Filtrar por gênero
W tym podcaście rozmawiamy o prawach dziecka. O tym, że każdy_a z nas ma wpływ na poszanowanie lub łamanie praw dzieci żyjących na całym świecie. Dlaczego to ważne? Bo wspólnie możemy tworzyć świat, w którym każde dziecko żyje w otoczeniu przyjaznym, bezpiecznym i sprawiedliwym. W którym wszyscy są sobie równi, bez względu na dzielące ich różnice w wyglądzie, kulturze, pochodzeniu, płci czy statusie majątkowym. Z ekspertkami i ekspertami rozmawia Iwona Frydryszak. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele-Fundusz Regionalny.
- 41 - O inicjatywach związanych z migracją (gościni: Anna Alboth)
To już ostatnia rozmowa w ramach naszego podcastu. W finałowym odcinku rozmawiamy z Anną Alboth - dziennikarką i aktywistką, zaangażowaną od lat w inicjatywy związane z migracją, m.in. Civil March For Aleppo, (nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 2017 r.), czy Grupa Granica, działająca teraz na polsko-białoruskiej granicy. Dzięki pracy w organizacji Minority Rights Group, odwiedziła większość granic europejskich oraz oficjalnych i nieoficjalnych obozów dla uchodźców, zabierając ze sobą ponad 100 dziennikarzy z całej Europy. Media officer w Minority Rights Group, od 20 lat publikuje w polskich mediach, najczęściej na tematy prawoczłowiecze.
Fri, 03 Feb 2023 - 42min - 40 - Jak zadbać o przyszłość dzieci, działając na rzecz klimatu? (gościni: Elżbieta Lemańska-Błażowska)
W tym odcinku podcastu "Ważny, młody człowiek" skupiamy się na temacie sprawiedliwości klimatycznej. Negatywne skutki zmian klimatu podważają wiele praw dzieci, np. prawo do dostępu do czystego powietrza, żywności i wody, a nawet prawo do przetrwania. O właściwą politykę klimatyczną, niezbędną edukację i lepszą przyszłość dla nowych pokoleń walczy m.in. społeczny ruch "Rodzice Dla Klimatu". Dziś rozmawiamy z jego członkinią - Elżbietą Lemańską-Błażowską, mamą 3-letniej Dąbrówki. Elżbieta aktywnie działa również w Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu. Miłośniczka kontaktu z naturą, w szczególności górskich wędrówek. Z zawodu broker ubezpieczeniowy - skutki zmian klimatu ogląda na co dzień.
Tue, 27 Dec 2022 - 36min - 39 - Kryzys klimatyczny jest kryzysem praw dziecka (gościni: Maya Ozbayoglu)
Kryzys klimatyczny wpływa już dziś na życie wszystkich dzieci na Ziemi. Z pewnością ma też ogromy wpływ na ich przyszłość. Najbardziej narażone na zmiany klimatyczne są właśnie dzieci, które jednocześnie w najmniejszym stopniu są odpowiedzialne za powodowanie niekorzystnych zmian klimatycznych. O tym, że kryzys klimatyczny jest jednocześnie kryzysem praw dziecka, o Młodzieżowym Strajku Klimatycznym oraz potrzebie edukacji i budowania proekologicznej świadomości rozmawiamy w tym odcinku z Mayą Ozbayoglu - 19-letnią działaczką na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. Maya jest jedną z pięciu i najmłodszą osobą w Polsce, która przy wsparciu fundacji Client Earth Prawnicy dla Ziemi pozwała polski rząd za bezczynność w walce z kryzysem klimatycznym. Obecnie studiuje w Amsterdamie interdyscyplinarny kierunek o zmianach klimatu.
Tue, 27 Dec 2022 - 37min - 38 - Prawo dziecka do sądu (gościni: Katarzyna Katana)
W tym odcinku rozmawiamy z Katarzyną Kataną z Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” o:
- prawie dziecka do sądu
- sprawach, z którymi najczęściej dziecko musi stawić się przed sądem
- odpowiedzialności karna nieletnich w kontekście praw dziecka
- procedurze przesłań dzieci i młodzieży
Nasza gościni jest radczynią prawną, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczestniczką wymiany studenckiej na Uniwersytecie Maltańskim, absolwentką Szkoły Prawa Ukraińskiego OKSPO UJ oraz krajowych i zagranicznych szkoleń. Prelegentka konferencji TedX. W Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odpowiada za prowadzenie działań rzeczniczych zmierzających do wprowadzenia zmian w systemie prawa polskiego, aby ten lepiej chronił dzieci.
Mon, 26 Dec 2022 - 56min - 37 - Teatr jako narzędzie resocjalizacji (gościni: Agnieszka Bresler)
Kolejny odcinek podcastu poświęcamy tematowi nieletnich osadzonych oraz sztuce, jako narzędziu resocjalizacji. Naszą ekspertką jest Agnieszka Bresler - aktorka, reżyserka, pedagożka teatralna i aktywistka społeczna. W swojej pracy postrzega i wykorzystuje teatr jako narzędzie zmiany społecznej. Absolwentka studiów aktorskich MA Acting na Manchester Metropolitan University w Anglii oraz kierunku Physical Theatre Practice w Adam Smith College w Szkocji. Inicjatorka i prezeska Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan. Wieloletnia wice-prezeska wrocławskiej Fundacji Jubilo. Inicjatorka i współtwórczyni wielu projektów kulturalno-społecznych, w tym założycielskiego projektu Kobietostan, Odkluczania Fundacji Jubilo (prowadzonego na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu) czy pierwszego w Polsce Centrum Sztuki Osadzonych. Reżyserka licznych spektakli ze społecznościami, realizowanych w zakładach karnych i poprawczych, z osobami z niepełnosprawnością czy w kryzysie życiowym, prezentowanych i nagradzanych na ogólnopolskich konkursach i przeglądach (m.in. „Maria K.” oraz „Wiera Gra” w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, „2018: Odyseja Człowieczna” oraz „k(Raj)” we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami „Ostoja ” czy „OFELIE” we współpracy z Centrum Praw Kobiet). Laureatka nagrody Miasta Wrocław 30 Kreatywnych Wrocławia w kategorii Sztuka/Design. Nominowana do nagrody WARTO Gazety Wyborczejza dwie z produkcji Kobietostanu. Stypendystka Prezydenta Wrocławia w dziedzinie teatr. Uhonorowana dyplomami Służby Więziennej i Sądu Okręgowego we Wrocławiu za krzewienie idei resocjalizacji poprzez sztukę.
Mon, 26 Dec 2022 - 39min - 36 - Sieć CPD - na pomoc krzywdzonym dzieciom (gościni: Beata Wojtkowska)
W tym odcinku rozmawiamy z Beatą Wojtkowską z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, w której pracuje od 11 lat jako koordynatorka lokalnych i międzynarodowych projektów profilaktycznych i pomocowych, w tym skierowanych do dzieci uchodźców. Od kwietnia 2017 do września 2021 koordynatorka Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie, zaangażowana w tworzenie Sieci Centrów Pomocy Dzieciom w Polsce. Od maja 2021 członkini zarządu FDDS odpowiedzialna za obszar programów pomocowych. Absolwentka Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stosunków Międzynarodowych Collegium Civitas.
Nasza gościni i ekspertka opowiada jak działa Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz czym są Centra Pomocy Dzieciom i jak funkcjonują. Rozmawiamy o tym, jakimi narzędziami, jako dorośli, dysponujemy, by pomagać dzieciom krzywdzonym.
Tue, 20 Dec 2022 - 53min - 35 - Żywność a prawa dziecka (gościni: Monika Onyszkiewicz)
W dzisiejszym odcinku przyglądamy się żywności jako prawie każdego człowieka. Z Moniką Onyszkiewicz rozmawiamy o dostępie do dobrej jakości żywności - sezonowej, lokalnej, odpowiadającej na nasze potrzeby. Monika zajmuje się tematem suwerenności żywnościowej, a więc prawa do decydowania o tym, co jemy i jak to jedzenie nas określa (kulturowo, społecznie historycznie). Nasza ekspertka od 2006 r. prowadzi warsztaty z zakresu szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju i edukacji ekologicznej. Od 2014 roku działa w europejskiej sieci URGENCI nad rozwojem współpracy między konsumentami i lokalnymi producentami w ramach grup RWS (Rolnictwo Wspierane Społecznie). Zajmuje się budowaniem miejskiej społeczności, skupionej wokół ekonomii społecznej i solidarnej, w której dostęp do dobrej, lokalnej żywności jest podstawowym prawem każdej osoby. Edukatorka EkoCentrum Wrocław. Jest członkinią Rady Nadzorczej i Komisji Kontroli Fundacji “Koalicja Sprawiedliwego Handlu” Fairtrade Polska.
Sat, 10 Dec 2022 - 52min - 34 - Transport a prawa dziecka (gość: Tomasz Stefanicki)
Czym mobilność i czym różni się od transportu? Jak obecność samochodów w mieście wpływa na przestrzeń miejską? Jakimi narzędziami kształtowania zrównoważonej mobilności dysponują osoby kształtujące polityki miejskie? W tym odcinku rozmawiamy o zrównoważonym transporcie i jego wpływie m.in. na bezpieczeństwo dzieci. Naszym ekspertem jest Tomasz Stefanicki - zastępca Dyrektora Biura Zrównoważonej Mobilności w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Jednostka ta odpowiada za koordynację i monitoring polityki transportowej miasta i uczestniczy w planowaniu przestrzennym, planowaniu i projektowaniu inwestycji, zwłaszcza pod kątem potrzeb użytkowników pieszych, rowerzystów i transportu zbiorowego, planowaniu sieci transportowej, a także za promocję i edukację w zakresie mobilności.
Mon, 05 Dec 2022 - 46min - 33 - Piecza zastępcza w Polsce a prawa dziecka / cz.2 (gościni: Anna Krawczak)
Zapraszamy na drugą rozmowę w naszym podcaście dotyczącą pieczy zastępczej w Polsce. Kontynuujemy ten wątek, skupiając się tym razem wokół tematu prawa dziecka do wychowania w rodzinie. Rozmawiamy z Anną Krawczak — specjalistką Standardów Ochrony Dzieci w Fundacji Dajemy Dzieciom siłę, antropolożką związaną z Interdyscyplinarnym Zespołem Badań nad Dzieciństwem IEiAK UW, doktorem nauk humanistycznych. Od 12 lat działa jako aktywistka w Stowarzyszeniu Nasz Bocian i w Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.
Tue, 29 Nov 2022 - 45min - 32 - Piecza zastępcza w Polsce a prawa dziecka / cz. 1 (gościni: Maria Kolankiewicz)
W tym odcinku poruszamy temat pieczy zastępczej w Polsce, o której rozmawiamy w kontekście praw dziecka. Temat na tyle ważny, że zdecydowaliśmy się poświęcić mu 2 odcinki. W tym naszą gościnią i ekspertką jest dr hab. Maria Kolankiewicz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Pedagogicznym. Wieloletnia dyrektorka domu dziecka w Warszawie. Ekspertka grupy roboczej Komisji Polityki Społecznej Rady Europy w programach Rodzicielstwo w sytuacji zagrożenia wykluczeniem społecznym(2005-2006); członkini Rady Pomocy Społecznej (1999-2006); Rady naukowej przy Rzeczniku Praw Dziecka (2003-2006).
Wed, 23 Nov 2022 - 44min - 31 - Prawa dziewczyn - praktyczne działania i możliwości (gościni: Anna Kozicka)
O patriarchacie, ruchu feministycznym, prawach dziewczynek i działaniach na ich rzecz, rozmawiamy w tym odcinku z Anną Kozicką. Ania, córka Eugenii, jest prezeską białostocko-wrocławskiego stowarzyszenia 9dwunastych, z wykształcenia pedagożka rewalidacyjna, edukatorka antydyskryminacyjna, równościowa, trenerka asertywności i samoobrony dla dziewczynek i kobiet WenDo, dyplomowana akupunkturzystka, z pasji łączy edukację antydyskryminacyjną z medycyną chińską. Opiekunka 4 koteczków, partnerka Zo, pochodzi z małej wsi Surały w woj. podlaskim.
Fri, 18 Nov 2022 - 49min - 30 - O wykluczeniu menstruacyjnym (gościni: Adrianna Klimaszewska)
Czym jest zjawisko wykluczenia menstruacyjnego? Dlaczego temat miesiączki jest wciąż tabuizowany? Jakie mity krążą wokół menstruacji? Jak wykluczenie menstruacyjne wpływa na dostęp dziewczynek do edukacji? O tym wszystkim rozmawiamy z Adrianną Klimaszewską - aktywistką i społeczniczką, feministką. Jedną z Matek na granicę, Wrocławianką Roku 2021 r. Ada jest współzałożycielką i prezeską Fundacji Różowa skrzyneczka, która zabiega o powszechny dostęp do środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. Jedna z 30 Kreatywnych Wrocławia 2020 roku, z wykształcenia filolożka i dziennikarka. Mama Tadzia i Niny.
Tue, 08 Nov 2022 - 26min - 29 - Prawa dziewcząt w świetle międzynarodowych standardów ochrony praw dziecka (gościni: Katarzyna Sękowska-Kozłowska)
Ten odcinek podcastu poświęcamy prawom dziewcząt. Obserwujemy bowiem trend w prawie narodowym, w którym dzieci przestają być traktowane jako neutralna płciowo grupa. Dzięki działaniom różnych organizacji i inicjatyw dostrzega się fakt, że dziewczęta mogą doświadczać szczególnych problemów - zarówno na polu praw dziecka jak i praw kobiet.
Naszą ekspertką w tym temacie jest Katarzyna Sękowska-Kozłowska - doktor nauk prawnych, adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych PAN, kierowniczka Poznańskiego Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN, członkini Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM, wykładowczyni Uniwersytetu SWPS, ekspertka Komisji Europejskiej i Rady Europy, współpracowniczka organizacji pozarządowych. W swojej pracy badawczej zajmuje się przede wszystkim prawnymi aspektami dyskryminacji ze względu na płeć oraz międzynarodowymi mechanizmami ochrony praw człowieka.
Mon, 31 Oct 2022 - 46min - 28 - Prawo do prywatności a zaufanie (gościni: Anna Hildebrandt-Mrozek)
Kolejny odcinek naszego podcastu poświęcamy tematowi prawa dzieci do prywatności. Nasza gościni i ekspertka w tym odcinku - Anna Hildebrandt-Mrozek - jest autorką realizowanego w szkołach programu Happiness at School, którego celem jest poprawa dobrostanu i poczucia szczęścia całego środowiska szkoły. Jej misją jest przekazywanie doświadczenia szczęścia i nauka o tym, jak o szczęściu opowiadać i się go uczyć. Jej specjalizacją jest budowanie poczucia własnej wartości, odkrywanie talentów i mocnych stron, rozwijanie inteligencji emocjonalnej i profilaktyka stresu we współczesnym świecie. '
Doktorka nauk ekonomicznych o specjalności: ekonomika rynku pracy, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Trenerów Biznesu w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Ukończyła Podyplomowe Studia Europejskie (1998) na Odense University (Dania), studia językowe (1996) na Uniwersitá per Stranieri w Perugii (Włochy) oraz podyplomowe studia Psychologii Pozytywnej (2019) na Uniwersytecie Humanistyczno społecznym SWPS. Absolwentka Chief Happiness Manager Academy, zwieńczonej międzynarodową certyfikacją. Pierwszy Chief Happiness Officer w dziedzinie edukacji w Polsce. Inicjatorka Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole. Doświadczona edukatorka, coach, trenerka i doradczyni nauczycieli, dyrektorów i rodziców w obszarze psychologii pozytywnej i wzmacniania dobrostanu. Naukowczyni i praktyczka z ponad 20-letnim doświadczeniem w edukacji.
Sat, 22 Oct 2022 - 46min - 27 - Radykalizacja dzieci i młodzieży - co musimy wiedzieć? (gość: Jacek Purski)
Czym jest proces radykalizacji i jak przebiega? Jak prowadzić wczesną prewencję wokół zjawiska radykalizacji? Czy proces radykalizacji można przerwać na każdym z etapów? Na te pytania w najnowszym odcinku naszego podcastu odpowiada Jacek Purski - dziennikarz, politolog, działacz społeczny i edukator. Prezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego. Od 2017 roku członek Międzynarodowej Organizacji Innowatorów Społecznych ASHOKA („Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego”). Należy do grona ekspertów (RAN Expert Pool) Radicalisation Awareness Network (Komisja Europejska). Prowadził zajęcia dla studentów, autor wielu szkoleń specjalistycznych skierowanych do policjantów, nauczycieli oraz urzędników miejskich. Współpracował i nadal współpracuje m.in. z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Komendą Główną Policji i wieloma komendami wojewódzkimi w całej Polsce, Centralnym Biurem Śledczym Policji, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędem m.st. Warszawy, Urzędem Miejskim Wrocławia, Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej oraz wieloma placówkami oświatowymi, klubami sportowymi i organizacjami pozarządowymi w Polsce i w Europie.
Tue, 11 Oct 2022 - 51min - 26 - Jak przeciwdziałać przemocy wobec dzieci? (gościni: Anna Lechowska)
W Międzynarodowy Dzień bez Przemocy publikujemy rozmowę z Anną Lechowską o zaangażowaniu w przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci. Anna jest prezeską Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA w Głogowie. Inicjatorką Powstania Centrum Pomocy Dzieciom w Głogowie- specjalistycznej placówki pomocowej dla dzieci krzywdzonych. Autorka projektów i publikacji z zakresu ochrony dzieci przed przemocą. Specjalistka w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, certyfikowana superwizorka w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, członkini Rady Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. W latach 2008-2018 Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka.
