Filtrer par genre
Populārzinātnisks radiožurnāls, kas aptver dažādas zinātnes nozares, izzina dabu, ekoloģiju, ģeogrāfiju, ornitoloģiju, zooloģiju, astronomiju, arheoloģiju, vēsturi, ielūkojas zinātnes un tehnikas sasniegumos, izcilu personību dzīvē un darbībā. Īpaša uzmanība veltīta latviešu zinātnieku sasniegumiem pasaulē un Latvijā. Katrā raidījumā kopā ar pētniekiem iztirzājam „galveno tematu”, uz sadarbību aicinot arī savus klausītājus, vai kā citādi uzklausot cilvēku viedokļus un jautājumus.
- 2439 - "Latvijas digitālais ainavu atlants": kā tas atšķiras no parastas kartes un var palīdzēt?
Latvijā tapis ainavu atlants, kas palīdzēs uzlabot zemju apsaimniekošanu, bioloģiski daudzveidīgo teritoriju aizsargāšanu un laikus paredzēt klimata pārmaiņa radītus izaicinājus Latvijas dabā. Kas tas īsti ir un kāpēc ir svarīgi dabu uzlūkot ainavā?
Wed, 20 Nov 2024 - 2438 - Kā laboratorijas analīzes palīdz ārstam nokļūt līdz gatavai diagnozei?
Ja detektīvs var atklāt noziegumu ar pirkstu nospiedumu palīdzību, ārsts var uzstādīt diagnozi ar dažiem mililitriem laboratorijā izpētītu asiņu. Mūsu organisms var daudz pastāstīt par mūsu ikdienas dzīvi, iedzimtību un esošām vai draudošām saslimšanām un ļoti labi par to mums priekšā pačukst mūsu bioloģisko šķidrumu izpēte.
Tue, 19 Nov 2024 - 2437 - Retās slimības: kā tās atklāj, liekot kopā "puzli" ar simptomiem un ģenētiskām analīzēm
Pasaulē ir vairāk nekā 7000 retu slimību, lielākā daļa no tām ir ģenētiskas. Kā tās atklāj? Kā ārsti un ģenētiķi saliek kopā puzli ar simptomiem un ģenētiskām analīzēm, lai atrastu skaidrojumu pacienta stāvoklim? Kā atklāj jaunas slimības un kā tās nosauc?
Thu, 14 Nov 2024 - 2436 - Valodu apguve: kādas attiecības smadzenēs veidojas starp dzimto valodu un katru nākamo?
Nevienam no mums nav atmiņu no laika, kad apguvām pirmos vārdus savā dzimtajā valodā, toties lieliski zinām, cik izaicinoši ir apgūt svešvalodas jau lielākā vecumā. Kādas attiecības mūsu smadzenēs veidojas starp dzimto valodu un katru nākamo apgūto?
Wed, 13 Nov 2024 - 2435 - Pārtikas cenu pieaugums arvien vairāk liek domāt, kā samazināt pārtikas atkritumus
Ikviens ir pamanījis, ka pārtika pēdējos gados kļuvusi dārgāka. Tas vēl jo vairāk mudina domāt gan ražotājus, gan tirgotājus un arī pašus pircējus - kā samazināt pārtikas atkritumus. Vai vienmēr pie vainas pircējs, vai arī ražotājiem nepieciešamas jaunas inovācijas, kā savu produkciju ilgāk uzturēt svaigu?
Tue, 12 Nov 2024 - 2434 - Inženieri Latvijā ciešā sazobē ar aizsardzības nozari rada inovācijas valsts drošībai
Inženieri Latvijā ciešā sazobē ar aizsardzības nozari rada inovācijas valsts fiziskajai un kiberdrošībai. Sākot ar droniem un aizsargvestēm, beidzot ar datiem - visās šajās jomās tapuši pētījumi ar mērķi stiprināt valsts drošību.
Mon, 11 Nov 2024 - 2433 - Ādas mikrobioms: Cilvēka lielākais orgāns ir mājvieta dažādiem organismiem
Mūsu ādu apdzīvo raiba sabiedrība, bez kuras lāgā nevaram iztikt. Cilvēka lielākais orgāns ir mājvieta dažādām baktērijām, sēnēm, vīrusiem un citiem sīkiem organismiem. Kas notiek, ja līdzsvars šajā saimē izjūk? Kādas ādas problēmas novērojam, ja traucēts ādas mikrobioms?
Thu, 07 Nov 2024 - 2432 - Dabiskā un mākslīgi radītā lietu kārtība antīkajā pasaulē
Valodnieki un vēsturnieki meklē pēdas mākslīgajam intelektam arī antīkās pasaules kultūrā. "ChatGPT" sengrieķu eposos neatradīsim, taču jau tolaik cilvēka prātu nomāca jautājumi par mākslīgi radītu tēlu un vārdu lomu viņu dzīvēs. Par dabisko un mākslīgi radīto lietu kārtību Antīkajā pasaulē, saruna raidījumā.
Wed, 06 Nov 2024 - 2431 - Piekrastes zvejniecība: kā tā turpinās nākamajās paaudzēs un mainās
Antropologi šovasar devās ekspedīcijā Latvijas rietumu piekrastes ciematos Kolkā, Rojā, Engurē, Bērzciemā un Lapmežciemā, lai dokumentētu to, kā mainās tradīcijas un paradumi zvejnieku dzīvēs. Vai šī profesija turpinās nākamājās paaudzēs un kā tā mainās līdz ar politiskiem lēmumiem un ekoloģiskām krīzēm?
Tue, 05 Nov 2024 - 2430 - Biodaudzveidības jautājumi un ekoloģiskā krīze: aizvadīta konference Kolumbijā
Aizvadītajās nedēļās pasaules valstu pārstāvji tikās Kolumbijas pilsētā Kali sarunās par biodaudzveidības jautājumiem un ekoloģisko krīzi, kas piemeklē planētu šobrīd. Sākot ar drošticamiem datiem par ekoloģisko stāvokli, beidzot ar rīcības plānu - diskutējamā bijis daudz.
Mon, 04 Nov 2024 - 2429 - Krāsainais lapkritis: vai klimata pārmaiņas apdraud ikgadējo zelta rudeni
Garās naktis, vēsie rīti, saulainās dienas un pietiekams mitrums - tas viss ir nepieciešams rudens skaistajai krāsu izrādei. Kāpēc koki nomet lapas, kāpēc dažu gadu zelta rudens izpaliek?
Thu, 31 Oct 2024 - 2428 - Zinātnei nav skaidras atbildes, kāpēc cilvēki sapņo
Pasaule, kurā mēs nonākam mūsu prāta dziļākajos apcirkņos - fascinējoša, dažkārt biedējoša un tik maz izpētīta. Kāpēc mēs sapņojam miegā un ko nakts sapņi stāsta par mums pašiem?
