Filtrar por gênero
- 9346 - Lūkesčiai kultūros ministrui: išdidus santykis su kultūra ir aistringa lyderystė
Susipažįstame su spaudos publikacijomis kultūros tema.
Specialistai teigia jaučiantys, kad daugėja kalbos sutrikimų turinčių žmonių. Tiesa, priežasčių yra įvairių, bet geresnė ir sutrikimų diagnostika.
Šiemet minime vieno įdomiausių režisierių Piterio Bogdanovičiaus 85-ąsias metines ir prisimename jo filmą „Paskutinis kino seansas“.
Tarp devynių konkurso „Moterims moksle" laureačių – trys lietuvės mokslininkės Greta Varkalaitė, Šarūnė Daškevičiūtė bei Viltė Janušauskaitė.
Vilniuje prasideda vaikų literatūros industrijos dienos „Kūrėjų sala".
Kokie kultūros bendruomenės lūkesčiai būsimajam kultūros ministrui?
Vilniuje prasideda Knygų dizaino konferencijos renginiai.
Pompidou meno centre Paryžiuje Mo muziejaus paroda „Lietuvos menas nuo 1960-ųjų iki šių dienų. Istorinė donacija“.
Ved. Marius EidukonisWed, 13 Nov 2024 - 9345 - LATGA Taryba pirmininko pareigas patikėjo Stanislavui Stavickiui-Stano
Spaudos apžvalga.
„Panemunės šilo ženklas tampa beveik simboliu, ženklinančiu devynioliktus metus, kuriuos, šiek tiek pritempiant, galima vadinti ilgo XX amžiaus pabaigos metais“,– sako menotyrininkas Ernestas Parulskis.
Iš Berlyno vokiškas teatro scenas apžvelgia Aušra Kaminskaitė. Pasak scenos menų kritikės, net ir šių laikų teatras remiasi į Bertoldą Brechtą – „vieną ryškiausių visų laikų teatro figūrų“.
Klasikos koncertų salių rekomendacijos su Gabija Narušyte.
Daugiau nei 640 bibliotekų Lietuvoje kvies į Šiaurės šalių literatūros savaitės skaitymus. Kiek šiaurietiška literatūra įdomi ir už šios savaitės ribų?
Dingusiu laikytas leidinys rastas Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešojoje bibliotekoje. Tarp saugomų istoriko Antano Tylos dokumentų aptikta brošiūrėlė „Maldos taikai išprašyti (į Šv. Jackų)“.
Atsinaujinusi LATGA Taryba pirmininko pareigas patikėjo Stanislavui Stavickiui-Stano. Kokias pagrindines autorių problemas mato pirmininkas?
Naujausi Domanto Razausko muzikiniai atradimai.
Ved. Justė LuščinskytėTue, 12 Nov 2024 - 9344 - Gal būsimas kultūros ministras Birutis: žadami pokyčiai atminties politikoje, MRF auditas
Susipažįstame su spaudos publikacijomis kultūros tema.
Pasaulio kultūros naujienų apžvalga.
Kokias premjeras savo žiūrovams žada Šilutės kamerinis dramos teatras?
Kuršių nerijos istorijos muziejuje atidaroma paroda „Muziejų kuriame kartu ‘24: ATRADIMAI“.
Į Kauną sugrįžta šiuolaikinės muzikos festivalis „Iš Arti”.
Vienu realiausių kandidatų užimti kultūros ministro poziciją įvardijamas Šarūnas Birutis. Kokios kultūros politikos galime tikėtis?
Savaitgalį pasibaigė paroda „Paris photo“, kurioje ypatingo dėmesio sulaukė Lietuva.
Šveicarijoje vykusiuose prestižiniuose scenos meno apdovanojimuose lietuvių choreografė ir šokėja Anna-Marija Adomaitytė pelnė kylančios kūrėjos apdovanojimą.
Ved. Marius EidukonisMon, 11 Nov 2024 - 9343 - Kiek kino kūrėjams svarbus dalyvavimas Talino tarptautiniame kino festivalyje?
Spaudos apžvalga.
„Slapta režisieriaus aistra ir tikrovės magija” – taip savo apžvalgą pavadino kolega Vytautas Bikulčius, kurioje apžvelgia ispanų kino režisieriaus Pedro Almodóvaro knygą „Paskutinis sapnas“ ir kubiečių rašytojo Alejo Carpentiero romaną „Šios žemės karalystė“.
„Dieviškesnio už jį nieko neturime“, – sako Čiurlionį tyrinėjanti aktorė ir režisierė Livija Krivickaitė. Didelę savo kūrybos dalį ji yra paskyrusi Čiurlioniui. Anot menininkės, reikėtų atskirti, kur yra Čiurlionio kūrybos interpretacijos, o kur – tikrąjį Čiurlionį besistengiantys pateikti darbai.
Šią savaitę Kultūros ministerija inicijavo diskusiją „Tarp eilučių: kokį pokytį kuria mecenatai?“. Valdovų rūmuose esančioje mecenato dr. Prano Kiznio paveikslų galerijoje susirinko kultūros ir verslo atstovai aptarti mecenatystės svarbą, iššūkius ir galimybes Lietuvoje.
Lapkričio 5-25 dienomis į Alytų jus kviečia XIII-asis tarptautinis teatrų festivalis „COM·MEDIA“: atsinaujinęs ir pasikeitęs. Alytaus teatras kviečia (Iš)gyventi naktį Alytaus miesto teatre! Teatrinių įvykių naktis COM•MOON•A – partizaninė opozicija klasikiniam teatrui.
Vienuolika lietuvių filmų – septyni ilgo metro ir keturi trumpametražiai šiemet pristatomi Talino tarptautiniame kino festivalyje „Juodosios naktys“, vyksiančiame lapkričio 8-24 dienomis. Keturi iš jų festivalyje švenčia pasaulines premjeras.
Lietuvos sezonas Prancūzijoje šiomis dienomis alsuoja fotografija: Lietuvos menininkai pirmą kartą prisistato pasaulinėje fotografijos mugėje Paris Photo, parodoje pristatydami penkių dešimtmečių Prancūzijos ir Lietuvos fotografų bendradarbiavimo istoriją. Gabija Narušytė iš Paryžiaus.
Ved. Justė LuščinskytėFri, 08 Nov 2024 - 9342 - Prasideda Europos šalių kino forumas „Scanorama“.
Spaudos apžvalga.
Šiandien Vilniaus dailės akademijos parodų salėse „Titanikas“ atidaroma grafikės, tapytojos, instaliacijų kūrėjos Laisvydės Šalčiūtės kūrybos paroda „Bestiariumas“.
Scenos menų kritikė Dovilė Zavedskaitė apžvelgia jaunosios kartos režisieriaus Justino Vinciūno spektaklį „Pranašystė“, rodytą Valstybiniame jaunimo teatre.
Nacionalinė Jono Basanavičiaus premija paskirta tautodailininkei Marijai Liugienei.
Prasideda Europos šalių kino forumas „Scanorama“.
Koks yra jaunosios kartos santykis su nepotizmu?
Užsienio kultūrinės spaudos apžvalga.
Ved. Karolina BieliauskaitėThu, 07 Nov 2024 - 9341 - Kūrėja M. Shakarashvili: dalis kartvelų menininkų atsisakė bendrauti su valdančiaisiais
Susipažįstame su spaudos publikacijomis kultūros tema.
Ar gali bitės mus išmokyti bendrauti ir susikalbėti?
Festivalis „Scanorama“ žiūrovams siūlo 9-is filmus, kuriuose laisvai ar „pažodžiui“ skaitomi. F. Kafkos kūriniai. Kaip filmų siužetui padeda muzika?
LRT Plius eteryje prasideda naujas koncertų-filmų ciklas „Muzikinė kelionė“.
Lygiai prieš 50 metų, lapkričio 6- ąją buvo atidaryti Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro rūmai. Kokias idėjas jame užkodavo pastato architektė ir dailininkas?
Kas yra išmanioji tekstilė, kokiomis savybėmis ji pasižymi ir ar iš jos pasiūti drabužiai vieną dieną taps prieinami visiems?
Sakartvele tęsiasi protestai po parlamento rinkimų, kuriuos laimėjo valdančioji partija „Kartvelų svajonė“. Kaip Sakartvelo kūrėjų bendruomenė reaguoja į įvykius šalyje žvelgiame su menininke Mariam Shakarashvili.
Goncourt‘ų premiją, pagrindinį Prancūzijos literatūros apdovanojimą pelnė prancūzų kilmės rašytojas iš Alžyro Kamelis Daoudas.
Ved. Marius EidukonisWed, 06 Nov 2024 - 9340 - Beveik pusei šalies moksleivių naudojimasis socialiniais tinklais yra tapęs probleminiu
Žurnalo „Kaunas pilnas kultūros“ apžvalga.
„Vėlinių žvakės dega ne visiems ir ne visur. Žydų kapinėse likusiuose tuščiuose plotuose tamsu, nes ten jau seniai nebeliko ką laidoti. Bet švieselių gausa kitur šį faktą pridengia“, – komentare sako menotyrininkė Agnė Narušytė.
Rūtos Oginskaitės komentaras apie Varėnoje spalį vykusį 15-ąjį Dalios Tamulevičiūtės mėgėjų teatrų festivalį ir konkursą.
Klasikos koncertų salės rekomendacijos su Gabija Narušyte.
Beveik pusei šalies moksleivių naudojimasis socialiniais tinklais yra tapęs probleminiu, viena šiuo požiūriu pažeidžiamiausių moksleivių grupių – septintos klasės mergaitės, pastebi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai.
Iškamšų gamyba – labai senas amatas. Naujaisiais laikais taksidermija pasidarė ypač madinga nuo viduramžių, kai suklestėjo medžioklės kultas ir kiekvienuose rūmuose ar didikų namuose galėjai rasti ištisus medžioklės trofėjų – tarp jų ir iškamšų – kambarius. Dar vėliau gyvūnų pavidalai pradėti kaupti ir naudoti mokslo tikslams, pažinimui ir nykstančių rūšių įamžinimui. Šiandien tai daug diskusijų kelianti tema.
Karaimų bendruomenė pasaulyje vis mažėja, tačiau šiai tautinei grupei priklausantys stengiasi išsaugoti savo kultūrinį paveldą. Apie karaimus nuspręsta papasakoti ir Turkijoje bei Lietuvoje nufilmuotame filme „Sustingusi gintare“.
Pokalbis su skulptoriumi Jonu Aniču, kurio kūrinys „Saugotojas“ dar rugsėjį buvo pastatytas Vilniaus Markučių rajone.
Ved. Justė LuščinskytėTue, 05 Nov 2024 - 9339 - Jaunimo nevyriausybinėms organizacijoms nepavyksta atgauti iki okupacijos turėto turto
Lietuvos kultūros sezonas įpusėjus, Ignas Zalieckas apžvelgia Prancūzijos žiniasklaidą apie šį renginių ciklą.
Virtuvės šefas Theodor Tørrissen iš Šiaurės Norvegijos Nordlande regiono, rengia kasmetinį simpoziumą „Arkties maistas“. Taip pat šių metų Europos kultūros sostinei, už Šiaurės poliarinio rato esančiai Budei padeda įgyvendinti ambiciją įrašyti Arkties virtuvę į pasaulio kulinarinį žemėlapį. Anot šefo, per pastaruosius penkerius metus pastebimai išaugo užsienio žiniasklaidos ir turistų susidomėjimas Arkties virtuve, o kultūros sostinės inicijuoti, kultūrą ir gastronomiją apjungiantys projektai jau davė apčiuopiamų rezultatų – Nordlandas oficialiai varžosi dėl galimybės tapti 2028-ųjų Europos gastronomijos regionu. Apie Arkties virtuvės ypatumus, joje vykstančius pokyčius ir laukiančias intriguojančias galimybes bei kulinarinę komunikaciją su šefu Per Theodor Tørrissen pasikalbėjo Indrė Kaminckaitė.
Parkerio Finno filmą „Šypsena 2“ apžvelgia kino kritikas Dmitrij Gluščevskij.
Rūtos Dambravaitės parengta pasaulio kultūros naujienų apžvalga.
Nuo tarpukario veikiančios jaunimo nevyriausybinės organizacijos po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo neatgauna iki 1940 m. turėto turto. Pokalbis su Ateitininkų federacijos pirmininku Gediminu Plečkaičiu ir studentų korporacijos "Neo-Lithuania atstovaus" Filisterių sąjungos valdybos nariu Vytautu Danilevičiumi.
Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto (Vidurio Rytų Europos ir Lietuvos istorijos studijų) magistrantei Kotrynai Sarapinaitei buvo įteikta septintoji Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės akto signataro Saliamono Banaičio vardo stipendija. Ji studentei skirta už Lietuvos ir pasaulio gastronominės kultūros tyrinėjimus. Pasakoja Skirmantė Javaitytė.
Jaunieji kūrėjai gali tapti būsimais nacionalinių ar net Nobelio premijų laureatais, todėl turime jais rūpintis, svarsto leidėjas Juozas Žitkauskas. Kokios galimybės šiandien jauniesiems poetams publikuoti savo kūrybą? Apie poetų kelią iki pirmosios knygos pasakoja Evelina Povilavičiūtė.
Domanto Razausko muzikinės naujienos.Mon, 04 Nov 2024 - 9338 - Kodėl per 20 metų patyčių mastas Lietuvoje beveik nemažėja?
Spaudos apžvalga.
Neseniai visuomenei atvertuose Sapiegų rūmuose išlikusios kelios sieninės tapybos kultūros vertybės. Ištirti vieną iš freskų pasitelktos naujos šiuolaikinės neinvazinės technologijos.
Šiauliuose surengti tarptautiniai meistriškumo kursai chorų dirigentams. Juos organizavo Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“ ir pasaulyje žinomas dirigentas Janas Šumacheris iš Vokietijos.
Savarankiškiems Vilniaus tyrinėtojams – dar viena galimybė pamatyti ir susipažinti su Lietuvos sostine iš šiek tiek kitokios, naktinio gyvenimo, pusės.
Per 20 metų patyčių mastas Lietuvoje beveik nesumažėjo: kas kiša koją pokyčiams?
Užsienio spaudos apžvalga.
Antrojo šiuolaikinės elektroakustinės muzikos koncertų ciklo NICHE atidarymas.
Ved. Karolina BieliauskaitėThu, 31 Oct 2024 - 9337 - Ar turime atsisakyti Helovino šventimo?
Spaudos apžvalga.
„Po filmo premjeros Kanuose gūžčiojau pečiais ir klausiau – kas čia ką tik įvyko ir kodėl Coppola lygina Ameriką su Romos imperija. Antrą kartą pažiūrėjusi filmą, perskaičiusi ir išklausiusi ne vieną interviu su režisieriumi, geriau supratau jo tikslą, bet nemanau, kad jam pavyko jo pasiekti“, – Francio Fordo Coppolos naujausią filmą „Megalopolis“ apžvelgia kino kritikė Mantė Valiūnaitė.
Kas yra virtuoziškumas kalboje? Ar tai skaitytojus patraukiantys, o gal tai – painūs ir labai žodingi tekstai? Galiausiai, kokias tekstų savybes perteikia virtuoziškumas ir ar įmanoma jo išmokyti?
Kino muzikos Sovietų Lietuvoje pradininkai – Balys Dvarionas ir Eduardas Balsys, 6-ojo dešimtmečio kiną užpildė dainomis, melodijomis, galima sakyti, tapusiomis liaudies. Apie to laikotarpio žanrų įvairovę ir būtiną melodijų genialumą – Ievos Buinevičiūtės pasakojimas.
Etninės kultūros globos taryba kaip atsvarą Helovinui skelbia Gerumo, atminties ir bendrystės akciją.
Knygomatai yra modernūs įrenginiai, leidžiantys skaitytojams atsiimti ir grąžinti knygas bet kuriuo paros metu. Siekdama sparčiau plėtoti knygomatų tinklą Lietuvoje, Kultūros ministerija skyrė 90 tūkst. eurų Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio regionų viešosioms bibliotekoms.
Lietuvos kultūros sezonas Prancūzijoje ritasi į antrąją pusę, ta proga, kolega Prancūzijoje, Ignas Zalieckas susitiko pasikalbėti su Lietuvos respublikos ambasadoriumi Prancūzijoje Arnoldu Pranckevičiumi ir Lietuvos kultūros atašė Prancūzijoje Auste Zdančiūte.
Į Gelgaudiškio dvarą atkeliauja pirmoji autorinė Ievos Žekevičiūtės paroda „Comfort“, skirta atskleisti komforto (patogumo) temą per juvelyrikos kūrinius bei objektus.
Ved. Justė LuščinskytėWed, 30 Oct 2024 - 9336 - Ar lietuvių liaudies instrumentai turi ateitį?
Spaudos apžvalgoje žurnalas „Kultūros barai“.
„Šiaip jau džiugus įvykis, rodantis, kad per pastaruosius dvidešimt metų Lietuvos švietimas nuo vaiko specialiųjų poreikių nesupratimo subrendo iki jo reikmių atpažinimo, pripažinimo, <...> švietimo administratorių ir dalies žiniasklaidos pastangomis suskubo virsti tariamai nepažangių, sustabarėjusių, nehumaniškų mokytojų smerkimo pretekstu“,– komentare apie įtraukųjį ugdymą sako istorijos mokytojas ekspertas Domas Boguševičius.
Valstybiniame Jaunimo teatre – premjera – spektaklis pagal austrų rašytojo, Nobelio literatūros premijos 2019-iaisais laureato Peterio Handkės pjesę „Pranašystė“. Pagrindinės autoriaus kūrybos temos – žmogų supanti realybė, kalbos ribų ir subjektyvios tiesos paieškos, kurias į sceną perkelia jauniausios kartos režisierius Justinas Vinčiūnas su aktorių – teatro grandų komanda.
LRT Klasikos koncertų salės rekomendacijos.
Vilniaus universiteto psichologai su kolegomis iš užsienio atliko profesinio perdegimo tyrimą, kurio rezultatai, viena vertus, nuramino – Lietuvoje nėra perdegimo darbe epidemijos. Bet, palyginti su kitomis pasaulio šalimis, Lietuva patenka į aukščiausio perdegimo lygio šalių trejetuką kartu su Japonija ir Nyderlandais.
