Podcasts by Category
Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.
Všechny díly podcastu Věda Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
- 499 - Je možné dosahovat i s cukrovkou vrcholných sportovních výkonů?
Zaostříme na vězeňství - budou nás zajímat hlavně otázky nápravy, začlenění se do společnosti nebo vlivu věznění na rodinu odsouzených...- A dozvíte se, že třeba i octomilky se můžou opít.
Thu, 14 Nov 2024 - 26min - 498 - Šest bodů, díky kterým můžou číst i nevidomí - to je Braillovo písmo
Letos slaví 200 let od svého vzniku. Možnost stát se na rok badateli nabízí studentům česká Akademie věd. Jaké to pro ně je stát se vědcem nanečisto? Čisticí prostředky škodí plicím. Varuje Česká pneumologická a ftizeologická společnost. Objev vody na Měsíci vědci potvrdili přesně před patnácti lety. Jaké plány s ní mají? Moderuje Daniela Vrbová.
Wed, 13 Nov 2024 - 26min - 497 - Jak se v rámci rodiny přenášejí z rodičů na děti návyky pravidelně se hýbat, dostatečně spát a dodržovat zdravý životní styl?
Co zjistili olomoučtí vědci, kteří zkoumali čtyři sta rodin s malými dětmi pomocí chytrých hodinek? - Kolik nás stojí AI, když každé použití jazykového modelu spotřebuje násobně víc energie než obyčejné vyhledávání informací na internetu? - A na umělou inteligenci se zaměříme i v případě pedagogické a tvůrčí činnosti? Jak se dá využít?
Tue, 12 Nov 2024 - 24min - 496 - Vědci testují českou aplikaci Smartspeech, která dokáže rozpoznat riziko vzniku Parkinsonovy nemoci jen z nahrávky telefonního hovoru
Jak se bývalým horníkům a hutníkům v Moravskoslezském kraji daří či dařilo vyrovnat se se ztrátou zaměstnání? Představíme sociologický průzkum o jejich adaptaci na nové podmínky. - Studenti VŠCHT pracují na senzoru, který může zjednodušit odhalování rizika selhání ledvin. - Ostravští vědci umí nahradit rašelinu v hnojivech kaly z čistíren odpadních vod.
Mon, 11 Nov 2024 - 26min - 495 - Cenu technologické agentury České republiky získal přístroj, který dokáže rekordně rychle vyčistit vodu od sinic, hormonů, ale třeba i zbytků léků
Jakou technologii k tomu používá? - Mohou mikroorganismy podpořit růst a zdraví rostlin a zvýšit jejich odolnost vůči suchu nebo patogenům? - Kde žili jedni z posledních mamutů na našem území? Moderuje Šárka Fenyková.
Fri, 08 Nov 2024 - 26min - 494 - Cenu technologické agentury České republiky získal přístroj, který dokáže rekordně rychle vyčistit vodu od sinic, hormonů, ale třeba i zbytků léků
Jakou technologii k tomu používá? Mohou mikroorganismy podpořit růst a zdraví rostlin a zvýšit jejich odolnost vůči suchu nebo patogenům? Kde žili jedni z posledních mamutů na našem území? Moderuje Šárka Fenyková.
Fri, 08 Nov 2024 - 26min - 493 - To, co je na západě běžné, u nás najdeme jen na jednom místě
Osvětlení, které kopíruje denní rytmus, mají jako první v zemi na koronární jednotce Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Jak to prospívá pacientům, kteří tu většinou bojují o život? - Hodil by se vám úložný prostor, kde vydrží pečivo čerstvé i několik dní? Odborníci z Liberce vyvinuli pytlík s nanomembránou, který prodlužuje dobu čerstvosti pečiva. Jak funguje? - Kolik aut najednou zvládne řídit jeden řidič? V Ostravě testují systém, kdy řidič sedí v jednom autě, ale zároveň ovládá dvě.
