Filtra per genere

Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice

Szkoła Bardzo Wieczorowa Radia Katowice

Radio Katowice S.A.

Szkoła Bardzo Wieczorowa – co zapewne zaskoczeniem nie jest – to radiowa akademia dla tych, którzy są ciekawi świata, których interesuje renesans w malarstwie bądź losy białych krwinek. Jeśli ktoś woli posłuchać o programie Apollo bądź bardziej interesują go czasy II Wojny Światowej, także może znaleźć coś ciekawego dla siebie .

270 - Katowickie Międzywojnie w Sztuce
0:00 / 0:00
1x
  • 270 - Katowickie Międzywojnie w Sztuce

    Historia zwykle uchodzi za naukę dosyć nudną. To zapewne wina wielości dat i suchych faktów. Za to lokalne dzieje miejsc bliskich naszemu sercu są dla nas ciekawe i chętnie słuchamy opowieści o nich. Zapominamy że nasza lokalność też wpisana jest w historię powszechną. W dzisiejszej Szkole Bardzo Wieczorowej Beata Tomanek i jej gość rozmawiając o Katowicach zaprezentują jak zgrabnie przewijają się w historii oba wątki; ten swojski i oficjalny.

    Thu, 28 Nov 2024
  • 269 - Szkoła Bardzo Wieczorowa. Susan Sontag

    Bohaterką wykładu profesor Anny Adamus Matuszyńskiej będzie Susan Sontag - amerykańska pisarka i eseistka, krytyczka społeczna i aktywistka walcząca o prawa człowieka. Jej książki przetłumaczono na ponad 30 języków. Zajmowała się też fotografia twierdząc, że jesteśmy bardzo wrażliwi na okropności podawane w formie obrazów fotograficznych, wrażliwsi niż w realnym życiu.  
    Susan Sontag była osobą biseksualną. W wieku 17 lat poślubiła Philippa Rieffa. Owocem związku był syn David. Po 8 latach ich związek zakończył się rozwodem. Później była związana z wieloma mężczyznami i kobietami. Z Annie Leibovitz była aż do śmierci. Zmarła na białaczkę. Pochowana została na paryskim cmentarzu Montparnasse.
    Z profesor Anną Adamus Matuszyńską rozmawia Marek Mierzwiak.

    Tue, 26 Nov 2024
  • 268 - Obce mikroby w człowieku

    Od lat 70. XX wieku nauki medyczne mówią nam, że organizm człowieka zamieszkuje 10 razy więcej komórek mikroorganizmów niż mamy własnych. Skąd takie dane? Czy są prawdziwe? Gdyby to była prawda, jak i gdzie te mikroby się mieszczą? Czy są dla nas, jak Obcy, czy wręcz przeciwnie, potrafią nas przed faktycznym wrogiem ochronić? Okazuje się, że człowiek, jako organizm, jest gospodarzem dla tych bilionów mikroskopijnych gości. Dajemy im miejsce do życia i pożywienie. Niektóre odwdzięczają się nam, inne nie, a jeszcze inne powodują u nas szkody. O tym wszystkim w bardzo ciekawym wykładzie opowiada dr Katarzyna Kasperkiewicz mikrobiolożka z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Ślaskiego w Katowicach. Zaprasza Katarzyna Głuch-Juszkiewicz.

    Thu, 21 Nov 2024
  • 267 - Franciszek Liszt

    "Moje życie zabiera mi tyle czasu, że nie starcza mi go już na pisanie wspomnień" miał powiedzieć słynny muzyk i kompozytor Franciszek Liszt, który jest bohaterem wykładu Marii Trzeciak. Faktyczne - życie miał nadzwyczaj bogate. Już w wieku 9 lat zaczął koncertować. Ćwiczył swoją grę na fortepianie godzinami, ponieważ chciał tak grać jak Paganini. Z tym, że Paganini grał na skrzypcach, a Liszt chciał czarować swą grą słuchaczy grając  właśnie na fortepianie. No i uwodził kobiety.. Działał również charytatywnie, pisał artykuły i recenzje ( to on napisał biografie Chopina ) no i gdzie tu czas na pisanie jeszcze pamiętników i wspomnień. Ale inni przyglądają się jego życiu od lat i w biografiach Liszt jawi się jako człowiek i artysta nietuzinkowy. Tak go i w dzisiejszej rozmowie z Markiem Mierzwiakiem przedstawi Maria Trzeciak.

    Tue, 19 Nov 2024
  • 266 - Szkoła bardzo wieczorowa. Reforma polskiej ortografii

    Ewolucja a nie rewolucja. Tak o reformie polskiej ortografii, która ma wejść w życie 1 stycznia 2026, mówią językoznawcy. Iwona Kwaśny zaprasza na Szkołę Bardzo Wieczorową, w której rozpracowane zostaną przyszłe reguły ortograficzne.

    Thu, 14 Nov 2024
Mostra altri episodi