fri, 01 Nov 2024 - 44min
  • 28 - #27 Badania laboratoryjne bez tajemnic - morfologia krwi

    Morfologia krwi to jedno z najczęściej zlecanych badań, które może dać nam bezcenny wgląd w stan naszego zdrowia. Proste, a zarazem niezwykle istotne - stanowi doskonałe tło do dalszej diagnostyki. Dostarcza informacji o liczbie i wyglądzie komórek krwi, co pozwala na wczesne wykrycie wielu problemów zdrowotnych, zanim pojawią się poważniejsze objawy. Jednak często bywa nadinterpretowane. Dlaczego tak się dzieje? Co dokładnie bada morfologia i o czym może nam powiedzieć? Jak prawidłowo przygotować się do badania morfologii? Dlaczego warto wykonywać morfologię przynajmniej raz w roku – nawet gdy czujemy się świetnie? Na te i inne pytania odpowiem w dzisiejszym odcinku. Zachęcam Was do regularnych badań. A gdybyście chcieli skorzystać z domowego pobrania badań laboratoryjnych z krwi to z kodem DRKARABIN20 otrzymacie 20% zniżki na na badania laboratoryjne z pobraniem w domu #uCiebie z #uPacjenta. Kod działa przy zamówieniu powyżej 250 zł na wszystkie badania i pakiety. Możecie skorzystac z mojego autorskiego pakietu badań profilaktycznych “długoWITALNI”: https://upacjenta.pl/landing-page/pakiet-dlugowitalni lub innych dowolnych badań. A jeśli potrzebujecie konsultacji stylu życia i pomocy w interpretacji badań napisz do mnie na adres konsultacje@drkarabin.pl a wyślę Wam więcej szczegółów. Ten materiał nie stanowi zamiennika wizyty lekarskiej. Nie jest też poradą zdrowotną, ani nie służy do diagnozowania ani leczenia chorób. Materiał ma charakter wyłącznie edukacyjny. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania przedstawionych informacji. Piśmiennictwo do odcinka Badania laboratoryjne. Zakres norm i interpretacja, pod red. Hyla-Klekot L., Kokot F., Kokot S. PZWL Warszawa 2018. Choroby wewnętrzne, pod redakcją Szczeklik A., Medycyna Praktyczna Kraków 2010. Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej. Podręcznik dla studentów medycyny, pod redakcją Dembińska-Kieć A. i Naskalski J.W., Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo Wrocław 2009, wydanie 3. 0:00 Intro 0:37 - Wstęp 1:07 - Czy morfologia jest “królową” badań diagnostycznych? 2:08 - Czym w ogóle jest morfologia? 3:10 - Co oznaczają poszczególne parametry morfologii: układ czerwonokrwinkowy 08:08 - Dlaczego nie powinniśmy interpretować tylko pojedynczych parametrów morfologii? 13:58 - O czym mogą nam powiedzieć parametry układu czerwonokrwinkowego? 16:34 - Czym jest niedokrwistość rzekoma? 18:20 - Co to jest nadkrwistość i kiedy występuje? 21:40 - Co oznaczają poszczególne parametry morfologii: układ białokrwinkowy 25:13 - Dlaczego wartości referencyjne w morfologii mają tak duże przedziały? 26:31 - Za co odpowiadają neutrofile? Dlaczego ich wartości mogą być obniżone lub podwyższone? 34:40 - Czym są bazofile i z czym wiąże się ich zbyt mała lub duża liczba? 37:30 - O czym mogą świadczyć podwyższone eozynofile? 40:03 - Monocyty - za co odpowiadają? 42:32 - Czym są limfocyty i o czym mogą świadczyć ich zwiększenie lub zmniejszenie w morfologii? 46:38 - Co oznaczają poszczególne parametry morfologii: układ płytkowy 49:30 - Czym jest małopłytkowość i nadpłytkowość? 54:46 - Czym różni się morfologia od tej z rozmazem i dlaczego warto ją wykonać? 57:05 - Badanie żywej kropli krwi - czy warto? 01:00:24 - Co może nam powiedzieć morfologia o naszym stanie zdrowia? 01:04:40 - Jak prawidłowo przygotować się do badania morfologii? 01:13:04 - Jak często wykonać morfologię?

