Filtrar por gênero
- 146 - Podglądamy ptaki
Jak obserwować ptaki w mieście, a jak poza nim? Czy warto się przebierać za korę czy pień drzewa, by podglądać ptaki w lesie? Po co liczy się ptaki i czy każdy może się w to włączyć? Ile gatunków ptaków żyje w Polsce? Co świadczy o inteligencji gawrona, gdzie podejrzeć sikorę bogatkę, a gdzie pokrzewkę cierniówkę? Swoją ornitologiczną wiedzą z Martą Hoppe dzieli się Bartosz Smyk z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Mon, 12 Feb 2024 - 145 - Szczeniaki. Jak o nie dbać?
Kto nie chciałby mieć szczeniaka? Psie szczenięta są słodkie, milutkie, piękne i kochane. Monika Sacewicz, technik weterynarii i hodowca psów przypomina, że to też nowi członkowie rodzin, którzy wymagają naszego czasu, zaangażowania naszej uwagi i finansów. Jak o nie dbać, co im zapewnić, a czego unikać? Kiedy zabrać szczeniaka od matki i dlaczego, jeśli zrobimy to za wcześnie będą kłopoty? O psie dzieci wypytywał Kacper Kowalczyk.
Mon, 13 Nov 2023 - 144 - Ile waży drop, gdzie mieszkają kulony?
"Ptaszenie" jest w modzie i przybywa osób, którym ornitologia kojarzy się nie tylko z nudą. Ptaki najbardziej aktywne są wiosną, a ich śpiewu najlepiej słuchać wcześnie rano. Ale warto je obserwować cały rok. Ptak, który wszystko robi w locie to koliber. Kazuary z kolei są bardzo niebezpieczne dla ludzi. Mogą dotkliwie zranić, a nawet doprowadzić do śmierci. Kulon natomiast jest skulony, jak biegnie a jak się go widzi z daleka, wygląda zupełnie, jakby się toczył. Te i inne ptasie ciekawostki Marcie Hoppe opowiedział Marcin Chrapowicki, Kierownik Sekcji Ptaki w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym.
Mon, 04 Sep 2023 - 143 - Nowofundland-pies do przytulania i ratowania
Nowofundland to rasa wyhodowana na kanadyjskiej Nowej Fundlandii. Przez tamtejszych rybaków wykorzystywana była do transportowania ciężkich ładunków oraz pomocy przy wyciąganiu sieci z morza. Obecnie nowofundlandy doskonale odnajdują się w ratownictwie wodnym. Są łagodne, wesołe, cierpliwe i opiekuńcze. O psach ratowniczych Marcie Hoppe opowiada Małgorzata Nowak z Fundacji Terranova.
Fri, 01 Sep 2023 - 142 - Dokładnie zaplanuj wakacje ze zwierzakiem
Jakie warunki trzeba spełnić, by na wymarzone wakacje móc jechać ze swoim psem, kotem lub innym zwierzęciem? Co zrobić, by móc transportować pupila samolotem? Ile to kosztuje i co koniecznie trzeba sprawdzić jeszcze przed kupieniem biletu? Czy w każdym hotelu zamieszkamy z naszym zwierzakiem? O tym opowiada Maciej Nykiel w rozmowie z Oliwią Krettek.
Sat, 29 Jul 2023 - 141 - Pies w mieście
Jak nasze czworonogi postrzegają miasto, co jest dla nich bezpieczne, a co nie? Dlaczego pewne sytuacje mogą być dla nich przytłaczające i jak rozwiązywać takie problemy? Jak przyzwyczaić psa do życia obok samochodów, tramwajów, czy elektrycznych hulajnóg? Z Katarzyną Migdał, behawiorystką, współautorką poradnika-„Pies w mieście. Jak wypracować dobre nawyki” rozmawia Kacper Kowalczyk.
Tue, 04 Apr 2023 - 140 - Czy mój zwierzak jest gatunkiem inwazyjnym?
Jeśli masz żółwia, raka czy mangustę warto się zainteresować. W związku z nowymi przepisami opiekunowie zwierząt gatunków uznanych za inwazyjne na terenie Polski oraz Unii Europejskiej, do 19 grudnia 2022 mieli czas na rejestrację swoich podopiecznych. Niestety, nie wszyscy zdążyli wpisać zwierzęta do odpowiednich rejestrów, a przepisy w tej kwestii są jednoznaczne. Co zrobić w takiej sytuacji? Które to gatunki z tych powszechnie utrzymywanych w naszych domach, zostały uznane za inwazyjne? Gościem Kacpra Kowalczyka jest Piotr Otrębski z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Mon, 27 Feb 2023 - 139 - Mój zwierzak jest otyły!
Otyłość - choroba XXI wieku, która dotyczy zwierząt. I wcale nie tak rzadko w gabinetach weterynaryjnych pojawiają się otyłe zwierzęta. Najczęściej przyczyną jest nieodpowiednia dieta, kompletnie nieadekwatna do wysiłku fizycznego, jaki zapewniamy naszemu zwierzęciu. Dostarczamy zbyt dużo energii. A otyłość stanowi bardzo często przedsionek do wielu, bardziej skomplikowanych chorób. Właśnie o tym Kacper Kowalczyk rozmawiał z dr Sybillą Berwid-Wójtowicz - specjalistką żywienia klinicznego.
Tue, 01 Nov 2022 - 138 - Pomaga ptakom z Ukrainy
Od lutego tego roku przybyło do Polski wielu uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Wraz z nimi przyjechały tutaj także zwierzęta. Oprócz psów czy kotów, opiekunowie zabrali ze sobą także ptaki. Ta specyficzna grupa zwierząt wymaga szczególnej opieki i taką też znajduje w Warszawie. O to, w jaki sposób można pomóc ptasim uchodźcom, jakie są potrzeby i co możemy jeszcze dla nich zrobić Kacper Kowalczyk zapytał lekarkę weterynarii, która pomaga ukraińskim ptakom Kornelię Maj.
Thu, 29 Sep 2022 - 137 - Nietoperze, warto im pomagać!
Okres lata to czas wędrówki tych jedynych latających ssaków, a także końcówka ich sezonu rozrodczego. Właśnie teraz zwierzęta te są najbardziej narażone na różne niebezpieczeństwa, takie jak wypadki komunikacyjne albo wypadnięcie młodych z miejsca rozrodu. Czy możemy im pomóc? O tym Kacper Kowalczyk rozmawia z Martą Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".
Tue, 23 Aug 2022 - 136 - Dinozaur w szpitalu, czyli na co chorowały gady sprzed milionów lat?
Gruźlica sprzed milionów lat, choroby metaboliczne, czy złamania. To sprawy, wokół których również i nasze życie cały czas krąży. Choroby te znane są od bardzo dawna, i jak się okazuje, były również obecne kilkaset milionów lat temu! Jakie problemy trapiły świat wielkich gadów, które rządziły wówczas światem? Na to pytanie odpowiedź zna dr Tomasz Szczygielski z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, z którym rozmawiał Kacper Kowalczyk.
Fri, 01 Jul 2022 - 135 - Bambinizacja
To zjawisko, które obserwujemy od lat w społeczeństwie. Polega na przypisywaniu ludzkich cech zwierzętom, takich jak: bezbronność, dobro, niewinność i wiele, wiele innych. Pokłosiem tego są akcje mające na celu pomoc naszym braciom mniejszym, a tak naprawdę niosące za sobą daleko idące konsekwencje dla środowiska naturalnego. Jakie? O tym Kacper Kowalczyk rozmawiał z dr Jagną Kudłą
Mon, 23 May 2022 - 134 - Królik demolka
Króliki stają się coraz bardziej popularnymi zwierzętami domowymi. Niektórzy traktują je jako substytut psa czy kota a są to zupełnie inne zwierzęta, o czym wielu z nas zapomina. Mają swoje specjalne wymagania. Jakie? O tym z Magdaleną Supińską lekarką weterynarii rozmawiał Kacper Kowalczyk.
Wed, 27 Apr 2022 - 133 - Małe ptaki, wielkie problemy!
Papużki, kanarki i amadyny, czyli małe ptaki w Twoim domu! Co widzą ci, którzy mieszkają razem z ptakami? Jak zacząć swoją przygodę z tymi zwierzętami? Dlaczego znalazły się w naszych domach? Z tego trio chociażby kanarki trafiły pod ludzkie strzechy już w XV wieku, a rozkwit ich hodowli przypadał na wiek XVII i XVIII. Z kolei małe papugi oraz amadyny, zaliczane do grupy astryldów, to powiew świeżości, bowiem dopiero od kilkudziesięciu lat możemy podziwiać je w domowych hodowlach. O tych ptakach razem z lek. wet. Ines Szotowską rozmawia Kacper Kowalczyk.
