Filtrar por gênero
Podcast Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa, eseisty, znanego m.in. z anteny Radia TOK FM, autora m.in. książek ”Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013), ”Co robić przed końcem świata” (2021). ”Ucieczka od bezradności” (2021) oraz ”Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii” (2022).
- 213 - #200 Co się stało w USA (i co z tego dla nas wynika)? Rozmowa z dr. Bogdanem Balickim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Bogdan Balicki, literaturoznawca z Katedry Badań nad Nauką, Techniką i Społeczeństwem Wydziału Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. A rozmawiamy o przyczynach wygranej Donalda Trumpa. Rozmawiamy także o specyfice amerykańskiej polityki. O tym, dlaczego Demokraci przegrali. O języku racjonalności i moralności. O różnicach pomiędzy konserwatyzmem a liberalizmem. O kryzysie lewicy. O tym, jak sytuacja amerykańska ma się do europejskiej, a w szczególności polskiej. O nadchodzących polskich wyborach prezydenckich oraz ewentualnych analogiach polskiej i amerykańskiej sceny politycznej. O polaryzacji, teoriach spiskowych i nienawiści – po obu stronach politycznej barykady. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 17 Nov 2024 - 2h 00min - 212 - #199 Śmierć w historii i kulturze. Rozmowa z prof. Arkadiuszem Stempinem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Arkadiusz Stempin, historyk i politolog związany z Uczelnią Korczaka w Warszawie i Uniwersytetem we Freiburgu. A rozmawiamy o śmierci w historii i kulturze. Rozmawiamy także o tym, jak historia patrzy na śmierć. O różnych sposobach i szkołach uprawiania historii. O tym, czym była „dobra śmieć” i co się z nią stało pod wpływem pierwszej i drugiej wojny światowej. O znaczeniu tych wydarzeń i ich skutkach dla życia jednostkowego i społecznego. O wycofywaniu się religii, laicyzacji i medykalizacji śmierci. O wypieraniu i zakłamywaniu śmierci. O tym, co ze śmiercią i naszym stosunkiem do niej mają wspólnego westerny, filmy sensacyjne i horrory. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 03 Nov 2024 - 2h 02min - 211 - #198 Czy Jezus zmartwychwstał (i co by to w ogóle miało znaczyć)? Rozmowa z ks. dr. Eligiuszem Piotrowskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości ks. dr Eligiusz Piotrowski, teolog, były wiceprezydent Europejskiego Stowarzyszenia Teologów Katolickich, autor m.in. (kontrowersyjnej) książki „Początki wiary w zmartwychwstanie Jezusa” (2022). A rozmawiamy o tym, czy Jezus zmartwychwstał (i co by to w ogóle miało znaczyć). Rozmawiamy także o rozmaitych teologicznych koncepcjach zmartwychwstania. O krytykach tych koncepcji. O historycznych, antropologicznych, socjologicznych, filozoficznych, psychologicznych oraz teologicznych ujęciach religii oraz idei religijnych. O różnicach i podobieństwach pomiędzy nimi. O tym, czym jest chrześcijaństwo i jaka jest jego istota. O tym czy św. Paweł miał rację, że jeśli Jezus nie zmartwychwstał nauczanie chrześcijańskie jest „daremne”, a wiara „próżna”. O tym czy teologia wymaga gruntownej rewizji, a może nawet rewolucji. O kontrowersjach wokół książki „Początki wiary w zmartwychwstanie Jezusa”, a także o przyczynach i konsekwencjach tych kontrowersji. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 20 Oct 2024 - 2h 06min - 210 - #197 Kontrkultura – co z niej zostało i czy jest dziś możliwa? Rozmowa z Jaremą Piekutowskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Jarema Piekutowski, socjolog i publicysta, autor m.in. książki „Od czapeczek foliowych do seksualnej recesji”. A rozmawiamy o kontrkulturze i buncie. Rozmawiamy także o rewolcie lat 60. O pokoleniu „dzieci-kwiatów” oraz jego losach. O tym, co nam zostało z tamtych lat. O tym, czy kontrkultura to już tylko historia, czy też może wciąż jeszcze gdzieś istnieje, a jeśli tak to gdzie jej szukać. O tym jak rynek wchłania każdy gest buntu i zamienia go na towar. O muzyce, literaturze, duchowości jako o nośnikach kontrkultury. O tym czy chrześcijaństwo (katolicyzm i nie tylko) mogą być postrzegane jako siły kontrkulturowe we współczesnym świecie. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 06 Oct 2024 - 2h 08min - 209 - #196 Uwaga, wspólnota, media społecznościowe. Rozmowa z Anną Cieplak i Michałem Krzykawskim
W najnowszej odsłonie podcastu „Skądinąd” goszczą Anna Cieplak, pisarka i działaczka społeczna oraz prof. Michał Krzykawski, filozof, dyrektor Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. A rozmawiamy o wpływie mediów społecznościowych na umysł i społeczeństwo. Rozmawiamy także o kapitalizmie cyfrowym. O utracie zdolności do koncentrowania uwagi. O różnych odmianach uwagi. O wpływie kapitalizmu cyfrowego na życie indywidualne, polityczne i społeczne. O tym, w jaki sposób można chronić się przed destrukcyjnym oddziaływaniem platform cyfrowych. O prawnych i politycznych regulacjach tej sfery. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 22 Sep 2024 - 2h 04min - 208 - #195 Rzym – miasto nad miastami. Rozmowa z Piotrem Kępińskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Piotr Kępiński, eseista, pisarz, poeta, autor m.in. książek „Szczury z Via Veneto”, „W cieniu Gran Sasso” oraz „Rzym. Miasto nad miastami”. A rozmawiamy o Rzymie. Rozmawiamy także o włoskiej historii i architekturze. O rzymskich zaułkach, zakątkach i restauracjach. O Rzymie, który znają turyści i takim, do którego turyści się nie zapuszczają. O kulturze i historii tego miasta. O miastach w ogóle – włoskich, polskich i nie tylko. O literackich sposobach opisu miast. O tym, co warto zobaczyć w Rzymie. O turystach i turystyce. O włoskiej perspektywie i międzynarodowej polityce. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 08 Sep 2024 - 1h 58min - 207 - #194 Wakacyjne rekomendacje lekturowe’2024 – odsłona 3 (i ostatnia)
#194 Wakacyjne rekomendacje lekturowe’2024 – odsłona 3 (i ostatnia) W najnowszej odsłonie „Skądinąd” przedstawiam książki, które warto wziąć ze sobą na wakacje albo przeczytać przy innej okazji. Są to: Rene Girard „Apokalipsa tu i teraz”, przeł. Cezary Zalewski, WAM Stephen King „Im mroczniej, tym lepiej”, przeł. Janusz Ochab, Albatros Don Winslow „Miasto w ogniu”, „Miasto marzeń”, „Miasto w gruzach”, przeł. Alina Patkowska, HarperCollins Polska Piotr Kępiński „Rzym”, Wielka LiteraOwocnego czytania!
Sun, 25 Aug 2024 - 31min - 206 - #193 Wakacyjne rekomendacje lekturowe’2024 – odsłona 2
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” przedstawiam książki, które warto wziąć ze sobą na wakacje albo przeczytać przy innej okazji. Są to: Knut Hamsun „Włóczęgi”, przeł. Czesław Kędzierski, vis-a-vis etiuda Zbigniew Mikołejko, Dorota Kowalska „Jak błądzić skutecznie”, Iskry/Agora Robert Whitaker „Zmącony obraz”, przeł. Jan Dzierzgowski, Czarne Konstandinos Kawafis „Wiersze wszystkie”, przeł. Ireneusz Kania, Austeria Owocnego czytania!
Sun, 18 Aug 2024 - 40min - 205 - #192 Alchemia, sztuka, ezoteryka, tarot. Druga rozmowa z dr hab. Rafałem Prinke
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” ponownie gości dr hab. Rafał T. Prinke, historyk, znawca historii ezoteryzmu, autor m.in. książek „Tarot. Dzieje niezwykłej talii kart” oraz „Zwodniczy ogród błędów. Piśmiennictwo alchemiczne do końca XVIII wieku”. A rozmawiamy o związkach alchemii ze sztuką i kulturą. Rozmawiamy także o alchemicznej ikonografii. O inspiracjach alchemicznych w sztuce dawnej i współczesnej. O literackich dziełach, w których pojawia się symbolika alchemiczna. O tym ile jest alchemii i kabały w tarocie. O dziejach tarota – niezwykłej talii kart. O tym, jaki obraz świata wyłania się z ezoteryki. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 11 Aug 2024 - 2h 08min - 204 - #190 Wakacyjne rekomendacje lekturowe’ 2024 – odsłona 1
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” przedstawiam książki, które warto wziąć ze sobą na wakacje albo przeczytać je przy innej okazji. Są to: Remigiusz Mróz „Paderborn”, Wydawnictwo Czwarta Strona Carl Gustav Jung „Odpowiedź Hiobowi” (nowe wydanie z przedmową Olgi Tokarczuk), przeł. Robert Reszke, Wydawnictwo Literackie Caitlin R. Kiernan „Domy na dnie morza”, przeł. Anna Reszta, Wydawnictwo MAG Leonard Mlodinov „Chwiejnym krokiem. Jak przypadki wpływają na nasz los”, przeł. Paweł Strzelecki, Zysk i S-ka Owocnego słuchania i czytania!