Thu, 07 Nov 2024 - 25min - 492 - Endometrióza, adenomyóza nebo myomy
To jsou nejčastější nemoci, které se týkají podle lékařů ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze asi třetiny žen v reprodukčním věku. Jak jim může pomoct operace? - Může filmový obraz přispívat k lepšímu porozumění a dialogu mezi národnostními menšinami a většinovou společností? - Proč klesá odolnost betonu a může cement nahradit nějaké jiné ekologické pojivo? Na tyto otázky bude hledat odpovědi tým vědců - včetně českého - který získal prestižní evropský vědecký grant.
Wed, 06 Nov 2024 - 26min - 491 - Stále více Češek si nechává zmrazit svá vajíčka
O kolik let si tím dokážou prodloužit období plodnosti? - Zlínská univerzita jako první v Česku otevře specializační magisterský program pro všeobecné sestry zaměřený na domácí a hospicovou péči - co vše zahrnuje - Jak se zkoumají emoce ve vesmíru a co by se dalo z takového výzkumu přenést do pozemské praxe? Moderuje Renata Kropáčková.
Tue, 05 Nov 2024 - 25min - 490 - Zlínská univerzita jako první v Česku otevře specializační magisterský program pro všeobecné sestry zaměřený na domácí a hospicovou péči - co vše zahrnuje?
Mění se nějak lidská psychika v kosmu? Co přináší sociální psychologie do poznání lidského chování v kyberprostoru? Jak takový výzkum probíhá? Moderuje Renata Kropáčková
Tue, 05 Nov 2024 - 25min - 489 - Co nabídne Týden akademie věd?
Proč je nedostatek dárců orgánů a co se s tím dá dělat? Jaký vliv má to, kolik vyděláváme, na naše mezilidské vztahy? Moderuje Lukáš Matoška.
Mon, 04 Nov 2024 - 25min - 488 - Jak umíme mluvit o smrti a jak prožíváme truchlení?Fri, 01 Nov 2024 - 25min
- 487 - Odborníci z Centra dopravního výzkumu sesbírali data o stavu pneumatik na českých autech
Jaké jsou jejich nejčastější problémy? - Proč je důležitá podpora biodiverzity bezobratlých živočichů v polních ekosystémech? - S podzimem se pravidelně zvyšuje nemocnost, a tak řada lidí míří do lékaren pro vitamíny a další doplňky. Jakou roli hrají vitamíny v posilování imunity? A má smysl je kupovat?
Thu, 31 Oct 2024 - 26min - 486 - K závodům ve zbrojení bývá přirovnáván boj vědců s antibiotickou rezistencí
Proč? A jak hodně ji ovlivňuje člověk? - Za posledních deset dvacet let přibývá sportovců, kteří otevřeně mluví o sexuálním obtěžování ve sportovním prostředí. Taky proto se tématem zabývá výzkum Spojení mezi sportem, slovem a sexualitou. - Dlouhé bílé čáry, které vidíme na nebi za letadly, ve většině případů oteplují planetu. Čeští vědci zjišťovali, co nejvíce ovlivňuje jejich vznik.
Wed, 30 Oct 2024 - 26min - 485 - Architekti hledají na satelitních snímcích skryté koncentrační tábory a stopy historických událostí
Co všechno může odhalit nové pojetí takzvané forenzní architektury? - Jak může pomoct k výzkumu historických migrací lidské populace myš domácí? - Špatně fungující chlopeň může být příčinou otoků nohou a dušnosti. Běžně se léčí léky nebo opravou chlopně pomocí svorek. První centra v Česku teď ale zkouší novou metodu.
Tue, 29 Oct 2024 - 25min - 482 - 13 kontejnerů s turbínami a bateriemi - tak to je hybridní elektrárna ve
Vraňanech, která celá vznikla nejprve ve virtuálním prostoru. Vývojáři si vytvořili její digitální dvojče. Jak to funguje? - České děti se do školy těší méně než jejich vrstevníci v zahraničí. Můžou za to vztahy s vrstevníky, nízká podpora ze strany učitelů nebo i rodinné prostředí. Co s tím můžou školy dělat? - Víme, jak chránit přírodu, ale neznáme recepty, a chybí někdo, kdo by nám opatření rozumně vysvětlil. To je jeden z výsledků výzkumu České klima 2024, který tento týden představujeme. Komu Češi v otázce změny klimatu nejvíc důvěřují?