Thu, 07 Apr 2022 - 132 - Monitoring wędrówek ptaków
Konflikty zbrojne zawsze wpływają na życie zwierząt a zwłaszcza na wędrówki ptaków. Tocząca się obecnie w Ukrainie wojna, będzie miała znaczenia dla naszych pierzastych sąsiadów. Jak pokazały dotychczasowe doświadczenia, w wielu miejscach na świecie, paradoksalnie, okres konfliktów między ludźmi był dobrym czasem dla populacji wielu gatunków. Jak będzie w tym przypadku? Kacper Kowalczyk razem z prof. Piotrem Tryjanowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu spróbują wyjaśnić, co może się zdarzyć.
Sat, 26 Mar 2022 - 131 - Specjalne diety weterynaryjne
Dieta nerkowa, dieta jelitowa, dieta wątrobowa... Opiekun zwierzęcia słyszy te nazwy i właściwie nie wie, z czym tak naprawdę ma do czynienia. Właśnie dlatego, tym razem wspólnie z naszym gościem spróbujemy wyjaśnić, na czym polegają tzw. specjalne diety weterynaryjne. Kacper Kowalczyk rozmawiał ze specjalistką żywienia klinicznego dr Sybillą Berwid Wójtowicz.
Mon, 21 Feb 2022 - 130 - Co, gdy nasi bracia mniejsi odchodzą...?
Nasi bracia mniejsi, podobnie jak ludzie, odchodzą od nas i niestety, bardzo trudno nam się z tym pogodzić. Zachowania zwierząt w momencie odejścia są bardzo różne, ale u ludzi wywołują jedną reakcję: pęknięte serce. Naszych podopiecznych obdarzamy silnym uczuciem i opłakujemy z dużą intensywnością. Jak sobie radzić po takiej stracie? Czy można odczuwać żałobę po odejściu ukochanego psa lub kota? O tym Kacper Kowalczyk rozmawiał z Marią Zaczek - lekarką weterynarii.
Mon, 31 Jan 2022 - 129 - Papuga jest tym, co je...
Słonecznik, orzechy, proso - to najczęściej przewijające się w rozmowach z opiekunami papug o diecie ich podopiecznych rośliny. W niewielkich ilościach ich obecność w papuzim menu jest nawet pożądana. Niestety jako ludzie mamy skłonność do przesady i jak widzimy, że nasza papuga zjada z chęcią podany jej pokarm, wówczas zaczynamy serwować go więcej i więcej. A im więcej słonecznika, orzechów czy prosa, w tym większe problemy pakujemy naszego ptaka. O tym, jak żywić papugi Kacper Kowalczyk rozmawiał z papuzią behawiorystką Joanną Karocką.
Thu, 27 Jan 2022 - 128 - Radosne zwierzaków prezenty
Zwierzęta odczuwają radość z prezentów! I niekoniecznie zachowują się w tym przypadku wyłącznie instynktownie. Prezenty wzbudzają w nich pozytywne emocje. Nasi bracia mniejsi czerpią przyjemność z jedzenia, zabawek i niekoniecznie stoi za tym zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, czyli ujarzmienie głodu bądź popędu seksualnego. Przyjemność jest tutaj przekuwana w radość z zupełnie bezinteresownych pobudek. Na ten temat Kacper Kowalczyk rozmawiał z dr Jagną Kudłą.
Wed, 05 Jan 2022 - 127 - Kocie smaki
Koty to stworzenia z kosmosu. Ktoś kiedyś tak powiedział, i nie trudno się z tym nie zgodzić, bo faktycznie w wielu aspektach życia są zupełnie różne od pozostałych zwierząt. Także w kwestiach żywienia drapieżniki te mają nieco inne wymagania niż na przykład psy. Kacper Kowalczyk rozmawiał z dietetyczką Agnieszką Cholewiak Góralczyk, która jest autorką książki kucharskiej z przepisami dla kotów
Thu, 23 Dec 2021 - 126 - Aby zostać milionerem kup konia!
Jeździectwo sposobem na całe życie! Konie to bardzo szlachetne i odważne zwierzęta. Przynajmniej tak nam się wydaje. Są duże, silne, wcześniej pracowały z nami w polu i przy obsłudze gospodarstw rolnych. Obecnie są raczej zwierzętami towarzyszącymi, chociaż nadal widnieją w rejestrach prawnych pod kategorią "gospodarskie". Aby móc z nimi współżyć, trzeba potrafić "dogadać" się z końmi. Jak to zrobić? O tym Kacper Kowalczyk rozmawiał z Anną Bajko.
Mon, 20 Dec 2021 - 125 - Pająki, jaszczurki i węże - pasażerowie na gapę
Niekiedy, rozpakowując swoje wakacyjne bagaże, spotykamy w naszych walizkach niespodziewanych gości. Małe jaszczurki, węże, czy pająki to tylko trzy przykłady pasażerów na gapę, którzy przemierzają z nami pół świata, by znaleźć się w naszym kraju. Nie dość, że takie spotkanie może przyprawić rozpakowującego o "zawał serca", to w pewnych sytuacjach rodzi kłopoty z prawem. Kacper Kowalczyk razem z dr Agnieszką Czujkowską z warszawskiego ZOO wyjaśnią co można zrobić w takiej sytuacji.
Thu, 09 Dec 2021 - 124 - Dokarmianie ptaków
Karmnik - miejsce ekscesów i ptasich skandali. Dokarmianie ptaków to czynność, jaką niektórzy z nas wykonują niemal automatycznie. Kiedy tylko na zewnątrz temperatury spadną, a jedzenia w środowisku zaczyna ubywać, praktycznie natychmiast w ogrodach, czy na balkonach, pojawiają się karmniki. Do nich przylatują ptaki i jedzą to, co im zaserwowaliśmy. Ale czy ptaki potrzebują takich "barów szybkiej obsługi"? Przez wiele tysięcy lat nie były dokarmiane, a jakoś przetrwały? Na te i wiele innych odpowiedzi Kacper Kowalczyk szukał ze swoim gościem Jackiem Karczewskim, ptasiarzem, przyrodnikiem i autorem książek o ptakach.
Sun, 21 Nov 2021 - 123 - Pierzaści intelektualiści
Ptaki krukowate to nie tylko wrony czy kruki, ale jeszcze cała masa innych gatunków. Tylko w Polsce łącznie można spotkać aż 9 przedstawicieli tego rodzaju! Nie lubimy ich, bo kraczą, są czarne, a w ludowych opowiadaniach zwiastują śmierć. Tymczasem to bardzo ciekawi mieszkańcy ziemi oraz niezwykle pasjonujący sąsiedzi, o których Kacprowi Kowalczykowi opowiadał dr Piotr Piliczewski.
Sun, 14 Nov 2021 - 122 - Jeż pigmejski to nie jest zwierzę dla ludzi!
Tak twierdzi Magda Lorenz (Jeżonauci), z którą rozmawiał Kacper Kowalczyk. Od wielu już lat zwierzęta te są trzymane w domach jako nasi towarzysze, jednak często nie wychodzi im to na dobre. Hodowla związana z chowem wsobnym, połączona często z brakiem wiedzy prowadzi do bardzo opłakanych skutków...Coraz częściej pojawiające się nowotwory, choroby zębów, czy problemy związane z układem pokarmowym to tylko wierzchołek góry lodowej. Czy zatem jeże pigmejskie w domu, to dobry pomysł?
Thu, 21 Oct 2021 - 121 - Odwdzięczyć się zwierzętom laboratoryjnym!
Myszy, chomiki, szczurki, świnki morskie, króliki, kury, psy czy koty to gatunki wykorzystywane w badaniach laboratoryjnych. Jeszcze nie potrafimy w stu procentach zastąpić ich udziału metodami alternatywnymi. Znaczenie zwierząt w badaniach jest ogromne ale jednocześnie niedocenione. Między innymi z tego powodu już od pięciu lat fundacja "Lab rescue - adopcje zwierząt laboratoryjnych", pomaga szukać dla nich nowych domów. Chociaż bywa trudno, to jak twierdzą współpracownicy oraz wolontariusze z fundacji, należy tym zwierzętom zapewnić godne życie do końca ich dni, właśnie w podziękowaniu za pracę jaką wykonały na rzecz ludzkości. O tym Kacper Kowalczyk rozmawia z Zofią Pawelską
Mon, 18 Oct 2021 - 120 - Pszczoły też mówią!
