Filtrar por género
Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.
Všechny díly podcastu Zaostřeno můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
- 1068 - Češi jsou v houbaření opravdu výjimeční, tvrdí sociolog
Když řekneme, že „je něco na houby,“ obvykle tím myslíme, že je to k ničemu, bezcenné, nezajímavé. Ale na houby chodí každý rok většina Čechů, Moravanů a Slezanů. Dá se o nich bádat, zároveň má lidové houbaření v kultuře a životním stylu naší země velmi silné a pevné kořeny.
Wed, 13 Nov 2024 - 26min - 1067 - Čínská armáda není nejpočetnější na světě, má ale sílu, která vzbuzuje respekt
Vzpomínáte na euforii ze začátku 90. let? Sovětský svaz tehdy zmizel z mapy světa, Čína hledala místo v mezinárodním společenství a Indie měla vlastních, vnitrostátních problémů nad hlavu. Zdálo se, že armády, vojáci a stroje na zabíjení se postupně ze světa vytratí – teď je ale všechno jinak. Zbrojaři vydělávají nejlíp v historii, zuří válka na Ukrajině a na spadnutí je těžký konflikt na Tchaj-wanu, nebo na Korejském poloostrově.
Wed, 06 Nov 2024 - 25min - 1066 - Před 35 lety létaly kameny mezi fotbalovými fanoušky Baníku a Dynama Kyjev. Komunisti to ututlali
Už to bude 35 let od zápasu poháru UEFA mezi Baníkem Ostrava a Dynamem Kyjev. 1. listopadu, tedy jen dva týdny před sametovou revolucí, znělo z ochozů na ostravských Bazalech: „Okupanti, okupanti“ a po sovětských vojácích a jejich rodinách létaly kameny. Veřejná bezpečnost ale proti fanouškům zasáhla jen minimálně. Proč se na tuto událost téměř zapomnělo?
Wed, 30 Oct 2024 - 25min - 1065 - Prezidenta Masaryka lidé často žádali o kmotrovství pro své děti
28. říjen jako výročí vzniku republiky využívali v minulosti lidé k žádostem o kmotrovství. Za první republiky bylo běžné, že se lidé obraceli na prezidenta republiky Masaryka a chtěli ho jako kmotra pro své narozené děti.
Wed, 23 Oct 2024 - 24min - 1064 - Veřejné knihovny v době internetu, audioknih a umělé inteligence stále rozšiřují svou nabídku
Jak vypadají moderní instituce tohoto druhu na severu Evropy? Mají v nich fyzické knihy ještě místo? A co české knihovny, drží krok s dobou? Po tom pátrá Jakub Lucký.
Wed, 16 Oct 2024 - 25min - 1063 - Důchodová reforma pomůže i pracujícím seniorům. Vydělat by si mohli přes tisícovku navíc
Vládní koalice se snaží Sněmovnou protlačit důchodovou reformu, platit by mohla už od ledna příštího roku. Všechny zajímá zvýšení věku odchodu do důchodu, novinek by mělo být víc, a to pro už dnes pracující seniory. Měli by totiž být osvobození od placení sociálního pojištění. Při hrubé mzdě nebo platu 20 tisíc měsíčně by dostali asi o 1,3 tisíc korun navíc.
Wed, 09 Oct 2024 - 25min - 1062 - Civilizace se rozpadne už třetí den po výpadku elektřiny, varuje zmocněnec Bartuška
Česko se zbavuje energetické závislosti na ruském plynu a ropě. Podle všeho se to daří – u ropy je navýšení kapacity ropovodu TAL před dokončením. To by mělo zajistit zásobování i v případě, kdyby Rusko definitivně zavřelo kohouty ropovodu Družba.
Wed, 02 Oct 2024 - 25min - 1061 - Thajsku vládne už třetí člen miliardářské rodiny Šinawatrů. I Paetongtarn může svrhnout armáda
Asi není na světě jiná země, která má ve svých moderních dějinách tolik státních převratů, jako Thajsko. První zažilo království v roce 1932, dodnes jich bylo už 28 – některé úspěšné, jiné nedokonané. V průměru je to jednou za 2,5 let, kdy armáda vyhlásí výjimečný stav, zatkne premiéra, ministry a po krátkém domácím vězení musejí všichni podepsat abdikaci.
