Podcasts by Category

Zwierciadło Podcasty

Zwierciadło Podcasty

Zwierciadło

„Zwierciadło Podcasty” to rozmowy o psychologii, kulturze, wychowaniu, podróżach i dobrym życiu. Naszymi gośćmi są znani eksperci, badacze oraz ludzie zaangażowani w promocję aktualnej i sprawdzonej wiedzy ze wszystkich tych dziedzin.

188 - „Intuicyjne pomysły nie działają". Joanna Flis o tym, jak uwolnić się z toksycznego związku | „FLISolo”, odc. 3
0:00 / 0:00
1x
  • 188 - „Intuicyjne pomysły nie działają". Joanna Flis o tym, jak uwolnić się z toksycznego związku | „FLISolo”, odc. 3

    - Uzależnieni najbardziej boją się egoizmu partnerek – mówi Joanna Flis w trzecim odcinku podcastu „FLISolo”, wskazując, że to właśnie ten lęk przed postawieniem granic często wciąga współuzależnionych jeszcze głębiej w toksyczne relacje.

    W trzecim odcinku „Flisolo” Joanna Flis skupiam się na społecznych mechanizmach, które wspierają współuzależnienie, podkreślając, że jest to problem, który najczęściej dotyka kobiet.

    Przez lata stają się tylko partnerkami pijącego partnera

    W Polsce współuzależnienie często wynika z głęboko zakorzenionej kultury picia, będącej elementem rodzinnych rytuałów i towarzyskich spotkań. W wielu przypadkach kobiety są socjalizowane do opiekowania się innymi, dlatego, kiedy problem uzależnienia dotyka partnera, przyjmują one rolę opiekunek, „cierpliwych towarzyszek”, przez co przez wiele lat stają się tylko partnerkami pijącego partnera.

    Uzależnieni najbardziej boją się egoizmu partnerek

    Współuzależnienie kobiet jest podsycane presją społeczną, która wymaga od nich poświęcenia i „wytrwania” dla dobra rodziny. Próbując wspierać partnera, często słyszą: „Musisz być przy nim, bo on cię potrzebuje”, a odrzucenie roli opiekunki bywa piętnowane jako brak wrażliwości czy egoizm. Uzależnieni najbardziej boją się egoizmu partnerek - to właśnie ten lęk przed postawieniem granic często wciąga współuzależnionych jeszcze głębiej w toksyczne relacje.

    W Polsce współuzależnienie bywa tak powszechne, że często przyjmuje się je jako część „normalności” – kobiety długo nie dostrzegają swojego poświęcenia. Dlaczego w Polsce mamy tak wiele współuzależnionych? – to pytanie jest kluczowe, wskazując, że przyczyna leży także w społecznych przekonaniach, które gloryfikują poświęcenie, a działania intuicyjne, jak próby wyciągnięcia partnera z nałogu, nie przynoszą rezultatów: Intuicyjne pomysły na to, jak wykaraskać się z toksycznego związku, nie działają.

    O Joannie Flis:
    Joanna Flis, psycholożka i terapeutka, specjalizuje się w obszarze uzależnień i współuzależnień. W „Flisolo” odkrywam przed słuchaczami mechanizmy, które sprawiają, że wielu ludzi tkwi w niszczących relacjach. Dzielę się praktycznymi wskazówkami, jak rozpoznać i przezwyciężyć współuzależnienie, oraz jak wyrwać się z destrukcyjnych schematów.


    Thu, 14 Nov 2024 - 32min
  • 187 - „Namawiam pacjentów, żeby zdradzili tatę". Eichelberger o wychodzeniu z pracoholizmu | „zaTASKowani”, odc. 7

    - Do uzależnienia od pracy mają tendencję osoby narcystyczne, niedowartościowane, które z pogardą odnoszą się do obrazu siebie w dzieciństwie. A w każdej chwili można wylądować z pudełkiem przed tym okazałym budynkiem, czyli wejściem do firmy - mówi Wojciech Eichelberger w siódmym odcinku podcastu „zaTASKowani". Co się dzieje, gdy pracoholik traci pracę?


    Polacy, szczególnie ci młodzi, w wieku 25-34 lat, są najbardziej zagrożeni pracoholizmem - jak pokazuje raport CBOS-u. Jak rozpoznać symptomy tego nałogu?


    Wysyłają maile, nie strzelają goli

    - Persona pracoholiczna to osoba, która wysyła maila o godz. 22 i jestem w stanie z niego przeczytać nie krótką informację, tylko „zobacz, jak dużo robiłem od tej godziny 16 czy 17. Oni nie delegują, oni wszystko do siebie biorą - mówi Marcin Bobowicz, z wieloletnim doświadczeniem w pracy w branży technologicznej. Z kolei Wojciech Eichelberger ma skojarzenie piłkarskie. - Miałem takiego prezesa pracoholika, który był zajechany kompletnie, ale chwalił się tym, jaki on jest niezbędny w tej firmie, w tym open space ma otwarte drzwi i wszyscy do niego przychodzą prosząc o radę. Był jak bramkarz, który łapie wszystkie piłki, ale nie strzelał goli - mówi.


    Trzeba dbać o swoich ludzi

    Pracoholicy mimo że są pracy, często bezgranicznie, oddani, bywają przeciwskuteczni, bo nie potrafią, znów używając metafory sportowej, grać zespołowo. - Trzeba dbać o swoich ludzi, o swoją armię. W pojedynkę się żadnej wojny nie wygra - mówi psycholog. Co się dzieje, gdy pracoholik traci pracę? Kiedy następuje moment tzw. przebudzenia i jak wygląda wychodzenie z nałogu?

    Witajcie w podcaście Zwierciadła „zaTASKowani”, w którym skupiamy się na pracy we wszystkich jej aspektach. Z różnych perspektyw. Bez pocieszenia i prostych rad. W pracy spędzamy większość naszego tzw. przytomnego życia, a dla wielu – jak pokazują badania – jest źródłem cierpień.

    W siódmym odcinku to wyzwanie – jak to się mówi w korporacyjnym slangu – przyjęli Wojciech Eichelberger i Marcin Bobowicz. Jingiel do podcastu stworzył DJ Bulb, mistrz świata DMC (Disco Mix Club) 2022 oraz wicemistrz świata w scratchowaniu w konkursie DJ-skim IDA World. Bo w tym cyklu – przy okazji rozmów o pracy – promujemy sztukę. We wszystkich jej przejawach. Agnieszka Wirtwein-Przerwa zaprasza na siódmy odcinek podcastu „zaTASKowani”.

    Tue, 12 Nov 2024 - 29min
  • 186 - „Patola wysokofunkcjonująca". Patryk Chilewicz o byciu w DDA królem maskowania | „W czułym zwierciadle”

    - Jestem 2 w 1: DDA i Dorosły Alkoholik - mówi, twórca internetowy, Patryk Chilewicz, wspominając, jak przez lata próbował zapomnieć o traumach z dzieciństwa, sięgając po mechanizmy zaprzeczenia i ucieczki. Zapraszam na rozmowę z Patrykiem Chilewiczem w podcaście „W czułym zwierciadle”.


    Krzyki, awantury, przemoc fizyczna i psychiczna. Tak wspomina wychowanie z ojcem alkoholikiem pod jednym dachem.


    „Głowa się wymaże”

    W dorosłości sam zmagał się z uzależnieniem, ale nie zajmował się tematem dzieciństwa w terapii. - Wyszedłem z założenia, że o wszystkim zapomnę, wszystko zapiję, głowa się wymaże - mówi.


    Wspomnienia, obrazy i koszmary wróciły podczas kolejnej terapii. Od niedawna patrzy na swoje doświadczenia przez pryzmat DDA i spektrum autyzmu. Patryk Chilewicz opowiada o wychowaniu, dorastaniu i ucieczce z alkoholowego domu.


    „W pełni sobą jestem tylko przy mężu”

    Patryk odsłania również brutalną prawdę o swojej „patologii wysokofunkcjonującej” i maskowaniu się, które określa jako nieodzowną część przetrwania. Dopiero w wieku 32 lat zrozumiał, że „jest królem maskowania”, a w pełni sobą jest jedynie przy swoim mężu. Opisuje również ataki paniki – Mam gulę w gardle i się duszę – oraz wspomnienia, które nawet jako 12-latek pchnęły go do desperackich myśli o przemocy wobec ojca.


    To szczera rozmowa o złożonych emocjach, trudnych doświadczeniach i codziennym funkcjonowaniu DDA, które niejednokrotnie skrywa bolesne zakamarki dzieciństwa. Zapraszam na rozmowę z Patrykiem Chilewiczem w podcaście „W czułym zwierciadle”.





    Fri, 08 Nov 2024 - 53min
  • 185 - „Latami nie widzą, że ten toksyczny taniec przynosi im ogromne straty". 5 głównych objawów u współuzależnionych wg Joanny Flis | „FLISolo” odc. 2

    - Współuzależnienie zmienia nas w osoby, którymi nigdy nie chcieliśmy być - mówi Joanna Flis w drugim odcinku podcastu „FLISolo” i wskazuje na pięć głównych objawów współuzależnienia, które rzutują na zdrowie, samoocenę i relacje.


    W drugim odcinku podcastu „FLISolo” Joanna Flis przybliża słuchaczom trudną drogę, którą muszą przebyć osoby współuzależnione, by przerwać toksyczne schematy i odzyskać siebie.


    Współuzależnienie to problem znacznie bardziej powszechny niż samo uzależnienie – wiele osób „odkłada siebie na ostatni plan, ostatnie miejsce” żyjąc w cieniu uzależnionych partnerów, rodziców czy przyjaciół, ale „latami nie widzą, że ten toksyczny taniec przynosi im ogromne straty.”


    Joanna Flis, terapeutka i ekspertka od uzależnień, wskazuje na pięć głównych objawów współuzależnienia, które rzutują na zdrowie, samoocenę i relacje. Flis przypomina, że „współuzależnienie zmienia nas w osoby, którymi nigdy nie chcieliśmy być” i często towarzyszy mu wyniszczająca choroba autoimmunologiczna, jaką miało aż 100% rodziców współuzależnionych, których badała. Sama Flis, dla której terapia współuzależnionych jest najbliższa sercu, omawia także proces „trzeźwienia” z emocjonalnych zależności.


    To odcinek pełen ważnych lekcji o odzyskiwaniu równowagi i zdrowia psychicznego, a także o iluzjach, które współuzależnieni podtrzymują – „nie rozumiejąc, że przyczyniają się do rozwoju nałogu”. Tym trudniej jest przerwać te szkodliwe schematy, skoro polskie społeczeństwo kulturowo podsyca współuzależnienie.


    Joanna Flis to psychoterapeutka i specjalistka w dziedzinie terapii uzależnień i współuzależnień. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi i ich rodzinami, prowadzi wykłady na temat uzależnień oraz współpracuje z renomowanymi ośrodkami terapeutycznymi w Polsce. W cyklu podcastów Zwierciadła „FLISolo” dzieli się wiedzą, która zmienia spojrzenie na uzależnienie, wprowadzając słuchaczy w świat mechanizmów, które rządzą zarówno uzależnionymi, jak i ich najbliższymi, często równie mocno uwikłanymi w toksyczne zależności.


    Joanna Flis jest prelegentką na drugiej edycji konferencji Zwierciadła „Wolni od stresu”

    Thu, 07 Nov 2024 - 31min
  • 184 - „Kluczowe są cztery lata po menopauzie". Dermatolożka obala mity o skórze 45+ | Ukryte piękno odc. 5

    Czy skóra pierwsza daje sygnał, że zbliżamy się do menopauzy? Dlaczego wiotczeje, dlatego tak silnie tracimy estrogeny właśnie wtedy? I czy ratunkiem jest tylko zabieg? Zapraszamy na 5. odcinek podcastu „Ukryte piękno”.

    Otóż nie. Magicznych metod brak, ale odpowiednia pielęgnacja i dbanie o skórę, wizyta u dermatologa, zmiana kosmetyków, a także cała paleta działań - to nie uchroni nas wprawdzie przed menopauzą: ale z pewnością pomoże ją opóźnić i uprzyjemnić. Tak, ten etap życia może być ciekawy, także jeśli chodzi o pielęgnację cery, skóry, ciała i koniecznie wnętrza. Zapraszamy do rozmowy w cyklu z dermatolożką dr Agnieszka Bańką-Wroną, która o procesach odnowy cery wie wszystko! Dzieli się z nami nowinkami i najnowszymi odkryciami, choćby na temat suplementacji, składu kremów i sekretów skóry. Zapraszamy na 5. odcinek podcastu „Ukryte piękno” – cyklu, w którym rozmawiamy o kobiecości wielowymiarowej, fascynującej, tajemniczej, czyli takiej, jaką w istocie jest. [współpraca reklamowa] Sponsorem odcinka jest Lierac Arkeskin, twoja sprawdzona pielęgnacja skóry w okresie menopauzy. Stworzona by odpowiadać na potrzeby skóry dojrzałej zapewniając jej uczucie komfortu, dodając blaku i jędrności. Lierac Arkeskin pielęgnacja, której możesz zaufać.

    Wed, 06 Nov 2024 - 45min
Show More Episodes