Akmenėje surengtas kultūros forumas, kuriame aptarta vieno atokiausių šalies rajonų kultūros situacija ir perspektyvos. Kultūros lauko tyrinėtojai Latvijos pasienyje įsikūrusioje savivaldybėje pasigenda kultūros organizacijų, profesionalių menininkų. O ir patys akmeniškiai, remiantis apklausomis, nėra patenkinti nei renginiais, nei jų pasiūla.
Nors tokie instrumentai kaip kanklės ir skudučiai išlaiko savo simbolinę reikšmę ir tautinę vertę, jų vaidmuo ir suvokimas visuomenėje nuolat keičiasi dėl modernizacijos ir globalizacijos įtakos. Pokalbyje gilinsimės į lietuvių liaudies instrumentų kultūrą, aptarsime jų pasiūlą, paklausą ir tradicijų tęstinumą moderniame pasaulyje.
Ved. Justė LuščinskytėTue, 29 Oct 2024 - 9335 - Lietuvoje lankėsi Lietuvos didikų palikuonė Kate Gielgud. Kokia šio vizito svarba?
Jei žmogus iki 35-erių neatėjo į teatrą, tikėtina, kad jis ir nebus teatro lankytojas. Greičiausiai nepadės nei reklama, nei pigesni bilietai, nebent meilė, t.y. antroji pusė galėtų parodyti kelią.
Todėl visame pasaulyje muziejininkai, scenos menų kūrėjai į būsimuosius žiūrovus ima dairytis nuo pat jų kūdikystės. Agnė Bukartaitė domisi, kaip su jaunąja publika bendrauja didžiosios Klaipėdos kultūros įstaigos: Klaipėdos koncertų salė, Klaipėdos valstybinis muzikinis ir Klaipėdos dramos teatrai.
Rūtos Dambravaitės parengtoje Pasaulio kultūros apžvalgoje – Sotheby's aukcione parduodamas dirbtinį intelektą naudojančios robotės-humanoidės sukurtas paveikslas bei pirmą kartą muzikos istorijoje koncerte gyvai pasirodęs violončele grojantis robotas.
Meno savaitės Paryžiuje metu, Tokijo rūmuose buvo atidaryta Lietuvos menininkų paroda ,,Sienos yra naktiniai gyvūnai”. Igno Zaliecko pokalbis su parodos kuratorėmis Emilie Villez ir Neringa Bumbliene.
Kaune vyks seminaras autorių teisių tema „Meno kirminas. Ar aš taip pat?“. Kokie autorių teisių klausimai kyla menininkams, pedagogams, moksleiviams, studentams? Kaip spręsti natų kopijavimo problemą?
Lietuvoje populiarėja pramoninis turizmas. Šiauliuose surengtos ekskursijos po beveik 20 miesto pramonės įmonių. Vienas labiausiai turistus dominančių objektų – kelis šimtus metų gyvuojanti Gubernija. Pasakoja Tomas Mizgirdas.
Panemunės pilies savininkų didikų Gelgaudų palikuonės Katie Gielgud vizitas Lietuvoje. Kuo šis vizitas svarbus Lietuvos kultūrai ir istorijai?
Domanto Razausko muzikinės naujienos.
Ved. Donatas ŠukelisMon, 28 Oct 2024 - 9334 - Atvirosios prieigos savaitė: ar pakankamas institucijų įsitraukimas?
Spaudos apžvalgoje – literatūros, kritikos ir eseistikos žurnalas „Metai“.
Eglė Baliutavičiūtė savo knygų apžvalgą pavadino dviem žodžiais „Nedarnios šeimos“.
Minint 100-ąsias gimimo metines, Kaune atidaroma muziejininkės, meno istorikės Kazimieros Kairiūkštytės-Galaunienės biografinė ekspozicija.
Spalio 25-ąją, šiandien, vienai ryškiausių šių dienų dainininkei Katy Perry suėjo 40-imt.
Jau trečius metus Lietuvos šokio informacijos centras Kaune vykdo tarptautinį šokio integracijos projektą, kuris suburia Parkinsono liga sergančius ir kitų judėjimo sutrikimų turinčius šokio mylėtojus.
Startuoja „Naujosios Operos“ sezonas, kurio programa intriguoja netradiciniais kūrybiniais mažosios operos sumanymais.
Alytaus miesto teatre režisierius Stanislavas Žyrkovas pristato premjerą „Būkite vaisingi ir dauginkitės“.
Spalio 21–27 dienomis vyksta Atvirosios prieigos savaitė. Tai kasmetis visame pasaulyje vykstantis mokslinės komunikacijos renginys, kuriame daugiausia dėmesio skiriama atvirajai prieigai ir su ja susijusioms temoms.
Ved. Justė LuščinskytėFri, 25 Oct 2024 - 9333 - „Stand-up‘as prasmei ir beprasmybei“: kaip humorą derinti su drama?
Spaudos apžvalga
Lietuvos nacionaliniame dramos teatre šiandien įvyks trečioji šio sezono premjera „Stand-up‘as prasmei ir beprasmybei“, kurią pagal naują Birutės Kapustinskaitės pjesę režisuoja Eglė Švedkauskaitė.
Sekmadienį Prancūzijoje, Paryžiaus miesto teatre buvo uždarytas Lietuvos scenos menų pristatymo renginių ciklas. Keletą savaitgalių įvairūs Lietuvos menininkai pasirodė vienoje didžiausių miesto scenų.
Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijoje Vilniuje Dirbtinio intelekto ir robotikos laboratorijos atidarymas.
Platforma LINA buria svarbiausias architektūros ir kultūros lauke veikiančias Europos organizacijas bei žemyne kylančius architektūros srities talentus. Sarajeve vykusioje trečiojoje platformos konferencijoje į dėmesio centrą iškelti architektūros ir bendruomenių santykio, solidarumo bei socialinio teisingumo klausimai.
Užsienio kultūrinės spaudos apžvalga.
Šiandien įvyks šiuolaikinio cirko spektaklis „Maisto prekės“.
Ko laukti festivalyje „Open books“?
Ved. Karolina BieliauskaitėThu, 24 Oct 2024 - 9332 - Milda Paukštė: tvarumas - sena gera pamiršta tiesa
Kultūros publikacijų spaudoje apžvalga.
Kaip turime vartoti negaliai jautrią kalbą?
Paskelbtas penktasis anotacijų konkursas „Pasaulis mano knygų lentynoje“.
Kuo įdomios Jonnio Greenwoodo muzikinės kompozicijos?
Ąžuolyno bibliotekoje Kaune atrasta 1639 metais išleista poeto, pamokslininko Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus knyga „Odė palaimintajam Stanislovui Kostkai“.
Kokias savo ateities strategijas dėlioja anglakalbiai leidiniai?
Kelmės kultūros centre pristatyta dailininko Ričardo Garbačiausko darbų paroda „Šaknys“.
Šiuo metu atnaujinamas Sugiharos namų muziejus Kaune sulaukė gerų žinių – įsteigtas neliečiamojo kapitalo fondas, kuris sieks sukurti nepriklausomą pasyvių pajamų srautą.
Atliekų kultūros apdovanojimuose „Metų kūrėjo ’23“ apdovanojimas, visuomenės ir komisijos sprendimu skirtas Milda Paukštei.
Ved. Marius EidukonisWed, 23 Oct 2024 - 9331 - Amžiaus ketvirčio krizė: kiek jaunus žmones veikia socialiniai tinklai?
Spaudos apžvalga.
„Apie motinas karo metu kalbama atsargiai, pagarbiai ir, kaip ten bebūtų, saikingai. Tikrieji motinų išgyvenimai per karą – tai milžiniškas aisbergo kūnas po vandeniu, nematomas ir nebylus“, – komentare sako rašytoja Dalia Staponkutė.
Minint 120-ąsias žinomo lietuvių scenografo Liudo Truikio gimimo metines, Kaune atidaryta jam skirta paroda, kurioje lankytojai išvys pernai Kauno Šv. Mikalojaus bažnyčios palėpėje atrastus Liudo Truikio triptiką „Apaštalai“, jo kurtų scenovaizdžių eskizus, išgirs operas, kuriose scenografas dirbo ir net įkvėps jo namų kvapo.
Klasikos koncertų salės rekomendacijos.
Amžiaus ketvirčio krizė tampa vis dažnesniu jaunų žmonių gyvenimo iššūkiu, kai kyla abejonių dėl karjeros, santykių ar asmeninių tikslų. Ar šiuolaikinė populiarioji kultūra ir socialiniai tinklai prisideda prie šios krizės gilinimo, o galbūt padeda lengviau ją išgyventi?
Spalio 22 d. Lavaudieu miestelyje įvyksiantis „Derliaus šventės“ projekto pristatymas atskleis menininkų bendradarbiavimo rezultatą – derliaus stalo instaliaciją, kuri sujungia tvarumą, vietinius išteklius ir kūrybiškumą.
Aplinka, kuri neįpareigoja patekimo ir buvimo laiko – svarbiausia būti. Būnant pajusti ir patirti šviesas, garsus, įvairius lytėjimo paviršius. Visa tai patirti kviečia nauja meninė instaliacija vaikams „Materijos“, kurioje patiriami žmogaus gyvenimo ir gamtos ciklai.
Domanto Razausko muzikinės naujienos.
Ved. Justė LuščinskytėTue, 22 Oct 2024 - 9330 - „Vilnius Jazz“ apdovanotas Mikalkėnas: šiek tiek bijau džiazo institucionizavimo
Susipažįstame su spaudos publikacijomis kultūros tema spaudoje.
Pasaulio kultūros naujienos.
Kuo pasižymi tvarumo dirbtuvės? Ir kaip tvarumą Lietuvoje vertina šia sritimi besidomintys?
Šiaulių „Aušros“ muziejaus saugyklas papildė nauji muziejiniai eksponatai. Kokius eksponatus įsigijo muziejus ir kuo jie ypatingi Šiaulių ir Lietuvos istorijai?
„Vilnius Jazz“ apdovanojimas už nuopelnus Lietuvos džiazui įteiktas laisvosios improvizacijos ir džiazo muzikos puoselėtojui Arnui Mikalkėnui.
Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultete veiklą pradeda Komunikacinių įtakų ir propagandos tyrimų centras.
Kokią sovietmečiu statytų daugiabučių ateitį mato Europos architektų bendruomenė?
Trečią kartą vyks festivalis „Jauno džiazo dienos“.
Paryžiuje apsibaigė tarptautinė meno mugė „Art Basel“
Ved. Marius Eidukonis
Nuotr. Dainiaus Čėplos nuotr.Mon, 21 Oct 2024 - 9329 - Per Medijų rėmimo fondo laivo bortą išmesti keleiviai: šįkart tai anglakalbiai leidiniai
Kultūros publikacijų spaudoje apžvalga.
Nacionaliniame Kauno dramos teatre – Gintaro Varno premjera pagal lenkų dramaturgo Tadeuszo Różewicziaus pjesę „Kartoteka“.
Vilniuje prasideda žaidimų Kultūros paroda ir konferencija „GameOn“.
Elžbieta Banytė apžvelgia Cormac McCarthy romaną „Kraujo meridianas arba Saulėlydžio gaisai Vakaruose“ ir Joseph Campbell „Deivės. Dieviškojo moteriškumo paslaptys“.
Tokijuje, valstybiniame Kareivių, Sibiro kalinių ir pokario repatriantų atminimo muziejuje, atidaryta Lietuvos nacionalinio muziejaus paroda „Išgyventi Sibirą: lietuvių tremties istorija“.
Medijų rėmimo fondas paskelbė konkursus 2025- ųjų metų finansavimui gauti, tačiau šiame konkurse dalyvauti negalės keli Lietuvoje anglų kalba leidžiami. Kodėl susiklostė tokia situacija?
Šeštadienį ir sekmadienį Nacionalinėje dailės galerijoje vyks jau nebe pirmą kartą organizuojamas Fotografijos savaitgalis.
Vokietijoje vyksta 76- oji Frankfurto knygų mugė.
Ved.Marius EidukonisFri, 18 Oct 2024 - 9328 - Knygą vaikams pristačiusi Lesauskaitė: nuo vaikystės galima ugdyti pilietiškumą
Spaudos apžvalga.
„Paris photo“ mugė šiemet bus pripildyta lietuviškos fotografijos. Tai išties puikus pasiekimas. Visgi, kaip to buvo pasiekta, kokios organizacijos dalyvavo, mūsų kolega Prancūzijoje Ignas Zalieckas apie tai pasikalbėjo su Lietuvos fotografijos parodų Prancūzijoje kuratore Sonia Voss.
„Mūsų kultūroje taip nutinka retai, kai tikrai gerų spektaklių aura dar juntama teatrinėje padangėje, o jaunieji imasi tų pačių kūrinių naujų interpretacijų“, — sako teatro kritikė Daiva Šabasevičienė. Ji kalba apie kūrinį „Shopping and Fucking“, kurį prieš 25-erius metus pastatė Oskaras Koršunovas, o dabar į sceną grąžino jaunosios kartos režisierius Jonas Kuprevičius.
Rytoj Kaune prasideda penktą kartą rengiamas netradicinio teatro festivalis „Namas Nr. 5“.
Kaip ugdyti vaikų pilietiškumą? Kokia gali būti vaiko pirmoji pažintis su istorija? Visai neseniai istorikė Luka Lesauskaitė pristatė knygą vaikams.
Užsienio kultūrinės spaudos apžvalga.
Teatro ir kino režisierė, dramaturgė, filmų scenarijų autorė Gintarė Parulytė siekia įgyvendinti seną savo svajonę: atidaryti atvirą teatro pjesių biblioteką Vilniaus mažajame teatre. Joje bus galima susipažinti su menininkės sukauptų draminių tekstų kolekcija.
Ved. Karolina BieliauskaitėThu, 17 Oct 2024 - 9327 - Lietuva – šalis viešnia Tarptautinėje klasikos filmų mugėje Lumière festivalyje
Spaudos apžvalga.
„Įprastai Nobelio premija reiškia prestižą ir nemažus pinigus. Visgi, esama šios iniciatyvos kritikų“, – komentare sako filosofas Aldis Gedutis.
Spektaklis-iliustracija, nyki ir sustingusi – taip Vilniaus mažajojo teatro premjerą, spektaklį „Katė ant įkaitusio skardinio stogo“ apibūdina kritikė Dovilė Zavedskaitė.
Klasikos koncertų salės apžvalga.
Spalį Lietuvos kinas atsiduria tarptautinio dėmesio centre viename svarbiausių kino klasikos renginių pasaulyje – Tarptautiniame Lumière kino festivalyje ir festivalį lydinčioje kino klasikos filmų mugėje.
Po kelerius metus trukusios rekonstrukcijos visuomenei atvertas svarbiausias Žemaitijos muziejus „Alka“.
„Turbūt blogiausia po muzikinio filmo yra dar neišėjus iš salės jau nebeprisiminti nė vienos melodijos. Jei tokios kritikos bijodami kūrėjai ėmė perkrikštyti juostą kaip ne-miuziklą, na, sprendimas pagrįstas“, – Toddo Phillipso filmą „Džokeris: Folie à Deux“ apžvelgia kino kritikas Vladas Rožėnas.
Bažnytinio paveldo muziejus švenčia 15-ąjį gimtadienį. Šia proga muziejus rengia išskirtines ekskursijas ir kviečia apsilankyti ten, kur įprastai nepatenkama.
Ved. Justė LuščinskytėTue, 15 Oct 2024 - 9326 - „Atsivėrimas“ – geriausia 2024 metų Europos garso dokumentika
MO muziejuje atidaryta nauja menotyrą ir psichologiją vienijanti paroda „Iš vidaus“. Parodos atidaryme apsilankė Vesta Vitkutė.
Žvilgsnis į naujausius kultūros įvykius pasaulyje.
Teatro režisierius, rašytojas, dailininkas Feliksas Paulauskas Jonavoje sukūrė ir tuo pat metu kuria instaliaciją, skirtą mieste iki karo gyvenusiems žydams. Su menininku susitiko Andrius Baranovas.
Kas yra STEAM ugdymas? Pokalbis apie Lietuvoje vienintelį VDU STEAM didaktikos centrą, su šio centro vadove doc. dr.Judita Žukauskiene.
Ką menininkai ir kūrėjai turėtų žinoti apie autorių teises? Pokalbis su LATGA teisės skyriaus vadove Radvile Bieliauskiene.
LRT Radijo dokumentika „Atsivėrimas“ prestižiniame festivalyje „PRIX EUROPA“ pripažinta geriausia 2024 metų Europos garso dokumentika. Kokia šio apdovanojimo reikšmė? Pokalbis su laimėjimą pelnusios dokumentikos autorėmis Rūta Dambravaite ir Inga Janiulyte - Temporin.
Muzikinės naujienos, kurias apžvelgia Domantas Razauskas.
Ved. Donatas ŠukelisMon, 14 Oct 2024 - 9325 - Dirigentui Ričardui Šumilai – 40: dirbdamas vadovaujuosi savo stipriosiomis savybėmis
Spaudos apžvalga.
Šį rytą Dovilė Kuzminskaitė dalijasi įžvalgomis apie jaunos italų rašytojos Gretos Olivo debiutinį romaną „Smeigtukai” ir ukrainiečių rašytojo ir žurnalisto Taraso Prochasko „Nepaprastieji“.
Kauno Tado Ivanausko Zoologijos muziejuje menininkas Gilles Vuillard kviečia ieškoti sąsajų tarp priešistorinio meno ir šiuolaikinių praktikų. Ekspoziciją „Akmens amžiaus menas, rastas Lietuvoje“ įkvėpė Kuršių Nerijoje rastas artefaktas.
Visaginą fotografavęs indas išleido knygą apie šį miestą.
Šumsko – Laukininkų dvaras kviečia atvykti ir pasimėgauti senąja muzika unikalios akustikos Ovaliojoje koncertų salėje ir kitose dvaro menėse.
Šv. Kristoforo kamerinis orkestras pristato Ketvirtąjį Tarptautinio Šv. Kristoforo Kompozitorių Konkurso laureatų koncertą. Vilniaus Rotušėje skambės jaunų talentingų kompozitorių kūriniai iš viso pasaulio.