    Fri, 18 Oct 2024 - 1h 15min
  • 27 - #26 Czy istnieje ‘dobry’ i ‘zły’ cholesterol? Cała prawda o lipidach mgr Anna Gudan

    Zaburzenia gospodarki lipidowej są najbardziej rozpowszechnionym czynnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego. A częstość występowanie dyslipidemii wśród Polaków jest szacowana na 60–80% w populacji powyżej 18. roku życia. To dane, które budzą niepokój, a z drugiej strony temat ten często jest bagatelizowany. Dla wielu osób jest również kontrowersyjny, ale czy powinien? Czy podwyższony cholesterol ma negatywny wpływ na zdrowie? Czy istnieje ‘dobry’ i ‘zły’ cholesterol? Czy dieta ketogeniczna podwyższa cholesterol? Czy jajka podwyższają cholesterol? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym odcinku. Gościem tego odcinka jest mgr Anna Gudan - dietetyk praktyk, specjalizujący się w diecie ketogenicznej i jej klinicznym zastosowaniu, a także popularyzuję model diety ketogenicznej śródziemnomorskiej w Polsce. Jest właścicielką Poradni Dietetycznej “Chodź na Keto” – miejsca, gdzie w skutecznym odchudzaniu pomagają wyszkoleni przez nią dietetycy w Metodzie – Diety Ketogennej Śródziemnomorskiej.Ponadto jest autorką ebooków oraz kursu o diecie ketogenicznej: https://kursy.annagudan.consulting/ Ania jest obecnie w trakcie doktoratu na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym oraz jest autorką lub współautorką licznych publikacji i monografii naukowych. Anię znajdziecie na instagramie pod nickiem @annagudan_dietetyk oraz stronie internetowej: www.annagudan.consulting Odcinek podcastu jest wspierany przez markę Kogen, która czerpie inspirację z japońskiej filozofii troski o zdrowie oraz łączy naturę z osiągnięciami nauki. Marka Kogen tworzy zaawansowane nutraceutyki, które skutecznie wspierają organizm w radzeniu sobie z wyzwaniami współczesnego życia. Z kodem DRKARABIN otrzymasz 10% zniżki na produkty w sklepie Kogen: https://kogen.pl/sklep/ Lista publikacji o których wspominamy w podcaście: https://docs.google.com/document/d/1GpHB_Vppe2mZR4VVcM4yULuEPYsjw3GhMEIr4VMqU2E/edit?usp=sharing Ten materiał nie stanowi zamiennika wizyty lekarskiej. Nie jest też poradą zdrowotną, ani nie służy do diagnozowania ani leczenia chorób. Materiał ma charakter wyłącznie edukacyjny. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania przedstawionych informacji. 0:00 Intro 0:37 - Wstęp 4:12 - Choroby sercowo-naczyniowe - czym są i jak często występują? 6:21 - Czy podwyższony cholesterol ma negatywny wpływ na zdrowie? 8:19 - Dlaczego temat cholesterolu jest taki kontrowersyjny? 10:51 - Jakie czynniki zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych? 14:58 - Czy czynniki genetyczne mają znaczenie w powstawaniu chorób sercowo-naczyniowych? 18:12 - Jak powstaje blaszka miażdżycowa? 23:40 - Jaką rolę pełnią czynniki ryzyka w powstawaniu blaszki miażdżycowej? 26:55 - Czy istnieje “dobry” i “zły” cholesterol? 38:13 - Jak możemy zbadać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych? 47:02 - Czy warto badać stosunek trójglicerydów do HDL-C? 51:15 - Czym jest lipoproteina (a) i jakie jest jej znaczenie w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych? 56:27 - Jak często warto badać lipidogram? 57:27 - Dlaczego na diecie ketogenicznej cholesterol rośnie? 1:06:18 - Tłuszcze nasycone w diecie - czy warto je ograniczać? 1:09:08 - Jak za pomocą diety obniżyć Apo B 1:11:44 - Czy jajka naprawdę podwyższają cholesterol? 1:17:16 - Jak aktywność fizyczna wpływa na poziom cholesterolu? 1:22:16 - Czy potrzeba restrykcyjnych diet, by utrzymać cholesterol w ryzach? 1:25:55 - Wpływ polifenoli na zdrowie układu sercowo-naczyniowego 1:28:55 - Suplementacja a zdrowie układu sercowo-naczyniowego

