Filtrer par genre
- 187 - „Namawiam pacjentów, żeby zdradzili tatę". Eichelberger o wychodzeniu z pracoholizmu | „zaTASKowani”, odc. 7
- Do uzależnienia od pracy mają tendencję osoby narcystyczne, niedowartościowane, które z pogardą odnoszą się do obrazu siebie w dzieciństwie. A w każdej chwili można wylądować z pudełkiem przed tym okazałym budynkiem, czyli wejściem do firmy - mówi Wojciech Eichelberger w siódmym odcinku podcastu „zaTASKowani". Co się dzieje, gdy pracoholik traci pracę?
Polacy, szczególnie ci młodzi, w wieku 25-34 lat, są najbardziej zagrożeni pracoholizmem - jak pokazuje raport CBOS-u. Jak rozpoznać symptomy tego nałogu?
Wysyłają maile, nie strzelają goli
- Persona pracoholiczna to osoba, która wysyła maila o godz. 22 i jestem w stanie z niego przeczytać nie krótką informację, tylko „zobacz, jak dużo robiłem od tej godziny 16 czy 17. Oni nie delegują, oni wszystko do siebie biorą - mówi Marcin Bobowicz, z wieloletnim doświadczeniem w pracy w branży technologicznej. Z kolei Wojciech Eichelberger ma skojarzenie piłkarskie. - Miałem takiego prezesa pracoholika, który był zajechany kompletnie, ale chwalił się tym, jaki on jest niezbędny w tej firmie, w tym open space ma otwarte drzwi i wszyscy do niego przychodzą prosząc o radę. Był jak bramkarz, który łapie wszystkie piłki, ale nie strzelał goli - mówi.
Trzeba dbać o swoich ludzi
Pracoholicy mimo że są pracy, często bezgranicznie, oddani, bywają przeciwskuteczni, bo nie potrafią, znów używając metafory sportowej, grać zespołowo. - Trzeba dbać o swoich ludzi, o swoją armię. W pojedynkę się żadnej wojny nie wygra - mówi psycholog. Co się dzieje, gdy pracoholik traci pracę? Kiedy następuje moment tzw. przebudzenia i jak wygląda wychodzenie z nałogu?
Witajcie w podcaście Zwierciadła „zaTASKowani”, w którym skupiamy się na pracy we wszystkich jej aspektach. Z różnych perspektyw. Bez pocieszenia i prostych rad. W pracy spędzamy większość naszego tzw. przytomnego życia, a dla wielu – jak pokazują badania – jest źródłem cierpień.
W siódmym odcinku to wyzwanie – jak to się mówi w korporacyjnym slangu – przyjęli Wojciech Eichelberger i Marcin Bobowicz. Jingiel do podcastu stworzył DJ Bulb, mistrz świata DMC (Disco Mix Club) 2022 oraz wicemistrz świata w scratchowaniu w konkursie DJ-skim IDA World. Bo w tym cyklu – przy okazji rozmów o pracy – promujemy sztukę. We wszystkich jej przejawach. Agnieszka Wirtwein-Przerwa zaprasza na siódmy odcinek podcastu „zaTASKowani”.
Tue, 12 Nov 2024 - 29min - 186 - „Patola wysokofunkcjonująca". Patryk Chilewicz o byciu w DDA królem maskowania | „W czułym zwierciadle”
- Jestem 2 w 1: DDA i Dorosły Alkoholik - mówi, twórca internetowy, Patryk Chilewicz, wspominając, jak przez lata próbował zapomnieć o traumach z dzieciństwa, sięgając po mechanizmy zaprzeczenia i ucieczki. Zapraszam na rozmowę z Patrykiem Chilewiczem w podcaście „W czułym zwierciadle”.
Krzyki, awantury, przemoc fizyczna i psychiczna. Tak wspomina wychowanie z ojcem alkoholikiem pod jednym dachem.
„Głowa się wymaże”
W dorosłości sam zmagał się z uzależnieniem, ale nie zajmował się tematem dzieciństwa w terapii. - Wyszedłem z założenia, że o wszystkim zapomnę, wszystko zapiję, głowa się wymaże - mówi.
Wspomnienia, obrazy i koszmary wróciły podczas kolejnej terapii. Od niedawna patrzy na swoje doświadczenia przez pryzmat DDA i spektrum autyzmu. Patryk Chilewicz opowiada o wychowaniu, dorastaniu i ucieczce z alkoholowego domu.
„W pełni sobą jestem tylko przy mężu”
Patryk odsłania również brutalną prawdę o swojej „patologii wysokofunkcjonującej” i maskowaniu się, które określa jako nieodzowną część przetrwania. Dopiero w wieku 32 lat zrozumiał, że „jest królem maskowania”, a w pełni sobą jest jedynie przy swoim mężu. Opisuje również ataki paniki – Mam gulę w gardle i się duszę – oraz wspomnienia, które nawet jako 12-latek pchnęły go do desperackich myśli o przemocy wobec ojca.
To szczera rozmowa o złożonych emocjach, trudnych doświadczeniach i codziennym funkcjonowaniu DDA, które niejednokrotnie skrywa bolesne zakamarki dzieciństwa. Zapraszam na rozmowę z Patrykiem Chilewiczem w podcaście „W czułym zwierciadle”.
Fri, 08 Nov 2024 - 53min - 185 - „Latami nie widzą, że ten toksyczny taniec przynosi im ogromne straty". 5 głównych objawów u współuzależnionych wg Joanny Flis | „FLISolo” odc. 2
- Współuzależnienie zmienia nas w osoby, którymi nigdy nie chcieliśmy być - mówi Joanna Flis w drugim odcinku podcastu „FLISolo” i wskazuje na pięć głównych objawów współuzależnienia, które rzutują na zdrowie, samoocenę i relacje.
W drugim odcinku podcastu „FLISolo” Joanna Flis przybliża słuchaczom trudną drogę, którą muszą przebyć osoby współuzależnione, by przerwać toksyczne schematy i odzyskać siebie.
Współuzależnienie to problem znacznie bardziej powszechny niż samo uzależnienie – wiele osób „odkłada siebie na ostatni plan, ostatnie miejsce” żyjąc w cieniu uzależnionych partnerów, rodziców czy przyjaciół, ale „latami nie widzą, że ten toksyczny taniec przynosi im ogromne straty.”
Joanna Flis, terapeutka i ekspertka od uzależnień, wskazuje na pięć głównych objawów współuzależnienia, które rzutują na zdrowie, samoocenę i relacje. Flis przypomina, że „współuzależnienie zmienia nas w osoby, którymi nigdy nie chcieliśmy być” i często towarzyszy mu wyniszczająca choroba autoimmunologiczna, jaką miało aż 100% rodziców współuzależnionych, których badała. Sama Flis, dla której terapia współuzależnionych jest najbliższa sercu, omawia także proces „trzeźwienia” z emocjonalnych zależności.
To odcinek pełen ważnych lekcji o odzyskiwaniu równowagi i zdrowia psychicznego, a także o iluzjach, które współuzależnieni podtrzymują – „nie rozumiejąc, że przyczyniają się do rozwoju nałogu”. Tym trudniej jest przerwać te szkodliwe schematy, skoro polskie społeczeństwo kulturowo podsyca współuzależnienie.
Joanna Flis to psychoterapeutka i specjalistka w dziedzinie terapii uzależnień i współuzależnień. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi i ich rodzinami, prowadzi wykłady na temat uzależnień oraz współpracuje z renomowanymi ośrodkami terapeutycznymi w Polsce. W cyklu podcastów Zwierciadła „FLISolo” dzieli się wiedzą, która zmienia spojrzenie na uzależnienie, wprowadzając słuchaczy w świat mechanizmów, które rządzą zarówno uzależnionymi, jak i ich najbliższymi, często równie mocno uwikłanymi w toksyczne zależności.
Joanna Flis jest prelegentką na drugiej edycji konferencji Zwierciadła „Wolni od stresu”
Thu, 07 Nov 2024 - 31min - 184 - „Kluczowe są cztery lata po menopauzie". Dermatolożka obala mity o skórze 45+ | Ukryte piękno odc. 5
Czy skóra pierwsza daje sygnał, że zbliżamy się do menopauzy? Dlaczego wiotczeje, dlatego tak silnie tracimy estrogeny właśnie wtedy? I czy ratunkiem jest tylko zabieg? Zapraszamy na 5. odcinek podcastu „Ukryte piękno”.
Otóż nie. Magicznych metod brak, ale odpowiednia pielęgnacja i dbanie o skórę, wizyta u dermatologa, zmiana kosmetyków, a także cała paleta działań - to nie uchroni nas wprawdzie przed menopauzą: ale z pewnością pomoże ją opóźnić i uprzyjemnić. Tak, ten etap życia może być ciekawy, także jeśli chodzi o pielęgnację cery, skóry, ciała i koniecznie wnętrza. Zapraszamy do rozmowy w cyklu z dermatolożką dr Agnieszka Bańką-Wroną, która o procesach odnowy cery wie wszystko! Dzieli się z nami nowinkami i najnowszymi odkryciami, choćby na temat suplementacji, składu kremów i sekretów skóry. Zapraszamy na 5. odcinek podcastu „Ukryte piękno” – cyklu, w którym rozmawiamy o kobiecości wielowymiarowej, fascynującej, tajemniczej, czyli takiej, jaką w istocie jest. [współpraca reklamowa] Sponsorem odcinka jest Lierac Arkeskin, twoja sprawdzona pielęgnacja skóry w okresie menopauzy. Stworzona by odpowiadać na potrzeby skóry dojrzałej zapewniając jej uczucie komfortu, dodając blaku i jędrności. Lierac Arkeskin pielęgnacja, której możesz zaufać.
Wed, 06 Nov 2024 - 45min - 183 - „Jak szef wyczuje takiego misia, to mu wrzuca, ile wejdzie”. Eichelberger o pracoholizmie w Polsce | „zaTASKowani”, odc. 6
- Źródła pracoholizmu są w dzieciństwie - mówi Wojciech Eichelberger w szóstym odcinku podcastu „zaTASKowani”, w którym rozmawiamy o jedynym społecznie akceptowanym uzależnieniu, czyli pracoholizmie. Czy każdy tzw. pożądający pracy widzi w szefie swojego niezadowolonego ojca?
Co ciekawe, branże najbardziej narażone to nie tylko korporacje i tzw. białe kołnierzyki, ale także m.in. kobiety zajmujące się domem.
„Te liczby są zaniżone”
Jak wynika z badań, niemal połowa Polaków twierdzi, że odczuwa presję, aby być „zawsze w gotowości”, a prawie 25% badanych przyznaje, że regularnie pracuje po godzinach – często kosztem życia osobistego i zdrowia psychicznego.
Uzależnienie od pracy dotyka, wg CBOS, 2,5 mln, czyli 1/10 Polaków, a zagrożonym tym nałogiem jest 3/4 z nas. - Z mojej obserwacji wynika, że te liczby są zaniżone. Skoro w Polsce notuje się 5 mln alkoholików, a DDA i DDD są w grupie ryzyka pracoholizmu, to już wychodzi więcej - mówi psycholog i psychoterapeuta, Wojciech Eichelberger. Psycholog wyjaśnia, że pracoholizm to złożony mechanizm, w którym praca staje się formą ucieczki od trudnych emocji i braku poczucia wartości.
Spotkałem raz takiego „shoguna”
Z pracoholizmem wiąże się sporo komplikacji, bo po pierwsze to wzmacniane społecznie uzależnienie, przez co trudne w diagnozowaniu, a tym bardziej w chęci podjęcia leczenia. Jak je rozpoznać? - Spotkałem raz takiego „shoguna”, który twierdził, że on to zadanie to na światłach w samochodzie robi, ale szybko to zweryfikowaliśmy. Warto mówić „sprawdzam” - mówi Marcin Bobowicz, z wieloletnim doświadczeniem w pracy w branży technologicznej.
Kto jest szczególnie podatny na tzw. work craving i jak wpływa na atmosferę w pracy? Zapraszam na nowy odcinek podcastu „zaTASKowani" z Wojciechem Eichelbergerem i Marcinem Bobowiczem .
Tue, 05 Nov 2024 - 45min - 182 - „Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że matka może niszczyć". Katarzyna Miller o wolności z akceptacji | Bliski kadr odc. 3
- Nie ma co się rozglądać za czymś, czego nie ma - mówi Katarzyna Miller w rozmowie z Anną Augustyn-Protas, autorką książki o dojrzałości „W pełni”, w podcaście „Bliski kadr".
Uwaga, dotychczasowe i przyszłe fanki Katarzyny Miller: oto rozmowa, której każda z nas wysłuchać powinna. Jest o najlepszym czasie w życiu: o dojrzałości, bo to wtedy dopiero dociera do nas, gdzie stoją życiowe konfitury. Ale też o tym, że to my same musimy nauczyć się po nie sięgać – doceniać siebie, czuć dumę, cieszyć się z tego, jakie jesteśmy. Nawet jeśli w życiowej loterii wylosowałyśmy niekochające, toksyczne matki czy nieprzykładających się do wychowania ojców. „Wyścielmy sobie w końcu dno koszyczka”, mówi energetyczna gościni podcastu. Nie pozwalajmy pięknym chwilom uciekać z pamięci, kolekcjonujmy dobro, jakie nam się przydarza, namawia Katarzyna Miller, prawdziwa znawczyni kobiecej duszy. Posłuchajcie jej peanu na cześć istnienia. Oto smakowity przepis na życie „w pełni”.
Sat, 02 Nov 2024 - 48min - 181 - „Przykre uczucia są najlepszym sojusznikiem". Natalia De Barbaro odkrywa zawartość swojej torebki | Bliski kadr odc. 3
- Ja jakoś perwersyjnie lubię brak happy endu - mówi Natalia De Barbaro w podcaście „Bliski kadr". Co to znaczy? I co słynna psycholożka ukrywa w torebce?
Damska torebka jest wyrazem naszego charakteru i stylu. Wiele mówi o tym, co chcemy pokazać, a co ukryć w środku. Ze wszystkich atrybutów kobiecości to właśnie torebki jest najbardziej intrygująca. O tym, co nosimy w torebkach, rozmawiam z Natalią de Barbaro, psycholożką, trenerką, autorką książek "Czuła Przewodniczka" oraz "Przędza".
Fri, 01 Nov 2024 - 38min - 180 - „Osoba uzależniona dowiaduje się ostatnia". Anatomia nałogu wg Joanny Flis | FLISolo odc. 1
- Współuzależnieni tańczą z uzależnionym jeden taniec - mówi Joanna Flis w premierowym odcinku cyklu „FLISolo”. Na jedną osobę uzależnioną przypadają co najmniej dwie osoby współuzależnione – najczęściej bliscy, którzy, nie zdając sobie z tego sprawy, wpadają w pułapkę wspierania nałogu poprzez mechanizmy kontroli i nadopiekuńczości. W premierowym odcinku cyklu podcastów „FlISolo” Joanna Flis, psycholog i terapeutka uzależnień, mierzy się z mitami na ich temat, obalając krzywdzące przekonania o braku silnej woli i świadomym wyborze nałogu. - Nie znam ani jednej osoby, która świadomie wybrała nałóg - mówi ekspertka. Uzależnienie to choroba o podłożu neurobiologicznym, która często bierze swój początek w trudności z regulacją uczuć – osoby uzależnione w sytuacjach stresu, lęku lub przytłoczenia sięgają po substancje lub zachowania kompulsywne jako sposób radzenia sobie z emocjami. Joanna Flis pokazuje także szerszy kontekst – uzależnienie to nie tylko jednostka, ale cały system, który je podtrzymuje. Na jedną osobę uzależnioną często przypadają przynajmniej dwie osoby współuzależnione. Odcinek odkrywa złożoność procesu wyjścia z nałogu i pokazuje, jak niezwykle ważna jest praca nad emocjami zarówno osoby uzależnionej, jak i jej otoczenia. Joanna Flis to psychoterapeutka i specjalistka w dziedzinie terapii uzależnień i współuzależnień. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi i ich rodzinami, prowadzi wykłady na temat uzależnień oraz współpracuje z renomowanymi ośrodkami terapeutycznymi w Polsce. W cyklu podcastów Zwierciadła „FLISolo” dzieli się wiedzą, która zmienia spojrzenie na uzależnienie, wprowadzając słuchaczy w świat mechanizmów, które rządzą zarówno uzależnionymi, jak i ich najbliższymi, często równie mocno uwikłanymi w toksyczne zależności.
Thu, 31 Oct 2024 - 31min - 179 - "Warto zaopiekować się sobą": o tym jakie rytuały należy wprowadzić po menopauzie rozmawiamy z Kasią Stolarską | Ukryte piękno, odc. 3
W drugim odcinku podcastu "Ukryte piękno" rozmawiamy z Kasią Stolarską ekspertką marki Lierac i kosmetolożką. Pytamy jak dbać o skórę po menopauzie. Tłumaczymy na czym polegają masaże anty-aging i jakie inne rytuały należy wprowadzić, żeby poprawić wygląd naszej skóry.
Zapraszamy na 3. odcinek podcastu „Ukryte piękno” – cyklu, w którym rozmawiamy o kobiecości wielowymiarowej, fascynującej, tajemniczej, czyli takiej, jaką w istocie jest.
Sponsorem odcinka jest Lierac Arkeskin, twoja sprawdzona pielęgnacja skóry w okresie menopauzy. Stworzona by odpowiadać na potrzeby skóry dojrzałej zapewniając jej uczucie komfortu, dodając blaku i jędrności. Lierac Arkeskin pielęgnacja, której możesz zaufać.