Sun, 04 Aug 2024 - 26min - 203 - #190 Czym jest alchemia? Rozmowa z dr hab. Rafałem Prinke
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr hab. Rafał Prinke, historyk, znawca historii ezoteryzmu, autor m.in. książki „Zwodniczy ogród błędów. Piśmiennictwo alchemiczne do końca XVIII wieku”. A rozmawiamy o alchemii. Rozmawiamy także o historii „wiedzy tajemnej”. O początkach alchemii i jej historii. O alchemii wschodniej i zachodniej. O związkach alchemii z ezoteryką. O tym, czy alchemia jest poprzedniczką chemii. O C. G. Jungu i jego interpretacji alchemii jako dyscypliny zajmującej się rozwojem psychicznym i duchowym. O tym czy da się przemienić metal w złoto. I o tym, dlaczego pomimo niepowodzeń w tym zakresie, alchemicy wytrwale praktykowali swoją sztukę. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 28 Jul 2024 - 2h 09min - 202 - #189 Wojna – teoria i praktyka. Rozmowa z dr. Antonem Marczyńskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Anton Marczyński, filozof związany z Fundacją Na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, szef Polskiego Radia dla Ukrainy, autor książki „Ciało/Mistyka. Wstęp do ontologii cielesności”. A rozmawiamy o wojnie – w filozofii, historii, teraźniejszości. Rozmawiamy także o zmarłym w kwietniu prof. Zbigniewie Mikołejce. O Ukrainie i Polsce. O filozofii na Krymie i w Warszawie. O historii ukraińskiej i polskiej filozofii. O filozoficznych ujęciach wojny. O tym, jak teoria spotyka się albo rozmija z życiem. O „realistach” i „pacyfistach”. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 14 Jul 2024 - 2h 07min - 201 - #188 Czy śmiech i literatura to skuteczne antidota na przemijanie? Rozmowa z Anną Dziewit-Meller
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Anna Dziewit-Meller, pisarka, redaktorka naczelna Grupy Wydawniczej „Foksal”, autorka m.in. opublikowanej właśnie powieści „Juno” (Wydawnictwo Literackie). A rozmawiamy o śmiechu, literaturze i przemijaniu. Rozmawiamy także o doświadczeniu upływającego czasu. O starości i starzeniu się. O tym, czy kultura przygotowuje nas na starość i śmierć. O powieści „Juno”, w której śmiech staje się sposobem oswajania – i opowiadania – o kryzysach, przemijaniu i umieraniu. O kryzysie wieku średniego – czy istnieje? O najintensywniejszych dziecięcych i młodzieńczych przeżyciach czytelniczych. O czytaniu i literaturze. O specyfice polskiego rynku książki i o tym, jak się zmieniał w ostatnich dekadach. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 30 Jun 2024 - 2h 05min - 200 - #187 Chirurgia, medycyna, kultura. Rozmowa z prof. Krzysztofem Wróblem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. dr hab. n. med. Krzysztof Wróbel, kardiochirurg, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Medicover w Warszawie. A rozmawiamy o chirurgii, medycynie i współczesnej kulturze. Rozmawiamy także o tym, czym jest serce. O kardiochirurgii i operacjach na bijącym oraz niebijącym sercu. O pracy kardiochirurga i perspektywie, z jakiej patrzy na ludzki organizm (także swój). O panującym we współczesnej kulturze stosunku do śmierci i chorób. O medycynie i filozofii medycyny. O tym, jaka jest dzisiaj pozycja lekarza i jak ludzie widzą tę społeczną rolę, powołanie, zawód. O tym, co to znaczy, że „operacja się udała” – i dzięki komu „operacja się udaje”. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 16 Jun 2024 - 2h 16min - 199 - #186 Czy psychodeliki mogą zmienić świat? Rozmowa z Dariuszem Misiuną
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Dariusz Misiuna, socjolog, eseista, założyciel i szef Wydawnictwa Okultura, które w tym roku obchodzi 23 urodziny. A rozmawiamy o tym czy psychodeliki mogą zmienić świat. Rozmawiamy również o zagadkowej symbolice liczby 23. O historii kontrkultury lat 90. i początkach wydawnictwa Okultura. O anarchizmie, alternatywnych projektach społecznych i politycznych, utopiach i marzeniach o innym świecie. O magii i ezoterycy. O czarownictwie i ekologizmie. O tym, czy istnieje dziś ezoteryka, która nie jest skomercjalizowana. O rewolucji psychodelicznej i rozmaitych zastosowaniach środków psychodelicznych. O tym, czy to dobrze, że psychodeliki stają się częścią oficjalnego rynku farmaceutycznego. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 02 Jun 2024 - 2h 19min - 198 - #185 Czy żyjemy w histerycznej kulturze? Rozmowa z dr Mirą Marcinów
W najnowszej odsłonie "Skądinąd" gości dr Mira Marcinów, psycholożka i filozofka związana z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, autorka m.in. książek „Historia polskiego szaleństwa”, „Niezabliźniona rana Narcyza” (z B. Dobroczyńskim) oraz „Bezmatek”. A rozmawiamy o histerii i histerycznej kulturze. Rozmawiamy także o tym, gdzie ukrywa się histeria. Co znaczy dzisiaj, a co znaczyło kiedyś to pojęcie. O tym, czy możliwa jest całkowicie naukowa psychoterapia. O plusach i minusach psychoanalizy. O różnicach pomiędzy histerią a narcyzmem i borderline. O tym, czy współczesna kultura jest histeryczna, a jeśli tak – co to znaczy? O kulturowych i filozoficznych uwarunkowaniach psychiatrii i psychoterapii. O histerii jako „pozycji egzystencjalnej”. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 19 May 2024 - 2h 13min - 197 - #184 Odcinek specjalny. Prof. Zbigniew Mikołejko (1951-2024) – pożegnanie.
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” wspominam zmarłego w14 kwietnia 2024 roku prof. Zbigniewa Mikołejkę.
Sun, 12 May 2024 - 36min - 196 - #183 Nowe technologie – szanse, zagrożenia, fantazje, nadzieje. Rozmowa z Jackiem Mańko
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Jacek Mańko, kognitywista i badacz wpływu nowych technologii na człowieka, związany z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie. A rozmawiamy o tym, czy trzeba się bać nowych technologii. Rozmawiamy także o sztucznej inteligencji. O religijnych aspektach nowych technologii oraz firm, które je propagują. O prawdzie i fałszu w epoce cyfrowej. O wpływie nowych technologii na zdolności poznawcze oraz poczucie rzeczywistości. O cyfrowym kapitalizmie, jego specyfice i patologiach. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 28 Apr 2024 - 2h 06min - 195 - #182 Czy Bóg umarł? Rozmowa z dr. Michałem Jędrzejkiem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Michał Jędrzejek, filozof, redaktor miesięcznika „Znak”, autor książki „Bóg umarł. Dlaczego odchodzimy od religijności” (Znak 2024). A rozmawiamy o tym, czy Bóg umarł. Rozmawiamy także o tym, kto pierwszy tę śmierć zdiagnozował. O różnych filozoficznych i nie tylko koncepcjach religijności. O filozofach i filozofiach głoszących – na rozmaite sposoby – śmierć Boga. O teologii i złu. O współczesnych formach religijności. O tym, czy skończył się „świat chrześcijański”. Oraz o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 14 Apr 2024 - 2h 01min - 194 - #181 Wszyscy potrzebujemy pocieszenia. Rozmowa z Wojciechem Bonowiczem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Wojciech Bonowicz, poeta, pisarz, autor m.in. książki „Dziennik pocieszenia” (Znak 2024). A rozmawiamy o pocieszeniu. Rozmawiamy także o tym, czy można zmieniać świat i jak to robić. O niepełnosprawności i normie. O smutku, melancholii i „etycznym odrętwieniu”, w którym wielu z nas tkwi. O polaryzacji, kryzysie i beznadziei. O literaturze i religii. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 31 Mar 2024 - 1h 59min - 193 - #180 Przemijanie, nostalgia, meandry losu i zagadkowa historia Judasza. Rozmowa z dr. Tomaszem Terlikowskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Tomasz Terlikowski, filozof, publicysta, autor m.in. opublikowanej właśnie książki „To ja, Judasz. Biografia Apostoła” (Wydawnictwo Literackie). A rozmawiamy o meandrach ludzkiego losu. Rozmawiamy także o pisaniu. O przemijaniu i upływie czasu. O współczesnej kulturze, która znamiona przemijania stara się ukryć. O literaturze wysokiej i popularnej. O zmieniającym się świecie i krajobrazach. O religii i religijności w perspektywie kulturowych przemian. O historii Judasza jako opowieści, w której pojawiają się wszystkie fundamentalne przekonania i paradoksy chrześcijaństwa. O tym, jaka jest przyszłość religii na Zachodzie. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 17 Mar 2024 - 2h 05min - 192 - #179 Psychiatria – psychoterapia – kontrowersje. Rozmowa z dr hab. n. med. Sławomirem Murawcem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr hab. n. med. Sławomir Murawiec, psychiatra i psychoterapeuta z Akademii Zdrowia Psychicznego Harmonii. A rozmawiamy o sporach i kontrowersjach wokół psychiatrii i psychoterapii. Rozmawiamy także o tym, czy da się połączyć myślenie w kategoriach medycznych i psychoterapeutycznych. O mechanizmie działania leków psychotropowych. O tym czy psychiatria jest taką dziedziną medycyny, jak pozostałe. O tym, dlaczego nie jest. O kulturowych i społecznych czynnikach wpływających na samopoczucie. O jasnych i ciemnych stronach kultury terapeutycznej. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 03 Mar 2024 - 2h 05min - 191 - #178 Starość, starzenie się, kult młodości, konflikt pokoleń. Rozmowa z Dagny Kurdwanowską
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Dagny Kurdwanowska, psychogerontolożka, dziennikarka, autorka książek. A rozmawiamy o starzeniu się. Rozmawiamy także o tym, kiedy zaczyna się starość. O tym, jakie są jej oznaki i objawy. O starzejących się społeczeństwach. O tym, że sytuacja wielu starszych ludzi w Polsce – oraz ich opiekunów – jest dramatyczna. O problemach i niedoskonałościach systemu opieki i pomocy społecznej. O tym w jaki sposób można by aktualną sytuację poprawić. O kulcie młodości i „kampanii przeciwko starości”. O konflikcie pokoleń i negatywnych stereotypach dotyczących starości. O biologii, socjologii i psychologii starości i starzenia się. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sat, 17 Feb 2024 - 2h 10min - 190 - #177 Izrael, Palestyna, Polska, świat. Rozmowa z Dariuszem Rosiakiem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Dariusz Rosiak, dziennikarz, reporter, autor wielu książek, twórca „Raportu o stanie świata”. A rozmawiamy o sytuacji w Izraelu i Palestynie oraz o dyskusjach na ten temat. Rozmawiamy także o aktualnej sytuacji międzynarodowej. O podróży Dariusza Rosiaka do Izraela i Zachodniego Brzegu. O polityce rządu Izraela i krytyce tej polityki. O historii i teraźniejszości konfliktów na Bliskim Wschodzie. O sposobie w jaki na temat tego konfliktu rozmawiamy. O antysemityzmie i o tym, czym się on różni od krytycznego stosunku do działań państwa Izrael. O „represyjnej tolerancji”, „strukturalnej głupocie” oraz potrzebie upraszczania obrazu świata. O polaryzacji i lęku przed niejednoznacznością. O wolności słowa i jej granicach. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 04 Feb 2024 - 2h 06min - 189 - #176 Jeffrey Epstein, Donald Trump i przyszłość (oraz teraźniejszość) Ameryki. Rozmowa z Radosławem Korzyckim