Ale owady te rozmawiają po swojemu, po pszczelemu. I język ten to tak naprawdę mieszanka wydawanych dźwięków przez samą pszczołę, różnego rodzaju puknięć, stuków, tańców czy fizycznej demonstracji. Chociaż ich mowa wcale nie przypomina języków ludzkich, to należy do jednej z najbardziej fascynujących, i tym zagadnieniem zajmuje się Anna Tomańska, studentka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, z którą rozmawiał Kacper Kowalczyk
Fri, 15 Oct 2021 - 119 - Warszawa domem dla zapylaczy!
Wszystko dzięki tzw. "łąkom kwietnym", czyli miejskim trawnikom, które zostały zamienione na środowisko przypominające łąki, znane nam z filmów pokazujących piękne krajobrazy. Dzisiaj już nikogo nie dziwi, że pas zieleni pomiędzy jezdniami jest kolorowy, a to z kolei przekłada się na różnorodność gatunkową owadów zapylających. W sąsiednim Berlinie dzięki takim zabiegom liczba gatunków zapylających wzrosła aż o 35%, a jak sytuacja ma się nad Wisłą? O tym Kacper Kowalczyk rozmawiał z dr Katarzyną Roguz z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, która prowadzi badania nad tymi owadami.
Sat, 02 Oct 2021 - 118 - Długowłosa piękność ze Szkocji
Znamy tę rasę najlepiej z filmu "Lassie, wróć!". To dzięki niemu owczarki szkockie zyskały ogromną popularność. Collie to psy bystre i wrażliwe, lubiące pracować z człowiekiem. Jego przodkowie to prawdopodobnie starożytne psy pasterskie, które dotarły na Wyspy Brytyjskie z Rzymianami. O tej rasie, Agata Nowotnik rozmawiała z Lucyną Zboralską z hodowli Ko-To-Ra.
Tue, 13 Jul 2021 - 117 - Można uratować ten gatunek.
Jerzyki są ptakami wielbionymi przez wielu ludzi. Ale i też bardzo poszkodowanymi przez nas. Najpierw, może trochę nieświadomie, zaprosiliśmy te ptaki do miast, budując duże budowle, w których to było mnóstwo szczelin nadających się do zamieszkania. Jerzyki bardzo dobrze wykorzystały tę szansę i zamieszkały obok nas. Jednak pod koniec XX wieku i na początku XXI rozpoczął się prawdziwy exodus. Podobne do jaskółki ptaki zaczęły tracić swoje dotychczasowe gniazda poprzez termomodernizację budynków. Z czasem jednak problem dostrzeżono, co pozwoli zapobiec wyginięciu tego gatunku. Przykładem takiej oddolnej inicjatywy w ramach, której pomaga się jerzykom, jest akcja "Jerzyk w dzielnicy Stradom" i o tym Kacper Kowalczyk rozmawiał z Tomaszem Suchomelem - pomysłodawcą całego zamieszania
Mon, 28 Jun 2021 - 116 - Dogoterapia, czyli z psem po lepsze zdrowie
Jest to jedna z trzech obecnie stosowanych zooterapii. Wyróżniamy jeszcze hipoterapię, która pozwala nam wrócić do pełni zdrowia we współpracy z koniem, natomiast felinoterapia polega na bliskich relacjach z kotem. O psach mówi się, że są to nasi najlepsi, czworonożni przyjaciele, zatem terapia z ich udziałem powinna przynieść dość szybko pozytywne skutki. A jak odczuwają takie zadanie nasze psy? Co dzieje się w ich głowach? A jak wpływa na nas taka praca z tymi zwierzętami? O tym, z Anną Skweres rozmawiał Kacper Kowalczyk.
Mon, 07 Jun 2021 - 115 - Pies samurajski
Jest uparty i niezależny, wykazuje skłonności do dominacji, bywa agresywny wobec innych psów i przejawia silny instynkt myśliwski. Akity niektórzy mogą się nawet przestraszyć, ale odpowiednio ułożona - będzie wierna i lojalna wobec swojej rodziny, świetnie odnajdzie się też w roli stróża i obrońcy. Nie bez powodu tyle osób zakochało się w niej po obejrzeniu filmu o psie Hachiko! O psach rasy Akita, Agata Nowotnik rozmawiała z Lilianną Rozmysłowicz z hodowli Kennel Matagiinu.
Wed, 26 May 2021 - 114 - Kuzyn pieska Królowej
Podobno walijskie corgi wywodzą się od dawnych psów Celtów, które dotarły z nimi na Wyspy Brytyjskie jeszcze przed naszą erą. Od wieków były hodowane jako dwie oddzielne rasy: cardigan – najliczniej występujący w hrabstwie Cardiganshire, od którego wziął nazwę – i pembroke. To psy pasterskie, które świetnie dostosowują się do swojej nowej rodziny i szczególnie chętnie zajmują się dziećmi! O Welsh Corgi Cardigan, Agata Nowotnik rozmawiała z Mają Prusińską z hodowli Lisie Pysie oraz z Dorotą Paź, międzynarodowym sędzią kynologicznym z hodowli Controversia.
Fri, 21 May 2021 - 113 - Bagno wciąga! Dosłownie i w przenośni.
Wciąga dlatego, że jest środowiskiem bardzo różnorodnym i bogatym w różnego rodzaju gatunki zwierząt oraz roślin, które bez siebie nie mogą funkcjonować, a także które stanowią jedność. A wciąga dosłownie, dlatego że jest bardzo nasączone wodą i w tym przypadku faktycznie można zapaść się pod ziemię! A co ze zwierzętami? Jak one to robią, że utrzymują się na powierzchni? Na te i wiele innych pytań o bagna odpowie Olga Betańska z PN "Ujście Warty" w rozmowie z Kacprem Kowalczykiem
Tue, 11 May 2021 - 112 - Żółty pies ulubieńcem internetu!
Organizują się w watahy, mają bardzo bogate życie rodzinne i mogą sprawiać problemy niedoświadczonemu właścicielowi - dlatego uważajcie na shibę, czyli popularnego pieseła! By ułożyć shibę potrzeba dużego nakładu czasu i cierpliwości. Psy tej rasy, nie bez powodu stanowią część japońskiego dziedzictwa narodowego - są bardzo dumne, pewne siebie i niezależne. Lubią też robić psikusy swojej rodzinie! O rasie shiba, Agata Nowotnik rozmawiała z Lilianną Rozmysłowicz z hodowli Kennel Matagiinu.
Fri, 07 May 2021 - 111 - Prawa zwierząt
Prawa zwierząt to termin, który od wielu lat elektryzuje społeczeństwo, chociaż nie powinien. Nadal ludzie różnie postrzegają prawa naszych braci mniejszych. Dyskusje na ten temat toczą filozofowie, prawnicy, sędziowie, przyrodnicy, biolodzy oraz wiele, wiele innych grup społecznych. Ogólnie większość z nich zgadza się co do tego, że prawa zwierząt powinny funkcjonować, zwłaszcza w rozwiniętych społecznościach, gdzie członkowie tychże mają świadomość na temat odczuwania przez zwierzęta bólu oraz pozostałych uczuć. Tym niemniej nie przeszkadza to, by czasami zabrali głos ci, którzy o zwierzętach nie wiedzą nic i chcieliby traktować je jak rzeczy. A o tym czym są prawa zwierząt rozmawiał Kacper Kowalczyk z Aleksandrą Cukier ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu
Sun, 02 May 2021 - 110 - Wielki pies z małą baryłką
Tego szwajcarskiego molosa kojarzymy przede wszystkim jako ratownika, wydobywającego ludzi spod lawin. Bernardyn rzeczywiście kiedyś się tym zajmował, ale dzisiaj to raczej domowy pieszczoch i najlepszy przyjaciel dzieci! Świetnie nadaje się jako pies rodzinny, oczywiście - o ile przyszłego właściciela nie przestraszą jego rozmiary. To trzecia największa rasa na świecie, pies może ważyć nawet ponad 100 kilogramów. O tych wzbudzających respekt olbrzymach, w rozmowie z Agatą Nowotnik mówi Marzena Brelak z hodowli Nadmorski Olbrzym
Fri, 23 Apr 2021 - 109 - Jest ich więcej niż 101!
Łatwo go poznać po charakterystycznych cętkach, które wbrew powszechnej opinii nie są wyłącznie czarno-białe. Dalmatyńczyka trudno zmęczyć (bo ich energia bywa niewyczerpana), za to - łatwo pokochać! Zwłaszcza kiedy zobaczy się ich szeroki uśmiech. Jednak jego przyszły właściciel musi być przygotowany na to, że to nie pies dla każdego - należy poświęcić mu dużo uwagi i czasu. O tym z Agatą Nowotnik rozmawia Justyna Krupińska z hodowli Collina Nera.