Jau trisdešimt penktąjį kartą Vilniuje rinksis fantastikos mėgėjai iš visos Lietuvos. Spalio 12 d. vyksiančio tradicija tapusio fantastinių idėjų ir kūrybos festivalio „Lituanicon“ akiratyje šiemet atsidūrė folkloras.
Lietuvos dirigentas Ričardas Šumila švenčia savo 40-ąjį gimtadienį. Pokalbis su juo.
Ved. Justė Luščinskytė ir Donatas ŠukelisFri, 11 Oct 2024 - 9324 - „Jaunimo linija“ kviečia užduoti klausimą „Kaip jautiesi?“
Spaudos apžvalga.
Antrojo pasaulinio karo metais kartu su broliu Adolfu Jonas Mekas pasitraukė iš Lietuvos ir nuo 1949 metų gyveno Jungtinėse Amerikos valstijose. „Niujorkas – mano šuo” – ši citata prieš 20 metų tapo pavadinimu režisieriaus Vytauto V. Landsbergio filmui. Su Amerika viskas kaip ir aišku. Bet Jonas Mekas ir Prancūzija. Turbūt ne kiekvienas žino apie tokį ryšį, kuris gali nustebinti!
Rytoj, penktadien,į ir šeštadienį kauniečius bei miesto svečius suvienys bliuzas. „Bliuzas jungia ir bliuzas šneka universalia kalba – jis skirtas visiems", - skelbia festivalio „Kaunas Blues" organizatoriai ir kviečia muziką atrasti netikėtose erdvėse.
Rugsėjį prasidėjo tris mėnesius vyksiantis Lietuvos sezonas Prancūzijoje – apie tai būta ir dar bus atgarsių ir mūsų laidoje. Lietuva prancūzams prisistato ne tik dailės ir meno parodomis, akademinėmis konferencijomis, scenos menais ar muzikiniais pasirodymais, bet ir savo gastronomija. Būtent šiuo kampu pažvelgti į Lietuvos kultūrą ir kulinariją kvies dvi savaites Paryžiuje veiksiantis restoranas „Vilnelė“.
Vilniaus Šeškinės šlaitų geomorfologinis draustinis taps vieta, kurioje vilniečiai ir miesto svečiai galės gilinti žinias apie ledynmečius Lietuvoje. Ši unikalaus kraštovaizdžio teritorija bus įveiklinta įrengiant naują pažintinę erdvę – „Mamuto parką“.
Nevyriausybinė organizacija „Jaunimo linija“ jau ketvirtus metus kviečia jungtis prie nacionalinės akcijos „Žalia šviesa gyvenimui“ ir taip paminėti spalio 10-ąją, pasaulinę psichikos sveikatos dieną.
Užsienio kultūrinės spaudos apžvalga.
Ved. Karolina BieliauskaitėThu, 10 Oct 2024 - 9323 - Profesorius Daniel Petit: anglicizmų Lietuvai nereikia bijoti – jie neliečia kalbos esmės
Susipažįstame su spaudos publikacijomis kultūros tema.
Rinkimų laikotarpiu girdime daug politinių terminų. Kokios jų reikšmės?
Kaip aktorių charakterius kuria kino muzika?
Kaip ateityje atrodys Bernardinų sodo kaiminystėje įsikūrę Kirdiejų rūmai?
Kiek ir kaip vyksta muziejinių vertybių mania tarp Lietuvoje veikiančių muziejų?
VU garbės daktaras Danie Petit tvirtina, kad nemato anglizicmų grėsmės lietuvių kalbai, o lietuvių kalbos besimokantys užsieniečiai gali ją tik praturtinti.
Lietuvos sezono Prancūzijoje vienas iš svarbių ir paryžiečiams patikusių akcentų – menininko Mykolo Saukos skulptūrų paroda „Vaikų kambarys”.
Kiek lietuviai domisi klasikine Indijos muzika?
Ved. Marius EidukonisWed, 09 Oct 2024 - 9322 - Ar naujos statybos pastatai yra visiškai pritaikyti žmonėms su negalia?
Spaudos apžvalga.
„Nepaisant skirtingų geopolitinių kontekstų ir specifinių tautinių atminčių, partizaninė rezistencija lieka pamatine, universalia pilietinio pasipriešinimo autoritarizmams patirtimi“, – komentare teigia vertėja Toma Gudelytė.
Šiaulių dailės galerijoje pristatyta tėvo ir sūnaus Lino ir Beno Liandzbergių kūrybos paroda „Sekti tave“. Tai pirmoji bendra tėvo ir sūnaus paroda.
Klasikos koncertų salės rekomendacijos su Gabija Narušyte.
Prieš pusmetį Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros vadovu tapo Juozapas Blažiūnas. Kas pasikeitė?
„Pamažu bedėliodama skirtingas pasakojimo gijas, susimąsčiau: o ar jos persiskaito tiems, kurie neturi iš anksčiau atsineštų kontekstų?“ – Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje pristatytą Aušros Lukošiūnienės filmą „Juoda“ apžvelgia kino kritikė Monika Gimbutaitė.
Ar naujos statybos pastatai yra visiškai pritaikyti žmonėms su negalia? Apie ką nepagalvoja architektai ir ko trūksta žmonėms turintiems negalią?
Šiandien Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių kino teatruose ir kiekvienų namų ekranuose prasideda dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“. Daugybę festivalio filmų lydės renginiai, pokalbiai ir galbūt iki šiol dar nepatirtos patirtys.
Ved. Justė Luščinskytė ir Donatas ŠukelisTue, 08 Oct 2024 - 9321 - Gitanas Nausėda: kultūros įstaigos savo vietą galėtų rasti ne tik Vilniuje
Susipažįstame su spaudos publikacijomis kultūros tema.
„Titaniko“ parodų salėse Lietuvos dailininkų sąjunga pristato antrąją XVIII Tarptautinės Vilniaus tapybos trienalės dalį.
Apie tylias tragedijas ir tai, kokie visi esame skirtingi, bet iš tiesų panašūs, pokalbis su rašytoja Greta Olivo.
Filmu „Ugnies šventė“ uždarytas beveik dvi savaites trukęs Lenkų kino festivalis.
Prezidento Gitano Nausėdos interviu LRT KLASIKAI.
Spalio 7-13 dienomis Kaune vyks antrasis Vaikų architektūros festivalis.
Domanto Razausko muzikinės naujienos.
Ved. Marius EidukonisMon, 07 Oct 2024 - 9320 - Prasideda 15- oji meno mugė „ArtVilnius“. Džiaugsmas augančia auditorija ir ryžtas didėti
Kultūros publikacijų spaudoje apžvalga.
Klaipėdos valstybiniame muzikiniame teatre – Filipo Glasso operos „Kelionė“ premjera.
Vytautas Bikulčius apžvelgia Olivijos Ruiz romaną Komoda spalvotais stalčiais ir amerikiečių rašytojos Edithos Wharton romaną Vasara.
Penkioliktąjį kartą sostinėje prasideda meno mugė „ArtVilnius’24“.
Antalieptėje įsikūrės Inovatorių slėnis kviečia jau į šeštąjį festivalį „Zero waste“.
Panevėžio muzikinis teatras 30-ąjį sezoną pradeda premjera opera-monodrama „Žmogaus balsas“.
Dubingiuose, po atviru dangumi atidarytos net penkios fotografijos parodos.
Prancūzijoje vykstančioje Tulūzos bienalėje ypatingas dėmesį šiemet skiriamas Lietuvos scenos menui.
Ved. Marius EidukonisFri, 04 Oct 2024 - 9319 - VMT aktoriai apie premjerinį spektaklį: jis labai žmogiškas
Spaudos apžvalga.
Lietuvos Nacionalinis dramos teatras kviečia į premjerą – spektaklį „Svetimas“, pagal to paties pavadinimo XX a. žymaus prancūzų-alžyriečių kilmės filosofo, Nobelio literatūros premijos laureato Alberto Camus romaną.
Teatrologė Jūratė Grigaitienė apžvelgia Klaipėdos dramos teatre pristatytą Nauberto Jasinsko spektaklį „Sugrįžimas“.
Marijampolės dramos teatras po rekonstrukcijos ruošiasi atverti duris. Naują teatro pradžią skelbs premjera „Įeina laisvas žmogus”.
Provanso Ekse, Vazarelio fonde atidaroma paroda ETNOGRAFINIS OPARTAS. Prancūzijoje lankosi kolegė Gerūta Griniūtė, kuri pasikalbėjo apie legendinėje oparto erdvėje pristatomus Kazio Varnelio darbus ir mūsų tautinį paveldą.
Pasaulinės architektūros dienos proga – tarptautinė jaunųjų mokslininkų konferencija.
Valstybinis Vilniaus mažasis teatras sezoną pradės išskirtinio braižo vokiečių režisieriaus Christiano Weise premjeriniu spektakliu „Katė ant įkaitusio stogo“.
Užsienio kultūrinės spaudos apžvalga.
Ved. Karolina BieliauskaitėThu, 03 Oct 2024 - 9318 - Kairys nepatvirtino Valotkos VKI vadovu: turime persvarstyti atrankos reikalavimus
Susipažįstame su spaudos publikacijomis kultūros temomis.
Kaip gimsta šiuolaikinis jaunimo žargonas?
Provanso Didžiojo teatro fojė atidaroma paroda „Crescendo-Lituanie“.
Kernavėje šiandien vyksta pirmasis Istorinių sostinių forumas.
Kultūros ministras Simonas Kairys atmetė dabartinio Valstybinės kalbos inspekcijos vadovo Audriaus Valotkos kandidatūrą vadovauti įstaigai dar vienai penkerių metų kadencijai.
Trakų rajone vėl įsikūrė „Grybų parkas“. Kuo jis ypatingas šiemet?
Kaip regionams sekasi komunikuoti ir reklamuoti kultūros renginius? Su kokiais iššūkiais susiduriama?
Utenos kamerinis teatras šiandien pristato premjerą „Vėl kvepia obuoliais“, o prieš premjerinį spektaklį teatro kieme vyks bendro paveikslo tapymo seansas.
Ved. Marius EidukonisWed, 02 Oct 2024 - 9317 - Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena: su kuo skaitmeninėje erdvėje susiduria senjorai?
Spaudos apžvalga.
Ar mada gali reprezentuoti Lietuvą užsienyje? To komentare klausia mados žurnalistė Deimantė Bulbenkaitė. Savaitgalį Paryžiuje įvyko Juozo Statkevičiaus mados šou – bene vienintelis mados renginys Lietuvos sezono Prancūzijoje programoje.
„Dažnai vaikai šiais laikais neturi svajonių. Jie nežino, kas tai yra“, – sako socialinė pedagogė Irma Zastartienė. Ji su teatro mokytoja Jolita Seniūnaite veda emocinio ugdymo pamokas, kurių turi ne visos mokyklos.
Klasikos koncertų salės rekomendacijos su Gabija Narušyte.
Minima Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Su kuo skaitmeninėje erdvėje susiduria senjorai?
„L. Bareiša geba parašyti epizodus, užčiuopiančius žmonėse kažką esminio. Sykiu gilaus bei seklaus, rodančio žmogaus paslaptį pačiam sau. Aiškumas neateina, ateina nebent laikas žengti tolyn nepaisant neaiškumo“, – Lauryno Bareišos filmą „Sesės“ apžvelgia kino kritikas Vladas Rožėnas.
Valdovų rūmuose spalio 1 d. vyks Didžioji muzikų šventė, kurios metu bus apdovanoti 2024 m. „Auksinio disko“ laureatai. Renginio organizatoriai kviečia ne tik pasiklausyti žymių šalies atlikėjų, bet ir paminėti Pasaulinę muzikos dieną.
Poetas, eseistas, fotografas ir gamtininkas Alis Balbierius šiandien švenčia savo 70 metų jubiliejų.
Ved. Justė Luščinskytė ir Donatas ŠukelisTue, 01 Oct 2024 - 9316 - Lietuva Geteborgo knygų mugėje 2028: kokybės ženklas, atveriantis duris ir už mugės ribų
Susipažįstame su kultūros publikacijomis spaudoje.
Norvegijoje diskutuojama, ką šiandien daryti su prieštaringai vertinamo rašytojo Knuto Hamsuno palikimu, Lietuvos skaitytojai vis dar laukia kokybiškų šio rašytojo literatūros vertimų.
Į Kauną sugrįžta Tarptautinis fotografijos ir medijų meno festivalis.
Lietuvoje apsilankiusi profesorė iš Sakartvelo Džana Džavakasvili ragina gerinti emocinės sveikatos infrastruktūrą.
Radvilų rūmų dailės muziejuje atidaryta „Edukacijos menė“.
2028 m. Lietuva bus Geteborgo knygų mugės garbės viešnia. Kaip tam turime ruoštis?
Savaitgalį minėjome valstybės tarnautojo, visuomenininko, sumanaus verslininko, garsaus kolekcininko ir meno mecenato Mykolo Žilinsko 120-ąjį jubiliejų.
Varėnoje prasideda Dalios Tamulevičiūtės profesionalių teatrų festivalis.
Domanto Razausko muzikinės naujienos.
Ved. Marius EidukonisMon, 30 Sep 2024 - 9315 - Vilniaus naktinis gyvenimas: ar paskelbti principai pakeis jo kultūrą?
Spaudos apžvalga.
Ruošdama knygų apžvalgą, Elžbieta Banytė žmogiškumo apraiškų ieškojo ukrainiečių rašytojo Serhij Žadan pjesėje „Duonos paliaubos“ ir Anatolijaus Kuznocovo romane-dokumente „Babyn Jaras“.
Likus vos kelioms dienoms iki spektaklio premjeros Dramos teatre, Klaipėdos žurnalistai buvo pakviesti pirmieji pamatyti uostamiestyje kuriančio jaunosios kartos lietuvių režisieriaus Nauberto Jasinsko darbą „Sugrįžimas”, įkvėptą Čilės rašytojo Roberto Bolaño novelės.
Sustabdytos šokio akimirkos, atveriančios veržlų judesio polėkį, fizinės šokėjų pastangos ir baleto meno trapumas – tai fotomenininkės Vaivos Abromaitytės žvilgsnio į šį scenos meną fragmentai, kurie eksponuojami Užupio Meno Inkubatoriaus galerijoje veikiančioje parodoje „GRAND PAS. Menų pašaukti 2024”.
Sistemoje LIMIS lankytojai gali ne tik vienoje vietoje nemokamai susipažinti su kone visų Lietuvos muziejų kolekcijomis, gauti informacijos apie muziejuose vykstančius renginius, atrasti jų virtualias parodas, turus, audiogidus ar kitus skaitmeninius produktus, bet ir patys kurti bei viešinti savo turinį.
Šeštadienį Kaune prasideda tradicinis tarptautinis kamerinės muzikos festivalis „Avanti”. Organizatoriai šiemet kviečia pažvelgti į muzikos pasaulį per judesio bei skambesio harmoniją.
Remdamasis užsienio miestų patirtimis „Vilniaus naktinis biuras“ pristato naktinio gyvenimo principus ir kviečia kiekvieną kurti saugią bei pagarbią naktinę kultūrą visiems, nepriklausomai nuo lyties, rasės ar socialinio statuso.
Ved. Justė Luščinskytė ir Donatas ŠukelisFri, 27 Sep 2024 - 9314 - Jubiliejų pasitinkantis Darius Meškauskas: „Palinkėčiau sau motyvacijos ir neapkerpėti“
Spaudos apžvalgoje — naujausias „Kultūros barų“ numeris.
Rodos, kad komedija Lietuvoje išgyvena aukso amžių. O gal jai sekasi tik Vilniuje? Ką reikėtų daryti, kad komedijos kultūra klestėtų ir kituose Lietuvos miestuose?
„Nerimastingame geopolitiniame laike darosi madinga modeliuoti įvairias situacijas, kuriose jei ne psichologiškai, tai bent geografiškai būtume saugūs ir galėtume užsiimti ne karo kasdienybe, o švelnia, šventine, krištolo šviestuvais ir satino suknelėmis apkaišyta karo filosofija“, – sako scenos menų kritikė Dovilė Zavedskaitė. Ji apžvelgia Jaunimo teatro premjerą – Krystiano Lupos spektaklį „Užburtas kalnas“.
Po pertraukos grįžta festivalis „Suklegos“.
Vilniaus universiteto Botanikos sode Kairėnuose įvyks parodos „Konstantino Prošinskio fenomenas: grybų piešiniai“ atidarymas.
Užsienio kultūrinės spaudos apžvalga.
Aktoriui Dariui Meškauskui — 60.
Panevėžyje vyksta stiklo meno simpoziumas GlassJazz.
Ved. Karolina BieliauskaitėThu, 26 Sep 2024 - 9313 - „Improwoodo“ moto – scenoje viskam sakyti taip, o improvizacija siekti ne tik prajuokinti
Susipažįstame su spaudos publikacijomis kultūros temomis.
Kaip gerai išversti kokslinės fantastikos knygą?
Kaip kompozitoriai kūrė muziką romanui „Dažytas vualis“?
Prasidėjo 21-asis kamerinių teatrų ir performansų festivalis „Camera obscura“.
Prasideda Tarptautinis Vilniaus teatrų festivalis „Sirenos“.
Minimas Ženevos deklaracijos šimtmetis. Koks vaiko teisių apsaugos šimtmetis?
Nacionalinis architektūros institutas pristatė savo veiklos planus.
Vilniaus žaislų muziejuje atidaryta paroda, kurioje pristatomi ukrainiečių liaudies žaislai.
Improvizacijų šou „Improwoodas“ pradeda jau trečiąjį savo sezoną. Kuo aktorius žavi improvizacija?
Ved. Marius EidukonisWed, 25 Sep 2024 - 9312 - Ko vertas Metų mokytojo titulas?
Spaudos apžvalga.
„Konteineris ant kelio į Naująją Šiaurę“, – taip savo komentarą pavadino menotyrininkas Ernestas Parulskis, po dešimtmečio išsiruošęs į jau žinomą maršrutą Žemaitijoje ir aprašęs muziejus ištikusius pokyčius.