#175 Jeffrey Epstein, Donald Trump i przyszłość (oraz teraźniejszość) Ameryki. Rozmowa z Radosławem Korzyckim W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Radosław Korzycki, były korespondent polskich mediów w Stanach Zjednoczonych, publicysta, znawca tematyki amerykańskiej. A rozmawiamy o polityczno-społecznej sytuacji w Ameryce. Rozmawiamy także o sprawie Jeffreya Epsteina. O rozmaitych teoriach spiskowych, jakie wokół tej sprawy powstają. O celebrytach uwikłanych w znajomość oraz interesy z Epsteinem, a także o nowych, opublikowanych niedawno dokumentach ze śledztwa. O szansach Donalda Trumpa na prezydenturę oraz konsekwencjach, jakie jego wybór może mieć dla Ameryki i świata. O długotrwałych skutkach pandemii. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 21 Jan 2024 - 1h 51min - 188 - #175 Media, demokracja, polaryzacja. Rozmowa z dr. Bogdanem Balickim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Bogdan Balicki, badacz komunikacji z Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych przy Wydziale Zarządzania na Politechnice Wrocławskiej (oraz radykalny konstruktywista). A rozmawiamy o mediach i demokracji. Rozmawiamy także o wolności słowa. O wartości płynącej z myślenia pod prąd. O symetryzmie i symetrystach. O mediach publicznych w Polsce i mediach w ogóle. O roli mediów w demokracji. O zaletach tradycyjnych redakcji. O komunikacji i odmowie komunikowania. O polaryzacji i jej konsekwencjach. O tym, jak mógłby wyglądać krajobraz medialny w Polsce. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 07 Jan 2024 - 2h 05min - 187 - #174 Wojna, sztuczna inteligencja, wielka polityka – szanse i zagrożenia. Rozmowa (świąteczno-noworoczna) z prof. Janem Chwedeńczukiem i dr. Pawłem Boguszewskim
W najnowszej, świąteczno-noworocznej odsłonie „Skądinąd” goszczą prof. Jan Chwedeńczuk, fizyk z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego i dr Paweł Boguszewski, neuronaukowiec z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk. A rozmawiamy o największych współczesnych zagrożeniach i szansach. Rozmawiamy także o mijającym roku. O wojnie w Ukrainie i wojnie na Bliskim Wschodzie. O dezinformacji i teoriach spiskowych. O „wielobiegunowym świecie” i rosyjskiej propagandzie. O konflikcie na linii Zachód-Wschód. O sztucznej inteligencji i jej możliwych zastosowaniach w nauce i życiu codziennym. O tym, czy rozwój technologiczny jest możliwy do kontrolowania – a jeśli tak to w jakim zakresie. O niebezpieczeństwach – lokalnych i globalnych – związanych ze sztuczną inteligencją, a także o tym jak już teraz jest konstruktywnie wykorzystywana, np. w medycynie. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 24 Dec 2023 - 2h 03min - 186 - #173 Psychiatria, psychoanaliza, psychoterapia, otwarty dialog. Rozmowa z dr. n. med. Cezarym Żechowskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr n. med. Cezary Żechowski, psychiatra, kierownik Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Warszawa-Wola. A rozmawiamy o otwartym dialogu i jego zastosowaniu w psychiatrii i psychoterapii. Rozmawiamy także o historii polskiej psychoterapii i psychoanalizy. O różnych nurtach i szkołach myślenia o zdrowiu psychicznym. O biologicznych i kulturowych podstawach cierpienia psychicznego oraz o tym, jak pomagać osobom, które takie cierpienie dotyka. O psychoanalizie i neuropsychoanalizie. O metodzie otwartego dialogu, jej specyfice i zastosowaniu w leczeniu ciężkich kryzysów i zaburzeń psychicznych. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 10 Dec 2023 - 2h 06min - 185 - #172 Ezoteryczna historia polskiej inteligencji, czyli „Śnialnia”. Rozmowa z Rafałem Księżykiem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Rafał Księżyk, pisarz i dziennikarz, autor m.in. książek „23 cięcia dla Williama S. Burroughsa”, „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993” oraz – najnowszej – „Śnialnia. Śląski underground”. A rozmawiamy o miejscu, w którym m.in. zaczął się polski powojenny buddyzm. Rozmawiamy także o fenomenie pracowni przy Piastowskiej 1 w Katowicach. O sztuce i poszukiwaniach duchowych skupionej wokół pracowni grupy „Oneiron”. O psychodelii, magii, okultyzmie i początkach buddyzmu w PRL. O ezoterycznej alternatywie światopoglądowej dla katolicyzmu i komunizmu. O twórczości Urszuli Broll, Andrzeja Urbanowicza i Henryka Wańka. O magicznym Śląsku. O obyczajowo-artystycznych transgresjach w latach 90. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 26 Nov 2023 - 1h 56min - 184 - #171 Dlaczego potrzebujemy Sama Harrisa? Zachęta do lektury „Nadając sens” i nie tylko
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” rekomenduję książkę Sama Harrisa „Nadając sens”, która ukazała się właśnie na polskim rynku nakładem wydawnictwa Filia, w przekładzie Aleksandry Paszkowskiej. Opowiadam nie tylko o książce, ale także o tym dlaczego jej autor – w swojej pisarskiej i podcastowej działalności – wnosi do sfery publicznej jakości od dawna już deficytowe: wolność myślenia, nieuleganie takim czy innym poprawnościowym ortodoksjom, poleganie na sile argumentacji, a nie na autorytecie czy środowiskowych dogmatyzmach. A także o kilku jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania (i czytania)!
Sun, 19 Nov 2023 - 33min - 183 - #170 Życie, los, dzieło, biografia i biografistyka. Rozmowa z Aleksandrem Kaczorowskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Aleksander Kaczorowski, eseista, pisarz, autor wielu książek, m.in.: „Praski elementarz”, „Havel. Zemsta bezsilnych”, „Ota Pavel: pod powierzchnią” oraz wydanej właśnie biografii Izaaka Babla „Babel. Człowiek bez losu”. A rozmawiamy o relacji pomiędzy dziełem a życiem. Rozmawiamy także o tym, jak się pisze biografie. O Europie Środkowej jako niezwykłym tyglu idei, sztuki i polityki. O polskiej i europejskiej polityce. O literaturze i o tym, jak powstaje dzieło literackie – ile w nim osobowości twórcy, a ile czynników od niego zupełnie niezależnych. O Izaaku Bablu i jego życiu w sowieckich realiach. O tragicznym losie europejskich Żydów i o literaturze, która o nim opowiada. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 12 Nov 2023 - 2h 01min - 182 - #169 Konflikt izraelsko-palestyński: geneza, teraźniejszość, przyszłość. Rozmowa z dr. Martyną Wielewską–Baką
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Martyna Wielewska-Baka, adiunktka na Uniwersytecie Gdańskim, wykładowczyni na judaistyce stosowanej na Uniwersytecie SWPS, autorka wydanej właśnie książki „Anatomia nieobecności. Konflikt izraelsko-palestyński w mediach i w polityce” (słowo/obraz terytoria 2023). A rozmawiamy o przyczynach i naturze konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Rozmawiamy także o historii Izraela. O tym w jaki sposób konflikt izraelsko-palestyński przedstawiany jest w mediach i w jaki sposób bywa używany w dyskursie politycznym. O terroryzmie i okrucieństwie. O ataku na Izrael w październiku tego roku i o tym, co z tego może wyniknąć. O tym, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji. O tym, jakie są stanowiska w sprawie tego konfliktu i jakie towarzyszą im uzasadnienia. O tym, czy istnieje jakiekolwiek pokojowe rozwiązanie tej sytuacji. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 29 Oct 2023 - 2h 12min - 181 - #168 Fizyka, metafizyka i widmo globalnej katastrofy. Rozmowa z prof. Janem Chwedeńczukiem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Jan Chwedeńczuk, fizyk z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego. A rozmawiamy o fizyce, metafizyce i świecie. Rozmawiamy także o tym, gdzie są granice pomiędzy nauką a religią. O tym, co można, a czego nie można poznać przy pomocy metody naukowej. O tym, czy z pewnych cech rzeczywistości można wnioskować „skąd się to wszystko wzięło”. O etyce i moralności, o dobru i złu – także w perspektywie naukowej. O społecznych i cywilizacyjnych konsekwencjach ocieplenia klimatu. O nie-ludzkich zwierzętach i o tym, jak je traktujemy. O nagrodzie Nobla z fizyki w 2023 roku. O mikro i makrorzeczywistości. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 15 Oct 2023 - 2h 01min - 180 - #167 Wojna, racjonalność, okultyzm. Rozmowa z płk. rez. dr. Piotrem Łukasiewiczem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości płk. rez. dr Piotr Łukasiewicz, były ambasador Polski w Afganistanie, publicysta, analityk „Polityki Insight”. A rozmawiamy o nieprzewidywalności wojny. Rozmawiamy także o najnowszej historii Polski i Zachodu. O polityce i wojnie. O tym, co to znaczy – w kontekście wojny i nie tylko – działanie „racjonalne” i „irracjonalne”. O kulisach zachodniej pomocy dla Ukrainy. O wątkach magicznych i okultystycznych w rosyjskich narracjach o wojnie. A także o wielu innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 01 Oct 2023 - 2h 15min - 179 - #166 Alkohol, narkotyki, transcendencja, rewolucja. Rozmowa z dr. Marcinem Kędzierskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Marcin Kędzierski, ekspert Klubu Jagiellońskiego, stały współpracownik „Więzi”, felietonista „Gościa Niedzielnego”, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. A rozmawiamy o upojeniu, wierze, niewierze i polityce. Rozmawiamy także o „kulturze piwa” i „kulturze wina”. O szkodach jakie powoduje alkohol i promowaniu tej substancji przez koncerny spirytusowe. O narkotykach i potrzebie upojenia. O chrześcijańskiej idei Boga – i o różnych krytykach, jakie można pod jej adresem sformułować. O końcu chrześcijańskiego imaginarium i końcu chrześcijańskiego świata. O kryzysie Kościoła i przyszłości tej instytucji. O polskiej polaryzacji i konflikcie politycznym. O możliwych drogach wyjścia z tej sytuacji. Oraz o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 17 Sep 2023 - 2h 07min - 178 - #165 Metoda naukowa – jej możliwości, ograniczenia, zastosowania i nadużycia. Dr Paweł Boguszewski ft. Tomasz Stawiszyński (fragmenty wystąpienia podczas konwersatorium w Casa Monteripido’2023)
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” dr Paweł Boguszewski, neuronaukowiec z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN (wraz z niewielkim udziałem Tomasza Stawiszyńskiego) opowiada o tym, czym jest metoda naukowa; czym nauka różni się od nie-nauki oraz pseudonauki; jakie są możliwości i ograniczenia nauki; co jest dziś największą przeszkodą dla naukowców; dlaczego nauka to najdoskonalszy system pozyskiwania wiedzy o świecie. Oraz o wielu jeszcze innych sprawach. Nagranie zostało zrealizowane w sierpniu 2023 roku we Włoszech, w Perugii, w Casa Monteripido, podczas konwersatorium organizowanego od kilku lat przez Annę i Lecha Jeziornych. Tym razem organizatorzy zaprosili Tomasza Stawiszyńskiego i Pawła Boguszewskiego do poprowadzenia pięciodniowego konwersatorium. Owocnego słuchania!
Sun, 03 Sep 2023 - 1h 22min - 177 - #164 Wakacyjne rekomendacje lekturowe’2023, część IV. Wracajcie do lektur dzieciństwa i młodości!
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” zachęcam, żeby – zwłaszcza u schyłku lata, ale nie tylko – wracać do lektur z dzieciństwa i wczesnej młodości. Proponuję tyleż czytelniczy, ile egzystencjalny eksperyment: sięgnijcie teraz po te książki, które fascynowały Was, kiedy mieliście po kilka-kilkanaście lat. i sprawdźcie, po pierwsze, jak na Was dzisiaj działają, a po drugie – jak bardzo Was ukształtowały (z czego nie do końca mogliście sobie dotąd zdawać sprawę). Opowiadam zatem o roli wczesnych doświadczeń czytelniczych, a jednocześnie dzielę się własną wielką lekturową fascynacją z dawnych lat – książkami Edmunda Niziurskiego, do których, a jakże, całkiem niedawno wróciłem. Owocnego słuchania i czytania!
Sun, 20 Aug 2023 - 40min - 176 - #163 Chantal Delsol i koniec chrześcijańskiego świata. Wakacyjne rekomendacje lekturowe’2023 część III
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” rekomenduję książki Chantal Delsol, jednej z najciekawszych współczesnych konserwatywnych francuskich filozofek. Przedstawiam także plany zmian w podcaście. Zachęcam do wychodzenia poza bezpieczne, rozpoznane schematy poznawcze. Opowiadam o twórczości Delsol, która – niezależnie od tego, czy się z nią zgadzamy, czy nie – inspiruje i prowokuje do myślenia. Rekomenduję książki francuskiej myślicielki i rekonstruuję jej zasadniczą tezę: świat chrześcijański się skończył, nadchodzi nowa (acz wcale nie taka znowu nowa) rzeczywistość. Owocnego słuchania i czytania!