Wed, 30 Oct 2024 - 32min - 178 - „Dzieci mnie wyzywały, że znajda, a ojciec pijany. Nigdy nie reagowałam". Iwona Guzowska o DDA
Od dzieciństwa walczyła. Najpierw o przetrwanie, w domu z ojcem uzależnionym od alkoholu, potem na ringu jako zawodowa kickbokserka i bokserka. Zapraszam na rozmowę z Iwoną Guzowską w podcaście „W czułym zwierciadle”. Z jednej strony czuła strach i lęk przed pijanym ojcem, z drugiej ogromna miłość do niego? Jak pomieścić w sobie te skrajne uczucia? Jak choroba alkoholowa ojca wpłynęła na jej życie? Czy identyfikuje się z jakimiś cechami syndromu DDA? Jak dziś radzi sobie ze strachem i z lękiem? Iwona Guzowska, mistrzyni świata w kickboxingu i boksie opowiada o tym, że najtrudniejszą walkę tuczy na życiowym ringu. Zapraszam na rozmowę z Iwoną Guzowską w podcaście „W czułym zwierciadle”.
Fri, 25 Oct 2024 - 43min - 177 - „Mężczyźni też udają orgazm, tylko inaczej". Michał Sawicki obala łóżkowe mity | „Rób to bez presji”, odc. 6
Kobiecy orgazm to zawsze musi być tzw. show? A mężczyźni nie udają, z wiadomych względów? Przez tabuizacje seksualności krąży wśród nas wciąż wiele szkodliwych mitów na temat tej sfery naszego życia. W szóstym odcinku podcastu „Rób to bez presji” z seksuologiem Michałem Sawickim rozmawiamy o fantazjach seksualnych.
Magdalena Kuszewska i Michał Sawicki biorą na temat stereotypy dotyczące miłości, pożądania i sprawności seksualnej. W tym odcinku rozmawiają na temat mitów, z którymi spotykają się swojej pracy oraz zastanawiają się, jak to jest możliwe, że w dobie smartfonów w sferze edukacji seksualnej zatrzymaliśmy się jakieś 50 lat wstecz. Czy hasło „rób to bez presji” może być odpowiedzią na obecne problemy w życiu seksualnym? Mity na temat seksu to idealne podsumowanie tej serii podkastów. Magdalena i Michał nie znikają na zawsze. Zostają z Wami w kontakcie i dalej będą odczarowywać niepotrzebne stereotypy.
Rób to bez presji… Czyli co i jak? Nie rozmawiamy tylko o seksie, ale też o relacjach, o singielstwie, o emocjach i wyzwaniach współczesności. Rozmawiajmy, dowiadujmy się, eksplorujmy, edukujmy się, ale też żartujmy i stosujmy dystans, humor. To nasza misja, w ten sposób lubimy rozmawiać o intymności i związkach. O wyzwaniach i problemach w parach i solo. Bez spiny, bez wymądrzania się, ale z otwartością na zdanie innych. Zapraszamy was w naszą podcastową podróż, która przynosi nam wiele frajdy i cennych lekcji życiowych. Połączyliśmy siły: Michał Sawicki, psycholog, seksuolog, terapeuta, autor książki „Seks bez presji. Jak nie gzić się po ciemku”, oraz Magdalena Kuszewska, dziennikarka, autorka książek, ekspertka intymności i trenerka komunikacji. Zapraszamy do słuchania, oglądania i dyskusji z nami! Byle tylko… z szacunkiem i bez presji.
Thu, 24 Oct 2024 - 42min - 176 - „Możemy doświadczać seksualności na tych samych zasadach co mężczyźni- bez konsekwencji". | „Ukryte piękno" odc. 2
[współpraca reklamowa] Dlaczego menopauza wciąż jest w zbiorze tematów wstydliwych? Czemu kobiety są zawstydzane ze względu na swoją dojrzałość i dlaczego nadal wykorzystuje się ten etap przeciwko nim? W drugim odcinku "Ukrytego piękna" Magdalena Kuszewska rozmawia z Joanną Keszką o mitach i stereotypach związanych z transformacją menopauzalną, a także o pozytywnych stronach tego etapu.
Zapraszamy na 2. odcinek podcastu „Ukryte piękno” – cyklu, w którym rozmawiamy o kobiecości wielowymiarowej, fascynującej, tajemniczej, czyli takiej, jaką w istocie jest.
Sponsorem odcinka jest Lierac Arkeskin, twoja sprawdzona pielęgnacja skóry w okresie menopauzy. Stworzona by odpowiadać na potrzeby skóry dojrzałej zapewniając jej uczucie komfortu, dodając blaku i jędrności. Lirerac Arkeskin pielęgnacja, której możesz zaufać.
Fri, 18 Oct 2024 - 42min - 175 - „Rodzice pili różnie: jedno kasacyjnie, a drugie udawało, że nie jest alkoholikiem". Agnieszka Jucewicz o byciu DDA | „W czułym zwierciadle”
- Do dziś boję się zostać sama na noc w domu - mówi Agnieszka Jucewicz w podcaście „W czułym zwierciadle”. Czy po latach wracanie do wspomnień z dzieciństwa boli mniej? Czy boli krócej?
Jak dzieciństwo w domu alkoholowym wpłynęło na to, jaka jest dziś? Agnieszka Jucewicz, dziennikarka, pisarka. współautorka min. książki o DDA „Dom w butelce” opowiedziała o tym jak udało jej się ułożyć przeszłość, czy lęk zostanie z nią na zawsze i czego chciałaby się nauczyć, żeby o siebie zadbać?
Fri, 18 Oct 2024 - 49min - 174 - „Facet z korpo chciał robić to w oborze". Michał Sawicki o fantazjach erotycznych | „Rób to bez presji” odc. 5"
Fantazje wcale nie są tak bezpieczne czy niewinne, jak mogłoby się wydawać. Owszem, bywają jedynie projekcją, jak sen czy marzenie, ale… ich realizacja albo natrętne pojawianie się zburzyło już bardzo wiele związków. W piątym odcinku podcastu „Rób to bez presji” z seksuologiem Michałem Sawickim rozmawiamy o fantazjach seksualnych.
Fantazje seksualne to nadal temat tabu, o którym wstydzimy się i rzadko kiedy chcemy rozmawiać, szczególnie w związku. Bo co on/ona sobie o mnie pomyśli? Bo co dalej? To dlatego nagraliśmy dla Was ten odcinek. Puśćcie wodze fantazji i dyskutujcie o nich z nami. Bez presji.
Rób to bez presji… Czyli co i jak? Nie rozmawiamy tylko o seksie, ale też o relacjach, o singielstwie, o emocjach i wyzwaniach współczesności. Rozmawiajmy, dowiadujmy się, eksplorujmy, edukujmy się, ale też żartujmy i stosujmy dystans, humor. To nasza misja, w ten sposób lubimy rozmawiać o intymności i związkach. O wyzwaniach i problemach w parach i solo. Bez spiny, bez wymądrzania się, ale z otwartością na zdanie innych. Zapraszamy was w naszą podcastową podróż, która przynosi nam wiele frajdy i cennych lekcji życiowych. Połączyliśmy siły: Michał Sawicki, psycholog, seksuolog, terapeuta, autor książki „Seks bez presji. Jak nie gzić się po ciemku”, oraz Magdalena Kuszewska, dziennikarka, autorka książek, ekspertka intymności i trenerka komunikacji. Zapraszamy do słuchania, oglądania i dyskusji z nami! Byle tylko… z szacunkiem i bez presji.
Thu, 17 Oct 2024 - 50min - 173 - „Męża znalazłam w biurze matrymonialnym, bo apkom randkowym nie ufam". Beata Tadla o pełni dojrzałości | Ukryte piękno odc. 1
Anna Augustyn-Protas, autorka książki „W pełni. Jak zaprzyjaźnić się z menopauzą i brać od życia to, co najlepsze”, rozpoczyna cykl rozmów o kobiecości w pełni, ukazując jej różne odcienie na każdym etapie życia. W pierwszym odcinku do rozmowy zaprosiła Beatę Tadlę, która z humorem i dystansem opowiada o profitach dojrzałości, nowych pomysłach na siebie i o tym, gdzie po czterdziestce można... znaleźć męża! „Mało która z nas chciałaby cofnąć się w czasie, żeby znów mieć 20 lat. Ja na pewno nie” – mówi Beata Tadla, jedna z najbardziej znanych i lubianych dziennikarek w Polsce. Posłuchajcie, co myśli o swoim wieku i jaki ma pomysł na życie w pełni. Jednym z największych skarbów dojrzałości jest rosnąca świadomość – że jedyną stałością w świecie jest zmienność. Dlatego warto inwestować w siebie i zdobywać nowe umiejętności. Kto by pomyślał, że Beata właśnie zdobyła nowy zawód i planuje otworzyć nowy biznes? Otwórzmy się na zmiany aby odkryć swoje ukryte piękno! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak cieszyć się pełnią kobiecości sięgnij po książkę Anny Augustyn-Protas „W pełni”: https://sklep.zwierciadlo.pl/produkt/ksiazki/zdrowie-i-uroda/w-pelni Zapraszamy na 1. odcinek podcastu „Ukryte piękno”, cyklu, w którym rozmawiamy o kobiecości wielowymiarowej, fascynującej, tajemniczej, czyli takiej, jaką w istocie jest.
Tue, 15 Oct 2024 - 45min - 172 - „Czas menopauzy to moment, w którym w końcu mamy chwilę dla siebie”. Joanna Brodzik w rozmowie z prof. dr hab Violettą Skrzypulec-Plintą | Słowo do słowa odc. 2
[współpraca reklamowa] Zasłona milczenia, która przez lata skutecznie ukrywała temat menopauzy wreszcie zostaje zrywana. Za owym zrywem stoją osoby, które odważyły się powiedzieć: to normalne. Menopauza jest przecież naturalnym etapem życia niemal każdej z nas. Nie powinna być więc tematem tabu, a wręcz przeciwnie: powinna stać się ważnym przedmiotem dyskusji. Rozmawiamy o tym w podcaście „Słowo do słowa”, w którym Joanna Brodzik rozkłada temat menopauzy na czynniki pierwsze. Tym razem zaprosiła do dyskusji prof. dr hab Violettę Skrzypulec-Plintę – ginekolożkę, seksuolożkę i edukatorkę.
Wydawnictwo Zwierciadło, producent suplementu Promensil oraz Joanna Brodzik, zapraszają na podcast „Słowo do słowa”.
Sponsorem odcinka jest Promensil Forte, suplement diety dla kobiet, które również w czasie menopauzy chcą żyć w zgodzie ze swoja naturą.
Tue, 15 Oct 2024 - 52min - 171 - „Chcesz odnieść sukces? Musisz się pozbyć blizny po matce". Kto zarabia na toksycznej pozytywności? | zaTASKowani odc. 5
- Osoby po studiach aktorskich, doskonałe w swoich zawodach, dostają omnipotencji i nagle doradzają, jak żyć. Są wytrenowane, mówiąc wyraźnie i powoli, zakładają okulary i malują usta czerwoną szminką usta, bo wiadomo, że czerwona szminka to sukces - mówi socjolożka, Dorota Peretiatkowicz w 5. odcinku podcastu „zaTASKowani", opisując modę na tzw. doradztwo aktorskie, które wpisuje się w szersze zjawisko - toksycznej pozytywności.
Toksyczna pozytywność często przybiera postać różnych maści samozwańczych trenerów, którym do uczenia przysłowiowego „jak żyć” wystarczy doświadczenie w korporacji i tam przebyte szkolenia albo popularność w mediach społecznościowych. - My, jako kultura, pozwoliliśmy, żeby osoby, które mają pewne umiejętności aktorskie nagle zaczęły odgrywać rolę, za którą im płacą, tylko, że ta rola jest już bardzo niebiezpieczną rolą - dodaje ekspertka.
A może z natury potrzebujemy takiego właśnie wsparcia, bo jest „popyt i podaż”? Jaka strategia będzie najlepszym antidotum? Rozmawiamy o tym 5. odcinku podcastu „zaTASKowani” z badaczkami tego zjawiska socjolożkami Katarzyną Krzywicką-Zdunek i Dorotą Peretiatkowicz, a krytyczno-satyrycznym okiem spojrzy na temat satyryk i współtwórca Klubu Komediowego Bartek Młynarski.
Mon, 14 Oct 2024 - 23min - 170 - „Jestem nauczony, że jak się otworzę, to dostanę kopa". Konrad Aksinowicz o byciu DDA | „W czułym zwierciadle”
Jego ojciec pił ciągami, które trwały kilka tygodni, a nawet miesięcy. Na terapię DDA poszedł w wieku 30 lat. Czego się dowiedział? Zapraszam na rozmowę z Konradem Aksinowiczem w podcaście „W czułym zwierciadle”.
Jego kolega z bloku też miał ojca alkoholika, a jeszcze inny nie miał ojca wcale. Doświadczenie dzieciństwa i dorastania w alkoholowym domu pokazał w głośnym filmie „Powrót do tamtych dni”. Jak uzależnienie ojca wpłynęło na jego funkcjonowanie w dorosłym życiu? Z czym sobie nie radzi? Czy wracanie do tamtych dni jest dla niego bolesne? Zapraszam na rozmowę z Konradem Aksinowiczem w podcaście „W czułym zwierciadle”.
Fri, 11 Oct 2024 - 56min - 169 - „Potraktujmy samotność jako chorobę". Michał Sawicki o lęku przed bliskością | Rób to bez presji odc. 4
Dlaczego lęk nami czasem rządzi, ale też bywa jedną z pierwszych emocji, które pojawiają się podczas zbliżenia? Co się dzieje z podnieceniem i radością, że je tracimy? W trzecim odcinku podcastu „Rób to bez presji” z seksuologiem, Michałem Sawickim, rozmawiamy o lęku przed bliskością.
W tym odcinku Magdalena Kuszewska i Michał Sawicki biorą na tapetę osławiony lęk przed bliskością. Posłuchaj czym jest unikanie, dowiedz się, kiedy lęk jest zbędny i dlaczego tabu wokół intymności nie robi nam ogromnej krzywdy? Porozmawiamy o społecznych przekonaniach, o nietrafionych diagnozach i ludzkich emocjach, ale przede wszystkim o tym, że bliskość może być piękna i… bezpieczna.
Rób to bez presji… Czyli co i jak? Nie rozmawiamy tylko o seksie, ale też o relacjach, o singielstwie, o emocjach i wyzwaniach współczesności. Rozmawiajmy, dowiadujmy się, eksplorujmy, edukujmy się, ale też żartujmy i stosujmy dystans, humor. To nasza misja, w ten sposób lubimy rozmawiać o intymności i związkach. O wyzwaniach i problemach w parach i solo. Bez spiny, bez wymądrzania się, ale z otwartością na zdanie innych. Zapraszamy Was w naszą podcastową podróż, która przynosi nam wiele frajdy i cennych lekcji życiowych. Połączyliśmy siły: Michał Sawicki, psycholog, seksuolog, terapeuta, autor książki „Seks bez presji. Jak nie gzić się po ciemku”, oraz Magdalena Kuszewska, dziennikarka, autorka książek, ekspertka intymności i trenerka komunikacji. Zapraszamy do słuchania, oglądania i dyskusji z nami! Byle tylko… z szacunkiem i bez presji.
Thu, 10 Oct 2024 - 48min - 168 - Toksyczna pozytywność w pracy. „Miałam 2 szkolenia z makaronu i robienia żyrafy" | zaTASKowani odc. 4
- Nie mogę dłużej udawać, że mam lobotomię. Nie byłam w stanie wytrzymać w korporacji z powodu toksycznej pozytywności - mówi socjolożka, Dorota Pieretiatkowicz. - W Polsce ludzie boją się w pracy pokazywać błędy - dodaje komik, Bartosz Młynarski. W 4. odcinku podcastu “zaTASKowani” rozmawiamy o toksycznej pozytywności w pracy.
„Będzie dobrze”, „Trzymaj się”, „Inni mają jeszcze gorzej” - to powszechne zwroty, które słyszymy od szefa i współpracowników, gdy zaczynamy wątpić w sens strategii, wykonalności jakiegoś zadania czy generalnie zaczynamy „powątpiewać”. Mimo że brzmią niewinnie i pozytywnie, to zastawiają nas z nieokreślonym niepokojem i dezorientacją. Socjolodzy nazywają tego typu komunikaty „toksyczną pozytywnością”.
Jak rozpoznać „toksyczną pozytywność”, skąd do nas przyszła i co z nami robi? Rozmawiamy o tym 4. odcinku podcastu „ zaTASKowani” z badaczkami tego zjawiska socjolożkami Katarzyną Krzywicką-Zdunek i Dorotą Peretiatkowicz , a krytyczno-satyrycznym okiem spojrzy na temat satyryk i współtwórca Klubu Komediowego Bartek Młynarski.