Moterų teisėmis besidominti kūrėja Simona Bendikaitė pastebi, kad požiūris į moterį gali skirtis mažesniuose ir didesniuose miestuose. Apie feminizmą ir pagarbą moterimis rašanti tauragiškė savo kūriniais dalijasi socialiniuose tinkluose.
Klasikos koncertų salės rekomendacijos.
Paskelbti Metų mokytojo premijos laureatai. Kuo svarbus Metų mokytojo titulas? Kaip į menų mokytojus žiūrima šiuolaikinėje mokykloje?
Vakar Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje buvo išrinktas šių metų Meilės Lukšienės premijos laureatas. Juo tapo Vilniaus jėzuitų gimnazijos matematikos mokytojas Šarūnas Vaitkus.
Šiauliuose 15 kartą vyksta konkursas-festivalis „Linksmasis akordeonas“. Šiųmetis skirtas ne tik akordeono muzikos populiarinimui, bet ir Šiaulių Sauliaus Sondeckio gimnazijos 85-mečiui.
Medaus someljė – specialistas, kuris vertina medaus kokybę bei botaninę kilmę pagal skonį ir kvapą. Dar kitaip vadinamas medaus juslinės analizės ekspertu. JAV jų vos 3, Baltijos šalyse – tik Rasa Nabažaitė.
Ved. Justė LuščinskytėTue, 24 Sep 2024 - 9311 - M. K. Čiurlionio metų tikslas: ne tik kitąmet pajusti, kiek mumyse yra Čiurlionio
Susipažįstame su spaudos publikacijomis kultūros tema.
Vokiečių vaizdo menininkas Clemensas von Wedemeyeris palygino Bachmutą por vokiečių invazijos prieš 80 metų ir po rusų atakų.
Kokią Lietuvos sezono Prancūzijoje prasmę mato kuratorė Julija Dailidėnaitė-Palmeirao.
Visą šią savaitę Panevėžyje vyks meninio stiklo simpoziumas „GlassJazz“.
Kuo ypatinga bus M. K. Čiurlionio metų programa?
Šiauliuose veikia net du ir Trečiojo amžiaus universitetai, kurie skaičiumi beveik lenkia regiono aukštąją mokyklą.
Klaipėdoje prasideda tarptautinis kultūros festivalis kultūros festivalis „Inkultūracija“.
Domanto Razausko muzikinės naujienos.
Ved. Marius EidukonisMon, 23 Sep 2024 - 9310 - Kauno metai UNESCO: labiausiai džiugina visuomenės įsitraukimas į paveldo apsaugą
Kultūros publikacijų spaudoje apžvalga.
Naujasis Valstybinio jaunimo teatro sezonas prasideda režisieriaus Krystiano Lupos spektakliu pagal Thomo Manno romaną „Užburtas kalnas“.
Šiuolaikinio meno mėnuo Klaipėdoje pasitinka „Reiškiniu M“.
Eglė Baliutavičiūtė apžvelgia Beno Lastausko romaną „Tiems, kurie neskaito“ ir Anjos Mugerli apsakymų rinkinį „Bičių šeima“.
Šiandien prasideda ir iki spalio pabaigos tęsis XVIII- asis Tarptautinis Mažeikių meno festivalis.
Jau metai, kai Kauno modernistinė architektūra įrašyta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Kas per tuos metus pasikeiitė ir kas dar laukia?
Lietuvos Respublikos ambasados Prancūzijoje salėse pristatoma Svajonės ir Pauliaus Stanikų paroda „Kilmės“.
Šv. Jeronimo premijos laureatais šiemet paskelbti Rimas Užgiris ir Vyturys Jarutis.
Grenoblyje pristatomas bendras Lietuvos, Ukrainos ir Prancūzijos istorijos pasakojimo projektas „Partizanių dainos“.
Ved. Marius EidukonisFri, 20 Sep 2024 - 9309 - Ar politikai moka juokauti socialiniuose tinkluose?
Spaudos apžvalga.
37–ąjį sezoną pradedantis Keistuolių teatras mažiuosius žiūrovus bei jų tėvelius pakvies į pasakos-nepasakos premjerą – Violetos Pačinskaitės pjesės „Aš vejuos vasarą“ pastatymą.
Scenos menų kritikė Aušra Kaminskaitė apžvelgia pirmąją šio sezono Lietuvos nacionalinio dramos teatro premjerą – Lukaszo Twarkowskio „Quanta“.
Užsienio kultūrinės spaudos apžvalga.
Ar socialiniai tinklai gali formuoti rinkėjų nuomonę? Kiek tam įtakos turi politinis humoras?
Prasideda Vilniaus dokumentinių filmų festivalis.
Šiandien į Lietuvos kino teatrus atkeliauja Lauryno Bareišos vaidybinis filmas „Sesės“, prieš mėnesį Lokarno kino festivalyje įvertintas net dviem leopardais — už geriausią režisūrą ir aktorių vaidybą.
Į ką dėmesį kreips „Literatūrinės slinktys“?
Ved. Karolina BieliauskaitėThu, 19 Sep 2024 - 9308 - Strimaitis kuria premjerą su Šeiko teatro šokėjais: „Suk suk“ nagrinėja tapatybę per šokį
Kultūros publikacijų spaudoje apžvalga
Kas yra semiotika ir kaip ji gali padėti pažvelgti į tekstą?
Kaip muzika padeda kurti herojaus paveikslą naujausiame Wimo Wenderso filme „Puikio dienos“?
Istorijų namuose atidaroma paroda „Kijevo Rusia. Pradžia“.
Baldų kūrėjas Tadas Baukus permastė Amsterdamo mokyklos architektūros stilių ir sukūrė unikalią interpretaciją, virtuvės baldų komplektą.
Plungės kultūros centre vyksta Šeiko šokio teatro kūrybinės grupės ir šokėjo Dovydo Strimaičio rezidencija, kurios finalas penktadienį – šiuolaikinio šokio spektaklis „Suk suk“.
Šią savaitę prasideda pasaulio muzikos festivalis „Saulės muzika“.
Žemaitijos regiono savivaldybėms minint žemaitiško rašto metus, atidengtas bronzinis akcentas – „Paukštuitis“.
Lietuvos Sezono Prancūzijoje proga išleistas specialus „Vilnius Review“ numeris prancūzų kalba.
Ved. Marius Eidukonis
Nuotr. Kęstučio MIeliauskoWed, 18 Sep 2024 - 9307 - Kas bendro tarp filmų piratinėse svetainėse ir Lietuvai priešiškų šalių rėmimo?
Spaudos apžvalga.
Naujausią Timo Burtono filmą „Beetlejuice Beetlejuice“ apžvelgia kino kritikas Dmitrij Gluščevskij.
Tauragėje vykstančiame, bene ilgiausiai Lietuvoje trunkančiame festivalyje „Kvadratu“ visuomenė kviečiama polilogui apie kartų sąveiką.
Klasikos koncertų salės rekomendacijos su Gabija Narušyte.
Lietuva užima 3 vietą ES pagal nelegalaus turinio vartojimą. Kas bendro tarp filmų piratinėse svetainėse ir Lietuvai priešiškų šalių rėmimo?
Buvo pristatytas naujas disidentų audioturo maršrutas „Veidai ir vietos“. Tai nemokamas, visiems laisvai prieinamas turas, kuriame pasakojama apie įvairias Vilniaus vietas, susijusias su aktyviausiais sovietų sistemai besipriešinusiais žmonėmis 1970-1989 m.
Nuo 1965 m. rengiamas tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris“ šiemet nepateikė paraiškos Lietuvos kultūros tarybos strateginių renginių finansavimo konkursui, todėl dabar sprendžia festivalio finansavimo klausimus ir svarsto, koks ateinančiais metais galėtų būti 61-asis „Poezijos pavasaris“. Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba sudarė festivalio tarybą ir poezijos festivalio vadovu buvo paskirtas poetas Dainius Dirgėla. Pokalbis su juo.
Atskiras dėmesys debatų metu bus skiriamas kultūros sektoriui – LRT KLASIKA tam surengs keturias specialias laidas. Kiek Seimo rinkimuose dalyvaujančios partijos skiria dėmesio kultūrai? Ar kultūra pagaliau tampa lygiaverte rinkiminių programų dalimi? Šiuos ir kitus klausimus parlamento rinkimuose dalyvaujančių partijų atstovams kels žurnalistai Marius Eidukonis ir Monika Gimbutaitė.
Ved. Justė LuščinskytėTue, 17 Sep 2024 - 9306 - Palekas apie architektūrinį konkursą Ukrainai: spręsdami saugumo klausimus liko humaniški
Susipažįstame su spaudos publikacijomis kultūros tema.
Vilniaus naujamiestyje į atnaujintas patalpas sugrįžta Justino Vienožinskio dailės mokyklos mokiniai ir mokytojai.
Kokie Renesanso pėdsakai architektūroje?
Istorinėje Lietuvos respublikos Prezidentūroje atidaryta paroda „Mūsų pasirinkimai: žvilgsnis į keturias Lietuvos politikų kartas“.
Paskelbti architektūrinio konkurso „Ateities mokykla Ukrainai“ nugalėtojai.
Liaudies meno paroda „Iš šerdies“ rengiamos teminės ekskursijos, kurių metu raginama į liaudies meną pažvelgti iš skirtingų pusių.
Savaitgalį Paryžiuje prasidėjo Lietuvos sezonas Prancūzijoje.
Domanto Razausko muzikinės naujienos.
Ved. Marius EidukonisMon, 16 Sep 2024 - 9305 - Ką apie mus pasako vilko vaikų atminimo diena?
Spaudos apžvalga.
Nacionalinio Kauno dramos teatre – premjera „Atidaryk duris“. Tarptautinė menininkų komanda spektaklyje nagrinėja savo-svetimo temą.
Dr. Dovilės Kuzminskaitės knygų apžvalga „Apie meilės klaustrofobiją, plevėsas ir keistuolius“.
Vilniaus teatras „Lėlė“ savo naują, 67-ąjį sezoną, pradeda intensyviais darbais. Vienas jų – didžiulis, teatrui visiškai naujas iššūkis – rugsėjo 13-15 d. vyksianti Baltijos vizualinio teatro vitrina (Baltic Visual Theatre Showcase).
Šių metų rugsėjo 14 dieną pirmą kartą bus minima nauja LR Seimo patvirtintina atmintina data – vilko vaikų atminimo diena.
Vakar, ketvirtadienį, Klaipėdoje prasidėjo keturias dienas truksianti animacijos ir videožaidimų šventė – dešimtasis festivalis BLON, vienintelis toks renginys Baltijos šalyse.
Vakar prasidėjo Lietuvos sezonas Prancūzijoje. Tiesiogiai iš Paryžiaus – Austėja Kuskienė.
Ved. Justė LuščinskytėFri, 13 Sep 2024 - 9304 - Kokią lietuviško džiazo istoriją pasakoja rinktinė „Note Lithuania“?
Spaudos apžvalga.
Užsienio kultūros naujienos.
Vienam garsiausių Lietuvos filosofų, vokiečių egzistencializmo tyrinėtojaui, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui Arvydui Šliogeriui šiandien būtų 80-imt.
Prasideda ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“.
Lietuvos muzikos informacijos centras (LMIC) išleido dar vieną kasmetinę „Note Lithuania“ rinktinę, skirtą įvairių žanrų Lietuvos muzikos sklaidai ir skatinimui.
Įteikta pirmoji Kazio Pakšto premija.
Barry White šiandien būtų 80-mt.
Ved. Karolina BieliauskaitėThu, 12 Sep 2024 - 9303 - „Poem as a journal“ sudarytojas: poezija veikia kaip priešnuodis brangiai meno rinkai
Spaudos publikacijų Kultūros tema apžvalga
Kas gali lemti, kad naujas žodis lietuvių kalboje prigyja, o kada tampa tiesiog trumpalaikiu juokeliu.
Kokią muziką savo filmams rinkose režisierius Wong Kar-wai?
Kas jaunus profesionalus traukia darbuotis regionuose? Pokalbis su Plungės Kultūros centro renginių režisieriumi Edmundu Gyliu.
„Šiuolaikiniame mene labai daug poezijos“, – sako „Poem as a journal“ kviestinis sudarytojas Pompidu nacionalinio meno ir kultūros centro Žodžio meno skyriaus vadovas Žanas Maksas Kolaras.
Tauragėje vykusio festivalio „Menų festas“ metu surengtos dvi fotografijos parodos. Jose kūrėjai nagrinėjo skirtingas temas – atsakomybę, namų ilgesį.
Ignalinoje spalį turėtų atsirasti skulptūra Vytautui Šerėnui atminti.
Alytuje jau ketvirtą kartą prasideda festivalis „Alytus Jazz 2024“.
Ved. Marius EidukonisWed, 11 Sep 2024 - 9302 - Ar Maironio buto diorama padės užsieniečiams atrasti poetą?
Spaudos apžvalga.
„Miestai pagaliau tampa vis patrauklesni gyvenimui, o iki tol svajone buvęs būstas užmiestyje pradeda kelti vis daugiau klausimų. Tai didžiulis žmonių galvose įvykęs vertybinis kūlvirstis, darantis esminę įtaką planuojant miestų plėtrą ir Lietuvos ateitį“, – apie Lietuvos miestų aukso amžiaus pradžią sako architektas Andrius Ropolas.
Antanas Smetona – išdavikas ar tautos herojus? Didvyris ar bailys? Autoritaras ar autoritetas? Tai – tikri palyginimai, sklandantys visuomenėje. Šiemet pirmajam Lietuvos respublikos prezidentui sukanka 150 metų, ir Istorinė Prezidentūra Kaune klausia – ar tikrai vertindami šią asmenybę žinote viską?
Klasikos koncertų salės rekomendacijos su Gabija Narušyte.
Prasideda Alytaus miesto ir viso Alytaus regiono istorijoje didžiausias nacionalinio lygio Lietuvos jaunųjų profesionalių vizualaus meno kūrėjų kūrybos darbų pristatymas - Alytaus jaunųjų kūrėjų bienalė „Meno kodas 2024. Sinestezija“.
Visoje Vakarų Lietuvoje rudenį vyksiantis Tarptautinis menų festivalis „Plartforma“ kvies žiūrovus pažinti šiuolaikinio meno įvairovę.
Šiluvoje prasidėjo tradiciniai, jau kelis šimtus metų gyvuojantys Šilinių atlaidai. Tai Švenčiausiosios Mergelės Marijos gimimo atlaidai, kuriuos aplanko tūkstančiai piligrimų iš visos Lietuvos. Kiekviena diena būna skirta vis kitai bendruomenei.
Maironio lietuvių literatūros muziejus pristatys išskirtinį projektą – poeto Jono Mačiulio-Maironio buto dioramą: 1:20 masteliu atkurtą Maironio buto, kuriame dar alsuote alsuoja tarpukario autentika, modelį, papildytą interaktyviais elementais.
Ved. Justė LuščinskytėTue, 10 Sep 2024 - 9301 - Eglė Frank: kultūros leidinys neturi atliepti kažkieno interesus
Susipažįstame su spaudos publikacijomis Kultūros tema.
Pasaulio Kultūros įvykių apžvalga.
Šiandien prasideda šiuolaikinio cirko festivalis „Hellium“.
Tęsiame pasakojimų ciklą „Europos ženklai Lietuvoje: Renesansas“.
LRT KLASIKA pradeda naująjį savo sezoną.
Kokią „Šiaurės atėnų“ leidinio viziją puoselės jo naujoji redaktorė Eglė Frank?
Vasaros pabaigoje mažieji Kauno gyventojai kūrė savo svajonių daugiabučio kiemus.
Nidoje jau 47 kartą vyks festivalis „Nida. Sutikti fotografiją“.
Domanto Razausko muzikinės naujienos.
Ved. Marius Eidukonis
Laimos Stasiulionytės nuotr.Mon, 09 Sep 2024 - 9300 - Premjeros „Medėja“ repeticijos Telšiuose su policijos švyturėliais ir telšiškių priežiūra
Spaudos publikacijų apžvalga.
Šiandien dar nėra galimybių visiškai išgydyti daltonizmo, tačiau atsiranda vis daugiau daltonizmą koreguojančių inovacijų ir prietaisų.
Vytautas Bikulčius apžvelgia Fernandos romaną „Paradais“ ir Aleksandros Kasubos atsiminimų knygą „Tiksintis vaikas“.
Tris dienas Panevėžyje vyks lėlių teatrų festivalis „Lėlė gatvėje 2024“.
Telšių Žemaitės teatre prasideda IV tarptautinis teatrų festivalis „TEATRadimai“, kurio pradžią pažymės premjera „Medėja“.
Rugsėjo 7-ąją savo 75-metį mininti Gloria Geynor - LGBTQ+ bendruomenės ikona, himnų atlikėja, savo įvaizdžiu ir muzika, sukūrusi kultūrą.
Vilniuje vyksta galerijų savaitgalis. Kodėl būtent šį savaitgalį verta užklysti į meno galerijas?
Šv. Kazimiero bažnyčioje nuskambės koncertas skirtas paminėti profesoriaus Leopoldo Digrio 90-ies metų jubiliejui.
Ved. Marius EidukonisFri, 06 Sep 2024 - 9299 - Kaip menas gali padėti ištverti patirtas emocines traumas?
Spaudos apžvalga.
Netrukus Klaipėdos savivaldybė turėtų skelbti kultūros projektų finansavimo konkursą. Kokių konkurso sąlygų tikėtis ir kokia kryptimi plaukia uostamiesčio kultūros laivas?
Su rugsėju naująjį sezoną pradeda šalies teatrai. Užsukime į vieną jų – Vilniaus senąjį teatrą pradeda, kuris skelbia 111-ąjį sezoną ir vienas pirmųjų išleidžia premjerą.
Užsienio kultūrinės spaudos apžvalga.
Menų agentūros „Artscape“ ir Pasaulinės sveikatos organizacijos biuro Lietuvoje įgyvendinamas projektas „Pažadinant kūrybiškumą“ siekia gerinti psichosocialinę sveikatą per meno praktikas.
Nuo bėgiojančių Ąžuolyno parke iki spardančių kamuolį futbolo aikštėje, Kauno Žaliakalnio rajonas pripildytas sporto kultūra. Todėl žinia apie daugiau kaip 40 metų veikusios ledo arenos uždarymą nustebino ne vieną.