Sun, 06 Aug 2023 - 31min - 175 - #162 Szatan, scjentologia i terroryści, czyli wakacyjne rekomendacje lekturowe’2023 część II
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” opowiadam o twórczości Lawrence’a Wrighta, jednego z najwybitniejszych współczesnych autorów literatury non-fiction. Polecam w szczególności trzy jego wydane w Polsce przez wydawnictwo Czarne książki: „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Szatan w naszym domu. Kulisy śledztwa w sprawie przemocy rytualnej” oraz „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”. Pokazuję, że choć te książki opowiadają o zupełnie różnych zjawiskach, coś istotnego je wszystkie łączy (zarówno książki, jak i zjawiska). A jest to – najkrócej mówiąc – skłonność ludzkiego umysłu do popadania w różnorakie fikcje i przeżywania tych fikcji, jakby były bardziej rzeczywiste niż rzeczywistość. Owocnego czytania!
Sun, 23 Jul 2023 - 46min - 174 - #161 Wakacyjne rekomendacje lekturowe’2023 – Robert McCammon „Magiczne lata”
W najnowszej – wakacyjnej – odsłonie „Skądinąd” przedstawiam pierwszą wakacyjną lekturową rekomendację, powieść „Magiczne lata” autorstwa Roberta McCammona (wydawnictwo Vesper). Owocnego słuchania i czytania!
Sun, 09 Jul 2023 - 33min - 173 - #160 Poród – przejście na drugi brzeg. Z Justyną Dąbrowską rozmawiają Cveta Dimitrova i Tomasz Stawiszyński
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” – którą współprowadzi Cveta Dimitrova, psychoterapeutuka, założycielka ośrodka Znaczenia.Psychoterapia – gości Justyna Dąbrowska, psychoterapeutka z Laboratorium Psychoedukacji, wywiadowczyni, autorka m.in. wydanej właśnie książki „Przeprowadzę cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu” (Wydawnictwo Agora). A rozmawiamy o doświadczeniu porodu. Rozmawiamy także o traumie porodowej. O przemocy położniczej. O traumatycznych przeżyciach kobiet rodzących w polskich szpitalach. O tym, że poród może być pięknym i dobrym doświadczeniem. O stosunku do kobiet w Polsce. O specyfice polskiej kultury i jej związkach tematem tego podcastu. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 02 Jul 2023 - 1h 17min - 172 - #159 Odmowa komunikowania. Rozmowa z dr. Bogdanem Balickim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Bogdan Balicki, badacz komunikacji z Uniwersystetu Szczecińskiego. A rozmawiamy o odmowie komunikowania. Rozmawiamy także o różnicach pomiędzy komunikacją a komunikowaniem. O różnych teoriach komunikacji. O tym, czym jest odmowa komunikowania. O tym na ile odmowa jest – i może być – intencjonalna. O mediach społecznościowych i cancel culture. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 25 Jun 2023 - 1h 08min - 171 - #158 Przekonania wpływają na zachowania. O „Końcu wiary” Sama Harrisa i nie tylko
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” opowiadam o „Końcu wiary” – pierwszej książce Sama Harrisa, jednego z najciekawszych współczesnych publicznych intelektualistów – opublikowanej po raz pierwszy w 2004 roku. To właśnie „Koniec wiary” zapoczątkował ruch „nowego ateizmu”. Richard Dawkins czy Christopher Hitchens zajęli się tym tematem właśnie pod wpływem lektury książki Harrisa. Mówię także o relacjach pomiędzy przekonaniami a zachowaniami. O „lepszych” i „gorszych” przekonaniach. O specyfice religii. O różnicach pomiędzy religią i nauką. O współczesnych fundamentalizmach, które nominalnie religiami nie są, ale de facto mają ściśle religijną naturę. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 18 Jun 2023 - 31min - 170 - #157 Jak działa pamięć? Rozmowa z dr. Pawłem Boguszewskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Paweł Boguszewski, neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk. A rozmawiamy o pamięci. Rozmawiamy także o tym, że pamięć jest budulcem naszej tożsamości. O tym, czy w mózgu znajduje się jakiś „magazyn wspomnień”. O tym, że pamięć to proces twórczy, który nie polega na dokładnym rejestrowaniu tego, co się wydarzyło. O ewolucjonistycznym rozumieniu pamięci. O traumie i mechanizmach jej powstawania, a także o rozmaitych metodach radzenia sobie z tym doświadczeniem. O nowych teoriach dotyczących procesu zapamiętywania. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 11 Jun 2023 - 1h 01min - 169 - #156 Wszystkie wymiary „Sukcesji”. Rozmowa z Jakubem Majmurkiem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Jakub Majmurek, krytyk filmowy, eseista i publicysta. A rozmawiamy o fenomenie serialu „Sukcesja”. Rozmawiamy także o zawartej w serialu krytyce współczesnego kapitalizmu – niejednoznacznej i nieoczywistej. O psychoanalitycznych i psychologicznych wymiarach „Sukcesji”. O tragedii greckiej i Szekspirze jako punktach odniesienia. O tym dlaczego dzieło Jesse’go Armstronga cieszy się taką popularnością. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 04 Jun 2023 - 1h 00min - 168 - #155 Czy literatura pozwala lepiej zrozumieć zło? Rozmowa z Markiem Krajewskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Marek Krajewski, pisarz, jeden z najpoczytniejszych w Polsce autorów literatury kryminalnej, twórca m.in. cyklu o Eberhardzie Mocku oraz wydanej właśnie powieści „Pasożyt” (Znak). A rozmawiamy o literaturze i złu. Rozmawiamy także o filozoficznych poglądach na naturę świata. O tym, czy pisanie o ciemnej stronie człowieka pozwala lepiej ją rozumieć. O relacjach pomiędzy literaturą wysoką a literaturą popularną. O mitologii greckiej i kulturze klasycznej. O warsztacie pisarskim. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 28 May 2023 - 1h 21min - 167 - #154 Kto (i dlaczego) boi się sztucznej inteligencji? Rozmowa z prof. Aleksandrą Przegalińską
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Aleksandra Przegalińska, filozofka związana m.in. z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie i Harvard University. A rozmawiamy o tym, kto (i dlaczego) boi się sztucznej inteligencji. Rozmawiamy także o różnych apokaliptycznych scenariuszach związanych z AI. O mniejszych i większych interesach stojących za takimi narracjami. O realnych i nierealnych zagrożeniach związanych z rozwojem tej technologii. O zacierającej się granicy pomiędzy rzeczywistością a nierzeczywistością. O konstruktywnych zastosowaniach sztucznej inteligencji. Oraz o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 21 May 2023 - 47min - 166 - #153 Zmierzch katolicyzmu, zmierzch Kościoła? Rozmowa z Tomaszem Terlikowskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Tomasz Terlikowski, filozof, publicysta, autor m.in. książki „Wygasanie. Zmierzch mojego Kościoła”. A rozmawiamy o czasie przemian i kryzysu Kościoła. Rozmawiamy także o współczesnej nauce, która rzuca wyzwanie tradycyjnemu nauczaniu Kościoła. O adaptacji Kościoła do świata. O granicach tej adaptacji. O zewnętrznych i wewnętrznych przyczynach kościelnych patologii. O istocie chrześcijaństwa. O tym, co w chrześcijaństwie zmienne i o tym, co niezmienne. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 14 May 2023 - 1h 13min - 165 - #152 Co to znaczy być dzisiaj konserwatystą? Rozmowa z Konstantym Pilawą
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Konstanty Pilawa, członek zarządu Klubu Jagiellońskiego, redaktor naczelny pisma „Pressje”. A rozmawiamy o tym, kim jest dzisiaj konserwatysta? Rozmawiamy także o różnych znaczeniach tego terminu. O konserwatyzmie politycznym oraz filozoficznym. O specyfice współczesnego świata. O chrześcijaństwie i jego historii. O dawnej „Frondzie” i katolicyzmie jako kontrkulturze. O kryzysie Kościoła katolickiego i różnych sposobach wyjścia z tego kryzysu. O kulturze terapeutycznej. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 07 May 2023 - 1h 21min - 164 - #151 Co i jak czytać (nie tylko podczas majówki)? Rozmowa z Pauliną Wilk
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Paulina Wilk, pisarka i reporterka, współtwórczyni Big Book Cafe i Big Book Festival. A rozmawiamy o tym, co i jak czytać. Rozmawiamy także o czytaniu na czytniku i w papierze. O funkcjach i zastosowaniach literatury. O literaturze rozrywkowej i artystycznej (i o płynności granic pomiędzy nimi). O korzyściach z czytania. O różnych odmianach literatury i o tym, co się dzieje z naszym mózgiem i umysłem, kiedy czytamy. Owocnego słuchania i czytania!
Sun, 30 Apr 2023 - 52min - 163 - #150 Nasze zwierzęta mocy. Rozmowa z Wojciechem Jóźwiakiem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Wojciech Jóźwiak, praktyk neoszamanizmu, badacz symboli, autor m.in. książki „Nasze zwierzęta mocy”. A rozmawiamy o zwierzętach mocy i ich symbolice. Rozmawiamy także o alternatywnych sposobach myślenia o świecie. O szamanizmie, totemizmie i animizmie. O roli symboli i znaczeń w naszym życiu. O kretach, niedźwiedziach i innych mieszkańcach anekumeny. O tym, czym jest anekumena – czyli świat dzikiej przyrody nie-ludzkiej – i jakie nią rządzą prawa. O „świecie zaczarowanym” i „świecie odczarowanym”. O tym, co zostało z New Age. O pracy z umysłem i pracy z doświadczeniem. O szóstym wielkim wymieraniu i końcu świata. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 23 Apr 2023 - 1h 03min - 162 - #149 Niesamowita Abruzja. Rozmowa z Piotrem Kępińskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Piotr Kępiński, poeta, eseista, autor m.in. książki „W cieniu Gran Sasso. Historie z Abruzji”. A rozmawiamy o historii i kulturze Abruzji. Rozmawiamy także o tym, co wyróżnia Abruzję spośród innych regionów Włoch. O zagrożeniu trzęsieniem ziemi i o najbardziej dramatycznych trzęsieniach z przeszłości. O abruzyjskiej mentalności i zwyczajach. O tym, jak się poznaje inną kulturę za pośrednictwem pisania. O abruzyjskiej kuchni i jej specjałach. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 16 Apr 2023 - 1h 04min - 161 - #148 Okultystyczno-kryminalne tajemnice PRL. Kolejna rozmowa z dr. Zbigniewem Łagoszem
W najnowszej odsłonie "Skądinąd” ponownie gości dr Zbigniew Łagosz, religioznawca, badacz polskiej tradycji ezoterycznej. A rozmawiamy o okultystycznych wątkach w sprawie porwania Bohdana Piaseckiego (1957 r.). Rozmawiamy także o kulisach tej głośnej, do dzisiaj niewyjaśnionej sprawy. O rozmaitych mniej lub bardziej uzasadnionych hipotezach dotyczących tego, kto mógł stać za uprowadzeniem i morderstwem syna Bolesława Piaseckiego, radykalnie prawicowego polityka, przed wojną przywódcy Ruchu Narodowo-Radykalnego „Falanga”. O różnych teoriach spiskowych na ten temat. A także o rzekomych tropach prowadzących do teatru mieszczącego się przy ulicy Tarczyńskiej w Warszawie, który tworzyli m.in. Miron Białoszewski oraz Lech Emfazy Stefański. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 09 Apr 2023 - 57min - 160 - #147 Państwowy aparat represji wobec środowisk ezoterycznych w PRL – kolejna odsłona. Rozmowa z dr. Zbigniewem Łagoszem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” ponownie gości dr Zbigniew Łagosz, religioznawca, badacz polskiej tradycji ezoterycznej. A rozmawiamy o tym, jak aparat represji w PRL infiltrował środowiska okultystów i ezoteryków. Rozmawiamy także o życiu Jerzego Prokopiuka, zmarłego w 2021 roku tłumacza, gnostyka i antropozofa. O działaniach tajnych służb wobec ezoteryków i okultystów. O alternatywnych światopoglądach w PRL. O metodach działania policji politycznej. O łamaniu i wikłaniu potencjalnych agentów. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 02 Apr 2023 - 1h 08min - 159 - #146 Depeche Mode jako światopogląd
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” opowiadam o fenomenie zespołu Depeche Mode. Zastanawiam się nad źródłami jego popularności. Przedstawiam pięć niezawodnych argumentów pozwalających każdego nieprzekonanego przekonać o wielkości tej grupy. Rekonstruuję światopogląd, jaki wyłania się z muzyki DM i tekstów Martina Gore’a. Wspominam czasy przynależności do subkultury „depeszy” w latach 90. A także opowiadam o najnowszej płycie „Memento Mori”, która miała premierę 24.III.2023 roku. Owocnego słuchania!