Mon, 07 Oct 2024 - 42min - 167 - „Mężowie alkoholiczek na zewnątrz wyglądają super". Agata Passent o byciu DDA | W czułym zwierciadle
Jej rodzice Agnieszka Osiecka i Daniel Passent rozstali się, gdy Agata miała 6 lat. Mama wyprowadziła do nowego partnera. Już wtedy nadużywała alkoholu. Była matką dochodzącą i zawodzącą. Na spotkania przychodziła pijana lub nie pojawiała się wcale. Gośka Serafin zaprasza na rozmowę z Agatą Passent w podcaście Zwierciadła „W czułym zwierciadle”. Uczucie ulgi jest jej niemal obce. Doskonale natomiast zna nieustającą czujność. Kiedy zrozumiała, że nie uratuje mamy? Czy dzięki terapii uczucie złość zamieniła we współczucie?Jak postrzega zjawisko syndromu DDA? Na terapię Dorosłych Dzieci Alkoholików Agata trafiła będąc na studiach w USA. Grupa dała jej poczucie, że nie jest sama ze swoimi doświadczeniami, że problem jest powszechny. O tym, jak trudno jest się uwolnić ze współuzależnienia, przekonała się ponownie już jako dorosła kobieta. „Książkowo się dałam wpakować” mówi o swoim związku z partnerem uzależnionym od alkoholu. Zapraszamy na podcast „W czułym zwierciadle”.
Fri, 04 Oct 2024 - 55min - 166 - „W większości relacji jest jakaś przemoc psychiczna". Michał Sawicki o diagnozowaniu narcyza | Rób to bez presji odc. 3
Kłamie, kontroluje, szantażuje…. Co może jeszcze robić ktoś, z kim randkujemy lub mamy już związek? Uwaga: red flags, czyli sygnałów ostrzegawczych, jest cała długa lista. I my w trzecim odcinku podcastu „Rób to bez presji" o niej rozmawiamy.
Na co zwrócić uwagę podczas pierwszej i kolejnych randek? Jak nie wpaść w sidła osoby toksycznej ? I jak nie dać się złapać w sidła... tzw. red flags? Od ostrzeżenia do diagnozy droga daleka. O modzie na samodzielne diagnozy "związkowe" osób partnerskich itd, o toksyczności, która stała się … „modna”.
Rób to bez presji… Czyli co i jak? Nie rozmawiamy tylko o seksie, ale też o relacjach, o singielstwie, o emocjach i wyzwaniach współczesności. Rozmawiajmy, dowiadujmy się, eksplorujmy, edukujmy się, ale też żartujmy i stosujmy dystans, humor. To nasza misja, w ten sposób lubimy rozmawiać o intymności i związkach. O wyzwaniach i problemach w parach i solo. Bez spiny, bez wymądrzania się, ale z otwartością na zdanie innych. Zapraszamy Was w naszą podcastową podróż, która przynosi nam wiele frajdy i cennych lekcji życiowych. Połączyliśmy siły: Michał Sawicki, psycholog, seksuolog, terapeuta, autor książki „Seks bez presji. Jak nie gzić się po ciemku”, oraz Magdalena Kuszewska, dziennikarka, autorka książek, ekspertka intymności i trenerka komunikacji. Zapraszamy do słuchania, oglądania i dyskusji z nami! Byle tylko… z szacunkiem i bez presji.
Thu, 03 Oct 2024 - 54min - 165 - „Agonia zaczyna się wraz z poczęciem". Prof. Dobroczyński o tym, jak zasmakować zmienność | zaTASKowani odc. 3
- Cały czas musisz umierać stary i rodzić się nowy. Ale zasmakowanie zmienności jest bardzo trudne, bo cały czas trzeba porzucać znane - mówi prof. Bartłomiej Dobroczyński w trzecim odcinku podcastu „zaTASKowani”. Jak przestać kurczowo trzymać się tego, co było?
W Polsce nie mamy przygodowego charakteru
Polacy – jak wynika z danych Eurostatu - są najbardziej zapracowanym narodem w Unii Europejskiej. Pracujemy średnio 40,5 godziny tygodniowo, więcej pracują od nas tylko Grecy. Tylko co trzeci z nas nie pracuje po godzinach, a w weekendy odpoczywa niewiele ponad połowa - to już raport Enel-med „Łączy nas zdrowie”.
Nie umiemy odpoczywać czy wymusza to na nas rynkowa rzeczywistość? Nastroje wśród pracowników na pewno nie są dobre, jak pokazuje badanie LiveCareer z 2022 roku, bo ponad połowa Polaków boi się kryzysu i wzrostu bezrobocia. - W Polsce nie mamy przygodowego charakteru - mówi prof. Bartłomiej Dobroczyński.
Ahoj, przygodo
Naszą istotą jest kreacja. - Można być artystą w ogrodzie, w kuchni, wszędzie - rozwija prof. Dobroczyński. Ważne, żeby zmienić nastawienie. Wszystkie ścieżki duchowe, zdaniem psychologa, mają jeden przekaz, który sprowadza się do „Ahoj, przygodo”. - Nasz język jest skonstruowany na fałszywy obraz świata. A w świecie nie ma nic stałego - dopowiada ekspert. Tylko jak wyrobić w sobie ten przygodowy charakter?
Witajcie w podcaście Zwierciadła „zaTASKowani”, w którym skupiamy się na pracy we wszystkich jej aspektach. Z różnych perspektyw. Bez pocieszenia i prostych rad. W pracy spędzamy większość naszego tzw. przytomnego życia, a dla wielu, jak pokazują badania, jest źródłem cierpień.
W trzecim odcinku to wyzwanie – jak to się mówi w korporacyjnym slangu – przyjęli psycholog dr hab Bartłomiej Dobroczyński, profesor nadzwyczajny w Instytucie Psychologii UJ, i Mateusz Górniak, pisarz, dramaturg, którego debiutancka powieść „Trash Story”, nominowana do Nagrody „Nike” 2023, bywa określana jako „kołysanka dla epoki telewizji i pępkowe społeczeństwa katastrofy”, a sam autor „jako doskonale rozpoznający dynamikę późnokapitalistycznej rzeczywistości”. Jingiel do podcastu stworzył DJ Bulb, mistrz świata DMC (Disco Mix Club) 2022 oraz wicemistrz świata w scratchowaniu w konkursie DJ-skim IDA World. Bo w tym cyklu – przy okazji rozmów o pracy – promujemy sztukę. We wszystkich jej przejawach. Agnieszka Wirtwein-Przerwa zaprasza na drugi odcinek podcastu „zaTASKowani”.
Mon, 30 Sep 2024 - 35min - 164 - „Zostaniesz sama w smutnym, zasyfionym mieszkaniu". Marta Markiewicz o byciu DDA | W czułym zwierciadle
Czy to, że jej ojciec był alkoholikiem wpłynęło na to, że też uzależniła się od substancji? Jak doszło do tego, że piła razem z nim? Czy lęk i wstyd, który towarzyszył jej od dzieciństwa dziś identyfikuje jako cechy DDA? Jak wpłynęła na nią relacja z ojcem? Małgorzata Serafin zaprasza na rozmowę z Martą Markiewicz w podcaście „W czułym zwierciadle”.
Marta Markiewicz piła i ćpała, by być pewna siebie, przebojowa, fajna. Uważała, że na trzeźwo jest nudna. Pierwszy raz upiła się, gdy miała 14 lat. Mając niespełna 26, trafiła na terapię uzależnień. Od ponad 7 lat jest trzeźwa i czysta. Znana jest jako organizatorka trzeźwych imprez SobeRave. Jako asystentka zdrowienia prowadzi spotkania indywidualne i grupowe dla osób uzależnionych. Swoje doświadczenia opisała w bardzo szczerej książce „Bez alko i dragów jestem nudna”.
Zapraszamy na podcast „W czułym zwierciadle”.
Fri, 27 Sep 2024 - 54min - 163 - "Kto u was jest mężem, a kto żoną?". Michał Sawicki o pułapkach czyhających na pary jednop | Rób to bez presji odc. 2łciowe
Wiecie co? W drugim odcinku, nadal bez presji, pomówimy o miłości. O miłości i tworzeniu relacji przez pary jednopłciowe. Będziemy razem celebrować prawa osób LGBT+ i wspierać różnorodność.
Mega ważny temat, który w naszej pracy jest często poruszany. Oboje doceniamy inkluzywność i potrzeby różnych osób. Zostań z nami, być może odczarujesz swoje przekonania lub wzmocnisz się w swoim otwartym podejściu? Jak zatem z dziennikarskiego i seksuologicznego punktu widzenia wygląda miłość i związki osób LGBT+? Czym pary jednopłciowe różnią się od dwupłciowych? I jakie czyhają na nie pułapki ?
Thu, 26 Sep 2024 - 45min - 162 - „Prawdziwa samotność, to brak połączenia ze sobą" | Bliski kadr: Marek Kamiński
Jak wszyscy wiemy odporność psychiczna to arcyważna sprawa. Chyba każdy z nas, zaraz po zdrowiu fizycznym, pragnie tego, by zachować także zdrowie psychiczne, być odpornym na stres, nie paść ofiarą jego skutków. Pragniemy także, aby na problemy codzienności uodpornić nasze dzieci. Ale to nie jest takie proste. Jak buduje ją słynny podróżnik, filozof i fizyk, Marek Kamiński i jakie zdarzenie w życiu go najmocniej ukształtowało? Zapraszamy na rozmowę z Markiem Kamińskim w podcaście "Bliski kadr".
Wed, 25 Sep 2024 - 41min - 161 - „10 przysiadów starczy, żeby życiowe molekuły przypłynęły". Co robić, żeby poczuć się lepiej? | Wszystkimi zmysłami
- W ludzką kondycję jest wpisany dramat - mówi Marta Niedźwiecka w podcaście „Wszystkimi zmysłami". Żeby żeby poczuć się lepiej, trzeba najpierw zaakceptować to, że mamy prawo czuć się gorzej? Wraz z psycholożką Martą Niedźwiedzka, neurobiolożką dr Joanną Wojsiat oraz filozofem Tomaszem Stawiszyńskim zastanawiamy się, czego fundamentalnie potrzeba człowiekowi, by zadbał o swoją kondycję.
Przyjąć, że w ludzkiej naturze na stałe zaszyte są poczucie straty, smutek, gorsze dni. Czy sposoby na dobre samopoczucie, które dziś podpowiadają nam socialmedia są w istocie naszymi potrzebami, czy czymś co wmawia nam kolejny kulturowy trend? Zapraszamy Was do obejrzenia odcinka, w którym rozmawiamy o ludzkiej kondycji. Fizycznej, psychicznej, społecznej. Wraz z psycholożką Martą Niedźwiedzka, neurobiolożką dr Joanną Wojsiat oraz filozofem Tomaszem Stawiszyńskim zastanawiamy się czego fundamentalnie potrzeba człowiekowi, by zadbał o swoją kondycję.
Temat szeroko pojętej kondycji jest także motywem przewodnim jesiennej edycji projektu Slow Space by PUMA - miejsca spotkań, warsztatów, treningów i konsultacji organizowanych przez sportową markę PUMA. Obecna odsłona trwa do 12.10.2024 w Warszawie. PUMA jest sponsorem odcinka.
Tue, 24 Sep 2024 - 1h 00min - 160 - „Ludzie, którzy wygrali 2 mln dolarów nie są szczęśliwsi niż ci z ciężką chorobą" | zaTASKowani odc. 2
„Teraz jesteśmy przedsiębiorcami samych siebie: menadżerem, CEO, pracownikiem w swojej firmie i wyzyskuję sam siebie” – mówi prof. Bartłomiej Dobroczyński w drugim odcinku podcastu „zaTASKowani”. Jak w tej sytuacji odpowiedzieć sobie na bazowe pytania: kim jestem i czego chcę?
„Nie mogę stawić czoła kolejnemu dniu”
Pierwsze skojarzenie z hasłem „praca”? Dla przebadanych w tegorocznym raporcie Instytutu Gallupa ponad 130 tys. pracowników na całym świecie: praca kojarzy się z codziennym poczuciem samotności (odpowiedź jednego na pięciu pracowników) i dotyczy to wszystkich grup wiekowych z lekką przewagą ludzi poniżej 35. roku życia. Z wypowiedzi pracowników cytowanych w raporcie – niezależnie od części świata, branży – przebija smutek. Oto przykładowe komentarze:
„Wstajesz rano i myślisz: Nie mogę tam jechać. Nie mogę stawić czoła kolejnemu dniu” – Catherina, logopedka z Australii. „Zawsze myślę, że gdybym był w biurze, przynajmniej nie musiałbym spotykać się z oskarżeniami o tzw. oszukiwanie czasu” – Daniel, programista z Niemiec, pracujący zdalnie.
Polacy smutniejsi niż reszta Europy
Polacy, jak wynika z raportu, są w pracy jeszcze bardziej nieszczęśliwi niż reszta Europy: tylko 10 proc. z nas jest zaangażowanych w pracę (średnia dla Europy to 13 proc. i jest to jeden z najniższych wskaźników na kontynencie). Blisko 1/3 z nas codziennie się stresuje, a dalej złości się, odczuwa smutek, a 1/4 myśli każdego dnia o zmianie pracy.Coraz trudniej nam też znaleźć balans między czasem wolnym a zawodowym, bo po pierwsze: granica między nimi się zaciera m.in. z powodu pracy zdalnej, natłoku zadań, ale drugim, a może nawet ważniejszym powodem jest nasz wkład w kreowanie swojego wizerunku. – Jestem fabryką i wyzyskuję sam siebie – mówi Mateusz Górniak.
„Nie wiemy, co jest dla nas dobre”
Odpowiedź na podstawowe pytania: co nas uszczęśliwi, czy jakie mamy marzenia - może być w tej sytuacji prawdziwym wyzwaniem. – Wszelkie badania nad szczęściem pokazują, że nie wiemy, co jest dla nas dobre i z reguły wybieramy najgorszą z opcji – dopowiada prof. Bartłomiej Dobroczyński. Jednak poczucie sensu można, wg eksperta, można spróbować znaleźć.
Witajcie w podcaście Zwierciadła „zaTASKowani”, w którym skupiamy się na pracy we wszystkich jej aspektach. Z różnych perspektyw. Bez pocieszenia i prostych rad. W pracy spędzamy większość naszego tzw. przytomnego życia, a dla wielu, jak pokazują badania, jest źródłem cierpień.
W drugim odcinku to wyzwanie – jak to się mówi w korporacyjnym slangu – przyjęli psycholog, dr hab Bartłomiej Dobroczynski profesor nadzwyczajny w Instytucie Psychologii UJ. I Mateusz Górniak pisarz, dramaturg, którego debiutancka powieść „Trash story” była nominowana do Nagrody Nike 2023 bywa określana jako „kołysanka dla epoki telewizji i pępkowe społeczeństwa katastrofy”, a sam autor „jako doskonale rozpoznający dynamikę późnokapitalistycznej rzeczywistości”. Jingiel do podcastu stworzył DJ Bulb, mistrz świata DMC (Disco Mix Club) 2022 oraz vice mistrz świata w scratchowaniu w konkursie Dj-skim IDA World. Bo w tym cyklu - przy okazji rozmów o pracy - promujemy sztuk. We wszystkich jej przejawach. Agnieszka Wirtwein-Przerwa zapraszam na drugi odcinek podcastu „zaTASKowani”.
Mon, 23 Sep 2024 - 42min - 159 - „Rozpoznawałam, że matka jest pijana po ustawieniu kremów na półce" | W czułym zwierciadle: Aleksandra Zbroja o byciu DDA
- Drażni mnie nadużywanie pojęcia DDA. Na pewno są tacy, którym to porządkuje świat, ale dla mnie to tylko wycinek rzeczywistości - mówi Aleksandra Zbroja w podcaście „W czułym zwierciadle".
Strach? Wstyd? Złość? Jakie emocje czuła wychowując się w domu, w którym rodzice byli uzależnieni od alkoholu? Czy dorastanie w takim środowisku odcisnęło na niej mocne piętno i wpłynęło na postawy i zachowania w dorosłości? Czy jest dla niej syndrom Dorosłego Dziecka Alkoholika? Jakie cechy i zachowania identyfikuje z faktem, że najbliżsi dorośli byli uzależnieni? Kiedy zrozumiała czym jest uzależnienie i jak działa? Ile siły trzeba mieć w sobie żeby nie otworzyć drzwi pijanemu ojcu? O tym wszystkim w bardzo szczerej rozmowie opowiada Aleksandra Zbroja autorka książki „Mireczek.Patoopowieść o moim ojcu”
Fri, 20 Sep 2024 - 1h 00min - 158 - „Kochanie, mam ochotę na seks z kimś innym". Jak zapobiec zdradzie? | Rób to bez presji odc. 1
Ile osób, tyle definicji. Czasem chodzi o seks z kimś spoza związku, a czasem o lajkowanie innych postów albo powierzanie sekretów czy oglądanie pornografii. Zdrada. Pogadajmy o tym bez presji.
Rób to bez presji... Czyli co i jak? Nie rozmawiamy tylko o seksie, ale też o relacjach, o singielstwie, o emocjach i wyzwaniach współczeności. Rozmawiajmy, dowiadujmy się, eksplorujmy, edukujmy się, ale też żartujmy i stosujmy dystans, humor. To nasza misja, w ten sposób lubimy rozmawiać o intymności i związkach. O wyzwaniach i problemach w parach i solo. Bez spiny, bez wymądrzania się, ale z otwartością na zdanie innych. Zapraszamy Was w naszą podcastową podróż, która przynosi nam wiele frajdy i cennych lekci życiowych. Połączyliśmy siły: Michał Sawicki, psycholog, seksuolog, terapeuta, autor książki „Seks bez presji. Jak nie gzić się po ciemku" oraz Magdalena Kuszewska, dziennikarka, autorka książek, ekspertka intymności i trenerka komunikacji. Zapraszamy do słuchania, oglądania i dyskusji z nami! Byle tylko... z szacunkiem i bez presji.