Siekdamas supažindinti jauniausiąją kartą su žymiausio Lietuvos menininko kūryba, M. K. Čiurlionio dailės muziejus pristato edukacinius leidinius „Čiurlionio abėcėlė“ ir „Čiurlionio abėcėlės darbeliai“, skirtus 5–6 metų vaikams.
Venecijos kino festivalio įkarštyje Italijos lietuvė Ugnė Gelgotaitė ir dizainerė iš Milano Giorgia Andreazza pristatė instaliaciją „Viešas intymumas“.
Ved. Karolina BieliauskaitėThu, 05 Sep 2024 - 9298 - Audros padariniai Papilės piliakalniui: baiminamasi dėl Daukanto kapo nuslinkimo
Kultūros publikacijų spaudoje apžvalga.
Kuo lietuviškoji teatro tradicija gali būti įdomi prancūzams?
Kokią filmų muziką kūrė Gustavo Santaolalla?
Kuo įdomus karilionieriaus darbas ir kaip skamba Kauno karilionas?
Po liepą praūžusios audros kritinė padėtis Papilės piliakalniuose ir Jurakalnio atodangoje. Kaip bus bandoma saugoti šiuos objektus?
Palangos gintaro muziejus paroda „Paskutinis paplūdimys“ išlydėjo vasarą.
Sugrįžta „Improdimensijos“ koncertai. Ko tikėtis šįkart?
2025-ieji paskelbti Lietuvių liaudies dainų metais.
Ved. Marius EidukonisWed, 04 Sep 2024 - 9297 - Kompiuterinius žaidimus žaidžiančiųjų skaičius perkopė 80 proc. Ar reikia jaudintis?
Spaudos apžvalga.
„Kam šiandien turėtų tekti viešųjų paslaugų prioritetas – paslaugų decentralizacijai, priartinant jas prie žmonių, ar buhalteriniam požiūriui, skatinančiam stambinti mokyklas ir ligonines, taupyti išteklius ir telkti juos didžiuosiuose miestuose?“ – komentare svarsto istorijos mokytojas ekspertas Domas Boguševičius.
Šiemet minime 120-ąsias tapytojo Antano Gudaičio gimimo metines.
Klasikos koncertų salės apžvalga.
Analitikų duomenis, kompiuterinius žaidimus žaidžiančių vartotojų skaičius pasaulyje perkopė 80 proc. Ką mūsų psichologinei sveikatai sako tokie skaičiai, ir kiek turėtume bijoti priklausomybės?
Paskutinėje projekto „Šešėliuose“ laidoje - Atli Heimir Sveinssonas – ypač ryški Islandijos muzikos asmenybė, keitusi vietinių požiūrį į šiuolaikinę muziką.
Vakar darbą pradėjo kultūros atašė Vokietijoje Irma Šimanskytė.
Šių metų rugsėjo mėnesį Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjas Arnis Aleinikovas kartu su prancūzų kilmės iliustratore Jules Sacco pristato debiutinę poezijos knygą „Jūra“, kurioje dabartyje užfiksuotos akimirkos maišosi su prisiminimais, sapnais ir iliuzijomis.
Ved. Justė LuščinskytėTue, 03 Sep 2024 - 9296 - Repšys: žmogus, su kuriuo esi scenoje, toks pats svarbus kaip ir tas, su kuriuo gyveni
Susipažįstame su spaudos publikacijomis kultūros tema.
Pasaulio kultūros įvykių apžvalga.
Tęsiame pasakojimų ciklą „Europos ženklai Lietuvoje: Renesansas“.
Aktorius Marius Repšys rugsėjo 1-ąją paminėjo 40 metų jubiliejų.
Pasaulio paveldo klimato pažeidžiamumo indeksas pirmą kartą bus taikomas Lietuvoje.
Paryžiuje gyvenantis rašytojas Valdas Papievis Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešajai bibliotekai padovanojo savo asmeninės bibliotekos knygas.
Lietuvos muziejai tęsia bendradarbiavimą su kolegomis Ukrainoje. Į Trakų istorijų muziejų atkeliauja nauja paroda iš Ukrainos.
Prancūzijoje šiandien pasirodo specialiai Lietuvos kūrėjams skirtas žurnalo „Baika“ numeris.
Domanto Razausko muzikinės naujienos.
Ved. Marius EidukonisMon, 02 Sep 2024 - 9295 - Kada sulauksime obelisko poetui Sigitui Gedai?
Spaudos apžvalga.
Prieš 165-erius metus užfiksuota viena didžiausių kada nors vykusių geomagnetinių audrų. Mokslininkai sako – vargu, ar toks įvykis nutiktų šiandien, tačiau tai labai sunku prognozuoti.
Šiauliuose visą savaitę vyksta tradicinis festivalis „Šiaulių naktys“. Savaitgalį laukia vienas svarbiausių festivalio akcentų – šviečiančių žmonių eisena pėsčiųjų bulvaru.
Donatas Puslys apžvelgia Bartoszo Polonskio vilenską romaną „Robčikas“ ir Serhijaus Žadano pjesę „Duonos paliaubos“.
Grupė vilniečių, meno ir kultūros atstovų, pradeda paramos rinkimo akciją, skirtą Petro Repšio sukurto Užupio obelisko skirto poetui Sigitui Gedai užbaigimui ir pastatymui Užupyje.
Šiandien prasideda 7-asis Vilniaus analoginės fotografijos ir kino festivalis, kuris kvies tyrinėti ribas.
Šeteniuose, rašytojo ir poeto Czesławo Miłoszo gimtinėje, organizuojamas tradicinis Studijų savaitgalis. Tris dienas truksiančio renginio metu numatyti pranešimai bei diskusijos Lietuvoje ir pasaulyje aktualiomis temomis, kultūrinė ir pažintinė programa.
Ved. Justė LuščinskytėFri, 30 Aug 2024 - 9294 - Po Europą traukiniais keliavęs Silvestras Dikčius: tai nuostabi patirtis
Spaudos apžvalga.
Tauragiškė psichologė Eglė Ramanauskaitė knygoje „Ko iš tikrųjų nori vaikai“ bando padėti tėvams ir pedagogams suvokti vaikų poreikių kalbą. Ją išmokus, tėvai gali prisidėti prie teigiamo vaikų asmenybės augimo. Kuo skiriasi vaikų norai ir poreikiai? Ir kokie etapai padeda suvokti, ko vaikas iš tikrųjų nori?
Grupės „Brainstorm“ muzikinės transformacijos.
„Mes bandėme ištrinti samių kultūrą“, – apie norvegizacijos politiką pasakoja Samių muziejaus Europos kultūros sostinėje Budėje kuratorius Kristofferis Dolmenas. Norvegija šiandien bando atitaisyti samiams sukeltą istorinę skriaudą, samių kultūra – vienas svarbiausių ir daugiausia užsienio dėmesio sulaukiančių kultūros sostinės programos akcentų.
Kaip patogiausia keliauti po Europą? Turbūt dažnu atveju pagalvojame apie lėktuvą ar automobilį. Bet galima bandyti ir traukinius. Visai neseniai kolega, klimatologas, LRT RADIJO tinklalaidės „Penki kilometrai“ kūrėjas Silvestras Dikčius grįžo iš kelionės po Europą traukiniais. Kaip atrodo toks keliavimo būdas bei kaip šiais laikais ir klimatas keičia mūsų atostogų kryptis?
Užsienio kultūros naujienos.
„Telegram“ socialinis tinklas — metas išsitrinti programėlę?
Tinklalaidės „Savas miestas“ ištrauka.
Ved. Karolina BieliauskaitėThu, 29 Aug 2024 - 9293 - Jurgita Murauskienė: nemokami miestų renginiai devalvuoja kultūrą
Kultūros publikacijų spaudoje apžvalga.
Ar iš tikrųjų lietuvių kalba tokia sudėtinga ir ar kiekvienas turėtume kalbėti taisyklingai?
Kokia režisieriaus Jimo Jarmušo muzikinė kelionė? Kas jam svarbu muzikoje?
Taline veikia skulptoriaus Kęstučio Svirnelio paroda.
2025-aisias Panevėžio kraštotyros muziejus švęs muziejaus įkūrimo 100-metį. Ir jau ruošia pirmąją parodą, prie kurios kviečiai visus panevėžiečius ir ne tik.
Šiemet apie savo veiklos pabaigą paskelbė ne vienas dešimtmečiais veiklą vykdęs festivalis, įvardinęs skirtingas priežastis. Kas lemia festivalių rinkos susitraukimą ir kas laukia likusiųjų?
Minint 85- ąsias Šarūno Šimulyno gimimo metines autoriaus palikimą kviečia pažinti dvi parodos „Amžini keleiviai pagaliau sugrįžta“.
Kuo J.Tumo-Vaižganto asmenybė įdomi šių dienų tyrinėtojams?
Lietuvoje sudarinėjamas Lietuvos siaurojo geležinkelio atlasas.
Ved. Marius EidukonisWed, 28 Aug 2024 - 9292 - Kaip UNESCO paveldas yra veikiamas klimato kaitos?
Spaudos apžvalga.
„Taylor Swift triumfo raktai: muzikos rinkodaros pamokos, kurių Katy Perry dar neišmoko“, – taip socialinių tinklų ekspertas, „Venudu“ lektorius Darius Gerulis pavadino savo komentarą.
Kalbant apie Lozoraičius, dažnai akcentuojami šeimos vyrai, tačiau labai svarbus ir moterų indėlis, turėjęs didelę reikšmę ir Lietuvos istorijai. Kaip Vincenta Lozoraitienė tapo aktyviausia Moterų tarybos pirmininke tarpukario Lietuvoje? Kokias duris savo vyrams Stasiui jaunesniajam ir Kaziui atverdavo jų žmonos Daniela ir Giovanna?
Klasikos koncertų salės pristatymas.
Kaip Tylieji skaitymo vakarėliai keičia knygų mylėtojų bendruomenę?
Lietuvos ekspertai Norvegijoje vertino UNESCO paveldo vietovės pažeidžiamumą klimato kaitai. Kokia situacija yra Lietuvoje?
Jau kurį laiką verda diskusijos dėl sovietų santvarką palaikiusių rašytojų vardais pavadintų gatvių pavadinimų keitimo. Kodėl jose Liudo Giros vardas girdimas tyliau?
Trečiojoje ciklo „Šešėliuose” laidoje – Latvijos kolegų pristatoma asmenybė – Romuolads Grinblats, dėl savo modernios muzikos kalbos ir asmeninių tuometinio kultūros ministro jam antipatijų, turėjęs palikti Latviją.
Ved. Justė LuščinskytėTue, 27 Aug 2024 - 9291 - Diskusijos po LTKT finansavimo paskirstymo: kokia organizacija laikoma strategine?
Susipažįstame su spaudos publikacijomis kultūros tema.
Pasaulio kultūros įvykių apžvalga.
Kaip mus augino dvidešimtas amžius ir ką auginame mes? Tokia kultūros svetainės Meno bangos šios vasaros rezidencijos Ignalinoje tema.
Perėjimą nuo viduramžių prie naujųjų amžių kultūros žyminčios epochos simbolių galima rasti įvairiose srityse. Tačiau ar galime atpažinti renesanso pėdsakus…kvapuose?
Strateginio Lietuvos kultūros tarybos finansavimo negavusios organizacijos žada LKT sprendimą skųsti ir kalba apie finansavimo sistemos nenuoseklumą.
„Aš per savo kūrybą bandau tautai priminti, kas ji yra“, – sako menininkas Virginijus Kašinskas. Jis Šilalėje pristatė tapybos ir skulptūrų parodą „Praeities atmintis“.
Kokią programą Lietuvos sezono Prancūzijoje metu pristatys Lietuvos nacionalinis muziejus?
Ved. Marius EidukonisMon, 26 Aug 2024 - 9290 - Ukrainos muziejų asociacijos vadovė: paskelbta 350 tūkst. vertybių paieška
Kultūros publikacijų spaudoje apžvalga.
Prieš 1945 metus išsiveržęs Vezuvijus nuo žemės nušlavė Pompėją.
Gražutės regioniniame parke sekmadienį bus atidarytas 11 kilometrų ilgio Sėlių šventakis.
Elžbietos Banytės parengta knygų apžvalga.
Lietuvos kultūros sostinėje Kaišiadoryse šiandien prasideda pirmą kartą organizuojamos šiuolaikinio meno dienos „Ars Mix“.
Baltijos šalyse minimas Baltijos kelio 35 metų sukaktis.
Pakruojyje trečią kartą surengtas skulptorių pleneras „Akmens dialogai“.
Ukrainoje veiklą pradėjo Ukrainos muziejų asociacija, vienijanti apie 40 muziejinių institucijų.
Ved. Marius EidukonisFri, 23 Aug 2024 - 9289 - Kaip švęsti kviečia festivalis „Purpurinis vakaras“?
Spaudos apžvalga.
LRT Klasika tęsia nišinių muziejų pasakojimų ciklą. Šį kartą keliamės į Kaune šaknis įleidusį unikalų Baltijos cirko klounų muziejų.
Aušros Kaminskaitės teatro įžvalgos.
Penktadienį naktinės garso ir šviesų instaliacijos pristatymu prasideda jau antrą kartą rengiamas Kauno energijos festivalis "Transformacijos". Industrinį paveldą pažinti kviečiančio renginio metu atsiveria reta galimybė apsilankyti istorinės Petrašiūnų elektrinės erdvėse.
Prieš trisdešimt penkerius metus rugpjūčio 23-ąją nuo Vilniaus per Latvijos sostinę Rygą iki Estijos sostinės Talino (apie 650 kilometrų) išsirikiavo milijoninė rankomis susikabinusių žmonių grandinė, kurios dalyviai išreiškė protestą dėl prieš 50 metų pasirašyto Molotovo-Ribentropo pakto, t.y. Vokietijos ir Sovietų sąjungos nepuolimo sutarties su slaptaisiais protokolais, lėmusiais Europos padalinimą ir Baltijos šalių nepriklausomybės panaikinimą.
Užsienio kultūrinės spaudos apžvalga.
Prasideda festivalis „Purpurinis vakaras“.
Tinklalaidė „Savas miestas“ kviečia į Kalvariją.
Ved. Karolina BieliauskaitėThu, 22 Aug 2024 - 9288 - Vitkienė: įveikęs iššūkius Lietuvos kūrėjų desantas pasiruošęs išsilaipinti Prancūzijoje
Susipažįstame su spaudos publikacijomis kultūros tema.
Kokia pjesės „Amerika pirtyje“ reikšmė lietuvių kalbai, kultūrai ir teatro istorijai?
Kuo ypatingas Michelangelo Antonioni modernusis kinas ir jo muzikiniai kontrastai?
Kuo ypatingas Upynos etnografijos muziejus? Ir kokie eksponatai sulaukia daugiausiai lankytojų dėmesio?
Vilniaus muziejui perduotas saugoti Vytauto Kernagio palikimas. Ką bus galima išvysti muziejaus ekspozicijose?
Vilniaus „Prospekto“ galerijoje startuos grupinė fotografijos paroda „reStart“.
Po kiek daugiau nei trijų savaičių Paryžiuje prasidės Lietuvos sezonas Prancūzijoje. Apie paskutiniuosius štrichus jam ruošiantis kalbuosi su sezono komisare Virginija Vitkiene.
Kelios savaitės kaip Visagine veikia Visagino miesto muziejus. Kokio susidomėjimo jis sulaukė?
Ved. Marius EidukonisWed, 21 Aug 2024 - 9287 - Skulptoriui Petrui Mazūrui – 75-eri: dabar kuriu geresnėmis sąlygomis
Spaudos apžvalga.
„Klaipėdos kultūros magistrai yra rimta ir laiko išbandyta Institucija (iš didžiosios „i“ raidės). <...> Čia gali įžvelgti ne tik lokalias įtampas tarp kūrybinių genčių, bet ir iššifruoti platesnius kultūrinius suvokimo procesus, pasaulio klasifikavimo schemas ir vertes, mąstymo struktūras ir jų slinktis“, – komentare svarsto sociologas Liutauras Kraniauskas.
Kandidatuodamas pirmuose Prezidento rinkimuose, Stasys Lozoraitis jaunesnysis pralaimėjo Algirdui Mykolui Brazauskui. Tačiau dar ir šiandien Stasys yra prisimenamas kaip vilties prezidentas, po gūdžių okupacijos metų žadėjęs Lietuvai vakarietiškos politinės kultūros standartą.
Pristatomi svarbiausi LRT KLASIKOS koncertai.
Kai Europa prisimena stalinizmo ir nacizmo aukas, Lietuva mini Baltijos kelią, tarptautinė bendruomenė – vergų kelią ir vergovės panaikinimą, o Ukrainai vis dar kovoja dėl to, kad galėtų švęsti savo Nepriklausomybės dieną, tegu ši oratorija tampa vilties ir šviesos himnu, pabrėžiančiu vienybės jėgą. Tokią svarbiausią mintį siunčia muzikų bendruomenė Kristupo vasaros festivaliui parengusi premjerą – prozininko, dramaturgo Herkaus Kunčiaus ir kompozitorių Giedriaus ir Ryto Svilainių oratoriją „M‘Es – NATO`S”.
Vyksta pirmasis studentų gatvės teatro festivalis-laboratorija anglų kalba „Out of Context“. Festivalio metu vyks žymių Lietuvos ir Latvijos teatro menininkų atviros paskaitos apie įvairius performanso komponentus.
„Čia eksponuojami automobiliai, kuriais žmonės važinėjo prieš 20, 30 ar 50 metų. Vyresni lankytojai gali prisiminti savo pirmąjį automobilį, jaunesni – pažinti, ką vairavo jų tėvai ar seneliai“, – sako Molėtų technikos muziejaus gidas Ričardas Žičkus. Čia pasakojama penkiasdešimties metų Lietuvoje naudotos technikos istorija. Į ekskursiją po Molėtų technikos muziejų kviečia Rytis Skamarakas.