Sun, 26 Mar 2023 - 43min - 158 - #145 O „Spotkaniu z Filozofią” oraz o wirtualnym przyspieszeniu i wzmożeniu
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” opowiadam o mojej nowej książce dla dzieci pod tytułem „Spotkanie z Filozofią”. W drugiej części podcastu przyglądam się natomiast zjawisku przyspieszenia charakterystycznego dla współczesnej architektury mediów wirtualnych. Zastanawiam się jakie to ma skutki nie tylko dla naszej percepcji, ale także dla rozumienia siebie, innych i świata, w którym żyjemy. Kontekstem dla tych rozważań jest między innymi dyskusja o Janie Pawle II, która wciąż jest głównym tematem polskiej debaty publicznej. Owocnego słuchania!
Sun, 19 Mar 2023 - 40min - 157 - #144 O Janie Pawle II. Rozmowa z prof. Arkadiuszem Stempinem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Arkadiusz Stempin, historyk i politolog z Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie i Uniwersytetu we Fryburgu. A rozmawiamy o Janie Pawle II. Rozmawiamy także o wartości nowych dowodów w sprawie tuszowania pedofilii przez papieża. O tym, co z tych dowodów wynika, a co nie wynika. O realiach historycznych i instytucjonalnych, w jakich działał Karol Wojtyła. O tym, co dalej z figurą Jana Pawła II w polskiej zbiorowej wyobraźni. O polaryzacji i podwójnych standardach, które skutecznie uniemożliwiają nam rzetelną, merytoryczną dyskusję o większości kontrowersyjnych kwestii, w tym także o JPII. A także o wielu jeszcze sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 12 Mar 2023 - 1h 13min - 156 - #143 Bóg, gnoza i tragizm życia. Rozmowa z Jerzym Sosnowskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Jerzy Sosnowski, pisarz, publicysta, nauczyciel, współtwórca Radia Nowy Świat. A rozmawiamy o wyobrażeniu Boga w zachodniej kulturze. Rozmawiamy także o „Odpowiedzi Hiobowi” Carla Gustava Junga. O wojującym ateizmie i… spirytyzmie. O ortodoksji i herezji. O gnostycyzmie i różnych innych alternatywnych duchowościach. O tym, dlaczego Bóg dopuszcza zło. O duchowości poza instytucjami. O przyszłości chrześcijaństwa. Oraz o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 05 Mar 2023 - 1h 15min - 155 - #142 Rok wojny. Rozmowa z płk. rez. dr. Piotrem Łukasiewiczem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości płk. rez. dr Piotr Łukasiewicz, politolog, analityk „Polityki Insight”, dyplomata, były ambasador Polski w Afganistanie. A rozmawiamy o tym, co się wydarzyło od 24 lutego 2022 roku. Rozmawiamy także o możliwych scenariuszach przyszłości. O wojnie i warunkach możliwości pokoju. O polityce rosyjskiej i zachodniej. O tym, co wojna zmieniła, a co jeszcze może zmienić. I czy będzie to zmiana na lepsze, czy gorsze. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 26 Feb 2023 - 1h 10min - 154 - #141 Pogrzeby świeckie, humanistyczne, nie-religijne. Rozmowa z Ewą Pawlik
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Ewa Pawlik, celebrantka świeckich ceremonii pogrzebowych, założycielka firmy „Pełnia”. A rozmawiamy o śmierci w nie-religijnym kontekście. Rozmawiamy także o tym, czym są ceremonie humanistyczne. O różnorodności form, jakie mogą przybierać. O tym, że religia przestaje mieć w dzisiejszym świecie monopol na narrację o sytuacjach granicznych. O potrzebie nowego języka do rozmowy o tych sytuacjach. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 19 Feb 2023 - 59min - 153 - #140 Romantyzm, indywidualizm, apokaliptyzm i inne błędy ekonarracji. Rozmowa z Adamem Błażowskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Adam Błażowski, ekspert efektywności energetycznej i branży Clean Tech, publicysta, współzałożyciel fundacji FOTA4Climate promującej pragmatyczną ekologię. A rozmawiamy o różnych błędach i ślepych uliczkach ekonarracji. Rozmawiamy także o tym w jaki sposób rozmawiać o kryzysie klimatycznym tak, żeby było to zarazem adekwatne i skuteczne. O lęku przed technologią i idealizowaniu natury. O energii atomowej i GMO. O możliwości globalnego sojuszu wobec zagrożeń klimatycznych. O pesymizmie i optymizmie w myśleniu o przyszłości. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 12 Feb 2023 - 1h 05min - 152 - #139 Aktualność stoicyzmu. Rozmowa z dr. Piotrem Stankiewiczem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Piotr Stankiewicz, filozof, pisarz, autor m.in. „Sztuki życia według stoików” oraz „Dziennika reformowanego stoika”. A rozmawiamy o aktualności stoicyzmu. Rozmawiamy także o starożytnym i nowoczesnym stoicyzmie. O filozofii, która stanowi przeciwwagę dla naiwnych narracji rozwojowych. O egzystencjalnych i metafizycznych potrzebach, które nie znikają wraz z zanikiem religii. O źródłach najnowszej popularności stoicyzmu. O tym, że nie wszystko od nas zależy. O pandemii i wojnie jako czasie weryfikacji neoliberalnej opowieści o tym, że „człowiek jest kowalem swojego losu”. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 05 Feb 2023 - 1h 02min - 151 - #138 Filozofia wojny. Rozmowa z dr Magdaleną M. Baran
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Magdalena M. Baran, filozofka i publicystka, autorka m.in. książek „Oblicza wojny” i „Znaczenie wojny. Pytając o wojnę sprawiedliwą”. A rozmawiamy o filozofii i praktyce wojny. Rozmawiamy także o historii myślenia o wojnie. O relacji pomiędzy teorią a praktyką wojny. O dawnych i nowych koncepcjach wojny. O warunkach możliwości pokoju w odniesieniu do wojny Rosji z Ukrainą. O tym jak będzie wyglądał powojenny świat. O możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji. O tym czy Putin działa racjonalnie. O moralnych i pragmatycznych aspektach postawy Zachodu. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 29 Jan 2023 - 1h 08min - 150 - #137 Jak to jest z tym końcem świata? Rozmowa z Andrzejem Gąsiorowskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Andrzej Gąsiorowski, prezes i współtwórca inicjatywy FOTA4Climate, adwokat, autor bloga „Dlaczego ludzie wycinają drzewa?”. A rozmawiamy o końcu świata. Rozmawiamy także o tym, czy z nauki wynika, że nadchodzi koniec świata. O tym, czy traktowanie „końca świata” jako mitu jest formą „miękkiego negacjonizmu” albo wyrazem nadmiernego optymizmu. O tym, jakie są najbardziej prawdopodobne naukowe scenariusze rozwoju wypadków. O narracjach naukowych i narracjach aktywistycznych. O plusach i minusach alarmizmu i katastrofizmu. O Grecie Thunberg i Extinction Rebellion. O tym, jak rozmawiać o kryzysie klimatycznym. O dziwności świata. O rozsądnych politykach klimatycznych. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 22 Jan 2023 - 1h 19min - 149 - #136 Końca świata nie będzie. Rozmowa z dr. Maciejem Jakubowiakiem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Maciej Jakubowiak, literaturoznawca, wicenaczelny „Dwutygodnika”, autor m.in. książki „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata”. A rozmawiamy o końcach świata i nowych początkach. Rozmawiamy także o różnych wizjach końca świata. O zachodniej i wschodniej koncepcji czasu. O religijnych źródłach dawnej i współczesnej apokaliptyki. O popkulturze, nauce i filozofii. O literalizmie i metaforach. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 15 Jan 2023 - 1h 09min - 148 - #135 Czy współczesna fizyka jest coraz bliżej uznania istnienia Boga? Rozmowa z prof. Janem Chwedeńczukiem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Jan Chwedeńczuk, fizyk z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego. A rozmawiamy o tym, czy współczesna fizyka „jest coraz bliżej uznania istnienia Boga”. Rozmawiamy także o tym, czy z nauki w ogóle wynikają albo nie wynikają jakiekolwiek tezy metafizyczne. O tekście prof. Marka Abramowicza zamieszczonym 23.XII.2022 w „Gazecie Wyborczej”, którego autor twierdzi, że odkrycia współczesnej fizyki prowadzą nas logicznie do uznania istnienia Boga. O tym, co to znaczy „Bóg” i czy fizyka w ogóle interesuje się takim obiektem. O tym, czy budowa świata sugeruje, że stoi za nią jakiś Architekt. O tym skąd się to wszystko wzięło i czy aby na pewno jest to prawidłowo postawione pytanie. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 08 Jan 2023 - 1h 22min - 147 - #134 Stary rok, nowy rok – podsumowania, perspektywy. Rozmowa z prof. Janem Chwedeńczukiem i dr. Pawłem Boguszewskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” goszczą prof. Jan Chwedeńczuk z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego i dr Paweł Boguszewski, neurobiolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. A rozmawiamy o minionym i nadchodzącym roku. Rozmawiamy także o wadach i zaletach podsumowań. O ścieraniu się rozumu i antyrozumu we współczesnym świecie. O niebezpieczeństwach, zagrożeniach oraz szansach związanych z postępem technologicznym. O zeszłorocznym ostrożnym optymizmie i tegorocznym pesymizmie. O wojnie i jej wpływie na rzeczywistość. Oraz o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 01 Jan 2023 - 59min - 146 - #133 O świętach i świętowaniu
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” – ostatniej w 2023 roku – dzielę się kilkoma refleksjami dotyczącymi świąt i świętowania. Dobrych i spokojnych Świąt Wam życzę, niezależnie od tego jak je obchodzicie. No i do usłyszenia w 2023!