Wed, 30 Oct 2024 - 2427 - Nobela prēmija ekonomikā piešķirta par labklājības atšķirībām dažādās valstīs
Miljons dolāru jautājums, kāpēc viena valsts kārpās nabadzībā, kamēr cita aug bagātībā? Uz šo atbildes snieguši šī gada Nobela prēmijas ekonomikā laureāti un atbilde slēpjas valsts institūciju attiecībās ar iedzīvotājiem.
Thu, 24 Oct 2024 - 2426 - MicroRNS atklāšana un proteīnu datormodulēšanu: Nobela prēmija medicīnā un ķīmijā
Nobela prēmijas ķīmijā un medicīnā laureātu sniegums šogad liek pamežģīt prātu, taču tie abi stāsta par dzīvībai neaizstājamiem procesiem. Kas tad īsti ir tie atklājumi, ko pētnieki veikuši un kur slēpjas to nozīmīgums?
Wed, 23 Oct 2024 - 2425 - Pēc rekonstrukcijas Rīgas pilī atgriežas Latvijas Nacionālais vēstures muzejs
Vietā, kur reiz bija ceplis, dzirnavas un hospitālis, šodien slejas galvaspilsētas vīzītkarte - Rīgas pils. Postīta un celta no jauna, piedzīvojusi Livoniju, zviedru laikus un pat pionierus, pils beidzot uzņem arī Latvijas Nacionālo vēstures muzeju. Iepazīstam Rīgas pils vēsturi un tās saimniekus.
Tue, 22 Oct 2024 - 2424 - Kā bruņoti konflikti ietekmē kādas kopienas kultūrvēsturisko mantojumu?
Aizvadīta starptautiska konference “Kultūras mantojums un drošība”. Kā bruņoti konflikti ietekmē kādas kopienas kultūrvēsturisko mantojumu? Vai kultūra var eksistēt teritorijā, kur ilgstoši nav miera un kā saglabāt to, kas ir tik trausls, kā sena ēka vai muzeja kolekcija, un nebūs pirmais, ko parasti glābsim krīzes laikā?
Mon, 21 Oct 2024 - 2423 - Kā top zāles: kā aktīvo vielu sintezē, pārbauda un "iepako" gatavā medikamentā?
No idejas līdz gatavam medikamentam, ko piedāvāt pacientam, - zāļu ceļš ir ļoti garš, dažkārt prasa vairāku desmitgažu rūpīgu darbu un ne vienmēr gala rezultāts apmierinās pacientus. Kā aktīvo vielu atklāj, sintezē, pārbauda un "iepako" gatavā medikamentā?
Thu, 17 Oct 2024 - 2422 - Nobela prēmija fizikā 2024: arī mašīnas mācās
Šī gada Nobela prēmija fizikā atnesusi lielu pārsteigumu - tradicionālo fizikas atklājumu vietā laurus plūs mašīnmācīšanās un neironu tīklu pētījumi. Ko šāds pavērsiens nozīmē matemātiķiem un datoriķiem? Kā mašīnas ir iemācītas mācīties un kā šie atklājumi ir mainījuši mūsu ikdienas dzīvi?
Wed, 16 Oct 2024 - 2421 - Klimata asambleja: rīdzinieki spriež, kā pilsētu pielāgot klimata pārmaiņām
Rīgā vairākās tikšanās reizēs ar iedzīvotājiem vides organizācijas un domnieki spriedīs par to, kā pilsētu pielāgot klimata pārmaiņām. Lai arī Rīga nekad nav gatava, klimata pārmaiņas min uz papēžiem un jau šobrīd jārod risinājumi karstuma, plūdu u.c. problēmām pilsētā.
Tue, 15 Oct 2024 - 2420 - "Mazo" lietu un cilvēku vēsture kļūst aizvien populārāka
Dažkārt sarežģītu vēstures procesu ir vieglāk izprast caur viena cilvēka dzīvesstāstu, kādas mazas vietas vēstures izpēti vai kādu ļoti lokālu notikumu. Šī "mazo" lietu un cilvēku vēsture kļūst aizvien populārāka. Kāpēc nepieciešama mikrovēsture un kāpēc neiztikt bez lielo notikumu pārzināšanas?
Mon, 14 Oct 2024 - 2419 - Sportisti un inženieri: mūsdienās tie pirmie nevar iztikt bez otrajiem
Mūsdienās neviens sportisks sasniegums, neviena olimpiskā medaļa un pasaules rekords netiek sasniegts bez inženieru palīdzības. Sākot ar sporta apģērbu, beidzot ar tehnisko inventāru - inženieri ar sportistiem strādā roku rokā.
Thu, 10 Oct 2024 - 2418 - Ģeoinženieri cenšas rast veidus, kā sargāt strauji kūstošos ledājus
Ģeoinženieri meklē risinājumus, kā saglābt kūstošos ledājus, piemēram, sūknējot ūdeni no okeāna uz ledus masas virsmas, cerot tādejādi padarīt ledus slāni biezāku. Vai šādi centieni ir produktīvi un vai mēs varam izglābt planētas "ledusskapi"?
Wed, 09 Oct 2024 - 2417 - Skābekļa loma dabā un cilvēka organismā
No kā īsti sastāv gaiss, ko elpojam, kāda ir skābekļa loma dabā un kas notiek cilvēka organismā, kad skābekļa trūkst vai ir par daudz? Vai skābekli ražo tikai augi, vai arī minerāli?
Tue, 08 Oct 2024 - 2416 - Iesprūdis kosmosā: ķibeles kosmosa lidojumu vēsturēMon, 07 Oct 2024
- 2415 - Dzīvo būtņu iekšējie priekšraksti un ārējās izpausmes jeb genotipi un fenotipi
Sākot no gliemžvāka, kas vienas sugas ietvaros var būt ar atšķirīgu svītrojumu un krāsu, beidzot ar cilvēku, kurš ir dažāds savā veidolā – fenotipi ir tie, kas parāda pasaulei dzīvo būtņu daudzveidību. Kāpēc vienas sugas fenotipi ir tik daudzskaitlīgi un bagātīgi un citām to ir tik maz un kas īsti ir genotipi?
Thu, 03 Oct 2024 - 2414 - Pļavu talka jeb kā pļavas ir iedzīvojušās Rīgā? Sēklas ceļš līdz dīgstam
Acīgākie rīdzinieki būs pamanījuši, ka dabisko pļavu teritorijas pamazām apaug ar sev raksturīgo augāju. Kā pa šiem pāris gadiem iedzīvojušās pļavas Rīgā un vai arī nākotnē pilsētā būs vairāk šādu dabisko zālāju?