Šiandien savo 75-ąjį gimtadienį švenčia skulptorius Petras Mazūras, kuris sukūrė ne tik garsųjį „Žmogų“ prie Mykolo Žilinsko galerijos Kaune, bet ir iš karto po 1991 m. Sausio 13-osios su kolegomis suvirino milžinišką metalinį kryžių, kurį atvežė prie Televizijos bokšto.
Ved. Justė LuščinskytėTue, 20 Aug 2024 - 9286 - Laurynas Bareiša su Lokarno leopardu rankose: kinas gali keisti mūsų perspektyvas
Susipažįstame sus spaudos publikacijomis Kultūros tema.
Pasaulio Kultūros įvykių apžvalga.
Apsilankymas Anatomijos muziejuje Kaune yra tikra šventė modernistinės architektūros mylėtojams, o ir pats muziejus įdomus ne tik mokslus čia kremtantiems studentams.
Kaip nacionalinės vienybės modelį atspindi dokumentinių apybraižų ciklas „Gimę tą pačią dieną“?
Prasideda didžiausias edukacinis šiuolaikinio šokio renginys „Summer dance intensive“.
Šiauliuose duris atvėrė kelerius metus rekonstruota Saulės koncertų salė - čia jau surengti pirmieji koncertai.
Savaitgalį 77-ajame Lokarno kino festivalyje Šveicarijoje buvo apdovanoti du lietuviški filmai.. Saulės Bliuvaitės „Akiplėša“ ir Lauryno Bareišos „Sesės“.
Domanto Razausko muzikiniai atradimai.
Ved. Marius Eidukonis
Nuotr. A.SolominoMon, 19 Aug 2024 - 9285 - Vytautas Dranginis: olimpiados fotografams nėra vietos klaidoms
Spaudos publikacijų apžvalga.
Ką mokslas jau žino apie Marsą ir ką siekia išsiaiškinti?
Pasaulio Kultūros žiniasklaidos apžvalga.
Eglė Baliutavičiūtė apžvelgia N. K. Jemisin knygą „Penktasis sezonas. Suluošinta žemė, 1 knyga“ ir Jessamine Chan distopija „Gerų motinų mokykla“.
Visą savaitgalį tęsis dvidešimtoji Šiaurės vasara Biržuose.
Rugpjūčio 16-ają, minint pasaulinę švyturių dieną, uostamiestyje pirmą kartą vyks „Laisvės švyturių naktis. Klaipėda”.
Menininkė, Nacionalinės premijos laureatė, Eglė Rakauskaitė Anykščių rajone kuria namus savo tėvo, vieno ryškiausių Lietuvos fotografų Romualdo Rakausko, archyvui.
Kaip atrodo fotografo darbas olimpinėse žaidynėse?
Vievyje esantis Lietuvos kelių muziejus išgyvena renesansą - kuriamas naujas identitetas, planuojamos naujos veiklos.
Ved. Marius Eidukonis
Nuotr. autorius R. LukoševičiusFri, 16 Aug 2024 - 9284 - Jauno teatro dienų žvilgsnis į Klaipėdą ir skautų akcija „Nuspalvink Lietuvą“
Kultūros publikacijų spaudoje apžvalga.
Ko reikia geram improvizaciniam repui?
Kokie Alfredo Hitchcocko muzikiniai pasirinkimai ir kaip muzika tampa personažu?
Jau penktą kartą Kaune visą parą bus giedamos sutartinės?
Kuo ypatingos žolinės Adutiškyje?
LLGRTC pasirašė bendradarbiavimo sutartį su JAV Federaliniu tyrimų biuru ir bendradarbiaus ieškant ir identifikuojant partizanų laikus.
Šakių rajone atgimsta dar vienas kultūros objektas - Kaimelio dvaras.
Klaipėdoje šiandien prasideda festivalis Jauno Teatro dienos.
Lietuvos skautija jau aštuntą kartą organizuoja projektą „Nuspalvink Lietuvą“.
Ved. Marius EidukonisWed, 14 Aug 2024 - 9283 - Kokias daugiabučių mikrorajonų ateitis galima įsivaizduoti?
Spaudos apžvalga.
Joniškyje veikia labai populiarus ir vienintelis toks Europoje – Krepšinio muziejus.
„Slemas – išties pigi priemonė šiuolaikiškai ir aktualumu pulsuojančiai kultūrai į periferijas atnešti“, – sako rašytoja Renata Karvelis, pridurianti, kad visgi daug potencialių kūrėjų baidosi periferijos, nes ten reikės būti reiškiniu.
Klasikos koncertų salė.
Po dešimties metų kūrybinio darbo Kauno Šilainių rajone Rūta Lukošiūnaitė pirmą kartą tyrinės daugiabučių rajonus kituose miestuose. Drauge su Evelina Šimkute ji bendraus su Klaipėdos, Šiaulių ir Tauragės benruomenėmis.
LRT KLASIKA tęsia 6 pasakojimų ciklą, skirtą Lozoraičių metams paminėti. Koks buvo brolių Lozoraičių vaidmuo Lietuvai išsikovojant nepriklausomybę?
„Senjorų vasaros fiestos“ organizatoriai kvies senjorus ir jų artimuosius švęsti gyvenimą ir kurti pozityvią senatvę.
LRT KLASIKA pristato laidų ciklą „In the shadows“ – „Šešėliuose“, kuris pristatys Baltijos ir Šiaurės šalių muzikos kūrėjus, atsidūrusius šešėlyje.
Ved. Karolina BieliauskaitėTue, 13 Aug 2024 - 9282 - Aušra Kaminskaitė po festivalio Belgijoje: šiuolaikinis cirkas skatina tikėjimą žmonija
Kultūros publikacijų spaudoje apžvalga.
Kodėl tarpukariu šiaurinė Nidos dalis buvo vadinamai Sibiru, o pietinė – Azija?
Viekšnių vaistinėje – valstybės saugomame kultūros objekte – veikia vienas unikaliausių muziejų šalyje.
Ar gali nutikti taip, kad sparčiai plintant tarptautiniams televizijos formatams, televizija visame pasaulyje taps vienoda?
Hasselto mieste Belgijoje vyko vienas geriausių gatvės meno festivalių „Theater op de Markt“.
„Pragiedrulių“ sodyboje antrą kartą vyks nemokama jaunimo kino stovykla „Scanorama vasara“.
Vakar Prancūzijoje baigėsi Paryžiaus olimpinės žaidynės.
Domanto Razausko muzikinės naujienos.
Ved. Marius EidukonisMon, 12 Aug 2024 - 9281 - Ar jaunoji karta žino, kas yra naktigonė?
Spaudos apžvalga.
Septintą kartą Tauragės pilies menėse praūžė slemo varžybos „Slemas su ragais“.
LRT KLASIKA rugpjūtį transliuoja pasakojimų ciklą, skirtą privatiems, kūrybingų ir iniciatyvių žmonių dėka įkurtiems muziejams. Pasakojimas iš Vilniaus kalvystės muziejaus.
Įsibėgėjo vasaros turizmo sezonas. Itin daug keliautojų sulaukiama Žemaitijoje. Jos sostinė Telšiai kviečia atrasti mažąją architektūrą, suskaičiuoti po miestą besislepiančias meškas. Varniuose neseniai atidarytas restauruotas vyskupystės muziejus. Rudenį duris atvers ir Žemaičių muziejus „Alka“.
Anykščių regioninis parkas gaivina senovinį paprotį – naktigonę. Šiemet ji rengiama rugpjūčio 8-osios vakarą. Šventės ašis – arklių maudymas Šventojoje.
Užsienio kultūros spaudos apžvalga.
Vilniaus kultūros žemėlapį praturtinę Sapiegų rūmai kviečia į tarptautinę meninink(i)ų filmų parodą „Artists’ Film International“.
LRT KLASIKA su transliacijomis grįžta į Kauną.
Ved. Karolina BieliauskaitėThu, 08 Aug 2024 - 9280 - Pjesės lotynų kalba autorius Antanas Gražulis: teatro kalba yra universali
Spaudos apžvalga.
Kalbos ryto rubrikoje – kas yra dirbtinės kalbos, kam jos kuriamos ir kaip jos gali mums pasitarnauti?
Šiauliai visą savaitę gyvena prancūziška dvasia. Mieste vyksta festivalis „Šiaulių Monmartro respublika“.
Amsterdamo mokyklos muziejus – tai jau antrasis butas-muziejus Kaune, kurį įkūrė paveldo puoselėtojai Petras Gaidamavičius ir Karolis Banys. Patirti kaip tarpukariu gyveno pasiturintys miestiečiai kviečiantis butas-muziejus, kaip ir kiek seniau jų įkurtas „Art deko” muziejus, domina tūkstančius lankytojų.
Druskininkai svetingi teatrui: prasideda dešimtasis tarptautinis teatro festivalis „Sankryža“.
Vilniuje pirmąkart – tarptautinis lotyniško teatro festivalis.
„Kasablanka“, „Krikštatėvis“, „Kosminė odisėja“, „Skrydis virš gegutės lizdo“ – tai kino klasika, kurios garso takelius kūrė kino muzikos tėvai – Maxas Steineris, Alexas Northas, Ninas Rota – suformavę Holivudinį skambesį.
Net ir suskaitmenintos kultūros vertybės dažnai lieka nepasiekiamos plačiai meno vartotojų auditorijai. Tokiems skaitmeniniams objektams dažnai trūksta interaktyvumo, o suskaitmenintų muziejų lankytojams priežasties domėtis eksponatais. Kokių sprendimų pavyksta rasti?
Ved. Justė LuščinskytėWed, 07 Aug 2024 - 9279 - Du „Stasys Museum“ mėnesiai: 25 tūkst. lankytojų, dėmesys edukacijoms visiems ir kaimynams
Spaudos publikacijų kultūros tema apžvalga.
Kokius garsynus Tokijuje, Vilniuje ir Suvalkijoje aptiko menotyrininkė Agnė Narušytė?
Kazys Lozoraitis net 20 metų – nuo 1972-ųjų iki 1992-ųjų – dirbo Vatikano radijo laidų Lietuvai redakcijoje. Kaip jis pats suvokė savo darbo prasmę? Kokia buvo Vatikano radijo svarba okupuotai Lietuvai?
Kas šią savaitę skambės LRT KLASIKOS koncertų salėse?
Medijų rėmimo fondas baigė paraiškų rinkimą likusiam beveik pusės milijonų eurų finansavimui.
Kuo ypatingas Pintinių muziejus Anykščiuose?
Klaipėdoje prasideda ketvirtasis filmų peržiūrų festivalis „Klaipėdos Skrynai“.
Kokie dviejų mėnesių Stasio Eidrigevičiaus menų centro Panevėžyje veiklos rezultatai?
Ved. Marius EidukonisTue, 06 Aug 2024 - 9278 - „Tik Tok“ aktyvuota reklamos galimybė. Kaip tai keis žaidimo taisykles Lietuvoje?
Spaudos apžvalga.
Nišinių muziejų ciklo pasakojimas.
Pasaulio kultūros įvykių apžvalga.
„Tarp kultūrų“ pasakojimas.
Patvirtintas Kernavės archeologinės vietovės, įtrauktos į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, valdymo planas.
Į Kauną ir Kauno rajoną sugrįžta scenos menų festivalis „ConTempo“.
Baltijos šalyse platformoje „Tik Tok“ aktyvuota reklamos galimybė. Kaip tai keis žaidimo taisykles?
Ved. Karolina BieliauskaitėMon, 05 Aug 2024 - 9277 - Palangoje atnaujinamas „Naglis“: ko tikėtis iš būsimos regioninės filmotekos?
Spaudos apžvalga.
Žvalgomės po neatrasto ir nesuprasto menininko Audrio Purlio muziejų Molėtų rajono Svobiškėlio kaime.
Knygų apžvalga.
Esu kūrėjas flirtuotojas, sako 70 metį švenčiantis dailininkas Anatolijus Klemencovas, buvęs ilgametis Klaipėdos jūros švenčių dailininkas, piliavietės muziejaus „Kurtina” architektas, plakato meistras.
Savaitgalį prasideda jau 26-asis kamerinės muzikos festivalis „Kuršių nerija“.
Pasirašyta rangos darbų sutartis dėl Palangoje esančio kino teatro „Naglis“ sutvarkymo.
Kad dangus yra mėlynas, nereikia ir sakyti, bet ar žinote, kodėl? Tokį, rodos, paprastą klausimą pirmasis išsiaiškino airių fizikas Džonas Tindalis, gimęs būtent šią dieną, rugpjūčio 2-ąją, prieš 204-erius metus.
Šiandien — Tarptautinė romų genocido diena.
Ved. Karolina BieliauskaitėFri, 02 Aug 2024 - 9276 - Kodėl menininkai leidžiasi į jų fizinių galimybių ribas išbandančias keliones?
Spaudos apžvalga.
„Šį, imperialistinėje šalyje gimusį, vidutinio amžiaus baltaodį vyrą vargiai prispaustume prie sienos“, – apie Vienoje vykstančio „ImPulsTanz“ festivalio vadovą ir jo požiūrį į įvairovę sako scenos menų kritikė Aušra Kaminskaitė.
Rugpjūtį LRT KLASIKOS eteryje – naujas pasakojimų ciklas apie mažai žinomus muziejus. Ciklą pradeda Skirmantės Javaitytės pasakojimas apie Kaune veikiantį Brangakmenių muziejų ir tyrimų laboratoriją.
Biržuose ir vėl karaliauja opera. Apie šiandien ir rytoj pristatomas operos „Figaro vedybos“ premjeras pasakoja režisierė Karina Novikova ir dirigentas Imantas Jonas Šimkus.
Kodėl menininkai leidžiasi į jų fizinių galimybių ribas išbandančias keliones? Studijoje vieši neseniai į 180 km kelionę aplink Monblaną pėsčiomis leidęsis pianistas Justas Čeponis.
Užsienio spaudos apžvalga.
Tinklalaidės „Savas miestas“ autorių viešnagė Birštone.
Klaipėdos festivalis vėl žadins senąjį Klaipėdos elingą. Apie rugpjūčio 2 d. prasidedantį festivalį pasakoja Agnė Bukartaitė.
Ved. Rasa Murauskaitė-JuškienėThu, 01 Aug 2024 - 9275 - Kokį krūvį neša restoranai, įvertinti „Michelin“ žvaigždėmis?
Spaudos apžvalgoje — naujausias „Kultūros barų“ numeris.
Nuo rytojaus, tai yra nuo rugpjūčio 1 d., valstybinį kino finansavimą filmams platinti gavusius fiilmus privaloma pritaikyti asmenims, turintiems regos ar klausos negalią.
Kalbos rytas.
Miestas – tai ne tik istorija, bet ir dabartis. Ne tik pilys ir muziejai, bet ir dujų vamzdynai, viešojo transporto maršrutai, kasdien gimstantys ir mirštantys jo gyventojai. Naują požiūrį į tai, kaip pristatome savo aplinką, siūlo Kauno miesto muziejus, šį mėnesį atvėręs ekspoziciją rotušėje.
Kokį krūvį neša restoranai, įvertinti „Michelin“ žvaigždėmis?
Kaune atidaryta ir iki vasaros pabaigos veiks stalo teniso teisėjo Vinco Franckaičio sukuruota „Paroda skirta Paryžiaus olimpinėms žaidynėms ir Lietuvos olimpinio judėjimo šimtmečiui paminėti”.
„Įgarsintas vaizdas“.
Ved. Karolina BieliauskaitėWed, 31 Jul 2024 - 9274 - Kodėl lietuviškas kinas nesulaukia pakankamai žiūrovų dėmesio užsienyje?
Kultūrinės spaudos apžvalga.
Vertėjos, literatūros kritikės Dalios Staponkutės komentaras apie kultūrinius skirtumus tarp regionų.
Prasidėjo visą savaitę truksianti Visagino miesto šventė. Kokie svarbiausi šios šventės akcentai?
LRT Klasikos koncertų salės apžvalga.
Atliktas mažųjų Europos šalių kino industrijų tyrimas. Su kokiais iššūkiais susiduria Lietuvos kino rinka?
Antrasis LRT Klasika ciklo „Lozoraičiai“ epizodas. Kokių sunkumų diplomato S. Lozoraičio sūnums kėlė tai, kad visą okupacijos laikotarpį turėjo tik lietuviškus pasus?
Kokį unikalų gamtos ir kultūros objektą kviečia pažinti nauja Lietuvos nacionalinio muziejaus edukacija „įsiGILINAM“?
Ved. Inesa RinkevičiūtėTue, 30 Jul 2024 - 9273 - Kaip pasaulis sutiko Olimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją?
Spaudos apžvalga.
Po rekonstrukcijos duris atverti besiruošiantis Žemaičių muziejus „Alka“ jau rengia ekspozicijas.
Pasaulio kultūros įvykių apžvalga.
Domėsimės Anykščių kultūros gairėmis.
Kokie pirmieji įspūdžiai po Olimpinių žaidynių atidarymo?
Italams sunku būtų rimtai žiūrėti į vadovą, kuris į posėdį atvyksta be marškinių ir kostiumo. Bet australams visiškai priimtina, jei vadovas į darbą atmina dviračiu. O ko iš vadovų ir lyderių tikisi lietuviai? Kas apskritai skirtingose pasaulio kultūrose laikoma pagarbos verta lyderyste?
Liepos 28 – rugpjūčio 4 dienomis Marijampolėje vyksta Grigališkojo choralo savaitė.
Ved. Karolina BieliauskaitėMon, 29 Jul 2024 - 9272 - Ko tikėtis iš Paryžiaus olimpinių žaidynių?
Spaudos apžvalga.
Šią dieną prieš 30-mt metų Jungtinėse Amerikos Valstijose užpatentuotas pliušinis meškiukas. Tiesa, tik viena iš daugybės jo versijų – paties žaislo istorija greičiausiai siekia bent kelis šimtus amžių atgal. Pastarąjį šimtmetį pliušinį meškiuką daugiausia siejame su Vakarų kultūra.
Knygų apžvalga.
Vakar Šiaulių fotografijos muziejuje pristatyta kultūrologo, kraštotyrininko ir teisininko Jono Nekrašiaus olimpinėms žaidynėms skirta knyga.
Klaipėdoje prasideda 90-metį skaičiuojanti Jūros šventė.