    Fri, 21 Jun 2024 - 1h 39min
  • 26 - #25 Czy trądzik to tylko problem nastolatków? dr n. chem. Alicja Śliwowska

    Choroby skóry mają często złożoną przyczynę. Dlatego krąży wokół nich wiele mitów. Podobnie jest również z trądzikiem. Przez co jego leczenie bywa trudne i uciążliwe. Choć kojarzony jest zwykle z wiekiem nastoletnim, może dotyczyć również dorosłych. Co wpływa na jego nasilenie? Czym różni się zwykły trądzik od trądziku różowatego? Jakie składniki w diecie mogą zaognić zmiany trądzikowe? Co jest ważne w pielęgnacji, a które metody nie działają? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym odcinku. Gościem tego odcinka jest Alicja Śliwowska. Alicja jest doktorem nauk chemicznych, magistrem kosmetologii oraz dyplomowanym dietetykiem. Autorka e-booków, wielu publikacji naukowych, wielokrotnie nagradzana za najlepsze wystąpienia na krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Współautorka patentu kosmetycznego. Ponadto jest CEO marki SCURA, zajmującej się kompleksową terapią skór problematycznych oraz szkoleniami dla branży BEAUTY. Współautorka receptur kosmetycznych marki Health Labs Care. Prelegentka Sephora Wonderland 2022 i Sephora Trend Reports 2023. Alicja prowadzi konto na IG pod nickiem@dr_scura, gdzie rozwiewa mity kosmetyczne, analizuje składy produktów i krytycznym okiem przygląda się nawykom pielęgnacyjnym. Ten materiał nie stanowi zamiennika wizyty lekarskiej. Nie jest też poradą zdrowotną, ani nie służy do diagnozowania ani leczenia chorób. Materiał ma charakter wyłącznie edukacyjny. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania przedstawionych informacji. Lista publikacji o których wspominamy w podcaście: Heng A. Systematic review of the epidemiology of acne vulgaris. Sci Rep. 2020 Tian-Xin C. i wsp. From pathogenesis of acne vulgaris to anti-acne agents. Arch Dermatol Res. 2019 Jul;311(5):337-349. Young B.K. i wsp. Potential Role of the Microbiome in Acne: A Comprehensive Review. J Clin Med. 2019 Jul 7;8(7):987. Claudel J.P. i wsp. Acne and nutrition: hypotheses, myths and facts. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2018 Oct;32(10):1631-1637. Del Rosso J. i wsp. New Insights Into Systemic Drivers of Inflammation and Their Contributions to the Pathophysiology of Acne. J Drugs Dermatol. 2024 Feb 1;23(2):90-96. A tutaj możecie sprawdzić workbook Alicji o których wspominałysmy w trakcie rozmowy: https://scura.pl/kategoria-produktu/e-booki/ 0:00 Intro 0:37 - Wstęp 02:55 - Czym jest trądzik i jakie są jego rodzaje? 09:33 - Czym jest trądzik różowaty? 14:31 - Leczenie trądziku i trądziku różowatego - jakie są podobieństwa i różnice? 18:44 - Jaką rolę pełni sebum w kontroli trądziku? 20:15 - Czy przesuszanie skóry trądzikowej jest dobrym rozwiązaniem? 20:55 - Czym różni się sebum osób z trądzikiem od tych ze zdrową skórą? 23:23 - Przyczyny nadmiernej produkcji sebum 25:20 - Wpływ żywności o wysokim indeksie glikemicznym na skórę 26:04 - Dieta czy pielęgnacja - co jest ważniejsze w leczeniu trądziku? 31:59 - Jaką dietę stosować w trakcie leczenia trądziku? 32:12 - Wpływ kwasów Omega-3 na skórę trądzikową 35:12 - Czy trądzik jest chorobą cywilizacyjną? 40:38 - Wpływ stresu na trądzik 42:59 - Czy aktywność fizyczna jest pomocna w leczeniu trądziku? 45:54 - Pielęgnacja skóry trądzikowej - na co zwracać uwagę? 51:23 - Jakie zmiany stylu życia wprowadzić, aby wesprzeć leczenie trądziku? 53:32 - Czy rodzaj pościeli może zaostrzać zmiany trądzikowe? 55:43 - Jakich błędów unikać podczas leczenia trądziku?

    Fri, 07 Jun 2024 - 1h 10min
Afficher plus d'épisodes