Czy zazdrość jest na pewno potrzebna w relacji? Czy na pewno sygnalizuje, że komuś zależy? I czy ta nadmierna zazdrość prowadzi do...zdrady? Na pierwszy ogień bierzemy jedno z największych tabu, które dotyczy wielu relacji. Zdrady. Ile osób, tyle definicji. Czasem chodzi o seks z kimś spoza związku, a czasem o lajkowanie innych postów albo powierzanie sekretów czy oglądanie pornografii. Pogadajmy o tym bez presji.
Thu, 19 Sep 2024 - 43min - 157 - „Możemy zestarzeć się w pół roku”. Co wiemy o pokoleniu „ani - ani"? | zaTASKowani odc. 1
- Mamy schizofreniczny stosunek do pracy - mówi psycholog, prof. Bartłomiej Dobroczyński w premierowym odcinku podcastu „zaTASKowani", i chociaż krytyka pracy łączy dziś wszystkie generacje, to właśnie Zetki reagują zaskakująco i przewrotnie: świadomie rezygnując z kariery. Co jeszcze wiemy o tzw. pokoleniu ani - ani? Co robi z nami dziś praca? Jak znaleźć w niej sens? Witajcie w nowym podcaście Zwierciadła „zaTASKowani”, w którym skupiamy się na pracy we wszystkich jej aspektach. Z różnych perspektyw. Bez pocieszenia i prostych rad. W pracy spędzamy większość naszego tzw. przytomnego życia, a dla wielu, jak pokazują badania, jest źródłem cierpień. Pokazujemy ludzi z pasją W premierowym odcinku to wyzwanie – jak to się mówi w korporacyjnym slangu – przyjęli psycholog, dr hab Bartłomiej Dobroczynski profesor nadzwyczajny w Instytucie Psychologii UJ. I Mateusz Górniak pisarz, dramaturg, którego debiutancka powieść „Trash story” była nominowana do Nagrody Nike 2023 bywa określana jako „kołysanka dla epoki telewizji i pępkowe społeczeństwa katastrofy", a sam autor „jako doskonale rozpoznający dynamikę późnokapitalistycznej rzeczywistości”. Jingiel do podcastu stworzył DJ Bulb, mistrz świata DMC (Disco Mix Club) 2022 oraz vice mistrz świata w scratchowaniu w konkursie Dj-skim IDA World. Bo w tym cyklu – przy okazji rozmów o pracy - pokazujemy ludzi z pasją i promujemy sztukę. We wszystkich jej przejawach. Agnieszka Wirtwein-Przerwa zapraszam na premierowy odcinek podcastu „zaTASKowani”. Mogliśmy obserwować rodziców W pierwszym odcinku „zaTASKowanych” rozmawiamy o pokoleniu „ani–ani”, czyli subkulturze młodych osób, które świadomie rezygnują z pracy i nauki. W Polsce jest ich ponad milion, najwięcej w wieku 25-34 lata, z dwukrotną przewagą kobiet. Co nimi kieruje? – Możemy zestarzeć się w pół roku – mówi 28-letni pisarz, Mateusz Górniak. Zetki rzeczywiście starzeją się szybciej od rodziców – potwierdza to tegoroczny raport Instytutu Gallupa. Dobrostan młodych pracowników – mówimy o milenialsach i zetkach – obniżył się w porównaniu z zeszłym rokiem o 5 proc. i jest niższy niż samopoczucie pokolenia baby boomers i wcześniej. I nie chodzi o różnice pokoleniowe. Jeszcze dekadę temu to samo badanie wykazywało odwrotną zależność: młodzi zawsze przewyższali dobrostanem starszych kolegów. Skąd ta zmiana? – Mogliśmy obserwować rodziców, którzy byli ofiarami modeli myślenia lat 90. – mówi pisarz i przedstawiciel obu generacji milenialsów i zet. Czyli wypalonych, sfrustrowanych, którzy dorobili się często najwyżej kredytów. Nie bardzo wiadomo, czego pragnąć Na to nakładają się inne – co najmniej dwa – zjawiska. Rosnące bezrobocie, które często dotyka w firmach młodych: milenialsi już bywają nazywani „straconym pokoleniem” oraz sama praca i poczucie bezsensu, które jej towarzyszy – Żyjemy w czasach wielkiej odpowiedzialności i kompletnego braku sprawstwa – wyjaśnia psycholog, dr hab Bartłomiej Dobroczyński. – Ludzie mówią, że wykonują mnóstwo bezsensownej roboty – dodaje. Do tego dochodzi zawrotne tempo zmian, praktycznie w każdej branży. – Budzimy się i jest nowe rozdanie. Nie bardzo wiadomo, czego pragnąć – tłumaczy psycholog. Pokolenie „ani–ani” ma wymiar globalny, po angielsku jest określane jako NEET, „Not in Education, Employment, or Training”. To już 1/5 osób w wieku 15-24 lata na całym świecie – jak podaje w tym roku Międzynarodowa Organizacji Pracy. Jak wygląda dziś praca z perspektywy przedstawiciela pokolenia „ani–ani”, a jak na tę formę biernego buntu patrzy naukowiec z generacji baby boomerów? Zapraszamy na podcast „zaTASKowani”. Czekamy na wasze listy i historie pod mailem zataskowani@grupazwierciadlo.pl
Mon, 16 Sep 2024 - 37min - 156 - „Obśmiać cierpienie to stać się wolnym człowiekiem". Kasia Miller o sile terapii grupowej I Kultura i inne przyjemności
„Niektórzy się bardzo zdenerwują na to, co powiem, ale obśmiać cierpienie to stać się wolnym człowiekiem”, mówi Katarzyna Miller, z którą rozmawiamy o braniu się z życiem za bary, skutecznym przerabianiu trudnych doświadczeń. Ale też o sile grupy i specyfice terapii alkoholowej.
Czy można się przywiązać do terapeuty jak do rodzica? Dlaczego od miłości ważniejsze jest dostrzeganie drugiej osoby? A także: dlaczego terapie grupowe bywają dużo skuteczniejsze niż indywidualne, i w czym w ogóle tkwi siła grupy, wspólnot, dlaczego w drodze do zdrowienia inni ludzie wokół są nam tak bardzo potrzebni – o tym m.in. opowiada psychoterapeutka Katarzyna Miller, a punktem wyjścia dla naszej rozmowy jest premiera filmu „Drużyna A(A)”, który rozkładamy na czynniki pierwsze i przekładamy na życie.
„Kultura i inne przyjemności” to cykl rozmów prowadzonych przez Zofię Fabjanowską-Micyk, szefową działu kultury miesięcznika „Zwierciadło”.
Fri, 13 Sep 2024 - 55min - 155 - "Matka Polka sika w krzakach". To doświadczenie wielu kobiet upokarzanych przez system
„Wysikałam się w krzakach, jak byłam z dzieckiem na mieście, pod samą kamerą straży miejskiej. Gdy opowiedziałam o tym – okropnie zawstydzona – sąsiadce, okazało się, że jej też się to zdarzyło” – mówi, w rozmowie z Zofią Fabjanowską-Micyk, Monika Pastuszko. Jej wzbudzająca spore zainteresowanie książka „Matka Polka sika w krzakach” opisuje z pozoru drobne przeszkody, „niepoważne” kwestie i zdarzenia, które zmieniają absolutnie wszystko, kiedy stajesz się tytułową matką Polką. Wtedy nagle okazuje się, że aby przetrwać w mieście, nie wystarczy być superbohaterką przygotowaną na każdą okazję, myślącą trzy kroki do przodu.
„Matka Polka sika w krzakach” to niezwykły miks – osobista opowieść, rodzaj pamiętnika, a jednocześnie reportaż, w którym o swoim doświadczeniu wypowiada się wiele osób; pojawiają się też eksperci z różnych dziedzin. To książka przygodowa, w wielu momentach bardzo zabawna, a miejscami thriller. Rozmawiamy o niej z autorką Moniką Pastuszko. Jak bardzo zmienia się twoje sąsiedztwo, kiedy stajesz się mamą małego dziecka, ale też, kiedy z jakichś powodów poruszasz się wolniej, kiedy potrzebujesz częściej odpoczynku albo masz inne specjalne potrzeby? I czy na pewno są one rzeczywiście specjalne – bo właściwie dla kogo zaprojektowane jest miasto i jego ulice? Co tu jest normą, kto jest uprzywilejowany, a kto na tym traci? Monika Pastuszko opowiada również, kogo można spotkać w mieście, kiedy przemierzasz je w godzinach, gdy większość dorosłych ludzi jest w pracy. No i dlaczego matka Polka musi sikać w krzakach (a czasem bywa jeszcze gorzej) i co można by z tym zrobić.
prowadzonych przez Zofię Fabjanowską-Micyk, szefową działu kultury miesięcznika „Zwierciadło”.
Wed, 28 Aug 2024 - 42min - 154 - Zamiast bać się AI, zrób z niej swoją asystentkę. "Podstawą jest to by umieć z niej korzystać".
Sztucznej inteligencji trochę się boimy, nie zdając sobie sprawy z tego, że jest ona obok nas już od dawna. I niekoniecznie chce odebrać nam pracę, a raczej zdecydowanie ją ułatwić. Nowoczesne technologie coraz częściej zaszczepia się w oprogramowaniu, które jak magiczna różdżka tworzy grafiki, zabezpiecza podpis elektroniczny, czy usprawnia obieg dokumentów. Z ekspertkami iSpot Adobe Platinum Partner rozmawiamy o możliwościach, które mamy na wyciągnięcie ręki i z których warto korzystać, by chociażby zwiększyć kreatywność, przyspieszyć realizację zadań oraz poprawić produktywność. W pracy, w biznesie, w procesie twórczym. Pracujemy coraz szybciej, coraz częściej na odległość. Trudno dziś wyobrazić sobie biznes bez nowych technologii - niezależnie od tego, czy uczestniczymy w życiu korporacyjnym, czy tworzymy startup i w jakiej branży się realizujemy. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tuż obok mamy narzędzia, które mogą przyspieszyć czy ułatwić nasze działania, a nawet nas wyręczyć. To nie znaczy, że tracimy kontrolę - to znaczy, że zyskujemy czas i przestrzeń na kreatywność. AI już dziś tworzy dla nas obrazy, montuje wideo, streszcza teksty, pisze e-maile na komendę. Oczywiście wszystko pod kontrolą człowieka. Żeby nie zgubić się w tym świecie i odpowiednio wyposażyć swój nowy narzędziownik, dobrze jest mieć przewodnika. O tym, jak w tę rolę wchodzi iSpot, rozmawiamy z ekspertkami marki, Magdaleną Tomczyk-Topolską i Karoliną Kot. Co nowego w iSpot? Dzięki połączeniu z firmą Cortland w lipcu 2024 roku iSpot został platynowym partnerem Adobe (wcześniej przez prawie 20 lat partnerstwo posiadał Cortland). iSpot jest największym sprzedawcą produktów Apple’a w Polsce. Po przejęciu Cortlanda sieć salonów liczy w sumie blisko 50 placówek. W sumie po fuzji firma liczy sobie 600 pracowników. Połączone zespoły B2B mają dostarczyć wsparcie klientom, w tym wiedzę konsultingową w zakresie rozwiązań Apple, wsparcie techniczne i szkolenia. Co nowego w pakiecie Adobe? AI w pakiecie Adobe daje ogromne możliwości w pracy kreatywnej a także bezpieczeństwo w wielu obszarach biznesu - od praw autorskich, przez obieg dokumentów aż o zabezpieczenie sprzętów i zasobów na nich przechowywanych. Z dokumentami edytowanymi w Adobe Acrobat Pro można już rozmawiać! Wystarczy w asystencie AI wpisać polecenie, a oprogramowanie samo dokona streszczenia, selekcji najważniejszych wątków, odpowie na pytania i zaproponuje odpowiedzi! All you have to do is ask! [współpraca reklamowa]
Fri, 23 Aug 2024 - 49min - 153 - Co robi z nami ukryty stres? Kasia Miller: U podłoża chorób leży nasza grzeczność [Przerwa na kawę z Kasią Miller s. 5, odc. 7]
"Złość piękności szkodzi", "co za zołza, histeryczka jedna, pewnie ma okres" - te zdania, które słyszymy od dzieciństwa, powodują, że latami jesteśmy hamowane w złości. A złość nie znika, ona się tylko magazynuje. Zapraszamy na 7. odcinek podcastu „Przerwa na kawę z Kasią Miller: Co robi z nami ukryty stres”.
Momenty, w których nie czujemy się najlepiej – zarówno na ciele, jak i na duszy, są paradoksalnie dobrym pretekstem do tego, by zastanowić się nad tym, co nasz organizm chce nam powiedzieć. Bo może – tak jak głosi tytuł jednej z ostatnich książek kanadyjskiego lekarza Gabora Mat – chce powiedzieć „nie”, kiedy my sami nie potrafimy odmówić: pomocy, poświęcenia, zostania po godzinach czy po prostu zrobienia czegoś, na co nie mamy ani ochoty, ani czasu ani energii.
Mat wszystkie sytuacje, w których czujemy, że nie możemy zawieść i że oczekiwania innych są ważniejsze od naszych własnych – nazywa ukrytym stresem. I podkreśla, że taki stres wykańcza nas równie mocno, jak nerwowe pobudzenie czy napięcie, które zwykle z nim kojarzymy. Choć skutków jego wpływu nie jesteśmy zwykle świadomi, to właśnie one – zdaniem lekarza – przeradzają się potem w coraz częstsze dzisiaj choroby autoimmunologiczne. Ostatni odcinek tego sezonu poświęcamy temu, by zwyczajnie poświęcić sobie (a nie tylko innym) więcej czasu.
Zapraszamy na 7. odcinek podcastu „Przerwa na kawę z Kasią Miller: Co robi z nami ukryty stres”.
Wed, 14 Aug 2024 - 42min - 152 - "Każdy powinien mieć 50 znajomych tzw. którym zależy". Ewa Woydyłło o zakrętach życia
"Rzesze ludzi żyję w lęku, że nikogo nie obchodzi" - mówi znana psycholog i autorka bestsellerów, dr Ewa Woydyłło w naszym podcaście. Jakimi ludźmi się warto się otaczać?Jakie strategie rekomenduje, aby skutecznie stawić czoła życiowym zakrętom oraz jakie osobiste historie ukształtowały jej podejście do psychologii? W nowej książce "Zakręty życia" Ewa Woydyłło zabiera czytelników w podróż przez różnorodne aspekty ludzkiego życia, koncentrując się na momentach trudnych i kryzysowych. W naszym podcaście autorka otwarcie mówi o swoich inspiracjach, procesie twórczym i głównych przesłaniach książki. To rozmowa pełna mądrości, która nie tylko przybliża treść książki, ale także dostarcza cennych narzędzi do zastosowania w codziennym życiu.Bo życie jest pełne ostrych zakrętów. Ale najważniejsza droga to ta, która prowadzi do nas samych. I wiara w to, że możemy w sobie odkryć zdolności, aby świadomie i z powodzeniem kierować swoim życiem.
Mon, 12 Aug 2024 - 1h 06min - 151 - Jak przerabiać toksyczne myśli? Kasia Miller: Wymyśliłam 5 kroków [Przerwa na kawę z Kasią Miller s. 5, odc. 6]
„Znów jestem nie taka, jak trzeba" - toksyczne myśli, jak mówi Kasia Miller, włażą w nasz mózg i zostają na zawsze, tylko dlatego, że dawno temu usłyszeliśmy je od kogoś dla nas ważnego. Na szczęście możemy przejąć nad nimi kontrolę. Pierwszy krok to rozpoznać, co je wyzwala.
Są jak natrętny domokrążca, który – jak to barwnie opisano w książce „Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi” – próbuje ci sprzedać jakieś badziewie, więc dobija się do drzwi, a jak nie otwierasz – to do okien, albo wchodzi kominem. I choć nie potrzebujesz tego, co sprzedaje, to dla świętego spokoju kupujesz, by przestał cię zamęczać. Tak właśnie działają toksyczne myśli. Kasia nazywa je – po pewnej Zośce – „smokiem poganiaczem”, który cię męczy, dręczy, rani i nigdy nie odpuszcza. Prawda jest taka, że kiedy ulegamy toksycznym myślom, stajemy się toksyczni zarówno dla siebie samych, jak i dla innych. A skąd się one w naszej głowie biorą? Dawno temu usłyszeliśmy je od kogoś ważnego lub mającego nad nami władzę i w nie uwierzyliśmy. Na szczęście nigdy nie jest za późno, by przejąć nad nimi kontrolę.
Zapraszamy na 6. odcinek podcastu „Przerwa na kawę z Kasią Miller: Jak się nie dać toksycznym myślom”.
