Filtrar por género

Věda Plus

Věda Plus

Český rozhlas

Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.

Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

499 - Je možné dosahovat i s cukrovkou vrcholných sportovních výkonů?
0:00 / 0:00
1x
  • 499 - Je možné dosahovat i s cukrovkou vrcholných sportovních výkonů?

    Zaostříme na vězeňství - budou nás zajímat hlavně otázky nápravy, začlenění se do společnosti nebo vlivu věznění na rodinu odsouzených...- A dozvíte se, že třeba i octomilky se můžou opít.

    Thu, 14 Nov 2024 - 26min
  • 498 - Šest bodů, díky kterým můžou číst i nevidomí - to je Braillovo písmo

    Letos slaví 200 let od svého vzniku. Možnost stát se na rok badateli nabízí studentům česká Akademie věd. Jaké to pro ně je stát se vědcem nanečisto? Čisticí prostředky škodí plicím. Varuje Česká pneumologická a ftizeologická společnost. Objev vody na Měsíci vědci potvrdili přesně před patnácti lety. Jaké plány s ní mají? Moderuje Daniela Vrbová.

    Wed, 13 Nov 2024 - 26min
  • 497 - Jak se v rámci rodiny přenášejí z rodičů na děti návyky pravidelně se hýbat, dostatečně spát a dodržovat zdravý životní styl?

    Co zjistili olomoučtí vědci, kteří zkoumali čtyři sta rodin s malými dětmi pomocí chytrých hodinek? - Kolik nás stojí AI, když každé použití jazykového modelu spotřebuje násobně víc energie než obyčejné vyhledávání informací na internetu? - A na umělou inteligenci se zaměříme i v případě pedagogické a tvůrčí činnosti? Jak se dá využít?

    Tue, 12 Nov 2024 - 24min
  • 496 - Vědci testují českou aplikaci Smartspeech, která dokáže rozpoznat riziko vzniku Parkinsonovy nemoci jen z nahrávky telefonního hovoru

    Jak se bývalým horníkům a hutníkům v Moravskoslezském kraji daří či dařilo vyrovnat se se ztrátou zaměstnání? Představíme sociologický průzkum o jejich adaptaci na nové podmínky. - Studenti VŠCHT pracují na senzoru, který může zjednodušit odhalování rizika selhání ledvin. - Ostravští vědci umí nahradit rašelinu v hnojivech kaly z čistíren odpadních vod.

    Mon, 11 Nov 2024 - 26min
  • 495 - Cenu technologické agentury České republiky získal přístroj, který dokáže rekordně rychle vyčistit vodu od sinic, hormonů, ale třeba i zbytků léků

    Jakou technologii k tomu používá? - Mohou mikroorganismy podpořit růst a zdraví rostlin a zvýšit jejich odolnost vůči suchu nebo patogenům? - Kde žili jedni z posledních mamutů na našem území? Moderuje Šárka Fenyková.

    Fri, 08 Nov 2024 - 26min
Mostrar más episodios