Fri, 25 Oct 2024 - 25min - 481 - Čeští vědci zkoumají, co se uvolňuje z plastů, které denně používáme
Jaké konkrétní látky ve výrobcích každodenní potřeby negativně ovlivňují zdraví lídí? - Jak se proměňuje výchova k občanství na základních školách? V čem učitelům pomáhají filozofové? - Brněnští vědci popsali nový způsob, jak se leukémie dokáže bránit léčbě. Mohlo by to pomoci ve vývoji nové terapie?
Thu, 24 Oct 2024 - 24min - 480 - Až kolem dvaceti procent vody může být ve stěnách domů, které byly zaplaveny při povodních
Existují ale metody, které vysušování výrazně zkracují a do zimy tak může být dům suchý. Jak nejlépe odstraňovat vlhkost v zatopených domech? Jak využít topné panely nebo mikrovlnky? - Sloučeniny dusíku posouvají rostlinné druhy směrem na západ a způsobují pokles rozmanitosti některých druhů. Proč? - Dusík z fosilních paliv ovlivňuje podle vědců z Botanického ústavu Akademie věd růst rostlin a přispívá k nižší přírodní rozmanitosti. Co vše výzkum tří tisíc ploch lesů v Evropě a Severní Americe ukázal? - Stromem roku se letos stal mohutný zhruba 800 let starý Lukavický dub, který několikrát přečkal svůj vlastní konec.
Wed, 23 Oct 2024 - 26min - 479 - Díky novému projektu České zemědělské univerzity lze online pozorovat ohrožené čejky chocholaté a sluky lesní
Jak působí na kolektivní paměť digitální technologie - zpřesňují naše znalosti o historii, nebo dávají spíš větší prostor k manipulaci s fakty?- Vědci z Botanického ústavu AV zjistili, že dusík z fosilních paliv ovlivňuje růst rostlin a přispívá k nižší přírodní rozmanitosti. Jak a kde jejich výzkum probíhal?
Tue, 22 Oct 2024 - 25min - 477 - Jak při odhalování nebezpečných znamének pomáhá aplikace?
Co bude na Ukrajině sledovat družice vyvinutá českými firmami? - Jak pravěcí pastevci ovlivnili podobu středoevropských lesů? Moderuje Lukáš Matoška.
Mon, 21 Oct 2024 - 26min - 476 - V deformační laboratoři na brněnské VUT testují chování materiálů ve vysokých rychlostech, např. při srážkách
Geografové Ostravské univerzity s kolegy z dánsko-grónské Geologické služby a polské Wroclavské univerzity mohou přispět k lepšímu pochopení přírodních katastrof spojených se sesuvy - a to skrze výzkum stolových hor. - Ve Slováckém muzeu je výstava zlatých velkomoravských šperků.
Fri, 18 Oct 2024 - 26min - 475 - Slabé vrnění podobné tomu kočičímu pociťují lidé, kterým lékaři kvůli neustupujícím bolestem voperují neurostimulátor
Jak funguje, vysvětlíme u příležitosti Mezinárodního dne proti bolesti. - Může být práce vnímána jako posvátná aktivita zaměřená na osobnostní rozvoj? Prestižní zahraniční časopis Religion zveřejnil studii Zuzany Bártové z Katedry sociální a charitativní práce Teologické fakulty Jihočeské univerzity.
Thu, 17 Oct 2024 - 26min - 474 - Na co by si podle mykologů měli dávat pozor houbaři?
Proč si vědci myslí, že kapři by se měli krmit konopím? - Jaké plány má brněnská hvězdárna, která slaví sedmdesátiny? Moderuje Lukáš Matoška.
Wed, 16 Oct 2024 - 26min - 473 - Měl jít na náročnou chirurgickou operaci srdce a namísto toho mu lékaři implantovali chlopeň jen pomocí katetrizace, tedy tenkých hadiček
V Česku je totiž nově k dispozici chlopenní protéza s průměrem větším vež 30 milimetrů. - V Praze pokračuje festival populárněvědeckých filmů Prague Science Film Fest. Letos s hlavním tématem divočiny nebo divokosti.
Tue, 15 Oct 2024 - 25min - 472 - Gastroenterologové ve Fakultní nemocnici Olomouc využívají při koloskopii umělou inteligenci
Na podezřelý útvar je na monitoru obrazovky upozorní výrazný zelený čtverec. Jak moc jsou pro ně druhé oči důležité? - Jak se projevuje rodičovské vyhoření, znají to i rodiče v Česku? A jak se tomuto stavu dá přecházet - o tom byl třetí ročník konference v Portu, na který se také zaměříme. - Pražský festival populárněvědních filmů tento týden zdarma promítá přírodovědné dokumenty z celého světa. Čemu se letos věnují především? - Sloni jsou buď leváci nebo praváci? Jak se to pozná?
Mon, 14 Oct 2024 - 25min - 471 - V září se v portugalském Portu uskutečnila třetí mezinárodní konference o rodičovském vyhoření
Své poznatky k tématu na tamní Fakultě psychologie a pedagogiky sdíleli odborníci z mezinárodního vědeckého konsorcia International Investigation of Parental Burnout.
Mon, 14 Oct 2024 - 26min - 470 - Jak naše imunita reaguje na infekci černým kašlem?
Jak pomáhá studium anatomie při určování nemocí? - Jak by se dal recyklovat odpad ve vesmíru? Moderuje Lukáš Matoška.
Fri, 11 Oct 2024 - 25min - 469 - Láká vás věda a milujete svět kolem vás?
Staňte se on-line občanským vědcem v projektu Najdi je, a pomozte nám včas odhalit přítomnost a rozšíření invazních druhů.
Thu, 10 Oct 2024 - 26min - 468 - Tři chemici - dva Američané a jeden Brit dostali Nobelovu cenu za výzkum proteinů
Jak přispěli k předpovídání a navrhování jejich trojrozměrných struktur a funkcí? - Po smrcích a kůrovcové kalamitě jsou v Česku v ohrožení borovice. Jaké další hrozby čekají české lesy a proč? - NASA kvůli hurikánu Milton odložila start mise Europa Clipper. Jak se v Kennedyho vesmírném středisku na hurikán připravují?
Wed, 09 Oct 2024 - 25min - 467 - Nobelovu cenu za fyziku letos získali Američan John Hopfield a britsko-kanadský vědec Geoffrey Hinton za objevy a vynálezy, které přispěly k rozvoji umělé inteligence
Experti ze Západočeské univerzity v Plzni se v říjnu zapojili do osvětové kampaně o nových řešeních, které jejich obory přinášejí do každodenního života. Pojítkem je přitom udržitelnost. Co nabízejí? - Co vše se dá zkoumat na žábách a proč je to modelový organismus pro další zkoumání?
Tue, 08 Oct 2024 - 25min - 466 - Kdo letos získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství?
Jak na školách posílit povědomí o zdravém životním stylu? - Co bude nová sonda zjišťovat o asteroidu, který NASA před dvěma lety vychýlila z dráhy? Moderuje Lukáš Matoška.
Mon, 07 Oct 2024 - 26min - 465 - Kosmické záření a znečištěná atmosféra - jak společně působí na lidské zdraví a život na naší planetě, to je pro vědce zatím otázka
Zodpovědět ji pomůžou nové měřicí přístroje na Milešovce v Českém středohoří. - Zemědělská akademie v České republice slaví sto let od svého vzniku. Budeme proto mluvit o současnosti a budoucnosti zemědělského výzkumu v Česku. - Resynchronizační léčba pomocí speciálního oboukomorového stimulátoru pomáhá pacientům s pokročilým srdečním selháním už 25 let.