Sun, 25 Dec 2022 - 23min - 145 - #132 Rekomendacje lekturowo-prezentowe 2022
W najnowszej odsłonie “Skądinąd” polecam pięć książek, które moim zdaniem będą wspaniałym prezentem pod choinkę. Oto one: Lawrence Durrell „Kwartet Aleksandryjski” („Justyna”, „Balthazar”, „Mountolive”, „Clea”), przeł. Maria Skibniewska, Zysk i S-ka Anna Arno “Paul Celan. Tam, za kasztanami, jest świat”, Wydawnictwo Literackie Curzio Malaparte „Kaputt”, przeł. Barbara Sieroszewska i Joanna Ugniewska, WAB Paulina Wilk „Lalki w ogniu”, Marginesy Peter Straub „Upiorna opowieść”, przeł. Irena Ciechanowska-Sudymont i Jan Stanisław Zaus, Vesper Owocnego słuchania (i czytania)!
Sun, 18 Dec 2022 - 25min - 144 - #131 Nowe i tradycyjne media, polaryzacja, wojna. Rozmowa z Marcinem Mellerem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Marcin Meller, dziennikarz, publicysta i pisarz, wieloletni gospodarz „Drugiego śniadania mistrzów” (obecnie rozpoczynający projekt internetowy „Drugie śniadanie Mellera”), autor m.in. wydanej ostatnio powieści „Czerwona ziemia”. A rozmawiamy o nowych i tradycyjnych mediach. Rozmawiamy także o plusach i minusach mediów internetowych. O relacjach pomiędzy mediami a demokracją. O kontrolnej wobec biznesu i polityki roli tradycyjnych mediów. O polaryzacji, teoriach spiskowych i politycznych antagonizmach. O wojnie – realnej i informacyjnej. A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Sun, 11 Dec 2022 - 1h 11min - 143 - #130 Czy w spolaryzowanym świecie możliwy jest jeszcze dialog? Rozmowa z Karoliną Wigurą i Tomaszem Terlikowskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” goszczą socjolożka prof. Karolina Wigura oraz filozof i publicysta dr Tomasz Terlikowski, autorzy wydanej właśnie nakładem Fundacji Kultura Liberalna książki „Polka ateistka kontra Polak katolik". A rozmawiamy o warunkach możliwości rozmowy. Rozmawiamy także o podzielonej polskiej sferze publicznej. O tym, co uniemożliwia porozumienie pomiędzy ludźmi o różnych hierarchiach wartości i światopoglądach. O tym, że w rozmowie nie chodzi o to, żeby kogoś za wszelką cenę zmienić, ale o to, żeby go zrozumieć. O specyfice polskich i nie tylko polskich konfliktów i sporów. O tematach tabu. O tym, jak wojna zmienia sposób widzenia niektórych spraw. A także o wielu innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 04 Dec 2022 - 1h 25min - 142 - #129 Splątanie kwantowe i jego konsekwencje. Rozmowa z prof. Janem Chwedeńczukiem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Jan Chwedeńczuk, fizyk z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego. A rozmawiamy o tegorocznej Nagrodzie Nobla z fizyki. Rozmawiamy zatem o splątaniu kwantowym. O krótkiej historii mechaniki kwantowej. O tym, co miał na myśli Einstein mówiąc, że Bóg nie gra w kości. O tym, że w tej sprawie Einstein się mylił, co wykazali tegoroczni nobliści. O dziwności świata. O informatyce kwantowej i komputerach kwantowych. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 27 Nov 2022 - 1h 02min - 141 - #128 Pisanie to tajemnica. Rozmowa z Remigiuszem Mrozem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Remigiusz Mróz, najpopularniejszy polski pisarz, autor wielu bestsellerowych książek, które osiągają rekordowe nakłady. A rozmawiamy o pisaniu. Rozmawiamy także o tajemniczości procesu twórczego. O tym, jak Remigiusz Mróz wymyśla fabuły i postaci. O lekturach, które ukształtowały go jako czytelnika i pisarza (ze Stephenem Kingiem na czele). O sztuce i rzemieślnictwie. O realiach rynku książki. O środowiskowej zawiści i wsparciu. Oraz o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 20 Nov 2022 - 1h 24min - 140 - #127 Twitter, Meta i inni – przyszłość cyfrowych mediów. Rozmowa z prof. Aleksandrą Przegalińską
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Aleksandra Przegalińska, filozofka, specjalistka od sztucznej inteligencji związana m.in. z Akademią Leona Koźmińskiego oraz Alexander von Humboldt Institute for Internet and Society. A rozmawiamy o przyszłości cyfrowych mediów. Rozmawiamy także o tym, co robi i co zrobi z Twitterem Elon Musk. O mediach społecznościowych i polityce. O perspektywach rozwoju rzeczywistości wirtualnej spod znaku Metaverse. O specyfice facebooka, twittera i instagrama. Oraz o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 13 Nov 2022 - 43min - 139 - #126 Wojna atomowa – ryzyko i prawdopodobieństwo. Rozmowa z płk. rez. dr. Piotrem Łukasiewiczem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości płk. rez. dr Piotr Łukasiewicz, politolog i dyplomata, analityk „Polityki Insight”, były ambasador Polski w Afganistanie. A rozmawiamy o ryzyku globalnego konfliktu nuklearnego. Rozmawiamy także o specyfice dzisiejszej globalnej sytuacji. O tym, czy groźba użycia broni jądrowej stała się obecnie poważniejsza niż kiedyś. O tym jakie są dzisiaj warunki możliwości zawarcia jakiegoś porozumienia pomiędzy Rosją, Ukrainą a Zachodem. O logice wojny i psychologii jednostek podejmujących wojenne decyzje. O tym, czy jest szansa na negocjacje. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 06 Nov 2022 - 1h 08min - 138 - #125 O „Regułach na czas chaosu” – spotkanie autorskie w Pardon To Tu w Warszawie. Katarzyna Kasia, Tomasz Stawiszyński
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” przenosimy się do warszawskiego klubu Pardon To Tu, gdzie 25.X.2022 odbył się wieczór promocyjny mojej najnowszej książki „Reguły na czas chaosu”. Rozmowę poprowadziła filozofka i publicystka dr Katarzyna Kasia. Owocnego słuchania!
Sun, 30 Oct 2022 - 1h 07min - 137 - #124 Początki wszechświata, powstawanie galaktyk. Rozmowa z prof. Agnieszką Pollo
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Agnieszka Pollo, astrofizyczka i kosmolożka związana z Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Narodowym Centrum Badań Jądrowych. A rozmawiamy o początkach wszechświata. Rozmawiamy także o słynnych zdjęciach wykonanych przez teleskop Jamesa Webba. O ciemnej materii i ciemnej energii. O powstawaniu galaktyk. O Wielkim Wybuchu i innych koncepcjach początków wszechświata. O potencjale gwiazdotwórczym. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 23 Oct 2022 - 1h 02min - 136 - #123 „Babilon”, czyli o mrocznych stronach Kościoła katolickiego. Rozmowa ze Stanisławem Obirkiem i Arturem Nowakiem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” goszczą prof. Stanisław Obirek, historyk i teolog, oraz Artur Nowak, adwokat i pisarz, autorzy książki „Babilon”, która ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Agora. A rozmawiamy o patologiach w Kościele. Rozmawiamy także o tym, jaki mógłby być Kościół gdyby dochowywał wierności Ewangelii. O tym, czy istnieje „autentyczne chrześcijaństwo”. O mrocznych kartach z dawnej i najnowszej historii Kościoła. O ciemnych stronach Matki Teresy i Jana Pawła II. O specyfice polskiego katolicyzmu. O przyszłości Kościoła i chrześcijaństwa. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 16 Oct 2022 - 1h 06min - 135 - #122 Reguły na czas chaosu i jeszcze o Putinie
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” opowiadam o mojej najnowszej książce „Reguły na czas chaosu”, która ukaże się 12 października nakładem wydawnictwa „Znak literanova”. Odnoszę się także jeszcze pokrótce do poprzedniego odcinka poświęconego Putinowi i wyjaśniam niektóre nieporozumienia. Z opisu wydawcy: KRÓTKI PRZEWODNIK DLA TYCH, KTÓRZY CZUJĄ LĘK I NIEPEWNOŚĆ Jak odnaleźć równowagę w czasach, gdy stabilność stała się towarem deficytowym? Gdzie szukać sensu, gdy zewsząd zalewają nas złe wiadomości? Jak myśleć racjonalnie w rozemocjonowanym świecie? Komu i czemu ufać, gdy w najlepsze trwa ogólnoświatowa wojna informacyjna, nadciąga kryzys ekonomiczny, a nasza planeta płonie? Tomasz Stawiszyński, filozof i eseista, autor m.in. bestsellerowej Ucieczki od bezradności, w swojej nowej książce przypomina, że warunkiem sensownego, pożytecznego działania, jest rozumienie. Czerpiąc z literatury filozoficznej i tekstów kultury pokazuje, jak poddawać refleksji odruchy serca, nie dać się uwieść manipulacjom oraz kultywować konflikt w sobie, zamiast przenosić go na zewnątrz. Ponieważ najlepsze, co możemy teraz zrobić dla świata i siebie samych, to wziąć głęboki oddech i spojrzeć na rzeczywistość świeżym okiem – z dystansem, ale też dużą dozą wrażliwości. Owocnego słuchania!
Sun, 09 Oct 2022 - 35min - 134 - #121 Jak rozumieć Putina?
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” zastanawiam się jak rozumieć Putina. Czy kieruje się on zimną, pragmatyczno-polityczną kalkulacją, czy też raczej jest to człowiek owładnięty apokaliptycznym mitem? Czy zatem – żeby rozpoznać jego działania, a także, żeby przewidzieć, co zrobi – powinniśmy stosować racjonalną kalkulację, czy też raczej posługiwać się logiką mitu? Owocnego słuchania!
Sun, 02 Oct 2022 - 29min - 133 - #120 Czy żyjemy w czasach schyłkowych? Rozmowa z prof. Moniką Kosterą
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Monika Kostera, socjolożka i ekonomistka, profesorka Uniwersytetu Warszawskiego, Södertörn University w Szwecji oraz Institut Mines-Télécom Business School. A rozmawiamy o "końcu świata" w perspektywie myślenia systemowego. Rozmawiamy także o różnicy pomiędzy myśleniem apokaliptycznym a systemowym. O końcach i nowych początkach. O specyfice współczesnej epoki. O braku nadziei, wojnie i kryzysach finansowych. O tym, czym nasza epoka różni się od innych. O katastrofie ekologicznej i o tym, jak o niej opowiadać. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 25 Sep 2022 - 54min - 132 - #119 Radość jedzenia, radość istnienia. Rozmowa z Piotrem Ibrahimem Kalwasem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Piotr Ibrahim Kalwas, pisarz i dziennikarz, a ostatnio także autor książki kulinarnej „Marhaba. Witaj w kuchni z czterech stron świata”. A rozmawiamy o radości jedzenia i istnienia. Rozmawiamy także o fascynacji kuchnią. O poznawaniu świata i innych kultur poprzez jedzenie. O różnicy pomiędzy kuchnią uliczną a restauracyjno-wykwintną. O wegetarianizmie i weganizmie. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Smacznego!
Sun, 18 Sep 2022 - 47min - 131 - #118 Sztuczne embriony – rewolucja czy krok w stronę dystopii? Rozmowa z prof. Ewą Bartnik
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Ewa Bartnik, biolożka molekularna i genetyczka związana z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN, była członkini Komitetu Bioetyki UNESCO. A rozmawiamy o sztucznych mysich embrionach stworzonych niedawno w laboratorium przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. Magadaleny Żernickiej-Goetz. Rozmawiamy także o technicznych szczegółach tego osiągnięcia. O jego znaczeniu – w biologii i medycynie. O barierach i trudnościach jakie wiążą się z zastosowaną tu technologią. O potencjalnych niebezpieczeństwach. O etycznych wątpliwościach. O tym, czy niektóre osiągnięcia naukowe mogą wymknąć się spod kontroli. Oraz o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 11 Sep 2022 - 55min - 130 - #117 Voodoo, zombie, stowarzyszenia tajemne, magia. Rozmowa z prof. Zbigniewem Mikołejką
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Zbigniew Mikołejko, filozof z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, autor m.in. książek „Śmierć i tekst”, „Żywoty świętych poprawione” i „We władzy wisielca”. A rozmawiamy o tym, czym jest voodoo. Rozmawiamy także o książce Wade’a Davisa „Wąż i tęcza”. O haitańskim voodoo i jego najrozmaitszych odmianach. O figurze zombie w zachodniej popkulturze i haitańskich wierzeniach. O namacalnym doświadczeniu transcendencji. O sposobie istnienia, który na Zachodzie utraciliśmy. O próbach wskrzeszania wierzeń słowiańskich – i co mają one wspólnego z voodoo. A także o wielu jeszcze (magicznych) sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 04 Sep 2022 - 1h 06min - 129 - #116 Sierpniowe rekomedacje lekturowe część 4. Borges i Styron
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” polecam twórczość Jorge Louisa Borgesa i Williama Styrona, dwóch wielkich pisarzy XX-wieku, bardzo od siebie różnych, ale bez wątpienia genialnych. Mówię tu przede wszystkim o książkach Borgesa „Alef” i „Fikcje” oraz o „Na pastwę płomieni” oraz „Wyborze Zofii” Williama Styrona, ale pojawiają się także inne ich książki. Opowiadam także o ich życiu. Oraz o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 28 Aug 2022 - 40min - 128 - #115 Sierpniowe rekomendacje lekturowe część 3. Pogranicza metafizyki: Paul Tillich i myślenie poza ortodoksjami
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” opowiadam o książce Paula Tillicha „Męstwo bycia” (powinna się nazywać „Odwaga bycia” – więcej o tym w podcaście). Mówię m.in. o lęku w ujęciu psychologicznym i ontologicznym. O śmierci i innych sytuacjach granicznych. Nieortodoksyjnym myśleniu o religii i religijności. Wierze jako „trosce ostatecznej”. „Teologach wyklętych” – Hansie Küngu i Eugenie Drewermannie. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 21 Aug 2022 - 41min - 127 - #114 Sierpniowe rekomendacje lekturowe cześć 2. Pogranicza metafizyki: „Odpowiedź Hiobowi” C.G. Junga
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” ciąg dalszy sierpniowych rekomendacji. Tym razem opowiadam o jednej z najciekawszych i najbardziej wywrotowych książek XX wieku, czyli „Odpowiedzi Hiobowi” Carla Gustava Junga. W tym odcinku mowa m.in. o różnicach pomiędzy religijnością ortodoksyjną i nieortodoksyjną. O gnostycyzmie i chrześcijaństwie. O tym, czym się różni obraz boga w ludzkiej psychice od boga transcendentnego. O tym, czy starotestamentowy Bóg jest istotą okrutną i złośliwą, a jeśli tak to dlaczego. O tym, jak skandalicznie i okrutnie Jahwe potraktował Hioba, a także o tym, co z tego później wynikło. O psychoanalizie, teologii i filozofii. O świadomości i nieświadomości. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 14 Aug 2022 - 55min - 126 - #13 Kiedy nastąpi koniec kapitalizmu? Rozmowa z prof. Małgorzatą Jacyno
W najnowszym odcinku „Skądinąd” gościmy prof. Małgorzatę Jacyno, socjolożkę z Instytutu Socjologii UW, autorkę m.in. „Kultury indywidualizmu”. A rozmawiamy o tym, czy – i kiedy – nastąpi koniec kapitalizmu. Rozmawiamy także: - o tym dlaczego łatwiej wyobrazić sobie koniec świata- o nierównościach i o tym dlaczego się na nie zgadzamy- o tym dlaczego kapitalizm się nie wyczerpuje- o micie samoregulującego się rynku- o tym dlaczego kapitalizm wydaje się nam naturalny- o kryzysie finansowym z 2007 roku i jego dalekosiężnych konsekwencjach- o fabrykowaniu konsensusu - o micie Ameryki jako supermocarstwa- o tym, że nie wszystko da się kupić- o tym, co dyskusje o dogmacie Trójcy Świętej z IV wieku mają wspólnego ze współczesnością- o... musztardzie- o tym, czy inny świat jest możliwy- o tym, że jest w nas głód równości A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 30 Aug 2020 - 1h 20min - 125 - #12 Kościół katolicki oczami swoich ofiar. Rozmowa z Arturem Nowakiem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gościmy Artura Nowaka, prawnika od lat reprezentującego ofiary nadużyć seksualnych w Kościele katolickim, autora wielu książek poświęconych patologiom polskiego katolicyzmu, w tym m.in. rozmowy-rzeki z prof. Stanisławem Obirkiem „Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła” (wyd. Agora, 2020), współpracownika braci Tomasza i Marka Sekielskich. A rozmawiamy o ofiarach nadużyć seksualnych w Kościele. Oraz o ideologii, która spowalnia proces wewnętrznego i zewnętrznego oczyszczenia tej instytucji. Rozmawiamy także: - o tym, jak wygląda Kościół z perspektywy ofiar - o hegemonicznej pozycji Kościoła w Polsce- o społecznej roli księży- o bezkarności biskupów- o kościelnym projekcie totalnej kontroli ludzkiego życia- o hipokryzji- o konfliktach Kościoła z nauką- o ateizmie i wolności religijnej - o tym, czy papież Franciszek coś zmieni- o tym, dlaczego przedstawiciele polskiego Kościoła wciąż ignorują swoje ofiary- o męskiej dominacji w Kościele i jej skutkach Oraz o wielu innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 23 Aug 2020 - 1h 13min - 124 - #11 Osobne drogi, osobne ścieżki. Odsłona pierwsza: rozmowa z Wojciechem Jóźwiakiem
W najnowszej odsłonie "Skądinąd" rozpoczynamy nowy nieregularny cykl, w którym będę rozmawiał z postaciami nietuzinkowymi, ekscentrykami, oryginałami, ludźmi, którzy w myśleniu i życiu chodzą własnymi drogami. Nie mogłem sobie wyobrazić lepszego gościa na inaugurację tego cyklu niż Wojciech Jóźwiak – z wykształcenia biofizyk, z zawodu i pasji astrolog, tarocista, pionier neoszamanizmu w Polsce oraz wieloletni wydawca magazynu internetowego Taraka (www.taraka.pl). A rozmawiamy o tym jaki jest świat. Czy taki, jak twierdzi współczesna nauka – złożony z materii, pozbawiony sensu i celu – czy też raczej taki, jakim go widziały różne religie i różne ezoteryczne filozofie na przestrzeni dziejów? Rozmawiamy także: - o podobieństwach pomiędzy różnymi epokami- o ukrytym porządku jaki niektórzy widzą w ruchu planet- o koncepcji astrohistorii autorstwa Richarda Tarnasa- o tym czy istnieje jakaś niewidzialna harmonia wszechrzeczy- o ekscentryczności i budowaniu własnego światopoglądu- o bogach i duchach- o wiedzy tajemnej, okultyzmie i ezoteryce- o szamanizmie i neoszamanizmie w epoce katastrofy klimatycznej- o buddyzmie zen bez zen- o poszukiwaniu niezwykłych doświadczeń Oraz o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 16 Aug 2020 - 1h 18min - 123 - #10 Co to znaczy normalność? Rozmowa z prof. Andrzejem Lederem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gościmy prof. Andrzeja Ledera, filozofa, psychiatrę, pracownika naukowego Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, autora m.in. książek „Nauka Freuda w epoce Sein und Zeit”, „Prześniona rewolucja” i „Rysa na tafli”. A rozmawiamy o normalności. O tym, co to znaczy, że coś jest normalne albo nienormalne, zdrowe albo chore, zaburzone albo niezaburzone. Rozmawiamy także: - o psychiatrii, psychoanalizie i antypsychiatrii- o racjonalności i nieracjonalności- o potężnym wpływie filozofów na rzeczywistość społeczną- o zmieniających się definicjach choroby psychicznej- o relacjach pomiędzy polityką, ekonomią a psychiatrią- o wpływie firm ubezpieczeniowych i firm farmaceutycznych na nasze rozumienie choroby i zdrowia- o cierpieniu psychicznym- o biologicznym i psychologicznym rozumieniu ludzkiego doświadczenia- o tym, czy „depresja jest jak grypa”- o sporach wokół orientacji seksualnej- o kulturze narcyzmu i jej związku z epidemią depresji A także o wielu innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 09 Aug 2020 - 1h 21min - 122 - #9 Człowiek i inne zwierzęta. Rozmowa z Dariuszem Gzyrą
W najnowszym odcinku „Skądinąd” gościmy Dariusza Gzyrę, aktywistę, działacza na rzecz praw zwierząt, filozofa i publicystę, autora książki „Dziękuję za świńskie oczy”, prawdziwą ikonę ruchu prozwierzęcego w Polsce. A rozmawiamy oczywiście o zwierzętach. O podmiotowości zwierząt i prawach zwierząt. Rozmawiamy także: – o sile ulicznych protestów kiedyś i dziś – o tym, jak się żyło wegetarianom w latach 90. ubiegłego wieku – o tym, dlaczego sformułowanie „zwierzęta pozaludzkie” budzi tyle emocji – o tym, że pomiędzy człowiekiem a innymi zwierzętami istnieje kontinuum, a nie skok jakościowy – o różnych nurtach w studiach nad zwierzętami – o tym, że zwierzęta mają swoje polityczne pragnienia i interesy – o tym, czy możliwe jest ukształtowanie świata z uwzględnieniem tych pragnień i interesów – o tym, czy moda na weganizm zwiastuje poważną zmianę społeczną A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 02 Aug 2020 - 1h 24min - 121 - #8 Czy podróżowanie ma przyszłość? Rozmowa z Pauliną Wilk