Wed, 02 Oct 2024 - 2413 - Renesansi digitālajā vidē piedzīvo lībiešu valoda
26. septembrī atzīmējām ir Eiropas Valodu diena , 30. septembrī - Starptautisko tulkotāju dienu. Tas viss mudina mūs pievērsties valodas jautājumiem un īpašu uzmanību veltām valodu saglabāšanai nākamajām paaudzēm. Kā savu renesansi digitālajā vidē piedzīvo lībiešu valoda un kāpēc ir tik būtiski veidot dažādas datubāzes valodai, kurā runā ļoti maza grupa cilvēku?
Tue, 01 Oct 2024 - 2412 - Adatainie akmeņi jeb sukulenti: kas apdzīvo mazās tuksneša oāzes un kuram garšo kaktusi?
Adatainie akmeņi - par tādiem varētu dēvēt vienu otru sukulentu pārstāvi, kuri pirmajā mirklī tik tiešām vairāk atgādina akmeni nekā augu. Kā kaktusi un citi sukulentie augi pielāgojas gariem sausuma periodiem? Kas ir supersukulenti un kādi fizioloģiskie procesi notiek šajos augos svilinošā saulē?
Mon, 30 Sep 2024 - 2411 - Lasīt ogas, sēņot, ievākt zāļu tējas: kā šī tradīcija turpinās mūsdienās?
Lasīt ogas, sēņot, ievākt zāļu tējas - tā ir Eiropā nemaz ne tik bieži novērota nodarbe 21. gadsimtā, tomēr latvieši to aizvien piekopj. Vienam tas ir sezonāls peļņas avots, citam - hobijs un relaksācija, vēl kādam gadu no gadu piekopta tradīcija, kas iezīmē gadalaika ritumu. Kā šī tradīcija turpinās mūsdienās?
Thu, 26 Sep 2024 - 2410 - Atompulksteņi - zinātnieki radījuši pasaulē precīzākos laikrāžus
Atompulksteņi - pasaulē precīzākie laikrāži. Kādam mērķim tie radīti? Kā tie darbojas un kāpēc dažkārt viena sekunde nemaz nav viena sekunde? Kāda atomam saistība ar laiku un kur jau šodien izmantojam atompulksteņus?
Wed, 25 Sep 2024 - 2409 - Madagaskarā atrod 30 cm garu retu tūkstoškāji. Bebrs - dzīvnieku pasaules arhitekts
Bebrs - dzīvnieku pasaules arhitekts, ziemā ēd paša sarūpētus konservus un ir lielākais grauzējs Eiropā. Ko zinām par šo lielo "žurku" un kāpēc cīņā ar bebru nedarbiem, svarīgi arī novērtēt šī dzīvnieka lieliskās izdzīvošanas stratēģijas?
Tue, 24 Sep 2024 - 2408 - No "acs" novērojumiem līdz teleskopam: personības astronomijas vēsturē
17. gadsimtā notika pāreja astronomijas vēsturē, kas kardināli mainīja cilvēku izpratni par planētu Zeme. Šī pāreja notiek, pateicoties optisko teleskopu nonākšanai astronomu rokās. Raidījumā pievēršamies personībām astronomijas vēsturē un viņu veikumam.
Mon, 23 Sep 2024 - 2407 - Domātājam Imanuelam Kantam – 300
Šogad Imanuela Kanta trīssimtā gadadiena. Nacionālajā bibliotēkā šī domātaja dzīvi un veikumu atzīmēs īpašā konferencē. Tīrā prāta kritika, kategoriskais imperatīvs - šie ir tikai daži no filozofa vērienīgā mantojuma elementiem rietumu domā.
Thu, 19 Sep 2024 - 2406 - Iepazīstot grāmatu "Neparastās kartes", runājam par karšu lomu mūsdienās
Iznākusi grāmata "Neparastās kartes", kas ir grāmatas "Brilliant Maps" tulkojums latviešu valodā. Tā ir viena no populārākajām karšu vietnēm pasaulē, kas ļauj karti izmantot ne tikai kā navigācijas līdzekli, bet arī atklāj daudz neparastu faktu par pasauli mums apkārt. Kāda ir karšu loma mūsdienās?
Wed, 18 Sep 2024 - 2405 - Jaunā Anatomijas muzeja ekspozīcija ļauj ielūkoties krietni senā anatomijas vēsturē
Anatomijas muzejā apmeklētājiem atvērta jauna ekspozīcija "Profesora Hohštetera anatomiskais kabinets".
Tue, 17 Sep 2024 - 2404 - Trīs latviešu zinātnieces ieguvušas Baltijas stipendiju sievietēm zinātnē
Trīs latviešu zinātnieces ieguvušas Baltijas stipendiju sievietēm zinātnē. Godalgoto pētījumu jomu vidū ir koksnes ķīmija, nanofizika, folkloras un filozofijas jautājumi.
Mon, 16 Sep 2024 - 2403 - Merkurs - planēta, kuras viens krāteris nes Raiņa vārdu
Šogad aprit 20 gadi, kopš uz Saulei tuvāko planētu Merkuru devās tā izpētes zonde "Messenger". . Merkurs - kāds tas ir un kāda bijusi šīs planētas pētniecība?
Thu, 12 Sep 2024 - 2402 - Jūras aizsargājamās teritorijas: kā tās veido un pēta
Jūras aizsargājamās teritorijas. Kādi ir galvenie klupšanas akmeņi izpratnē par to, ko tajās drīkst un nedrīkst darīt, kā tās tiek veidotas un pētītas?
Wed, 11 Sep 2024 - 2401 - Latvijā veikts pētījums par darba un privātās dzīves līdzsvaru
Diennaktī ir tikai 24 stundas un nedēļā - septiņas dienas. Bet cik gan bieži nākas dzirdēt, ka, lai paspētu paveikt visu iecerēto darbā vai mājas dzīvē, prasītos papildu dienas un papildu stundas… Vai strādājam par daudz? Kas ir veselīgais līdzsvars starp darba un privāto dzīvi - par to Latvijā tapis kāds interesants pētījums.
Tue, 10 Sep 2024 - 2400 - Carnikavas nēģu pētījumi un klimata pārmaiņas
Carnikavas nēģu pētījumi un klimata pārmaiņas. Kā, mainoties šai pasaulei, izzudīs vai var izzust agrāk ierastas nodarbes un vērtības?