Baigiasi LRT skaitymo maratonas.
Jau šiandien Paryžiuje įvyks vasaros olimpinių žaidynių atidarymo ceremonija.
Anykščiuose kuriasi privačios Meno galerijos. Kodėl kuriasi privačios? Kuo skirsis jų veikla?
Ved. Karolina BieliauskaitėFri, 26 Jul 2024 - 9271 - Praėjo 40 metų nuo pirmo moters išėjimo į kosmosą. Kokių pokyčių įvyko?
Spaudos apžvalga.
Užsienio kultūrinės spaudos apžvalga.
Po beveik trejus metus trukusios intensyvių atnaujinimo darbų Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) sugrįžta į kultūros gyvenimą ir kviečia lankytojus nuo liepos 25 d. vėl lankytis Vokiečių gatvėje Vilniuje esančio pastato erdvėse.
Kur šiandien keliausime su tinklalaidės „Savas miestas“ komanda?
„Kaip patogu gyventi visuomenėje, kur atvira kritika kūrybai laikoma blogo tono ženklu“, – apie neteisybę, pajaustą po vieno spektaklio ir susitikimo su kūrybine grupe, pasakoja scenos menų kritikė Aušra Kaminskaitė.
Kokie yra pagrindiniai stereotipai, susiję su moterų gebėjimais kosmoso srityje? Ar yra skirtumų tarp finansavimo, skirto vyrams ir moterims kosmoso moksle? Kaip moterų kūnai reaguoja į kosminę aplinką ir kokie specifiniai iššūkiai kyla?
Vilniaus muziejuje duris atvers nauja paroda „Nepatogus Vilnius”. Šia paroda kviečiama grįžti į tikrovę, patreniruoti empatišką žvilgsnį, atsikratyti išankstinių nuostatų ir net nepatogų miestą priimti kaip savą.
Telšiuose surengta jubiliejinė medalininkų stovykla. Šiųmetė skirta medalininkams ir stovyklos jubiliejui. Tad menininkai kuria medalius įvairiomis temomis. Šiemet bus iš bronzos išlietas ir stovyklos 40-mečiui skirtas varpas.
Liepos 25-27 dienomis, Nidos kurorte vyksiantis festivalis „Nida Jazz Maratonas“ sukvies daugybę džiazo mėgėjų, siūlydamas nepakartojamą muzikos ir gamtos sintezę.
Ved. Justė LuščinskytėThu, 25 Jul 2024 - 9270 - Stasiui Eidrigevičiui – 75. Kokių jo gyvenimo istorijų dar nežinome?
Spaudos apžvalga.
Kalbos ryto rubrikoje – apie lietuviškų sporto šakų pavadinimų kilmę bei istoriją.
Kauno tvirtovės VI forte lankytojai kviečiami pamatyti kareivines, parako sandėlius, centrinę poterną, praeiti antruoju gynybiniu žiedu ir apžvelgti kairinį puskaponierių, į kurį vedama itin retai. Ypatingo dėmesio ekspozicijoje sulaukia iš Ukrainos karo lauko atgabentas tankas.
Japonų rašytojai Banana Yoshimoto – 60. Koks šiuolaikinės japonų literatūros populiarumas yra Lietuvoje?
KTU studento pasiekimas – žaidimas vaikams, skatinantis susipažinti su Austrija.
Atrinkti „Expo 2025 Osaka“ Baltijos paviljono dizaino idėjos konkurso TOP 3 projektai.
Laidoje „Įgarsintas vaizdas“ šįkart – apie naujausio Martino Scorcesės filmo „Mėnulio gėlių žudikai“ garso takelį, kuris perteikia beveik keturių valandų epinio pasakojimo emocinį peizažą laukiniuose vakaruose.
Stasiui Eidrigevičiui – 75. Aistės Diržiūtės-Rimkės teksto apžvalga.
Ved. Justė LuščinskytėWed, 24 Jul 2024 - 9269 - Kokius kismus atras skirtingos tyrėjų kartos „Literatūros salose“?
Spaudos apžvalga.
Žagarės sinagogoje atidaryta Amerikos lietuvio menininko Andrew Mikšio fotografijų paroda „BAXT“. Nuotraukose - Žagarėje ir kitur gyvenusių romų portretai, jų gyvenamoji aplinka. Tai daugiau, kaip 20 metų trukęs menininko projektas. Prieš dvejus metus paroda buvo pristatyta MO muziejuje ir siekė apmąstyti romų situaciją Lietuvoje ir Europoje iš meninės, istorinės, socialinės perspektyvos.
„Kol vienos valstybės – tarp jų ir Lietuva – nacionalinėms uniformoms dėmesio beveik neskiria bei atletus rengia principu „kad būtų patogu, pigu ir nedarytų per daug gėdos“, kitos nebijo drąsesnių dizaino sprendimų bei uniformas suvokia kaip būdą atkreipti pasaulio žiniasklaidos dėmesį dar iki pirmųjų medalių dalybų“, –apie olimpines uniformas sako mados žurnalistė Deimantė Bulbenkaitė.
Klasikos koncertų salė.
Lietuvos literatūros studentai, doktorantai, dėstytojai ir mokslininkai rinksis į akademinį vasaros seminarą „Literatūros salos“.
MO muziejaus kino salė prisipildys eksperimentinio kino, performansų ir kiną, kaip ritualą, išpažįstančių žiūrovų – vyks eksperimentinio kino festivalis „Suspaustas laikas“.
Šiandien, liepos 23-ąją, minėdama Vatikano radijo lietuviškosios redakcijos ilgamečio bendradarbio Kazio Lozoraičio 95-ąsias gimimo metines, LRT KLASIKA pradeda transliuoti 6 pasakojimų ciklą, skirtą Lozoraičių metams.
Ved. Karolina BieliauskaitėTue, 23 Jul 2024 - 9268 - Vienoje vyksta tarptautinis šokių festivalis ImPulsTanz. Koks jo meninis lygmuo?
Spaudos apžvalga.
Pasaulio kultūros apžvalgoje: plačiai pasklidusių nuotraukų, užfiksavusių pasikėsinimą į buvusį Jungtinių Valstijų prezidentą Donaldą Trump‘ą, analizė bei po to sekusių kontraversiškų pasisakymų pasekmės.
„Poezija yra sielos muzika – tai viena iš aukščiausių saviraiškos formų“, – sako poetė Aistė Armonavičienė. Ji Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatė savo naujausią knygą „Aš – meilės avataras“.
Ar vėlavimas – labai baisus įžeidimas? Kiek vėluoti mandagu? Prieš kiek laiko reikėtų pradėti planuoti darbus? Kada jau per vėlu keisti planus? Šie klausimai dažnai tampa nesusipratimų ir netgi nesutarimų pagrindu, ypač bendraujant su žmonėmis iš kitų kultūrų.
Sostinė mažiesiems ir paauglėjantiems vilniečiams paruošė „Išeik į kiemą“ naują kelionę-žaidimą Šnipiškėse.
Džiazui tinka pirmadienis: po atviru dangumi – trys gyvi pasirodymai.
Naujienos iš ImPulsTanz – Vienos tarptautinio šokių festivalio.
Domanto Razausko muzikiniai atradimai.
Ved. Justė LuščinskytėMon, 22 Jul 2024 - 9267 - Kodėl vasarą auga nelegalaus turinio vartojimas?
Spaudos apžvalga.
Mažas žingsnelis žmogui, didelis šuolis žmonijai – ši garsi frazė lydi bene ryškiausią Žemės gyventojų pasiekimą kosmose. Prieš 55-erius metus, 1969-ųjų liepos 20-ąją, žmonės pirmąkart išsilaipino Mėnulyje. Nuo to laiko misijų į Žemės palydovą vykdyta gana nedaug, tačiau pasaulis ruošiasi naujam etapui – artimiausiais metais vėl išsiųsti žmones į Mėnulį.
Knygų apžvalga.
Univermagai, kultūros centrai ir kiti XX a. perlai – kokia ateitis jų laukia? Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Architektūros fakulteto bendruomenė organizavo kūrybinį projektą moksleiviams „Netobulas Modernizmas“.
Liepą kai kuriose piratinėse interneto svetainėse kone dvigubai išauga nelegalaus turinio vartojimas, o didžioji dalis ieško filmų, serialų laidų ar sporto transliacijų.
Į Šiaulius sugrįžo žodžio ir muzikos festivalis „Ir ežeras turi ausis“. Ketvirtasis festivalis meno mylėtojus suburs keliose skirtingose erdvėse prie vandens.
Skulptūros ir vitražo centras kviečia į jau šeštąjį Meno festivalį! Festivalio programoje lankytojų lauks atviros centro rezidentų studijos, parodos, ekskursijos, įvairūs meniniai užsiėmimai bei muzikos scena su gyvais pasirodymais.
Ved. Karolina BieliauskaitėFri, 19 Jul 2024 - 9266 - Kaip šiandien atrodo kultūros sektoriaus darbo rinka?
Spaudos apžvalga.
Užsienio kultūrinės spaudos apžvalga.
Šiaulių regione vyksta jau kelerius metus besitęsiantis projektas „Bažnyčių naktys“.
Kur šiandien keliausime su tinklalaidės „Savas miestas“ komanda?
Kino kritikas Dmitrij Gluščevskij apžvelgia naujausią Jorgos Lantimo filmą „Malonės rūšys“.
Lietuvos ansamblių tinklas ir „International Ensemble Modern“ akademija pristatys kompozitorės Pauline Oliveros kūrybą.
Staškūniškio Arklių pašto stotį, statytą beveik prieš du šimtus metų, nuo visiško sunykimo išgelbėjo tai, kad buvusios stoties pastatai nėra valstybės saugomų kultūros paveldo objektų sąraše. Ir, žinoma, istoriją mylintys, šiek tiek avantiūristiški žmonės.
Kultūros sektoriaus darbo rinkos apžvalga.
Ved. Justė LuščinskytėThu, 18 Jul 2024 - 9265 - Filantropija Lietuvoje: kaip užtikrinti verslo paramą kultūrai?
Spaudos apžvalga.
Šilalėje vyksta kasmetinė stovykla „Etnokultūrinės kūrybinės dirbtuvės“.
„Kalba yra būdas skirti dėmesio“, – sako viešojo kalbėjimo ekspertė Neringa Bliūdžiūtė.
Kauno IX forto muziejus kviečia į tarptautinę mokslinę konferenciją „80-čiai metų nuo Kauno geto sunaikinimo praėjus – ką atsimename, ko pasimokėme?“.
Paroda VIETINIAI prasideda naujas Contour Art Gallery etapas – ji pirmą kartą nuo galerijos veiklos pradžios įsikuria nuolatinėje erdvėje — Dūmų fabrike.
Baigėsi daugiau nei du mėnesius trukęs komercinio NT plėtros ir valdymo bendrovės „Baltisches Haus“ paramos konkursas, skirtas kultūros ir menoorganizacijoms.
Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro (LVSO) salės interjeras, sukurtas Mariaus Mateikos ir Indrės Ankudavičienės, pateko tarp finalininkų architektūros „Oskarais“ vadinamame WAF (World Architecture Festival) konkurse.
„Įgarsintas vaizdas“.
Ved. Karolina BieliauskaitėWed, 17 Jul 2024 - 9264 - Lėtasis turizmas Lietuvoje: jį propaguojantys yra tarsi „baltos varnos“
Spaudos apžvalga.
„Esame įtikinti, kad nuolatinė laiko stoka – normalu, o prokrastinacija ir laiko švaistymas – ne. Šiuo požiūriu, blogai buvo visuomet“, – svarsto filosofas Aldis Gedutis.
Lietuvių literatūros klasikas Balys Sruoga itin mėgo keliauti. Po Lietuvą aktyviai važinėjo savo automobiliu „Fiat“. Tačiau mažai kas žino, kad Balys Sruoga buvo aistringas kalnų entuziastas.
Pristatomi svarbiausi LRT KLASIKOS koncertai.
Ar lėtasis turizmas Lietuvoje turi perspektyvų?
Visą vasarą tęsis Šiauliuose liepos pradžioje prasidėjęs Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalis.
Pristatyta pirmoji Igorio Zujevo poezijos knyga „Urbanistiniai prisilietimai“, kurią apipavidalino iliustratorė Laura Pilac. Du zarasiškiai, du jauni kuriantys žmonės, šiuo metu gyvenantys Vilniuje, savo kūryboje prabyla apie išgyvenimus ne tik sostinėje, bet taip pat ir namų įvaizdžio, traukos bei ilgesio motyvais.
Ved. Justė LuščinskytėTue, 16 Jul 2024 - 9263 - „Festivalis iš miesto širdies į kiekvieno širdį“ – „Midsummer Vilnius“ ruošiasi 10-mečiui
Spaudos apžvalgoje — naujausias „Metų“ numeris.
Visame pasaulyje žinomas amerikiečių televizijos serialas „Draugai” išpopuliarino pasirinktos šeimos sampratą. Ji įtvirtina įsitikinimą, kad šeimos narius galima rinktis pagal bendrus interesus, nes kraujo ryšiai negarantuoja artimų santykių ir netgi jiems neįpareigoja. Bet ši samprata vertybiškai priimtina ne visoms visuomenėms. Kodėl?
Pažinti šiuolaikinę akvarelę jau 10 kartą kviečia tarptautinė akvarelės bienalė „Baltijos tiltai“.
Prasideda festivalis „Midsummer Vilnius“.
Garsų pasaulis „LRT RADIJO akademijoje“.
Pasaulio kultūros įvykių apžvalga.
Šeštadienį Nidoje prasidėjo ir visą šią savaitę vyks 28-asis tarptautinis Thomo Manno festivalis.
Domanto Razausko muzikiniai atradimai.
Ved. Karolina BieliauskaitėMon, 15 Jul 2024 - 9262 - Panevėžio slemeriai: kultūra gali gimti bet kur, jei tik turi fantazijos
Spaudos publikacijų Kultūros tema apžvalga.
Kaip Nikolo Tesla indėlį į technologijų vystymąsi vertina mokslininkai ir kaip dar prieš šimtmetį kilusios idėjos įgyvendinamos dabar?
Klaipėdoje prasideda jau aštuntus metus organizuojama pianistų vasaros akademija „Klaipėda piano masters“.
Dovilė Kuzminskaitė apžvelgia aptaria Cate Quinn detektyvinį romaną „Juodosios našlės“ ir Hernano Diazo romaną „Pasitikėjimas“.
Šiandien Vilniuje vyks Prezidento Gitano Nausėdos priesaikos ceremonija. Ko joje tikėtis ir kokios istorinės prezidentų ceremonijos?
Vyriausybė patvirtino M. K. Čiurlionio 150-ųjų gimimo metinių minėjimo nacionaliniu ir tarptautiniu mastu 2024–2026 metais veiklos planą.
Gargžduose šiandien ir rytoj vyks konferencija ir performansas pavadinimu „Sapnas“. Ką sapnuoti kviečia gargždiškiai?
Kelmės rajone visą savaitę vyksta kūrybinė stovykla – festivalis „Užventis mene“.
Panevėžyje meno platforma „Fazė“ pradeda savo sezoną, kviesdama į slemo vakarą turguje.
Ved. Marius EidukonisFri, 12 Jul 2024 - 9261 - Kauno vicemeras: dvejus metus modernizuota Kauno rotušė autentikos neprarado
Spaudos apžvalga.
Užsienio kultūrinės spaudos apžvalga.
Kasmetinis Bijotų dvaro festivalis šiemet prasidėjo teatrų sueigos renginiu. Kaip gyvena mėgėjų teatrai regionuose?
Kur šiandien keliausime su tinklalaidės „Savas miestas“ komanda?
Tokijuje vyksta Tennoz art week. Kuo jis svarbus Japonijai?
Vilniaus erdvėse prasideda jau septintą kartą Menų spaustuvės rengiamas tarptautinis gatvės menų festivalis SPOT. Kokį poveikį gatvės menas daro miesto kultūrai?
Pokalbis su Jungtinėse Amerikos valstijose lietuvybę puoselėjančiu kompozitoriumi, dirigentu Kęstučiu Daugirdu apie tai, kas sieja ir skiria Dainų šventes Lietuvoje ir Jungtinėse valstijose, ir kaip lietuviai už Atlanto puoselėja liaudies dainas.
Gerokai pasikeitusi ir atsinaujinusi Kauno rotušė, po dviejų metų pertraukos, jau kviečia pirmuosius lankytojus. Kaip naujai ji bus įveiklinta?
Ved. Justė LuščinskytėThu, 11 Jul 2024 - 9260 - 2025 m. dėmesys senosioms liaudies dainoms. Skulptūros Alytuje pagal Matučio eiles
Susipažįstame su spaudos publikacijomis kultūros tema.
Kokia gali būti kalbos ir elektroninės muzikos sintezė?
Kaip atsirado žymiausios muzikinės temos kine ir kaip tęsiamos jų kūrimo tradicijos?
Alytuje šiandien prasideda 6-asis skultprūos simpoziumas „Dar noriu pabūti“.
2025-ieji paskelbti Lietuvos dainų 200-mečio metais.
Tautodailininkai pastebi, kad kasmet mažėja kuriančių iš medžio.
Trečią kartą Šventojoje vyks gatvės teatrų festivalis.
Jau 17-ą kartą į į Rokiškį kviečia Rokiškio klasikinės muzikos festivalis.
Ved. Marius EidukonisWed, 10 Jul 2024 - 9259 - „ArtVilnius“ — 15 metų: iš pradžių žmonės ėjo kaip į parodą, dabar – kaip į mugę
Spaudos apžvalgoje — „Kaunas pilnas kultūros“ numeris.
Ar gali būti, kad mieste kultūros renginių pasiūla viršija paklausą? Kokia kultūros renginių situacija Anykščiuose?
Deimantės Bulbenkaitės komentaras.
Klasikos koncertų salė.
Prieš 15 metų įvyko pirmoji „ArtVilnius“ mugė. Kaip per šiuos metus kito mugė bei lankytojų požiūris į meno kolekcionavimą?
„Nenustoju būti vaiku, nes man viskas labai smalsu, daug kas traukia. Visada turiu nuostabų žvilgsnį į pasaulį, į žmogų“, – sako Indrė Klimkaitė iš Zarasų rajono. Smalsumas ir atidumas žodžiui moterį atvedė į grožinės literatūros vertimą.