Tym razem w „Skądinąd” gościmy Paulinę Wilk, reporterkę, pisarkę, publicystkę związaną m.in. z Tygodnikiem Polityka i Kwartalnikiem Przekrój, autorkę wielu znakomitych książek, m.in. „Lalek w ogniu” i – ostatnio – „Miast przyszłości”, współtwórczynię – wraz z Anną Król – Big Book Festival oraz Big Book Cafe na warszawskim Mokotowie. Oraz – last but not least – podróżniczkę. A rozmawiamy właśnie o podróżowaniu. O tym jak podróżowało się kiedyś i jak będzie się podróżować po koronawirusie. Rozmawiamy także: – o odkrywaniu wewnętrznych i zewnętrznych światów – o tym, czy w dzisiejszym świecie istnieje jeszcze coś nieznanego i nieodkrytego – o lęku w podróży – o poszukiwaniu nowych miejsc i wracaniu do tych, w których już się było – o tym, czy wyjeżdżając do innego kraju możemy zacząć wszystko od nowa? – o mediach społecznościowych, które sprawiają, że podróż zamienia się w konkurs piękności – o wszechobecności smartfonów i kolekcjonowaniu wrażeń, które zastąpiło autentyczne doznania – o turystyce czyli pozbawionemu ryzyka przemieszczaniu się po wielkim, światowym centrum handlowym – o powrocie do nacjonalizmów i zamykania się w reakcji na przeciążenie globalizacją – o kryzysie ciekawości świata i kryzysie ciekawości innego – o końcu marzenia o pokojowym współistnieniu wielu kultur – o tym czy koronawirus położy kres podróżom A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 26 Jul 2020 - 1h 15min - 120 - #7 Koniec mitu JPII? Rozmowa z prof. Arkadiuszem Stempinem
W najnowszym odcinku „Skądinąd” gościmy prof. Arkadiusza Stempina, politologa i historyka z Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie oraz Uniwersytetu we Fryburgu. A rozmawiamy o Janie Pawle II, którego setna rocznica urodzin minęła 18 maja. Zastanawiamy się czy na idealnym wizerunku polskiego, świętego papieża pojawiają się – m.in. w związku z ujawnianiem kolejnych pedofilskich afer – pierwsze rysy. Czy zatem czeka nas głęboka rewizja naszego stosunku do Karola Wojtyły? I jaki właściwie – z dzisiejszej perspektywy – jest bilans jego pontyfikatu? Rozmawiamy także o Jana Pawła II: - roli w walce z komunizmem - wiedzy albo niewiedzy o przestępstwach pedofilskich w polskim i nie tylko polskim kościele - faworyzowaniu Marciala Maciela Degollado, seksualnego drapieżnika, założyciela Legionu Chrystusa - krytycznym stosunku do teologii wyzwolenia, którą ostatecznie zdelegalizował - decyzji o odebraniu prawa nauczania dwóm liberalnym teologom: Hansowi Küngowi i Eugenowi Drewermannowi - o idealistycznej wizji Kościoła i manichejskiej wizji świata – relacjach z pancernym kardynałem Josefem Ratzingerem – zdecydowanie negatywnym stosunku do antykoncepcji w epoce pandemii AIDS w Afryce A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 19 Jul 2020 - 1h 15min - 119 - #6 Dlaczego w ogóle coś istnieje? Rozmowa z dr hab. Janem Chwedeńczukiem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” pojawił się nareszcie oczekiwany przez wielu gość – dr hab. Jan Chwedeńczuk, fizyk z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego. A rozmawiamy o tym dlaczego w ogóle coś istnieje. I czy współczesna fizyka w jakikolwiek sposób potrafi dziś odpowiedzieć na stare filozoficzne pytanie: dlaczego istnieje raczej coś niż nic? No właśnie – dlaczego? A może samo pytanie jest źle zadane? Poza tym rozmawiamy także: – o tym, czy filozoficzne pojęcie nicości jako absolutnej pustki ma w ogóle sens– o tym, czym jest próżnia– o procesach spontanicznej kreacji i anihilacji, czyli o fluktuacji próżni– o figurze docenta w kinie moralnego niepokoju – o tym, czy język zasłania nam rzeczywistość– o tym, co parę lat temu powiedział Stephen Hawking: że wszechświat powstał z niczego i pojęcie Boga nie jest potrzebne, żeby to wyjaśnić– o tym, czy „Bóg” jest pojęciem empirycznym – o tym, czy problem istnienia da się wyrazić wyłącznie językiem matematycznym– o tym, czy pytanie co było przed wielkim wybuchem ma sens– o gnostycyzmie jako światopoglądzie wyrażającym trafne intuicje moralne– o poczuciu dziwności istnienia Oraz o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 12 Jul 2020 - 1h 10min - 118 - #5 Kościół jako źródło demoralizacji. Rozmowa z prof. Tadeuszem Bartosiem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gościmy prof. Tadeusza Bartosia, filozofa, byłego dominikanina, autora wielu znakomitych książek filozoficznych – m.in. „Wolność, równość, katolicyzm”, „Koniec prawdy absolutnej” i ostatnio „Klątwa Parmenidesa” - oraz osnutej na wątkach autobiograficznych powieści „Mnich”. A rozmawiamy o Kościele katolickim w Polsce i na świecie. W szczególności o tym w jakim stopniu aktualny kryzys wizerunkowy oraz długofalowe skutki pandemii wpłyną na tę instytucję. Czy staną się początkiem jej głębokiej przemiany, odnowy moralnej? Czy też spowodują gwałtowny odpływ wiernych? Mówimy także między innymi: – o nauczaniu online jako formie barbarzyństwa– o zwierzęcej naturze człowieka– o możliwych społecznych skutkach rozwoju wirtualnych technologii komunikacyjnych– o sposobach manipulowania ludźmi w zamkniętych instytucjach religijnych– o dominacji Kościoła katolickiego w polskiej sferze publicznej– o relacjach pomiędzy państwem a Kościołem– o feudalnej strukturze Kościoła, a także o tym jak ta instytucja oddziałuje na społeczeństwo A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 05 Jul 2020 - 1h 12min - 117 - #4 Wojna polityczna, wojna medialna. Rozmowa z Ewą Wanat
W najnowszej odsłonie Skądinąd gościmy Ewę Wanat, jedną z najwybitniejszych i najbardziej charyzmatycznych postaci polskich mediów, wieloletnią szefową Radia TOK FM, a później dyrektorkę programową Polskiego Radia RDC, autorkę m.in. książki „Deutsche nasz. Reportaże berlińskie”. A rozmawiamy o mediach publicznych i prywatnych w Polsce oraz radykalnym konflikcie politycznym, który do rzeczywistości medialnej przenika i formatuje ją w bardzo niekorzystny sposób. Poza tym mówimy także: – o emigracji– o potrzebie dominacji, które cechuje relacje międzyludzkie w Polsce– o szantażu moralnym jako metodzie rozwiązywania konfliktów i tłumienia różnic– o wojnie kulturowej i cywilizacyjnej – czym jest i skąd się wzięła– o rewolucji – o protestach w Stanach Zjednoczonych– o wykluczeniu i dyskryminacji A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
Sun, 28 Jun 2020 - 1h 22min - 116 - #3 Astrologia – wiedza czy fikcja? Rozmowa z dr. Piotrem Piotrowskim
W najnowszym odcinku Skądinąd gościmy dr. Piotra Piotrowskiego, filozofa, astrologa, prezesa Polskiego Towarzystwa Astrologicznego, autora m.in. książek „Jung i astrologia”, „Przesłanie Chirona” oraz „Reguły astrologii tradycyjnej”. A rozmawiamy – naturalnie – o astrologii. Dyscyplinie tyleż popularnej, co kontrowersyjnej. W świecie nauki powszechnie uznawanej za relikt przeszłości, zabobon, muzealny eksponat ilustrujący jak dalece błądzić potrafił w dawnych czasach ludzki umysł. Czy jednak faktycznie astrologia jest czystą fikcją, zabobonem, poznawczą pomyłką? Carl Gustav Jung, wielki jej entuzjasta, miał zwyczaj stawiać horoskopy swoim pacjentom, uważał bowiem, że „astrologia jest sumą wiedzy psychologicznej starożytności”. Twierdził także, że niezależnie od tego czy się w astrologię wierzy, czy nie – tworzy ona niezwykle subtelny język pozwalający opisywać świat ludzkiego doświadczenia. W tym sensie można astrologię traktować niczym literaturę: nie jako dosłowny opis rzeczywistości, ale jako metaforyczną opowieść o siłach, które działają w człowieku. Byłaby to więc jedna z najstarszych – i najtrwalszych – form literackich w dziejach kultury. Rozmawiamy także: – o tym, czym jest astrologia– o tym, co można wyczytać z horoskopu– o tym, dlaczego współczesna nauka odrzuca astrologię– o tradycji okultystyczno-hermetycznej, której astrologia jest częścią– o obrazie świata, jakim operuje astrologia– o tym, że obraz świata wyłaniający się z fizyki czy biologii jest zupełnie inny– o tym czy astrologia kiedyś naszego gościa zawiodła I o wielu jeszcze innych sprawach. A także o tym, kto wygra nadchodzące wybory prezydenckie ;) Owocnego słuchania!
Sun, 21 Jun 2020 - 1h 28min - 115 - #2 Ateizm, katolicyzm, fundamentalizm - wojna kultur czy współistnienie? Rozmowa z Tomaszem Terlikowskim
W kolejnym odcinku „Skądinąd” goszczę Tomasza Terlikowskiego, filozofa, publicystę, jedną z najbardziej wyrazistych i kontrowersyjnych postaci w polskim życiu publicznym.Dyżurnego „taliba”, „oszołoma” i „katolickiego fundamentalistę” – jak często określają go nieprzychylni komentatorzy z lewicowo-liberalnej strony. Ale także „zdrajcę” i „wroga Kościoła”, jak nazywają go z kolei niektórzy ultrakonserwatywni prawicowi katolicy.A jaka jest prawda?I czy Terlikowski faktycznie w ostatnich latach – za co chwalą go ideowi przeciwnicy, a ganią niegdysiejsi zwolennicy – przeszedł jakąś głęboką przemianę i przestał posługiwać się prowokacyjnym, ostrym językiem?Od tego pytania zaczyna się nasza rozmowa.W dalszej części mowa jest jeszcze:– o tym, czy katolicy i ateiści są w stanie się dogadać– o tym, czy katolicy i ateiści powinni się dogadać– o tym czy żyjemy w państwie neutralnym światopoglądowo– o metodzie, z pomocą której powinno się kształtować przepisy prawne obejmujące ludzi o odmiennych przekonaniach– o różnicach pomiędzy wiarą a wiedzą– o równouprawnieniu osób homoseksualnych jako kwestii analogicznej do zniesienia niewolnictwa czy przyznania pełni praw kobietom– o roli nauki w zmianach kulturowych i cywilizacyjnych– o roli religii oraz „konserwatywnej ostrożności” w hamowaniu tych zmian– o kryzysie demokracji i o tym, co może z niego wyniknąćI o wielu jeszcze innych sprawach, bo rozmowa była długa, intensywna i polemiczna.Owocnego słuchania!
Sun, 14 Jun 2020 - 1h 52min - 114 - #1 Skad sie wzielo zycie? Rozmowa z dr. Pawlem Boguszewskim, neurofizjologiem z Instytutu Nenckiego PAN
Na początek przedstawiamy rozmowę z dr. Pawłem Boguszewskim, neurofizjologiem z Instytutu Nenckiego PAN, który w pasjonujący sposób opowiada o… początkach życia na Ziemi. Czy nasi odlegli przodkowie powstali z zupy pierwotnej, czy raczej przybyli tutaj z kosmosu?Włączcie podcast a poznacie odpowiedź na to - i na wiele innych - pytań. Bądźmy szczerzy, nie ma na tym świecie ani jednego człowieka, który nie zastanawiałby się nigdy skąd się to wszystko wzięło;) Tutaj można usłyszeć co na ten temat sądzi dzisiaj nauka.
Fri, 05 Jun 2020 - 1h 26min
Podcasts semelhantes a Skądinąd
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Historia Jakiej Nie Znacie Cezary Korycki
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek