Filtrar por gênero

Ważny młody człowiek - podcast o prawach dziecka

Ważny młody człowiek - podcast o prawach dziecka

Fundacja Go'n'Act

W tym podcaście rozmawiamy o prawach dziecka. O tym, że każdy_a z nas ma wpływ na poszanowanie lub łamanie praw dzieci żyjących na całym świecie. Dlaczego to ważne? Bo wspólnie możemy tworzyć świat, w którym każde dziecko żyje w otoczeniu przyjaznym, bezpiecznym i sprawiedliwym. W którym wszyscy są sobie równi, bez względu na dzielące ich różnice w wyglądzie, kulturze, pochodzeniu, płci czy statusie majątkowym. Z ekspertkami i ekspertami rozmawia Iwona Frydryszak. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele-Fundusz Regionalny.

41 - O inicjatywach związanych z migracją (gościni: Anna Alboth)
0:00 / 0:00
1x
  • 41 - O inicjatywach związanych z migracją (gościni: Anna Alboth)

    To już ostatnia rozmowa w ramach naszego podcastu. W finałowym odcinku rozmawiamy z Anną Alboth - dziennikarką i aktywistką, zaangażowaną od lat w inicjatywy związane z migracją, m.in. Civil March For Aleppo, (nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 2017 r.), czy Grupa Granica, działająca teraz na polsko-białoruskiej granicy. Dzięki pracy w organizacji Minority Rights Group, odwiedziła większość granic europejskich oraz oficjalnych i nieoficjalnych obozów dla uchodźców, zabierając ze sobą ponad 100 dziennikarzy z całej Europy. Media officer w Minority Rights Group, od 20 lat publikuje w polskich mediach, najczęściej na tematy prawoczłowiecze. 

    Fri, 03 Feb 2023 - 42min
  • 40 - Jak zadbać o przyszłość dzieci, działając na rzecz klimatu? (gościni: Elżbieta Lemańska-Błażowska)

    W tym odcinku podcastu "Ważny, młody człowiek" skupiamy się na temacie sprawiedliwości klimatycznej. Negatywne skutki zmian klimatu podważają wiele praw dzieci, np. prawo do dostępu do czystego powietrza, żywności i wody, a nawet prawo do przetrwania. O właściwą politykę klimatyczną, niezbędną edukację i lepszą przyszłość dla nowych pokoleń walczy m.in. społeczny ruch "Rodzice Dla Klimatu". Dziś rozmawiamy z jego członkinią - Elżbietą Lemańską-Błażowską, mamą 3-letniej Dąbrówki. Elżbieta aktywnie działa również w Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu. Miłośniczka kontaktu z naturą, w szczególności górskich wędrówek. Z zawodu broker ubezpieczeniowy - skutki zmian klimatu ogląda na co dzień.

    Tue, 27 Dec 2022 - 36min
  • 39 - Kryzys klimatyczny jest kryzysem praw dziecka (gościni: Maya Ozbayoglu)

    Kryzys klimatyczny wpływa już dziś na życie wszystkich dzieci na Ziemi. Z pewnością ma też ogromy wpływ na ich przyszłość. Najbardziej narażone na zmiany klimatyczne są właśnie dzieci, które jednocześnie w najmniejszym stopniu są odpowiedzialne za powodowanie niekorzystnych zmian klimatycznych. O tym, że kryzys klimatyczny jest jednocześnie kryzysem praw dziecka, o Młodzieżowym Strajku Klimatycznym oraz potrzebie edukacji i budowania proekologicznej świadomości rozmawiamy w tym odcinku z Mayą Ozbayoglu - 19-letnią działaczką na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. Maya jest jedną z pięciu i najmłodszą osobą w Polsce, która przy wsparciu fundacji Client Earth Prawnicy dla Ziemi pozwała polski rząd za bezczynność w walce z kryzysem klimatycznym. Obecnie studiuje w Amsterdamie interdyscyplinarny kierunek o zmianach klimatu.

    Tue, 27 Dec 2022 - 37min
  • 38 - Prawo dziecka do sądu (gościni: Katarzyna Katana)

    W tym odcinku rozmawiamy z Katarzyną Kataną z Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” o:

    - prawie dziecka do sądu

    - sprawach, z którymi najczęściej dziecko musi stawić się przed sądem

    - odpowiedzialności karna nieletnich w kontekście praw dziecka

    - procedurze przesłań dzieci i młodzieży

    Nasza gościni jest radczynią prawną, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczestniczką wymiany studenckiej na Uniwersytecie Maltańskim, absolwentką Szkoły Prawa Ukraińskiego OKSPO UJ oraz krajowych i zagranicznych szkoleń. Prelegentka konferencji TedX. W Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odpowiada za prowadzenie działań rzeczniczych zmierzających do wprowadzenia zmian w systemie prawa polskiego, aby ten lepiej chronił dzieci.

    Mon, 26 Dec 2022 - 56min
  • 37 - Teatr jako narzędzie resocjalizacji (gościni: Agnieszka Bresler)

    Kolejny odcinek podcastu poświęcamy tematowi nieletnich osadzonych oraz sztuce, jako narzędziu resocjalizacji. Naszą ekspertką jest Agnieszka Bresler - aktorka, reżyserka, pedagożka teatralna i aktywistka społeczna. W swojej pracy postrzega i wykorzystuje teatr jako narzędzie zmiany społecznej. Absolwentka studiów aktorskich MA Acting na Manchester Metropolitan University w Anglii oraz kierunku Physical Theatre Practice w Adam Smith College w Szkocji. Inicjatorka i prezeska Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan. Wieloletnia wice-prezeska wrocławskiej Fundacji Jubilo. Inicjatorka i współtwórczyni wielu projektów kulturalno-społecznych, w tym założycielskiego projektu Kobietostan, Odkluczania Fundacji Jubilo (prowadzonego na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu) czy pierwszego w Polsce Centrum Sztuki Osadzonych. Reżyserka licznych spektakli ze społecznościami, realizowanych w zakładach karnych i poprawczych, z osobami z niepełnosprawnością czy w kryzysie życiowym, prezentowanych i nagradzanych na ogólnopolskich konkursach i przeglądach (m.in. „Maria K.” oraz „Wiera Gra” w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, „2018: Odyseja Człowieczna” oraz „k(Raj)” we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami „Ostoja ” czy „OFELIE” we współpracy z Centrum Praw Kobiet). Laureatka nagrody Miasta Wrocław 30 Kreatywnych Wrocławia w kategorii Sztuka/Design. Nominowana do nagrody WARTO Gazety Wyborczejza dwie z produkcji Kobietostanu. Stypendystka Prezydenta Wrocławia w dziedzinie teatr. Uhonorowana dyplomami Służby Więziennej i Sądu Okręgowego we Wrocławiu za krzewienie idei resocjalizacji poprzez sztukę.

    Mon, 26 Dec 2022 - 39min
Mostrar mais episódios