Podcasts by Category

World War II / Második világháború

World War II / Második világháború

Andrea Pető

This podcast series, produced in cooperation with the subcommittee of history of Second World War of Hungarian Academy of Sciences and Central European University, introduces cutting edge publications by the members of the subcommittee and other authors. It's aim is to change the ways we talk about the history of the Second World War. The series features both English and Hungarian podcasts.A Közép-európai Egyetem és az MTA második világháború története albizottság közös podcastjában az albizottság tagjaival és szerzőkkel beszélgetünk most megjelent munkájuk kulisszatitkairól és azokról a kutatási eredményekről, melyek megváltoztatják azt, amit a háborúról tudunk. A sorozat magyar és angol nyelvű beszélgetéseket is tartalmaz.

73 - Cultures of Hate and Oppression: Connecting the Conversations about Antisemitism, Colonialism, Gender and the Holocaust.
0:00 / 0:00
1x
  • 73 - Cultures of Hate and Oppression: Connecting the Conversations about Antisemitism, Colonialism, Gender and the Holocaust.

    The OSUN Network Collaborative Seminar Cultures of Hate and Oppression was coordinated address the complexities of these topics that are of urgent global importance in our era of continuing discrimination, forced migration, socially sanctioned violence – and war. This 3rd podcast gives insights into the work of the students. View Andrea Peto’s talk about the importance of this course on YouTube:https://youtu.be/eQ0D07Eo0vY?si=4xl47a5yGLCufPPlPodcast with responses by students:About the academic year 2022-23:https://podcasts.ceu.edu/content/experiences-osun-collaborative-seminar-antisemitism-holocaust-colonialism-gender-connectingAbout the academic year 2023-24:https://podcasts.ceu.edu/content/experiences-osun-collaborative-seminar-cultures-hate-and-oppression-connecting-conversations

    Fri, 19 Apr 2024 - 46min
  • 72 - Aki kimondja, amit ki kell mondani. Emlékkönyv Pető Andrea 60. születésnapjára

    Pető Andrea a legtöbbet idézett és legtöbb nemzetközi díjjal kitüntetett magyar történész. Munkássága előtt tisztelgő kiadvány jelent meg Aki kimondja, amit ki kell mondani címmel, visszautalva egy korábbi kötetének címére (Elmondani az elmondhatatlant) a Balassi Kiadó gondozásában és Virányi Péter és Klacsmann Borbála szerkesztésében. Ezt a kötetet mutatja be a podcast.

    Sun, 07 Apr 2024 - 48min
  • 71 - A Kállay-kormány zsidópolitikája

    Adolf Hitler a Reichstagban 1939. január 30-n köntörfalazás nélkül kijelentette: „Ha a nemzetközi zsidó pénzembereknek még egyszer sikerül egy világháborúban belerángatni a népeket, akkor ez nem a zsidók győzelmét, hanem a zsidó faj megsemmisülését fogja eredményezni Európában.” 1941 szeptemberében az NSDAP propagandaosztálya plakátot készíttetett erről a szövegről és azt az egész Birodalomban terjesztették. Reinhard Heydrich, a Birodalmi Biztonsági Főhivatal vezetője november 29-én fogott a németek uralma/hegemóniája alá hajtott európai területeken élő mintegy nyolcmillió zsidó legyilkolását kidolgozó konferencia megszervezésébe. Némi halasztás után az összejövetelre 1942. január 20-án 14 fő részvételével került sor. Magától értetődik, hogy ezt az eszelős tervet minden részleteiben ilyen rövid idő alatt – ráadásul szivarfüstben, konyakozás közben – nem lehetett kidolgozni. Ám vitathatatlan szimbolikus jelentőségén túl a konferenciának megvolt a maga konkrét súlya is. 1942 végére az SS saját kimutatásai szerint már 4 millió zsidót pusztítottak el. (Jan Kershaw: Hitler. 1936-1945. Nemezis. Szukits, Szeged, 2004, 424.) Ebben a keretben helyezendő el a Kállay-kormány zsidópolitikája.

    Wed, 03 Jan 2024 - 21min
  • 70 - Plébánosi krónikák a front átvonulásáról, 1944-1945

    Az előadás az egyes plébániák fennmaradt Historia Domusai-ban rögzített leírások alapján tesz kísérletet a „kisemberek” frontátvonulással kapcsolatos tapasztalatának bemutatására és értelmezésére. A plébánosok korabeli feljegyzései a múltbéli közösségi tapasztalatok és a jövőre vonatkozó közös várakozások hálóján átszűrt személyes megfigyelések, egyúttal az esetek végtelen sokféleségéről tudósító korlenyomatok. Milyen helyzetértékelések, szerepfelfogások bontakoznak ki e krízishelyzet idején keletkezett írásokból? Milyen „kulcsok” szükségesek megértésükhöz? Végül mi az eseményeknek az a történelmi tapasztalata, melyet csak a történeti reflexió fedhet fel?

    Sat, 30 Dec 2023 - 20min
  • 69 - Bűnbakkeresés és a második világháború

    A bevezető a kulturális-intellektuális gyűlölködések  és az erőszakos politikai cselekvések kölcsönhatásait vizsgálja átalában a szociálpszichológia bűnbakfogalma segítségével. Ezt a fogalmi keretet használom azután a győztesek második világháború utáni, Németország és a németek felelősségével kapcsolatos politikai álláspontjait értelmezve. Az utolsó rész a második világháború politikai és nem politikai okainak néhány tudományos értelmezését tekinti át. Az előadás kulcskérdése: lehetnek-e a történésznek eszközei a katasztrófákhoz vezető tömeges lelkiállapotok gyökereinek feltárásához?

    Sun, 24 Dec 2023 - 28min
Show More Episodes