Nach Genre filtern

Forbes Byznys

Forbes Byznys

Forbes Česko

Hledáte Funny Money, Život je bohatý, Life nebo Jak být lepší? Nově jsou samostatnými pořady. Jednoduše je vyhledejte ve své oblíbené podcastové aplikaci!

1118 - Forbes Byznys #260 - E-commerce? Není to konkurence, online potřebujeme, říká šéf Asociace nákupních center
0:00 / 0:00
1x
  • 1118 - Forbes Byznys #260 - E-commerce? Není to konkurence, online potřebujeme, říká šéf Asociace nákupních center

    Chrámy konzumu a spotřeby, které hlavně v předvánočním čase praskají ve švech. Nákupních center je v Česku 110, lokálně je doplňuje 275 retail parků. Podle šéfa Asociace nákupních center ČR Jana Kubíčka už příliš prostorů pro stavu těch skutečně velkých není, poptávka po nich je celkem nasycená. „Nákupní centrum se skládá tak, aby v něm existovala dobrá trasa, my tomu říkáme footflow. Většinou musíte mít důvod, abyste za konkrétním nájemcem zašli. Těm my říkáme kotevní a dáváme je do rohů nebo na konec jednotlivých pasáží. Tak aby měl zákazník důvod se tam podívat,“ osvětluje logiku stavby nákupního centra Kubíček, který se pro investiční banku Wood & Co. zároveň stará o provoz Obchodního centra Harfa. Očima laika to může vypadat, že fyzický retail může svádět lítý boj s rozvíjejícím se segmentem e-commerce, který raketově vyrostl za covidu. Lidé si věci, pro které by si dříve došli fyzicky do „nákupáku“, objednání spíše do zásilkových boxů kousek od svého bydliště. Ve skutečnosti si ale podle Kubíčka obě strany našly harmonický vztah, ve kterém rostou oba sektory. „S rozvojem e-commerce a logistiky bychom mohli očekávat pokles prodejních ploch, ale u spousty konceptů je to naopak,“ říká s tím, že někteří nájemci naopak vyhledávají po covidu větší prostory. Minimálně obraty nákupních center jsou už vysoko nad předpandemickou úrovní.

    Mon, 2 Dec 2024 - 41min
  • 1117 - Forbes BrandVoice #113 - Bitcoinová mánie. Zvažte, s kým investice zrealizujete, shodují se znalci

    Bitcoin stojí přes dva miliony korun. Co ho tam dotlačilo, jak se dá tato kryptoměna těžit a dočkají se Češi spravedlivého zdanění kryptoměn? To a mnoho dalšího se dozvíte v nové epizodě podcastu Forbes BrandVoice s hosty Jakubem Hlavenkou ze společnosti 2BMiner a Františkem Vinopalem z České kryptoměnové asociace. Bitcoinová mánie je zpět. Nejstarší kryptoměna trhá rekordy několikrát do týdne a aktuálně stojí téměř 100 tisíc dolarů za minci, přes 2,3 milionu korun. Tak drahý nikdy nebyl. A řada investorů začíná nakupovat ve strachu, aby jim případné zisky neutekly. „Je to nyní jízda. Každý se do rozjetého vlaku snaží naskočit, jak to jen jde,“ popisuje v podcastu BrandVoice vývoj Jakub Hlavenka, šéf společnosti 2Bminer, která zákazníkům nabízí koupi a provoz zařízení na těžbu bitcoinu. Růst cen bitcoinu podle něj nastartovalo na jedné straně zvolení Donalda Trumpu a na druhé jarní spuštění ETF fondů s bitcoinem v USA.

    Sun, 1 Dec 2024 - 44min
  • 1116 - Forbes BrandVoice #112 - Necvičíš, zaplatíš. Firmy už chápou, že pohyb znamená zdraví, pochopí to stát?

    Česko potřebuje rozhýbat. Protože pak bude zdravější, výkonnější – i bohatší. V podcastu Forbesu se na tom shodují zástupci byznysu, který je s pohybem přímo spojen: Jana Havrdová z České komory fitness i Miroslav Rech, CEO společnosti MultiSport Benefit, která nabízí pohybové aktivity jako benefit pro zaměstnance. Už by to chtělo pořádnou kampaň. Klidně podobnou, s jakou kdysi stát varoval před následky dopravních nehod. „Jen by heslo tentokrát mohlo znít trochu obměněné,“ říká Jana Havrdová: „Necvičíš, zaplatíš.“ „Demografický vývoj je neúprosný. Zájmem zaměstnavatelů i státu bude udržet lidi co nejdéle v pracovním procesu – a když to řeknu nehezky, také je co nejdéle danit. A k tomu musím mít podmínky. Čekal bych, že toto téma bude vidět trochu víc,“ říká ve Forbes BrandVoice podcastu Miroslav Rech z MultiSport Benefit. „Musíme Česko rozhýbat, to musí být společná mise.“ Které země jsou v tomto ohledu vzorem? Jak se podpora pohybu a zdravého životního stylu vyplatí státu ekonomicky? V čem Česko zaostává? Poslechněte si náš Forbes BrandVoice podcast.

    Fri, 29 Nov 2024 - 41min
  • 1115 - Forbes Byznys #259 - Tensor Ventures hledá unicorna. Zkuste kvantový software, nabádá české startupy

    Český deeptechový fond Tensor Ventures, za kterým stojí Roman Smola, Martin Drdúl a Petr Ulvr, má za sebou úspěšný rok 2024. Podařilo se mu uskutečnit první exity ze stamilionového prvního fondu a navíc rozjeli druhý fond s cílovou částkou 1,25 miliardy korun, do kterého tečou i prostředky z Evropského investičního fondu. A z těchto peněz fond ve čtvrtek oznámil vůbec první investici, když spolu s dalšími andělskými investory vložil 550 tisíc eur (v přepočtu zhruba 14 milionů korun) do brněnského startupu Dynanic, dříve známého pod názvem Brnologic, jehož vědecký tým laicky řečeno zjednodušil programování čipů. V jakých dalších oblastech má Česko ještě potenciál? Jak fond Tensor Ventures vybírá, do koho bude investovat? A který startup z jeho portfolia se stane jeho prvním dolarovým unicornem? To vše si poslechněte v aktuálním podcastu.

    Thu, 28 Nov 2024 - 43min
  • 1114 - Forbes BrandVoice #111 - Před stářím zavíráme oči. Dá se na něj včas připravit, myslí si experti

    Stárneme. Nejenom jako jednotlivci, ale stárne celá česká populace, což vyvolává potřebu, aby se o nás ve stáří někdo staral. Taková péče ovšem obvykle vyjde na desítky tisíc měsíčně, které v rodinných rozpočtech velmi často chybějí. Rychlost stárnutí české populace je až překvapivě vysoká. „Podle Českého statistického úřadu je v Česku zhruba 2,1 milionu obyvatel nad 65 roků. V roce 2050 už jich ale budou víc než tři miliony,“ říká Martin Švec, generální ředitel Simplea pojišťovny. Velká část z nich, v průměru od věku 75 let, nebude dostatečně samostatná na to, aby se o sebe dokázali postarat. Pak přichází na řadu pobytová zařízení pro seniory, kterých je ale dlouhodobě nedostatek. Zprvu tak péče obvykle začíná doma. „U lehčích forem nesoběstačnosti to jde i dlouhodobě, ale u těch s vysokou mírou závislosti na pomoci ostatních to většinou rodina zvládne pár měsíců. Pak hledá jiné řešení, protože dlouhodobá péče je náročná fyzicky, emočně, ale i existenčně. Často to znamená, že některý z členů rodiny musí přestat chodit do práce a celý den se věnovat opečovávanému člověku,“ připomíná Stanislava Lišková, finanční poradkyně Partners. Jak dnes vypadají státní a soukromé domovy pro seniory? Kdy je ideální začít řešit pojištění, které zajistí odpovídající péči ve stáří? Na kolik vyjde a jakou sumu ve stáří zaručí? Poslechněte si diskusi v novém dílu Forbes BrandVoice podcastu.

    Wed, 27 Nov 2024 - 37min
Weitere Folgen anzeigen