Sun, 02 Oct 2022 - 42min - 25 - Czas wolny dzieci - teatr (gościni: Wiktoria Wiktorczyk)
Konwencja o prawach dziecka gwarantuje każdemu młodemu człowiekowi prawo do wypoczynku i czasu wolnego oraz do nieskrępowanego uczestniczenia w życiu kulturalnym i artystycznym. Dlatego w tym odcinku rozmawiamy o teatrze i jego najmłodszej i najbardziej spontanicznej widowni. Nasza gościni opowiada o działalności artystycznej dla dzieci oraz o tym, jak tworzy się sztukę dla tak szczerych odbiorców. My pytamy o to, co w teatrze mogą znaleźć najmłodsi i ich rodzice i jak rozpoznać wartościową sztukę teatralną. A rozmawiamy z Wiktorią Wiktorczyk - urodzoną w teatralnej rodzinie, obecnie mamą dwóch wikingów, którzy pomagają wybierać propozycje teatralne na organizowane przez nią wydarzenia. Wiktoria jest jedną z inicjatorek oraz główną producentką i programerką Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci DZIECINADA (od jego początków 10 lat temu). Jako managerka Teatru Klinika Lalek koordynowała tournee grupy w Chinach, na Tajwanie, w Iranie oraz w wielu krajach europejskich. Teatralne podróże stwarzają wspaniałą możliwość do oglądania spektakli i zapraszania “całego świata” do Wrocławia. Dyplomowana animatorka kultury, od dziecka związana z teatrem. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji medialnej. Zdobyła doświadczenie przy licznych festiwalach i wydarzeniach kulturalnych. Autorka i koordynatorka licznych projektów, głównie skupionych na pracy z dziećmi i młodzieżą (zainicjowała i koordynowała projekty w ramach programów: Równać Szanse, program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Młodzież w Działaniu, Erasmus +, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Fundusze Wyszehradzkie). Realizowała projekty włączające dzieci i młodzież z mniejszymi szansami w wielu krajach europejskich oraz wielu spoza kontynentu (Izrael, Maroko, Brazylia), pracując jako ich koordynatorka, edukatorka, trenerka młodzieżowa. Bardzo istotne w działaniach, które inicjuje jest integracja i włączenie społeczne poprzez kulturę i sztukę, przy jednoczesnej dbałości o jakość artystyczną. Poza działaniami związanymi z Wrocławiem organizuje też wydarzenia na Stacji Wolimierz - wiejskiej siedzibie teatru Klinika Lalek i Alternatywnym Wiejskim Domu Kultury.
Thu, 22 Sep 2022 - 41min - 24 - Jak wspierać dzieci i młodzież LGBT+? (gościni: Alina Szeptycka)
Osoby LGBT+ stanowią ok. 5% naszego społeczeństwa. To oznacza, że w Polsce jest to 2 mln ludzi, ok. 30 tysięcy we Wrocławiu i statystycznie 1-2 osoby w każdej szkolnej klasie. Jednocześnie raporty i statystyki mówią o tym, że homofobia i transfobia stanowią jedną z najczęstszych przesłanek dyskryminacji w polskiej szkole. To trudna codzienność dzieci i młodzieży LGBT w polskim środowisku szkolnym.
Ten odcinek podcastu poświęcamy rozmowie o tym, jak wspierać dzieci i młodzież LGBT. Rozmawiamy o orientacji psychoseksualnej i tożsamości płciowej, o problemach dzieci i młodzieży LGBT oraz ważnej, wspierającej roli nuczycieli_ek, edukatorów_ek pedagogów_żek. Trudną sytuację tej grupy młodych ludzi zestawiamy z dobrymi inicjatywami w Polsce, które dają szansę na poprawę ich dobrostanu i poczucia bezpieczeństwa.
Naszą ekspertką jest Alina Szeptycka – trenerka antydyskryminacyjna, edukatorka, aktywistka. Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Holistycznej Szkoły Trenerów. Współtworzy Stowarzyszenie Kultura Równości, prowadząc działania edukacyjne, kulturalne, Wrocławski Marsz Równości i Równe Miejsce – Centrum LGBT+ Wrocław. Współprzewodnicząca Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Jacku Sutryku, członkini Wrocławskiej Rady Kobiet. Współpracuje z Fundacją Katarynka, jako ekspertka od kultury dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami.
Thu, 15 Sep 2022 - 42min - 23 - Co dobrego z Holandii? Edukacyjne inspiracje ze świata (gość: Edward Skubisz)
W pierwszym wrześniowym odcinku naszego podcastu szukamy inspiracji edukacyjnych ze świata. Rozmawiamy z Edwardem Skubiszem - pastorem, badaczem, teologiem. W 2005 roku założył Fundację Domu Pokoju we Wrocławiu, gdzie działał do 2016 roku. Organizował i prowadził różne projekty dot. edukacji dla pokoju i edukacji obywatelskiej - przede wszystkim program Szkoły Dialogu (w Holandii: Vreedzame School). Od 2016 prowadzi ten projekt w Polsce w ramach projektów Fundacji Anny Frank w Amsterdamie i Fundacji Krzyżowej dla porozumienia europejskiego. Doktorant na Uniwersytecie miasta Amsterdam (Universiteit van Amsterdam).
Tue, 06 Sep 2022 - 41min - 22 - Podążanie za dziećmi przez sztukę (gościni: Jaśmina Wójcik)
22 odcinek naszego podcastu to rozmowa o podążaniu za dziećmi poprzez sztukę. Ekspertką w tym odcinku jest Jaśmina Wójcik – artystka wizualna, reżyserka, autorka nastawionych na nasłuch, partycypacyjnych akcji społeczno-artystycznych. Zajmuje się włączaniem i oddawaniem podmiotowości społecznościom pozbawionym widzialności i możliwości wypowiedzi. Współredaktorka książki Sztuka ze społecznością (2018) osnutej wokół jej najszerzej znanego przedsięwzięcia – wieloletniego działania ze społecznością byłych pracowników i pracownic fabryki w Ursusie zwieńczonego nagradzanym pełnometrażowym dokumentem kreacyjnym w jej reżyserii pt. Symfonia fabryki Ursus (2018). Od kilku lat zaangażowana w edukację empatyczną poprzez opracowywanie autorskich praktyk kreacji artystycznej wypowiedzi dzieci. Oddaje sprawczość i podmiotowość dzieciom traktując je jako współtwórców i zapraszając do dialogu. Obecnie Wójcik koncentruje się głównie na oddolnych praktykach edukacji, czego efektem będzie jej nowy film na podstawie powieści Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy.
Mon, 25 Jul 2022 - 36min - 21 - Prawa dziecka a globalna sprawiedliwość społeczna (gościni: Margaret Amaka Ohia-Nowak)
W #21 odcinku podcastu naszą gościnią i ekspertką jest Margaret Amaka Ohia-Nowak, certyfikowana trenerka międzykulturowa i antydyskryminacyjna, aktywistka praw człowieka, akademiczka. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zarządzania różnorodnością i inkluzywnością w organizacjach w Polsce i na świecie. Prowadzi badania nad rasizmem w Polsce. Kierowniczka Centrum Języka Inkluzywnego przy Diversity Hub. Założycielka Centrum Intersekcjonalnej Sprawiedliwości w Polsce. Współzałożycielka Alliance for Black Justice in Poland. Była stypendystką Fulbrighta na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Wychowała się we Wrocławiu, a teraz mieszka w Lublinie. Z Amaką rozmawiamy o prawach dziecka w kontekście globalnej sprawiedliwości społecznej.
Tue, 05 Jul 2022 - 58min - 20 - Mediacje rówieśnicze w szkole (gościni: Joanna Wajda)
W #20 odcinku naszego podcastu rozmawiamy o tym, jak ważna jest nauka kompetencji związanych z pokojowym rozwiązywaniem konfliktów. Jako dobry przykład w tym temacie przywołujemy holenderskie szkoły pokoju - rozmawiamy o tym jak powstały, jak się rozwijały i jakie w konsekwencji miały przełożenie na eliminację zjawiska przemocy rówieśniczej w Holandii. Nie zabrakło też tematu wyzwań związanych z wielokulturowością w szkole.
Naszą ekspertką w tym odcinku jest Joanna Wajda - wiceprezeska Fundacji Dom Pokoju, prawniczka, mediatorka, ekspertka w zakresie przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, trenerka Edukacji Pokoju i Mediacji Rówieśniczych. Zwolenniczka systemowych i długofalowych metod partycypacyjnych opartych na relacji i poszanowania podmiotowości dzieci i młodzieży. Ekspertka Wrocławskiej Rady ds. Sprawiedliwości Naprawczej wdrażającej idee i zasady restorative justice w politykę miejską. Stale poszukuje niekonwencjonalnych form edukacyjnych, łączących różnorodne dziedziny czy metody pracy. W Fundacji w szczególności zaangażowana w Pogotowie Mediacyjne dla Szkół oraz Program Zarządzania Konfliktem i Mediacji Rówieśniczych.
Thu, 23 Jun 2022 - 33min - 19 - Przemoc rówieśnicza w sieci - jak reagować? (gość: Jacek Pyżalski)
To już 19 odcinek naszego podcastu. Kontynuujemy temat przemocy rówieśniczej, tym razem skupiając się na przemocy w sieci. Rozmawiamy o tym, jak jej zapobiegać i jak na nią reagować. Naszym ekspertem jest Jacek Pyżalski - Profesor na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pomysłodawca, kierownik i wykonawca ponad sześćdziesięciu międzynarodowych i krajowych projektów badawczych. Reprezentant Polski w czterech akcjach COST Europejskiej Fundacji Nauki związanych z funkcjonowaniem online młodych ludzi (w tym dwóch dotyczących przemocy rówieśniczej). Autor licznych publikacji, w tym pierwszej na polskim rynku monografii naukowej dotyczącej cyberprzemocy. Autor licznych programów edukacji nauczycieli i uczniów. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej. Członek Rady Centrum Edukacji Obywatelskiej. Specjalista Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Wielokrotnie nagradzany za działalność naukową, m. in. nagrodą im. prof. Tomasza Hofmokla w kategorii „Społeczeństwo Informacyjne” (NASK), nagrodą na Nagroda na stulecie UAM Doskonałość w nauce - użyteczność w praktyce. Czterokrotnie na liście 100 osób, które przyczyniły się do rozwoju kompetencji cyfrowej w Polsce decyzją Kapituły Polskiego Szerokiego Porozumienia na Rzecz Rozpowszechnienia Umiejętności Cyfrowych. Pomysłodawca i redaktor pierwszego w Polsce podręcznika do kryzysowej edukacji zdalnej, pt. Edukacja w czasach pandemii wirusa COVID-19.
Sat, 11 Jun 2022 - 53min - 18 - Jak przeciwdziałać przemocy równieśniczej? (gościni: Martyna Stec)
O zjawisku przemocy rówieśniczej oraz o narzędziach i sposobach jej przeciwdziałania rozmawiamy w #18 odcinku naszego podcastu. Naszą gościnią i ekspertką w tym temacie jest Martyna Stec - edukatorka i trenerka w obszarze doskonalenia kompetencji społeczno – emocjonalnych. Prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu edukacji dla pokoju, przeciwdziałania przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy. Implementuje w szkołach i przedszkolach na Dolnym Śląsku Szkoły Dialogu – program demokratycznego obywatelstwa, rozwijający kompetencje miękkie, zarządzania konfliktem. Z zamiłowania do kina, prelegentka i prowadząca warsztaty w projektach edukacji filmowej.
Tue, 31 May 2022 - 33min - 17 - O wizerunku i języku (gościni: Wiktoria Konwent)
W kolejnym odcinku podcastu rozmawiamy o języku oraz materiałach wizualnych, które w niezwykły sposób kształtują naszą rzeczywistość. Podejmujemy temat wykorzystania wizerunku dzieci m.in. w kampaniach pomocowych. Naszą gościnią jest Wiktoria Konwent - graficzka, artystka wizualna, aktywistka. Współpracowała m.in z organizacjami: Our House, Aid Brigade, Mundo en movimiento, Goethe-Institut Madrid, Bienal Internacional de Arte Contemporáneo de América del Sur przy projekcie „05786”, który poświęcony był zagadnieniom przesiedlenia i migracji w kontekście aktualnych wydarzeń europejskich. W Fundacji Go’n’Act była współkoordynatorką kampanii Podróże a prawa dziecka, obecnie pracuje w Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja.
Sat, 21 May 2022 - 39min - 16 - Dobry przykład - fińska szkoła (gość: Łukasz Srokowski)
Czy fińska szkoła może być dobrym przykładem dla szkoły polskiej? O edukacji w #16 odcinku naszego podcastu rozmawiamy z dr Łukaszem Srokowskim – socjologiem, trenerem, edukatorem. Twórcą grupy Navigo Edukacja, w skład której wchodzą Autorskie Szkoły Podstawowe Navigo we Wrocławiu, Poznaniu oraz Warszawie (www.navigo.szkola.pl) oraz Autorskie Liceum Navigo we Wrocławiu (www.navigoliceum.pl). Łukasz specjalizuje się w innowacyjnych metodach edukacyjnych ze szczególnym naciskiem na temat wykorzystywania narzędzi cyfrowych w edukacji w oraz tematyce wzmacniania skuteczności edukacji. Wykładowca MBA na uczelniach w Polsce i za granicą, w latach 2010-2013 prodziekan Wydziału Menedżersko-Ekonomicznego WSH we Wrocławiu. Autor książki „Zmienić myślenie o firmie: zarządzanie kulturą organizacyjną w Polsce”. Był zaangażowany w realizację projektów Cyfrobezpieczni.pl oraz Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej. Przygotował i zrealizował szereg projektów badawczych, sesji doradczych oraz ponad dwa tysiące godzin szkoleń i warsztatów dla nauczycieli w całym kraju.
Fri, 06 May 2022 - 43min - 15 - Kontakt z naturą - niezbywalne prawo dzieci (gościni: Zuzanna Danilewicz)
Z okazji Dnia Ziemi zapraszamy do wysłuchania #15 odcinka naszego podcastu, w którym rozmawiamy o niezbywalnym prawie dzieci do kontaktu z naturą. Naszą ekspertką w tym odcinku jest Zuzanna Danilewicz, która prowadzi leśne miejskie przedszkole we Wrocławiu. Jej misją jest ponowne łączenie ludzi ze Sobą, z Innymi, z Ziemią. Uważa, że to w Przyrodzie są odpowiedzi na nasze pytania i wie, jak bardzo niestabilne i wątłe jest to połączenie w dzisiejszych czasach. Bliskie jest jej podejście głębokiej ekologii, które mówi, że jesteśmy częścią Ziemi, a nie oddzieloną jednostką i holistycznie obejmuje problemy dzisiejszego świata. Ukończyła Holistyczną Szkołę Trenerów. Wierzy, że im głębszy kontakt nawiążemy ze sobą, tym większą wrażliwość będziemy mieli na inne czujące Istoty i otaczający nas świat.
Fri, 22 Apr 2022 - 36min - 14 - Edukacja w czasach wojny i masowej migracji (gościni: Kamila Kamińska-Sztark)
Jak wygląda szkoła i edukacja, gdy wybucha wojna, a tysiące ludzi są zmuszone do ucieczki? O edukacji w czasach wojny i masowej migracji rozmawiamy w #14 odcinku naszego podcastu z dr Kamilą Kamińską-Sztark. Nasza gościni od ponad 15 lat, jako adiunkt w Uniwersytecie Wrocławskim, zajmuje się pedagogiką miasta, rewitalizacją i streetworkingiem. Bada miasto i jego dynamikę, publikuje i wykłada. Ale przede wszystkim – jest praktykiem. Pracuje z ludźmi, wśród ludzi i dla ludzi. Łączy pracę naukową z doradztwem biznesowym i polityką miejską, a swoje koncepcje wdraża w szkołach, na podwórkach, w miastach, ale i w krajowych i międzynarodowych przedsiębiorstwach. Od 2005 roku pracuje jako adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest członkinią krajowych i międzynarodowych organizacji naukowych, pełni funkcję Pełnomocniczki Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego ds. odpowiedzialności społecznej, a od roku 2021 jest członkinią Wrocławskiej Rady ds. równego traktowania.
Thu, 07 Apr 2022 - 39min - 13 - Na pomoc planecie. O edukacji klimatycznej (gość: Arkadiusz Wierzba)
Kryzys klimatyczny wymaga edukacji. Dlatego w #13 odcinku naszego podcastu rozmawiamy m.in. o edukacji klimatycznej. Naszym gościem jest Arkadiusz Wierzba - edukator, tłumacz, fotograf, współtwórca materiałów edukacyjnych, ścieżek lektorskich i scenariuszy zajęć dotyczących kwestii środowiskowych i społecznych. Współpracuje z Fundacją EkoRozwoju przy projektach związanych m.in. z problematyką zmian klimatu i zanieczyszczeń powietrza oraz praw człowieka i praw zwierząt. Edukator w EkoCentrum Wrocław, aktywista Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i ruchów klimatycznych.