Fri, 04 Oct 2024 - 25min - 464 - Nejprve se zaměříme na novou studii rakoviny slinivky, ve které se ozkouší české české testy, které dokážou rakovinu slinivky odhalit v rané fázi , což by znamenalo velký přelom
Jak je možné snížit uhlíkovou stopu v kreativních průmyslech? A jak vlastně vypadá takový "environmentálně zodpovědný" koncert? Na Technické univerzitě v Liberci vyvinuli novou aplikac pro motorkáře. Jak přispěje k vyšší bezpečnosti jízdy? Jaderná elektrárna na západním pobřeží Francie, kde se počítá s další výstavbou, bude podle ekologů kvůli klimatickým změnám koncem století pod vodou. Zohledňuje energetická společnost růst hladiny moře nebo to nebere dostatečně vážně? Moderuje Renata Kropáčková.
Thu, 03 Oct 2024 - 26min - 463 - Jak se dá urychlit obnova silnice nebo cesty poničené záplavami?
Proč chce Botswana odstřelit dvacet tisíc slonů? Dá se tomu ještě zabránit? - Z jakého důvodu firma SpaceX dočasně zakázala start své nejpoužívanější raketě Falcon9? Moderuje Lukáš Matoška.
Wed, 02 Oct 2024 - 25min - 462 - Bude na dostavbu jaderných bloků v Dukovanech dostatek odborníků?
Brněnské VUT otevřelo studijní program Jaderná energetika i s laboratoří s několika přístroji z jaderné elektrárny. Co se na nich studenti naučí? - Jak často je u neplodných párů problém na straně muže? Co je příčinou mužské neplodnosti a jak se dá léčit? - Začíná měsíc AI - co je to za akci, jaký program a kde lidem nabídne?
Tue, 01 Oct 2024 - 26min - 461 - Bude na dostavbu jaderných bloků v Dukovanech dostatek odborníků?
Brněnské VUT otevřelo studijní program Jaderná energetika i s laboratoří s několika přístroji z jaderné elektrárny. Co se na nich studenti naučí? - Jak často je u neplodných párů problém na straně muže? Co je příčinou mužské neplodnosti a jak se dá léčit? - Začíná měsíc AI - co je to za akci, jaký program a kde lidem nabídne?
Tue, 01 Oct 2024 - 26min - 460 - Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský život
V Česku se nově šíří nový druh hmyzožravého savce - bělozubka tmavá. Jak vypadá její monitoring a co může znamenat šíření druhu v Chebské pánvi?
Mon, 30 Sep 2024 - 25min - 459 - Přichází období respiračních onemocnění
Jaká doporučení pro letošní podzim mají hygienici a lékaři? - Olomoučtí vědci zkoumali těhotenskou cukrovku. Podle jejich nového zjištění může poškodit cévy v placentě a tím ohrozit plod. Jak se tomu dá zabránit? - Developeři se v Česku nesetkávají vždy s pozitivními reakcemi. Co všechno ale dnes tato profese obnáší a jak ji dělat dobře? - V rámci Týdne skleněného zabijáka může veřejnost mapovat skleněné plochy, které ohrožují ptáky.
Fri, 27 Sep 2024 - 26min - 458 - S lučními bylinami je to jako s lidovými kroji
Jsou specifické pro jednotlivé regiony. Jak moc se mezi sebou geneticky liší, to teď budou zjišťovat čeští botanici. - Jak předcházet genderově podmíněnému násilí v institucích? A jaká opatření jsou potřeba k tomu, aby se v tématu Česko posunulo dopředu? Věnovala se tomu konference "Sociální bezpečí: Od opatření k akci." - Čeští vědci po roce výzkumu mají první výsledky o plýtvání generace Z. Sváželi a analyzovali odpadky z vysokoškolských kolejí a přiměli mladé vážit si zbytky vyhozeného jídla. Co zjistili?