Mon, 09 Sep 2024 - 2399 - Kas ir dabas kapitāls un ekosistēmu pakalpojumi? Top enerģijas dzēriens no egļu pumpuriem
Kas ir dabas kapitāls un ekosistēmu pakalpojumi? Kā tos aprēķina un vai dabas vērtību izsakot naudā, mēs vairāk iegūstam vai zaudējam? Savukārt jaunā pētniece Klinta Kārkliņa izstrādā enerģijas dzērienu no egļu pumpuriem.
Tue, 03 Sep 2024 - 2398 - Skolotāju "skaitļošana" jeb kā izmantot sistēmdinamiskos modeļus
Skolotāju "skaitļošana" jeb kā, izmantojot sistēmdinamiskos modeļus, var prognozēt gan pedagogu pieejamību, gan enerģētikas politiku un daudz ko citu.
Mon, 02 Sep 2024 - 2397 - Nākotnes aviācija - elektrolidmašīnas un citi tehnoloģiju jaunievedumi aviācijā
Kāda būs nākotnes aviācija un kad lidmašīnas lidos ar elektrodzinējiem? Vai un kā mākslīgais intelekts mainīs ne tikai pilotu, bet arī gaisa satiksmes dispečeru darbu?
Thu, 29 Aug 2024 - 2396 - Kāpēc iecere audzēt foreles Rīgas līcī var maksāt dārgi videi un biznesam?
Kā zinātnieki vērtē ieceri Rīgas līcī audzēt foreles? Kādu ietekmi uz vidi jūrā un tās krastos radītu zivju fermas?
Wed, 28 Aug 2024 - 2395 - Kādās ekspedīcijās šovasar devušies Latvijas zinātnieki?
Kādās ekspedīcijās šovasar devušies Latvijas zinātnieki? Kā mikroplastmasa meklēta tālu aiz polārā loka Svalbārā un kas jauns atrasts arheoloģiskos izrakumos tepat Latvijā?
Thu, 22 Aug 2024 - 2394 - Kas ir patiesība fizikā un kā to meklē? Mārča Auziņa grāmata "Flirts ar patiesību"
Kā fizikā meklē patiesību un kas raksturo fiziķa domāšanu? Saruna ar Latvijas Universitātes profesoru Mārci Auziņu par viņa grāmatu "Flirts ar patiesību", kas tapusi lekciju cikla "Flirts ar citādo" ietvaros. Ieskats arī pasaulē pazīstamo Latvijas fiziķu biogrāfijās.
Wed, 21 Aug 2024 - 2393 - Iepazīstinām ar Kavli prēmijas zinātnē godalgotajiem darbiem
Ne tikai Nobela prēmija izceļ unikālus sasniegumus zinātnē, arī Kavli prēmijas ceremonija liek saspicēt ausis zinātnes pasaulei. Šogad astrofizikā īpaši izcelti eksoplanētu atklājumi, neirozinātnēs - sejas atpazīšanas pētījumi, bet nanotehnoloģijās - soļi nanomedicīnā.
Thu, 15 Aug 2024 - 2392 - Amerikas ezeri un Baltijas jūra: ko par ekoloģisko stāvokli stāsta zivs vēdera saturs
Kas kopīgs Baltijas jūrai un Ziemeļamerikas lielajiem ezeriem? Izrādās, daudz - gan procesi, kas tajos notiek, gan apstākļi, kādos dzīvo dažādi organismi intensīvi apsaimniekotos krastos. Ko par ezera ekoloģisko stāvokli var pastāstīt zivs vēdera saturs un līdz par atomu līmenim sīka paraugu izpēte?
Wed, 14 Aug 2024 - 2391 - Piebaldzēnu "mērīšana" - antropologi ar digitālām metodēm atkārto 1936. gada pētījumu
Pirms teju gadsimta Piebalgā notika iedzīvotāju "mērīšana" - antropoloģiska izpēte ar mērķi noskaidrot cilvēku fiziskās uzbūves attīstību un izmaiņas. Šovasar ar jaunu sparu antropologi turpināja mērījumus Piebalgā un atsaucība ir liela.
Tue, 13 Aug 2024 - 2390 - Pētījums iepazīstina ar Pirmā pasaules kara laikā uzbūvētajiem dzelzceļiem Latvijā
Nākusi klajā grāmata "Militārie dzelzceļi Latvijā 1915–1920". Pētnieku grupa aplūkojusi gan Vācijas, gan Krievijas armijas būvētos un izmantotos dzelzceļu tīklus, aptverot visu Latvijas teritoriju, un lasītājam būs iespēja hronoloģiski un ģeogrāfiski izsekot un vizualizēt dzelzceļus, kurus uzbūvēja abas karojošās puses.
Mon, 12 Aug 2024 - 2389 - Vai dabas un vides aizsardzībai ir efektīvas sabiedriskās attiecības?
Pasaulē sāk runāt par klimata nogurumu - jautājumi, kas skar klimata pārmaiņas un vides aizsardzību kļūst aizvien smagāki, zinātnieku novērojumi un modeļi - aizvien skarbāki, bet sabiedrībā mijas bailes par nākotni un vēlme atslēgt prātu par notiekošo. Vai dabai ir veiksmīgas sabiedriskās attiecības
Thu, 08 Aug 2024 - 2388 - Digitālā demokrātija: sabiedrības iniciatīvu apspriešana vai nākotnes likumdošana?
Latvieši kūtri dodas vēlēt, nav naski sabiedriski apspriesties un lobēt savas intereses nevalstiskajā sektorā, toties labprāt vāc parakstus un liek inicatīvas galdā deputātiem. Vai digitālās iniciatīvu platformas ir latvieša demokrātijas rokraksts?
Wed, 07 Aug 2024 - 2387 - Standarta kotlete un firmas ēdieni, stingras higiēnas prasības - ēdināšana padomju gados
Kafejnīcas un restorāni ir pilsētas dzīves neatņemama sastāvdaļa. Raidījumā iepazīstam padomju kafejnīcu un restorānu veidošanos un ikdienas darbību, gan ielūkojoties pavāra darbā un ēdienkartē, gan aplūkojot kafejnīcu interjeru un arhitektūru.
Thu, 01 Aug 2024 - 2386 - Invazīvās sugas mēdz traucēt vietējām un kā tās "izķert". Vīruss, kas kaitē tomātiem
Katru gadu Latvijā ienāk pa pārītim jaunu invazīvu sugu. Dažkārt tās ir neuzkrītošas, citkārt - ļoti traucējošas. Spānijas kailgliemeža "sērga" jau izsaukusi iedzīvotāju sašutumu un parastu vākšanu portālā manabalss.lv. Kas nosaka, ka kāda jaunienākusī suga sāks traucēt vietējām un kā tās "izķert"?
Thu, 25 Jul 2024 - 2385 - Eksotisko dzīvnieku ēdienkarte Zooloģiskajā dārzā. Mājas mīluļu ēdienkarte
Daudzas tonnas pārtikas, tostarp Latvijas lauksaimnieku audzētā lucerna žirafei un vietējā kukaiņu audzētava - tas viss sastopams Rīgas Zooloģiskā dārza virtuvēs. Kā baro dzīvniekus nebrīvē, kā kopēji saprot, vai dzīvniekam barība ir piemērota un no kurienes nāk ziemeļbrieža ķērpji un daudzveidīgās barības granulas?
Wed, 24 Jul 2024 - 2384 - Astronauta skafandrs - dārgākais "darba apģērbs" pasaulē
Tērps, kas prasa simtus miljonu ASV dolāru, daudzus gadus darba un pētniecības un neskaitāmas dzīvību nodrošinošas funkcijas - tas viss ietilpināts vienā astronauta skafandrā. Kāpēc tas ir viens no izaicinošākajiem elementiem kosmosa iekārtu klāstā un ko nozīmē to valkāt atklātā kosmosā?
Tue, 16 Jul 2024 - 2383 - Mārtiņš Mintaurs: Padomju laika latviešu detektīvi parāda sabiedrības šķērsgriezumu
Aizraujošas vēstures ainas var atrast arī tur, kur tās vismazāk gaida. Ko par noziedzību, sadzīves grūtībām un neērtiem jautājumiem stāsta padomju detektīvi un kāpēc tieši šī detektīvu autori atļāvušies to, ko nevarēja citi?
Mon, 15 Jul 2024 - 2382 - "Atjēgšanās" kustība: kāda ir loma politiskajā un sabiedrības dienas kārtībā
Rietumu pasaulē pēdējās desmitgadēs aizvien vairāk runā par "atjēgšanās" jeb voukisma (wokeism) kustību, kuras pamatā ir aicinājums pievērsties minoritātēm un sociālām kustībām, kurām līdz šim ir bijusi ļoti margināla loma. Kāda ir šīs kustības loma politiskajā un sabiedrības dienas kārtībā?
Thu, 11 Jul 2024 - 2381 - Kā lielie zīdītāji atrod savu vietu mežā un kādos gadījumos dodas svešā teritorijā?
Kā lācis, vilku bars vai aļņu ģimene atrod savu vietu mežā un kādos gadījumos dzīvnieki dodas svešā teritorijā? Vai tie ir deguni, redze vai kādas citas maņas, kas ļauj dzīvniekiem noteikt savu atrašanās vietu un "kartēt" to?
Wed, 10 Jul 2024 - 2380 - Vai zinātnē drīkst uzdot muļķīgus jautājumus?
Nav muļķīgu jautājumu, ir muļķīgas atbildes - vai šo teicienu var pielietot arī zinātnē? Vai zinātnieki atļaujas būt drosmīgi un uzdot neērtus, dažkārt arī visai muļķīgus jautājumus un pie kā var novest atbilžu meklējumi?
Tue, 09 Jul 2024 - 2379 - RTU top siltināšanas materiāli no tā, ko ikdienā dēvētu par būvniecības atkritumiem
Inovācijas būvniecība attīstās, neskatoties uz gadalaikiem, un skaidrs ir viens - lai arī ārā ir karsta vasara, ziemas mēneši tomēr Latvijā ir daudzskaitlīgāki un siltināšanas jautājumi mums ir aktuālāki. Rīgas Tehniskajā universitātē top siltināšanas materiāli no tā, ko ikdienā dēvētu par būvniecības atkritumiem.
Mon, 08 Jul 2024 - 2378 - Top vadlīnijas, lai vēja parki netraucētu migrējošo putnu un sikspārņu populācijām
Vēja enerģija pēdējos gados ir ieguvusi milzu popularitāti Eiropas valstu plānos par pāreju uz energoneatkarību un atjaunīgo resursu izmantošanu. Tehnoloģija ir pārbaudīta un funkcionē, vietas vēju parku izbūvei Latvijā šķietami pietiek, taču nav vienisprātības par vēja parku ietekmi uz vidi.
Thu, 04 Jul 2024 - 2377 - Jaunie zinātnieki aicina domāt lēnām arī par "straujiem" jautājumiem
Latvijas jaunie zinātnieki nedēļas nogalē Cēsīs festivālā "Lampa" mudinās mūs domāt lēnām par tādiem jautājumiem, kā cilvētiesības, ķīmija un robotika. Vai mūsdienu straujajā dzīves ritējumā pašrefleksija vēl tiek piekopta un vai domāt lēnām ir privilēģija?
Wed, 03 Jul 2024 - 2376 - Unikāli anatomijas gleznojumi aizvien ir palīgi ārstiem ikdienā
Ja ir kāda joma, kurā zinātne ir krietni ieguvusi no mākslas, tad tā ir anatomiski precīza cilvēka organisma atveide. Gadsimtu laikā ielūkojoties cilvēkā aizvien dziļāk un smalkāk, tapuši unikāli anatomijas gleznojumi, kas aizvien ir palīgi ārstiem ikdienā.
Tue, 02 Jul 2024 - 2375 - La Ninja un El Ninjo - kas ir šie sarežģītie klimata izmaiņas raksturojošie procesi?
La Ninja un El Ninjo - ar šiem vārdiem spāņu valodā apzīmē globāli visaptverošanas klimatiskās izmaiņas uz mūsu planētas, kas cikliski nomaina viena otru. Šie stāvokļi nosaka okeāna ūdens temperatūru un tādejādi ietekmē atmosfēras procesos visā Klusā okeāna reģionā, skarot arī Atlantijas okeānu. Kas ir šie sarežģītie procesi?
Mon, 01 Jul 2024 - 2374 - Politkorektums un pašcenzūra: kā sabiedrība izvēlas vārdus, kādos apzīmēt vienam otru?
Vārds var celt un vārds var sagraut – kā 20. un 21. gadsimta sabiedrība izvēlas vārdus, kādos apzīmē cits citu? Vai demokrātiskā sabiedrībā izteiksmes brīvība beidzas tur, kur sākas otra tiesības, un vai pašcenzūra ir nepieciešama pilnvērtīgi funkcionējot dažādā sabiedrībā?
Thu, 27 Jun 2024 - 2373 - Ko ēda senais cilvēks?
Viena no modes diētām ir paleo diēta – tā mudina lietot uzturā to, ko savulak ēdis senais cilvēks, piemēram, lielu daudzumu maz apstrādātu olbatumvielu. Cik akmens laikmeta liecībās pamatota ir šī paleo diēta un ko patiesībā ēda cilvēks pirms daudziem tūkstošiem gadu? Saruna ar Latvijas Vēstures institūta vadošo pētnieci Gunitu Zariņu.
Tue, 25 Jun 2024 - 2372 - Turpinām izzināt nerātno tautas dziesmu slēptās nozīmes
Līgo un Jāņu dienas noskaņās pētām nezāles, kas Jāņu vainagos nenonāk, bet tomēr ir ar derīgām īpašībām, un turpinām pērn aizsākto tematu – izzinām nerātno tautas dziesmu slēptās nozīmes. Kas tad ir vara bungas, ko sit, un vara taure, ko pūš Jānītis? Par šiem un vēl citiem simboliem saruna ar etnomuzikologu, Latvijas Universitātes profesoru Valdi Muktupāvelu.
Mon, 24 Jun 2024 - 2371 - Kirgizstānas un Uzbekistānas militarizētā robeža. Antropologa skatījums
Latviešu sociālantropoloģe ilgstoši pētījusi pierobežas iedzīvotāju dzīvi uz Kirgizstānas un Uzbekistānas militarizētās robežas. Kāda loma cilvēku dzīvēs ir robežai un dokumentiem, valsts kontrolei un ierobežotai migrācijai? Kādi sociālie kontakti veidojas starp divām valstīm ar šādu robežu?
Wed, 19 Jun 2024 - 2370 - Vēzis kā unikāls bioloģisks organisms ar spēcīgām izdzīvošanas stratēģijām
Par vēzi ierasts domāt kā slimību, taču šoreiz uzlūkosim vēža šūnas kā unikālu organismu ar spēcīgām izdzīvošanas stratēģijām. Ar ko vēža šūnu "uzvedība" atšķiras no veselām cilvēka organisma šūnām? Kāda ir bijusi evolūcijas iecere, radot parazītu, kas nogalinot saimnieku, pats iet bojā?
Tue, 18 Jun 2024 - 2369 - Okupācijas radītie zaudējumi Latvijai
Apjomīga darba rezultātā beidzot ir tapis skaidrs, kās bijis Baltijas valstu iekšzemes kopprodukts, sākot no 1920. gada līdz 2022. gadam. Pētījums ļauj gan iegūt skaidrāku ainu par to, kas ar Latvijas ekonomiku notika padomju okupācijas periodā, gan izdarīt secinājumus par to, kāda ir Latvija salīdzinājumā ar pārējām Baltijas valstīm.
Mon, 17 Jun 2024 - 2368 - Balss anatomija: skanējums izmaiņas dzīves laikā
Balss ir darba "instruments" ne tikai radio žurnālistiem, bet neskaitāmu profesiju pārstāvjiem. Balsi nereti uztveram pašsaprotami un raizes rodas tikai tad, kad nestrādā tā nākas. Kāda ir mūsu balss "instrumenta" anatomija? Vai skanējums var dzīves laikā mainīties, uzlaboties un pasliktināties?
Thu, 13 Jun 2024 - 2367 - Pirkstu atstātās "pēdas" nozieguma vietā jeb kā pēta pirkstu nospiedumus
Viens no izplatītākajiem pierādījumiem nozieguma vietā ir cilvēka pirkstu papilārlīniju nospiedumi. Ko par noziegumu var pastāstīt pirkstu atstātās "pēdas"? Kā tos noņem pirkstu nospiedumus, pēta, salīdzina un saliek kopā kā puzles gabaliņus? Par to tapis promocijas darbs Rīgas Stradiņa universitātē.
Wed, 12 Jun 2024 - 2366 - Vidējā gada temperatūra pieaug: cik karsts ir par karstu?
Lai arī pagaidām šis gads Latvijai vēl ir bijis saudzējošs, tveice gadu no gada pārņem pasauli un vidējās gada temperatūras nepielūdzami pieaug. Cilvēks un karstums nav laba kombinācija, jo mūsu spējas pielāgoties un dzesēties ir visai ierobežotas.
Tue, 11 Jun 2024 - 2365 - Izdota Zemes vēsturei veltīta grāmata "Zeme pēdējos 540 miljonos gadu"
Klajā nākusi Zemes vēsturei veltīta grāmata - unikāls izdevums latviešu valodā. "Zeme pēdējos 540 miljonos gadu" ir līdz šim pilnvērtīgākais populārzinātniskais izdevums paleoģeogrāfijā latviešu valodā.
Mon, 10 Jun 2024 - 2364 - Kosmosa tūrisms arvien dārgs, tomēr varētu kļūt pieejamāks
Pirms trīs gadiem kosmosā devās miljardieris Ričards Brensons, kur viņu kā pirmo kosmosa tūristu nogādāja paša kompānijas "Virgin" radītais kosmosa aparāts. Ja šobrīd tā ir reta un dārga izprieca, viss liecina, ka tuvākajā laikā raķetes šādiem īsiem pārlidojumiem ārpus Zemes atmosfēras kļūst pieejamākas un kosmosa tūrisms attīstīsies.
Thu, 06 Jun 2024 - 2363 - 2024. gads - Kamieļu gads
Apvienoto Nāciju Organizācija pasludinājusi 2024. gadu par kamieļveidīgo gadu. Tie ir dzīvnieki, kas ne tikai apdzīvo Arābijas tuksnesi, bet arī Diendivameriku, Āfrikas ziemeļus un pat Austrāliju. Kamieļveidīgie ir lielisks piemērs dabas unikālajai spējai pielāgoties dzīvei vissarežģītākajos apstākļos, kur nespētu uzturēties neviena cita lielo zīdītāju suga.
Wed, 05 Jun 2024 - 2362 - CERN turpmāk izmantos Latvijas superdatoru resursus zinātniskajiem aprēķiniem
Apjomīgajiem kodolizpētes projektiem CERN nepieciešamas spējīgas iekārtas un, izrādās, tās var atrasties arī krietni tālu no Šveices, tepat Latvijā. Sākot ar šo nedēļu superdatori Latvijā pieslēgsies CERN tīklam un kosmisko daļiņu meklējumi notiks arī Latvijā.
Tue, 04 Jun 2024 - 2361 - Debesu grāmatas. Iepazīstam šo folkloras mantojumu
Kabatas izmēra pašgatavotas grāmatiņas vai mazas papīra lapiņas, kas varot pasargāt to nēsātāju no ļaunas acs. Debesu grāmatu tradīcija izplatīta daudzviet pasaulē, tās ceļojušas līdzi karavīriem kā amuleti vēl pat 20. gadsimta pasaules karos. Iepazīstam šo folkloras mantojumu.
Mon, 03 Jun 2024 - 2360 - Zinātne un māksla: divas jomas, kas brīnišķīgi papildina viena otru
Mēneša saruna - zinātne un māksla. Kāpēc tās tik brīnišķīgi papildina viena otru? Kopsaucēji divām kardināli atšķirīgām nozarēm un pasaules redzējumiem.