Fri, 01 Apr 2022 - 41min - 12 - Polska szkoła - prawo ws. rzeczywistość (gościni: Alina Czyżewska)
To już 12 odcinek naszego podcastu. Tym razem rozmawiamy o prawach uczniów i uczennic w polskich szkołach. Naszą ekspertką jest Alina Czyżewska - działaczka społeczna, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Interweniuje w sytuacjach nadużyć organów władzy i przekraczania kompetencji przez osoby pełniące funkcje publiczne, wspiera obywateli i obywatelki, edukuje o demokracji i prawach człowieka. Zajmuje się kontrolowaniem szkół, instytucji kultury, samorządów, dbając o przejrzystość ich funkcjonowania i o przestrzeganie prawa.
Wed, 23 Mar 2022 - 1h 11min - 11 - O etyce w pracy fotografa (gość: Karol Grygoruk)
Gościem 11. odcinka naszego podcastu jest Karol Grygoruk - fotograf dokumentalny, absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz doktorant w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. Współtwórca agencji RATS. W projektach dokumentalnych i pracy naukowej skupia się na tematyce społecznego wykluczenia, fotografii zaangażowanej, etyce oraz wpływie nowych mediów na kulturę wizualną. Mieszka i pracuje między Warszawą i Bliskim Wschodem.
Z Karolem rozmawiamy o migracjach, standardach i etyce pracy fotografa oraz słynnych zdjęciach, które zmieniły historię świata.
Sat, 12 Mar 2022 - 37min - 10 - O etycznym wolontariacie zagranicznym (gościni: Alicja Kosińska)
Wolontariaty zagraniczne stanowią coraz bardziej popularną alternatywę dla ludzi pragnących poznawać świat i zyskiwać nowe doświadczenia. Czy może bowiem być coś lepszego niż przeżycie przygody życia połączonej jednocześnie z pomaganiem innym? Jak się jednak okazuje, rosnąca komercjalizacja zjawiska sprawia, że czasem wolontariaty mogą przynosić więcej szkody niż pożytku. O etycznym i skutecznym wolontariacie zagranicznym rozmawiamy z Alicja Kosińską, koordynatorką kampanii "Zanim pomożesz".
Alicja jest kulturoznawczynią, podróżniczką, menagerką kultury, byłą wolonturystką. Absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku: stosunki międzykulturowe Azji i Afryki oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku zarządzanie kulturą. Od dziesięciu lat działa na rzecz odpowiedzialnej wolonturystyki.
Wed, 02 Mar 2022 - 58min - 9 - Prawa człowieka, prawa dziecka, prawa obywatelskie (gość: Adam Bodnar)
Gościem 9 odcinka naszego podcastu jest Adam Bodnar – doktor habilitowany nauk prawnych, Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS
w Warszawie. W latach 2015 – 2021 roku Rzecznik Praw Obywatelskich. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również studia LL.M. z zakresu prawa konstytucyjnego porównawczego w Central European University w Budapeszcie. Od lat zaangażowany w działania na rzecz praw człowieka. Współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. Fundacją Panoptykon, ClientEarth Polska i Stowarzyszeniem im. prof. Zbigniewa Hołdy. W latach 2010 – 2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Autor wielu publikacji naukowych, w szczególności z zakresu praw człowieka. W 2011 został wyróżniony Nagrodą Tolerancji przez Stowarzyszenie Lambda Warszawa. W 2018 uhonorowany Nagrodą Rafto za obronę praw mniejszości i niezależności sądów w Polsce. W 2019 otrzymał Nagrodę Praworządności (Rule of Law Award), przyznaną przez World Justice Project. W 2020 został odznaczony francuskim Orderem Legii Honorowej
w randze kawalera. W tym samym roku laureat nagrody specjalnej Korony Równości, przyznawanej przez Kampanię Przeciw Homofobii.https://www.facebook.com/adam.bodnar.71
https://www.instagram.com/adbodnar/
Fri, 18 Feb 2022 - 42min - 8 - Prawniczka dla Ziemi (gościni: Zuzanna Rudzińska-Bluszcz)
Ósmy odcinek naszego podcastu to rozmowa o prawie do czystego środowiska, o bezpieczeństwie ekologicznym przyszłych pokoleń oraz prawach dziecka w kontekście zmian klimatycznych.
Nasza rozmówczynią i ekspertką jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz - prawniczka zajmująca się prawami człowieka, prezeska Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi; na przełomie 2020/21 obywatelska kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich; w latach 2015-2021 odpowiadała za strategiczne postępowania sądowe w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, a także za prace Okrągłego Stołu do walki z patotreściami w internecie przy RPO. Absolwentka Leadership Academy for Poland, Marshall Memorial Fellowship i Obama Foundation: Leaders Europe.
Mon, 07 Feb 2022 - 40min - 7 - Prawo do zdrowia a "zdrowe" emocje (gościni: Olga Ślepowrońska)
O czym rozmawiamy w tym odcinku? O emocjach, sztuce ich oswajania oraz potrzebie dobrych wzorców dla rozwoju emocjonalnego dzieci. Ekspertką w tym odcinku jest Olga Ślepowrońska - psycholożka i animatorka kultury, terapeutka osób z autyzmem. Inicjatorka projektu CzujCzuj, w ramach którego dociera z edukacją emocjonalną do dzieci ze środowisk wykluczonych. Prezeska stowarzyszenia Mudita, które daje wielowymiarowe (w tym wytchnieniowe) wsparcie bliskim osób z niepełnosprawnością.
Fri, 28 Jan 2022 - 47min - 6 - Prawo do życia i zdrowia (gościni: Magdalena Jutrzenka)
W 6 odcinku naszego podcastu rozmawiamy o prawach dziecka dotyczących zdrowia i dobrostanu. Naszą gościnią jest Magdalena Jutrzenka - lekarka rezydentka w Klinice Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej w Poznaniu. Mama 2,5 -letniego Alexa chorującego na rdzeniowy zanik mięśni. Twórczyni jednego z pierwszych wegańskich blogów w Polsce - Hello Morning. Edukatorka, aktywistka, infuencerka.