Thu, 26 Sep 2024 - 25min - 457 - Do jaké míry mohla za české povodně změna klimatu, ukazuje historicky první atribuční studie pro takovou událost na českém území
Lékaři před chřipkovou sezonou představili novinky k preventivnímu očkování. Jaký vliv má nemoc na pacienty s onemocněním srdce? - Kvůli novým stavbám, průmyslu a nevhodnému územnímu plánování na různých místech po Česku nenávratně mizí cenná archeologická naleziště. Proč je nedokáže ochránit ani zákon? - Vědci z Masarykovy univerzity sestavují databázi středověkých rukopisných herbářů, která má posloužit jako inspirační zdroj při vývoji nových léčiv.
Wed, 25 Sep 2024 - 25min - 456 - Procvičit si sluch a hmat můžou nevidomí a zrakově postižení v nové unikátní temné komoře v Praze
Co všechno komora nabízí? - Jak vysokoškolské prostředí vnímají a hodnotí samy studentky a studenti? - A u příležitosti Světového dne familiární hypercholesterolemie se zaměříme na léčbu tohoto dědičně zvýšeného cholesterolu v krvi, kde ani pohyb či zdravá strava nepomůže, ale pomohou jen léky.
Tue, 24 Sep 2024 - 25min - 455 - Čeští vědci můžou navrhovat experimenty pro českou cestu do vesmíru
Jaké chystají? - Jak je možné využít filosofické přístupy při studiu odolnosti informačních systémů? - Co bude v příručce pro zemědělce přecházející k ekologickému hospodaření? Moderuje Lukáš Matoška.
Mon, 23 Sep 2024 - 26min - 454 - Měsíce a možná i roky může trvat vysušení zaplavených domů
Záleží nejen na materiálech, ale třeba také na zateplení. V čem může být problém a za jakých podmínek lze vysušování urychlit? - Jak výzkum vojenských aliancí může pomoci při tvorbě a strategii bezpečnostní politiky? - Dnes je světový den onkogynekologických diagnóz. Připomíná důležitost prevence a časného záchytu gynekologických nádorových onemocnění. Nejčastějším je karcinom dělohy.
Fri, 20 Sep 2024 - 25min - 453 - Tisíce uhynulých jiřiček a vlaštovek, i to jsou důsledky povodní
Proč právě na ně měl intenzivní déšť tak fatální dopad? I přední světoví klimatologové si všímají katastrofálních povodní v Česku. Jaké jsou jejich reakce - a co vlastně zatím víme o souvislosti těchto událostí s lidskou činností a změnou klimatu? V čem je podle historiků "mylná" představa o učencích středověku a jak zásadní byla jejich role v tehdejší společnosti? Čeští vědci vytvoří genetickou databázi ohrožených hub. Přispějí tak do připravovaného celoevropského genetického výzkumu nejen všech hub, ale i rostlin a živočichů. Proč se Češi zaměřili zrovna na houby? Moderuje Renata Kropáčková.
Thu, 19 Sep 2024 - 26min - 452 - Jaká doporučení má ministerstvo zdravotnictví a hygienická služba pro oblasti postižené povodněmi?
Jak pomoci studentům zvládat náročné stresové situace ve škole i doma? Co nabízí služba neziskové organizace Fokus Praha - Dostuduj. fit.? - Zatopila vám nebo vašim blízkým záplavová voda rodinné fotky, důležité smlouvy, doklady nebo knihy? Zapomeňte na fén nebo žehličku, dejte je co nejdřív do mrazáku. Proč dokumenty zmrazit a jak je nejlépe usušit? Moderuje Renata Kropáčková.
Wed, 18 Sep 2024 - 26min - 451 - Ve dne v noci teď propočítávají průtok řek a potoků, aby měli správci povodí, starostové a hasiči aktuální informace o stavu vody
Jak zaměstnanci Českého hydrometeorologického ústavu zpracovávají tak obrovské množství dat? - Vypadá to jako standup comedy, ale je to tříminutový standup o vědeckém tématu. Už jste slyšeli o soutěži FameLab? Finále tohoto klání se koná dnes večer. - A jestli vydržíte vzhůru až do tři čtvrtě na pět ráno, můžete pouhým okem pozorovat zatmění Měsíce. Tentokrát i s jedním optickým klamem? Jakým? I o tom budeme mluvit ve Vědě Plus, která právě začíná. - Bude viditelné pouhým okem a nabídne i jeden optický klam. Více s Pavlem Suchanem z Astronomického ústavu Akademie věd. Moderuje Daniela Vrbová.
Tue, 17 Sep 2024 - 25min - 450 - Výzkum, vynálezy a objevy, které mění lidský životMon, 16 Sep 2024 - 26min
- 449 - Počasí pro nadcházející víkend připomíná povodně z let 1997 a 2002. Jak to vlastně meteorologové předpověděli?
Na Zemi existují miliony druhů hub. Čím to, že podle odhadu vědců je jich popsaných asi jen pět procent? - Původ Alzheimerovy choroby je díky českým vědcům o něco jasnější. Na co přišli? Moderuje Lukáš Matoška.
Fri, 13 Sep 2024 - 25min - 448 - Nejmladší oblast tmavé oblohy v Česku slaví desáté výročí
Proč je dle vědců důležité taková místa mít? - Jak se vyvíjí biodiverzita vodních toků? - Ultrajemné částice mají asi tisíckrát menší průměr než lidský vlas. Najdeme je ve znečištěném ovzduší. Právě ty můžou podle vědců z Ústavu experimentální medicíny způsobovat například Alzheimerovu chorobu.
Thu, 12 Sep 2024 - 25min - 447 - Terapie v hyperbarické kompoře (kde si pacienti připadají jako v ponorce) pomáhá například při nehojících se ranách nebo náhlých ztrátách sluchu
Nová volně dostupná aplikace z olomoucké Univerzity Palackého odhalí díky umělé inteligenci manipulační postupy v textu. Jak tazvaný FactNinja funguje? - Nejvzdálenější oblet Země s lidskou posádku a první soukromý výstup do kosmického prostoru. Jak pokračuje přelomová mise Polaris Dawn?
Wed, 11 Sep 2024 - 26min
Podcasts similar to Věda Plus
- Americký sen Aktuálně.cz
- Sorry jako Andrej Babiš
- Kecy a politika Bohumil Pečinka, Petros Michopulos
- Kriminálka Český rozhlas
- Čestmír Strakatý Čestmír Strakatý
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Studio N Deník N
- Es la Mañana de Federico esRadio
- Životy slavných Fameplay
- Rozstřel iDNES.cz
- PoliTalk Novinky.cz
- Zbytečná Válka Novinky.cz
- Más de uno OndaCero
- Dobrovský & Šídlo Paměť národa
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- 5:59 Seznam Zprávy
- Ptám se já, Marie Bastlová Seznam Zprávy
- Ve vatě Seznam Zprávy
- Vlevo dole Seznam Zprávy
- Kanál Svobodného přístavu – Tereza Urzová a Urza
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
Other Science & Medicine Podcasts
- Meteor Český rozhlas
- Zjisti víc Jakub Straka, David Klouda
- Český rozhlas - Věda Český rozhlas
- Loono Loono
- IQ - Wissenschaft und Forschung Bayerischer Rundfunk
- DEEP TALKS [CZE] Petr Ludwig
- Planetárium Český rozhlas
- Laboratoř Český rozhlas
- Vedátorský podcast vedatorskypodcast
- Universe Today Podcast Fraser Cain
- Das Wissen | SWR SWR
- The Road Canada's National Observer
- StarTalk Radio Neil deGrasse Tyson
- radioWissen Bayerischer Rundfunk
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
- ZEIT WISSEN. Woher weißt Du das? ZEIT ONLINE
- Ö1 Wissen aktuell ORF Ö1
- BBC Inside Science BBC Radio 4
- Příběhy krajiny Audio Kolektiv
- Lex Fridman Podcast Lex Fridman