Prasideda „Gilios upės tyliai plaukia“.
Italijoje jau 54-tą kartą vykstantis Santarkanželo tarpdisciplininis festivalis šiandien laikomas vienu svarbiausių ir šiuolaikiškiausių meno vyksmų Europoje.
Ved. Karolina BieliauskaitėTue, 09 Jul 2024 - 9258 - Kernavės ateitis: klimato kaitos, apsaugos nuo vizualinės taršos ir tvarumo iššūkiai
Susipažįstame su spaudos publikacijomis kultūros tema.
Pasaulio Kultūros naujienos.
Ką žmogui dovanoja miško terapija?
Kaip skirtingose visuomenėse užsitarnauti pagarbą?
Liepos 7 dieną paminėtas Kernavės archeologinės vietovės buvimo UNESCO Pasaulio vertybių sąraše 20-metis.
Kauno rajono muziejuje Raudondvario pilyje atidaryta jau trečioji šiemet paroda iš Samuelio Taco litvakų meno kolekcijos.
Prancūzijoje baigėsi Parlamento rinkimai
Domanto Razausko muzikinės naujienos.
Ved. Marius EidukonisMon, 08 Jul 2024 - 9257 - „DJ klasė“ Visagine burianti alternatyvios kultūros bendruomenę ir „Malonny“ darbai Lvive
Kultūros publikacijų spaudoje apžvalga.
Kodėl dabartiniai klausymosi įpročiai gali apriboti mūsų smegenų plastiškumą?
Jau dvidešimtą kartą muzikos ir šiuolaikinio šokio kūrėjai provokuos Nidos bei Preilos erdves tarptautiniu muzikos festivaliu „N žemė“.
Vytauto Bikulčiaus knygų apžvalga.
Visagino Kultūros centras miesto jaunimą pakvietė į projektą „DJ klasė“.
Kaip finalinio Dainų šventės vakaro „Kad giria žaliuotų“ programą vertina chorinės muzikos profesionalai?
Kas paskatino dvyliktoką Tomą Valiūną parašyti detektyvą „Lažybos prie karsto“.
Menininkas Ray Bartkus kartu su kolegomis Lvive pristato savo kūrybinį projektą.
Ved. Marius EidukonisFri, 05 Jul 2024 - 9256 - Kaip liaudies dainos susipina su naujausiomis technologijomis?
Spaudos apžvalga.
Operą galima drąsiai vadinti genialiu japoniškomis tradicijomis grįstos šekspyriškos dramaturgijos pavyzdžiu“, – apie Puccini’o kūrinį „Madam Baterflai“ sako režisierius Kęstutis Jakštas, realizuojantis šią jaunos merginos dramą festivalyje „Operetė Kauno pilyje“.
Aušros Kaminskaitės teatro apžvalga.
Vilniaus Gedimino technikos universiteto studentai bei partneriai iš užsienio, pasitelkę naujausias išplėstinės realybės technologijas ir dirbtinio intelekto įrankius, sukūrė 7 lietuvių liaudies dainų audiovizualines interpretacijas.
„The Rooster Gallery“ kviečia į grupinę galerijos atstovaujamų menininkų parodą „Braškytė“, švenčiančią besibaigiantį braškių sezoną.
Šią savaitę baigėsi 4-asis operos ir baleto vasaros festivalis „LNOBT Open“, kurio metu Valdovų rūmų kieme žiūrovai turėjo galimybę pamatyti garsios šveicarų trupės „Béjart Ballet Lausanne“ spektaklius.
Užsienio kultūrinės spaudos apžvalga.
Tinklalaidė „Savas miestas“ pristato naują sezoną.
Ved. Karolina BieliauskaitėThu, 04 Jul 2024 - 9255 - Gvidas Raudonius apie socialinį keramikos projektą: žmogus kuria jam būdingą tikrovę
Kultūros publikacijų spaudoje apžvalga.
Kaip sutartinėmis kuriama bendrystė ir kokios paslaptys slypi jų tekstuose?
Kaip per dešimtmetį kine pasikeitė Ludwigo Göranssono kuriama muzika?
Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios bokšto karilione prasideda VIII-asis Vilniaus kariliono festivalis.
Kaip keramika padeda socialiai jautrioms grupės kurti savo pasaulį?
Dainų šventė šiandien ne tik Ansamblių vakaras, tačiau ir Teatro diena.
Kas nulemia tai, koks bus knygos viršelio dizainas? Kokių taisyklių laikosi viršelių kūrėjai?
Panevėžiečių šeima liepos 6-ąją kels bures kelionei aplink pasaulį savo atnaujintu burlaiviu.
Ved. Marius EidukonisWed, 03 Jul 2024 - 9254 - Aušra Kaminskaitė: Avinjono teatro festivalis yra apie pastovumą, o ne apie išskirtinumą
Spaudos apžvalga.
Komentaras apie tai, kaip vartojame žodžius ir įtvirtiname smurto formas prieš tam tikras meno šakas.
„Būtent Giedraičiams ir esame už viską dėkingi, kad toks mažas bažnytkaimis turi tokią gražią ir seną istoriją. Mes norime skleisti žinią, kad tai – palaimintojo Mykolo Giedraičio kraštas“, – sako Kristina Degutienė, Videniškių vienuolyno muziejaus muziejininkė.
Pristatomi svarbiausi LRT KLASIKOS savaitės koncertai.
Per 40 institucijų Lietuvoje naudosis nauja plagiato aptikimo sistema – galės aptikti ir dirbtinio intelekto pėdsakus.
Po trisdešimties metų atkurta Ramybės Glinskytės ir Gintaro Znamierowskio paroda „Ateities nuojauta“.
Kolegė Ieva Radzevičiūtė kviečia susipažinti su Dainų ir šokių ansambliu iš Utenos „Vieversa”.
Naujosios LRT KLASIKOS tinklalaidės „Mąstymo žemėlapis“ pristatymas.
Naujienos tiesiai iš Avinjono teatro festivalio.
Ved. Justė LuščinskytėTue, 02 Jul 2024 - 9253 - MRF vadovas apie likusius 0,5 mln. eurų: ekspertai pasigedo paraiškų kokybės
Susipažįstame su spaudos publikacijomis kultūros tema.
Pasaulio kultūros įvykių apžvalga.
Jau šį pirmadienį po įvairias Vilniaus erdves pasklis 30-asis Kristupo festivalis.
Ką iš tikrųjų reiškia gyventi pagal posakį „Work hard and play hard”? Kokias visuomenės kultūrines vertybes jis atspindi?
Medijų rėmimo fondas skelbia papildomą konkursą beveik 0,5 mln. Eurų paramai paskirstyti.
Tęsiame pasakojimųū ciklą 100 balsų 100-mečio Dainų šventei.
Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje atidaroma didžiausia Lietuvoje, per 1500 geriausių šiuolaikinių tautodailininkų kūrinių pristatanti paroda „Iš šerdies“.
Domanto Razausko muzikinės naujienos.
Ved. Marius EidukonisMon, 01 Jul 2024 - 9252 - Pinjeto kino festivalyje įvertinta lietuvė: Italijoje į viską reikia žiūrėti su ironija
Kultūros publikacijų spaudoje apžvalga.
Kas yra Broka zona ir kaip ji prisdėjo pire tolimesnių smegenų tyrimų?
Anykščių Antano Baranausko ir Antano VIenuolio-Žukausko muziejui saugoti bus perduodamas autentiškas Antano Baranausko smuikas.
Elžbieta Banytė apžvelgia Gertrude Stein knygą „Alice B. Toklas biografija“ ir Davido Lyncho ir žurnalistas Kristine McKenna bendrą darbą „Sapnų kambarys“.
Valkininkuose įvyks pirmasis šiuolaikinio meno festivalis „Sūkuriai“.
Buvusi Ukrainos švietimo ministrė, nevyriausybinės organizacijos „SavED“ vadovė Anna Novosad pasakoja, kad dėl Rusijos atakų Ukrainoje neįmanoma užtikrinti saugaus mokymos proceso, o šalyje sunaikinta kas septinta mokykla.
Į Klaipėdą kviečia tarptautinis nematerialaus kultūros paveldo festivalis „Lauksnos“.
Vilniuje duris atveria nauja kultūrinė erdvė „Retrito Smarsas“
VII-ajame Pinjeto filmo festivalyje pripažinimo sulaukė režisierė Margarita Bareikytė.
Ved. Marius EidukonisFri, 28 Jun 2024 - 9251 - Matijošaičio idėją kritikuojantys kauniečiai: Brazauskas yra antonimas Kaunui
Spaudos apžvalgoje — naujausias „Kultūros barų“ numeris.
Jubiliejinė visos Lietuvos dainų šventė birželio 29-ąją bus atidaryta Kauno dainų slėnyje, kur vyks Dainų diena „Miškais kalnai žaliuoja“. Beveik 4000 atlikėjų – choristų ir šokėjų – pasimatuos ką tik baigtą atnaujinti estradą, o dar daugiau žiūrovų – naujas Dainų slėnio tribūnas.
Po pasaulį pasklidusiems lietuviams 100-ečio Dainų šventė taip pat rūpi, ir visai nesvarbu, kur jie gyventų. Lietuvos dainų šventė visada laukiama, kaip tautą burianti, vienijanti, tradicijas gaivinanti balsų jūra ar galinga sutartinė.
Nepriklausomo pilietinio judėjimo Kaune platforma „Mes nepavargsim“ skelbia naują akciją: paminklo apie paminklą Algirdui Mykolui Brazauskui konkursą.
Birželio 27 dieną Kauno Žalgirio arenoje į kasmetinę konferenciją „Global Lithuanian Leaders Summer Gathering” susiburs daugiau nei 200 globalių Lietuvos profesionalų.
Užsienio kultūros įvykių apžvalga.
Klaipėdoje vyks Tarptautinis nematerialaus kultūros paveldo festivalis „Lauksnos“ - vienintelis tokio pobūdžio tęstinis renginys Lietuvoje ir Europoje, skirtas pristatyti UNESCO saugomus nematerialaus kultūros paveldo žodinės ir muzikinės kultūros, unikalaus liaudies meno pavyzdžius.
Jungtinėse Amerikos valstijose Jeilio universitete vykusioje konferencijoje, skirtoje Baltijos studijoms, buvo pristatyta ir prieš kelerius metus išleista knyga „Lietuvos architektai pasakoja apie sovietmetį: 1992 m. įrašai“.
Ved. Karolina BieliauskaitėThu, 27 Jun 2024 - 9250 - Arvydas Vaitkus žino geriau. Kultūros ekspertų patarimai Klaipėdoje liko neišgirsti
Kultūros publikacijų spaudoje apžvalga.
Kaip mūsų dienomis užrašomas folkloras ir kaip rengiamos folkloro ekspedicijos?
Kaip per Damieno Chazellės ir Justino Hurwitzo darbus susipažįstame su muzika, formavusia XX-XXI amžių pop kultūrą?
Istorinėje Lietuvos Respublikos prezidentūroje veikia paroda „Kauno getas: tikrovė ir atmintis“, skirta Kauno geto sunaikinimo 80-mečiui.
Paskelbtame 2024-ųjų Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Garbės sąraše Justinas Žilinskas, Aušra Kiudulaitė ir Raimonda Jonkutė Sandberg.
Klaipėdos miesto savivaldybė paskirstė paramą kultūros projektams uostamiestyje. Paskirstyta 1,3 mln. Eurų, tačiau stebina, kad finansavimo negavo Klaipėdos festivalis, jubiliejinis animacinių filmų ir videožaidimų festivalis BLON.
Valdovų rūmų Didžiajame kieme prasideda ketvirtasis Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vasaros festivalis „LNOBT Open“.
Kuratoriai ir kūrybinė komanda pastarąjį pusmetį kruopščiai ruošę Pasaulio žemaičių dailės parodą gali su palengvėjimu atsikvėpti – pirmieji lankytojų atsiliepimai pranoksta lūkesčius. Paroda, gimusi Sąjūdžio metais, atverta devintąjį kartą.
Ved. Marius EidukonisWed, 26 Jun 2024 - 9249 - Budė – Europos kultūros sostinė. Kokios kritikos susilaukia iš vietos bendruomenės?
Spaudos apžvalga.
Kaip ir kodėl kuriami priešai? Apie kraštutinės dešinės jėgų įsigalėjimą Europoje dabar ir prieš 100 metų. Apie tai – Tomos Gudelytės komentaras.
Naujo ciklo „Tarp kultūrų” antrasis pasakojimas. Lietuvos romė Božena klientui iš Švedijos bandė parduoti savo bendruomenės moterų pagamintus rankdarbius. Kokie kultūriniai skirtumai jai pakišo koją, pasakoja Aistė Ptakauskė.
Pristatomi svarbiausi LRT KLASIKOS savaitės koncertai.
MO muziejaus ir Britų tarybos projektas tautinių mažumų mokyklos moksleivius padrąsino kalbėti lietuviškai.
Garsūs žaidėjų bendruomenės vardai sako, jog vadinamųjų „geimerių“ kultūra keičiasi ir žaidėjų bendruomenė Lietuvoje plečiasi.
Šviežiausi įspūdžiai iš Europos kultūros sostinės – Budės.
Domanto Razausko muzikinės naujienos.
Ved. Justė LuščinskytėTue, 25 Jun 2024 - 9248 - Filmo „Atsitiktinė prezidentė“ režisierius: turime būti vieningi, kad nuverstume tironiją
Kultūros publikacijų apžvalga.
Birželio 20-ąją, 130-ąjį gimtadienį būtų šventęs amerikiečių chemikas Loidas Augustas Holas, kuris prisidėjo prie šiandieninių būdų, kaip užtikrinti, kad maisto produktai kuo ilgiau liktų švieži ir neprarastų savo gerųjų savybių.
Ukmergėje prasideda tris dienas truksiantis baltiškos kultūros ir ekstremalios muzikos festivalis „Kilkim žaibu“.
Eglės Baliutavičiūtė apžvelgia Don DeLillo romaną „Baltasis triukšmas“ ir Rumaan Alam romaną „Palikite pasaulį užmaršty“.
Šilutėje prasideda festivalis „Keliaujanti vėtrungė: tikėjimas, legendos ir knygų milžinai“.
Dokumentinio filmo „Atsitiktinė prezidentė“ apie Sviatlaną CIchanouskają režisierius Mikeas Lerneris sako, kad filmai yra vienas iš pasipriešinimo įrankių. „Mums labai pasisekė, kad galime tai daryti, ir mes tikrai suvokiame, kokia garbė yra dirbti tokį darbą. Mes į šitai žiūrime rimtai. Mūsų kompanijai tai nėra tik dar viena eilinė istorija. Tai yra toks dalykas, dėl kurio paklausęs savęs, ką nuveikei gyvenime, galėtumei didžiuotis“, - sako M. Lerneris.
Kodėl svarbu rinkti tautosaką ir kokie motyvai skatina tą daryti?
Kokie Šiuolaikinio šokio asociacijos edukacinės programos „Stebėjimai“ organizatorių, kuratorių ir dalyvių pastebėjimai?
Kuo šiandien gyvena viena iš Europos kultūros sostinių 2024 Budė?
Ved. Marius EidukonisFri, 21 Jun 2024 - 9247 - Kas sutalpinta trijuose tomuose apie Lietuvos kiną?
Spaudos apžvalga.
Vilniečiai ir miesto svečiai, kiekvieną vasaros penktadienio vidurdienį eidami pro Aušros Vartus, kviečiami pusvalandžiui stabtelti ir pasiklausyti unikalaus pietų meto vargonų ir kamerinės muzikos koncerto.
Kodėl Lietuvoje vis dar mažai rašoma apie šiuolaikinį cirką ir kokius dėmesio vertus cirko spektaklius, rodytus Tarptautinio šiuolaikinio cirko festivalyje „Cirkuliacija”, apžvelgia scenos menų kritikė Aušra Kaminskaitė.
Užsienio kultūrinės spaudos apžvalga.
Vilniuje prasidėjęs Kultūros keliams skirtas tarptautiniame seminaras. Jis Europoje surengtas pirmą kartą ir yra vienas iš oficialių Lietuvos pirmininkavimo Europos Tarybos ministrų komitetui renginių.
„Kultūrų ritmu“ – tai idėja, kad skirtingos kultūros turi savo unikalius ritmus, atspindinčius jų tradicijas, patirtis ir saviraišką.
Naujus pasąmonės portalus į sielos, dvasios ir kūno gyvybingumą bei sąmoningumą performanse „Viduje“ kurianti aktorė Gintarė Šmigelskytė teigia, kad šiuo kūriniu siekia įkūnyti tai, kas nematoma, neapčiuopiama, bet ką išgyvena ir jaučia visi.
Pristatoma knyga „Lietuvos kinas. Laiko slenksčiai, raidos ženklai“.
Kaip vasarą pradeda leisti Lietuvos moksleiviai?
Ved. Karolina BieliauskaitėThu, 20 Jun 2024
Podcasts semelhantes a Ryto allegro
- Global News Podcast BBC World Service
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- Tiempo de Juego COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR
Outros Podcasts de Sociedade e Cultura
- Mørkeland Camilla og Kristine
- Эхо Москвы Feed Master by Umputun
- Μικροπράγματα LIFO PODCASTS
- Archaeostoryteller, με τον Θόδωρο Παπακώστα pod.gr
- My Italian Podcast MyItalianPodcast
- Mil etter mil - en podcast om bil Finansavisen
- Fængsel DR
- HENLAGT - Espen Lee & Andy Larsgaard Henlagt AS
- En beklagelig fejl DR
- Literatūros akiračiai LRT
- TED Talks Daily TED
- C dans l'air France Télévisions
- Audio libri e Audio racconti Artisti Fuori Posto
- Strefa 52 Strefa 52
- Incredibile Italia Dr Podcast Audio Factory Ltd
- LEGEND Guillaume Pley
- Relatos de la Noche Sonoro | RDLN
- ملفات بولـيسية Medi1 Podcast
- Powtórka z Rozrywki Wybrał: Z. Zeranski
- Affaires sensibles France Inter