Thu, 20 Jan 2022 - 56min - 5 - Dekolonizacja badań nad prawami dziecka (gościni: dr Urszula Markowska-Manista)
W piątym odcinku naszego podcastu rozmawiamy z dr Urszulą Markowską-Manista o dekolonizacji badań nad prawami dziecka. Dr Urszula pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, współpracuje z zespołem Międzynarodowych studiów nad dzieciństwem i prawami dzieci na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Poczdamie. Prowadzi badania terenowe i partycypacyjne. Jej działalność naukowa koncentruje się na problematyce studiów nad dzieciństwami w perspektywie międzykulturowej, dotyczy m.in. dziecka marginalizowanego i dyskryminowanego i jego praw w kontekście edukacji (w edukacji) i wychowania w różnorodnych kulturowo środowiskach. Prowadziła badania w Afryce Środkowej, w Rogu Afryki, na Kaukazie oraz wśród osób z doświadczeniem migracji w Europie. Badaczka w międzynarodowym projekcie PARTICIPA EU, członkini Naukowej Rady Konsultacyjnej Sieci Badawczej nad Prawami Dziecka (CRSN) w Niemczech, członkini międzynarodowego zespołu dzieci i dorosłych: Children's Rights in Action (CRIA).
Mon, 10 Jan 2022 - 48min - 4 - Niewolnicza praca dzieci (gościni: Magdalena Szymańska)
Gościnią czwartego odcinka naszego podcastu jest Magdalena Szymańska - prezeska fundacji Go’n’Act, trenerka edukacji globalnej, edukacji międzykulturowej i edukacji dla pokoju, aktywistka w zakresie praw dziecka. Z Magdą rozmawiamy o zjawisku niewolniczej pracy dzieci.
Polecane strony i publikacje:
- https://ekonsument.pl/
- https://fashionchecker.org/pl/
- https://www.fairphone.com/en/
- http://zanimpomozesz.pl/
- https://dzieciomdziecinstwo.pl/
- http://goandact.org/kalendarz-spolecznikow-zasluzonych-dla-praw-dziecka/Tue, 28 Dec 2021 - 1h 10min - 3 - Prawa dzieci na pograniczu polsko-białoruskim (gościni: Agata Ferenc)
W tym odcinku naszego podcastu zajmujemy się niezwykle ważnym i bardzo aktualnym zagadnieniem. Poruszamy w nim temat łamania praw dzieci-uchodźców, które przebywają na polsko-białoruskim pograniczu. O tym, jak przebiega kryzys humanitarny na naszej wschodniej granicy i w jaki sposób dotyka on dzieci, rozmawiamy z naszą gościnią Agatą Ferenc - etnolożką, prezeską wrocławskiej fundacji PERYFERIA Ośrodek Solidarności Międzykulturowej, działaczką Koalicji Wrocław Wita Uchodźców. Agata współtworzy projekt Johanneum Novum, dotyczący wsparcia dialogu międzykulturowego we wrocławskich szkołach i przedszkolach. Pracuje w zespole Fundacji Ocalenie, która działa m.in. na granicy polsko-białoruskiej. Jest animatorką, edukatorką, aktywistką, feministką i matką. Uprawia integrację międzykulturową w praktyce.
Polecamy Waszej uwadze grupy i inicjatywy do których można dołączyć, by zaangażować się w pomoc osobom z doświadczeniem uchodźczym, przybywającym do naszego kraju:
Domy bez granic Rodziny bez granic Matki na granicę Wrocław Wita UchodźcówSzczególnie zachęcamy do śledzenia działań Fundacji Ocalenie oraz innych organizacji zrzeszonych w Grupie Granica, które są obecne na polsko-białoruskim pograniczu od początku kryzysu humanitarnego.
Tue, 21 Dec 2021 - 38min - 2 - Z dziećmi o dzieciach i dla dzieci (gościni: Katarzyna Stoparczyk)
To już drugi odcinek podcastu o prawach dziecka "Ważny młody człowiek". Tym razem, w mikołajkowej atmosferze, rozmawiamy z Katarzyną Stoparczyk - dziennikarką, autorką książek dla dzieci, reżyserką spektakli teatralnych. Kasia jest twórczynią radiowej audycji „Dzieci wiedzą lepiej”, „Myślidziecka 3/5/7”, współtworzyła także format telewizyjny pt. „Duże Dzieci”. Obecnie prowadzi program „Zagadkowa niedziela”. Ambasadorka Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom i Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla dzieci. Uhonorowana Nagrodą Safony za odwagę pomagania dzieciom i propagowania mądrości dzieci, Odznaką Honorową Rzecznika Praw Dziecka za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, tytułem Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi.
Tue, 07 Dec 2021 - 35min - 1 - Godność i dobro dziecka (gość: Marek Michalak)Fri, 19 Nov 2021 - 37min
Podcasts semelhantes a Ważny młody człowiek - podcast o prawach dziecka
- Gość Radia ZET Beata Lubecka
- Wojna według Wołoszańskiego Bogusław Wołoszański
- Historia Jakiej Nie Znacie Cezary Korycki
- Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka Dariusz Rosiak
- Podcast Wojenne Historie Historia II wojny światowej
- MÓWI SIĘ Joanna Kołaczkowska i Szymon Majewski
- Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ Kamila Biedrzycka
- WojewódzkiKędzierski Kuba Wojewódzki , Piotr Kędzierski
- Mellina Marcin MELLER
- Kryminatorium Marcin Myszka
- ZŁO - Zbrodnia Łowca Ofiara Marta Kiermasz
- Psychologia, którą warto znać Mirosław Brejwo
- Stan Wyjątkowy Onet
- Teatr Polskiego Radia: Najnowsze produkcje Polskie Radio S.A.
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Radio Wnet Radio Wnet
- Podcast Historyczny Rafał Sadowski
- Dorwać bestię RMF FM
- Misja specjalna RMF FM
- Poranna rozmowa w RMF FM RMF FM
- Sceny zbrodni RMF FM
- Kwadrans na angielski Szymon Marciniak
- TOK FM Select TOK FM
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek