Filtrar por gênero

Zwierciadło Podcasty

Zwierciadło Podcasty

Zwierciadło

„Zwierciadło Podcasty” to rozmowy o psychologii, kulturze, wychowaniu, podróżach i dobrym życiu. Naszymi gośćmi są znani eksperci, badacze oraz ludzie zaangażowani w promocję aktualnej i sprawdzonej wiedzy ze wszystkich tych dziedzin.

193 - „Matka odkładała mnie jak zabaweczkę i szła pić". Marcin Bortkiewicz o byciu w DDA | „W czułym zwierciadle”
0:00 / 0:00
1x
  • 193 - „Matka odkładała mnie jak zabaweczkę i szła pić". Marcin Bortkiewicz o byciu w DDA | „W czułym zwierciadle”

    Marcin Bortkiewicz miał trzy miesiące, gdy babcia oddała go na trzy lata do domu małego dziecka. Jego mama piła, ojca nie było, wychowywała go babcia. Była zadaniowa, ale nie uczuciowa. On potrafił godzinami siedzieć w oknie i czekać o której mama wróci, jeśli wracała w ogóle. Zapraszam na rozmowę z reżyserem i aktorem, Marcinem Bortkiewiczem, w podcaście „W czułym zwierciadle”.


    Kochał ją, mimo że piła. Jak sam mówi ułożył sobie życie z tym alkoholizmem matki. Dopiero w dorosłości nauczył się stawiać jej granice i zerwał z nią kontakt, dopóki nie przestała pić. Doświadczenia ze swojego dzieciństwa przeniósł na ekran w filmie „Tonia” opowiadającym o ogromnej miłości córki do taty alkoholika.

    Zapraszam na podcast „W czułym zwierciadle”.


    Fri, 22 Nov 2024 - 55min
  • 192 - „Bywa, że tęsknimy za starą wersją partnera - pijanego". Lista praw osoby współuzależnionej wg Joanny Flis | „FLISolo”, odc. 4

    - Jedna z moich pacjentek pytała, czy może spotkać się z przyjaciółkami, kiedy jej partner jest w ciągu alkoholowym - mówi Joanna Flis w czwartym odcinku podcastu „FLISolo” i pokazuje mechanizm uwikłań w związku z osobą uzależnioną, które wcale nie kończą się, gdy jest ona w procesie trzeźwienia. Czy można stworzyć zdrową relację z osobą współuzależnioną?

    Wg Joanny Flis, „prawo do odejścia jest podstawowym prawem osoby, która wchodzi w relację”. Jednak wiele osób współuzależnionych rezygnuje z tego prawa, trwając w układach opartych na iluzji zmiany, często poświęcając siebie zupełnie i zatracając w toksycznej relacji. - Decyzja o odejściu od osoby uzależnionej to nie akt egoizmu, lecz wyraz troski o siebie i często również o dzieci - wskazuje psycholożka.


    „Nigdy przy tej chorobie nie możesz być osobą nieczujną”

    Związek z osobą uzależnioną jest skomplikowany i wyczerpujący na wielu płaszczyznach. Z jednej strony, gdy partner/partnerka są w tzw. ciągu, używają wszelkich narzędzi, żeby wikłać bliskich w rozwój nałogu, co powoduje, że zapominają o własnych potrzebach. Trudna wbrew pozorom jest też sytuacja, gdy bliska nam osoba z nałogu wychodzi i okazuje się, że jest człowiekiem, którego wcześniej nie znaliśmy. - Bywa, że tęsknimy za starą wersją - partnera pijanego - mówi Flis. Bo był zabawniejszy, nie wtrącał się w sprawy rodzinne, powodów jest wiele.


    Możesz kochać, ale nigdy nie powinieneś zapominać o sobie

    W dodatku uzależnienie to choroba nawrotów – proces, który nie kończy się na jednej decyzji o trzeźwości. Wymaga ciągłej pracy zarówno od osoby uzależnionej, jak i jej otoczenia. Jak podkreśla Joanna, „nigdy przy tej chorobie nie możesz być osobą nieczujną”.

    Związek z osobą dotkniętą nałogiem to nie tylko codzienne wyzwanie, ale też przestrzeń pełna pytań, złożonych emocji i potrzeby redefinicji samego siebie. Czy można stworzyć zdrową relację z osobą uzależnioną? Czy prawo do odejścia zawsze powinno być pierwszą opcją?

    W czwartym odcinku „FLISolo” psycholożka przedstawia listę praw, które powinna znać każda osoba będąca w relacji z uzależnionym partnerem. Są one nie tylko drogowskazem w codziennych zmaganiach, ale także przypomnieniem o godności i granicach, które każdy z nas ma prawo wyznaczać. - Możesz kochać, ale nigdy nie powinieneś zapominać o sobie - mówi ekspertka.