Thu, 08 Aug 2024 - 36min - 150 - Toksyczni ludzie: Ofiara nie pomyśli, że może wyjść z tarczą. „Przerwa na kawę z Kasią Miller” s. 5, odc. 5
Po czym najłatwiej rozpoznać, że ktoś, z kim mamy do czynienia, jest toksyczny? I czy nawet te relacje, które nas krzywdzą, czegoś nam jednak nie dają? Zapraszamy na 5. odcinek podcastu „Przerwa na kawę z Kasią Miller”, w którym stawiamy pytania o toksycznych ludzi i relacje z nimi. Kilka lat temu poświeciłyśmy temu tematowi cały cykl materiałów wideo na YouTube (wtedy jeszcze nie znaliśmy pojęcia: wideopodcasty), a dziś wracamy do pytania: dlaczego hasło „toksyczni ludzie” tak bardzo nas elektryzuje. Czy to dlatego, że tak wiele dziś jest wokół nas toksyny, że się do niej przyzwyczailiśmy i nie potrafimy w porę rozpoznać, kiedy sączy się do naszego życia? A może po prostu zaczęliśmy nazywać wprost pewne zachowania czy postawy? Po czym najłatwiej rozpoznać, że ktoś, z kim mamy do czynienia, nie jest, jak to mówi Kasia, z mojej bajki? Które relacje dłużej nas ze sobą trzymają: te zdrowe czy te toksyczne? I czy nawet te, które nas krzywdzą, czegoś nam jednak nie dają? No i czy jedynym wyjściem jest wyjście z takiej relacji? Co zrobić, by ochronić w niej siebie?
Thu, 01 Aug 2024 - 42min - 149 - „Przerwa na kawę z Kasią Miller”, s. 5, odc. 4. Czy można być uzależnionym od miłości?
Kiedy ktoś mówi nam: „Bez ciebie nie potrafię żyć” to co on tak naprawdę mówi? Że nie potrafi żyć a nie, że nas kocha. Bo uzależnienie od bycia kochaną czy kochanym ma taki sam mechanizm jak każde inne uzależnienie. Zanim jednak przejdziemy do tego, czym jest, rozmawiamy o zdrowej i naturalnej zależności od innych osób. Gdybyśmy mieli jej większą świadomość, może tak szybko nie wikłalibyśmy się w toksyczne relacje.
Wyjaśniamy z czego bierze się nasz nienasycony głód uczucia oraz dlaczego uzależnienie od miłości często dotyka osoby molestowane w dzieciństwie (i dlaczego inni tak naprawdę niewiele im dają, ale dużo zabierają). A na koniec zostawiamy was z ważnym przesłaniem na temat tego, czym tak naprawdę miłość jest.
Thu, 25 Jul 2024 - 40min - 148 - „Przerwa na kawę z Kasią Miller”, sezon 5, odc. 3: To obrzydliwe słowo na „p”. Czyli rzecz o perfekcjonizmie
Nie lubię go, boję się go i nie ufam ludziom, którzy dążą do perfekcji – deklaruje Kasia we wstępie do tego odcinka. No bo czy zawsze musi być lepiej? Czy nie jest dobrze po prostu tak, jak jest? Z drugiej strony marzenia i ambicje często nadają sens naszemu życiu, sprawiają, że chce nam się działać, próbować, zaczynać nowe rzeczy. Jak zatem realizować się w dzisiejszych czasach wyśrubowanych standardów, kiedy perfekcjonizm staje się coraz powszechniejszy? Czym różni się on od samodoskonalenia czy też samorozwoju, jeśli się w ogóle różni? A może – jak podpowiada inna psycholożka Margaret Robinson Rutherford, autorka koncepcji perfekcyjnie ukrytej depresji – sedno tkwi w tym, czy kieruje nami cieka-wość, pasja i chęć osiągania czy… lęk?
Thu, 18 Jul 2024 - 38min - 147 - „Przerwa na kawę z Kasią Miller", sezon 5, odc. 2: Jak się nie dać obsesji piękna
Po kulcie młodości pora rozprawić się z kolejną zmorą współczesności, a mianowicie z obsesją piękna. A jest to zmora tym perfidniejsza, że kulturowo jesteśmy zanurzeni w niej po szyje – do tego stopnia, że często nie zdajemy sobie nawet sprawy, że wpływa ona na to, jak postrzegamy siebie i świat. „Wyobrażacie sobie, że nagle przestajemy zajmować się urodą kobiet?” – pyta Kasia Miller. Od dziecka wmawia się nam, że to ona jest naszym największym atutem, posagiem, ale też obowiązkiem. Mamy więc o nią dbać, ale nie za bardzo – bo wtedy będzie to przejawem naszej próżności. W efekcie staje się naszą niewolą. Jak więc odzyskać swój wygląd dla siebie?
Thu, 11 Jul 2024 - 40min - 146 - "Przerwa na kawę z Kasią Miller", sezon 5, odc. 1: Coraz mniej iluzji. O plusach i minusach starzenia się
Kto zna Kasię, ten wie, że w tej rozmowie będzie zdecydowanie więcej tych pierwszych niż drugich, albowiem jak mawia od zawsze: to nieprawda, że starość się panu Bogu nie udała. Dlaczego więc mamy z nią obecnie taki problem? Czego tak bardzo się obawiamy w starości? Czy winien jest temu wszechobecny kult młodości? Może właśnie tym bardziej powinni-śmy zmienić swoje podejście do starzenia się, bo dzięki rozwojowi medycyny i poprawie warunków – żyjemy coraz dłużej? Bo czy da się dożyć do setki jako osoba młoda? No i czy młodość może nam dać to samo, co daje nam dojrzałość? Na te i inne pytania będziemy się starały odpowiedzieć w pierwszym odcinku czwartego sezonu „Przerwy na kawę z Kasią Miller”.
Kochani słuchacze, kochane słuchaczki, długo czekaliście na nowy sezon, a my długo czekałyśmy na to, by wam go zaprezentować. Proces nagrywania tym razem nie był łatwy i wy-łącznie przyjemny, wielokrotnie musiałyśmy odwoływać i przekładać nasze spotkania z po-łowu chorób, strat czy różnych innych zaskakujących zdarzeń w naszym życiu, ale na duchu podtrzymywała nas myśl o tym, jak dobrze będzie się z wami tym podzielić. Może przez to ten sezon jest jeszcze bardziej prawdziwy i bliższy życiu? W końcu mimo naszych planów i zamierzeń to ono ostatecznie wie, co jest dla nas w danym momencie najlepsze. A przynajmniej chcemy wierzyć, że tak właśnie jest.
Thu, 04 Jul 2024 - 43min - 145 - „Kultura i inne przyjemności”. O Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi i o dzieleniu się własnym życiowym doświadczeniem rozmawiamy z Grażyną Torbicką
Dlaczego zdecydowała się organizować festiwal filmowy nie w Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku, albo którymś z innych większych miast, ale właśnie w Kazimierzu nad Wisłą? Co tak wyjątkowego jest akurat w tym miejscu? I co będzie można obejrzeć podczas tegorocznej festiwalowej edycji? O tym, ale także o dzieleniu się własnym życiowym doświadczeniem i o emocjach mówi Grażyna Torbicka, dyrektorka artystyczna Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi, który w tym roku potrwa od 27 lipca do 4 sierpnia.
„Kultura i inne przyjemności” to cykl rozmów prowadzonych przez Zofię Fabjanowską, szefową działu kultury miesięcznika „Zwierciadło”.
Wed, 03 Jul 2024 - 24min - 144 - "Słowo do słowa". Joanna Brodzik w rozmowie z Aleksandrą Laudańską i Marzeną Michałek odmieniają narrację towarzyszącą menopauzie
Jakie stereotypy towarzyszą menopauzie? Jak krzywdząca jest semantyka związana z tym tematem? A także jak to możliwe, że brak edukacji i świadomości może prowadzić do mylenia menopauzy z rakiem? Zetknięcie się kobiety z nazywanym przez Joannę Brodzik „owocowaniem", to wciąż temat tabu, który postanowiliśmy złamać. Do pierwszego odcinka nowego cyklu Zwierciadła zaprosiliśmy Marzenę Michałek i Aleksandrę Laudańską, założycielki MAMENO – aplikacji wpierającej w zmianie kobiety menopauzalne.
Wydawnictwo Zwierciadło, producent suplementu Promensil oraz Joanna Brodzik, zapraszają na podcast „Słowo do słowa”.
Sponsorem odcinka jest Promensil Forte, suplement diety dla kobiet, które również w czasie menopauzy chcą żyć w zgodzie ze swoja naturą.
Tue, 02 Jul 2024 - 1h 02min - 143 - „Niezbędnik nowoczesnej dziewczyny”. Kim jesteś, jak nie jesteś w relacji? Rozmawiają Joanna Olekszyk i Marta Niedźwiecka
Wychowywane na grzeczne i usłużne dziewczynki, często uważamy, że jeśli innym jest dobrze, to i nam będzie dobrze. Wciąż dostosowując się do otoczenia, tak naprawdę najmniej czasu poświęcamy najważniejszej osobie, czyli sobie samej. Dlatego tak istotna jest autonomia nierelacyjna oraz autonomia emocjonalna, do których zachęca w kolejnym odcinku „Niezbędnika nowoczesnej dziewczyny” Marta Niedźwiecka (zachęca do niech zresztą także nowoczesnych chłopaków). Bo autonomia to stan, w którym chcąc nawiązywać wartościowe i głębokie relacje, jednocześnie dbam o czas spędzany w samotności i kontakcie ze sobą.
W nowym cyklu wideopodcastów „Niezbędnik nowoczesnej dziewczyny” Marta Niedźwiecka i Joanna Olekszyk poszerzają tematykę swojej stałej i lubianej przez czytelniczki rubryki z papierowego wydania „Zwierciadła”. Zaczynają od seksualności, bo od tego wszystko się zaczyna. Rozmawiają m.in. o tym, co mówi o nas pocałunek, dlaczego seks bez emocji nie jest możliwy (choć uważamy, że jest możliwy seks bez zobowiązań), jaki związek ma seks ze złością oraz dlaczego pokolenie Z uprawia go coraz mnie (i do czego to nas może doprowadzić).
Fri, 28 Jun 2024 - 53min - 142 - „Wszystkimi zmysłami". Relaks– nie żyjemy po to, żeby pracować
Przyjemności dają nam motywację i energię do twórczego życia, ale nie dajemy sobie do nich prawa, bo żyjemy w czasach hiperproduktywności, kultu pracy, perfekcjonizmu. Marta Lech Maciejewska (@superstylerblog) opowiedziała nam o swoim doświadczeniu przepracowania, jak nauczyła się wypoczywać i dlaczego relaks to klucz do sukcesu. Rozmawia Monika Sobień-Górska.
Sponsorem podcastu jest firma Lenor.
Tue, 25 Jun 2024 - 44min - 141 - „Skóra, w której żyję". O pielęgnacji cery dojrzałej rozmawiamy z Magdaleną Popławską
Magdalena Popławska debiutuje jako ambasadorka marki kosmetycznej AA. Aktorka promuje linię AA Y Lift Supreme wykorzystującą innowacyjną technologię liftingu 4D. W podcaście "Skóra, w której żyję" rozmawiamy o rutynie pielęgnacyjnej, poruszamy temat dbania o skórę dojrzałą i pytamy Magdy czy czuje się kobietą czy dziewczyną. Zapraszamy do wysłuchania odcinka.
Mon, 24 Jun 2024 - 25min - 140 - „Kraje i obyczaje”. O argentyńskim lodowcu, turkusowych jeziorach i bezkresnych stepach Patagonii rozmawiamy z Wojciechem Ganczarkiem
W dzisiejszym odcinku zabierzemy Was w fascynującą podróż na sam kraniec świata, do Patagonii i Ziemi Ognistej. Odkryjemy dzikie, nieokiełznane krajobrazy, w których majestatyczne góry spotykają się z rozległymi stepami, a lodowce z bezkresnymi jeziorami.
Do drugiego sezonu podcastu „Kraje i obyczaje” Monika Stachura, redaktorka naczelna magazynu „Sens”, zaprasza pasjonatów i ekspertów podróżniczych. Te wyjątkowe postacie staną się waszymi przewodnikami po najdalszych zakątach świata.
Jeżeli zastanawiasz się nad podróżą do Argentyny, koniecznie odwiedź stronę logostour.pl i zarezerwuj miejsce dla siebie na jednej z wyjątkowych wycieczek.
Fri, 21 Jun 2024 - 28min - 139 - „Niezbędnik nowoczesnej dziewczyny”. Szanuj swoją energię. Rozmawiają Joanna Olekszyk i Marta Niedźwiecka
Skąd się bierze współczesne wieczne zabieganie, zmęczenie i przebodźcowanie? Ano stąd, że tam, gdzie powinniśmy zwolnić – przyspieszamy, a tam gdzie powinniśmy dorzucić do pieca – przycinamy. A zdaniem Marty Niedźwieckiej powinniśmy znacznie przyhamować rozwój technologii, a zwiększyć odpoczynek i regenerację. W kolejnym odcinku „Niezbędnika nowoczesnej dziewczyny” rozmawiamy o tym, jak nie dać się zarządzać innym, tylko samej określać, w co chcę inwestować swoją energię. A także o tym, że gracja jest nam o wiele bardziej potrzebna, niż nam się wydaje.
W nowym cyklu wideopodcastów „Niezbędnik nowoczesnej dziewczyny” Marta Niedźwiecka i Joanna Olekszyk poszerzają tematykę swojej stałej i lubianej przez czytelniczki rubryki z papierowego wydania „Zwierciadła”. Zaczynają od seksualności, bo od tego wszystko się zaczyna. Rozmawiają m.in. o tym, co mówi o nas pocałunek, dlaczego seks bez emocji nie jest możliwy (choć uważamy, że jest możliwy seks bez zobowiązań), jaki związek ma seks ze złością oraz dlaczego pokolenie Z uprawia go coraz mnie (i do czego to nas może doprowadzić).
Materiał sponsorowany przez markę Big Active.
Fri, 21 Jun 2024 - 46min - 138 - „Wszystkimi zmysłami". Samoświadomość – żyję dla siebie. Rozmowa z Martą Lech-Maciejewską
„To ja decyduję o moim życiu!” - mówi Marta Lech Maciejewska (@superstylerblog) w rozmowie z dziennikarką Moniką Sobień-Górską. Sprawczość jest dla niej fundamentem poczucia wartości. Definiuje się poprzez wyzwania. Czasem płaci za to wysoką cenę. Opowiada o tym, jak zadbać o zdrową pewność siebie, zbudować swój styl oraz odkryć swoją strefę komfortu.
Materiał sponsorowany przez firmę Lenor.
Thu, 20 Jun 2024 - 43min - 137 - „Uwolnić się od alkoholu. Rozmowy z Robertem Rutkowskim”. O syndromie DDA i lekceważeniu problemu alkoholowego przez polityków
Kieliszek wina do kolacji, jedno piwo po ciężkim dniu w pracy, butelka wina podczas randki – tak tylko dla rozluźnienia, przecież wszystko jest dla ludzi. „Nie jest” – mówi psychoterapeuta uzależnień Robert Rutkowski. I ma na to twarde naukowe dowody. Bo będziemy rozmawiać właśnie w oparciu na faktach. Nie snujemy domysłów, nie przypuszczamy. Robert mówi wprost, jak jest. Co z naszym mózgiem robi ten wspomniany tylko jeden kieliszek wina, jak alkohol niszczy pojedynczego człowieka, jak rozbija więzi, dewastuje rodziny, paraliżuje służbę zdrowia. Jak eksperymentowanie z nim, używanie go, a potem nadużywanie przeradza się w obsesję, z której aby wyjść, trzeba stoczyć batalię z samym sobą.
Zapraszamy do wysłuchania nowego cyklu podcastów Karoliny Morelowskiej-Siluk „Uwolnić się od alkoholu”, w którym rozmawia z doświadczonym specjalistą psychoterapii uzależnień – Robertem Rutkowskim.
Mon, 17 Jun 2024 - 48min - 136 - „Niezbędnik nowoczesnej dziewczyny". O emocjach, relacjach i seksualności rozmawiają Joanna Olekszyk i Marta Niedźwiecka
"Niezbędnik nowoczesnej dziewczyny" to comiesięczna rubryka magazynu Zwierciadło, która stała się rytuałem Joanny Olekszyk i Marty Niedźwieckiej, a także naszych czytelników i czytelniczek. Rozmowy, które dotychczas znane były wam z papieru, przeniesione zostały do wideopodcastów. Możecie ich wysłuchać na Spotify, YouTube oraz na zwierciadlo.pl.
Materiał sponsorowany przez markę Big Active.
Fri, 14 Jun 2024 - 58min - 135 - „Wszystkimi zmysłami". Zarządzanie energią to sztuka rezygnacji. Rozmowa z Martą Lech-Maciejewską
[współpraca reklamowa] Czy utrzymanie życiowej witalności w natłoku codziennych wyzwań jest możliwe? Dlaczego warto nauczyć się słuchać swojego ciała? I jak wyostrzyć zmysły na to, co nas karmi, daje wytchnienie i przywraca nam pozytywną energię i spokój. Rozmowa dziennikarki Moniki Sobień-Górskiej z ambasadorką marki Lenor - Martą Lech-Maciejewską, na IG znaną jako @superstylerblog.
Sponsorem wideopodcastu jest marka Lenor.
Thu, 13 Jun 2024 - 38min - 134 - „W strefie komfortu”. Jestem typem kierowniczki: zaradna i skuteczna. Rozmowa z Magdaleną Boczarską
Ma opinię osoby z mocnych charakterem, często gra zresztą wyraziste postacie. Czy od zawsze była, jak sama mówi, „panią kierowniczką”, czy jednak musiała się tego nauczyć? Kiedy poczuła się sprawcza i co dała jej terapia? A także o silnych kobietach, które ją wychowały, czyli mamie i babci, i o własnym macierzyństwie - o tym, między innymi, mówi nam Magdalena Boczarska. Ale rozmawiamy również o tym, co u niej teraz słychać i w jakich rolach w najbliższym czasie będzie można ją zobaczyć.
Po rozmowie – kulturalne polecajki. Tym razem zachwycamy się trzema historiami i trzema wyrazistymi kobietami:
- Marią Peszek w spektaklu „Serce ze szkła. Musical zen”
https://teatrstudio.pl/pl/teatr/wydarzenia/serce_ze_szkla_musical_zen/
- Paolą Cortellesi w filmie „Jutro będzie nasze”
https://www.youtube.com/watch?v=1saSUJmCHzQ
- Brendą Blethyn w serialu „Vera”
„W strefie komfortu” to podcast kulturalno-psychologiczny. Zaproszonych gościnie i gości pytamy o to, co ich definiuje, a co jest im zupełnie obce. Na czym budują swoje poczucie wartości, a co nadal jest dla nich wyzwaniem. Jak łapią pion i wewnętrzną równowagę. Oraz co robią dla siebie, zanim zrobią coś dla świata.
Mon, 10 Jun 2024 - 48min - 133 - „Kraje i obyczaje". Jaka jest Szwajcaria? O alpejskich pejzażach i nowoczesnych miastach rozmawiamy z Agnieszką Kamińską
Zabieramy was do serca Europy, do kraju słynącego z nieskazitelnych alpejskich pejzaży, czekolady, zegarków i banków. Zapraszamy do wysłuchania niezwykle interesującej rozmowy z Agnieszką Kamińską, autorką książek o Szwajcarii. Przeniesiemy się do malowniczych dolin, gdzie majestatyczne szczyty Alp zapierają dech w piersiach. Opowiemy też o urokach słynnych miast takich jak Zurych, Genewa czy Lucerna, które łączą nowoczesność z bogatym dziedzictwem historycznym. Podcast sponsorowany przez firmę Logos Tour.
Fri, 07 Jun 2024 - 34min - 132 - „(Nie) mówmy o seksie". Sandra Drzymalska w rozmowie z Martą Kowalską
Storytel i SEXEDPL w klasycznym formacie słuchowisk aranżują intymną przestrzeń dla równie intymnych historii. I choć tytuł akcji przewrotnie brzmi „(Nie) mówmy o seksie”, to słów jest tu dużo. I to napisanych przez pisarzy i pisarki a wypowiedzianych przez znane aktorki i aktorów, w sześciu słuchowiskach w aplikacji Storytel. O projekcie porozmawialiśmy z Sandrą Drzymalską, która udzieliła głosu jednej z bohaterek słuchowiska.
Mon, 03 Jun 2024 - 40min - 131 - „Uwolnić się od alkoholu. Rozmowy z Robertem Rutkowskim”. O uzależnieniu wśród kobiet
Kieliszek wina do kolacji, jedno piwo po ciężkim dniu w pracy, butelka wina podczas randki – tak tylko dla rozluźnienia, przecież wszystko jest dla ludzi. „Nie jest” – mówi psychoterapeuta uzależnień Robert Rutkowski. I ma na to twarde naukowe dowody. Bo będziemy rozmawiać właśnie w oparciu na faktach. Nie snujemy domysłów, nie przypuszczamy. Robert mówi wprost, jak jest. Co z naszym mózgiem robi ten wspomniany tylko jeden kieliszek wina, jak alkohol niszczy pojedynczego człowieka, jak rozbija więzi, dewastuje rodziny, paraliżuje służbę zdrowia. Jak eksperymentowanie z nim, używanie go, a potem nadużywanie przeradza się w obsesję, z której aby wyjść, trzeba stoczyć batalię z samym sobą.
Zapraszamy do wysłuchania nowego cyklu podcastów Karoliny Morelowskiej-Siluk „Uwolnić się od alkoholu”, w którym rozmawia z doświadczonym specjalistą psychoterapii uzależnień – Robertem Rutkowskim.
Mon, 27 May 2024 - 47min - 130 - „Kraje i obyczaje". Z Markiem Tomalikiem, znawcą Australii, rozmawiamy o tradycjach aborygeńskich, endemitach i wyjątkowych parkach narodowych
Potoczne skojarzenia z Australią to z pewnością bezkresne pustynie, obszary półpustynne oraz... kangury. Roślinność i żyjące tutaj zwierzęta są naprawdę niezwykłe. Aż 75% gatunków żyjących tu roślin to endemity, czyli gatunki, które spotkać można tylko na tym konkretnym obszarze. Świat zwierząt także jest wyjątkowy. Jest tu wszystko: niezwykła przyroda, kultura, góry, ocean, nowoczesne miasta i totalne pustkowie. O tym odległym kontynencie rozmawialiśmy z Markiem Tomalikiem, znawcą Australii, podróżnikiem, pisarzem i dziennikarzem radiowym.
Fri, 24 May 2024 - 31min - 129 - „Kraje i obyczaje”. Podróżnicze i kulturalne opowieści o Chinach dr hab. Marcina Jacoby'ego
Do drugiego sezonu podcastu „Kraje i obyczaje” Monika Stachura, redaktor naczelna magazynu „Sens”, zaprasza pasjonatów i ekspertów podróżniczych. Te wyjątkowe postacie staną się waszymi przewodnikami po najdalszych zakątach świata.
Zanurz się w fascynujący świat Chin w towarzystwie sinologa, autora książki "Chiny bez makijażu", a także kierownika Zakładu Studiów Azjatyckich na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS, dr Marcina Jacoby'ego. W tym odcinku cyklu „Kraje i obyczaje” przeniesiesz się w podróż po tajemniczych zakątkach Chin, odkrywając ich bogactwo kulturowe i historię. Dr Jacoby dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami oraz wiedzą akademicką, prowadząc słuchaczy przez malownicze krajobrazy, tradycje i obyczaje, które kształtują ten fascynujący kraj.
Jeżeli zastanawiasz się nad podróżą do Chin, koniecznie odwiedź stronę logostour.pl i zarezerwuj miejsce dla siebie na jednej z wyjątkowych wycieczek.
#współpraca płatna
Fri, 10 May 2024 - 31min - 128 - „Uwolnić się od alkoholu. Rozmowy z Robertem Rutkowskim”. Alkohol a relacje: czemu warto zrezygnować z alkoholu podczas pierwszych randek?
Kieliszek wina do kolacji, jedno piwo po ciężkim dniu w pracy, butelka wina podczas randki – tak tylko dla rozluźnienia – przecież wszystko jest dla ludzi. „Nie jest”, mówi psychoterapeuta uzależnień Robert Rutkowski. I ma na to twarde naukowe dowody. Bo będziemy rozmawiać właśnie w oparciu na faktach. Nie snujemy domysłów, nie przypuszczamy. Robert mówi wprost, jak jest. Co z naszym mózgiem robi ten wspomniany tylko jeden kieliszek wina, jak alkohol niszczy pojedynczego człowieka, jak rozbija więzi, dewastuje rodziny, paraliżuje służbę zdrowia. Jak eksperymentowanie z nim, używanie go, a potem nadużywanie przeradza się w obsesję, z której aby wyjść, trzeba stoczyć batalię z samym sobą.
Zapraszamy do wysłuchania nowego cyklu podcastów Karoliny Morelowskiej-Siluk „Uwolnić się od alkoholu”, w którym rozmawia z doświadczonym specjalistą psychoterapii uzależnień – Robertem Rutkowskim.
Tue, 07 May 2024 - 44min - 126 - "Kraje i obyczaje". Nowy Jork, Waszyngton i Miami dla podróżniczych koneserów. Rozmawiamy z Magdą Żelazowską
[Płatna współpraca] Do drugiego sezonu podcastu "Kraje i obyczaje" Monika Stachura, redaktor naczelna magazynu SENS zaprasza pasjonatów i ekspertów podróżniczych. Te wyjątkowe postacie staną się Waszymi przewodnikami po najdalszych zakątach świata.
W pierwszym odcinku rozmawiamy z Magdą Żelazowską- dziennikarką, pisarką, podróżniczką, a także autorką książek o Stanach Zjednoczonych. Pierwszy przystanek to pulsujący życiem Nowy Jork, gdzie chodniki tętnią energią miasta, a wieżowce sięgają nieba. Następnie udamy się do historycznego Waszyngtonu, który opowiada historię narodu. Na koniec zapraszamy do zmysłowej krainy Miami, gdzie kultura latynoamerykańska splata się z nowoczesnością.
Jeżeli jesteś zainteresowany podróżą do USA koniecznie odwiedź stronę logostour.pl. Znajdziesz tam wyjątkowe podróże skrojone pod gusta prawdziwych koneserów.
Odcinek sponsorowany przez firmę Logos Tour.
Fri, 26 Apr 2024 - 29min - 125 - "Uwolnić się od alkoholu". Rozmowy z Robertem Rutkowskim
Kieliszek wina do kolacji, jedno piwo po ciężkim dniu w pracy, butelka wina podczas randki – tak tylko dla rozluźnienia – przecież wszystko jest dla ludzi. "Nie jest"- mówi psychoterapeuta uzależnień Robert Rutkowski. I ma na to twarde naukowe dowody. Bo będziemy rozmawiać w oparciu właśnie o fakty. Nie snujemy domysłów, nie przypuszczamy. Robert mówi wprost jak jest. Co z naszym mózgiem robi ten wspomniany tylko jeden kieliszek wina, jak alkohol niszczy pojedynczego człowieka, jak rozbija więzi, dewastuje rodziny, paraliżuje służbę zdrowia. Jak eksperymentowanie z nim, używanie go a potem nadużywanie przeradza się w obsesję z której aby wyjść trzeba stoczyć batalię z samym sobą. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Karoliny Morelowskiej-Siluk z psychoterapeutą, Robertem Rutkowskim.
Zapraszamy do wysłuchania nowego cyklu podcastów Karoliny Morelowskiej-Siluk „Uwolnić się od alkoholu”, w którym rozmawia z doświadczonym specjalistą psychoterapii uzależnień, Robertem Rutkowskim.
Mon, 15 Apr 2024 - 50min - 124 - „Wszystkimi zmysłami”: O kosmetykach z polską metką
[Płatna współpraca] Zapewne sprawdzacie, co jest w kosmetykach, po które sięgacie i zależy wam, żeby były naturalne, nieuczulające, odpowiednie dla was i żeby miały jak najlepsze składniki. I bardzo dobrze! Tylko czy zastanawiacie się, z czego zrobione są opakowania albo czy producent dba również o jakość życia na naszej planecie i co to właściwie znaczy? Czym jest odpowiedzialność od A do Z? O tym w podkaście „Wszystkimi zmysłami" Beata Tadla porozmawia z przedstawicielkami marki tołpa.®: Anną Derudzka, dyrektor personalną i członkinią zarządu, Elżbietą Denes, kierowniczką działu rozwoju formulacji i Ewą Nowak, starszą menadżer produktu.
Sponsorem podcastu jest marka tołpa.®:www.tolpa.pl
Fri, 05 Apr 2024 - 47min - 123 - „W strefie komfortu”. Histeryczka brzmi dumnie, czyli jak przejrzeć się w dawnej sztuce jak w lustrze. Rozmowa z Sonią Kiszą
Pamiętacie mit o Meduzie? Czy to na pewno opowieść o potworze, którego na całe szczęście pokonał dzielny Perseusz? A może, gdyby uważniej przyjrzeć się temu mitowi (a także obrazom i rzeźbom, które do niego nawiązywały) okaże się, że to kompletnie inna historia, w dodatku bardzo na czasie? Dlaczego słynna malarka Artemisia Gentileschi (1593-1654) wciąż wracała do wątku Judyty mszczącej się na Holofernesie? I jak obrazy Artemisii mają się do tego, co dzieje się tu i teraz? Spróbujmy potraktować dzieła sztuki jak zaszyfrowane wiadomości. Takie, z których dowiedzieć się można wiele nie tylko o przeszłości, ale także o nas samych. Co wspólnego ma z tym wszystkim kobieca histeria? W tym odcinku cyklu podcastów „W strefie komfortu” rozmawiamy z historyczką sztuki Sonią Kiszą.
Tue, 02 Apr 2024 - 1h 02min - 122 - "W strefie komfortu". Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie? Rozmowa z Karoliną Gruszką
– Był taki moment, kiedy podjęłam świadomą decyzję, że nie będę kłamać, bo uświadomiłam sobie, że tego kłamstwa jest w moim życiu dużo – mówi nam Karolina Gruszka. Opowiada także o innym swoim doświadczeniu, kiedy to przekonała się, jak żonglowanie prawdą, manipulacja może być ekscytująca, dając poczucie władzy nad innymi. Pretekstem do tej rozmowy jest najnowsza rola Karoliny w „Za dużym za bajki 2”, filmie, gdzie temat kłamstwa, w tym także kłamstwa z miłości, jest istotnym wątkiem. Czy z dzieckiem powinno się rozmawiać o wszystkim? Jak przekazywać mu te najtrudniejsze wiadomości? Przed czym bohaterka tego odcinka podcastu „W strefie komfortu” chce chronić swoją córkę? I co to ma wspólnego z poezją, a także czytaniem dzieciom książek na głos, również tym starszym.
„W strefie komfortu” to podcast kulturalno-psychologiczny. Zaproszonych gościnie i gości pytamy o to, co ich definiuje, a co jest im zupełnie obce. Na czym budują swoje poczucie wartości, a co nadal jest dla nich wyzwaniem. Jak łapią pion i wewnętrzną równowagę. Oraz co robią dla siebie, zanim zrobią coś dla świata.
Tue, 05 Mar 2024 - 1h 02min - 121 - "W strefie komfortu". Czy czujesz za dużo? O wrażliwości, masce twardzielki i… dobrym seksie. Rozmawiamy z Katarzyną Kucewicz
Jeśli otaczający nas świat nas przytłacza, jeśli słyszymy „Nie histeryzuj, nie użalaj się nad sobą, weź się w garść” albo, co gorsza, powtarzamy to sobie w głowie, to znak, żeby przyjrzeć się własnej wrażliwości. Wiele osób ignoruje własną wysoką wrażliwość sensoryczną, poczucie przebodźcowania, natrętne myśli, niepokojące sygnały płynące z ciała. Zamiast przyjrzeć się ich przyczynom, próbujemy się dostosować się do innych, dogonić pędzące życie. Z psycholożką Katarzyną Kucewicz rozmawiamy o tym, co to znaczy czuć za dużo i za bardzo. Kiedy powinna zapalić nam się czerwona lampka, ale też jak zatroszczyć się o swoją wrażliwą część i jak z niej czerpać. Oraz o tym, co z tym wszystkim ma wspólnego dobry seks. Na sam koniec polecamy związane z tematem najnowsze premiery. Film dokumentalny, animacja i serial, w których duża wrażliwość bywa problematyczna, ale przed wszystkim jest darem.
Thu, 15 Feb 2024 - 1h 01min - 119 - „W strefie komfortu”. Uwaga na słowa! Co nasz język mówi o naszych relacjach? Rozmowa z Małgorzatą Majewską
„Mówię to dla twojego dobra”, słyszymy w czasie rozmów z bliskimi. Jak rozpoznać, czy to prawda, czy też może ktoś nami manipuluje? Z Małgorzata Majewską, językoznawczynią, ekspertką od komunikacji, autorką książki „Mówię, więc jestem”, rozmawiamy o tym, co kryje się w języku, którego na co dzień używamy. Odszyfrowujemy intencje, ale i ukryte w wypowiadanych słowach i zdaniach sygnały świadczące o naszej kondycji psychicznej, o nałogach, ukrywanych emocjach czy o kondycji naszych związków i relacji z innymi. Jak słuchać, żeby zrozumieć, czyli kiedy powinna nam się zapalić czerwona lampka? I jak mówić, żeby nie krzywdzić i nie manipulować? Tego między innymi dotyczy ta rozmowa, do której tradycyjnie dokładamy porcję kulturalnych poleceń.
Tue, 23 Jan 2024 - 1h 02min - 118 - Podcast „Wszystkimi zmysłami”: Rak ma wielkie oczy
[Płatna współpraca] Diagnoza może wystraszyć, ale boimy się tylko tego, czego nie znamy. One udowadniają, że rak piersi nie ogranicza. Same się o tym przekonały. Dziś kompleksowo wspierają młode kobiety, u których wykryto nowotwór. W podcaście Zwierciadła założycielki Fundacji OmeaLife – Magdalena Kardynał i Ewelina Patała.
Sponsorem podcastu jest kampania „Wylecz raka piersi HER2+”:www.wyleczrakapiersi.pl
Fri, 15 Dec 2023 - 54min - 117 - Podcast „Przerwa na kawę z Kasią Miller”, sezon 4, odc. 9: Mówię sobie: „Będzie dobrze”, czyli rzecz o nadziei
[Płatna współpraca] Mówią o niej, że jest matką głupich, ale też, że umiera ostatnia. Czasem jest wszystkim, co mamy. Po co nam w życiu nadzieja? Czy warto za nią iść i się jej trzymać? Kiedy – i czy – trzeba ją porzucić? Bo może bywa też niepotrzebna, naiwna i zwodnicza? Czy nadzieja może być elementem naszego duchowego rozwoju? Skąd ją czerpać? Gdzie jej szukać, zwłaszcza w dzisiejszych czasach? I co tak naprawdę oznacza, że „wszystko będzie dobrze”? Jeśli miewacie chwile zwątpienia i beznadziei, jeśli jesteście aktualnie w ciemnym miejscu i bardzo chcielibyście ujrzeć choć promień światła – ten odcinek jest właśnie dla was.
Sponsorem podcastu jest ANWEN. Odkryj naturalne piękno swoich włosów z Anwen.
Tue, 12 Dec 2023 - 31min - 116 - „W strefie komfortu”. Czy to na pewno jest miłość? Rozmowa z Kasią Miller
Zdradzi czy nie zdradzi? A jeśliby do tego doszło, czy dobre długoletnie małżeństwo ma szansę mimo wszystko przetrwać i żyć szczęśliwie? Dlaczego rola zranionej żony, którą rewelacyjnie zagrała Emma Thompson, jest tak prawdziwa i tak celnie oddaje obawy wielu kobiet w podobnej sytuacji? Po 20 latach wraca do kin kultowy film „To właśnie miłość”, a Kasia Miller zaprasza występujących w nim bohaterów i bohaterki do siebie na kozetkę, analizując ich miłosne perypetie i życiowe problemy z punktu widzenia doświadczonej psychoterapeutki. Które z postaci od razu zaprosiłaby na terapię, a które szczerze podziwia za świadome decyzje i życiową postawę? Rozmawiamy o związkach, emocjach, podejściu do ciała i seksu, i o poczuciu własnej wartości. O tym także mówią książka, serial i film, trzy głośne premiery, którym po rozmowie z Kasią Miller przyjrzą się w duecie redaktorka naczelna ‚„Zwierciadła” Joanna Olekszyk z szefową działu kultury Zofią Fabjanowską.
„W strefie komfortu” to podcast kulturalno-psychologiczny. Zaproszonych gościnie i gości pytamy o to, co ich definiuje, a co jest im zupełnie obce. Na czym budują swoje poczucie wartości, a co nadal jest dla nich wyzwaniem. Jak łapią pion i wewnętrzną równowagę. Oraz co robią dla siebie, zanim zrobią coś dla świata.
Fri, 08 Dec 2023 - 1h 01min - 115 - Podcast „Przerwa na kawę z Kasią Miller”, sezon 4, odc. 8: Zdrada. Game over czy nowe otwarcie?
[Płatna współpraca] Mało rzeczy boli tak jak zdrada, ale też mało jest tak powszechnych jak ona. Jak mówi Kasia Miller, jesteśmy zdradzani już od początku naszego życia. Ktoś bliski nam coś obiecał i nie dotrzymał słowa, śmiał się z nas publicznie albo nie dochował tajemnicy, którą mu powierzyliśmy. Te wszystkie mniejsze lub większe ciosy w naszą integralność, godność i poczucie wartości przydarzają nam się praktycznie cały czas, dlaczego więc to niewierność w romantycznych relacjach jest nam najtrudniej przeboleć? W końcu osoba, która zdradza, nie robi tego przeciwko nam – ona to robi dla siebie. Czy zdradę można zaakceptować? Przebaczyć i zapomnieć? Wyciągnąć z niej ważną lekcję i ruszyć do przodu? O tym wszystkim rozprawiamy właśnie w tym odcinku.
Książka, o której rozmawiają Kasia Miller i Joanna Olekszyk, to „Kup kochance męża kwiaty”. Sponsorem podcastu jest ANWEN. Odkryj naturalne piękno swoich włosów z Anwen.
Tue, 05 Dec 2023 - 53min - 114 - Podcast „Przerwa na kawę z Kasią Miller”, sezon 4, odc. 7: Pochwała zwyczajnego życia
[Płatna współpraca] Powszedni, szary, codzienny, rutynowy, przeciętny, zwyczajny… Czyli: nudny, nieatrakcyjny, powtarzalny, nijaki? Stop, pora odczarować te słowa. Przecież nasze życie w dużej mierze jest właśnie zwyczajne, a mimo to – ważne, wartościowe i piękne. „Bo on jest taki zwyczajny!” – mówią dziewczyny tęskniące za partnerem, przy którym serce bije im mocniej, i nie są pewne, co się za chwilę wydarzy. Owszem, taki dreszczyk emocji jest w życiu potrzebny, ale nie zbudujemy na nim niczego stałego. Zwyczajny to taki, na którym można polegać, znany, bezpieczny. To także taki sam jak wszyscy. W dobrym tego słowa znaczeniu! Jeszcze was nie przekonałyśmy? To posłuchajcie tego odcinka.
Sponsorem podcastu jest ANWEN. Odkryj naturalne piękno swoich włosów z Anwen.
Tue, 28 Nov 2023 - 33min - 113 - Podcast „Przerwa na kawę z Kasią Miller”, sezon 4, odc. 6: Jak stawiać granice, ale nie mury?
[Płatna współpraca] Dla niektórych granice to ograniczenia, dlatego warto je pokonywać. Dla innych to nasza ochrona, nasz pancerz, dlatego trzeba ich bronić za wszelką cenę. Dla jeszcze innych – i do tych się w sumie chyba najbardziej zaliczamy jako autorki tego podcastu – granice to po prostu nasz zarys, czyli nasza charakterystyka, nasza wyjątkowość i nasza odrębność. Tak naprawdę bardziej są dla nas niż dla innych, bo to właśnie dzięki nim wiemy, czy coś jest z nami zgodne, czy nie, czy nam służy, czy raczej zagraża. Szósty odcinek postanowiłyśmy poświęcić szeroko rozumianej asertywności, która nie jest wcale tylko mówieniem „nie”, ale też – a może przede wszystkim – mówieniem „tak”.
Sponsorem podcastu jest ANWEN. Odkryj naturalne piękno swoich włosów z Anwen.
Tue, 21 Nov 2023 - 40min - 112 - „W strefie komfortu”. Czy umiem być z innymi naprawdę blisko? Rozmowa z Sylwią Sitkowską
Jakie parametry muszą spełniać nasze relacje, żeby uznać je za dobre i pełnowartościowe? Czy jest jakiś wiarygodny test sprawdzający, czy nasi tzw. bliscy – rodzina, przyjaciele – są nam faktycznie bliscy? Czy przeciwieństwa faktycznie się przyciągają? I co jest potrzebne, żeby nawet bardzo trudne, latami raniące nas układy – na przykład układ między matką a dorosłą córką – uzdrowić i odbudować? O tym między innymi rozmawiamy z psycholożką, terapeutką Sylwią Sitkowską. A do rozmowy dołączamy najnowsze premiery – polecamy serial i dwa filmy, które poruszają temat bliskości.
„W strefie komfortu” to podcast kulturalno-psychologiczny. Zaproszonych gościnie i gości pytamy o to, co ich definiuje, a co jest im zupełnie obce. Na czym budują swoje poczucie wartości, a co nadal jest dla nich wyzwaniem. Jak łapią pion i wewnętrzną równowagę. Oraz co robią dla siebie, zanim zrobią coś dla świata.
Wed, 15 Nov 2023 - 56min - 111 - Podcast „Przerwa na kawę z Kasią Miller”, sezon 4, odc. 5: Czego warto się bać, a czego bać się nie ma sensu?
[Płatna współpraca] Strach – jak każda emocja – jest po coś. Ma nas chronić przed niebezpieczeństwami i generalnie raczej polepszać i wydłużać nam życie, niż je niszczyć. Dlaczego zatem strach, a właściwie lęk – czyli jego bardziej neurotyczna i wyobrażeniowa wersja – coraz częściej staje nam na przeszkodzie do szczęścia i spełnienia? Dlatego, że – jak mówi Kasia Miller – wychowuje się nas głównie przez zastraszanie. W efekcie wiele lęków, z którymi idziemy przez świat, wcale nie jest naszych i w niczym nam one nie pomagają. Dlatego w tym odcinku postanowiłyśmy się skupić na tym, jak przywrócić strachowi jego pierwotną funkcję.
Sponsorem podcastu jest ANWEN. Odkryj naturalne piękno swoich włosów z Anwen.
Tue, 14 Nov 2023 - 38min - 110 - Podcast „Przerwa na kawę z Kasią Miller”, sezon 4, odc. 4: Parentyfikacja, czyli nadmiernie poważne dzieci i wiecznie niedojrzali dorośli.
[Współpraca płatna] Zamiana ról to zwykle ciekawy eksperyment i niezła zabawa, ale nie w tym wypadku. Kiedy dziecko przejmuje rolę opiekuna, czyli tego, kto ma troszczyć się o innych, w tym także o samych rodziców, z jednej strony czuje się ważne, dzielne i dorosłe (często jest zresztą za to chwalone), a z drugiej – dźwiga ciężar zbyt duży na swoje barki. Czym takie doświadczenie może skutkować w przyszłości? Po czym rozpoznać, że parentyfikacja była naszym udziałem? Jak jako rodzic do niej nie dopuścić? – o tym wszystkim rozmawiamy w kolejnym odcinku „Przerwy na kawę z Kasią Miller”.
Sponsorem podcastu jest ANWEN. Odkryj naturalne piękno swoich włosów z ANWEN.
Wed, 08 Nov 2023 - 45min - 109 - Podcast „Przerwa na kawę z Kasią Miller”, sezon 4, odc. 3: Po czym poznać, że związek nas niszczy?
[Płatna współpraca] To chyba jeden z najdłuższych odcinków całego cyklu „Przerwy na kawę…”. Widocznie nie jest tak łatwo dotrzeć do sedna naszego kolejnego tematu. A brzmi on: dlaczego niektóre relacje nas krzywdzą, a mimo to nadal w nich trwamy? Oraz: co to znaczy, że związek nas krzywdzi, po czym to poznać? A może to my same i my sami krzywdzimy się naszymi nierealnymi oczekiwaniami wobec związków? Przecież – jak mówi Kasia Miller – nikt się nie wiąże z drugą osobą po to, by było mu źle. Jak zatem zrobić, by było nam dobrze?
Sponsorem podcastu jest ANWEN. Odkryj naturalne piękno swoich włosów z ANWEN.
Wed, 15 Nov 2023 - 48min - 108 - Podcast „Wszystkimi zmysłami”: Ten się śmieje, kto... ma zadbane zębyMon, 30 Oct 2023 - 40min
- 107 - Podcast „Bądź dla siebie ważna”, odc. 4: Kobieta w pracy. Jak uwzględnić swoje potrzeby? Z psycholożką dr Joanną Heidtman rozmawia Karolina Morelowska-Siluk
Czego oczekuje ode mnie szef, czego potrzebują moi współpracownicy, komu pomóc, a może trzeba dziś zostać po godzinach? – o tym myśli kobieta w pracy. A gdzie ona sama? Znowu – na ostatnim miejscu… Praca to kolejny obszar, gdzie warto – a nawet trzeba – uwzględniać siebie. Tylko jak to zrobić?
Żyjemy w kulturze, która przyzwyczaiła nas do tego, że, my, kobiety, stawiamy innych ludzi oraz dziesiątki, setki spraw na pierwszym miejscu – zawsze przed sobą. Zajmujemy się dziećmi, rodziną, rodzicami, pracą, szkołą i próbujemy ratować świat, zapominając o swoich potrzebach. Refleksja, żeby zatroszczyć się o własne zasoby, zadbać o swój dobrostan, zwykle przychodzi dopiero, gdy strajkuje ciało. Podcast „Bądź dla siebie ważna” jest zachętą do tego, by kobiety, zaczęły żyć swoim życiem, by zaczęły uwzględniać swoje pragnienia na co dzień. Chcemy rozmawiać o kobietach, bo kobiety podziwiamy. Przyglądamy się im, czyli również sobie, z miłością i troską, ale uczciwie, bez lukru. Dziennikarka Karolina Morelowska-Siluk w rozmowie z psycholożką, psychoterapeutką i socjolożką dr Joanną Heidtman.
Wed, 25 Oct 2023 - 52min - 106 - Podcast „Przerwa na kawę z Kasią Miller”, sezon 4, odc. 2: Wrażliwość to nie wada – pielęgnuj ją, zamiast tępić
[Płatna współpraca] Niby wszyscy umówiliśmy się, że jest w sumie OK, ale jednocześnie nadal uważamy, że w życiu raczej przeszkadza, niż pomaga. No bo jak jesteś wrażliwa czy wrażliwy, to życie da ci w kość. Prawda to? Tylko częściowo. Wrażliwość to większe wyczulenie na emocje, większa świadomość i większa empatia. Owszem, to może przytłaczać, ale też umożliwia barwniejsze, pełniejsze i pełne głębszych relacji życie. Ale aby tak się stało, trzeba się obsługi swojej wrażliwości nauczyć.
Sponsorem podcastu jest ANWEN. Odkryj naturalne piękno swoich włosów z ANWEN.
Wed, 15 Nov 2023 - 35min - 105 - Podcast „Wszystkimi zmysłami”: Mamo, tato: ja chcę gryźć!
[Płatna współpraca] Co powinni robić rodzice, żeby ich dziecko mogło cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem? Kiedy zacząć kształtowanie nawyków związanych z higieną jamy ustnej? Sprzymierzeńcy, wrogowie i Wróżka Zębuszka na drodze do zdrowych ząbków w rozmowie z Krzysztofem Gałką, ekspertem marki Seysso.
Mon, 23 Oct 2023 - 38min - 104 - Podcast „Bądź dla siebie ważna”, odc. 3: Kobieta w związku. Z psycholożką dr Joanną Heidtman rozmawia Karolina Morelowska-Siluk
Partnerstwo czy zależność? Dlaczego relacja, która nawet z nazwy jest partnerską, tak często – za sprawą nas, kobiet – staje się relacją zależnościową? Dlaczego pozwalamy na to, by emocje, potrzeby, sprawy naszych partnerów były ważniejsze od naszych własnych emocji, potrzeb i spraw? Dlaczego czytamy im w myślach, nadskakujemy, oddajemy całe pole, a my schodzimy na drugi plan?
Żyjemy w kulturze, która przyzwyczaiła nas do tego, że, my, kobiety, stawiamy innych ludzi oraz dziesiątki, setki spraw na pierwszym miejscu – zawsze przed sobą. Zajmujemy się dziećmi, rodziną, rodzicami, pracą, szkołą i próbujemy ratować świat, zapominając o swoich potrzebach. Refleksja, żeby zatroszczyć się o własne zasoby, zadbać o swój dobrostan, zwykle przychodzi dopiero, gdy strajkuje ciało. Podcast „Bądź dla siebie ważna” jest zachętą do tego, by kobiety, zaczęły żyć swoim życiem, by zaczęły uwzględniać swoje pragnienia na co dzień. Chcemy rozmawiać o kobietach, bo kobiety podziwiamy. Przyglądamy się im, czyli również sobie, z miłością i troską, ale uczciwie, bez lukru. Dziennikarka Karolina Morelowska-Siluk w rozmowie z psycholożką, psychoterapeutką i socjolożką dr Joanną Heidtman.
Wed, 18 Oct 2023 - 48min - 103 - Podcast „Przerwa na kawę z Kasią Miller”, sezon 4, odc. 1: Jak budować poczucie własnej wartości, nawet jeśli zaczynasz prawie od zera?
[Płatna współpraca] Jeśli pomyślałaś lub pomyślałeś sobie kiedyś: „Mam zerowe poczucie własnej wartości”, to znak, że z tym poczuciem nie jest wcale u ciebie tak źle. Bo – jak powiedziała kiedyś Ewa Woydyłło-Osiatyńska – ten, kto się w ogóle zastanawia nad poczuciem wartości, ten stara się być „lepszy”. Jak sprawić, by to staranie było skuteczne? Jak krok po kroku budować w sobie przekonanie, że „taka, jaka jestem, jestem OK”? O tym właśnie porozmawiamy w pierwszym odcinku nowego sezonu „Przerwy na kawę z Kasią Miller”.
W odcinku odwołujemy się m.in. do rozmowy Aliny Gutek z Ewą Woydyłło: Ewa Woydyłło – wywiad z psychoterapeutką i autorką książek o poczuciu własnej wartości (zwierciadlo.pl) Sponsorem podcastu jest ANWEN. Odkryj naturalne piękno swoich włosów z ANWEN.
Wed, 15 Nov 2023 - 43min - 102 - Podcast „Wszystkimi zmysłami”: Szczotka, pasta… i co jeszcze?
[Płatna współpraca] Od oferty sprzętu do zębów może zakręcić się w głowie. Szczoteczki elektryczne, soniczne, irygatory, nakładki, nici, wybielacze… Czy naprawdę musimy mieć każdy gadżet, jaki pojawia się na rynku? Co jest naprawdę niezbędne, byśmy mieli pewność, że nasz uśmiech jest zadbany i zdrowy? Przez meandry technologicznych nowinek przeprowadza Krzysztof Gałka, ekspert Marki Seysso.
Mon, 16 Oct 2023 - 44min - 101 - Podcast „Wszystkimi zmysłami”: Krótkowzroczność to więcej niż wada wzroku – nie przeocz jej u swojego dziecka!
[Płatna współpraca] Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, pełniącym kluczową rolę w zdobywaniu informacji ze świata zewnętrznego. W ostatnich latach obserwuje się jednak coraz większą liczbę przypadków wad wzroku u dzieci, z krótkowzrocznością na czele. Długotrwała praca wzrokowa w bliskich odległościach i ograniczenie aktywności poza domem – to popandemiczne przyczyny rosnącej fali krótkowzroczności.
Jakie mogą być konsekwencje niewykrytej i niekontrolowanej krótkowzroczności? Jak postępować w przypadku zdiagnozowania tej wady? Czym różni się korekcja od kontroli krótkowzroczności oraz jakie są metody spowalniania progresji tej wady?
O tym w rozmowie z Beatą Tadlą opowiada Sylwia Kijewska, optometrystka, ekspertka Hoya Lens Poland.
Soczewki okularowe MiYOSMART służą do korekcji i spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci.
Producent: Hoya Holdings N.V.
Podmiot prowadzący reklamę: Hoya Lens Poland sp. z o.o.
TO JEST WYRÓB MEDYCZNY. UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ LUB ETYKIETĄ.
Thu, 12 Oct 2023 - 33min - 100 - „W strefie komfortu”. My, „Chłopki”. Co odziedziczyłyśmy po naszych babkach? Rozmowa z Joanną Kuciel-Frydryszak
Jeśli mówimy „Jeszcze dzisiaj nie usiadłam”, jaki to ma związek z przeszłością i naszymi korzeniami? Skąd bierze się w nas wewnętrzny imperatyw, od którego trudno się uwolnić – ciężkiej pracy na rzecz innych, stawiania sobie zbyt wysokich wymagań – a jednocześnie poczucie, że jesteśmy przeciążone, że wzięłyśmy na barki więcej, niż jesteśmy w stanie udźwignąć? Z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką superpopularnej książki „Chłopki”, rozmawiamy o tym, czego nie wiemy o naszych babkach i prababkach, i o tym, jak ogromny wpływ na nas mają dzisiaj ich biografie. O poruszających historiach naszych przodkiń, ale i o przekazywanych nawykach, postawach, słabszych i mocnych stronach. Oraz o fenomenie książki, filmu i serialu „Chłopi”, fascynacji ludowością i tak powszechnym przywracaniu pamięci o tym, jak faktycznie wyglądało życie na wsi. Oprócz rozmowy z gościnią polecamy kilka kulturalnych premier związanych z tematem.
„W strefie komfortu” to podcast kulturalno-psychologiczny. Zaproszonych gościnie i gości pytamy o to, co ich definiuje, a co jest im zupełnie obce. Na czym budują swoje poczucie wartości, a co nadal jest dla nich wyzwaniem. Jak łapią pion i wewnętrzną równowagę. Oraz co robią dla siebie, zanim zrobią coś dla świata.
Wed, 11 Oct 2023 - 51min - 99 - Podcast „Bądź dla siebie ważna”, odc. 2: Kobieta w macierzyństwie. Z psycholożką dr Joanną Heidtman rozmawia Karolina Morelowska-Siluk
Bycie matką to dla wielu z nas arcyważna rola. Ale czy jej wypełnianie powinno oznaczać rezygnację z siebie…? Dziecko potrzebuje nie tylko zabezpieczenia jego podstawowych potrzeb, lecz także potrzebuje mieć obok siebie matkę towarzyszkę, matkę przewodniczkę. A dobry przewodnik to człowiek, który ma i realizuje swoje własne potrzeby, swoje pasje, ma siebie i liczy się z samym sobą. O macierzyństwie rozmawiają Karolina Morelowska-Siluk i psycholożka dr Joanna Heidtman.
Żyjemy w kulturze, która przyzwyczaiła nas do tego, że, my, kobiety, stawiamy innych ludzi oraz dziesiątki, setki spraw na pierwszym miejscu – zawsze przed sobą. Zajmujemy się dziećmi, rodziną, rodzicami, pracą, szkołą i próbujemy ratować świat, zapominając o swoich potrzebach. Refleksja, żeby zatroszczyć się o własne zasoby, zadbać o swój dobrostan, zwykle przychodzi dopiero, gdy strajkuje ciało. Podcast „Bądź dla siebie ważna” jest zachętą do tego, by kobiety, zaczęły żyć swoim życiem, by zaczęły uwzględniać swoje pragnienia na co dzień. Chcemy rozmawiać o kobietach, bo kobiety podziwiamy. Przyglądamy się im, czyli również sobie, z miłością i troską, ale uczciwie, bez lukru. Dziennikarka Karolina Morelowska-Siluk w rozmowie z psycholożką, psychoterapeutką i socjolożką dr Joanną Heidtman.
Wed, 11 Oct 2023 - 54min - 98 - Podcast „W czułym zwierciadle: uzależnienia”. Gdy miłość staje się obsesją. O uzależnieniu od partnera rozmawiamy z psychoterapeutką Julią Kawalec
To rodzaj miłości, która nas niszczy. Wzbudza strach przed odrzuceniem i podnosi oczekiwania dotyczące zaspokojenia potrzeb emocjonalnych. Uzależnia od emocji, które przeżywamy przy rozstaniach i powrotach. Czym jest obsesyjna miłość? Jak rozpoznać zależność uczuciową? Dlaczego osoby z syndromem DDA/DDD są najbardziej narażone na rozwinięcie tego nałogu w życiu dorosłym? Rozmowa z Julią Kawalec, psychoterapeutką uzależnień, współuzależnień i specjalistką w dziedzinie syndromów DDA i DDD.
Thu, 05 Oct 2023 - 50min - 97 - Podcast „Bądź dla siebie ważna”, odc. 1: Po pierwsze: zadbaj o siebie. Z psycholożką dr Joanną Heidtman rozmawia Karolina Morelowska-Siluk
Żyjemy w kulturze, która przyzwyczaiła nas do tego, że, my, kobiety, stawiamy innych ludzi oraz dziesiątki, setki spraw na pierwszym miejscu – zawsze przed sobą. Zajmujemy się dziećmi, rodziną, rodzicami, pracą, szkołą i próbujemy ratować świat, zapominając o swoich potrzebach. Refleksja, żeby zatroszczyć się o własne zasoby, zadbać o swój dobrostan, zwykle przychodzi dopiero, gdy strajkuje ciało. Dlaczego warto żyć swoim życiem i uwzględniać swoje pragnienia na co dzień? Rozmowa z psycholożką, psychoterapeutką i socjolożką dr Joanną Heidtman.
Podcast „Bądź dla siebie ważna” jest zachętą do tego, by kobiety, zaczęły żyć swoim życiem, by zaczęły uwzględniać swoje pragnienia na co dzień. Chcemy rozmawiać o kobietach, bo kobiety podziwiamy. Przyglądamy się im, czyli również sobie, z miłością i troską, ale uczciwie, bez lukru. Dziennikarka Karolina Morelowska-Siluk w rozmowie z psycholożką, psychoterapeutką i socjolożką dr Joanną Heidtman.
Wed, 04 Oct 2023 - 49min - 96 - Podcast „Zdrowie psychiczne. Twoja głowa w twoich rękach”, odc. 4: O korzyściach z bycia życzliwym. Rozmowa z psychologiem Danielem Jerzym Żyżniewskim
Życzliwość ułatwia codzienne życie – to wiemy. Badania wskazują jednak, że wynika z niej wiele korzyści psychicznych i poznawczych również dla osób, które ją okazują. Jak zatem uczyć się bycia życzliwym? Od czego zacząć trening łagodnej tolerancji i aktywnego zainteresowania potrzebami innych ludzi? Pytamy psychologa i neuropsychologa Daniela Jerzego Żyżniewskiego.
Więcej o dobrostanie psychicznym i świadomym życiu przeczytacie w najnowszym numerze „Sensu”, w którym również zachęcamy do troski o swoją psychikę.
Tue, 03 Oct 2023 - 47min - 95 - Podcast „W czułym zwierciadle: uzależnienia”. Szybkie pieniądze czy zastrzyk dopaminy – co nas kusi w hazardzie? Rozmowa z psychoterapeutką Joanną Flis
Szacuje się, że 2,5 proc. Polaków jest uzależnionych od hazardu. Wielu ludzi dotyczy też problem współuzależnienia. Dotyka on przede wszystkim rodziców, którzy często pozostają bez pomocy – panuje bowiem przekonanie, że mogą sobie z tym radzić samodzielnie. Tymczasem hazard staje się problemem społecznym. Na czym konkretnie polega? Czy można mieć predyspozycje do uzależnienia się od hazardu? Rozmowa z Joanną Flis, certyfikowaną psychoterapeutką uzależnień i współuzależnienia.
Thu, 28 Sep 2023 - 51min - 94 - Podcast „Zdrowie psychiczne. Twoja głowa w twoich rękach”, odc. 3: Jak uczyć młodych ludzi regulowania emocji w zdrowy sposób? Rozmowa z psycholożką Sonią Ziembą-Domańską
Za uzależnieniami stoi nieumiejętność regulowania emocji w zdrowy sposób, zatem młodym, którzy dopiero rozwijają wewnętrzne kompetencje, łatwiej uzależnić się od zachowań niż dojrzałym osobom. Co możemy zrobić, by ich przed tym uchronić? Wystarczy być blisko i wskazywać alternatywne metody znalezienia ulgi. Niby proste, a jednak dorosłym stwarza wiele trudności. Jak je przezwyciężyć? O wskazówki poprosiliśmy psycholożkę Sonię Ziembę-Domańską, kierującą Ogólnopolskim Behawioralnym Telefonem Zaufania.
Więcej o dobrostanie psychicznym i świadomym życiu przeczytacie w najnowszym numerze „Sensu”, w którym również zachęcamy do troski o swoją psychikę.
Tue, 26 Sep 2023 - 46min - 93 - Podcast „W strefie komfortu”. Jak dobrze żyć bez lęku i poczucia winy? Rozmowa z Marzeną Mawricz
Tym razem rozmawiamy o odwadze. Tej życiowej, która pozwala nam w pełni wykorzystywać własne zasoby. Gdyby próbować stworzyć obraz statystycznej Polki: nie brak nam zaradności – bierzemy wiele na swoje barki, zresztą taki właśnie model najczęściej dziedziczymy po naszych mamach i babciach. A skoro tak, dlaczego tak dużo z nas ma wieczne poczucie winy związane z tym, jakimi jesteśmy pracownicami, matkami, partnerkami, przyjaciółkami? Skąd bierze się w nas przekonanie, że powinnyśmy się starać bardziej, i na ile jest ono racjonalne? W rozmowie z Marzeną Mawricz, autorką książki „Kobiety, które nie chcą się bać”, analizujemy przyczyny, ale przede wszystkim mówimy o pozbywaniu się lęku, dobrych, budujących nas nawykach, wzmacnianiu poczucia wartości i sprawczości. Tradycyjnie dołączamy też porcję świeżych kulturalnych polecajek związanych z omawianym tematem. Bierzemy pod lupę dwa dodające odwagi filmy i wyjątkową książkę.
„W strefie komfortu” to podcast kulturalno-psychologiczny. Zaproszonych gościnie i gości pytamy o to, co ich definiuje, a co jest im zupełnie obce. Na czym budują swoje poczucie wartości, a co nadal jest dla nich wyzwaniem. Jak łapią pion i wewnętrzną równowagę. Oraz co robią dla siebie, zanim zrobią coś dla świata.
Tue, 26 Sep 2023 - 49min - 92 - Podcast „W czułym zwierciadle: uzależnienia”. Botoks, kwasy, nici. Więcej, mocniej, wyraźniej – czy od medycyny estetycznej można się uzależnić? Rozmowa z dr. Michałem Feldmanem
Obsesja na punkcie wyglądu jest chorobą. Na czym polegają dysmorfofobia i bigoreksja? Dlaczego, choć coraz więcej mówi się o akceptacji upływu czasu oraz niedoskonałości, coraz więcej ludzi jest niezadowolonych ze swojego wyglądu? Co wpływa na to, jak postrzegamy siebie i świat? Rozmowa z psychiatrą dr. Michałem Feldmanem z Centrum Terapii Dialog.
Thu, 21 Sep 2023 - 54min - 91 - Podcast „Zdrowie psychiczne. Twoja głowa w twoich rękach”, odc. 2: Zanim myśli samobójcze przejdą w działanie. Rozmowa z suicydolożką Małgorzatą Łubą
Myślenie o śmierci nie musi być niepokojące. Ryzykownie zaczyna się robić dopiero wtedy, gdy wyobrażenia stają się coraz bardziej konkretne, a sama śmierć zaczyna być postrzegana jako rozwiązanie życiowych problemów. Co powinno przykuć naszą uwagę? Jak zacząć rozmowę z osobą w kryzysie? Jakie środki samopomocowe mieć pod ręką, by myśli nie przeszły w zachowania samobójcze? Odpowiedzi na te pytania szukamy z pomocą suicydolożki Małgorzaty Łuby.
Więcej o dobrostanie psychicznym i świadomym życiu przeczytacie w najnowszym numerze „Sensu”, w którym również zachęcamy do troski o swoją psychikę.
Tue, 19 Sep 2023 - 39min - 90 - Podcast „W czułym zwierciadle: uzależnienia”. Kiedy praca staje się nałogiem. O pracoholizmie rozmawiamy z dr Jackiem Bucznym
Pracujemy, bo musimy. Czy zatem można uzależnić się od tego, co jest koniecznością? Pracoholizm to norma we współczesnych czasach i jedyny nałóg, na który jest społeczne przyzwolenie. To zjawisko, którym się wręcz chwalimy. Tymczasem praca często jest ucieczką przed problemami i samotnością. Na szczęście, gdy staje całym światem, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że coś jest nie tak. Na czym polega pracoholizm i u kogo może wystąpić? Czy każda praca może doprowadzić do zbytniego zaangażowania? Jaka jest zależność między perfekcjonizmem a pracoholizmem? Czy work-life balance będzie kiedyś normą, czy pozostanie tylko hasłem? Pytamy dr Jacka Bucznego, doktora psychologii, badacza samokontroli i uzależnień behawioralnych.
Thu, 14 Sep 2023 - 38min - 89 - Podcast „Zdrowie psychiczne. Twoja głowa w twoich rękach”, odc. 1: Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Rozmowa z dr. hab. Sławomirem Murawcem
Podstawowa zasada profilaktyki: lepiej zapobiegać, niż leczyć – odnosi się również do zdrowia psychicznego. Jak zatem chronić swoją psychikę? Na czym polega higiena psychiczna? Jakie postawy sprzyjają zachowaniu zdrowej psychiki? Na pytania o profilaktykę zdrowia psychicznego odpowiada doświadczony psychiatra Sławomir Murawiec.
Więcej o dobrostanie psychicznym i świadomym życiu przeczytacie w najnowszym numerze „Sensu”, w którym również zachęcamy do troski o swoją psychikę.
Wed, 13 Sep 2023 - 36min - 88 - Podcast „W strefie komfortu”. Zasada przyjemności według Mai Ostaszewskiej
Czy została wychowana w poczuciu, że sensualna strona życia jest ważna? Jak z wiekiem zmienia się jej podejście do tego tematu? „Jestem osobą namiętną”, wyznaje Maja Ostaszewska. Zdradza, na planie którego z filmów musiała się, jak sama mówi, odseksualnić, ale też opowiada o współpracy z koordynatorką intymności podczas kręcenia „Teściów 2”. A jednak to rozmowa nie tylko o podejściu do własnego ciała i cielesności. Równie ważne są tu emocje, relacje, wątek troski o siebie i o innych. W tym odcinku, jak zawsze, znajdziecie kilka kulturalnych poleceń. Tym razem będą to audiobook i serial rozbudzające zmysły oraz film dokumentalny, który ogląda się z prawdziwą przyjemnością.
„W strefie komfortu” to podcast kulturalno-psychologiczny. Zaproszonych gościnie i gości pytamy o to, co ich definiuje, a co jest im zupełnie obce. Na czym budują swoje poczucie wartości, a co nadal jest dla nich wyzwaniem. Jak łapią pion i wewnętrzną równowagę. Oraz co robią dla siebie, zanim zrobią coś dla świata.
Wed, 23 Aug 2023 - 57min - 87 - Podcast „W strefie komfortu”. Co mówi o tobie twoje dzieciństwo? Rozmowa z Joanną Flis
Z psycholożką Joanną Flis rozpracowujemy schematy, które sprawiają, że wyrośliśmy na takich, a nie innych dorosłych. Dlaczego tak trudno nam uwierzyć w swoje zasoby, skąd się bierze nasz ciągły brak czasu czy niski poziom asertywności? I dlaczego akurat polscy rodzice przodują w rankingach najbardziej wypalonych rodziców na świecie? Rozmawiamy o tym, co można w sobie odkryć, patrząc w przeszłość, i czym się od nas różni najmłodsze pokolenie. A na koniec polecamy kilka gorących premier, które bazując na nostalgii, zabierają nas w czasy dzieciństwa.
„W strefie komfortu” to podcast kulturalno-psychologiczny. Zaproszonych gościnie i gości pytamy o to, co ich definiuje, a co jest im zupełnie obce. Na czym budują swoje poczucie wartości, a co nadal jest dla nich wyzwaniem. Jak łapią pion i wewnętrzną równowagę. Oraz co robią dla siebie, zanim zrobią coś dla świata.
Fri, 21 Jul 2023 - 1h 03min - 86 - Podcast „W czułym zwierciadle: uzależnienia”. Błędne koło zakupoholizmu. Rozmowa z dr. Jackiem Bucznym
Żyjemy w świecie masowej konsumpcji. Ciągle chcemy więcej i kupujemy więcej. Po czym poznać, że to już zakupoholizm? Kiedy zakupy na poprawę nastroju zamieniają się w ucieczkę od trudnych emocji? Jakie są mechanizmy zakupoholizmu i jak w tym szalonym świecie konsumpcjonizmu wyrwać się z nałogu? O tym rozmawiamy z dr. Jackiem Bucznym doktorem psychologii, badaczem samokontroli i uzależnień behawioralnych oraz wykładowcą na Uniwersytecie SWPS w Sopocie i uniwersytecie w Amsterdamie.
Thu, 29 Jun 2023 - 48min
Podcasts similaires à Zwierciadło Podcasty
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- Ks. Piotr Pawlukiewicz Ks. Piotr Pawlukiewicz
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
- Podcast o mózgu Urszula Dąbrowska