Wed, 25 Sep 2024 - 26min - 1060 - Lidstvo stále potřebuje geografy. I když máme GPS a vyspělé družice
Česká geografická společnost slaví 130 let. Za tu dobu se z původně „zeměvědné“ stala společností zeměpisnou a nakonec geografickou. Proč je tato věda potřebná i v době, kdy už je vlastně celá planeta Země popsána?
Wed, 18 Sep 2024 - 25min - 1059 - V ekovesnici Ithaca žijeme jako širší rodina, popisuje jedna ze zakladatelek
Šetrnost a udržitelnost jsou dnes velmi módní výrazy, ale málokdo v západním světě podle nich skutečně žije. Do velké míry je to dané celkovým nastavením společnosti, které vyžaduje systémové změny. Už ale existují místa, kde lidé dovedou svou stopu výrazně zmenšit – a přitom „nežít jako v jeskyních“.
Wed, 11 Sep 2024 - 26min - 1058 - O studium jaderného inženýrství není zájem. Přitom je v plánu dostavba Dukovan, varuje odborník
Vládou schválená dostavba nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany bude znamenat i zvýšenou poptávku po vysoce specializovaných odbornících, a to hlavně v oboru jaderné energetiky. Problém je, že zatím to české studenty neoslovuje. „Do prvního ročníku jaderného inženýrství nás nastupovalo okolo 50. Tolik nás bylo jen prvních pár týdnů, na konci studia je nás sedm,“ popisuje jeden z nich.
Wed, 04 Sep 2024 - 25min - 1057 - Jak poznáte digitalizovaného zemědělce? Odpoví na smsku, žertuje velkoproducent sena
Zemědělství prochází obrovskou revolucí, pokud chcete používat nové technologie, dokážete sledovat téměř každou rostlinku na poli. Jedním z průkopníků je i Jan Bezděk – původně pražský „ajťák“, teď už velkoproducent sena na Benešovsku.
Wed, 28 Aug 2024 - 25min - 1056 - Jen si kupujeme čas, říká vědkyně o výzkumu antibiotik
Mikrobioložka Stanislava Bezdíček Králová ve své vídeňské laboratoři kultivuje mikroby, které si přivezla z Antarktidy. Možná by z nich mohly být nová antibiotika. Na léky, které se dnes používají, totiž postupně bakterie získávají rezistenci. „Musíme mít antibiotickou politiku v tom, jak léky používáme. Není možné neustále používat každé antibiotikum, dokud to půjde,“ zdůrazňuje v pořadu Zaostřeno Českého rozhlasu Plus.
Wed, 21 Aug 2024 - 25min - 1054 - Kosmonaut Vittori: Astronauti jsou něco jako laboratorní myši. Pohled z vesmíru za to ale stojí
Od prvního přistání na Měsíci až po vznik Mezinárodní vesmírné stanice ISS lidé posouvají hranice nemožného. Lidstvo teď chystá cestu na Mars – a vědci se snaží najít způsob, jak ochránit hlavně jejich zdraví. Vesmír totiž přináší velká rizika, například radioaktivní záření. Pomáhat se snaží i vědci na Technické univerzity v Liberci, kteří se v době covidu proslavili svými nanorouškami.
Wed, 14 Aug 2024 - 26min - 1053 - Život ve válce? Ukrajinci netrpí poraženeckými náladami, každý civilista i voják má své místo
Pohodlí a klid v Česku vystřídala Valerie za nejistotu a chaos východní Ukrajiny. Téměř celý život, respektive až do svých 24 let žila v Česku. Rozhodla se vrátit do Charkova, do rodného Kupjansku. Leží jen pět kilometrů od frontové linie a ruských hranic.
Wed, 07 Aug 2024 - 25min - 1052 - Tyrolsko se pokouší o udržitelnou turistiku. Jde to, ale ne stoprocentně, tvrdí místní úředníci
Tyrolsko je jednou z předních evropských turistických destinací. Platí to jak na té severní rakouské, tak na jižní italské straně hor. V době, kdy se klimatická změna skloňuje ve všech pádech, dostává se pod drobnohled také cestovní ruch – i proto, že je pro místní ekonomiku až životně důležitý.