    Joanna Flis to psycholożka, terapeutka i autorka, specjalizująca się w tematyce uzależnień i współuzależnień. Jej wiedza i doświadczenie sprawiają, że „Flisolo” to cykl, który nie tylko porusza, ale także daje praktyczne narzędzia do radzenia sobie z trudnościami.


    Thu, 21 Nov 2024 - 35min
  • 191 - Katarzyna Figura o swojej cukrzycy. „Najgorsze to zalec i umierać na kanapie" | Podcast Joanny Brodzik „Słowo do słowa”, odc. 4

    - U podłoża cukrzycy w wielu wypadkach jest stres - mówi Katarzyna Figura w rozmowie z Joanną Brodzik w podkaście „Słowo do słowa”. Słynna aktorka odsłania okoliczności, w jakich dowiedziała się o swojej chorobie.

    W kolejnym odcinku podcastu „Słowo do słowa” Joanna Brodzik zaprasza Katarzynę Figurę, by porozmawiać o chorobie, która zmieniła jej życie – cukrzycy.


    „Unikajmy toksycznych ludzi”

    Znana aktorka szczerze opowiada o trudnych chwilach związanych z diagnozą oraz o tym, jak choroba wpłynęła na jej codzienność, zdrowie i relacje z otoczeniem. - U podłoża cukrzycy w wielu wypadkach jest stres. Unikajmy toksycznych ludzi, bardzo ważne jest, z kim pracujemy  mówi Figura, podkreślając, jak ogromny wpływ na nasze zdrowie mają emocje, środowisko pracy i codzienne napięcia. W rozmowie podkreśla, że otoczenie wpływa na nasze samopoczucie, a wsparcie bliskich osób może mieć realny wpływ na jakość życia z chorobą.

    To przesłanie, które znajduje uniwersalne zastosowanie – niezależnie od tego, czy zmagamy się z chorobą przewlekłą, czy po prostu staramy się zachować zdrowie psychiczne i równowagę. Joanna Brodzik i Katarzyna Figura wspólnie odkrywają, jak budować relacje, które wspierają nas na drodze do zdrowia i lepszego samopoczucia.

    Katarzyna Figura w rozmowie z Joanną Brodzik pokazuje, że cukrzyca to nie wyrok, ale wyzwanie, z którym można żyć świadomie i z uważnością na własne potrzeby oraz jak zmierzyć się z diagnozą, zaakceptować zmiany i wprowadzić w życie nową jakość, w której nie ma miejsca na toksyczne relacje.


    Moment, który zmienia wszystko

    Diagnoza cukrzycy to dla wielu osób moment przełomowy – i tak było również w przypadku Katarzyny Figury. - Ujawnienie tej cukrzycy to bardzo dramatyczny moment – przyznaje aktorka, otwierając się na temat swoich emocji towarzyszących tej chwili. W rozmowie zdradza, jak trudne było pogodzenie się z faktem, że od teraz musi w pełni dostosować swoje życie do wymagań choroby: od diety, przez codzienny ruch, aż po unikanie stresu.

    Figura podkreśla, że kluczowe jest zrozumienie, iż zdrowie psychiczne i fizyczne są ze sobą nierozerwalnie związane, a stres nie tylko wywołuje choroby, ale także może zaostrzać ich przebieg.


    Życie z cukrzycą – jak przejąć kontrolę

    Katarzyna Figura dzieli się również swoimi sposobami na to, jak nie pozwolić, by choroba definiowała całe życie. Kluczowe okazuje się zachowanie balansu: od zdrowego trybu życia, przez regularne wizyty lekarskie, aż po odnalezienie radości w drobnych, codziennych chwilach. W podcaście opowiada, jak wprowadzenie nowych nawyków pozwoliło jej lepiej funkcjonować i odzyskać poczucie kontroli nad własnym ciałem.

    Podcast „Słowo do słowa” to przestrzeń, w której szczere rozmowy prowadzą do odkrywania nowych perspektyw. Joanna Brodzik z wyjątkową empatią przybliża historie swoich gości, łącząc je z refleksją nad wyzwaniami życia codziennego. W odcinku z Katarzyną Figurą dowiesz się nie tylko, jak radzić sobie z cukrzycą, ale także jak wprowadzić w życie więcej harmonii, unikać stresu i budować zdrowe relacje.


    Sponsorem podcastu jest Abbott Laboratories Poland Sp. z o. o. producent Free Style Libre 2 należący do Abbott Diabetes Care Inc.

    Wed, 20 Nov 2024 - 56min
  • 190 - Jakimi cechami charakteryzują się przedsiębiorcze kobiety? Jak wyjść z tzw. pustego pokoju w drugiej połowie życia? | Podcast Joanny Brodzik „Słowo do słowa”, odc. 3

    Dominika Byrska, dyrektor Departamentu Produktów i Procesów Kredytowych w Banku Pekao S.A. w podcaście Joanny Brodzik „Słowo do słowa” przytacza historie przedsiębiorczych kobiet, które zawalczyły o swoją przyszłość i podpowiada jak odkryć swój potencjał. Czy przedsiębiorczość kobiet to siła napędowa zmian w biznesie? W kolejnym odcinku podcastu „Słowo do słowa” Joanna Brodzik rozmawia z Dominiką Byrską, dyrektor Departamentu Produktów i Procesów Kredytowych w Banku Pekao S.A., o wyjątkowych cechach kobiet w biznesie, dostępnych formach wsparcia i inspirujących przykładach sukcesów. Jakimi cechami charakteryzują się kobiety sukcesu, jakie programy – bankowe i zewnętrzne – mogą pomóc w rozwoju własnego biznesu, oraz podzieli się przykładami działań, które przyniosły spektakularne rezultaty? Czy uczestnictwo w społecznościach wspierających przedsiębiorczość kobiet ma znaczenie? A co najważniejsze – jak zachęcić kobiety do realizacji własnych pomysłów? To odcinek pełen inspiracji i praktycznych wskazówek, który pokaże, że warto marzyć, działać, tworzyć i dowiedzieć się, jakich narzędzi i zasobów możesz użyć na swojej drodze do sukcesu. Sponsorem odcinka jest Bank Pekao S.A.


    Tue, 19 Nov 2024 - 24min
  • 189 - „Jesteśmy opanierowane mężczyznami". Ryfa Ri o tym, jak tańczyć na rynku pracy | zaTASKowani odc. 8

    - Okaże się, że jestem człowiekiem, dostaną okres i już nie będę wiedziała, co mam robić - mówi raperka i tancerka hip hop, Ryfa Ri o swoich lękach związanych z pracą w ósmym odcinku „zaTASkowanych”. Dlaczego kobiety wciąż muszą zakładać garnitur i obniżać głos, żeby być traktowane poważnie? I jak się nauczyć z tą sytuacją „tańczyć"?


    „Życie to taneczne jam session”

    Zarabiamy mniej, w niektórych branżach nawet o 1/3 niż mężczyźni i jesteśmy bardziej zagrożone bezrobociem, jednocześnie będąc od nich lepiej wykształconymi.

    W ósmym odcinku podcastu „zaTASKowani” rozmawiamy o pełnej paradoksów pozycji kobiet na rynku pracy i o tym, jak zacząć z tą sytuacją tańczyć, bo jak mówi Ryfa Ri moja gościni życie to taneczne jam session”. A znaleźć swój tzw. groove warto, bo jak pokazują liczby, mimo tego, że wśród aktywnych zawodowo Polek (w wieku 25-64 lata – dane GUS’22) co trzecia ma wyższe wykształcenie i pracuje w sferze nauka i technika i dominujemy tu nad mężczyznami, z których tylko co piąty i skończył studia i pracował w obszarze technicznym, to wciąż sabotujemy swoje pomysły i rzadziej prosimy o awans czy podwyżkę - jak wynika z badań socjolożek: Katarzyny Krzywickiej-Zdunek i Doroty Pieretiatkowicz.


    Dwa fakultety, ale pomidorówka najważniejsza 

    Przyczyn naszego wewnętrznego sabotażu jest wiele. Jedna z nich to presja, żeby tzw. ogarniaczką totalną. - Pamiętam, jak w pandemii ugotowała pomidorówkę, a syn do mnie mówi„mamo, mocne 6 na 10”. I wtedy pomyślałam: skończyłam dwa fakultety studiów, mam własną firmę, a i tak jestem definiowana przez to, jaką zupę ugotowałam. I powiedziałam: dość - mówi Dorota Pieretiatkowicz. Na jakie bariery jeszcze trafiamy i z czego wynika tzw. syndrom oszustki? Rozmawiamy o tym w ósmym odcinku podcastu „zaTASKowani” z badaczkami tego zjawiska socjolożkami Katarzyną Krzywicką-Zdunek i Dorotą Peretiatkowicz, a krytyczno-twórczym okiem spojrzy na temat raperka i tancerka hip hop, Ryfa Ri.

    Jingiel do podcastu stworzył DJ Bulb, mistrz świata DMC (Disco Mix Club) 2022 oraz wicemistrz świata w scratchowaniu w konkursie DJ-skim IDA World. Bo w tym cyklu – przy okazji rozmów o pracy – promujemy sztukę. We wszystkich jej przejawach. Agnieszka Wirtwein-Przerwa zaprasza na siódmy odcinek podcastu „zaTASKowani”.


    Mon, 18 Nov 2024 - 42min
Mostrar mais episódios