Fri, 09 Apr 2021 - 108 - Kolumbowie ornitologii
Wypływają na Bałtyk i tam obserwują ptaki. Niby nic ciekawego. Bo ile można gapić się w morze lub horyzont i wypatrywać niewielkich plamek, a później przypasowywać je do poszczególnych gatunków. Jednak jeśli pojawi się już jakaś ciekawostka, wówczas euforia jest niesamowita. Dzięki rejsom na ptaki wiemy m.in., że na polskim wybrzeżu, znany nam z filmów przyrodniczych głuptak, wcale nie jest tutaj takim rzadkim gościem. Wystarczy popłynąć kilka kilometrów od brzegu, by móc spojrzeć w oczy, i to dosłownie, temu wielkiemu, morskiemu ptakowi. O rejsach na ptaki w rozmowie z Kacprem Kowalczykiem opowiadał Samuel Sosnowski.
Thu, 25 Mar 2021 - 107 - Psi Kumpel z pręgą na grzbiecie
Dostojne, wzbudzające respekt i inteligentne - psy rasy rhodesian ridgeback są niezależne i lubią mieć własne zdanie. Ze swoich domowników zazwyczaj wybierają wyłącznie jednego właściciela, któremu są najbardziej oddane. Są odważne i zrównoważone, dlatego łatwo przejmują kontrolę nad nastrojem otaczających ich zwierząt. Łatwo je poznać po charakterystycznej prędze na grzbiecie! O tej rasie Agata Nowotnik rozmawia z Edytą Ossowską z hodowli Sangoma.
Fri, 19 Mar 2021 - 106 - Psie oczy niewidomych
Zwierzęta te doskonale odnalazły swoje miejsce obok człowieka, a człowiek bardzo dobrze potrafi wykorzystać, to co psy mu oferują. Tym razem zajmiemy się psami przewodnikami. Aby nasz czworonożny pupil mógł zostać przewodnikiem osób niepełnosprawnych, musi przejść szereg szkoleń, które pozwolą mu przygotować się we właściwy sposób do pełnienia tej funkcji. Czy każdy pies może pomagać osobom niepełnosprawnym? O tym Kacper Kowalczyk rozmawia z Joanną Witkowską, prezeską fundacji „Pies przewodnik”
Sat, 06 Mar 2021 - 105 - Przytul się do psa wojskowego!
Terier nieprzypominający teriera. Czernysz, czyli czarny terier rosyjski, to bardzo młoda rasa. Została stworzona na potrzeby armii zaledwie 60 lat temu, przez naukowców ze Związku Radzieckiego. Mieli zamiar wyhodować psa, który dorównałby łatwością uczenia się owczarkowi niemieckiemu, a jednocześnie dobrze znosił trudne warunki atmosferyczne. Czy to się udało? O tej rasie, w rozmowie z Agatą Nowotnik, mówi Agnieszka Mrozińska z hodowli Magnateria.
Fri, 26 Feb 2021 - 104 - Świadomie kupuj ryby!
Coraz chętniej sięgamy po mięso ryb. Między innymi ze względu na jego walory smakowe, a także właściwości związane z naszym zdrowiem. Jednak sięgając po ryby, powinniśmy pamiętać o tym, że te morskie gatunki są poławiane morzach i oceanach, nadal przecież będącymi dzikimi zbiornikami wodnymi. Właśnie dlatego powinniśmy świadomie dokonywać naszych wyborów i kupować tylko te ryby, co do których połowów nie mamy żadnych wątpliwości, jeżeli oczywiście zależy nam na dzikim środowisku. Jak to zrobić? Podpowiada Kacper Kowalczyk w rozmowie z Justyną Zajchowską z WWF Polska
Fri, 19 Feb 2021 - 103 - Akrobata w masce
Jeśli ktoś uważa, że w Polsce żyją tylko szare ptaki, szczygieł, czyli bohater tego odcinka Animalsów, jest dowodem na to, że jest inaczej! Ma m.in. żółte i czerwone pióra, do tego jest waleczny i lubi chwasty. Gościem Ani Hardej jest Mateusz Piesiak fotograf przyrody, twórca profilu mpwildlife na Instagramie.
Wed, 17 Feb 2021 - 102 - Nie jest słoniem, ale ma trąbę!
Suhak to antylopa zamieszkująca obszar środkowej Azji, chociaż kiedyś można było ją spotkać także w Polsce. Wydawałoby się, że ocieplenie klimatu może pozytywnie wpłynąć na wielkość populacji tego zwierzęcia, a jednak wcale tak nie jest. Suhaków ubywa, a czynników które mogą pogłębić kryzys i tak już małej populacji jest bardzo wiele. O tym, jak zapobiec zagładzie gatunku z Grzegorzem Borowskim z WWF Polska rozmawiał Kacper Kowalczyk.
Fri, 12 Feb 2021 - 101 - Wcale nie taki zły ten wilk!
Chociaż jego kuzyni są nazywani naszymi najlepszymi przyjaciółmi, to już on niekoniecznie bywa przez nas dobrze postrzegany. Najpierw bajka o Czerwonym Kapturku, później "Wilk i zając" nie przysporzyły temu dużemu drapieżnikowi pozytywnej sławy. Wilków nam przybywa, przybywa im też głosów sprzyjających jego coraz częstszej obecności obok nas, niestety także od czasu do czasu w nagłówkach lokalnej prasy często można przeczytać wiele kłamliwych stwierdzeń na temat tego gatunku. Kacper Kowalczyk rozmawiał z dr hab. Sabiną Nowak - biolożką i badaczką wilków.
Mon, 08 Feb 2021 - 100 - Krótkie łapki i długa sierść
Nie dajmy się zwieść pozorom - jamniki długowłose to najlepszy przykład tego, jak bardzo może nas zmylić wygląd. Pies tej rasy jest mały i niepozorny, ale kryje się w nim prawdziwa dusza łowcy! Pomimo wydłużonej sylwetki zachowuje dużą zwinność, żywiołowość oraz chęć do aktywności fizycznej. Jamnik długowłosy jest bardzo pewny siebie, mocno przywiązuje się do właściciela i dlatego będzie świetnym stróżem domu. O tej rasie Agata Nowotnik rozmawiała z Agnieszką Nowak z hodowli Rycerska Sfora FCI.
Thu, 28 Jan 2021 - 99 - Akwarium z mieczykami
Akwarystyka to bardzo trudna sztuka, ale może się jej podjąć każdy. Wystarczy chcieć znaleźć odpowiednie informacje o tym jak urządzić, a następnie kto powinien mieszkać w stworzonym przez nas biotopie. Może warto pomyśleć o molinezjach, gupikach czy mieczykach, a potem o innych rybach? O tym razem z Rafałem Kiszło, prezesem Klubu Hodowców Mieczyka Hellera rozmawia Kacper Kowalczyk
Sun, 24 Jan 2021 - 98 - Najbardziej znany pies zaprzęgowy
Są bardzo silne, odporne i wytrzymałe. W grupie mogą osiągnąć prędkość nawet 50 km/h! Husky syberyjskie kojarzymy przede wszystkim z psimi zaprzęgami, ale ze względu na swoje przyjazne usposobienie są też często stosowane w dogoterapii. Należy jednak uważać! Nasz husky, jako przedstawiciel rasy pierwotnej, może w każdej chwili podążyć za instynktem i uciec z domu. O tych psach Agata Nowotnik rozmawiała z Zuzanną Lesińską z hodowli Sleed Dogs FCI.
Fri, 22 Jan 2021 - 97 - Dokarmianie dzikich zwierząt za, a nawet przeciw
Przez wiele lat uświadamiano nas, że zwierzęta należy zimą dokarmiać. Ptaki czy leśne ssaki, te większe, i te mniejsze otrzymują od nas mnóstwo jedzenia, ale czy naprawdę go potrzebują? Czy podczas zimy musimy wystawiać karmnik dla ptaków lub dowozić kilogramy siana, ziemniaków oraz innych warzyw do lasów? W Animalsach o tym zjawisku Kacper Kowalczyk rozmawiał z przyrodnikiem i pisarzem Stanisławem Łubieńskim
Fri, 15 Jan 2021 - 96 - Ptasie mleczko
Gołębie to ptaki, które przez wielu nazywane są "szczurami miejskimi". W najnowszym podcaście Ania Hardej razem z Magdą Dziadosz ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków spróbują odczarować wizerunek gołębia i zrobić mu dobry PR. To ptaki bardzo rodzinne, jako jedne z niewielu karmią młode ptasim mleczkiem, do tego świetnie orientują się w terenie. Jakie jeszcze tajemnice kryją gołębie miejskie?
Mon, 11 Jan 2021 - 95 - Miniaturowy lis
Szpic miniaturowy pomeranian wyglądem przypomina liska lub pluszowego misia, i pewnie dlatego wszyscy szybko się w nim zakochują. Najbardziej znanym zwierzakiem tej rasy był nieżyjący już Boo, którego konto w serwisach społecznościowych obserwowało blisko 17 milionów osób! Może się nam wydawać, że szpic miniaturowy to słodki, kanapowy piesek, ale tak naprawdę do wulkan energii, który na pewno zmobilizuje nas do aktywności fizycznej. O tym Agata Nowotnik rozmawiała z ich hodowcą Marią Szymanowską z hodowli Sasima FCI.
Wed, 30 Dec 2020 - 94 - Francuski piesek, ale jednak niewybredny.
Jest psem o szlachetnym wyglądzie, smukłym pysku i długiej szyi - co, jak się okazuje, czyni go idealnym złodziejem jedzenia! Pudel Toy kojarzy nam się z francuskimi, arystokratycznymi dworami, ale nawet tam dostrzeżono jego zapędy i chętnie wykorzystywano je na polowaniach. Psy tej rasy pomagały też w zbieraniu trufli. O tym, jak na co dzień żyje się z takim zwierzakiem, mówi Aleksandra Obrębalska z hodowli White Fusion, w rozmowie z Agatą Nowotnik.
Fri, 18 Dec 2020 - 93 - Nie gryzoń, tylko królik.
Bardzo często mylimy się i królika zaliczamy do gryzoni, a to nieprawda. Otóż zwierzęta te należą do oddzielnej grupy systematycznej, mimo że też lubią gryźć. Niegdyś stanowiły nieodłączny element przydomowych zagród, a obecnie coraz częściej zamieszkują w naszych domach, już nie jako zwierzęta gospodarskie, a towarzyszące. Dzięki coraz większej popularności, coraz bardziej poznajemy te zwierzęta, zarówno pod kątem ich zachowań, chorób oraz przyzwyczajeń. Obecność królika w domu to kolejne wyzwanie przed wszystkimi zwierzolubami. Właśnie dlatego razem z Iwoną Sztejerwald Kacper Kowalczyk przybliży sylwetkę tego zwierzęcia, a także wskaże podstawowe błędy, jakie popełniamy względem tych ssaków.
Mon, 14 Dec 2020 - 92 - Jeszcze żywy karp!
Sprawa ta zaczęła się 10 lat temu, kiedy to Renata Markowska z fundacji "Noga w łapę" będąc na zakupach w jednym z ursynowskich supermarketów, zwróciła uwagę na złe traktowanie sprzedawanych tam karpi. Żywe ryby wyrzucano z "basenu" niczym rzeczy i wkładano do foliowych torebek jednorazowych. Ponadto sprzedawcy w bardzo nieumiejętny sposób obchodzili się ze zwierzętami, czyniąc im tym samym krzywdę. Te zdarzenia zostały nagrane, a sprawa wreszcie trafiła do Karoliny Kuszlewicz - prawniczki, która wówczas zaczynała swoją karierę. Obecnie prawniczka mówi, że to jej najważniejsza w życiu sprawa, która pokazuje jak zmienia się nasze, ludzkie podejście do zwierząt, także ryb. O karpiach i polskim prawie z Karoliną Kuszlewicz rozmawiał Kacper Kowalczyk.
Mon, 14 Dec 2020 - 91 - Miejskie legendy szczura
Ogon tego zwierzęcia to temat wielu nieprawdziwych mitów. Jeden z nich mówi o tym, że w jego końcówce jest strychnina, czyli trucizna używana do unicestwienia tych zwierząt. Szczury to prawdziwi królowie miejskich przedmieść oraz podziemi do niedawna powszechnie postrzegane negatywnie. Obecne są jednymi z najczęściej utrzymywanych zwierząt towarzyszących w naszych domach. O szczurach Kacper Kowalczyk rozmawiał z Magdaleną Arbaszewską z fundacji "Animal Lab Rescue - adopcje zwierząt laboratoryjnych".
Fri, 04 Dec 2020 - 90 - Ptaki Czarownic
Dla niektórych są przerażające, inni patrzą na nie z podziwem. Mowa o sowach! W tym odcinku Ania Hardej z Jackiem Karczewskim ze stowarzyszenia jestem na pTak i autorem książki "Noc Sów. Opowieści z lasu" odkrywają tajemnice tych niezwykłych ptaków. Czy sowa widzi w absolutnej ciemności? Dlaczego jest dobrą aktorką? I co wspólnego mają z tymi ptakami mole ubraniowe?
Tue, 01 Dec 2020 - 89 - A wszystko te czarne oczy
Maltańczyki były szczególnie popularne za czasów Henryka VIII i Elżbiety I. Przypisywano im wtedy magiczne właściwości - pewnie dlatego, że są w stanie natychmiast wyleczyć z chandry! Wystarczy, że spojrzą się na nas swoimi pięknymi, czarnymi oczami. Ich uroczy wygląd i mała wielkość sprawia, że wiele osób decyduje się na swojego pupila tej rasy zbyt pochopnie, nie znając jego potrzeb i cech. Czym mogą nas zaskoczyć maltańczyki? O tym Agata Nowotnik rozmawiała z Marią Szymanowską, z hodowli Sasima FCI.
Mon, 30 Nov 2020 - 88 - Mały piesek z końską grzywą
Jednych zachwyca, innych odrzuca - grzywacz chiński bywa nawet nazywany najbrzydszym psem świata. Mimo to psy tej rasy podbijają serca ludzi swoim radosnym, przyjacielskim usposobieniem. Kiedyś używano grzywaczy w celach leczniczych - ich niepokryta sierścią skóra była uznawana za świetny ”okład” rozgrzewający. O ulubieńcach chińskiego dworu cesarskiego, Agata Nowotnik rozmawiała z ich hodowcą, Aleksandrą Obrębalską.
Fri, 20 Nov 2020 - 87 - Nowe gatunki żółwi w Polsce
Jeszcze do niedawna martwiliśmy się czy przetrwa nasz rodzimy gatunek żółwia – żółw błotny. Obecnie jego populacja odradza się i można powiedzieć, że gad ten na nowo kolonizuje wcześniej przezeń zamieszkiwane stanowiska. Jednak na żółwia błotnego spadły kolejne problemy. Przez nieodpowiedzialnych właścicieli do środowiska trafiły takie żółwie jak żółw ozdobny, żółw jaszczurowaty oraz wiele innych, pochodzących z różnych stron świata gatunków. To dla rodzimego żółwia rodzi ogromne problemy. Jakie? O tym Kacper Kowalczyk rozmawiał z Bartłomiejem Gorzkowskim z Fundacji „Epicrates”
Fri, 20 Nov 2020 - 86 - Pierzasta mandarynka
Chociaż pochodzą z Azji, to są symbolem warszawskich Łazienek. Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte by spotkać…mandarynkę. I wcale tutaj nie chodzi o owoc, a ptaka. Przepiękną kaczkę, mieniącą się pomarańczowymi barwami i piórami o fikuśnych kształtach. Gdzie dokładnie można ją spotkać i jak to się stało, że ptak ten znalazł się w Polsce? O tym Kacper Kowalczyk rozmawia z Fatimą Hayatli z Warszawskiego Zespołu Obrączkarskiego „Tridactylus”
Wed, 11 Nov 2020 - 85 - Kilkadziesiąt tysięcy lat razem, czyli o psie i kocie
Od tysięcy lat są z nami w domach i zapewne wielu zastanawia się dlaczego? Kot i pies to najpopularniejsze zwierzęta towarzyszące w Europie. Trudno sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach dom bez tych gatunków. Nawet zostało ukute takie powiedzenie: "dom bez kota, to głupota". Kacper Kowalczyk rozmawia na ten temat z dr Sybillą Berwid Wójtowicz
Mon, 26 Oct 2020 - 84 - Pies Kleopatry
Podobno nawet Kleopatra i Cheops mieli swojego pupila rasy basenji. Pies ten pojawiał się już na malunkach i hieroglifach w starożytnych grobowcach egipskich. Jeśli go nie zauważyliście, to być może dlatego, że do złudzenia przypomina koty - głównie przez kształt pyska. Ma też podobne do kotów płynne ruchy i niezależny charakter. O rasie basenji, czyli inaczej o terrierach kongijskich, Agata Nowotnik rozmawiała z ich hodowcą, Katarzyną Łukaszewską.
Sun, 25 Oct 2020 - 83 - Łowca obcych
Hasło "obcy" kojarzy nam się zazwyczaj z istotami pozaziemskimi. Dlatego właśnie często wpatrujemy się w niebo, by zobaczyć mitycznych "obcych". Tymczasem obcy żyją obok nas i chodzą po ziemi lub pływają pod wodą. Wystarczy mieć oczy i uszy szeroko otwarte, żeby spotkać takie stworzenia jak czebaczek amurski, rak marmurkowy czy zbrojniki. Nazwy iście kosmiczne, godne obcych. A jakie osobliwości natury kryją za sobą? O tym Kacper Kowalczyk rozmawiał z Rafałem Maciaszkiem "Łowcą obcych"
Wed, 21 Oct 2020 - 82 - Pies z owczą wełną
Owce, kłębki waty, chmury - to pierwsze skojarzenia z wyglądem psów rasy bichon frise. Jedna z najstarszych ras psów do towarzystwa. Noszone na rękach, rozpieszczane na różne sposoby. O tym, czy to tylko psy, które maja ładnie wyglądać i pachnieć, Agata Nowotnik rozmawiała z hodowcą biszonów, Anną Janik - Szewczyk.
Wed, 21 Oct 2020 - 81 - Spokojny olbrzym
Może ważyć niemal 700 kg i każdy kto miał okazję się z nimi spotkać przeżywał niezwykłe chwile. Mimo swojej wielkości łoś - największy przedstawiciel rodziny jeleniowatych - należy do jednych z najbardziej spokojnych zwierząt na świecie. Żeby go zdenerwować, trzeba się wykazać ogromnymi zdolnościami. Chociaż tak duży, to zaobserwować go trudno, bo potrafi znikać. Jak to robi? O tym Kacper Kowalczyk rozmawiał z Piotrem Dombrowskim - pasjonatem łosi, przyrodnikiem i strażnikiem Biebrzańskiego Parku Narodowego
Wed, 21 Oct 2020 - 80 - Mieszkanie pod mostem
Kto mieszka pod mostem? Pliszka siwa! Oczywiście nie tylko tam - potrafi założyć gniazdo w dołku w ziemi na przykład. Pliszka siwa to ptak, który ciągle się spieszy, ma dużo obowiązków i musi walczyć o swoje. Można powiedzieć, że jest symbolem współczesnego, zalatanego człowieka. Ania Hardej o pliszkach rozmawia z edukatorem leśnym Bartoszem Popczyńskim.
Wed, 21 Oct 2020 - 79 - Ptasi kulturysta.
Ania Hardej tym rozmawia o bardzo rzadkim i tajemniczym ptaku, czyli bekasie dubelcie. Jest wybredny jeśli chodzi o miejsce - wybiera doliny rzeczne, torfowiska. Jest jednym z najszybszych ptaków jeśli chodzi o tzw. aktywny lot! Tysiące kilometrów jest w stanie pokonać w jeden lub dwa dni. Gościem tego odcinka jest Marek Twardowski przyrodnik, wycieczki-ornitologiczne.pl
Tue, 29 Sep 2020 - 78 - Światem rządzą kobiety!
Nie tylko światem ludzi, ale także światem ptaków rządzą kobiety. Jeżeli zaczniemy szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego ptaki są kolorowe, to powyższa odpowiedź będzie jedną z najważniejszych. Otóż przede wszystkim chodzi o to, by samce podobały się samicom, ale także, żeby się schować przed zagrożeniem lub...No właśnie, a co z osobnikami odbiegającymi od powszechnie przyjętych norm? Co z albinosami? Czy są takie gatunki ptaków, gdzie samica ma bardziej wydatne upierzenie? Kacper Kowalczyk rozmawiał na ten temat z Adamem Zbyrytem z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, badaczem ptasich barw.
Wed, 23 Sep 2020 - 77 - Wyścig o żubra
Chociaż ochronę tego zwierzęcia rozpoczęto niemal 100 lat temu i udało się stworzyć stabilną populację, to żubr nadal boryka się z wieloma problemami. Począwszy od małej puli genetycznej, poprzez choroby, czy to pasożytnicze, czy zakaźne, a skończywszy na kurczeniu się dogodnych miejsc do występowania gatunku. Między innymi te problemy stoją przed osobami zajmującymi się ochroną żubra w Polsce. Jak maluje się jego przyszłość? Czy nadal będziemy mogli go podziwiać? Kacper Kowalczyk rozmawiał o tym razem z prof. Wandą Olech-Piasecką ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Fri, 18 Sep 2020 - 76 - Ptasia Hipsterka
Ptak z wąsami, niebiesko-szarą głową, do tego łagodny i towarzyski - tak można opisać wąsatkę. Trzcinowiska to całe jej życie! Jest dość słabym lotnikiem, woli zdecydowanie wykonywać akrobacje wśród trzcin. Niestety jest niezwykle rzadka. Poznamy ją nieco lepiej! Ania Hardej rozmawia o wąsatkach z Jackiem Karczewskim ze stowarzyszenia Jestem na pTak!
Thu, 10 Sep 2020 - 75 - Ptasie zmysły
Ptaki od zawsze nas fascynowały, m.in. dlatego, że potrafią latać. To dla wielu ludzi symbol wolności i beztroski. Pewnie, gdyby nie ta fascynacja, nie powstałyby samoloty, albo utwory muzyczne, które odcisnęły ogromne piętno na naszej kulturze. Ptaki odbierają świat w zupełnie inny sposób niż my. Ich zmysły to kolejny powód do zachwytu nad pierzastymi mieszkańcami ziemi. Jak ptaki widzą, słyszą, czują, czy kochają? Kacper Kowalczyk na ten temat rozmawiał z dr Tomaszem Piaseckim
Sun, 06 Sep 2020 - 74 - Delikatny jak motyl i śmierdzący jak skunks.
Bohaterem kolejnej rozmowy Ani Hardej jest dudek. Przepiękny ptak, który na głowie ma duży czubek - mogłoby się wydawać, że trudno go nie zauważyć, ale on potrafi się doskonale maskować. Może też udawać martwego lub atakować bronią biologiczną, czyli swoją kupą... Do tego to niezły aktor - kiedy zbliża się intruz udaje węża! O dudkach z Anią Hardej rozmawia Jacek Karczewski ze stowarzyszenia Jestem na pTak!
Thu, 27 Aug 2020 - 73 - Co Ty wiesz o jaszczurce murówce?
Od roku 2011 wiemy, że nasz kraj zamieszkuje murówka zwyczajna - szeroko rozpowszechniony gad na południu Europy. Badacze mają jednak cały czas wątpliwości, skąd jaszczurka do nas przywędrowała. Czy zawlókł ją tutaj człowiek? Czy sama tutaj przyszła? A może to pozostałość po zamierzchłych czasach i mamy do czynienia z tzw. populacją reliktową? Na pewno zwierzęta są bardzo blisko spokrewnione z czeskimi oraz słowackimi kuzynami. Hipotez postawiono bardzo wiele i właściwie trudno powiedzieć, która z nich jest najprawdziwsza. Kacper Kowalczyk o murówce zwyczajnej rozmawiał z Krzysztofem Kolendą z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Fri, 14 Aug 2020 - 72 - Bezdomne gryzonie
Pierwszy raz z domem tymczasowym dla gryzoni zetknąłem się jeszcze podczas studiów, kiedy odwiedzałem gabinet weterynaryjny na Klinice Ptaków i Zwierząt Egzotycznych na mojej uczelni. O ile tematyka domów tymczasowych dla psów oraz kotów był mi dobrze znany, o tyle podobna inicjatywa dla gryzoni już niekoniecznie. Okazuje się jednak, że także te najmniejsze zwierzęta domowe jak chomiki, szczury czy kawie domowe - popularne świnki morskie - potrzebują takiej pomocy. Małżeństwo z Wrocławia postanowiło pomagać takim "gryzoniowym znajdom" i już po niemal 1,5 roku swojej działalności udało się im zachęcić do swojej inicjatywy kolejne osoby. Kacper Kowalczyk rozmawiał z Kamilem Pokorskim założycielem domu tymczasowego dla gryzoni "Zebrane".
Sun, 09 Aug 2020 - 71 - Po co ptakom wypalone papierosy?
Wiele osób myśli, że gniazda dla ptaków, są tym, czym domy dla nas. Niestety w gniazdach bardzo często bywa niebezpiecznie, dlatego ptaki jak najszybciej chcą się z nich wydostać i usamodzielnić. Zresztą ptaki nie żyją tylko i wyłącznie w klasycznych, zbudowanych z patyków konstrukcjach. Niektóre wybierają nory, inne wolą mieszkania na wodzie. Ania Hardej o gniazdach rozmawiała z Jackiem Karczewskim ze stowarzyszenia Ptaki Polskie, autorem książki "Jej wysokość gęś. Opowieści i ptakach".
Mon, 13 Jul 2020 - 70 - Schronisko od kuchni.
Schroniska dla zwierząt to wbrew pozorom bardzo ciekawe miejsca. Każdy wie o ich istnieniu, każdy słyszy o zbiórkach na rzecz tych instytucji, każdy słyszy o tym, że właśnie tam pomagają zwierzętom. Ale jak takie schronisko wygląda od środka? Kacper Kowalczyk udał się na poznawanie azylu w towarzystwie Aleksandry Cukier ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu.
Fri, 29 May 2020 - 69 - Ogłuchnąć z miłości!
Cietrzewie i głuszce niestety mają spore problemy. Coraz mniej jest miejsc na tyle dzikich, żeby mogły w nich mieszkać, tokować i żerować. Cietrzew podczas godów potrzebuje dużych aren, żeby móc pokazać swój spektakularny taniec. Głuszec za to podczas tokowania głuchnie! Trzeba na niego uważać, to duży ptak - mniej więcej wielkości indyka. Choć w Polsce jest ich mało ,w innych krajach, na przykład w Skandynawii, mają się całkiem nieźle. Ania Hardej o ich życiu i problemach rozmawiała z Adamem Zbyrytem z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Wed, 20 May 2020 - 68 - Najrzadszy ptak!
Orlik Grubodzioby to najbardziej tajemniczy i jeden z najrzadszych ptaków w Polsce. Zostało tylko około 10 par! Żyją one na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Orlika bardzo trudno zobaczyć, bo unika człowieka, jest do tego też dość płochliwy. Potrzebuje spokoju - gnieździ się na podmokłych i dzikich terenach. Czy pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym zaszkodziły tym ptakom? Dlaczego mamy ich w Polsce tak mało? Ania Hardej rozmawiała o tym z Pawłem Mirskim z Komitetu Ochrony Orłów.
Wed, 13 May 2020 - 67 - Przychodzi niedźwiedź do lekarza
Niedźwiedzie są jednymi z najbardziej niebezpiecznych zwierząt zamieszkujących nasz kraj. Drapieżniki te potrafią biegać z prędkością 60 km/h, ważą niemal 400 kg i doskonale wspinają się po drzewach. Nie ma dla nich przeszkód nie do pokonania. Dlatego właśnie wydają nam się nie zniszczalne i potrzebujące pomocy tylko wtedy, kiedy najmniej tego potrzebują, czyli jak są jeszcze maluchami. Otóż okazuje się, że czasami i niedźwiedź musi skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. Czego najczęściej dotyczą problemy niedźwiedzi? O tym opowie dr Tomasz Piasecki.
Wed, 06 May 2020 - 66 - Godzilla w domu!
Mało kto z nas wie, że legwan zielony był protoplastą Godzilli, czyli powszechnie znanego nam wszystkim stwora, który straszył ludzi i niszczył miasta. Mimo tak negatywnie wykreowanego wizerunku na przełomie XX i XXI wieku jaszczurka ta stała się niezwykle popularnym zwierzęciem domowym. Niestety także w tym wypadku ludzie zachłysnęli się nowym zwierzęciem, co doprowadziło do tego, że kiedy legwan osiągnął słuszną wielkość, powyżej 1 metra, był oddawany do ogrodu zoologicznego. Kacper Kowalczyk razem z Lucyną Ilnicką przybliżają kilka faktów na temat tego ciekawego stwora.
Sat, 25 Apr 2020 - 65 - Chomiki to głupie stworzenia?!?
To paradoksalne stwierdzenie, ale wielu tak uważa. Jednak zwierzęta te, mimo tak powszechnego ich odbioru, mają całkiem sporą grupę zwolenników w społeczeństwie. Chociaż są małe, to jednak bardzo wymagające, ponieważ znajdują się na najniższym szczeblu piramidy pokarmowej, co wiąże się z tym, że stanowią pokarm dla wielu gatunków zwierząt. W świecie przyrody, będąc na takiej pozycji, pokazanie jakiejkolwiek słabości oznacza śmierć, dlatego chomiki nawet jak są bardzo chore, ukrywają objawy kliniczne schorzeń. W jaki sposób powinniśmy podejść do tych zwierząt? O tym Kacper Kowalczyk rozmawiał z Lucyną Ilnicką - lekarką weterynarii od zwierząt egzotycznych.
Sat, 25 Apr 2020 - 64 - Śpiewacy operowi i broń biologiczna!
Kos, drozd śpiewak, droździk, kwiczoł - to ptaki drozdowate. Większość z nich obdarzona jest przepięknym głosem.Na przykład kosa można usłyszeć na każdym osiedlu. Siedzi wysoko w koronach drzew i wyśpiewuje melodie: i zachęcającą i ostrzegawczą. To jest znak dla innych samców, że to jego terytorium. Wśród drozdów jest też taki, który ma specjalną i bardzo skuteczną broń biologiczną. Drapieżnicy nie mają szans! Ania Hardej rozmawia z Piotrem Kamontem ze stowarzyszenia Ptaki Polskie.
Thu, 23 Apr 2020 - 63 - O wojownikach i kibicach.
Ptaki siewkowe - być może niektórym niewiele mówi ta nazwa. To są te, które żyją na rozlewiskach, podmokłych terenach: czajki, bataliony, kuliki wielkie, sieweczki rzeczne, słonki, biegusy i wiele wiele innych gatunków. Niestety jest to grupa ptaków, która jest bardzo wrażliwa na zmieniające się warunki. W związku z tym, coraz mniej spośród nich wyprowadza legi w naszym kraju. Ania Hardej na temat tych ptaków rozmawiała z Mateuszem Piesiakiem fotografem przyrody.
Wed, 15 Apr 2020 - 62 - Człowiek krzak!
W ten sposób często mówi się o fotografach przyrody. Znikają pośród dziczy, czasami wręcz rozpływają się w krajobrazie, tylko po to, by zostać niezauważonym przez swoich modeli. A później wychodzą z tego naprawdę przepiękne obrazy, które są podziwiane przez rzesze ludzi. Jak oni to robią? Rąbka tajemnicy zdradzi nam Mateusz Piesiak - utytułowany i znany w Europie fotograf przyrody, z którym wybrał się "w teren" Kacper Kowalczyk.
Sun, 29 Mar 2020 - 61 - Uskrzydlony seks
Kto jest najlepszym kochankiem? Samice którego gatunku możemy nazwać feministkami? Jak wygląda ptasia miłość? Wczesną wiosną zaczynają się gody. Samce wyśpiewują przepiękne piosenki, stroszą pióra i tańczą. Wszystko po to, żeby zdobyć partnerkę! Każdy z nich musi pokazać swoją siłę. Samica to obserwuje, ocenia i wybiera - ma prawo grymasić, w końcu to ona zainwestuje całą swoją energię w znoszenie jaj. Gość: Marcin Siuchno Totemownia.pl
Wed, 25 Mar 2020 - 60 - Dokąd wędrują płazy?
Każdego roku wiosna jest czasem uniesień w świecie zwierząt, ale także bardzo niebezpiecznym okresem. To wtedy wycieńczone po ciężkiej zimie płazy budzą się do życia i zaczynają sezon od ogromnego wysiłku, czyli godów. W idealnym świecie zwierzęta te nie miałyby żadnych problemów, aby dotrzeć do miejsc rozrodu, niestety w terenach ucywilizowanych giną pod kołami samochodów. Żeby temu zapobiec, w coraz większej ilości polskich miast zbierają się miłośnicy tych zwierząt i "zakochane" ropuchy oraz żaby przenoszą na drugą stronę ulicy. Odbywa to się w bardzo szczególny sposób, o czym opowie Aleksandra Kolanek z Towarzystwa herpetologicznego "Natrix".
Sat, 21 Mar 2020 - 59 - Ptaki z wyższych sfer.
Arystokraci wśród ptaków - gęsi to ptasia inteligencja. Są bardzo rodzinne, rozpoznają się po wyglądzie, utrzymają bliskie relacje z krewnymi i sąsiadami. Dawniej w wielu religiach gęsi były świętymi ptakami, nie można było na nie podnieść ręki. Obecnie w Polsce można polować na niektóre gatunki tych ptaków. Gość: Jacek Karczewski prezes stowarzyszenia Ptaki Polskie i autor książki "Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach".
Thu, 19 Mar 2020 - 58 - Rodzina oszustów.
Kukułka oczywiście podrzuca swoje jaja innym ptakom. Co więcej, ma dość luźne podejście do związków - szybka schadzka, bez zobowiązań i do tego spotyka się kilkoma partnerami jednocześnie. Kukułki nie mają czasu na zajmowanie się młodymi, ich dzieci wychowują inne ptaki. Jakim cudem kukułki są w stanie podrzucać jaja i oszukiwać inne gatunki ptaków? Samiec i samica współpracują i mają dopracowany do perfekcji plan oszustwa. Gość: Adam Zbyryt Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
Wed, 11 Mar 2020 - 57 - Nie wykręcaj jaszczurki ogonem
Są małe, ale mogą mieć też monstrualne rozmiary. Czy jaszczurka nadaje się do domu? Czy ze strachu nie zgubi ogona? Bez obaw, ale trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. W świat jaszczurek zabiera nas Mateusz Kubak, opiekun gadów w herpetarium warszawskiego Zoo.
Tue, 10 Mar 2020 - 56 - A karaluchy pod poduchy.
Wiele osób ma karaluchy w domu, ale nie wszyscy świadomie i z miłości do zwierząt. Dlatego skupmy się na hodowli karaczanów, których wielkość, kształt a nawet barwa mogą zamiast obrzydzenia wywoływać zachwyt. Jak się za to zabrać i czy to normalne? Wątpliwości rozwiewa Marta Korczak z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.
Tue, 10 Mar 2020 - 55 - Będą jaja!
"Zima jest czasem śmierci w świecie zwierząt" - Zmiany klimatyczne postępują i można je obserwować na własną rękę. Na przykład w tym roku, takie ptaki jak gęsi czy żurawie postanowiły zostać na zimę. Jednak to nie jedyne zmiany, które zaszły w świecie ptaków. Z każdym rokiem przybywa nam egzotycznie wyglądających żołn, na południu Polski zaczęły gniazdować pierwsze papugi - aleksandretty obrożne, a z drugiej strony - kraski - średniej wielkości kolorowe ptaki, ustępują z naszego krajobrazu i obecnie w Polsce gniazduje tylko kilkanaście par tych ptaków. Razem z Moniką Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków rozmawialiśmy o tym jak zmiany klimatu wpływają na nasze, rodzime gatunki ptaków.
Fri, 06 Mar 2020 - 54 - Jaki ptak jest w godle Polski?
Czy jest to bielik? Bieliki bardzo często nazywane są orłami, choć nimi nie są. Na pewno za to są królami wśród ptaków! Bieliki są piękne, majestatyczne, dostojne, ale... żywią się padliną. Nie pogardzą też rybami i ptakami wodnymi. Jeszcze do niedawna bieliki były na krawędzi wymarcia. Szkodziły im pestycydy, do tego były też tępione przez ludzi. Na szczęście obecnie mają się całkiem nieźle i mamy ich coraz więcej. Budują ogromne gniazda w kształcie kielicha. Gość: Adam Zbyryt Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
Wed, 26 Feb 2020 - 53 - Straszyk na modliszkę
Świat bezkręgowców jest piękny i na szczęście, z małymi wyjątkami, bezpieczny dla człowieka. Jeżeli macie mało miejsca, ale chcecie mieć zwierzę w domu, to polecam Wam straszyka lub modliszkę, które wywołają efekt wow u znajomych. Więcej o nich mówi Emilia Szkudlarek odpowiadająca za Wystawę Gigantów.
Wed, 26 Feb 2020 - 52 - Hodowla na wolnych obrotach.
Jeżeli nigdzie Wam się nie spieszy albo wręcz potrzebujecie zwolnić, to zaproście do domu ślimaka. Ale nie takiego, co go zdeptać można, tylko okazałego Afrykańskiego Ślimaka Olbrzymiego. Więcej o nim mówi Emilia Szkudlarek odpowiadająca za Wystawę Gigantów.
Wed, 26 Feb 2020 - 51 - Papugi niszczą domy!
Papugi są coraz częstszymi mieszkańcami naszych domostw. Jeszcze do niedawna posiadanie takiego ptaka, było luksusem, a obecnie ceny poszczególnych gatunków są coraz niższe. Są coraz niższe także z powodu tzw. ręcznego odchowu, czyli ptaków wychowywanych od pisklęcia przez ludzi. Takie osobniki bardzo dobrze się oswajają, to też ludzie chętnie je kupują. O konsekwencjach "ręcznego odchowu" opowiada Oksana Wolska ze Stowarzyszenia na rzecz Dobrostanu Ptaków Egzotycznych.
Sat, 22 Feb 2020 - 50 - Pić, jeść, spać... w locie!
Jerzyki to świetni lotnicy. Te ptaki potrafią nie siadać i nie odpoczywać od latania przez bardzo długi czas, nawet kilka miesięcy! A to dlatego że śpią w locie. Czasem jeśli maja ochotę wybierają się w podróż z Polski do Paryża, tylko po to, żeby zjeść obiad! Taki lot nie jest dla nich meczący. Co więcej mogą osiągać bardzo duże prędkości 150-200 km/h. Gość: dr Andrzej Kruszewicz dyrektor Warszawskiego ZOO.
Thu, 20 Feb 2020 - 49 - Dlaczego dzięcioły stukają w latarnie?
Kowal i deweloper w jednym, czyli dzięcioł! Do tego puka i stuka i głowa go nie boli! W Polsce żyje 10 gatunków tych ptaków. Stukają w drzewa z różnym powodów - jednym z nich jest wykuwanie sobie dziupli. Czasem właśnie takie mieszkania zajmują też inne zwierzęta. Czy można dzięcioły nazwać też lekarzami drzew? O tym opowiada edukator leśny Bartosz Popczyński.
Thu, 13 Feb 2020 - 48 - Rekiny (nie)polują na ryby!
Afrykarium znajdujące się we wrocławskim zoo to bardzo ciekawe i jedyne w swoim rodzaju miejsce, które kryje życie wielu ciekawych gatunków zwierząt. Tym razem razem z Jakubem Kordasem - szefem akwariów - "zanurkowaliśmy", by sprawdzić co pływa w wodach tego ogromnego pawilonu. Dzięki cudom techniki w centrum Europy, w stosunkowo zimnym klimacie możemy podziwiać podwodne zwierzęta, które w naturze żyją w ciepłych wodach równikowych. Między innymi są tam także różne gatunki rekinów, egzystujące razem z innymi rybami, których nie mają w ogóle ochoty zjeść!
Sun, 09 Feb 2020 - 47 - Książę Ciemności ma krótkie nóżki.
Ptak dziwoląg! Dzień przesypia, noc uwielbia. To wtedy lata, je, śpiewa i wtedy też kwitnie jego życie towarzyskie. Wydaje dźwięki przypominające warkot jakiejś maszyny, a do tego ma ogromną paszczę. Niech Was nie zwiedzie ten maleńki dzióbek! Lelki, to tajemnicze ptaki, o których wciąż wiemy niewiele, bo bardzo trudno je zobaczyć. Po co im grzebyki na palcach, jak wyglądają ich gody, dlaczego były nazywane kozodojami - o tym wszystkim usłyszycie w podcaście Ani Hardej. O lelkach opowiada Jan Rapczyński z koła naukowego leśników SGGW w Warszawie.
Thu, 30 Jan 2020
Podcasts semelhantes a Animalsi | Czwórka
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Piąte: Nie zabijaj Justyna Mazur
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
Outros Podcasts de Crianças e Família
- Soundsitive Kids - Bajki dla dzieci Soundsitive Studio
- Bajki opowiadane przez dzieci Polskie Radio S.A.
- Ririro - Bajki dla dzieci Ririro - Bajki
- Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci Polskie Radio S.A.
- RADIO BAJKI Polskie Radio S.A.
- Klimatyczne Bajki Electrolux
- Dzika Odyseja. Dzieci Polskie Radio S.A.
- Współpracownia Misia Michasia i smoka Adasia Polskie Radio S.A.
- Na dobranoc! - Bajki dla dzieci Uberman Sebastian
- Smok i Miś idą do szkoły Polskie Radio S.A.
- Słuchowisko dla dzieci i rodziców - BajOla opowiada Aleksandra Rutkowska
- Geschichten für Kinder Bayerischer Rundfunk
- Wyciszające bajki do snu Lulu
- Bajki do słuchania Avia Artis
- The Rest is Rest | White Noise For Sleeping Nature Sounds for Relaxing Pete Ingo
- Smok Adaś ratuje planetę razem z dziećmi Polskie Radio S.A.
- Opowieści ludów świata Polskie Radio S.A.
- Bajki z szafy bajkizszafy
- Słoń bajka dla dzieci Słoń bajka dla dzieci
- Bajki z charakterem Małe Charaktery