Thu, 30 May 2024 - 2359 - Izdots Ilgoņa Vilka pētījums par astronomiju Latvijā. Ieskats raķešu zinātnē
Klajā nākusi Ilgoņa Vilka monogrāfija "Astronomija Latvijā 20. gadsimtā. 1. daļa". Grāmata veltīta Latvijas astronomijas vēsturei, piedāvājot lasītājam iepazīt ne tikai nozīmīgu astronomu vārdus un dzīves gājumus, bet arī stāsta par astronomisko institūciju likteni sarežģītā gadsimtā.
Wed, 29 May 2024 - 2358 - Dodamies ekspedīcijā uz Krustkalnu dabas rezervātu
Dodamies unikālā ekspedīcijā pieredzējuša gida pavadībā uz vienu no četriem Latvijas dabas rezervātiem - Krustkalnu rezervātu Vidzemē. Pļavas, meži, kalni un nogāzēs, mazi avotiņi un paslēpušies ezeri mežu biezoknī - daba šajā teritorijā ir paslēpta cilvēka skatienam un saimniekošanai.
Tue, 28 May 2024 - 2357 - Ilgtspējīgi risinājumi apģērbu ražošanā. Latvietes pieredze Pasaules dabas fondā Zviedrijā
Iepazīstam Katrīnas Krūmiņas ceļu vides aizsardzības jomā Zviedrijā, strādājot Pasaules dabas fondā. Viņas ikdiena paiet darbā ar tādiem lieliem uzņēmumiem, cenšoties rast ilgtspējīgākus risinājumus apģērbu ražošanā.
Mon, 27 May 2024 - 2356 - Auduma izvēle tērpam: kā tas atklāj modes mākslinieka ambīcijas
Šodien apģērba audumam vairs nepiegriežam tik lielu vērību - ātrā mode diktē savus noteikumus, kas parasti ir cena un pieejamība. Taču modes namos tekstils spēlē galveno vijoli. Kādas modes mākslinieku ambīcijas redzamas dažādos audumos? Vai ir audumi, kurus radīja konkrēti modes nami kā savu "rokrakstu"?
Thu, 23 May 2024 - 2355 - Kafija un olīveļļa kļūst dārgāka. Cenu kāpums nav saistīts tikai ar klimata pārmaiņām
Neviens vien pamanījis, ka strauji cēlušās tādu iecienītu produktu, kā kafija, šokolāde un eļļa cenas. Kādi piegādes ķēžu un klimata pārmaiņu procesi ietekmē šo svarīgo kultūru audzēšanu, un vai jebkad varam cerēt izaudzēt kafijas koku Latvijas platuma grādos?
Tue, 21 May 2024 - 2354 - Kukaiņu un putnu telpas uztvere un spēja orientēties telpā
Kā skudra zina, kur tai mājas, un vai vientuļa vabole var apmaldīties? Kā putns zina ceļu mājup, un vai visi citi dzīvnieki orientējas dabā tāpat kā cilvēki - pēc ceļiem, pēc ēkām un dabas objektiem? Vai dzīvniekiem prātā ir kartes, vai arī tie mājupceļu atrod tikai pēc "deguna"?
Mon, 20 May 2024 - 2353 - Magnētisms kā GPS sistēmas alternatīva
Savu atrašanās vietu ikdienā nosakām, lietojot GPS sistēmas. Taču arī tām ir trūkumi. Magnētisms varētu kļūt par alternatīvu risinājumu ģeopozicēšanās sistēmām un ne tikai - magnētiskā lauka mērījumi varētu stabilizēt strāvu elektrotīklos un pat uzlabot lidostu drošības sistēmas.
Thu, 16 May 2024 - 2352 - Aisbergi - peldošie milži arvien apdraud kuģus okeānā
Vientuļi dreifējoši ledus "kluči", kas peld pa okeānu kā snaudošas briesmas - tādus vairums iztēlojas aisbergus pēc "Titānika" katastrofas. Taču aisbergu skaits pasaules okeānos šodien ir krietni lielāks. Šie peldošie milži ir kā simbols klimata pārmaiņām un planētas kūstošajam "ledusskapim".
Wed, 15 May 2024 - 2351 - Ilgonis Vilks: 21.gadsimts licis pārvērtēt pasaules uzbūves priekšstatu diezgan būtiski
"Nekas nav bezgalīgs, izņemot visumu un cilvēka muļķību. Un par visumu es neesmu tik drošs, " tā reiz teicis Alberts Einšteins. Vai Visumam ir gals, vai tomēr tas ir bezgalīgs? Ja reiz tas izplešas, tad tam vajadzētu būt arī "galam un malai"? Kā var noteikt Visuma izmērus un uzzīmēt karti kaut kam tik nepatverami milzīgam?
Tue, 14 May 2024 - 2350 - Pašbraucošie auto: kā sokas autonomā transporta izstrādes jomā
Jau vairākas desmitgades inženieri strādā pie autonomā transporta. Varbūt 2024. gads būs tas gads, kad beidzot pieredzēsim šī atklājuma uzvaras gājienu? Kā sokas pašbraucošo auto jomā, cik tālu esam tikuši ar drošības jautājumiem?
Mon, 13 May 2024 - 2349 - Raktuves un vērtīgie izrakteņi rada arī nevēlamu blakusproduktu - piesārņojumu
Iegūstot vērtīgus izrakteņus no Zemes dzīlēm, kā blakusprodukts dažkārt nāk arī šis tas nevēlams, piemēram, radioaktīvais vai ķīmiskais piesārņojums. Kādas ir iespaidīgākās raktuves pasaulē un kāda ir šo vietu ģeoloģija?
Thu, 09 May 2024 - 2348 - Otrā pasaules kara laikā un pēc kara sagrautās un mainītās Latvijas pilsētas
Maijā Brīvības laukumā, Rīgā, būs skatāma izstāde, kas veltīta Otrajā pasaules karā iznīcinātajām pilsētām. Laikā, kad Ukrainas pilsētas tiek bombardētas, iznīcinātas senas baznīcas un vēsturiska arhitektūra, izstāde kalpos par atgādinājumu tam, kādas pirms astoņdesmit gadiem bija Rēzekne, Valmiera, Jelgava, Gulbene un citas pilsētas un par ko tās padarīja nacistu un padomju karaspēki.
Wed, 08 May 2024 - 2347 - Kā dzīvsudrabs nonācis melnajos stārķos?
Latvijas Universitātes pētnieki atklājuši paaugstinātas dzīvsudraba koncentrācijas melnā stārķa olu čaumalās, membrānā un fēcēs. Tas apstiprina līdzšinējās aizdomas par dzīvsudraba piesārņojumu vidē. Ko tas nozīmē melnā stārķa un citu putnu populācijām? Un kā šis toksiskais elements nonācis Latvijas dabā?
Tue, 30 Apr 2024 - 2346 - Tapis jauns darbs par viduslaiku svēto un varoņu atdzimšanu modernajos laikos
Klajā nākusi grāmata, kas veltīta varoņiem un svētajiem un to piemiņas praksēm modernajos laikos. Sākot ar līvu karavīru Imantu 12. gadsimta Latvijas teritorijā, beidzot ar Zviedrijas svēto Birgitu – stāsti un nostāsti par neparastiem personāžiem caurstrāvo Ziemeļeiropas un Baltijas vēsturi. Ko tie liecina par 19. un 20. gadsimta sabiedrību, tās vērtībām, ticību un sociālekonomisko situāciju?
Mon, 29 Apr 2024 - 2345 - Dabas un cilvēka attiecības: vai tās ir abpusēji izdevīgas?
Vai daba ļauj mums piedzīvot to, ko nevaram piedzīvot nekur citur, un vai šīs sajūtas vēl ir vajadzīgas mūsdienu cilvēkam? Pētījumi liecina, ka būšana dabā ievērojami uzlabo cilvēku veselību. Ko zinātne un ikdienas pieredze stāsta par šīm attiecībām starp dabu un cilvēku un vai šīs attiecības ir izdevīgas abpusēji?
Thu, 25 Apr 2024 - 2344 - Pasaules kvantu diena: kvantu datoru iespējas raisa jautājumus par kiberdrošību
Atzīmējot Pasaules kvantu dienu, raidījumā pievēršamies kvantu priekšrocībām un trūkumiem kiberdrošībā. Kvantu datori varētu īsā laika posmā atšifrēt milzīgu datu apjomu. Tas rada jautājumus par mūsu datu drošību nākotnē. Vai kvantu komunikācija un datorika sniegs mums lielāku drošību virtuālajā telpā? Vai tieši otrādi?
Wed, 24 Apr 2024 - 2343 - Fraktūra, antīkva – dažādās rakstības vēstures gaitā
Reiz bija laiks, kad latviešu vārdi tika rakstīti pavisam atšķirīgiem burtiem – ne tādiem, kādus pazīstam šodien. No vācu valodas pārņemtie gotu burti jeb fraktūra ilgu laiku uzkavējās latviešu literārajā valodā, taču to laika gaitā pārņema ikdienā lietotā antīkva. Kāda bija faktūras un antīkvas loma latviešu valodas vēsturē?
Tue, 23 Apr 2024 - 2342 - Mutes mikrobioms var palīdzēt un arī traucēt uzturēt cilvēka gremošanas sistēmu veselu
Mūsu muti apdzīvo ļoti daudzveidīga mikroorganismu kopiena. Kas to veido un kādas veselības problēmas rodas gadījumos, ja ir bojāti zobi un smaganas un ja mutes mikrobiomā nav līdzsvara? Un ko simts un tūkstošgadīgi zobi var pavēstīt arheologiem?
Mon, 22 Apr 2024 - 2341 - Pētniekiem kļūst skaidrāki gan epilepsijas cēloņi, gan slimības gaita
Grūti atrast otru tādu slimību, ap kuru būtu apvīti tik daudz mīti un aizspriedumi, kā epilepsija. Lai arī par šo slimību aizvien ir daudz nezināmā, pētniekiem kļūst skaidrāki gan epilepsijas cēloņi, gan slimības gaita. Tas paver ceļu nākotnes terapijām, kuru vidū ir gan gēnu rediģēšana, gan cilmes šūnu transplantācija.
Thu, 18 Apr 2024 - 2340 - Mīkstie roboti un roboti - ēdiena gatavotāji
Raidījumā esam stāstījuši par kobotiem jeb robotiem, kas spēj paveikt darbus precīzi, efektīvi un vienlaikus spēj droši sadarboties ar cilvēku. Un izrādās, ir vesela nozare robotikā, kas strādā ar mīkstiem robotiem – tādiem, kuri līdzīgi kā koboti var nonākt ciešā saskarē ar cilvēku. Kas tie ir?
Wed, 17 Apr 2024
Podcasts similaires à Zināmais nezināmajā
- Global News Podcast BBC World Service
- El Partidazo de COPE COPE
- Herrera en COPE COPE
- The Dan Bongino Show Cumulus Podcast Network | Dan Bongino
- Es la Mañana de Federico esRadio
- La Noche de Dieter esRadio
- Hondelatte Raconte - Christophe Hondelatte Europe 1
- Affaires sensibles France Inter
- Brīvais mikrofons Latvijas Radio 1
- La rosa de los vientos OndaCero
- Más de uno OndaCero
- La Zanzara Radio 24
- Les Grosses Têtes RTL
- L'Heure Du Crime RTL
- El Larguero SER Podcast
- Nadie Sabe Nada SER Podcast
- SER Historia SER Podcast
- Todo Concostrina SER Podcast
- 安住紳一郎の日曜天国 TBS RADIO
- The Tucker Carlson Show Tucker Carlson Network
- 辛坊治郎 ズーム そこまで言うか! ニッポン放送
- 飯田浩司のOK! Cozy up! Podcast ニッポン放送
- 武田鉄矢・今朝の三枚おろし 文化放送PodcastQR
Autres podcasts de Science et Médecine
- Vetenskapsradion Sveriges Radio
- radioWissen Bayerischer Rundfunk
- Forschung aktuell Deutschlandfunk
- Forschung aktuell Deutschlandfunk
- IQ - Wissenschaft und Forschung Bayerischer Rundfunk
- Психология сексуальности с Vera Filatova filatova
- Das Wissen | SWR SWR
- ZEIT WISSEN. Woher weißt Du das? ZEIT ONLINE
- That UFO Podcast That UFO Podcast
- Nauka To Lubię Tomasz Rożek
- Radio Naukowe Radio Naukowe - Karolina Głowacka
- Abels tårn NRK
- Science unscripted DW
- RELAX MUSIC Relax Music
- Sternengeschichten Florian Freistetter
- Entiende Tu Mente Molo Cebrián
- Vetenskap och hälsa Lunds universitet, Malmö universitet och Region Skåne
- Психология: мифы и реальность. Александра Копецкая, Андрей Копецкий. Podster.fm
- Evrim Ağacı ile Bilime Dair Her Şey! Evrim Ağacı
- Biology 2110-2120: Anatomy and Physiology with Doc C Dr. Gerald Cizadlo