Wed, 31 Jul 2024 - 26min - 1051 - Boom umělé inteligence vytvořily PR agentury, jejich sliby se zatím nenaplňují, přiznává odborník
Už je to víc než rok od boomu programů, které pracují s daty a velkými jazykovými modely, kterým zjednodušeně říkáme umělá inteligence (AI). Největší zájem vzbudily informace, podle kterých vezme AI lidem v některých oborech práci. „Prezentovalo se to dokonce tak, že si už za několik měsíců můžete doma udělat film a v Hollywoodu ,nebudou mít do čeho píchnout‘. Teď je vidět, že to byl nesmysl,“ říká animátor Milan Martinec.
Wed, 24 Jul 2024 - 25min - 1050 - Asijské megapole trpí vedry. Jak se v nich dá žít a pracovat?
Velká asijská města patří mezi místa, kde lidé naplno pociťují změnu klimatu. Horka až k 50 stupňům Celsia začínají být normou. Problém je to nejen zdravotní, ale také finanční. Přesto do těchto oblastí pravidelně služebně jezdí mladý český podnikatel Martin Koudela. „Snažím se pracovat dopoledne. Velká výhoda je časový posun, protože je v Evropě noc,“ vysvětluje v pořadu Zaostřeno.
Wed, 17 Jul 2024 - 25min - 1049 - Ekopedagog: Uhlíková stopa elektrokola je menší, než když člověk sám šlape do pedálů
Elektrokola jsou na vzestupu. Třeba v Německu už se jich loni prodalo víc než tradičních mechanických bicyklů, letos na jaře stejný trend pokračoval. Podle výkonné ředitelky Evropské cyklistické federace Jill Warrenové je tento trend úžasný.
Wed, 10 Jul 2024 - 25min - 1048 - Vynálezce Sousedík odmítal nabídky ze zahraničí, společný projekt pro něj měl i přítel Baťa
Josef Sousedík se narodil v chudé rodině vsetínského stolaře, pocházel tedy z velmi skromných poměrů. Vypracoval se na továrníka a vizionáře, který si nechal patentovat několik zásadních vynálezů – například hybridní pohon železničního vozu, který pak měla i legendární Slovenská strela.
Wed, 03 Jul 2024 - 24min - 1047 - Z plynovodů se stanou vodíkovody. První je v plánu už za šest let
„Vodík, jak vždy říkám, je bezbarvý lehký plyn, který má v sobě poměrně velké množství energie,“ říká Martin Paidar z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a také místopředseda České vodíkové technologické platformy HYTEP.
Wed, 26 Jun 2024 - 28min - 1046 - Válečná zpravodajka Stomatová: Ukrajinci, kteří odešli do zahraničí, nechtějí zabíjet ani zemřít
Ukrajina se ruské agresi brání už víc než dva roky. „Bojuje“ ale také s nedostatkem munice, zbraní a v poslední době i s ochotou ukrajinských mužů narukovat do války. Mnozí totiž odešli za hranice a dobrovolně se vrátit nechtějí. Ukrajina tak žádá spojence, aby jim s návratem bojeschopných mužů pomohli.
Wed, 19 Jun 2024 - 24min - 1045 - Počet dětí se speciálními vzdělávacími potřebami enormně roste, školy přitom už praskají ve švech
V Česku přibývá dětí s takzvanými speciálními vzdělávacími potřebami, nejčastěji s poruchami autistického spektra nebo s kombinovaným postižením. Kapacity základních speciálních škol jsou ale omezené, řada dětí nebyla vylosována u zápisu a jejich rodiče teď čekají, co bude dál. Především v Praze je to už kritické.
Wed, 12 Jun 2024 - 26min - 1044 - V eurovolbách se hraje i o české pivo a elektromobilitu. Nevěříte?
Zelená dohoda pro Evropu na nás teď vyskakuje všude, je totiž silným tématem blížících se voleb do Evropského parlamentu. Vybrali jsme dva praktické modely, kdy se dozvíte, jak to bude u nás s automobilovou dopravou, nebo s kvalitou chmelu a piva. Oba totiž úzce souvisí s Green Dealem, což v pořadu Zaostřeno vysvětlují odborníci i lidé z praxe.
Wed, 05 Jun 2024 - 25min - 1043 - V Česku bylo na pomoc Romům realizováno několik tisícovek projektů. Byly skutečně efektivní?
V Česku žije asi čtvrt milionu Romů, takový je odhad české vlády. Pomoct se jim snaží desítky malých i velkých nevládních organizací ve spolupráci s místními i státními úřady. Zatím podle všeho nepříliš úspěšně.
Wed, 29 May 2024 - 26min - 1042 - Edvard Beneš očima britských historiků
Na konci května uplyne 140 let od narození druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Muže, který stál v první polovině minulého století u všech klíčových momentů naší země. Podílel se na vzniku samostatné republiky, zažil její rozpad a zánik v roce 1938 a 1939, byl u jejího obnovení v roce 1945 i ovládnutí komunistickou stranou o tři roky později.
Wed, 22 May 2024 - 24min - 1041 - Zaostřeno na udržitelné projekty současných měst i vizi budoucnosti
Počet lidí žijících ve městech se neustále zvyšuje. To s sebou přináší nové výzvy pro architekty, urbanisty i politiky. Kvalitu života může totiž do budoucna snižovat například přelidněnost měst a nedostatek bydlení, znečištění ovzduší a s tím související zdravotní rizika nebo extrémní sucha a nedostatek vody. Jak zachovat města obyvatelná? Co se dá pro udržitelný život dělat už teď a jak by mohla vypadat města budoucnosti?
Wed, 15 May 2024 - 26min - 1040 - Ptáci z okolí vám navodí pocit štěstí, tvrdí šéf České ornitologické společnosti
První květnový víkend vítají ornitologové po celém světě ptačí zpěv, je to tak i v Česku – a na jednom vítání na Vysočině byl i Vít Pohanka. Proč je důležité, aby byli ptáci všude kolem? „Projev ptačího života v našem okolí, tam kde bydlíte, je důležitý pro váš pocit štěstí,“ říká ředitel České ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzek.
Wed, 08 May 2024 - 25min - 1039 - Vynálezce pohonu Slovenské strely Sousedíka zavraždilo gestapo. Kde má hrob, to dodnes nikdo neví
Vynálezce, továrník, vlastenec, starosta. Pod těmito slovy se skrývá jedna výrazná osobnost, na kterou se skoro zapomnělo. Valašský rodák Josef Sousedík se narodil před 130 lety ve Vsetíně. Zemřel před 80 lety při výslechu na gestapu.
Wed, 01 May 2024 - 26min - 1038 - Klimatické změny už zvyšují ceny kakaa, kávy i banánů. Budou farmáři pěstovat rýži bez vody?
Ceny kakaa šplhají do výšin, brzy si připlatíme i za kávu nebo banány. Důvodem je horší úroda v důsledku změn klimatu. Farmáři si stěžují na sucho, ale také naopak na přívalové deště a choroby rostlin. Expertka na zemědělství a analytička Asociace pro mezinárodní otázky Barbora Chmelová tvrdí, že problém s produkcí kávy se týká všech pěstitelů – od jižní a západní Ameriky až po Etiopii a Latinskou Ameriku. A v důsledku změn klimatu bude produkce plodin nejspíš ještě klesat.
Wed, 24 Apr 2024 - 25min - 1037 - Češi v Británii. Jak se jim v ostrovní zemi žije tři roky po Brexitu?
Velká Británie v poslední době nevzkvétá. Shodují se na tom odborníci na ekonomiku a podle průzkumů také britská veřejnost. Přesto v ostrovní zemi i po Brexitu zůstává hodně lidí s českým pasem. Drtivá většina jich dorazila v posledních dvou nebo třech desetiletích za prací nebo partnerem. České velvyslanectví sice nemá přesnou statistiku, ale podle mluvčího Michala Žižlavského jistou celkem spolehlivou představu má na základě informací britských úřadů.
Wed, 17 Apr 2024 - 25min - 1036 - Poslechněte si osobní vzpomínky novináře Pohanky na rok 2004, kdy ho v Iráku unesli ozbrojenci
Je to 20 let, co byli v Iráku uneseni tři novináři – Michal Kubal a Petr Klíma z České televize a Vít Pohanka z Českého rozhlasu. Po pěti dnech se podařilo vyjednat jejich propuštění. Jednu z nejdramatičtějších údálostí novodobé rozhlasové historie připomene pořad Zaostřeno a jeden z aktérů tehdejších událostí Vít Pohanka. (repríza)
Sat, 13 Apr 2024 - 26min - 1035 - Asie zažívá největší boom železniční dopravy na světě. Nové kilometry se budují obrovskou rychlostí
Když ve druhé polovině 19. století pokládali francouzští, holandští a britští inženýři koleje na asijském kontinentu, jejich největším nepřítelem bylo okolní prostředí. Malárie, žlutá zimnice, tyfus. Někdy i nepřátelsky naladění domorodci. Ve Vietnamu, v Indonésii nebo na Srí Lance koloniální úzkokolejky slouží dodnes. Současně platí, že nikde jinde na světě nejde boom železniční dopravy tak rychle kupředu jako v Asii.
Wed, 10 Apr 2024 - 25min - 1034 - Zaostřeno na ochranu památek: „Oživí“ umělá inteligence italské Pompeje?
Umělá inteligence se naplno dostává do našich životů, dokonce i tam, kde by to laik asi nečekal – do péče o kulturní dědictví. Archeologický park v italských Pompejích slouží jako jakási výzkumná laboratoř pro využití nových technologií a postupů – ať už v ochraně, archeologii i restaurátorství.
Wed, 03 Apr 2024 - 25min - 1033 - Zaostřeno na české železnice: Hlavně nerezignovat na to, že se rychlých vlaků dočkáme, říká Kupka
Průměrný Čech urazí vlakem každý rok přes tisíc kilometrů při 18 jednotlivých cestách. Vypovídají o tom statistiky organizace Litra, která usiluje o podporu veřejné hromadné dopravy v Evropě. Češi jsou v tomhle ohledu na devátém místě žebříčku, ve kterém dlouhodobě vedou Švýcaři a uzavírají ho Řekové. Na jednu stranu jsou na tom české železnice nejlíp z bývalých komunistických zemí, na druhou stranu pořád zaostávají třeba za těmi v Německu, Rakousku nebo ve Francii.
Wed, 27 Mar 2024 - 26min - 1032 - Knihovny jako fyzické místo nemůže umělá inteligence nikdy nahradit, myslí si šéf pražské bibliotéky
„Když jsem se před lety stal ředitelem Městské knihovny v Praze, měli jsme plno politiků, kteří otevřeně říkali, že nechtějí stavět nové budovy, protože všechno je přece na internetu. Dnes už nikdo takový – pokud si tedy přeje být znovu zvolený –, takovou věc nikdy neřekne,“ je přesvědčený ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák. Knihovny totiž nejsou jen o informacích uložených v knihách, ale plní ve společnosti celou řadu funkcí.
Wed, 16 Oct 2024 - 25min - 1031 - Obnova Českého Švýcarska: Na spáleništi vzniká nejmladší přirozený les v Česku
V Českém Švýcarsku se probouzí nový život. Národní park zasažený v roce 2022 ničivým lesním požárem zatím vypadá smutně, ale začíná přirozeně zarůstat náletovými porosty. Strážci parku do samovolného zalesnění zatím stále nechtějí zasahovat, ale mají své kritiky. Jaké jsou argumenty obou stran? Odpověď hledá Zaostřeno Víta Pohanky.
Wed, 13 Mar 2024 - 25min - 1030 - Boj proti domácímu násilí: Pomoci můžou zaměstnavatelé i stát
Téměř každá druhá žena v Česku zažila nějakou formu psychického násilí v domácnosti a každá pátá se setkala dokonce s fyzickým nebo sexuálním násilím. Vyplývá to z dat Agentury EU pro základní práva. Oběti přitom domácí násilí často nenahlásí, protože se bojí, že jim nikdo neuvěří nebo se stydí. Kdo nebo co by mohlo téma odtabuizovat? Co pro oběti může udělat stát a co třeba zaměstnavatelé? Téma pro Zaostřeno, které připravil Vojtěch Koval.
Wed, 06 Mar 2024 - 25min - 1029 - Šedesát procent všech obyvatel Země už žije ve městech
Z mnoha metropolí Asie a Afriky jsou organismy bez kontroly a jejich růst nikdo neřídí. Vlády proto zkouší stavět nová města na zelené louce a stěhují je tisíce kilometrů od původních metropolí. Kdo tyhle experimenty zaplatí? Jak megalomanské plány přijímají obyvatelé a jak se s nimi vyrovná příroda? A kde všude už se ke změně odhodlali? Téma pro Zaostřeno a Davida Jakše.
Sat, 02 Mar 2024 - 25min - 1028 - Většina lidí světa žije v přeplněných městech. Vlády proto staví nové metropole na „zelené louce“
Až 60 procent všech obyvatel Země žije ve městech. Z mnoha metropolí Asie a Afriky jsou organismy bez kontroly, jejich růst nikdo neřídí. Vlády proto zkoušejí stavět nová města na zelené louce a stěhují je tisíce kilometrů od původních metropolí.
Sat, 02 Mar 2024 - 25min - 1027 - Babiš: Stojím u soudu proto, že jsem šel do politiky. Jinak by o Čapím hnízdě nikdo neslyšel
Dvakrát před soudem a dvakrát nevinní, zatím tedy nepravomocně. Taková je bilance v dotační kauze známé jako Čapí hnízdo. Pražský městský soud v únoru zprostil obžaloby bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho tehdejší spolupracovnici Janu Nagyovou. Jak celé soudní líčení vypadalo a co vlastně řekl soudce?
Sun, 25 Feb 2024 - 26min - 1026 - Dnes je to přesně dva roky od napadení Ukrajiny Ruskem
Jak prožívají už druhý rok války lidé na Ukrajině a jak se daří těm, kteří před ruskou agresí utekli do Česka, přiblíží čtyři výpovědi v pořadu Zaostřeno. Natočil je Vít Pohanka.
Sat, 24 Feb 2024 - 26min - 1025 - 2 roky války na Ukrajině: V týlu to nejvíc odnáší lidská psychika, vyrůstají nám děti války
Válka na Ukrajině trvá už dva roky. Zprávy z fronty přitom nejsou příznivé: Rusové dobyli Avdijivku u Doněcka, o kterou se sváděly tvrdé boje od začátku agrese v roce 2022. Teď zřejmě začala další ruská ofenziva směrem na Západ. A to za situace, kdy je v americkém Kongresu zablokovaná další naléhavě nutná finanční a zbraňová pomoc, takže schází munice i zbraně.
Thu, 22 Feb 2024 - 26min - 1024 - Pod hranicí chudoby žilo v roce 2022 víc než milion Čechů. Pomoct by jim mohlo nespotřebované jídlo
Na jaké překážky naráží darování jídla? Proč nemají povinnost darovat neprodejné zboží i výrobci? Je vůbec možné darovat už uvařené porce třeba z jídelen?
Sun, 18 Feb 2024 - 25min - 1023 - Nové Město na Moravě žije biatlonem
Po víc než deseti letech se do Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě vrátilo Mistrovství světa v biatlonu. Je to samozřejmě hlavně prvotřídní sportovní událost globálního dosahu. Ale pro Nové Město a vlastně i celou Vysočinu, má také obrovský ekonomický a kulturně-společenský význam. I když letos počasí zase nepřeje, očekává se 200 tisíc návštěvníků.
Sun, 11 Feb 2024 - 26min - 1022 - Až 80 procent uchazečů se na SŠ umístí už po prvním kole, odhaduje Cermat
S dvoudenním zpožděním se před týdnem v Česku spustil dlouho očekávaný systém pro elektronické podávání přihlášek na střední školy. Jmenuje se DiPSy, ministerstvo školství si od něj slibuje, že se nebude opakovat stejný chaos jako loni. To museli někteří rodiče stát dlouhé fronty před školou se zápisovými lístky, mnozí žáci pak dlouho nevěděli, jestli se na nějakou školu vůbec dostali. Letos Cermat odhaduje, že 80 procent uchazečů se umístí už po prvním kole.
Sat, 10 Feb 2024 - 25min - 1021 - Etiopii chybí voda, Češi tak léta pomáhají v rozvoji infrastruktury
Etiopie je nejlidnatější vnitrozemská země světa, má víc než 110 milionů lidí. Je i významnou mocenskou silou v regionu Afrického rohu. Zatímco federální vláda o rostoucí populaci, ekonomiku a přírodní zdroje země opírá mocenské ambice, větší část Etiopanů pořád pracuje v zemědělství a nemá přístup k vodě nebo ke zdravotní péči. S tím jak se mění klima, a dál v zemi přibývá lidí, řeší i otázky jak zajistit obživu pro sebe a své rodiny.
Sun, 04 Feb 2024 - 25min - 1020 - Spojené státy odstraňují pozůstatky otrokářů. Je to kulturní válka, ale zajímá jen někoho
Amerika prožívá kulturní válku. Přejmenovávají se školy, vojenské základny a jiné veřejné instituce, a to proto, aby Američanům už víc nepřipomínaly památku politických a vojenských představitelů jižanských států, případně otrokářů.
Sun, 28 Jan 2024 - 25min - 1019 - Korespondenční volba zaměstnala poslance na 63 hodin. Legislativní proces ale nekončí
Poslanecká sněmovna tento týden schválila v prvním čtení korespondenční volbu pro krajany žijící v zahraničí. Debata poslanců trvala 63 hodin, legislativní proces tím zdaleka nekončí. Dalším krokem tak bude druhé čtení novely zákona, které by mohlo začít asi za dva měsíce.
Sat, 27 Jan 2024 - 25min - 1018 - ESG reporting? Konečně se dozvíme, jestli naši dodavatelé energií ničí ovzduší
Za rok 2024 bude pro desítky velkých českých společností poprvé povinné veřejně informovat o mnoha nefinančních aspektech jejich provozu. Mimo jiné o tom, jaký dopad má jejich činnost na životní prostředí. Do výroční zprávy za rok 2024 to budou muset uvést organizace s více než 500 zaměstnanci a všechny, které mají akcie na burze dostupné k obchodování veřejností. V dalších letech se tato povinnost rozšíří i na menší podniky, ale nepřímo se jich to týká už teď.
Sun, 21 Jan 2024 - 25min
Podcasts similares a Zaostřeno
- Global News Podcast BBC World Service
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- Tiempo de Juego COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- TED Talks Daily TED
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR
Otros podcasts de Noticias y Politica
- Vinohradská 12 Český rozhlas
- Kecy a politika Bohumil Pečinka, Petros Michopulos
- 5:59 Seznam Zprávy
- Vlevo dole Seznam Zprávy
- Ptám se já, Marie Bastlová Seznam Zprávy
- Plus Český rozhlas
- Studio N Deník N
- Dobrovský & Šídlo Paměť národa
- ČT24 Česká televize
- Šťastný podcast Seznam Zprávy
- Spotlight Spotlight Aktuálně.cz
- Osobnost Plus Český rozhlas
- Týdeník Respekt Respekt
- DVTV DVTV
- Chumelenice Lucie Petráková a Markéta Lukášková
- Zbytečná Válka Novinky.cz
- Odkryto - Spravedlnost tyrana Seznam Zprávy
- Prostor X Martin Bartkovský, Martin Bryś, Oliver Adámek
- Jak to vidí... Český rozhlas
- Nosiči vody Seznam Zprávy
Český rozhlas Plus Podcasts
- Příběhy 20. století Český rozhlas
- Jak to bylo doopravdy Český rozhlas
- Názory a argumenty Český rozhlas
- Historie Plus Český rozhlas
- Evropa Plus Český rozhlas
- Reportáže zahraničních zpravodajů Český rozhlas
- Svět ve 20 minutách Český rozhlas
- Den podle... Český rozhlas
- Dataři Český rozhlas
- Magazín Leonardo Český rozhlas